logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pääsääntö, noun

Word analysis
pääsäännöstä

pääsäännöstä

pääsääntö

Noun, Singular Elative

pää

Noun, Singular Nominative

+ sääntö

Noun, Singular Elative

pää

Noun, Singular Nominative

+ säännös

Noun, Singular Partitive

pää

Noun, Pref

+ sääntö

Noun, Singular Elative

pää

Noun, Pref

+ säännös

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pääsääntö

pääsäännöt

Par

-ta

pääsääntöä

pääsääntöjä

Gen

-n

pääsäännön

pääsääntöjen

Ill

mihin

pääsääntöön

pääsääntöihin

Ine

-ssa

pääsäännössä

pääsäännöissä

Ela

-sta

pääsäännöstä

pääsäännöistä

All

-lle

pääsäännölle

pääsäännöille

Ade

-lla

pääsäännöllä

pääsäännöillä

Abl

-lta

pääsäännöltä

pääsäännöiltä

Tra

-ksi

pääsäännöksi

pääsäännöiksi

Ess

-na

pääsääntönä

pääsääntöinä

Abe

-tta

pääsäännöttä

pääsäännöittä

Com

-ne

-

pääsääntöine

Ins

-in

-

pääsäännöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pääsääntö

pääsäännöt

Par

-ta

pääsääntöä

pääsääntöjä

Gen

-n

pääsäännön

pääsääntöjen

Ill

mihin

pääsääntöön

pääsääntöihin

Ine

-ssa

pääsäännössä

pääsäännöissä

Ela

-sta

pääsäännöstä

pääsäännöistä

All

-lle

pääsäännölle

pääsäännöille

Ade

-lla

pääsäännöllä

pääsäännöillä

Abl

-lta

pääsäännöltä

pääsäännöiltä

Tra

-ksi

pääsäännöksi

pääsäännöiksi

Ess

-na

pääsääntönä

pääsääntöinä

Abe

-tta

pääsäännöttä

pääsäännöittä

Com

-ne

-

pääsääntöine

Ins

-in

-

pääsäännöin

rule
principal rule
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Eurlex2019; EurLex-2; eurlex; Europarl8 Käskikö se rikkoa ensimmäistä pääsääntöä? The Prime Directive doesn't apply. Termodynamiikan ensimmäinen ja toinen pääsääntö; First and second law of thermodynamics; Tarkistuksen 6 kohdan osalta neuvosto antaa mahdollisuuden poiketa pääsäännöstä, jonka mukaan poikkeuksien voimassaoloaika on kolme vuotta. With regard to paragraph 6 of the amendment, the Council allowed for possible exemptions from the general rule of three years for the duration of the exemptions. Tästä pääsäännöstä olisi poikettava erityisissä tilanteissa, joissa on perusteltua käyttää muuta sovellettavan lainsäädännön määräytymisperustetta. Whereas in certain situations which justify other criteria of applicability, it is possible to derogate from this general rule. Pääsääntönä on oltava, että ihmiset voivat matkustaa EU:hun vapaasti, ei päinvastoin. The basic rule must be that people have the right to enter the EU freely, not the opposite. Tässä suhteessa 9 artiklan 1 kohdassa säädetään pääsäännöstä, jonka mukaan palvelujen suorituspaikkana pidetään paikkaa, jossa palvelujen suorittajalla on kotipaikka. (. In that regard, Article 9(1) lays down a general rule on the matter, according to which the service is deemed to be supplied at the place where the supplier is established. Pääsääntönä on, että kierrätettävä jäte punnitaan, kun se tulee kierrätykseen. As a general rule, the recycled waste is to be measured at the point where the waste enters the recycling operation. 5 Pääsääntönä on, että vuorokautiset ajoajat eivät saa ylittää yhdeksää tuntia. 5. As a general rule, daily driving periods may not exceed nine hours. Ainoastaan poikkeuksena tästä pääsäännöstä määräyksen toinen virke sallii joidenkin asiakirjojen luottamuksellisen käsittelyn ja täten niiden sulkemisen pois tämän tiedoksiantovelvollisuuden piiristä. It is only by way of derogation from that principle that the second sentence of that provision permits certain documents to be treated as confidential, thereby exempting them from the said requirement that copies must be served. 52 Edellä lainattu säännös on näin poikkeus pääsäännöstä, jonka mukaan tervehdyttämisns-ja likvidaatiotoimenpiteiden vaikutuksista säädetään kotijäsenvaltion lainsäädännössä, ja sitä on tulkittava suppeasti. 52 Accordingly, that provision constitutes an exception to the general rule that the effects of reorganisation and winding-up measures are governed by the law of the home Member State, and it must be interpreted strictly. Show more arrow right

Wiktionary

main rule, general rule, fundamental rule Show more arrow right pää- +‎ sääntö Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pääsääntöni

pääsääntöni

pääsääntösi

pääsääntösi

pääsääntönsä

pääsääntönsä

Par

-ta

pääsääntöäni

pääsääntöjäni

pääsääntöäsi

pääsääntöjäsi

pääsääntöänsä / pääsääntöään

pääsääntöjänsä / pääsääntöjään

Gen

-n

pääsääntöni

pääsääntöjeni

pääsääntösi

pääsääntöjesi

pääsääntönsä

pääsääntöjensä

Ill

mihin

pääsääntööni

pääsääntöihini

pääsääntöösi

pääsääntöihisi

pääsääntöönsä

pääsääntöihinsä

Ine

-ssa

pääsäännössäni

pääsäännöissäni

pääsäännössäsi

pääsäännöissäsi

pääsäännössänsä / pääsäännössään

pääsäännöissänsä / pääsäännöissään

Ela

-sta

pääsäännöstäni

pääsäännöistäni

pääsäännöstäsi

pääsäännöistäsi

pääsäännöstänsä / pääsäännöstään

pääsäännöistänsä / pääsäännöistään

All

-lle

pääsäännölleni

pääsäännöilleni

pääsäännöllesi

pääsäännöillesi

pääsäännöllensä / pääsäännölleen

pääsäännöillensä / pääsäännöilleän

Ade

-lla

pääsäännölläni

pääsäännöilläni

pääsäännölläsi

pääsäännöilläsi

pääsäännöllänsä / pääsäännöllään

pääsäännöillänsä / pääsäännöillään

Abl

-lta

pääsäännöltäni

pääsäännöiltäni

pääsäännöltäsi

pääsäännöiltäsi

pääsäännöltänsä / pääsäännöltään

pääsäännöiltänsä / pääsäännöiltään

Tra

-ksi

pääsäännökseni

pääsäännöikseni

pääsäännöksesi

pääsäännöiksesi

pääsäännöksensä / pääsäännökseen

pääsäännöiksensä / pääsäännöikseen

Ess

-na

pääsääntönäni

pääsääntöinäni

pääsääntönäsi

pääsääntöinäsi

pääsääntönänsä / pääsääntönään

pääsääntöinänsä / pääsääntöinään

Abe

-tta

pääsäännöttäni

pääsäännöittäni

pääsäännöttäsi

pääsäännöittäsi

pääsäännöttänsä / pääsäännöttään

pääsäännöittänsä / pääsäännöittään

Com

-ne

-

pääsääntöineni

-

pääsääntöinesi

-

pääsääntöinensä / pääsääntöineen

Singular

Plural

Nom

-

pääsääntöni

pääsääntösi

pääsääntönsä

pääsääntöni

pääsääntösi

pääsääntönsä

Par

-ta

pääsääntöäni

pääsääntöäsi

pääsääntöänsä / pääsääntöään

pääsääntöjäni

pääsääntöjäsi

pääsääntöjänsä / pääsääntöjään

Gen

-n

pääsääntöni

pääsääntösi

pääsääntönsä

pääsääntöjeni

pääsääntöjesi

pääsääntöjensä

Ill

mihin

pääsääntööni

pääsääntöösi

pääsääntöönsä

pääsääntöihini

pääsääntöihisi

pääsääntöihinsä

Ine

-ssa

pääsäännössäni

pääsäännössäsi

pääsäännössänsä / pääsäännössään

pääsäännöissäni

pääsäännöissäsi

pääsäännöissänsä / pääsäännöissään

Ela

-sta

pääsäännöstäni

pääsäännöstäsi

pääsäännöstänsä / pääsäännöstään

pääsäännöistäni

pääsäännöistäsi

pääsäännöistänsä / pääsäännöistään

All

-lle

pääsäännölleni

pääsäännöllesi

pääsäännöllensä / pääsäännölleen

pääsäännöilleni

pääsäännöillesi

pääsäännöillensä / pääsäännöilleän

Ade

-lla

pääsäännölläni

pääsäännölläsi

pääsäännöllänsä / pääsäännöllään

pääsäännöilläni

pääsäännöilläsi

pääsäännöillänsä / pääsäännöillään

Abl

-lta

pääsäännöltäni

pääsäännöltäsi

pääsäännöltänsä / pääsäännöltään

pääsäännöiltäni

pääsäännöiltäsi

pääsäännöiltänsä / pääsäännöiltään

Tra

-ksi

pääsäännökseni

pääsäännöksesi

pääsäännöksensä / pääsäännökseen

pääsäännöikseni

pääsäännöiksesi

pääsäännöiksensä / pääsäännöikseen

Ess

-na

pääsääntönäni

pääsääntönäsi

pääsääntönänsä / pääsääntönään

pääsääntöinäni

pääsääntöinäsi

pääsääntöinänsä / pääsääntöinään

Abe

-tta

pääsäännöttäni

pääsäännöttäsi

pääsäännöttänsä / pääsäännöttään

pääsäännöittäni

pääsäännöittäsi

pääsäännöittänsä / pääsäännöittään

Com

-ne

-

-

-

pääsääntöineni

pääsääntöinesi

pääsääntöinensä / pääsääntöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pääsääntömme

pääsääntömme

pääsääntönne

pääsääntönne

pääsääntönsä

pääsääntönsä

Par

-ta

pääsääntöämme

pääsääntöjämme

pääsääntöänne

pääsääntöjänne

pääsääntöänsä / pääsääntöään

pääsääntöjänsä / pääsääntöjään

Gen

-n

pääsääntömme

pääsääntöjemme

pääsääntönne

pääsääntöjenne

pääsääntönsä

pääsääntöjensä

Ill

mihin

pääsääntöömme

pääsääntöihimme

pääsääntöönne

pääsääntöihinne

pääsääntöönsä

pääsääntöihinsä

Ine

-ssa

pääsäännössämme

pääsäännöissämme

pääsäännössänne

pääsäännöissänne

pääsäännössänsä / pääsäännössään

pääsäännöissänsä / pääsäännöissään

Ela

-sta

pääsäännöstämme

pääsäännöistämme

pääsäännöstänne

pääsäännöistänne

pääsäännöstänsä / pääsäännöstään

pääsäännöistänsä / pääsäännöistään

All

-lle

pääsäännöllemme

pääsäännöillemme

pääsäännöllenne

pääsäännöillenne

pääsäännöllensä / pääsäännölleen

pääsäännöillensä / pääsäännöilleän

Ade

-lla

pääsäännöllämme

pääsäännöillämme

pääsäännöllänne

pääsäännöillänne

pääsäännöllänsä / pääsäännöllään

pääsäännöillänsä / pääsäännöillään

Abl

-lta

pääsäännöltämme

pääsäännöiltämme

pääsäännöltänne

pääsäännöiltänne

pääsäännöltänsä / pääsäännöltään

pääsäännöiltänsä / pääsäännöiltään

Tra

-ksi

pääsäännöksemme

pääsäännöiksemme

pääsäännöksenne

pääsäännöiksenne

pääsäännöksensä / pääsäännökseen

pääsäännöiksensä / pääsäännöikseen

Ess

-na

pääsääntönämme

pääsääntöinämme

pääsääntönänne

pääsääntöinänne

pääsääntönänsä / pääsääntönään

pääsääntöinänsä / pääsääntöinään

Abe

-tta

pääsäännöttämme

pääsäännöittämme

pääsäännöttänne

pääsäännöittänne

pääsäännöttänsä / pääsäännöttään

pääsäännöittänsä / pääsäännöittään

Com

-ne

-

pääsääntöinemme

-

pääsääntöinenne

-

pääsääntöinensä / pääsääntöineen

Singular

Plural

Nom

-

pääsääntömme

pääsääntönne

pääsääntönsä

pääsääntömme

pääsääntönne

pääsääntönsä

Par

-ta

pääsääntöämme

pääsääntöänne

pääsääntöänsä / pääsääntöään

pääsääntöjämme

pääsääntöjänne

pääsääntöjänsä / pääsääntöjään

Gen

-n

pääsääntömme

pääsääntönne

pääsääntönsä

pääsääntöjemme

pääsääntöjenne

pääsääntöjensä

Ill

mihin

pääsääntöömme

pääsääntöönne

pääsääntöönsä

pääsääntöihimme

pääsääntöihinne

pääsääntöihinsä

Ine

-ssa

pääsäännössämme

pääsäännössänne

pääsäännössänsä / pääsäännössään

pääsäännöissämme

pääsäännöissänne

pääsäännöissänsä / pääsäännöissään

Ela

-sta

pääsäännöstämme

pääsäännöstänne

pääsäännöstänsä / pääsäännöstään

pääsäännöistämme

pääsäännöistänne

pääsäännöistänsä / pääsäännöistään

All

-lle

pääsäännöllemme

pääsäännöllenne

pääsäännöllensä / pääsäännölleen

pääsäännöillemme

pääsäännöillenne

pääsäännöillensä / pääsäännöilleän

Ade

-lla

pääsäännöllämme

pääsäännöllänne

pääsäännöllänsä / pääsäännöllään

pääsäännöillämme

pääsäännöillänne

pääsäännöillänsä / pääsäännöillään

Abl

-lta

pääsäännöltämme

pääsäännöltänne

pääsäännöltänsä / pääsäännöltään

pääsäännöiltämme

pääsäännöiltänne

pääsäännöiltänsä / pääsäännöiltään

Tra

-ksi

pääsäännöksemme

pääsäännöksenne

pääsäännöksensä / pääsäännökseen

pääsäännöiksemme

pääsäännöiksenne

pääsäännöiksensä / pääsäännöikseen

Ess

-na

pääsääntönämme

pääsääntönänne

pääsääntönänsä / pääsääntönään

pääsääntöinämme

pääsääntöinänne

pääsääntöinänsä / pääsääntöinään

Abe

-tta

pääsäännöttämme

pääsäännöttänne

pääsäännöttänsä / pääsäännöttään

pääsäännöittämme

pääsäännöittänne

pääsäännöittänsä / pääsäännöittään

Com

-ne

-

-

-

pääsääntöinemme

pääsääntöinenne

pääsääntöinensä / pääsääntöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pää

päät

Par

-ta

päätä

päitä

Gen

-n

pään

päitten / päiden

Ill

mihin

päähän

päihin

Ine

-ssa

päässä

päissä

Ela

-sta

päästä

päistä

All

-lle

päälle

päille

Ade

-lla

päällä

päillä

Abl

-lta

päältä

päiltä

Tra

-ksi

pääksi

päiksi

Ess

-na

päänä

päinä

Abe

-tta

päättä

päittä

Com

-ne

-

päine

Ins

-in

-

päin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pää

päät

Par

-ta

päätä

päitä

Gen

-n

pään

päitten / päiden

Ill

mihin

päähän

päihin

Ine

-ssa

päässä

päissä

Ela

-sta

päästä

päistä

All

-lle

päälle

päille

Ade

-lla

päällä

päillä

Abl

-lta

päältä

päiltä

Tra

-ksi

pääksi

päiksi

Ess

-na

päänä

päinä

Abe

-tta

päättä

päittä

Com

-ne

-

päine

Ins

-in

-

päin

head pää, johtaja, päällikkö, kanta, kärki, esimies
end pää, loppu, päämäärä, tavoite, loppupää, tarkoitus
tip kärki, vihje, vinkki, pää, neuvo, tippi
point kohta, piste, asia, paikka, seikka, pää
pate pasteija, patee, pää
brains äly, pää
loaf leipä, limppu, päänuppi, pää
noggin ryyppy, pää, nuppi
mood mieliala, mieli, tuuli, tapaluokka, modus, pää
Show more arrow right
Finnish-Russian Parallel Corpus; Tatoeba, sentence id: 400000.; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OPUS - Finnish-English (opus.fi-en); Tatoeba; Tilde MODEL v1.0, sentence id: 500000.; Europarl parallel corpus; Tatoeba, sentence ID: 3772223 Pääsi sattuu. You have a headache. Pääsi on kova. Your head is hard. Entä pää? Well, did she have the head? Päälläkin oli vettä. There was water on top as well. Pää kiinni. Shut up. Lasit ovat päälläkin. The glasses are on. Onko jotain päällänne? Is there something on your head? Pääsi on pyörällä. You're dizzy. Päätäsi särkee. Your head is hurting. Keskity nyt päähän! Focus now on the head! Show more arrow right

Wiktionary

head (of an organism or organisation) end, tip (physical end, especially when there is no clear "beginning" and "end" but only two ends) Show more arrow right "on one's head" is translated with inessive case into Finnish when referring to headgear:Miehellä oli hattu päässään.The man had a hat on his head. / The man wore a hat.example of adessive case usage:Mies seisoi päällään.The man was standing on his head.adessive (päällä), ablative (päältä) and allative (päälle) cases have also adverbial and postpositional usage; see respective entriesinessive (päässä), elative (päästä) and illative (päähän) cases have also postpositional usage relating to distance; see respective entries Show more arrow right Adjectives -päinenpäätön Adpositions päähänpäälläpäällepäältäpäinpääkkäin Nouns päähinepäällikköpääty Verbs päättyäpäättääpäätyä Prefixes pää- Idioms ahtaa päähänsä (“to cram (informationinto one's head)to study hard”)inessive + ei + 3rd-pers. sg. of olla + päätä eikä häntää (“cannot make heads or tails of”)Tässä ei ole päätä eikä häntää.I can't make heads or tails of this. / This makes no sense. / This is totally preposterous.käydä päinsä (instructive pl. + possessive suffix (“to dobe acceptable”) Show more arrow right (human body parts ) kantapääkurkunpääkyynärpäänenänpääolkapääposkipääsormenpää Show more arrow right From Proto-Finnic pää, from Proto-Finno-Ugric päŋe. Cognates include Estonian pea, Veps pä and Hungarian fej, fő. Show more arrow right

Wikipedia

Head A head is the part of an organism which usually includes the ears, brain, forehead, cheeks, chin, eyes, nose, and mouth, each of which aid in various sensory functions such as sight, hearing, smell, and taste, respectively. Some very simple animals may not have a head, but many bilaterally symmetric forms do, regardless of size. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pääni

pääni

pääsi

pääsi

päänsä

päänsä

Par

-ta

päätäni

päitäni

päätäsi

päitäsi

päätänsä / päätään

päitänsä / päitään

Gen

-n

pääni

päitteni / päideni

pääsi

päittesi / päidesi

päänsä

päittensä / päidensä

Ill

mihin

päähäni

päihini

päähäsi

päihisi

päähänsä

päihinsä

Ine

-ssa

päässäni

päissäni

päässäsi

päissäsi

päässänsä / päässään

päissänsä / päissään

Ela

-sta

päästäni

päistäni

päästäsi

päistäsi

päästänsä / päästään

päistänsä / päistään

All

-lle

päälleni

päilleni

päällesi

päillesi

päällensä / päälleen

päillensä / päilleän

Ade

-lla

päälläni

päilläni

päälläsi

päilläsi

päällänsä / päällään

päillänsä / päillään

Abl

-lta

päältäni

päiltäni

päältäsi

päiltäsi

päältänsä / päältään

päiltänsä / päiltään

Tra

-ksi

pääkseni

päikseni

pääksesi

päiksesi

pääksensä / pääkseen

päiksensä / päikseen

Ess

-na

päänäni

päinäni

päänäsi

päinäsi

päänänsä / päänään

päinänsä / päinään

Abe

-tta

päättäni

päittäni

päättäsi

päittäsi

päättänsä / päättään

päittänsä / päittään

Com

-ne

-

päineni

-

päinesi

-

päinensä / päineen

Singular

Plural

Nom

-

pääni

pääsi

päänsä

pääni

pääsi

päänsä

Par

-ta

päätäni

päätäsi

päätänsä / päätään

päitäni

päitäsi

päitänsä / päitään

Gen

-n

pääni

pääsi

päänsä

päitteni / päideni

päittesi / päidesi

päittensä / päidensä

Ill

mihin

päähäni

päähäsi

päähänsä

päihini

päihisi

päihinsä

Ine

-ssa

päässäni

päässäsi

päässänsä / päässään

päissäni

päissäsi

päissänsä / päissään

Ela

-sta

päästäni

päästäsi

päästänsä / päästään

päistäni

päistäsi

päistänsä / päistään

All

-lle

päälleni

päällesi

päällensä / päälleen

päilleni

päillesi

päillensä / päilleän

Ade

-lla

päälläni

päälläsi

päällänsä / päällään

päilläni

päilläsi

päillänsä / päillään

Abl

-lta

päältäni

päältäsi

päältänsä / päältään

päiltäni

päiltäsi

päiltänsä / päiltään

Tra

-ksi

pääkseni

pääksesi

pääksensä / pääkseen

päikseni

päiksesi

päiksensä / päikseen

Ess

-na

päänäni

päänäsi

päänänsä / päänään

päinäni

päinäsi

päinänsä / päinään

Abe

-tta

päättäni

päättäsi

päättänsä / päättään

päittäni

päittäsi

päittänsä / päittään

Com

-ne

-

-

-

päineni

päinesi

päinensä / päineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

päämme

päämme

päänne

päänne

päänsä

päänsä

Par

-ta

päätämme

päitämme

päätänne

päitänne

päätänsä / päätään

päitänsä / päitään

Gen

-n

päämme

päittemme / päidemme

päänne

päittenne / päidenne

päänsä

päittensä / päidensä

Ill

mihin

päähämme

päihimme

päähänne

päihinne

päähänsä

päihinsä

Ine

-ssa

päässämme

päissämme

päässänne

päissänne

päässänsä / päässään

päissänsä / päissään

Ela

-sta

päästämme

päistämme

päästänne

päistänne

päästänsä / päästään

päistänsä / päistään

All

-lle

päällemme

päillemme

päällenne

päillenne

päällensä / päälleen

päillensä / päilleän

Ade

-lla

päällämme

päillämme

päällänne

päillänne

päällänsä / päällään

päillänsä / päillään

Abl

-lta

päältämme

päiltämme

päältänne

päiltänne

päältänsä / päältään

päiltänsä / päiltään

Tra

-ksi

pääksemme

päiksemme

pääksenne

päiksenne

pääksensä / pääkseen

päiksensä / päikseen

Ess

-na

päänämme

päinämme

päänänne

päinänne

päänänsä / päänään

päinänsä / päinään

Abe

-tta

päättämme

päittämme

päättänne

päittänne

päättänsä / päättään

päittänsä / päittään

Com

-ne

-

päinemme

-

päinenne

-

päinensä / päineen

Singular

Plural

Nom

-

päämme

päänne

päänsä

päämme

päänne

päänsä

Par

-ta

päätämme

päätänne

päätänsä / päätään

päitämme

päitänne

päitänsä / päitään

Gen

-n

päämme

päänne

päänsä

päittemme / päidemme

päittenne / päidenne

päittensä / päidensä

Ill

mihin

päähämme

päähänne

päähänsä

päihimme

päihinne

päihinsä

Ine

-ssa

päässämme

päässänne

päässänsä / päässään

päissämme

päissänne

päissänsä / päissään

Ela

-sta

päästämme

päästänne

päästänsä / päästään

päistämme

päistänne

päistänsä / päistään

All

-lle

päällemme

päällenne

päällensä / päälleen

päillemme

päillenne

päillensä / päilleän

Ade

-lla

päällämme

päällänne

päällänsä / päällään

päillämme

päillänne

päillänsä / päillään

Abl

-lta

päältämme

päältänne

päältänsä / päältään

päiltämme

päiltänne

päiltänsä / päiltään

Tra

-ksi

pääksemme

pääksenne

pääksensä / pääkseen

päiksemme

päiksenne

päiksensä / päikseen

Ess

-na

päänämme

päänänne

päänänsä / päänään

päinämme

päinänne

päinänsä / päinään

Abe

-tta

päättämme

päättänne

päättänsä / päättään

päittämme

päittänne

päittänsä / päittään

Com

-ne

-

-

-

päinemme

päinenne

päinensä / päineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sääntö

säännöt

Par

-ta

sääntöä

sääntöjä

Gen

-n

säännön

sääntöjen

Ill

mihin

sääntöön

sääntöihin

Ine

-ssa

säännössä

säännöissä

Ela

-sta

säännöstä

säännöistä

All

-lle

säännölle

säännöille

Ade

-lla

säännöllä

säännöillä

Abl

-lta

säännöltä

säännöiltä

Tra

-ksi

säännöksi

säännöiksi

Ess

-na

sääntönä

sääntöinä

Abe

-tta

säännöttä

säännöittä

Com

-ne

-

sääntöine

Ins

-in

-

säännöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sääntö

säännöt

Par

-ta

sääntöä

sääntöjä

Gen

-n

säännön

sääntöjen

Ill

mihin

sääntöön

sääntöihin

Ine

-ssa

säännössä

säännöissä

Ela

-sta

säännöstä

säännöistä

All

-lle

säännölle

säännöille

Ade

-lla

säännöllä

säännöillä

Abl

-lta

säännöltä

säännöiltä

Tra

-ksi

säännöksi

säännöiksi

Ess

-na

sääntönä

sääntöinä

Abe

-tta

säännöttä

säännöittä

Com

-ne

-

sääntöine

Ins

-in

-

säännöin

rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, käytäntö
norm normi, sääntö, standardi, ohje
statute säädös, sääntö
regulation säätö, määräys, säätely, säännös, sääntö, säännöstely
precept ohjenuora, ohje, sääntö
title
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 249573.; Europarl Parallel Corpus, sentence 3273.; oj4 Uusi sääntö. We got a new rule. Hyvä sääntö. Good rule. Sääntö nro 24:. Rule number 24 Don? Meillä on sääntö. We have a rule. Meillä on yksi sääntö. One rule, remember? On meilläkin sääntömme. Fighters have rules, too. Sääntö voi olla joko kirjoitettu tai suullinen. A rule can be either written or oral. Sääntö on tarkasti määritelty ohje tai periaate. A rule is a precisely defined instruction or principle. Sääntö.s-Laivanvarustajan vastuu. Regulation #.#- Shipowners' liability. Vähämerkityksistä tukea koskeva sääntö. De minimis rule. Show more arrow right

Wiktionary

rule regulation (in the plural) laws, rules, bylaws, code (constitution of an association) Show more arrow right sää (“(obsolete) fiber, thread, strand”) +‎ -ntö (compare säätää) Show more arrow right

Wikipedia

normi
. periaate
normi, laki. tapa
. ilmiön
käyttäytymiselle määritelty malli tai yleistys.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sääntöni

sääntöni

sääntösi

sääntösi

sääntönsä

sääntönsä

Par

-ta

sääntöäni

sääntöjäni

sääntöäsi

sääntöjäsi

sääntöänsä / sääntöään

sääntöjänsä / sääntöjään

Gen

-n

sääntöni

sääntöjeni

sääntösi

sääntöjesi

sääntönsä

sääntöjensä

Ill

mihin

sääntööni

sääntöihini

sääntöösi

sääntöihisi

sääntöönsä

sääntöihinsä

Ine

-ssa

säännössäni

säännöissäni

säännössäsi

säännöissäsi

säännössänsä / säännössään

säännöissänsä / säännöissään

Ela

-sta

säännöstäni

säännöistäni

säännöstäsi

säännöistäsi

säännöstänsä / säännöstään

säännöistänsä / säännöistään

All

-lle

säännölleni

säännöilleni

säännöllesi

säännöillesi

säännöllensä / säännölleen

säännöillensä / säännöilleän

Ade

-lla

säännölläni

säännöilläni

säännölläsi

säännöilläsi

säännöllänsä / säännöllään

säännöillänsä / säännöillään

Abl

-lta

säännöltäni

säännöiltäni

säännöltäsi

säännöiltäsi

säännöltänsä / säännöltään

säännöiltänsä / säännöiltään

Tra

-ksi

säännökseni

säännöikseni

säännöksesi

säännöiksesi

säännöksensä / säännökseen

säännöiksensä / säännöikseen

Ess

-na

sääntönäni

sääntöinäni

sääntönäsi

sääntöinäsi

sääntönänsä / sääntönään

sääntöinänsä / sääntöinään

Abe

-tta

säännöttäni

säännöittäni

säännöttäsi

säännöittäsi

säännöttänsä / säännöttään

säännöittänsä / säännöittään

Com

-ne

-

sääntöineni

-

sääntöinesi

-

sääntöinensä / sääntöineen

Singular

Plural

Nom

-

sääntöni

sääntösi

sääntönsä

sääntöni

sääntösi

sääntönsä

Par

-ta

sääntöäni

sääntöäsi

sääntöänsä / sääntöään

sääntöjäni

sääntöjäsi

sääntöjänsä / sääntöjään

Gen

-n

sääntöni

sääntösi

sääntönsä

sääntöjeni

sääntöjesi

sääntöjensä

Ill

mihin

sääntööni

sääntöösi

sääntöönsä

sääntöihini

sääntöihisi

sääntöihinsä

Ine

-ssa

säännössäni

säännössäsi

säännössänsä / säännössään

säännöissäni

säännöissäsi

säännöissänsä / säännöissään

Ela

-sta

säännöstäni

säännöstäsi

säännöstänsä / säännöstään

säännöistäni

säännöistäsi

säännöistänsä / säännöistään

All

-lle

säännölleni

säännöllesi

säännöllensä / säännölleen

säännöilleni

säännöillesi

säännöillensä / säännöilleän

Ade

-lla

säännölläni

säännölläsi

säännöllänsä / säännöllään

säännöilläni

säännöilläsi

säännöillänsä / säännöillään

Abl

-lta

säännöltäni

säännöltäsi

säännöltänsä / säännöltään

säännöiltäni

säännöiltäsi

säännöiltänsä / säännöiltään

Tra

-ksi

säännökseni

säännöksesi

säännöksensä / säännökseen

säännöikseni

säännöiksesi

säännöiksensä / säännöikseen

Ess

-na

sääntönäni

sääntönäsi

sääntönänsä / sääntönään

sääntöinäni

sääntöinäsi

sääntöinänsä / sääntöinään

Abe

-tta

säännöttäni

säännöttäsi

säännöttänsä / säännöttään

säännöittäni

säännöittäsi

säännöittänsä / säännöittään

Com

-ne

-

-

-

sääntöineni

sääntöinesi

sääntöinensä / sääntöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sääntömme

sääntömme

sääntönne

sääntönne

sääntönsä

sääntönsä

Par

-ta

sääntöämme

sääntöjämme

sääntöänne

sääntöjänne

sääntöänsä / sääntöään

sääntöjänsä / sääntöjään

Gen

-n

sääntömme

sääntöjemme

sääntönne

sääntöjenne

sääntönsä

sääntöjensä

Ill

mihin

sääntöömme

sääntöihimme

sääntöönne

sääntöihinne

sääntöönsä

sääntöihinsä

Ine

-ssa

säännössämme

säännöissämme

säännössänne

säännöissänne

säännössänsä / säännössään

säännöissänsä / säännöissään

Ela

-sta

säännöstämme

säännöistämme

säännöstänne

säännöistänne

säännöstänsä / säännöstään

säännöistänsä / säännöistään

All

-lle

säännöllemme

säännöillemme

säännöllenne

säännöillenne

säännöllensä / säännölleen

säännöillensä / säännöilleän

Ade

-lla

säännöllämme

säännöillämme

säännöllänne

säännöillänne

säännöllänsä / säännöllään

säännöillänsä / säännöillään

Abl

-lta

säännöltämme

säännöiltämme

säännöltänne

säännöiltänne

säännöltänsä / säännöltään

säännöiltänsä / säännöiltään

Tra

-ksi

säännöksemme

säännöiksemme

säännöksenne

säännöiksenne

säännöksensä / säännökseen

säännöiksensä / säännöikseen

Ess

-na

sääntönämme

sääntöinämme

sääntönänne

sääntöinänne

sääntönänsä / sääntönään

sääntöinänsä / sääntöinään

Abe

-tta

säännöttämme

säännöittämme

säännöttänne

säännöittänne

säännöttänsä / säännöttään

säännöittänsä / säännöittään

Com

-ne

-

sääntöinemme

-

sääntöinenne

-

sääntöinensä / sääntöineen

Singular

Plural

Nom

-

sääntömme

sääntönne

sääntönsä

sääntömme

sääntönne

sääntönsä

Par

-ta

sääntöämme

sääntöänne

sääntöänsä / sääntöään

sääntöjämme

sääntöjänne

sääntöjänsä / sääntöjään

Gen

-n

sääntömme

sääntönne

sääntönsä

sääntöjemme

sääntöjenne

sääntöjensä

Ill

mihin

sääntöömme

sääntöönne

sääntöönsä

sääntöihimme

sääntöihinne

sääntöihinsä

Ine

-ssa

säännössämme

säännössänne

säännössänsä / säännössään

säännöissämme

säännöissänne

säännöissänsä / säännöissään

Ela

-sta

säännöstämme

säännöstänne

säännöstänsä / säännöstään

säännöistämme

säännöistänne

säännöistänsä / säännöistään

All

-lle

säännöllemme

säännöllenne

säännöllensä / säännölleen

säännöillemme

säännöillenne

säännöillensä / säännöilleän

Ade

-lla

säännöllämme

säännöllänne

säännöllänsä / säännöllään

säännöillämme

säännöillänne

säännöillänsä / säännöillään

Abl

-lta

säännöltämme

säännöltänne

säännöltänsä / säännöltään

säännöiltämme

säännöiltänne

säännöiltänsä / säännöiltään

Tra

-ksi

säännöksemme

säännöksenne

säännöksensä / säännökseen

säännöiksemme

säännöiksenne

säännöiksensä / säännöikseen

Ess

-na

sääntönämme

sääntönänne

sääntönänsä / sääntönään

sääntöinämme

sääntöinänne

sääntöinänsä / sääntöinään

Abe

-tta

säännöttämme

säännöttänne

säännöttänsä / säännöttään

säännöittämme

säännöittänne

säännöittänsä / säännöittään

Com

-ne

-

-

-

sääntöinemme

sääntöinenne

sääntöinensä / sääntöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

säännös

säännökset

Par

-ta

säännöstä

säännöksiä

Gen

-n

säännöksen

säännöksien / säännösten

Ill

mihin

säännökseen

säännöksiin

Ine

-ssa

säännöksessä

säännöksissä

Ela

-sta

säännöksestä

säännöksistä

All

-lle

säännökselle

säännöksille

Ade

-lla

säännöksellä

säännöksillä

Abl

-lta

säännökseltä

säännöksiltä

Tra

-ksi

säännökseksi

säännöksiksi

Ess

-na

säännöksenä

säännöksinä

Abe

-tta

säännöksettä

säännöksittä

Com

-ne

-

säännöksine

Ins

-in

-

säännöksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

säännös

säännökset

Par

-ta

säännöstä

säännöksiä

Gen

-n

säännöksen

säännöksien / säännösten

Ill

mihin

säännökseen

säännöksiin

Ine

-ssa

säännöksessä

säännöksissä

Ela

-sta

säännöksestä

säännöksistä

All

-lle

säännökselle

säännöksille

Ade

-lla

säännöksellä

säännöksillä

Abl

-lta

säännökseltä

säännöksiltä

Tra

-ksi

säännökseksi

säännöksiksi

Ess

-na

säännöksenä

säännöksinä

Abe

-tta

säännöksettä

säännöksittä

Com

-ne

-

säännöksine

Ins

-in

-

säännöksin

provision säännös, varaus, toimittaminen, ehto, lauseke, järjestäminen
rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, käytäntö
regulation säätö, määräys, säätely, säännös, sääntö, säännöstely
Show more arrow right
eurlex-diff-2018-06-20; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English parallel corpus; EurLex-2; OpenSubtitles Parallel Corpus; EMEA; OpenSubtitles; Tatoeba Uusi säännös. New provision. Uusi säännös tulee voimaan ensi kuussa. The new regulation will come into effect next month. Säännös on tehty työnantajan suoritettavaksi. The provision is made to be fulfilled by the employer. Säännös kieltää tupakoinnin julkisissa tiloissa. The regulation prohibits smoking in public places. Säännös on erittäin tärkeä tämän sopimuksen kannalta. The provision is very important for this agreement. Kansalliset säännökset. National provisions. Uudet säännökset astuvat voimaan ensi kuussa. The new regulations will come into effect next month. Meidän tulee noudattaa näitä säännöksiä. We must comply with these regulations. Valvoa, että kaikki säännökset täyttyvät. To ensure that all the provisions are met. Säännökset saattavat muuttua nopeastikin. Regulations can change quickly. Show more arrow right

Wiktionary

(law) provision (clause in a statute determining what is obligatory, allowed or prohibited; a specific rule that arises from the lexical content of a statute) Show more arrow right siirtymäsäännösvaltuutussäännös Show more arrow right säätää (“to prescribe, determine, provide”) +‎ -nnös. Coined by Finnish professor, poet and scholar August Ahlqvist. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

säännökseni

säännökseni

säännöksesi

säännöksesi

säännöksensä

säännöksensä

Par

-ta

säännöstäni

säännöksiäni

säännöstäsi

säännöksiäsi

säännöstänsä / säännöstään

säännöksiänsä / säännöksiään

Gen

-n

säännökseni

säännöksieni / säännösteni

säännöksesi

säännöksiesi / säännöstesi

säännöksensä

säännöksiensä / säännöstensä

Ill

mihin

säännökseeni

säännöksiini

säännökseesi

säännöksiisi

säännökseensä

säännöksiinsä

Ine

-ssa

säännöksessäni

säännöksissäni

säännöksessäsi

säännöksissäsi

säännöksessänsä / säännöksessään

säännöksissänsä / säännöksissään

Ela

-sta

säännöksestäni

säännöksistäni

säännöksestäsi

säännöksistäsi

säännöksestänsä / säännöksestään

säännöksistänsä / säännöksistään

All

-lle

säännökselleni

säännöksilleni

säännöksellesi

säännöksillesi

säännöksellensä / säännökselleen

säännöksillensä / säännöksilleän

Ade

-lla

säännökselläni

säännöksilläni

säännökselläsi

säännöksilläsi

säännöksellänsä / säännöksellään

säännöksillänsä / säännöksillään

Abl

-lta

säännökseltäni

säännöksiltäni

säännökseltäsi

säännöksiltäsi

säännökseltänsä / säännökseltään

säännöksiltänsä / säännöksiltään

Tra

-ksi

säännöksekseni

säännöksikseni

säännökseksesi

säännöksiksesi

säännökseksensä / säännöksekseen

säännöksiksensä / säännöksikseen

Ess

-na

säännöksenäni

säännöksinäni

säännöksenäsi

säännöksinäsi

säännöksenänsä / säännöksenään

säännöksinänsä / säännöksinään

Abe

-tta

säännöksettäni

säännöksittäni

säännöksettäsi

säännöksittäsi

säännöksettänsä / säännöksettään

säännöksittänsä / säännöksittään

Com

-ne

-

säännöksineni

-

säännöksinesi

-

säännöksinensä / säännöksineen

Singular

Plural

Nom

-

säännökseni

säännöksesi

säännöksensä

säännökseni

säännöksesi

säännöksensä

Par

-ta

säännöstäni

säännöstäsi

säännöstänsä / säännöstään

säännöksiäni

säännöksiäsi

säännöksiänsä / säännöksiään

Gen

-n

säännökseni

säännöksesi

säännöksensä

säännöksieni / säännösteni

säännöksiesi / säännöstesi

säännöksiensä / säännöstensä

Ill

mihin

säännökseeni

säännökseesi

säännökseensä

säännöksiini

säännöksiisi

säännöksiinsä

Ine

-ssa

säännöksessäni

säännöksessäsi

säännöksessänsä / säännöksessään

säännöksissäni

säännöksissäsi

säännöksissänsä / säännöksissään

Ela

-sta

säännöksestäni

säännöksestäsi

säännöksestänsä / säännöksestään

säännöksistäni

säännöksistäsi

säännöksistänsä / säännöksistään

All

-lle

säännökselleni

säännöksellesi

säännöksellensä / säännökselleen

säännöksilleni

säännöksillesi

säännöksillensä / säännöksilleän

Ade

-lla

säännökselläni

säännökselläsi

säännöksellänsä / säännöksellään

säännöksilläni

säännöksilläsi

säännöksillänsä / säännöksillään

Abl

-lta

säännökseltäni

säännökseltäsi

säännökseltänsä / säännökseltään

säännöksiltäni

säännöksiltäsi

säännöksiltänsä / säännöksiltään

Tra

-ksi

säännöksekseni

säännökseksesi

säännökseksensä / säännöksekseen

säännöksikseni

säännöksiksesi

säännöksiksensä / säännöksikseen

Ess

-na

säännöksenäni

säännöksenäsi

säännöksenänsä / säännöksenään

säännöksinäni

säännöksinäsi

säännöksinänsä / säännöksinään

Abe

-tta

säännöksettäni

säännöksettäsi

säännöksettänsä / säännöksettään

säännöksittäni

säännöksittäsi

säännöksittänsä / säännöksittään

Com

-ne

-

-

-

säännöksineni

säännöksinesi

säännöksinensä / säännöksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

säännöksemme

säännöksemme

säännöksenne

säännöksenne

säännöksensä

säännöksensä

Par

-ta

säännöstämme

säännöksiämme

säännöstänne

säännöksiänne

säännöstänsä / säännöstään

säännöksiänsä / säännöksiään

Gen

-n

säännöksemme

säännöksiemme / säännöstemme

säännöksenne

säännöksienne / säännöstenne

säännöksensä

säännöksiensä / säännöstensä

Ill

mihin

säännökseemme

säännöksiimme

säännökseenne

säännöksiinne

säännökseensä

säännöksiinsä

Ine

-ssa

säännöksessämme

säännöksissämme

säännöksessänne

säännöksissänne

säännöksessänsä / säännöksessään

säännöksissänsä / säännöksissään

Ela

-sta

säännöksestämme

säännöksistämme

säännöksestänne

säännöksistänne

säännöksestänsä / säännöksestään

säännöksistänsä / säännöksistään

All

-lle

säännöksellemme

säännöksillemme

säännöksellenne

säännöksillenne

säännöksellensä / säännökselleen

säännöksillensä / säännöksilleän

Ade

-lla

säännöksellämme

säännöksillämme

säännöksellänne

säännöksillänne

säännöksellänsä / säännöksellään

säännöksillänsä / säännöksillään

Abl

-lta

säännökseltämme

säännöksiltämme

säännökseltänne

säännöksiltänne

säännökseltänsä / säännökseltään

säännöksiltänsä / säännöksiltään

Tra

-ksi

säännökseksemme

säännöksiksemme

säännökseksenne

säännöksiksenne

säännökseksensä / säännöksekseen

säännöksiksensä / säännöksikseen

Ess

-na

säännöksenämme

säännöksinämme

säännöksenänne

säännöksinänne

säännöksenänsä / säännöksenään

säännöksinänsä / säännöksinään

Abe

-tta

säännöksettämme

säännöksittämme

säännöksettänne

säännöksittänne

säännöksettänsä / säännöksettään

säännöksittänsä / säännöksittään

Com

-ne

-

säännöksinemme

-

säännöksinenne

-

säännöksinensä / säännöksineen

Singular

Plural

Nom

-

säännöksemme

säännöksenne

säännöksensä

säännöksemme

säännöksenne

säännöksensä

Par

-ta

säännöstämme

säännöstänne

säännöstänsä / säännöstään

säännöksiämme

säännöksiänne

säännöksiänsä / säännöksiään

Gen

-n

säännöksemme

säännöksenne

säännöksensä

säännöksiemme / säännöstemme

säännöksienne / säännöstenne

säännöksiensä / säännöstensä

Ill

mihin

säännökseemme

säännökseenne

säännökseensä

säännöksiimme

säännöksiinne

säännöksiinsä

Ine

-ssa

säännöksessämme

säännöksessänne

säännöksessänsä / säännöksessään

säännöksissämme

säännöksissänne

säännöksissänsä / säännöksissään

Ela

-sta

säännöksestämme

säännöksestänne

säännöksestänsä / säännöksestään

säännöksistämme

säännöksistänne

säännöksistänsä / säännöksistään

All

-lle

säännöksellemme

säännöksellenne

säännöksellensä / säännökselleen

säännöksillemme

säännöksillenne

säännöksillensä / säännöksilleän

Ade

-lla

säännöksellämme

säännöksellänne

säännöksellänsä / säännöksellään

säännöksillämme

säännöksillänne

säännöksillänsä / säännöksillään

Abl

-lta

säännökseltämme

säännökseltänne

säännökseltänsä / säännökseltään

säännöksiltämme

säännöksiltänne

säännöksiltänsä / säännöksiltään

Tra

-ksi

säännökseksemme

säännökseksenne

säännökseksensä / säännöksekseen

säännöksiksemme

säännöksiksenne

säännöksiksensä / säännöksikseen

Ess

-na

säännöksenämme

säännöksenänne

säännöksenänsä / säännöksenään

säännöksinämme

säännöksinänne

säännöksinänsä / säännöksinään

Abe

-tta

säännöksettämme

säännöksettänne

säännöksettänsä / säännöksettään

säännöksittämme

säännöksittänne

säännöksittänsä / säännöksittään

Com

-ne

-

-

-

säännöksinemme

säännöksinenne

säännöksinensä / säännöksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

pääsääntö

pääsäännöt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pääsäännön

pääsääntöjen

Ill

mihin

pääsääntöihin

Solve

Ine

-ssa

pääsäännössä

Solve

Ela

-sta

pääsäännöstä

pääsäännöistä

All

-lle

pääsäännöille

Solve

Ade

-lla

pääsäännöllä

pääsäännöillä

Abl

-lta

pääsäännöltä

pääsäännöiltä

Tra

-ksi

pääsäännöksi

Solve

Ess

-na

pääsääntönä

pääsääntöinä

Abe

-tta

pääsäännöttä

pääsäännöittä

Com

-ne

-

pääsääntöine

Ins

-in

-

pääsäännöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pääsääntö

pääsäännöt

Par

-ta

Gen

-n

pääsäännön

pääsääntöjen

Ill

mihin

pääsääntöihin

Ine

-ssa

pääsäännössä

Ela

-sta

pääsäännöstä

pääsäännöistä

All

-lle

pääsäännöille

Ade

-lla

pääsäännöllä

pääsäännöillä

Abl

-lta

pääsäännöltä

pääsäännöiltä

Tra

-ksi

pääsäännöksi

Ess

-na

pääsääntönä

pääsääntöinä

Abe

-tta

pääsäännöttä

pääsäännöittä

Com

-ne

-

pääsääntöine

Ins

-in

-

pääsäännöin

Singular

Plural

Nom

-

pää

päät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pään

päitten / päiden

Ill

mihin

päihin

Solve

Ine

-ssa

päässä

Solve

Ela

-sta

päästä

päistä

All

-lle

päille

Solve

Ade

-lla

päällä

päillä

Abl

-lta

päältä

päiltä

Tra

-ksi

pääksi

Solve

Ess

-na

päänä

päinä

Abe

-tta

päättä

päittä

Com

-ne

-

päine

Ins

-in

-

päin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pää

päät

Par

-ta

Gen

-n

pään

päitten / päiden

Ill

mihin

päihin

Ine

-ssa

päässä

Ela

-sta

päästä

päistä

All

-lle

päille

Ade

-lla

päällä

päillä

Abl

-lta

päältä

päiltä

Tra

-ksi

pääksi

Ess

-na

päänä

päinä

Abe

-tta

päättä

päittä

Com

-ne

-

päine

Ins

-in

-

päin

Singular

Plural

Nom

-

sääntö

säännöt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

säännön

sääntöjen

Ill

mihin

sääntöihin

Solve

Ine

-ssa

säännössä

Solve

Ela

-sta

säännöstä

säännöistä

All

-lle

säännöille

Solve

Ade

-lla

säännöllä

säännöillä

Abl

-lta

säännöltä

säännöiltä

Tra

-ksi

säännöksi

Solve

Ess

-na

sääntönä

sääntöinä

Abe

-tta

säännöttä

säännöittä

Com

-ne

-

sääntöine

Ins

-in

-

säännöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sääntö

säännöt

Par

-ta

Gen

-n

säännön

sääntöjen

Ill

mihin

sääntöihin

Ine

-ssa

säännössä

Ela

-sta

säännöstä

säännöistä

All

-lle

säännöille

Ade

-lla

säännöllä

säännöillä

Abl

-lta

säännöltä

säännöiltä

Tra

-ksi

säännöksi

Ess

-na

sääntönä

sääntöinä

Abe

-tta

säännöttä

säännöittä

Com

-ne

-

sääntöine

Ins

-in

-

säännöin

Singular

Plural

Nom

-

säännös

säännökset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

säännöksen

säännöksien / säännösten

Ill

mihin

säännöksiin

Solve

Ine

-ssa

säännöksessä

Solve

Ela

-sta

säännöksestä

säännöksistä

All

-lle

säännöksille

Solve

Ade

-lla

säännöksellä

säännöksillä

Abl

-lta

säännökseltä

säännöksiltä

Tra

-ksi

säännökseksi

Solve

Ess

-na

säännöksenä

säännöksinä

Abe

-tta

säännöksettä

säännöksittä

Com

-ne

-

säännöksine

Ins

-in

-

säännöksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

säännös

säännökset

Par

-ta

Gen

-n

säännöksen

säännöksien / säännösten

Ill

mihin

säännöksiin

Ine

-ssa

säännöksessä

Ela

-sta

säännöksestä

säännöksistä

All

-lle

säännöksille

Ade

-lla

säännöksellä

säännöksillä

Abl

-lta

säännökseltä

säännöksiltä

Tra

-ksi

säännökseksi

Ess

-na

säännöksenä

säännöksinä

Abe

-tta

säännöksettä

säännöksittä

Com

-ne

-

säännöksine

Ins

-in

-

säännöksin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept