itätaivasta |
Noun, Singular Partitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tai |
Noun, Singular Nominative |
|
+ vasta |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ taivas |
Noun, Singular Partitive |
|
Noun, Pref |
||
+ tai |
Noun, Singular Nominative |
|
+ vasta |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Pref |
||
+ taivas |
Noun, Singular Partitive |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
itätaivas |
itätaivaat |
Par |
-ta |
itätaivaita / itätaivahia |
|
Gen |
-n |
itätaivaan |
itätaivaitten / itätaivaiden / itätaivahien / itätaivahitten |
Ill |
mihin |
itätaivaaseen |
itätaivaisiin / itätaivaihin / itätaivahisin |
Ine |
-ssa |
itätaivaassa |
itätaivahissa / itätaivaissa |
Ela |
-sta |
itätaivaasta |
itätaivahista / itätaivaista |
All |
-lle |
itätaivaalle |
itätaivahille / itätaivaille |
Ade |
-lla |
itätaivaalla |
itätaivahilla / itätaivailla |
Abl |
-lta |
itätaivaalta |
itätaivahilta / itätaivailta |
Tra |
-ksi |
itätaivaaksi |
itätaivahiksi / itätaivaiksi |
Ess |
-na |
itätaivaana |
itätaivahina / itätaivaina |
Abe |
-tta |
itätaivaatta |
itätaivahitta / itätaivaitta |
Com |
-ne |
- |
itätaivahine / itätaivaine |
Ins |
-in |
- |
itätaivahin / itätaivain |
Singular
Plural
Nom
-
itätaivas
itätaivaat
Par
-ta
itätaivaita / itätaivahia
Gen
-n
itätaivaan
itätaivaitten / itätaivaiden / itätaivahien / itätaivahitten
Ill
mihin
itätaivaaseen
itätaivaisiin / itätaivaihin / itätaivahisin
Ine
-ssa
itätaivaassa
itätaivahissa / itätaivaissa
Ela
-sta
itätaivaasta
itätaivahista / itätaivaista
All
-lle
itätaivaalle
itätaivahille / itätaivaille
Ade
-lla
itätaivaalla
itätaivahilla / itätaivailla
Abl
-lta
itätaivaalta
itätaivahilta / itätaivailta
Tra
-ksi
itätaivaaksi
itätaivahiksi / itätaivaiksi
Ess
-na
itätaivaana
itätaivahina / itätaivaina
Abe
-tta
itätaivaatta
itätaivahitta / itätaivaitta
Com
-ne
-
itätaivahine / itätaivaine
Ins
-in
-
itätaivahin / itätaivain
| east | |
| itätaivas |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
itätaivaa |
itätaivaa |
itätaivaa |
itätaivaa |
itätaivaa |
itätaivaa |
Par |
-ta |
itätaivasta |
itätaivaita |
itätaivasta |
itätaivaita |
itätaivasta |
itätaivaita |
Gen |
-n |
itätaivaa |
itätaivaitte |
itätaivaa |
itätaivaitte |
itätaivaa |
itätaivaitte |
Ill |
mihin |
itätaivaasee |
itätaivaisii |
itätaivaasee |
itätaivaisii |
itätaivaasee |
itätaivaisii |
Ine |
-ssa |
itätaivaassa |
itätaivahissa |
itätaivaassa |
itätaivahissa |
itätaivaassa |
itätaivahissa |
Ela |
-sta |
itätaivaasta |
itätaivahista |
itätaivaasta |
itätaivahista |
itätaivaasta |
itätaivahista |
All |
-lle |
itätaivaalle |
itätaivahille |
itätaivaalle |
itätaivahille |
itätaivaalle |
itätaivahille |
Ade |
-lla |
itätaivaalla |
itätaivahilla |
itätaivaalla |
itätaivahilla |
itätaivaalla |
itätaivahilla |
Abl |
-lta |
itätaivaalta |
itätaivahilta |
itätaivaalta |
itätaivahilta |
itätaivaalta |
itätaivahilta |
Tra |
-ksi |
itätaivaakse |
itätaivahikse |
itätaivaakse |
itätaivahikse |
itätaivaakse |
itätaivahiks |
Ess |
-na |
itätaivaana |
itätaivahina |
itätaivaana |
itätaivahina |
itätaivaana |
itätaivahina |
Abe |
-tta |
itätaivaatta |
itätaivahitta |
itätaivaatta |
itätaivahitta |
itätaivaatta |
itätaivahitta |
Com |
-ne |
- |
itätaivahine |
- |
itätaivahine |
- |
itätaivahin |
Singular
Plural
Nom
-
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaa
Par
-ta
itätaivasta
itätaivasta
itätaivasta
itätaivaita
itätaivaita
itätaivaita
Gen
-n
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaitte
itätaivaitte
itätaivaitte
Ill
mihin
itätaivaasee
itätaivaasee
itätaivaasee
itätaivaisii
itätaivaisii
itätaivaisii
Ine
-ssa
itätaivaassa
itätaivaassa
itätaivaassa
itätaivahissa
itätaivahissa
itätaivahissa
Ela
-sta
itätaivaasta
itätaivaasta
itätaivaasta
itätaivahista
itätaivahista
itätaivahista
All
-lle
itätaivaalle
itätaivaalle
itätaivaalle
itätaivahille
itätaivahille
itätaivahille
Ade
-lla
itätaivaalla
itätaivaalla
itätaivaalla
itätaivahilla
itätaivahilla
itätaivahilla
Abl
-lta
itätaivaalta
itätaivaalta
itätaivaalta
itätaivahilta
itätaivahilta
itätaivahilta
Tra
-ksi
itätaivaakse
itätaivaakse
itätaivaakse
itätaivahikse
itätaivahikse
itätaivahiks
Ess
-na
itätaivaana
itätaivaana
itätaivaana
itätaivahina
itätaivahina
itätaivahina
Abe
-tta
itätaivaatta
itätaivaatta
itätaivaatta
itätaivahitta
itätaivahitta
itätaivahitta
Com
-ne
-
-
-
itätaivahine
itätaivahine
itätaivahin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
itätaivaa |
itätaivaa |
itätaivaa |
itätaivaa |
itätaivaa |
itätaivaa |
Par |
-ta |
itätaivasta |
itätaivaita |
itätaivasta |
itätaivaita |
itätaivasta |
itätaivaita |
Gen |
-n |
itätaivaa |
itätaivaitte |
itätaivaa |
itätaivaitte |
itätaivaa |
itätaivaitte |
Ill |
mihin |
itätaivaasee |
itätaivaisii |
itätaivaasee |
itätaivaisii |
itätaivaasee |
itätaivaisii |
Ine |
-ssa |
itätaivaassa |
itätaivahissa |
itätaivaassa |
itätaivahissa |
itätaivaassa |
itätaivahissa |
Ela |
-sta |
itätaivaasta |
itätaivahista |
itätaivaasta |
itätaivahista |
itätaivaasta |
itätaivahista |
All |
-lle |
itätaivaalle |
itätaivahille |
itätaivaalle |
itätaivahille |
itätaivaalle |
itätaivahille |
Ade |
-lla |
itätaivaalla |
itätaivahilla |
itätaivaalla |
itätaivahilla |
itätaivaalla |
itätaivahilla |
Abl |
-lta |
itätaivaalta |
itätaivahilta |
itätaivaalta |
itätaivahilta |
itätaivaalta |
itätaivahilta |
Tra |
-ksi |
itätaivaakse |
itätaivahikse |
itätaivaakse |
itätaivahikse |
itätaivaakse |
itätaivahiks |
Ess |
-na |
itätaivaana |
itätaivahina |
itätaivaana |
itätaivahina |
itätaivaana |
itätaivahina |
Abe |
-tta |
itätaivaatta |
itätaivahitta |
itätaivaatta |
itätaivahitta |
itätaivaatta |
itätaivahitta |
Com |
-ne |
- |
itätaivahine |
- |
itätaivahine |
- |
itätaivahin |
Singular
Plural
Nom
-
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaa
Par
-ta
itätaivasta
itätaivasta
itätaivasta
itätaivaita
itätaivaita
itätaivaita
Gen
-n
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaa
itätaivaitte
itätaivaitte
itätaivaitte
Ill
mihin
itätaivaasee
itätaivaasee
itätaivaasee
itätaivaisii
itätaivaisii
itätaivaisii
Ine
-ssa
itätaivaassa
itätaivaassa
itätaivaassa
itätaivahissa
itätaivahissa
itätaivahissa
Ela
-sta
itätaivaasta
itätaivaasta
itätaivaasta
itätaivahista
itätaivahista
itätaivahista
All
-lle
itätaivaalle
itätaivaalle
itätaivaalle
itätaivahille
itätaivahille
itätaivahille
Ade
-lla
itätaivaalla
itätaivaalla
itätaivaalla
itätaivahilla
itätaivahilla
itätaivahilla
Abl
-lta
itätaivaalta
itätaivaalta
itätaivaalta
itätaivahilta
itätaivahilta
itätaivahilta
Tra
-ksi
itätaivaakse
itätaivaakse
itätaivaakse
itätaivahikse
itätaivahikse
itätaivahiks
Ess
-na
itätaivaana
itätaivaana
itätaivaana
itätaivahina
itätaivahina
itätaivahina
Abe
-tta
itätaivaatta
itätaivaatta
itätaivaatta
itätaivahitta
itätaivahitta
itätaivahitta
Com
-ne
-
-
-
itätaivahine
itätaivahine
itätaivahin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
itä |
idät |
Par |
-ta |
itää |
itiä |
Gen |
-n |
idän |
itien |
Ill |
mihin |
itään |
itiin |
Ine |
-ssa |
idässä |
idissä |
Ela |
-sta |
idästä |
idistä |
All |
-lle |
idälle |
idille |
Ade |
-lla |
idällä |
idillä |
Abl |
-lta |
idältä |
idiltä |
Tra |
-ksi |
idäksi |
idiksi |
Ess |
-na |
itänä |
itinä |
Abe |
-tta |
idättä |
idittä |
Com |
-ne |
- |
itine |
Ins |
-in |
- |
idin |
Singular
Plural
Nom
-
itä
idät
Par
-ta
itää
itiä
Gen
-n
idän
itien
Ill
mihin
itään
itiin
Ine
-ssa
idässä
idissä
Ela
-sta
idästä
idistä
All
-lle
idälle
idille
Ade
-lla
idällä
idillä
Abl
-lta
idältä
idiltä
Tra
-ksi
idäksi
idiksi
Ess
-na
itänä
itinä
Abe
-tta
idättä
idittä
Com
-ne
-
itine
Ins
-in
-
idin
| east | itä, itäosa |
| Orient | itä, itämaat |
| eastern |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
itä |
itä |
itä |
itä |
itä |
itä |
Par |
-ta |
itää |
itiä |
itää |
itiä |
itää |
itiä |
Gen |
-n |
itä |
itie |
itä |
itie |
itä |
itie |
Ill |
mihin |
itää |
itii |
itää |
itii |
itää |
itii |
Ine |
-ssa |
idässä |
idissä |
idässä |
idissä |
idässä |
idissä |
Ela |
-sta |
idästä |
idistä |
idästä |
idistä |
idästä |
idistä |
All |
-lle |
idälle |
idille |
idälle |
idille |
idälle |
idille |
Ade |
-lla |
idällä |
idillä |
idällä |
idillä |
idällä |
idillä |
Abl |
-lta |
idältä |
idiltä |
idältä |
idiltä |
idältä |
idiltä |
Tra |
-ksi |
idäkse |
idikse |
idäkse |
idikse |
idäkse |
idikse |
Ess |
-na |
itänä |
itinä |
itänä |
itinä |
itänä |
itinä |
Abe |
-tta |
idättä |
idittä |
idättä |
idittä |
idättä |
idittä |
Com |
-ne |
- |
itine |
- |
itine |
- |
itine |
Singular
Plural
Nom
-
itä
itä
itä
itä
itä
itä
Par
-ta
itää
itää
itää
itiä
itiä
itiä
Gen
-n
itä
itä
itä
itie
itie
itie
Ill
mihin
itää
itää
itää
itii
itii
itii
Ine
-ssa
idässä
idässä
idässä
idissä
idissä
idissä
Ela
-sta
idästä
idästä
idästä
idistä
idistä
idistä
All
-lle
idälle
idälle
idälle
idille
idille
idille
Ade
-lla
idällä
idällä
idällä
idillä
idillä
idillä
Abl
-lta
idältä
idältä
idältä
idiltä
idiltä
idiltä
Tra
-ksi
idäkse
idäkse
idäkse
idikse
idikse
idikse
Ess
-na
itänä
itänä
itänä
itinä
itinä
itinä
Abe
-tta
idättä
idättä
idättä
idittä
idittä
idittä
Com
-ne
-
-
-
itine
itine
itine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
itä |
itä |
itä |
itä |
itä |
itä |
Par |
-ta |
itää |
itiä |
itää |
itiä |
itää |
itiä |
Gen |
-n |
itä |
itie |
itä |
itie |
itä |
itie |
Ill |
mihin |
itää |
itii |
itää |
itii |
itää |
itii |
Ine |
-ssa |
idässä |
idissä |
idässä |
idissä |
idässä |
idissä |
Ela |
-sta |
idästä |
idistä |
idästä |
idistä |
idästä |
idistä |
All |
-lle |
idälle |
idille |
idälle |
idille |
idälle |
idille |
Ade |
-lla |
idällä |
idillä |
idällä |
idillä |
idällä |
idillä |
Abl |
-lta |
idältä |
idiltä |
idältä |
idiltä |
idältä |
idiltä |
Tra |
-ksi |
idäkse |
idikse |
idäkse |
idikse |
idäkse |
idikse |
Ess |
-na |
itänä |
itinä |
itänä |
itinä |
itänä |
itinä |
Abe |
-tta |
idättä |
idittä |
idättä |
idittä |
idättä |
idittä |
Com |
-ne |
- |
itine |
- |
itine |
- |
itine |
Singular
Plural
Nom
-
itä
itä
itä
itä
itä
itä
Par
-ta
itää
itää
itää
itiä
itiä
itiä
Gen
-n
itä
itä
itä
itie
itie
itie
Ill
mihin
itää
itää
itää
itii
itii
itii
Ine
-ssa
idässä
idässä
idässä
idissä
idissä
idissä
Ela
-sta
idästä
idästä
idästä
idistä
idistä
idistä
All
-lle
idälle
idälle
idälle
idille
idille
idille
Ade
-lla
idällä
idällä
idällä
idillä
idillä
idillä
Abl
-lta
idältä
idältä
idältä
idiltä
idiltä
idiltä
Tra
-ksi
idäkse
idäkse
idäkse
idikse
idikse
idikse
Ess
-na
itänä
itänä
itänä
itinä
itinä
itinä
Abe
-tta
idättä
idättä
idättä
idittä
idittä
idittä
Com
-ne
-
-
-
itine
itine
itine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tai |
tait |
Par |
-ta |
taita |
taita |
Gen |
-n |
tain |
taitten / taiden |
Ill |
mihin |
taihin |
taihin |
Ine |
-ssa |
taissa |
taissa |
Ela |
-sta |
taista |
taista |
All |
-lle |
taille |
taille |
Ade |
-lla |
tailla |
tailla |
Abl |
-lta |
tailta |
tailta |
Tra |
-ksi |
taiksi |
taiksi |
Ess |
-na |
taina |
taina |
Abe |
-tta |
taitta |
taitta |
Com |
-ne |
- |
taine |
Ins |
-in |
- |
tain |
Singular
Plural
Nom
-
tai
tait
Par
-ta
taita
taita
Gen
-n
tain
taitten / taiden
Ill
mihin
taihin
taihin
Ine
-ssa
taissa
taissa
Ela
-sta
taista
taista
All
-lle
taille
taille
Ade
-lla
tailla
tailla
Abl
-lta
tailta
tailta
Tra
-ksi
taiksi
taiksi
Ess
-na
taina
taina
Abe
-tta
taitta
taitta
Com
-ne
-
taine
Ins
-in
-
tain
| or | tai, vai, eikä, taikka, eli, tai muuten |
| otherwise | muuten, toisin, muutoin, muulla tavalla, muussa tapauksessa, tai |
| louse |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tai |
tai |
tai |
tai |
tai |
tai |
Par |
-ta |
taita |
taita |
taita |
taita |
taita |
taita |
Gen |
-n |
tai |
taitte |
tai |
taitte |
tai |
taitte |
Ill |
mihin |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
Ine |
-ssa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
Ela |
-sta |
taista |
taista |
taista |
taista |
taista |
taista |
All |
-lle |
taille |
taille |
taille |
taille |
taille |
taille |
Ade |
-lla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
Abl |
-lta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
Tra |
-ksi |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
Ess |
-na |
taina |
taina |
taina |
taina |
taina |
taina |
Abe |
-tta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
Com |
-ne |
- |
taine |
- |
taine |
- |
taine |
Singular
Plural
Nom
-
tai
tai
tai
tai
tai
tai
Par
-ta
taita
taita
taita
taita
taita
taita
Gen
-n
tai
tai
tai
taitte
taitte
taitte
Ill
mihin
taihi
taihi
taihi
taihi
taihi
taihi
Ine
-ssa
taissa
taissa
taissa
taissa
taissa
taissa
Ela
-sta
taista
taista
taista
taista
taista
taista
All
-lle
taille
taille
taille
taille
taille
taille
Ade
-lla
tailla
tailla
tailla
tailla
tailla
tailla
Abl
-lta
tailta
tailta
tailta
tailta
tailta
tailta
Tra
-ksi
taikse
taikse
taikse
taikse
taikse
taikse
Ess
-na
taina
taina
taina
taina
taina
taina
Abe
-tta
taitta
taitta
taitta
taitta
taitta
taitta
Com
-ne
-
-
-
taine
taine
taine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tai |
tai |
tai |
tai |
tai |
tai |
Par |
-ta |
taita |
taita |
taita |
taita |
taita |
taita |
Gen |
-n |
tai |
taitte |
tai |
taitte |
tai |
taitte |
Ill |
mihin |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
taihi |
Ine |
-ssa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
taissa |
Ela |
-sta |
taista |
taista |
taista |
taista |
taista |
taista |
All |
-lle |
taille |
taille |
taille |
taille |
taille |
taille |
Ade |
-lla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
tailla |
Abl |
-lta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
tailta |
Tra |
-ksi |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
taikse |
Ess |
-na |
taina |
taina |
taina |
taina |
taina |
taina |
Abe |
-tta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
taitta |
Com |
-ne |
- |
taine |
- |
taine |
- |
taine |
Singular
Plural
Nom
-
tai
tai
tai
tai
tai
tai
Par
-ta
taita
taita
taita
taita
taita
taita
Gen
-n
tai
tai
tai
taitte
taitte
taitte
Ill
mihin
taihi
taihi
taihi
taihi
taihi
taihi
Ine
-ssa
taissa
taissa
taissa
taissa
taissa
taissa
Ela
-sta
taista
taista
taista
taista
taista
taista
All
-lle
taille
taille
taille
taille
taille
taille
Ade
-lla
tailla
tailla
tailla
tailla
tailla
tailla
Abl
-lta
tailta
tailta
tailta
tailta
tailta
tailta
Tra
-ksi
taikse
taikse
taikse
taikse
taikse
taikse
Ess
-na
taina
taina
taina
taina
taina
taina
Abe
-tta
taitta
taitta
taitta
taitta
taitta
taitta
Com
-ne
-
-
-
taine
taine
taine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vasta |
vastat |
Par |
-ta |
vastaa |
vastoja |
Gen |
-n |
vastan |
vastojen |
Ill |
mihin |
vastaan |
vastoihin |
Ine |
-ssa |
vastassa |
vastoissa |
Ela |
-sta |
vastasta |
vastoista |
All |
-lle |
vastalle |
vastoille |
Ade |
-lla |
vastalla |
vastoilla |
Abl |
-lta |
vastalta |
vastoilta |
Tra |
-ksi |
vastaksi |
vastoiksi |
Ess |
-na |
vastana |
vastoina |
Abe |
-tta |
vastatta |
vastoitta |
Com |
-ne |
- |
vastoine |
Ins |
-in |
- |
vastoin |
Singular
Plural
Nom
-
vasta
vastat
Par
-ta
vastaa
vastoja
Gen
-n
vastan
vastojen
Ill
mihin
vastaan
vastoihin
Ine
-ssa
vastassa
vastoissa
Ela
-sta
vastasta
vastoista
All
-lle
vastalle
vastoille
Ade
-lla
vastalla
vastoilla
Abl
-lta
vastalta
vastoilta
Tra
-ksi
vastaksi
vastoiksi
Ess
-na
vastana
vastoina
Abe
-tta
vastatta
vastoitta
Com
-ne
-
vastoine
Ins
-in
-
vastoin
| only | vain, ainoastaan, vasta, pelkästään, aivan, ihan |
| not until | vasta, vasta kun, ei ennen kuin |
| newly | hiljattain, äskettäin, vasta, uudelleen, uudella tavalla |
| freshly | juuri, vasta, äskettäin |
| fresh | vasta, äskettäin |
| but now | vasta, äsken |
| counter |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vasta |
vasta |
vasta |
vasta |
vasta |
vasta |
Par |
-ta |
vastaa |
vastoja |
vastaa |
vastoja |
vastaa |
vastoja |
Gen |
-n |
vasta |
vastoje |
vasta |
vastoje |
vasta |
vastoje |
Ill |
mihin |
vastaa |
vastoihi |
vastaa |
vastoihi |
vastaa |
vastoihi |
Ine |
-ssa |
vastassa |
vastoissa |
vastassa |
vastoissa |
vastassa |
vastoissa |
Ela |
-sta |
vastasta |
vastoista |
vastasta |
vastoista |
vastasta |
vastoista |
All |
-lle |
vastalle |
vastoille |
vastalle |
vastoille |
vastalle |
vastoille |
Ade |
-lla |
vastalla |
vastoilla |
vastalla |
vastoilla |
vastalla |
vastoilla |
Abl |
-lta |
vastalta |
vastoilta |
vastalta |
vastoilta |
vastalta |
vastoilta |
Tra |
-ksi |
vastakse |
vastoikse |
vastakse |
vastoikse |
vastakse |
vastoikse |
Ess |
-na |
vastana |
vastoina |
vastana |
vastoina |
vastana |
vastoina |
Abe |
-tta |
vastatta |
vastoitta |
vastatta |
vastoitta |
vastatta |
vastoitta |
Com |
-ne |
- |
vastoine |
- |
vastoine |
- |
vastoine |
Singular
Plural
Nom
-
vasta
vasta
vasta
vasta
vasta
vasta
Par
-ta
vastaa
vastaa
vastaa
vastoja
vastoja
vastoja
Gen
-n
vasta
vasta
vasta
vastoje
vastoje
vastoje
Ill
mihin
vastaa
vastaa
vastaa
vastoihi
vastoihi
vastoihi
Ine
-ssa
vastassa
vastassa
vastassa
vastoissa
vastoissa
vastoissa
Ela
-sta
vastasta
vastasta
vastasta
vastoista
vastoista
vastoista
All
-lle
vastalle
vastalle
vastalle
vastoille
vastoille
vastoille
Ade
-lla
vastalla
vastalla
vastalla
vastoilla
vastoilla
vastoilla
Abl
-lta
vastalta
vastalta
vastalta
vastoilta
vastoilta
vastoilta
Tra
-ksi
vastakse
vastakse
vastakse
vastoikse
vastoikse
vastoikse
Ess
-na
vastana
vastana
vastana
vastoina
vastoina
vastoina
Abe
-tta
vastatta
vastatta
vastatta
vastoitta
vastoitta
vastoitta
Com
-ne
-
-
-
vastoine
vastoine
vastoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vasta |
vasta |
vasta |
vasta |
vasta |
vasta |
Par |
-ta |
vastaa |
vastoja |
vastaa |
vastoja |
vastaa |
vastoja |
Gen |
-n |
vasta |
vastoje |
vasta |
vastoje |
vasta |
vastoje |
Ill |
mihin |
vastaa |
vastoihi |
vastaa |
vastoihi |
vastaa |
vastoihi |
Ine |
-ssa |
vastassa |
vastoissa |
vastassa |
vastoissa |
vastassa |
vastoissa |
Ela |
-sta |
vastasta |
vastoista |
vastasta |
vastoista |
vastasta |
vastoista |
All |
-lle |
vastalle |
vastoille |
vastalle |
vastoille |
vastalle |
vastoille |
Ade |
-lla |
vastalla |
vastoilla |
vastalla |
vastoilla |
vastalla |
vastoilla |
Abl |
-lta |
vastalta |
vastoilta |
vastalta |
vastoilta |
vastalta |
vastoilta |
Tra |
-ksi |
vastakse |
vastoikse |
vastakse |
vastoikse |
vastakse |
vastoikse |
Ess |
-na |
vastana |
vastoina |
vastana |
vastoina |
vastana |
vastoina |
Abe |
-tta |
vastatta |
vastoitta |
vastatta |
vastoitta |
vastatta |
vastoitta |
Com |
-ne |
- |
vastoine |
- |
vastoine |
- |
vastoine |
Singular
Plural
Nom
-
vasta
vasta
vasta
vasta
vasta
vasta
Par
-ta
vastaa
vastaa
vastaa
vastoja
vastoja
vastoja
Gen
-n
vasta
vasta
vasta
vastoje
vastoje
vastoje
Ill
mihin
vastaa
vastaa
vastaa
vastoihi
vastoihi
vastoihi
Ine
-ssa
vastassa
vastassa
vastassa
vastoissa
vastoissa
vastoissa
Ela
-sta
vastasta
vastasta
vastasta
vastoista
vastoista
vastoista
All
-lle
vastalle
vastalle
vastalle
vastoille
vastoille
vastoille
Ade
-lla
vastalla
vastalla
vastalla
vastoilla
vastoilla
vastoilla
Abl
-lta
vastalta
vastalta
vastalta
vastoilta
vastoilta
vastoilta
Tra
-ksi
vastakse
vastakse
vastakse
vastoikse
vastoikse
vastoikse
Ess
-na
vastana
vastana
vastana
vastoina
vastoina
vastoina
Abe
-tta
vastatta
vastatta
vastatta
vastoitta
vastoitta
vastoitta
Com
-ne
-
-
-
vastoine
vastoine
vastoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
taivas |
taivaat |
Par |
-ta |
taivasta |
taivaita / taivahia |
Gen |
-n |
taivaan |
taivaitten / taivaiden / taivahien / taivahitten |
Ill |
mihin |
taivaaseen |
taivaisiin / taivaihin / taivahisin |
Ine |
-ssa |
taivaassa |
taivahissa / taivaissa |
Ela |
-sta |
taivaasta |
taivahista / taivaista |
All |
-lle |
taivaalle |
taivahille / taivaille |
Ade |
-lla |
taivaalla |
taivahilla / taivailla |
Abl |
-lta |
taivaalta |
taivahilta / taivailta |
Tra |
-ksi |
taivaaksi |
taivahiksi / taivaiksi |
Ess |
-na |
taivaana |
taivahina / taivaina |
Abe |
-tta |
taivaatta |
taivahitta / taivaitta |
Com |
-ne |
- |
taivahine / taivaine |
Ins |
-in |
- |
taivahin / taivain |
Singular
Plural
Nom
-
taivas
taivaat
Par
-ta
taivasta
taivaita / taivahia
Gen
-n
taivaan
taivaitten / taivaiden / taivahien / taivahitten
Ill
mihin
taivaaseen
taivaisiin / taivaihin / taivahisin
Ine
-ssa
taivaassa
taivahissa / taivaissa
Ela
-sta
taivaasta
taivahista / taivaista
All
-lle
taivaalle
taivahille / taivaille
Ade
-lla
taivaalla
taivahilla / taivailla
Abl
-lta
taivaalta
taivahilta / taivailta
Tra
-ksi
taivaaksi
taivahiksi / taivaiksi
Ess
-na
taivaana
taivahina / taivaina
Abe
-tta
taivaatta
taivahitta / taivaitta
Com
-ne
-
taivahine / taivaine
Ins
-in
-
taivahin / taivain
| sky | taivas |
| heaven | taivas |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taivaa |
taivaa |
taivaa |
taivaa |
taivaa |
taivaa |
Par |
-ta |
taivasta |
taivaita |
taivasta |
taivaita |
taivasta |
taivaita |
Gen |
-n |
taivaa |
taivaitte |
taivaa |
taivaitte |
taivaa |
taivaitte |
Ill |
mihin |
taivaasee |
taivaisii |
taivaasee |
taivaisii |
taivaasee |
taivaisii |
Ine |
-ssa |
taivaassa |
taivahissa |
taivaassa |
taivahissa |
taivaassa |
taivahissa |
Ela |
-sta |
taivaasta |
taivahista |
taivaasta |
taivahista |
taivaasta |
taivahista |
All |
-lle |
taivaalle |
taivahille |
taivaalle |
taivahille |
taivaalle |
taivahille |
Ade |
-lla |
taivaalla |
taivahilla |
taivaalla |
taivahilla |
taivaalla |
taivahilla |
Abl |
-lta |
taivaalta |
taivahilta |
taivaalta |
taivahilta |
taivaalta |
taivahilta |
Tra |
-ksi |
taivaakse |
taivahikse |
taivaakse |
taivahikse |
taivaakse |
taivahiks |
Ess |
-na |
taivaana |
taivahina |
taivaana |
taivahina |
taivaana |
taivahina |
Abe |
-tta |
taivaatta |
taivahitta |
taivaatta |
taivahitta |
taivaatta |
taivahitta |
Com |
-ne |
- |
taivahine |
- |
taivahine |
- |
taivahin |
Singular
Plural
Nom
-
taivaa
taivaa
taivaa
taivaa
taivaa
taivaa
Par
-ta
taivasta
taivasta
taivasta
taivaita
taivaita
taivaita
Gen
-n
taivaa
taivaa
taivaa
taivaitte
taivaitte
taivaitte
Ill
mihin
taivaasee
taivaasee
taivaasee
taivaisii
taivaisii
taivaisii
Ine
-ssa
taivaassa
taivaassa
taivaassa
taivahissa
taivahissa
taivahissa
Ela
-sta
taivaasta
taivaasta
taivaasta
taivahista
taivahista
taivahista
All
-lle
taivaalle
taivaalle
taivaalle
taivahille
taivahille
taivahille
Ade
-lla
taivaalla
taivaalla
taivaalla
taivahilla
taivahilla
taivahilla
Abl
-lta
taivaalta
taivaalta
taivaalta
taivahilta
taivahilta
taivahilta
Tra
-ksi
taivaakse
taivaakse
taivaakse
taivahikse
taivahikse
taivahiks
Ess
-na
taivaana
taivaana
taivaana
taivahina
taivahina
taivahina
Abe
-tta
taivaatta
taivaatta
taivaatta
taivahitta
taivahitta
taivahitta
Com
-ne
-
-
-
taivahine
taivahine
taivahin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taivaa |
taivaa |
taivaa |
taivaa |
taivaa |
taivaa |
Par |
-ta |
taivasta |
taivaita |
taivasta |
taivaita |
taivasta |
taivaita |
Gen |
-n |
taivaa |
taivaitte |
taivaa |
taivaitte |
taivaa |
taivaitte |
Ill |
mihin |
taivaasee |
taivaisii |
taivaasee |
taivaisii |
taivaasee |
taivaisii |
Ine |
-ssa |
taivaassa |
taivahissa |
taivaassa |
taivahissa |
taivaassa |
taivahissa |
Ela |
-sta |
taivaasta |
taivahista |
taivaasta |
taivahista |
taivaasta |
taivahista |
All |
-lle |
taivaalle |
taivahille |
taivaalle |
taivahille |
taivaalle |
taivahille |
Ade |
-lla |
taivaalla |
taivahilla |
taivaalla |
taivahilla |
taivaalla |
taivahilla |
Abl |
-lta |
taivaalta |
taivahilta |
taivaalta |
taivahilta |
taivaalta |
taivahilta |
Tra |
-ksi |
taivaakse |
taivahikse |
taivaakse |
taivahikse |
taivaakse |
taivahiks |
Ess |
-na |
taivaana |
taivahina |
taivaana |
taivahina |
taivaana |
taivahina |
Abe |
-tta |
taivaatta |
taivahitta |
taivaatta |
taivahitta |
taivaatta |
taivahitta |
Com |
-ne |
- |
taivahine |
- |
taivahine |
- |
taivahin |
Singular
Plural
Nom
-
taivaa
taivaa
taivaa
taivaa
taivaa
taivaa
Par
-ta
taivasta
taivasta
taivasta
taivaita
taivaita
taivaita
Gen
-n
taivaa
taivaa
taivaa
taivaitte
taivaitte
taivaitte
Ill
mihin
taivaasee
taivaasee
taivaasee
taivaisii
taivaisii
taivaisii
Ine
-ssa
taivaassa
taivaassa
taivaassa
taivahissa
taivahissa
taivahissa
Ela
-sta
taivaasta
taivaasta
taivaasta
taivahista
taivahista
taivahista
All
-lle
taivaalle
taivaalle
taivaalle
taivahille
taivahille
taivahille
Ade
-lla
taivaalla
taivaalla
taivaalla
taivahilla
taivahilla
taivahilla
Abl
-lta
taivaalta
taivaalta
taivaalta
taivahilta
taivahilta
taivahilta
Tra
-ksi
taivaakse
taivaakse
taivaakse
taivahikse
taivahikse
taivahiks
Ess
-na
taivaana
taivaana
taivaana
taivahina
taivahina
taivahina
Abe
-tta
taivaatta
taivaatta
taivaatta
taivahitta
taivahitta
taivahitta
Com
-ne
-
-
-
taivahine
taivahine
taivahin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net