logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

sanajuuri, noun

Word analysis
sanajuuresta

sanajuuresta

sanajuuri

Noun, Singular Elative

sana

Noun, Singular Nominative

+ juuri

Noun, Singular Elative

sana

Noun, Singular Nominative

+ juures

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sanajuuri

sanajuuret

Par

-ta

sanajuurta

sanajuuria

Gen

-n

sanajuuren

sanajuurien / sanajuurten

Ill

mihin

sanajuureen

sanajuuriin

Ine

-ssa

sanajuuressa

sanajuurissa

Ela

-sta

sanajuuresta

sanajuurista

All

-lle

sanajuurelle

sanajuurille

Ade

-lla

sanajuurella

sanajuurilla

Abl

-lta

sanajuurelta

sanajuurilta

Tra

-ksi

sanajuureksi

sanajuuriksi

Ess

-na

sanajuurena

sanajuurina

Abe

-tta

sanajuuretta

sanajuuritta

Com

-ne

-

sanajuurine

Ins

-in

-

sanajuurin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sanajuuri

sanajuuret

Par

-ta

sanajuurta

sanajuuria

Gen

-n

sanajuuren

sanajuurien / sanajuurten

Ill

mihin

sanajuureen

sanajuuriin

Ine

-ssa

sanajuuressa

sanajuurissa

Ela

-sta

sanajuuresta

sanajuurista

All

-lle

sanajuurelle

sanajuurille

Ade

-lla

sanajuurella

sanajuurilla

Abl

-lta

sanajuurelta

sanajuurilta

Tra

-ksi

sanajuureksi

sanajuuriksi

Ess

-na

sanajuurena

sanajuurina

Abe

-tta

sanajuuretta

sanajuuritta

Com

-ne

-

sanajuurine

Ins

-in

-

sanajuurin

word root
just a word
Show more arrow right
jw2019 (sanajuuresta, joka merkitsee aurinkoa). ( Samʹson ) [from a root meaning “sun”]. Nimi Jaebes tulee kipua merkitsevästä sanajuuresta. The name Jabez comes from a root that can mean “pain.”. 17 Nimi Salomo tulee rauhaa merkitsevästä sanajuuresta. 17 The name Solomon comes from a root meaning “peace.”. Sanajuuresta, jonka merk. on kuulla, kuunnella. Meaning “Hearing,” that is, with acceptance. Heprealainen ruttoa tarkoittava sana (deʹver) tulee sanajuuresta, jonka merkitys on tuhota (2Ai 22:10). The Hebrew word for pestilence (deʹver) comes from a root meaning “destroy.”. Näin käännetty (UM, Ro, Yg) heprealainen ilmaus tulee sanajuuresta, jonka merkitys on loistaa (Job 29:3). (Job 29:3) The rendering “Lucifer” (KJ, Da) is derived from the Latin Vulgate. Jotkut otaksuvat heprealaisen nimen johtuvan sanajuuresta, joka tarkoittaa repiä kappaleiksi tai raadella. Some believe that the Hebrew name derives from a root word meaning “tear in pieces or lacerate.”. Tämä ilmaus on johdettu sanajuuresta, joka merkitsee vilistä tai kuhista (1Mo 8:17; 2Mo 8:3). (Ge 8:17; Ex 8:3) The noun appears to apply to small creatures to be found in large numbers. Sen uskotaan tulevan sanajuuresta, jonka merkitys on seppele, joten nimi tarkoittaa jotain kiedottua tai kiemuroille koottua. It is believed to come from a root word meaning “wreath”; hence the name indicates something that is “wreathed,” or “gathered into folds.”. Synniksikäännetty kreikan sana tulee sanajuuresta, joka merkitsee osua harhaan (Roomalaisille 3:9, engl. viitelaitoksen alav.). The Greek word translated “sin” comes from a root that means “to miss the mark.”. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanajuureni

sanajuureni

sanajuuresi

sanajuuresi

sanajuurensa

sanajuurensa

Par

-ta

sanajuurtani

sanajuuriani

sanajuurtasi

sanajuuriasi

sanajuurtansa / sanajuurtaan

sanajuuriansa / sanajuuriaan

Gen

-n

sanajuureni

sanajuurieni / sanajuurteni

sanajuuresi

sanajuuriesi / sanajuurtesi

sanajuurensa

sanajuuriensa / sanajuurtensa

Ill

mihin

sanajuureeni

sanajuuriini

sanajuureesi

sanajuuriisi

sanajuureensa

sanajuuriinsa

Ine

-ssa

sanajuuressani

sanajuurissani

sanajuuressasi

sanajuurissasi

sanajuuressansa / sanajuuressaan

sanajuurissansa / sanajuurissaan

Ela

-sta

sanajuurestani

sanajuuristani

sanajuurestasi

sanajuuristasi

sanajuurestansa / sanajuurestaan

sanajuuristansa / sanajuuristaan

All

-lle

sanajuurelleni

sanajuurilleni

sanajuurellesi

sanajuurillesi

sanajuurellensa / sanajuurelleen

sanajuurillensa / sanajuurillean

Ade

-lla

sanajuurellani

sanajuurillani

sanajuurellasi

sanajuurillasi

sanajuurellansa / sanajuurellaan

sanajuurillansa / sanajuurillaan

Abl

-lta

sanajuureltani

sanajuuriltani

sanajuureltasi

sanajuuriltasi

sanajuureltansa / sanajuureltaan

sanajuuriltansa / sanajuuriltaan

Tra

-ksi

sanajuurekseni

sanajuurikseni

sanajuureksesi

sanajuuriksesi

sanajuureksensa / sanajuurekseen

sanajuuriksensa / sanajuurikseen

Ess

-na

sanajuurenani

sanajuurinani

sanajuurenasi

sanajuurinasi

sanajuurenansa / sanajuurenaan

sanajuurinansa / sanajuurinaan

Abe

-tta

sanajuurettani

sanajuurittani

sanajuurettasi

sanajuurittasi

sanajuurettansa / sanajuurettaan

sanajuurittansa / sanajuurittaan

Com

-ne

-

sanajuurineni

-

sanajuurinesi

-

sanajuurinensa / sanajuurineen

Singular

Plural

Nom

-

sanajuureni

sanajuuresi

sanajuurensa

sanajuureni

sanajuuresi

sanajuurensa

Par

-ta

sanajuurtani

sanajuurtasi

sanajuurtansa / sanajuurtaan

sanajuuriani

sanajuuriasi

sanajuuriansa / sanajuuriaan

Gen

-n

sanajuureni

sanajuuresi

sanajuurensa

sanajuurieni / sanajuurteni

sanajuuriesi / sanajuurtesi

sanajuuriensa / sanajuurtensa

Ill

mihin

sanajuureeni

sanajuureesi

sanajuureensa

sanajuuriini

sanajuuriisi

sanajuuriinsa

Ine

-ssa

sanajuuressani

sanajuuressasi

sanajuuressansa / sanajuuressaan

sanajuurissani

sanajuurissasi

sanajuurissansa / sanajuurissaan

Ela

-sta

sanajuurestani

sanajuurestasi

sanajuurestansa / sanajuurestaan

sanajuuristani

sanajuuristasi

sanajuuristansa / sanajuuristaan

All

-lle

sanajuurelleni

sanajuurellesi

sanajuurellensa / sanajuurelleen

sanajuurilleni

sanajuurillesi

sanajuurillensa / sanajuurillean

Ade

-lla

sanajuurellani

sanajuurellasi

sanajuurellansa / sanajuurellaan

sanajuurillani

sanajuurillasi

sanajuurillansa / sanajuurillaan

Abl

-lta

sanajuureltani

sanajuureltasi

sanajuureltansa / sanajuureltaan

sanajuuriltani

sanajuuriltasi

sanajuuriltansa / sanajuuriltaan

Tra

-ksi

sanajuurekseni

sanajuureksesi

sanajuureksensa / sanajuurekseen

sanajuurikseni

sanajuuriksesi

sanajuuriksensa / sanajuurikseen

Ess

-na

sanajuurenani

sanajuurenasi

sanajuurenansa / sanajuurenaan

sanajuurinani

sanajuurinasi

sanajuurinansa / sanajuurinaan

Abe

-tta

sanajuurettani

sanajuurettasi

sanajuurettansa / sanajuurettaan

sanajuurittani

sanajuurittasi

sanajuurittansa / sanajuurittaan

Com

-ne

-

-

-

sanajuurineni

sanajuurinesi

sanajuurinensa / sanajuurineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanajuuremme

sanajuuremme

sanajuurenne

sanajuurenne

sanajuurensa

sanajuurensa

Par

-ta

sanajuurtamme

sanajuuriamme

sanajuurtanne

sanajuurianne

sanajuurtansa / sanajuurtaan

sanajuuriansa / sanajuuriaan

Gen

-n

sanajuuremme

sanajuuriemme / sanajuurtemme

sanajuurenne

sanajuurienne / sanajuurtenne

sanajuurensa

sanajuuriensa / sanajuurtensa

Ill

mihin

sanajuureemme

sanajuuriimme

sanajuureenne

sanajuuriinne

sanajuureensa

sanajuuriinsa

Ine

-ssa

sanajuuressamme

sanajuurissamme

sanajuuressanne

sanajuurissanne

sanajuuressansa / sanajuuressaan

sanajuurissansa / sanajuurissaan

Ela

-sta

sanajuurestamme

sanajuuristamme

sanajuurestanne

sanajuuristanne

sanajuurestansa / sanajuurestaan

sanajuuristansa / sanajuuristaan

All

-lle

sanajuurellemme

sanajuurillemme

sanajuurellenne

sanajuurillenne

sanajuurellensa / sanajuurelleen

sanajuurillensa / sanajuurillean

Ade

-lla

sanajuurellamme

sanajuurillamme

sanajuurellanne

sanajuurillanne

sanajuurellansa / sanajuurellaan

sanajuurillansa / sanajuurillaan

Abl

-lta

sanajuureltamme

sanajuuriltamme

sanajuureltanne

sanajuuriltanne

sanajuureltansa / sanajuureltaan

sanajuuriltansa / sanajuuriltaan

Tra

-ksi

sanajuureksemme

sanajuuriksemme

sanajuureksenne

sanajuuriksenne

sanajuureksensa / sanajuurekseen

sanajuuriksensa / sanajuurikseen

Ess

-na

sanajuurenamme

sanajuurinamme

sanajuurenanne

sanajuurinanne

sanajuurenansa / sanajuurenaan

sanajuurinansa / sanajuurinaan

Abe

-tta

sanajuurettamme

sanajuurittamme

sanajuurettanne

sanajuurittanne

sanajuurettansa / sanajuurettaan

sanajuurittansa / sanajuurittaan

Com

-ne

-

sanajuurinemme

-

sanajuurinenne

-

sanajuurinensa / sanajuurineen

Singular

Plural

Nom

-

sanajuuremme

sanajuurenne

sanajuurensa

sanajuuremme

sanajuurenne

sanajuurensa

Par

-ta

sanajuurtamme

sanajuurtanne

sanajuurtansa / sanajuurtaan

sanajuuriamme

sanajuurianne

sanajuuriansa / sanajuuriaan

Gen

-n

sanajuuremme

sanajuurenne

sanajuurensa

sanajuuriemme / sanajuurtemme

sanajuurienne / sanajuurtenne

sanajuuriensa / sanajuurtensa

Ill

mihin

sanajuureemme

sanajuureenne

sanajuureensa

sanajuuriimme

sanajuuriinne

sanajuuriinsa

Ine

-ssa

sanajuuressamme

sanajuuressanne

sanajuuressansa / sanajuuressaan

sanajuurissamme

sanajuurissanne

sanajuurissansa / sanajuurissaan

Ela

-sta

sanajuurestamme

sanajuurestanne

sanajuurestansa / sanajuurestaan

sanajuuristamme

sanajuuristanne

sanajuuristansa / sanajuuristaan

All

-lle

sanajuurellemme

sanajuurellenne

sanajuurellensa / sanajuurelleen

sanajuurillemme

sanajuurillenne

sanajuurillensa / sanajuurillean

Ade

-lla

sanajuurellamme

sanajuurellanne

sanajuurellansa / sanajuurellaan

sanajuurillamme

sanajuurillanne

sanajuurillansa / sanajuurillaan

Abl

-lta

sanajuureltamme

sanajuureltanne

sanajuureltansa / sanajuureltaan

sanajuuriltamme

sanajuuriltanne

sanajuuriltansa / sanajuuriltaan

Tra

-ksi

sanajuureksemme

sanajuureksenne

sanajuureksensa / sanajuurekseen

sanajuuriksemme

sanajuuriksenne

sanajuuriksensa / sanajuurikseen

Ess

-na

sanajuurenamme

sanajuurenanne

sanajuurenansa / sanajuurenaan

sanajuurinamme

sanajuurinanne

sanajuurinansa / sanajuurinaan

Abe

-tta

sanajuurettamme

sanajuurettanne

sanajuurettansa / sanajuurettaan

sanajuurittamme

sanajuurittanne

sanajuurittansa / sanajuurittaan

Com

-ne

-

-

-

sanajuurinemme

sanajuurinenne

sanajuurinensa / sanajuurineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sana

sanat

Par

-ta

sanaa

sanoja

Gen

-n

sanan

sanojen

Ill

mihin

sanaan

sanoihin

Ine

-ssa

sanassa

sanoissa

Ela

-sta

sanasta

sanoista

All

-lle

sanalle

sanoille

Ade

-lla

sanalla

sanoilla

Abl

-lta

sanalta

sanoilta

Tra

-ksi

sanaksi

sanoiksi

Ess

-na

sanana

sanoina

Abe

-tta

sanatta

sanoitta

Com

-ne

-

sanoine

Ins

-in

-

sanoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sana

sanat

Par

-ta

sanaa

sanoja

Gen

-n

sanan

sanojen

Ill

mihin

sanaan

sanoihin

Ine

-ssa

sanassa

sanoissa

Ela

-sta

sanasta

sanoista

All

-lle

sanalle

sanoille

Ade

-lla

sanalla

sanoilla

Abl

-lta

sanalta

sanoilta

Tra

-ksi

sanaksi

sanoiksi

Ess

-na

sanana

sanoina

Abe

-tta

sanatta

sanoitta

Com

-ne

-

sanoine

Ins

-in

-

sanoin

word sana, käsky, tieto, viesti, lupaus, komento
term termi, sana, ilmaus, aika, kausi, määräaika
Scriptures pyhät kirjoitukset, raamattu, sana, pyhä kirja
Scripture pyhä kirja, raamattu, pyhät kirjoitukset, sana
Holy Writ raamattu, pyhä kirja, sana, pyhät kirjoitukset
say-so lupa, sana
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; oj4; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Sana tulee saksasta. The word comes from German. Sana on voimakas ase. The word is a powerful weapon. Annan sanani. My word is my bond. Sana sanalta. Word for word. Osa: tämä sana. Nd part: this word. Varoituksen sana. A word of warning eh? Hän sanoi sanoja ääneen. She said the words out loud. Mikä tämä sana on? What is this word here? Sanojamme ovat täällä kirjassa. Our words are here in the book. "Vihata"on ruma sana. Hate's a bad word. Show more arrow right

Wiktionary

word Fin:Emme sanoneet sanaakaan.Eng:We didn't say a word.Fin:Luotan (sinun) sanaasi.Eng:I'll take your word for it. (religion, with capital initial letter) Word, Scripture lesson (section of the Bible or other religious text read as part of a divine service) Show more arrow right Adjectives sanainensanallinensanastollinensanaton Nouns sanailu-sanaisuussananensanastosanastussanattomuussanesanue Verbs sanaillasanellasanoa; sanoutua; sanallistaasanastaasanoittaa Adverbs -sanaisestisanalleensanallisestisananmukaisestisanasillasanasillesanattomasti Phrases sanansa mittainen Show more arrow right ainesanaalkusanatammattisanaapusanaarvosanaasemosanaasiasanaavainsanahakusanahaukkumasanahellittelysanaherjasanahuudahdussanaiskusanajumalansanajälkisanatkantasanakardinaalilukusanakieltosanakirjainsanakirosanakorusanakunniasanalaatusanalainasanalukusanalyhennesanamahtisanamainesanamuotisanamurresananimisanaomistussanatperussanapiilosanapuhuttelusanapääsanaraamatunsanariimisanaristisanaryhmäsanasalasanasanahakemistosanaharkkasanahelinäsanahirviösanajumalanpalvelussanajuurisanajärjestyssanakirjasanakirjantekijäsanakirjantoimittajasanakirjatyösanakoesanakäännesanaleikkisanaliittosanaluettelosanaluokkasanamuotosananalkuinensananheittosananiekkasananjalkasananjulistajasananjulistussananjuurisanankuulijasanankäyttäjäsanankäyttösananlaskusananloppusananloppuinensananmittasananmittaisuussananmukainensananmukaisuussananmuodostussananmuotosananparsisananrajasananrieskasanansaattajasananselittäjäsananselityssanansisäinensanansutkaussanansyöjäsanantaitajasanantaivutussanantapasanantoistosanantuojasanantutkimussanantutkiskelusananvaihtosananvalintasananvaltasananvapaussananvartalosananviljelysananvuorosananvälisananväännesanaopillinensanaoppisanaottelusanapaatossanapainosanapaisutussanaparisanapattosanaperhesanapesuesanapesyesanarajasanaristikkosanaryhmäsanaryöppysanasanainensanasepposanaseppoilusanaseppäsanasisältösanasokeasanasokeussanasotasanasotasillasanastontutkimussanasto-oppisanasutkaussanatabusanataidesanataiturisanataituruussanatarkastisanatarkkasanatulvasanavalintasanavalmissanavalmiussanavarastosanavaratsanavartalosanavuolaussanavälisanaväännössanojenkäsittelysidesanasivistyssanasukulaissanataikasanatekosanateonsanatilkesanatunnussanauudissanavahvistussanavierassanavoimasanav-sanavuorosanayhdyssanaylisanaylistyssana Show more arrow right From Proto-Finnic sana. Show more arrow right

Wikipedia

Word In linguistics, a word of a spoken language can be defined as the smallest sequence of phonemes that can be uttered in isolation with objective or practical meaning. In many languages, words also correspond to sequences of graphemes ("letters") in their standard writing systems that are delimited by spaces wider than the normal inter-letter space, or by other graphical conventions. The concept of "word" is usually distinguished from that of a morpheme, which is the smallest unit of word which has a meaning, even if it will not stand on its own. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanani

sanani

sanasi

sanasi

sanansa

sanansa

Par

-ta

sanaani

sanojani

sanaasi

sanojasi

sanaansa / sanaaan

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanani

sanojeni

sanasi

sanojesi

sanansa

sanojensa

Ill

mihin

sanaani

sanoihini

sanaasi

sanoihisi

sanaansa

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassani

sanoissani

sanassasi

sanoissasi

sanassansa / sanassaan

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastani

sanoistani

sanastasi

sanoistasi

sanastansa / sanastaan

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanalleni

sanoilleni

sanallesi

sanoillesi

sanallensa / sanalleen

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallani

sanoillani

sanallasi

sanoillasi

sanallansa / sanallaan

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltani

sanoiltani

sanaltasi

sanoiltasi

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanakseni

sanoikseni

sanaksesi

sanoiksesi

sanaksensa / sanakseen

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananani

sanoinani

sananasi

sanoinasi

sananansa / sananaan

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattani

sanoittani

sanattasi

sanoittasi

sanattansa / sanattaan

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

sanoineni

-

sanoinesi

-

sanoinensa / sanoineen

Singular

Plural

Nom

-

sanani

sanasi

sanansa

sanani

sanasi

sanansa

Par

-ta

sanaani

sanaasi

sanaansa / sanaaan

sanojani

sanojasi

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanani

sanasi

sanansa

sanojeni

sanojesi

sanojensa

Ill

mihin

sanaani

sanaasi

sanaansa

sanoihini

sanoihisi

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassani

sanassasi

sanassansa / sanassaan

sanoissani

sanoissasi

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastani

sanastasi

sanastansa / sanastaan

sanoistani

sanoistasi

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanalleni

sanallesi

sanallensa / sanalleen

sanoilleni

sanoillesi

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallani

sanallasi

sanallansa / sanallaan

sanoillani

sanoillasi

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltani

sanaltasi

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltani

sanoiltasi

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanakseni

sanaksesi

sanaksensa / sanakseen

sanoikseni

sanoiksesi

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananani

sananasi

sananansa / sananaan

sanoinani

sanoinasi

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattani

sanattasi

sanattansa / sanattaan

sanoittani

sanoittasi

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

-

-

sanoineni

sanoinesi

sanoinensa / sanoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanamme

sanamme

sananne

sananne

sanansa

sanansa

Par

-ta

sanaamme

sanojamme

sanaanne

sanojanne

sanaansa / sanaaan

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanamme

sanojemme

sananne

sanojenne

sanansa

sanojensa

Ill

mihin

sanaamme

sanoihimme

sanaanne

sanoihinne

sanaansa

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassamme

sanoissamme

sanassanne

sanoissanne

sanassansa / sanassaan

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastamme

sanoistamme

sanastanne

sanoistanne

sanastansa / sanastaan

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanallemme

sanoillemme

sanallenne

sanoillenne

sanallensa / sanalleen

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallamme

sanoillamme

sanallanne

sanoillanne

sanallansa / sanallaan

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltamme

sanoiltamme

sanaltanne

sanoiltanne

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanaksemme

sanoiksemme

sanaksenne

sanoiksenne

sanaksensa / sanakseen

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananamme

sanoinamme

sanananne

sanoinanne

sananansa / sananaan

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattamme

sanoittamme

sanattanne

sanoittanne

sanattansa / sanattaan

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

sanoinemme

-

sanoinenne

-

sanoinensa / sanoineen

Singular

Plural

Nom

-

sanamme

sananne

sanansa

sanamme

sananne

sanansa

Par

-ta

sanaamme

sanaanne

sanaansa / sanaaan

sanojamme

sanojanne

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanamme

sananne

sanansa

sanojemme

sanojenne

sanojensa

Ill

mihin

sanaamme

sanaanne

sanaansa

sanoihimme

sanoihinne

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassamme

sanassanne

sanassansa / sanassaan

sanoissamme

sanoissanne

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastamme

sanastanne

sanastansa / sanastaan

sanoistamme

sanoistanne

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanallemme

sanallenne

sanallensa / sanalleen

sanoillemme

sanoillenne

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallamme

sanallanne

sanallansa / sanallaan

sanoillamme

sanoillanne

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltamme

sanaltanne

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltamme

sanoiltanne

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanaksemme

sanaksenne

sanaksensa / sanakseen

sanoiksemme

sanoiksenne

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananamme

sanananne

sananansa / sananaan

sanoinamme

sanoinanne

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattamme

sanattanne

sanattansa / sanattaan

sanoittamme

sanoittanne

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

-

-

sanoinemme

sanoinenne

sanoinensa / sanoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juuri

juuret

Par

-ta

juurta

juuria

Gen

-n

juuren

juurien / juurten

Ill

mihin

juureen

juuriin

Ine

-ssa

juuressa

juurissa

Ela

-sta

juuresta

juurista

All

-lle

juurelle

juurille

Ade

-lla

juurella

juurilla

Abl

-lta

juurelta

juurilta

Tra

-ksi

juureksi

juuriksi

Ess

-na

juurena

juurina

Abe

-tta

juuretta

juuritta

Com

-ne

-

juurine

Ins

-in

-

juurin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juuri

juuret

Par

-ta

juurta

juuria

Gen

-n

juuren

juurien / juurten

Ill

mihin

juureen

juuriin

Ine

-ssa

juuressa

juurissa

Ela

-sta

juuresta

juurista

All

-lle

juurelle

juurille

Ade

-lla

juurella

juurilla

Abl

-lta

juurelta

juurilta

Tra

-ksi

juureksi

juuriksi

Ess

-na

juurena

juurina

Abe

-tta

juuretta

juuritta

Com

-ne

-

juurine

Ins

-in

-

juurin

root juuri, ydin, kanta, alkuperä
just vain, juuri, ainoastaan, yksinkertaisesti, juuri ja juuri, oikein
right oikealle, oikealla, aivan, oikein, juuri, suoraan
exactly täsmälleen, tarkalleen, juuri, aivan
very erittäin, hyvin, kovin, aivan, juuri, oikein
freshly juuri, vasta, äskettäin
only just juuri, juuri ja juuri, vasta äsken, nipin napin
foot jalka, jalkaterä, alaosa, kanta, juuri, alareuna
bottom pohja, alaosa, alapää, peppu, alalaita, juuri
base tukikohta, pohja, perusta, emäs, alusta, juuri
mother äiti, emä, emo, alku, juuri, maammo
of all kaikista, juuri
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus; Europarl; Global Voices parallel corpus; EuroParl2021; Tatoeba; OpenSubtitles parallel corpus; Europarl Parallel Corpus Mutta haluan myös juuria. But I also want to root. Olen kotona juuressani. I am at home at my roots. Juureksemme ei eksynyt kukaan. No one got lost on our way. Kuulin äänen juurestani. I heard a voice from below me. Juuripersiljans-ryhmä. Root Parsley Group. Uni on juuressani. Sleep is in my roots. Tunsin värinän juurestani. I felt a vibration coming from beneath me. Maku on juuressani. The taste is in my roots. Juuressanne ongelma piilee. The problem lies at the root of you. Juuressanne oli syvä reikä. There was a deep hole at your feet. Show more arrow right

Wiktionary

root (of a plant, hair, tooth etc.) Short for taikinajuuri (“starter dough”). (mathematics) root (mathematical analysis) a zero of a function (figuratively) cause, origin, tradition Show more arrow right täsmälleen Show more arrow right jalkojen juuressajuurakkojuurehtiajuurekasjuuresjuuretonjuurevajuuriajuurikas-juurinenjuuristojuurittaajuurruttaajuurtaajuurtua Show more arrow right alkeisjuurialkujuurialvejuuriarrowjuuriginsengjuurihampaanjuurihapanjuuriharajuurihirvenjuurihiusjuuriilmajuurijuurenhaarajuurenottojuuriartisokkajuurieläinjuuriharjajuurihoitaajuurihoitojuurihuntujuurijalkainenjuurikalvojuurikanavajuurikarvajuurikasvijuurikorijuurikääpäjuurilahojuurilausekejuurimatojuurimattojuurimerkkijuurimukulajuurinystyräjuuriosajuuripaakkujuuripaikkajuuripermanenttijuuripuujuurisellerijuuritäytejuuriversojuurivesajuurta jaksaenjuurta jaksainkalmojuurikarvanjuurikeltajuurikuutiojuurikynnenjuurilakritsijuurilisäjuurimukulajuurimustajuurineliöjuurinenänjuurinuolijuuriperin juurinpesäjuuripiparjuuripukinjuuripunajuuripurtojuuripuunjuuripärskäjuuripääjuuriruohonjuuritasorusojuuriruttojuurisienijuurisirkkajuurisukujuurisydänjuuretsyyläjuuritaikinanjuuriverijuuriversojuurivirmajuuri Show more arrow right From Proto-Finnic juuri, from Proto-Finno-Permic jure. Show more arrow right

Wikipedia

Root In vascular plants, the roots are the organs of a plant that are modified to provide anchorage for the plant and take in water and nutrients into the plant body, which allows plants to grow taller and faster. They most often lie below the surface of the soil, but roots can also be aerial or aerating, that is, growing up above the ground or especially above water. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juureni

juureni

juuresi

juuresi

juurensa

juurensa

Par

-ta

juurtani

juuriani

juurtasi

juuriasi

juurtansa / juurtaan

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juureni

juurieni / juurteni

juuresi

juuriesi / juurtesi

juurensa

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureeni

juuriini

juureesi

juuriisi

juureensa

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressani

juurissani

juuressasi

juurissasi

juuressansa / juuressaan

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestani

juuristani

juurestasi

juuristasi

juurestansa / juurestaan

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurelleni

juurilleni

juurellesi

juurillesi

juurellensa / juurelleen

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellani

juurillani

juurellasi

juurillasi

juurellansa / juurellaan

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltani

juuriltani

juureltasi

juuriltasi

juureltansa / juureltaan

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juurekseni

juurikseni

juureksesi

juuriksesi

juureksensa / juurekseen

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenani

juurinani

juurenasi

juurinasi

juurenansa / juurenaan

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettani

juurittani

juurettasi

juurittasi

juurettansa / juurettaan

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

juurineni

-

juurinesi

-

juurinensa / juurineen

Singular

Plural

Nom

-

juureni

juuresi

juurensa

juureni

juuresi

juurensa

Par

-ta

juurtani

juurtasi

juurtansa / juurtaan

juuriani

juuriasi

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juureni

juuresi

juurensa

juurieni / juurteni

juuriesi / juurtesi

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureeni

juureesi

juureensa

juuriini

juuriisi

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressani

juuressasi

juuressansa / juuressaan

juurissani

juurissasi

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestani

juurestasi

juurestansa / juurestaan

juuristani

juuristasi

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurelleni

juurellesi

juurellensa / juurelleen

juurilleni

juurillesi

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellani

juurellasi

juurellansa / juurellaan

juurillani

juurillasi

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltani

juureltasi

juureltansa / juureltaan

juuriltani

juuriltasi

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juurekseni

juureksesi

juureksensa / juurekseen

juurikseni

juuriksesi

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenani

juurenasi

juurenansa / juurenaan

juurinani

juurinasi

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettani

juurettasi

juurettansa / juurettaan

juurittani

juurittasi

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

-

-

juurineni

juurinesi

juurinensa / juurineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juuremme

juuremme

juurenne

juurenne

juurensa

juurensa

Par

-ta

juurtamme

juuriamme

juurtanne

juurianne

juurtansa / juurtaan

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juuremme

juuriemme / juurtemme

juurenne

juurienne / juurtenne

juurensa

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureemme

juuriimme

juureenne

juuriinne

juureensa

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressamme

juurissamme

juuressanne

juurissanne

juuressansa / juuressaan

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestamme

juuristamme

juurestanne

juuristanne

juurestansa / juurestaan

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurellemme

juurillemme

juurellenne

juurillenne

juurellensa / juurelleen

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellamme

juurillamme

juurellanne

juurillanne

juurellansa / juurellaan

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltamme

juuriltamme

juureltanne

juuriltanne

juureltansa / juureltaan

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juureksemme

juuriksemme

juureksenne

juuriksenne

juureksensa / juurekseen

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenamme

juurinamme

juurenanne

juurinanne

juurenansa / juurenaan

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettamme

juurittamme

juurettanne

juurittanne

juurettansa / juurettaan

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

juurinemme

-

juurinenne

-

juurinensa / juurineen

Singular

Plural

Nom

-

juuremme

juurenne

juurensa

juuremme

juurenne

juurensa

Par

-ta

juurtamme

juurtanne

juurtansa / juurtaan

juuriamme

juurianne

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juuremme

juurenne

juurensa

juuriemme / juurtemme

juurienne / juurtenne

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureemme

juureenne

juureensa

juuriimme

juuriinne

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressamme

juuressanne

juuressansa / juuressaan

juurissamme

juurissanne

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestamme

juurestanne

juurestansa / juurestaan

juuristamme

juuristanne

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurellemme

juurellenne

juurellensa / juurelleen

juurillemme

juurillenne

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellamme

juurellanne

juurellansa / juurellaan

juurillamme

juurillanne

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltamme

juureltanne

juureltansa / juureltaan

juuriltamme

juuriltanne

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juureksemme

juureksenne

juureksensa / juurekseen

juuriksemme

juuriksenne

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenamme

juurenanne

juurenansa / juurenaan

juurinamme

juurinanne

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettamme

juurettanne

juurettansa / juurettaan

juurittamme

juurittanne

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

-

-

juurinemme

juurinenne

juurinensa / juurineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juures

juurekset

Par

-ta

juuresta

juureksia

Gen

-n

juureksen

juureksien / juuresten

Ill

mihin

juurekseen

juureksiin

Ine

-ssa

juureksessa

juureksissa

Ela

-sta

juureksesta

juureksista

All

-lle

juurekselle

juureksille

Ade

-lla

juureksella

juureksilla

Abl

-lta

juurekselta

juureksilta

Tra

-ksi

juurekseksi

juureksiksi

Ess

-na

juureksena

juureksina

Abe

-tta

juureksetta

juureksitta

Com

-ne

-

juureksine

Ins

-in

-

juureksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juures

juurekset

Par

-ta

juuresta

juureksia

Gen

-n

juureksen

juureksien / juuresten

Ill

mihin

juurekseen

juureksiin

Ine

-ssa

juureksessa

juureksissa

Ela

-sta

juureksesta

juureksista

All

-lle

juurekselle

juureksille

Ade

-lla

juureksella

juureksilla

Abl

-lta

juurekselta

juureksilta

Tra

-ksi

juurekseksi

juureksiksi

Ess

-na

juureksena

juureksina

Abe

-tta

juureksetta

juureksitta

Com

-ne

-

juureksine

Ins

-in

-

juureksin

root vegetable
a root vegetable
juures
root
Show more arrow right
Europarl; ParaCrawl Corpus; OPUS Finnish-English Parliament Proceedings Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; Tatoeba Juures on terveellinen vihannes. The juures is a healthy vegetable. Ravintola"Liisu juures". Restaurant "Liisu Juures". Voit valita juureksesi porkkanan. You can choose carrot as your root vegetable. En halua luopua juurestani. I don't want to give up my roots. Juures on terveellinen vaihtoehto ruokavalioon. Root is a healthy option for the diet. Juurestani nousi pieni kukka. A small flower sprung up from my roots. Ostin juureksia kaupasta. I bought root vegetables from the store. Ravintola"Vanaema juures"Esittely. Restaurant Vanaema Juures ( Grandma's ) / Description. Lisäämme juureksesi tuoreina ruokaan. We add your root vegetables fresh to the food. Vanaema Juuress-Ravintolats-VisitTallinn. Vanaema Juures - Restaurants - VisitTallinn. Show more arrow right

Wiktionary

root vegetable, root (edible root) A plant that is cultivated for production of root vegetables. Show more arrow right (plant): juurikasvi Show more arrow right juuresharja juuresveitsi keittojuures Show more arrow right juuri (“root”) +‎ -s Show more arrow right

Wikipedia

Root vegetable Root vegetables are roots of plants, which are used as vegetables. In this context, the term root is used to refer to an underground part of the plant. This is not necessarily its root, in the biological sense. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juurekseni

juurekseni

juureksesi

juureksesi

juureksensa

juureksensa

Par

-ta

juurestani

juureksiani

juurestasi

juureksiasi

juurestansa / juurestaan

juureksiansa / juureksiaan

Gen

-n

juurekseni

juureksieni / juuresteni

juureksesi

juureksiesi / juurestesi

juureksensa

juureksiensa / juurestensa

Ill

mihin

juurekseeni

juureksiini

juurekseesi

juureksiisi

juurekseensa

juureksiinsa

Ine

-ssa

juureksessani

juureksissani

juureksessasi

juureksissasi

juureksessansa / juureksessaan

juureksissansa / juureksissaan

Ela

-sta

juureksestani

juureksistani

juureksestasi

juureksistasi

juureksestansa / juureksestaan

juureksistansa / juureksistaan

All

-lle

juurekselleni

juureksilleni

juureksellesi

juureksillesi

juureksellensa / juurekselleen

juureksillensa / juureksillean

Ade

-lla

juureksellani

juureksillani

juureksellasi

juureksillasi

juureksellansa / juureksellaan

juureksillansa / juureksillaan

Abl

-lta

juurekseltani

juureksiltani

juurekseltasi

juureksiltasi

juurekseltansa / juurekseltaan

juureksiltansa / juureksiltaan

Tra

-ksi

juureksekseni

juureksikseni

juurekseksesi

juureksiksesi

juurekseksensa / juureksekseen

juureksiksensa / juureksikseen

Ess

-na

juureksenani

juureksinani

juureksenasi

juureksinasi

juureksenansa / juureksenaan

juureksinansa / juureksinaan

Abe

-tta

juureksettani

juureksittani

juureksettasi

juureksittasi

juureksettansa / juureksettaan

juureksittansa / juureksittaan

Com

-ne

-

juureksineni

-

juureksinesi

-

juureksinensa / juureksineen

Singular

Plural

Nom

-

juurekseni

juureksesi

juureksensa

juurekseni

juureksesi

juureksensa

Par

-ta

juurestani

juurestasi

juurestansa / juurestaan

juureksiani

juureksiasi

juureksiansa / juureksiaan

Gen

-n

juurekseni

juureksesi

juureksensa

juureksieni / juuresteni

juureksiesi / juurestesi

juureksiensa / juurestensa

Ill

mihin

juurekseeni

juurekseesi

juurekseensa

juureksiini

juureksiisi

juureksiinsa

Ine

-ssa

juureksessani

juureksessasi

juureksessansa / juureksessaan

juureksissani

juureksissasi

juureksissansa / juureksissaan

Ela

-sta

juureksestani

juureksestasi

juureksestansa / juureksestaan

juureksistani

juureksistasi

juureksistansa / juureksistaan

All

-lle

juurekselleni

juureksellesi

juureksellensa / juurekselleen

juureksilleni

juureksillesi

juureksillensa / juureksillean

Ade

-lla

juureksellani

juureksellasi

juureksellansa / juureksellaan

juureksillani

juureksillasi

juureksillansa / juureksillaan

Abl

-lta

juurekseltani

juurekseltasi

juurekseltansa / juurekseltaan

juureksiltani

juureksiltasi

juureksiltansa / juureksiltaan

Tra

-ksi

juureksekseni

juurekseksesi

juurekseksensa / juureksekseen

juureksikseni

juureksiksesi

juureksiksensa / juureksikseen

Ess

-na

juureksenani

juureksenasi

juureksenansa / juureksenaan

juureksinani

juureksinasi

juureksinansa / juureksinaan

Abe

-tta

juureksettani

juureksettasi

juureksettansa / juureksettaan

juureksittani

juureksittasi

juureksittansa / juureksittaan

Com

-ne

-

-

-

juureksineni

juureksinesi

juureksinensa / juureksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juureksemme

juureksemme

juureksenne

juureksenne

juureksensa

juureksensa

Par

-ta

juurestamme

juureksiamme

juurestanne

juureksianne

juurestansa / juurestaan

juureksiansa / juureksiaan

Gen

-n

juureksemme

juureksiemme / juurestemme

juureksenne

juureksienne / juurestenne

juureksensa

juureksiensa / juurestensa

Ill

mihin

juurekseemme

juureksiimme

juurekseenne

juureksiinne

juurekseensa

juureksiinsa

Ine

-ssa

juureksessamme

juureksissamme

juureksessanne

juureksissanne

juureksessansa / juureksessaan

juureksissansa / juureksissaan

Ela

-sta

juureksestamme

juureksistamme

juureksestanne

juureksistanne

juureksestansa / juureksestaan

juureksistansa / juureksistaan

All

-lle

juureksellemme

juureksillemme

juureksellenne

juureksillenne

juureksellensa / juurekselleen

juureksillensa / juureksillean

Ade

-lla

juureksellamme

juureksillamme

juureksellanne

juureksillanne

juureksellansa / juureksellaan

juureksillansa / juureksillaan

Abl

-lta

juurekseltamme

juureksiltamme

juurekseltanne

juureksiltanne

juurekseltansa / juurekseltaan

juureksiltansa / juureksiltaan

Tra

-ksi

juurekseksemme

juureksiksemme

juurekseksenne

juureksiksenne

juurekseksensa / juureksekseen

juureksiksensa / juureksikseen

Ess

-na

juureksenamme

juureksinamme

juureksenanne

juureksinanne

juureksenansa / juureksenaan

juureksinansa / juureksinaan

Abe

-tta

juureksettamme

juureksittamme

juureksettanne

juureksittanne

juureksettansa / juureksettaan

juureksittansa / juureksittaan

Com

-ne

-

juureksinemme

-

juureksinenne

-

juureksinensa / juureksineen

Singular

Plural

Nom

-

juureksemme

juureksenne

juureksensa

juureksemme

juureksenne

juureksensa

Par

-ta

juurestamme

juurestanne

juurestansa / juurestaan

juureksiamme

juureksianne

juureksiansa / juureksiaan

Gen

-n

juureksemme

juureksenne

juureksensa

juureksiemme / juurestemme

juureksienne / juurestenne

juureksiensa / juurestensa

Ill

mihin

juurekseemme

juurekseenne

juurekseensa

juureksiimme

juureksiinne

juureksiinsa

Ine

-ssa

juureksessamme

juureksessanne

juureksessansa / juureksessaan

juureksissamme

juureksissanne

juureksissansa / juureksissaan

Ela

-sta

juureksestamme

juureksestanne

juureksestansa / juureksestaan

juureksistamme

juureksistanne

juureksistansa / juureksistaan

All

-lle

juureksellemme

juureksellenne

juureksellensa / juurekselleen

juureksillemme

juureksillenne

juureksillensa / juureksillean

Ade

-lla

juureksellamme

juureksellanne

juureksellansa / juureksellaan

juureksillamme

juureksillanne

juureksillansa / juureksillaan

Abl

-lta

juurekseltamme

juurekseltanne

juurekseltansa / juurekseltaan

juureksiltamme

juureksiltanne

juureksiltansa / juureksiltaan

Tra

-ksi

juurekseksemme

juurekseksenne

juurekseksensa / juureksekseen

juureksiksemme

juureksiksenne

juureksiksensa / juureksikseen

Ess

-na

juureksenamme

juureksenanne

juureksenansa / juureksenaan

juureksinamme

juureksinanne

juureksinansa / juureksinaan

Abe

-tta

juureksettamme

juureksettanne

juureksettansa / juureksettaan

juureksittamme

juureksittanne

juureksittansa / juureksittaan

Com

-ne

-

-

-

juureksinemme

juureksinenne

juureksinensa / juureksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept