logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

monitulkintaisuus, noun

Word analysis
monitulkintaisuuteen

monitulkintaisuuteen

monitulkintaisuus

Noun, Singular Illative

moni

Noun, Pref

+ tulkki

Noun, Singular Genitive

+ tai

Noun, Singular Nominative

+ suu

Noun, Singular Nominative

+ tee

Noun, Singular Genitive

moni

Noun, Pref

+ tulkki

Noun, Singular Genitive

+ tai

Noun, Singular Nominative

+ suude

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

monitulkintaisuus

monitulkintaisuudet

Par

-ta

monitulkintaisuutta

monitulkintaisuuksia

Gen

-n

monitulkintaisuuden

monitulkintaisuuksien

Ill

mihin

monitulkintaisuuteen

monitulkintaisuuksiin

Ine

-ssa

monitulkintaisuudessa

monitulkintaisuuksissa

Ela

-sta

monitulkintaisuudesta

monitulkintaisuuksista

All

-lle

monitulkintaisuudelle

monitulkintaisuuksille

Ade

-lla

monitulkintaisuudella

monitulkintaisuuksilla

Abl

-lta

monitulkintaisuudelta

monitulkintaisuuksilta

Tra

-ksi

monitulkintaisuudeksi

monitulkintaisuuksiksi

Ess

-na

monitulkintaisuutena

monitulkintaisuuksina

Abe

-tta

monitulkintaisuudetta

monitulkintaisuuksitta

Com

-ne

-

monitulkintaisuuksine

Ins

-in

-

monitulkintaisuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

monitulkintaisuus

monitulkintaisuudet

Par

-ta

monitulkintaisuutta

monitulkintaisuuksia

Gen

-n

monitulkintaisuuden

monitulkintaisuuksien

Ill

mihin

monitulkintaisuuteen

monitulkintaisuuksiin

Ine

-ssa

monitulkintaisuudessa

monitulkintaisuuksissa

Ela

-sta

monitulkintaisuudesta

monitulkintaisuuksista

All

-lle

monitulkintaisuudelle

monitulkintaisuuksille

Ade

-lla

monitulkintaisuudella

monitulkintaisuuksilla

Abl

-lta

monitulkintaisuudelta

monitulkintaisuuksilta

Tra

-ksi

monitulkintaisuudeksi

monitulkintaisuuksiksi

Ess

-na

monitulkintaisuutena

monitulkintaisuuksina

Abe

-tta

monitulkintaisuudetta

monitulkintaisuuksitta

Com

-ne

-

monitulkintaisuuksine

Ins

-in

-

monitulkintaisuuksin

ambiguity
ambigence
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; Europarl8; EurLex-2 Koska muuten ajaudutaan juuri siihen postmoderniin monitulkintaisuuteen. Because otherwise the risk of just that post-modern ambiguity. Ainakin monitulkintaisuutta on lisätty. At least an element of ambiguity was introduced. Tämä työ syyllistyi kuitenkin lähtökohdan monitulkintaisuuteen: otsikko on liian laaja. Unfortunately, this work was misleading in that it was basically ambiguous with a very broad scope. Tämä on monissa tapauksissa johtanut monitulkintaisuuteen ja pitkittyneisiin menettelyihin. In a number of cases, this has led to ambiguity and to long drawn-out procedures. Tätä monitulkintaisuutta on selvennettävä. This ambiguity needs clarification. Monitulkintaisuus voi olla eriasteista. There are degrees of ambiguity. Viestissämme ei saa olla minkäänlaista monitulkintaisuutta. There should be absolutely no ambiguity about our message. Meidän on päästävä eroon tällaisesta monitulkintaisuudesta. One must get out of this ambiguity. Toinen asia on, että joukkokarkotuksiin liittyy monitulkintaisuutta. Secondly, there is ambiguity surrounding collective expulsions. Syynä on, että haluamme välttää vielä suuremman monitulkintaisuuden. The reason is that we want to avoid further ambiguity. Show more arrow right

Wiktionary

ambiguity, having multiple interpretations Show more arrow right monitulkintainen +‎ -uus Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monitulkintaisuuteni

monitulkintaisuuteni

monitulkintaisuutesi

monitulkintaisuutesi

monitulkintaisuutensa

monitulkintaisuutensa

Par

-ta

monitulkintaisuuttani

monitulkintaisuuksiani

monitulkintaisuuttasi

monitulkintaisuuksiasi

monitulkintaisuuttansa / monitulkintaisuuttaan

monitulkintaisuuksiansa / monitulkintaisuuksiaan

Gen

-n

monitulkintaisuuteni

monitulkintaisuuksieni

monitulkintaisuutesi

monitulkintaisuuksiesi

monitulkintaisuutensa

monitulkintaisuuksiensa

Ill

mihin

monitulkintaisuuteeni

monitulkintaisuuksiini

monitulkintaisuuteesi

monitulkintaisuuksiisi

monitulkintaisuuteensa

monitulkintaisuuksiinsa

Ine

-ssa

monitulkintaisuudessani

monitulkintaisuuksissani

monitulkintaisuudessasi

monitulkintaisuuksissasi

monitulkintaisuudessansa / monitulkintaisuudessaan

monitulkintaisuuksissansa / monitulkintaisuuksissaan

Ela

-sta

monitulkintaisuudestani

monitulkintaisuuksistani

monitulkintaisuudestasi

monitulkintaisuuksistasi

monitulkintaisuudestansa / monitulkintaisuudestaan

monitulkintaisuuksistansa / monitulkintaisuuksistaan

All

-lle

monitulkintaisuudelleni

monitulkintaisuuksilleni

monitulkintaisuudellesi

monitulkintaisuuksillesi

monitulkintaisuudellensa / monitulkintaisuudelleen

monitulkintaisuuksillensa / monitulkintaisuuksillean

Ade

-lla

monitulkintaisuudellani

monitulkintaisuuksillani

monitulkintaisuudellasi

monitulkintaisuuksillasi

monitulkintaisuudellansa / monitulkintaisuudellaan

monitulkintaisuuksillansa / monitulkintaisuuksillaan

Abl

-lta

monitulkintaisuudeltani

monitulkintaisuuksiltani

monitulkintaisuudeltasi

monitulkintaisuuksiltasi

monitulkintaisuudeltansa / monitulkintaisuudeltaan

monitulkintaisuuksiltansa / monitulkintaisuuksiltaan

Tra

-ksi

monitulkintaisuudekseni

monitulkintaisuuksikseni

monitulkintaisuudeksesi

monitulkintaisuuksiksesi

monitulkintaisuudeksensa / monitulkintaisuudekseen

monitulkintaisuuksiksensa / monitulkintaisuuksikseen

Ess

-na

monitulkintaisuutenani

monitulkintaisuuksinani

monitulkintaisuutenasi

monitulkintaisuuksinasi

monitulkintaisuutenansa / monitulkintaisuutenaan

monitulkintaisuuksinansa / monitulkintaisuuksinaan

Abe

-tta

monitulkintaisuudettani

monitulkintaisuuksittani

monitulkintaisuudettasi

monitulkintaisuuksittasi

monitulkintaisuudettansa / monitulkintaisuudettaan

monitulkintaisuuksittansa / monitulkintaisuuksittaan

Com

-ne

-

monitulkintaisuuksineni

-

monitulkintaisuuksinesi

-

monitulkintaisuuksinensa / monitulkintaisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

monitulkintaisuuteni

monitulkintaisuutesi

monitulkintaisuutensa

monitulkintaisuuteni

monitulkintaisuutesi

monitulkintaisuutensa

Par

-ta

monitulkintaisuuttani

monitulkintaisuuttasi

monitulkintaisuuttansa / monitulkintaisuuttaan

monitulkintaisuuksiani

monitulkintaisuuksiasi

monitulkintaisuuksiansa / monitulkintaisuuksiaan

Gen

-n

monitulkintaisuuteni

monitulkintaisuutesi

monitulkintaisuutensa

monitulkintaisuuksieni

monitulkintaisuuksiesi

monitulkintaisuuksiensa

Ill

mihin

monitulkintaisuuteeni

monitulkintaisuuteesi

monitulkintaisuuteensa

monitulkintaisuuksiini

monitulkintaisuuksiisi

monitulkintaisuuksiinsa

Ine

-ssa

monitulkintaisuudessani

monitulkintaisuudessasi

monitulkintaisuudessansa / monitulkintaisuudessaan

monitulkintaisuuksissani

monitulkintaisuuksissasi

monitulkintaisuuksissansa / monitulkintaisuuksissaan

Ela

-sta

monitulkintaisuudestani

monitulkintaisuudestasi

monitulkintaisuudestansa / monitulkintaisuudestaan

monitulkintaisuuksistani

monitulkintaisuuksistasi

monitulkintaisuuksistansa / monitulkintaisuuksistaan

All

-lle

monitulkintaisuudelleni

monitulkintaisuudellesi

monitulkintaisuudellensa / monitulkintaisuudelleen

monitulkintaisuuksilleni

monitulkintaisuuksillesi

monitulkintaisuuksillensa / monitulkintaisuuksillean

Ade

-lla

monitulkintaisuudellani

monitulkintaisuudellasi

monitulkintaisuudellansa / monitulkintaisuudellaan

monitulkintaisuuksillani

monitulkintaisuuksillasi

monitulkintaisuuksillansa / monitulkintaisuuksillaan

Abl

-lta

monitulkintaisuudeltani

monitulkintaisuudeltasi

monitulkintaisuudeltansa / monitulkintaisuudeltaan

monitulkintaisuuksiltani

monitulkintaisuuksiltasi

monitulkintaisuuksiltansa / monitulkintaisuuksiltaan

Tra

-ksi

monitulkintaisuudekseni

monitulkintaisuudeksesi

monitulkintaisuudeksensa / monitulkintaisuudekseen

monitulkintaisuuksikseni

monitulkintaisuuksiksesi

monitulkintaisuuksiksensa / monitulkintaisuuksikseen

Ess

-na

monitulkintaisuutenani

monitulkintaisuutenasi

monitulkintaisuutenansa / monitulkintaisuutenaan

monitulkintaisuuksinani

monitulkintaisuuksinasi

monitulkintaisuuksinansa / monitulkintaisuuksinaan

Abe

-tta

monitulkintaisuudettani

monitulkintaisuudettasi

monitulkintaisuudettansa / monitulkintaisuudettaan

monitulkintaisuuksittani

monitulkintaisuuksittasi

monitulkintaisuuksittansa / monitulkintaisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

monitulkintaisuuksineni

monitulkintaisuuksinesi

monitulkintaisuuksinensa / monitulkintaisuuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monitulkintaisuutemme

monitulkintaisuutemme

monitulkintaisuutenne

monitulkintaisuutenne

monitulkintaisuutensa

monitulkintaisuutensa

Par

-ta

monitulkintaisuuttamme

monitulkintaisuuksiamme

monitulkintaisuuttanne

monitulkintaisuuksianne

monitulkintaisuuttansa / monitulkintaisuuttaan

monitulkintaisuuksiansa / monitulkintaisuuksiaan

Gen

-n

monitulkintaisuutemme

monitulkintaisuuksiemme

monitulkintaisuutenne

monitulkintaisuuksienne

monitulkintaisuutensa

monitulkintaisuuksiensa

Ill

mihin

monitulkintaisuuteemme

monitulkintaisuuksiimme

monitulkintaisuuteenne

monitulkintaisuuksiinne

monitulkintaisuuteensa

monitulkintaisuuksiinsa

Ine

-ssa

monitulkintaisuudessamme

monitulkintaisuuksissamme

monitulkintaisuudessanne

monitulkintaisuuksissanne

monitulkintaisuudessansa / monitulkintaisuudessaan

monitulkintaisuuksissansa / monitulkintaisuuksissaan

Ela

-sta

monitulkintaisuudestamme

monitulkintaisuuksistamme

monitulkintaisuudestanne

monitulkintaisuuksistanne

monitulkintaisuudestansa / monitulkintaisuudestaan

monitulkintaisuuksistansa / monitulkintaisuuksistaan

All

-lle

monitulkintaisuudellemme

monitulkintaisuuksillemme

monitulkintaisuudellenne

monitulkintaisuuksillenne

monitulkintaisuudellensa / monitulkintaisuudelleen

monitulkintaisuuksillensa / monitulkintaisuuksillean

Ade

-lla

monitulkintaisuudellamme

monitulkintaisuuksillamme

monitulkintaisuudellanne

monitulkintaisuuksillanne

monitulkintaisuudellansa / monitulkintaisuudellaan

monitulkintaisuuksillansa / monitulkintaisuuksillaan

Abl

-lta

monitulkintaisuudeltamme

monitulkintaisuuksiltamme

monitulkintaisuudeltanne

monitulkintaisuuksiltanne

monitulkintaisuudeltansa / monitulkintaisuudeltaan

monitulkintaisuuksiltansa / monitulkintaisuuksiltaan

Tra

-ksi

monitulkintaisuudeksemme

monitulkintaisuuksiksemme

monitulkintaisuudeksenne

monitulkintaisuuksiksenne

monitulkintaisuudeksensa / monitulkintaisuudekseen

monitulkintaisuuksiksensa / monitulkintaisuuksikseen

Ess

-na

monitulkintaisuutenamme

monitulkintaisuuksinamme

monitulkintaisuutenanne

monitulkintaisuuksinanne

monitulkintaisuutenansa / monitulkintaisuutenaan

monitulkintaisuuksinansa / monitulkintaisuuksinaan

Abe

-tta

monitulkintaisuudettamme

monitulkintaisuuksittamme

monitulkintaisuudettanne

monitulkintaisuuksittanne

monitulkintaisuudettansa / monitulkintaisuudettaan

monitulkintaisuuksittansa / monitulkintaisuuksittaan

Com

-ne

-

monitulkintaisuuksinemme

-

monitulkintaisuuksinenne

-

monitulkintaisuuksinensa / monitulkintaisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

monitulkintaisuutemme

monitulkintaisuutenne

monitulkintaisuutensa

monitulkintaisuutemme

monitulkintaisuutenne

monitulkintaisuutensa

Par

-ta

monitulkintaisuuttamme

monitulkintaisuuttanne

monitulkintaisuuttansa / monitulkintaisuuttaan

monitulkintaisuuksiamme

monitulkintaisuuksianne

monitulkintaisuuksiansa / monitulkintaisuuksiaan

Gen

-n

monitulkintaisuutemme

monitulkintaisuutenne

monitulkintaisuutensa

monitulkintaisuuksiemme

monitulkintaisuuksienne

monitulkintaisuuksiensa

Ill

mihin

monitulkintaisuuteemme

monitulkintaisuuteenne

monitulkintaisuuteensa

monitulkintaisuuksiimme

monitulkintaisuuksiinne

monitulkintaisuuksiinsa

Ine

-ssa

monitulkintaisuudessamme

monitulkintaisuudessanne

monitulkintaisuudessansa / monitulkintaisuudessaan

monitulkintaisuuksissamme

monitulkintaisuuksissanne

monitulkintaisuuksissansa / monitulkintaisuuksissaan

Ela

-sta

monitulkintaisuudestamme

monitulkintaisuudestanne

monitulkintaisuudestansa / monitulkintaisuudestaan

monitulkintaisuuksistamme

monitulkintaisuuksistanne

monitulkintaisuuksistansa / monitulkintaisuuksistaan

All

-lle

monitulkintaisuudellemme

monitulkintaisuudellenne

monitulkintaisuudellensa / monitulkintaisuudelleen

monitulkintaisuuksillemme

monitulkintaisuuksillenne

monitulkintaisuuksillensa / monitulkintaisuuksillean

Ade

-lla

monitulkintaisuudellamme

monitulkintaisuudellanne

monitulkintaisuudellansa / monitulkintaisuudellaan

monitulkintaisuuksillamme

monitulkintaisuuksillanne

monitulkintaisuuksillansa / monitulkintaisuuksillaan

Abl

-lta

monitulkintaisuudeltamme

monitulkintaisuudeltanne

monitulkintaisuudeltansa / monitulkintaisuudeltaan

monitulkintaisuuksiltamme

monitulkintaisuuksiltanne

monitulkintaisuuksiltansa / monitulkintaisuuksiltaan

Tra

-ksi

monitulkintaisuudeksemme

monitulkintaisuudeksenne

monitulkintaisuudeksensa / monitulkintaisuudekseen

monitulkintaisuuksiksemme

monitulkintaisuuksiksenne

monitulkintaisuuksiksensa / monitulkintaisuuksikseen

Ess

-na

monitulkintaisuutenamme

monitulkintaisuutenanne

monitulkintaisuutenansa / monitulkintaisuutenaan

monitulkintaisuuksinamme

monitulkintaisuuksinanne

monitulkintaisuuksinansa / monitulkintaisuuksinaan

Abe

-tta

monitulkintaisuudettamme

monitulkintaisuudettanne

monitulkintaisuudettansa / monitulkintaisuudettaan

monitulkintaisuuksittamme

monitulkintaisuuksittanne

monitulkintaisuuksittansa / monitulkintaisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

monitulkintaisuuksinemme

monitulkintaisuuksinenne

monitulkintaisuuksinensa / monitulkintaisuuksineen

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tulkki

tulkit

Par

-ta

tulkkia

tulkkeja

Gen

-n

tulkin

tulkkien

Ill

mihin

tulkkiin

tulkkeihin

Ine

-ssa

tulkissa

tulkeissa

Ela

-sta

tulkista

tulkeista

All

-lle

tulkille

tulkeille

Ade

-lla

tulkilla

tulkeilla

Abl

-lta

tulkilta

tulkeilta

Tra

-ksi

tulkiksi

tulkeiksi

Ess

-na

tulkkina

tulkkeina

Abe

-tta

tulkitta

tulkeitta

Com

-ne

-

tulkkeine

Ins

-in

-

tulkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tulkki

tulkit

Par

-ta

tulkkia

tulkkeja

Gen

-n

tulkin

tulkkien

Ill

mihin

tulkkiin

tulkkeihin

Ine

-ssa

tulkissa

tulkeissa

Ela

-sta

tulkista

tulkeista

All

-lle

tulkille

tulkeille

Ade

-lla

tulkilla

tulkeilla

Abl

-lta

tulkilta

tulkeilta

Tra

-ksi

tulkiksi

tulkeiksi

Ess

-na

tulkkina

tulkkeina

Abe

-tta

tulkitta

tulkeitta

Com

-ne

-

tulkkeine

Ins

-in

-

tulkein

interpreter tulkki, tulkitsija
translator kääntäjä, tulkki
caliper tulkki, jalkatuki
calliper tulkki, jalkatuki
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Tatoeba parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; OpenSubtitles2018; jw2019; Tanzil; Tatoeba, sentence id: 5432 Tulkki käyttää viittomakieltä. The interpreter uses sign language. Meillä on hyvä tulkki konferenssissa. We have a good interpreter at the conference. Tulkki käänsi keskustelun simultaanisti. The interpreter translated the conversation simultaneously. Kuuntele tulkkia tarkkaan. Listen to the interpreter carefully. Tulkki on usein tarpeen monikielisissä neuvotteluissa. An interpreter is often needed in multilingual negotiations. Tulkkeja tarvitaan. Need for Interpreters. Voisitko pyytää tulkkia auttamaan? Could you ask the interpreter to help? Tulkki varmisti, että viesti välitettiin oikein kaikille osapuolille. The interpreter made sure that the message was conveyed correctly to all parties. Hän työskentelee sairaalassa tulkkina. She works at the hospital as an interpreter. Työskentelen tulkkina EU:n virastossa. I work as an interpreter at an EU agency. Show more arrow right

Wiktionary

interpreter (programming) interpreter (program that interprets and executes code) Show more arrow right (in programming): ohjelmatulkki Show more arrow right Borrowed from Old Swedish tolker, itself ultimately borrowed from Proto-Slavic tъlkъ, probably from Proto-Indo-European telkʷ-. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tulkkini

tulkkini

tulkkisi

tulkkisi

tulkkinsa

tulkkinsa

Par

-ta

tulkkiani

tulkkejani

tulkkiasi

tulkkejasi

tulkkiansa / tulkkiaan

tulkkejansa / tulkkejaan

Gen

-n

tulkkini

tulkkieni

tulkkisi

tulkkiesi

tulkkinsa

tulkkiensa

Ill

mihin

tulkkiini

tulkkeihini

tulkkiisi

tulkkeihisi

tulkkiinsa

tulkkeihinsa

Ine

-ssa

tulkissani

tulkeissani

tulkissasi

tulkeissasi

tulkissansa / tulkissaan

tulkeissansa / tulkeissaan

Ela

-sta

tulkistani

tulkeistani

tulkistasi

tulkeistasi

tulkistansa / tulkistaan

tulkeistansa / tulkeistaan

All

-lle

tulkilleni

tulkeilleni

tulkillesi

tulkeillesi

tulkillensa / tulkilleen

tulkeillensa / tulkeillean

Ade

-lla

tulkillani

tulkeillani

tulkillasi

tulkeillasi

tulkillansa / tulkillaan

tulkeillansa / tulkeillaan

Abl

-lta

tulkiltani

tulkeiltani

tulkiltasi

tulkeiltasi

tulkiltansa / tulkiltaan

tulkeiltansa / tulkeiltaan

Tra

-ksi

tulkikseni

tulkeikseni

tulkiksesi

tulkeiksesi

tulkiksensa / tulkikseen

tulkeiksensa / tulkeikseen

Ess

-na

tulkkinani

tulkkeinani

tulkkinasi

tulkkeinasi

tulkkinansa / tulkkinaan

tulkkeinansa / tulkkeinaan

Abe

-tta

tulkittani

tulkeittani

tulkittasi

tulkeittasi

tulkittansa / tulkittaan

tulkeittansa / tulkeittaan

Com

-ne

-

tulkkeineni

-

tulkkeinesi

-

tulkkeinensa / tulkkeineen

Singular

Plural

Nom

-

tulkkini

tulkkisi

tulkkinsa

tulkkini

tulkkisi

tulkkinsa

Par

-ta

tulkkiani

tulkkiasi

tulkkiansa / tulkkiaan

tulkkejani

tulkkejasi

tulkkejansa / tulkkejaan

Gen

-n

tulkkini

tulkkisi

tulkkinsa

tulkkieni

tulkkiesi

tulkkiensa

Ill

mihin

tulkkiini

tulkkiisi

tulkkiinsa

tulkkeihini

tulkkeihisi

tulkkeihinsa

Ine

-ssa

tulkissani

tulkissasi

tulkissansa / tulkissaan

tulkeissani

tulkeissasi

tulkeissansa / tulkeissaan

Ela

-sta

tulkistani

tulkistasi

tulkistansa / tulkistaan

tulkeistani

tulkeistasi

tulkeistansa / tulkeistaan

All

-lle

tulkilleni

tulkillesi

tulkillensa / tulkilleen

tulkeilleni

tulkeillesi

tulkeillensa / tulkeillean

Ade

-lla

tulkillani

tulkillasi

tulkillansa / tulkillaan

tulkeillani

tulkeillasi

tulkeillansa / tulkeillaan

Abl

-lta

tulkiltani

tulkiltasi

tulkiltansa / tulkiltaan

tulkeiltani

tulkeiltasi

tulkeiltansa / tulkeiltaan

Tra

-ksi

tulkikseni

tulkiksesi

tulkiksensa / tulkikseen

tulkeikseni

tulkeiksesi

tulkeiksensa / tulkeikseen

Ess

-na

tulkkinani

tulkkinasi

tulkkinansa / tulkkinaan

tulkkeinani

tulkkeinasi

tulkkeinansa / tulkkeinaan

Abe

-tta

tulkittani

tulkittasi

tulkittansa / tulkittaan

tulkeittani

tulkeittasi

tulkeittansa / tulkeittaan

Com

-ne

-

-

-

tulkkeineni

tulkkeinesi

tulkkeinensa / tulkkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tulkkimme

tulkkimme

tulkkinne

tulkkinne

tulkkinsa

tulkkinsa

Par

-ta

tulkkiamme

tulkkejamme

tulkkianne

tulkkejanne

tulkkiansa / tulkkiaan

tulkkejansa / tulkkejaan

Gen

-n

tulkkimme

tulkkiemme

tulkkinne

tulkkienne

tulkkinsa

tulkkiensa

Ill

mihin

tulkkiimme

tulkkeihimme

tulkkiinne

tulkkeihinne

tulkkiinsa

tulkkeihinsa

Ine

-ssa

tulkissamme

tulkeissamme

tulkissanne

tulkeissanne

tulkissansa / tulkissaan

tulkeissansa / tulkeissaan

Ela

-sta

tulkistamme

tulkeistamme

tulkistanne

tulkeistanne

tulkistansa / tulkistaan

tulkeistansa / tulkeistaan

All

-lle

tulkillemme

tulkeillemme

tulkillenne

tulkeillenne

tulkillensa / tulkilleen

tulkeillensa / tulkeillean

Ade

-lla

tulkillamme

tulkeillamme

tulkillanne

tulkeillanne

tulkillansa / tulkillaan

tulkeillansa / tulkeillaan

Abl

-lta

tulkiltamme

tulkeiltamme

tulkiltanne

tulkeiltanne

tulkiltansa / tulkiltaan

tulkeiltansa / tulkeiltaan

Tra

-ksi

tulkiksemme

tulkeiksemme

tulkiksenne

tulkeiksenne

tulkiksensa / tulkikseen

tulkeiksensa / tulkeikseen

Ess

-na

tulkkinamme

tulkkeinamme

tulkkinanne

tulkkeinanne

tulkkinansa / tulkkinaan

tulkkeinansa / tulkkeinaan

Abe

-tta

tulkittamme

tulkeittamme

tulkittanne

tulkeittanne

tulkittansa / tulkittaan

tulkeittansa / tulkeittaan

Com

-ne

-

tulkkeinemme

-

tulkkeinenne

-

tulkkeinensa / tulkkeineen

Singular

Plural

Nom

-

tulkkimme

tulkkinne

tulkkinsa

tulkkimme

tulkkinne

tulkkinsa

Par

-ta

tulkkiamme

tulkkianne

tulkkiansa / tulkkiaan

tulkkejamme

tulkkejanne

tulkkejansa / tulkkejaan

Gen

-n

tulkkimme

tulkkinne

tulkkinsa

tulkkiemme

tulkkienne

tulkkiensa

Ill

mihin

tulkkiimme

tulkkiinne

tulkkiinsa

tulkkeihimme

tulkkeihinne

tulkkeihinsa

Ine

-ssa

tulkissamme

tulkissanne

tulkissansa / tulkissaan

tulkeissamme

tulkeissanne

tulkeissansa / tulkeissaan

Ela

-sta

tulkistamme

tulkistanne

tulkistansa / tulkistaan

tulkeistamme

tulkeistanne

tulkeistansa / tulkeistaan

All

-lle

tulkillemme

tulkillenne

tulkillensa / tulkilleen

tulkeillemme

tulkeillenne

tulkeillensa / tulkeillean

Ade

-lla

tulkillamme

tulkillanne

tulkillansa / tulkillaan

tulkeillamme

tulkeillanne

tulkeillansa / tulkeillaan

Abl

-lta

tulkiltamme

tulkiltanne

tulkiltansa / tulkiltaan

tulkeiltamme

tulkeiltanne

tulkeiltansa / tulkeiltaan

Tra

-ksi

tulkiksemme

tulkiksenne

tulkiksensa / tulkikseen

tulkeiksemme

tulkeiksenne

tulkeiksensa / tulkeikseen

Ess

-na

tulkkinamme

tulkkinanne

tulkkinansa / tulkkinaan

tulkkeinamme

tulkkeinanne

tulkkeinansa / tulkkeinaan

Abe

-tta

tulkittamme

tulkittanne

tulkittansa / tulkittaan

tulkeittamme

tulkeittanne

tulkeittansa / tulkeittaan

Com

-ne

-

-

-

tulkkeinemme

tulkkeinenne

tulkkeinensa / tulkkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tai

tait

Par

-ta

taita

taita

Gen

-n

tain

taitten / taiden

Ill

mihin

taihin

taihin

Ine

-ssa

taissa

taissa

Ela

-sta

taista

taista

All

-lle

taille

taille

Ade

-lla

tailla

tailla

Abl

-lta

tailta

tailta

Tra

-ksi

taiksi

taiksi

Ess

-na

taina

taina

Abe

-tta

taitta

taitta

Com

-ne

-

taine

Ins

-in

-

tain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tai

tait

Par

-ta

taita

taita

Gen

-n

tain

taitten / taiden

Ill

mihin

taihin

taihin

Ine

-ssa

taissa

taissa

Ela

-sta

taista

taista

All

-lle

taille

taille

Ade

-lla

tailla

tailla

Abl

-lta

tailta

tailta

Tra

-ksi

taiksi

taiksi

Ess

-na

taina

taina

Abe

-tta

taitta

taitta

Com

-ne

-

taine

Ins

-in

-

tain

or tai, vai, eikä, taikka, eli, tai muuten
otherwise muuten, toisin, muutoin, muulla tavalla, muussa tapauksessa, tai
louse
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 87654; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 104611; University of Helsinki Finnish-English Parallel Corpus, sentence ID: 23456; Europarl; Europarl parallel corpus; OPUS Olen ylpeä taitani. I am proud of my skills. Jääkö lippu tainanne? Is the ticket remaining with you? Olen vaikuttunut taitanne. I am impressed with your skill. Haluaisin testata taitanne. I would like to test your abilities. Onko tämä tailtako? Is this from here? Tainanne onko kunnossa? Is everything okay with you? Kelpaako tainanne tunti? Is the time suitable for you? Haluan parantaa taitani pian. I want to improve my skills soon. Hän on hyvä tailtaan. He is good in every way. Kiitos avustasi tainamme. Thank you for your help on our behalf. Show more arrow right

Wiktionary

OR (logic gate or connector) Show more arrow right From earlier tahi, related to tahtoa, tahansa, tahallaan. Show more arrow right

Wikipedia

rinnastuskonjunktio
engl
OR), looginen konnektiivi, disjunktio aikajärjestelmä
tai kielet
thailaiset kielet, kielikunta Tai Huang
elokuvasarjassa Pirates of the Caribbean. tai
punahammasahven (Pagrus major), kalalaji Alex Tai
(s. 1966), brittiläinen Formula 1 -tallipäällikkö Katherine Tai (s. 1974), yhdysvaltalainen juristi ja kauppaedustaja Kobe Tai (oik. Carla Carter, s. 1972), yhdysvaltalainen pornonäyttelijä Tai Orathai (s. 1980), thaimaalainen luk thung -laulaja Tai Tzu-ying (s. 1994), taiwanilainen sulkapalloilija Tai Tuivasa (s. 1993), australialainen vapaaottelija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taini

taini

taisi

taisi

tainsa

tainsa

Par

-ta

taitani

taitani

taitasi

taitasi

taitansa / taitaan

taitansa / taitaan

Gen

-n

taini

taitteni / taideni

taisi

taittesi / taidesi

tainsa

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihini

taihini

taihisi

taihisi

taihinsa

taihinsa

Ine

-ssa

taissani

taissani

taissasi

taissasi

taissansa / taissaan

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistani

taistani

taistasi

taistasi

taistansa / taistaan

taistansa / taistaan

All

-lle

tailleni

tailleni

taillesi

taillesi

taillensa / tailleen

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillani

taillani

taillasi

taillasi

taillansa / taillaan

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtani

tailtani

tailtasi

tailtasi

tailtansa / tailtaan

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taikseni

taikseni

taiksesi

taiksesi

taiksensa / taikseen

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainani

tainani

tainasi

tainasi

tainansa / tainaan

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittani

taittani

taittasi

taittasi

taittansa / taittaan

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

taineni

-

tainesi

-

tainensa / taineen

Singular

Plural

Nom

-

taini

taisi

tainsa

taini

taisi

tainsa

Par

-ta

taitani

taitasi

taitansa / taitaan

taitani

taitasi

taitansa / taitaan

Gen

-n

taini

taisi

tainsa

taitteni / taideni

taittesi / taidesi

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihini

taihisi

taihinsa

taihini

taihisi

taihinsa

Ine

-ssa

taissani

taissasi

taissansa / taissaan

taissani

taissasi

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistani

taistasi

taistansa / taistaan

taistani

taistasi

taistansa / taistaan

All

-lle

tailleni

taillesi

taillensa / tailleen

tailleni

taillesi

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillani

taillasi

taillansa / taillaan

taillani

taillasi

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtani

tailtasi

tailtansa / tailtaan

tailtani

tailtasi

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taikseni

taiksesi

taiksensa / taikseen

taikseni

taiksesi

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainani

tainasi

tainansa / tainaan

tainani

tainasi

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittani

taittasi

taittansa / taittaan

taittani

taittasi

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

taineni

tainesi

tainensa / taineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taimme

taimme

tainne

tainne

tainsa

tainsa

Par

-ta

taitamme

taitamme

taitanne

taitanne

taitansa / taitaan

taitansa / taitaan

Gen

-n

taimme

taittemme / taidemme

tainne

taittenne / taidenne

tainsa

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihimme

taihimme

taihinne

taihinne

taihinsa

taihinsa

Ine

-ssa

taissamme

taissamme

taissanne

taissanne

taissansa / taissaan

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistamme

taistamme

taistanne

taistanne

taistansa / taistaan

taistansa / taistaan

All

-lle

taillemme

taillemme

taillenne

taillenne

taillensa / tailleen

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillamme

taillamme

taillanne

taillanne

taillansa / taillaan

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtamme

tailtamme

tailtanne

tailtanne

tailtansa / tailtaan

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taiksemme

taiksemme

taiksenne

taiksenne

taiksensa / taikseen

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainamme

tainamme

tainanne

tainanne

tainansa / tainaan

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittamme

taittamme

taittanne

taittanne

taittansa / taittaan

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

tainemme

-

tainenne

-

tainensa / taineen

Singular

Plural

Nom

-

taimme

tainne

tainsa

taimme

tainne

tainsa

Par

-ta

taitamme

taitanne

taitansa / taitaan

taitamme

taitanne

taitansa / taitaan

Gen

-n

taimme

tainne

tainsa

taittemme / taidemme

taittenne / taidenne

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihimme

taihinne

taihinsa

taihimme

taihinne

taihinsa

Ine

-ssa

taissamme

taissanne

taissansa / taissaan

taissamme

taissanne

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistamme

taistanne

taistansa / taistaan

taistamme

taistanne

taistansa / taistaan

All

-lle

taillemme

taillenne

taillensa / tailleen

taillemme

taillenne

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillamme

taillanne

taillansa / taillaan

taillamme

taillanne

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtamme

tailtanne

tailtansa / tailtaan

tailtamme

tailtanne

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taiksemme

taiksenne

taiksensa / taikseen

taiksemme

taiksenne

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainamme

tainanne

tainansa / tainaan

tainamme

tainanne

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittamme

taittanne

taittansa / taittaan

taittamme

taittanne

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

tainemme

tainenne

tainensa / taineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suu

suut

Par

-ta

suuta

suita

Gen

-n

suun

suitten / suiden

Ill

mihin

suuhun

suihin

Ine

-ssa

suussa

suissa

Ela

-sta

suusta

suista

All

-lle

suulle

suille

Ade

-lla

suulla

suilla

Abl

-lta

suulta

suilta

Tra

-ksi

suuksi

suiksi

Ess

-na

suuna

suina

Abe

-tta

suutta

suitta

Com

-ne

-

suine

Ins

-in

-

suin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suu

suut

Par

-ta

suuta

suita

Gen

-n

suun

suitten / suiden

Ill

mihin

suuhun

suihin

Ine

-ssa

suussa

suissa

Ela

-sta

suusta

suista

All

-lle

suulle

suille

Ade

-lla

suulla

suilla

Abl

-lta

suulta

suilta

Tra

-ksi

suuksi

suiksi

Ess

-na

suuna

suina

Abe

-tta

suutta

suitta

Com

-ne

-

suine

Ins

-in

-

suin

mouth suu, kita, aukko, uloskäytävä, sisäänkäytävä
orifice aukko, suu
jaws suu
outlet pistorasia, markkinat, poistoputki, aukko, myyntipiste, suu
muzzle kuono, kuonokoppa, turpa, suu
kisser suutelija, naama, suu
chop kyljys, potkut, leima, isku, suu, sananvaihto
gob monttu, möykky, kita, suu
chops leuat, suu
outfall laskukohta, suu
trap ansa, loukku, vesilukko, pyydys, hajulukko, suu
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Suu tuntuu kuivalta. Mouth feels dry. Tuki suusi. Shut up. Avaa suusi. Open your mouth. Pidä suusi. Keep your mouth off that! Avaa suusi! Open your mouth! Tuki suusi! Shut up! Sulje suusi. Close your mouth. Sulje suusi? Will you shut up? Siisti suusi! Watch your mouth! Siivoa suusi! Mind your language! Show more arrow right

Wiktionary

mouth Show more arrow right Adjectives suulas Nouns suukko Verbs suudellasuuttua (possibly) Show more arrow right alassuinherkkusuuhihansuuhölösuuillansuujoensuujokisuukankaansuukohdunsuumahansuunaurusuinovensuuovisuupartasuupullonsuupuronsuurääväsuusalmensuusuihinottosukansuusuorasuusuualuesuuaukkosuuhaarasuukappalesuukapulasuukirurgiasuukkosuusuukopusuulakisuuliekkisuuluukkusuunantosuunkostukesuunpieksentäsuunpieksäntäsuuntäysisuunvuorosuuontelosuuosasuuotesuupalasuupalttisuupamaussuupelisuupeltisuupielisuupohjasuuposkisuupuhesuupuolisuupurjesuurakosuurautasuurihmasuurustinkisuusanasuuseksisuusolasuusuihkesuusuihkutesuusumutesuutautisuutulehdussuuvannesuuvesisuuvärkkisuuväyläsuuäännetaskunsuuteränsuutuppisuutörösuuuuninsuu Show more arrow right From Proto-Finnic suu, from Proto-Uralic śuwe. Cognates include Estonian suu and Hungarian száj. Show more arrow right

Wikipedia

Mouth In animal anatomy, the mouth, also known as the oral cavity, buccal cavity, or in Latin cavum oris, is the opening through which many animals take in food and issue vocal sounds. It is also the cavity lying at the upper end of the alimentary canal, bounded on the outside by the lips and inside by the pharynx and containing in higher vertebrates the tongue and teeth. This cavity is also known as the buccal cavity, from the Latin bucca ("cheek"). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suuni

suuni

suusi

suusi

suunsa

suunsa

Par

-ta

suutani

suitani

suutasi

suitasi

suutansa / suutaan

suitansa / suitaan

Gen

-n

suuni

suitteni / suideni

suusi

suittesi / suidesi

suunsa

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhuni

suihini

suuhusi

suihisi

suuhunsa

suihinsa

Ine

-ssa

suussani

suissani

suussasi

suissasi

suussansa / suussaan

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustani

suistani

suustasi

suistasi

suustansa / suustaan

suistansa / suistaan

All

-lle

suulleni

suilleni

suullesi

suillesi

suullensa / suulleen

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullani

suillani

suullasi

suillasi

suullansa / suullaan

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultani

suiltani

suultasi

suiltasi

suultansa / suultaan

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suukseni

suikseni

suuksesi

suiksesi

suuksensa / suukseen

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunani

suinani

suunasi

suinasi

suunansa / suunaan

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttani

suittani

suuttasi

suittasi

suuttansa / suuttaan

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

suineni

-

suinesi

-

suinensa / suineen

Singular

Plural

Nom

-

suuni

suusi

suunsa

suuni

suusi

suunsa

Par

-ta

suutani

suutasi

suutansa / suutaan

suitani

suitasi

suitansa / suitaan

Gen

-n

suuni

suusi

suunsa

suitteni / suideni

suittesi / suidesi

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhuni

suuhusi

suuhunsa

suihini

suihisi

suihinsa

Ine

-ssa

suussani

suussasi

suussansa / suussaan

suissani

suissasi

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustani

suustasi

suustansa / suustaan

suistani

suistasi

suistansa / suistaan

All

-lle

suulleni

suullesi

suullensa / suulleen

suilleni

suillesi

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullani

suullasi

suullansa / suullaan

suillani

suillasi

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultani

suultasi

suultansa / suultaan

suiltani

suiltasi

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suukseni

suuksesi

suuksensa / suukseen

suikseni

suiksesi

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunani

suunasi

suunansa / suunaan

suinani

suinasi

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttani

suuttasi

suuttansa / suuttaan

suittani

suittasi

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

-

-

suineni

suinesi

suinensa / suineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suumme

suumme

suunne

suunne

suunsa

suunsa

Par

-ta

suutamme

suitamme

suutanne

suitanne

suutansa / suutaan

suitansa / suitaan

Gen

-n

suumme

suittemme / suidemme

suunne

suittenne / suidenne

suunsa

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhumme

suihimme

suuhunne

suihinne

suuhunsa

suihinsa

Ine

-ssa

suussamme

suissamme

suussanne

suissanne

suussansa / suussaan

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustamme

suistamme

suustanne

suistanne

suustansa / suustaan

suistansa / suistaan

All

-lle

suullemme

suillemme

suullenne

suillenne

suullensa / suulleen

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullamme

suillamme

suullanne

suillanne

suullansa / suullaan

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultamme

suiltamme

suultanne

suiltanne

suultansa / suultaan

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suuksemme

suiksemme

suuksenne

suiksenne

suuksensa / suukseen

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunamme

suinamme

suunanne

suinanne

suunansa / suunaan

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttamme

suittamme

suuttanne

suittanne

suuttansa / suuttaan

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

suinemme

-

suinenne

-

suinensa / suineen

Singular

Plural

Nom

-

suumme

suunne

suunsa

suumme

suunne

suunsa

Par

-ta

suutamme

suutanne

suutansa / suutaan

suitamme

suitanne

suitansa / suitaan

Gen

-n

suumme

suunne

suunsa

suittemme / suidemme

suittenne / suidenne

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhumme

suuhunne

suuhunsa

suihimme

suihinne

suihinsa

Ine

-ssa

suussamme

suussanne

suussansa / suussaan

suissamme

suissanne

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustamme

suustanne

suustansa / suustaan

suistamme

suistanne

suistansa / suistaan

All

-lle

suullemme

suullenne

suullensa / suulleen

suillemme

suillenne

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullamme

suullanne

suullansa / suullaan

suillamme

suillanne

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultamme

suultanne

suultansa / suultaan

suiltamme

suiltanne

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suuksemme

suuksenne

suuksensa / suukseen

suiksemme

suiksenne

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunamme

suunanne

suunansa / suunaan

suinamme

suinanne

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttamme

suuttanne

suuttansa / suuttaan

suittamme

suittanne

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

-

-

suinemme

suinenne

suinensa / suineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

tea tee, illallinen, iltapäiväateria, ilta-ateria
char siivooja, tee
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Tilde MODEL En juo teetä. I don't drink tea. Lämmin tee auttaa flunssassa. Warm tea helps with a cold. Juo teesi. Drink your tea. Mikä on lempiteesi?s-Musta tee. What is your favorite tea? - Black tea. Tässä teesi. Here's your tea, Doc. Ota teetä. Have some tea. Ai, teeni. Ooh, my tea! Juotko teesi? Are you gonna have yours? Teen teetä. I'll make tea. Saat teetä. Made you a tea. Show more arrow right

Wiktionary

(uncountable) tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis) Fin:Mene kauppaan ja osta teetä.Eng:Go to the supermarket and buy some tea. (uncountable) tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water) Fin:Haluaisitko teetä?Eng:Would you like some tea? (countable) tea (variety of the tea plant) Fin:Darjeeling on intialainen tee.Eng:Darjeeling is a tea from India. (uncountable, by extension) tea (any drink made by infusing parts of various other plants) Fin:yrttitee, kamomillatee, minttuteeEng:herb tea, camomile tea, mint tea (countable) tea, cup of tea (cup of any one of these drinks) Show more arrow right (drink made of Camella sinensis): saikka, tsaju, tsaiju (dialectal)(variety of the tea plant): teelaatu(cup of tea): teekupillinen, kuppi teetä Show more arrow right As the plural forms are quite rarely used and as they, with the exception of nominative, look the same as the plural forms of tie (“road”), it may be advisable to substitute a synonym for the word tee in those cases. Show more arrow right aamuteehedelmäteehopeateeiltateeirtoteejääteekamomillateekukkateekuplateeminttuteepiparminttuteepussiteeruusunmarjateesitruunateeteeastiastoteehuoneteejuomateekalustoteekannuteekeitinteekuppiteelaatuteelasiteelehdetteelehtiteeleipäteelusikkateemakkarateenjuontiteenkasvatusteenkeitinteenlehdetteenviljelyteepannuteepensasteepussiteepöytäteesekoitusteeseremoniateesieniteesiiviläteetarjoiluteetarjotinteetupateevatiteevesivadelmateeyrttitee Show more arrow right Borrowed from Swedish te, from Dutch thee, from Min Nan 茶 (tê) (Amoy dialect), from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan s-la (“leaf, tea”). From Latin tē. Show more arrow right

Wikipedia

Tea Tea is an aromatic beverage commonly prepared by pouring hot or boiling water over cured or fresh leaves of Camellia sinensis, an evergreen shrub native to China and East Asia. After water, it is the most widely consumed drink in the world. There are many different types of tea; some, like Chinese greens and Darjeeling, have a cooling, slightly bitter, and astringent flavour, while others have vastly different profiles that include sweet, nutty, floral, or grassy notes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teeni

teesi

teesi

teensä

teensä

Par

-ta

teetäni

teitäni

teetäsi

teitäsi

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teieni

teesi

teiesi

teensä

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teihini

teehesi

teihisi

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teissäni

teessäsi

teissäsi

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teistäni

teestäsi

teistäsi

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teilleni

teellesi

teillesi

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teilläni

teelläsi

teilläsi

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teiltäni

teeltäsi

teiltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teikseni

teeksesi

teiksesi

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teinäni

teenäsi

teinäsi

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teittäni

teettäsi

teittäsi

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teesi

teensä

teeni

teesi

teensä

Par

-ta

teetäni

teetäsi

teetänsä / teetään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teesi

teensä

teieni

teiesi

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teehesi

teehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teessäsi

teessänsä / teessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teestäsi

teestänsä / teestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teellesi

teellensä / teelleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teelläsi

teellänsä / teellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teeltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teeksesi

teeksensä / teekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teenäsi

teenänsä / teenään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teettäsi

teettänsä / teettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teemme

teenne

teenne

teensä

teensä

Par

-ta

teetämme

teitämme

teetänne

teitänne

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teiemme

teenne

teienne

teensä

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teihimme

teehenne

teihinne

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teissämme

teessänne

teissänne

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teistämme

teestänne

teistänne

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teillemme

teellenne

teillenne

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teillämme

teellänne

teillänne

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teiltämme

teeltänne

teiltänne

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teiksemme

teeksenne

teiksenne

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teinämme

teenänne

teinänne

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teittämme

teettänne

teittänne

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teenne

teensä

teemme

teenne

teensä

Par

-ta

teetämme

teetänne

teetänsä / teetään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teenne

teensä

teiemme

teienne

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teehenne

teehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teessänne

teessänsä / teessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teestänne

teestänsä / teestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teellenne

teellensä / teelleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teellänne

teellänsä / teellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teeltänne

teeltänsä / teeltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teeksenne

teeksensä / teekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teenänne

teenänsä / teenään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teettänne

teettänsä / teettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suude

suuteet

Par

-ta

suudetta

suuteita / suutehia

Gen

-n

suuteen

suuteitten / suuteiden / suutehien / suutehitten

Ill

mihin

suuteeseen

suuteisiin / suuteihin / suutehisin

Ine

-ssa

suuteessa

suutehissa / suuteissa

Ela

-sta

suuteesta

suutehista / suuteista

All

-lle

suuteelle

suutehille / suuteille

Ade

-lla

suuteella

suutehilla / suuteilla

Abl

-lta

suuteelta

suutehilta / suuteilta

Tra

-ksi

suuteeksi

suutehiksi / suuteiksi

Ess

-na

suuteena

suutehina / suuteina

Abe

-tta

suuteetta

suutehitta / suuteitta

Com

-ne

-

suutehine / suuteine

Ins

-in

-

suutehin / suutein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suude

suuteet

Par

-ta

suudetta

suuteita / suutehia

Gen

-n

suuteen

suuteitten / suuteiden / suutehien / suutehitten

Ill

mihin

suuteeseen

suuteisiin / suuteihin / suutehisin

Ine

-ssa

suuteessa

suutehissa / suuteissa

Ela

-sta

suuteesta

suutehista / suuteista

All

-lle

suuteelle

suutehille / suuteille

Ade

-lla

suuteella

suutehilla / suuteilla

Abl

-lta

suuteelta

suutehilta / suuteilta

Tra

-ksi

suuteeksi

suutehiksi / suuteiksi

Ess

-na

suuteena

suutehina / suuteina

Abe

-tta

suuteetta

suutehitta / suuteitta

Com

-ne

-

suutehine / suuteine

Ins

-in

-

suutehin / suutein

kissing fish
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Tatoeba; Europarl; WikiMatrix parallel corpus; WikiMatrix; OpenSubtitles; OPUS 100 parallel corpus Suutehissa on hiljaista. It's quiet in the mouth. Kaipaan suuteidesi lempeyttä. I miss the gentleness of your kisses. Suude oli viileä tuulenvire. (In Finnish: The scent was a cool breeze.). The scent was a cool breeze. Lasten suutehissa on usein makkaraa. Children often have sausage in their mouths. En unohda koskaan suuteidesi makeutta. I will never forget the sweetness of your kisses. En voi vastustaa suuteidesi viehätystä. I can't resist the charm of your kisses. Tarvitsen suuteidesi lämpöä kylminä öinä. I need the warmth of your kisses on cold nights. Hampaat voivat vihloa, etenkin suutehissa. Teeth can ache, especially at the gums. Suutehissa istumisesta on hyvä näköala lavalle. Sitting in the front rows provides a good view of the stage. Suuteidesi jälkeen olin aivan pyörällä päästäni. After your kisses, my head was spinning. Show more arrow right

Wiktionary

A wedge that is used to fasten the blade of an axe. Show more arrow right suutaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suuteeni

suuteeni

suuteesi

suuteesi

suuteensa

suuteensa

Par

-ta

suudettani

suuteitani / suutehiani

suudettasi

suuteitasi / suutehiasi

suudettansa / suudettaan

suuteitansa / suuteitaan / suutehiansa / suutehiaan

Gen

-n

suuteeni

suuteitteni / suuteideni / suutehieni / suutehitteni

suuteesi

suuteittesi / suuteidesi / suutehiesi / suutehittesi

suuteensa

suuteittensa / suuteidensa / suutehiensa / suutehittensa

Ill

mihin

suuteeseeni

suuteisiini / suuteihini / suutehisini

suuteeseesi

suuteisiisi / suuteihisi / suutehisisi

suuteeseensa

suuteisiinsa / suuteihinsa / suutehisinsa

Ine

-ssa

suuteessani

suutehissani / suuteissani

suuteessasi

suutehissasi / suuteissasi

suuteessansa / suuteessaan

suutehissansa / suutehissaan / suuteissansa / suuteissaan

Ela

-sta

suuteestani

suutehistani / suuteistani

suuteestasi

suutehistasi / suuteistasi

suuteestansa / suuteestaan

suutehistansa / suutehistaan / suuteistansa / suuteistaan

All

-lle

suuteelleni

suutehilleni / suuteilleni

suuteellesi

suutehillesi / suuteillesi

suuteellensa / suuteelleen

suutehillensa / suutehillean / suuteillensa / suuteillean

Ade

-lla

suuteellani

suutehillani / suuteillani

suuteellasi

suutehillasi / suuteillasi

suuteellansa / suuteellaan

suutehillansa / suutehillaan / suuteillansa / suuteillaan

Abl

-lta

suuteeltani

suutehiltani / suuteiltani

suuteeltasi

suutehiltasi / suuteiltasi

suuteeltansa / suuteeltaan

suutehiltansa / suutehiltaan / suuteiltansa / suuteiltaan

Tra

-ksi

suuteekseni

suutehikseni / suuteikseni

suuteeksesi

suutehiksesi / suuteiksesi

suuteeksensa / suuteekseen

suutehikseen / suutehiksensa / suuteikseen / suuteiksensa

Ess

-na

suuteenani

suutehinani / suuteinani

suuteenasi

suutehinasi / suuteinasi

suuteenansa / suuteenaan

suutehinansa / suutehinaan / suuteinansa / suuteinaan

Abe

-tta

suuteettani

suutehittani / suuteittani

suuteettasi

suutehittasi / suuteittasi

suuteettansa / suuteettaan

suutehittansa / suutehittaan / suuteittansa / suuteittaan

Com

-ne

-

suutehineni / suuteineni

-

suutehinesi / suuteinesi

-

suutehineen / suutehinensa / suuteineen / suuteinensa

Singular

Plural

Nom

-

suuteeni

suuteesi

suuteensa

suuteeni

suuteesi

suuteensa

Par

-ta

suudettani

suudettasi

suudettansa / suudettaan

suuteitani / suutehiani

suuteitasi / suutehiasi

suuteitansa / suuteitaan / suutehiansa / suutehiaan

Gen

-n

suuteeni

suuteesi

suuteensa

suuteitteni / suuteideni / suutehieni / suutehitteni

suuteittesi / suuteidesi / suutehiesi / suutehittesi

suuteittensa / suuteidensa / suutehiensa / suutehittensa

Ill

mihin

suuteeseeni

suuteeseesi

suuteeseensa

suuteisiini / suuteihini / suutehisini

suuteisiisi / suuteihisi / suutehisisi

suuteisiinsa / suuteihinsa / suutehisinsa

Ine

-ssa

suuteessani

suuteessasi

suuteessansa / suuteessaan

suutehissani / suuteissani

suutehissasi / suuteissasi

suutehissansa / suutehissaan / suuteissansa / suuteissaan

Ela

-sta

suuteestani

suuteestasi

suuteestansa / suuteestaan

suutehistani / suuteistani

suutehistasi / suuteistasi

suutehistansa / suutehistaan / suuteistansa / suuteistaan

All

-lle

suuteelleni

suuteellesi

suuteellensa / suuteelleen

suutehilleni / suuteilleni

suutehillesi / suuteillesi

suutehillensa / suutehillean / suuteillensa / suuteillean

Ade

-lla

suuteellani

suuteellasi

suuteellansa / suuteellaan

suutehillani / suuteillani

suutehillasi / suuteillasi

suutehillansa / suutehillaan / suuteillansa / suuteillaan

Abl

-lta

suuteeltani

suuteeltasi

suuteeltansa / suuteeltaan

suutehiltani / suuteiltani

suutehiltasi / suuteiltasi

suutehiltansa / suutehiltaan / suuteiltansa / suuteiltaan

Tra

-ksi

suuteekseni

suuteeksesi

suuteeksensa / suuteekseen

suutehikseni / suuteikseni

suutehiksesi / suuteiksesi

suutehikseen / suutehiksensa / suuteikseen / suuteiksensa

Ess

-na

suuteenani

suuteenasi

suuteenansa / suuteenaan

suutehinani / suuteinani

suutehinasi / suuteinasi

suutehinansa / suutehinaan / suuteinansa / suuteinaan

Abe

-tta

suuteettani

suuteettasi

suuteettansa / suuteettaan

suutehittani / suuteittani

suutehittasi / suuteittasi

suutehittansa / suutehittaan / suuteittansa / suuteittaan

Com

-ne

-

-

-

suutehineni / suuteineni

suutehinesi / suuteinesi

suutehineen / suutehinensa / suuteineen / suuteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suuteemme

suuteemme

suuteenne

suuteenne

suuteensa

suuteensa

Par

-ta

suudettamme

suuteitamme / suutehiamme

suudettanne

suuteitanne / suutehianne

suudettansa / suudettaan

suuteitansa / suuteitaan / suutehiansa / suutehiaan

Gen

-n

suuteemme

suuteittemme / suuteidemme / suutehiemme / suutehittemme

suuteenne

suuteittenne / suuteidenne / suutehienne / suutehittenne

suuteensa

suuteittensa / suuteidensa / suutehiensa / suutehittensa

Ill

mihin

suuteeseemme

suuteisiimme / suuteihimme / suutehisimme

suuteeseenne

suuteisiinne / suuteihinne / suutehisinne

suuteeseensa

suuteisiinsa / suuteihinsa / suutehisinsa

Ine

-ssa

suuteessamme

suutehissamme / suuteissamme

suuteessanne

suutehissanne / suuteissanne

suuteessansa / suuteessaan

suutehissansa / suutehissaan / suuteissansa / suuteissaan

Ela

-sta

suuteestamme

suutehistamme / suuteistamme

suuteestanne

suutehistanne / suuteistanne

suuteestansa / suuteestaan

suutehistansa / suutehistaan / suuteistansa / suuteistaan

All

-lle

suuteellemme

suutehillemme / suuteillemme

suuteellenne

suutehillenne / suuteillenne

suuteellensa / suuteelleen

suutehillensa / suutehillean / suuteillensa / suuteillean

Ade

-lla

suuteellamme

suutehillamme / suuteillamme

suuteellanne

suutehillanne / suuteillanne

suuteellansa / suuteellaan

suutehillansa / suutehillaan / suuteillansa / suuteillaan

Abl

-lta

suuteeltamme

suutehiltamme / suuteiltamme

suuteeltanne

suutehiltanne / suuteiltanne

suuteeltansa / suuteeltaan

suutehiltansa / suutehiltaan / suuteiltansa / suuteiltaan

Tra

-ksi

suuteeksemme

suutehiksemme / suuteiksemme

suuteeksenne

suutehiksenne / suuteiksenne

suuteeksensa / suuteekseen

suutehikseen / suutehiksensa / suuteikseen / suuteiksensa

Ess

-na

suuteenamme

suutehinamme / suuteinamme

suuteenanne

suutehinanne / suuteinanne

suuteenansa / suuteenaan

suutehinansa / suutehinaan / suuteinansa / suuteinaan

Abe

-tta

suuteettamme

suutehittamme / suuteittamme

suuteettanne

suutehittanne / suuteittanne

suuteettansa / suuteettaan

suutehittansa / suutehittaan / suuteittansa / suuteittaan

Com

-ne

-

suutehinemme / suuteinemme

-

suutehinenne / suuteinenne

-

suutehineen / suutehinensa / suuteineen / suuteinensa

Singular

Plural

Nom

-

suuteemme

suuteenne

suuteensa

suuteemme

suuteenne

suuteensa

Par

-ta

suudettamme

suudettanne

suudettansa / suudettaan

suuteitamme / suutehiamme

suuteitanne / suutehianne

suuteitansa / suuteitaan / suutehiansa / suutehiaan

Gen

-n

suuteemme

suuteenne

suuteensa

suuteittemme / suuteidemme / suutehiemme / suutehittemme

suuteittenne / suuteidenne / suutehienne / suutehittenne

suuteittensa / suuteidensa / suutehiensa / suutehittensa

Ill

mihin

suuteeseemme

suuteeseenne

suuteeseensa

suuteisiimme / suuteihimme / suutehisimme

suuteisiinne / suuteihinne / suutehisinne

suuteisiinsa / suuteihinsa / suutehisinsa

Ine

-ssa

suuteessamme

suuteessanne

suuteessansa / suuteessaan

suutehissamme / suuteissamme

suutehissanne / suuteissanne

suutehissansa / suutehissaan / suuteissansa / suuteissaan

Ela

-sta

suuteestamme

suuteestanne

suuteestansa / suuteestaan

suutehistamme / suuteistamme

suutehistanne / suuteistanne

suutehistansa / suutehistaan / suuteistansa / suuteistaan

All

-lle

suuteellemme

suuteellenne

suuteellensa / suuteelleen

suutehillemme / suuteillemme

suutehillenne / suuteillenne

suutehillensa / suutehillean / suuteillensa / suuteillean

Ade

-lla

suuteellamme

suuteellanne

suuteellansa / suuteellaan

suutehillamme / suuteillamme

suutehillanne / suuteillanne

suutehillansa / suutehillaan / suuteillansa / suuteillaan

Abl

-lta

suuteeltamme

suuteeltanne

suuteeltansa / suuteeltaan

suutehiltamme / suuteiltamme

suutehiltanne / suuteiltanne

suutehiltansa / suutehiltaan / suuteiltansa / suuteiltaan

Tra

-ksi

suuteeksemme

suuteeksenne

suuteeksensa / suuteekseen

suutehiksemme / suuteiksemme

suutehiksenne / suuteiksenne

suutehikseen / suutehiksensa / suuteikseen / suuteiksensa

Ess

-na

suuteenamme

suuteenanne

suuteenansa / suuteenaan

suutehinamme / suuteinamme

suutehinanne / suuteinanne

suutehinansa / suutehinaan / suuteinansa / suuteinaan

Abe

-tta

suuteettamme

suuteettanne

suuteettansa / suuteettaan

suutehittamme / suuteittamme

suutehittanne / suuteittanne

suutehittansa / suutehittaan / suuteittansa / suuteittaan

Com

-ne

-

-

-

suutehinemme / suuteinemme

suutehinenne / suuteinenne

suutehineen / suutehinensa / suuteineen / suuteinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

monitulkintaisuus

monitulkintaisuudet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

monitulkintaisuuden

monitulkintaisuuksien

Ill

mihin

monitulkintaisuuteen

Solve

Ine

-ssa

monitulkintaisuuksissa

Solve

Ela

-sta

monitulkintaisuudesta

monitulkintaisuuksista

All

-lle

monitulkintaisuudelle

Solve

Ade

-lla

monitulkintaisuudella

monitulkintaisuuksilla

Abl

-lta

monitulkintaisuudelta

monitulkintaisuuksilta

Tra

-ksi

monitulkintaisuuksiksi

Solve

Ess

-na

monitulkintaisuutena

monitulkintaisuuksina

Abe

-tta

monitulkintaisuudetta

monitulkintaisuuksitta

Com

-ne

-

monitulkintaisuuksine

Ins

-in

-

monitulkintaisuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

monitulkintaisuus

monitulkintaisuudet

Par

-ta

Gen

-n

monitulkintaisuuden

monitulkintaisuuksien

Ill

mihin

monitulkintaisuuteen

Ine

-ssa

monitulkintaisuuksissa

Ela

-sta

monitulkintaisuudesta

monitulkintaisuuksista

All

-lle

monitulkintaisuudelle

Ade

-lla

monitulkintaisuudella

monitulkintaisuuksilla

Abl

-lta

monitulkintaisuudelta

monitulkintaisuuksilta

Tra

-ksi

monitulkintaisuuksiksi

Ess

-na

monitulkintaisuutena

monitulkintaisuuksina

Abe

-tta

monitulkintaisuudetta

monitulkintaisuuksitta

Com

-ne

-

monitulkintaisuuksine

Ins

-in

-

monitulkintaisuuksin

Singular

Plural

Nom

-

tulkki

tulkit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tulkin

tulkkien

Ill

mihin

tulkkiin

Solve

Ine

-ssa

tulkeissa

Solve

Ela

-sta

tulkista

tulkeista

All

-lle

tulkille

Solve

Ade

-lla

tulkilla

tulkeilla

Abl

-lta

tulkilta

tulkeilta

Tra

-ksi

tulkeiksi

Solve

Ess

-na

tulkkina

tulkkeina

Abe

-tta

tulkitta

tulkeitta

Com

-ne

-

tulkkeine

Ins

-in

-

tulkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tulkki

tulkit

Par

-ta

Gen

-n

tulkin

tulkkien

Ill

mihin

tulkkiin

Ine

-ssa

tulkeissa

Ela

-sta

tulkista

tulkeista

All

-lle

tulkille

Ade

-lla

tulkilla

tulkeilla

Abl

-lta

tulkilta

tulkeilta

Tra

-ksi

tulkeiksi

Ess

-na

tulkkina

tulkkeina

Abe

-tta

tulkitta

tulkeitta

Com

-ne

-

tulkkeine

Ins

-in

-

tulkein

Singular

Plural

Nom

-

tai

tait

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tain

taitten / taiden

Ill

mihin

taihin

Solve

Ine

-ssa

taissa

Solve

Ela

-sta

taista

taista

All

-lle

taille

Solve

Ade

-lla

tailla

tailla

Abl

-lta

tailta

tailta

Tra

-ksi

taiksi

Solve

Ess

-na

taina

taina

Abe

-tta

taitta

taitta

Com

-ne

-

taine

Ins

-in

-

tain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tai

tait

Par

-ta

Gen

-n

tain

taitten / taiden

Ill

mihin

taihin

Ine

-ssa

taissa

Ela

-sta

taista

taista

All

-lle

taille

Ade

-lla

tailla

tailla

Abl

-lta

tailta

tailta

Tra

-ksi

taiksi

Ess

-na

taina

taina

Abe

-tta

taitta

taitta

Com

-ne

-

taine

Ins

-in

-

tain

Singular

Plural

Nom

-

suu

suut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

suun

suitten / suiden

Ill

mihin

suuhun

Solve

Ine

-ssa

suissa

Solve

Ela

-sta

suusta

suista

All

-lle

suulle

Solve

Ade

-lla

suulla

suilla

Abl

-lta

suulta

suilta

Tra

-ksi

suiksi

Solve

Ess

-na

suuna

suina

Abe

-tta

suutta

suitta

Com

-ne

-

suine

Ins

-in

-

suin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suu

suut

Par

-ta

Gen

-n

suun

suitten / suiden

Ill

mihin

suuhun

Ine

-ssa

suissa

Ela

-sta

suusta

suista

All

-lle

suulle

Ade

-lla

suulla

suilla

Abl

-lta

suulta

suilta

Tra

-ksi

suiksi

Ess

-na

suuna

suina

Abe

-tta

suutta

suitta

Com

-ne

-

suine

Ins

-in

-

suin

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

Solve

Ine

-ssa

teissä

Solve

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

Solve

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teiksi

Solve

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

Ine

-ssa

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Singular

Plural

Nom

-

suude

suuteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

suuteen

suuteitten / suuteiden / suutehien / suutehitten

Ill

mihin

suuteeseen

Solve

Ine

-ssa

suutehissa / suuteissa

Solve

Ela

-sta

suuteesta

suutehista / suuteista

All

-lle

suuteelle

Solve

Ade

-lla

suuteella

suutehilla / suuteilla

Abl

-lta

suuteelta

suutehilta / suuteilta

Tra

-ksi

suutehiksi / suuteiksi

Solve

Ess

-na

suuteena

suutehina / suuteina

Abe

-tta

suuteetta

suutehitta / suuteitta

Com

-ne

-

suutehine / suuteine

Ins

-in

-

suutehin / suutein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suude

suuteet

Par

-ta

Gen

-n

suuteen

suuteitten / suuteiden / suutehien / suutehitten

Ill

mihin

suuteeseen

Ine

-ssa

suutehissa / suuteissa

Ela

-sta

suuteesta

suutehista / suuteista

All

-lle

suuteelle

Ade

-lla

suuteella

suutehilla / suuteilla

Abl

-lta

suuteelta

suutehilta / suuteilta

Tra

-ksi

suutehiksi / suuteiksi

Ess

-na

suuteena

suutehina / suuteina

Abe

-tta

suuteetta

suutehitta / suuteitta

Com

-ne

-

suutehine / suuteine

Ins

-in

-

suutehin / suutein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept