Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

Simplified analysis
tavoitella  tavoitella, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

tavoitella, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i tavoittelen en tavoittele
ii tavoittelet et tavoittele
iii tavoittelee ei tavoittele
Plural
i tavoittelemme / tavoitellaan emme tavoittele / ei tavoitella
ii tavoittelette ette tavoittele
iii tavoittelevat eivät tavoittele

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i tavoittelin en tavoitellut
ii tavoittelit et tavoitellut
iii tavoitteli ei tavoitellut
Plural
i tavoittelimme / tavoiteltiin emme tavoitelleet / ei tavoiteltu
ii tavoittelitte ette tavoitelleet
iii tavoittelivat eivät tavoitelleet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen tavoitellut en ole tavoitellut
ii olet tavoitellut et ole tavoitellut
iii on tavoitellut ei ole tavoitellut
Plural
i olemme tavoitelleet emme ole tavoitelleet
ii olette tavoitelleet ette ole tavoitelleet
iii ovat tavoitelleet eivät ole tavoitelleet
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
gb tb sbe, frrx, fgevir nsgre (gb nggrzcg gb ernpu, npuvrir be tnva)

     Fin: Gnibvggryra znnvyznaraaäglfgä.
     Eng: V'yy tb sbe gur jbeyq erpbeq.
     Fin: Ra ibv raää gnibvgryyn znvarggn gnv xhaavnn.
     Eng: V pna ab ybatre frrx snzr be tybel.
gb gel gb teno be pngpu, gb nggrzcg gb ernpu

     Fin: Uäa gnibvggryv cnyybn eäclyäyyääa, zhggn fr yrafv yvvna xbexrnyyn.
     Eng: Ur gevrq gb teno gur onyy jvgu uvf zvgg, ohg vg jnf gbb uvtu va gur nve.
Etymology:
Sebz gnibvggnn +‎ -ryyn.
Source: Jvxgvbanel

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin tavoitellut en ollut tavoitellut
ii olit tavoitellut et ollut tavoitellut
iii oli tavoitellut ei ollut tavoitellut
Plural
i olimme tavoitelleet emme olleet tavoitelleet
ii olitte tavoitelleet ette olleet tavoitelleet
iii olivat tavoitelleet eivät olleet tavoitelleet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i tavoittelisin en tavoittelisi
ii tavoittelisit et tavoittelisi
iii tavoittelisi ei tavoittelisi
Plural
i tavoittelisimme emme tavoittelisi
ii tavoittelisitte ette tavoittelisi
iii tavoittelisivat eivät tavoittelisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i tavoitellen en tavoitelle
ii tavoitellet et tavoitelle
iii tavoitellee ei tavoitelle
Plural
i tavoitellemme emme tavoitelle
ii tavoitellette ette tavoitelle
iii tavoitellevat eivät tavoitelle

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin tavoitellut en olisi tavoitellut
ii olisit tavoitellut et olisi tavoitellut
iii olisi tavoitellut ei olisi tavoitellut
Plural
i olisimme tavoitelleet emme olisi tavoitelleet
ii olisitte tavoitelleet ette olisi tavoitelleet
iii olisivat tavoitelleet eivät olisi tavoitelleet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen tavoitellut en liene tavoitellut
ii lienet tavoitellut et liene tavoitellut
iii lienee tavoitellut ei liene tavoitellut
Plural
i lienemme tavoitelleet emme liene tavoitelleet
ii lienette tavoitelleet ette liene tavoitelleet
iii lienevät tavoitelleet eivät liene tavoitelleet

Imperative

Singular
i -
ii tavoittele
iii tavoitelkoon
Plural
i tavoitelkaamme
ii tavoitelkaa
iii tavoitelkoot

Infinitive I

Nom - tavoitella
Tra -ksi tavoitellaksensa / tavoitellakseen

Infinitive II

Ine -ssa tavoitellessa
Ins -in tavoitellen
Ine -ssa tavoiteltaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - tavoitteleminen
Par -ta tavoittelemista

Infinitive III

Ill mihin tavoittelemaan
Ine -ssa tavoittelemassa
Ela -sta tavoittelemasta
Ade -lla tavoittelemalla
Abe -tta tavoittelematta
Ins -in tavoitteleman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

tavoittelemaisillaan / tavoittelemaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present tavoitellaan ei tavoitella
Imperfect tavoiteltiin ei tavoiteltu
Potential tavoiteltaneen ei tavoiteltane
Conditional tavoiteltaisiin ei tavoiteltaisi
Imperative Present tavoiteltakoon älköön tavoiteltako
Imperative Perfect olkoon tavoiteltu älköön olko tavoiteltu

Participle

ActivePassive
1st tavoitteleva tavoiteltava
2nd tavoitellut tavoiteltu
3rd tavoittelema -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept