logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

etuvokaali, noun

Word analysis
etuvokaaleja

etuvokaaleja

etuvokaali

Noun, Plural Partitive

etu

Noun, Singular Nominative

+ vokaali

Noun, Plural Partitive

etu

Noun, Pref

+ vokaali

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

etuvokaali

etuvokaalit

Par

-ta

etuvokaalia

etuvokaaleita / etuvokaaleja

Gen

-n

etuvokaalin

etuvokaaleitten / etuvokaaleiden / etuvokaalien

Ill

mihin

etuvokaaliin

etuvokaaleihin

Ine

-ssa

etuvokaalissa

etuvokaaleissa

Ela

-sta

etuvokaalista

etuvokaaleista

All

-lle

etuvokaalille

etuvokaaleille

Ade

-lla

etuvokaalilla

etuvokaaleilla

Abl

-lta

etuvokaalilta

etuvokaaleilta

Tra

-ksi

etuvokaaliksi

etuvokaaleiksi

Ess

-na

etuvokaalina

etuvokaaleina

Abe

-tta

etuvokaalitta

etuvokaaleitta

Com

-ne

-

etuvokaaleine

Ins

-in

-

etuvokaalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

etuvokaali

etuvokaalit

Par

-ta

etuvokaalia

etuvokaaleita / etuvokaaleja

Gen

-n

etuvokaalin

etuvokaaleitten / etuvokaaleiden / etuvokaalien

Ill

mihin

etuvokaaliin

etuvokaaleihin

Ine

-ssa

etuvokaalissa

etuvokaaleissa

Ela

-sta

etuvokaalista

etuvokaaleista

All

-lle

etuvokaalille

etuvokaaleille

Ade

-lla

etuvokaalilla

etuvokaaleilla

Abl

-lta

etuvokaalilta

etuvokaaleilta

Tra

-ksi

etuvokaaliksi

etuvokaaleiksi

Ess

-na

etuvokaalina

etuvokaaleina

Abe

-tta

etuvokaalitta

etuvokaaleitta

Com

-ne

-

etuvokaaleine

Ins

-in

-

etuvokaalein

prodigal
prosperity
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; WikiMatrix Myöhemmin ɧ. g ja k pehmenivät j:ksi ja ɕ:ksi ennen etuvokaaleja. ɣ muuttui g:ksi. There was also the gradual softening of /g/ and /k/ into /j/ and the fricative /ɕ/ before front vowels. Melko yleisiä ovat myös etuvokaalit [y] ja [ø]. Tense vowels are [i] and [ɔ]. Sibilanttien s z jälkeen ne ovat laminaalisia alveolaareja. k ja g ovat velaareja mutta edistyvät prevelaarisiksi ennen etuvokaaleja. After /s z/, they are laminal alveolar , . 2 /k/, /ɡ/ are velar but fronted to pre-velar position beforefront vowels. Neutraalit e ja i voivat esiintyä yhdessä takans-ja etuvokaalien kanssa tai pelkästään. Neutral vowels e and i can occur together with either front or back vowels or by themselves. Mallorcalla velaarit k g ääntyvät sanan lopussa ja ennen etuvokaaleja, mikä on joissakin murteissa laajentunut kaikkiin ympäristöihin paitsi ennen likvidoja ja takavokaaleja; esim. sang. In Majorcan varieties, /k/ and /ɡ/ become and word-finally and before front vowels, in some of these dialects, this has extended to all environments except before liquids and back vowels; e.g. sang ('blood'). Etuvokaalit ä, ö ja y eivät yleensä esiinny samassa sanassa takavokaalien a, o ja u kanssa. They do not usually occur in the same word with back vowels a, o and u. Kun näitä kirjainyhdistelmiä edeltää vokaali, ne äännetään ja ennen etuvokaaleita e ja i ja ennen takavokaaleita o ja u. When these digraphs are preceded by a vowel, they are pronounced and before front vowels (/e/ and /i/) and before the back (/o/ and /u/). Show more arrow right

Wiktionary

(phonetics) A front vowel Fin:Suomen kielen etuvokaalit ovat e, i, y, ä ja ö.Eng:The front vowels of the Finnish language are e, i, y, ä and ö. Show more arrow right etu- (“front”) +‎ vokaali (“vowel”) Show more arrow right

Wikipedia

Vowel A vowel is a syllabic speech sound pronounced without any stricture in the vocal tract. Vowels are one of the two principal classes of speech sounds, the other being the consonant. Vowels vary in quality, in loudness and also in quantity (length). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

etuvokaalini

etuvokaalini

etuvokaalisi

etuvokaalisi

etuvokaalinsa

etuvokaalinsa

Par

-ta

etuvokaaliani

etuvokaaleitani / etuvokaalejani

etuvokaaliasi

etuvokaaleitasi / etuvokaalejasi

etuvokaaliansa / etuvokaaliaan

etuvokaaleitansa / etuvokaaleitaan / etuvokaalejansa / etuvokaalejaan

Gen

-n

etuvokaalini

etuvokaaleitteni / etuvokaaleideni / etuvokaalieni

etuvokaalisi

etuvokaaleittesi / etuvokaaleidesi / etuvokaaliesi

etuvokaalinsa

etuvokaaleittensa / etuvokaaleidensa / etuvokaaliensa

Ill

mihin

etuvokaaliini

etuvokaaleihini

etuvokaaliisi

etuvokaaleihisi

etuvokaaliinsa

etuvokaaleihinsa

Ine

-ssa

etuvokaalissani

etuvokaaleissani

etuvokaalissasi

etuvokaaleissasi

etuvokaalissansa / etuvokaalissaan

etuvokaaleissansa / etuvokaaleissaan

Ela

-sta

etuvokaalistani

etuvokaaleistani

etuvokaalistasi

etuvokaaleistasi

etuvokaalistansa / etuvokaalistaan

etuvokaaleistansa / etuvokaaleistaan

All

-lle

etuvokaalilleni

etuvokaaleilleni

etuvokaalillesi

etuvokaaleillesi

etuvokaalillensa / etuvokaalilleen

etuvokaaleillensa / etuvokaaleillean

Ade

-lla

etuvokaalillani

etuvokaaleillani

etuvokaalillasi

etuvokaaleillasi

etuvokaalillansa / etuvokaalillaan

etuvokaaleillansa / etuvokaaleillaan

Abl

-lta

etuvokaaliltani

etuvokaaleiltani

etuvokaaliltasi

etuvokaaleiltasi

etuvokaaliltansa / etuvokaaliltaan

etuvokaaleiltansa / etuvokaaleiltaan

Tra

-ksi

etuvokaalikseni

etuvokaaleikseni

etuvokaaliksesi

etuvokaaleiksesi

etuvokaaliksensa / etuvokaalikseen

etuvokaaleiksensa / etuvokaaleikseen

Ess

-na

etuvokaalinani

etuvokaaleinani

etuvokaalinasi

etuvokaaleinasi

etuvokaalinansa / etuvokaalinaan

etuvokaaleinansa / etuvokaaleinaan

Abe

-tta

etuvokaalittani

etuvokaaleittani

etuvokaalittasi

etuvokaaleittasi

etuvokaalittansa / etuvokaalittaan

etuvokaaleittansa / etuvokaaleittaan

Com

-ne

-

etuvokaaleineni

-

etuvokaaleinesi

-

etuvokaaleinensa / etuvokaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

etuvokaalini

etuvokaalisi

etuvokaalinsa

etuvokaalini

etuvokaalisi

etuvokaalinsa

Par

-ta

etuvokaaliani

etuvokaaliasi

etuvokaaliansa / etuvokaaliaan

etuvokaaleitani / etuvokaalejani

etuvokaaleitasi / etuvokaalejasi

etuvokaaleitansa / etuvokaaleitaan / etuvokaalejansa / etuvokaalejaan

Gen

-n

etuvokaalini

etuvokaalisi

etuvokaalinsa

etuvokaaleitteni / etuvokaaleideni / etuvokaalieni

etuvokaaleittesi / etuvokaaleidesi / etuvokaaliesi

etuvokaaleittensa / etuvokaaleidensa / etuvokaaliensa

Ill

mihin

etuvokaaliini

etuvokaaliisi

etuvokaaliinsa

etuvokaaleihini

etuvokaaleihisi

etuvokaaleihinsa

Ine

-ssa

etuvokaalissani

etuvokaalissasi

etuvokaalissansa / etuvokaalissaan

etuvokaaleissani

etuvokaaleissasi

etuvokaaleissansa / etuvokaaleissaan

Ela

-sta

etuvokaalistani

etuvokaalistasi

etuvokaalistansa / etuvokaalistaan

etuvokaaleistani

etuvokaaleistasi

etuvokaaleistansa / etuvokaaleistaan

All

-lle

etuvokaalilleni

etuvokaalillesi

etuvokaalillensa / etuvokaalilleen

etuvokaaleilleni

etuvokaaleillesi

etuvokaaleillensa / etuvokaaleillean

Ade

-lla

etuvokaalillani

etuvokaalillasi

etuvokaalillansa / etuvokaalillaan

etuvokaaleillani

etuvokaaleillasi

etuvokaaleillansa / etuvokaaleillaan

Abl

-lta

etuvokaaliltani

etuvokaaliltasi

etuvokaaliltansa / etuvokaaliltaan

etuvokaaleiltani

etuvokaaleiltasi

etuvokaaleiltansa / etuvokaaleiltaan

Tra

-ksi

etuvokaalikseni

etuvokaaliksesi

etuvokaaliksensa / etuvokaalikseen

etuvokaaleikseni

etuvokaaleiksesi

etuvokaaleiksensa / etuvokaaleikseen

Ess

-na

etuvokaalinani

etuvokaalinasi

etuvokaalinansa / etuvokaalinaan

etuvokaaleinani

etuvokaaleinasi

etuvokaaleinansa / etuvokaaleinaan

Abe

-tta

etuvokaalittani

etuvokaalittasi

etuvokaalittansa / etuvokaalittaan

etuvokaaleittani

etuvokaaleittasi

etuvokaaleittansa / etuvokaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

etuvokaaleineni

etuvokaaleinesi

etuvokaaleinensa / etuvokaaleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

etuvokaalimme

etuvokaalimme

etuvokaalinne

etuvokaalinne

etuvokaalinsa

etuvokaalinsa

Par

-ta

etuvokaaliamme

etuvokaaleitamme / etuvokaalejamme

etuvokaalianne

etuvokaaleitanne / etuvokaalejanne

etuvokaaliansa / etuvokaaliaan

etuvokaaleitansa / etuvokaaleitaan / etuvokaalejansa / etuvokaalejaan

Gen

-n

etuvokaalimme

etuvokaaleittemme / etuvokaaleidemme / etuvokaaliemme

etuvokaalinne

etuvokaaleittenne / etuvokaaleidenne / etuvokaalienne

etuvokaalinsa

etuvokaaleittensa / etuvokaaleidensa / etuvokaaliensa

Ill

mihin

etuvokaaliimme

etuvokaaleihimme

etuvokaaliinne

etuvokaaleihinne

etuvokaaliinsa

etuvokaaleihinsa

Ine

-ssa

etuvokaalissamme

etuvokaaleissamme

etuvokaalissanne

etuvokaaleissanne

etuvokaalissansa / etuvokaalissaan

etuvokaaleissansa / etuvokaaleissaan

Ela

-sta

etuvokaalistamme

etuvokaaleistamme

etuvokaalistanne

etuvokaaleistanne

etuvokaalistansa / etuvokaalistaan

etuvokaaleistansa / etuvokaaleistaan

All

-lle

etuvokaalillemme

etuvokaaleillemme

etuvokaalillenne

etuvokaaleillenne

etuvokaalillensa / etuvokaalilleen

etuvokaaleillensa / etuvokaaleillean

Ade

-lla

etuvokaalillamme

etuvokaaleillamme

etuvokaalillanne

etuvokaaleillanne

etuvokaalillansa / etuvokaalillaan

etuvokaaleillansa / etuvokaaleillaan

Abl

-lta

etuvokaaliltamme

etuvokaaleiltamme

etuvokaaliltanne

etuvokaaleiltanne

etuvokaaliltansa / etuvokaaliltaan

etuvokaaleiltansa / etuvokaaleiltaan

Tra

-ksi

etuvokaaliksemme

etuvokaaleiksemme

etuvokaaliksenne

etuvokaaleiksenne

etuvokaaliksensa / etuvokaalikseen

etuvokaaleiksensa / etuvokaaleikseen

Ess

-na

etuvokaalinamme

etuvokaaleinamme

etuvokaalinanne

etuvokaaleinanne

etuvokaalinansa / etuvokaalinaan

etuvokaaleinansa / etuvokaaleinaan

Abe

-tta

etuvokaalittamme

etuvokaaleittamme

etuvokaalittanne

etuvokaaleittanne

etuvokaalittansa / etuvokaalittaan

etuvokaaleittansa / etuvokaaleittaan

Com

-ne

-

etuvokaaleinemme

-

etuvokaaleinenne

-

etuvokaaleinensa / etuvokaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

etuvokaalimme

etuvokaalinne

etuvokaalinsa

etuvokaalimme

etuvokaalinne

etuvokaalinsa

Par

-ta

etuvokaaliamme

etuvokaalianne

etuvokaaliansa / etuvokaaliaan

etuvokaaleitamme / etuvokaalejamme

etuvokaaleitanne / etuvokaalejanne

etuvokaaleitansa / etuvokaaleitaan / etuvokaalejansa / etuvokaalejaan

Gen

-n

etuvokaalimme

etuvokaalinne

etuvokaalinsa

etuvokaaleittemme / etuvokaaleidemme / etuvokaaliemme

etuvokaaleittenne / etuvokaaleidenne / etuvokaalienne

etuvokaaleittensa / etuvokaaleidensa / etuvokaaliensa

Ill

mihin

etuvokaaliimme

etuvokaaliinne

etuvokaaliinsa

etuvokaaleihimme

etuvokaaleihinne

etuvokaaleihinsa

Ine

-ssa

etuvokaalissamme

etuvokaalissanne

etuvokaalissansa / etuvokaalissaan

etuvokaaleissamme

etuvokaaleissanne

etuvokaaleissansa / etuvokaaleissaan

Ela

-sta

etuvokaalistamme

etuvokaalistanne

etuvokaalistansa / etuvokaalistaan

etuvokaaleistamme

etuvokaaleistanne

etuvokaaleistansa / etuvokaaleistaan

All

-lle

etuvokaalillemme

etuvokaalillenne

etuvokaalillensa / etuvokaalilleen

etuvokaaleillemme

etuvokaaleillenne

etuvokaaleillensa / etuvokaaleillean

Ade

-lla

etuvokaalillamme

etuvokaalillanne

etuvokaalillansa / etuvokaalillaan

etuvokaaleillamme

etuvokaaleillanne

etuvokaaleillansa / etuvokaaleillaan

Abl

-lta

etuvokaaliltamme

etuvokaaliltanne

etuvokaaliltansa / etuvokaaliltaan

etuvokaaleiltamme

etuvokaaleiltanne

etuvokaaleiltansa / etuvokaaleiltaan

Tra

-ksi

etuvokaaliksemme

etuvokaaliksenne

etuvokaaliksensa / etuvokaalikseen

etuvokaaleiksemme

etuvokaaleiksenne

etuvokaaleiksensa / etuvokaaleikseen

Ess

-na

etuvokaalinamme

etuvokaalinanne

etuvokaalinansa / etuvokaalinaan

etuvokaaleinamme

etuvokaaleinanne

etuvokaaleinansa / etuvokaaleinaan

Abe

-tta

etuvokaalittamme

etuvokaalittanne

etuvokaalittansa / etuvokaalittaan

etuvokaaleittamme

etuvokaaleittanne

etuvokaaleittansa / etuvokaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

etuvokaaleinemme

etuvokaaleinenne

etuvokaaleinensa / etuvokaaleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

etu

edut

Par

-ta

etua

etuja

Gen

-n

edun

etujen

Ill

mihin

etuun

etuihin

Ine

-ssa

edussa

eduissa

Ela

-sta

edusta

eduista

All

-lle

edulle

eduille

Ade

-lla

edulla

eduilla

Abl

-lta

edulta

eduilta

Tra

-ksi

eduksi

eduiksi

Ess

-na

etuna

etuina

Abe

-tta

edutta

eduitta

Com

-ne

-

etuine

Ins

-in

-

eduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

etu

edut

Par

-ta

etua

etuja

Gen

-n

edun

etujen

Ill

mihin

etuun

etuihin

Ine

-ssa

edussa

eduissa

Ela

-sta

edusta

eduista

All

-lle

edulle

eduille

Ade

-lla

edulla

eduilla

Abl

-lta

edulta

eduilta

Tra

-ksi

eduksi

eduiksi

Ess

-na

etuna

etuina

Abe

-tta

edutta

eduitta

Com

-ne

-

etuine

Ins

-in

-

eduin

advantage etu, hyöty, etumatka, yliote, etuisuus, edullisempi asema
benefit hyöty, etu, korvaus, avustus, lahjanäytäntö, lahjaottelu
interests eturyhmät, etu, intressi, eturyhmä
asset etu, hyvä asia
plus plussa, etu, plusmerkki, ansio
merit ansio, arvo, etu, meriitti, hyvä puoli, ansiokkuus
profit voitto, tuotto, hyöty, etu
favor suosio, palvelus, etu, suosiollisuus, mielisuosio, puolueellisuus
virtue hyve, hyveellisyys, etu, hyvä puoli, siveys
vantage etu, etulyöntiasema
van pakettiauto, vaunu, etu, matkailuauto, matkailuvaunu, kärki
account tili, selvitys, asiakastili, tilit, arvo, etu
pull veto, vedin, siemaus, vetovoima, nykäisy, etu
facility laitos, mahdollisuus, tilat, palvelut, toiminto, etu
front
Show more arrow right
Tatoeba; Wikipedia; Europarl; OpenSubtitles; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS Parallel Corpus Teen sen edukseni. I am doing it for my benefit. Hän seisoi edustansa. He stood from the front. Hän poistuu edustansa. He leaves from his/her front. Hän teki sen edukseni. He did it for my benefit. Entä etukäteismaksu? And the advance? Hyväksyn ehdot edukseni. I accept the terms for my benefit. Ajoin nopeasti edukseni. I drove fast for my benefit. Haluatko auttaa eduksesi? Do you want to help for your sake? Teen tämän sinun eduksesi. I will do this for your benefit. Etuna on nopeus. Speed is ahead. Show more arrow right

Wiktionary

advantage benefit, interest Show more arrow right (advantage): haitta Show more arrow right edullinenedustaaetujärjestöetupiirieturistiriitatalon etu Show more arrow right From esi- +‎ -u. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

etuni

etuni

etusi

etusi

etunsa

etunsa

Par

-ta

etuani

etujani

etuasi

etujasi

etuansa / etuaan

etujansa / etujaan

Gen

-n

etuni

etujeni

etusi

etujesi

etunsa

etujensä

Ill

mihin

etuuni

etuihini

etuusi

etuihisi

etuunsa

etuihinsä

Ine

-ssa

edussani

eduissani

edussasi

eduissasi

edussansa / edussaan

eduissansa / eduissaan

Ela

-sta

edustani

eduistani

edustasi

eduistasi

edustansa / edustaan

eduistansa / eduistaan

All

-lle

edulleni

eduilleni

edullesi

eduillesi

edullensa / edulleen

eduillensa / eduillean

Ade

-lla

edullani

eduillani

edullasi

eduillasi

edullansa / edullaan

eduillansa / eduillaan

Abl

-lta

edultani

eduiltani

edultasi

eduiltasi

edultansa / edultaan

eduiltansa / eduiltaan

Tra

-ksi

edukseni

eduikseni

eduksesi

eduiksesi

eduksensa / edukseen

eduiksensa / eduikseen

Ess

-na

etunani

etuinani

etunasi

etuinasi

etunansa / etunaan

etuinansa / etuinaan

Abe

-tta

eduttani

eduittani

eduttasi

eduittasi

eduttansa / eduttaan

eduittansa / eduittaan

Com

-ne

-

etuineni

-

etuinesi

-

etuinensa / etuineen

Singular

Plural

Nom

-

etuni

etusi

etunsa

etuni

etusi

etunsa

Par

-ta

etuani

etuasi

etuansa / etuaan

etujani

etujasi

etujansa / etujaan

Gen

-n

etuni

etusi

etunsa

etujeni

etujesi

etujensä

Ill

mihin

etuuni

etuusi

etuunsa

etuihini

etuihisi

etuihinsä

Ine

-ssa

edussani

edussasi

edussansa / edussaan

eduissani

eduissasi

eduissansa / eduissaan

Ela

-sta

edustani

edustasi

edustansa / edustaan

eduistani

eduistasi

eduistansa / eduistaan

All

-lle

edulleni

edullesi

edullensa / edulleen

eduilleni

eduillesi

eduillensa / eduillean

Ade

-lla

edullani

edullasi

edullansa / edullaan

eduillani

eduillasi

eduillansa / eduillaan

Abl

-lta

edultani

edultasi

edultansa / edultaan

eduiltani

eduiltasi

eduiltansa / eduiltaan

Tra

-ksi

edukseni

eduksesi

eduksensa / edukseen

eduikseni

eduiksesi

eduiksensa / eduikseen

Ess

-na

etunani

etunasi

etunansa / etunaan

etuinani

etuinasi

etuinansa / etuinaan

Abe

-tta

eduttani

eduttasi

eduttansa / eduttaan

eduittani

eduittasi

eduittansa / eduittaan

Com

-ne

-

-

-

etuineni

etuinesi

etuinensa / etuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

etumme

etumme

etunne

etunne

etunsa

etunsa

Par

-ta

etuamme

etujamme

etuanne

etujanne

etuansa / etuaan

etujansa / etujaan

Gen

-n

etumme

etujemme

etunne

etujenne

etunsa

etujensä

Ill

mihin

etuumme

etuihimme

etuunne

etuihinne

etuunsa

etuihinsä

Ine

-ssa

edussamme

eduissamme

edussanne

eduissanne

edussansa / edussaan

eduissansa / eduissaan

Ela

-sta

edustamme

eduistamme

edustanne

eduistanne

edustansa / edustaan

eduistansa / eduistaan

All

-lle

edullemme

eduillemme

edullenne

eduillenne

edullensa / edulleen

eduillensa / eduillean

Ade

-lla

edullamme

eduillamme

edullanne

eduillanne

edullansa / edullaan

eduillansa / eduillaan

Abl

-lta

edultamme

eduiltamme

edultanne

eduiltanne

edultansa / edultaan

eduiltansa / eduiltaan

Tra

-ksi

eduksemme

eduiksemme

eduksenne

eduiksenne

eduksensa / edukseen

eduiksensa / eduikseen

Ess

-na

etunamme

etuinamme

etunanne

etuinanne

etunansa / etunaan

etuinansa / etuinaan

Abe

-tta

eduttamme

eduittamme

eduttanne

eduittanne

eduttansa / eduttaan

eduittansa / eduittaan

Com

-ne

-

etuinemme

-

etuinenne

-

etuinensa / etuineen

Singular

Plural

Nom

-

etumme

etunne

etunsa

etumme

etunne

etunsa

Par

-ta

etuamme

etuanne

etuansa / etuaan

etujamme

etujanne

etujansa / etujaan

Gen

-n

etumme

etunne

etunsa

etujemme

etujenne

etujensä

Ill

mihin

etuumme

etuunne

etuunsa

etuihimme

etuihinne

etuihinsä

Ine

-ssa

edussamme

edussanne

edussansa / edussaan

eduissamme

eduissanne

eduissansa / eduissaan

Ela

-sta

edustamme

edustanne

edustansa / edustaan

eduistamme

eduistanne

eduistansa / eduistaan

All

-lle

edullemme

edullenne

edullensa / edulleen

eduillemme

eduillenne

eduillensa / eduillean

Ade

-lla

edullamme

edullanne

edullansa / edullaan

eduillamme

eduillanne

eduillansa / eduillaan

Abl

-lta

edultamme

edultanne

edultansa / edultaan

eduiltamme

eduiltanne

eduiltansa / eduiltaan

Tra

-ksi

eduksemme

eduksenne

eduksensa / edukseen

eduiksemme

eduiksenne

eduiksensa / eduikseen

Ess

-na

etunamme

etunanne

etunansa / etunaan

etuinamme

etuinanne

etuinansa / etuinaan

Abe

-tta

eduttamme

eduttanne

eduttansa / eduttaan

eduittamme

eduittanne

eduittansa / eduittaan

Com

-ne

-

-

-

etuinemme

etuinenne

etuinensa / etuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vokaali

vokaalit

Par

-ta

vokaalia

vokaaleita / vokaaleja

Gen

-n

vokaalin

vokaaleitten / vokaaleiden / vokaalien

Ill

mihin

vokaaliin

vokaaleihin

Ine

-ssa

vokaalissa

vokaaleissa

Ela

-sta

vokaalista

vokaaleista

All

-lle

vokaalille

vokaaleille

Ade

-lla

vokaalilla

vokaaleilla

Abl

-lta

vokaalilta

vokaaleilta

Tra

-ksi

vokaaliksi

vokaaleiksi

Ess

-na

vokaalina

vokaaleina

Abe

-tta

vokaalitta

vokaaleitta

Com

-ne

-

vokaaleine

Ins

-in

-

vokaalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vokaali

vokaalit

Par

-ta

vokaalia

vokaaleita / vokaaleja

Gen

-n

vokaalin

vokaaleitten / vokaaleiden / vokaalien

Ill

mihin

vokaaliin

vokaaleihin

Ine

-ssa

vokaalissa

vokaaleissa

Ela

-sta

vokaalista

vokaaleista

All

-lle

vokaalille

vokaaleille

Ade

-lla

vokaalilla

vokaaleilla

Abl

-lta

vokaalilta

vokaaleilta

Tra

-ksi

vokaaliksi

vokaaleiksi

Ess

-na

vokaalina

vokaaleina

Abe

-tta

vokaalitta

vokaaleitta

Com

-ne

-

vokaaleine

Ins

-in

-

vokaalein

vowel vokaali, ääntiö
vocal
Show more arrow right
TildeMODEL; OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence 214584 Vokaali ei ole konsonantti. Vowel is not a consonant. Vokaali voi olla joko pitkä tai lyhyt. A vowel can be either long or short. Suomen kielen tavuissa on aina yksi vokaali. Finnish syllables always contain one vowel. Tavun vokaali on usein vaikutuksen kohteena. The syllable vowel is often affected by the change. Entä vokaalit? Er, vowels! Vokaalit kutsuvat. Say your vowels. Vokaali on tavallisesti lyhyempi kuin vastaava diftongi. Vowels are usually shorter than the corresponding diphthongs. Vokaali on äänteitä, joista ilma kulkee suun aukioloasennolla. Vokaali is a sound in which the air flows through the mouth with an open articulation. Montako vokaalia kuulit? How many vowel sounds did you hear altogether? Vokaalivartalo on sanan muoto, johon liittyy taivutuksessa vokaali. A vowel stem is a form of a word that includes a vowel in inflection. Show more arrow right

Wiktionary

(phonetics) vowel Show more arrow right ääntiö Show more arrow right alavokaalietuvokaalikaksoisvokaalipuolivokaalitakavokaaliumpivokaalivokaalimusiikkivokaalisointuvokaalivartaloylävokaali Show more arrow right Derived from Latin vocalis, probably via Swedish vokal. Show more arrow right

Wikipedia

Vowel A vowel is a syllabic speech sound pronounced without any stricture in the vocal tract. Vowels are one of the two principal classes of speech sounds, the other being the consonant. Vowels vary in quality, in loudness and also in quantity (length). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vokaalini

vokaalini

vokaalisi

vokaalisi

vokaalinsa

vokaalinsa

Par

-ta

vokaaliani

vokaaleitani / vokaalejani

vokaaliasi

vokaaleitasi / vokaalejasi

vokaaliansa / vokaaliaan

vokaaleitansa / vokaaleitaan / vokaalejansa / vokaalejaan

Gen

-n

vokaalini

vokaaleitteni / vokaaleideni / vokaalieni

vokaalisi

vokaaleittesi / vokaaleidesi / vokaaliesi

vokaalinsa

vokaaleittensa / vokaaleidensa / vokaaliensa

Ill

mihin

vokaaliini

vokaaleihini

vokaaliisi

vokaaleihisi

vokaaliinsa

vokaaleihinsa

Ine

-ssa

vokaalissani

vokaaleissani

vokaalissasi

vokaaleissasi

vokaalissansa / vokaalissaan

vokaaleissansa / vokaaleissaan

Ela

-sta

vokaalistani

vokaaleistani

vokaalistasi

vokaaleistasi

vokaalistansa / vokaalistaan

vokaaleistansa / vokaaleistaan

All

-lle

vokaalilleni

vokaaleilleni

vokaalillesi

vokaaleillesi

vokaalillensa / vokaalilleen

vokaaleillensa / vokaaleillean

Ade

-lla

vokaalillani

vokaaleillani

vokaalillasi

vokaaleillasi

vokaalillansa / vokaalillaan

vokaaleillansa / vokaaleillaan

Abl

-lta

vokaaliltani

vokaaleiltani

vokaaliltasi

vokaaleiltasi

vokaaliltansa / vokaaliltaan

vokaaleiltansa / vokaaleiltaan

Tra

-ksi

vokaalikseni

vokaaleikseni

vokaaliksesi

vokaaleiksesi

vokaaliksensa / vokaalikseen

vokaaleiksensa / vokaaleikseen

Ess

-na

vokaalinani

vokaaleinani

vokaalinasi

vokaaleinasi

vokaalinansa / vokaalinaan

vokaaleinansa / vokaaleinaan

Abe

-tta

vokaalittani

vokaaleittani

vokaalittasi

vokaaleittasi

vokaalittansa / vokaalittaan

vokaaleittansa / vokaaleittaan

Com

-ne

-

vokaaleineni

-

vokaaleinesi

-

vokaaleinensa / vokaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

vokaalini

vokaalisi

vokaalinsa

vokaalini

vokaalisi

vokaalinsa

Par

-ta

vokaaliani

vokaaliasi

vokaaliansa / vokaaliaan

vokaaleitani / vokaalejani

vokaaleitasi / vokaalejasi

vokaaleitansa / vokaaleitaan / vokaalejansa / vokaalejaan

Gen

-n

vokaalini

vokaalisi

vokaalinsa

vokaaleitteni / vokaaleideni / vokaalieni

vokaaleittesi / vokaaleidesi / vokaaliesi

vokaaleittensa / vokaaleidensa / vokaaliensa

Ill

mihin

vokaaliini

vokaaliisi

vokaaliinsa

vokaaleihini

vokaaleihisi

vokaaleihinsa

Ine

-ssa

vokaalissani

vokaalissasi

vokaalissansa / vokaalissaan

vokaaleissani

vokaaleissasi

vokaaleissansa / vokaaleissaan

Ela

-sta

vokaalistani

vokaalistasi

vokaalistansa / vokaalistaan

vokaaleistani

vokaaleistasi

vokaaleistansa / vokaaleistaan

All

-lle

vokaalilleni

vokaalillesi

vokaalillensa / vokaalilleen

vokaaleilleni

vokaaleillesi

vokaaleillensa / vokaaleillean

Ade

-lla

vokaalillani

vokaalillasi

vokaalillansa / vokaalillaan

vokaaleillani

vokaaleillasi

vokaaleillansa / vokaaleillaan

Abl

-lta

vokaaliltani

vokaaliltasi

vokaaliltansa / vokaaliltaan

vokaaleiltani

vokaaleiltasi

vokaaleiltansa / vokaaleiltaan

Tra

-ksi

vokaalikseni

vokaaliksesi

vokaaliksensa / vokaalikseen

vokaaleikseni

vokaaleiksesi

vokaaleiksensa / vokaaleikseen

Ess

-na

vokaalinani

vokaalinasi

vokaalinansa / vokaalinaan

vokaaleinani

vokaaleinasi

vokaaleinansa / vokaaleinaan

Abe

-tta

vokaalittani

vokaalittasi

vokaalittansa / vokaalittaan

vokaaleittani

vokaaleittasi

vokaaleittansa / vokaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

vokaaleineni

vokaaleinesi

vokaaleinensa / vokaaleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vokaalimme

vokaalimme

vokaalinne

vokaalinne

vokaalinsa

vokaalinsa

Par

-ta

vokaaliamme

vokaaleitamme / vokaalejamme

vokaalianne

vokaaleitanne / vokaalejanne

vokaaliansa / vokaaliaan

vokaaleitansa / vokaaleitaan / vokaalejansa / vokaalejaan

Gen

-n

vokaalimme

vokaaleittemme / vokaaleidemme / vokaaliemme

vokaalinne

vokaaleittenne / vokaaleidenne / vokaalienne

vokaalinsa

vokaaleittensa / vokaaleidensa / vokaaliensa

Ill

mihin

vokaaliimme

vokaaleihimme

vokaaliinne

vokaaleihinne

vokaaliinsa

vokaaleihinsa

Ine

-ssa

vokaalissamme

vokaaleissamme

vokaalissanne

vokaaleissanne

vokaalissansa / vokaalissaan

vokaaleissansa / vokaaleissaan

Ela

-sta

vokaalistamme

vokaaleistamme

vokaalistanne

vokaaleistanne

vokaalistansa / vokaalistaan

vokaaleistansa / vokaaleistaan

All

-lle

vokaalillemme

vokaaleillemme

vokaalillenne

vokaaleillenne

vokaalillensa / vokaalilleen

vokaaleillensa / vokaaleillean

Ade

-lla

vokaalillamme

vokaaleillamme

vokaalillanne

vokaaleillanne

vokaalillansa / vokaalillaan

vokaaleillansa / vokaaleillaan

Abl

-lta

vokaaliltamme

vokaaleiltamme

vokaaliltanne

vokaaleiltanne

vokaaliltansa / vokaaliltaan

vokaaleiltansa / vokaaleiltaan

Tra

-ksi

vokaaliksemme

vokaaleiksemme

vokaaliksenne

vokaaleiksenne

vokaaliksensa / vokaalikseen

vokaaleiksensa / vokaaleikseen

Ess

-na

vokaalinamme

vokaaleinamme

vokaalinanne

vokaaleinanne

vokaalinansa / vokaalinaan

vokaaleinansa / vokaaleinaan

Abe

-tta

vokaalittamme

vokaaleittamme

vokaalittanne

vokaaleittanne

vokaalittansa / vokaalittaan

vokaaleittansa / vokaaleittaan

Com

-ne

-

vokaaleinemme

-

vokaaleinenne

-

vokaaleinensa / vokaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

vokaalimme

vokaalinne

vokaalinsa

vokaalimme

vokaalinne

vokaalinsa

Par

-ta

vokaaliamme

vokaalianne

vokaaliansa / vokaaliaan

vokaaleitamme / vokaalejamme

vokaaleitanne / vokaalejanne

vokaaleitansa / vokaaleitaan / vokaalejansa / vokaalejaan

Gen

-n

vokaalimme

vokaalinne

vokaalinsa

vokaaleittemme / vokaaleidemme / vokaaliemme

vokaaleittenne / vokaaleidenne / vokaalienne

vokaaleittensa / vokaaleidensa / vokaaliensa

Ill

mihin

vokaaliimme

vokaaliinne

vokaaliinsa

vokaaleihimme

vokaaleihinne

vokaaleihinsa

Ine

-ssa

vokaalissamme

vokaalissanne

vokaalissansa / vokaalissaan

vokaaleissamme

vokaaleissanne

vokaaleissansa / vokaaleissaan

Ela

-sta

vokaalistamme

vokaalistanne

vokaalistansa / vokaalistaan

vokaaleistamme

vokaaleistanne

vokaaleistansa / vokaaleistaan

All

-lle

vokaalillemme

vokaalillenne

vokaalillensa / vokaalilleen

vokaaleillemme

vokaaleillenne

vokaaleillensa / vokaaleillean

Ade

-lla

vokaalillamme

vokaalillanne

vokaalillansa / vokaalillaan

vokaaleillamme

vokaaleillanne

vokaaleillansa / vokaaleillaan

Abl

-lta

vokaaliltamme

vokaaliltanne

vokaaliltansa / vokaaliltaan

vokaaleiltamme

vokaaleiltanne

vokaaleiltansa / vokaaleiltaan

Tra

-ksi

vokaaliksemme

vokaaliksenne

vokaaliksensa / vokaalikseen

vokaaleiksemme

vokaaleiksenne

vokaaleiksensa / vokaaleikseen

Ess

-na

vokaalinamme

vokaalinanne

vokaalinansa / vokaalinaan

vokaaleinamme

vokaaleinanne

vokaaleinansa / vokaaleinaan

Abe

-tta

vokaalittamme

vokaalittanne

vokaalittansa / vokaalittaan

vokaaleittamme

vokaaleittanne

vokaaleittansa / vokaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

vokaaleinemme

vokaaleinenne

vokaaleinensa / vokaaleineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept