polyteismi |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Pref |
||
+ teismi |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
polyteismit |
|
Par |
-ta |
polyteismia / polyteismiä |
polyteismeja / polyteismejä |
Gen |
-n |
polyteismin |
polyteismien |
Ill |
mihin |
polyteismiin |
polyteismeihin |
Ine |
-ssa |
polyteismissa / polyteismissä |
polyteismeissa / polyteismeissä |
Ela |
-sta |
polyteismista / polyteismistä |
polyteismeista / polyteismeistä |
All |
-lle |
polyteismille |
polyteismeille |
Ade |
-lla |
polyteismilla / polyteismillä |
polyteismeilla / polyteismeillä |
Abl |
-lta |
polyteismilta / polyteismiltä |
polyteismeilta / polyteismeiltä |
Tra |
-ksi |
polyteismiksi |
polyteismeiksi |
Ess |
-na |
polyteismina / polyteisminä |
polyteismeina / polyteismeinä |
Abe |
-tta |
polyteismitta / polyteismittä |
polyteismeitta / polyteismeittä |
Com |
-ne |
- |
polyteismeine |
Ins |
-in |
- |
polyteismein |
Singular
Plural
Nom
-
polyteismit
Par
-ta
polyteismia / polyteismiä
polyteismeja / polyteismejä
Gen
-n
polyteismin
polyteismien
Ill
mihin
polyteismiin
polyteismeihin
Ine
-ssa
polyteismissa / polyteismissä
polyteismeissa / polyteismeissä
Ela
-sta
polyteismista / polyteismistä
polyteismeista / polyteismeistä
All
-lle
polyteismille
polyteismeille
Ade
-lla
polyteismilla / polyteismillä
polyteismeilla / polyteismeillä
Abl
-lta
polyteismilta / polyteismiltä
polyteismeilta / polyteismeiltä
Tra
-ksi
polyteismiksi
polyteismeiksi
Ess
-na
polyteismina / polyteisminä
polyteismeina / polyteismeinä
Abe
-tta
polyteismitta / polyteismittä
polyteismeitta / polyteismeittä
Com
-ne
-
polyteismeine
Ins
-in
-
polyteismein
polytheism | polyteismi, monijumalaisuus |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
polyteismi |
polyteismi |
polyteismi |
polyteismi |
polyteismi |
polyteismi |
Par |
-ta |
polyteismia |
polyteismeja |
polyteismia |
polyteismeja |
polyteismia |
polyteismeja |
Gen |
-n |
polyteismi |
polyteismie |
polyteismi |
polyteismie |
polyteismi |
polyteismie |
Ill |
mihin |
polyteismii |
polyteismeihi |
polyteismii |
polyteismeihi |
polyteismii |
polyteismeihi |
Ine |
-ssa |
polyteismissa |
polyteismeissa |
polyteismissa |
polyteismeissa |
polyteismissa |
polyteismeissa |
Ela |
-sta |
polyteismista |
polyteismeista |
polyteismista |
polyteismeista |
polyteismista |
polyteismeista |
All |
-lle |
polyteismille |
polyteismeille |
polyteismille |
polyteismeille |
polyteismill |
polyteismeille |
Ade |
-lla |
polyteismilla |
polyteismeilla |
polyteismilla |
polyteismeilla |
polyteismilla |
polyteismeilla |
Abl |
-lta |
polyteismilta |
polyteismeilta |
polyteismilta |
polyteismeilta |
polyteismilta |
polyteismeilta |
Tra |
-ksi |
polyteismikse |
polyteismeikse |
polyteismikse |
polyteismeikse |
polyteismiks |
polyteismeiks |
Ess |
-na |
polyteismina |
polyteismeina |
polyteismina |
polyteismeina |
polyteismina |
polyteismeina |
Abe |
-tta |
polyteismitta |
polyteismeitta |
polyteismitta |
polyteismeitta |
polyteismitta |
polyteismeitta |
Com |
-ne |
- |
polyteismeine |
- |
polyteismeine |
- |
polyteismein |
Singular
Plural
Nom
-
polyteismi
polyteismi
polyteismi
polyteismi
polyteismi
polyteismi
Par
-ta
polyteismia
polyteismia
polyteismia
polyteismeja
polyteismeja
polyteismeja
Gen
-n
polyteismi
polyteismi
polyteismi
polyteismie
polyteismie
polyteismie
Ill
mihin
polyteismii
polyteismii
polyteismii
polyteismeihi
polyteismeihi
polyteismeihi
Ine
-ssa
polyteismissa
polyteismissa
polyteismissa
polyteismeissa
polyteismeissa
polyteismeissa
Ela
-sta
polyteismista
polyteismista
polyteismista
polyteismeista
polyteismeista
polyteismeista
All
-lle
polyteismille
polyteismille
polyteismill
polyteismeille
polyteismeille
polyteismeille
Ade
-lla
polyteismilla
polyteismilla
polyteismilla
polyteismeilla
polyteismeilla
polyteismeilla
Abl
-lta
polyteismilta
polyteismilta
polyteismilta
polyteismeilta
polyteismeilta
polyteismeilta
Tra
-ksi
polyteismikse
polyteismikse
polyteismiks
polyteismeikse
polyteismeikse
polyteismeiks
Ess
-na
polyteismina
polyteismina
polyteismina
polyteismeina
polyteismeina
polyteismeina
Abe
-tta
polyteismitta
polyteismitta
polyteismitta
polyteismeitta
polyteismeitta
polyteismeitta
Com
-ne
-
-
-
polyteismeine
polyteismeine
polyteismein
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
polyteismi |
polyteismi |
polyteismi |
polyteismi |
polyteismi |
polyteismi |
Par |
-ta |
polyteismia |
polyteismeja |
polyteismia |
polyteismeja |
polyteismia |
polyteismeja |
Gen |
-n |
polyteismi |
polyteismie |
polyteismi |
polyteismie |
polyteismi |
polyteismie |
Ill |
mihin |
polyteismii |
polyteismeihi |
polyteismii |
polyteismeihi |
polyteismii |
polyteismeihi |
Ine |
-ssa |
polyteismissa |
polyteismeissa |
polyteismissa |
polyteismeissa |
polyteismissa |
polyteismeissa |
Ela |
-sta |
polyteismista |
polyteismeista |
polyteismista |
polyteismeista |
polyteismista |
polyteismeista |
All |
-lle |
polyteismille |
polyteismeille |
polyteismille |
polyteismeille |
polyteismill |
polyteismeille |
Ade |
-lla |
polyteismilla |
polyteismeilla |
polyteismilla |
polyteismeilla |
polyteismilla |
polyteismeilla |
Abl |
-lta |
polyteismilta |
polyteismeilta |
polyteismilta |
polyteismeilta |
polyteismilta |
polyteismeilta |
Tra |
-ksi |
polyteismikse |
polyteismeikse |
polyteismikse |
polyteismeikse |
polyteismiks |
polyteismeiks |
Ess |
-na |
polyteismina |
polyteismeina |
polyteismina |
polyteismeina |
polyteismina |
polyteismeina |
Abe |
-tta |
polyteismitta |
polyteismeitta |
polyteismitta |
polyteismeitta |
polyteismitta |
polyteismeitta |
Com |
-ne |
- |
polyteismeine |
- |
polyteismeine |
- |
polyteismein |
Singular
Plural
Nom
-
polyteismi
polyteismi
polyteismi
polyteismi
polyteismi
polyteismi
Par
-ta
polyteismia
polyteismia
polyteismia
polyteismeja
polyteismeja
polyteismeja
Gen
-n
polyteismi
polyteismi
polyteismi
polyteismie
polyteismie
polyteismie
Ill
mihin
polyteismii
polyteismii
polyteismii
polyteismeihi
polyteismeihi
polyteismeihi
Ine
-ssa
polyteismissa
polyteismissa
polyteismissa
polyteismeissa
polyteismeissa
polyteismeissa
Ela
-sta
polyteismista
polyteismista
polyteismista
polyteismeista
polyteismeista
polyteismeista
All
-lle
polyteismille
polyteismille
polyteismill
polyteismeille
polyteismeille
polyteismeille
Ade
-lla
polyteismilla
polyteismilla
polyteismilla
polyteismeilla
polyteismeilla
polyteismeilla
Abl
-lta
polyteismilta
polyteismilta
polyteismilta
polyteismeilta
polyteismeilta
polyteismeilta
Tra
-ksi
polyteismikse
polyteismikse
polyteismiks
polyteismeikse
polyteismeikse
polyteismeiks
Ess
-na
polyteismina
polyteismina
polyteismina
polyteismeina
polyteismeina
polyteismeina
Abe
-tta
polyteismitta
polyteismitta
polyteismitta
polyteismeitta
polyteismeitta
polyteismeitta
Com
-ne
-
-
-
polyteismeine
polyteismeine
polyteismein
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
teismi |
teismit |
Par |
-ta |
teismiä |
teismejä |
Gen |
-n |
teismin |
teismien |
Ill |
mihin |
teismiin |
teismeihin |
Ine |
-ssa |
teismissä |
teismeissä |
Ela |
-sta |
teismistä |
teismeistä |
All |
-lle |
teismille |
teismeille |
Ade |
-lla |
teismillä |
teismeillä |
Abl |
-lta |
teismiltä |
teismeiltä |
Tra |
-ksi |
teismiksi |
teismeiksi |
Ess |
-na |
teisminä |
teismeinä |
Abe |
-tta |
teismittä |
teismeittä |
Com |
-ne |
- |
teismeine |
Ins |
-in |
- |
teismein |
Singular
Plural
Nom
-
teismi
teismit
Par
-ta
teismiä
teismejä
Gen
-n
teismin
teismien
Ill
mihin
teismiin
teismeihin
Ine
-ssa
teismissä
teismeissä
Ela
-sta
teismistä
teismeistä
All
-lle
teismille
teismeille
Ade
-lla
teismillä
teismeillä
Abl
-lta
teismiltä
teismeiltä
Tra
-ksi
teismiksi
teismeiksi
Ess
-na
teisminä
teismeinä
Abe
-tta
teismittä
teismeittä
Com
-ne
-
teismeine
Ins
-in
-
teismein
theism | teismi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
Par |
-ta |
teismiä |
teismejä |
teismiä |
teismejä |
teismiä |
teismejä |
Gen |
-n |
teismi |
teismie |
teismi |
teismie |
teismi |
teismie |
Ill |
mihin |
teismii |
teismeihi |
teismii |
teismeihi |
teismii |
teismeihi |
Ine |
-ssa |
teismissä |
teismeissä |
teismissä |
teismeissä |
teismissä |
teismeissä |
Ela |
-sta |
teismistä |
teismeistä |
teismistä |
teismeistä |
teismistä |
teismeistä |
All |
-lle |
teismille |
teismeille |
teismille |
teismeille |
teismille |
teismeille |
Ade |
-lla |
teismillä |
teismeillä |
teismillä |
teismeillä |
teismillä |
teismeillä |
Abl |
-lta |
teismiltä |
teismeiltä |
teismiltä |
teismeiltä |
teismiltä |
teismeiltä |
Tra |
-ksi |
teismikse |
teismeikse |
teismikse |
teismeikse |
teismikse |
teismeikse |
Ess |
-na |
teisminä |
teismeinä |
teisminä |
teismeinä |
teisminä |
teismeinä |
Abe |
-tta |
teismittä |
teismeittä |
teismittä |
teismeittä |
teismittä |
teismeittä |
Com |
-ne |
- |
teismeine |
- |
teismeine |
- |
teismeine |
Singular
Plural
Nom
-
teismi
teismi
teismi
teismi
teismi
teismi
Par
-ta
teismiä
teismiä
teismiä
teismejä
teismejä
teismejä
Gen
-n
teismi
teismi
teismi
teismie
teismie
teismie
Ill
mihin
teismii
teismii
teismii
teismeihi
teismeihi
teismeihi
Ine
-ssa
teismissä
teismissä
teismissä
teismeissä
teismeissä
teismeissä
Ela
-sta
teismistä
teismistä
teismistä
teismeistä
teismeistä
teismeistä
All
-lle
teismille
teismille
teismille
teismeille
teismeille
teismeille
Ade
-lla
teismillä
teismillä
teismillä
teismeillä
teismeillä
teismeillä
Abl
-lta
teismiltä
teismiltä
teismiltä
teismeiltä
teismeiltä
teismeiltä
Tra
-ksi
teismikse
teismikse
teismikse
teismeikse
teismeikse
teismeikse
Ess
-na
teisminä
teisminä
teisminä
teismeinä
teismeinä
teismeinä
Abe
-tta
teismittä
teismittä
teismittä
teismeittä
teismeittä
teismeittä
Com
-ne
-
-
-
teismeine
teismeine
teismeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
teismi |
Par |
-ta |
teismiä |
teismejä |
teismiä |
teismejä |
teismiä |
teismejä |
Gen |
-n |
teismi |
teismie |
teismi |
teismie |
teismi |
teismie |
Ill |
mihin |
teismii |
teismeihi |
teismii |
teismeihi |
teismii |
teismeihi |
Ine |
-ssa |
teismissä |
teismeissä |
teismissä |
teismeissä |
teismissä |
teismeissä |
Ela |
-sta |
teismistä |
teismeistä |
teismistä |
teismeistä |
teismistä |
teismeistä |
All |
-lle |
teismille |
teismeille |
teismille |
teismeille |
teismille |
teismeille |
Ade |
-lla |
teismillä |
teismeillä |
teismillä |
teismeillä |
teismillä |
teismeillä |
Abl |
-lta |
teismiltä |
teismeiltä |
teismiltä |
teismeiltä |
teismiltä |
teismeiltä |
Tra |
-ksi |
teismikse |
teismeikse |
teismikse |
teismeikse |
teismikse |
teismeikse |
Ess |
-na |
teisminä |
teismeinä |
teisminä |
teismeinä |
teisminä |
teismeinä |
Abe |
-tta |
teismittä |
teismeittä |
teismittä |
teismeittä |
teismittä |
teismeittä |
Com |
-ne |
- |
teismeine |
- |
teismeine |
- |
teismeine |
Singular
Plural
Nom
-
teismi
teismi
teismi
teismi
teismi
teismi
Par
-ta
teismiä
teismiä
teismiä
teismejä
teismejä
teismejä
Gen
-n
teismi
teismi
teismi
teismie
teismie
teismie
Ill
mihin
teismii
teismii
teismii
teismeihi
teismeihi
teismeihi
Ine
-ssa
teismissä
teismissä
teismissä
teismeissä
teismeissä
teismeissä
Ela
-sta
teismistä
teismistä
teismistä
teismeistä
teismeistä
teismeistä
All
-lle
teismille
teismille
teismille
teismeille
teismeille
teismeille
Ade
-lla
teismillä
teismillä
teismillä
teismeillä
teismeillä
teismeillä
Abl
-lta
teismiltä
teismiltä
teismiltä
teismeiltä
teismeiltä
teismeiltä
Tra
-ksi
teismikse
teismikse
teismikse
teismeikse
teismeikse
teismeikse
Ess
-na
teisminä
teisminä
teisminä
teismeinä
teismeinä
teismeinä
Abe
-tta
teismittä
teismittä
teismittä
teismeittä
teismeittä
teismeittä
Com
-ne
-
-
-
teismeine
teismeine
teismeine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net