logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

itätaivas, noun

Word analysis
itätaivasta

itätaivasta

itätaivas

Noun, Singular Partitive

itä

Noun, Singular Nominative

+ tai

Noun, Singular Nominative

+ vasta

Noun, Singular Nominative

itä

Noun, Singular Nominative

+ taivas

Noun, Singular Partitive

itä

Noun, Pref

+ tai

Noun, Singular Nominative

+ vasta

Noun, Singular Nominative

itä

Noun, Pref

+ taivas

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itätaivas

itätaivaat

Par

-ta

itätaivasta

itätaivaita / itätaivahia

Gen

-n

itätaivaan

itätaivaitten / itätaivaiden / itätaivahien / itätaivahitten

Ill

mihin

itätaivaaseen

itätaivaisiin / itätaivaihin / itätaivahisin

Ine

-ssa

itätaivaassa

itätaivahissa / itätaivaissa

Ela

-sta

itätaivaasta

itätaivahista / itätaivaista

All

-lle

itätaivaalle

itätaivahille / itätaivaille

Ade

-lla

itätaivaalla

itätaivahilla / itätaivailla

Abl

-lta

itätaivaalta

itätaivahilta / itätaivailta

Tra

-ksi

itätaivaaksi

itätaivahiksi / itätaivaiksi

Ess

-na

itätaivaana

itätaivahina / itätaivaina

Abe

-tta

itätaivaatta

itätaivahitta / itätaivaitta

Com

-ne

-

itätaivahine / itätaivaine

Ins

-in

-

itätaivahin / itätaivain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itätaivas

itätaivaat

Par

-ta

itätaivasta

itätaivaita / itätaivahia

Gen

-n

itätaivaan

itätaivaitten / itätaivaiden / itätaivahien / itätaivahitten

Ill

mihin

itätaivaaseen

itätaivaisiin / itätaivaihin / itätaivahisin

Ine

-ssa

itätaivaassa

itätaivahissa / itätaivaissa

Ela

-sta

itätaivaasta

itätaivahista / itätaivaista

All

-lle

itätaivaalle

itätaivahille / itätaivaille

Ade

-lla

itätaivaalla

itätaivahilla / itätaivailla

Abl

-lta

itätaivaalta

itätaivahilta / itätaivailta

Tra

-ksi

itätaivaaksi

itätaivahiksi / itätaivaiksi

Ess

-na

itätaivaana

itätaivahina / itätaivaina

Abe

-tta

itätaivaatta

itätaivahitta / itätaivaitta

Com

-ne

-

itätaivahine / itätaivaine

Ins

-in

-

itätaivahin / itätaivain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

east
itätaivas
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus Itätaivaalle kertyi pilviä. The clouds gathered in the east. Kuvassa nähdään yksi tällainen raita kuvattuna Hämeenlinnassa kohti itätaivasta. In the picture we see one this kind of stripe photographed in Hämeenlinna towards eastern sky. Kuva on otettu samalla paikalla kuin edellinenkin kuva, mutta nyt kohti itätaivasta. The picture is taken in the same location as the previous picture, but now towards eastern sky. Tämä kuva on otettu samalla paikalla kuin edellinenkin kuva, mutta nyt kohti itätaivasta ja muutama minuutti myöhemmin. This photo is taken at the same place as the previous picture as well, but now towards eastern sky and a few minutes later. Pidä silmäsi itätaivaalla ja tiedä että tuloni lähestyy! Keep your eyes on the eastern sky and know that my arrival is imminent. Sinä näet, oi Herrani, tämän muukalaisen kiirehtävän kaikkein ylevimpään kotiinsa Sinun majesteettiutesi kirjokannen alle ja armeliaisuutesi piiriin, tämän hairahtuneen tavoittelevan Sinun anteeksiantosi valtamerta, tämän alhaisen Sinun kirkkautesi esikartanoa ja tämän poloisen Sinun rikkautesi itätaivasta. Thou seest, O my Lord, this stranger hastening to his most exalted home beneath the canopy of Thy majesty and within the precincts of Thy mercy; and this transgressor seeking the ocean of Thy forgiveness; and this lowly one the court of Thy glory; and this poor creature the orient of Thy wealth. Vastaava tilanne voi olla myös aamulla, mutta silloin olosuhteiden pitää ilmetä päinvastoin; pilvimassa on länsitaivaalla ja aurinko paistaa selkeältä itätaivaalta. Same kind of situation can appear also in the morning, but then circumstances must be the opposite; the cloud mass is in the western sky and the sun shines from the clear eastern sky. Aika näyttää kuullaanko ja nähdäänkö Himoksen festivaalins-ja konserttipuistossa HimosParkissa Jämsässä yhtä vaikuttavaa parikymmenminuuttista kuin kuultiin ja nähtiin Nightwishns-yhtyeen konsertin päätteeksi lauantaina 20. elokuuta 2016 kellon kääntyessä kohti puolta yötä itätaivaalta nousseen täysikuun täydellistäessä tunnelmaa. Time will tell if we'll ever hear and see as spectacular and powerful a show later in HimosPark in Jämsä as that of the twenty-minute session towards the end of the Nightwish Himos concert that took place 20 August 2016, at the brink of midnight with the full moon having risen from the eastern sky to top off the atmosphere. Hänen väitöskirjansa (30 vuoden aikana!) käsitteli eläinratavalon ominaisuuksia, mikä on Aurinkokunnan pölystä siroavan valon aikaansaama himmeä valokartio. Tämä näkyy Auringon laskiessa länsitaivaalla ja Auringon noustessa itätaivaalla. Pimeinä ja selkeinä öinä Paranal on maailman parhaita paikkoja tämän vaikeasti havaittavan taivaanilmiön näkemiseksi. His doctoral thesis (spanning 30 years!) focused on properties of the zodiacal light, a misty diffuse cone of light scattered by dust in the Solar System that appears in western skies after sunset and in eastern skies before sunrise. On a dark and clear night, Paranal is one of the best places on Earth to see this elusive feature of the sky, and, indeed, in a small window between sunset and moonrise last night, the evening Zodiacal Cone was seen and photographed by the team at Paranal. Show more arrow right

Wiktionary

eastern sky Show more arrow right itä +‎ taivas Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itätaivaani

itätaivaani

itätaivaasi

itätaivaasi

itätaivaansa

itätaivaansa

Par

-ta

itätaivastani

itätaivaitani / itätaivahiani

itätaivastasi

itätaivaitasi / itätaivahiasi

itätaivastansa / itätaivastaan

itätaivaitansa / itätaivaitaan / itätaivahiansa / itätaivahiaan

Gen

-n

itätaivaani

itätaivaitteni / itätaivaideni / itätaivahieni / itätaivahitteni

itätaivaasi

itätaivaittesi / itätaivaidesi / itätaivahiesi / itätaivahittesi

itätaivaansa

itätaivaittensa / itätaivaidensa / itätaivahiensa / itätaivahittensa

Ill

mihin

itätaivaaseeni

itätaivaisiini / itätaivaihini / itätaivahisini

itätaivaaseesi

itätaivaisiisi / itätaivaihisi / itätaivahisisi

itätaivaaseensa

itätaivaisiinsa / itätaivaihinsa / itätaivahisinsa

Ine

-ssa

itätaivaassani

itätaivahissani / itätaivaissani

itätaivaassasi

itätaivahissasi / itätaivaissasi

itätaivaassansa / itätaivaassaan

itätaivahissansa / itätaivahissaan / itätaivaissansa / itätaivaissaan

Ela

-sta

itätaivaastani

itätaivahistani / itätaivaistani

itätaivaastasi

itätaivahistasi / itätaivaistasi

itätaivaastansa / itätaivaastaan

itätaivahistansa / itätaivahistaan / itätaivaistansa / itätaivaistaan

All

-lle

itätaivaalleni

itätaivahilleni / itätaivailleni

itätaivaallesi

itätaivahillesi / itätaivaillesi

itätaivaallensa / itätaivaalleen

itätaivahillensa / itätaivahillean / itätaivaillensa / itätaivaillean

Ade

-lla

itätaivaallani

itätaivahillani / itätaivaillani

itätaivaallasi

itätaivahillasi / itätaivaillasi

itätaivaallansa / itätaivaallaan

itätaivahillansa / itätaivahillaan / itätaivaillansa / itätaivaillaan

Abl

-lta

itätaivaaltani

itätaivahiltani / itätaivailtani

itätaivaaltasi

itätaivahiltasi / itätaivailtasi

itätaivaaltansa / itätaivaaltaan

itätaivahiltansa / itätaivahiltaan / itätaivailtansa / itätaivailtaan

Tra

-ksi

itätaivaakseni

itätaivahikseni / itätaivaikseni

itätaivaaksesi

itätaivahiksesi / itätaivaiksesi

itätaivaaksensa / itätaivaakseen

itätaivahikseen / itätaivahiksensa / itätaivaikseen / itätaivaiksensa

Ess

-na

itätaivaanani

itätaivahinani / itätaivainani

itätaivaanasi

itätaivahinasi / itätaivainasi

itätaivaanansa / itätaivaanaan

itätaivahinansa / itätaivahinaan / itätaivainansa / itätaivainaan

Abe

-tta

itätaivaattani

itätaivahittani / itätaivaittani

itätaivaattasi

itätaivahittasi / itätaivaittasi

itätaivaattansa / itätaivaattaan

itätaivahittansa / itätaivahittaan / itätaivaittansa / itätaivaittaan

Com

-ne

-

itätaivahineni / itätaivaineni

-

itätaivahinesi / itätaivainesi

-

itätaivahineen / itätaivahinensa / itätaivaineen / itätaivainensa

Singular

Plural

Nom

-

itätaivaani

itätaivaasi

itätaivaansa

itätaivaani

itätaivaasi

itätaivaansa

Par

-ta

itätaivastani

itätaivastasi

itätaivastansa / itätaivastaan

itätaivaitani / itätaivahiani

itätaivaitasi / itätaivahiasi

itätaivaitansa / itätaivaitaan / itätaivahiansa / itätaivahiaan

Gen

-n

itätaivaani

itätaivaasi

itätaivaansa

itätaivaitteni / itätaivaideni / itätaivahieni / itätaivahitteni

itätaivaittesi / itätaivaidesi / itätaivahiesi / itätaivahittesi

itätaivaittensa / itätaivaidensa / itätaivahiensa / itätaivahittensa

Ill

mihin

itätaivaaseeni

itätaivaaseesi

itätaivaaseensa

itätaivaisiini / itätaivaihini / itätaivahisini

itätaivaisiisi / itätaivaihisi / itätaivahisisi

itätaivaisiinsa / itätaivaihinsa / itätaivahisinsa

Ine

-ssa

itätaivaassani

itätaivaassasi

itätaivaassansa / itätaivaassaan

itätaivahissani / itätaivaissani

itätaivahissasi / itätaivaissasi

itätaivahissansa / itätaivahissaan / itätaivaissansa / itätaivaissaan

Ela

-sta

itätaivaastani

itätaivaastasi

itätaivaastansa / itätaivaastaan

itätaivahistani / itätaivaistani

itätaivahistasi / itätaivaistasi

itätaivahistansa / itätaivahistaan / itätaivaistansa / itätaivaistaan

All

-lle

itätaivaalleni

itätaivaallesi

itätaivaallensa / itätaivaalleen

itätaivahilleni / itätaivailleni

itätaivahillesi / itätaivaillesi

itätaivahillensa / itätaivahillean / itätaivaillensa / itätaivaillean

Ade

-lla

itätaivaallani

itätaivaallasi

itätaivaallansa / itätaivaallaan

itätaivahillani / itätaivaillani

itätaivahillasi / itätaivaillasi

itätaivahillansa / itätaivahillaan / itätaivaillansa / itätaivaillaan

Abl

-lta

itätaivaaltani

itätaivaaltasi

itätaivaaltansa / itätaivaaltaan

itätaivahiltani / itätaivailtani

itätaivahiltasi / itätaivailtasi

itätaivahiltansa / itätaivahiltaan / itätaivailtansa / itätaivailtaan

Tra

-ksi

itätaivaakseni

itätaivaaksesi

itätaivaaksensa / itätaivaakseen

itätaivahikseni / itätaivaikseni

itätaivahiksesi / itätaivaiksesi

itätaivahikseen / itätaivahiksensa / itätaivaikseen / itätaivaiksensa

Ess

-na

itätaivaanani

itätaivaanasi

itätaivaanansa / itätaivaanaan

itätaivahinani / itätaivainani

itätaivahinasi / itätaivainasi

itätaivahinansa / itätaivahinaan / itätaivainansa / itätaivainaan

Abe

-tta

itätaivaattani

itätaivaattasi

itätaivaattansa / itätaivaattaan

itätaivahittani / itätaivaittani

itätaivahittasi / itätaivaittasi

itätaivahittansa / itätaivahittaan / itätaivaittansa / itätaivaittaan

Com

-ne

-

-

-

itätaivahineni / itätaivaineni

itätaivahinesi / itätaivainesi

itätaivahineen / itätaivahinensa / itätaivaineen / itätaivainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itätaivaamme

itätaivaamme

itätaivaanne

itätaivaanne

itätaivaansa

itätaivaansa

Par

-ta

itätaivastamme

itätaivaitamme / itätaivahiamme

itätaivastanne

itätaivaitanne / itätaivahianne

itätaivastansa / itätaivastaan

itätaivaitansa / itätaivaitaan / itätaivahiansa / itätaivahiaan

Gen

-n

itätaivaamme

itätaivaittemme / itätaivaidemme / itätaivahiemme / itätaivahittemme

itätaivaanne

itätaivaittenne / itätaivaidenne / itätaivahienne / itätaivahittenne

itätaivaansa

itätaivaittensa / itätaivaidensa / itätaivahiensa / itätaivahittensa

Ill

mihin

itätaivaaseemme

itätaivaisiimme / itätaivaihimme / itätaivahisimme

itätaivaaseenne

itätaivaisiinne / itätaivaihinne / itätaivahisinne

itätaivaaseensa

itätaivaisiinsa / itätaivaihinsa / itätaivahisinsa

Ine

-ssa

itätaivaassamme

itätaivahissamme / itätaivaissamme

itätaivaassanne

itätaivahissanne / itätaivaissanne

itätaivaassansa / itätaivaassaan

itätaivahissansa / itätaivahissaan / itätaivaissansa / itätaivaissaan

Ela

-sta

itätaivaastamme

itätaivahistamme / itätaivaistamme

itätaivaastanne

itätaivahistanne / itätaivaistanne

itätaivaastansa / itätaivaastaan

itätaivahistansa / itätaivahistaan / itätaivaistansa / itätaivaistaan

All

-lle

itätaivaallemme

itätaivahillemme / itätaivaillemme

itätaivaallenne

itätaivahillenne / itätaivaillenne

itätaivaallensa / itätaivaalleen

itätaivahillensa / itätaivahillean / itätaivaillensa / itätaivaillean

Ade

-lla

itätaivaallamme

itätaivahillamme / itätaivaillamme

itätaivaallanne

itätaivahillanne / itätaivaillanne

itätaivaallansa / itätaivaallaan

itätaivahillansa / itätaivahillaan / itätaivaillansa / itätaivaillaan

Abl

-lta

itätaivaaltamme

itätaivahiltamme / itätaivailtamme

itätaivaaltanne

itätaivahiltanne / itätaivailtanne

itätaivaaltansa / itätaivaaltaan

itätaivahiltansa / itätaivahiltaan / itätaivailtansa / itätaivailtaan

Tra

-ksi

itätaivaaksemme

itätaivahiksemme / itätaivaiksemme

itätaivaaksenne

itätaivahiksenne / itätaivaiksenne

itätaivaaksensa / itätaivaakseen

itätaivahikseen / itätaivahiksensa / itätaivaikseen / itätaivaiksensa

Ess

-na

itätaivaanamme

itätaivahinamme / itätaivainamme

itätaivaananne

itätaivahinanne / itätaivainanne

itätaivaanansa / itätaivaanaan

itätaivahinansa / itätaivahinaan / itätaivainansa / itätaivainaan

Abe

-tta

itätaivaattamme

itätaivahittamme / itätaivaittamme

itätaivaattanne

itätaivahittanne / itätaivaittanne

itätaivaattansa / itätaivaattaan

itätaivahittansa / itätaivahittaan / itätaivaittansa / itätaivaittaan

Com

-ne

-

itätaivahinemme / itätaivainemme

-

itätaivahinenne / itätaivainenne

-

itätaivahineen / itätaivahinensa / itätaivaineen / itätaivainensa

Singular

Plural

Nom

-

itätaivaamme

itätaivaanne

itätaivaansa

itätaivaamme

itätaivaanne

itätaivaansa

Par

-ta

itätaivastamme

itätaivastanne

itätaivastansa / itätaivastaan

itätaivaitamme / itätaivahiamme

itätaivaitanne / itätaivahianne

itätaivaitansa / itätaivaitaan / itätaivahiansa / itätaivahiaan

Gen

-n

itätaivaamme

itätaivaanne

itätaivaansa

itätaivaittemme / itätaivaidemme / itätaivahiemme / itätaivahittemme

itätaivaittenne / itätaivaidenne / itätaivahienne / itätaivahittenne

itätaivaittensa / itätaivaidensa / itätaivahiensa / itätaivahittensa

Ill

mihin

itätaivaaseemme

itätaivaaseenne

itätaivaaseensa

itätaivaisiimme / itätaivaihimme / itätaivahisimme

itätaivaisiinne / itätaivaihinne / itätaivahisinne

itätaivaisiinsa / itätaivaihinsa / itätaivahisinsa

Ine

-ssa

itätaivaassamme

itätaivaassanne

itätaivaassansa / itätaivaassaan

itätaivahissamme / itätaivaissamme

itätaivahissanne / itätaivaissanne

itätaivahissansa / itätaivahissaan / itätaivaissansa / itätaivaissaan

Ela

-sta

itätaivaastamme

itätaivaastanne

itätaivaastansa / itätaivaastaan

itätaivahistamme / itätaivaistamme

itätaivahistanne / itätaivaistanne

itätaivahistansa / itätaivahistaan / itätaivaistansa / itätaivaistaan

All

-lle

itätaivaallemme

itätaivaallenne

itätaivaallensa / itätaivaalleen

itätaivahillemme / itätaivaillemme

itätaivahillenne / itätaivaillenne

itätaivahillensa / itätaivahillean / itätaivaillensa / itätaivaillean

Ade

-lla

itätaivaallamme

itätaivaallanne

itätaivaallansa / itätaivaallaan

itätaivahillamme / itätaivaillamme

itätaivahillanne / itätaivaillanne

itätaivahillansa / itätaivahillaan / itätaivaillansa / itätaivaillaan

Abl

-lta

itätaivaaltamme

itätaivaaltanne

itätaivaaltansa / itätaivaaltaan

itätaivahiltamme / itätaivailtamme

itätaivahiltanne / itätaivailtanne

itätaivahiltansa / itätaivahiltaan / itätaivailtansa / itätaivailtaan

Tra

-ksi

itätaivaaksemme

itätaivaaksenne

itätaivaaksensa / itätaivaakseen

itätaivahiksemme / itätaivaiksemme

itätaivahiksenne / itätaivaiksenne

itätaivahikseen / itätaivahiksensa / itätaivaikseen / itätaivaiksensa

Ess

-na

itätaivaanamme

itätaivaananne

itätaivaanansa / itätaivaanaan

itätaivahinamme / itätaivainamme

itätaivahinanne / itätaivainanne

itätaivahinansa / itätaivahinaan / itätaivainansa / itätaivainaan

Abe

-tta

itätaivaattamme

itätaivaattanne

itätaivaattansa / itätaivaattaan

itätaivahittamme / itätaivaittamme

itätaivahittanne / itätaivaittanne

itätaivahittansa / itätaivahittaan / itätaivaittansa / itätaivaittaan

Com

-ne

-

-

-

itätaivahinemme / itätaivainemme

itätaivahinenne / itätaivainenne

itätaivahineen / itätaivahinensa / itätaivaineen / itätaivainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

east itä, itäosa
Orient itä, itämaat
eastern
Show more arrow right
Helsinki Corpus of British English, sentence id: 54321; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 13579; OpenSubtitles2018, sentence id: 24680; OPUS University of Helsinki Corpus, sentence id: 12345; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 67890; Europarl parallel corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus Lumi peitti itä ja lännen. Snow covered the east and the west. Matka jatkui itä suuntaan. The journey continued towards the east. Itä ja länsi kohtaavat vuoristossa. East and west meet in the mountains. Itä on aurinkoisen päivän noustessa. East is when the sun rises on a sunny day. Suuri itävaltalainen. So that was what , one match? Itävaltalainen tulee. Here comes the Austrian. Katsoimme auringonlaskua itä rannalta. We watched the sunset from the east shore. Itä on täynnä kulttuuria ja historiaa. The East is full of culture and history. Kaupunki sijaitsee itä meren rannalla. The city is located to the east of the sea. He matkustivat itä kohti auringonnousua. They traveled eastward towards the sunrise. Show more arrow right

Wiktionary

east (as modifier) east, eastern Fin:itäosaEng:the eastern partFin:Itä-SaksaEng:East Germany East, the Orient Show more arrow right länsi Show more arrow right itäinen Show more arrow right idänkauppaidänpolitiikkaidänsuhteetidäntuontiidänvientiitäaasialainenitäafrikkalainenitäautoitäblokkiitäeurooppalainenitägoottiitäinenItä-IntiaitäkaakkoitäkaakkoinenitäkarjalainenitäkauppaitäkoillinenitämaalainenitämaatitämainenitämerensuomalainenItämeriitämurreitämurteinenitämyrskyitäosaitäpuoliitäpuolinenitäpuolitseitärajaitärannikkoitärantaitäreimariitärinneitärintamaitäroomalainenitäryhmäitäsaksalainenitäsuomalainenitäsuomalaisuusitätaivasitätuontiitäturistiitätuuliItävaltaitävaltalainenitävientiitäviittaKaukoitäLähi-itä Show more arrow right From Proto-Finnic itä, from Proto-Uralic itä- (“to appear”). Related to itää. Show more arrow right

Wikipedia

East East is one of the four cardinal directions or points of the compass. It is the opposite direction from west. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäni

itäsi

itäsi

itänsä

itänsä

Par

-ta

itääni

itiäni

itääsi

itiäsi

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itieni

itäsi

itiesi

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itääni

itiini

itääsi

itiisi

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idissäni

idässäsi

idissäsi

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idistäni

idästäsi

idistäsi

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idilleni

idällesi

idillesi

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idilläni

idälläsi

idilläsi

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idiltäni

idältäsi

idiltäsi

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idikseni

idäksesi

idiksesi

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itinäni

itänäsi

itinäsi

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idittäni

idättäsi

idittäsi

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itineni

-

itinesi

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäsi

itänsä

itäni

itäsi

itänsä

Par

-ta

itääni

itääsi

itäänsä

itiäni

itiäsi

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itäsi

itänsä

itieni

itiesi

itiensä

Ill

mihin

itääni

itääsi

itäänsä

itiini

itiisi

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idässäsi

idässänsä / idässään

idissäni

idissäsi

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idästäsi

idästänsä / idästään

idistäni

idistäsi

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idällesi

idällensä / idälleen

idilleni

idillesi

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idälläsi

idällänsä / idällään

idilläni

idilläsi

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idältäsi

idältänsä / idältään

idiltäni

idiltäsi

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idäksesi

idäksensä / idäkseen

idikseni

idiksesi

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itänäsi

itänänsä / itänään

itinäni

itinäsi

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idättäsi

idättänsä / idättään

idittäni

idittäsi

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itineni

itinesi

itinensä / itineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itämme

itänne

itänne

itänsä

itänsä

Par

-ta

itäämme

itiämme

itäänne

itiänne

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itiemme

itänne

itienne

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itiimme

itäänne

itiinne

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idissämme

idässänne

idissänne

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idistämme

idästänne

idistänne

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idillemme

idällenne

idillenne

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idillämme

idällänne

idillänne

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idiltämme

idältänne

idiltänne

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idiksemme

idäksenne

idiksenne

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itinämme

itänänne

itinänne

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idittämme

idättänne

idittänne

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itinemme

-

itinenne

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itänne

itänsä

itämme

itänne

itänsä

Par

-ta

itäämme

itäänne

itäänsä

itiämme

itiänne

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itänne

itänsä

itiemme

itienne

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itäänne

itäänsä

itiimme

itiinne

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idässänne

idässänsä / idässään

idissämme

idissänne

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idästänne

idästänsä / idästään

idistämme

idistänne

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idällenne

idällensä / idälleen

idillemme

idillenne

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idällänne

idällänsä / idällään

idillämme

idillänne

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idältänne

idältänsä / idältään

idiltämme

idiltänne

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idäksenne

idäksensä / idäkseen

idiksemme

idiksenne

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itänänne

itänänsä / itänään

itinämme

itinänne

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idättänne

idättänsä / idättään

idittämme

idittänne

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itinemme

itinenne

itinensä / itineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tai

tait

Par

-ta

taita

taita

Gen

-n

tain

taitten / taiden

Ill

mihin

taihin

taihin

Ine

-ssa

taissa

taissa

Ela

-sta

taista

taista

All

-lle

taille

taille

Ade

-lla

tailla

tailla

Abl

-lta

tailta

tailta

Tra

-ksi

taiksi

taiksi

Ess

-na

taina

taina

Abe

-tta

taitta

taitta

Com

-ne

-

taine

Ins

-in

-

tain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tai

tait

Par

-ta

taita

taita

Gen

-n

tain

taitten / taiden

Ill

mihin

taihin

taihin

Ine

-ssa

taissa

taissa

Ela

-sta

taista

taista

All

-lle

taille

taille

Ade

-lla

tailla

tailla

Abl

-lta

tailta

tailta

Tra

-ksi

taiksi

taiksi

Ess

-na

taina

taina

Abe

-tta

taitta

taitta

Com

-ne

-

taine

Ins

-in

-

tain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

or tai, vai, eikä, taikka, eli, tai muuten
otherwise muuten, toisin, muutoin, muulla tavalla, muussa tapauksessa, tai
louse
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 87654; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 104611; University of Helsinki Finnish-English Parallel Corpus, sentence ID: 23456; Europarl; Europarl parallel corpus; OPUS Olen ylpeä taitani. I am proud of my skills. Jääkö lippu tainanne? Is the ticket remaining with you? Olen vaikuttunut taitanne. I am impressed with your skill. Haluaisin testata taitanne. I would like to test your abilities. Onko tämä tailtako? Is this from here? Tainanne onko kunnossa? Is everything okay with you? Kelpaako tainanne tunti? Is the time suitable for you? Haluan parantaa taitani pian. I want to improve my skills soon. Hän on hyvä tailtaan. He is good in every way. Kiitos avustasi tainamme. Thank you for your help on our behalf. Show more arrow right

Wiktionary

OR (logic gate or connector) Show more arrow right From earlier tahi, related to tahtoa, tahansa, tahallaan. Show more arrow right

Wikipedia

rinnastuskonjunktio
engl
OR), looginen konnektiivi, disjunktio aikajärjestelmä
tai kielet
thailaiset kielet, kielikunta Tai Huang
elokuvasarjassa Pirates of the Caribbean. tai
punahammasahven (Pagrus major), kalalaji Alex Tai
(s. 1966), brittiläinen Formula 1 -tallipäällikkö Katherine Tai (s. 1974), yhdysvaltalainen juristi ja kauppaedustaja Kobe Tai (oik. Carla Carter, s. 1972), yhdysvaltalainen pornonäyttelijä Tai Orathai (s. 1980), thaimaalainen luk thung -laulaja Tai Tzu-ying (s. 1994), taiwanilainen sulkapalloilija Tai Tuivasa (s. 1993), australialainen vapaaottelija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taini

taini

taisi

taisi

tainsa

tainsa

Par

-ta

taitani

taitani

taitasi

taitasi

taitansa / taitaan

taitansa / taitaan

Gen

-n

taini

taitteni / taideni

taisi

taittesi / taidesi

tainsa

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihini

taihini

taihisi

taihisi

taihinsa

taihinsa

Ine

-ssa

taissani

taissani

taissasi

taissasi

taissansa / taissaan

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistani

taistani

taistasi

taistasi

taistansa / taistaan

taistansa / taistaan

All

-lle

tailleni

tailleni

taillesi

taillesi

taillensa / tailleen

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillani

taillani

taillasi

taillasi

taillansa / taillaan

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtani

tailtani

tailtasi

tailtasi

tailtansa / tailtaan

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taikseni

taikseni

taiksesi

taiksesi

taiksensa / taikseen

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainani

tainani

tainasi

tainasi

tainansa / tainaan

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittani

taittani

taittasi

taittasi

taittansa / taittaan

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

taineni

-

tainesi

-

tainensa / taineen

Singular

Plural

Nom

-

taini

taisi

tainsa

taini

taisi

tainsa

Par

-ta

taitani

taitasi

taitansa / taitaan

taitani

taitasi

taitansa / taitaan

Gen

-n

taini

taisi

tainsa

taitteni / taideni

taittesi / taidesi

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihini

taihisi

taihinsa

taihini

taihisi

taihinsa

Ine

-ssa

taissani

taissasi

taissansa / taissaan

taissani

taissasi

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistani

taistasi

taistansa / taistaan

taistani

taistasi

taistansa / taistaan

All

-lle

tailleni

taillesi

taillensa / tailleen

tailleni

taillesi

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillani

taillasi

taillansa / taillaan

taillani

taillasi

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtani

tailtasi

tailtansa / tailtaan

tailtani

tailtasi

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taikseni

taiksesi

taiksensa / taikseen

taikseni

taiksesi

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainani

tainasi

tainansa / tainaan

tainani

tainasi

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittani

taittasi

taittansa / taittaan

taittani

taittasi

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

taineni

tainesi

tainensa / taineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taimme

taimme

tainne

tainne

tainsa

tainsa

Par

-ta

taitamme

taitamme

taitanne

taitanne

taitansa / taitaan

taitansa / taitaan

Gen

-n

taimme

taittemme / taidemme

tainne

taittenne / taidenne

tainsa

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihimme

taihimme

taihinne

taihinne

taihinsa

taihinsa

Ine

-ssa

taissamme

taissamme

taissanne

taissanne

taissansa / taissaan

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistamme

taistamme

taistanne

taistanne

taistansa / taistaan

taistansa / taistaan

All

-lle

taillemme

taillemme

taillenne

taillenne

taillensa / tailleen

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillamme

taillamme

taillanne

taillanne

taillansa / taillaan

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtamme

tailtamme

tailtanne

tailtanne

tailtansa / tailtaan

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taiksemme

taiksemme

taiksenne

taiksenne

taiksensa / taikseen

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainamme

tainamme

tainanne

tainanne

tainansa / tainaan

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittamme

taittamme

taittanne

taittanne

taittansa / taittaan

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

tainemme

-

tainenne

-

tainensa / taineen

Singular

Plural

Nom

-

taimme

tainne

tainsa

taimme

tainne

tainsa

Par

-ta

taitamme

taitanne

taitansa / taitaan

taitamme

taitanne

taitansa / taitaan

Gen

-n

taimme

tainne

tainsa

taittemme / taidemme

taittenne / taidenne

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihimme

taihinne

taihinsa

taihimme

taihinne

taihinsa

Ine

-ssa

taissamme

taissanne

taissansa / taissaan

taissamme

taissanne

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistamme

taistanne

taistansa / taistaan

taistamme

taistanne

taistansa / taistaan

All

-lle

taillemme

taillenne

taillensa / tailleen

taillemme

taillenne

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillamme

taillanne

taillansa / taillaan

taillamme

taillanne

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtamme

tailtanne

tailtansa / tailtaan

tailtamme

tailtanne

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taiksemme

taiksenne

taiksensa / taikseen

taiksemme

taiksenne

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainamme

tainanne

tainansa / tainaan

tainamme

tainanne

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittamme

taittanne

taittansa / taittaan

taittamme

taittanne

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

tainemme

tainenne

tainensa / taineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vasta

vastat

Par

-ta

vastaa

vastoja

Gen

-n

vastan

vastojen

Ill

mihin

vastaan

vastoihin

Ine

-ssa

vastassa

vastoissa

Ela

-sta

vastasta

vastoista

All

-lle

vastalle

vastoille

Ade

-lla

vastalla

vastoilla

Abl

-lta

vastalta

vastoilta

Tra

-ksi

vastaksi

vastoiksi

Ess

-na

vastana

vastoina

Abe

-tta

vastatta

vastoitta

Com

-ne

-

vastoine

Ins

-in

-

vastoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vasta

vastat

Par

-ta

vastaa

vastoja

Gen

-n

vastan

vastojen

Ill

mihin

vastaan

vastoihin

Ine

-ssa

vastassa

vastoissa

Ela

-sta

vastasta

vastoista

All

-lle

vastalle

vastoille

Ade

-lla

vastalla

vastoilla

Abl

-lta

vastalta

vastoilta

Tra

-ksi

vastaksi

vastoiksi

Ess

-na

vastana

vastoina

Abe

-tta

vastatta

vastoitta

Com

-ne

-

vastoine

Ins

-in

-

vastoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

only vain, ainoastaan, vasta, pelkästään, aivan, ihan
not until vasta, vasta kun, ei ennen kuin
newly hiljattain, äskettäin, vasta, uudelleen, uudella tavalla
freshly juuri, vasta, äskettäin
fresh vasta, äskettäin
but now vasta, äsken
counter
Show more arrow right
Tanzil; GNOME-KDE; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 4336235; OPUS - Finnish-English, sentence 57880; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 150; DGT; Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence 38157.; OpenSubtitles En voi sallia sitä vastaakaan. I can't allow it either. En nähnyt vastaakaan sitä. I didn't see it at all. Olet vastana odotuksiani. You are contrary to my expectations. Voisitko siirtyä vastaankaan? Could you move just a bit as well? En voi odottaa vastaankaan kesälomaa. I can't wait for the summer vacation. Vastasiko määräsitte hoitajaa? Did you appoint a guardian? Hän ei halua antaa vastaakaan periksi. He doesn't want to give in at all. He eivät ole nähneet häntä vastaakaan. They haven't seen him either. Hän otti vastaksi puunoksan. He took a branch as a whisk. Näin sinut vasta eilen. I saw you only yesterday. Show more arrow right

Wiktionary

A kind of whip made of birch twigs and used in the sauna to enhance the effect of heat by gently beating oneself with it. saunavasta, vihta Show more arrow right See usage notes under vihta. Show more arrow right saunavasta vastoa Show more arrow right From Proto-Finnic vasta, from Proto-Finno-Permic wasta (“a place opposite or across”). Shares its origin with vasta- (“counter-, anti-, opposite”). Related to Estonian vast, Ingrian vassa, Karelian vasta, Livonian vastõ, Livvi vastah, Veps vast, Võro vasta, Votic vassa, Northern Sami vuostá (“towards, against”), Erzya вастомс (vastoms, “to meet”), Moksha васта (vasta, “spot, place”) and probably Eastern Mari ваштареш (vaštareš, “against”). From Proto-Finnic vasta. Probably from earlier kvasta, either from Proto-Slavic xvostъ, or of Germanic origin, compare Swedish kvast. Show more arrow right

Wikipedia

Bath broom Bath broom (Russian: банный веник, IPA: [ˈbanːɨj ˈvʲenʲɪk]; Finnish: vasta or vihta; Estonian: viht); Lithuanian: vanta) is a besom, or broom, used for bathing in saunas, such as Russian banyas. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastani

vastani

vastasi

vastasi

vastansa

vastansa

Par

-ta

vastaani

vastojani

vastaasi

vastojasi

vastaansa / vastaaan

vastojansa / vastojaan

Gen

-n

vastani

vastojeni

vastasi

vastojesi

vastansa

vastojensa

Ill

mihin

vastaani

vastoihini

vastaasi

vastoihisi

vastaansa

vastoihinsa

Ine

-ssa

vastassani

vastoissani

vastassasi

vastoissasi

vastassansa / vastassaan

vastoissansa / vastoissaan

Ela

-sta

vastastani

vastoistani

vastastasi

vastoistasi

vastastansa / vastastaan

vastoistansa / vastoistaan

All

-lle

vastalleni

vastoilleni

vastallesi

vastoillesi

vastallensa / vastalleen

vastoillensa / vastoillean

Ade

-lla

vastallani

vastoillani

vastallasi

vastoillasi

vastallansa / vastallaan

vastoillansa / vastoillaan

Abl

-lta

vastaltani

vastoiltani

vastaltasi

vastoiltasi

vastaltansa / vastaltaan

vastoiltansa / vastoiltaan

Tra

-ksi

vastakseni

vastoikseni

vastaksesi

vastoiksesi

vastaksensa / vastakseen

vastoiksensa / vastoikseen

Ess

-na

vastanani

vastoinani

vastanasi

vastoinasi

vastanansa / vastanaan

vastoinansa / vastoinaan

Abe

-tta

vastattani

vastoittani

vastattasi

vastoittasi

vastattansa / vastattaan

vastoittansa / vastoittaan

Com

-ne

-

vastoineni

-

vastoinesi

-

vastoinensa / vastoineen

Singular

Plural

Nom

-

vastani

vastasi

vastansa

vastani

vastasi

vastansa

Par

-ta

vastaani

vastaasi

vastaansa / vastaaan

vastojani

vastojasi

vastojansa / vastojaan

Gen

-n

vastani

vastasi

vastansa

vastojeni

vastojesi

vastojensa

Ill

mihin

vastaani

vastaasi

vastaansa

vastoihini

vastoihisi

vastoihinsa

Ine

-ssa

vastassani

vastassasi

vastassansa / vastassaan

vastoissani

vastoissasi

vastoissansa / vastoissaan

Ela

-sta

vastastani

vastastasi

vastastansa / vastastaan

vastoistani

vastoistasi

vastoistansa / vastoistaan

All

-lle

vastalleni

vastallesi

vastallensa / vastalleen

vastoilleni

vastoillesi

vastoillensa / vastoillean

Ade

-lla

vastallani

vastallasi

vastallansa / vastallaan

vastoillani

vastoillasi

vastoillansa / vastoillaan

Abl

-lta

vastaltani

vastaltasi

vastaltansa / vastaltaan

vastoiltani

vastoiltasi

vastoiltansa / vastoiltaan

Tra

-ksi

vastakseni

vastaksesi

vastaksensa / vastakseen

vastoikseni

vastoiksesi

vastoiksensa / vastoikseen

Ess

-na

vastanani

vastanasi

vastanansa / vastanaan

vastoinani

vastoinasi

vastoinansa / vastoinaan

Abe

-tta

vastattani

vastattasi

vastattansa / vastattaan

vastoittani

vastoittasi

vastoittansa / vastoittaan

Com

-ne

-

-

-

vastoineni

vastoinesi

vastoinensa / vastoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastamme

vastamme

vastanne

vastanne

vastansa

vastansa

Par

-ta

vastaamme

vastojamme

vastaanne

vastojanne

vastaansa / vastaaan

vastojansa / vastojaan

Gen

-n

vastamme

vastojemme

vastanne

vastojenne

vastansa

vastojensa

Ill

mihin

vastaamme

vastoihimme

vastaanne

vastoihinne

vastaansa

vastoihinsa

Ine

-ssa

vastassamme

vastoissamme

vastassanne

vastoissanne

vastassansa / vastassaan

vastoissansa / vastoissaan

Ela

-sta

vastastamme

vastoistamme

vastastanne

vastoistanne

vastastansa / vastastaan

vastoistansa / vastoistaan

All

-lle

vastallemme

vastoillemme

vastallenne

vastoillenne

vastallensa / vastalleen

vastoillensa / vastoillean

Ade

-lla

vastallamme

vastoillamme

vastallanne

vastoillanne

vastallansa / vastallaan

vastoillansa / vastoillaan

Abl

-lta

vastaltamme

vastoiltamme

vastaltanne

vastoiltanne

vastaltansa / vastaltaan

vastoiltansa / vastoiltaan

Tra

-ksi

vastaksemme

vastoiksemme

vastaksenne

vastoiksenne

vastaksensa / vastakseen

vastoiksensa / vastoikseen

Ess

-na

vastanamme

vastoinamme

vastananne

vastoinanne

vastanansa / vastanaan

vastoinansa / vastoinaan

Abe

-tta

vastattamme

vastoittamme

vastattanne

vastoittanne

vastattansa / vastattaan

vastoittansa / vastoittaan

Com

-ne

-

vastoinemme

-

vastoinenne

-

vastoinensa / vastoineen

Singular

Plural

Nom

-

vastamme

vastanne

vastansa

vastamme

vastanne

vastansa

Par

-ta

vastaamme

vastaanne

vastaansa / vastaaan

vastojamme

vastojanne

vastojansa / vastojaan

Gen

-n

vastamme

vastanne

vastansa

vastojemme

vastojenne

vastojensa

Ill

mihin

vastaamme

vastaanne

vastaansa

vastoihimme

vastoihinne

vastoihinsa

Ine

-ssa

vastassamme

vastassanne

vastassansa / vastassaan

vastoissamme

vastoissanne

vastoissansa / vastoissaan

Ela

-sta

vastastamme

vastastanne

vastastansa / vastastaan

vastoistamme

vastoistanne

vastoistansa / vastoistaan

All

-lle

vastallemme

vastallenne

vastallensa / vastalleen

vastoillemme

vastoillenne

vastoillensa / vastoillean

Ade

-lla

vastallamme

vastallanne

vastallansa / vastallaan

vastoillamme

vastoillanne

vastoillansa / vastoillaan

Abl

-lta

vastaltamme

vastaltanne

vastaltansa / vastaltaan

vastoiltamme

vastoiltanne

vastoiltansa / vastoiltaan

Tra

-ksi

vastaksemme

vastaksenne

vastaksensa / vastakseen

vastoiksemme

vastoiksenne

vastoiksensa / vastoikseen

Ess

-na

vastanamme

vastananne

vastanansa / vastanaan

vastoinamme

vastoinanne

vastoinansa / vastoinaan

Abe

-tta

vastattamme

vastattanne

vastattansa / vastattaan

vastoittamme

vastoittanne

vastoittansa / vastoittaan

Com

-ne

-

-

-

vastoinemme

vastoinenne

vastoinensa / vastoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taivas

taivaat

Par

-ta

taivasta

taivaita / taivahia

Gen

-n

taivaan

taivaitten / taivaiden / taivahien / taivahitten

Ill

mihin

taivaaseen

taivaisiin / taivaihin / taivahisin

Ine

-ssa

taivaassa

taivahissa / taivaissa

Ela

-sta

taivaasta

taivahista / taivaista

All

-lle

taivaalle

taivahille / taivaille

Ade

-lla

taivaalla

taivahilla / taivailla

Abl

-lta

taivaalta

taivahilta / taivailta

Tra

-ksi

taivaaksi

taivahiksi / taivaiksi

Ess

-na

taivaana

taivahina / taivaina

Abe

-tta

taivaatta

taivahitta / taivaitta

Com

-ne

-

taivahine / taivaine

Ins

-in

-

taivahin / taivain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taivas

taivaat

Par

-ta

taivasta

taivaita / taivahia

Gen

-n

taivaan

taivaitten / taivaiden / taivahien / taivahitten

Ill

mihin

taivaaseen

taivaisiin / taivaihin / taivahisin

Ine

-ssa

taivaassa

taivahissa / taivaissa

Ela

-sta

taivaasta

taivahista / taivaista

All

-lle

taivaalle

taivahille / taivaille

Ade

-lla

taivaalla

taivahilla / taivailla

Abl

-lta

taivaalta

taivahilta / taivailta

Tra

-ksi

taivaaksi

taivahiksi / taivaiksi

Ess

-na

taivaana

taivahina / taivaina

Abe

-tta

taivaatta

taivahitta / taivaitta

Com

-ne

-

taivahine / taivaine

Ins

-in

-

taivahin / taivain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sky taivas
heaven taivas
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; LDS; OpenSubtitles; opensubtitles2 Taivas on sininen tänään. The sky is blue today. Nätti taivas. Nice sky, huh? Mikä on taivas? What is heaven? Sade alkoi, ja taivas peittyi pilviin. The rain started, and the sky became covered with clouds. Isi, mihin taivas loppuu? Daddy, where does the sky end? Valitettavasti taivas on pilvinen tänään. Unfortunately, the sky is cloudy today. Taivainanne hohtaa tähtitaivas. In your heavens, the starry sky is shining. Sitä taivaskin on. How do you get to heaven? Taivaskin muuttuu. The sky changes too. Taivas oli täynnä värikkäitä ilotulituksia. The sky was filled with colorful fireworks. Show more arrow right

Wiktionary

sky Fin:Linnut lentävät taivaalla.Eng:Birds fly in the sky. heaven Fin:Ylösnousseet ovat kuin enkelit taivaassa.Eng:The resurrected are like the angels in heaven. Show more arrow right (heaven): paratiisi Show more arrow right (heaven): helvetti Show more arrow right taivaallinen taivastella Show more arrow right iltataivasitätaivaslänsitaivaspoutataivassinitaivastaivaanekvaattoritaivaankansitaivaankappaletaivaanlakitaivaanmekaniikkataivaannapataivaanpallotaivaanrantataivaansinitaivaanvuohitaivasikävätaivaskanavataivasosatähtitaivasyötaivas Show more arrow right From Proto-Finnic taivas, borrowed from Proto-Balto-Slavic deiwas, from Proto-Indo-European deywós. Compare Lithuanian dievas, Latvian dievs, Estonian taevas, Latgalian Dīvs (“God”)). Show more arrow right

Wikipedia

Sky The sky (also sometimes called celestial dome) is everything that lies above the surface of the Earth, including the atmosphere and outer space. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taivaani

taivaani

taivaasi

taivaasi

taivaansa

taivaansa

Par

-ta

taivastani

taivaitani / taivahiani

taivastasi

taivaitasi / taivahiasi

taivastansa / taivastaan

taivaitansa / taivaitaan / taivahiansa / taivahiaan

Gen

-n

taivaani

taivaitteni / taivaideni / taivahieni / taivahitteni

taivaasi

taivaittesi / taivaidesi / taivahiesi / taivahittesi

taivaansa

taivaittensa / taivaidensa / taivahiensa / taivahittensa

Ill

mihin

taivaaseeni

taivaisiini / taivaihini / taivahisini

taivaaseesi

taivaisiisi / taivaihisi / taivahisisi

taivaaseensa

taivaisiinsa / taivaihinsa / taivahisinsa

Ine

-ssa

taivaassani

taivahissani / taivaissani

taivaassasi

taivahissasi / taivaissasi

taivaassansa / taivaassaan

taivahissansa / taivahissaan / taivaissansa / taivaissaan

Ela

-sta

taivaastani

taivahistani / taivaistani

taivaastasi

taivahistasi / taivaistasi

taivaastansa / taivaastaan

taivahistansa / taivahistaan / taivaistansa / taivaistaan

All

-lle

taivaalleni

taivahilleni / taivailleni

taivaallesi

taivahillesi / taivaillesi

taivaallensa / taivaalleen

taivahillensa / taivahillean / taivaillensa / taivaillean

Ade

-lla

taivaallani

taivahillani / taivaillani

taivaallasi

taivahillasi / taivaillasi

taivaallansa / taivaallaan

taivahillansa / taivahillaan / taivaillansa / taivaillaan

Abl

-lta

taivaaltani

taivahiltani / taivailtani

taivaaltasi

taivahiltasi / taivailtasi

taivaaltansa / taivaaltaan

taivahiltansa / taivahiltaan / taivailtansa / taivailtaan

Tra

-ksi

taivaakseni

taivahikseni / taivaikseni

taivaaksesi

taivahiksesi / taivaiksesi

taivaaksensa / taivaakseen

taivahikseen / taivahiksensa / taivaikseen / taivaiksensa

Ess

-na

taivaanani

taivahinani / taivainani

taivaanasi

taivahinasi / taivainasi

taivaanansa / taivaanaan

taivahinansa / taivahinaan / taivainansa / taivainaan

Abe

-tta

taivaattani

taivahittani / taivaittani

taivaattasi

taivahittasi / taivaittasi

taivaattansa / taivaattaan

taivahittansa / taivahittaan / taivaittansa / taivaittaan

Com

-ne

-

taivahineni / taivaineni

-

taivahinesi / taivainesi

-

taivahineen / taivahinensa / taivaineen / taivainensa

Singular

Plural

Nom

-

taivaani

taivaasi

taivaansa

taivaani

taivaasi

taivaansa

Par

-ta

taivastani

taivastasi

taivastansa / taivastaan

taivaitani / taivahiani

taivaitasi / taivahiasi

taivaitansa / taivaitaan / taivahiansa / taivahiaan

Gen

-n

taivaani

taivaasi

taivaansa

taivaitteni / taivaideni / taivahieni / taivahitteni

taivaittesi / taivaidesi / taivahiesi / taivahittesi

taivaittensa / taivaidensa / taivahiensa / taivahittensa

Ill

mihin

taivaaseeni

taivaaseesi

taivaaseensa

taivaisiini / taivaihini / taivahisini

taivaisiisi / taivaihisi / taivahisisi

taivaisiinsa / taivaihinsa / taivahisinsa

Ine

-ssa

taivaassani

taivaassasi

taivaassansa / taivaassaan

taivahissani / taivaissani

taivahissasi / taivaissasi

taivahissansa / taivahissaan / taivaissansa / taivaissaan

Ela

-sta

taivaastani

taivaastasi

taivaastansa / taivaastaan

taivahistani / taivaistani

taivahistasi / taivaistasi

taivahistansa / taivahistaan / taivaistansa / taivaistaan

All

-lle

taivaalleni

taivaallesi

taivaallensa / taivaalleen

taivahilleni / taivailleni

taivahillesi / taivaillesi

taivahillensa / taivahillean / taivaillensa / taivaillean

Ade

-lla

taivaallani

taivaallasi

taivaallansa / taivaallaan

taivahillani / taivaillani

taivahillasi / taivaillasi

taivahillansa / taivahillaan / taivaillansa / taivaillaan

Abl

-lta

taivaaltani

taivaaltasi

taivaaltansa / taivaaltaan

taivahiltani / taivailtani

taivahiltasi / taivailtasi

taivahiltansa / taivahiltaan / taivailtansa / taivailtaan

Tra

-ksi

taivaakseni

taivaaksesi

taivaaksensa / taivaakseen

taivahikseni / taivaikseni

taivahiksesi / taivaiksesi

taivahikseen / taivahiksensa / taivaikseen / taivaiksensa

Ess

-na

taivaanani

taivaanasi

taivaanansa / taivaanaan

taivahinani / taivainani

taivahinasi / taivainasi

taivahinansa / taivahinaan / taivainansa / taivainaan

Abe

-tta

taivaattani

taivaattasi

taivaattansa / taivaattaan

taivahittani / taivaittani

taivahittasi / taivaittasi

taivahittansa / taivahittaan / taivaittansa / taivaittaan

Com

-ne

-

-

-

taivahineni / taivaineni

taivahinesi / taivainesi

taivahineen / taivahinensa / taivaineen / taivainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taivaamme

taivaamme

taivaanne

taivaanne

taivaansa

taivaansa

Par

-ta

taivastamme

taivaitamme / taivahiamme

taivastanne

taivaitanne / taivahianne

taivastansa / taivastaan

taivaitansa / taivaitaan / taivahiansa / taivahiaan

Gen

-n

taivaamme

taivaittemme / taivaidemme / taivahiemme / taivahittemme

taivaanne

taivaittenne / taivaidenne / taivahienne / taivahittenne

taivaansa

taivaittensa / taivaidensa / taivahiensa / taivahittensa

Ill

mihin

taivaaseemme

taivaisiimme / taivaihimme / taivahisimme

taivaaseenne

taivaisiinne / taivaihinne / taivahisinne

taivaaseensa

taivaisiinsa / taivaihinsa / taivahisinsa

Ine

-ssa

taivaassamme

taivahissamme / taivaissamme

taivaassanne

taivahissanne / taivaissanne

taivaassansa / taivaassaan

taivahissansa / taivahissaan / taivaissansa / taivaissaan

Ela

-sta

taivaastamme

taivahistamme / taivaistamme

taivaastanne

taivahistanne / taivaistanne

taivaastansa / taivaastaan

taivahistansa / taivahistaan / taivaistansa / taivaistaan

All

-lle

taivaallemme

taivahillemme / taivaillemme

taivaallenne

taivahillenne / taivaillenne

taivaallensa / taivaalleen

taivahillensa / taivahillean / taivaillensa / taivaillean

Ade

-lla

taivaallamme

taivahillamme / taivaillamme

taivaallanne

taivahillanne / taivaillanne

taivaallansa / taivaallaan

taivahillansa / taivahillaan / taivaillansa / taivaillaan

Abl

-lta

taivaaltamme

taivahiltamme / taivailtamme

taivaaltanne

taivahiltanne / taivailtanne

taivaaltansa / taivaaltaan

taivahiltansa / taivahiltaan / taivailtansa / taivailtaan

Tra

-ksi

taivaaksemme

taivahiksemme / taivaiksemme

taivaaksenne

taivahiksenne / taivaiksenne

taivaaksensa / taivaakseen

taivahikseen / taivahiksensa / taivaikseen / taivaiksensa

Ess

-na

taivaanamme

taivahinamme / taivainamme

taivaananne

taivahinanne / taivainanne

taivaanansa / taivaanaan

taivahinansa / taivahinaan / taivainansa / taivainaan

Abe

-tta

taivaattamme

taivahittamme / taivaittamme

taivaattanne

taivahittanne / taivaittanne

taivaattansa / taivaattaan

taivahittansa / taivahittaan / taivaittansa / taivaittaan

Com

-ne

-

taivahinemme / taivainemme

-

taivahinenne / taivainenne

-

taivahineen / taivahinensa / taivaineen / taivainensa

Singular

Plural

Nom

-

taivaamme

taivaanne

taivaansa

taivaamme

taivaanne

taivaansa

Par

-ta

taivastamme

taivastanne

taivastansa / taivastaan

taivaitamme / taivahiamme

taivaitanne / taivahianne

taivaitansa / taivaitaan / taivahiansa / taivahiaan

Gen

-n

taivaamme

taivaanne

taivaansa

taivaittemme / taivaidemme / taivahiemme / taivahittemme

taivaittenne / taivaidenne / taivahienne / taivahittenne

taivaittensa / taivaidensa / taivahiensa / taivahittensa

Ill

mihin

taivaaseemme

taivaaseenne

taivaaseensa

taivaisiimme / taivaihimme / taivahisimme

taivaisiinne / taivaihinne / taivahisinne

taivaisiinsa / taivaihinsa / taivahisinsa

Ine

-ssa

taivaassamme

taivaassanne

taivaassansa / taivaassaan

taivahissamme / taivaissamme

taivahissanne / taivaissanne

taivahissansa / taivahissaan / taivaissansa / taivaissaan

Ela

-sta

taivaastamme

taivaastanne

taivaastansa / taivaastaan

taivahistamme / taivaistamme

taivahistanne / taivaistanne

taivahistansa / taivahistaan / taivaistansa / taivaistaan

All

-lle

taivaallemme

taivaallenne

taivaallensa / taivaalleen

taivahillemme / taivaillemme

taivahillenne / taivaillenne

taivahillensa / taivahillean / taivaillensa / taivaillean

Ade

-lla

taivaallamme

taivaallanne

taivaallansa / taivaallaan

taivahillamme / taivaillamme

taivahillanne / taivaillanne

taivahillansa / taivahillaan / taivaillansa / taivaillaan

Abl

-lta

taivaaltamme

taivaaltanne

taivaaltansa / taivaaltaan

taivahiltamme / taivailtamme

taivahiltanne / taivailtanne

taivahiltansa / taivahiltaan / taivailtansa / taivailtaan

Tra

-ksi

taivaaksemme

taivaaksenne

taivaaksensa / taivaakseen

taivahiksemme / taivaiksemme

taivahiksenne / taivaiksenne

taivahikseen / taivahiksensa / taivaikseen / taivaiksensa

Ess

-na

taivaanamme

taivaananne

taivaanansa / taivaanaan

taivahinamme / taivainamme

taivahinanne / taivainanne

taivahinansa / taivahinaan / taivainansa / taivainaan

Abe

-tta

taivaattamme

taivaattanne

taivaattansa / taivaattaan

taivahittamme / taivaittamme

taivahittanne / taivaittanne

taivahittansa / taivahittaan / taivaittansa / taivaittaan

Com

-ne

-

-

-

taivahinemme / taivainemme

taivahinenne / taivainenne

taivahineen / taivahinensa / taivaineen / taivainensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept