logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

iltatorkku, noun

Word analysis
iltatorkku

iltatorkku

iltatorkku

Noun, Singular Nominative

ilta

Noun, Singular Nominative

+ torkku

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iltatorkku

iltatorkut

Par

-ta

iltatorkkua

iltatorkkuja

Gen

-n

iltatorkun

iltatorkkujen

Ill

mihin

iltatorkkuun

iltatorkkuihin

Ine

-ssa

iltatorkussa

iltatorkuissa

Ela

-sta

iltatorkusta

iltatorkuista

All

-lle

iltatorkulle

iltatorkuille

Ade

-lla

iltatorkulla

iltatorkuilla

Abl

-lta

iltatorkulta

iltatorkuilta

Tra

-ksi

iltatorkuksi

iltatorkuiksi

Ess

-na

iltatorkkuna

iltatorkkuina

Abe

-tta

iltatorkutta

iltatorkuitta

Com

-ne

-

iltatorkkuine

Ins

-in

-

iltatorkuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iltatorkku

iltatorkut

Par

-ta

iltatorkkua

iltatorkkuja

Gen

-n

iltatorkun

iltatorkkujen

Ill

mihin

iltatorkkuun

iltatorkkuihin

Ine

-ssa

iltatorkussa

iltatorkuissa

Ela

-sta

iltatorkusta

iltatorkuista

All

-lle

iltatorkulle

iltatorkuille

Ade

-lla

iltatorkulla

iltatorkuilla

Abl

-lta

iltatorkulta

iltatorkuilta

Tra

-ksi

iltatorkuksi

iltatorkuiksi

Ess

-na

iltatorkkuna

iltatorkkuina

Abe

-tta

iltatorkutta

iltatorkuitta

Com

-ne

-

iltatorkkuine

Ins

-in

-

iltatorkuin

evening
iltatorkku
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; Tanzil; TildeMODEL Iltatorkku auttaa rentoutumaan illalla. Evening nap helps to relax in the evening. Tarvitsen usein iltatorkku, jotta jaksan herätä aamulla. I often need an evening nap to have energy to wake up in the morning. Iltatorkku on tärkeä rentoutumishetki päivän päätteeksi. Evening nap is an important moment of relaxation at the end of the day. Iltatorkku auttaa jaksamaan paremmin illan tapahtumissa. Evening nap helps to cope better with the evening events. Useimmat miehistä tekevät iltatorkkunsa sohvalla. Most men take their evening nap on the couch. Älä häiriinny, jos otan iltatorkkuja ajoittain. Don't be upset if I take evening naps occasionally. Voisinko ottaa lyhyen iltatorkun ennen päivällistä? Could I take a short evening nap before dinner? Voisimmeko varata aikaa iltatorkulle ennen illallista? Could we make time for an evening nap before dinner? On tärkeää saada riittävästi iltatorkkuja stressin välttämiseksi. It is important to have enough evening naps to avoid stress. Älä siellä viitsi iltatorkkua, meillä on vielä hommia tehtävänä. Don't go taking an evening nap there, we still have work to do. Show more arrow right

Wiktionary

a person who is sleepy in the evenings Show more arrow right ilta +‎ torkku Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltatorkkuni

iltatorkkuni

iltatorkkusi

iltatorkkusi

iltatorkkunsa

iltatorkkunsa

Par

-ta

iltatorkkuani

iltatorkkujani

iltatorkkuasi

iltatorkkujasi

iltatorkkuansa / iltatorkkuaan

iltatorkkujansa / iltatorkkujaan

Gen

-n

iltatorkkuni

iltatorkkujeni

iltatorkkusi

iltatorkkujesi

iltatorkkunsa

iltatorkkujensa

Ill

mihin

iltatorkkuuni

iltatorkkuihini

iltatorkkuusi

iltatorkkuihisi

iltatorkkuunsa

iltatorkkuihinsa

Ine

-ssa

iltatorkussani

iltatorkuissani

iltatorkussasi

iltatorkuissasi

iltatorkussansa / iltatorkussaan

iltatorkuissansa / iltatorkuissaan

Ela

-sta

iltatorkustani

iltatorkuistani

iltatorkustasi

iltatorkuistasi

iltatorkustansa / iltatorkustaan

iltatorkuistansa / iltatorkuistaan

All

-lle

iltatorkulleni

iltatorkuilleni

iltatorkullesi

iltatorkuillesi

iltatorkullensa / iltatorkulleen

iltatorkuillensa / iltatorkuillean

Ade

-lla

iltatorkullani

iltatorkuillani

iltatorkullasi

iltatorkuillasi

iltatorkullansa / iltatorkullaan

iltatorkuillansa / iltatorkuillaan

Abl

-lta

iltatorkultani

iltatorkuiltani

iltatorkultasi

iltatorkuiltasi

iltatorkultansa / iltatorkultaan

iltatorkuiltansa / iltatorkuiltaan

Tra

-ksi

iltatorkukseni

iltatorkuikseni

iltatorkuksesi

iltatorkuiksesi

iltatorkuksensa / iltatorkukseen

iltatorkuiksensa / iltatorkuikseen

Ess

-na

iltatorkkunani

iltatorkkuinani

iltatorkkunasi

iltatorkkuinasi

iltatorkkunansa / iltatorkkunaan

iltatorkkuinansa / iltatorkkuinaan

Abe

-tta

iltatorkuttani

iltatorkuittani

iltatorkuttasi

iltatorkuittasi

iltatorkuttansa / iltatorkuttaan

iltatorkuittansa / iltatorkuittaan

Com

-ne

-

iltatorkkuineni

-

iltatorkkuinesi

-

iltatorkkuinensa / iltatorkkuineen

Singular

Plural

Nom

-

iltatorkkuni

iltatorkkusi

iltatorkkunsa

iltatorkkuni

iltatorkkusi

iltatorkkunsa

Par

-ta

iltatorkkuani

iltatorkkuasi

iltatorkkuansa / iltatorkkuaan

iltatorkkujani

iltatorkkujasi

iltatorkkujansa / iltatorkkujaan

Gen

-n

iltatorkkuni

iltatorkkusi

iltatorkkunsa

iltatorkkujeni

iltatorkkujesi

iltatorkkujensa

Ill

mihin

iltatorkkuuni

iltatorkkuusi

iltatorkkuunsa

iltatorkkuihini

iltatorkkuihisi

iltatorkkuihinsa

Ine

-ssa

iltatorkussani

iltatorkussasi

iltatorkussansa / iltatorkussaan

iltatorkuissani

iltatorkuissasi

iltatorkuissansa / iltatorkuissaan

Ela

-sta

iltatorkustani

iltatorkustasi

iltatorkustansa / iltatorkustaan

iltatorkuistani

iltatorkuistasi

iltatorkuistansa / iltatorkuistaan

All

-lle

iltatorkulleni

iltatorkullesi

iltatorkullensa / iltatorkulleen

iltatorkuilleni

iltatorkuillesi

iltatorkuillensa / iltatorkuillean

Ade

-lla

iltatorkullani

iltatorkullasi

iltatorkullansa / iltatorkullaan

iltatorkuillani

iltatorkuillasi

iltatorkuillansa / iltatorkuillaan

Abl

-lta

iltatorkultani

iltatorkultasi

iltatorkultansa / iltatorkultaan

iltatorkuiltani

iltatorkuiltasi

iltatorkuiltansa / iltatorkuiltaan

Tra

-ksi

iltatorkukseni

iltatorkuksesi

iltatorkuksensa / iltatorkukseen

iltatorkuikseni

iltatorkuiksesi

iltatorkuiksensa / iltatorkuikseen

Ess

-na

iltatorkkunani

iltatorkkunasi

iltatorkkunansa / iltatorkkunaan

iltatorkkuinani

iltatorkkuinasi

iltatorkkuinansa / iltatorkkuinaan

Abe

-tta

iltatorkuttani

iltatorkuttasi

iltatorkuttansa / iltatorkuttaan

iltatorkuittani

iltatorkuittasi

iltatorkuittansa / iltatorkuittaan

Com

-ne

-

-

-

iltatorkkuineni

iltatorkkuinesi

iltatorkkuinensa / iltatorkkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltatorkkumme

iltatorkkumme

iltatorkkunne

iltatorkkunne

iltatorkkunsa

iltatorkkunsa

Par

-ta

iltatorkkuamme

iltatorkkujamme

iltatorkkuanne

iltatorkkujanne

iltatorkkuansa / iltatorkkuaan

iltatorkkujansa / iltatorkkujaan

Gen

-n

iltatorkkumme

iltatorkkujemme

iltatorkkunne

iltatorkkujenne

iltatorkkunsa

iltatorkkujensa

Ill

mihin

iltatorkkuumme

iltatorkkuihimme

iltatorkkuunne

iltatorkkuihinne

iltatorkkuunsa

iltatorkkuihinsa

Ine

-ssa

iltatorkussamme

iltatorkuissamme

iltatorkussanne

iltatorkuissanne

iltatorkussansa / iltatorkussaan

iltatorkuissansa / iltatorkuissaan

Ela

-sta

iltatorkustamme

iltatorkuistamme

iltatorkustanne

iltatorkuistanne

iltatorkustansa / iltatorkustaan

iltatorkuistansa / iltatorkuistaan

All

-lle

iltatorkullemme

iltatorkuillemme

iltatorkullenne

iltatorkuillenne

iltatorkullensa / iltatorkulleen

iltatorkuillensa / iltatorkuillean

Ade

-lla

iltatorkullamme

iltatorkuillamme

iltatorkullanne

iltatorkuillanne

iltatorkullansa / iltatorkullaan

iltatorkuillansa / iltatorkuillaan

Abl

-lta

iltatorkultamme

iltatorkuiltamme

iltatorkultanne

iltatorkuiltanne

iltatorkultansa / iltatorkultaan

iltatorkuiltansa / iltatorkuiltaan

Tra

-ksi

iltatorkuksemme

iltatorkuiksemme

iltatorkuksenne

iltatorkuiksenne

iltatorkuksensa / iltatorkukseen

iltatorkuiksensa / iltatorkuikseen

Ess

-na

iltatorkkunamme

iltatorkkuinamme

iltatorkkunanne

iltatorkkuinanne

iltatorkkunansa / iltatorkkunaan

iltatorkkuinansa / iltatorkkuinaan

Abe

-tta

iltatorkuttamme

iltatorkuittamme

iltatorkuttanne

iltatorkuittanne

iltatorkuttansa / iltatorkuttaan

iltatorkuittansa / iltatorkuittaan

Com

-ne

-

iltatorkkuinemme

-

iltatorkkuinenne

-

iltatorkkuinensa / iltatorkkuineen

Singular

Plural

Nom

-

iltatorkkumme

iltatorkkunne

iltatorkkunsa

iltatorkkumme

iltatorkkunne

iltatorkkunsa

Par

-ta

iltatorkkuamme

iltatorkkuanne

iltatorkkuansa / iltatorkkuaan

iltatorkkujamme

iltatorkkujanne

iltatorkkujansa / iltatorkkujaan

Gen

-n

iltatorkkumme

iltatorkkunne

iltatorkkunsa

iltatorkkujemme

iltatorkkujenne

iltatorkkujensa

Ill

mihin

iltatorkkuumme

iltatorkkuunne

iltatorkkuunsa

iltatorkkuihimme

iltatorkkuihinne

iltatorkkuihinsa

Ine

-ssa

iltatorkussamme

iltatorkussanne

iltatorkussansa / iltatorkussaan

iltatorkuissamme

iltatorkuissanne

iltatorkuissansa / iltatorkuissaan

Ela

-sta

iltatorkustamme

iltatorkustanne

iltatorkustansa / iltatorkustaan

iltatorkuistamme

iltatorkuistanne

iltatorkuistansa / iltatorkuistaan

All

-lle

iltatorkullemme

iltatorkullenne

iltatorkullensa / iltatorkulleen

iltatorkuillemme

iltatorkuillenne

iltatorkuillensa / iltatorkuillean

Ade

-lla

iltatorkullamme

iltatorkullanne

iltatorkullansa / iltatorkullaan

iltatorkuillamme

iltatorkuillanne

iltatorkuillansa / iltatorkuillaan

Abl

-lta

iltatorkultamme

iltatorkultanne

iltatorkultansa / iltatorkultaan

iltatorkuiltamme

iltatorkuiltanne

iltatorkuiltansa / iltatorkuiltaan

Tra

-ksi

iltatorkuksemme

iltatorkuksenne

iltatorkuksensa / iltatorkukseen

iltatorkuiksemme

iltatorkuiksenne

iltatorkuiksensa / iltatorkuikseen

Ess

-na

iltatorkkunamme

iltatorkkunanne

iltatorkkunansa / iltatorkkunaan

iltatorkkuinamme

iltatorkkuinanne

iltatorkkuinansa / iltatorkkuinaan

Abe

-tta

iltatorkuttamme

iltatorkuttanne

iltatorkuttansa / iltatorkuttaan

iltatorkuittamme

iltatorkuittanne

iltatorkuittansa / iltatorkuittaan

Com

-ne

-

-

-

iltatorkkuinemme

iltatorkkuinenne

iltatorkkuinensa / iltatorkkuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

evening ilta, ehtoo
night , ilta
even ilta, tasaluku
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Rankka ilta. Rough night. Olipahan ilta? Hell of a night, huh? Kiireinen ilta. Busy night. Hiljainen ilta? Slow night? Ilta oli kaunis ja aurinkoinen. The evening was beautiful and sunny. Ilta on valmisteltu. So, I think I have tonight covered. Ihan tavallinen ilta. Oh, you know, your average evening. Tämä on Turtlen ilta. Tonight's Turtle's night. Tähän menee koko ilta. I'll be on me knees all night getting this off. Minulla oli rankka ilta. I just had a rough night. Show more arrow right

Wiktionary

evening Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. ("night") is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta, but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". Show more arrow right aattoiltaalkuiltaarki-iltaedellisiltaeilisiltaensi-iltagaalailtahuomeniltahuomisiltaillansuuillantorkkuillanviettoillanvirkkuilta-askareilta-ateriailta-aurinkoiltahartausiltahetkiiltahuutoiltahuviiltahämäräiltaistuntoiltajuhlailtajumalanpalvelusiltajunailtakahviiltakausiiltakelloiltakilpailuiltakirkkoiltakouluiltakurssiiltakutsutiltakuusiiltakymmeneniltakävelyiltalaukkuiltalehtiiltalinjailtalomailtalukioiltalypsyiltamessuiltamyöhäiltanuotioiltanäytäntöiltaopetusiltaopiskelijailtaopiskeluiltapalailtapesuiltapimeäiltapuhdeiltapukuiltapuoliiltapäiväiltaravitiltarukousiltaruskoiltasuunnitelmailtataivasiltateeiltatilaisuusiltatoimiiltatoriiltatorkkuiltatyöiltatähtiiltaunineniltauutisetiltavalaistusiltavapaailtavirkkuiltavoimisteluiltavuoroiltayöjouluaattoiltajouluiltajuhannusiltajuhlailtakesäiltakevätiltakokoiltakoti-iltalauantai-iltalauluiltalausuntailtaloppuiltamyöhäisiltapuheiltapyhäiltaravintolailtasaunailtasunnuntai-iltasuvi-iltatalvi-iltateemailtavanhempainiltavapaailta Show more arrow right From Proto-Finnic ilta. Show more arrow right

Wikipedia

Evening Evening is the period of a day from the end of the afternoon to the beginning of night. The exact times when evening begins and ends depend on location, time of year, and culture, but it is generally regarded as beginning when the Sun is low in the sky and lasting until the end of twilight. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltani

iltasi

iltasi

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltojani

iltaasi

iltojasi

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltojeni

iltasi

iltojesi

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltoihini

iltaasi

iltoihisi

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illoissani

illassasi

illoissasi

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illoistani

illastasi

illoistasi

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illoilleni

illallesi

illoillesi

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illoillani

illallasi

illoillasi

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illoiltani

illaltasi

illoiltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illoikseni

illaksesi

illoiksesi

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltoinani

iltanasi

iltoinasi

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illoittani

illattasi

illoittasi

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoineni

-

iltoinesi

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltasi

iltansa

iltani

iltasi

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltojani

iltojasi

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltasi

iltansa

iltojeni

iltojesi

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltoihini

iltoihisi

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illassasi

illassansa / illassaan

illoissani

illoissasi

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illastasi

illastansa / illastaan

illoistani

illoistasi

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illallesi

illallensa / illalleen

illoilleni

illoillesi

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illallasi

illallansa / illallaan

illoillani

illoillasi

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illaltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltani

illoiltasi

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illaksesi

illaksensa / illakseen

illoikseni

illoiksesi

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltanasi

iltanansa / iltanaan

iltoinani

iltoinasi

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illattasi

illattansa / illattaan

illoittani

illoittasi

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoineni

iltoinesi

iltoinensa / iltoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltamme

iltanne

iltanne

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltojamme

iltaanne

iltojanne

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltojemme

iltanne

iltojenne

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltoihimme

iltaanne

iltoihinne

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illoissamme

illassanne

illoissanne

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illoistamme

illastanne

illoistanne

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illoillemme

illallenne

illoillenne

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illoillamme

illallanne

illoillanne

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illoiltamme

illaltanne

illoiltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illoiksemme

illaksenne

illoiksenne

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltoinamme

iltananne

iltoinanne

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illoittamme

illattanne

illoittanne

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoinemme

-

iltoinenne

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltanne

iltansa

iltamme

iltanne

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltojamme

iltojanne

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltanne

iltansa

iltojemme

iltojenne

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltoihimme

iltoihinne

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illassanne

illassansa / illassaan

illoissamme

illoissanne

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illastanne

illastansa / illastaan

illoistamme

illoistanne

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illallenne

illallensa / illalleen

illoillemme

illoillenne

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illallanne

illallansa / illallaan

illoillamme

illoillanne

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illaltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltamme

illoiltanne

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illaksenne

illaksensa / illakseen

illoiksemme

illoiksenne

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltananne

iltanansa / iltanaan

iltoinamme

iltoinanne

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illattanne

illattansa / illattaan

illoittamme

illoittanne

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoinemme

iltoinenne

iltoinensa / iltoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

torkku

torkut

Par

-ta

torkkua

torkkuja

Gen

-n

torkun

torkkujen

Ill

mihin

torkkuun

torkkuihin

Ine

-ssa

torkussa

torkuissa

Ela

-sta

torkusta

torkuista

All

-lle

torkulle

torkuille

Ade

-lla

torkulla

torkuilla

Abl

-lta

torkulta

torkuilta

Tra

-ksi

torkuksi

torkuiksi

Ess

-na

torkkuna

torkkuina

Abe

-tta

torkutta

torkuitta

Com

-ne

-

torkkuine

Ins

-in

-

torkuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

torkku

torkut

Par

-ta

torkkua

torkkuja

Gen

-n

torkun

torkkujen

Ill

mihin

torkkuun

torkkuihin

Ine

-ssa

torkussa

torkuissa

Ela

-sta

torkusta

torkuista

All

-lle

torkulle

torkuille

Ade

-lla

torkulla

torkuilla

Abl

-lta

torkulta

torkuilta

Tra

-ksi

torkuksi

torkuiksi

Ess

-na

torkkuna

torkkuina

Abe

-tta

torkutta

torkuitta

Com

-ne

-

torkkuine

Ins

-in

-

torkuin

snooze
Suspend
the snooze
a snooze
catnap
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Torkku on lintukiinnike. Torkku is a bird mount. Ota torkku mukaan retkelle. Take the torkku with you on the trip. Torkku on pehmeä ja mukava. The torkku is soft and comfortable. Ota torkut. Take a nap. Ei torkkuja. No naps. Otan torkut. I'm gonna take a little nap. Otat torkut. Take a nap? Torkku heräsi aikaisin aamulla. Torkku woke up early in the morning. Torkku herättää minut aamuisin. Torkku wakes me up in the mornings. Hyvät torkut. It really was. Show more arrow right

Wiktionary

(usually in the plural) nap, snooze Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

torkkuni

torkkuni

torkkusi

torkkusi

torkkunsa

torkkunsa

Par

-ta

torkkuani

torkkujani

torkkuasi

torkkujasi

torkkuansa / torkkuaan

torkkujansa / torkkujaan

Gen

-n

torkkuni

torkkujeni

torkkusi

torkkujesi

torkkunsa

torkkujensa

Ill

mihin

torkkuuni

torkkuihini

torkkuusi

torkkuihisi

torkkuunsa

torkkuihinsa

Ine

-ssa

torkussani

torkuissani

torkussasi

torkuissasi

torkussansa / torkussaan

torkuissansa / torkuissaan

Ela

-sta

torkustani

torkuistani

torkustasi

torkuistasi

torkustansa / torkustaan

torkuistansa / torkuistaan

All

-lle

torkulleni

torkuilleni

torkullesi

torkuillesi

torkullensa / torkulleen

torkuillensa / torkuillean

Ade

-lla

torkullani

torkuillani

torkullasi

torkuillasi

torkullansa / torkullaan

torkuillansa / torkuillaan

Abl

-lta

torkultani

torkuiltani

torkultasi

torkuiltasi

torkultansa / torkultaan

torkuiltansa / torkuiltaan

Tra

-ksi

torkukseni

torkuikseni

torkuksesi

torkuiksesi

torkuksensa / torkukseen

torkuiksensa / torkuikseen

Ess

-na

torkkunani

torkkuinani

torkkunasi

torkkuinasi

torkkunansa / torkkunaan

torkkuinansa / torkkuinaan

Abe

-tta

torkuttani

torkuittani

torkuttasi

torkuittasi

torkuttansa / torkuttaan

torkuittansa / torkuittaan

Com

-ne

-

torkkuineni

-

torkkuinesi

-

torkkuinensa / torkkuineen

Singular

Plural

Nom

-

torkkuni

torkkusi

torkkunsa

torkkuni

torkkusi

torkkunsa

Par

-ta

torkkuani

torkkuasi

torkkuansa / torkkuaan

torkkujani

torkkujasi

torkkujansa / torkkujaan

Gen

-n

torkkuni

torkkusi

torkkunsa

torkkujeni

torkkujesi

torkkujensa

Ill

mihin

torkkuuni

torkkuusi

torkkuunsa

torkkuihini

torkkuihisi

torkkuihinsa

Ine

-ssa

torkussani

torkussasi

torkussansa / torkussaan

torkuissani

torkuissasi

torkuissansa / torkuissaan

Ela

-sta

torkustani

torkustasi

torkustansa / torkustaan

torkuistani

torkuistasi

torkuistansa / torkuistaan

All

-lle

torkulleni

torkullesi

torkullensa / torkulleen

torkuilleni

torkuillesi

torkuillensa / torkuillean

Ade

-lla

torkullani

torkullasi

torkullansa / torkullaan

torkuillani

torkuillasi

torkuillansa / torkuillaan

Abl

-lta

torkultani

torkultasi

torkultansa / torkultaan

torkuiltani

torkuiltasi

torkuiltansa / torkuiltaan

Tra

-ksi

torkukseni

torkuksesi

torkuksensa / torkukseen

torkuikseni

torkuiksesi

torkuiksensa / torkuikseen

Ess

-na

torkkunani

torkkunasi

torkkunansa / torkkunaan

torkkuinani

torkkuinasi

torkkuinansa / torkkuinaan

Abe

-tta

torkuttani

torkuttasi

torkuttansa / torkuttaan

torkuittani

torkuittasi

torkuittansa / torkuittaan

Com

-ne

-

-

-

torkkuineni

torkkuinesi

torkkuinensa / torkkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

torkkumme

torkkumme

torkkunne

torkkunne

torkkunsa

torkkunsa

Par

-ta

torkkuamme

torkkujamme

torkkuanne

torkkujanne

torkkuansa / torkkuaan

torkkujansa / torkkujaan

Gen

-n

torkkumme

torkkujemme

torkkunne

torkkujenne

torkkunsa

torkkujensa

Ill

mihin

torkkuumme

torkkuihimme

torkkuunne

torkkuihinne

torkkuunsa

torkkuihinsa

Ine

-ssa

torkussamme

torkuissamme

torkussanne

torkuissanne

torkussansa / torkussaan

torkuissansa / torkuissaan

Ela

-sta

torkustamme

torkuistamme

torkustanne

torkuistanne

torkustansa / torkustaan

torkuistansa / torkuistaan

All

-lle

torkullemme

torkuillemme

torkullenne

torkuillenne

torkullensa / torkulleen

torkuillensa / torkuillean

Ade

-lla

torkullamme

torkuillamme

torkullanne

torkuillanne

torkullansa / torkullaan

torkuillansa / torkuillaan

Abl

-lta

torkultamme

torkuiltamme

torkultanne

torkuiltanne

torkultansa / torkultaan

torkuiltansa / torkuiltaan

Tra

-ksi

torkuksemme

torkuiksemme

torkuksenne

torkuiksenne

torkuksensa / torkukseen

torkuiksensa / torkuikseen

Ess

-na

torkkunamme

torkkuinamme

torkkunanne

torkkuinanne

torkkunansa / torkkunaan

torkkuinansa / torkkuinaan

Abe

-tta

torkuttamme

torkuittamme

torkuttanne

torkuittanne

torkuttansa / torkuttaan

torkuittansa / torkuittaan

Com

-ne

-

torkkuinemme

-

torkkuinenne

-

torkkuinensa / torkkuineen

Singular

Plural

Nom

-

torkkumme

torkkunne

torkkunsa

torkkumme

torkkunne

torkkunsa

Par

-ta

torkkuamme

torkkuanne

torkkuansa / torkkuaan

torkkujamme

torkkujanne

torkkujansa / torkkujaan

Gen

-n

torkkumme

torkkunne

torkkunsa

torkkujemme

torkkujenne

torkkujensa

Ill

mihin

torkkuumme

torkkuunne

torkkuunsa

torkkuihimme

torkkuihinne

torkkuihinsa

Ine

-ssa

torkussamme

torkussanne

torkussansa / torkussaan

torkuissamme

torkuissanne

torkuissansa / torkuissaan

Ela

-sta

torkustamme

torkustanne

torkustansa / torkustaan

torkuistamme

torkuistanne

torkuistansa / torkuistaan

All

-lle

torkullemme

torkullenne

torkullensa / torkulleen

torkuillemme

torkuillenne

torkuillensa / torkuillean

Ade

-lla

torkullamme

torkullanne

torkullansa / torkullaan

torkuillamme

torkuillanne

torkuillansa / torkuillaan

Abl

-lta

torkultamme

torkultanne

torkultansa / torkultaan

torkuiltamme

torkuiltanne

torkuiltansa / torkuiltaan

Tra

-ksi

torkuksemme

torkuksenne

torkuksensa / torkukseen

torkuiksemme

torkuiksenne

torkuiksensa / torkuikseen

Ess

-na

torkkunamme

torkkunanne

torkkunansa / torkkunaan

torkkuinamme

torkkuinanne

torkkuinansa / torkkuinaan

Abe

-tta

torkuttamme

torkuttanne

torkuttansa / torkuttaan

torkuittamme

torkuittanne

torkuittansa / torkuittaan

Com

-ne

-

-

-

torkkuinemme

torkkuinenne

torkkuinensa / torkkuineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept