logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

takavokaali, noun

Word analysis
takavokaalien

takavokaalien

takavokaali

Noun, Plural Genitive

takka

Noun, Singular Nominative

+ vokaali

Noun, Plural Genitive

taka

Noun, Singular Nominative

+ vokaali

Noun, Plural Genitive

taka

Noun, Pref

+ vokaali

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takavokaali

takavokaalit

Par

-ta

takavokaalia

takavokaaleita / takavokaaleja

Gen

-n

takavokaalin

takavokaaleitten / takavokaaleiden / takavokaalien

Ill

mihin

takavokaaliin

takavokaaleihin

Ine

-ssa

takavokaalissa

takavokaaleissa

Ela

-sta

takavokaalista

takavokaaleista

All

-lle

takavokaalille

takavokaaleille

Ade

-lla

takavokaalilla

takavokaaleilla

Abl

-lta

takavokaalilta

takavokaaleilta

Tra

-ksi

takavokaaliksi

takavokaaleiksi

Ess

-na

takavokaalina

takavokaaleina

Abe

-tta

takavokaalitta

takavokaaleitta

Com

-ne

-

takavokaaleine

Ins

-in

-

takavokaalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takavokaali

takavokaalit

Par

-ta

takavokaalia

takavokaaleita / takavokaaleja

Gen

-n

takavokaalin

takavokaaleitten / takavokaaleiden / takavokaalien

Ill

mihin

takavokaaliin

takavokaaleihin

Ine

-ssa

takavokaalissa

takavokaaleissa

Ela

-sta

takavokaalista

takavokaaleista

All

-lle

takavokaalille

takavokaaleille

Ade

-lla

takavokaalilla

takavokaaleilla

Abl

-lta

takavokaalilta

takavokaaleilta

Tra

-ksi

takavokaaliksi

takavokaaleiksi

Ess

-na

takavokaalina

takavokaaleina

Abe

-tta

takavokaalitta

takavokaaleitta

Com

-ne

-

takavokaaleine

Ins

-in

-

takavokaalein

backbone
rewrite
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; WikiMatrix Etuvokaalit ä, ö ja y eivät yleensä esiinny samassa sanassa takavokaalien a, o ja u kanssa. They do not usually occur in the same word with back vowels a, o and u. Yleensä pyöreys on sitä voimakkaampaa, mitä suppeampi takavokaali on. Usually the higher a back vowel is, the more intense the rounding. Kun näitä kirjainyhdistelmiä edeltää vokaali, ne äännetään ja ennen etuvokaaleita e ja i ja ennen takavokaaleita o ja u. When these digraphs are preceded by a vowel, they are pronounced and before front vowels (/e/ and /i/) and before the back (/o/ and /u/). Mallorcalla velaarit k g ääntyvät sanan lopussa ja ennen etuvokaaleja, mikä on joissakin murteissa laajentunut kaikkiin ympäristöihin paitsi ennen likvidoja ja takavokaaleja; esim. sang. In Majorcan varieties, /k/ and /ɡ/ become and word-finally and before front vowels, in some of these dialects, this has extended to all environments except before liquids and back vowels; e.g. sang ('blood'). Käytetään ajattelemista, uskomista, tahtoa, kertomista, väittämistä tms. ilmaisevien verbien jälkeen tulevassa, ettäns-lauseen korvaavassa partisiippirakenteessa, kun päälauseella ja lauseenvastikkeen korvaamalla ettäns-lauseella on sama subjekti hän tai he, liitetään takavokaaleja sisältävän aktiivin partisiipin preesensiin yksikön genetiiviin (juoksevan, olevan), kun partisiippirakenteen tekeminen on samanaikaista päälauseen toiminnan kanssa. (lb) used in a participle structure replacing an "että" clause, preceded by a verb expressing e.g. telling, claiming, asserting, confirming, thinking, wish, desire, seeming, when the clauses have the same subject "he", "she" or "they" (only of people); appended to the active present participle in genitive singular (that includes back vowels ) when the action is concurrent with the main clause:. Show more arrow right

Wiktionary

(phonetics) A back vowel; a vowel which is pronounced so that the tongue is drawn back, as in Finnish a, o and u. Show more arrow right taka- +‎ vokaali Show more arrow right

Wikipedia

Vowel A vowel is a syllabic speech sound pronounced without any stricture in the vocal tract. Vowels are one of the two principal classes of speech sounds, the other being the consonant. Vowels vary in quality, in loudness and also in quantity (length). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takavokaalini

takavokaalini

takavokaalisi

takavokaalisi

takavokaalinsa

takavokaalinsa

Par

-ta

takavokaaliani

takavokaaleitani / takavokaalejani

takavokaaliasi

takavokaaleitasi / takavokaalejasi

takavokaaliansa / takavokaaliaan

takavokaaleitansa / takavokaaleitaan / takavokaalejansa / takavokaalejaan

Gen

-n

takavokaalini

takavokaaleitteni / takavokaaleideni / takavokaalieni

takavokaalisi

takavokaaleittesi / takavokaaleidesi / takavokaaliesi

takavokaalinsa

takavokaaleittensa / takavokaaleidensa / takavokaaliensa

Ill

mihin

takavokaaliini

takavokaaleihini

takavokaaliisi

takavokaaleihisi

takavokaaliinsa

takavokaaleihinsa

Ine

-ssa

takavokaalissani

takavokaaleissani

takavokaalissasi

takavokaaleissasi

takavokaalissansa / takavokaalissaan

takavokaaleissansa / takavokaaleissaan

Ela

-sta

takavokaalistani

takavokaaleistani

takavokaalistasi

takavokaaleistasi

takavokaalistansa / takavokaalistaan

takavokaaleistansa / takavokaaleistaan

All

-lle

takavokaalilleni

takavokaaleilleni

takavokaalillesi

takavokaaleillesi

takavokaalillensa / takavokaalilleen

takavokaaleillensa / takavokaaleillean

Ade

-lla

takavokaalillani

takavokaaleillani

takavokaalillasi

takavokaaleillasi

takavokaalillansa / takavokaalillaan

takavokaaleillansa / takavokaaleillaan

Abl

-lta

takavokaaliltani

takavokaaleiltani

takavokaaliltasi

takavokaaleiltasi

takavokaaliltansa / takavokaaliltaan

takavokaaleiltansa / takavokaaleiltaan

Tra

-ksi

takavokaalikseni

takavokaaleikseni

takavokaaliksesi

takavokaaleiksesi

takavokaaliksensa / takavokaalikseen

takavokaaleiksensa / takavokaaleikseen

Ess

-na

takavokaalinani

takavokaaleinani

takavokaalinasi

takavokaaleinasi

takavokaalinansa / takavokaalinaan

takavokaaleinansa / takavokaaleinaan

Abe

-tta

takavokaalittani

takavokaaleittani

takavokaalittasi

takavokaaleittasi

takavokaalittansa / takavokaalittaan

takavokaaleittansa / takavokaaleittaan

Com

-ne

-

takavokaaleineni

-

takavokaaleinesi

-

takavokaaleinensa / takavokaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

takavokaalini

takavokaalisi

takavokaalinsa

takavokaalini

takavokaalisi

takavokaalinsa

Par

-ta

takavokaaliani

takavokaaliasi

takavokaaliansa / takavokaaliaan

takavokaaleitani / takavokaalejani

takavokaaleitasi / takavokaalejasi

takavokaaleitansa / takavokaaleitaan / takavokaalejansa / takavokaalejaan

Gen

-n

takavokaalini

takavokaalisi

takavokaalinsa

takavokaaleitteni / takavokaaleideni / takavokaalieni

takavokaaleittesi / takavokaaleidesi / takavokaaliesi

takavokaaleittensa / takavokaaleidensa / takavokaaliensa

Ill

mihin

takavokaaliini

takavokaaliisi

takavokaaliinsa

takavokaaleihini

takavokaaleihisi

takavokaaleihinsa

Ine

-ssa

takavokaalissani

takavokaalissasi

takavokaalissansa / takavokaalissaan

takavokaaleissani

takavokaaleissasi

takavokaaleissansa / takavokaaleissaan

Ela

-sta

takavokaalistani

takavokaalistasi

takavokaalistansa / takavokaalistaan

takavokaaleistani

takavokaaleistasi

takavokaaleistansa / takavokaaleistaan

All

-lle

takavokaalilleni

takavokaalillesi

takavokaalillensa / takavokaalilleen

takavokaaleilleni

takavokaaleillesi

takavokaaleillensa / takavokaaleillean

Ade

-lla

takavokaalillani

takavokaalillasi

takavokaalillansa / takavokaalillaan

takavokaaleillani

takavokaaleillasi

takavokaaleillansa / takavokaaleillaan

Abl

-lta

takavokaaliltani

takavokaaliltasi

takavokaaliltansa / takavokaaliltaan

takavokaaleiltani

takavokaaleiltasi

takavokaaleiltansa / takavokaaleiltaan

Tra

-ksi

takavokaalikseni

takavokaaliksesi

takavokaaliksensa / takavokaalikseen

takavokaaleikseni

takavokaaleiksesi

takavokaaleiksensa / takavokaaleikseen

Ess

-na

takavokaalinani

takavokaalinasi

takavokaalinansa / takavokaalinaan

takavokaaleinani

takavokaaleinasi

takavokaaleinansa / takavokaaleinaan

Abe

-tta

takavokaalittani

takavokaalittasi

takavokaalittansa / takavokaalittaan

takavokaaleittani

takavokaaleittasi

takavokaaleittansa / takavokaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

takavokaaleineni

takavokaaleinesi

takavokaaleinensa / takavokaaleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takavokaalimme

takavokaalimme

takavokaalinne

takavokaalinne

takavokaalinsa

takavokaalinsa

Par

-ta

takavokaaliamme

takavokaaleitamme / takavokaalejamme

takavokaalianne

takavokaaleitanne / takavokaalejanne

takavokaaliansa / takavokaaliaan

takavokaaleitansa / takavokaaleitaan / takavokaalejansa / takavokaalejaan

Gen

-n

takavokaalimme

takavokaaleittemme / takavokaaleidemme / takavokaaliemme

takavokaalinne

takavokaaleittenne / takavokaaleidenne / takavokaalienne

takavokaalinsa

takavokaaleittensa / takavokaaleidensa / takavokaaliensa

Ill

mihin

takavokaaliimme

takavokaaleihimme

takavokaaliinne

takavokaaleihinne

takavokaaliinsa

takavokaaleihinsa

Ine

-ssa

takavokaalissamme

takavokaaleissamme

takavokaalissanne

takavokaaleissanne

takavokaalissansa / takavokaalissaan

takavokaaleissansa / takavokaaleissaan

Ela

-sta

takavokaalistamme

takavokaaleistamme

takavokaalistanne

takavokaaleistanne

takavokaalistansa / takavokaalistaan

takavokaaleistansa / takavokaaleistaan

All

-lle

takavokaalillemme

takavokaaleillemme

takavokaalillenne

takavokaaleillenne

takavokaalillensa / takavokaalilleen

takavokaaleillensa / takavokaaleillean

Ade

-lla

takavokaalillamme

takavokaaleillamme

takavokaalillanne

takavokaaleillanne

takavokaalillansa / takavokaalillaan

takavokaaleillansa / takavokaaleillaan

Abl

-lta

takavokaaliltamme

takavokaaleiltamme

takavokaaliltanne

takavokaaleiltanne

takavokaaliltansa / takavokaaliltaan

takavokaaleiltansa / takavokaaleiltaan

Tra

-ksi

takavokaaliksemme

takavokaaleiksemme

takavokaaliksenne

takavokaaleiksenne

takavokaaliksensa / takavokaalikseen

takavokaaleiksensa / takavokaaleikseen

Ess

-na

takavokaalinamme

takavokaaleinamme

takavokaalinanne

takavokaaleinanne

takavokaalinansa / takavokaalinaan

takavokaaleinansa / takavokaaleinaan

Abe

-tta

takavokaalittamme

takavokaaleittamme

takavokaalittanne

takavokaaleittanne

takavokaalittansa / takavokaalittaan

takavokaaleittansa / takavokaaleittaan

Com

-ne

-

takavokaaleinemme

-

takavokaaleinenne

-

takavokaaleinensa / takavokaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

takavokaalimme

takavokaalinne

takavokaalinsa

takavokaalimme

takavokaalinne

takavokaalinsa

Par

-ta

takavokaaliamme

takavokaalianne

takavokaaliansa / takavokaaliaan

takavokaaleitamme / takavokaalejamme

takavokaaleitanne / takavokaalejanne

takavokaaleitansa / takavokaaleitaan / takavokaalejansa / takavokaalejaan

Gen

-n

takavokaalimme

takavokaalinne

takavokaalinsa

takavokaaleittemme / takavokaaleidemme / takavokaaliemme

takavokaaleittenne / takavokaaleidenne / takavokaalienne

takavokaaleittensa / takavokaaleidensa / takavokaaliensa

Ill

mihin

takavokaaliimme

takavokaaliinne

takavokaaliinsa

takavokaaleihimme

takavokaaleihinne

takavokaaleihinsa

Ine

-ssa

takavokaalissamme

takavokaalissanne

takavokaalissansa / takavokaalissaan

takavokaaleissamme

takavokaaleissanne

takavokaaleissansa / takavokaaleissaan

Ela

-sta

takavokaalistamme

takavokaalistanne

takavokaalistansa / takavokaalistaan

takavokaaleistamme

takavokaaleistanne

takavokaaleistansa / takavokaaleistaan

All

-lle

takavokaalillemme

takavokaalillenne

takavokaalillensa / takavokaalilleen

takavokaaleillemme

takavokaaleillenne

takavokaaleillensa / takavokaaleillean

Ade

-lla

takavokaalillamme

takavokaalillanne

takavokaalillansa / takavokaalillaan

takavokaaleillamme

takavokaaleillanne

takavokaaleillansa / takavokaaleillaan

Abl

-lta

takavokaaliltamme

takavokaaliltanne

takavokaaliltansa / takavokaaliltaan

takavokaaleiltamme

takavokaaleiltanne

takavokaaleiltansa / takavokaaleiltaan

Tra

-ksi

takavokaaliksemme

takavokaaliksenne

takavokaaliksensa / takavokaalikseen

takavokaaleiksemme

takavokaaleiksenne

takavokaaleiksensa / takavokaaleikseen

Ess

-na

takavokaalinamme

takavokaalinanne

takavokaalinansa / takavokaalinaan

takavokaaleinamme

takavokaaleinanne

takavokaaleinansa / takavokaaleinaan

Abe

-tta

takavokaalittamme

takavokaalittanne

takavokaalittansa / takavokaalittaan

takavokaaleittamme

takavokaaleittanne

takavokaaleittansa / takavokaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

takavokaaleinemme

takavokaaleinenne

takavokaaleinensa / takavokaaleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takka

takat

Par

-ta

takkaa

takkoja

Gen

-n

takan

takkojen

Ill

mihin

takkaan

takkoihin

Ine

-ssa

takassa

takoissa

Ela

-sta

takasta

takoista

All

-lle

takalle

takoille

Ade

-lla

takalla

takoilla

Abl

-lta

takalta

takoilta

Tra

-ksi

takaksi

takoiksi

Ess

-na

takkana

takkoina

Abe

-tta

takatta

takoitta

Com

-ne

-

takkoine

Ins

-in

-

takoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takka

takat

Par

-ta

takkaa

takkoja

Gen

-n

takan

takkojen

Ill

mihin

takkaan

takkoihin

Ine

-ssa

takassa

takoissa

Ela

-sta

takasta

takoista

All

-lle

takalle

takoille

Ade

-lla

takalla

takoilla

Abl

-lta

takalta

takoilta

Tra

-ksi

takaksi

takoiksi

Ess

-na

takkana

takkoina

Abe

-tta

takatta

takoitta

Com

-ne

-

takkoine

Ins

-in

-

takoin

fireplace takka
fireside takka, kotiliesi, koti
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; WikiMatrix; Tatoeba; OPUS; Europarl parallel corpus; tmClass Ruokailutilassa oli iso takka. There was a big fireplace in the dining room. Takka oli täynnä palavia puita. The fireplace was full of burning wood. Takka lämmitti mukavasti koko huonetta. The fireplace warmed the whole room nicely. Takka lämmitti koko huonetta. The fireplace heated the whole room. Olimme onnekkaita, koska meillä oli suuri takka takanamme. We were lucky to have a large fireplace behind takanamme. Takka oli täysin uusi, kun he muuttivat taloon. The fireplace was completely new when they moved into the house. Laitoin puita takkaan palamaan. I put wood in the fireplace to burn. Takkojen tiivistysaineet. Sealants for fireplaces. Takkaa lämmitetään puilla. The fireplace is heated with wood. Ensi talvena haluaisin asua talossa, jossa on iso takka. Next winter, I would like to live in a house with a big fireplace. Show more arrow right

Wiktionary

fireplace Show more arrow right avotakka Show more arrow right A loan from dialectal Swedish stakka (“fireplace”), corresponding to English stack and standard Swedish stack. Show more arrow right

Wikipedia

Fireplace A fireplace or hearth is a structure made of brick, stone or metal designed to contain a fire. Fireplaces are used for the relaxing ambiance they create and for heating a room. Modern fireplaces vary in heat efficiency, depending on the design. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takkani

takkani

takkasi

takkasi

takkansa

takkansa

Par

-ta

takkaani

takkojani

takkaasi

takkojasi

takkaansa

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkani

takkojeni

takkasi

takkojesi

takkansa

takkojensa

Ill

mihin

takkaani

takkoihini

takkaasi

takkoihisi

takkaansa

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassani

takoissani

takassasi

takoissasi

takassansa / takassaan

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastani

takoistani

takastasi

takoistasi

takastansa / takastaan

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takalleni

takoilleni

takallesi

takoillesi

takallensa / takalleen

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallani

takoillani

takallasi

takoillasi

takallansa / takallaan

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltani

takoiltani

takaltasi

takoiltasi

takaltansa / takaltaan

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takakseni

takoikseni

takaksesi

takoiksesi

takaksensa / takakseen

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanani

takkoinani

takkanasi

takkoinasi

takkanansa / takkanaan

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattani

takoittani

takattasi

takoittasi

takattansa / takattaan

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

takkoineni

-

takkoinesi

-

takkoinensa / takkoineen

Singular

Plural

Nom

-

takkani

takkasi

takkansa

takkani

takkasi

takkansa

Par

-ta

takkaani

takkaasi

takkaansa

takkojani

takkojasi

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkani

takkasi

takkansa

takkojeni

takkojesi

takkojensa

Ill

mihin

takkaani

takkaasi

takkaansa

takkoihini

takkoihisi

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassani

takassasi

takassansa / takassaan

takoissani

takoissasi

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastani

takastasi

takastansa / takastaan

takoistani

takoistasi

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takalleni

takallesi

takallensa / takalleen

takoilleni

takoillesi

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallani

takallasi

takallansa / takallaan

takoillani

takoillasi

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltani

takaltasi

takaltansa / takaltaan

takoiltani

takoiltasi

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takakseni

takaksesi

takaksensa / takakseen

takoikseni

takoiksesi

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanani

takkanasi

takkanansa / takkanaan

takkoinani

takkoinasi

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattani

takattasi

takattansa / takattaan

takoittani

takoittasi

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

-

-

takkoineni

takkoinesi

takkoinensa / takkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takkamme

takkamme

takkanne

takkanne

takkansa

takkansa

Par

-ta

takkaamme

takkojamme

takkaanne

takkojanne

takkaansa

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkamme

takkojemme

takkanne

takkojenne

takkansa

takkojensa

Ill

mihin

takkaamme

takkoihimme

takkaanne

takkoihinne

takkaansa

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassamme

takoissamme

takassanne

takoissanne

takassansa / takassaan

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastamme

takoistamme

takastanne

takoistanne

takastansa / takastaan

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takallemme

takoillemme

takallenne

takoillenne

takallensa / takalleen

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallamme

takoillamme

takallanne

takoillanne

takallansa / takallaan

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltamme

takoiltamme

takaltanne

takoiltanne

takaltansa / takaltaan

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takaksemme

takoiksemme

takaksenne

takoiksenne

takaksensa / takakseen

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanamme

takkoinamme

takkananne

takkoinanne

takkanansa / takkanaan

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattamme

takoittamme

takattanne

takoittanne

takattansa / takattaan

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

takkoinemme

-

takkoinenne

-

takkoinensa / takkoineen

Singular

Plural

Nom

-

takkamme

takkanne

takkansa

takkamme

takkanne

takkansa

Par

-ta

takkaamme

takkaanne

takkaansa

takkojamme

takkojanne

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkamme

takkanne

takkansa

takkojemme

takkojenne

takkojensa

Ill

mihin

takkaamme

takkaanne

takkaansa

takkoihimme

takkoihinne

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassamme

takassanne

takassansa / takassaan

takoissamme

takoissanne

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastamme

takastanne

takastansa / takastaan

takoistamme

takoistanne

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takallemme

takallenne

takallensa / takalleen

takoillemme

takoillenne

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallamme

takallanne

takallansa / takallaan

takoillamme

takoillanne

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltamme

takaltanne

takaltansa / takaltaan

takoiltamme

takoiltanne

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takaksemme

takaksenne

takaksensa / takakseen

takoiksemme

takoiksenne

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanamme

takkananne

takkanansa / takkanaan

takkoinamme

takkoinanne

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattamme

takattanne

takattansa / takattaan

takoittamme

takoittanne

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

-

-

takkoinemme

takkoinenne

takkoinensa / takkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vokaali

vokaalit

Par

-ta

vokaalia

vokaaleita / vokaaleja

Gen

-n

vokaalin

vokaaleitten / vokaaleiden / vokaalien

Ill

mihin

vokaaliin

vokaaleihin

Ine

-ssa

vokaalissa

vokaaleissa

Ela

-sta

vokaalista

vokaaleista

All

-lle

vokaalille

vokaaleille

Ade

-lla

vokaalilla

vokaaleilla

Abl

-lta

vokaalilta

vokaaleilta

Tra

-ksi

vokaaliksi

vokaaleiksi

Ess

-na

vokaalina

vokaaleina

Abe

-tta

vokaalitta

vokaaleitta

Com

-ne

-

vokaaleine

Ins

-in

-

vokaalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vokaali

vokaalit

Par

-ta

vokaalia

vokaaleita / vokaaleja

Gen

-n

vokaalin

vokaaleitten / vokaaleiden / vokaalien

Ill

mihin

vokaaliin

vokaaleihin

Ine

-ssa

vokaalissa

vokaaleissa

Ela

-sta

vokaalista

vokaaleista

All

-lle

vokaalille

vokaaleille

Ade

-lla

vokaalilla

vokaaleilla

Abl

-lta

vokaalilta

vokaaleilta

Tra

-ksi

vokaaliksi

vokaaleiksi

Ess

-na

vokaalina

vokaaleina

Abe

-tta

vokaalitta

vokaaleitta

Com

-ne

-

vokaaleine

Ins

-in

-

vokaalein

vowel vokaali, ääntiö
vocal
Show more arrow right
TildeMODEL; OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence 214584 Vokaali ei ole konsonantti. Vowel is not a consonant. Vokaali voi olla joko pitkä tai lyhyt. A vowel can be either long or short. Suomen kielen tavuissa on aina yksi vokaali. Finnish syllables always contain one vowel. Tavun vokaali on usein vaikutuksen kohteena. The syllable vowel is often affected by the change. Entä vokaalit? Er, vowels! Vokaalit kutsuvat. Say your vowels. Vokaali on tavallisesti lyhyempi kuin vastaava diftongi. Vowels are usually shorter than the corresponding diphthongs. Vokaali on äänteitä, joista ilma kulkee suun aukioloasennolla. Vokaali is a sound in which the air flows through the mouth with an open articulation. Montako vokaalia kuulit? How many vowel sounds did you hear altogether? Vokaalivartalo on sanan muoto, johon liittyy taivutuksessa vokaali. A vowel stem is a form of a word that includes a vowel in inflection. Show more arrow right

Wiktionary

(phonetics) vowel Show more arrow right ääntiö Show more arrow right alavokaalietuvokaalikaksoisvokaalipuolivokaalitakavokaaliumpivokaalivokaalimusiikkivokaalisointuvokaalivartaloylävokaali Show more arrow right Derived from Latin vocalis, probably via Swedish vokal. Show more arrow right

Wikipedia

Vowel A vowel is a syllabic speech sound pronounced without any stricture in the vocal tract. Vowels are one of the two principal classes of speech sounds, the other being the consonant. Vowels vary in quality, in loudness and also in quantity (length). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vokaalini

vokaalini

vokaalisi

vokaalisi

vokaalinsa

vokaalinsa

Par

-ta

vokaaliani

vokaaleitani / vokaalejani

vokaaliasi

vokaaleitasi / vokaalejasi

vokaaliansa / vokaaliaan

vokaaleitansa / vokaaleitaan / vokaalejansa / vokaalejaan

Gen

-n

vokaalini

vokaaleitteni / vokaaleideni / vokaalieni

vokaalisi

vokaaleittesi / vokaaleidesi / vokaaliesi

vokaalinsa

vokaaleittensa / vokaaleidensa / vokaaliensa

Ill

mihin

vokaaliini

vokaaleihini

vokaaliisi

vokaaleihisi

vokaaliinsa

vokaaleihinsa

Ine

-ssa

vokaalissani

vokaaleissani

vokaalissasi

vokaaleissasi

vokaalissansa / vokaalissaan

vokaaleissansa / vokaaleissaan

Ela

-sta

vokaalistani

vokaaleistani

vokaalistasi

vokaaleistasi

vokaalistansa / vokaalistaan

vokaaleistansa / vokaaleistaan

All

-lle

vokaalilleni

vokaaleilleni

vokaalillesi

vokaaleillesi

vokaalillensa / vokaalilleen

vokaaleillensa / vokaaleillean

Ade

-lla

vokaalillani

vokaaleillani

vokaalillasi

vokaaleillasi

vokaalillansa / vokaalillaan

vokaaleillansa / vokaaleillaan

Abl

-lta

vokaaliltani

vokaaleiltani

vokaaliltasi

vokaaleiltasi

vokaaliltansa / vokaaliltaan

vokaaleiltansa / vokaaleiltaan

Tra

-ksi

vokaalikseni

vokaaleikseni

vokaaliksesi

vokaaleiksesi

vokaaliksensa / vokaalikseen

vokaaleiksensa / vokaaleikseen

Ess

-na

vokaalinani

vokaaleinani

vokaalinasi

vokaaleinasi

vokaalinansa / vokaalinaan

vokaaleinansa / vokaaleinaan

Abe

-tta

vokaalittani

vokaaleittani

vokaalittasi

vokaaleittasi

vokaalittansa / vokaalittaan

vokaaleittansa / vokaaleittaan

Com

-ne

-

vokaaleineni

-

vokaaleinesi

-

vokaaleinensa / vokaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

vokaalini

vokaalisi

vokaalinsa

vokaalini

vokaalisi

vokaalinsa

Par

-ta

vokaaliani

vokaaliasi

vokaaliansa / vokaaliaan

vokaaleitani / vokaalejani

vokaaleitasi / vokaalejasi

vokaaleitansa / vokaaleitaan / vokaalejansa / vokaalejaan

Gen

-n

vokaalini

vokaalisi

vokaalinsa

vokaaleitteni / vokaaleideni / vokaalieni

vokaaleittesi / vokaaleidesi / vokaaliesi

vokaaleittensa / vokaaleidensa / vokaaliensa

Ill

mihin

vokaaliini

vokaaliisi

vokaaliinsa

vokaaleihini

vokaaleihisi

vokaaleihinsa

Ine

-ssa

vokaalissani

vokaalissasi

vokaalissansa / vokaalissaan

vokaaleissani

vokaaleissasi

vokaaleissansa / vokaaleissaan

Ela

-sta

vokaalistani

vokaalistasi

vokaalistansa / vokaalistaan

vokaaleistani

vokaaleistasi

vokaaleistansa / vokaaleistaan

All

-lle

vokaalilleni

vokaalillesi

vokaalillensa / vokaalilleen

vokaaleilleni

vokaaleillesi

vokaaleillensa / vokaaleillean

Ade

-lla

vokaalillani

vokaalillasi

vokaalillansa / vokaalillaan

vokaaleillani

vokaaleillasi

vokaaleillansa / vokaaleillaan

Abl

-lta

vokaaliltani

vokaaliltasi

vokaaliltansa / vokaaliltaan

vokaaleiltani

vokaaleiltasi

vokaaleiltansa / vokaaleiltaan

Tra

-ksi

vokaalikseni

vokaaliksesi

vokaaliksensa / vokaalikseen

vokaaleikseni

vokaaleiksesi

vokaaleiksensa / vokaaleikseen

Ess

-na

vokaalinani

vokaalinasi

vokaalinansa / vokaalinaan

vokaaleinani

vokaaleinasi

vokaaleinansa / vokaaleinaan

Abe

-tta

vokaalittani

vokaalittasi

vokaalittansa / vokaalittaan

vokaaleittani

vokaaleittasi

vokaaleittansa / vokaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

vokaaleineni

vokaaleinesi

vokaaleinensa / vokaaleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vokaalimme

vokaalimme

vokaalinne

vokaalinne

vokaalinsa

vokaalinsa

Par

-ta

vokaaliamme

vokaaleitamme / vokaalejamme

vokaalianne

vokaaleitanne / vokaalejanne

vokaaliansa / vokaaliaan

vokaaleitansa / vokaaleitaan / vokaalejansa / vokaalejaan

Gen

-n

vokaalimme

vokaaleittemme / vokaaleidemme / vokaaliemme

vokaalinne

vokaaleittenne / vokaaleidenne / vokaalienne

vokaalinsa

vokaaleittensa / vokaaleidensa / vokaaliensa

Ill

mihin

vokaaliimme

vokaaleihimme

vokaaliinne

vokaaleihinne

vokaaliinsa

vokaaleihinsa

Ine

-ssa

vokaalissamme

vokaaleissamme

vokaalissanne

vokaaleissanne

vokaalissansa / vokaalissaan

vokaaleissansa / vokaaleissaan

Ela

-sta

vokaalistamme

vokaaleistamme

vokaalistanne

vokaaleistanne

vokaalistansa / vokaalistaan

vokaaleistansa / vokaaleistaan

All

-lle

vokaalillemme

vokaaleillemme

vokaalillenne

vokaaleillenne

vokaalillensa / vokaalilleen

vokaaleillensa / vokaaleillean

Ade

-lla

vokaalillamme

vokaaleillamme

vokaalillanne

vokaaleillanne

vokaalillansa / vokaalillaan

vokaaleillansa / vokaaleillaan

Abl

-lta

vokaaliltamme

vokaaleiltamme

vokaaliltanne

vokaaleiltanne

vokaaliltansa / vokaaliltaan

vokaaleiltansa / vokaaleiltaan

Tra

-ksi

vokaaliksemme

vokaaleiksemme

vokaaliksenne

vokaaleiksenne

vokaaliksensa / vokaalikseen

vokaaleiksensa / vokaaleikseen

Ess

-na

vokaalinamme

vokaaleinamme

vokaalinanne

vokaaleinanne

vokaalinansa / vokaalinaan

vokaaleinansa / vokaaleinaan

Abe

-tta

vokaalittamme

vokaaleittamme

vokaalittanne

vokaaleittanne

vokaalittansa / vokaalittaan

vokaaleittansa / vokaaleittaan

Com

-ne

-

vokaaleinemme

-

vokaaleinenne

-

vokaaleinensa / vokaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

vokaalimme

vokaalinne

vokaalinsa

vokaalimme

vokaalinne

vokaalinsa

Par

-ta

vokaaliamme

vokaalianne

vokaaliansa / vokaaliaan

vokaaleitamme / vokaalejamme

vokaaleitanne / vokaalejanne

vokaaleitansa / vokaaleitaan / vokaalejansa / vokaalejaan

Gen

-n

vokaalimme

vokaalinne

vokaalinsa

vokaaleittemme / vokaaleidemme / vokaaliemme

vokaaleittenne / vokaaleidenne / vokaalienne

vokaaleittensa / vokaaleidensa / vokaaliensa

Ill

mihin

vokaaliimme

vokaaliinne

vokaaliinsa

vokaaleihimme

vokaaleihinne

vokaaleihinsa

Ine

-ssa

vokaalissamme

vokaalissanne

vokaalissansa / vokaalissaan

vokaaleissamme

vokaaleissanne

vokaaleissansa / vokaaleissaan

Ela

-sta

vokaalistamme

vokaalistanne

vokaalistansa / vokaalistaan

vokaaleistamme

vokaaleistanne

vokaaleistansa / vokaaleistaan

All

-lle

vokaalillemme

vokaalillenne

vokaalillensa / vokaalilleen

vokaaleillemme

vokaaleillenne

vokaaleillensa / vokaaleillean

Ade

-lla

vokaalillamme

vokaalillanne

vokaalillansa / vokaalillaan

vokaaleillamme

vokaaleillanne

vokaaleillansa / vokaaleillaan

Abl

-lta

vokaaliltamme

vokaaliltanne

vokaaliltansa / vokaaliltaan

vokaaleiltamme

vokaaleiltanne

vokaaleiltansa / vokaaleiltaan

Tra

-ksi

vokaaliksemme

vokaaliksenne

vokaaliksensa / vokaalikseen

vokaaleiksemme

vokaaleiksenne

vokaaleiksensa / vokaaleikseen

Ess

-na

vokaalinamme

vokaalinanne

vokaalinansa / vokaalinaan

vokaaleinamme

vokaaleinanne

vokaaleinansa / vokaaleinaan

Abe

-tta

vokaalittamme

vokaalittanne

vokaalittansa / vokaalittaan

vokaaleittamme

vokaaleittanne

vokaaleittansa / vokaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

vokaaleinemme

vokaaleinenne

vokaaleinensa / vokaaleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept