takavokaalien |
Noun, Plural Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ vokaali |
Noun, Plural Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ vokaali |
Noun, Plural Genitive |
|
Noun, Pref |
||
+ vokaali |
Noun, Plural Genitive |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
takavokaali |
takavokaalit |
Par |
-ta |
takavokaalia |
takavokaaleita / takavokaaleja |
Gen |
-n |
takavokaalin |
takavokaaleitten / takavokaaleiden / |
Ill |
mihin |
takavokaaliin |
takavokaaleihin |
Ine |
-ssa |
takavokaalissa |
takavokaaleissa |
Ela |
-sta |
takavokaalista |
takavokaaleista |
All |
-lle |
takavokaalille |
takavokaaleille |
Ade |
-lla |
takavokaalilla |
takavokaaleilla |
Abl |
-lta |
takavokaalilta |
takavokaaleilta |
Tra |
-ksi |
takavokaaliksi |
takavokaaleiksi |
Ess |
-na |
takavokaalina |
takavokaaleina |
Abe |
-tta |
takavokaalitta |
takavokaaleitta |
Com |
-ne |
- |
takavokaaleine |
Ins |
-in |
- |
takavokaalein |
Singular
Plural
Nom
-
takavokaali
takavokaalit
Par
-ta
takavokaalia
takavokaaleita / takavokaaleja
Gen
-n
takavokaalin
takavokaaleitten / takavokaaleiden /
Ill
mihin
takavokaaliin
takavokaaleihin
Ine
-ssa
takavokaalissa
takavokaaleissa
Ela
-sta
takavokaalista
takavokaaleista
All
-lle
takavokaalille
takavokaaleille
Ade
-lla
takavokaalilla
takavokaaleilla
Abl
-lta
takavokaalilta
takavokaaleilta
Tra
-ksi
takavokaaliksi
takavokaaleiksi
Ess
-na
takavokaalina
takavokaaleina
Abe
-tta
takavokaalitta
takavokaaleitta
Com
-ne
-
takavokaaleine
Ins
-in
-
takavokaalein
| backbone | |
| rewrite |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
takavokaali |
takavokaali |
takavokaali |
takavokaali |
takavokaali |
takavokaali |
Par |
-ta |
takavokaalia |
takavokaaleita |
takavokaalia |
takavokaaleita |
takavokaalia |
takavokaaleita |
Gen |
-n |
takavokaali |
takavokaaleitte |
takavokaali |
takavokaaleitte |
takavokaali |
takavokaaleitte |
Ill |
mihin |
takavokaalii |
takavokaaleihi |
takavokaalii |
takavokaaleihi |
takavokaalii |
takavokaaleihi |
Ine |
-ssa |
takavokaalissa |
takavokaaleissa |
takavokaalissa |
takavokaaleissa |
takavokaalissa |
takavokaaleissa |
Ela |
-sta |
takavokaalista |
takavokaaleista |
takavokaalista |
takavokaaleista |
takavokaalista |
takavokaaleista |
All |
-lle |
takavokaalille |
takavokaaleille |
takavokaalille |
takavokaaleille |
takavokaalille |
takavokaaleille |
Ade |
-lla |
takavokaalilla |
takavokaaleilla |
takavokaalilla |
takavokaaleilla |
takavokaalilla |
takavokaaleilla |
Abl |
-lta |
takavokaalilta |
takavokaaleilta |
takavokaalilta |
takavokaaleilta |
takavokaalilta |
takavokaaleilta |
Tra |
-ksi |
takavokaalikse |
takavokaaleikse |
takavokaalikse |
takavokaaleikse |
takavokaalikse |
takavokaaleikse |
Ess |
-na |
takavokaalina |
takavokaaleina |
takavokaalina |
takavokaaleina |
takavokaalina |
takavokaaleina |
Abe |
-tta |
takavokaalitta |
takavokaaleitta |
takavokaalitta |
takavokaaleitta |
takavokaalitta |
takavokaaleitta |
Com |
-ne |
- |
takavokaaleine |
- |
takavokaaleine |
- |
takavokaaleine |
Singular
Plural
Nom
-
takavokaali
takavokaali
takavokaali
takavokaali
takavokaali
takavokaali
Par
-ta
takavokaalia
takavokaalia
takavokaalia
takavokaaleita
takavokaaleita
takavokaaleita
Gen
-n
takavokaali
takavokaali
takavokaali
takavokaaleitte
takavokaaleitte
takavokaaleitte
Ill
mihin
takavokaalii
takavokaalii
takavokaalii
takavokaaleihi
takavokaaleihi
takavokaaleihi
Ine
-ssa
takavokaalissa
takavokaalissa
takavokaalissa
takavokaaleissa
takavokaaleissa
takavokaaleissa
Ela
-sta
takavokaalista
takavokaalista
takavokaalista
takavokaaleista
takavokaaleista
takavokaaleista
All
-lle
takavokaalille
takavokaalille
takavokaalille
takavokaaleille
takavokaaleille
takavokaaleille
Ade
-lla
takavokaalilla
takavokaalilla
takavokaalilla
takavokaaleilla
takavokaaleilla
takavokaaleilla
Abl
-lta
takavokaalilta
takavokaalilta
takavokaalilta
takavokaaleilta
takavokaaleilta
takavokaaleilta
Tra
-ksi
takavokaalikse
takavokaalikse
takavokaalikse
takavokaaleikse
takavokaaleikse
takavokaaleikse
Ess
-na
takavokaalina
takavokaalina
takavokaalina
takavokaaleina
takavokaaleina
takavokaaleina
Abe
-tta
takavokaalitta
takavokaalitta
takavokaalitta
takavokaaleitta
takavokaaleitta
takavokaaleitta
Com
-ne
-
-
-
takavokaaleine
takavokaaleine
takavokaaleine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
takavokaali |
takavokaali |
takavokaali |
takavokaali |
takavokaali |
takavokaali |
Par |
-ta |
takavokaalia |
takavokaaleita |
takavokaalia |
takavokaaleita |
takavokaalia |
takavokaaleita |
Gen |
-n |
takavokaali |
takavokaaleitte |
takavokaali |
takavokaaleitte |
takavokaali |
takavokaaleitte |
Ill |
mihin |
takavokaalii |
takavokaaleihi |
takavokaalii |
takavokaaleihi |
takavokaalii |
takavokaaleihi |
Ine |
-ssa |
takavokaalissa |
takavokaaleissa |
takavokaalissa |
takavokaaleissa |
takavokaalissa |
takavokaaleissa |
Ela |
-sta |
takavokaalista |
takavokaaleista |
takavokaalista |
takavokaaleista |
takavokaalista |
takavokaaleista |
All |
-lle |
takavokaalille |
takavokaaleille |
takavokaalille |
takavokaaleille |
takavokaalille |
takavokaaleille |
Ade |
-lla |
takavokaalilla |
takavokaaleilla |
takavokaalilla |
takavokaaleilla |
takavokaalilla |
takavokaaleilla |
Abl |
-lta |
takavokaalilta |
takavokaaleilta |
takavokaalilta |
takavokaaleilta |
takavokaalilta |
takavokaaleilta |
Tra |
-ksi |
takavokaalikse |
takavokaaleikse |
takavokaalikse |
takavokaaleikse |
takavokaalikse |
takavokaaleikse |
Ess |
-na |
takavokaalina |
takavokaaleina |
takavokaalina |
takavokaaleina |
takavokaalina |
takavokaaleina |
Abe |
-tta |
takavokaalitta |
takavokaaleitta |
takavokaalitta |
takavokaaleitta |
takavokaalitta |
takavokaaleitta |
Com |
-ne |
- |
takavokaaleine |
- |
takavokaaleine |
- |
takavokaaleine |
Singular
Plural
Nom
-
takavokaali
takavokaali
takavokaali
takavokaali
takavokaali
takavokaali
Par
-ta
takavokaalia
takavokaalia
takavokaalia
takavokaaleita
takavokaaleita
takavokaaleita
Gen
-n
takavokaali
takavokaali
takavokaali
takavokaaleitte
takavokaaleitte
takavokaaleitte
Ill
mihin
takavokaalii
takavokaalii
takavokaalii
takavokaaleihi
takavokaaleihi
takavokaaleihi
Ine
-ssa
takavokaalissa
takavokaalissa
takavokaalissa
takavokaaleissa
takavokaaleissa
takavokaaleissa
Ela
-sta
takavokaalista
takavokaalista
takavokaalista
takavokaaleista
takavokaaleista
takavokaaleista
All
-lle
takavokaalille
takavokaalille
takavokaalille
takavokaaleille
takavokaaleille
takavokaaleille
Ade
-lla
takavokaalilla
takavokaalilla
takavokaalilla
takavokaaleilla
takavokaaleilla
takavokaaleilla
Abl
-lta
takavokaalilta
takavokaalilta
takavokaalilta
takavokaaleilta
takavokaaleilta
takavokaaleilta
Tra
-ksi
takavokaalikse
takavokaalikse
takavokaalikse
takavokaaleikse
takavokaaleikse
takavokaaleikse
Ess
-na
takavokaalina
takavokaalina
takavokaalina
takavokaaleina
takavokaaleina
takavokaaleina
Abe
-tta
takavokaalitta
takavokaalitta
takavokaalitta
takavokaaleitta
takavokaaleitta
takavokaaleitta
Com
-ne
-
-
-
takavokaaleine
takavokaaleine
takavokaaleine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
takka |
takat |
Par |
-ta |
takkaa |
takkoja |
Gen |
-n |
takan |
takkojen |
Ill |
mihin |
takkaan |
takkoihin |
Ine |
-ssa |
takassa |
takoissa |
Ela |
-sta |
takasta |
takoista |
All |
-lle |
takalle |
takoille |
Ade |
-lla |
takalla |
takoilla |
Abl |
-lta |
takalta |
takoilta |
Tra |
-ksi |
takaksi |
takoiksi |
Ess |
-na |
takkana |
takkoina |
Abe |
-tta |
takatta |
takoitta |
Com |
-ne |
- |
takkoine |
Ins |
-in |
- |
takoin |
Singular
Plural
Nom
-
takka
takat
Par
-ta
takkaa
takkoja
Gen
-n
takan
takkojen
Ill
mihin
takkaan
takkoihin
Ine
-ssa
takassa
takoissa
Ela
-sta
takasta
takoista
All
-lle
takalle
takoille
Ade
-lla
takalla
takoilla
Abl
-lta
takalta
takoilta
Tra
-ksi
takaksi
takoiksi
Ess
-na
takkana
takkoina
Abe
-tta
takatta
takoitta
Com
-ne
-
takkoine
Ins
-in
-
takoin
| fireplace | takka |
| fireside | takka, kotiliesi, koti |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
takka |
takka |
takka |
takka |
takka |
takka |
Par |
-ta |
takkaa |
takkoja |
takkaa |
takkoja |
takkaa |
takkoja |
Gen |
-n |
takka |
takkoje |
takka |
takkoje |
takka |
takkoje |
Ill |
mihin |
takkaa |
takkoihi |
takkaa |
takkoihi |
takkaa |
takkoihi |
Ine |
-ssa |
takassa |
takoissa |
takassa |
takoissa |
takassa |
takoissa |
Ela |
-sta |
takasta |
takoista |
takasta |
takoista |
takasta |
takoista |
All |
-lle |
takalle |
takoille |
takalle |
takoille |
takalle |
takoille |
Ade |
-lla |
takalla |
takoilla |
takalla |
takoilla |
takalla |
takoilla |
Abl |
-lta |
takalta |
takoilta |
takalta |
takoilta |
takalta |
takoilta |
Tra |
-ksi |
takakse |
takoikse |
takakse |
takoikse |
takakse |
takoikse |
Ess |
-na |
takkana |
takkoina |
takkana |
takkoina |
takkana |
takkoina |
Abe |
-tta |
takatta |
takoitta |
takatta |
takoitta |
takatta |
takoitta |
Com |
-ne |
- |
takkoine |
- |
takkoine |
- |
takkoine |
Singular
Plural
Nom
-
takka
takka
takka
takka
takka
takka
Par
-ta
takkaa
takkaa
takkaa
takkoja
takkoja
takkoja
Gen
-n
takka
takka
takka
takkoje
takkoje
takkoje
Ill
mihin
takkaa
takkaa
takkaa
takkoihi
takkoihi
takkoihi
Ine
-ssa
takassa
takassa
takassa
takoissa
takoissa
takoissa
Ela
-sta
takasta
takasta
takasta
takoista
takoista
takoista
All
-lle
takalle
takalle
takalle
takoille
takoille
takoille
Ade
-lla
takalla
takalla
takalla
takoilla
takoilla
takoilla
Abl
-lta
takalta
takalta
takalta
takoilta
takoilta
takoilta
Tra
-ksi
takakse
takakse
takakse
takoikse
takoikse
takoikse
Ess
-na
takkana
takkana
takkana
takkoina
takkoina
takkoina
Abe
-tta
takatta
takatta
takatta
takoitta
takoitta
takoitta
Com
-ne
-
-
-
takkoine
takkoine
takkoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
takka |
takka |
takka |
takka |
takka |
takka |
Par |
-ta |
takkaa |
takkoja |
takkaa |
takkoja |
takkaa |
takkoja |
Gen |
-n |
takka |
takkoje |
takka |
takkoje |
takka |
takkoje |
Ill |
mihin |
takkaa |
takkoihi |
takkaa |
takkoihi |
takkaa |
takkoihi |
Ine |
-ssa |
takassa |
takoissa |
takassa |
takoissa |
takassa |
takoissa |
Ela |
-sta |
takasta |
takoista |
takasta |
takoista |
takasta |
takoista |
All |
-lle |
takalle |
takoille |
takalle |
takoille |
takalle |
takoille |
Ade |
-lla |
takalla |
takoilla |
takalla |
takoilla |
takalla |
takoilla |
Abl |
-lta |
takalta |
takoilta |
takalta |
takoilta |
takalta |
takoilta |
Tra |
-ksi |
takakse |
takoikse |
takakse |
takoikse |
takakse |
takoikse |
Ess |
-na |
takkana |
takkoina |
takkana |
takkoina |
takkana |
takkoina |
Abe |
-tta |
takatta |
takoitta |
takatta |
takoitta |
takatta |
takoitta |
Com |
-ne |
- |
takkoine |
- |
takkoine |
- |
takkoine |
Singular
Plural
Nom
-
takka
takka
takka
takka
takka
takka
Par
-ta
takkaa
takkaa
takkaa
takkoja
takkoja
takkoja
Gen
-n
takka
takka
takka
takkoje
takkoje
takkoje
Ill
mihin
takkaa
takkaa
takkaa
takkoihi
takkoihi
takkoihi
Ine
-ssa
takassa
takassa
takassa
takoissa
takoissa
takoissa
Ela
-sta
takasta
takasta
takasta
takoista
takoista
takoista
All
-lle
takalle
takalle
takalle
takoille
takoille
takoille
Ade
-lla
takalla
takalla
takalla
takoilla
takoilla
takoilla
Abl
-lta
takalta
takalta
takalta
takoilta
takoilta
takoilta
Tra
-ksi
takakse
takakse
takakse
takoikse
takoikse
takoikse
Ess
-na
takkana
takkana
takkana
takkoina
takkoina
takkoina
Abe
-tta
takatta
takatta
takatta
takoitta
takoitta
takoitta
Com
-ne
-
-
-
takkoine
takkoine
takkoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vokaali |
vokaalit |
Par |
-ta |
vokaalia |
vokaaleita / vokaaleja |
Gen |
-n |
vokaalin |
vokaaleitten / vokaaleiden / vokaalien |
Ill |
mihin |
vokaaliin |
vokaaleihin |
Ine |
-ssa |
vokaalissa |
vokaaleissa |
Ela |
-sta |
vokaalista |
vokaaleista |
All |
-lle |
vokaalille |
vokaaleille |
Ade |
-lla |
vokaalilla |
vokaaleilla |
Abl |
-lta |
vokaalilta |
vokaaleilta |
Tra |
-ksi |
vokaaliksi |
vokaaleiksi |
Ess |
-na |
vokaalina |
vokaaleina |
Abe |
-tta |
vokaalitta |
vokaaleitta |
Com |
-ne |
- |
vokaaleine |
Ins |
-in |
- |
vokaalein |
Singular
Plural
Nom
-
vokaali
vokaalit
Par
-ta
vokaalia
vokaaleita / vokaaleja
Gen
-n
vokaalin
vokaaleitten / vokaaleiden / vokaalien
Ill
mihin
vokaaliin
vokaaleihin
Ine
-ssa
vokaalissa
vokaaleissa
Ela
-sta
vokaalista
vokaaleista
All
-lle
vokaalille
vokaaleille
Ade
-lla
vokaalilla
vokaaleilla
Abl
-lta
vokaalilta
vokaaleilta
Tra
-ksi
vokaaliksi
vokaaleiksi
Ess
-na
vokaalina
vokaaleina
Abe
-tta
vokaalitta
vokaaleitta
Com
-ne
-
vokaaleine
Ins
-in
-
vokaalein
| vowel | vokaali, ääntiö |
| vocal |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vokaali |
vokaali |
vokaali |
vokaali |
vokaali |
vokaali |
Par |
-ta |
vokaalia |
vokaaleita |
vokaalia |
vokaaleita |
vokaalia |
vokaaleita |
Gen |
-n |
vokaali |
vokaaleitte |
vokaali |
vokaaleitte |
vokaali |
vokaaleitte |
Ill |
mihin |
vokaalii |
vokaaleihi |
vokaalii |
vokaaleihi |
vokaalii |
vokaaleihi |
Ine |
-ssa |
vokaalissa |
vokaaleissa |
vokaalissa |
vokaaleissa |
vokaalissa |
vokaaleissa |
Ela |
-sta |
vokaalista |
vokaaleista |
vokaalista |
vokaaleista |
vokaalista |
vokaaleista |
All |
-lle |
vokaalille |
vokaaleille |
vokaalille |
vokaaleille |
vokaalille |
vokaaleille |
Ade |
-lla |
vokaalilla |
vokaaleilla |
vokaalilla |
vokaaleilla |
vokaalilla |
vokaaleilla |
Abl |
-lta |
vokaalilta |
vokaaleilta |
vokaalilta |
vokaaleilta |
vokaalilta |
vokaaleilta |
Tra |
-ksi |
vokaalikse |
vokaaleikse |
vokaalikse |
vokaaleikse |
vokaalikse |
vokaaleikse |
Ess |
-na |
vokaalina |
vokaaleina |
vokaalina |
vokaaleina |
vokaalina |
vokaaleina |
Abe |
-tta |
vokaalitta |
vokaaleitta |
vokaalitta |
vokaaleitta |
vokaalitta |
vokaaleitta |
Com |
-ne |
- |
vokaaleine |
- |
vokaaleine |
- |
vokaaleine |
Singular
Plural
Nom
-
vokaali
vokaali
vokaali
vokaali
vokaali
vokaali
Par
-ta
vokaalia
vokaalia
vokaalia
vokaaleita
vokaaleita
vokaaleita
Gen
-n
vokaali
vokaali
vokaali
vokaaleitte
vokaaleitte
vokaaleitte
Ill
mihin
vokaalii
vokaalii
vokaalii
vokaaleihi
vokaaleihi
vokaaleihi
Ine
-ssa
vokaalissa
vokaalissa
vokaalissa
vokaaleissa
vokaaleissa
vokaaleissa
Ela
-sta
vokaalista
vokaalista
vokaalista
vokaaleista
vokaaleista
vokaaleista
All
-lle
vokaalille
vokaalille
vokaalille
vokaaleille
vokaaleille
vokaaleille
Ade
-lla
vokaalilla
vokaalilla
vokaalilla
vokaaleilla
vokaaleilla
vokaaleilla
Abl
-lta
vokaalilta
vokaalilta
vokaalilta
vokaaleilta
vokaaleilta
vokaaleilta
Tra
-ksi
vokaalikse
vokaalikse
vokaalikse
vokaaleikse
vokaaleikse
vokaaleikse
Ess
-na
vokaalina
vokaalina
vokaalina
vokaaleina
vokaaleina
vokaaleina
Abe
-tta
vokaalitta
vokaalitta
vokaalitta
vokaaleitta
vokaaleitta
vokaaleitta
Com
-ne
-
-
-
vokaaleine
vokaaleine
vokaaleine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vokaali |
vokaali |
vokaali |
vokaali |
vokaali |
vokaali |
Par |
-ta |
vokaalia |
vokaaleita |
vokaalia |
vokaaleita |
vokaalia |
vokaaleita |
Gen |
-n |
vokaali |
vokaaleitte |
vokaali |
vokaaleitte |
vokaali |
vokaaleitte |
Ill |
mihin |
vokaalii |
vokaaleihi |
vokaalii |
vokaaleihi |
vokaalii |
vokaaleihi |
Ine |
-ssa |
vokaalissa |
vokaaleissa |
vokaalissa |
vokaaleissa |
vokaalissa |
vokaaleissa |
Ela |
-sta |
vokaalista |
vokaaleista |
vokaalista |
vokaaleista |
vokaalista |
vokaaleista |
All |
-lle |
vokaalille |
vokaaleille |
vokaalille |
vokaaleille |
vokaalille |
vokaaleille |
Ade |
-lla |
vokaalilla |
vokaaleilla |
vokaalilla |
vokaaleilla |
vokaalilla |
vokaaleilla |
Abl |
-lta |
vokaalilta |
vokaaleilta |
vokaalilta |
vokaaleilta |
vokaalilta |
vokaaleilta |
Tra |
-ksi |
vokaalikse |
vokaaleikse |
vokaalikse |
vokaaleikse |
vokaalikse |
vokaaleikse |
Ess |
-na |
vokaalina |
vokaaleina |
vokaalina |
vokaaleina |
vokaalina |
vokaaleina |
Abe |
-tta |
vokaalitta |
vokaaleitta |
vokaalitta |
vokaaleitta |
vokaalitta |
vokaaleitta |
Com |
-ne |
- |
vokaaleine |
- |
vokaaleine |
- |
vokaaleine |
Singular
Plural
Nom
-
vokaali
vokaali
vokaali
vokaali
vokaali
vokaali
Par
-ta
vokaalia
vokaalia
vokaalia
vokaaleita
vokaaleita
vokaaleita
Gen
-n
vokaali
vokaali
vokaali
vokaaleitte
vokaaleitte
vokaaleitte
Ill
mihin
vokaalii
vokaalii
vokaalii
vokaaleihi
vokaaleihi
vokaaleihi
Ine
-ssa
vokaalissa
vokaalissa
vokaalissa
vokaaleissa
vokaaleissa
vokaaleissa
Ela
-sta
vokaalista
vokaalista
vokaalista
vokaaleista
vokaaleista
vokaaleista
All
-lle
vokaalille
vokaalille
vokaalille
vokaaleille
vokaaleille
vokaaleille
Ade
-lla
vokaalilla
vokaalilla
vokaalilla
vokaaleilla
vokaaleilla
vokaaleilla
Abl
-lta
vokaalilta
vokaalilta
vokaalilta
vokaaleilta
vokaaleilta
vokaaleilta
Tra
-ksi
vokaalikse
vokaalikse
vokaalikse
vokaaleikse
vokaaleikse
vokaaleikse
Ess
-na
vokaalina
vokaalina
vokaalina
vokaaleina
vokaaleina
vokaaleina
Abe
-tta
vokaalitta
vokaalitta
vokaalitta
vokaaleitta
vokaaleitta
vokaaleitta
Com
-ne
-
-
-
vokaaleine
vokaaleine
vokaaleine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
takat / taat / ta’at |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taan / ta’an |
takojen |
Ill |
mihin |
takaan |
takoihin |
Ine |
-ssa |
taassa / ta’assa |
taoissa / ta’oissa |
Ela |
-sta |
taasta / ta’asta |
taoista / ta’oista |
All |
-lle |
taalle / ta’alle |
taoille / ta’oille |
Ade |
-lla |
taalla / ta’alla |
taoilla / ta’oilla |
Abl |
-lta |
taalta / ta’alta |
taoilta / ta’oilta |
Tra |
-ksi |
taaksi / ta’aksi |
taoiksi / ta’oiksi |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta / ta’atta |
taoitta / ta’oitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
Ins |
-in |
- |
taoin / ta’oin |
Singular
Plural
Nom
-
taka
takat / taat / ta’at
Par
-ta
takaa
takoja
Gen
-n
taan / ta’an
takojen
Ill
mihin
takaan
takoihin
Ine
-ssa
taassa / ta’assa
taoissa / ta’oissa
Ela
-sta
taasta / ta’asta
taoista / ta’oista
All
-lle
taalle / ta’alle
taoille / ta’oille
Ade
-lla
taalla / ta’alla
taoilla / ta’oilla
Abl
-lta
taalta / ta’alta
taoilta / ta’oilta
Tra
-ksi
taaksi / ta’aksi
taoiksi / ta’oiksi
Ess
-na
takana
takoina
Abe
-tta
taatta / ta’atta
taoitta / ta’oitta
Com
-ne
-
takoine
Ins
-in
-
taoin / ta’oin
| rear | taka- |
| back | selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka- |
| backward | takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka- |
| posterior | taka-, taempi |
| tail | perä-, taka- |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net