logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

polyteismi, noun

Word analysis
polyteismi

polyteismi

polyteismi

Noun, Singular Nominative

poly

Noun, Pref

+ teismi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

polyteismi

polyteismit

Par

-ta

polyteismia / polyteismiä

polyteismeja / polyteismejä

Gen

-n

polyteismin

polyteismien

Ill

mihin

polyteismiin

polyteismeihin

Ine

-ssa

polyteismissa / polyteismissä

polyteismeissa / polyteismeissä

Ela

-sta

polyteismista / polyteismistä

polyteismeista / polyteismeistä

All

-lle

polyteismille

polyteismeille

Ade

-lla

polyteismilla / polyteismillä

polyteismeilla / polyteismeillä

Abl

-lta

polyteismilta / polyteismiltä

polyteismeilta / polyteismeiltä

Tra

-ksi

polyteismiksi

polyteismeiksi

Ess

-na

polyteismina / polyteisminä

polyteismeina / polyteismeinä

Abe

-tta

polyteismitta / polyteismittä

polyteismeitta / polyteismeittä

Com

-ne

-

polyteismeine

Ins

-in

-

polyteismein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

polyteismi

polyteismit

Par

-ta

polyteismia / polyteismiä

polyteismeja / polyteismejä

Gen

-n

polyteismin

polyteismien

Ill

mihin

polyteismiin

polyteismeihin

Ine

-ssa

polyteismissa / polyteismissä

polyteismeissa / polyteismeissä

Ela

-sta

polyteismista / polyteismistä

polyteismeista / polyteismeistä

All

-lle

polyteismille

polyteismeille

Ade

-lla

polyteismilla / polyteismillä

polyteismeilla / polyteismeillä

Abl

-lta

polyteismilta / polyteismiltä

polyteismeilta / polyteismeiltä

Tra

-ksi

polyteismiksi

polyteismeiksi

Ess

-na

polyteismina / polyteisminä

polyteismeina / polyteismeinä

Abe

-tta

polyteismitta / polyteismittä

polyteismeitta / polyteismeittä

Com

-ne

-

polyteismeine

Ins

-in

-

polyteismein

polytheism polyteismi, monijumalaisuus
Show more arrow right
jw2019; OpenSubtitles2018.v3; QED; ParaCrawl Corpus; opensubtitles2 Polyteismi ja saastuminen. Polytheism and Pollution. (Katso myös Polyteismi; Uskonto). (See also Polytheism; Religion). Polyteismin synnystä. If polytheism Genesis". Siihen perustuvat animismi, polyteismi ja monoteismi. I think it's the basis of animism and polytheism and monotheism. Egypti oli äärimmäisen uskonnollinen maa, jossa oli vallalla polyteismi. Egypt was an ultrareligious land, rife with polytheism. Polyteismi johti väitteeseen, että useat eri jumalat ovat ainoa jumala. Polytheism resulted in several gods'claiming to be ‘the sole god.'. Polyteismi on kenties ollut suosituin jumalakäsitys ihmiskunnan historiassa. Polytheism has perhaps been the dominant theistic view in human history. Raamattu opettaa selkeästi polyteismiä vastaan. The Bible clearly teaches against polytheism. Polyteismin esseen pitää olla valmis ensi tiistaina. Polytheism papers due next Tuesday. Kaiken fetishismin ja polyteismin takana on monoteismi. Any form of fetishism or polytheism is based on monotheism. Show more arrow right

Wiktionary

polytheism Show more arrow right Show more arrow right From French polythéisme. Show more arrow right

Wikipedia

Polytheism Polytheism is the belief in multiple deities, which are usually assembled into a pantheon of gods and goddesses, along with their own religious sects and rituals. Polytheism is a type of theism. Within theism, it contrasts with monotheism, the belief in a singular God who is, in most cases, transcendent. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

polyteismini

polyteismini

polyteismisi

polyteismisi

polyteisminsa / polyteisminsä

polyteisminsa / polyteisminsä

Par

-ta

polyteismiani / polyteismiäni

polyteismejani / polyteismejäni

polyteismiasi / polyteismiäsi

polyteismejasi / polyteismejäsi

polyteismiansa / polyteismiaan / polyteismiänsä / polyteismiään

polyteismejansa / polyteismejaan / polyteismejänsä / polyteismejään

Gen

-n

polyteismini

polyteismieni

polyteismisi

polyteismiesi

polyteisminsa / polyteisminsä

polyteismiensa / polyteismiensä

Ill

mihin

polyteismiini

polyteismeihini

polyteismiisi

polyteismeihisi

polyteismiinsa / polyteismiinsä

polyteismeihinsa / polyteismeihinsä

Ine

-ssa

polyteismissani / polyteismissäni

polyteismeissani / polyteismeissäni

polyteismissasi / polyteismissäsi

polyteismeissasi / polyteismeissäsi

polyteismissansa / polyteismissaan / polyteismissänsä / polyteismissään

polyteismeissansa / polyteismeissaan / polyteismeissänsä / polyteismeissään

Ela

-sta

polyteismistani / polyteismistäni

polyteismeistani / polyteismeistäni

polyteismistasi / polyteismistäsi

polyteismeistasi / polyteismeistäsi

polyteismistansa / polyteismistaan / polyteismistänsä / polyteismistään

polyteismeistansa / polyteismeistaan / polyteismeistänsä / polyteismeistään

All

-lle

polyteismilleni

polyteismeilleni

polyteismillesi

polyteismeillesi

polyteismilleen / polyteismillensa / polyteismillensä

polyteismeillensa / polyteismeillensä / polyteismeillean / polyteismeilleän

Ade

-lla

polyteismillani / polyteismilläni

polyteismeillani / polyteismeilläni

polyteismillasi / polyteismilläsi

polyteismeillasi / polyteismeilläsi

polyteismillansa / polyteismillaan / polyteismillänsä / polyteismillään

polyteismeillansa / polyteismeillaan / polyteismeillänsä / polyteismeillään

Abl

-lta

polyteismiltani / polyteismiltäni

polyteismeiltani / polyteismeiltäni

polyteismiltasi / polyteismiltäsi

polyteismeiltasi / polyteismeiltäsi

polyteismiltansa / polyteismiltaan / polyteismiltänsä / polyteismiltään

polyteismeiltansa / polyteismeiltaan / polyteismeiltänsä / polyteismeiltään

Tra

-ksi

polyteismikseni

polyteismeikseni

polyteismiksesi

polyteismeiksesi

polyteismikseen / polyteismiksensa / polyteismiksensä

polyteismeikseen / polyteismeiksensa / polyteismeiksensä

Ess

-na

polyteisminani / polyteisminäni

polyteismeinani / polyteismeinäni

polyteisminasi / polyteisminäsi

polyteismeinasi / polyteismeinäsi

polyteisminansa / polyteisminaan / polyteisminänsä / polyteisminään

polyteismeinansa / polyteismeinaan / polyteismeinänsä / polyteismeinään

Abe

-tta

polyteismittani / polyteismittäni

polyteismeittani / polyteismeittäni

polyteismittasi / polyteismittäsi

polyteismeittasi / polyteismeittäsi

polyteismittansa / polyteismittaan / polyteismittänsä / polyteismittään

polyteismeittansa / polyteismeittaan / polyteismeittänsä / polyteismeittään

Com

-ne

-

polyteismeineni

-

polyteismeinesi

-

polyteismeineen / polyteismeinensa / polyteismeinensä

Singular

Plural

Nom

-

polyteismini

polyteismisi

polyteisminsa / polyteisminsä

polyteismini

polyteismisi

polyteisminsa / polyteisminsä

Par

-ta

polyteismiani / polyteismiäni

polyteismiasi / polyteismiäsi

polyteismiansa / polyteismiaan / polyteismiänsä / polyteismiään

polyteismejani / polyteismejäni

polyteismejasi / polyteismejäsi

polyteismejansa / polyteismejaan / polyteismejänsä / polyteismejään

Gen

-n

polyteismini

polyteismisi

polyteisminsa / polyteisminsä

polyteismieni

polyteismiesi

polyteismiensa / polyteismiensä

Ill

mihin

polyteismiini

polyteismiisi

polyteismiinsa / polyteismiinsä

polyteismeihini

polyteismeihisi

polyteismeihinsa / polyteismeihinsä

Ine

-ssa

polyteismissani / polyteismissäni

polyteismissasi / polyteismissäsi

polyteismissansa / polyteismissaan / polyteismissänsä / polyteismissään

polyteismeissani / polyteismeissäni

polyteismeissasi / polyteismeissäsi

polyteismeissansa / polyteismeissaan / polyteismeissänsä / polyteismeissään

Ela

-sta

polyteismistani / polyteismistäni

polyteismistasi / polyteismistäsi

polyteismistansa / polyteismistaan / polyteismistänsä / polyteismistään

polyteismeistani / polyteismeistäni

polyteismeistasi / polyteismeistäsi

polyteismeistansa / polyteismeistaan / polyteismeistänsä / polyteismeistään

All

-lle

polyteismilleni

polyteismillesi

polyteismilleen / polyteismillensa / polyteismillensä

polyteismeilleni

polyteismeillesi

polyteismeillensa / polyteismeillensä / polyteismeillean / polyteismeilleän

Ade

-lla

polyteismillani / polyteismilläni

polyteismillasi / polyteismilläsi

polyteismillansa / polyteismillaan / polyteismillänsä / polyteismillään

polyteismeillani / polyteismeilläni

polyteismeillasi / polyteismeilläsi

polyteismeillansa / polyteismeillaan / polyteismeillänsä / polyteismeillään

Abl

-lta

polyteismiltani / polyteismiltäni

polyteismiltasi / polyteismiltäsi

polyteismiltansa / polyteismiltaan / polyteismiltänsä / polyteismiltään

polyteismeiltani / polyteismeiltäni

polyteismeiltasi / polyteismeiltäsi

polyteismeiltansa / polyteismeiltaan / polyteismeiltänsä / polyteismeiltään

Tra

-ksi

polyteismikseni

polyteismiksesi

polyteismikseen / polyteismiksensa / polyteismiksensä

polyteismeikseni

polyteismeiksesi

polyteismeikseen / polyteismeiksensa / polyteismeiksensä

Ess

-na

polyteisminani / polyteisminäni

polyteisminasi / polyteisminäsi

polyteisminansa / polyteisminaan / polyteisminänsä / polyteisminään

polyteismeinani / polyteismeinäni

polyteismeinasi / polyteismeinäsi

polyteismeinansa / polyteismeinaan / polyteismeinänsä / polyteismeinään

Abe

-tta

polyteismittani / polyteismittäni

polyteismittasi / polyteismittäsi

polyteismittansa / polyteismittaan / polyteismittänsä / polyteismittään

polyteismeittani / polyteismeittäni

polyteismeittasi / polyteismeittäsi

polyteismeittansa / polyteismeittaan / polyteismeittänsä / polyteismeittään

Com

-ne

-

-

-

polyteismeineni

polyteismeinesi

polyteismeineen / polyteismeinensa / polyteismeinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

polyteismimme

polyteismimme

polyteisminne

polyteisminne

polyteisminsa / polyteisminsä

polyteisminsa / polyteisminsä

Par

-ta

polyteismiamme / polyteismiämme

polyteismejamme / polyteismejämme

polyteismianne / polyteismiänne

polyteismejanne / polyteismejänne

polyteismiansa / polyteismiaan / polyteismiänsä / polyteismiään

polyteismejansa / polyteismejaan / polyteismejänsä / polyteismejään

Gen

-n

polyteismimme

polyteismiemme

polyteisminne

polyteismienne

polyteisminsa / polyteisminsä

polyteismiensa / polyteismiensä

Ill

mihin

polyteismiimme

polyteismeihimme

polyteismiinne

polyteismeihinne

polyteismiinsa / polyteismiinsä

polyteismeihinsa / polyteismeihinsä

Ine

-ssa

polyteismissamme / polyteismissämme

polyteismeissamme / polyteismeissämme

polyteismissanne / polyteismissänne

polyteismeissanne / polyteismeissänne

polyteismissansa / polyteismissaan / polyteismissänsä / polyteismissään

polyteismeissansa / polyteismeissaan / polyteismeissänsä / polyteismeissään

Ela

-sta

polyteismistamme / polyteismistämme

polyteismeistamme / polyteismeistämme

polyteismistanne / polyteismistänne

polyteismeistanne / polyteismeistänne

polyteismistansa / polyteismistaan / polyteismistänsä / polyteismistään

polyteismeistansa / polyteismeistaan / polyteismeistänsä / polyteismeistään

All

-lle

polyteismillemme

polyteismeillemme

polyteismillenne

polyteismeillenne

polyteismilleen / polyteismillensa / polyteismillensä

polyteismeillensa / polyteismeillensä / polyteismeillean / polyteismeilleän

Ade

-lla

polyteismillamme / polyteismillämme

polyteismeillamme / polyteismeillämme

polyteismillanne / polyteismillänne

polyteismeillanne / polyteismeillänne

polyteismillansa / polyteismillaan / polyteismillänsä / polyteismillään

polyteismeillansa / polyteismeillaan / polyteismeillänsä / polyteismeillään

Abl

-lta

polyteismiltamme / polyteismiltämme

polyteismeiltamme / polyteismeiltämme

polyteismiltanne / polyteismiltänne

polyteismeiltanne / polyteismeiltänne

polyteismiltansa / polyteismiltaan / polyteismiltänsä / polyteismiltään

polyteismeiltansa / polyteismeiltaan / polyteismeiltänsä / polyteismeiltään

Tra

-ksi

polyteismiksemme

polyteismeiksemme

polyteismiksenne

polyteismeiksenne

polyteismikseen / polyteismiksensa / polyteismiksensä

polyteismeikseen / polyteismeiksensa / polyteismeiksensä

Ess

-na

polyteisminamme / polyteisminämme

polyteismeinamme / polyteismeinämme

polyteisminanne / polyteisminänne

polyteismeinanne / polyteismeinänne

polyteisminansa / polyteisminaan / polyteisminänsä / polyteisminään

polyteismeinansa / polyteismeinaan / polyteismeinänsä / polyteismeinään

Abe

-tta

polyteismittamme / polyteismittämme

polyteismeittamme / polyteismeittämme

polyteismittanne / polyteismittänne

polyteismeittanne / polyteismeittänne

polyteismittansa / polyteismittaan / polyteismittänsä / polyteismittään

polyteismeittansa / polyteismeittaan / polyteismeittänsä / polyteismeittään

Com

-ne

-

polyteismeinemme

-

polyteismeinenne

-

polyteismeineen / polyteismeinensa / polyteismeinensä

Singular

Plural

Nom

-

polyteismimme

polyteisminne

polyteisminsa / polyteisminsä

polyteismimme

polyteisminne

polyteisminsa / polyteisminsä

Par

-ta

polyteismiamme / polyteismiämme

polyteismianne / polyteismiänne

polyteismiansa / polyteismiaan / polyteismiänsä / polyteismiään

polyteismejamme / polyteismejämme

polyteismejanne / polyteismejänne

polyteismejansa / polyteismejaan / polyteismejänsä / polyteismejään

Gen

-n

polyteismimme

polyteisminne

polyteisminsa / polyteisminsä

polyteismiemme

polyteismienne

polyteismiensa / polyteismiensä

Ill

mihin

polyteismiimme

polyteismiinne

polyteismiinsa / polyteismiinsä

polyteismeihimme

polyteismeihinne

polyteismeihinsa / polyteismeihinsä

Ine

-ssa

polyteismissamme / polyteismissämme

polyteismissanne / polyteismissänne

polyteismissansa / polyteismissaan / polyteismissänsä / polyteismissään

polyteismeissamme / polyteismeissämme

polyteismeissanne / polyteismeissänne

polyteismeissansa / polyteismeissaan / polyteismeissänsä / polyteismeissään

Ela

-sta

polyteismistamme / polyteismistämme

polyteismistanne / polyteismistänne

polyteismistansa / polyteismistaan / polyteismistänsä / polyteismistään

polyteismeistamme / polyteismeistämme

polyteismeistanne / polyteismeistänne

polyteismeistansa / polyteismeistaan / polyteismeistänsä / polyteismeistään

All

-lle

polyteismillemme

polyteismillenne

polyteismilleen / polyteismillensa / polyteismillensä

polyteismeillemme

polyteismeillenne

polyteismeillensa / polyteismeillensä / polyteismeillean / polyteismeilleän

Ade

-lla

polyteismillamme / polyteismillämme

polyteismillanne / polyteismillänne

polyteismillansa / polyteismillaan / polyteismillänsä / polyteismillään

polyteismeillamme / polyteismeillämme

polyteismeillanne / polyteismeillänne

polyteismeillansa / polyteismeillaan / polyteismeillänsä / polyteismeillään

Abl

-lta

polyteismiltamme / polyteismiltämme

polyteismiltanne / polyteismiltänne

polyteismiltansa / polyteismiltaan / polyteismiltänsä / polyteismiltään

polyteismeiltamme / polyteismeiltämme

polyteismeiltanne / polyteismeiltänne

polyteismeiltansa / polyteismeiltaan / polyteismeiltänsä / polyteismeiltään

Tra

-ksi

polyteismiksemme

polyteismiksenne

polyteismikseen / polyteismiksensa / polyteismiksensä

polyteismeiksemme

polyteismeiksenne

polyteismeikseen / polyteismeiksensa / polyteismeiksensä

Ess

-na

polyteisminamme / polyteisminämme

polyteisminanne / polyteisminänne

polyteisminansa / polyteisminaan / polyteisminänsä / polyteisminään

polyteismeinamme / polyteismeinämme

polyteismeinanne / polyteismeinänne

polyteismeinansa / polyteismeinaan / polyteismeinänsä / polyteismeinään

Abe

-tta

polyteismittamme / polyteismittämme

polyteismittanne / polyteismittänne

polyteismittansa / polyteismittaan / polyteismittänsä / polyteismittään

polyteismeittamme / polyteismeittämme

polyteismeittanne / polyteismeittänne

polyteismeittansa / polyteismeittaan / polyteismeittänsä / polyteismeittään

Com

-ne

-

-

-

polyteismeinemme

polyteismeinenne

polyteismeineen / polyteismeinensa / polyteismeinensä

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teismi

teismit

Par

-ta

teismiä

teismejä

Gen

-n

teismin

teismien

Ill

mihin

teismiin

teismeihin

Ine

-ssa

teismissä

teismeissä

Ela

-sta

teismistä

teismeistä

All

-lle

teismille

teismeille

Ade

-lla

teismillä

teismeillä

Abl

-lta

teismiltä

teismeiltä

Tra

-ksi

teismiksi

teismeiksi

Ess

-na

teisminä

teismeinä

Abe

-tta

teismittä

teismeittä

Com

-ne

-

teismeine

Ins

-in

-

teismein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teismi

teismit

Par

-ta

teismiä

teismejä

Gen

-n

teismin

teismien

Ill

mihin

teismiin

teismeihin

Ine

-ssa

teismissä

teismeissä

Ela

-sta

teismistä

teismeistä

All

-lle

teismille

teismeille

Ade

-lla

teismillä

teismeillä

Abl

-lta

teismiltä

teismeiltä

Tra

-ksi

teismiksi

teismeiksi

Ess

-na

teisminä

teismeinä

Abe

-tta

teismittä

teismeittä

Com

-ne

-

teismeine

Ins

-in

-

teismein

theism teismi
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles Parallel Corpus (Finnish-English), sentence #8912; Europarl Parallel Corpus (Finnish-English), sentence #4567; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus (Finnish-English), sentence #5434; Europarl Parallel Corpus (Finnish-English), sentence #7325 Teismi (60 linkkiä). Structure (15 links). Näin ollen avoin teismi ei ole raamatullista. Open theism is, therefore, not scriptural. Kristuksen seuraajien on hylättävä avoin teismi. Open theism should be rejected by followers of Christ. Teismikään ei vakuuttanut häntä. No argument convinced him. Hän ei pitänyt teismikään järkevänä. He didn't find the argument logical either. Tiede ja teismikään eivät sulje toisiaan pois. Science and theism do not exclude each other. Teismikään ei ole tieteen kanssa ristiriidassa. Theism is not in conflict with science. En usko, että teismikään onnistuu estämään sitä. I don't believe that any argument can prevent it. Teismikään ei sulje pois evoluution hyväksymistä. Theism does not preclude accepting evolution. Teismikään tarkoittaa jumalauskonnon kannattamista. Theism means advocating belief in God. Show more arrow right

Wiktionary

theism Show more arrow right From English theism. Show more arrow right

Wikipedia

Deism Deism (/ˈdiːɪzəm/ DEE-iz-əm  or /ˈdeɪ.ɪzəm/ DAY-iz-əm; derived from Latin deus, meaning "god") is the philosophical position and rationalistic theology that rejects revelation as a source of divine knowledge, and asserts that empirical reason and observation of the natural world are exclusively logical, reliable, and sufficient to determine the existence of a Supreme Being as the creator of the universe. Deism is also defined as the belief in the existence of God solely based on rational thought, without any reliance on revealed religions or religious authority. Deism emphasizes the concept of natural theology, that is, God's existence is revealed through nature. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teismini

teismini

teismisi

teismisi

teisminsä

teisminsä

Par

-ta

teismiäni

teismejäni

teismiäsi

teismejäsi

teismiänsä / teismiään

teismejänsä / teismejään

Gen

-n

teismini

teismieni

teismisi

teismiesi

teisminsä

teismiensä

Ill

mihin

teismiini

teismeihini

teismiisi

teismeihisi

teismiinsä

teismeihinsä

Ine

-ssa

teismissäni

teismeissäni

teismissäsi

teismeissäsi

teismissänsä / teismissään

teismeissänsä / teismeissään

Ela

-sta

teismistäni

teismeistäni

teismistäsi

teismeistäsi

teismistänsä / teismistään

teismeistänsä / teismeistään

All

-lle

teismilleni

teismeilleni

teismillesi

teismeillesi

teismillensä / teismilleen

teismeillensä / teismeilleän

Ade

-lla

teismilläni

teismeilläni

teismilläsi

teismeilläsi

teismillänsä / teismillään

teismeillänsä / teismeillään

Abl

-lta

teismiltäni

teismeiltäni

teismiltäsi

teismeiltäsi

teismiltänsä / teismiltään

teismeiltänsä / teismeiltään

Tra

-ksi

teismikseni

teismeikseni

teismiksesi

teismeiksesi

teismiksensä / teismikseen

teismeiksensä / teismeikseen

Ess

-na

teisminäni

teismeinäni

teisminäsi

teismeinäsi

teisminänsä / teisminään

teismeinänsä / teismeinään

Abe

-tta

teismittäni

teismeittäni

teismittäsi

teismeittäsi

teismittänsä / teismittään

teismeittänsä / teismeittään

Com

-ne

-

teismeineni

-

teismeinesi

-

teismeinensä / teismeineen

Singular

Plural

Nom

-

teismini

teismisi

teisminsä

teismini

teismisi

teisminsä

Par

-ta

teismiäni

teismiäsi

teismiänsä / teismiään

teismejäni

teismejäsi

teismejänsä / teismejään

Gen

-n

teismini

teismisi

teisminsä

teismieni

teismiesi

teismiensä

Ill

mihin

teismiini

teismiisi

teismiinsä

teismeihini

teismeihisi

teismeihinsä

Ine

-ssa

teismissäni

teismissäsi

teismissänsä / teismissään

teismeissäni

teismeissäsi

teismeissänsä / teismeissään

Ela

-sta

teismistäni

teismistäsi

teismistänsä / teismistään

teismeistäni

teismeistäsi

teismeistänsä / teismeistään

All

-lle

teismilleni

teismillesi

teismillensä / teismilleen

teismeilleni

teismeillesi

teismeillensä / teismeilleän

Ade

-lla

teismilläni

teismilläsi

teismillänsä / teismillään

teismeilläni

teismeilläsi

teismeillänsä / teismeillään

Abl

-lta

teismiltäni

teismiltäsi

teismiltänsä / teismiltään

teismeiltäni

teismeiltäsi

teismeiltänsä / teismeiltään

Tra

-ksi

teismikseni

teismiksesi

teismiksensä / teismikseen

teismeikseni

teismeiksesi

teismeiksensä / teismeikseen

Ess

-na

teisminäni

teisminäsi

teisminänsä / teisminään

teismeinäni

teismeinäsi

teismeinänsä / teismeinään

Abe

-tta

teismittäni

teismittäsi

teismittänsä / teismittään

teismeittäni

teismeittäsi

teismeittänsä / teismeittään

Com

-ne

-

-

-

teismeineni

teismeinesi

teismeinensä / teismeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teismimme

teismimme

teisminne

teisminne

teisminsä

teisminsä

Par

-ta

teismiämme

teismejämme

teismiänne

teismejänne

teismiänsä / teismiään

teismejänsä / teismejään

Gen

-n

teismimme

teismiemme

teisminne

teismienne

teisminsä

teismiensä

Ill

mihin

teismiimme

teismeihimme

teismiinne

teismeihinne

teismiinsä

teismeihinsä

Ine

-ssa

teismissämme

teismeissämme

teismissänne

teismeissänne

teismissänsä / teismissään

teismeissänsä / teismeissään

Ela

-sta

teismistämme

teismeistämme

teismistänne

teismeistänne

teismistänsä / teismistään

teismeistänsä / teismeistään

All

-lle

teismillemme

teismeillemme

teismillenne

teismeillenne

teismillensä / teismilleen

teismeillensä / teismeilleän

Ade

-lla

teismillämme

teismeillämme

teismillänne

teismeillänne

teismillänsä / teismillään

teismeillänsä / teismeillään

Abl

-lta

teismiltämme

teismeiltämme

teismiltänne

teismeiltänne

teismiltänsä / teismiltään

teismeiltänsä / teismeiltään

Tra

-ksi

teismiksemme

teismeiksemme

teismiksenne

teismeiksenne

teismiksensä / teismikseen

teismeiksensä / teismeikseen

Ess

-na

teisminämme

teismeinämme

teisminänne

teismeinänne

teisminänsä / teisminään

teismeinänsä / teismeinään

Abe

-tta

teismittämme

teismeittämme

teismittänne

teismeittänne

teismittänsä / teismittään

teismeittänsä / teismeittään

Com

-ne

-

teismeinemme

-

teismeinenne

-

teismeinensä / teismeineen

Singular

Plural

Nom

-

teismimme

teisminne

teisminsä

teismimme

teisminne

teisminsä

Par

-ta

teismiämme

teismiänne

teismiänsä / teismiään

teismejämme

teismejänne

teismejänsä / teismejään

Gen

-n

teismimme

teisminne

teisminsä

teismiemme

teismienne

teismiensä

Ill

mihin

teismiimme

teismiinne

teismiinsä

teismeihimme

teismeihinne

teismeihinsä

Ine

-ssa

teismissämme

teismissänne

teismissänsä / teismissään

teismeissämme

teismeissänne

teismeissänsä / teismeissään

Ela

-sta

teismistämme

teismistänne

teismistänsä / teismistään

teismeistämme

teismeistänne

teismeistänsä / teismeistään

All

-lle

teismillemme

teismillenne

teismillensä / teismilleen

teismeillemme

teismeillenne

teismeillensä / teismeilleän

Ade

-lla

teismillämme

teismillänne

teismillänsä / teismillään

teismeillämme

teismeillänne

teismeillänsä / teismeillään

Abl

-lta

teismiltämme

teismiltänne

teismiltänsä / teismiltään

teismeiltämme

teismeiltänne

teismeiltänsä / teismeiltään

Tra

-ksi

teismiksemme

teismiksenne

teismiksensä / teismikseen

teismeiksemme

teismeiksenne

teismeiksensä / teismeikseen

Ess

-na

teisminämme

teisminänne

teisminänsä / teisminään

teismeinämme

teismeinänne

teismeinänsä / teismeinään

Abe

-tta

teismittämme

teismittänne

teismittänsä / teismittään

teismeittämme

teismeittänne

teismeittänsä / teismeittään

Com

-ne

-

-

-

teismeinemme

teismeinenne

teismeinensä / teismeineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

polyteismi

polyteismit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

polyteismin

polyteismien

Ill

mihin

polyteismiin

Solve

Ine

-ssa

polyteismeissa / polyteismeissä

Solve

Ela

-sta

polyteismista / polyteismistä

polyteismeista / polyteismeistä

All

-lle

polyteismille

Solve

Ade

-lla

polyteismilla / polyteismillä

polyteismeilla / polyteismeillä

Abl

-lta

polyteismilta / polyteismiltä

polyteismeilta / polyteismeiltä

Tra

-ksi

polyteismeiksi

Solve

Ess

-na

polyteismina / polyteisminä

polyteismeina / polyteismeinä

Abe

-tta

polyteismitta / polyteismittä

polyteismeitta / polyteismeittä

Com

-ne

-

polyteismeine

Ins

-in

-

polyteismein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

polyteismi

polyteismit

Par

-ta

Gen

-n

polyteismin

polyteismien

Ill

mihin

polyteismiin

Ine

-ssa

polyteismeissa / polyteismeissä

Ela

-sta

polyteismista / polyteismistä

polyteismeista / polyteismeistä

All

-lle

polyteismille

Ade

-lla

polyteismilla / polyteismillä

polyteismeilla / polyteismeillä

Abl

-lta

polyteismilta / polyteismiltä

polyteismeilta / polyteismeiltä

Tra

-ksi

polyteismeiksi

Ess

-na

polyteismina / polyteisminä

polyteismeina / polyteismeinä

Abe

-tta

polyteismitta / polyteismittä

polyteismeitta / polyteismeittä

Com

-ne

-

polyteismeine

Ins

-in

-

polyteismein

Singular

Plural

Nom

-

teismi

teismit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

teismin

teismien

Ill

mihin

teismiin

Solve

Ine

-ssa

teismeissä

Solve

Ela

-sta

teismistä

teismeistä

All

-lle

teismille

Solve

Ade

-lla

teismillä

teismeillä

Abl

-lta

teismiltä

teismeiltä

Tra

-ksi

teismeiksi

Solve

Ess

-na

teisminä

teismeinä

Abe

-tta

teismittä

teismeittä

Com

-ne

-

teismeine

Ins

-in

-

teismein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teismi

teismit

Par

-ta

Gen

-n

teismin

teismien

Ill

mihin

teismiin

Ine

-ssa

teismeissä

Ela

-sta

teismistä

teismeistä

All

-lle

teismille

Ade

-lla

teismillä

teismeillä

Abl

-lta

teismiltä

teismeiltä

Tra

-ksi

teismeiksi

Ess

-na

teisminä

teismeinä

Abe

-tta

teismittä

teismeittä

Com

-ne

-

teismeine

Ins

-in

-

teismein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept