logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mukulaleinikki, noun

Word analysis
mukulaleinikki

mukulaleinikki

mukulaleinikki

Noun, Singular Nominative

mukula

Noun, Singular Nominative

+ leinikki

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mukulaleinikki

mukulaleinikit

Par

-ta

mukulaleinikkiä

mukulaleinikkejä

Gen

-n

mukulaleinikin

mukulaleinikkien

Ill

mihin

mukulaleinikkiin

mukulaleinikkeihin

Ine

-ssa

mukulaleinikissä

mukulaleinikeissä

Ela

-sta

mukulaleinikistä

mukulaleinikeistä

All

-lle

mukulaleinikille

mukulaleinikeille

Ade

-lla

mukulaleinikillä

mukulaleinikeillä

Abl

-lta

mukulaleinikiltä

mukulaleinikeiltä

Tra

-ksi

mukulaleinikiksi

mukulaleinikeiksi

Ess

-na

mukulaleinikkinä

mukulaleinikkeinä

Abe

-tta

mukulaleinikittä

mukulaleinikeittä

Com

-ne

-

mukulaleinikkeine

Ins

-in

-

mukulaleinikein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mukulaleinikki

mukulaleinikit

Par

-ta

mukulaleinikkiä

mukulaleinikkejä

Gen

-n

mukulaleinikin

mukulaleinikkien

Ill

mihin

mukulaleinikkiin

mukulaleinikkeihin

Ine

-ssa

mukulaleinikissä

mukulaleinikeissä

Ela

-sta

mukulaleinikistä

mukulaleinikeistä

All

-lle

mukulaleinikille

mukulaleinikeille

Ade

-lla

mukulaleinikillä

mukulaleinikeillä

Abl

-lta

mukulaleinikiltä

mukulaleinikeiltä

Tra

-ksi

mukulaleinikiksi

mukulaleinikeiksi

Ess

-na

mukulaleinikkinä

mukulaleinikkeinä

Abe

-tta

mukulaleinikittä

mukulaleinikeittä

Com

-ne

-

mukulaleinikkeine

Ins

-in

-

mukulaleinikein

celandine mukulaleinikki, keltamo
lesser celandine mukulaleinikki
mulular
Show more arrow right
Europarl v7; Europarl Parallel Corpus, sentence 73819; Europarl Parallel Corpus, sentence 88409; ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles; SETIMES; Tatoeba, sentence 847646; Tatoeba, sentence 7360251; Tatoeba; Tatoeba, sentence 7360248 Mukulaleinikki on kaunis kevätkukka. Mukulaleinikki is a beautiful spring flower. Mukulaleinikki on suosittu koristekasvi puutarhoissa. Buttercup is a popular ornamental plant in gardens. Mukulaleinikit kukkivat elons-syyskuussa. Buttercups bloom in late summer to early autumn. Mukulaleinikki. Kyseisen kasvin mehu on voideltua kahdesti päivässä. Celandine. The juice of this plant is lubricated twice a day by the affected area. Kotipihallani kukkivat kauniit mukulaleinikit. Beautiful mukulaleinikkis bloom in my backyard. Mukulaleinikit tuovat väriä ja iloa puutarhaani. Mukulaleinikkis bring color and joy to my garden. Haluaisin istuttaa mukulaleinikkejä puutarhan reunalle. I would like to plant buttercups along the edge of the garden. Kesäisin puistot ovat täynnä kauniita mukulaleinikkejä. In the summer, parks are full of beautiful buttercups. Mukulaleinikit ovat todella suosittuja puutarhakasveja. Mukulaleinikkis are very popular garden plants. Lapset keräävät mielellään mukulaleinikkejä kukkapusseihin. Children enjoy collecting buttercups in flower bags. Show more arrow right

Wiktionary

lesser celandine, (Ficaria verna, formerly Ranunculus ficaria) (a flowering plant in the family Ranunculaceae) Show more arrow right mukula (“tuber”) +‎ leinikki (“buttercup”) Show more arrow right

Wikipedia

Chelidonium majus Chelidonium majus, commonly known as greater celandine, is a perennial herbaceous plant in the poppy family (Papaveraceae). It is one of two species in the genus Chelidonium. It is native to Europe and western Asia and introduced widely in North America. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mukulaleinikkini

mukulaleinikkini

mukulaleinikkisi

mukulaleinikkisi

mukulaleinikkinsä

mukulaleinikkinsä

Par

-ta

mukulaleinikkiäni

mukulaleinikkejäni

mukulaleinikkiäsi

mukulaleinikkejäsi

mukulaleinikkiänsä / mukulaleinikkiään

mukulaleinikkejänsä / mukulaleinikkejään

Gen

-n

mukulaleinikkini

mukulaleinikkieni

mukulaleinikkisi

mukulaleinikkiesi

mukulaleinikkinsä

mukulaleinikkiensä

Ill

mihin

mukulaleinikkiini

mukulaleinikkeihini

mukulaleinikkiisi

mukulaleinikkeihisi

mukulaleinikkiinsä

mukulaleinikkeihinsä

Ine

-ssa

mukulaleinikissäni

mukulaleinikeissäni

mukulaleinikissäsi

mukulaleinikeissäsi

mukulaleinikissänsä / mukulaleinikissään

mukulaleinikeissänsä / mukulaleinikeissään

Ela

-sta

mukulaleinikistäni

mukulaleinikeistäni

mukulaleinikistäsi

mukulaleinikeistäsi

mukulaleinikistänsä / mukulaleinikistään

mukulaleinikeistänsä / mukulaleinikeistään

All

-lle

mukulaleinikilleni

mukulaleinikeilleni

mukulaleinikillesi

mukulaleinikeillesi

mukulaleinikillensä / mukulaleinikilleen

mukulaleinikeillensä / mukulaleinikeilleän

Ade

-lla

mukulaleinikilläni

mukulaleinikeilläni

mukulaleinikilläsi

mukulaleinikeilläsi

mukulaleinikillänsä / mukulaleinikillään

mukulaleinikeillänsä / mukulaleinikeillään

Abl

-lta

mukulaleinikiltäni

mukulaleinikeiltäni

mukulaleinikiltäsi

mukulaleinikeiltäsi

mukulaleinikiltänsä / mukulaleinikiltään

mukulaleinikeiltänsä / mukulaleinikeiltään

Tra

-ksi

mukulaleinikikseni

mukulaleinikeikseni

mukulaleinikiksesi

mukulaleinikeiksesi

mukulaleinikiksensä / mukulaleinikikseen

mukulaleinikeiksensä / mukulaleinikeikseen

Ess

-na

mukulaleinikkinäni

mukulaleinikkeinäni

mukulaleinikkinäsi

mukulaleinikkeinäsi

mukulaleinikkinänsä / mukulaleinikkinään

mukulaleinikkeinänsä / mukulaleinikkeinään

Abe

-tta

mukulaleinikittäni

mukulaleinikeittäni

mukulaleinikittäsi

mukulaleinikeittäsi

mukulaleinikittänsä / mukulaleinikittään

mukulaleinikeittänsä / mukulaleinikeittään

Com

-ne

-

mukulaleinikkeineni

-

mukulaleinikkeinesi

-

mukulaleinikkeinensä / mukulaleinikkeineen

Singular

Plural

Nom

-

mukulaleinikkini

mukulaleinikkisi

mukulaleinikkinsä

mukulaleinikkini

mukulaleinikkisi

mukulaleinikkinsä

Par

-ta

mukulaleinikkiäni

mukulaleinikkiäsi

mukulaleinikkiänsä / mukulaleinikkiään

mukulaleinikkejäni

mukulaleinikkejäsi

mukulaleinikkejänsä / mukulaleinikkejään

Gen

-n

mukulaleinikkini

mukulaleinikkisi

mukulaleinikkinsä

mukulaleinikkieni

mukulaleinikkiesi

mukulaleinikkiensä

Ill

mihin

mukulaleinikkiini

mukulaleinikkiisi

mukulaleinikkiinsä

mukulaleinikkeihini

mukulaleinikkeihisi

mukulaleinikkeihinsä

Ine

-ssa

mukulaleinikissäni

mukulaleinikissäsi

mukulaleinikissänsä / mukulaleinikissään

mukulaleinikeissäni

mukulaleinikeissäsi

mukulaleinikeissänsä / mukulaleinikeissään

Ela

-sta

mukulaleinikistäni

mukulaleinikistäsi

mukulaleinikistänsä / mukulaleinikistään

mukulaleinikeistäni

mukulaleinikeistäsi

mukulaleinikeistänsä / mukulaleinikeistään

All

-lle

mukulaleinikilleni

mukulaleinikillesi

mukulaleinikillensä / mukulaleinikilleen

mukulaleinikeilleni

mukulaleinikeillesi

mukulaleinikeillensä / mukulaleinikeilleän

Ade

-lla

mukulaleinikilläni

mukulaleinikilläsi

mukulaleinikillänsä / mukulaleinikillään

mukulaleinikeilläni

mukulaleinikeilläsi

mukulaleinikeillänsä / mukulaleinikeillään

Abl

-lta

mukulaleinikiltäni

mukulaleinikiltäsi

mukulaleinikiltänsä / mukulaleinikiltään

mukulaleinikeiltäni

mukulaleinikeiltäsi

mukulaleinikeiltänsä / mukulaleinikeiltään

Tra

-ksi

mukulaleinikikseni

mukulaleinikiksesi

mukulaleinikiksensä / mukulaleinikikseen

mukulaleinikeikseni

mukulaleinikeiksesi

mukulaleinikeiksensä / mukulaleinikeikseen

Ess

-na

mukulaleinikkinäni

mukulaleinikkinäsi

mukulaleinikkinänsä / mukulaleinikkinään

mukulaleinikkeinäni

mukulaleinikkeinäsi

mukulaleinikkeinänsä / mukulaleinikkeinään

Abe

-tta

mukulaleinikittäni

mukulaleinikittäsi

mukulaleinikittänsä / mukulaleinikittään

mukulaleinikeittäni

mukulaleinikeittäsi

mukulaleinikeittänsä / mukulaleinikeittään

Com

-ne

-

-

-

mukulaleinikkeineni

mukulaleinikkeinesi

mukulaleinikkeinensä / mukulaleinikkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mukulaleinikkimme

mukulaleinikkimme

mukulaleinikkinne

mukulaleinikkinne

mukulaleinikkinsä

mukulaleinikkinsä

Par

-ta

mukulaleinikkiämme

mukulaleinikkejämme

mukulaleinikkiänne

mukulaleinikkejänne

mukulaleinikkiänsä / mukulaleinikkiään

mukulaleinikkejänsä / mukulaleinikkejään

Gen

-n

mukulaleinikkimme

mukulaleinikkiemme

mukulaleinikkinne

mukulaleinikkienne

mukulaleinikkinsä

mukulaleinikkiensä

Ill

mihin

mukulaleinikkiimme

mukulaleinikkeihimme

mukulaleinikkiinne

mukulaleinikkeihinne

mukulaleinikkiinsä

mukulaleinikkeihinsä

Ine

-ssa

mukulaleinikissämme

mukulaleinikeissämme

mukulaleinikissänne

mukulaleinikeissänne

mukulaleinikissänsä / mukulaleinikissään

mukulaleinikeissänsä / mukulaleinikeissään

Ela

-sta

mukulaleinikistämme

mukulaleinikeistämme

mukulaleinikistänne

mukulaleinikeistänne

mukulaleinikistänsä / mukulaleinikistään

mukulaleinikeistänsä / mukulaleinikeistään

All

-lle

mukulaleinikillemme

mukulaleinikeillemme

mukulaleinikillenne

mukulaleinikeillenne

mukulaleinikillensä / mukulaleinikilleen

mukulaleinikeillensä / mukulaleinikeilleän

Ade

-lla

mukulaleinikillämme

mukulaleinikeillämme

mukulaleinikillänne

mukulaleinikeillänne

mukulaleinikillänsä / mukulaleinikillään

mukulaleinikeillänsä / mukulaleinikeillään

Abl

-lta

mukulaleinikiltämme

mukulaleinikeiltämme

mukulaleinikiltänne

mukulaleinikeiltänne

mukulaleinikiltänsä / mukulaleinikiltään

mukulaleinikeiltänsä / mukulaleinikeiltään

Tra

-ksi

mukulaleinikiksemme

mukulaleinikeiksemme

mukulaleinikiksenne

mukulaleinikeiksenne

mukulaleinikiksensä / mukulaleinikikseen

mukulaleinikeiksensä / mukulaleinikeikseen

Ess

-na

mukulaleinikkinämme

mukulaleinikkeinämme

mukulaleinikkinänne

mukulaleinikkeinänne

mukulaleinikkinänsä / mukulaleinikkinään

mukulaleinikkeinänsä / mukulaleinikkeinään

Abe

-tta

mukulaleinikittämme

mukulaleinikeittämme

mukulaleinikittänne

mukulaleinikeittänne

mukulaleinikittänsä / mukulaleinikittään

mukulaleinikeittänsä / mukulaleinikeittään

Com

-ne

-

mukulaleinikkeinemme

-

mukulaleinikkeinenne

-

mukulaleinikkeinensä / mukulaleinikkeineen

Singular

Plural

Nom

-

mukulaleinikkimme

mukulaleinikkinne

mukulaleinikkinsä

mukulaleinikkimme

mukulaleinikkinne

mukulaleinikkinsä

Par

-ta

mukulaleinikkiämme

mukulaleinikkiänne

mukulaleinikkiänsä / mukulaleinikkiään

mukulaleinikkejämme

mukulaleinikkejänne

mukulaleinikkejänsä / mukulaleinikkejään

Gen

-n

mukulaleinikkimme

mukulaleinikkinne

mukulaleinikkinsä

mukulaleinikkiemme

mukulaleinikkienne

mukulaleinikkiensä

Ill

mihin

mukulaleinikkiimme

mukulaleinikkiinne

mukulaleinikkiinsä

mukulaleinikkeihimme

mukulaleinikkeihinne

mukulaleinikkeihinsä

Ine

-ssa

mukulaleinikissämme

mukulaleinikissänne

mukulaleinikissänsä / mukulaleinikissään

mukulaleinikeissämme

mukulaleinikeissänne

mukulaleinikeissänsä / mukulaleinikeissään

Ela

-sta

mukulaleinikistämme

mukulaleinikistänne

mukulaleinikistänsä / mukulaleinikistään

mukulaleinikeistämme

mukulaleinikeistänne

mukulaleinikeistänsä / mukulaleinikeistään

All

-lle

mukulaleinikillemme

mukulaleinikillenne

mukulaleinikillensä / mukulaleinikilleen

mukulaleinikeillemme

mukulaleinikeillenne

mukulaleinikeillensä / mukulaleinikeilleän

Ade

-lla

mukulaleinikillämme

mukulaleinikillänne

mukulaleinikillänsä / mukulaleinikillään

mukulaleinikeillämme

mukulaleinikeillänne

mukulaleinikeillänsä / mukulaleinikeillään

Abl

-lta

mukulaleinikiltämme

mukulaleinikiltänne

mukulaleinikiltänsä / mukulaleinikiltään

mukulaleinikeiltämme

mukulaleinikeiltänne

mukulaleinikeiltänsä / mukulaleinikeiltään

Tra

-ksi

mukulaleinikiksemme

mukulaleinikiksenne

mukulaleinikiksensä / mukulaleinikikseen

mukulaleinikeiksemme

mukulaleinikeiksenne

mukulaleinikeiksensä / mukulaleinikeikseen

Ess

-na

mukulaleinikkinämme

mukulaleinikkinänne

mukulaleinikkinänsä / mukulaleinikkinään

mukulaleinikkeinämme

mukulaleinikkeinänne

mukulaleinikkeinänsä / mukulaleinikkeinään

Abe

-tta

mukulaleinikittämme

mukulaleinikittänne

mukulaleinikittänsä / mukulaleinikittään

mukulaleinikeittämme

mukulaleinikeittänne

mukulaleinikeittänsä / mukulaleinikeittään

Com

-ne

-

-

-

mukulaleinikkeinemme

mukulaleinikkeinenne

mukulaleinikkeinensä / mukulaleinikkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mukula

mukulat

Par

-ta

mukulaa

mukuloita

Gen

-n

mukulan

mukuloitten / mukuloiden

Ill

mihin

mukulaan

mukuloihin

Ine

-ssa

mukulassa

mukuloissa

Ela

-sta

mukulasta

mukuloista

All

-lle

mukulalle

mukuloille

Ade

-lla

mukulalla

mukuloilla

Abl

-lta

mukulalta

mukuloilta

Tra

-ksi

mukulaksi

mukuloiksi

Ess

-na

mukulana

mukuloina

Abe

-tta

mukulatta

mukuloitta

Com

-ne

-

mukuloine

Ins

-in

-

mukuloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mukula

mukulat

Par

-ta

mukulaa

mukuloita

Gen

-n

mukulan

mukuloitten / mukuloiden

Ill

mihin

mukulaan

mukuloihin

Ine

-ssa

mukulassa

mukuloissa

Ela

-sta

mukulasta

mukuloista

All

-lle

mukulalle

mukuloille

Ade

-lla

mukulalla

mukuloilla

Abl

-lta

mukulalta

mukuloilta

Tra

-ksi

mukulaksi

mukuloiksi

Ess

-na

mukulana

mukuloina

Abe

-tta

mukulatta

mukuloitta

Com

-ne

-

mukuloine

Ins

-in

-

mukuloin

tuber mukula, juurimukula
set sarja, joukko, setti, ryhmä, asento, mukula
Show more arrow right
oj4; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; EuroParl2021; OpenSubtitles; EurLex-2 Perunan mukula. The potato tuber. Mukula oli ryömimässä pöydän alle. The toddler was crawling under the table. Älä unohda ottaa mukula mukaan leikkipuistoon. Don't forget to bring the toddler to the playground. Häivy, senkin abortoimaton mukula. Get out, you un-aborted brat. Miten menee, mukulat? What's going on, little guys? Mukuloista on tullut todella ilkeitä. The children have become really mean. Mukuloista kasvaa voimakkaita yksilöitä. Strong individuals grow from sprouts. Mukulan muoto: pyöreä tai soikea. Shape of tubers : round to oval. Hän antoi mukulan ottaa kiinni sormenpäästään. She let the baby grab her fingertip. mukulat, sipulit, juurakot. tubers, corms, bulbs, rhizomes,. Show more arrow right

Wiktionary

(botany) tuber (fleshy underground stem) (modifier) tuberous, and other translations (of, relating to, resembling, or producing tubers) Fin:mukulajuuresEng:tuberous root vegetableFin:mukulakiviEng:cobblestone (horticulture) tuber (thickened rootstock) lump (mound or mass of no particular shape) (colloquial) kid (little child) Show more arrow right (lump): murikka, möykky, paakku Show more arrow right -mukulainen mukuloida Show more arrow right juurimukulamukula-artisokkamukulafenkolimukulajuurimukulakasvimukulakiveysmukulakivimukulaleinikkimukulasellerimukulavarsiperunanmukulatyvimukulavarsimukula Show more arrow right

Wikipedia

Tuber Tubers are enlarged structures in some plant species used as storage organs for nutrients. They are used for the plant's perennation (survival of the winter or dry months), to provide energy and nutrients for regrowth during the next growing season, and as a means of asexual reproduction. Stem tubers form thickened rhizomes (underground stems) or stolons (horizontal connections between organisms). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mukulani

mukulani

mukulasi

mukulasi

mukulansa

mukulansa

Par

-ta

mukulaani

mukuloitani

mukulaasi

mukuloitasi

mukulaansa

mukuloitansa / mukuloitaan

Gen

-n

mukulani

mukuloitteni / mukuloideni

mukulasi

mukuloittesi / mukuloidesi

mukulansa

mukuloittensa / mukuloidensa

Ill

mihin

mukulaani

mukuloihini

mukulaasi

mukuloihisi

mukulaansa

mukuloihinsa

Ine

-ssa

mukulassani

mukuloissani

mukulassasi

mukuloissasi

mukulassansa / mukulassaan

mukuloissansa / mukuloissaan

Ela

-sta

mukulastani

mukuloistani

mukulastasi

mukuloistasi

mukulastansa / mukulastaan

mukuloistansa / mukuloistaan

All

-lle

mukulalleni

mukuloilleni

mukulallesi

mukuloillesi

mukulallensa / mukulalleen

mukuloillensa / mukuloillean

Ade

-lla

mukulallani

mukuloillani

mukulallasi

mukuloillasi

mukulallansa / mukulallaan

mukuloillansa / mukuloillaan

Abl

-lta

mukulaltani

mukuloiltani

mukulaltasi

mukuloiltasi

mukulaltansa / mukulaltaan

mukuloiltansa / mukuloiltaan

Tra

-ksi

mukulakseni

mukuloikseni

mukulaksesi

mukuloiksesi

mukulaksensa / mukulakseen

mukuloiksensa / mukuloikseen

Ess

-na

mukulanani

mukuloinani

mukulanasi

mukuloinasi

mukulanansa / mukulanaan

mukuloinansa / mukuloinaan

Abe

-tta

mukulattani

mukuloittani

mukulattasi

mukuloittasi

mukulattansa / mukulattaan

mukuloittansa / mukuloittaan

Com

-ne

-

mukuloineni

-

mukuloinesi

-

mukuloinensa / mukuloineen

Singular

Plural

Nom

-

mukulani

mukulasi

mukulansa

mukulani

mukulasi

mukulansa

Par

-ta

mukulaani

mukulaasi

mukulaansa

mukuloitani

mukuloitasi

mukuloitansa / mukuloitaan

Gen

-n

mukulani

mukulasi

mukulansa

mukuloitteni / mukuloideni

mukuloittesi / mukuloidesi

mukuloittensa / mukuloidensa

Ill

mihin

mukulaani

mukulaasi

mukulaansa

mukuloihini

mukuloihisi

mukuloihinsa

Ine

-ssa

mukulassani

mukulassasi

mukulassansa / mukulassaan

mukuloissani

mukuloissasi

mukuloissansa / mukuloissaan

Ela

-sta

mukulastani

mukulastasi

mukulastansa / mukulastaan

mukuloistani

mukuloistasi

mukuloistansa / mukuloistaan

All

-lle

mukulalleni

mukulallesi

mukulallensa / mukulalleen

mukuloilleni

mukuloillesi

mukuloillensa / mukuloillean

Ade

-lla

mukulallani

mukulallasi

mukulallansa / mukulallaan

mukuloillani

mukuloillasi

mukuloillansa / mukuloillaan

Abl

-lta

mukulaltani

mukulaltasi

mukulaltansa / mukulaltaan

mukuloiltani

mukuloiltasi

mukuloiltansa / mukuloiltaan

Tra

-ksi

mukulakseni

mukulaksesi

mukulaksensa / mukulakseen

mukuloikseni

mukuloiksesi

mukuloiksensa / mukuloikseen

Ess

-na

mukulanani

mukulanasi

mukulanansa / mukulanaan

mukuloinani

mukuloinasi

mukuloinansa / mukuloinaan

Abe

-tta

mukulattani

mukulattasi

mukulattansa / mukulattaan

mukuloittani

mukuloittasi

mukuloittansa / mukuloittaan

Com

-ne

-

-

-

mukuloineni

mukuloinesi

mukuloinensa / mukuloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mukulamme

mukulamme

mukulanne

mukulanne

mukulansa

mukulansa

Par

-ta

mukulaamme

mukuloitamme

mukulaanne

mukuloitanne

mukulaansa

mukuloitansa / mukuloitaan

Gen

-n

mukulamme

mukuloittemme / mukuloidemme

mukulanne

mukuloittenne / mukuloidenne

mukulansa

mukuloittensa / mukuloidensa

Ill

mihin

mukulaamme

mukuloihimme

mukulaanne

mukuloihinne

mukulaansa

mukuloihinsa

Ine

-ssa

mukulassamme

mukuloissamme

mukulassanne

mukuloissanne

mukulassansa / mukulassaan

mukuloissansa / mukuloissaan

Ela

-sta

mukulastamme

mukuloistamme

mukulastanne

mukuloistanne

mukulastansa / mukulastaan

mukuloistansa / mukuloistaan

All

-lle

mukulallemme

mukuloillemme

mukulallenne

mukuloillenne

mukulallensa / mukulalleen

mukuloillensa / mukuloillean

Ade

-lla

mukulallamme

mukuloillamme

mukulallanne

mukuloillanne

mukulallansa / mukulallaan

mukuloillansa / mukuloillaan

Abl

-lta

mukulaltamme

mukuloiltamme

mukulaltanne

mukuloiltanne

mukulaltansa / mukulaltaan

mukuloiltansa / mukuloiltaan

Tra

-ksi

mukulaksemme

mukuloiksemme

mukulaksenne

mukuloiksenne

mukulaksensa / mukulakseen

mukuloiksensa / mukuloikseen

Ess

-na

mukulanamme

mukuloinamme

mukulananne

mukuloinanne

mukulanansa / mukulanaan

mukuloinansa / mukuloinaan

Abe

-tta

mukulattamme

mukuloittamme

mukulattanne

mukuloittanne

mukulattansa / mukulattaan

mukuloittansa / mukuloittaan

Com

-ne

-

mukuloinemme

-

mukuloinenne

-

mukuloinensa / mukuloineen

Singular

Plural

Nom

-

mukulamme

mukulanne

mukulansa

mukulamme

mukulanne

mukulansa

Par

-ta

mukulaamme

mukulaanne

mukulaansa

mukuloitamme

mukuloitanne

mukuloitansa / mukuloitaan

Gen

-n

mukulamme

mukulanne

mukulansa

mukuloittemme / mukuloidemme

mukuloittenne / mukuloidenne

mukuloittensa / mukuloidensa

Ill

mihin

mukulaamme

mukulaanne

mukulaansa

mukuloihimme

mukuloihinne

mukuloihinsa

Ine

-ssa

mukulassamme

mukulassanne

mukulassansa / mukulassaan

mukuloissamme

mukuloissanne

mukuloissansa / mukuloissaan

Ela

-sta

mukulastamme

mukulastanne

mukulastansa / mukulastaan

mukuloistamme

mukuloistanne

mukuloistansa / mukuloistaan

All

-lle

mukulallemme

mukulallenne

mukulallensa / mukulalleen

mukuloillemme

mukuloillenne

mukuloillensa / mukuloillean

Ade

-lla

mukulallamme

mukulallanne

mukulallansa / mukulallaan

mukuloillamme

mukuloillanne

mukuloillansa / mukuloillaan

Abl

-lta

mukulaltamme

mukulaltanne

mukulaltansa / mukulaltaan

mukuloiltamme

mukuloiltanne

mukuloiltansa / mukuloiltaan

Tra

-ksi

mukulaksemme

mukulaksenne

mukulaksensa / mukulakseen

mukuloiksemme

mukuloiksenne

mukuloiksensa / mukuloikseen

Ess

-na

mukulanamme

mukulananne

mukulanansa / mukulanaan

mukuloinamme

mukuloinanne

mukuloinansa / mukuloinaan

Abe

-tta

mukulattamme

mukulattanne

mukulattansa / mukulattaan

mukuloittamme

mukuloittanne

mukuloittansa / mukuloittaan

Com

-ne

-

-

-

mukuloinemme

mukuloinenne

mukuloinensa / mukuloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leinikki

leinikit

Par

-ta

leinikkiä

leinikkejä

Gen

-n

leinikin

leinikkien

Ill

mihin

leinikkiin

leinikkeihin

Ine

-ssa

leinikissä

leinikeissä

Ela

-sta

leinikistä

leinikeistä

All

-lle

leinikille

leinikeille

Ade

-lla

leinikillä

leinikeillä

Abl

-lta

leinikiltä

leinikeiltä

Tra

-ksi

leinikiksi

leinikeiksi

Ess

-na

leinikkinä

leinikkeinä

Abe

-tta

leinikittä

leinikeittä

Com

-ne

-

leinikkeine

Ins

-in

-

leinikein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leinikki

leinikit

Par

-ta

leinikkiä

leinikkejä

Gen

-n

leinikin

leinikkien

Ill

mihin

leinikkiin

leinikkeihin

Ine

-ssa

leinikissä

leinikeissä

Ela

-sta

leinikistä

leinikeistä

All

-lle

leinikille

leinikeille

Ade

-lla

leinikillä

leinikeillä

Abl

-lta

leinikiltä

leinikeiltä

Tra

-ksi

leinikiksi

leinikeiksi

Ess

-na

leinikkinä

leinikkeinä

Abe

-tta

leinikittä

leinikeittä

Com

-ne

-

leinikkeine

Ins

-in

-

leinikein

buttercup leinikki
crowfoot leinikki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; GNOME; Europarl parallel corpus; Tatoeba; OpenSubtitles Hengitä, Leinikki. Breathe, Buttercup. Tunnetko leinikin tuoksun? Do you recognize the scent of the wood anemone? Nimeltään Leinikin leipomo. It's called the Buttercup Bakery. Leinikki kasvaa luonnonvaraisena puutarhan nurmikolla. Anemone grows wild in the garden lawn. Näyttää leinikiltä. It looks like a buttercup to me. Leinikki on suosikkikukka puutarhassani. The wood anemone is my favorite flower in the garden. Minusta on tainnut tulla syksyn leinikki. I fear I have become a buttercup of winter. Leinikki on herkkä kukka, jota pitäisi varoa. The wood anemone is a delicate flower that should be handled with care. Metsässä näkyi värikkäitä leinikin kukkia. In the forest, colorful anemone flowers could be seen. Leinikin siemenet ovat pieniä ja pyöreitä. The seeds of leinikin are small and round. Show more arrow right

Wiktionary

(botany) buttercup Show more arrow right aholeinikkijokileinikkijääleinikkikevätleinikkikonnanleinikkilapinleinikkilehtoleinikkilumileinikkimukulaleinikkimäkileinikkiniittyleinikkiojaleinikkipeltoleinikkipikkuleinikkipohjanleinikkirantaleinikkirönsyleinikkivalkovuokkoleinikki Show more arrow right leini (“gout”) +‎ -kki, based on the plant's medicinal properties. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leinikkini

leinikkini

leinikkisi

leinikkisi

leinikkinsä

leinikkinsä

Par

-ta

leinikkiäni

leinikkejäni

leinikkiäsi

leinikkejäsi

leinikkiänsä / leinikkiään

leinikkejänsä / leinikkejään

Gen

-n

leinikkini

leinikkieni

leinikkisi

leinikkiesi

leinikkinsä

leinikkiensä

Ill

mihin

leinikkiini

leinikkeihini

leinikkiisi

leinikkeihisi

leinikkiinsä

leinikkeihinsä

Ine

-ssa

leinikissäni

leinikeissäni

leinikissäsi

leinikeissäsi

leinikissänsä / leinikissään

leinikeissänsä / leinikeissään

Ela

-sta

leinikistäni

leinikeistäni

leinikistäsi

leinikeistäsi

leinikistänsä / leinikistään

leinikeistänsä / leinikeistään

All

-lle

leinikilleni

leinikeilleni

leinikillesi

leinikeillesi

leinikillensä / leinikilleen

leinikeillensä / leinikeilleän

Ade

-lla

leinikilläni

leinikeilläni

leinikilläsi

leinikeilläsi

leinikillänsä / leinikillään

leinikeillänsä / leinikeillään

Abl

-lta

leinikiltäni

leinikeiltäni

leinikiltäsi

leinikeiltäsi

leinikiltänsä / leinikiltään

leinikeiltänsä / leinikeiltään

Tra

-ksi

leinikikseni

leinikeikseni

leinikiksesi

leinikeiksesi

leinikiksensä / leinikikseen

leinikeiksensä / leinikeikseen

Ess

-na

leinikkinäni

leinikkeinäni

leinikkinäsi

leinikkeinäsi

leinikkinänsä / leinikkinään

leinikkeinänsä / leinikkeinään

Abe

-tta

leinikittäni

leinikeittäni

leinikittäsi

leinikeittäsi

leinikittänsä / leinikittään

leinikeittänsä / leinikeittään

Com

-ne

-

leinikkeineni

-

leinikkeinesi

-

leinikkeinensä / leinikkeineen

Singular

Plural

Nom

-

leinikkini

leinikkisi

leinikkinsä

leinikkini

leinikkisi

leinikkinsä

Par

-ta

leinikkiäni

leinikkiäsi

leinikkiänsä / leinikkiään

leinikkejäni

leinikkejäsi

leinikkejänsä / leinikkejään

Gen

-n

leinikkini

leinikkisi

leinikkinsä

leinikkieni

leinikkiesi

leinikkiensä

Ill

mihin

leinikkiini

leinikkiisi

leinikkiinsä

leinikkeihini

leinikkeihisi

leinikkeihinsä

Ine

-ssa

leinikissäni

leinikissäsi

leinikissänsä / leinikissään

leinikeissäni

leinikeissäsi

leinikeissänsä / leinikeissään

Ela

-sta

leinikistäni

leinikistäsi

leinikistänsä / leinikistään

leinikeistäni

leinikeistäsi

leinikeistänsä / leinikeistään

All

-lle

leinikilleni

leinikillesi

leinikillensä / leinikilleen

leinikeilleni

leinikeillesi

leinikeillensä / leinikeilleän

Ade

-lla

leinikilläni

leinikilläsi

leinikillänsä / leinikillään

leinikeilläni

leinikeilläsi

leinikeillänsä / leinikeillään

Abl

-lta

leinikiltäni

leinikiltäsi

leinikiltänsä / leinikiltään

leinikeiltäni

leinikeiltäsi

leinikeiltänsä / leinikeiltään

Tra

-ksi

leinikikseni

leinikiksesi

leinikiksensä / leinikikseen

leinikeikseni

leinikeiksesi

leinikeiksensä / leinikeikseen

Ess

-na

leinikkinäni

leinikkinäsi

leinikkinänsä / leinikkinään

leinikkeinäni

leinikkeinäsi

leinikkeinänsä / leinikkeinään

Abe

-tta

leinikittäni

leinikittäsi

leinikittänsä / leinikittään

leinikeittäni

leinikeittäsi

leinikeittänsä / leinikeittään

Com

-ne

-

-

-

leinikkeineni

leinikkeinesi

leinikkeinensä / leinikkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leinikkimme

leinikkimme

leinikkinne

leinikkinne

leinikkinsä

leinikkinsä

Par

-ta

leinikkiämme

leinikkejämme

leinikkiänne

leinikkejänne

leinikkiänsä / leinikkiään

leinikkejänsä / leinikkejään

Gen

-n

leinikkimme

leinikkiemme

leinikkinne

leinikkienne

leinikkinsä

leinikkiensä

Ill

mihin

leinikkiimme

leinikkeihimme

leinikkiinne

leinikkeihinne

leinikkiinsä

leinikkeihinsä

Ine

-ssa

leinikissämme

leinikeissämme

leinikissänne

leinikeissänne

leinikissänsä / leinikissään

leinikeissänsä / leinikeissään

Ela

-sta

leinikistämme

leinikeistämme

leinikistänne

leinikeistänne

leinikistänsä / leinikistään

leinikeistänsä / leinikeistään

All

-lle

leinikillemme

leinikeillemme

leinikillenne

leinikeillenne

leinikillensä / leinikilleen

leinikeillensä / leinikeilleän

Ade

-lla

leinikillämme

leinikeillämme

leinikillänne

leinikeillänne

leinikillänsä / leinikillään

leinikeillänsä / leinikeillään

Abl

-lta

leinikiltämme

leinikeiltämme

leinikiltänne

leinikeiltänne

leinikiltänsä / leinikiltään

leinikeiltänsä / leinikeiltään

Tra

-ksi

leinikiksemme

leinikeiksemme

leinikiksenne

leinikeiksenne

leinikiksensä / leinikikseen

leinikeiksensä / leinikeikseen

Ess

-na

leinikkinämme

leinikkeinämme

leinikkinänne

leinikkeinänne

leinikkinänsä / leinikkinään

leinikkeinänsä / leinikkeinään

Abe

-tta

leinikittämme

leinikeittämme

leinikittänne

leinikeittänne

leinikittänsä / leinikittään

leinikeittänsä / leinikeittään

Com

-ne

-

leinikkeinemme

-

leinikkeinenne

-

leinikkeinensä / leinikkeineen

Singular

Plural

Nom

-

leinikkimme

leinikkinne

leinikkinsä

leinikkimme

leinikkinne

leinikkinsä

Par

-ta

leinikkiämme

leinikkiänne

leinikkiänsä / leinikkiään

leinikkejämme

leinikkejänne

leinikkejänsä / leinikkejään

Gen

-n

leinikkimme

leinikkinne

leinikkinsä

leinikkiemme

leinikkienne

leinikkiensä

Ill

mihin

leinikkiimme

leinikkiinne

leinikkiinsä

leinikkeihimme

leinikkeihinne

leinikkeihinsä

Ine

-ssa

leinikissämme

leinikissänne

leinikissänsä / leinikissään

leinikeissämme

leinikeissänne

leinikeissänsä / leinikeissään

Ela

-sta

leinikistämme

leinikistänne

leinikistänsä / leinikistään

leinikeistämme

leinikeistänne

leinikeistänsä / leinikeistään

All

-lle

leinikillemme

leinikillenne

leinikillensä / leinikilleen

leinikeillemme

leinikeillenne

leinikeillensä / leinikeilleän

Ade

-lla

leinikillämme

leinikillänne

leinikillänsä / leinikillään

leinikeillämme

leinikeillänne

leinikeillänsä / leinikeillään

Abl

-lta

leinikiltämme

leinikiltänne

leinikiltänsä / leinikiltään

leinikeiltämme

leinikeiltänne

leinikeiltänsä / leinikeiltään

Tra

-ksi

leinikiksemme

leinikiksenne

leinikiksensä / leinikikseen

leinikeiksemme

leinikeiksenne

leinikeiksensä / leinikeikseen

Ess

-na

leinikkinämme

leinikkinänne

leinikkinänsä / leinikkinään

leinikkeinämme

leinikkeinänne

leinikkeinänsä / leinikkeinään

Abe

-tta

leinikittämme

leinikittänne

leinikittänsä / leinikittään

leinikeittämme

leinikeittänne

leinikeittänsä / leinikeittään

Com

-ne

-

-

-

leinikkeinemme

leinikkeinenne

leinikkeinensä / leinikkeineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept