logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

juurimukula, noun

Word analysis
juurimukula

juurimukula

juurimukula

Noun, Singular Nominative

juuri

Noun, Singular Nominative

+ mukula

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juurimukula

juurimukulat

Par

-ta

juurimukulaa

juurimukuloita

Gen

-n

juurimukulan

juurimukuloitten / juurimukuloiden

Ill

mihin

juurimukulaan

juurimukuloihin

Ine

-ssa

juurimukulassa

juurimukuloissa

Ela

-sta

juurimukulasta

juurimukuloista

All

-lle

juurimukulalle

juurimukuloille

Ade

-lla

juurimukulalla

juurimukuloilla

Abl

-lta

juurimukulalta

juurimukuloilta

Tra

-ksi

juurimukulaksi

juurimukuloiksi

Ess

-na

juurimukulana

juurimukuloina

Abe

-tta

juurimukulatta

juurimukuloitta

Com

-ne

-

juurimukuloine

Ins

-in

-

juurimukuloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juurimukula

juurimukulat

Par

-ta

juurimukulaa

juurimukuloita

Gen

-n

juurimukulan

juurimukuloitten / juurimukuloiden

Ill

mihin

juurimukulaan

juurimukuloihin

Ine

-ssa

juurimukulassa

juurimukuloissa

Ela

-sta

juurimukulasta

juurimukuloista

All

-lle

juurimukulalle

juurimukuloille

Ade

-lla

juurimukulalla

juurimukuloilla

Abl

-lta

juurimukulalta

juurimukuloilta

Tra

-ksi

juurimukulaksi

juurimukuloiksi

Ess

-na

juurimukulana

juurimukuloina

Abe

-tta

juurimukulatta

juurimukuloitta

Com

-ne

-

juurimukuloine

Ins

-in

-

juurimukuloin

tuber mukula, juurimukula
root
Show more arrow right

Wiktionary

tuber Show more arrow right juuri +‎ mukula Show more arrow right

Wikipedia

Tuber Tubers are enlarged structures in some plant species used as storage organs for nutrients. They are used for the plant's perennation (survival of the winter or dry months), to provide energy and nutrients for regrowth during the next growing season, and as a means of asexual reproduction. Stem tubers form thickened rhizomes (underground stems) or stolons (horizontal connections between organisms). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juurimukulani

juurimukulani

juurimukulasi

juurimukulasi

juurimukulansa

juurimukulansa

Par

-ta

juurimukulaani

juurimukuloitani

juurimukulaasi

juurimukuloitasi

juurimukulaansa

juurimukuloitansa / juurimukuloitaan

Gen

-n

juurimukulani

juurimukuloitteni / juurimukuloideni

juurimukulasi

juurimukuloittesi / juurimukuloidesi

juurimukulansa

juurimukuloittensa / juurimukuloidensa

Ill

mihin

juurimukulaani

juurimukuloihini

juurimukulaasi

juurimukuloihisi

juurimukulaansa

juurimukuloihinsa

Ine

-ssa

juurimukulassani

juurimukuloissani

juurimukulassasi

juurimukuloissasi

juurimukulassansa / juurimukulassaan

juurimukuloissansa / juurimukuloissaan

Ela

-sta

juurimukulastani

juurimukuloistani

juurimukulastasi

juurimukuloistasi

juurimukulastansa / juurimukulastaan

juurimukuloistansa / juurimukuloistaan

All

-lle

juurimukulalleni

juurimukuloilleni

juurimukulallesi

juurimukuloillesi

juurimukulallensa / juurimukulalleen

juurimukuloillensa / juurimukuloillean

Ade

-lla

juurimukulallani

juurimukuloillani

juurimukulallasi

juurimukuloillasi

juurimukulallansa / juurimukulallaan

juurimukuloillansa / juurimukuloillaan

Abl

-lta

juurimukulaltani

juurimukuloiltani

juurimukulaltasi

juurimukuloiltasi

juurimukulaltansa / juurimukulaltaan

juurimukuloiltansa / juurimukuloiltaan

Tra

-ksi

juurimukulakseni

juurimukuloikseni

juurimukulaksesi

juurimukuloiksesi

juurimukulaksensa / juurimukulakseen

juurimukuloiksensa / juurimukuloikseen

Ess

-na

juurimukulanani

juurimukuloinani

juurimukulanasi

juurimukuloinasi

juurimukulanansa / juurimukulanaan

juurimukuloinansa / juurimukuloinaan

Abe

-tta

juurimukulattani

juurimukuloittani

juurimukulattasi

juurimukuloittasi

juurimukulattansa / juurimukulattaan

juurimukuloittansa / juurimukuloittaan

Com

-ne

-

juurimukuloineni

-

juurimukuloinesi

-

juurimukuloinensa / juurimukuloineen

Singular

Plural

Nom

-

juurimukulani

juurimukulasi

juurimukulansa

juurimukulani

juurimukulasi

juurimukulansa

Par

-ta

juurimukulaani

juurimukulaasi

juurimukulaansa

juurimukuloitani

juurimukuloitasi

juurimukuloitansa / juurimukuloitaan

Gen

-n

juurimukulani

juurimukulasi

juurimukulansa

juurimukuloitteni / juurimukuloideni

juurimukuloittesi / juurimukuloidesi

juurimukuloittensa / juurimukuloidensa

Ill

mihin

juurimukulaani

juurimukulaasi

juurimukulaansa

juurimukuloihini

juurimukuloihisi

juurimukuloihinsa

Ine

-ssa

juurimukulassani

juurimukulassasi

juurimukulassansa / juurimukulassaan

juurimukuloissani

juurimukuloissasi

juurimukuloissansa / juurimukuloissaan

Ela

-sta

juurimukulastani

juurimukulastasi

juurimukulastansa / juurimukulastaan

juurimukuloistani

juurimukuloistasi

juurimukuloistansa / juurimukuloistaan

All

-lle

juurimukulalleni

juurimukulallesi

juurimukulallensa / juurimukulalleen

juurimukuloilleni

juurimukuloillesi

juurimukuloillensa / juurimukuloillean

Ade

-lla

juurimukulallani

juurimukulallasi

juurimukulallansa / juurimukulallaan

juurimukuloillani

juurimukuloillasi

juurimukuloillansa / juurimukuloillaan

Abl

-lta

juurimukulaltani

juurimukulaltasi

juurimukulaltansa / juurimukulaltaan

juurimukuloiltani

juurimukuloiltasi

juurimukuloiltansa / juurimukuloiltaan

Tra

-ksi

juurimukulakseni

juurimukulaksesi

juurimukulaksensa / juurimukulakseen

juurimukuloikseni

juurimukuloiksesi

juurimukuloiksensa / juurimukuloikseen

Ess

-na

juurimukulanani

juurimukulanasi

juurimukulanansa / juurimukulanaan

juurimukuloinani

juurimukuloinasi

juurimukuloinansa / juurimukuloinaan

Abe

-tta

juurimukulattani

juurimukulattasi

juurimukulattansa / juurimukulattaan

juurimukuloittani

juurimukuloittasi

juurimukuloittansa / juurimukuloittaan

Com

-ne

-

-

-

juurimukuloineni

juurimukuloinesi

juurimukuloinensa / juurimukuloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juurimukulamme

juurimukulamme

juurimukulanne

juurimukulanne

juurimukulansa

juurimukulansa

Par

-ta

juurimukulaamme

juurimukuloitamme

juurimukulaanne

juurimukuloitanne

juurimukulaansa

juurimukuloitansa / juurimukuloitaan

Gen

-n

juurimukulamme

juurimukuloittemme / juurimukuloidemme

juurimukulanne

juurimukuloittenne / juurimukuloidenne

juurimukulansa

juurimukuloittensa / juurimukuloidensa

Ill

mihin

juurimukulaamme

juurimukuloihimme

juurimukulaanne

juurimukuloihinne

juurimukulaansa

juurimukuloihinsa

Ine

-ssa

juurimukulassamme

juurimukuloissamme

juurimukulassanne

juurimukuloissanne

juurimukulassansa / juurimukulassaan

juurimukuloissansa / juurimukuloissaan

Ela

-sta

juurimukulastamme

juurimukuloistamme

juurimukulastanne

juurimukuloistanne

juurimukulastansa / juurimukulastaan

juurimukuloistansa / juurimukuloistaan

All

-lle

juurimukulallemme

juurimukuloillemme

juurimukulallenne

juurimukuloillenne

juurimukulallensa / juurimukulalleen

juurimukuloillensa / juurimukuloillean

Ade

-lla

juurimukulallamme

juurimukuloillamme

juurimukulallanne

juurimukuloillanne

juurimukulallansa / juurimukulallaan

juurimukuloillansa / juurimukuloillaan

Abl

-lta

juurimukulaltamme

juurimukuloiltamme

juurimukulaltanne

juurimukuloiltanne

juurimukulaltansa / juurimukulaltaan

juurimukuloiltansa / juurimukuloiltaan

Tra

-ksi

juurimukulaksemme

juurimukuloiksemme

juurimukulaksenne

juurimukuloiksenne

juurimukulaksensa / juurimukulakseen

juurimukuloiksensa / juurimukuloikseen

Ess

-na

juurimukulanamme

juurimukuloinamme

juurimukulananne

juurimukuloinanne

juurimukulanansa / juurimukulanaan

juurimukuloinansa / juurimukuloinaan

Abe

-tta

juurimukulattamme

juurimukuloittamme

juurimukulattanne

juurimukuloittanne

juurimukulattansa / juurimukulattaan

juurimukuloittansa / juurimukuloittaan

Com

-ne

-

juurimukuloinemme

-

juurimukuloinenne

-

juurimukuloinensa / juurimukuloineen

Singular

Plural

Nom

-

juurimukulamme

juurimukulanne

juurimukulansa

juurimukulamme

juurimukulanne

juurimukulansa

Par

-ta

juurimukulaamme

juurimukulaanne

juurimukulaansa

juurimukuloitamme

juurimukuloitanne

juurimukuloitansa / juurimukuloitaan

Gen

-n

juurimukulamme

juurimukulanne

juurimukulansa

juurimukuloittemme / juurimukuloidemme

juurimukuloittenne / juurimukuloidenne

juurimukuloittensa / juurimukuloidensa

Ill

mihin

juurimukulaamme

juurimukulaanne

juurimukulaansa

juurimukuloihimme

juurimukuloihinne

juurimukuloihinsa

Ine

-ssa

juurimukulassamme

juurimukulassanne

juurimukulassansa / juurimukulassaan

juurimukuloissamme

juurimukuloissanne

juurimukuloissansa / juurimukuloissaan

Ela

-sta

juurimukulastamme

juurimukulastanne

juurimukulastansa / juurimukulastaan

juurimukuloistamme

juurimukuloistanne

juurimukuloistansa / juurimukuloistaan

All

-lle

juurimukulallemme

juurimukulallenne

juurimukulallensa / juurimukulalleen

juurimukuloillemme

juurimukuloillenne

juurimukuloillensa / juurimukuloillean

Ade

-lla

juurimukulallamme

juurimukulallanne

juurimukulallansa / juurimukulallaan

juurimukuloillamme

juurimukuloillanne

juurimukuloillansa / juurimukuloillaan

Abl

-lta

juurimukulaltamme

juurimukulaltanne

juurimukulaltansa / juurimukulaltaan

juurimukuloiltamme

juurimukuloiltanne

juurimukuloiltansa / juurimukuloiltaan

Tra

-ksi

juurimukulaksemme

juurimukulaksenne

juurimukulaksensa / juurimukulakseen

juurimukuloiksemme

juurimukuloiksenne

juurimukuloiksensa / juurimukuloikseen

Ess

-na

juurimukulanamme

juurimukulananne

juurimukulanansa / juurimukulanaan

juurimukuloinamme

juurimukuloinanne

juurimukuloinansa / juurimukuloinaan

Abe

-tta

juurimukulattamme

juurimukulattanne

juurimukulattansa / juurimukulattaan

juurimukuloittamme

juurimukuloittanne

juurimukuloittansa / juurimukuloittaan

Com

-ne

-

-

-

juurimukuloinemme

juurimukuloinenne

juurimukuloinensa / juurimukuloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juuri

juuret

Par

-ta

juurta

juuria

Gen

-n

juuren

juurien / juurten

Ill

mihin

juureen

juuriin

Ine

-ssa

juuressa

juurissa

Ela

-sta

juuresta

juurista

All

-lle

juurelle

juurille

Ade

-lla

juurella

juurilla

Abl

-lta

juurelta

juurilta

Tra

-ksi

juureksi

juuriksi

Ess

-na

juurena

juurina

Abe

-tta

juuretta

juuritta

Com

-ne

-

juurine

Ins

-in

-

juurin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juuri

juuret

Par

-ta

juurta

juuria

Gen

-n

juuren

juurien / juurten

Ill

mihin

juureen

juuriin

Ine

-ssa

juuressa

juurissa

Ela

-sta

juuresta

juurista

All

-lle

juurelle

juurille

Ade

-lla

juurella

juurilla

Abl

-lta

juurelta

juurilta

Tra

-ksi

juureksi

juuriksi

Ess

-na

juurena

juurina

Abe

-tta

juuretta

juuritta

Com

-ne

-

juurine

Ins

-in

-

juurin

root juuri, ydin, kanta, alkuperä
just vain, juuri, ainoastaan, yksinkertaisesti, juuri ja juuri, oikein
right oikealle, oikealla, aivan, oikein, juuri, suoraan
exactly täsmälleen, tarkalleen, juuri, aivan
very erittäin, hyvin, kovin, aivan, juuri, oikein
freshly juuri, vasta, äskettäin
only just juuri, juuri ja juuri, vasta äsken, nipin napin
foot jalka, jalkaterä, alaosa, kanta, juuri, alareuna
bottom pohja, alaosa, alapää, peppu, alalaita, juuri
base tukikohta, pohja, perusta, emäs, alusta, juuri
mother äiti, emä, emo, alku, juuri, maammo
of all kaikista, juuri
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OPUS Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; SETIMES2 Parallel Corpus; EurLex-2; jw2019 Mutta haluan myös juuria. But I also want to root. Hyvä paikka kaivaa juuria. A good place to dig for roots. Älä puhu juuri nyt. Don't speak just now. Rakennamme talon juureen. We are building the house at the root. Laitetaanpa lamppu juureen. Let's put the lamp at the foot. Juuria hiekkaan tarkkailukammioissa. Studying roots in the sand in observation chambers. Minä istutan jotakin juureen. I plant something at the root. C) Juuret. (c) Rootlets. Näitä juuria on monenmuotoisia. These roots come in a variety of shapes. Eliminoidaan juurilauseke... Just cancel out the radical... Show more arrow right

Wiktionary

root (of a plant, hair, tooth etc.) Short for taikinajuuri (“starter dough”). (mathematics) root (mathematical analysis) a zero of a function (figuratively) cause, origin, tradition Show more arrow right täsmälleen Show more arrow right jalkojen juuressajuurakkojuurehtiajuurekasjuuresjuuretonjuurevajuuriajuurikas-juurinenjuuristojuurittaajuurruttaajuurtaajuurtua Show more arrow right alkeisjuurialkujuurialvejuuriarrowjuuriginsengjuurihampaanjuurihapanjuuriharajuurihirvenjuurihiusjuuriilmajuurijuurenhaarajuurenottojuuriartisokkajuurieläinjuuriharjajuurihoitaajuurihoitojuurihuntujuurijalkainenjuurikalvojuurikanavajuurikarvajuurikasvijuurikorijuurikääpäjuurilahojuurilausekejuurimatojuurimattojuurimerkkijuurimukulajuurinystyräjuuriosajuuripaakkujuuripaikkajuuripermanenttijuuripuujuurisellerijuuritäytejuuriversojuurivesajuurta jaksaenjuurta jaksainkalmojuurikarvanjuurikeltajuurikuutiojuurikynnenjuurilakritsijuurilisäjuurimukulajuurimustajuurineliöjuurinenänjuurinuolijuuriperin juurinpesäjuuripiparjuuripukinjuuripunajuuripurtojuuripuunjuuripärskäjuuripääjuuriruohonjuuritasorusojuuriruttojuurisienijuurisirkkajuurisukujuurisydänjuuretsyyläjuuritaikinanjuuriverijuuriversojuurivirmajuuri Show more arrow right From Proto-Finnic juuri, from Proto-Finno-Permic jure. Show more arrow right

Wikipedia

Root In vascular plants, the roots are the organs of a plant that are modified to provide anchorage for the plant and take in water and nutrients into the plant body, which allows plants to grow taller and faster. They most often lie below the surface of the soil, but roots can also be aerial or aerating, that is, growing up above the ground or especially above water. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juureni

juureni

juuresi

juuresi

juurensa

juurensa

Par

-ta

juurtani

juuriani

juurtasi

juuriasi

juurtansa / juurtaan

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juureni

juurieni / juurteni

juuresi

juuriesi / juurtesi

juurensa

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureeni

juuriini

juureesi

juuriisi

juureensa

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressani

juurissani

juuressasi

juurissasi

juuressansa / juuressaan

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestani

juuristani

juurestasi

juuristasi

juurestansa / juurestaan

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurelleni

juurilleni

juurellesi

juurillesi

juurellensa / juurelleen

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellani

juurillani

juurellasi

juurillasi

juurellansa / juurellaan

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltani

juuriltani

juureltasi

juuriltasi

juureltansa / juureltaan

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juurekseni

juurikseni

juureksesi

juuriksesi

juureksensa / juurekseen

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenani

juurinani

juurenasi

juurinasi

juurenansa / juurenaan

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettani

juurittani

juurettasi

juurittasi

juurettansa / juurettaan

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

juurineni

-

juurinesi

-

juurinensa / juurineen

Singular

Plural

Nom

-

juureni

juuresi

juurensa

juureni

juuresi

juurensa

Par

-ta

juurtani

juurtasi

juurtansa / juurtaan

juuriani

juuriasi

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juureni

juuresi

juurensa

juurieni / juurteni

juuriesi / juurtesi

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureeni

juureesi

juureensa

juuriini

juuriisi

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressani

juuressasi

juuressansa / juuressaan

juurissani

juurissasi

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestani

juurestasi

juurestansa / juurestaan

juuristani

juuristasi

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurelleni

juurellesi

juurellensa / juurelleen

juurilleni

juurillesi

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellani

juurellasi

juurellansa / juurellaan

juurillani

juurillasi

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltani

juureltasi

juureltansa / juureltaan

juuriltani

juuriltasi

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juurekseni

juureksesi

juureksensa / juurekseen

juurikseni

juuriksesi

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenani

juurenasi

juurenansa / juurenaan

juurinani

juurinasi

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettani

juurettasi

juurettansa / juurettaan

juurittani

juurittasi

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

-

-

juurineni

juurinesi

juurinensa / juurineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juuremme

juuremme

juurenne

juurenne

juurensa

juurensa

Par

-ta

juurtamme

juuriamme

juurtanne

juurianne

juurtansa / juurtaan

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juuremme

juuriemme / juurtemme

juurenne

juurienne / juurtenne

juurensa

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureemme

juuriimme

juureenne

juuriinne

juureensa

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressamme

juurissamme

juuressanne

juurissanne

juuressansa / juuressaan

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestamme

juuristamme

juurestanne

juuristanne

juurestansa / juurestaan

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurellemme

juurillemme

juurellenne

juurillenne

juurellensa / juurelleen

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellamme

juurillamme

juurellanne

juurillanne

juurellansa / juurellaan

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltamme

juuriltamme

juureltanne

juuriltanne

juureltansa / juureltaan

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juureksemme

juuriksemme

juureksenne

juuriksenne

juureksensa / juurekseen

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenamme

juurinamme

juurenanne

juurinanne

juurenansa / juurenaan

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettamme

juurittamme

juurettanne

juurittanne

juurettansa / juurettaan

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

juurinemme

-

juurinenne

-

juurinensa / juurineen

Singular

Plural

Nom

-

juuremme

juurenne

juurensa

juuremme

juurenne

juurensa

Par

-ta

juurtamme

juurtanne

juurtansa / juurtaan

juuriamme

juurianne

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juuremme

juurenne

juurensa

juuriemme / juurtemme

juurienne / juurtenne

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureemme

juureenne

juureensa

juuriimme

juuriinne

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressamme

juuressanne

juuressansa / juuressaan

juurissamme

juurissanne

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestamme

juurestanne

juurestansa / juurestaan

juuristamme

juuristanne

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurellemme

juurellenne

juurellensa / juurelleen

juurillemme

juurillenne

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellamme

juurellanne

juurellansa / juurellaan

juurillamme

juurillanne

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltamme

juureltanne

juureltansa / juureltaan

juuriltamme

juuriltanne

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juureksemme

juureksenne

juureksensa / juurekseen

juuriksemme

juuriksenne

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenamme

juurenanne

juurenansa / juurenaan

juurinamme

juurinanne

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettamme

juurettanne

juurettansa / juurettaan

juurittamme

juurittanne

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

-

-

juurinemme

juurinenne

juurinensa / juurineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mukula

mukulat

Par

-ta

mukulaa

mukuloita

Gen

-n

mukulan

mukuloitten / mukuloiden

Ill

mihin

mukulaan

mukuloihin

Ine

-ssa

mukulassa

mukuloissa

Ela

-sta

mukulasta

mukuloista

All

-lle

mukulalle

mukuloille

Ade

-lla

mukulalla

mukuloilla

Abl

-lta

mukulalta

mukuloilta

Tra

-ksi

mukulaksi

mukuloiksi

Ess

-na

mukulana

mukuloina

Abe

-tta

mukulatta

mukuloitta

Com

-ne

-

mukuloine

Ins

-in

-

mukuloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mukula

mukulat

Par

-ta

mukulaa

mukuloita

Gen

-n

mukulan

mukuloitten / mukuloiden

Ill

mihin

mukulaan

mukuloihin

Ine

-ssa

mukulassa

mukuloissa

Ela

-sta

mukulasta

mukuloista

All

-lle

mukulalle

mukuloille

Ade

-lla

mukulalla

mukuloilla

Abl

-lta

mukulalta

mukuloilta

Tra

-ksi

mukulaksi

mukuloiksi

Ess

-na

mukulana

mukuloina

Abe

-tta

mukulatta

mukuloitta

Com

-ne

-

mukuloine

Ins

-in

-

mukuloin

tuber mukula, juurimukula
set sarja, joukko, setti, ryhmä, asento, mukula
Show more arrow right
oj4; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Perunan mukula. The potato tuber. Mukula oli ryömimässä pöydän alle. The toddler was crawling under the table. Älä unohda ottaa mukula mukaan leikkipuistoon. Don't forget to bring the toddler to the playground. Häivy, senkin abortoimaton mukula. Get out, you un-aborted brat. Mukulakivikatu oli täynnä turisteja. The cobblestone street was full of tourists. Mukulakivikatu kulkee vanhan kirkon ohi. The cobblestone street passes by the old church. Kävelimme pitkin vanhaa mukulakivikatua. We walked along the old cobblestone street. Kaupungilla on kauniita mukulakivikatuja. The city has beautiful cobblestone streets. Mukulakivikatuja reunustavat vanhat talot. The old houses line the cobblestone streets. Ensin kuljetaan mukulakivikatua alas mäkeä. First, we walk down the hill along the cobblestone street. Show more arrow right

Wiktionary

(botany) tuber (fleshy underground stem) (modifier) tuberous, and other translations (of, relating to, resembling, or producing tubers) Fin:mukulajuuresEng:tuberous root vegetableFin:mukulakiviEng:cobblestone (horticulture) tuber (thickened rootstock) lump (mound or mass of no particular shape) (colloquial) kid (little child) Show more arrow right (lump): murikka, möykky, paakku Show more arrow right -mukulainen mukuloida Show more arrow right juurimukulamukula-artisokkamukulafenkolimukulajuurimukulakasvimukulakiveysmukulakivimukulaleinikkimukulasellerimukulavarsiperunanmukulatyvimukulavarsimukula Show more arrow right

Wikipedia

Tuber Tubers are enlarged structures in some plant species used as storage organs for nutrients. They are used for the plant's perennation (survival of the winter or dry months), to provide energy and nutrients for regrowth during the next growing season, and as a means of asexual reproduction. Stem tubers form thickened rhizomes (underground stems) or stolons (horizontal connections between organisms). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mukulani

mukulani

mukulasi

mukulasi

mukulansa

mukulansa

Par

-ta

mukulaani

mukuloitani

mukulaasi

mukuloitasi

mukulaansa

mukuloitansa / mukuloitaan

Gen

-n

mukulani

mukuloitteni / mukuloideni

mukulasi

mukuloittesi / mukuloidesi

mukulansa

mukuloittensa / mukuloidensa

Ill

mihin

mukulaani

mukuloihini

mukulaasi

mukuloihisi

mukulaansa

mukuloihinsa

Ine

-ssa

mukulassani

mukuloissani

mukulassasi

mukuloissasi

mukulassansa / mukulassaan

mukuloissansa / mukuloissaan

Ela

-sta

mukulastani

mukuloistani

mukulastasi

mukuloistasi

mukulastansa / mukulastaan

mukuloistansa / mukuloistaan

All

-lle

mukulalleni

mukuloilleni

mukulallesi

mukuloillesi

mukulallensa / mukulalleen

mukuloillensa / mukuloillean

Ade

-lla

mukulallani

mukuloillani

mukulallasi

mukuloillasi

mukulallansa / mukulallaan

mukuloillansa / mukuloillaan

Abl

-lta

mukulaltani

mukuloiltani

mukulaltasi

mukuloiltasi

mukulaltansa / mukulaltaan

mukuloiltansa / mukuloiltaan

Tra

-ksi

mukulakseni

mukuloikseni

mukulaksesi

mukuloiksesi

mukulaksensa / mukulakseen

mukuloiksensa / mukuloikseen

Ess

-na

mukulanani

mukuloinani

mukulanasi

mukuloinasi

mukulanansa / mukulanaan

mukuloinansa / mukuloinaan

Abe

-tta

mukulattani

mukuloittani

mukulattasi

mukuloittasi

mukulattansa / mukulattaan

mukuloittansa / mukuloittaan

Com

-ne

-

mukuloineni

-

mukuloinesi

-

mukuloinensa / mukuloineen

Singular

Plural

Nom

-

mukulani

mukulasi

mukulansa

mukulani

mukulasi

mukulansa

Par

-ta

mukulaani

mukulaasi

mukulaansa

mukuloitani

mukuloitasi

mukuloitansa / mukuloitaan

Gen

-n

mukulani

mukulasi

mukulansa

mukuloitteni / mukuloideni

mukuloittesi / mukuloidesi

mukuloittensa / mukuloidensa

Ill

mihin

mukulaani

mukulaasi

mukulaansa

mukuloihini

mukuloihisi

mukuloihinsa

Ine

-ssa

mukulassani

mukulassasi

mukulassansa / mukulassaan

mukuloissani

mukuloissasi

mukuloissansa / mukuloissaan

Ela

-sta

mukulastani

mukulastasi

mukulastansa / mukulastaan

mukuloistani

mukuloistasi

mukuloistansa / mukuloistaan

All

-lle

mukulalleni

mukulallesi

mukulallensa / mukulalleen

mukuloilleni

mukuloillesi

mukuloillensa / mukuloillean

Ade

-lla

mukulallani

mukulallasi

mukulallansa / mukulallaan

mukuloillani

mukuloillasi

mukuloillansa / mukuloillaan

Abl

-lta

mukulaltani

mukulaltasi

mukulaltansa / mukulaltaan

mukuloiltani

mukuloiltasi

mukuloiltansa / mukuloiltaan

Tra

-ksi

mukulakseni

mukulaksesi

mukulaksensa / mukulakseen

mukuloikseni

mukuloiksesi

mukuloiksensa / mukuloikseen

Ess

-na

mukulanani

mukulanasi

mukulanansa / mukulanaan

mukuloinani

mukuloinasi

mukuloinansa / mukuloinaan

Abe

-tta

mukulattani

mukulattasi

mukulattansa / mukulattaan

mukuloittani

mukuloittasi

mukuloittansa / mukuloittaan

Com

-ne

-

-

-

mukuloineni

mukuloinesi

mukuloinensa / mukuloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mukulamme

mukulamme

mukulanne

mukulanne

mukulansa

mukulansa

Par

-ta

mukulaamme

mukuloitamme

mukulaanne

mukuloitanne

mukulaansa

mukuloitansa / mukuloitaan

Gen

-n

mukulamme

mukuloittemme / mukuloidemme

mukulanne

mukuloittenne / mukuloidenne

mukulansa

mukuloittensa / mukuloidensa

Ill

mihin

mukulaamme

mukuloihimme

mukulaanne

mukuloihinne

mukulaansa

mukuloihinsa

Ine

-ssa

mukulassamme

mukuloissamme

mukulassanne

mukuloissanne

mukulassansa / mukulassaan

mukuloissansa / mukuloissaan

Ela

-sta

mukulastamme

mukuloistamme

mukulastanne

mukuloistanne

mukulastansa / mukulastaan

mukuloistansa / mukuloistaan

All

-lle

mukulallemme

mukuloillemme

mukulallenne

mukuloillenne

mukulallensa / mukulalleen

mukuloillensa / mukuloillean

Ade

-lla

mukulallamme

mukuloillamme

mukulallanne

mukuloillanne

mukulallansa / mukulallaan

mukuloillansa / mukuloillaan

Abl

-lta

mukulaltamme

mukuloiltamme

mukulaltanne

mukuloiltanne

mukulaltansa / mukulaltaan

mukuloiltansa / mukuloiltaan

Tra

-ksi

mukulaksemme

mukuloiksemme

mukulaksenne

mukuloiksenne

mukulaksensa / mukulakseen

mukuloiksensa / mukuloikseen

Ess

-na

mukulanamme

mukuloinamme

mukulananne

mukuloinanne

mukulanansa / mukulanaan

mukuloinansa / mukuloinaan

Abe

-tta

mukulattamme

mukuloittamme

mukulattanne

mukuloittanne

mukulattansa / mukulattaan

mukuloittansa / mukuloittaan

Com

-ne

-

mukuloinemme

-

mukuloinenne

-

mukuloinensa / mukuloineen

Singular

Plural

Nom

-

mukulamme

mukulanne

mukulansa

mukulamme

mukulanne

mukulansa

Par

-ta

mukulaamme

mukulaanne

mukulaansa

mukuloitamme

mukuloitanne

mukuloitansa / mukuloitaan

Gen

-n

mukulamme

mukulanne

mukulansa

mukuloittemme / mukuloidemme

mukuloittenne / mukuloidenne

mukuloittensa / mukuloidensa

Ill

mihin

mukulaamme

mukulaanne

mukulaansa

mukuloihimme

mukuloihinne

mukuloihinsa

Ine

-ssa

mukulassamme

mukulassanne

mukulassansa / mukulassaan

mukuloissamme

mukuloissanne

mukuloissansa / mukuloissaan

Ela

-sta

mukulastamme

mukulastanne

mukulastansa / mukulastaan

mukuloistamme

mukuloistanne

mukuloistansa / mukuloistaan

All

-lle

mukulallemme

mukulallenne

mukulallensa / mukulalleen

mukuloillemme

mukuloillenne

mukuloillensa / mukuloillean

Ade

-lla

mukulallamme

mukulallanne

mukulallansa / mukulallaan

mukuloillamme

mukuloillanne

mukuloillansa / mukuloillaan

Abl

-lta

mukulaltamme

mukulaltanne

mukulaltansa / mukulaltaan

mukuloiltamme

mukuloiltanne

mukuloiltansa / mukuloiltaan

Tra

-ksi

mukulaksemme

mukulaksenne

mukulaksensa / mukulakseen

mukuloiksemme

mukuloiksenne

mukuloiksensa / mukuloikseen

Ess

-na

mukulanamme

mukulananne

mukulanansa / mukulanaan

mukuloinamme

mukuloinanne

mukuloinansa / mukuloinaan

Abe

-tta

mukulattamme

mukulattanne

mukulattansa / mukulattaan

mukuloittamme

mukuloittanne

mukuloittansa / mukuloittaan

Com

-ne

-

-

-

mukuloinemme

mukuloinenne

mukuloinensa / mukuloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept