iltamaan |
Noun, Singular Illative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ maa |
Noun, Singular Genitive |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
iltama |
iltamat |
Par |
-ta |
iltamaa / iltamata |
iltamia |
Gen |
-n |
iltaman |
iltamien |
Ill |
mihin |
iltamiin |
|
Ine |
-ssa |
iltamassa |
iltamissa |
Ela |
-sta |
iltamasta |
iltamista |
All |
-lle |
iltamalle |
iltamille |
Ade |
-lla |
iltamalla |
iltamilla |
Abl |
-lta |
iltamalta |
iltamilta |
Tra |
-ksi |
iltamaksi |
iltamiksi |
Ess |
-na |
iltamana |
iltamina |
Abe |
-tta |
iltamatta |
iltamitta |
Com |
-ne |
- |
iltamine |
Ins |
-in |
- |
iltamin |
Singular
Plural
Nom
-
iltama
iltamat
Par
-ta
iltamaa / iltamata
iltamia
Gen
-n
iltaman
iltamien
Ill
mihin
iltamiin
Ine
-ssa
iltamassa
iltamissa
Ela
-sta
iltamasta
iltamista
All
-lle
iltamalle
iltamille
Ade
-lla
iltamalla
iltamilla
Abl
-lta
iltamalta
iltamilta
Tra
-ksi
iltamaksi
iltamiksi
Ess
-na
iltamana
iltamina
Abe
-tta
iltamatta
iltamitta
Com
-ne
-
iltamine
Ins
-in
-
iltamin
| in the evening | |
| iltama |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iltama |
iltama |
iltama |
iltama |
iltama |
iltama |
Par |
-ta |
iltamaa |
iltamia |
iltamaa |
iltamia |
iltamaa |
iltamia |
Gen |
-n |
iltama |
iltamie |
iltama |
iltamie |
iltama |
iltamie |
Ill |
mihin |
iltamaa |
iltamii |
iltamaa |
iltamii |
iltamaa |
iltamii |
Ine |
-ssa |
iltamassa |
iltamissa |
iltamassa |
iltamissa |
iltamassa |
iltamissa |
Ela |
-sta |
iltamasta |
iltamista |
iltamasta |
iltamista |
iltamasta |
iltamista |
All |
-lle |
iltamalle |
iltamille |
iltamalle |
iltamille |
iltamalle |
iltamille |
Ade |
-lla |
iltamalla |
iltamilla |
iltamalla |
iltamilla |
iltamalla |
iltamilla |
Abl |
-lta |
iltamalta |
iltamilta |
iltamalta |
iltamilta |
iltamalta |
iltamilta |
Tra |
-ksi |
iltamakse |
iltamikse |
iltamakse |
iltamikse |
iltamakse |
iltamikse |
Ess |
-na |
iltamana |
iltamina |
iltamana |
iltamina |
iltamana |
iltamina |
Abe |
-tta |
iltamatta |
iltamitta |
iltamatta |
iltamitta |
iltamatta |
iltamitta |
Com |
-ne |
- |
iltamine |
- |
iltamine |
- |
iltamine |
Singular
Plural
Nom
-
iltama
iltama
iltama
iltama
iltama
iltama
Par
-ta
iltamaa
iltamaa
iltamaa
iltamia
iltamia
iltamia
Gen
-n
iltama
iltama
iltama
iltamie
iltamie
iltamie
Ill
mihin
iltamaa
iltamaa
iltamaa
iltamii
iltamii
iltamii
Ine
-ssa
iltamassa
iltamassa
iltamassa
iltamissa
iltamissa
iltamissa
Ela
-sta
iltamasta
iltamasta
iltamasta
iltamista
iltamista
iltamista
All
-lle
iltamalle
iltamalle
iltamalle
iltamille
iltamille
iltamille
Ade
-lla
iltamalla
iltamalla
iltamalla
iltamilla
iltamilla
iltamilla
Abl
-lta
iltamalta
iltamalta
iltamalta
iltamilta
iltamilta
iltamilta
Tra
-ksi
iltamakse
iltamakse
iltamakse
iltamikse
iltamikse
iltamikse
Ess
-na
iltamana
iltamana
iltamana
iltamina
iltamina
iltamina
Abe
-tta
iltamatta
iltamatta
iltamatta
iltamitta
iltamitta
iltamitta
Com
-ne
-
-
-
iltamine
iltamine
iltamine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iltama |
iltama |
iltama |
iltama |
iltama |
iltama |
Par |
-ta |
iltamaa |
iltamia |
iltamaa |
iltamia |
iltamaa |
iltamia |
Gen |
-n |
iltama |
iltamie |
iltama |
iltamie |
iltama |
iltamie |
Ill |
mihin |
iltamaa |
iltamii |
iltamaa |
iltamii |
iltamaa |
iltamii |
Ine |
-ssa |
iltamassa |
iltamissa |
iltamassa |
iltamissa |
iltamassa |
iltamissa |
Ela |
-sta |
iltamasta |
iltamista |
iltamasta |
iltamista |
iltamasta |
iltamista |
All |
-lle |
iltamalle |
iltamille |
iltamalle |
iltamille |
iltamalle |
iltamille |
Ade |
-lla |
iltamalla |
iltamilla |
iltamalla |
iltamilla |
iltamalla |
iltamilla |
Abl |
-lta |
iltamalta |
iltamilta |
iltamalta |
iltamilta |
iltamalta |
iltamilta |
Tra |
-ksi |
iltamakse |
iltamikse |
iltamakse |
iltamikse |
iltamakse |
iltamikse |
Ess |
-na |
iltamana |
iltamina |
iltamana |
iltamina |
iltamana |
iltamina |
Abe |
-tta |
iltamatta |
iltamitta |
iltamatta |
iltamitta |
iltamatta |
iltamitta |
Com |
-ne |
- |
iltamine |
- |
iltamine |
- |
iltamine |
Singular
Plural
Nom
-
iltama
iltama
iltama
iltama
iltama
iltama
Par
-ta
iltamaa
iltamaa
iltamaa
iltamia
iltamia
iltamia
Gen
-n
iltama
iltama
iltama
iltamie
iltamie
iltamie
Ill
mihin
iltamaa
iltamaa
iltamaa
iltamii
iltamii
iltamii
Ine
-ssa
iltamassa
iltamassa
iltamassa
iltamissa
iltamissa
iltamissa
Ela
-sta
iltamasta
iltamasta
iltamasta
iltamista
iltamista
iltamista
All
-lle
iltamalle
iltamalle
iltamalle
iltamille
iltamille
iltamille
Ade
-lla
iltamalla
iltamalla
iltamalla
iltamilla
iltamilla
iltamilla
Abl
-lta
iltamalta
iltamalta
iltamalta
iltamilta
iltamilta
iltamilta
Tra
-ksi
iltamakse
iltamakse
iltamakse
iltamikse
iltamikse
iltamikse
Ess
-na
iltamana
iltamana
iltamana
iltamina
iltamina
iltamina
Abe
-tta
iltamatta
iltamatta
iltamatta
iltamitta
iltamitta
iltamitta
Com
-ne
-
-
-
iltamine
iltamine
iltamine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ilta |
illat |
Par |
-ta |
iltaa |
iltoja |
Gen |
-n |
illan |
iltojen |
Ill |
mihin |
iltaan |
iltoihin |
Ine |
-ssa |
illassa |
illoissa |
Ela |
-sta |
illasta |
illoista |
All |
-lle |
illalle |
illoille |
Ade |
-lla |
illalla |
illoilla |
Abl |
-lta |
illalta |
illoilta |
Tra |
-ksi |
illaksi |
illoiksi |
Ess |
-na |
iltana |
iltoina |
Abe |
-tta |
illatta |
illoitta |
Com |
-ne |
- |
iltoine |
Ins |
-in |
- |
illoin |
Singular
Plural
Nom
-
ilta
illat
Par
-ta
iltaa
iltoja
Gen
-n
illan
iltojen
Ill
mihin
iltaan
iltoihin
Ine
-ssa
illassa
illoissa
Ela
-sta
illasta
illoista
All
-lle
illalle
illoille
Ade
-lla
illalla
illoilla
Abl
-lta
illalta
illoilta
Tra
-ksi
illaksi
illoiksi
Ess
-na
iltana
iltoina
Abe
-tta
illatta
illoitta
Com
-ne
-
iltoine
Ins
-in
-
illoin
| evening | ilta, ehtoo |
| night | yö, ilta |
| even | ilta, tasaluku |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
Par |
-ta |
iltaa |
iltoja |
iltaa |
iltoja |
iltaa |
iltoja |
Gen |
-n |
ilta |
iltoje |
ilta |
iltoje |
ilta |
iltoje |
Ill |
mihin |
iltaa |
iltoihi |
iltaa |
iltoihi |
iltaa |
iltoihi |
Ine |
-ssa |
illassa |
illoissa |
illassa |
illoissa |
illassa |
illoissa |
Ela |
-sta |
illasta |
illoista |
illasta |
illoista |
illasta |
illoista |
All |
-lle |
illalle |
illoille |
illalle |
illoille |
illalle |
illoille |
Ade |
-lla |
illalla |
illoilla |
illalla |
illoilla |
illalla |
illoilla |
Abl |
-lta |
illalta |
illoilta |
illalta |
illoilta |
illalta |
illoilta |
Tra |
-ksi |
illakse |
illoikse |
illakse |
illoikse |
illakse |
illoikse |
Ess |
-na |
iltana |
iltoina |
iltana |
iltoina |
iltana |
iltoina |
Abe |
-tta |
illatta |
illoitta |
illatta |
illoitta |
illatta |
illoitta |
Com |
-ne |
- |
iltoine |
- |
iltoine |
- |
iltoine |
Singular
Plural
Nom
-
ilta
ilta
ilta
ilta
ilta
ilta
Par
-ta
iltaa
iltaa
iltaa
iltoja
iltoja
iltoja
Gen
-n
ilta
ilta
ilta
iltoje
iltoje
iltoje
Ill
mihin
iltaa
iltaa
iltaa
iltoihi
iltoihi
iltoihi
Ine
-ssa
illassa
illassa
illassa
illoissa
illoissa
illoissa
Ela
-sta
illasta
illasta
illasta
illoista
illoista
illoista
All
-lle
illalle
illalle
illalle
illoille
illoille
illoille
Ade
-lla
illalla
illalla
illalla
illoilla
illoilla
illoilla
Abl
-lta
illalta
illalta
illalta
illoilta
illoilta
illoilta
Tra
-ksi
illakse
illakse
illakse
illoikse
illoikse
illoikse
Ess
-na
iltana
iltana
iltana
iltoina
iltoina
iltoina
Abe
-tta
illatta
illatta
illatta
illoitta
illoitta
illoitta
Com
-ne
-
-
-
iltoine
iltoine
iltoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
Par |
-ta |
iltaa |
iltoja |
iltaa |
iltoja |
iltaa |
iltoja |
Gen |
-n |
ilta |
iltoje |
ilta |
iltoje |
ilta |
iltoje |
Ill |
mihin |
iltaa |
iltoihi |
iltaa |
iltoihi |
iltaa |
iltoihi |
Ine |
-ssa |
illassa |
illoissa |
illassa |
illoissa |
illassa |
illoissa |
Ela |
-sta |
illasta |
illoista |
illasta |
illoista |
illasta |
illoista |
All |
-lle |
illalle |
illoille |
illalle |
illoille |
illalle |
illoille |
Ade |
-lla |
illalla |
illoilla |
illalla |
illoilla |
illalla |
illoilla |
Abl |
-lta |
illalta |
illoilta |
illalta |
illoilta |
illalta |
illoilta |
Tra |
-ksi |
illakse |
illoikse |
illakse |
illoikse |
illakse |
illoikse |
Ess |
-na |
iltana |
iltoina |
iltana |
iltoina |
iltana |
iltoina |
Abe |
-tta |
illatta |
illoitta |
illatta |
illoitta |
illatta |
illoitta |
Com |
-ne |
- |
iltoine |
- |
iltoine |
- |
iltoine |
Singular
Plural
Nom
-
ilta
ilta
ilta
ilta
ilta
ilta
Par
-ta
iltaa
iltaa
iltaa
iltoja
iltoja
iltoja
Gen
-n
ilta
ilta
ilta
iltoje
iltoje
iltoje
Ill
mihin
iltaa
iltaa
iltaa
iltoihi
iltoihi
iltoihi
Ine
-ssa
illassa
illassa
illassa
illoissa
illoissa
illoissa
Ela
-sta
illasta
illasta
illasta
illoista
illoista
illoista
All
-lle
illalle
illalle
illalle
illoille
illoille
illoille
Ade
-lla
illalla
illalla
illalla
illoilla
illoilla
illoilla
Abl
-lta
illalta
illalta
illalta
illoilta
illoilta
illoilta
Tra
-ksi
illakse
illakse
illakse
illoikse
illoikse
illoikse
Ess
-na
iltana
iltana
iltana
iltoina
iltoina
iltoina
Abe
-tta
illatta
illatta
illatta
illoitta
illoitta
illoitta
Com
-ne
-
-
-
iltoine
iltoine
iltoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
maa |
maat |
Par |
-ta |
maata |
maita |
Gen |
-n |
maan |
maitten / maiden |
Ill |
mihin |
maahan |
maihin |
Ine |
-ssa |
maassa |
maissa |
Ela |
-sta |
maasta |
maista |
All |
-lle |
maalle |
maille |
Ade |
-lla |
maalla |
mailla |
Abl |
-lta |
maalta |
mailta |
Tra |
-ksi |
maaksi |
maiksi |
Ess |
-na |
maana |
maina |
Abe |
-tta |
maatta |
maitta |
Com |
-ne |
- |
maine |
Ins |
-in |
- |
main |
Singular
Plural
Nom
-
maa
maat
Par
-ta
maata
maita
Gen
-n
maan
maitten / maiden
Ill
mihin
maahan
maihin
Ine
-ssa
maassa
maissa
Ela
-sta
maasta
maista
All
-lle
maalle
maille
Ade
-lla
maalla
mailla
Abl
-lta
maalta
mailta
Tra
-ksi
maaksi
maiksi
Ess
-na
maana
maina
Abe
-tta
maatta
maitta
Com
-ne
-
maine
Ins
-in
-
main
| country | maa, maaseutu, kantri, maasto, seutu, kantrimusiikki |
| land | maa, maaperä, maaomaisuus, valtakunta |
| earth | maa, maapallo, maailma, maadoitus, multa, maaperä |
| ground | maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, alue |
| soil | maaperä, maa, multa, maalaji, kamara, kasvumaa |
| property | kiinteistö, omaisuus, ominaisuus, omistusoikeus, tontti, maa |
| suit | puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku |
| dirt | lika, maa, saasta, törky, irtomaa, siivoton puhe |
| clay | savi, muta, lieju, saves, maa |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
maa |
maa |
maa |
maa |
maa |
maa |
Par |
-ta |
maata |
maita |
maata |
maita |
maata |
maita |
Gen |
-n |
maa |
maitte |
maa |
maitte |
maa |
maitte |
Ill |
mihin |
maaha |
maihi |
maaha |
maihi |
maaha |
maihi |
Ine |
-ssa |
maassa |
maissa |
maassa |
maissa |
maassa |
maissa |
Ela |
-sta |
maasta |
maista |
maasta |
maista |
maasta |
maista |
All |
-lle |
maalle |
maille |
maalle |
maille |
maalle |
maille |
Ade |
-lla |
maalla |
mailla |
maalla |
mailla |
maalla |
mailla |
Abl |
-lta |
maalta |
mailta |
maalta |
mailta |
maalta |
mailta |
Tra |
-ksi |
maakse |
maikse |
maakse |
maikse |
maakse |
maikse |
Ess |
-na |
maana |
maina |
maana |
maina |
maana |
maina |
Abe |
-tta |
maatta |
maitta |
maatta |
maitta |
maatta |
maitta |
Com |
-ne |
- |
maine |
- |
maine |
- |
maine |
Singular
Plural
Nom
-
maa
maa
maa
maa
maa
maa
Par
-ta
maata
maata
maata
maita
maita
maita
Gen
-n
maa
maa
maa
maitte
maitte
maitte
Ill
mihin
maaha
maaha
maaha
maihi
maihi
maihi
Ine
-ssa
maassa
maassa
maassa
maissa
maissa
maissa
Ela
-sta
maasta
maasta
maasta
maista
maista
maista
All
-lle
maalle
maalle
maalle
maille
maille
maille
Ade
-lla
maalla
maalla
maalla
mailla
mailla
mailla
Abl
-lta
maalta
maalta
maalta
mailta
mailta
mailta
Tra
-ksi
maakse
maakse
maakse
maikse
maikse
maikse
Ess
-na
maana
maana
maana
maina
maina
maina
Abe
-tta
maatta
maatta
maatta
maitta
maitta
maitta
Com
-ne
-
-
-
maine
maine
maine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
maa |
maa |
maa |
maa |
maa |
maa |
Par |
-ta |
maata |
maita |
maata |
maita |
maata |
maita |
Gen |
-n |
maa |
maitte |
maa |
maitte |
maa |
maitte |
Ill |
mihin |
maaha |
maihi |
maaha |
maihi |
maaha |
maihi |
Ine |
-ssa |
maassa |
maissa |
maassa |
maissa |
maassa |
maissa |
Ela |
-sta |
maasta |
maista |
maasta |
maista |
maasta |
maista |
All |
-lle |
maalle |
maille |
maalle |
maille |
maalle |
maille |
Ade |
-lla |
maalla |
mailla |
maalla |
mailla |
maalla |
mailla |
Abl |
-lta |
maalta |
mailta |
maalta |
mailta |
maalta |
mailta |
Tra |
-ksi |
maakse |
maikse |
maakse |
maikse |
maakse |
maikse |
Ess |
-na |
maana |
maina |
maana |
maina |
maana |
maina |
Abe |
-tta |
maatta |
maitta |
maatta |
maitta |
maatta |
maitta |
Com |
-ne |
- |
maine |
- |
maine |
- |
maine |
Singular
Plural
Nom
-
maa
maa
maa
maa
maa
maa
Par
-ta
maata
maata
maata
maita
maita
maita
Gen
-n
maa
maa
maa
maitte
maitte
maitte
Ill
mihin
maaha
maaha
maaha
maihi
maihi
maihi
Ine
-ssa
maassa
maassa
maassa
maissa
maissa
maissa
Ela
-sta
maasta
maasta
maasta
maista
maista
maista
All
-lle
maalle
maalle
maalle
maille
maille
maille
Ade
-lla
maalla
maalla
maalla
mailla
mailla
mailla
Abl
-lta
maalta
maalta
maalta
mailta
mailta
mailta
Tra
-ksi
maakse
maakse
maakse
maikse
maikse
maikse
Ess
-na
maana
maana
maana
maina
maina
maina
Abe
-tta
maatta
maatta
maatta
maitta
maitta
maitta
Com
-ne
-
-
-
maine
maine
maine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net