logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

lakritsijuuri, noun

Word analysis
lakritsijuuri

lakritsijuuri

lakritsijuuri

Noun, Singular Nominative

lakritsi

Noun, Singular Nominative

+ juuri

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lakritsijuuri

lakritsijuuret

Par

-ta

lakritsijuurta

lakritsijuuria

Gen

-n

lakritsijuuren

lakritsijuurien / lakritsijuurten

Ill

mihin

lakritsijuureen

lakritsijuuriin

Ine

-ssa

lakritsijuuressa

lakritsijuurissa

Ela

-sta

lakritsijuuresta

lakritsijuurista

All

-lle

lakritsijuurelle

lakritsijuurille

Ade

-lla

lakritsijuurella

lakritsijuurilla

Abl

-lta

lakritsijuurelta

lakritsijuurilta

Tra

-ksi

lakritsijuureksi

lakritsijuuriksi

Ess

-na

lakritsijuurena

lakritsijuurina

Abe

-tta

lakritsijuuretta

lakritsijuuritta

Com

-ne

-

lakritsijuurine

Ins

-in

-

lakritsijuurin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lakritsijuuri

lakritsijuuret

Par

-ta

lakritsijuurta

lakritsijuuria

Gen

-n

lakritsijuuren

lakritsijuurien / lakritsijuurten

Ill

mihin

lakritsijuureen

lakritsijuuriin

Ine

-ssa

lakritsijuuressa

lakritsijuurissa

Ela

-sta

lakritsijuuresta

lakritsijuurista

All

-lle

lakritsijuurelle

lakritsijuurille

Ade

-lla

lakritsijuurella

lakritsijuurilla

Abl

-lta

lakritsijuurelta

lakritsijuurilta

Tra

-ksi

lakritsijuureksi

lakritsijuuriksi

Ess

-na

lakritsijuurena

lakritsijuurina

Abe

-tta

lakritsijuuretta

lakritsijuuritta

Com

-ne

-

lakritsijuurine

Ins

-in

-

lakritsijuurin

licorice root
liquorice root
Show more arrow right
EuroParl2021; EurLex-2; Eurlex2019; Eurlex2018q4 Lakritsijuuri, yrttiteen ainesosa. Liquorice root, ingredient for herbal infusion. Jauhetaan lakritsijuuri (Glycyrrhiza glabra) karkeaksi. Coarsely ground liquorice roots (Glycyrrhiza glabra). Ruusunmarjan kuori, ruiskaunokinlehti, piparmintunlehti, kehäkukan kukka, lakritsijuuri. Rose hip husks, cornflower leaves, peppermint leaves, marigold blossom, liquorice root. Havupuut, laventeli, hybridilaventeli, myskisalvia, lakritsijuuri, sinimailanen, sokeriruoko. Conifer, lavender, lavandin, clary sage, liquorice, lucerne, sugar cane. Kulutukseen saatettaessa Liquirizia di Calabria SANs-lakritsijuurella on oltava seuraavat ominaisuudet:. When released for consumption ‘Liquirizia di Calabria' PDO must have the following characteristics:. Kalkonit ovat lakritsijuuressa (Glycyrrhiza glabra) luontaisesti esiintyviä, flavonoideihin kuuluvia väriaineita. Chalcones are natural colorants of the flavonoid family that are present in liquorice root (Glycyrrhiza glabra). (37) Enimmäismäärää sovelletaan puhtaaseen laimentamattomaan uutteeseen (saataessa 1 kg uutetta 3ns-4 kg:sta lakritsijuurta. (37) The maximum level applies to the pure and undiluted extract, obtained whereby 1 kg of extract is obtained from 3 to 4 kg liquorice root. (91) Enimmäismäärää sovelletaan puhtaaseen laimentamattomaan uutteeseen (saataessa 1 kg uutetta 3ns-4 kg:sta lakritsijuurta. ( 91 ) The maximum level applies to the pure and undiluted extract, obtained whereby 1 kg of extract is obtained from 3 to 4 kg liquorice root. (88) Enimmäismäärää sovelletaan puhtaaseen laimentamattomaan uutteeseen (saataessa 1 kg uutetta 3ns-4 kg:sta lakritsijuurta. ( 88 ) The maximum level applies to the pure and undiluted extract, obtained whereby 1 kg of extract is obtained from 3 to 4 kg liquorice root. Suojattu alkuperänimitys”Liquirizia di Calabria”on varattu yksinomaan tuoreelle tai kuivatulle lakritsijuurelle ja siitä saadulle uutteelle. ‘Liquirizia di Calabria' Protected Designation of Origin is reserved exclusively for fresh or dried liquorice and its extract. Show more arrow right

Wiktionary

liquorice root/licorice root Show more arrow right lakritsi +‎ juuri Show more arrow right

Wikipedia

Liquorice Liquorice (British English) or licorice (American English) (/ˈlɪkərɪʃ/ LIK-ər-is(h), /ˈlɪkərəs/) is the common name of Glycyrrhiza glabra, a flowering plant of the bean family Fabaceae, from the root of which a sweet, aromatic flavouring can be extracted. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakritsijuureni

lakritsijuureni

lakritsijuuresi

lakritsijuuresi

lakritsijuurensa

lakritsijuurensa

Par

-ta

lakritsijuurtani

lakritsijuuriani

lakritsijuurtasi

lakritsijuuriasi

lakritsijuurtansa / lakritsijuurtaan

lakritsijuuriansa / lakritsijuuriaan

Gen

-n

lakritsijuureni

lakritsijuurieni / lakritsijuurteni

lakritsijuuresi

lakritsijuuriesi / lakritsijuurtesi

lakritsijuurensa

lakritsijuuriensa / lakritsijuurtensa

Ill

mihin

lakritsijuureeni

lakritsijuuriini

lakritsijuureesi

lakritsijuuriisi

lakritsijuureensa

lakritsijuuriinsa

Ine

-ssa

lakritsijuuressani

lakritsijuurissani

lakritsijuuressasi

lakritsijuurissasi

lakritsijuuressansa / lakritsijuuressaan

lakritsijuurissansa / lakritsijuurissaan

Ela

-sta

lakritsijuurestani

lakritsijuuristani

lakritsijuurestasi

lakritsijuuristasi

lakritsijuurestansa / lakritsijuurestaan

lakritsijuuristansa / lakritsijuuristaan

All

-lle

lakritsijuurelleni

lakritsijuurilleni

lakritsijuurellesi

lakritsijuurillesi

lakritsijuurellensa / lakritsijuurelleen

lakritsijuurillensa / lakritsijuurillean

Ade

-lla

lakritsijuurellani

lakritsijuurillani

lakritsijuurellasi

lakritsijuurillasi

lakritsijuurellansa / lakritsijuurellaan

lakritsijuurillansa / lakritsijuurillaan

Abl

-lta

lakritsijuureltani

lakritsijuuriltani

lakritsijuureltasi

lakritsijuuriltasi

lakritsijuureltansa / lakritsijuureltaan

lakritsijuuriltansa / lakritsijuuriltaan

Tra

-ksi

lakritsijuurekseni

lakritsijuurikseni

lakritsijuureksesi

lakritsijuuriksesi

lakritsijuureksensa / lakritsijuurekseen

lakritsijuuriksensa / lakritsijuurikseen

Ess

-na

lakritsijuurenani

lakritsijuurinani

lakritsijuurenasi

lakritsijuurinasi

lakritsijuurenansa / lakritsijuurenaan

lakritsijuurinansa / lakritsijuurinaan

Abe

-tta

lakritsijuurettani

lakritsijuurittani

lakritsijuurettasi

lakritsijuurittasi

lakritsijuurettansa / lakritsijuurettaan

lakritsijuurittansa / lakritsijuurittaan

Com

-ne

-

lakritsijuurineni

-

lakritsijuurinesi

-

lakritsijuurinensa / lakritsijuurineen

Singular

Plural

Nom

-

lakritsijuureni

lakritsijuuresi

lakritsijuurensa

lakritsijuureni

lakritsijuuresi

lakritsijuurensa

Par

-ta

lakritsijuurtani

lakritsijuurtasi

lakritsijuurtansa / lakritsijuurtaan

lakritsijuuriani

lakritsijuuriasi

lakritsijuuriansa / lakritsijuuriaan

Gen

-n

lakritsijuureni

lakritsijuuresi

lakritsijuurensa

lakritsijuurieni / lakritsijuurteni

lakritsijuuriesi / lakritsijuurtesi

lakritsijuuriensa / lakritsijuurtensa

Ill

mihin

lakritsijuureeni

lakritsijuureesi

lakritsijuureensa

lakritsijuuriini

lakritsijuuriisi

lakritsijuuriinsa

Ine

-ssa

lakritsijuuressani

lakritsijuuressasi

lakritsijuuressansa / lakritsijuuressaan

lakritsijuurissani

lakritsijuurissasi

lakritsijuurissansa / lakritsijuurissaan

Ela

-sta

lakritsijuurestani

lakritsijuurestasi

lakritsijuurestansa / lakritsijuurestaan

lakritsijuuristani

lakritsijuuristasi

lakritsijuuristansa / lakritsijuuristaan

All

-lle

lakritsijuurelleni

lakritsijuurellesi

lakritsijuurellensa / lakritsijuurelleen

lakritsijuurilleni

lakritsijuurillesi

lakritsijuurillensa / lakritsijuurillean

Ade

-lla

lakritsijuurellani

lakritsijuurellasi

lakritsijuurellansa / lakritsijuurellaan

lakritsijuurillani

lakritsijuurillasi

lakritsijuurillansa / lakritsijuurillaan

Abl

-lta

lakritsijuureltani

lakritsijuureltasi

lakritsijuureltansa / lakritsijuureltaan

lakritsijuuriltani

lakritsijuuriltasi

lakritsijuuriltansa / lakritsijuuriltaan

Tra

-ksi

lakritsijuurekseni

lakritsijuureksesi

lakritsijuureksensa / lakritsijuurekseen

lakritsijuurikseni

lakritsijuuriksesi

lakritsijuuriksensa / lakritsijuurikseen

Ess

-na

lakritsijuurenani

lakritsijuurenasi

lakritsijuurenansa / lakritsijuurenaan

lakritsijuurinani

lakritsijuurinasi

lakritsijuurinansa / lakritsijuurinaan

Abe

-tta

lakritsijuurettani

lakritsijuurettasi

lakritsijuurettansa / lakritsijuurettaan

lakritsijuurittani

lakritsijuurittasi

lakritsijuurittansa / lakritsijuurittaan

Com

-ne

-

-

-

lakritsijuurineni

lakritsijuurinesi

lakritsijuurinensa / lakritsijuurineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakritsijuuremme

lakritsijuuremme

lakritsijuurenne

lakritsijuurenne

lakritsijuurensa

lakritsijuurensa

Par

-ta

lakritsijuurtamme

lakritsijuuriamme

lakritsijuurtanne

lakritsijuurianne

lakritsijuurtansa / lakritsijuurtaan

lakritsijuuriansa / lakritsijuuriaan

Gen

-n

lakritsijuuremme

lakritsijuuriemme / lakritsijuurtemme

lakritsijuurenne

lakritsijuurienne / lakritsijuurtenne

lakritsijuurensa

lakritsijuuriensa / lakritsijuurtensa

Ill

mihin

lakritsijuureemme

lakritsijuuriimme

lakritsijuureenne

lakritsijuuriinne

lakritsijuureensa

lakritsijuuriinsa

Ine

-ssa

lakritsijuuressamme

lakritsijuurissamme

lakritsijuuressanne

lakritsijuurissanne

lakritsijuuressansa / lakritsijuuressaan

lakritsijuurissansa / lakritsijuurissaan

Ela

-sta

lakritsijuurestamme

lakritsijuuristamme

lakritsijuurestanne

lakritsijuuristanne

lakritsijuurestansa / lakritsijuurestaan

lakritsijuuristansa / lakritsijuuristaan

All

-lle

lakritsijuurellemme

lakritsijuurillemme

lakritsijuurellenne

lakritsijuurillenne

lakritsijuurellensa / lakritsijuurelleen

lakritsijuurillensa / lakritsijuurillean

Ade

-lla

lakritsijuurellamme

lakritsijuurillamme

lakritsijuurellanne

lakritsijuurillanne

lakritsijuurellansa / lakritsijuurellaan

lakritsijuurillansa / lakritsijuurillaan

Abl

-lta

lakritsijuureltamme

lakritsijuuriltamme

lakritsijuureltanne

lakritsijuuriltanne

lakritsijuureltansa / lakritsijuureltaan

lakritsijuuriltansa / lakritsijuuriltaan

Tra

-ksi

lakritsijuureksemme

lakritsijuuriksemme

lakritsijuureksenne

lakritsijuuriksenne

lakritsijuureksensa / lakritsijuurekseen

lakritsijuuriksensa / lakritsijuurikseen

Ess

-na

lakritsijuurenamme

lakritsijuurinamme

lakritsijuurenanne

lakritsijuurinanne

lakritsijuurenansa / lakritsijuurenaan

lakritsijuurinansa / lakritsijuurinaan

Abe

-tta

lakritsijuurettamme

lakritsijuurittamme

lakritsijuurettanne

lakritsijuurittanne

lakritsijuurettansa / lakritsijuurettaan

lakritsijuurittansa / lakritsijuurittaan

Com

-ne

-

lakritsijuurinemme

-

lakritsijuurinenne

-

lakritsijuurinensa / lakritsijuurineen

Singular

Plural

Nom

-

lakritsijuuremme

lakritsijuurenne

lakritsijuurensa

lakritsijuuremme

lakritsijuurenne

lakritsijuurensa

Par

-ta

lakritsijuurtamme

lakritsijuurtanne

lakritsijuurtansa / lakritsijuurtaan

lakritsijuuriamme

lakritsijuurianne

lakritsijuuriansa / lakritsijuuriaan

Gen

-n

lakritsijuuremme

lakritsijuurenne

lakritsijuurensa

lakritsijuuriemme / lakritsijuurtemme

lakritsijuurienne / lakritsijuurtenne

lakritsijuuriensa / lakritsijuurtensa

Ill

mihin

lakritsijuureemme

lakritsijuureenne

lakritsijuureensa

lakritsijuuriimme

lakritsijuuriinne

lakritsijuuriinsa

Ine

-ssa

lakritsijuuressamme

lakritsijuuressanne

lakritsijuuressansa / lakritsijuuressaan

lakritsijuurissamme

lakritsijuurissanne

lakritsijuurissansa / lakritsijuurissaan

Ela

-sta

lakritsijuurestamme

lakritsijuurestanne

lakritsijuurestansa / lakritsijuurestaan

lakritsijuuristamme

lakritsijuuristanne

lakritsijuuristansa / lakritsijuuristaan

All

-lle

lakritsijuurellemme

lakritsijuurellenne

lakritsijuurellensa / lakritsijuurelleen

lakritsijuurillemme

lakritsijuurillenne

lakritsijuurillensa / lakritsijuurillean

Ade

-lla

lakritsijuurellamme

lakritsijuurellanne

lakritsijuurellansa / lakritsijuurellaan

lakritsijuurillamme

lakritsijuurillanne

lakritsijuurillansa / lakritsijuurillaan

Abl

-lta

lakritsijuureltamme

lakritsijuureltanne

lakritsijuureltansa / lakritsijuureltaan

lakritsijuuriltamme

lakritsijuuriltanne

lakritsijuuriltansa / lakritsijuuriltaan

Tra

-ksi

lakritsijuureksemme

lakritsijuureksenne

lakritsijuureksensa / lakritsijuurekseen

lakritsijuuriksemme

lakritsijuuriksenne

lakritsijuuriksensa / lakritsijuurikseen

Ess

-na

lakritsijuurenamme

lakritsijuurenanne

lakritsijuurenansa / lakritsijuurenaan

lakritsijuurinamme

lakritsijuurinanne

lakritsijuurinansa / lakritsijuurinaan

Abe

-tta

lakritsijuurettamme

lakritsijuurettanne

lakritsijuurettansa / lakritsijuurettaan

lakritsijuurittamme

lakritsijuurittanne

lakritsijuurittansa / lakritsijuurittaan

Com

-ne

-

-

-

lakritsijuurinemme

lakritsijuurinenne

lakritsijuurinensa / lakritsijuurineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lakritsi

lakritsit

Par

-ta

lakritsia

lakritseja

Gen

-n

lakritsin

lakritsien

Ill

mihin

lakritsiin

lakritseihin

Ine

-ssa

lakritsissa

lakritseissa

Ela

-sta

lakritsista

lakritseista

All

-lle

lakritsille

lakritseille

Ade

-lla

lakritsilla

lakritseilla

Abl

-lta

lakritsilta

lakritseilta

Tra

-ksi

lakritsiksi

lakritseiksi

Ess

-na

lakritsina

lakritseina

Abe

-tta

lakritsitta

lakritseitta

Com

-ne

-

lakritseine

Ins

-in

-

lakritsein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lakritsi

lakritsit

Par

-ta

lakritsia

lakritseja

Gen

-n

lakritsin

lakritsien

Ill

mihin

lakritsiin

lakritseihin

Ine

-ssa

lakritsissa

lakritseissa

Ela

-sta

lakritsista

lakritseista

All

-lle

lakritsille

lakritseille

Ade

-lla

lakritsilla

lakritseilla

Abl

-lta

lakritsilta

lakritseilta

Tra

-ksi

lakritsiksi

lakritseiksi

Ess

-na

lakritsina

lakritseina

Abe

-tta

lakritsitta

lakritseitta

Com

-ne

-

lakritseine

Ins

-in

-

lakritsein

licorice lakritsi
liquorice lakritsi
Show more arrow right
Tatoeba v1; Europarl Parallel Corpus v7; tmClass; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; ParaCrawl Corpus Lakritsi saa minut oksentamaan. Licorice makes me vomit. Lakritsi on suosittu makeinen Suomessa. Licorice is a popular candy in Finland. Lakritsi, lakritsipatukat. Liquorice, liquorice sticks. Se on lakritsia. It's just licorice. Lakritsi, lakritsipatukat. Liquorice, liquorice sticks. En pidä lakritsipatukasta. I don't like licorice sticks. 3 palloa lakritsijäätelöä. 2-3 scoops of ice cream. Ei punaista lakritsia? Wait, no Red Vines? Lakritsipatukat (makeiset). Stick liquorice (confectionery). Kinuskia vai lakritsia? Butterscotch or liquorice? Show more arrow right

Wiktionary

licorice, liquorice Fin:englantilainen lakritsiEng:liquorice allsorts Show more arrow right (colloquial) laku Show more arrow right lakritsihappolakritsijuurilakritsijäätelölakritsikaramellilakritsikasvilakritsimakeinenlakritsimassalakritsipatukkalakritsipiippulakritsipussilakritsipötkölakritsirouskulakritsiuute Show more arrow right From Swedish lakrits. Show more arrow right

Wikipedia

Liquorice (confectionery) Liquorice (British English) or licorice (American English) (/ˈlɪkərɪʃ, -ɪs/ LIK-ər-is(h)) is a confection usually flavoured and coloured black with the extract of the roots of the liquorice plant Glycyrrhiza glabra. A wide variety of liquorice sweets are produced around the world. In North America, black liquorice is distinguished from similar confectionery varieties that are not flavoured and coloured black with liquorice extract but commonly manufactured in the form of chewy ropes or tubes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakritsini

lakritsini

lakritsisi

lakritsisi

lakritsinsa

lakritsinsa

Par

-ta

lakritsiani

lakritsejani

lakritsiasi

lakritsejasi

lakritsiansa / lakritsiaan

lakritsejansa / lakritsejaan

Gen

-n

lakritsini

lakritsieni

lakritsisi

lakritsiesi

lakritsinsa

lakritsiensa

Ill

mihin

lakritsiini

lakritseihini

lakritsiisi

lakritseihisi

lakritsiinsa

lakritseihinsa

Ine

-ssa

lakritsissani

lakritseissani

lakritsissasi

lakritseissasi

lakritsissansa / lakritsissaan

lakritseissansa / lakritseissaan

Ela

-sta

lakritsistani

lakritseistani

lakritsistasi

lakritseistasi

lakritsistansa / lakritsistaan

lakritseistansa / lakritseistaan

All

-lle

lakritsilleni

lakritseilleni

lakritsillesi

lakritseillesi

lakritsillensa / lakritsilleen

lakritseillensa / lakritseillean

Ade

-lla

lakritsillani

lakritseillani

lakritsillasi

lakritseillasi

lakritsillansa / lakritsillaan

lakritseillansa / lakritseillaan

Abl

-lta

lakritsiltani

lakritseiltani

lakritsiltasi

lakritseiltasi

lakritsiltansa / lakritsiltaan

lakritseiltansa / lakritseiltaan

Tra

-ksi

lakritsikseni

lakritseikseni

lakritsiksesi

lakritseiksesi

lakritsiksensa / lakritsikseen

lakritseiksensa / lakritseikseen

Ess

-na

lakritsinani

lakritseinani

lakritsinasi

lakritseinasi

lakritsinansa / lakritsinaan

lakritseinansa / lakritseinaan

Abe

-tta

lakritsittani

lakritseittani

lakritsittasi

lakritseittasi

lakritsittansa / lakritsittaan

lakritseittansa / lakritseittaan

Com

-ne

-

lakritseineni

-

lakritseinesi

-

lakritseinensa / lakritseineen

Singular

Plural

Nom

-

lakritsini

lakritsisi

lakritsinsa

lakritsini

lakritsisi

lakritsinsa

Par

-ta

lakritsiani

lakritsiasi

lakritsiansa / lakritsiaan

lakritsejani

lakritsejasi

lakritsejansa / lakritsejaan

Gen

-n

lakritsini

lakritsisi

lakritsinsa

lakritsieni

lakritsiesi

lakritsiensa

Ill

mihin

lakritsiini

lakritsiisi

lakritsiinsa

lakritseihini

lakritseihisi

lakritseihinsa

Ine

-ssa

lakritsissani

lakritsissasi

lakritsissansa / lakritsissaan

lakritseissani

lakritseissasi

lakritseissansa / lakritseissaan

Ela

-sta

lakritsistani

lakritsistasi

lakritsistansa / lakritsistaan

lakritseistani

lakritseistasi

lakritseistansa / lakritseistaan

All

-lle

lakritsilleni

lakritsillesi

lakritsillensa / lakritsilleen

lakritseilleni

lakritseillesi

lakritseillensa / lakritseillean

Ade

-lla

lakritsillani

lakritsillasi

lakritsillansa / lakritsillaan

lakritseillani

lakritseillasi

lakritseillansa / lakritseillaan

Abl

-lta

lakritsiltani

lakritsiltasi

lakritsiltansa / lakritsiltaan

lakritseiltani

lakritseiltasi

lakritseiltansa / lakritseiltaan

Tra

-ksi

lakritsikseni

lakritsiksesi

lakritsiksensa / lakritsikseen

lakritseikseni

lakritseiksesi

lakritseiksensa / lakritseikseen

Ess

-na

lakritsinani

lakritsinasi

lakritsinansa / lakritsinaan

lakritseinani

lakritseinasi

lakritseinansa / lakritseinaan

Abe

-tta

lakritsittani

lakritsittasi

lakritsittansa / lakritsittaan

lakritseittani

lakritseittasi

lakritseittansa / lakritseittaan

Com

-ne

-

-

-

lakritseineni

lakritseinesi

lakritseinensa / lakritseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakritsimme

lakritsimme

lakritsinne

lakritsinne

lakritsinsa

lakritsinsa

Par

-ta

lakritsiamme

lakritsejamme

lakritsianne

lakritsejanne

lakritsiansa / lakritsiaan

lakritsejansa / lakritsejaan

Gen

-n

lakritsimme

lakritsiemme

lakritsinne

lakritsienne

lakritsinsa

lakritsiensa

Ill

mihin

lakritsiimme

lakritseihimme

lakritsiinne

lakritseihinne

lakritsiinsa

lakritseihinsa

Ine

-ssa

lakritsissamme

lakritseissamme

lakritsissanne

lakritseissanne

lakritsissansa / lakritsissaan

lakritseissansa / lakritseissaan

Ela

-sta

lakritsistamme

lakritseistamme

lakritsistanne

lakritseistanne

lakritsistansa / lakritsistaan

lakritseistansa / lakritseistaan

All

-lle

lakritsillemme

lakritseillemme

lakritsillenne

lakritseillenne

lakritsillensa / lakritsilleen

lakritseillensa / lakritseillean

Ade

-lla

lakritsillamme

lakritseillamme

lakritsillanne

lakritseillanne

lakritsillansa / lakritsillaan

lakritseillansa / lakritseillaan

Abl

-lta

lakritsiltamme

lakritseiltamme

lakritsiltanne

lakritseiltanne

lakritsiltansa / lakritsiltaan

lakritseiltansa / lakritseiltaan

Tra

-ksi

lakritsiksemme

lakritseiksemme

lakritsiksenne

lakritseiksenne

lakritsiksensa / lakritsikseen

lakritseiksensa / lakritseikseen

Ess

-na

lakritsinamme

lakritseinamme

lakritsinanne

lakritseinanne

lakritsinansa / lakritsinaan

lakritseinansa / lakritseinaan

Abe

-tta

lakritsittamme

lakritseittamme

lakritsittanne

lakritseittanne

lakritsittansa / lakritsittaan

lakritseittansa / lakritseittaan

Com

-ne

-

lakritseinemme

-

lakritseinenne

-

lakritseinensa / lakritseineen

Singular

Plural

Nom

-

lakritsimme

lakritsinne

lakritsinsa

lakritsimme

lakritsinne

lakritsinsa

Par

-ta

lakritsiamme

lakritsianne

lakritsiansa / lakritsiaan

lakritsejamme

lakritsejanne

lakritsejansa / lakritsejaan

Gen

-n

lakritsimme

lakritsinne

lakritsinsa

lakritsiemme

lakritsienne

lakritsiensa

Ill

mihin

lakritsiimme

lakritsiinne

lakritsiinsa

lakritseihimme

lakritseihinne

lakritseihinsa

Ine

-ssa

lakritsissamme

lakritsissanne

lakritsissansa / lakritsissaan

lakritseissamme

lakritseissanne

lakritseissansa / lakritseissaan

Ela

-sta

lakritsistamme

lakritsistanne

lakritsistansa / lakritsistaan

lakritseistamme

lakritseistanne

lakritseistansa / lakritseistaan

All

-lle

lakritsillemme

lakritsillenne

lakritsillensa / lakritsilleen

lakritseillemme

lakritseillenne

lakritseillensa / lakritseillean

Ade

-lla

lakritsillamme

lakritsillanne

lakritsillansa / lakritsillaan

lakritseillamme

lakritseillanne

lakritseillansa / lakritseillaan

Abl

-lta

lakritsiltamme

lakritsiltanne

lakritsiltansa / lakritsiltaan

lakritseiltamme

lakritseiltanne

lakritseiltansa / lakritseiltaan

Tra

-ksi

lakritsiksemme

lakritsiksenne

lakritsiksensa / lakritsikseen

lakritseiksemme

lakritseiksenne

lakritseiksensa / lakritseikseen

Ess

-na

lakritsinamme

lakritsinanne

lakritsinansa / lakritsinaan

lakritseinamme

lakritseinanne

lakritseinansa / lakritseinaan

Abe

-tta

lakritsittamme

lakritsittanne

lakritsittansa / lakritsittaan

lakritseittamme

lakritseittanne

lakritseittansa / lakritseittaan

Com

-ne

-

-

-

lakritseinemme

lakritseinenne

lakritseinensa / lakritseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juuri

juuret

Par

-ta

juurta

juuria

Gen

-n

juuren

juurien / juurten

Ill

mihin

juureen

juuriin

Ine

-ssa

juuressa

juurissa

Ela

-sta

juuresta

juurista

All

-lle

juurelle

juurille

Ade

-lla

juurella

juurilla

Abl

-lta

juurelta

juurilta

Tra

-ksi

juureksi

juuriksi

Ess

-na

juurena

juurina

Abe

-tta

juuretta

juuritta

Com

-ne

-

juurine

Ins

-in

-

juurin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juuri

juuret

Par

-ta

juurta

juuria

Gen

-n

juuren

juurien / juurten

Ill

mihin

juureen

juuriin

Ine

-ssa

juuressa

juurissa

Ela

-sta

juuresta

juurista

All

-lle

juurelle

juurille

Ade

-lla

juurella

juurilla

Abl

-lta

juurelta

juurilta

Tra

-ksi

juureksi

juuriksi

Ess

-na

juurena

juurina

Abe

-tta

juuretta

juuritta

Com

-ne

-

juurine

Ins

-in

-

juurin

root juuri, ydin, kanta, alkuperä
just vain, juuri, ainoastaan, yksinkertaisesti, juuri ja juuri, oikein
right oikealle, oikealla, aivan, oikein, juuri, suoraan
exactly täsmälleen, tarkalleen, juuri, aivan
very erittäin, hyvin, kovin, aivan, juuri, oikein
freshly juuri, vasta, äskettäin
only just juuri, juuri ja juuri, vasta äsken, nipin napin
foot jalka, jalkaterä, alaosa, kanta, juuri, alareuna
bottom pohja, alaosa, alapää, peppu, alalaita, juuri
base tukikohta, pohja, perusta, emäs, alusta, juuri
mother äiti, emä, emo, alku, juuri, maammo
of all kaikista, juuri
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Sentence Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OPUS Parallel Corpus; OPUS Corpus Mutta haluan myös juuria. But I also want to root. Juureksemme ei eksynyt kukaan. No one got lost on our way. Juuressanne ongelma piilee. The problem lies at the root of you. Juuressanne oli syvä reikä. There was a deep hole at your feet. Olimme teltassa juuressanne. We were in the tent at your feet. Juureni kasvavat nopeasti täällä. My roots grow quickly here. Hyvä paikka kaivaa juuria. A good place to dig for roots. Rakennamme talon juureen. We are building the house at the root. Lumi suli nopeasti juuressanne. The snow melted quickly at your feet. Laitetaanpa lamppu juureen. Let's put the lamp at the foot. Show more arrow right

Wiktionary

root (of a plant, hair, tooth etc.) Short for taikinajuuri (“starter dough”). (mathematics) root (mathematical analysis) a zero of a function (figuratively) cause, origin, tradition Show more arrow right täsmälleen Show more arrow right jalkojen juuressajuurakkojuurehtiajuurekasjuuresjuuretonjuurevajuuriajuurikas-juurinenjuuristojuurittaajuurruttaajuurtaajuurtua Show more arrow right alkeisjuurialkujuurialvejuuriarrowjuuriginsengjuurihampaanjuurihapanjuuriharajuurihirvenjuurihiusjuuriilmajuurijuurenhaarajuurenottojuuriartisokkajuurieläinjuuriharjajuurihoitaajuurihoitojuurihuntujuurijalkainenjuurikalvojuurikanavajuurikarvajuurikasvijuurikorijuurikääpäjuurilahojuurilausekejuurimatojuurimattojuurimerkkijuurimukulajuurinystyräjuuriosajuuripaakkujuuripaikkajuuripermanenttijuuripuujuurisellerijuuritäytejuuriversojuurivesajuurta jaksaenjuurta jaksainkalmojuurikarvanjuurikeltajuurikuutiojuurikynnenjuurilakritsijuurilisäjuurimukulajuurimustajuurineliöjuurinenänjuurinuolijuuriperin juurinpesäjuuripiparjuuripukinjuuripunajuuripurtojuuripuunjuuripärskäjuuripääjuuriruohonjuuritasorusojuuriruttojuurisienijuurisirkkajuurisukujuurisydänjuuretsyyläjuuritaikinanjuuriverijuuriversojuurivirmajuuri Show more arrow right From Proto-Finnic juuri, from Proto-Finno-Permic jure. Show more arrow right

Wikipedia

Root In vascular plants, the roots are the organs of a plant that are modified to provide anchorage for the plant and take in water and nutrients into the plant body, which allows plants to grow taller and faster. They most often lie below the surface of the soil, but roots can also be aerial or aerating, that is, growing up above the ground or especially above water. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juureni

juureni

juuresi

juuresi

juurensa

juurensa

Par

-ta

juurtani

juuriani

juurtasi

juuriasi

juurtansa / juurtaan

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juureni

juurieni / juurteni

juuresi

juuriesi / juurtesi

juurensa

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureeni

juuriini

juureesi

juuriisi

juureensa

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressani

juurissani

juuressasi

juurissasi

juuressansa / juuressaan

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestani

juuristani

juurestasi

juuristasi

juurestansa / juurestaan

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurelleni

juurilleni

juurellesi

juurillesi

juurellensa / juurelleen

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellani

juurillani

juurellasi

juurillasi

juurellansa / juurellaan

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltani

juuriltani

juureltasi

juuriltasi

juureltansa / juureltaan

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juurekseni

juurikseni

juureksesi

juuriksesi

juureksensa / juurekseen

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenani

juurinani

juurenasi

juurinasi

juurenansa / juurenaan

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettani

juurittani

juurettasi

juurittasi

juurettansa / juurettaan

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

juurineni

-

juurinesi

-

juurinensa / juurineen

Singular

Plural

Nom

-

juureni

juuresi

juurensa

juureni

juuresi

juurensa

Par

-ta

juurtani

juurtasi

juurtansa / juurtaan

juuriani

juuriasi

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juureni

juuresi

juurensa

juurieni / juurteni

juuriesi / juurtesi

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureeni

juureesi

juureensa

juuriini

juuriisi

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressani

juuressasi

juuressansa / juuressaan

juurissani

juurissasi

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestani

juurestasi

juurestansa / juurestaan

juuristani

juuristasi

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurelleni

juurellesi

juurellensa / juurelleen

juurilleni

juurillesi

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellani

juurellasi

juurellansa / juurellaan

juurillani

juurillasi

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltani

juureltasi

juureltansa / juureltaan

juuriltani

juuriltasi

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juurekseni

juureksesi

juureksensa / juurekseen

juurikseni

juuriksesi

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenani

juurenasi

juurenansa / juurenaan

juurinani

juurinasi

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettani

juurettasi

juurettansa / juurettaan

juurittani

juurittasi

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

-

-

juurineni

juurinesi

juurinensa / juurineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juuremme

juuremme

juurenne

juurenne

juurensa

juurensa

Par

-ta

juurtamme

juuriamme

juurtanne

juurianne

juurtansa / juurtaan

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juuremme

juuriemme / juurtemme

juurenne

juurienne / juurtenne

juurensa

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureemme

juuriimme

juureenne

juuriinne

juureensa

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressamme

juurissamme

juuressanne

juurissanne

juuressansa / juuressaan

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestamme

juuristamme

juurestanne

juuristanne

juurestansa / juurestaan

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurellemme

juurillemme

juurellenne

juurillenne

juurellensa / juurelleen

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellamme

juurillamme

juurellanne

juurillanne

juurellansa / juurellaan

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltamme

juuriltamme

juureltanne

juuriltanne

juureltansa / juureltaan

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juureksemme

juuriksemme

juureksenne

juuriksenne

juureksensa / juurekseen

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenamme

juurinamme

juurenanne

juurinanne

juurenansa / juurenaan

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettamme

juurittamme

juurettanne

juurittanne

juurettansa / juurettaan

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

juurinemme

-

juurinenne

-

juurinensa / juurineen

Singular

Plural

Nom

-

juuremme

juurenne

juurensa

juuremme

juurenne

juurensa

Par

-ta

juurtamme

juurtanne

juurtansa / juurtaan

juuriamme

juurianne

juuriansa / juuriaan

Gen

-n

juuremme

juurenne

juurensa

juuriemme / juurtemme

juurienne / juurtenne

juuriensa / juurtensa

Ill

mihin

juureemme

juureenne

juureensa

juuriimme

juuriinne

juuriinsa

Ine

-ssa

juuressamme

juuressanne

juuressansa / juuressaan

juurissamme

juurissanne

juurissansa / juurissaan

Ela

-sta

juurestamme

juurestanne

juurestansa / juurestaan

juuristamme

juuristanne

juuristansa / juuristaan

All

-lle

juurellemme

juurellenne

juurellensa / juurelleen

juurillemme

juurillenne

juurillensa / juurillean

Ade

-lla

juurellamme

juurellanne

juurellansa / juurellaan

juurillamme

juurillanne

juurillansa / juurillaan

Abl

-lta

juureltamme

juureltanne

juureltansa / juureltaan

juuriltamme

juuriltanne

juuriltansa / juuriltaan

Tra

-ksi

juureksemme

juureksenne

juureksensa / juurekseen

juuriksemme

juuriksenne

juuriksensa / juurikseen

Ess

-na

juurenamme

juurenanne

juurenansa / juurenaan

juurinamme

juurinanne

juurinansa / juurinaan

Abe

-tta

juurettamme

juurettanne

juurettansa / juurettaan

juurittamme

juurittanne

juurittansa / juurittaan

Com

-ne

-

-

-

juurinemme

juurinenne

juurinensa / juurineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept