sanavalmis |
Noun, Singular Nominative |
|
Adjective, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
sanavalmiit |
|
Par |
-ta |
sanavalmista |
sanavalmiita / sanavalmihia |
Gen |
-n |
sanavalmiin |
sanavalmiitten / sanavalmiiden / sanavalmihien / sanavalmihitten |
Ill |
mihin |
sanavalmiiseen |
sanavalmiisiin / sanavalmiihin / sanavalmihisin |
Ine |
-ssa |
sanavalmiissa |
sanavalmihissa / sanavalmiissa |
Ela |
-sta |
sanavalmiista |
sanavalmihista / sanavalmiista |
All |
-lle |
sanavalmiille |
sanavalmihille / sanavalmiille |
Ade |
-lla |
sanavalmiilla |
sanavalmihilla / sanavalmiilla |
Abl |
-lta |
sanavalmiilta |
sanavalmihilta / sanavalmiilta |
Tra |
-ksi |
sanavalmiiksi |
sanavalmihiksi / sanavalmiiksi |
Ess |
-na |
sanavalmiina |
sanavalmihina / sanavalmiina |
Abe |
-tta |
sanavalmiitta |
sanavalmihitta / sanavalmiitta |
Com |
-ne |
- |
sanavalmihine / sanavalmiine |
Ins |
-in |
- |
sanavalmihin / sanavalmiin |
Singular
Plural
Nom
-
sanavalmiit
Par
-ta
sanavalmista
sanavalmiita / sanavalmihia
Gen
-n
sanavalmiin
sanavalmiitten / sanavalmiiden / sanavalmihien / sanavalmihitten
Ill
mihin
sanavalmiiseen
sanavalmiisiin / sanavalmiihin / sanavalmihisin
Ine
-ssa
sanavalmiissa
sanavalmihissa / sanavalmiissa
Ela
-sta
sanavalmiista
sanavalmihista / sanavalmiista
All
-lle
sanavalmiille
sanavalmihille / sanavalmiille
Ade
-lla
sanavalmiilla
sanavalmihilla / sanavalmiilla
Abl
-lta
sanavalmiilta
sanavalmihilta / sanavalmiilta
Tra
-ksi
sanavalmiiksi
sanavalmihiksi / sanavalmiiksi
Ess
-na
sanavalmiina
sanavalmihina / sanavalmiina
Abe
-tta
sanavalmiitta
sanavalmihitta / sanavalmiitta
Com
-ne
-
sanavalmihine / sanavalmiine
Ins
-in
-
sanavalmihin / sanavalmiin
quick-witted | nopeaälyinen, sanavalmis |
verifiable |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sanavalmii |
sanavalmii |
sanavalmii |
sanavalmii |
sanavalmii |
sanavalmii |
Par |
-ta |
sanavalmista |
sanavalmiita |
sanavalmista |
sanavalmiita |
sanavalmista |
sanavalmiita |
Gen |
-n |
sanavalmii |
sanavalmiitte |
sanavalmii |
sanavalmiitte |
sanavalmii |
sanavalmiitte |
Ill |
mihin |
sanavalmiisee |
sanavalmiisii |
sanavalmiisee |
sanavalmiisii |
sanavalmiisee |
sanavalmiisii |
Ine |
-ssa |
sanavalmiissa |
sanavalmihissa |
sanavalmiissa |
sanavalmihissa |
sanavalmiissa |
sanavalmihissa |
Ela |
-sta |
sanavalmiista |
sanavalmihista |
sanavalmiista |
sanavalmihista |
sanavalmiista |
sanavalmihista |
All |
-lle |
sanavalmiille |
sanavalmihille |
sanavalmiille |
sanavalmihille |
sanavalmiille |
sanavalmihille |
Ade |
-lla |
sanavalmiilla |
sanavalmihilla |
sanavalmiilla |
sanavalmihilla |
sanavalmiilla |
sanavalmihilla |
Abl |
-lta |
sanavalmiilta |
sanavalmihilta |
sanavalmiilta |
sanavalmihilta |
sanavalmiilta |
sanavalmihilta |
Tra |
-ksi |
sanavalmiikse |
sanavalmihikse |
sanavalmiikse |
sanavalmihikse |
sanavalmiikse |
sanavalmihiks |
Ess |
-na |
sanavalmiina |
sanavalmihina |
sanavalmiina |
sanavalmihina |
sanavalmiina |
sanavalmihina |
Abe |
-tta |
sanavalmiitta |
sanavalmihitta |
sanavalmiitta |
sanavalmihitta |
sanavalmiitta |
sanavalmihitta |
Com |
-ne |
- |
sanavalmihine |
- |
sanavalmihine |
- |
sanavalmihin |
Singular
Plural
Nom
-
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmii
Par
-ta
sanavalmista
sanavalmista
sanavalmista
sanavalmiita
sanavalmiita
sanavalmiita
Gen
-n
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmiitte
sanavalmiitte
sanavalmiitte
Ill
mihin
sanavalmiisee
sanavalmiisee
sanavalmiisee
sanavalmiisii
sanavalmiisii
sanavalmiisii
Ine
-ssa
sanavalmiissa
sanavalmiissa
sanavalmiissa
sanavalmihissa
sanavalmihissa
sanavalmihissa
Ela
-sta
sanavalmiista
sanavalmiista
sanavalmiista
sanavalmihista
sanavalmihista
sanavalmihista
All
-lle
sanavalmiille
sanavalmiille
sanavalmiille
sanavalmihille
sanavalmihille
sanavalmihille
Ade
-lla
sanavalmiilla
sanavalmiilla
sanavalmiilla
sanavalmihilla
sanavalmihilla
sanavalmihilla
Abl
-lta
sanavalmiilta
sanavalmiilta
sanavalmiilta
sanavalmihilta
sanavalmihilta
sanavalmihilta
Tra
-ksi
sanavalmiikse
sanavalmiikse
sanavalmiikse
sanavalmihikse
sanavalmihikse
sanavalmihiks
Ess
-na
sanavalmiina
sanavalmiina
sanavalmiina
sanavalmihina
sanavalmihina
sanavalmihina
Abe
-tta
sanavalmiitta
sanavalmiitta
sanavalmiitta
sanavalmihitta
sanavalmihitta
sanavalmihitta
Com
-ne
-
-
-
sanavalmihine
sanavalmihine
sanavalmihin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sanavalmii |
sanavalmii |
sanavalmii |
sanavalmii |
sanavalmii |
sanavalmii |
Par |
-ta |
sanavalmista |
sanavalmiita |
sanavalmista |
sanavalmiita |
sanavalmista |
sanavalmiita |
Gen |
-n |
sanavalmii |
sanavalmiitte |
sanavalmii |
sanavalmiitte |
sanavalmii |
sanavalmiitte |
Ill |
mihin |
sanavalmiisee |
sanavalmiisii |
sanavalmiisee |
sanavalmiisii |
sanavalmiisee |
sanavalmiisii |
Ine |
-ssa |
sanavalmiissa |
sanavalmihissa |
sanavalmiissa |
sanavalmihissa |
sanavalmiissa |
sanavalmihissa |
Ela |
-sta |
sanavalmiista |
sanavalmihista |
sanavalmiista |
sanavalmihista |
sanavalmiista |
sanavalmihista |
All |
-lle |
sanavalmiille |
sanavalmihille |
sanavalmiille |
sanavalmihille |
sanavalmiille |
sanavalmihille |
Ade |
-lla |
sanavalmiilla |
sanavalmihilla |
sanavalmiilla |
sanavalmihilla |
sanavalmiilla |
sanavalmihilla |
Abl |
-lta |
sanavalmiilta |
sanavalmihilta |
sanavalmiilta |
sanavalmihilta |
sanavalmiilta |
sanavalmihilta |
Tra |
-ksi |
sanavalmiikse |
sanavalmihikse |
sanavalmiikse |
sanavalmihikse |
sanavalmiikse |
sanavalmihiks |
Ess |
-na |
sanavalmiina |
sanavalmihina |
sanavalmiina |
sanavalmihina |
sanavalmiina |
sanavalmihina |
Abe |
-tta |
sanavalmiitta |
sanavalmihitta |
sanavalmiitta |
sanavalmihitta |
sanavalmiitta |
sanavalmihitta |
Com |
-ne |
- |
sanavalmihine |
- |
sanavalmihine |
- |
sanavalmihin |
Singular
Plural
Nom
-
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmii
Par
-ta
sanavalmista
sanavalmista
sanavalmista
sanavalmiita
sanavalmiita
sanavalmiita
Gen
-n
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmii
sanavalmiitte
sanavalmiitte
sanavalmiitte
Ill
mihin
sanavalmiisee
sanavalmiisee
sanavalmiisee
sanavalmiisii
sanavalmiisii
sanavalmiisii
Ine
-ssa
sanavalmiissa
sanavalmiissa
sanavalmiissa
sanavalmihissa
sanavalmihissa
sanavalmihissa
Ela
-sta
sanavalmiista
sanavalmiista
sanavalmiista
sanavalmihista
sanavalmihista
sanavalmihista
All
-lle
sanavalmiille
sanavalmiille
sanavalmiille
sanavalmihille
sanavalmihille
sanavalmihille
Ade
-lla
sanavalmiilla
sanavalmiilla
sanavalmiilla
sanavalmihilla
sanavalmihilla
sanavalmihilla
Abl
-lta
sanavalmiilta
sanavalmiilta
sanavalmiilta
sanavalmihilta
sanavalmihilta
sanavalmihilta
Tra
-ksi
sanavalmiikse
sanavalmiikse
sanavalmiikse
sanavalmihikse
sanavalmihikse
sanavalmihiks
Ess
-na
sanavalmiina
sanavalmiina
sanavalmiina
sanavalmihina
sanavalmihina
sanavalmihina
Abe
-tta
sanavalmiitta
sanavalmiitta
sanavalmiitta
sanavalmihitta
sanavalmihitta
sanavalmihitta
Com
-ne
-
-
-
sanavalmihine
sanavalmihine
sanavalmihin
quick-witted | nopeaälyinen, sanavalmis |
verifiable |
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
sanavalms / |
sanavalmihit / sanavalmit / sanavalmiihit / sanavalmiit |
Par |
-ta |
sanavalmsta / sanavalmista |
sanavalmita / sanavalmiita |
Gen |
-n |
sanavalmihin / sanavalmin / sanavalmiihin / sanavalmiin |
sanavalmisten / sanavalmitten / sanavalmiden / sanavalmiisten / sanavalmiitten / sanavalmiiden |
Ill |
mihin |
sanavalmihisen / sanavalmiseen / sanavalmiihisen / sanavalmiiseen |
sanavalmisiin / sanavalmihin / sanavalmiisiin / sanavalmiihin |
Ine |
-ssa |
sanavalmihissa / sanavalmissa / sanavalmiihissa / sanavalmiissa |
sanavalmissa / sanavalmiissa |
Ela |
-sta |
sanavalmihista / sanavalmista / sanavalmiihista / sanavalmiista |
sanavalmista / sanavalmiista |
All |
-lle |
sanavalmihille / sanavalmille / sanavalmiihille / sanavalmiille |
sanavalmille / sanavalmiille |
Ade |
-lla |
sanavalmihilla / sanavalmilla / sanavalmiihilla / sanavalmiilla |
sanavalmilla / sanavalmiilla |
Abl |
-lta |
sanavalmihilta / sanavalmilta / sanavalmiihilta / sanavalmiilta |
sanavalmilta / sanavalmiilta |
Tra |
-ksi |
sanavalmihiksi / sanavalmiksi / sanavalmiihiksi / sanavalmiiksi |
sanavalmiksi / sanavalmiiksi |
Ess |
-na |
sanavalmisna / sanavalmihina / sanavalmina / sanavalmiisna / sanavalmiihina / sanavalmiina |
sanavalmina / sanavalmiina |
Abe |
-tta |
sanavalmihitta / sanavalmitta / sanavalmiihitta / sanavalmiitta |
sanavalmitta / sanavalmiitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
sanavalmin / sanavalmiin |
Singular
Plural
Nom
-
sanavalms /
sanavalmihit / sanavalmit / sanavalmiihit / sanavalmiit
Par
-ta
sanavalmsta / sanavalmista
sanavalmita / sanavalmiita
Gen
-n
sanavalmihin / sanavalmin / sanavalmiihin / sanavalmiin
sanavalmisten / sanavalmitten / sanavalmiden / sanavalmiisten / sanavalmiitten / sanavalmiiden
Ill
mihin
sanavalmihisen / sanavalmiseen / sanavalmiihisen / sanavalmiiseen
sanavalmisiin / sanavalmihin / sanavalmiisiin / sanavalmiihin
Ine
-ssa
sanavalmihissa / sanavalmissa / sanavalmiihissa / sanavalmiissa
sanavalmissa / sanavalmiissa
Ela
-sta
sanavalmihista / sanavalmista / sanavalmiihista / sanavalmiista
sanavalmista / sanavalmiista
All
-lle
sanavalmihille / sanavalmille / sanavalmiihille / sanavalmiille
sanavalmille / sanavalmiille
Ade
-lla
sanavalmihilla / sanavalmilla / sanavalmiihilla / sanavalmiilla
sanavalmilla / sanavalmiilla
Abl
-lta
sanavalmihilta / sanavalmilta / sanavalmiihilta / sanavalmiilta
sanavalmilta / sanavalmiilta
Tra
-ksi
sanavalmihiksi / sanavalmiksi / sanavalmiihiksi / sanavalmiiksi
sanavalmiksi / sanavalmiiksi
Ess
-na
sanavalmisna / sanavalmihina / sanavalmina / sanavalmiisna / sanavalmiihina / sanavalmiina
sanavalmina / sanavalmiina
Abe
-tta
sanavalmihitta / sanavalmitta / sanavalmiihitta / sanavalmiitta
sanavalmitta / sanavalmiitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
sanavalmin / sanavalmiin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
sanavalmiimpi / sanavalmimpi |
sanavalmiimmat / sanavalmimmat |
Par |
-ta |
sanavalmiimpaa / sanavalmimpaa |
sanavalmiimpia / sanavalmimpia |
Gen |
-n |
sanavalmiimman / sanavalmimman |
sanavalmiimpien / sanavalmimpien |
Ill |
mihin |
sanavalmiimpiin / sanavalmimpiin |
sanavalmiimpiin / sanavalmimpiin |
Ine |
-ssa |
sanavalmiimmassa / sanavalmimmassa |
sanavalmiimmissa / sanavalmimmissa |
Ela |
-sta |
sanavalmiimmasta / sanavalmimmasta |
sanavalmiimmista / sanavalmimmista |
All |
-lle |
sanavalmiimmalle / sanavalmimmalle |
sanavalmiimmille / sanavalmimmille |
Ade |
-lla |
sanavalmiimmalla / sanavalmimmalla |
sanavalmiimmilla / sanavalmimmilla |
Abl |
-lta |
sanavalmiimmalta / sanavalmimmalta |
sanavalmiimmilta / sanavalmimmilta |
Tra |
-ksi |
sanavalmiimmaksi / sanavalmimmaksi |
sanavalmiimmiksi / sanavalmimmiksi |
Ess |
-na |
sanavalmiimpana / sanavalmimpana |
sanavalmiimpina / sanavalmimpina |
Abe |
-tta |
sanavalmiimmatta / sanavalmimmatta |
sanavalmiimmitta / sanavalmimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
sanavalmiimmin / sanavalmimmin |
Singular
Plural
Nom
-
sanavalmiimpi / sanavalmimpi
sanavalmiimmat / sanavalmimmat
Par
-ta
sanavalmiimpaa / sanavalmimpaa
sanavalmiimpia / sanavalmimpia
Gen
-n
sanavalmiimman / sanavalmimman
sanavalmiimpien / sanavalmimpien
Ill
mihin
sanavalmiimpiin / sanavalmimpiin
sanavalmiimpiin / sanavalmimpiin
Ine
-ssa
sanavalmiimmassa / sanavalmimmassa
sanavalmiimmissa / sanavalmimmissa
Ela
-sta
sanavalmiimmasta / sanavalmimmasta
sanavalmiimmista / sanavalmimmista
All
-lle
sanavalmiimmalle / sanavalmimmalle
sanavalmiimmille / sanavalmimmille
Ade
-lla
sanavalmiimmalla / sanavalmimmalla
sanavalmiimmilla / sanavalmimmilla
Abl
-lta
sanavalmiimmalta / sanavalmimmalta
sanavalmiimmilta / sanavalmimmilta
Tra
-ksi
sanavalmiimmaksi / sanavalmimmaksi
sanavalmiimmiksi / sanavalmimmiksi
Ess
-na
sanavalmiimpana / sanavalmimpana
sanavalmiimpina / sanavalmimpina
Abe
-tta
sanavalmiimmatta / sanavalmimmatta
sanavalmiimmitta / sanavalmimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
sanavalmiimmin / sanavalmimmin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
sanavalmin / sanavalmiin |
sanavalmimmat / sanavalmiimmat |
Par |
-ta |
sanavalminta / sanavalmiinta |
sanavalmimpia / sanavalmiimpia |
Gen |
-n |
sanavalmimman / sanavalmiimman |
sanavalminten / sanavalmimpien / sanavalmiinten / sanavalmiimpien |
Ill |
mihin |
sanavalmimpaan / sanavalmiimpaan |
sanavalmimpiin / sanavalmiimpiin |
Ine |
-ssa |
sanavalmimmassa / sanavalmiimmassa |
sanavalmimmissa / sanavalmiimmissa |
Ela |
-sta |
sanavalmimmasta / sanavalmiimmasta |
sanavalmimmista / sanavalmiimmista |
All |
-lle |
sanavalmimmalle / sanavalmiimmalle |
sanavalmimmille / sanavalmiimmille |
Ade |
-lla |
sanavalmimmalla / sanavalmiimmalla |
sanavalmimmilla / sanavalmiimmilla |
Abl |
-lta |
sanavalmimmalta / sanavalmiimmalta |
sanavalmimmilta / sanavalmiimmilta |
Tra |
-ksi |
sanavalmimmaksi / sanavalmiimmaksi |
sanavalmimmiksi / sanavalmiimmiksi |
Ess |
-na |
sanavalmimpana / sanavalmiimpana |
sanavalmimpina / sanavalmiimpina |
Abe |
-tta |
sanavalmimmatta / sanavalmiimmatta |
sanavalmimmitta / sanavalmiimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
sanavalmimmin / sanavalmiimmin |
Singular
Plural
Nom
-
sanavalmin / sanavalmiin
sanavalmimmat / sanavalmiimmat
Par
-ta
sanavalminta / sanavalmiinta
sanavalmimpia / sanavalmiimpia
Gen
-n
sanavalmimman / sanavalmiimman
sanavalminten / sanavalmimpien / sanavalmiinten / sanavalmiimpien
Ill
mihin
sanavalmimpaan / sanavalmiimpaan
sanavalmimpiin / sanavalmiimpiin
Ine
-ssa
sanavalmimmassa / sanavalmiimmassa
sanavalmimmissa / sanavalmiimmissa
Ela
-sta
sanavalmimmasta / sanavalmiimmasta
sanavalmimmista / sanavalmiimmista
All
-lle
sanavalmimmalle / sanavalmiimmalle
sanavalmimmille / sanavalmiimmille
Ade
-lla
sanavalmimmalla / sanavalmiimmalla
sanavalmimmilla / sanavalmiimmilla
Abl
-lta
sanavalmimmalta / sanavalmiimmalta
sanavalmimmilta / sanavalmiimmilta
Tra
-ksi
sanavalmimmaksi / sanavalmiimmaksi
sanavalmimmiksi / sanavalmiimmiksi
Ess
-na
sanavalmimpana / sanavalmiimpana
sanavalmimpina / sanavalmiimpina
Abe
-tta
sanavalmimmatta / sanavalmiimmatta
sanavalmimmitta / sanavalmiimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
sanavalmimmin / sanavalmiimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net