logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

preesens, noun

Word analysis
preesensiin

preesensiin

preesens

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Plural Instructive

preesens

Noun, Singular Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

preesens

preesensit

Par

-ta

preesensiä

preesensejä

Gen

-n

preesensin

preesensien

Ill

mihin

preesensiin

preesenseihin

Ine

-ssa

preesensissä

preesenseissä

Ela

-sta

preesensistä

preesenseistä

All

-lle

preesensille

preesenseille

Ade

-lla

preesensillä

preesenseillä

Abl

-lta

preesensiltä

preesenseiltä

Tra

-ksi

preesensiksi

preesenseiksi

Ess

-na

preesensinä

preesenseinä

Abe

-tta

preesensittä

preesenseittä

Com

-ne

-

preesenseine

Ins

-in

-

preesensein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

preesens

preesensit

Par

-ta

preesensiä

preesensejä

Gen

-n

preesensin

preesensien

Ill

mihin

preesensiin

preesenseihin

Ine

-ssa

preesensissä

preesenseissä

Ela

-sta

preesensistä

preesenseistä

All

-lle

preesensille

preesenseille

Ade

-lla

preesensillä

preesenseillä

Abl

-lta

preesensiltä

preesenseiltä

Tra

-ksi

preesensiksi

preesenseiksi

Ess

-na

preesensinä

preesenseinä

Abe

-tta

preesensittä

preesenseittä

Com

-ne

-

preesenseine

Ins

-in

-

preesensein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

present tense preesens
present nykyisyys, lahja, nykyhetki, nykyaika, preesens
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Korp parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus Preesens aikamuotona. Present tense. Subjunktiivin preesens. The present subjunctive. Volo preesensissä. The present tense of volo. Preesens on yksi verbien aikamuodoista. The present is one of the verb tenses. Puhut preesensissä. You're speaking in the present tense. Preesens kertoo tapahtuman nykyhetkessä. The present tense indicates an action in the current moment. Tässä lauseessa käytetään preesensns-aikaa. The present tense is used in this sentence. Puhuit preesensissä. Anna you said " is. Preesens ilmaisee tapahtumaa nykyhetkellä. The present tense expresses an action happening at the present moment. Opettaja opettaa oppilaille preesens aikaa. The teacher teaches the students the present tense. Show more arrow right

Wiktionary

(grammar) present tense Show more arrow right kestämä (dated) Show more arrow right The preesens tense of Finnish is normally translated into English with either simple present or present continuous. Show more arrow right kestopreesens Show more arrow right From Latin praesens, present participle of praesum. Show more arrow right

Wikipedia

Present tense The present tense (abbreviated PRES or PRS) is a grammatical tense whose principal function is to locate a situation or event in the present time. The present tense is used for actions which are happening now. In order to explain and understand present tense, it is useful to imagine time as a line on which the past tense, the present and the future tense are positioned. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

preesensini

preesensini

preesensisi

preesensisi

preesensinsä

preesensinsä

Par

-ta

preesensiäni

preesensejäni

preesensiäsi

preesensejäsi

preesensiänsä / preesensiään

preesensejänsä / preesensejään

Gen

-n

preesensini

preesensieni

preesensisi

preesensiesi

preesensinsä

preesensiensä

Ill

mihin

preesensiini

preesenseihini

preesensiisi

preesenseihisi

preesensiinsä

preesenseihinsä

Ine

-ssa

preesensissäni

preesenseissäni

preesensissäsi

preesenseissäsi

preesensissänsä / preesensissään

preesenseissänsä / preesenseissään

Ela

-sta

preesensistäni

preesenseistäni

preesensistäsi

preesenseistäsi

preesensistänsä / preesensistään

preesenseistänsä / preesenseistään

All

-lle

preesensilleni

preesenseilleni

preesensillesi

preesenseillesi

preesensillensä / preesensilleen

preesenseillensä / preesenseilleän

Ade

-lla

preesensilläni

preesenseilläni

preesensilläsi

preesenseilläsi

preesensillänsä / preesensillään

preesenseillänsä / preesenseillään

Abl

-lta

preesensiltäni

preesenseiltäni

preesensiltäsi

preesenseiltäsi

preesensiltänsä / preesensiltään

preesenseiltänsä / preesenseiltään

Tra

-ksi

preesensikseni

preesenseikseni

preesensiksesi

preesenseiksesi

preesensiksensä / preesensikseen

preesenseiksensä / preesenseikseen

Ess

-na

preesensinäni

preesenseinäni

preesensinäsi

preesenseinäsi

preesensinänsä / preesensinään

preesenseinänsä / preesenseinään

Abe

-tta

preesensittäni

preesenseittäni

preesensittäsi

preesenseittäsi

preesensittänsä / preesensittään

preesenseittänsä / preesenseittään

Com

-ne

-

preesenseineni

-

preesenseinesi

-

preesenseinensä / preesenseineen

Singular

Plural

Nom

-

preesensini

preesensisi

preesensinsä

preesensini

preesensisi

preesensinsä

Par

-ta

preesensiäni

preesensiäsi

preesensiänsä / preesensiään

preesensejäni

preesensejäsi

preesensejänsä / preesensejään

Gen

-n

preesensini

preesensisi

preesensinsä

preesensieni

preesensiesi

preesensiensä

Ill

mihin

preesensiini

preesensiisi

preesensiinsä

preesenseihini

preesenseihisi

preesenseihinsä

Ine

-ssa

preesensissäni

preesensissäsi

preesensissänsä / preesensissään

preesenseissäni

preesenseissäsi

preesenseissänsä / preesenseissään

Ela

-sta

preesensistäni

preesensistäsi

preesensistänsä / preesensistään

preesenseistäni

preesenseistäsi

preesenseistänsä / preesenseistään

All

-lle

preesensilleni

preesensillesi

preesensillensä / preesensilleen

preesenseilleni

preesenseillesi

preesenseillensä / preesenseilleän

Ade

-lla

preesensilläni

preesensilläsi

preesensillänsä / preesensillään

preesenseilläni

preesenseilläsi

preesenseillänsä / preesenseillään

Abl

-lta

preesensiltäni

preesensiltäsi

preesensiltänsä / preesensiltään

preesenseiltäni

preesenseiltäsi

preesenseiltänsä / preesenseiltään

Tra

-ksi

preesensikseni

preesensiksesi

preesensiksensä / preesensikseen

preesenseikseni

preesenseiksesi

preesenseiksensä / preesenseikseen

Ess

-na

preesensinäni

preesensinäsi

preesensinänsä / preesensinään

preesenseinäni

preesenseinäsi

preesenseinänsä / preesenseinään

Abe

-tta

preesensittäni

preesensittäsi

preesensittänsä / preesensittään

preesenseittäni

preesenseittäsi

preesenseittänsä / preesenseittään

Com

-ne

-

-

-

preesenseineni

preesenseinesi

preesenseinensä / preesenseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

preesensimme

preesensimme

preesensinne

preesensinne

preesensinsä

preesensinsä

Par

-ta

preesensiämme

preesensejämme

preesensiänne

preesensejänne

preesensiänsä / preesensiään

preesensejänsä / preesensejään

Gen

-n

preesensimme

preesensiemme

preesensinne

preesensienne

preesensinsä

preesensiensä

Ill

mihin

preesensiimme

preesenseihimme

preesensiinne

preesenseihinne

preesensiinsä

preesenseihinsä

Ine

-ssa

preesensissämme

preesenseissämme

preesensissänne

preesenseissänne

preesensissänsä / preesensissään

preesenseissänsä / preesenseissään

Ela

-sta

preesensistämme

preesenseistämme

preesensistänne

preesenseistänne

preesensistänsä / preesensistään

preesenseistänsä / preesenseistään

All

-lle

preesensillemme

preesenseillemme

preesensillenne

preesenseillenne

preesensillensä / preesensilleen

preesenseillensä / preesenseilleän

Ade

-lla

preesensillämme

preesenseillämme

preesensillänne

preesenseillänne

preesensillänsä / preesensillään

preesenseillänsä / preesenseillään

Abl

-lta

preesensiltämme

preesenseiltämme

preesensiltänne

preesenseiltänne

preesensiltänsä / preesensiltään

preesenseiltänsä / preesenseiltään

Tra

-ksi

preesensiksemme

preesenseiksemme

preesensiksenne

preesenseiksenne

preesensiksensä / preesensikseen

preesenseiksensä / preesenseikseen

Ess

-na

preesensinämme

preesenseinämme

preesensinänne

preesenseinänne

preesensinänsä / preesensinään

preesenseinänsä / preesenseinään

Abe

-tta

preesensittämme

preesenseittämme

preesensittänne

preesenseittänne

preesensittänsä / preesensittään

preesenseittänsä / preesenseittään

Com

-ne

-

preesenseinemme

-

preesenseinenne

-

preesenseinensä / preesenseineen

Singular

Plural

Nom

-

preesensimme

preesensinne

preesensinsä

preesensimme

preesensinne

preesensinsä

Par

-ta

preesensiämme

preesensiänne

preesensiänsä / preesensiään

preesensejämme

preesensejänne

preesensejänsä / preesensejään

Gen

-n

preesensimme

preesensinne

preesensinsä

preesensiemme

preesensienne

preesensiensä

Ill

mihin

preesensiimme

preesensiinne

preesensiinsä

preesenseihimme

preesenseihinne

preesenseihinsä

Ine

-ssa

preesensissämme

preesensissänne

preesensissänsä / preesensissään

preesenseissämme

preesenseissänne

preesenseissänsä / preesenseissään

Ela

-sta

preesensistämme

preesensistänne

preesensistänsä / preesensistään

preesenseistämme

preesenseistänne

preesenseistänsä / preesenseistään

All

-lle

preesensillemme

preesensillenne

preesensillensä / preesensilleen

preesenseillemme

preesenseillenne

preesenseillensä / preesenseilleän

Ade

-lla

preesensillämme

preesensillänne

preesensillänsä / preesensillään

preesenseillämme

preesenseillänne

preesenseillänsä / preesenseillään

Abl

-lta

preesensiltämme

preesensiltänne

preesensiltänsä / preesensiltään

preesenseiltämme

preesenseiltänne

preesenseiltänsä / preesenseiltään

Tra

-ksi

preesensiksemme

preesensiksenne

preesensiksensä / preesensikseen

preesenseiksemme

preesenseiksenne

preesenseiksensä / preesenseikseen

Ess

-na

preesensinämme

preesensinänne

preesensinänsä / preesensinään

preesenseinämme

preesenseinänne

preesenseinänsä / preesenseinään

Abe

-tta

preesensittämme

preesensittänne

preesensittänsä / preesensittään

preesenseittämme

preesenseittänne

preesenseittänsä / preesenseittään

Com

-ne

-

-

-

preesenseinemme

preesenseinenne

preesenseinensä / preesenseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept