logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

abortoida, verb

Word analysis
abortoimaton

abortoimaton

abortoida

Verb, Participle with suffix maton Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to abort (a fetus; to cause a premature termination of a fetus) Show more arrow right abortti (“abort”) +‎ -oida Show more arrow right
to abort
abort
to abort their
abort their
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; Europarl8 Hän halusi abortoida pojan. Wanted to flush that boy away. Naisen oikeutta abortoida lapsi. To abort a child! Olisiko minut pitänyt abortoida? I think she's doing some tricks. Tyttösikiöt usein abortoidaan. Females are often aborted. Kiinassa vain tyttölapset abortoidaan. In China, people only abort girls. Enkö muka halunnut abortoida sinua ja Billyä? You think I didn't want to abort you and Billy? Jos sikiö on naissukupuolta, se usein abortoidaan. If female, the fetus is often aborted. Tämän seurauksena tyttölapsia hylätään ja tyttösikiöitä jopa abortoidaan. This results in daughters being abandoned and even female foetuses being aborted. Taistelitte vuosias-jotta tässä vaiheessa oleva sikiö voidaan abortoida laillisesti. You spent years fighting to ensure that a fetus at this stage could be aborted legally. Minut olisi kai sitten voitu abortoida tai antaa valkoisilles-koska Jeesus rakastaa. I'd be in pieces in a medical waste bin somewhere or adopted by white people who think Jesus loves all. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

abortoin

en abortoi

ii

abortoit

et abortoi

iii

abortoi

ei abortoi

Plural

Positive

Negative

i

abortoimme / abortoidaan

emme abortoi / ei abortoida

ii

abortoitte

ette abortoi

iii

abortoivat

eivät abortoi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

abortoin

en abortoinut

ii

abortoit

et abortoinut

iii

abortoi

ei abortoinut

Plural

Positive

Negative

i

abortoimme / abortoitiin

emme abortoineet / ei abortoitu

ii

abortoitte

ette abortoineet

iii

abortoivat

eivät abortoineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen abortoinut

en ole abortoinut

ii

olet abortoinut

et ole abortoinut

iii

on abortoinut

ei ole abortoinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme abortoineet

emme ole abortoineet

ii

olette abortoineet

ette ole abortoineet

iii

ovat abortoineet

eivät ole abortoineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin abortoinut

en ollut abortoinut

ii

olit abortoinut

et ollut abortoinut

iii

oli abortoinut

ei ollut abortoinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme abortoineet

emme olleet abortoineet

ii

olitte abortoineet

ette olleet abortoineet

iii

olivat abortoineet

eivät olleet abortoineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

abortoisin

en abortoisi

ii

abortoisit

et abortoisi

iii

abortoisi

ei abortoisi

Plural

Positive

Negative

i

abortoisimme

emme abortoisi

ii

abortoisitte

ette abortoisi

iii

abortoisivat

eivät abortoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin abortoinut

en olisi abortoinut

ii

olisit abortoinut

et olisi abortoinut

iii

olisi abortoinut

ei olisi abortoinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme abortoineet

emme olisi abortoineet

ii

olisitte abortoineet

ette olisi abortoineet

iii

olisivat abortoineet

eivät olisi abortoineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

abortoinen

en abortoine

ii

abortoinet

et abortoine

iii

abortoinee

ei abortoine

Plural

Positive

Negative

i

abortoinemme

emme abortoine

ii

abortoinette

ette abortoine

iii

abortoinevat

eivät abortoine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen abortoinut

en liene abortoinut

ii

lienet abortoinut

et liene abortoinut

iii

lienee abortoinut

ei liene abortoinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme abortoineet

emme liene abortoineet

ii

lienette abortoineet

ette liene abortoineet

iii

lienevät abortoineet

eivät liene abortoineet

Imperative

Singular

i

-

ii

abortoi

iii

abortoikoon

Plural

i

abortoikaamme

ii

abortoikaa

iii

abortoikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

abortoida

Tra

-ksi

abortoidaksensa / abortoidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

abortoidessa

Ins

-in

abortoiden

Ine

-ssa

abortoitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

abortoimaan

Ine

-ssa

abortoimassa

Ela

-sta

abortoimasta

Ade

-lla

abortoimalla

Abe

-tta

abortoimatta

Ins

-in

abortoiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

abortoiminen

Par

-ta

abortoimista

Infinitive V

abortoimaisillaan / abortoimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

abortoidaan

ei abortoida

Imperfect

abortoitiin

ei abortoitu

Potential

abortoitaneen

ei abortoitane

Conditional

abortoitaisiin

ei abortoitaisi

Imperative Present

abortoitakoon

älköön abortoitako

Imperative Perfect

olkoon abortoitu

älköön abortoitu

Positive

Negative

Present

abortoidaan

ei abortoida

Imperfect

abortoitiin

ei abortoitu

Potential

abortoitaneen

ei abortoitane

Conditional

abortoitaisiin

ei abortoitaisi

Imperative Present

abortoitakoon

älköön abortoitako

Imperative Perfect

olkoon abortoitu

älköön abortoitu

Participle

Active

Passive

1st

abortoiva

abortoitava

2nd

abortoinut

abortoitu

3rd

abortoima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept