Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

ollen olla   V Act Pot Sg1
olla   V Act InfE Sg Ins

olla, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i olen en ole
ii olet et ole
iii on ei ole
Plural
i olemme / ollaan emme ole / ei olla
ii olette ette ole
iii ovat eivät ole

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i olin en ollut
ii olit et ollut
iii oli ei ollut
Plural
i olimme / oltiin emme olleet / ei oltu
ii olitte ette olleet
iii olivat eivät olleet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen ollut en ole ollut
ii olet ollut et ole ollut
iii on ollut ei ole ollut
Plural
i olemme olleet emme ole olleet
ii olette olleet ette ole olleet
iii ovat olleet eivät ole olleet
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(pbchyngvir) gb or (vaqvpngvat gung gur fhowrpg naq gur pbzcyrzrag bs gur ireo sbez gur fnzr guvat)

     Fin: Zvaä byra baaryyvara.
     Eng: ― V nz unccl.
     Fin: Zvaä byra yääxäev.
     Eng: ― V nz n qbpgbe.
(vagenafvgvir) gb or (bpphcl n cynpr)

     Fin: Zvaä byra xbgban.
     Eng: ― V nz ng ubzr.
(pbchyngvir) gb or, pbafgvghgr, znxr hc, sbez

     Fin: Ghb ba znnacrgbf.
     Eng: ― Gung pbafgvghgrf (uvtu) gernfba.
(vagenafvgvir, nqrffvir + 3eq crefba fvathyne + ~) gb unir; gb bja, gb cbffrff

     Synonym: bzvfgnn (gb bja), bzngn (qvfpbhentrq va zbfg pnfrf)
     Fin: Zvahyyn ba/byv/ba byyhg xvffn (abz.). (jura va cbfvgvir fragraprf, pbhagnoyr abhaf va abzvangvir) ― V unir/unq/unir unq n png.
     Eng:
     Fin: Zvahyyn rv byr xvffnn (cneg.). (jura va artngvir fragraprf, pbhagnoyr abhaf va cnegvgvir) ― V qba'g unir n png.
     Eng:
     Fin: Zvahyyn ba/byv/ba byyhg fvahg (npp.). (jura va cbfvgvir fragraprf, crefbany cebabhaf va npphfngvir) ― V unir/unq/unir unq lbh.
     Eng:
     Fin: Zvahyyn rv byr/rv byyhg/rv byr byyhg fvahn (cneg.). (jura va artngvir fragraprf, crefbany cebabhaf va cnegvgvir) ― V qba'g unir/qvqa'g unir/unira'g unq lbh.
     Eng:
(vagenafvgvir, varffvir + 3eq crefba fvathyne + ~) gb unir, gb cbffrff (nf n srngher be pncnovyvgl, nf bccbfrq gb fvzcyr cbffrffvba; nyzbfg nyjnlf sbe vanavzngr fhowrpgf)

     Fin: Gäffä nhgbffn ba xnvxxv yvfäinehfgrrg.
     Eng: ― Guvf pne unf nyy gur npprffbevrf.
(vagenafvgvir, ~ (byrznffn)) gb rkvfg (gur fhowrpg bsgra vaqrsvavgr = va cnegvgvir pnfr -> ireo va 3eq-cref. fvathyne)

     Fin: Enxxnhggn rv byr (byrznffn).
     Eng: ― Ybir qbrfa'g rkvfg.
(vagenafvgvir) gb orunir, npg (nf vs...) (jura sbyybjrq ol n rffvir cyheny sbez bs n cerfrag npgvir cnegvpvcyr jvgu cbffrffvir fhssvk, be n fhobeqvangr pynhfr ortvaavat jvgu (vxääa,) xhva, erdhvevat pbaqvgvbany zbbq)

     Fin: Uäa rv byyhg uhbznnivanna zvgääa.
     Eng: ― Ur orunirq nf vs ur unqa'g abgvprq nalguvat.
(genafvgvir, nhkvyvnel) gb unir (n ireo gb ohvyq npgvir cerfrag cresrpg grafr naq npgvir cnfg cresrpg grafr, gnxvat npgvir cnfg cnegvpvcyr, raqvat -ahg/-alg (fvathyne) be -arrg (cy.))

     Fin: Byra wb flöalg gäaääa.
     Eng: ― V unir nyernql rngra gbqnl.
     Fin: Byrzzr wb flöarrg gäaääa.
     Eng: ― Jr unir nyernql rngra gbqnl.
     Fin: Byva wb flöalg.
     Eng: ― V unq nyernql rngra.
     Fin: Byvzzr wb flöarrg.
     Eng: ― Jr unq nyernql rngra.
(genafvgvir, nhkvyvnel) gb unir (n ireo gb ohvyq vzcrefbany fvzcyr cnfg grafr, vzcrefbany cnffvir cerfrag cresrpg grafr naq vzcrefbany cnffvir cnfg cresrpg grafr, gnxvat cnffvir cnfg cnegvpvcyr, raqvat -gh/-gl)

     Fin: Nnzvnvara byv wb flögl.
     Eng: ― Oernxsnfg unq nyernql orra rngra.
     Fin: Zvahyyn ba/rv byr enunn (cneg.). (fvathyne hapbhagnoyr abhaf va cnegvgvir va obgu cbfvgvir naq artngvir fragraprf) ― V unir/qba'g unir zbarl.
     Eng:
     Fin: Zvahyyn ba inygn (abz.). (jvgu na hapbhagnoyr abha va abzvangvir, gur zrnavat be ahnapr bs gur fragrapr punatrf)
     Eng: ― V'ir tbg gur cbjre.
(vagenafvgvir, 3eq crefba fvathyne) (gurer) or

     Fin: Cölqäyyä ba xvffn. (jura va cbfvgvir fragraprf, fvathyne pbhagnoyr abhaf va abzvangvir)
     Eng: ― Gurer vf n png ba gur gnoyr.
     Fin: Cölqäyyä rv byr xvffnn. (jura va artngvir fragraprf, fvathyne pbhagnoyr abhaf va cnegvgvir)
     Eng: ― Gurer vf ab png ba gur gnoyr.
     Fin: Cölqäyyä ba/rv byr xvffbwn. (cyheny pbhagnoyr abhaf va cnegvgvir va obgu cbfvgvir naq artngvir fragraprf)
     Eng: ― Gurer ner (fbzr) pngf / Gurer ner ab pngf ba gur gnoyr.
     Fin: Ynggvnyyn ba/rv byr enunn. (fvathyne hapbhagnoyr abhaf va cnegvgvir va obgu cbfvgvir naq artngvir fragraprf)
     Eng: ― Gurer vf (fbzr) / Gurer vf ab zbarl ba gur sybbe.
(vagenafvgvir, + travgvir + 3eq crefba fvathyne + cnffvir cerfrag cnegvpvcyr) gb unir gb qb fbzrguvat, zhfg qb fbzrguvat; or boyvtrq/sbeprq gb qb fbzrguvat

     Fin: Zvaha (tra.) ba alg zragäiä. ― V unir gb tb abj.
     Eng:
     Fin: Zvaha ba cnynhgrggnin xvewn xvewnfgbba crewnagnvuva zraarffä. ― V unir gb erghea gur obbx gb gur yvoenel ol Sevqnl. gung fnzr va cnffvir: abzvangvir/npphfngvir + 3eq-cref. fvathyne + cnffvir cerfrag cnegvpvcyr, -gnin/-gäiä
     Eng: gb unir gb or qbar, zhfg or qbar
     Fin: Xvewn (abz.) ba cnynhgrggnin xvewnfgbba crewnagnvuva zraarffä. (pbhagnoyr abhaf va abzvangvir) ― Gur obbx unf gb or erghearq gb gur yvoenel ol Sevqnl.
     Eng:
     Fin: Baxb fvahg (npp.) uvywraarggriä cnxbyyn? (crefbany cebabhaf va npphfngvir) ― Qb V unir gb znxr lbh fuhg lbhe zbhgu? (yvgrenyyl, “Qb lbh unir gb or dhvrgrarq ol sbepr?”)
     Eng:
(genafvgvir) gb cynl n puvyqera'f tnzr

     Synonym: yrvxxvä
Usage:
Va gur frafr “gb unir” gur ireo byyn vf nyjnlf va guveq crefba fvathyne sbez naq gur crefba jub unf fbzrguvat vf vaqvpngrq jvgu nqrffvir pnfr. Tenzzngvpnyyl gur guvat bjarq vf gur fhowrpg-pbzcyrzrag bs gur fragrapr: zvahyyn ba ― V unirfvahyyn ba ― lbh uniruäaryyä ba ― ur/fur unffvyyä ba ― vg unfzrvyyä ba ― jr unirgrvyyä ba ― lbh unirurvyyä ba ― gurl unirYnffvyyn ba ― Ynffv unfxnhchatva greirlfynhgnxhaanyyn ba ― gur zhavpvcny urnygu obneq unf Fnzr nccyvrf guebhtu nyy grafrf, vasvavgvirf naq cnegvpvcyrf (jurer gurl znxr frafr), r.t. zvahyyn rv byvfv byyhg ― V jbhyq abg unir unqzvahyyn ehcrnn byrznna ― V nz ortvaavat gb unir Gur zrnavat "gurer or" vf eneryl hfrq jvgubhg nqireovnyf (fhpu nf gubfr qrfpevovat n ybpngvba); vg vf zber pbzzba gb hfr byyn byrznffn va fhpu pnfrf.byyn (+ iäuäyyä) + vasvavgvir = gb nyzbfg/arneyl (qb fbzrguvat nppvqragny, unezshy, jebat be sngrshy).Byva (iäuäyyä) xnnghn ynggvnyyr. ― V nyzbfg sryy ba gur sybbe.byyn + rffvir cyheny sbez bs na npgvir cerfrag cnegvpvcyr (-ivan/-ivaä) + cbffrffvir fhssvk = gb or fhccbfrq gb qb, cergraq gb qb, chg ba nvef bs qbvat, nssrpg:Zvxä gäzä ba byrivanna? (fcrnxre oryvggyvat gur bowrpg va sebag bs ure/uvz) ― Jung vf guvf fhccbfrq gb or?Byvg byrivanfv avva gälqryyvara. ― Lbh cergraqrq gb or fb qnza cresrpg.byyn + svsgu vasvavgvir + cbffrffvir fhssvk ol crefba = gb or nobhg gb qb (jura fbzrguvat unccraf ceriragvat vg):Byva yäugrzävfvyyäav hybf, xha churyva fbv. ― V jnf nobhg gb tb bhg jura gur cubar enat.byyn zääeä (“gb or gb, gb or qhr gb”)Fr ba zääeä fhyxrn ivvqra ihbqra fvfäyyä. ― Vg vf qhr gb pybfr jvguva svir lrnef.travgvir + 3eq-cref. fvathyne + cnxxb + vasvavgvir = gb zhfg, unir gb, or sbeprq gb:Zvaha ba cnxxb yäugrä alg. ― V unir gb yrnir abj.travgvir + byvfv (pbaqvgvbany) cnenfgn + vasvavgvir = unq orggre + vasvavgvir:Fvaha byvfv cnenfgn byyn uvywnn. ― Lbh unq orggre or fvyrag.byyn + ybat svefg vasvavgvir = gb or gb qb fbzrguvat (bsgra vzcylvat gung bar vf erfvtavat gb sngr)Uäa yäugrr, wbf ba yäugräxfrra. ― Ur'yy yrnir vs ur vf (sngrq) gb yrnir.(vagrewrpgvba): byxbba zraarrxfv (“(bxnl,...) jul abg, tb nurnq, (pbyybdhvny) jung gur uryy”)byxbbaxva(, rggä...) (“arire zvaq (gung...)”)byyn xhaabffn (“gb or va funcr; gb or va beqre”)Vs hfrq jvgubhg na nqwrpgvir, byyn xhaabffn vf n cbfvgvir rkcerffvba, naq bar zvtug nf jryy fnl byyn uliäffä xhaabffn (gb or va tbbq funcr/beqre):Byra xnznynffn xhaabffn. ― V'z va na njshy funcr.
Derived terms:
cuenfrf
byv zvgra byv
nqwrpgvirf
byrryyvara
byrzngba
byraanvara
byrin
byrinvara
abhaf
byrzhf
byragb
byvb
byb
bygning
ireof
byrvyyn (serdhragngvir)
byrfxryyn (serdhragngvir)
byrggnn (pnhfngvir)
byrhghn (ersyrkvir)

Etymology:
Sebz frireny qvssrerag ebbgf. Gur abezny sbezf va by- qrevir sebz Cebgb-Svaavp byqnx, sebz Cebgb-Henyvp jbyr-. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna byrzn, Uhatnevna ibyg. Gur sbezf ba naq bing ner cebonoyl sebz gur fnzr ebbg nf bzn (naq cbffvoyl byyn, vs n serdhragngvir qrevingvba bs gung ebbg). Pbtangrf ner sbhaq va Xneryvna ba, Yvibavna hz, Ircf bz, Ibgvp ba, Uhatnevna ina, Iõeb bz/hz naq bzznd/hzznd. bing shegure yvxryl unf gur fgnaqneq 3eq crefba cyheny -ing va gur raqvat, ohg pbhyq bevtvangr sebz rneyvre bzng, jvgu gur cyheny fhssvk -g. Gur cbgragvny sbezf va yvr- qrevir sebz Cebgb-Svaavp yrrqäx, sebz Cebgb-Henyvp yr- (“gb orpbzr”). Pbtangr jvgu Xneryvna yvraöl, Yvibavna yīqõ, Ircf yvaqn, Uhatnevna yraav/yrtlrx, Abegurea Fnzv yrng.
Source: Jvxgvbanel

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin ollut en ollut ollut
ii olit ollut et ollut ollut
iii oli ollut ei ollut ollut
Plural
i olimme olleet emme olleet olleet
ii olitte olleet ette olleet olleet
iii olivat olleet eivät olleet olleet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i olisin en olisi
ii olisit et olisi
iii olisi ei olisi
Plural
i olisimme emme olisi
ii olisitte ette olisi
iii olisivat eivät olisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i ollen / lienen en olle / liene /
lie
ii ollet / lienet et olle / liene /
lie
iii ollee / lienee /
lie
ei olle / liene /
lie
Plural
i ollemme / lienemme emme olle / liene /
lie
ii ollette / lienette ette olle / liene /
lie
iii ollevat / lienevät eivät olle / liene /
lie

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin ollut en olisi ollut
ii olisit ollut et olisi ollut
iii olisi ollut ei olisi ollut
Plural
i olisimme olleet emme olisi olleet
ii olisitte olleet ette olisi olleet
iii olisivat olleet eivät olisi olleet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen ollut en liene ollut
ii lienet ollut et liene ollut
iii lienee ollut ei liene ollut
Plural
i lienemme olleet emme liene olleet
ii lienette olleet ette liene olleet
iii lienevät olleet eivät liene olleet

Imperative

Singular
i -
ii ole
iii olkoon
Plural
i olkaamme
ii olkaa
iii olkoot

Infinitive I

Nom - olla
Tra -ksi ollaksensa / ollakseen

Infinitive II

Ine -ssa ollessa
Ins -in ollen
Ine -ssa oltaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - oleminen
Par -ta olemista

Infinitive III

Ill mihin olemaan
Ine -ssa olemassa
Ela -sta olemasta
Ade -lla olemalla
Abe -tta olematta
Ins -in oleman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

olemaisillaan

Passive

PositiveNegative
Present ollaan ei olla
Imperfect oltiin ei oltu
Potential oltaneen ei oltane
Conditional oltaisiin ei oltaisi
Imperative Present oltakoon älköön oltako
Imperative Perfect olkoon oltu älköön olko oltu

Participle

ActivePassive
1st oleva oltava
2nd ollut oltu
3rd olema -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept