logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laidunmaa, noun

Word analysis
laidunmaapalkkiota

laidunmaapalkkiota

laidunmaa

Noun, Singular Nominative

+ palkki

Noun, Singular Nominative

+ ota

Noun, Singular Nominative

laidunmaa

Noun, Singular Nominative

+ palkkio

Noun, Singular Partitive

laidun

Noun, Singular Nominative

+ maa

Noun, Singular Nominative

+ palkki

Noun, Singular Nominative

+ ota

Noun, Singular Nominative

laidun

Noun, Singular Nominative

+ maa

Noun, Singular Nominative

+ palkkio

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laidunmaa

laidunmaat

Par

-ta

laidunmaata

laidunmaita

Gen

-n

laidunmaan

laidunmaitten / laidunmaiden

Ill

mihin

laidunmaahan

laidunmaihin

Ine

-ssa

laidunmaassa

laidunmaissa

Ela

-sta

laidunmaasta

laidunmaista

All

-lle

laidunmaalle

laidunmaille

Ade

-lla

laidunmaalla

laidunmailla

Abl

-lta

laidunmaalta

laidunmailta

Tra

-ksi

laidunmaaksi

laidunmaiksi

Ess

-na

laidunmaana

laidunmaina

Abe

-tta

laidunmaatta

laidunmaitta

Com

-ne

-

laidunmaine

Ins

-in

-

laidunmain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laidunmaa

laidunmaat

Par

-ta

laidunmaata

laidunmaita

Gen

-n

laidunmaan

laidunmaitten / laidunmaiden

Ill

mihin

laidunmaahan

laidunmaihin

Ine

-ssa

laidunmaassa

laidunmaissa

Ela

-sta

laidunmaasta

laidunmaista

All

-lle

laidunmaalle

laidunmaille

Ade

-lla

laidunmaalla

laidunmailla

Abl

-lta

laidunmaalta

laidunmailta

Tra

-ksi

laidunmaaksi

laidunmaiksi

Ess

-na

laidunmaana

laidunmaina

Abe

-tta

laidunmaatta

laidunmaitta

Com

-ne

-

laidunmaine

Ins

-in

-

laidunmain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

grazing land laidunmaa
pasture laidun, laidunmaa, laidunrehu
grazing laidunmaa
Show more arrow right
Eurlex2018q4; Tatoeba; EurLex-2; Europarl; jw2019 Laidunmaa ja niitty lukuun ottamatta luonnonlaidunta. Pasture and meadow, excluding rough grazings. Yli 90 prosenttia laidunmaista on yhteisomistuksessa. Over 90 percent of pasturelands are in communal ownership. A) laidunmaan hoitoa jatketaan; (a) grassland management shall continue; Puolet kaikista EU:n maatalousalueista on määritelty laidunmaaksi. Half of all EU agricultural areas are designated as pastureland. Leeviläisten osuutena oli kaupunkeja ja niiden laidunmaita. Share of Levites consisted of cities and their pasture grounds. Laidunmaita on rajallinen määrä, ja ne ovat voimakkaan paineen alla. Pasturelands are in limited supply and under intense pressure. Laidunmaita on vähän, mutta lupaavin alue sijaitsee Lapin luoteisosassa. Pastureland is scarce, but the most promising area is located in the northwest of Lapland. Maatilan karja laiduntaa perimämaassa, ja sille on varattu 600 hehtaaria laidunmaita. The farm's cattle graze on ancestral land, with 600 hectares of pastureland set aside for them. Laidunmaan hoitoon ja parantamiseen liittyvät toimenpiteet, kuten. Measures related to grazing land management and pasture improvement such as:. ETSK:n mielestä komission ehdotukset johtavat siihen, että maidontuotannolla laidunmaans-alueilla ja heikosti tuottavilla alueilla on tulevaisuudessakin huomattavan heikko kilpailuasema. The Commission proposals will, to the Committee's mind, create a situation where milk production in grassland areas and low-yield disadvantaged regions will continue to suffer from major competitive disadvantages. Show more arrow right

Wiktionary

pasture, pastureland range (area of open, often unfenced, grazing land) Show more arrow right laidun Show more arrow right laidun +‎ maa Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laidunmaani

laidunmaani

laidunmaasi

laidunmaasi

laidunmaansa

laidunmaansa

Par

-ta

laidunmaatani

laidunmaitani

laidunmaatasi

laidunmaitasi

laidunmaatansa / laidunmaataan

laidunmaitansa / laidunmaitaan

Gen

-n

laidunmaani

laidunmaitteni / laidunmaideni

laidunmaasi

laidunmaittesi / laidunmaidesi

laidunmaansa

laidunmaittensa / laidunmaidensa

Ill

mihin

laidunmaahani

laidunmaihini

laidunmaahasi

laidunmaihisi

laidunmaahansa

laidunmaihinsa

Ine

-ssa

laidunmaassani

laidunmaissani

laidunmaassasi

laidunmaissasi

laidunmaassansa / laidunmaassaan

laidunmaissansa / laidunmaissaan

Ela

-sta

laidunmaastani

laidunmaistani

laidunmaastasi

laidunmaistasi

laidunmaastansa / laidunmaastaan

laidunmaistansa / laidunmaistaan

All

-lle

laidunmaalleni

laidunmailleni

laidunmaallesi

laidunmaillesi

laidunmaallensa / laidunmaalleen

laidunmaillensa / laidunmaillean

Ade

-lla

laidunmaallani

laidunmaillani

laidunmaallasi

laidunmaillasi

laidunmaallansa / laidunmaallaan

laidunmaillansa / laidunmaillaan

Abl

-lta

laidunmaaltani

laidunmailtani

laidunmaaltasi

laidunmailtasi

laidunmaaltansa / laidunmaaltaan

laidunmailtansa / laidunmailtaan

Tra

-ksi

laidunmaakseni

laidunmaikseni

laidunmaaksesi

laidunmaiksesi

laidunmaaksensa / laidunmaakseen

laidunmaiksensa / laidunmaikseen

Ess

-na

laidunmaanani

laidunmainani

laidunmaanasi

laidunmainasi

laidunmaanansa / laidunmaanaan

laidunmainansa / laidunmainaan

Abe

-tta

laidunmaattani

laidunmaittani

laidunmaattasi

laidunmaittasi

laidunmaattansa / laidunmaattaan

laidunmaittansa / laidunmaittaan

Com

-ne

-

laidunmaineni

-

laidunmainesi

-

laidunmainensa / laidunmaineen

Singular

Plural

Nom

-

laidunmaani

laidunmaasi

laidunmaansa

laidunmaani

laidunmaasi

laidunmaansa

Par

-ta

laidunmaatani

laidunmaatasi

laidunmaatansa / laidunmaataan

laidunmaitani

laidunmaitasi

laidunmaitansa / laidunmaitaan

Gen

-n

laidunmaani

laidunmaasi

laidunmaansa

laidunmaitteni / laidunmaideni

laidunmaittesi / laidunmaidesi

laidunmaittensa / laidunmaidensa

Ill

mihin

laidunmaahani

laidunmaahasi

laidunmaahansa

laidunmaihini

laidunmaihisi

laidunmaihinsa

Ine

-ssa

laidunmaassani

laidunmaassasi

laidunmaassansa / laidunmaassaan

laidunmaissani

laidunmaissasi

laidunmaissansa / laidunmaissaan

Ela

-sta

laidunmaastani

laidunmaastasi

laidunmaastansa / laidunmaastaan

laidunmaistani

laidunmaistasi

laidunmaistansa / laidunmaistaan

All

-lle

laidunmaalleni

laidunmaallesi

laidunmaallensa / laidunmaalleen

laidunmailleni

laidunmaillesi

laidunmaillensa / laidunmaillean

Ade

-lla

laidunmaallani

laidunmaallasi

laidunmaallansa / laidunmaallaan

laidunmaillani

laidunmaillasi

laidunmaillansa / laidunmaillaan

Abl

-lta

laidunmaaltani

laidunmaaltasi

laidunmaaltansa / laidunmaaltaan

laidunmailtani

laidunmailtasi

laidunmailtansa / laidunmailtaan

Tra

-ksi

laidunmaakseni

laidunmaaksesi

laidunmaaksensa / laidunmaakseen

laidunmaikseni

laidunmaiksesi

laidunmaiksensa / laidunmaikseen

Ess

-na

laidunmaanani

laidunmaanasi

laidunmaanansa / laidunmaanaan

laidunmainani

laidunmainasi

laidunmainansa / laidunmainaan

Abe

-tta

laidunmaattani

laidunmaattasi

laidunmaattansa / laidunmaattaan

laidunmaittani

laidunmaittasi

laidunmaittansa / laidunmaittaan

Com

-ne

-

-

-

laidunmaineni

laidunmainesi

laidunmainensa / laidunmaineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laidunmaamme

laidunmaamme

laidunmaanne

laidunmaanne

laidunmaansa

laidunmaansa

Par

-ta

laidunmaatamme

laidunmaitamme

laidunmaatanne

laidunmaitanne

laidunmaatansa / laidunmaataan

laidunmaitansa / laidunmaitaan

Gen

-n

laidunmaamme

laidunmaittemme / laidunmaidemme

laidunmaanne

laidunmaittenne / laidunmaidenne

laidunmaansa

laidunmaittensa / laidunmaidensa

Ill

mihin

laidunmaahamme

laidunmaihimme

laidunmaahanne

laidunmaihinne

laidunmaahansa

laidunmaihinsa

Ine

-ssa

laidunmaassamme

laidunmaissamme

laidunmaassanne

laidunmaissanne

laidunmaassansa / laidunmaassaan

laidunmaissansa / laidunmaissaan

Ela

-sta

laidunmaastamme

laidunmaistamme

laidunmaastanne

laidunmaistanne

laidunmaastansa / laidunmaastaan

laidunmaistansa / laidunmaistaan

All

-lle

laidunmaallemme

laidunmaillemme

laidunmaallenne

laidunmaillenne

laidunmaallensa / laidunmaalleen

laidunmaillensa / laidunmaillean

Ade

-lla

laidunmaallamme

laidunmaillamme

laidunmaallanne

laidunmaillanne

laidunmaallansa / laidunmaallaan

laidunmaillansa / laidunmaillaan

Abl

-lta

laidunmaaltamme

laidunmailtamme

laidunmaaltanne

laidunmailtanne

laidunmaaltansa / laidunmaaltaan

laidunmailtansa / laidunmailtaan

Tra

-ksi

laidunmaaksemme

laidunmaiksemme

laidunmaaksenne

laidunmaiksenne

laidunmaaksensa / laidunmaakseen

laidunmaiksensa / laidunmaikseen

Ess

-na

laidunmaanamme

laidunmainamme

laidunmaananne

laidunmainanne

laidunmaanansa / laidunmaanaan

laidunmainansa / laidunmainaan

Abe

-tta

laidunmaattamme

laidunmaittamme

laidunmaattanne

laidunmaittanne

laidunmaattansa / laidunmaattaan

laidunmaittansa / laidunmaittaan

Com

-ne

-

laidunmainemme

-

laidunmainenne

-

laidunmainensa / laidunmaineen

Singular

Plural

Nom

-

laidunmaamme

laidunmaanne

laidunmaansa

laidunmaamme

laidunmaanne

laidunmaansa

Par

-ta

laidunmaatamme

laidunmaatanne

laidunmaatansa / laidunmaataan

laidunmaitamme

laidunmaitanne

laidunmaitansa / laidunmaitaan

Gen

-n

laidunmaamme

laidunmaanne

laidunmaansa

laidunmaittemme / laidunmaidemme

laidunmaittenne / laidunmaidenne

laidunmaittensa / laidunmaidensa

Ill

mihin

laidunmaahamme

laidunmaahanne

laidunmaahansa

laidunmaihimme

laidunmaihinne

laidunmaihinsa

Ine

-ssa

laidunmaassamme

laidunmaassanne

laidunmaassansa / laidunmaassaan

laidunmaissamme

laidunmaissanne

laidunmaissansa / laidunmaissaan

Ela

-sta

laidunmaastamme

laidunmaastanne

laidunmaastansa / laidunmaastaan

laidunmaistamme

laidunmaistanne

laidunmaistansa / laidunmaistaan

All

-lle

laidunmaallemme

laidunmaallenne

laidunmaallensa / laidunmaalleen

laidunmaillemme

laidunmaillenne

laidunmaillensa / laidunmaillean

Ade

-lla

laidunmaallamme

laidunmaallanne

laidunmaallansa / laidunmaallaan

laidunmaillamme

laidunmaillanne

laidunmaillansa / laidunmaillaan

Abl

-lta

laidunmaaltamme

laidunmaaltanne

laidunmaaltansa / laidunmaaltaan

laidunmailtamme

laidunmailtanne

laidunmailtansa / laidunmailtaan

Tra

-ksi

laidunmaaksemme

laidunmaaksenne

laidunmaaksensa / laidunmaakseen

laidunmaiksemme

laidunmaiksenne

laidunmaiksensa / laidunmaikseen

Ess

-na

laidunmaanamme

laidunmaananne

laidunmaanansa / laidunmaanaan

laidunmainamme

laidunmainanne

laidunmainansa / laidunmainaan

Abe

-tta

laidunmaattamme

laidunmaattanne

laidunmaattansa / laidunmaattaan

laidunmaittamme

laidunmaittanne

laidunmaittansa / laidunmaittaan

Com

-ne

-

-

-

laidunmainemme

laidunmainenne

laidunmainensa / laidunmaineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palkki

palkit

Par

-ta

palkkia

palkkeja

Gen

-n

palkin

palkkien

Ill

mihin

palkkiin

palkkeihin

Ine

-ssa

palkissa

palkeissa

Ela

-sta

palkista

palkeista

All

-lle

palkille

palkeille

Ade

-lla

palkilla

palkeilla

Abl

-lta

palkilta

palkeilta

Tra

-ksi

palkiksi

palkeiksi

Ess

-na

palkkina

palkkeina

Abe

-tta

palkitta

palkeitta

Com

-ne

-

palkkeine

Ins

-in

-

palkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palkki

palkit

Par

-ta

palkkia

palkkeja

Gen

-n

palkin

palkkien

Ill

mihin

palkkiin

palkkeihin

Ine

-ssa

palkissa

palkeissa

Ela

-sta

palkista

palkeista

All

-lle

palkille

palkeille

Ade

-lla

palkilla

palkeilla

Abl

-lta

palkilta

palkeilta

Tra

-ksi

palkiksi

palkeiksi

Ess

-na

palkkina

palkkeina

Abe

-tta

palkitta

palkeitta

Com

-ne

-

palkkeine

Ins

-in

-

palkein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bar baari, bar, palkki, tanko, pylväs, kisko
beam palkki, säde, valokeila, keila, puomi, suihku
balk parru, palkki, päiste
baulk palkki, parru
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; Europarl; Tanzil fi-en, sentence 48723.; Europarl-v7 fi-en, sentence 174286.; EMEA; Tatoeba Palkki oli vahvasti kiinni seinässä. The beam was securely attached to the wall. Se osui palkkiin. I hit my lamp on a girder overhead. Palkki oli kiinnitetty tukevasti seinään. The beam was securely fastened to the wall. Menenkö palkilleenko? Am I going to the beam? Palaanko palkilleenko? Am I going back to the beam? Rakennustyömaalla nostettiin iso teräksinen palkki. A large steel beam was lifted at the construction site. Palkki oli vahvistettu metallisilla tukirakenteilla. The beam was reinforced with metal support structures. Palkit olivat vanhoja mutta kestäviä. The beams were old but durable. Voit asentaa hyllyyn lisäksi yhden palkin. You can install an additional beam on the shelf. Palkillasiko oli paljon erilaista tavaraa. There was a lot of different stuff on the beam. Show more arrow right

Wiktionary

beam (long piece of timber, metal or concrete used in construction as horizontal support) horizontal bar (on top or bottom of a newspaper page or article, television screen etc) (music) beam (horizontal bar which connects the stems of two or more notes to group them and to indicate metric value) (heraldry) bend (strip from dexter chief (upper right corner) to sinister base of the shield) (telecommunications) bar (of signal, etc.) Show more arrow right (bend): A strip from sinister chief to dexter base is called vastapalkki. Show more arrow right palkittain Show more arrow right Borrowed from Swedish balk or bjälke, ultimately from Proto-Germanic balkô. Show more arrow right

Wikipedia

palkki
rakennusosa palkki
heraldiikan airutkuvio sahatavaralaji
typografinen
elementti Palkki Oy
entinen suomalainen rakennusyhtiö Aarne Palkki
(1912–1973), suomalainen runoilija Teuvo Palkki (s. 1964), suomalainen jalkapalloilija ja valmentaja Rami Palkki, fiktiivinen hahmo Prätkähiiret-piirrossarjassa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

palkkini

palkkini

palkkisi

palkkisi

palkkinsa

palkkinsa

Par

-ta

palkkiani

palkkejani

palkkiasi

palkkejasi

palkkiansa / palkkiaan

palkkejansa / palkkejaan

Gen

-n

palkkini

palkkieni

palkkisi

palkkiesi

palkkinsa

palkkiensa

Ill

mihin

palkkiini

palkkeihini

palkkiisi

palkkeihisi

palkkiinsa

palkkeihinsa

Ine

-ssa

palkissani

palkeissani

palkissasi

palkeissasi

palkissansa / palkissaan

palkeissansa / palkeissaan

Ela

-sta

palkistani

palkeistani

palkistasi

palkeistasi

palkistansa / palkistaan

palkeistansa / palkeistaan

All

-lle

palkilleni

palkeilleni

palkillesi

palkeillesi

palkillensa / palkilleen

palkeillensa / palkeillean

Ade

-lla

palkillani

palkeillani

palkillasi

palkeillasi

palkillansa / palkillaan

palkeillansa / palkeillaan

Abl

-lta

palkiltani

palkeiltani

palkiltasi

palkeiltasi

palkiltansa / palkiltaan

palkeiltansa / palkeiltaan

Tra

-ksi

palkikseni

palkeikseni

palkiksesi

palkeiksesi

palkiksensa / palkikseen

palkeiksensa / palkeikseen

Ess

-na

palkkinani

palkkeinani

palkkinasi

palkkeinasi

palkkinansa / palkkinaan

palkkeinansa / palkkeinaan

Abe

-tta

palkittani

palkeittani

palkittasi

palkeittasi

palkittansa / palkittaan

palkeittansa / palkeittaan

Com

-ne

-

palkkeineni

-

palkkeinesi

-

palkkeinensa / palkkeineen

Singular

Plural

Nom

-

palkkini

palkkisi

palkkinsa

palkkini

palkkisi

palkkinsa

Par

-ta

palkkiani

palkkiasi

palkkiansa / palkkiaan

palkkejani

palkkejasi

palkkejansa / palkkejaan

Gen

-n

palkkini

palkkisi

palkkinsa

palkkieni

palkkiesi

palkkiensa

Ill

mihin

palkkiini

palkkiisi

palkkiinsa

palkkeihini

palkkeihisi

palkkeihinsa

Ine

-ssa

palkissani

palkissasi

palkissansa / palkissaan

palkeissani

palkeissasi

palkeissansa / palkeissaan

Ela

-sta

palkistani

palkistasi

palkistansa / palkistaan

palkeistani

palkeistasi

palkeistansa / palkeistaan

All

-lle

palkilleni

palkillesi

palkillensa / palkilleen

palkeilleni

palkeillesi

palkeillensa / palkeillean

Ade

-lla

palkillani

palkillasi

palkillansa / palkillaan

palkeillani

palkeillasi

palkeillansa / palkeillaan

Abl

-lta

palkiltani

palkiltasi

palkiltansa / palkiltaan

palkeiltani

palkeiltasi

palkeiltansa / palkeiltaan

Tra

-ksi

palkikseni

palkiksesi

palkiksensa / palkikseen

palkeikseni

palkeiksesi

palkeiksensa / palkeikseen

Ess

-na

palkkinani

palkkinasi

palkkinansa / palkkinaan

palkkeinani

palkkeinasi

palkkeinansa / palkkeinaan

Abe

-tta

palkittani

palkittasi

palkittansa / palkittaan

palkeittani

palkeittasi

palkeittansa / palkeittaan

Com

-ne

-

-

-

palkkeineni

palkkeinesi

palkkeinensa / palkkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

palkkimme

palkkimme

palkkinne

palkkinne

palkkinsa

palkkinsa

Par

-ta

palkkiamme

palkkejamme

palkkianne

palkkejanne

palkkiansa / palkkiaan

palkkejansa / palkkejaan

Gen

-n

palkkimme

palkkiemme

palkkinne

palkkienne

palkkinsa

palkkiensa

Ill

mihin

palkkiimme

palkkeihimme

palkkiinne

palkkeihinne

palkkiinsa

palkkeihinsa

Ine

-ssa

palkissamme

palkeissamme

palkissanne

palkeissanne

palkissansa / palkissaan

palkeissansa / palkeissaan

Ela

-sta

palkistamme

palkeistamme

palkistanne

palkeistanne

palkistansa / palkistaan

palkeistansa / palkeistaan

All

-lle

palkillemme

palkeillemme

palkillenne

palkeillenne

palkillensa / palkilleen

palkeillensa / palkeillean

Ade

-lla

palkillamme

palkeillamme

palkillanne

palkeillanne

palkillansa / palkillaan

palkeillansa / palkeillaan

Abl

-lta

palkiltamme

palkeiltamme

palkiltanne

palkeiltanne

palkiltansa / palkiltaan

palkeiltansa / palkeiltaan

Tra

-ksi

palkiksemme

palkeiksemme

palkiksenne

palkeiksenne

palkiksensa / palkikseen

palkeiksensa / palkeikseen

Ess

-na

palkkinamme

palkkeinamme

palkkinanne

palkkeinanne

palkkinansa / palkkinaan

palkkeinansa / palkkeinaan

Abe

-tta

palkittamme

palkeittamme

palkittanne

palkeittanne

palkittansa / palkittaan

palkeittansa / palkeittaan

Com

-ne

-

palkkeinemme

-

palkkeinenne

-

palkkeinensa / palkkeineen

Singular

Plural

Nom

-

palkkimme

palkkinne

palkkinsa

palkkimme

palkkinne

palkkinsa

Par

-ta

palkkiamme

palkkianne

palkkiansa / palkkiaan

palkkejamme

palkkejanne

palkkejansa / palkkejaan

Gen

-n

palkkimme

palkkinne

palkkinsa

palkkiemme

palkkienne

palkkiensa

Ill

mihin

palkkiimme

palkkiinne

palkkiinsa

palkkeihimme

palkkeihinne

palkkeihinsa

Ine

-ssa

palkissamme

palkissanne

palkissansa / palkissaan

palkeissamme

palkeissanne

palkeissansa / palkeissaan

Ela

-sta

palkistamme

palkistanne

palkistansa / palkistaan

palkeistamme

palkeistanne

palkeistansa / palkeistaan

All

-lle

palkillemme

palkillenne

palkillensa / palkilleen

palkeillemme

palkeillenne

palkeillensa / palkeillean

Ade

-lla

palkillamme

palkillanne

palkillansa / palkillaan

palkeillamme

palkeillanne

palkeillansa / palkeillaan

Abl

-lta

palkiltamme

palkiltanne

palkiltansa / palkiltaan

palkeiltamme

palkeiltanne

palkeiltansa / palkeiltaan

Tra

-ksi

palkiksemme

palkiksenne

palkiksensa / palkikseen

palkeiksemme

palkeiksenne

palkeiksensa / palkeikseen

Ess

-na

palkkinamme

palkkinanne

palkkinansa / palkkinaan

palkkeinamme

palkkeinanne

palkkeinansa / palkkeinaan

Abe

-tta

palkittamme

palkittanne

palkittansa / palkittaan

palkeittamme

palkeittanne

palkeittansa / palkeittaan

Com

-ne

-

-

-

palkkeinemme

palkkeinenne

palkkeinensa / palkkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ota

odat

Par

-ta

otaa

otia

Gen

-n

odan

otien

Ill

mihin

otaan

otiin

Ine

-ssa

odassa

odissa

Ela

-sta

odasta

odista

All

-lle

odalle

odille

Ade

-lla

odalla

odilla

Abl

-lta

odalta

odilta

Tra

-ksi

odaksi

odiksi

Ess

-na

otana

otina

Abe

-tta

odatta

oditta

Com

-ne

-

otine

Ins

-in

-

odin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ota

odat

Par

-ta

otaa

otia

Gen

-n

odan

otien

Ill

mihin

otaan

otiin

Ine

-ssa

odassa

odissa

Ela

-sta

odasta

odista

All

-lle

odalle

odille

Ade

-lla

odalla

odilla

Abl

-lta

odalta

odilta

Tra

-ksi

odaksi

odiksi

Ess

-na

otana

otina

Abe

-tta

odatta

oditta

Com

-ne

-

otine

Ins

-in

-

odin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

please
contact
take
please contact
consult
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 3540024.; Europarl; OPUS - Finnish-English; Europarl V8, document: EP-00-02-17, sentence number: 972; OpenSubtitles, document: opensubtitles-v2018, sentence number: 50956092; OPUS - Finnish English WMT News, document: wmt20-news-crawl-fi-en, sentence number: 15737; opensubtitles2 Kuka Odin? Wait, Odin who? Onko tuo Odin? Is that Odin? Älä hätäänny odissanne. Don't panic about it. Ylistys, Odin... Hail to Odin... Otiin mukaan eväät retkelle. We took snacks with us on the trip. Otapa se kaapista. Take it from the cabinet. Otapa tästä malli! Take an example from this! Otapa tähän näyte! Take a sample of this! Otapa kuva meistä! Take a picture of us! Odin pitäköön heidät. May Odin keep them. Show more arrow right

Wiktionary

burr, thorn (biblical) sting Fin:Kuolema, missä on sinun otasi? (1st Corinthians, Chapter 15)Eng:Death, where is thy sting? Show more arrow right From Proto-Finnic ota. Cognate with Estonian oda. Show more arrow right

Wikipedia

ota
keihäs, pistin, piikki ota
kasvissa oleva pieni piikkimäinen rakenne Ota
kaupunki Nigeriassa Ota
kunta Corse-du-Sudin departementissa Korsikan saarella Ranskassa Ota
kylä Alenquerin kunnassa, lähellä Lissabonia, Portugalissa OTA
Open Travel Alliance ja sen kehittämä matkailualan XML-tiedonsiirtostandardi Oulun Tarmo
suomalainen urheiluseura Ota 6
korttipeli engl
Over The Air langaton Otanlahti
(myös Ota), kaupunginosa Raumalla Suomessa Ōta
(大田区 Ota-ku), erillisalue Tokiossa, Japanissa Ōta
(太田市 Ota-shi), kaupunki Gunman prefektuurissa Japanissa transkonduktanssivahvistin
(engl. operational transconductance amplifier) Akira Ōta
(s. 1957), japanilainen vapaapainija Asuka Ōta, videopelisäveltäjä Kosuke Ota (s. 1987), jalkapalloilija Toshio Ōta (1919–1942), hävittäjälentäjä Yoshiaki Ota (s. 1983), jalkapalloilija Yūki Ōta (s. 1985), florettimiekkailun maailmanmestari Yukina Ōta (s. 1986), taitoluistelija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

otani

otani

otasi

otasi

otansa

otansa

Par

-ta

otaani

otiani

otaasi

otiasi

otaansa

otiansa / otiaan

Gen

-n

otani

otieni

otasi

otiesi

otansa

otiensa

Ill

mihin

otaani

otiini

otaasi

otiisi

otaansa

otiinsa

Ine

-ssa

odassani

odissani

odassasi

odissasi

odassansa / odassaan

odissansa / odissaan

Ela

-sta

odastani

odistani

odastasi

odistasi

odastansa / odastaan

odistansa / odistaan

All

-lle

odalleni

odilleni

odallesi

odillesi

odallensa / odalleen

odillensa / odillean

Ade

-lla

odallani

odillani

odallasi

odillasi

odallansa / odallaan

odillansa / odillaan

Abl

-lta

odaltani

odiltani

odaltasi

odiltasi

odaltansa / odaltaan

odiltansa / odiltaan

Tra

-ksi

odakseni

odikseni

odaksesi

odiksesi

odaksensa / odakseen

odiksensa / odikseen

Ess

-na

otanani

otinani

otanasi

otinasi

otanansa / otanaan

otinansa / otinaan

Abe

-tta

odattani

odittani

odattasi

odittasi

odattansa / odattaan

odittansa / odittaan

Com

-ne

-

otineni

-

otinesi

-

otinensa / otineen

Singular

Plural

Nom

-

otani

otasi

otansa

otani

otasi

otansa

Par

-ta

otaani

otaasi

otaansa

otiani

otiasi

otiansa / otiaan

Gen

-n

otani

otasi

otansa

otieni

otiesi

otiensa

Ill

mihin

otaani

otaasi

otaansa

otiini

otiisi

otiinsa

Ine

-ssa

odassani

odassasi

odassansa / odassaan

odissani

odissasi

odissansa / odissaan

Ela

-sta

odastani

odastasi

odastansa / odastaan

odistani

odistasi

odistansa / odistaan

All

-lle

odalleni

odallesi

odallensa / odalleen

odilleni

odillesi

odillensa / odillean

Ade

-lla

odallani

odallasi

odallansa / odallaan

odillani

odillasi

odillansa / odillaan

Abl

-lta

odaltani

odaltasi

odaltansa / odaltaan

odiltani

odiltasi

odiltansa / odiltaan

Tra

-ksi

odakseni

odaksesi

odaksensa / odakseen

odikseni

odiksesi

odiksensa / odikseen

Ess

-na

otanani

otanasi

otanansa / otanaan

otinani

otinasi

otinansa / otinaan

Abe

-tta

odattani

odattasi

odattansa / odattaan

odittani

odittasi

odittansa / odittaan

Com

-ne

-

-

-

otineni

otinesi

otinensa / otineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

otamme

otamme

otanne

otanne

otansa

otansa

Par

-ta

otaamme

otiamme

otaanne

otianne

otaansa

otiansa / otiaan

Gen

-n

otamme

otiemme

otanne

otienne

otansa

otiensa

Ill

mihin

otaamme

otiimme

otaanne

otiinne

otaansa

otiinsa

Ine

-ssa

odassamme

odissamme

odassanne

odissanne

odassansa / odassaan

odissansa / odissaan

Ela

-sta

odastamme

odistamme

odastanne

odistanne

odastansa / odastaan

odistansa / odistaan

All

-lle

odallemme

odillemme

odallenne

odillenne

odallensa / odalleen

odillensa / odillean

Ade

-lla

odallamme

odillamme

odallanne

odillanne

odallansa / odallaan

odillansa / odillaan

Abl

-lta

odaltamme

odiltamme

odaltanne

odiltanne

odaltansa / odaltaan

odiltansa / odiltaan

Tra

-ksi

odaksemme

odiksemme

odaksenne

odiksenne

odaksensa / odakseen

odiksensa / odikseen

Ess

-na

otanamme

otinamme

otananne

otinanne

otanansa / otanaan

otinansa / otinaan

Abe

-tta

odattamme

odittamme

odattanne

odittanne

odattansa / odattaan

odittansa / odittaan

Com

-ne

-

otinemme

-

otinenne

-

otinensa / otineen

Singular

Plural

Nom

-

otamme

otanne

otansa

otamme

otanne

otansa

Par

-ta

otaamme

otaanne

otaansa

otiamme

otianne

otiansa / otiaan

Gen

-n

otamme

otanne

otansa

otiemme

otienne

otiensa

Ill

mihin

otaamme

otaanne

otaansa

otiimme

otiinne

otiinsa

Ine

-ssa

odassamme

odassanne

odassansa / odassaan

odissamme

odissanne

odissansa / odissaan

Ela

-sta

odastamme

odastanne

odastansa / odastaan

odistamme

odistanne

odistansa / odistaan

All

-lle

odallemme

odallenne

odallensa / odalleen

odillemme

odillenne

odillensa / odillean

Ade

-lla

odallamme

odallanne

odallansa / odallaan

odillamme

odillanne

odillansa / odillaan

Abl

-lta

odaltamme

odaltanne

odaltansa / odaltaan

odiltamme

odiltanne

odiltansa / odiltaan

Tra

-ksi

odaksemme

odaksenne

odaksensa / odakseen

odiksemme

odiksenne

odiksensa / odikseen

Ess

-na

otanamme

otananne

otanansa / otanaan

otinamme

otinanne

otinansa / otinaan

Abe

-tta

odattamme

odattanne

odattansa / odattaan

odittamme

odittanne

odittansa / odittaan

Com

-ne

-

-

-

otinemme

otinenne

otinensa / otineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palkkio

palkkiot

Par

-ta

palkkiota

palkkioita

Gen

-n

palkkion

palkkioitten / palkkioiden

Ill

mihin

palkkioon

palkkioihin

Ine

-ssa

palkkiossa

palkkioissa

Ela

-sta

palkkiosta

palkkioista

All

-lle

palkkiolle

palkkioille

Ade

-lla

palkkiolla

palkkioilla

Abl

-lta

palkkiolta

palkkioilta

Tra

-ksi

palkkioksi

palkkioiksi

Ess

-na

palkkiona

palkkioina

Abe

-tta

palkkiotta

palkkioitta

Com

-ne

-

palkkioine

Ins

-in

-

palkkioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palkkio

palkkiot

Par

-ta

palkkiota

palkkioita

Gen

-n

palkkion

palkkioitten / palkkioiden

Ill

mihin

palkkioon

palkkioihin

Ine

-ssa

palkkiossa

palkkioissa

Ela

-sta

palkkiosta

palkkioista

All

-lle

palkkiolle

palkkioille

Ade

-lla

palkkiolla

palkkioilla

Abl

-lta

palkkiolta

palkkioilta

Tra

-ksi

palkkioksi

palkkioiksi

Ess

-na

palkkiona

palkkioina

Abe

-tta

palkkiotta

palkkioitta

Com

-ne

-

palkkioine

Ins

-in

-

palkkioin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

reward palkkio, palkinto, palkka, korvaus, löytöpalkkio
premium palkkio, vakuutusmaksu, preemio, lisäpalkkio, lisämaksu, bonus
remuneration korvaus, palkkio
fee maksu, palkkio
bonus bonus, palkkio, hyvitys, lisäetu, lisäpalkkio, voitto-osuus
commission komissio, provisio, palkkio, valiokunta, toimeksianto, lautakunta
bounty palkkio, anteliaisuus, tukipalkkio, lahja, anti, runsaskätisyys
gratuity palkkio, juomaraha, eroraha
allowance avustus, lisä, hyvitys, vähennys, määräraha, palkkio
price hinta, arvo, palkkio
recompense korvaus, palkkio
stipend stipendi, palkka, palkkio
purse kukkaro, käsilaukku, rahapussi, rahat, varat, palkkio
consideration näkökohta, harkinta, seikka, korvaus, huomaavaisuus, palkkio
requital kosto, korvaus, takaisinmaksu, palkkio
Show more arrow right
JRC-Acquis Parallel Corpus - Finnish-English; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; OPUS Europarl v7.0 - Finnish-English; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; OpenSubtitles Parallel Corpus - Finnish-English; EurLex-2; not-set; Eurlex2018q4 Palkkio oli sovittu etukäteen. The compensation was agreed upon in advance. Palkkio kävisi. The reward would be good. Palkkio maksettiin kahdessa erässä. The reward was paid in two installments. Palkkio annettiin hänelle tunnustuksena hyvin tehdystä työstä. The bonus was given to him as recognition for a job well done. En voi hyväksyä tällaista pientä palkkiota. I cannot accept such a small fee. Odotan saavani hyvän palkkion tästä työstä. I expect to receive a good reward for this work. 46. 12. 1 Polttoaineiden, malmien, metallien ja teollisuuskemikaalien tukkukauppa palkkios-tai sopimusperusteisesti. 46.12.1 | Wholesale on a fee or contract basis of fuels, ores, metals and industrial chemicals. B) toisen ikäryhmän palkkio voidaan maksaa vain, jos tuottaja on pitänyt vähintään 20 kuukauden ikäistä eläintä vähintään kaksi kuukautta; (b) the premium in respect of the second age bracket may be paid only if the producer has kept the animal aged not less than 20 months for a period of not less than two months; Komissio tekee muun muassa analyysin 40 ja 41 artiklan mukaisista palkkios-ja kannustintoimista sekä rahoitusarvion tutkimuksen kustannuksista ja kannustimien avulla toteutetuista eduista. The Commission shall, in particular, carry out an analysis of the incentive and reward operations under Articles 40 and 41, with a financial assessment relating to the research costs and profits resulting from such incentives. Palkkiot, jotka jäsen saa edustajantoimen hoitamisesta jossain toisessa parlamentissa. Any salary which the Member receives for the exercise of a mandate in another parliament,. Show more arrow right

Wiktionary

reward, bounty fee, honorarium Show more arrow right luentopalkkiolöytöpalkkioottelupalkkiopalkkiomatriisipalkkionmetsästäjäpelastuspalkkiopellonvarauspalkkiotekijänoikeuspalkkiotekijänpalkkiotukipalkkiotulospalkkio Show more arrow right palkita +‎ -io Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

palkkioni

palkkioni

palkkiosi

palkkiosi

palkkionsa

palkkionsa

Par

-ta

palkkiotani

palkkioitani

palkkiotasi

palkkioitasi

palkkiotansa / palkkiotaan

palkkioitansa / palkkioitaan

Gen

-n

palkkioni

palkkioitteni / palkkioideni

palkkiosi

palkkioittesi / palkkioidesi

palkkionsa

palkkioittensa / palkkioidensa

Ill

mihin

palkkiooni

palkkioihini

palkkioosi

palkkioihisi

palkkioonsa

palkkioihinsa

Ine

-ssa

palkkiossani

palkkioissani

palkkiossasi

palkkioissasi

palkkiossansa / palkkiossaan

palkkioissansa / palkkioissaan

Ela

-sta

palkkiostani

palkkioistani

palkkiostasi

palkkioistasi

palkkiostansa / palkkiostaan

palkkioistansa / palkkioistaan

All

-lle

palkkiolleni

palkkioilleni

palkkiollesi

palkkioillesi

palkkiollensa / palkkiolleen

palkkioillensa / palkkioillean

Ade

-lla

palkkiollani

palkkioillani

palkkiollasi

palkkioillasi

palkkiollansa / palkkiollaan

palkkioillansa / palkkioillaan

Abl

-lta

palkkioltani

palkkioiltani

palkkioltasi

palkkioiltasi

palkkioltansa / palkkioltaan

palkkioiltansa / palkkioiltaan

Tra

-ksi

palkkiokseni

palkkioikseni

palkkioksesi

palkkioiksesi

palkkioksensa / palkkiokseen

palkkioiksensa / palkkioikseen

Ess

-na

palkkionani

palkkioinani

palkkionasi

palkkioinasi

palkkionansa / palkkionaan

palkkioinansa / palkkioinaan

Abe

-tta

palkkiottani

palkkioittani

palkkiottasi

palkkioittasi

palkkiottansa / palkkiottaan

palkkioittansa / palkkioittaan

Com

-ne

-

palkkioineni

-

palkkioinesi

-

palkkioinensa / palkkioineen

Singular

Plural

Nom

-

palkkioni

palkkiosi

palkkionsa

palkkioni

palkkiosi

palkkionsa

Par

-ta

palkkiotani

palkkiotasi

palkkiotansa / palkkiotaan

palkkioitani

palkkioitasi

palkkioitansa / palkkioitaan

Gen

-n

palkkioni

palkkiosi

palkkionsa

palkkioitteni / palkkioideni

palkkioittesi / palkkioidesi

palkkioittensa / palkkioidensa

Ill

mihin

palkkiooni

palkkioosi

palkkioonsa

palkkioihini

palkkioihisi

palkkioihinsa

Ine

-ssa

palkkiossani

palkkiossasi

palkkiossansa / palkkiossaan

palkkioissani

palkkioissasi

palkkioissansa / palkkioissaan

Ela

-sta

palkkiostani

palkkiostasi

palkkiostansa / palkkiostaan

palkkioistani

palkkioistasi

palkkioistansa / palkkioistaan

All

-lle

palkkiolleni

palkkiollesi

palkkiollensa / palkkiolleen

palkkioilleni

palkkioillesi

palkkioillensa / palkkioillean

Ade

-lla

palkkiollani

palkkiollasi

palkkiollansa / palkkiollaan

palkkioillani

palkkioillasi

palkkioillansa / palkkioillaan

Abl

-lta

palkkioltani

palkkioltasi

palkkioltansa / palkkioltaan

palkkioiltani

palkkioiltasi

palkkioiltansa / palkkioiltaan

Tra

-ksi

palkkiokseni

palkkioksesi

palkkioksensa / palkkiokseen

palkkioikseni

palkkioiksesi

palkkioiksensa / palkkioikseen

Ess

-na

palkkionani

palkkionasi

palkkionansa / palkkionaan

palkkioinani

palkkioinasi

palkkioinansa / palkkioinaan

Abe

-tta

palkkiottani

palkkiottasi

palkkiottansa / palkkiottaan

palkkioittani

palkkioittasi

palkkioittansa / palkkioittaan

Com

-ne

-

-

-

palkkioineni

palkkioinesi

palkkioinensa / palkkioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

palkkiomme

palkkiomme

palkkionne

palkkionne

palkkionsa

palkkionsa

Par

-ta

palkkiotamme

palkkioitamme

palkkiotanne

palkkioitanne

palkkiotansa / palkkiotaan

palkkioitansa / palkkioitaan

Gen

-n

palkkiomme

palkkioittemme / palkkioidemme

palkkionne

palkkioittenne / palkkioidenne

palkkionsa

palkkioittensa / palkkioidensa

Ill

mihin

palkkioomme

palkkioihimme

palkkioonne

palkkioihinne

palkkioonsa

palkkioihinsa

Ine

-ssa

palkkiossamme

palkkioissamme

palkkiossanne

palkkioissanne

palkkiossansa / palkkiossaan

palkkioissansa / palkkioissaan

Ela

-sta

palkkiostamme

palkkioistamme

palkkiostanne

palkkioistanne

palkkiostansa / palkkiostaan

palkkioistansa / palkkioistaan

All

-lle

palkkiollemme

palkkioillemme

palkkiollenne

palkkioillenne

palkkiollensa / palkkiolleen

palkkioillensa / palkkioillean

Ade

-lla

palkkiollamme

palkkioillamme

palkkiollanne

palkkioillanne

palkkiollansa / palkkiollaan

palkkioillansa / palkkioillaan

Abl

-lta

palkkioltamme

palkkioiltamme

palkkioltanne

palkkioiltanne

palkkioltansa / palkkioltaan

palkkioiltansa / palkkioiltaan

Tra

-ksi

palkkioksemme

palkkioiksemme

palkkioksenne

palkkioiksenne

palkkioksensa / palkkiokseen

palkkioiksensa / palkkioikseen

Ess

-na

palkkionamme

palkkioinamme

palkkionanne

palkkioinanne

palkkionansa / palkkionaan

palkkioinansa / palkkioinaan

Abe

-tta

palkkiottamme

palkkioittamme

palkkiottanne

palkkioittanne

palkkiottansa / palkkiottaan

palkkioittansa / palkkioittaan

Com

-ne

-

palkkioinemme

-

palkkioinenne

-

palkkioinensa / palkkioineen

Singular

Plural

Nom

-

palkkiomme

palkkionne

palkkionsa

palkkiomme

palkkionne

palkkionsa

Par

-ta

palkkiotamme

palkkiotanne

palkkiotansa / palkkiotaan

palkkioitamme

palkkioitanne

palkkioitansa / palkkioitaan

Gen

-n

palkkiomme

palkkionne

palkkionsa

palkkioittemme / palkkioidemme

palkkioittenne / palkkioidenne

palkkioittensa / palkkioidensa

Ill

mihin

palkkioomme

palkkioonne

palkkioonsa

palkkioihimme

palkkioihinne

palkkioihinsa

Ine

-ssa

palkkiossamme

palkkiossanne

palkkiossansa / palkkiossaan

palkkioissamme

palkkioissanne

palkkioissansa / palkkioissaan

Ela

-sta

palkkiostamme

palkkiostanne

palkkiostansa / palkkiostaan

palkkioistamme

palkkioistanne

palkkioistansa / palkkioistaan

All

-lle

palkkiollemme

palkkiollenne

palkkiollensa / palkkiolleen

palkkioillemme

palkkioillenne

palkkioillensa / palkkioillean

Ade

-lla

palkkiollamme

palkkiollanne

palkkiollansa / palkkiollaan

palkkioillamme

palkkioillanne

palkkioillansa / palkkioillaan

Abl

-lta

palkkioltamme

palkkioltanne

palkkioltansa / palkkioltaan

palkkioiltamme

palkkioiltanne

palkkioiltansa / palkkioiltaan

Tra

-ksi

palkkioksemme

palkkioksenne

palkkioksensa / palkkiokseen

palkkioiksemme

palkkioiksenne

palkkioiksensa / palkkioikseen

Ess

-na

palkkionamme

palkkionanne

palkkionansa / palkkionaan

palkkioinamme

palkkioinanne

palkkioinansa / palkkioinaan

Abe

-tta

palkkiottamme

palkkiottanne

palkkiottansa / palkkiottaan

palkkioittamme

palkkioittanne

palkkioittansa / palkkioittaan

Com

-ne

-

-

-

palkkioinemme

palkkioinenne

palkkioinensa / palkkioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laidun

laitumet

Par

-ta

laidunta

laitumia

Gen

-n

laitumen

laitumien / laidunten

Ill

mihin

laitumeen

laitumiin

Ine

-ssa

laitumessa

laitumissa

Ela

-sta

laitumesta

laitumista

All

-lle

laitumelle

laitumille

Ade

-lla

laitumella

laitumilla

Abl

-lta

laitumelta

laitumilta

Tra

-ksi

laitumeksi

laitumiksi

Ess

-na

laitumena

laitumina

Abe

-tta

laitumetta

laitumitta

Com

-ne

-

laitumine

Ins

-in

-

laitumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laidun

laitumet

Par

-ta

laidunta

laitumia

Gen

-n

laitumen

laitumien / laidunten

Ill

mihin

laitumeen

laitumiin

Ine

-ssa

laitumessa

laitumissa

Ela

-sta

laitumesta

laitumista

All

-lle

laitumelle

laitumille

Ade

-lla

laitumella

laitumilla

Abl

-lta

laitumelta

laitumilta

Tra

-ksi

laitumeksi

laitumiksi

Ess

-na

laitumena

laitumina

Abe

-tta

laitumetta

laitumitta

Com

-ne

-

laitumine

Ins

-in

-

laitumin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

pasture laidun, laidunmaa, laidunrehu
range valikoima, alue, sarja, kantama, tuotevalikoima, laidun
pasturage laiduntaminen, laidun
grass ruoho, nurmi, nurmikko, heinäkasvi, ruohikko, laidun
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tanzil Parallel Corpus; Elmo; JW300 Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; WikiMatrix Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba Laidun on täynnä lehmiä. The pasture is full of cows. Laitumen laidun kasvaa nopeasti keväällä. The laitumen pasture grows quickly in the spring. Traktori kulkee pitkin laitumen laidun reunaa. The tractor drives along the edge of the laitumen pasture. Talven aikana lehmät ovat olleet laidun maassa. During the winter, the cows have been on the pasture. Lampaiden malto on kulkea vapaina laitumen laidun. The sheep's delight is to roam freely in the laitumen pasture. Pelloilla näkyy runsaasti kukkivia laitumen laidun. The fields are full of blooming laitumen pastures. Laitumen laidun tarjoaa runsaasti ravintoa karjalle. The laitumen pasture provides plenty of food for the cattle. Laidun on lakisääteinen, ja sen pitää olla hyvin hoidettu. The pasture is a statutory requirement and must be well-maintained. Laidun on täydellinen paikka piknikille auringonlaskun aikaan. The meadow is the perfect spot for a picnic at sunset. Cowboys ajoivat hevoset laitumelle. The cowboys drove the horses to the pasture. Show more arrow right

Wiktionary

pasture, pastureland Show more arrow right laidunmaa Show more arrow right laidunmaa laiduntaa Show more arrow right Borrowed from Proto-Germanic laidijaną (“to cause to go, to lead”) or laidō (“leading, way, route”). Show more arrow right

Wikipedia

Pasture Pasture (from the Latin pastus, past participle of pascere, "to feed") is land used for grazing. Pasture lands in the narrow sense are enclosed tracts of farmland, grazed by domesticated livestock, such as horses, cattle, sheep, or swine. The vegetation of tended pasture, forage, consists mainly of grasses, with an interspersion of legumes and other forbs (non-grass herbaceous plants). Pasture is typically grazed throughout the summer, in contrast to meadow which is ungrazed or used for grazing only after being mown to make hay for animal fodder. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitumeni

laitumeni

laitumesi

laitumesi

laitumensa

laitumensa

Par

-ta

laiduntani

laitumiani

laiduntasi

laitumiasi

laiduntansa / laiduntaan

laitumiansa / laitumiaan

Gen

-n

laitumeni

laitumieni / laidunteni

laitumesi

laitumiesi / laiduntesi

laitumensa

laitumiensa / laiduntensa

Ill

mihin

laitumeeni

laitumiini

laitumeesi

laitumiisi

laitumeensa

laitumiinsa

Ine

-ssa

laitumessani

laitumissani

laitumessasi

laitumissasi

laitumessansa / laitumessaan

laitumissansa / laitumissaan

Ela

-sta

laitumestani

laitumistani

laitumestasi

laitumistasi

laitumestansa / laitumestaan

laitumistansa / laitumistaan

All

-lle

laitumelleni

laitumilleni

laitumellesi

laitumillesi

laitumellensa / laitumelleen

laitumillensa / laitumillean

Ade

-lla

laitumellani

laitumillani

laitumellasi

laitumillasi

laitumellansa / laitumellaan

laitumillansa / laitumillaan

Abl

-lta

laitumeltani

laitumiltani

laitumeltasi

laitumiltasi

laitumeltansa / laitumeltaan

laitumiltansa / laitumiltaan

Tra

-ksi

laitumekseni

laitumikseni

laitumeksesi

laitumiksesi

laitumeksensa / laitumekseen

laitumiksensa / laitumikseen

Ess

-na

laitumenani

laituminani

laitumenasi

laituminasi

laitumenansa / laitumenaan

laituminansa / laituminaan

Abe

-tta

laitumettani

laitumittani

laitumettasi

laitumittasi

laitumettansa / laitumettaan

laitumittansa / laitumittaan

Com

-ne

-

laitumineni

-

laituminesi

-

laituminensa / laitumineen

Singular

Plural

Nom

-

laitumeni

laitumesi

laitumensa

laitumeni

laitumesi

laitumensa

Par

-ta

laiduntani

laiduntasi

laiduntansa / laiduntaan

laitumiani

laitumiasi

laitumiansa / laitumiaan

Gen

-n

laitumeni

laitumesi

laitumensa

laitumieni / laidunteni

laitumiesi / laiduntesi

laitumiensa / laiduntensa

Ill

mihin

laitumeeni

laitumeesi

laitumeensa

laitumiini

laitumiisi

laitumiinsa

Ine

-ssa

laitumessani

laitumessasi

laitumessansa / laitumessaan

laitumissani

laitumissasi

laitumissansa / laitumissaan

Ela

-sta

laitumestani

laitumestasi

laitumestansa / laitumestaan

laitumistani

laitumistasi

laitumistansa / laitumistaan

All

-lle

laitumelleni

laitumellesi

laitumellensa / laitumelleen

laitumilleni

laitumillesi

laitumillensa / laitumillean

Ade

-lla

laitumellani

laitumellasi

laitumellansa / laitumellaan

laitumillani

laitumillasi

laitumillansa / laitumillaan

Abl

-lta

laitumeltani

laitumeltasi

laitumeltansa / laitumeltaan

laitumiltani

laitumiltasi

laitumiltansa / laitumiltaan

Tra

-ksi

laitumekseni

laitumeksesi

laitumeksensa / laitumekseen

laitumikseni

laitumiksesi

laitumiksensa / laitumikseen

Ess

-na

laitumenani

laitumenasi

laitumenansa / laitumenaan

laituminani

laituminasi

laituminansa / laituminaan

Abe

-tta

laitumettani

laitumettasi

laitumettansa / laitumettaan

laitumittani

laitumittasi

laitumittansa / laitumittaan

Com

-ne

-

-

-

laitumineni

laituminesi

laituminensa / laitumineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitumemme

laitumemme

laitumenne

laitumenne

laitumensa

laitumensa

Par

-ta

laiduntamme

laitumiamme

laiduntanne

laitumianne

laiduntansa / laiduntaan

laitumiansa / laitumiaan

Gen

-n

laitumemme

laitumiemme / laiduntemme

laitumenne

laitumienne / laiduntenne

laitumensa

laitumiensa / laiduntensa

Ill

mihin

laitumeemme

laitumiimme

laitumeenne

laitumiinne

laitumeensa

laitumiinsa

Ine

-ssa

laitumessamme

laitumissamme

laitumessanne

laitumissanne

laitumessansa / laitumessaan

laitumissansa / laitumissaan

Ela

-sta

laitumestamme

laitumistamme

laitumestanne

laitumistanne

laitumestansa / laitumestaan

laitumistansa / laitumistaan

All

-lle

laitumellemme

laitumillemme

laitumellenne

laitumillenne

laitumellensa / laitumelleen

laitumillensa / laitumillean

Ade

-lla

laitumellamme

laitumillamme

laitumellanne

laitumillanne

laitumellansa / laitumellaan

laitumillansa / laitumillaan

Abl

-lta

laitumeltamme

laitumiltamme

laitumeltanne

laitumiltanne

laitumeltansa / laitumeltaan

laitumiltansa / laitumiltaan

Tra

-ksi

laitumeksemme

laitumiksemme

laitumeksenne

laitumiksenne

laitumeksensa / laitumekseen

laitumiksensa / laitumikseen

Ess

-na

laitumenamme

laituminamme

laitumenanne

laituminanne

laitumenansa / laitumenaan

laituminansa / laituminaan

Abe

-tta

laitumettamme

laitumittamme

laitumettanne

laitumittanne

laitumettansa / laitumettaan

laitumittansa / laitumittaan

Com

-ne

-

laituminemme

-

laituminenne

-

laituminensa / laitumineen

Singular

Plural

Nom

-

laitumemme

laitumenne

laitumensa

laitumemme

laitumenne

laitumensa

Par

-ta

laiduntamme

laiduntanne

laiduntansa / laiduntaan

laitumiamme

laitumianne

laitumiansa / laitumiaan

Gen

-n

laitumemme

laitumenne

laitumensa

laitumiemme / laiduntemme

laitumienne / laiduntenne

laitumiensa / laiduntensa

Ill

mihin

laitumeemme

laitumeenne

laitumeensa

laitumiimme

laitumiinne

laitumiinsa

Ine

-ssa

laitumessamme

laitumessanne

laitumessansa / laitumessaan

laitumissamme

laitumissanne

laitumissansa / laitumissaan

Ela

-sta

laitumestamme

laitumestanne

laitumestansa / laitumestaan

laitumistamme

laitumistanne

laitumistansa / laitumistaan

All

-lle

laitumellemme

laitumellenne

laitumellensa / laitumelleen

laitumillemme

laitumillenne

laitumillensa / laitumillean

Ade

-lla

laitumellamme

laitumellanne

laitumellansa / laitumellaan

laitumillamme

laitumillanne

laitumillansa / laitumillaan

Abl

-lta

laitumeltamme

laitumeltanne

laitumeltansa / laitumeltaan

laitumiltamme

laitumiltanne

laitumiltansa / laitumiltaan

Tra

-ksi

laitumeksemme

laitumeksenne

laitumeksensa / laitumekseen

laitumiksemme

laitumiksenne

laitumiksensa / laitumikseen

Ess

-na

laitumenamme

laitumenanne

laitumenansa / laitumenaan

laituminamme

laituminanne

laituminansa / laituminaan

Abe

-tta

laitumettamme

laitumettanne

laitumettansa / laitumettaan

laitumittamme

laitumittanne

laitumittansa / laitumittaan

Com

-ne

-

-

-

laituminemme

laituminenne

laituminensa / laitumineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

maata

maita

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maahan

maihin

Ine

-ssa

maassa

maissa

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

maalta

mailta

Tra

-ksi

maaksi

maiksi

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

maata

maita

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maahan

maihin

Ine

-ssa

maassa

maissa

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

maalta

mailta

Tra

-ksi

maaksi

maiksi

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

country maa, maaseutu, kantri, maasto, seutu, kantrimusiikki
land maa, maaperä, maaomaisuus, valtakunta
earth maa, maapallo, maailma, maadoitus, multa, maaperä
ground maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, alue
soil maaperä, maa, multa, maalaji, kamara, kasvumaa
property kiinteistö, omaisuus, ominaisuus, omistusoikeus, tontti, maa
suit puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku
dirt lika, maa, saasta, törky, irtomaa, siivoton puhe
clay savi, muta, lieju, saves, maa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; 2182282; Tatoeba; OpenSubtitles; OPUS Entä maata? How about some land? Maa on pyöreä. The earth is round. Katson maata. I'm looking at the ground. Älä syö maata! Don't eat the soil! Maa kiertää aurinkoa. The planet orbits the sun. Maata näkyvissä! Land ho! Maasi takia? Your country? Suomi on pohjoinen maa. Finland is a northern country. Maa on asuttu planeetta. The land is an inhabited planet. Maa maarata omat rajansa. Country determines its own borders. Show more arrow right

Wiktionary

earth soil land ground country countryside Fin:Voi mennä maalle.Eng:One can go to the countryside.Fin:Voi mennä maahan.Eng:One can go into the country. (e.g. to Spain)Fin:Panin sen maahan.Eng:I put it on the ground.Fin:Hän on maalla.Eng:He is in the countryside.Fin:Hän on maassa.Eng:He is in the country. (within the national boundary)Fin:Hän on maassa.Eng:He is on the ground. (e.g. after being hit) (card games) suit Show more arrow right Due to the multiple meanings of maa, case forms are used to distinguish meanings. Show more arrow right Adjectives maallinenmaatonmainen Nouns Maamaailmamaalainenmaastomaatamo Verbs maadoittaamaatamaatua Compounds[edit] alamaaalamaihinAlankomaatalkuperämaaalusmaaanturamaaarabimaaasemamaaautiomaaavomaaei-kenenkään-maaemämaaerämaaetelämaaEU-maahakamaahautausmaahautuumaaheinämaahiekkamaahiesumaahietamaahietamoreenimaaihannemaaihmemaairtomaaisänmaaisäntämaajalkamaajoutomaajäsenmaakaalimaakaksipuoluemaakalkkimaakalottimaakangasmaakankaremaakarstimaakaskimaakasvimaakaukomaakehitysmaakesantomaakirkkomaakitumaakivennäismaakivierämaakorpimaakotimaakotomaakruununsiirtomaakukkamaakultamaakulttuurimaakuutosmaakärkimaalaakiomaalaidunmaalanttumaalehtomaalietemaalänsimaamaa-aatelimaa-aatelistomaa-ainesmaa-alamaa-alkalimetallimaa-aluemaa-analyysimaa-artisokkamaa-asemamaaeläinmaaemomaahanhyökkäysmaahanlaskumaahanlaskujoukotmaahanlyöntimaahanmuuttajamaahanmuuttomaahanpaniaisetmaahansyöksymaahantulomaahantulokieltomaahantulolupamaahantunkeutujamaahantunkeutuminenmaahantuojamaahantuontimaahantuontikieltomaahantuontilupamaahengitysmaahenkimaaherramaaherratarmaahockeymaahumalamaailmamaajauhemaajohtomaajoukkuemaajoukkuepaitamaajoukkuepelaajamaajoukotmaajussimaakaapelimaakaarimaakaasumaakairamaakairausmaakaistalemaakarhumaakasvimaakauppamaakellarimaakerrosmaakerrostumamaakielekemaakiintiömaakolloidimaakotkamaakrapumaakuljetusmaakulkuneuvomaakuntamaakäräjätmaalainenmaalajimaalajitemaaleikkausmaalieromaaliikennemaaltamuuttomaaltapakomaalyöntimaalämmitysmaalämpömaamagnetismimaamerkkimaametallimaamiesmaamikrobimaamoottorimaamunamaamyyrämaanalainenmaaneuvosmaanisämaanjakomaanjyrsinmaanjäristysmaankamaramaankavallusmaankavaltajamaankiertäjämaankohoaminenmaankolkkamaankorkomaankuivatusmaankuorimaankuulumaankäyttömaanlakimaanmainiomaanmiesmaanmittarimaanmittausmaanmittausinsinöörimaanmittausneuvosmaanmittausoppimaanmittaustoimitusmaanmuokkausmaannainenmaannapamaannousemamaannousemasienimaannumeromaanomistajamaanomistusmaanomistusoikeusmaanopeusmaanosamaanpainemaanpakomaanpakolainenmaanpakolaisuusmaanparannusmaanparannusainemaanpetosmaanpetturimaanpiirimaanpintamaanpuolustusmaanraivaajamaanraivausmaanrajamaanrakennusmaanrakomaansiirtomaansiirtoautomaansiirtokonemaansiirtoliikemaansiirtotyömaansurumaansäteilymaantiemaantiedemaantietomaantuntopakkomaantutkimusmaanuoliainenmaanvaivamaanvajoamamaanvieremämaanviljelijämaanviljelymaanviljelymaamaanvuokramaanvuokraajamaanvuokrasopimusmaanvuokrausmaanvyörymämaanvärimaanäkyvyysmaanäytemaanäärimaaoikeusmaaomaisuusmaaomenamaaomistusmaaorjamaaorjuusmaaottelumaapaikkamaapakettimaapalamaapallomaapalstamaapatomaapeitemaaperämaapohjamaapolitiikkamaapotentiaalimaapuuterimaapähkinämaapäivätmaarajamaarakennusmaaraporttimaaratamaareformimaarekisterimaaseurakuntamaaseutumaasiiramaasiltamaasodankäyntimaasotamaasotatoimimaassamuuttajamaassamuuttomaastakarkotusmaastalähtömaastamuuttajamaastamuuttomaastanostomaastavetomaastavientimaasulkumaasälpämaasäteilymaataidemaataideteosmaataistelumaataistelukonemaataiteilijamaatalomaatalousmaatalousmaamaatilamaatilkkumaatuulimaatyömaatähtimaauimalamaauskomaavaramaavarsimaaversomaavesimaavoimatmaavuotomaavärimaayhteysmaayökkönenmaaäitimaaöljymannermaamansikkamaamarkkinatalousmaamarskimaamatkailumaametsämaametsästysmaametsätyömaamineraalimaamonipuoluemaamoreenimaamultamaamurtomaamyötämaamäkimaanaapurimaanatomaaniemimaanummimaanälkämaaonnenmaaosanottajamaaostajamaapakanamaapeltomaaperunamaapihamaapiilevämaapiimaapintamaaPirkanmaapistomaapohjamaapohjanmaaPohjanmaaPohjoismaapohjoismaaPohjoismaatpohjoismainenporkkanamaapuutarhamaaraakamaarajamaarakennusmaarakkamaariistamaarintamaarunkomaaruskomaaryytimaarälssimaasaapasmaasalomaasatelliittimaasatumaasavimaasiirtomaasiirtotyömaasimpukkamaasisämaasivistysmaasosialistimaasotilashautausmaasuistomaasuojamaasuomaasuuriruhtinaanmaaSwazimaasydänmaasynnyinmaasähkömaatakamaatasamaatasankomaateollisuusmaaThaimaatonttimaatulvamaaturvemaatyömaatäytemaatäyttömaaulkomaaUusimaavalkomaavalmistusmaavasallimaavastamaavesijättömaaviejämaavientimaavihannesmaavihollismaaviinimaaviljelymaaviljelysmaavuokramaayhteismaayksipuoluemaayksityismaaylämaaympärysmaaöljymaaöljyntuottajamaaöljynviejämaa Show more arrow right From Proto-Finnic maa, from Proto-Uralic mëxe. Cognates include Estonian maa and Karelian mua, Erzya мастор (mastor) (initial component), Komi-Zyrian му (mu), Udmurt му (mu), Mansi ма̄ (mā). Show more arrow right

Wikipedia

Earth Earth is the third planet from the Sun and the only astronomical object known to harbor life. About 29% of Earth's surface is land consisting of continents and islands. The remaining 71% is covered with water, mostly by oceans, seas, gulfs, and other salt water bodies, but also by lakes, rivers, and other fresh water, which together constitute the hydrosphere. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maani

maani

maasi

maasi

maansa

maansa

Par

-ta

maatani

maitani

maatasi

maitasi

maatansa / maataan

maitansa / maitaan

Gen

-n

maani

maitteni / maideni

maasi

maittesi / maidesi

maansa

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahani

maihini

maahasi

maihisi

maahansa

maihinsa

Ine

-ssa

maassani

maissani

maassasi

maissasi

maassansa / maassaan

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastani

maistani

maastasi

maistasi

maastansa / maastaan

maistansa / maistaan

All

-lle

maalleni

mailleni

maallesi

maillesi

maallensa / maalleen

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallani

maillani

maallasi

maillasi

maallansa / maallaan

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltani

mailtani

maaltasi

mailtasi

maaltansa / maaltaan

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maakseni

maikseni

maaksesi

maiksesi

maaksensa / maakseen

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanani

mainani

maanasi

mainasi

maanansa / maanaan

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattani

maittani

maattasi

maittasi

maattansa / maattaan

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

maineni

-

mainesi

-

mainensa / maineen

Singular

Plural

Nom

-

maani

maasi

maansa

maani

maasi

maansa

Par

-ta

maatani

maatasi

maatansa / maataan

maitani

maitasi

maitansa / maitaan

Gen

-n

maani

maasi

maansa

maitteni / maideni

maittesi / maidesi

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahani

maahasi

maahansa

maihini

maihisi

maihinsa

Ine

-ssa

maassani

maassasi

maassansa / maassaan

maissani

maissasi

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastani

maastasi

maastansa / maastaan

maistani

maistasi

maistansa / maistaan

All

-lle

maalleni

maallesi

maallensa / maalleen

mailleni

maillesi

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallani

maallasi

maallansa / maallaan

maillani

maillasi

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltani

maaltasi

maaltansa / maaltaan

mailtani

mailtasi

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maakseni

maaksesi

maaksensa / maakseen

maikseni

maiksesi

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanani

maanasi

maanansa / maanaan

mainani

mainasi

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattani

maattasi

maattansa / maattaan

maittani

maittasi

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

-

-

maineni

mainesi

mainensa / maineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maamme

maamme

maanne

maanne

maansa

maansa

Par

-ta

maatamme

maitamme

maatanne

maitanne

maatansa / maataan

maitansa / maitaan

Gen

-n

maamme

maittemme / maidemme

maanne

maittenne / maidenne

maansa

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahamme

maihimme

maahanne

maihinne

maahansa

maihinsa

Ine

-ssa

maassamme

maissamme

maassanne

maissanne

maassansa / maassaan

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastamme

maistamme

maastanne

maistanne

maastansa / maastaan

maistansa / maistaan

All

-lle

maallemme

maillemme

maallenne

maillenne

maallensa / maalleen

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallamme

maillamme

maallanne

maillanne

maallansa / maallaan

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltamme

mailtamme

maaltanne

mailtanne

maaltansa / maaltaan

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maaksemme

maiksemme

maaksenne

maiksenne

maaksensa / maakseen

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanamme

mainamme

maananne

mainanne

maanansa / maanaan

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattamme

maittamme

maattanne

maittanne

maattansa / maattaan

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

mainemme

-

mainenne

-

mainensa / maineen

Singular

Plural

Nom

-

maamme

maanne

maansa

maamme

maanne

maansa

Par

-ta

maatamme

maatanne

maatansa / maataan

maitamme

maitanne

maitansa / maitaan

Gen

-n

maamme

maanne

maansa

maittemme / maidemme

maittenne / maidenne

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahamme

maahanne

maahansa

maihimme

maihinne

maihinsa

Ine

-ssa

maassamme

maassanne

maassansa / maassaan

maissamme

maissanne

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastamme

maastanne

maastansa / maastaan

maistamme

maistanne

maistansa / maistaan

All

-lle

maallemme

maallenne

maallensa / maalleen

maillemme

maillenne

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallamme

maallanne

maallansa / maallaan

maillamme

maillanne

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltamme

maaltanne

maaltansa / maaltaan

mailtamme

mailtanne

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maaksemme

maaksenne

maaksensa / maakseen

maiksemme

maiksenne

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanamme

maananne

maanansa / maanaan

mainamme

mainanne

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattamme

maattanne

maattansa / maattaan

maittamme

maittanne

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

-

-

mainemme

mainenne

mainensa / maineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

laidunmaa

laidunmaat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laidunmaan

laidunmaitten / laidunmaiden

Ill

mihin

laidunmaihin

Solve

Ine

-ssa

laidunmaassa

Solve

Ela

-sta

laidunmaasta

laidunmaista

All

-lle

laidunmaalle

laidunmaille

Ade

-lla

laidunmaalla

laidunmailla

Abl

-lta

laidunmailta

Solve

Tra

-ksi

laidunmaaksi

Solve

Ess

-na

laidunmaana

laidunmaina

Abe

-tta

laidunmaatta

laidunmaitta

Com

-ne

-

laidunmaine

Ins

-in

-

laidunmain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laidunmaa

laidunmaat

Par

-ta

Gen

-n

laidunmaan

laidunmaitten / laidunmaiden

Ill

mihin

laidunmaihin

Ine

-ssa

laidunmaassa

Ela

-sta

laidunmaasta

laidunmaista

All

-lle

laidunmaalle

laidunmaille

Ade

-lla

laidunmaalla

laidunmailla

Abl

-lta

laidunmailta

Tra

-ksi

laidunmaaksi

Ess

-na

laidunmaana

laidunmaina

Abe

-tta

laidunmaatta

laidunmaitta

Com

-ne

-

laidunmaine

Ins

-in

-

laidunmain

Singular

Plural

Nom

-

palkki

palkit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

palkin

palkkien

Ill

mihin

palkkeihin

Solve

Ine

-ssa

palkissa

Solve

Ela

-sta

palkista

palkeista

All

-lle

palkille

palkeille

Ade

-lla

palkilla

palkeilla

Abl

-lta

palkeilta

Solve

Tra

-ksi

palkiksi

Solve

Ess

-na

palkkina

palkkeina

Abe

-tta

palkitta

palkeitta

Com

-ne

-

palkkeine

Ins

-in

-

palkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palkki

palkit

Par

-ta

Gen

-n

palkin

palkkien

Ill

mihin

palkkeihin

Ine

-ssa

palkissa

Ela

-sta

palkista

palkeista

All

-lle

palkille

palkeille

Ade

-lla

palkilla

palkeilla

Abl

-lta

palkeilta

Tra

-ksi

palkiksi

Ess

-na

palkkina

palkkeina

Abe

-tta

palkitta

palkeitta

Com

-ne

-

palkkeine

Ins

-in

-

palkein

Singular

Plural

Nom

-

ota

odat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

odan

otien

Ill

mihin

otiin

Solve

Ine

-ssa

odassa

Solve

Ela

-sta

odasta

odista

All

-lle

odalle

odille

Ade

-lla

odalla

odilla

Abl

-lta

odilta

Solve

Tra

-ksi

odaksi

Solve

Ess

-na

otana

otina

Abe

-tta

odatta

oditta

Com

-ne

-

otine

Ins

-in

-

odin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ota

odat

Par

-ta

Gen

-n

odan

otien

Ill

mihin

otiin

Ine

-ssa

odassa

Ela

-sta

odasta

odista

All

-lle

odalle

odille

Ade

-lla

odalla

odilla

Abl

-lta

odilta

Tra

-ksi

odaksi

Ess

-na

otana

otina

Abe

-tta

odatta

oditta

Com

-ne

-

otine

Ins

-in

-

odin

Singular

Plural

Nom

-

palkkio

palkkiot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

palkkion

palkkioitten / palkkioiden

Ill

mihin

palkkioihin

Solve

Ine

-ssa

palkkiossa

Solve

Ela

-sta

palkkiosta

palkkioista

All

-lle

palkkiolle

palkkioille

Ade

-lla

palkkiolla

palkkioilla

Abl

-lta

palkkioilta

Solve

Tra

-ksi

palkkioksi

Solve

Ess

-na

palkkiona

palkkioina

Abe

-tta

palkkiotta

palkkioitta

Com

-ne

-

palkkioine

Ins

-in

-

palkkioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palkkio

palkkiot

Par

-ta

Gen

-n

palkkion

palkkioitten / palkkioiden

Ill

mihin

palkkioihin

Ine

-ssa

palkkiossa

Ela

-sta

palkkiosta

palkkioista

All

-lle

palkkiolle

palkkioille

Ade

-lla

palkkiolla

palkkioilla

Abl

-lta

palkkioilta

Tra

-ksi

palkkioksi

Ess

-na

palkkiona

palkkioina

Abe

-tta

palkkiotta

palkkioitta

Com

-ne

-

palkkioine

Ins

-in

-

palkkioin

Singular

Plural

Nom

-

laidun

laitumet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laitumen

laitumien / laidunten

Ill

mihin

laitumiin

Solve

Ine

-ssa

laitumessa

Solve

Ela

-sta

laitumesta

laitumista

All

-lle

laitumelle

laitumille

Ade

-lla

laitumella

laitumilla

Abl

-lta

laitumilta

Solve

Tra

-ksi

laitumeksi

Solve

Ess

-na

laitumena

laitumina

Abe

-tta

laitumetta

laitumitta

Com

-ne

-

laitumine

Ins

-in

-

laitumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laidun

laitumet

Par

-ta

Gen

-n

laitumen

laitumien / laidunten

Ill

mihin

laitumiin

Ine

-ssa

laitumessa

Ela

-sta

laitumesta

laitumista

All

-lle

laitumelle

laitumille

Ade

-lla

laitumella

laitumilla

Abl

-lta

laitumilta

Tra

-ksi

laitumeksi

Ess

-na

laitumena

laitumina

Abe

-tta

laitumetta

laitumitta

Com

-ne

-

laitumine

Ins

-in

-

laitumin

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maihin

Solve

Ine

-ssa

maassa

Solve

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

mailta

Solve

Tra

-ksi

maaksi

Solve

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maihin

Ine

-ssa

maassa

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

mailta

Tra

-ksi

maaksi

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept