logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

voitava, noun

Word analysis
voitavan

voitavan

voitava

Noun, Singular Genitive

voitaa

Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Genitive

voida

Verb, Passive Participle with suffix va Singular Genitive

voi

Noun, Singular Nominative

+ tapa

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voitava

voitavat

Par

-ta

voitavaa / voitavata

voitavia

Gen

-n

voitavan

voitavien

Ill

mihin

voitavaan

voitaviin

Ine

-ssa

voitavassa

voitavissa

Ela

-sta

voitavasta

voitavista

All

-lle

voitavalle

voitaville

Ade

-lla

voitavalla

voitavilla

Abl

-lta

voitavalta

voitavilta

Tra

-ksi

voitavaksi

voitaviksi

Ess

-na

voitavana

voitavina

Abe

-tta

voitavatta

voitavitta

Com

-ne

-

voitavine

Ins

-in

-

voitavin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voitava

voitavat

Par

-ta

voitavaa / voitavata

voitavia

Gen

-n

voitavan

voitavien

Ill

mihin

voitavaan

voitaviin

Ine

-ssa

voitavassa

voitavissa

Ela

-sta

voitavasta

voitavista

All

-lle

voitavalle

voitaville

Ade

-lla

voitavalla

voitavilla

Abl

-lta

voitavalta

voitavilta

Tra

-ksi

voitavaksi

voitaviksi

Ess

-na

voitavana

voitavina

Abe

-tta

voitavatta

voitavitta

Com

-ne

-

voitavine

Ins

-in

-

voitavin

be able to
to be olla, voida, tapahtua, kestää, merkitä, maksaa
to fare käydä, voida, olla
to do tehdä, toimia, riittää, pärjätä, saada aikaan, voida
to keep pitää, säilyttää, pysyä, noudattaa, pitää yllä, voida
be able
able to
able
to be able
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; Tatoeba; OPUS; GNOME Voitavamme tehdä on auttaa toisiamme. Our capability is to help each other. Voitavan mukaan"sähköinen tunnistautuminen"on varmaankin muuttuva käsite. According to voitavan, "electronic identification" is probably a mutating concept. Voitavansa mukaan hän tekee kaikkensa auttaakseen. According to his abilities, he does everything he can to help. Voitavamme on auttaa näitä maita niiden kehityksessä. Our capacity is to assist these countries in their development. Monet asiat tehdään voitavan parhaaksi. Many things are done to the best of one's ability. On parasta hyödyntää kaikki voitavan keinot. It is best to use all possible means. Kukin tekee työtä parhaansa mukaan omien voitavansa puitteissa. Everyone works to the best of their ability within their abilities. Voitavansa mukaan hän yritti parhaansa saada asiat järjestykseen. He tried his best to get things in order according to his abilities. Voitavamme eivät yksin riitä, tarvitsemme myös ulkopuolista apua. Our abilities alone are not enough, we also need external help. Voitavamme riippuvat siitä, kuinka hyvin voimme yhdistää voimamme. Our capabilities depend on how well we can combine our strengths. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voitavani

voitavani

voitavasi

voitavasi

voitavansa

voitavansa

Par

-ta

voitavaani / voitavatani

voitaviani

voitavaasi / voitavatasi

voitaviasi

voitavaansa / voitavatansa / voitavataan

voitaviansa / voitaviaan

Gen

-n

voitavani

voitavieni

voitavasi

voitaviesi

voitavansa

voitaviensa

Ill

mihin

voitavaani

voitaviini

voitavaasi

voitaviisi

voitavaansa

voitaviinsa

Ine

-ssa

voitavassani

voitavissani

voitavassasi

voitavissasi

voitavassansa / voitavassaan

voitavissansa / voitavissaan

Ela

-sta

voitavastani

voitavistani

voitavastasi

voitavistasi

voitavastansa / voitavastaan

voitavistansa / voitavistaan

All

-lle

voitavalleni

voitavilleni

voitavallesi

voitavillesi

voitavallensa / voitavalleen

voitavillensa / voitavillean

Ade

-lla

voitavallani

voitavillani

voitavallasi

voitavillasi

voitavallansa / voitavallaan

voitavillansa / voitavillaan

Abl

-lta

voitavaltani

voitaviltani

voitavaltasi

voitaviltasi

voitavaltansa / voitavaltaan

voitaviltansa / voitaviltaan

Tra

-ksi

voitavakseni

voitavikseni

voitavaksesi

voitaviksesi

voitavaksensa / voitavakseen

voitaviksensa / voitavikseen

Ess

-na

voitavanani

voitavinani

voitavanasi

voitavinasi

voitavanansa / voitavanaan

voitavinansa / voitavinaan

Abe

-tta

voitavattani

voitavittani

voitavattasi

voitavittasi

voitavattansa / voitavattaan

voitavittansa / voitavittaan

Com

-ne

-

voitavineni

-

voitavinesi

-

voitavinensa / voitavineen

Singular

Plural

Nom

-

voitavani

voitavasi

voitavansa

voitavani

voitavasi

voitavansa

Par

-ta

voitavaani / voitavatani

voitavaasi / voitavatasi

voitavaansa / voitavatansa / voitavataan

voitaviani

voitaviasi

voitaviansa / voitaviaan

Gen

-n

voitavani

voitavasi

voitavansa

voitavieni

voitaviesi

voitaviensa

Ill

mihin

voitavaani

voitavaasi

voitavaansa

voitaviini

voitaviisi

voitaviinsa

Ine

-ssa

voitavassani

voitavassasi

voitavassansa / voitavassaan

voitavissani

voitavissasi

voitavissansa / voitavissaan

Ela

-sta

voitavastani

voitavastasi

voitavastansa / voitavastaan

voitavistani

voitavistasi

voitavistansa / voitavistaan

All

-lle

voitavalleni

voitavallesi

voitavallensa / voitavalleen

voitavilleni

voitavillesi

voitavillensa / voitavillean

Ade

-lla

voitavallani

voitavallasi

voitavallansa / voitavallaan

voitavillani

voitavillasi

voitavillansa / voitavillaan

Abl

-lta

voitavaltani

voitavaltasi

voitavaltansa / voitavaltaan

voitaviltani

voitaviltasi

voitaviltansa / voitaviltaan

Tra

-ksi

voitavakseni

voitavaksesi

voitavaksensa / voitavakseen

voitavikseni

voitaviksesi

voitaviksensa / voitavikseen

Ess

-na

voitavanani

voitavanasi

voitavanansa / voitavanaan

voitavinani

voitavinasi

voitavinansa / voitavinaan

Abe

-tta

voitavattani

voitavattasi

voitavattansa / voitavattaan

voitavittani

voitavittasi

voitavittansa / voitavittaan

Com

-ne

-

-

-

voitavineni

voitavinesi

voitavinensa / voitavineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voitavamme

voitavamme

voitavanne

voitavanne

voitavansa

voitavansa

Par

-ta

voitavaamme / voitavatamme

voitaviamme

voitavaanne / voitavatanne

voitavianne

voitavaansa / voitavatansa / voitavataan

voitaviansa / voitaviaan

Gen

-n

voitavamme

voitaviemme

voitavanne

voitavienne

voitavansa

voitaviensa

Ill

mihin

voitavaamme

voitaviimme

voitavaanne

voitaviinne

voitavaansa

voitaviinsa

Ine

-ssa

voitavassamme

voitavissamme

voitavassanne

voitavissanne

voitavassansa / voitavassaan

voitavissansa / voitavissaan

Ela

-sta

voitavastamme

voitavistamme

voitavastanne

voitavistanne

voitavastansa / voitavastaan

voitavistansa / voitavistaan

All

-lle

voitavallemme

voitavillemme

voitavallenne

voitavillenne

voitavallensa / voitavalleen

voitavillensa / voitavillean

Ade

-lla

voitavallamme

voitavillamme

voitavallanne

voitavillanne

voitavallansa / voitavallaan

voitavillansa / voitavillaan

Abl

-lta

voitavaltamme

voitaviltamme

voitavaltanne

voitaviltanne

voitavaltansa / voitavaltaan

voitaviltansa / voitaviltaan

Tra

-ksi

voitavaksemme

voitaviksemme

voitavaksenne

voitaviksenne

voitavaksensa / voitavakseen

voitaviksensa / voitavikseen

Ess

-na

voitavanamme

voitavinamme

voitavananne

voitavinanne

voitavanansa / voitavanaan

voitavinansa / voitavinaan

Abe

-tta

voitavattamme

voitavittamme

voitavattanne

voitavittanne

voitavattansa / voitavattaan

voitavittansa / voitavittaan

Com

-ne

-

voitavinemme

-

voitavinenne

-

voitavinensa / voitavineen

Singular

Plural

Nom

-

voitavamme

voitavanne

voitavansa

voitavamme

voitavanne

voitavansa

Par

-ta

voitavaamme / voitavatamme

voitavaanne / voitavatanne

voitavaansa / voitavatansa / voitavataan

voitaviamme

voitavianne

voitaviansa / voitaviaan

Gen

-n

voitavamme

voitavanne

voitavansa

voitaviemme

voitavienne

voitaviensa

Ill

mihin

voitavaamme

voitavaanne

voitavaansa

voitaviimme

voitaviinne

voitaviinsa

Ine

-ssa

voitavassamme

voitavassanne

voitavassansa / voitavassaan

voitavissamme

voitavissanne

voitavissansa / voitavissaan

Ela

-sta

voitavastamme

voitavastanne

voitavastansa / voitavastaan

voitavistamme

voitavistanne

voitavistansa / voitavistaan

All

-lle

voitavallemme

voitavallenne

voitavallensa / voitavalleen

voitavillemme

voitavillenne

voitavillensa / voitavillean

Ade

-lla

voitavallamme

voitavallanne

voitavallansa / voitavallaan

voitavillamme

voitavillanne

voitavillansa / voitavillaan

Abl

-lta

voitavaltamme

voitavaltanne

voitavaltansa / voitavaltaan

voitaviltamme

voitaviltanne

voitaviltansa / voitaviltaan

Tra

-ksi

voitavaksemme

voitavaksenne

voitavaksensa / voitavakseen

voitaviksemme

voitaviksenne

voitaviksensa / voitavikseen

Ess

-na

voitavanamme

voitavananne

voitavanansa / voitavanaan

voitavinamme

voitavinanne

voitavinansa / voitavinaan

Abe

-tta

voitavattamme

voitavattanne

voitavattansa / voitavattaan

voitavittamme

voitavittanne

voitavittansa / voitavittaan

Com

-ne

-

-

-

voitavinemme

voitavinenne

voitavinensa / voitavineen

Wiktionary

(obsolete) Synonym of voidella Show more arrow right voide voidella Show more arrow right From Proto-Finnic voitadak. Equivalent to voi +‎ -taa. Show more arrow right
to butter voitaa, voidella
to grease voitaa, voidella
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpusKielipankki; Europarl8; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000154 Salomo on voitettu. Solomon is vanquished! Voita ei ole enää jäljellä. There is no more butter left. Väittely on voitettu. The arguments have been won. Voitan aina shakin. I always win at chess. Sinä voitit. Yes, you won. Sinä voitit! You win! Ja voitimme. Yeah £ ¬ and we won. Te voititte. You've won. Mitään voitavan tehdä, jos hän ei halua. Nothing to be won do if he does not want. Minun on voitettava. I need a win. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

voitan

en voita

ii

voitat

et voita

iii

voitaa

ei voita

Plural

Positive

Negative

i

voitamme / voitetaan

emme voita / ei voiteta

ii

voitatte

ette voita

iii

voitavat

eivät voita

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

voitin

en voitanut

ii

voitit

et voitanut

iii

voiti

ei voitanut

Plural

Positive

Negative

i

voitimme / voitettiin

emme voitaneet / ei voitettu

ii

voititte

ette voitaneet

iii

voitivat

eivät voitaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen voitanut

en ole voitanut

ii

olet voitanut

et ole voitanut

iii

on voitanut

ei ole voitanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme voitaneet

emme ole voitaneet

ii

olette voitaneet

ette ole voitaneet

iii

ovat voitaneet

eivät ole voitaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin voitanut

en ollut voitanut

ii

olit voitanut

et ollut voitanut

iii

oli voitanut

ei ollut voitanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme voitaneet

emme olleet voitaneet

ii

olitte voitaneet

ette olleet voitaneet

iii

olivat voitaneet

eivät olleet voitaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

voitaisin

en voitaisi

ii

voitaisit

et voitaisi

iii

voitaisi

ei voitaisi

Plural

Positive

Negative

i

voitaisimme

emme voitaisi

ii

voitaisitte

ette voitaisi

iii

voitaisivat

eivät voitaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin voitanut

en olisi voitanut

ii

olisit voitanut

et olisi voitanut

iii

olisi voitanut

ei olisi voitanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme voitaneet

emme olisi voitaneet

ii

olisitte voitaneet

ette olisi voitaneet

iii

olisivat voitaneet

eivät olisi voitaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

voitanen

en voitane

ii

voitanet

et voitane

iii

voitanee

ei voitane

Plural

Positive

Negative

i

voitanemme

emme voitane

ii

voitanette

ette voitane

iii

voitanevat

eivät voitane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen voitanut

en liene voitanut

ii

lienet voitanut

et liene voitanut

iii

lienee voitanut

ei liene voitanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme voitaneet

emme liene voitaneet

ii

lienette voitaneet

ette liene voitaneet

iii

lienevät voitaneet

eivät liene voitaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

voita

iii

voitakoon

Plural

i

voitakaamme

ii

voitakaa

iii

voitakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

voitaa

Tra

-ksi

voitaaksensa / voitaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

voitaessa

Ins

-in

voitaen

Ine

-ssa

voitettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

voitamaan

Ine

-ssa

voitamassa

Ela

-sta

voitamasta

Ade

-lla

voitamalla

Abe

-tta

voitamatta

Ins

-in

voitaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

voitaminen

Par

-ta

voitamista

Infinitive V

voitamaisillaan / voitamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

voitetaan

ei voiteta

Imperfect

voitettiin

ei voitettu

Potential

voitettaneen

ei voitettane

Conditional

voitettaisiin

ei voitettaisi

Imperative Present

voitettakoon

älköön voitettako

Imperative Perfect

olkoon voitettu

älköön voitettu

Positive

Negative

Present

voitetaan

ei voiteta

Imperfect

voitettiin

ei voitettu

Potential

voitettaneen

ei voitettane

Conditional

voitettaisiin

ei voitettaisi

Imperative Present

voitettakoon

älköön voitettako

Imperative Perfect

olkoon voitettu

älköön voitettu

Participle

Active

Passive

1st

voitava

voitettava

2nd

voitanut

voitettu

3rd

voitama

-

Wiktionary

(transitive, auxiliary, + first infinitive) can, to be able to, to be capable Fin:En voinut olla nauramatta.Eng:I couldn't help laughing. (transitive, auxiliary, + first infinitive) can, to be possible (in the conditional mood) could Fin:Voisitko auttaa minua?Eng:Could you please help me?Fin:Voisin juosta, jos haluaisin.Eng:I could run if I wanted. (transitive, auxiliary, + first infinitive) (informal) may, to be allowed, to be permitted. (in negative sentences) should (not) Sen vaikutusta ei voi vähätellä.Its effect should not be underestimated. Hänen rooliaan perheen hyvinvoinnin edistämisessä ei voi myöskään aliarvioida.Neither should her role in improving the family's wellbeing be belittled. Fin:Voinko avata ikkunan?Eng:May I open the window? (informal) may, to be allowed, to be permitted. (in negative sentences) should (not) Fin:Sen vaikutusta ei voi vähätellä.Eng:Its effect should not be underestimated.Fin:Hänen rooliaan perheen hyvinvoinnin edistämisessä ei voi myöskään aliarvioida.Eng:Neither should her role in improving the family's wellbeing be belittled. (intransitive) (to enquire or talk about wellbeing, or as a formal greeting) to be, feel, do, fare Fin:Kuinka voitte?How are you? / How are you doing?Eng: Show more arrow right (can, to be able to) kyetä, pystyä, in past tense saattaa(may, to be allowed to) saada Show more arrow right Being completely similar to the present forms, the imperfect forms in positive sentences are very often replaced with the respective forms of the verb kyetä or pystyä:Voin nauraa. (present positive)I can laugh.En voinut nauraa. (imperfect negative)I could not laugh.Voin nauraa. → Kykenin nauramaan. (imperfect positive)I could laugh.Some may perceive the usage of voida for "may" as incorrect (similarly to can being used for permission) and instead advise to use saada. Show more arrow right tehdä voitavansa (active present participle + possessive suffix by person) = to do what one can Nouns voipavoivavoimavointi (hyvinvointi) Verbs causative voittaavoipua Show more arrow right From Proto-Finnic voidak, from Proto-Uralic woje-. Show more arrow right
to be olla, voida, tapahtua, kestää, merkitä, maksaa
to fare käydä, voida, olla
to do tehdä, toimia, riittää, pärjätä, saada aikaan, voida
to keep pitää, säilyttää, pysyä, noudattaa, pitää yllä, voida
can voida, saada, osata
may saattaa, voida, saada, olla lupa, toivon että, -koon
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Common Crawl; 6117988; OpenSubtitles Hän puhui voitavan nopeasti. He spoke as quickly as was possible. Voipa olla. Yes, I suppose it is. Et voikaan. You don't. En voikaan. I wouldn't. Ei voikaan. No, you can't. Se voi olla huijaus. It can be a scam. Nyt voi mennä kotiin. Now you can go home. Hän voi auttaa sinua. He can help you. En voi kertoa. How do you know? Ette voikaan. No, you can't. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

voin

en voi

ii

voit

et voi

iii

voi

ei voi

Plural

Positive

Negative

i

voimme / voidaan

emme voi / ei voida

ii

voitte

ette voi

iii

voivat

eivät voi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

voin

en voinut

ii

voit

et voinut

iii

voi

ei voinut

Plural

Positive

Negative

i

voimme / voitiin

emme voineet / ei voitu

ii

voitte

ette voineet

iii

voivat

eivät voineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen voinut

en ole voinut

ii

olet voinut

et ole voinut

iii

on voinut

ei ole voinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme voineet

emme ole voineet

ii

olette voineet

ette ole voineet

iii

ovat voineet

eivät ole voineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin voinut

en ollut voinut

ii

olit voinut

et ollut voinut

iii

oli voinut

ei ollut voinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme voineet

emme olleet voineet

ii

olitte voineet

ette olleet voineet

iii

olivat voineet

eivät olleet voineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

voisin

en voisi

ii

voisit

et voisi

iii

voisi

ei voisi

Plural

Positive

Negative

i

voisimme

emme voisi

ii

voisitte

ette voisi

iii

voisivat

eivät voisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin voinut

en olisi voinut

ii

olisit voinut

et olisi voinut

iii

olisi voinut

ei olisi voinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme voineet

emme olisi voineet

ii

olisitte voineet

ette olisi voineet

iii

olisivat voineet

eivät olisi voineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

voinen

en voine

ii

voinet

et voine

iii

voinee

ei voine

Plural

Positive

Negative

i

voinemme

emme voine

ii

voinette

ette voine

iii

voinevat

eivät voine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen voinut

en liene voinut

ii

lienet voinut

et liene voinut

iii

lienee voinut

ei liene voinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme voineet

emme liene voineet

ii

lienette voineet

ette liene voineet

iii

lienevät voineet

eivät liene voineet

Imperative

Singular

i

-

ii

voi

iii

voikoon

Plural

i

voikaamme

ii

voikaa

iii

voikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

voida

Tra

-ksi

voidaksensa / voidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

voidessa

Ins

-in

voiden

Ine

-ssa

voitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

voimaan

Ine

-ssa

voimassa

Ela

-sta

voimasta

Ade

-lla

voimalla

Abe

-tta

voimatta

Ins

-in

voiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

voiminen

Par

-ta

voimista

Infinitive V

voimaisillaan / voimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

voidaan

ei voida

Imperfect

voitiin

ei voitu

Potential

voitaneen

ei voitane

Conditional

voitaisiin

ei voitaisi

Imperative Present

voitakoon

älköön voitako

Imperative Perfect

olkoon voitu

älköön voitu

Positive

Negative

Present

voidaan

ei voida

Imperfect

voitiin

ei voitu

Potential

voitaneen

ei voitane

Conditional

voitaisiin

ei voitaisi

Imperative Present

voitakoon

älköön voitako

Imperative Perfect

olkoon voitu

älköön voitu

Participle

Active

Passive

1st

voiva

voitava

2nd

voinut

voitu

3rd

voima

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voi

voit

Par

-ta

voita

voita

Gen

-n

voin

voitten / voiden

Ill

mihin

voihin

voihin

Ine

-ssa

voissa

voissa

Ela

-sta

voista

voista

All

-lle

voille

voille

Ade

-lla

voilla

voilla

Abl

-lta

voilta

voilta

Tra

-ksi

voiksi

voiksi

Ess

-na

voina

voina

Abe

-tta

voitta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voi

voit

Par

-ta

voita

voita

Gen

-n

voin

voitten / voiden

Ill

mihin

voihin

voihin

Ine

-ssa

voissa

voissa

Ela

-sta

voista

voista

All

-lle

voille

voille

Ade

-lla

voilla

voilla

Abl

-lta

voilta

voilta

Tra

-ksi

voiksi

voiksi

Ess

-na

voina

voina

Abe

-tta

voitta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Oh
butter voi
Oh
can
Show more arrow right
WikiMatrix Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba; Tanzil parallel corpus; OPUS Specialized Health Corpus; Tatoeba, sentence #5678; OpenSubtitles2018.v3 En tarvitse voitakaan apua. I don't need any help. Olisiko sinulla vähän voita? Do you have some butter? En halua juoda voitakaan maitoa. I don't want to drink any milk. Äidillä oli voita ostoslistalla. Mom had butter on the shopping list. Tarvitset voihappoon 100 g voita. You need 100 g of butter. Voinako olla avuksi? Can I be of assistance? En halunnut tehdä voitakaan väärin. I didn't want to do any harm. Hän ei ole syönyt voitakaan tänään. He hasn't eaten anything today. Suolattomalla voilla. With sweet butter. Täällä tuoksuu voille. Oh, it smells like butter in here. Show more arrow right

Wiktionary

butter Show more arrow right Nouns voide Adjectives voinen Verbs voidella Show more arrow right maustevoivoikukkavoileipävoipaperivoisilmävoisulavoitaikinavoiveitsi Show more arrow right From Proto-Finnic voi, from Proto-Finno-Ugric waje. Cognates include Estonian või, Northern Sami vuodja and Hungarian vaj. From Proto-Finnic voi (compare Ingrian voi, Karelian voi, Livonian võih, Ludian voi, Veps voi). See the etymology of the main entry. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

Butter Butter is a dairy product made from the fat and protein components of milk or cream. It is a semi-solid emulsion at room temperature, consisting of approximately 80% butterfat. It is used at room temperature as a spread, melted as a condiment, and used as an ingredient in baking, sauce making, pan frying, and other cooking procedures. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voini

voini

voisi

voisi

voinsa

voinsa

Par

-ta

voitani

voitani

voitasi

voitasi

voitansa / voitaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

voini

voitteni / voideni

voisi

voittesi / voidesi

voinsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihini

voihini

voihisi

voihisi

voihinsa

voihinsa

Ine

-ssa

voissani

voissani

voissasi

voissasi

voissansa / voissaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistani

voistani

voistasi

voistasi

voistansa / voistaan

voistansa / voistaan

All

-lle

voilleni

voilleni

voillesi

voillesi

voillensa / voilleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillani

voillani

voillasi

voillasi

voillansa / voillaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltani

voiltani

voiltasi

voiltasi

voiltansa / voiltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voikseni

voikseni

voiksesi

voiksesi

voiksensa / voikseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinani

voinani

voinasi

voinasi

voinansa / voinaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittani

voittani

voittasi

voittasi

voittansa / voittaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voineni

-

voinesi

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

voini

voisi

voinsa

voini

voisi

voinsa

Par

-ta

voitani

voitasi

voitansa / voitaan

voitani

voitasi

voitansa / voitaan

Gen

-n

voini

voisi

voinsa

voitteni / voideni

voittesi / voidesi

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihini

voihisi

voihinsa

voihini

voihisi

voihinsa

Ine

-ssa

voissani

voissasi

voissansa / voissaan

voissani

voissasi

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistani

voistasi

voistansa / voistaan

voistani

voistasi

voistansa / voistaan

All

-lle

voilleni

voillesi

voillensa / voilleen

voilleni

voillesi

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillani

voillasi

voillansa / voillaan

voillani

voillasi

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltani

voiltasi

voiltansa / voiltaan

voiltani

voiltasi

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voikseni

voiksesi

voiksensa / voikseen

voikseni

voiksesi

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinani

voinasi

voinansa / voinaan

voinani

voinasi

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittani

voittasi

voittansa / voittaan

voittani

voittasi

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voineni

voinesi

voinensa / voineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voimme

voimme

voinne

voinne

voinsa

voinsa

Par

-ta

voitamme

voitamme

voitanne

voitanne

voitansa / voitaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

voimme

voittemme / voidemme

voinne

voittenne / voidenne

voinsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihimme

voihimme

voihinne

voihinne

voihinsa

voihinsa

Ine

-ssa

voissamme

voissamme

voissanne

voissanne

voissansa / voissaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistamme

voistamme

voistanne

voistanne

voistansa / voistaan

voistansa / voistaan

All

-lle

voillemme

voillemme

voillenne

voillenne

voillensa / voilleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillamme

voillamme

voillanne

voillanne

voillansa / voillaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltamme

voiltamme

voiltanne

voiltanne

voiltansa / voiltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voiksemme

voiksemme

voiksenne

voiksenne

voiksensa / voikseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinamme

voinamme

voinanne

voinanne

voinansa / voinaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittamme

voittamme

voittanne

voittanne

voittansa / voittaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voinemme

-

voinenne

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

voimme

voinne

voinsa

voimme

voinne

voinsa

Par

-ta

voitamme

voitanne

voitansa / voitaan

voitamme

voitanne

voitansa / voitaan

Gen

-n

voimme

voinne

voinsa

voittemme / voidemme

voittenne / voidenne

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihimme

voihinne

voihinsa

voihimme

voihinne

voihinsa

Ine

-ssa

voissamme

voissanne

voissansa / voissaan

voissamme

voissanne

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistamme

voistanne

voistansa / voistaan

voistamme

voistanne

voistansa / voistaan

All

-lle

voillemme

voillenne

voillensa / voilleen

voillemme

voillenne

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillamme

voillanne

voillansa / voillaan

voillamme

voillanne

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltamme

voiltanne

voiltansa / voiltaan

voiltamme

voiltanne

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voiksemme

voiksenne

voiksensa / voikseen

voiksemme

voiksenne

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinamme

voinanne

voinansa / voinaan

voinamme

voinanne

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittamme

voittanne

voittansa / voittaan

voittamme

voittanne

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voinemme

voinenne

voinensa / voineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

tapaa

tapoja

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapaan

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

tavoissa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

tavoiksi

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

tapaa

tapoja

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapaan

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

tavoissa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

tavoiksi

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

way tapa, tie, keino, matka, reitti, suunta
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
habit tapa, tottumus, munkinpuku, nunnanpuku
manner tapa, käytös, elintavat, esiintymistapa, hyvät tavat, käyttäytymistapa
practice käytäntö, harjoittelu, menettely, praktiikka, harjoitus, tapa
wont tapa
custom tapa, asiakassuhde, käytäntö, asiakkaat, tottumus, käytänne
style tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa
rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, tapa
trick temppu, jekku, keino, juoni, juju, tapa
touch kosketus, ripaus, tuntoaisti, tuntuma, yhteys, tapa
fashion muoti, tapa, kuosi
tack nasta, nupi, halssi, menettelytapa, tapa, naula
wise tapa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; Europarl8 Tapa hänet. Kill him. Tapa hänet! Kill her! Perheen tapa. Family tradition. Et tapa häntä. You're not going to kill him. Tapa minut myös. Kill me too. Tapa yhtiökumppanisi. Kill your partners. Tapa ei ollut kummoinen. The way was not great. Tämä on väärä tapa toimia. No, that is the wrong way to go about it. Tiedoksi: tapa. Information. Se on hieno tapa ajatella sitä! That's a nice way of looking at it. Show more arrow right

Wiktionary

custom habit manner way (to do a thing) Show more arrow right Meillä oli sunnuntaisin tapana mennä rannalle.We used to go to the beach on Sundays.We would go to the beach on Sundays. Show more arrow right Adjectives tavallinentavatontavanomainenepätavallinentapainen Verbs tavoittaatavoitella (way) jolla(k)in tavalla = by some meanssomehow Show more arrow right ajattelutapaajatustapaehtotapaelämäntapaesiintymistapaesitystapahallitustapahovitavathäätapaihmistavatilmaisutapajuomatapakansantapakatsantotapakatsomustapakauppatapakirjoitustapakuvaamistapakuvaustapakäsittelytapakäsitystapakäskytapakäyttäytymistapakäyttötapakäytöstapalaatutapalaskutapalaulutapalehtitapaliiketapalisääntymistapalukutapalähestymistapamahtotapamenettelytapamerimiestapamerkintätapamuodostumistapanäkemistapaperimätapaperinnäistapapuhetapapuhuttelutapapöytätaparankaisutaparatkaisutapareaktiotapasanontatapaseuratapasuhtautumistapasuoritustapatapainkuvaustapaintuomaritapainturmelustapakasvatustapakristillinentapakristillisyystapakristittytapakulttuuritapaluokkatapaoikeustaparikollinentaparikollisuustapatietotapaturmatekotapatoimintatapatositapatulkintatapatyöskentelytapatyötapavaalitapaviljelytapaääntämistapa Show more arrow right From Proto-Finnic tapa, from Baltic. Show more arrow right

Wikipedia

tottumus
käytöstavat
hyvä tapa
vakiintunut, vallitseviin arvostuksiin perustuva käytäntö maan tapa, toissijainen oikeuslähde instituutio
Tapa
epäitsenäinen kaupunki ja samannimisen kunnan keskus Virossa Tapan kunta
kunta Virossa Marcel Utembi Tapa
(s. 1959), kinhasankongolainen katolinen arkkipiispa Tampereen Palloilijat
(TaPa), tamperelainen urheiluseura
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapani

tapani

tapasi

tapasi

tapansa

tapansa

Par

-ta

tapaani

tapojani

tapaasi

tapojasi

tapaansa

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapani

tapojeni

tapasi

tapojesi

tapansa

tapojensa

Ill

mihin

tapaani

tapoihini

tapaasi

tapoihisi

tapaansa

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassani

tavoissani

tavassasi

tavoissasi

tavassansa / tavassaan

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastani

tavoistani

tavastasi

tavoistasi

tavastansa / tavastaan

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavalleni

tavoilleni

tavallesi

tavoillesi

tavallensa / tavalleen

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallani

tavoillani

tavallasi

tavoillasi

tavallansa / tavallaan

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltani

tavoiltani

tavaltasi

tavoiltasi

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavakseni

tavoikseni

tavaksesi

tavoiksesi

tavaksensa / tavakseen

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanani

tapoinani

tapanasi

tapoinasi

tapanansa / tapanaan

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattani

tavoittani

tavattasi

tavoittasi

tavattansa / tavattaan

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

tapoineni

-

tapoinesi

-

tapoinensa / tapoineen

Singular

Plural

Nom

-

tapani

tapasi

tapansa

tapani

tapasi

tapansa

Par

-ta

tapaani

tapaasi

tapaansa

tapojani

tapojasi

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapani

tapasi

tapansa

tapojeni

tapojesi

tapojensa

Ill

mihin

tapaani

tapaasi

tapaansa

tapoihini

tapoihisi

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassani

tavassasi

tavassansa / tavassaan

tavoissani

tavoissasi

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastani

tavastasi

tavastansa / tavastaan

tavoistani

tavoistasi

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavalleni

tavallesi

tavallensa / tavalleen

tavoilleni

tavoillesi

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallani

tavallasi

tavallansa / tavallaan

tavoillani

tavoillasi

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltani

tavaltasi

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltani

tavoiltasi

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavakseni

tavaksesi

tavaksensa / tavakseen

tavoikseni

tavoiksesi

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanani

tapanasi

tapanansa / tapanaan

tapoinani

tapoinasi

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattani

tavattasi

tavattansa / tavattaan

tavoittani

tavoittasi

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

-

-

tapoineni

tapoinesi

tapoinensa / tapoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapamme

tapamme

tapanne

tapanne

tapansa

tapansa

Par

-ta

tapaamme

tapojamme

tapaanne

tapojanne

tapaansa

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapamme

tapojemme

tapanne

tapojenne

tapansa

tapojensa

Ill

mihin

tapaamme

tapoihimme

tapaanne

tapoihinne

tapaansa

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassamme

tavoissamme

tavassanne

tavoissanne

tavassansa / tavassaan

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastamme

tavoistamme

tavastanne

tavoistanne

tavastansa / tavastaan

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavallemme

tavoillemme

tavallenne

tavoillenne

tavallensa / tavalleen

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallamme

tavoillamme

tavallanne

tavoillanne

tavallansa / tavallaan

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltamme

tavoiltamme

tavaltanne

tavoiltanne

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavaksemme

tavoiksemme

tavaksenne

tavoiksenne

tavaksensa / tavakseen

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanamme

tapoinamme

tapananne

tapoinanne

tapanansa / tapanaan

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattamme

tavoittamme

tavattanne

tavoittanne

tavattansa / tavattaan

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

tapoinemme

-

tapoinenne

-

tapoinensa / tapoineen

Singular

Plural

Nom

-

tapamme

tapanne

tapansa

tapamme

tapanne

tapansa

Par

-ta

tapaamme

tapaanne

tapaansa

tapojamme

tapojanne

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapamme

tapanne

tapansa

tapojemme

tapojenne

tapojensa

Ill

mihin

tapaamme

tapaanne

tapaansa

tapoihimme

tapoihinne

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassamme

tavassanne

tavassansa / tavassaan

tavoissamme

tavoissanne

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastamme

tavastanne

tavastansa / tavastaan

tavoistamme

tavoistanne

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavallemme

tavallenne

tavallensa / tavalleen

tavoillemme

tavoillenne

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallamme

tavallanne

tavallansa / tavallaan

tavoillamme

tavoillanne

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltamme

tavaltanne

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltamme

tavoiltanne

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavaksemme

tavaksenne

tavaksensa / tavakseen

tavoiksemme

tavoiksenne

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanamme

tapananne

tapanansa / tapanaan

tapoinamme

tapoinanne

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattamme

tavattanne

tavattansa / tavattaan

tavoittamme

tavoittanne

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

-

-

tapoinemme

tapoinenne

tapoinensa / tapoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept