logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

itäminen, noun

Word analysis
itämislämpötilan

itämislämpötilan

itäminen

Noun, Derivation with suffix s

+ lämpö

Noun, Singular Nominative

+ tila

Noun, Singular Genitive

itäminen

Noun, Derivation with suffix s

+ lämpötila

Noun, Singular Genitive

itää

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ lämpö

Noun, Singular Nominative

+ tila

Noun, Singular Genitive

itää

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ lämpötila

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itäminen

itämiset

Par

-ta

itämistä

itämisiä

Gen

-n

itämisen

itämisien / itämisten

Ill

mihin

itämiseen

itämisiin

Ine

-ssa

itämisessä

itämisissä

Ela

-sta

itämisestä

itämisistä

All

-lle

itämiselle

itämisille

Ade

-lla

itämisellä

itämisillä

Abl

-lta

itämiseltä

itämisiltä

Tra

-ksi

itämiseksi

itämisiksi

Ess

-na

itämisenä

itämisinä

Abe

-tta

itämisettä

itämisittä

Com

-ne

-

itämisine

Ins

-in

-

itämisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itäminen

itämiset

Par

-ta

itämistä

itämisiä

Gen

-n

itämisen

itämisien / itämisten

Ill

mihin

itämiseen

itämisiin

Ine

-ssa

itämisessä

itämisissä

Ela

-sta

itämisestä

itämisistä

All

-lle

itämiselle

itämisille

Ade

-lla

itämisellä

itämisillä

Abl

-lta

itämiseltä

itämisiltä

Tra

-ksi

itämiseksi

itämisiksi

Ess

-na

itämisenä

itämisinä

Abe

-tta

itämisettä

itämisittä

Com

-ne

-

itämisine

Ins

-in

-

itämisin

sprouting itäminen
incubation itämisaika, haudonta, itäminen
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; OPUS; OPUS Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; GlobalVoices Itäminen tapahtuu yleensä maan pinnan alla. Germination usually occurs below the surface of the soil. Kasvien itäminen on kiinnostava prosessi seurata. Watching the germination of plants is an interesting process. Itäminen on tärkeä vaihe kasvin elämänkierron alkupäässä. Germination is an important stage at the beginning of a plant's life cycle. Itäminen on prosessi, jossa siemen muuttuu kasvavaksi kasviksi. Germination is the process in which a seed transforms into a growing plant. Luonnonvarainen kasvien itäminen voi kestää muutamasta päivästä useampaan viikkoon. Wild plant germination can take from a few days to several weeks. Kylmäkäsittely voi edistää siementen itämistä. Cold treatment can promote the germination of seeds. Laadukas multa on tärkeää hyvän itämisen kannalta. Quality soil is important for successful germination. On tärkeää huolehtia siemenien kosteudesta itämisen aikana. It is important to ensure the seeds have enough moisture during germination. Puutarhurit opettelevat istutuksen, lannoituksen ja itämisen tietämyksen. Gardeners learn about planting, fertilizing, and germination knowledge. Monet tekijät vaikuttavat siemenen itämiseen, kuten kosteus, lämpötila ja valo. Many factors influence seed germination such as moisture, temperature, and light. Show more arrow right

Wiktionary

germinating, sprouting developing, taking shape Show more arrow right itää +‎ -minen Show more arrow right

Wikipedia

Germination Germination is the process by which an organism grows from a seed or similar structure. The term is applied to the sprouting of a seedling from a seed of an angiosperm or gymnosperm, the growth of a sporeling from a spore, such as the spores of fungi, ferns, bacteria, and the growth of the pollen tube from the pollen grain of a seed plant. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itämiseni

itämiseni

itämisesi

itämisesi

itämisensä

itämisensä

Par

-ta

itämistäni

itämisiäni

itämistäsi

itämisiäsi

itämistänsä / itämistään

itämisiänsä / itämisiään

Gen

-n

itämiseni

itämisieni / itämisteni

itämisesi

itämisiesi / itämistesi

itämisensä

itämisiensä / itämistensä

Ill

mihin

itämiseeni

itämisiini

itämiseesi

itämisiisi

itämiseensä

itämisiinsä

Ine

-ssa

itämisessäni

itämisissäni

itämisessäsi

itämisissäsi

itämisessänsä / itämisessään

itämisissänsä / itämisissään

Ela

-sta

itämisestäni

itämisistäni

itämisestäsi

itämisistäsi

itämisestänsä / itämisestään

itämisistänsä / itämisistään

All

-lle

itämiselleni

itämisilleni

itämisellesi

itämisillesi

itämisellensä / itämiselleen

itämisillensä / itämisilleän

Ade

-lla

itämiselläni

itämisilläni

itämiselläsi

itämisilläsi

itämisellänsä / itämisellään

itämisillänsä / itämisillään

Abl

-lta

itämiseltäni

itämisiltäni

itämiseltäsi

itämisiltäsi

itämiseltänsä / itämiseltään

itämisiltänsä / itämisiltään

Tra

-ksi

itämisekseni

itämisikseni

itämiseksesi

itämisiksesi

itämiseksensä / itämisekseen

itämisiksensä / itämisikseen

Ess

-na

itämisenäni

itämisinäni

itämisenäsi

itämisinäsi

itämisenänsä / itämisenään

itämisinänsä / itämisinään

Abe

-tta

itämisettäni

itämisittäni

itämisettäsi

itämisittäsi

itämisettänsä / itämisettään

itämisittänsä / itämisittään

Com

-ne

-

itämisineni

-

itämisinesi

-

itämisinensä / itämisineen

Singular

Plural

Nom

-

itämiseni

itämisesi

itämisensä

itämiseni

itämisesi

itämisensä

Par

-ta

itämistäni

itämistäsi

itämistänsä / itämistään

itämisiäni

itämisiäsi

itämisiänsä / itämisiään

Gen

-n

itämiseni

itämisesi

itämisensä

itämisieni / itämisteni

itämisiesi / itämistesi

itämisiensä / itämistensä

Ill

mihin

itämiseeni

itämiseesi

itämiseensä

itämisiini

itämisiisi

itämisiinsä

Ine

-ssa

itämisessäni

itämisessäsi

itämisessänsä / itämisessään

itämisissäni

itämisissäsi

itämisissänsä / itämisissään

Ela

-sta

itämisestäni

itämisestäsi

itämisestänsä / itämisestään

itämisistäni

itämisistäsi

itämisistänsä / itämisistään

All

-lle

itämiselleni

itämisellesi

itämisellensä / itämiselleen

itämisilleni

itämisillesi

itämisillensä / itämisilleän

Ade

-lla

itämiselläni

itämiselläsi

itämisellänsä / itämisellään

itämisilläni

itämisilläsi

itämisillänsä / itämisillään

Abl

-lta

itämiseltäni

itämiseltäsi

itämiseltänsä / itämiseltään

itämisiltäni

itämisiltäsi

itämisiltänsä / itämisiltään

Tra

-ksi

itämisekseni

itämiseksesi

itämiseksensä / itämisekseen

itämisikseni

itämisiksesi

itämisiksensä / itämisikseen

Ess

-na

itämisenäni

itämisenäsi

itämisenänsä / itämisenään

itämisinäni

itämisinäsi

itämisinänsä / itämisinään

Abe

-tta

itämisettäni

itämisettäsi

itämisettänsä / itämisettään

itämisittäni

itämisittäsi

itämisittänsä / itämisittään

Com

-ne

-

-

-

itämisineni

itämisinesi

itämisinensä / itämisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itämisemme

itämisemme

itämisenne

itämisenne

itämisensä

itämisensä

Par

-ta

itämistämme

itämisiämme

itämistänne

itämisiänne

itämistänsä / itämistään

itämisiänsä / itämisiään

Gen

-n

itämisemme

itämisiemme / itämistemme

itämisenne

itämisienne / itämistenne

itämisensä

itämisiensä / itämistensä

Ill

mihin

itämiseemme

itämisiimme

itämiseenne

itämisiinne

itämiseensä

itämisiinsä

Ine

-ssa

itämisessämme

itämisissämme

itämisessänne

itämisissänne

itämisessänsä / itämisessään

itämisissänsä / itämisissään

Ela

-sta

itämisestämme

itämisistämme

itämisestänne

itämisistänne

itämisestänsä / itämisestään

itämisistänsä / itämisistään

All

-lle

itämisellemme

itämisillemme

itämisellenne

itämisillenne

itämisellensä / itämiselleen

itämisillensä / itämisilleän

Ade

-lla

itämisellämme

itämisillämme

itämisellänne

itämisillänne

itämisellänsä / itämisellään

itämisillänsä / itämisillään

Abl

-lta

itämiseltämme

itämisiltämme

itämiseltänne

itämisiltänne

itämiseltänsä / itämiseltään

itämisiltänsä / itämisiltään

Tra

-ksi

itämiseksemme

itämisiksemme

itämiseksenne

itämisiksenne

itämiseksensä / itämisekseen

itämisiksensä / itämisikseen

Ess

-na

itämisenämme

itämisinämme

itämisenänne

itämisinänne

itämisenänsä / itämisenään

itämisinänsä / itämisinään

Abe

-tta

itämisettämme

itämisittämme

itämisettänne

itämisittänne

itämisettänsä / itämisettään

itämisittänsä / itämisittään

Com

-ne

-

itämisinemme

-

itämisinenne

-

itämisinensä / itämisineen

Singular

Plural

Nom

-

itämisemme

itämisenne

itämisensä

itämisemme

itämisenne

itämisensä

Par

-ta

itämistämme

itämistänne

itämistänsä / itämistään

itämisiämme

itämisiänne

itämisiänsä / itämisiään

Gen

-n

itämisemme

itämisenne

itämisensä

itämisiemme / itämistemme

itämisienne / itämistenne

itämisiensä / itämistensä

Ill

mihin

itämiseemme

itämiseenne

itämiseensä

itämisiimme

itämisiinne

itämisiinsä

Ine

-ssa

itämisessämme

itämisessänne

itämisessänsä / itämisessään

itämisissämme

itämisissänne

itämisissänsä / itämisissään

Ela

-sta

itämisestämme

itämisestänne

itämisestänsä / itämisestään

itämisistämme

itämisistänne

itämisistänsä / itämisistään

All

-lle

itämisellemme

itämisellenne

itämisellensä / itämiselleen

itämisillemme

itämisillenne

itämisillensä / itämisilleän

Ade

-lla

itämisellämme

itämisellänne

itämisellänsä / itämisellään

itämisillämme

itämisillänne

itämisillänsä / itämisillään

Abl

-lta

itämiseltämme

itämiseltänne

itämiseltänsä / itämiseltään

itämisiltämme

itämisiltänne

itämisiltänsä / itämisiltään

Tra

-ksi

itämiseksemme

itämiseksenne

itämiseksensä / itämisekseen

itämisiksemme

itämisiksenne

itämisiksensä / itämisikseen

Ess

-na

itämisenämme

itämisenänne

itämisenänsä / itämisenään

itämisinämme

itämisinänne

itämisinänsä / itämisinään

Abe

-tta

itämisettämme

itämisettänne

itämisettänsä / itämisettään

itämisittämme

itämisittänne

itämisittänsä / itämisittään

Com

-ne

-

-

-

itämisinemme

itämisinenne

itämisinensä / itämisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lämpö

lämmöt

Par

-ta

lämpöä

lämpöjä

Gen

-n

lämmön

lämpöjen

Ill

mihin

lämpöön

lämpöihin

Ine

-ssa

lämmössä

lämmöissä

Ela

-sta

lämmöstä

lämmöistä

All

-lle

lämmölle

lämmöille

Ade

-lla

lämmöllä

lämmöillä

Abl

-lta

lämmöltä

lämmöiltä

Tra

-ksi

lämmöksi

lämmöiksi

Ess

-na

lämpönä

lämpöinä

Abe

-tta

lämmöttä

lämmöittä

Com

-ne

-

lämpöine

Ins

-in

-

lämmöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lämpö

lämmöt

Par

-ta

lämpöä

lämpöjä

Gen

-n

lämmön

lämpöjen

Ill

mihin

lämpöön

lämpöihin

Ine

-ssa

lämmössä

lämmöissä

Ela

-sta

lämmöstä

lämmöistä

All

-lle

lämmölle

lämmöille

Ade

-lla

lämmöllä

lämmöillä

Abl

-lta

lämmöltä

lämmöiltä

Tra

-ksi

lämmöksi

lämmöiksi

Ess

-na

lämpönä

lämpöinä

Abe

-tta

lämmöttä

lämmöittä

Com

-ne

-

lämpöine

Ins

-in

-

lämmöin

heat lämpö, kuumuus, helle, kiima, alkuerä, löyly
temperature lämpötila, lämpö, kuume, ruumiinlämpö, tunteet, mieliala
warmth lämpö, lämpimyys, sydämellisyys
thermal
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; OpenSubtitles; OPUS - Finnish-English; OpenSubtitles Parallel Corpus Lämpö on miellyttävää tänään. The heat is pleasant today. Saunan lämpö rentouttaa koko kehon. The sauna heat relaxes the whole body. Lämpö kesällä on joskus sietämätöntä. The heat in the summer is sometimes unbearable. Lämpö auttoi sulattamaan lumen nopeasti. The heat helped melt the snow quickly. Lämpö tulvahtaa sydämeen. You have warmed my heart Like the sun. Lämpö kaikkoaa verestäni. The very warmth of my blood seems stolen away. Talon lämpö oli huumaavaa talvipakkasella. The house heat was overwhelming during the winter cold. Lämpö houkuttelee ötököitä. The heat attracts the bugs. Lämpö saa lumet sulamaan nopeasti keväällä. The warmth makes the snow melt quickly in the spring. Talvella lämpö saattaa olla kallisarvoista. In the winter, the heat can be precious. Show more arrow right

Wiktionary

warmth, heat Fin:Kylläpä tänään riittää lämpöä!Eng:My, it's hot today! (physics) heat fever Fin:Minulla oli eilen illalla lämpöä.Eng:I had fever yesterday night. Show more arrow right (fever): kuume Show more arrow right Adjectives lämpöinen Compounds alalämpökaukolämpölämpökapasiteettilämpömittarilämpöoppilämpöpatterilämpösäteilylämpötilalämpövoimakone ruumiinlämpösulamislämpöylälämpö Show more arrow right From lämp- (from the stem of lämmin) +‎ -ö. Show more arrow right

Wikipedia

Heat In thermodynamics, heat is energy in transfer to or from a thermodynamic system, by mechanisms other than thermodynamic work or transfer of matter. The various mechanisms of energy transfer that define heat are stated in the next section of this article. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lämpöni

lämpöni

lämpösi

lämpösi

lämpönsä

lämpönsä

Par

-ta

lämpöäni

lämpöjäni

lämpöäsi

lämpöjäsi

lämpöänsä / lämpöään

lämpöjänsä / lämpöjään

Gen

-n

lämpöni

lämpöjeni

lämpösi

lämpöjesi

lämpönsä

lämpöjensä

Ill

mihin

lämpööni

lämpöihini

lämpöösi

lämpöihisi

lämpöönsä

lämpöihinsä

Ine

-ssa

lämmössäni

lämmöissäni

lämmössäsi

lämmöissäsi

lämmössänsä / lämmössään

lämmöissänsä / lämmöissään

Ela

-sta

lämmöstäni

lämmöistäni

lämmöstäsi

lämmöistäsi

lämmöstänsä / lämmöstään

lämmöistänsä / lämmöistään

All

-lle

lämmölleni

lämmöilleni

lämmöllesi

lämmöillesi

lämmöllensä / lämmölleen

lämmöillensä / lämmöilleän

Ade

-lla

lämmölläni

lämmöilläni

lämmölläsi

lämmöilläsi

lämmöllänsä / lämmöllään

lämmöillänsä / lämmöillään

Abl

-lta

lämmöltäni

lämmöiltäni

lämmöltäsi

lämmöiltäsi

lämmöltänsä / lämmöltään

lämmöiltänsä / lämmöiltään

Tra

-ksi

lämmökseni

lämmöikseni

lämmöksesi

lämmöiksesi

lämmöksensä / lämmökseen

lämmöiksensä / lämmöikseen

Ess

-na

lämpönäni

lämpöinäni

lämpönäsi

lämpöinäsi

lämpönänsä / lämpönään

lämpöinänsä / lämpöinään

Abe

-tta

lämmöttäni

lämmöittäni

lämmöttäsi

lämmöittäsi

lämmöttänsä / lämmöttään

lämmöittänsä / lämmöittään

Com

-ne

-

lämpöineni

-

lämpöinesi

-

lämpöinensä / lämpöineen

Singular

Plural

Nom

-

lämpöni

lämpösi

lämpönsä

lämpöni

lämpösi

lämpönsä

Par

-ta

lämpöäni

lämpöäsi

lämpöänsä / lämpöään

lämpöjäni

lämpöjäsi

lämpöjänsä / lämpöjään

Gen

-n

lämpöni

lämpösi

lämpönsä

lämpöjeni

lämpöjesi

lämpöjensä

Ill

mihin

lämpööni

lämpöösi

lämpöönsä

lämpöihini

lämpöihisi

lämpöihinsä

Ine

-ssa

lämmössäni

lämmössäsi

lämmössänsä / lämmössään

lämmöissäni

lämmöissäsi

lämmöissänsä / lämmöissään

Ela

-sta

lämmöstäni

lämmöstäsi

lämmöstänsä / lämmöstään

lämmöistäni

lämmöistäsi

lämmöistänsä / lämmöistään

All

-lle

lämmölleni

lämmöllesi

lämmöllensä / lämmölleen

lämmöilleni

lämmöillesi

lämmöillensä / lämmöilleän

Ade

-lla

lämmölläni

lämmölläsi

lämmöllänsä / lämmöllään

lämmöilläni

lämmöilläsi

lämmöillänsä / lämmöillään

Abl

-lta

lämmöltäni

lämmöltäsi

lämmöltänsä / lämmöltään

lämmöiltäni

lämmöiltäsi

lämmöiltänsä / lämmöiltään

Tra

-ksi

lämmökseni

lämmöksesi

lämmöksensä / lämmökseen

lämmöikseni

lämmöiksesi

lämmöiksensä / lämmöikseen

Ess

-na

lämpönäni

lämpönäsi

lämpönänsä / lämpönään

lämpöinäni

lämpöinäsi

lämpöinänsä / lämpöinään

Abe

-tta

lämmöttäni

lämmöttäsi

lämmöttänsä / lämmöttään

lämmöittäni

lämmöittäsi

lämmöittänsä / lämmöittään

Com

-ne

-

-

-

lämpöineni

lämpöinesi

lämpöinensä / lämpöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lämpömme

lämpömme

lämpönne

lämpönne

lämpönsä

lämpönsä

Par

-ta

lämpöämme

lämpöjämme

lämpöänne

lämpöjänne

lämpöänsä / lämpöään

lämpöjänsä / lämpöjään

Gen

-n

lämpömme

lämpöjemme

lämpönne

lämpöjenne

lämpönsä

lämpöjensä

Ill

mihin

lämpöömme

lämpöihimme

lämpöönne

lämpöihinne

lämpöönsä

lämpöihinsä

Ine

-ssa

lämmössämme

lämmöissämme

lämmössänne

lämmöissänne

lämmössänsä / lämmössään

lämmöissänsä / lämmöissään

Ela

-sta

lämmöstämme

lämmöistämme

lämmöstänne

lämmöistänne

lämmöstänsä / lämmöstään

lämmöistänsä / lämmöistään

All

-lle

lämmöllemme

lämmöillemme

lämmöllenne

lämmöillenne

lämmöllensä / lämmölleen

lämmöillensä / lämmöilleän

Ade

-lla

lämmöllämme

lämmöillämme

lämmöllänne

lämmöillänne

lämmöllänsä / lämmöllään

lämmöillänsä / lämmöillään

Abl

-lta

lämmöltämme

lämmöiltämme

lämmöltänne

lämmöiltänne

lämmöltänsä / lämmöltään

lämmöiltänsä / lämmöiltään

Tra

-ksi

lämmöksemme

lämmöiksemme

lämmöksenne

lämmöiksenne

lämmöksensä / lämmökseen

lämmöiksensä / lämmöikseen

Ess

-na

lämpönämme

lämpöinämme

lämpönänne

lämpöinänne

lämpönänsä / lämpönään

lämpöinänsä / lämpöinään

Abe

-tta

lämmöttämme

lämmöittämme

lämmöttänne

lämmöittänne

lämmöttänsä / lämmöttään

lämmöittänsä / lämmöittään

Com

-ne

-

lämpöinemme

-

lämpöinenne

-

lämpöinensä / lämpöineen

Singular

Plural

Nom

-

lämpömme

lämpönne

lämpönsä

lämpömme

lämpönne

lämpönsä

Par

-ta

lämpöämme

lämpöänne

lämpöänsä / lämpöään

lämpöjämme

lämpöjänne

lämpöjänsä / lämpöjään

Gen

-n

lämpömme

lämpönne

lämpönsä

lämpöjemme

lämpöjenne

lämpöjensä

Ill

mihin

lämpöömme

lämpöönne

lämpöönsä

lämpöihimme

lämpöihinne

lämpöihinsä

Ine

-ssa

lämmössämme

lämmössänne

lämmössänsä / lämmössään

lämmöissämme

lämmöissänne

lämmöissänsä / lämmöissään

Ela

-sta

lämmöstämme

lämmöstänne

lämmöstänsä / lämmöstään

lämmöistämme

lämmöistänne

lämmöistänsä / lämmöistään

All

-lle

lämmöllemme

lämmöllenne

lämmöllensä / lämmölleen

lämmöillemme

lämmöillenne

lämmöillensä / lämmöilleän

Ade

-lla

lämmöllämme

lämmöllänne

lämmöllänsä / lämmöllään

lämmöillämme

lämmöillänne

lämmöillänsä / lämmöillään

Abl

-lta

lämmöltämme

lämmöltänne

lämmöltänsä / lämmöltään

lämmöiltämme

lämmöiltänne

lämmöiltänsä / lämmöiltään

Tra

-ksi

lämmöksemme

lämmöksenne

lämmöksensä / lämmökseen

lämmöiksemme

lämmöiksenne

lämmöiksensä / lämmöikseen

Ess

-na

lämpönämme

lämpönänne

lämpönänsä / lämpönään

lämpöinämme

lämpöinänne

lämpöinänsä / lämpöinään

Abe

-tta

lämmöttämme

lämmöttänne

lämmöttänsä / lämmöttään

lämmöittämme

lämmöittänne

lämmöittänsä / lämmöittään

Com

-ne

-

-

-

lämpöinemme

lämpöinenne

lämpöinensä / lämpöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tila

tilat

Par

-ta

tilaa

tiloja

Gen

-n

tilan

tilojen

Ill

mihin

tilaan

tiloihin

Ine

-ssa

tilassa

tiloissa

Ela

-sta

tilasta

tiloista

All

-lle

tilalle

tiloille

Ade

-lla

tilalla

tiloilla

Abl

-lta

tilalta

tiloilta

Tra

-ksi

tilaksi

tiloiksi

Ess

-na

tilana

tiloina

Abe

-tta

tilatta

tiloitta

Com

-ne

-

tiloine

Ins

-in

-

tiloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tila

tilat

Par

-ta

tilaa

tiloja

Gen

-n

tilan

tilojen

Ill

mihin

tilaan

tiloihin

Ine

-ssa

tilassa

tiloissa

Ela

-sta

tilasta

tiloista

All

-lle

tilalle

tiloille

Ade

-lla

tilalla

tiloilla

Abl

-lta

tilalta

tiloilta

Tra

-ksi

tilaksi

tiloiksi

Ess

-na

tilana

tiloina

Abe

-tta

tilatta

tiloitta

Com

-ne

-

tiloine

Ins

-in

-

tiloin

status status, tila, asema, tilanne
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
space tila, avaruus, välilyönti, väli, paikka, tyhjä tila
state osavaltio, valtio, tila, olomuoto, kunto, aste
room huone, tila, kamari, asunto, mahdollisuus, sija
condition kunto, ehto, tila, asema, sääty
accommodation majoitus, asunto, majoitusmahdollisuudet, tilat, mukauttaminen, tila
domain ala, piiri, suurtila, isäntä, tila, maa-alue
plight ahdinko, tila
stead sija, tila
spread leviäminen, ero, levite, aukeama, erotus, tila
rating luokitus, teho, luokka, luottokelpoisuus, normitus, tila
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl v8; Europarl Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 39275; OpenSubtitles Mikä tilanne? What's the situation? Mikä tilanne on? What's the score? Tila on suuri ja valoisa. The space is large and bright. Tila on avara ja valoisa. The space is spacious and bright. Tila on varattu huomiseen asti. The room is reserved until tomorrow. Tila on jaettu kahteen eri osaan. The space is divided into two separate sections. Tilaa ei ole tuhlattu. No wasted space. Kaipaan vanhaa tilaani. I miss my old space. Meillä on tilanne täällä. We' ve got a situation here. Tilassasi on paljon tilaa liikkua. There is plenty of space to move around in your space. Show more arrow right

Wiktionary

state (condition or situation) condition (state of an object, especially health status) Short for maatila (“farm”). space (volume) space (area or volume occupied by or intended for a person or thing) room (space) stead (place or room which another person had, has, or might have) Fin:Työskentelen hänen tilallaan tänään.Eng:I will work in her stead/her place today (I will take her spot). mode, state Show more arrow right From Proto-Finnic tila (compare Ludian ťila, Veps tila, dialectal Estonian tila), borrowed from Proto-Germanic tilą (compare Old English til and German Ziel). Show more arrow right

Wikipedia

fysikaalinen avaruus
eli tila, johon aine on fyysisesti levittäytynyt, ja kappaleilla ja tapahtumilla on suhteellinen paikka toisiinsa nähden maatila
yhden tai useamman tilan eli kiinteistön tai tilanosan muodostama maatilataloudellinen kokonaisuus, joka kuuluu samalle omistajalle tai yhteisesti samoille omistajille T i l a
sisustusohjelma MTV3 -kanavalla Tila
suomalainen sukunimi tila
(aiemmin myös maarekisteritila), kiinteistörekisteriin merkitty kiinteistö
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tilani

tilani

tilasi

tilasi

tilansa

tilansa

Par

-ta

tilaani

tilojani

tilaasi

tilojasi

tilaansa / tilaaan

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilani

tilojeni

tilasi

tilojesi

tilansa

tilojensa

Ill

mihin

tilaani

tiloihini

tilaasi

tiloihisi

tilaansa

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassani

tiloissani

tilassasi

tiloissasi

tilassansa / tilassaan

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastani

tiloistani

tilastasi

tiloistasi

tilastansa / tilastaan

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilalleni

tiloilleni

tilallesi

tiloillesi

tilallensa / tilalleen

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallani

tiloillani

tilallasi

tiloillasi

tilallansa / tilallaan

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltani

tiloiltani

tilaltasi

tiloiltasi

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilakseni

tiloikseni

tilaksesi

tiloiksesi

tilaksensa / tilakseen

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanani

tiloinani

tilanasi

tiloinasi

tilanansa / tilanaan

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattani

tiloittani

tilattasi

tiloittasi

tilattansa / tilattaan

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

tiloineni

-

tiloinesi

-

tiloinensa / tiloineen

Singular

Plural

Nom

-

tilani

tilasi

tilansa

tilani

tilasi

tilansa

Par

-ta

tilaani

tilaasi

tilaansa / tilaaan

tilojani

tilojasi

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilani

tilasi

tilansa

tilojeni

tilojesi

tilojensa

Ill

mihin

tilaani

tilaasi

tilaansa

tiloihini

tiloihisi

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassani

tilassasi

tilassansa / tilassaan

tiloissani

tiloissasi

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastani

tilastasi

tilastansa / tilastaan

tiloistani

tiloistasi

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilalleni

tilallesi

tilallensa / tilalleen

tiloilleni

tiloillesi

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallani

tilallasi

tilallansa / tilallaan

tiloillani

tiloillasi

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltani

tilaltasi

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltani

tiloiltasi

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilakseni

tilaksesi

tilaksensa / tilakseen

tiloikseni

tiloiksesi

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanani

tilanasi

tilanansa / tilanaan

tiloinani

tiloinasi

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattani

tilattasi

tilattansa / tilattaan

tiloittani

tiloittasi

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

-

-

tiloineni

tiloinesi

tiloinensa / tiloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tilamme

tilamme

tilanne

tilanne

tilansa

tilansa

Par

-ta

tilaamme

tilojamme

tilaanne

tilojanne

tilaansa / tilaaan

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilamme

tilojemme

tilanne

tilojenne

tilansa

tilojensa

Ill

mihin

tilaamme

tiloihimme

tilaanne

tiloihinne

tilaansa

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassamme

tiloissamme

tilassanne

tiloissanne

tilassansa / tilassaan

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastamme

tiloistamme

tilastanne

tiloistanne

tilastansa / tilastaan

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilallemme

tiloillemme

tilallenne

tiloillenne

tilallensa / tilalleen

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallamme

tiloillamme

tilallanne

tiloillanne

tilallansa / tilallaan

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltamme

tiloiltamme

tilaltanne

tiloiltanne

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilaksemme

tiloiksemme

tilaksenne

tiloiksenne

tilaksensa / tilakseen

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanamme

tiloinamme

tilananne

tiloinanne

tilanansa / tilanaan

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattamme

tiloittamme

tilattanne

tiloittanne

tilattansa / tilattaan

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

tiloinemme

-

tiloinenne

-

tiloinensa / tiloineen

Singular

Plural

Nom

-

tilamme

tilanne

tilansa

tilamme

tilanne

tilansa

Par

-ta

tilaamme

tilaanne

tilaansa / tilaaan

tilojamme

tilojanne

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilamme

tilanne

tilansa

tilojemme

tilojenne

tilojensa

Ill

mihin

tilaamme

tilaanne

tilaansa

tiloihimme

tiloihinne

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassamme

tilassanne

tilassansa / tilassaan

tiloissamme

tiloissanne

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastamme

tilastanne

tilastansa / tilastaan

tiloistamme

tiloistanne

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilallemme

tilallenne

tilallensa / tilalleen

tiloillemme

tiloillenne

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallamme

tilallanne

tilallansa / tilallaan

tiloillamme

tiloillanne

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltamme

tilaltanne

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltamme

tiloiltanne

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilaksemme

tilaksenne

tilaksensa / tilakseen

tiloiksemme

tiloiksenne

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanamme

tilananne

tilanansa / tilanaan

tiloinamme

tiloinanne

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattamme

tilattanne

tilattansa / tilattaan

tiloittamme

tiloittanne

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

-

-

tiloinemme

tiloinenne

tiloinensa / tiloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lämpötila

lämpötilat

Par

-ta

lämpötilaa

lämpötiloja

Gen

-n

lämpötilan

lämpötilojen

Ill

mihin

lämpötilaan

lämpötiloihin

Ine

-ssa

lämpötilassa

lämpötiloissa

Ela

-sta

lämpötilasta

lämpötiloista

All

-lle

lämpötilalle

lämpötiloille

Ade

-lla

lämpötilalla

lämpötiloilla

Abl

-lta

lämpötilalta

lämpötiloilta

Tra

-ksi

lämpötilaksi

lämpötiloiksi

Ess

-na

lämpötilana

lämpötiloina

Abe

-tta

lämpötilatta

lämpötiloitta

Com

-ne

-

lämpötiloine

Ins

-in

-

lämpötiloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lämpötila

lämpötilat

Par

-ta

lämpötilaa

lämpötiloja

Gen

-n

lämpötilan

lämpötilojen

Ill

mihin

lämpötilaan

lämpötiloihin

Ine

-ssa

lämpötilassa

lämpötiloissa

Ela

-sta

lämpötilasta

lämpötiloista

All

-lle

lämpötilalle

lämpötiloille

Ade

-lla

lämpötilalla

lämpötiloilla

Abl

-lta

lämpötilalta

lämpötiloilta

Tra

-ksi

lämpötilaksi

lämpötiloiksi

Ess

-na

lämpötilana

lämpötiloina

Abe

-tta

lämpötilatta

lämpötiloitta

Com

-ne

-

lämpötiloine

Ins

-in

-

lämpötiloin

temperature lämpötila, lämpö, kuume, ruumiinlämpö, tunteet, mieliala
Show more arrow right
Europarl; Opus – Europarl; jw2019; OPUS; EMEA0.3; OpenSubtitles; EuroParl2021; WikiMatrix; not-set Lämpötila on tänään 20 astetta. The temperature is 20 degrees today. Lämpötila on tällä hetkellä 20 astetta. The temperature is currently 20 degrees. Lämpötila on alkanut laskea. The temperature has begun to fall. Lämpötila liikkui nollan tuntumassa koko yön. The temperature was hovering around zero all night. Lämpötila ei saa olla yli oC. The temperature must not exceed #oC. Mikä on lämpötilanasi? What's your temperature? Öljyn lämpötila (pienin suurin). Oil temperature (min./max.). Lämpötila vaihtelee päivän aikana huomattavasti. The temperature varies significantly throughout the day. 3 vedelle, jonka lämpötila on 30 C. 3 % for water having a temperature > 30 °C. Lämpötilassani on 23 astetta. The temperature in my room is 23 degrees. Show more arrow right

Wiktionary

temperature Show more arrow right lämpö (“heat”) +‎ tila (“state”). Coined by Finnish physician and author Samuel Roos and Finnish professor, poet and scholar August Ahlqvist in 1845. Show more arrow right

Wikipedia

Temperature Temperature is a physical quantity that expresses hot and cold. It is the manifestation of thermal energy, present in all matter, which is the source of the occurrence of heat, a flow of energy, when a body is in contact with another that is colder or hotter. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lämpötilani

lämpötilani

lämpötilasi

lämpötilasi

lämpötilansa

lämpötilansa

Par

-ta

lämpötilaani

lämpötilojani

lämpötilaasi

lämpötilojasi

lämpötilaansa / lämpötilaaan

lämpötilojansa / lämpötilojaan

Gen

-n

lämpötilani

lämpötilojeni

lämpötilasi

lämpötilojesi

lämpötilansa

lämpötilojensa

Ill

mihin

lämpötilaani

lämpötiloihini

lämpötilaasi

lämpötiloihisi

lämpötilaansa

lämpötiloihinsa

Ine

-ssa

lämpötilassani

lämpötiloissani

lämpötilassasi

lämpötiloissasi

lämpötilassansa / lämpötilassaan

lämpötiloissansa / lämpötiloissaan

Ela

-sta

lämpötilastani

lämpötiloistani

lämpötilastasi

lämpötiloistasi

lämpötilastansa / lämpötilastaan

lämpötiloistansa / lämpötiloistaan

All

-lle

lämpötilalleni

lämpötiloilleni

lämpötilallesi

lämpötiloillesi

lämpötilallensa / lämpötilalleen

lämpötiloillensa / lämpötiloillean

Ade

-lla

lämpötilallani

lämpötiloillani

lämpötilallasi

lämpötiloillasi

lämpötilallansa / lämpötilallaan

lämpötiloillansa / lämpötiloillaan

Abl

-lta

lämpötilaltani

lämpötiloiltani

lämpötilaltasi

lämpötiloiltasi

lämpötilaltansa / lämpötilaltaan

lämpötiloiltansa / lämpötiloiltaan

Tra

-ksi

lämpötilakseni

lämpötiloikseni

lämpötilaksesi

lämpötiloiksesi

lämpötilaksensa / lämpötilakseen

lämpötiloiksensa / lämpötiloikseen

Ess

-na

lämpötilanani

lämpötiloinani

lämpötilanasi

lämpötiloinasi

lämpötilanansa / lämpötilanaan

lämpötiloinansa / lämpötiloinaan

Abe

-tta

lämpötilattani

lämpötiloittani

lämpötilattasi

lämpötiloittasi

lämpötilattansa / lämpötilattaan

lämpötiloittansa / lämpötiloittaan

Com

-ne

-

lämpötiloineni

-

lämpötiloinesi

-

lämpötiloinensa / lämpötiloineen

Singular

Plural

Nom

-

lämpötilani

lämpötilasi

lämpötilansa

lämpötilani

lämpötilasi

lämpötilansa

Par

-ta

lämpötilaani

lämpötilaasi

lämpötilaansa / lämpötilaaan

lämpötilojani

lämpötilojasi

lämpötilojansa / lämpötilojaan

Gen

-n

lämpötilani

lämpötilasi

lämpötilansa

lämpötilojeni

lämpötilojesi

lämpötilojensa

Ill

mihin

lämpötilaani

lämpötilaasi

lämpötilaansa

lämpötiloihini

lämpötiloihisi

lämpötiloihinsa

Ine

-ssa

lämpötilassani

lämpötilassasi

lämpötilassansa / lämpötilassaan

lämpötiloissani

lämpötiloissasi

lämpötiloissansa / lämpötiloissaan

Ela

-sta

lämpötilastani

lämpötilastasi

lämpötilastansa / lämpötilastaan

lämpötiloistani

lämpötiloistasi

lämpötiloistansa / lämpötiloistaan

All

-lle

lämpötilalleni

lämpötilallesi

lämpötilallensa / lämpötilalleen

lämpötiloilleni

lämpötiloillesi

lämpötiloillensa / lämpötiloillean

Ade

-lla

lämpötilallani

lämpötilallasi

lämpötilallansa / lämpötilallaan

lämpötiloillani

lämpötiloillasi

lämpötiloillansa / lämpötiloillaan

Abl

-lta

lämpötilaltani

lämpötilaltasi

lämpötilaltansa / lämpötilaltaan

lämpötiloiltani

lämpötiloiltasi

lämpötiloiltansa / lämpötiloiltaan

Tra

-ksi

lämpötilakseni

lämpötilaksesi

lämpötilaksensa / lämpötilakseen

lämpötiloikseni

lämpötiloiksesi

lämpötiloiksensa / lämpötiloikseen

Ess

-na

lämpötilanani

lämpötilanasi

lämpötilanansa / lämpötilanaan

lämpötiloinani

lämpötiloinasi

lämpötiloinansa / lämpötiloinaan

Abe

-tta

lämpötilattani

lämpötilattasi

lämpötilattansa / lämpötilattaan

lämpötiloittani

lämpötiloittasi

lämpötiloittansa / lämpötiloittaan

Com

-ne

-

-

-

lämpötiloineni

lämpötiloinesi

lämpötiloinensa / lämpötiloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lämpötilamme

lämpötilamme

lämpötilanne

lämpötilanne

lämpötilansa

lämpötilansa

Par

-ta

lämpötilaamme

lämpötilojamme

lämpötilaanne

lämpötilojanne

lämpötilaansa / lämpötilaaan

lämpötilojansa / lämpötilojaan

Gen

-n

lämpötilamme

lämpötilojemme

lämpötilanne

lämpötilojenne

lämpötilansa

lämpötilojensa

Ill

mihin

lämpötilaamme

lämpötiloihimme

lämpötilaanne

lämpötiloihinne

lämpötilaansa

lämpötiloihinsa

Ine

-ssa

lämpötilassamme

lämpötiloissamme

lämpötilassanne

lämpötiloissanne

lämpötilassansa / lämpötilassaan

lämpötiloissansa / lämpötiloissaan

Ela

-sta

lämpötilastamme

lämpötiloistamme

lämpötilastanne

lämpötiloistanne

lämpötilastansa / lämpötilastaan

lämpötiloistansa / lämpötiloistaan

All

-lle

lämpötilallemme

lämpötiloillemme

lämpötilallenne

lämpötiloillenne

lämpötilallensa / lämpötilalleen

lämpötiloillensa / lämpötiloillean

Ade

-lla

lämpötilallamme

lämpötiloillamme

lämpötilallanne

lämpötiloillanne

lämpötilallansa / lämpötilallaan

lämpötiloillansa / lämpötiloillaan

Abl

-lta

lämpötilaltamme

lämpötiloiltamme

lämpötilaltanne

lämpötiloiltanne

lämpötilaltansa / lämpötilaltaan

lämpötiloiltansa / lämpötiloiltaan

Tra

-ksi

lämpötilaksemme

lämpötiloiksemme

lämpötilaksenne

lämpötiloiksenne

lämpötilaksensa / lämpötilakseen

lämpötiloiksensa / lämpötiloikseen

Ess

-na

lämpötilanamme

lämpötiloinamme

lämpötilananne

lämpötiloinanne

lämpötilanansa / lämpötilanaan

lämpötiloinansa / lämpötiloinaan

Abe

-tta

lämpötilattamme

lämpötiloittamme

lämpötilattanne

lämpötiloittanne

lämpötilattansa / lämpötilattaan

lämpötiloittansa / lämpötiloittaan

Com

-ne

-

lämpötiloinemme

-

lämpötiloinenne

-

lämpötiloinensa / lämpötiloineen

Singular

Plural

Nom

-

lämpötilamme

lämpötilanne

lämpötilansa

lämpötilamme

lämpötilanne

lämpötilansa

Par

-ta

lämpötilaamme

lämpötilaanne

lämpötilaansa / lämpötilaaan

lämpötilojamme

lämpötilojanne

lämpötilojansa / lämpötilojaan

Gen

-n

lämpötilamme

lämpötilanne

lämpötilansa

lämpötilojemme

lämpötilojenne

lämpötilojensa

Ill

mihin

lämpötilaamme

lämpötilaanne

lämpötilaansa

lämpötiloihimme

lämpötiloihinne

lämpötiloihinsa

Ine

-ssa

lämpötilassamme

lämpötilassanne

lämpötilassansa / lämpötilassaan

lämpötiloissamme

lämpötiloissanne

lämpötiloissansa / lämpötiloissaan

Ela

-sta

lämpötilastamme

lämpötilastanne

lämpötilastansa / lämpötilastaan

lämpötiloistamme

lämpötiloistanne

lämpötiloistansa / lämpötiloistaan

All

-lle

lämpötilallemme

lämpötilallenne

lämpötilallensa / lämpötilalleen

lämpötiloillemme

lämpötiloillenne

lämpötiloillensa / lämpötiloillean

Ade

-lla

lämpötilallamme

lämpötilallanne

lämpötilallansa / lämpötilallaan

lämpötiloillamme

lämpötiloillanne

lämpötiloillansa / lämpötiloillaan

Abl

-lta

lämpötilaltamme

lämpötilaltanne

lämpötilaltansa / lämpötilaltaan

lämpötiloiltamme

lämpötiloiltanne

lämpötiloiltansa / lämpötiloiltaan

Tra

-ksi

lämpötilaksemme

lämpötilaksenne

lämpötilaksensa / lämpötilakseen

lämpötiloiksemme

lämpötiloiksenne

lämpötiloiksensa / lämpötiloikseen

Ess

-na

lämpötilanamme

lämpötilananne

lämpötilanansa / lämpötilanaan

lämpötiloinamme

lämpötiloinanne

lämpötiloinansa / lämpötiloinaan

Abe

-tta

lämpötilattamme

lämpötilattanne

lämpötilattansa / lämpötilattaan

lämpötiloittamme

lämpötiloittanne

lämpötiloittansa / lämpötiloittaan

Com

-ne

-

-

-

lämpötiloinemme

lämpötiloinenne

lämpötiloinensa / lämpötiloineen

Wiktionary

(intransitive, agriculture) to germinate, sprout (intransitive, figuratively) to develop, grow, take shape Show more arrow right (to develop, grow, take shape/form) syntyä Show more arrow right Adjectives itämätön Nouns itiöitu Verbs (causative) idättää Show more arrow right From Proto-Finnic itädäk, from Proto-Uralic itä-, originally meant to appear or to become visible. Show more arrow right
to germinate itää, idättää, orastaa
to sprout versoa, itää, orastaa, kasvattaa, tulla esiin
to incubate hautua, hautoa, itää
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus; oj4; EurLex-2; jw2019; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus Tauti on itänyt kauan. It must have been incubating all this time. Toddin jamssi ei edes itänyt. Turns out Todd's yam never even sprouted. Itänyt siemen saa vettä itääkseen. The seed that itänyt receives water to germinate. Prosentti itäneitä jyviä. % sprouted grain. Itäneet jyvät. Sprouted grains. itäneitä jyviä. % of sprouted grains. Palasitko katsomaan, oliko istuttamasi siemen itänyt? Did you return to see if the seed you planted had sprouted? Itäminen on yksi luonnon ihmeistä. Germination is one of nature's wonders. Itäminen on tärkeä osa kasvien elinkaarta. Germination is an important part of the plant life cycle. 1. 3 Itäneet jyvät. 1.3. Sprouted grains. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

idän

en idä

ii

idät

et idä

iii

itää

ei idä

Plural

Positive

Negative

i

idämme / idetään

emme idä / ei idetä

ii

idätte

ette idä

iii

itävät

eivät idä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

idin

en itänyt

ii

idit

et itänyt

iii

iti

ei itänyt

Plural

Positive

Negative

i

idimme / idettiin

emme itäneet / ei idetty

ii

iditte

ette itäneet

iii

itivät

eivät itäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen itänyt

en ole itänyt

ii

olet itänyt

et ole itänyt

iii

on itänyt

ei ole itänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme itäneet

emme ole itäneet

ii

olette itäneet

ette ole itäneet

iii

ovat itäneet

eivät ole itäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin itänyt

en ollut itänyt

ii

olit itänyt

et ollut itänyt

iii

oli itänyt

ei ollut itänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme itäneet

emme olleet itäneet

ii

olitte itäneet

ette olleet itäneet

iii

olivat itäneet

eivät olleet itäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

itäisin

en itäisi

ii

itäisit

et itäisi

iii

itäisi

ei itäisi

Plural

Positive

Negative

i

itäisimme

emme itäisi

ii

itäisitte

ette itäisi

iii

itäisivät

eivät itäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin itänyt

en olisi itänyt

ii

olisit itänyt

et olisi itänyt

iii

olisi itänyt

ei olisi itänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme itäneet

emme olisi itäneet

ii

olisitte itäneet

ette olisi itäneet

iii

olisivat itäneet

eivät olisi itäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

itänen

en itäne

ii

itänet

et itäne

iii

itänee

ei itäne

Plural

Positive

Negative

i

itänemme

emme itäne

ii

itänette

ette itäne

iii

itänevät

eivät itäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen itänyt

en liene itänyt

ii

lienet itänyt

et liene itänyt

iii

lienee itänyt

ei liene itänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme itäneet

emme liene itäneet

ii

lienette itäneet

ette liene itäneet

iii

lienevät itäneet

eivät liene itäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

idä

iii

itäköön

Plural

i

itäkäämme

ii

itäkää

iii

itäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

itää

Tra

-ksi

itääksensä / itääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

itäessä

Ins

-in

itäen

Ine

-ssa

idettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

itämään

Ine

-ssa

itämässä

Ela

-sta

itämästä

Ade

-lla

itämällä

Abe

-tta

itämättä

Ins

-in

itämän

Ins

-in

idettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

itäminen

Par

-ta

itämistä

Infinitive V

itämäisillänsä / itämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

idetään

ei idetä

Imperfect

idettiin

ei idetty

Potential

idettäneen

ei idettäne

Conditional

idettäisiin

ei idettäisi

Imperative Present

idettäköön

älköön idettäkö

Imperative Perfect

olkoon idetty

älköön idetty

Positive

Negative

Present

idetään

ei idetä

Imperfect

idettiin

ei idetty

Potential

idettäneen

ei idettäne

Conditional

idettäisiin

ei idettäisi

Imperative Present

idettäköön

älköön idettäkö

Imperative Perfect

olkoon idetty

älköön idetty

Participle

Active

Passive

1st

itävä

idettävä

2nd

itänyt

idetty

3rd

itämä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

itäminen

itämiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

itämisien / itämisten

Solve

Ill

mihin

itämisiin

Solve

Ine

-ssa

itämisessä

Solve

Ela

-sta

itämisestä

itämisistä

All

-lle

itämiselle

itämisille

Ade

-lla

itämisellä

itämisillä

Abl

-lta

itämiseltä

itämisiltä

Tra

-ksi

itämiseksi

Solve

Ess

-na

itämisinä

Solve

Abe

-tta

itämisettä

itämisittä

Com

-ne

-

itämisine

Ins

-in

-

itämisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itäminen

itämiset

Par

-ta

Gen

-n

itämisien / itämisten

Ill

mihin

itämisiin

Ine

-ssa

itämisessä

Ela

-sta

itämisestä

itämisistä

All

-lle

itämiselle

itämisille

Ade

-lla

itämisellä

itämisillä

Abl

-lta

itämiseltä

itämisiltä

Tra

-ksi

itämiseksi

Ess

-na

itämisinä

Abe

-tta

itämisettä

itämisittä

Com

-ne

-

itämisine

Ins

-in

-

itämisin

Singular

Plural

Nom

-

lämpö

lämmöt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lämpöjen

Solve

Ill

mihin

lämpöihin

Solve

Ine

-ssa

lämmössä

Solve

Ela

-sta

lämmöstä

lämmöistä

All

-lle

lämmölle

lämmöille

Ade

-lla

lämmöllä

lämmöillä

Abl

-lta

lämmöltä

lämmöiltä

Tra

-ksi

lämmöksi

Solve

Ess

-na

lämpöinä

Solve

Abe

-tta

lämmöttä

lämmöittä

Com

-ne

-

lämpöine

Ins

-in

-

lämmöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lämpö

lämmöt

Par

-ta

Gen

-n

lämpöjen

Ill

mihin

lämpöihin

Ine

-ssa

lämmössä

Ela

-sta

lämmöstä

lämmöistä

All

-lle

lämmölle

lämmöille

Ade

-lla

lämmöllä

lämmöillä

Abl

-lta

lämmöltä

lämmöiltä

Tra

-ksi

lämmöksi

Ess

-na

lämpöinä

Abe

-tta

lämmöttä

lämmöittä

Com

-ne

-

lämpöine

Ins

-in

-

lämmöin

Singular

Plural

Nom

-

tila

tilat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tilojen

Solve

Ill

mihin

tiloihin

Solve

Ine

-ssa

tilassa

Solve

Ela

-sta

tilasta

tiloista

All

-lle

tilalle

tiloille

Ade

-lla

tilalla

tiloilla

Abl

-lta

tilalta

tiloilta

Tra

-ksi

tilaksi

Solve

Ess

-na

tiloina

Solve

Abe

-tta

tilatta

tiloitta

Com

-ne

-

tiloine

Ins

-in

-

tiloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tila

tilat

Par

-ta

Gen

-n

tilojen

Ill

mihin

tiloihin

Ine

-ssa

tilassa

Ela

-sta

tilasta

tiloista

All

-lle

tilalle

tiloille

Ade

-lla

tilalla

tiloilla

Abl

-lta

tilalta

tiloilta

Tra

-ksi

tilaksi

Ess

-na

tiloina

Abe

-tta

tilatta

tiloitta

Com

-ne

-

tiloine

Ins

-in

-

tiloin

Singular

Plural

Nom

-

lämpötila

lämpötilat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lämpötilojen

Solve

Ill

mihin

lämpötiloihin

Solve

Ine

-ssa

lämpötilassa

Solve

Ela

-sta

lämpötilasta

lämpötiloista

All

-lle

lämpötilalle

lämpötiloille

Ade

-lla

lämpötilalla

lämpötiloilla

Abl

-lta

lämpötilalta

lämpötiloilta

Tra

-ksi

lämpötilaksi

Solve

Ess

-na

lämpötiloina

Solve

Abe

-tta

lämpötilatta

lämpötiloitta

Com

-ne

-

lämpötiloine

Ins

-in

-

lämpötiloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lämpötila

lämpötilat

Par

-ta

Gen

-n

lämpötilojen

Ill

mihin

lämpötiloihin

Ine

-ssa

lämpötilassa

Ela

-sta

lämpötilasta

lämpötiloista

All

-lle

lämpötilalle

lämpötiloille

Ade

-lla

lämpötilalla

lämpötiloilla

Abl

-lta

lämpötilalta

lämpötiloilta

Tra

-ksi

lämpötilaksi

Ess

-na

lämpötiloina

Abe

-tta

lämpötilatta

lämpötiloitta

Com

-ne

-

lämpötiloine

Ins

-in

-

lämpötiloin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

idän

en idä

ii

idät

et idä

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

idämme / idetään

emme idä / ei idetä

ii

idätte

ette idä

iii

eivät idä

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

idänen idä

ii

idätet idä

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

idämme / idetäänemme idä / ei idetä

ii

idätteette idä

iii

eivät idä
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

idin

en Solve

ii

idit

et itänyt

iii

ei itänyt

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme / ei Solve

ii

iditte

ette itäneet

iii

itivät

eivät itäneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

idinen
Solve

ii

iditet itänyt

iii

ei itänyt
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme / ei
Solve

ii

iditteette itäneet

iii

itiväteivät itäneet
Imperative Solved!

sinä

idä

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

idä

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

itäisin

en itäisi

ii

et itäisi

Solve

iii

itäisi

ei itäisi

Plural

Positive

Negative

i

itäisimme

emme Solve

ii

ette itäisi

Solve

iii

itäisivät

eivät itäisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

itäisinen itäisi

ii

et itäisi
Solve

iii

itäisiei itäisi

Plural

PositiveNegative

i

itäisimmeemme
Solve

ii

ette itäisi
Solve

iii

itäisiväteivät itäisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept