logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

murrealue, noun

Word analysis
murrealueisiin

murrealueisiin

murrealue

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Illative

murrealue

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Illative

murrealue

Noun, Plural Illative

murre

Noun, Singular Nominative

+ alue

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Illative

murre

Noun, Singular Nominative

+ alue

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Illative

murre

Noun, Singular Nominative

+ alue

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

murrealue

murrealueet

Par

-ta

murrealuetta

murrealueita / murrealuehia

Gen

-n

murrealueen

murrealueitten / murrealueiden / murrealuehien / murrealuehitten

Ill

mihin

murrealueeseen

murrealueisiin / murrealueihin / murrealuehisin

Ine

-ssa

murrealueessa

murrealuehissa / murrealueissa

Ela

-sta

murrealueesta

murrealuehista / murrealueista

All

-lle

murrealueelle

murrealuehille / murrealueille

Ade

-lla

murrealueella

murrealuehilla / murrealueilla

Abl

-lta

murrealueelta

murrealuehilta / murrealueilta

Tra

-ksi

murrealueeksi

murrealuehiksi / murrealueiksi

Ess

-na

murrealueena

murrealuehina / murrealueina

Abe

-tta

murrealueetta

murrealuehitta / murrealueitta

Com

-ne

-

murrealuehine / murrealueine

Ins

-in

-

murrealuehin / murrealuein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

murrealue

murrealueet

Par

-ta

murrealuetta

murrealueita / murrealuehia

Gen

-n

murrealueen

murrealueitten / murrealueiden / murrealuehien / murrealuehitten

Ill

mihin

murrealueeseen

murrealueisiin / murrealueihin / murrealuehisin

Ine

-ssa

murrealueessa

murrealuehissa / murrealueissa

Ela

-sta

murrealueesta

murrealuehista / murrealueista

All

-lle

murrealueelle

murrealuehille / murrealueille

Ade

-lla

murrealueella

murrealuehilla / murrealueilla

Abl

-lta

murrealueelta

murrealuehilta / murrealueilta

Tra

-ksi

murrealueeksi

murrealuehiksi / murrealueiksi

Ess

-na

murrealueena

murrealuehina / murrealueina

Abe

-tta

murrealueetta

murrealuehitta / murrealueitta

Com

-ne

-

murrealuehine / murrealueine

Ins

-in

-

murrealuehin / murrealuein

murder
dialect area
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; EurLex-2 Leivät jakaantuvat usein murrealueiden mukaan. Breads are often divided according to dialect areas. Tunturisaame jakautuu itäisiin ja läntisiin murrealueisiin. Northern Sami is divided into eastern and western dialect areas. Uusimaa jaetaan läntiseen, keskiseen ja itäiseen Uudenmaan murrealueeseen. Nyland is divided into three dialect groups: Western, Central and Eastern. Baijerin murrealueella menetelmästä käytetään termiä”obatzn”, josta nimi”Obazda””Obatzter”on johdettu. In Bavarian dialect the term ‘obatzn'is used for this. The word ‘Obazda'/‘Obatzter' derives from that. Vertailu Suomen murrealueisiin osoittaa, että Keskins-Pohjanmaan populaatio sijaitsee mielenkiintoisesti Pohjanmaalle työntyvän Savon murrepiikin (savolaiskiila) alueella. Comparison with the dialectal regions shows that the northern population is interestingly located on the narrow peak of the Savonian dialect that extends west to dialect areas. Murrealueesta riippuen näiden paloiteltujen päärynäpalojen nimitys oli Hutzeln, Hutzen” (saksalainen) tai Kletzen” (baijerilainen itävaltalainen), ja siksi leipä tunnetaan myös nimellä Hutzenbrot”tai Kletzenbrot”. Depending on the dialect, these cut pear pieces were known as “Hutzeln, Hutzen” (Alemannic) or “Kletzen” (Bavarian /Austrian), and therefore the loaf is also known as “Hutzenbrot” or “Kletzenbrot”. Valitettavasti murteet vaikuttavat jatkuvaan tahtiin liudentuvan, jolloin menetämme myös paljon kulttuurihistoriallisesti arvokasta tietoa ja perinnettä. Murteet eivät aiheuta ainoastaan ääntämyseroja yleiskielen sanoihin, vaan sisältävät lisäksi täysin omaperäisiä sanoja joita muilla murrealueilla ei tunneta. Unfortunately, little by little we seem to be losing the dialects which results in losing also some culturohistorically valuable information and traditions. The Finnish dialects have impact on both the pronunciation and nomenclature. Finnish dialects have several thousands of words that are known only in their specific areas. Show more arrow right

Wiktionary

dialect region Show more arrow right murre +‎ alue Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

murrealueeni

murrealueeni

murrealueesi

murrealueesi

murrealueensa

murrealueensa

Par

-ta

murrealuettani

murrealueitani / murrealuehiani

murrealuettasi

murrealueitasi / murrealuehiasi

murrealuettansa / murrealuettaan

murrealueitansa / murrealueitaan / murrealuehiansa / murrealuehiaan

Gen

-n

murrealueeni

murrealueitteni / murrealueideni / murrealuehieni / murrealuehitteni

murrealueesi

murrealueittesi / murrealueidesi / murrealuehiesi / murrealuehittesi

murrealueensa

murrealueittensa / murrealueidensa / murrealuehiensa / murrealuehittensa

Ill

mihin

murrealueeseeni

murrealueisiini / murrealueihini / murrealuehisini

murrealueeseesi

murrealueisiisi / murrealueihisi / murrealuehisisi

murrealueeseensa

murrealueisiinsa / murrealueihinsa / murrealuehisinsa

Ine

-ssa

murrealueessani

murrealuehissani / murrealueissani

murrealueessasi

murrealuehissasi / murrealueissasi

murrealueessansa / murrealueessaan

murrealuehissansa / murrealuehissaan / murrealueissansa / murrealueissaan

Ela

-sta

murrealueestani

murrealuehistani / murrealueistani

murrealueestasi

murrealuehistasi / murrealueistasi

murrealueestansa / murrealueestaan

murrealuehistansa / murrealuehistaan / murrealueistansa / murrealueistaan

All

-lle

murrealueelleni

murrealuehilleni / murrealueilleni

murrealueellesi

murrealuehillesi / murrealueillesi

murrealueellensa / murrealueelleen

murrealuehillensa / murrealuehillean / murrealueillensa / murrealueillean

Ade

-lla

murrealueellani

murrealuehillani / murrealueillani

murrealueellasi

murrealuehillasi / murrealueillasi

murrealueellansa / murrealueellaan

murrealuehillansa / murrealuehillaan / murrealueillansa / murrealueillaan

Abl

-lta

murrealueeltani

murrealuehiltani / murrealueiltani

murrealueeltasi

murrealuehiltasi / murrealueiltasi

murrealueeltansa / murrealueeltaan

murrealuehiltansa / murrealuehiltaan / murrealueiltansa / murrealueiltaan

Tra

-ksi

murrealueekseni

murrealuehikseni / murrealueikseni

murrealueeksesi

murrealuehiksesi / murrealueiksesi

murrealueeksensa / murrealueekseen

murrealuehikseen / murrealuehiksensa / murrealueikseen / murrealueiksensa

Ess

-na

murrealueenani

murrealuehinani / murrealueinani

murrealueenasi

murrealuehinasi / murrealueinasi

murrealueenansa / murrealueenaan

murrealuehinansa / murrealuehinaan / murrealueinansa / murrealueinaan

Abe

-tta

murrealueettani

murrealuehittani / murrealueittani

murrealueettasi

murrealuehittasi / murrealueittasi

murrealueettansa / murrealueettaan

murrealuehittansa / murrealuehittaan / murrealueittansa / murrealueittaan

Com

-ne

-

murrealuehineni / murrealueineni

-

murrealuehinesi / murrealueinesi

-

murrealuehineen / murrealuehinensa / murrealueineen / murrealueinensa

Singular

Plural

Nom

-

murrealueeni

murrealueesi

murrealueensa

murrealueeni

murrealueesi

murrealueensa

Par

-ta

murrealuettani

murrealuettasi

murrealuettansa / murrealuettaan

murrealueitani / murrealuehiani

murrealueitasi / murrealuehiasi

murrealueitansa / murrealueitaan / murrealuehiansa / murrealuehiaan

Gen

-n

murrealueeni

murrealueesi

murrealueensa

murrealueitteni / murrealueideni / murrealuehieni / murrealuehitteni

murrealueittesi / murrealueidesi / murrealuehiesi / murrealuehittesi

murrealueittensa / murrealueidensa / murrealuehiensa / murrealuehittensa

Ill

mihin

murrealueeseeni

murrealueeseesi

murrealueeseensa

murrealueisiini / murrealueihini / murrealuehisini

murrealueisiisi / murrealueihisi / murrealuehisisi

murrealueisiinsa / murrealueihinsa / murrealuehisinsa

Ine

-ssa

murrealueessani

murrealueessasi

murrealueessansa / murrealueessaan

murrealuehissani / murrealueissani

murrealuehissasi / murrealueissasi

murrealuehissansa / murrealuehissaan / murrealueissansa / murrealueissaan

Ela

-sta

murrealueestani

murrealueestasi

murrealueestansa / murrealueestaan

murrealuehistani / murrealueistani

murrealuehistasi / murrealueistasi

murrealuehistansa / murrealuehistaan / murrealueistansa / murrealueistaan

All

-lle

murrealueelleni

murrealueellesi

murrealueellensa / murrealueelleen

murrealuehilleni / murrealueilleni

murrealuehillesi / murrealueillesi

murrealuehillensa / murrealuehillean / murrealueillensa / murrealueillean

Ade

-lla

murrealueellani

murrealueellasi

murrealueellansa / murrealueellaan

murrealuehillani / murrealueillani

murrealuehillasi / murrealueillasi

murrealuehillansa / murrealuehillaan / murrealueillansa / murrealueillaan

Abl

-lta

murrealueeltani

murrealueeltasi

murrealueeltansa / murrealueeltaan

murrealuehiltani / murrealueiltani

murrealuehiltasi / murrealueiltasi

murrealuehiltansa / murrealuehiltaan / murrealueiltansa / murrealueiltaan

Tra

-ksi

murrealueekseni

murrealueeksesi

murrealueeksensa / murrealueekseen

murrealuehikseni / murrealueikseni

murrealuehiksesi / murrealueiksesi

murrealuehikseen / murrealuehiksensa / murrealueikseen / murrealueiksensa

Ess

-na

murrealueenani

murrealueenasi

murrealueenansa / murrealueenaan

murrealuehinani / murrealueinani

murrealuehinasi / murrealueinasi

murrealuehinansa / murrealuehinaan / murrealueinansa / murrealueinaan

Abe

-tta

murrealueettani

murrealueettasi

murrealueettansa / murrealueettaan

murrealuehittani / murrealueittani

murrealuehittasi / murrealueittasi

murrealuehittansa / murrealuehittaan / murrealueittansa / murrealueittaan

Com

-ne

-

-

-

murrealuehineni / murrealueineni

murrealuehinesi / murrealueinesi

murrealuehineen / murrealuehinensa / murrealueineen / murrealueinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

murrealueemme

murrealueemme

murrealueenne

murrealueenne

murrealueensa

murrealueensa

Par

-ta

murrealuettamme

murrealueitamme / murrealuehiamme

murrealuettanne

murrealueitanne / murrealuehianne

murrealuettansa / murrealuettaan

murrealueitansa / murrealueitaan / murrealuehiansa / murrealuehiaan

Gen

-n

murrealueemme

murrealueittemme / murrealueidemme / murrealuehiemme / murrealuehittemme

murrealueenne

murrealueittenne / murrealueidenne / murrealuehienne / murrealuehittenne

murrealueensa

murrealueittensa / murrealueidensa / murrealuehiensa / murrealuehittensa

Ill

mihin

murrealueeseemme

murrealueisiimme / murrealueihimme / murrealuehisimme

murrealueeseenne

murrealueisiinne / murrealueihinne / murrealuehisinne

murrealueeseensa

murrealueisiinsa / murrealueihinsa / murrealuehisinsa

Ine

-ssa

murrealueessamme

murrealuehissamme / murrealueissamme

murrealueessanne

murrealuehissanne / murrealueissanne

murrealueessansa / murrealueessaan

murrealuehissansa / murrealuehissaan / murrealueissansa / murrealueissaan

Ela

-sta

murrealueestamme

murrealuehistamme / murrealueistamme

murrealueestanne

murrealuehistanne / murrealueistanne

murrealueestansa / murrealueestaan

murrealuehistansa / murrealuehistaan / murrealueistansa / murrealueistaan

All

-lle

murrealueellemme

murrealuehillemme / murrealueillemme

murrealueellenne

murrealuehillenne / murrealueillenne

murrealueellensa / murrealueelleen

murrealuehillensa / murrealuehillean / murrealueillensa / murrealueillean

Ade

-lla

murrealueellamme

murrealuehillamme / murrealueillamme

murrealueellanne

murrealuehillanne / murrealueillanne

murrealueellansa / murrealueellaan

murrealuehillansa / murrealuehillaan / murrealueillansa / murrealueillaan

Abl

-lta

murrealueeltamme

murrealuehiltamme / murrealueiltamme

murrealueeltanne

murrealuehiltanne / murrealueiltanne

murrealueeltansa / murrealueeltaan

murrealuehiltansa / murrealuehiltaan / murrealueiltansa / murrealueiltaan

Tra

-ksi

murrealueeksemme

murrealuehiksemme / murrealueiksemme

murrealueeksenne

murrealuehiksenne / murrealueiksenne

murrealueeksensa / murrealueekseen

murrealuehikseen / murrealuehiksensa / murrealueikseen / murrealueiksensa

Ess

-na

murrealueenamme

murrealuehinamme / murrealueinamme

murrealueenanne

murrealuehinanne / murrealueinanne

murrealueenansa / murrealueenaan

murrealuehinansa / murrealuehinaan / murrealueinansa / murrealueinaan

Abe

-tta

murrealueettamme

murrealuehittamme / murrealueittamme

murrealueettanne

murrealuehittanne / murrealueittanne

murrealueettansa / murrealueettaan

murrealuehittansa / murrealuehittaan / murrealueittansa / murrealueittaan

Com

-ne

-

murrealuehinemme / murrealueinemme

-

murrealuehinenne / murrealueinenne

-

murrealuehineen / murrealuehinensa / murrealueineen / murrealueinensa

Singular

Plural

Nom

-

murrealueemme

murrealueenne

murrealueensa

murrealueemme

murrealueenne

murrealueensa

Par

-ta

murrealuettamme

murrealuettanne

murrealuettansa / murrealuettaan

murrealueitamme / murrealuehiamme

murrealueitanne / murrealuehianne

murrealueitansa / murrealueitaan / murrealuehiansa / murrealuehiaan

Gen

-n

murrealueemme

murrealueenne

murrealueensa

murrealueittemme / murrealueidemme / murrealuehiemme / murrealuehittemme

murrealueittenne / murrealueidenne / murrealuehienne / murrealuehittenne

murrealueittensa / murrealueidensa / murrealuehiensa / murrealuehittensa

Ill

mihin

murrealueeseemme

murrealueeseenne

murrealueeseensa

murrealueisiimme / murrealueihimme / murrealuehisimme

murrealueisiinne / murrealueihinne / murrealuehisinne

murrealueisiinsa / murrealueihinsa / murrealuehisinsa

Ine

-ssa

murrealueessamme

murrealueessanne

murrealueessansa / murrealueessaan

murrealuehissamme / murrealueissamme

murrealuehissanne / murrealueissanne

murrealuehissansa / murrealuehissaan / murrealueissansa / murrealueissaan

Ela

-sta

murrealueestamme

murrealueestanne

murrealueestansa / murrealueestaan

murrealuehistamme / murrealueistamme

murrealuehistanne / murrealueistanne

murrealuehistansa / murrealuehistaan / murrealueistansa / murrealueistaan

All

-lle

murrealueellemme

murrealueellenne

murrealueellensa / murrealueelleen

murrealuehillemme / murrealueillemme

murrealuehillenne / murrealueillenne

murrealuehillensa / murrealuehillean / murrealueillensa / murrealueillean

Ade

-lla

murrealueellamme

murrealueellanne

murrealueellansa / murrealueellaan

murrealuehillamme / murrealueillamme

murrealuehillanne / murrealueillanne

murrealuehillansa / murrealuehillaan / murrealueillansa / murrealueillaan

Abl

-lta

murrealueeltamme

murrealueeltanne

murrealueeltansa / murrealueeltaan

murrealuehiltamme / murrealueiltamme

murrealuehiltanne / murrealueiltanne

murrealuehiltansa / murrealuehiltaan / murrealueiltansa / murrealueiltaan

Tra

-ksi

murrealueeksemme

murrealueeksenne

murrealueeksensa / murrealueekseen

murrealuehiksemme / murrealueiksemme

murrealuehiksenne / murrealueiksenne

murrealuehikseen / murrealuehiksensa / murrealueikseen / murrealueiksensa

Ess

-na

murrealueenamme

murrealueenanne

murrealueenansa / murrealueenaan

murrealuehinamme / murrealueinamme

murrealuehinanne / murrealueinanne

murrealuehinansa / murrealuehinaan / murrealueinansa / murrealueinaan

Abe

-tta

murrealueettamme

murrealueettanne

murrealueettansa / murrealueettaan

murrealuehittamme / murrealueittamme

murrealuehittanne / murrealueittanne

murrealuehittansa / murrealuehittaan / murrealueittansa / murrealueittaan

Com

-ne

-

-

-

murrealuehinemme / murrealueinemme

murrealuehinenne / murrealueinenne

murrealuehineen / murrealuehinensa / murrealueineen / murrealueinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - Finnish-English, sentence 15043; Europarl; Opus 2; OpenSubtitles2018.v3; Opus, Tatoeba, sentence #3457284; Tatoeba - Finnish-English, sentence 123456; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 789012 Isä oli aina töissä. Father was always at work. Isä tuli kotiin töistä. Father came home from work. Isäsi on hyvä kokki. Your father is a good cook. Isillänsä on auto. His father has a car. Missä isäni on? Where's my dad? Isiini on paras isä maailmassa. My dad is the best father in the world. Puhuin eilen isääni. I spoke to my father yesterday. Isiä ei näy missään. Dads are nowhere to be seen. Äitini ja isä matkustavat paljon. My mother and father travel a lot. Isä opetti minulle autonkorjausta. Dad taught me how to fix cars. Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

murre

murteet

Par

-ta

murretta

murteita / murtehia

Gen

-n

murteen

murteitten / murteiden / murtehien / murtehitten

Ill

mihin

murteeseen

murteisiin / murteihin / murtehisin

Ine

-ssa

murteessa

murtehissa / murteissa

Ela

-sta

murteesta

murtehista / murteista

All

-lle

murteelle

murtehille / murteille

Ade

-lla

murteella

murtehilla / murteilla

Abl

-lta

murteelta

murtehilta / murteilta

Tra

-ksi

murteeksi

murtehiksi / murteiksi

Ess

-na

murteena

murtehina / murteina

Abe

-tta

murteetta

murtehitta / murteitta

Com

-ne

-

murtehine / murteine

Ins

-in

-

murtehin / murtein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

murre

murteet

Par

-ta

murretta

murteita / murtehia

Gen

-n

murteen

murteitten / murteiden / murtehien / murtehitten

Ill

mihin

murteeseen

murteisiin / murteihin / murtehisin

Ine

-ssa

murteessa

murtehissa / murteissa

Ela

-sta

murteesta

murtehista / murteista

All

-lle

murteelle

murtehille / murteille

Ade

-lla

murteella

murtehilla / murteilla

Abl

-lta

murteelta

murtehilta / murteilta

Tra

-ksi

murteeksi

murtehiksi / murteiksi

Ess

-na

murteena

murtehina / murteina

Abe

-tta

murteetta

murtehitta / murteitta

Com

-ne

-

murtehine / murteine

Ins

-in

-

murtehin / murtein

dialect murre
idiom idiomi, muotokieli, kieli, murre
speech puhe, puhuminen, kieli, puhetapa, puhekyky, murre
patois puhetapa, slangi, murre, kansanmurre
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; opensubtitles2; WikiMatrix; OpenSubtitles Murre on kielitieteellinen käsite. Dialect is a linguistic concept. Mistäpäin murteesi on? Where's your accent from? Hän puhuu murteeseen. He speaks in a dialect. Missä sinun murteesi on? Where's your island accent? Murre vaihtelee paljon eri alueilla. Dialects vary a lot in different regions. Siitä ei saa puhua mutta murre paljastaa. But it' s not easy to hide with that dialect of hers. Se voi olla murretta. It might be a dialect. En, murteeni ei ole niin hyvä. No, my Eccles is no good. Murre on mielenkiintoinen ilmiö kielitieteessä. Dialect is an interesting phenomenon in linguistics. Keskustelimme siitä, miten murre vaikuttaa kommunikaatioon. We discussed how dialect affects communication. Show more arrow right

Wiktionary

dialect Show more arrow right itämurrekansanmurrekotimurrelänsimurremurreaineistomurreainesmurrealuemurreasumurrehavaintomurreilmausmurrekirjallisuusmurremaantiedemurrepakinamurreryhmämurresanamurretutkimuspaikallismurrepohjalaismurresavolaismurre Show more arrow right murtaa +‎ -e Probably from the verb murista (“to growl”) Show more arrow right

Wikipedia

Dialect The term dialect (from Latin dialectus, dialectos, from the Ancient Greek word διάλεκτος, diálektos, "discourse", from διά, diá, "through" and λέγω, légō, "I speak") is used in two distinct ways to refer to two different types of linguistic phenomena:. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

murteeni

murteeni

murteesi

murteesi

murteensa

murteensa

Par

-ta

murrettani

murteitani / murtehiani

murrettasi

murteitasi / murtehiasi

murrettansa / murrettaan

murteitansa / murteitaan / murtehiansa / murtehiaan

Gen

-n

murteeni

murteitteni / murteideni / murtehieni / murtehitteni

murteesi

murteittesi / murteidesi / murtehiesi / murtehittesi

murteensa

murteittensa / murteidensa / murtehiensa / murtehittensa

Ill

mihin

murteeseeni

murteisiini / murteihini / murtehisini

murteeseesi

murteisiisi / murteihisi / murtehisisi

murteeseensa

murteisiinsa / murteihinsa / murtehisinsa

Ine

-ssa

murteessani

murtehissani / murteissani

murteessasi

murtehissasi / murteissasi

murteessansa / murteessaan

murtehissansa / murtehissaan / murteissansa / murteissaan

Ela

-sta

murteestani

murtehistani / murteistani

murteestasi

murtehistasi / murteistasi

murteestansa / murteestaan

murtehistansa / murtehistaan / murteistansa / murteistaan

All

-lle

murteelleni

murtehilleni / murteilleni

murteellesi

murtehillesi / murteillesi

murteellensa / murteelleen

murtehillensa / murtehillean / murteillensa / murteillean

Ade

-lla

murteellani

murtehillani / murteillani

murteellasi

murtehillasi / murteillasi

murteellansa / murteellaan

murtehillansa / murtehillaan / murteillansa / murteillaan

Abl

-lta

murteeltani

murtehiltani / murteiltani

murteeltasi

murtehiltasi / murteiltasi

murteeltansa / murteeltaan

murtehiltansa / murtehiltaan / murteiltansa / murteiltaan

Tra

-ksi

murteekseni

murtehikseni / murteikseni

murteeksesi

murtehiksesi / murteiksesi

murteeksensa / murteekseen

murtehikseen / murtehiksensa / murteikseen / murteiksensa

Ess

-na

murteenani

murtehinani / murteinani

murteenasi

murtehinasi / murteinasi

murteenansa / murteenaan

murtehinansa / murtehinaan / murteinansa / murteinaan

Abe

-tta

murteettani

murtehittani / murteittani

murteettasi

murtehittasi / murteittasi

murteettansa / murteettaan

murtehittansa / murtehittaan / murteittansa / murteittaan

Com

-ne

-

murtehineni / murteineni

-

murtehinesi / murteinesi

-

murtehineen / murtehinensa / murteineen / murteinensa

Singular

Plural

Nom

-

murteeni

murteesi

murteensa

murteeni

murteesi

murteensa

Par

-ta

murrettani

murrettasi

murrettansa / murrettaan

murteitani / murtehiani

murteitasi / murtehiasi

murteitansa / murteitaan / murtehiansa / murtehiaan

Gen

-n

murteeni

murteesi

murteensa

murteitteni / murteideni / murtehieni / murtehitteni

murteittesi / murteidesi / murtehiesi / murtehittesi

murteittensa / murteidensa / murtehiensa / murtehittensa

Ill

mihin

murteeseeni

murteeseesi

murteeseensa

murteisiini / murteihini / murtehisini

murteisiisi / murteihisi / murtehisisi

murteisiinsa / murteihinsa / murtehisinsa

Ine

-ssa

murteessani

murteessasi

murteessansa / murteessaan

murtehissani / murteissani

murtehissasi / murteissasi

murtehissansa / murtehissaan / murteissansa / murteissaan

Ela

-sta

murteestani

murteestasi

murteestansa / murteestaan

murtehistani / murteistani

murtehistasi / murteistasi

murtehistansa / murtehistaan / murteistansa / murteistaan

All

-lle

murteelleni

murteellesi

murteellensa / murteelleen

murtehilleni / murteilleni

murtehillesi / murteillesi

murtehillensa / murtehillean / murteillensa / murteillean

Ade

-lla

murteellani

murteellasi

murteellansa / murteellaan

murtehillani / murteillani

murtehillasi / murteillasi

murtehillansa / murtehillaan / murteillansa / murteillaan

Abl

-lta

murteeltani

murteeltasi

murteeltansa / murteeltaan

murtehiltani / murteiltani

murtehiltasi / murteiltasi

murtehiltansa / murtehiltaan / murteiltansa / murteiltaan

Tra

-ksi

murteekseni

murteeksesi

murteeksensa / murteekseen

murtehikseni / murteikseni

murtehiksesi / murteiksesi

murtehikseen / murtehiksensa / murteikseen / murteiksensa

Ess

-na

murteenani

murteenasi

murteenansa / murteenaan

murtehinani / murteinani

murtehinasi / murteinasi

murtehinansa / murtehinaan / murteinansa / murteinaan

Abe

-tta

murteettani

murteettasi

murteettansa / murteettaan

murtehittani / murteittani

murtehittasi / murteittasi

murtehittansa / murtehittaan / murteittansa / murteittaan

Com

-ne

-

-

-

murtehineni / murteineni

murtehinesi / murteinesi

murtehineen / murtehinensa / murteineen / murteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

murteemme

murteemme

murteenne

murteenne

murteensa

murteensa

Par

-ta

murrettamme

murteitamme / murtehiamme

murrettanne

murteitanne / murtehianne

murrettansa / murrettaan

murteitansa / murteitaan / murtehiansa / murtehiaan

Gen

-n

murteemme

murteittemme / murteidemme / murtehiemme / murtehittemme

murteenne

murteittenne / murteidenne / murtehienne / murtehittenne

murteensa

murteittensa / murteidensa / murtehiensa / murtehittensa

Ill

mihin

murteeseemme

murteisiimme / murteihimme / murtehisimme

murteeseenne

murteisiinne / murteihinne / murtehisinne

murteeseensa

murteisiinsa / murteihinsa / murtehisinsa

Ine

-ssa

murteessamme

murtehissamme / murteissamme

murteessanne

murtehissanne / murteissanne

murteessansa / murteessaan

murtehissansa / murtehissaan / murteissansa / murteissaan

Ela

-sta

murteestamme

murtehistamme / murteistamme

murteestanne

murtehistanne / murteistanne

murteestansa / murteestaan

murtehistansa / murtehistaan / murteistansa / murteistaan

All

-lle

murteellemme

murtehillemme / murteillemme

murteellenne

murtehillenne / murteillenne

murteellensa / murteelleen

murtehillensa / murtehillean / murteillensa / murteillean

Ade

-lla

murteellamme

murtehillamme / murteillamme

murteellanne

murtehillanne / murteillanne

murteellansa / murteellaan

murtehillansa / murtehillaan / murteillansa / murteillaan

Abl

-lta

murteeltamme

murtehiltamme / murteiltamme

murteeltanne

murtehiltanne / murteiltanne

murteeltansa / murteeltaan

murtehiltansa / murtehiltaan / murteiltansa / murteiltaan

Tra

-ksi

murteeksemme

murtehiksemme / murteiksemme

murteeksenne

murtehiksenne / murteiksenne

murteeksensa / murteekseen

murtehikseen / murtehiksensa / murteikseen / murteiksensa

Ess

-na

murteenamme

murtehinamme / murteinamme

murteenanne

murtehinanne / murteinanne

murteenansa / murteenaan

murtehinansa / murtehinaan / murteinansa / murteinaan

Abe

-tta

murteettamme

murtehittamme / murteittamme

murteettanne

murtehittanne / murteittanne

murteettansa / murteettaan

murtehittansa / murtehittaan / murteittansa / murteittaan

Com

-ne

-

murtehinemme / murteinemme

-

murtehinenne / murteinenne

-

murtehineen / murtehinensa / murteineen / murteinensa

Singular

Plural

Nom

-

murteemme

murteenne

murteensa

murteemme

murteenne

murteensa

Par

-ta

murrettamme

murrettanne

murrettansa / murrettaan

murteitamme / murtehiamme

murteitanne / murtehianne

murteitansa / murteitaan / murtehiansa / murtehiaan

Gen

-n

murteemme

murteenne

murteensa

murteittemme / murteidemme / murtehiemme / murtehittemme

murteittenne / murteidenne / murtehienne / murtehittenne

murteittensa / murteidensa / murtehiensa / murtehittensa

Ill

mihin

murteeseemme

murteeseenne

murteeseensa

murteisiimme / murteihimme / murtehisimme

murteisiinne / murteihinne / murtehisinne

murteisiinsa / murteihinsa / murtehisinsa

Ine

-ssa

murteessamme

murteessanne

murteessansa / murteessaan

murtehissamme / murteissamme

murtehissanne / murteissanne

murtehissansa / murtehissaan / murteissansa / murteissaan

Ela

-sta

murteestamme

murteestanne

murteestansa / murteestaan

murtehistamme / murteistamme

murtehistanne / murteistanne

murtehistansa / murtehistaan / murteistansa / murteistaan

All

-lle

murteellemme

murteellenne

murteellensa / murteelleen

murtehillemme / murteillemme

murtehillenne / murteillenne

murtehillensa / murtehillean / murteillensa / murteillean

Ade

-lla

murteellamme

murteellanne

murteellansa / murteellaan

murtehillamme / murteillamme

murtehillanne / murteillanne

murtehillansa / murtehillaan / murteillansa / murteillaan

Abl

-lta

murteeltamme

murteeltanne

murteeltansa / murteeltaan

murtehiltamme / murteiltamme

murtehiltanne / murteiltanne

murtehiltansa / murtehiltaan / murteiltansa / murteiltaan

Tra

-ksi

murteeksemme

murteeksenne

murteeksensa / murteekseen

murtehiksemme / murteiksemme

murtehiksenne / murteiksenne

murtehikseen / murtehiksensa / murteikseen / murteiksensa

Ess

-na

murteenamme

murteenanne

murteenansa / murteenaan

murtehinamme / murteinamme

murtehinanne / murteinanne

murtehinansa / murtehinaan / murteinansa / murteinaan

Abe

-tta

murteettamme

murteettanne

murteettansa / murteettaan

murtehittamme / murteittamme

murtehittanne / murteittanne

murtehittansa / murtehittaan / murteittansa / murteittaan

Com

-ne

-

-

-

murtehinemme / murteinemme

murtehinenne / murteinenne

murtehineen / murtehinensa / murteineen / murteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

alue

alueet

Par

-ta

aluetta

alueita / aluehia

Gen

-n

alueen

alueitten / alueiden / aluehien / aluehitten

Ill

mihin

alueeseen

alueisiin / alueihin / aluehisin

Ine

-ssa

alueessa

aluehissa / alueissa

Ela

-sta

alueesta

aluehista / alueista

All

-lle

alueelle

aluehille / alueille

Ade

-lla

alueella

aluehilla / alueilla

Abl

-lta

alueelta

aluehilta / alueilta

Tra

-ksi

alueeksi

aluehiksi / alueiksi

Ess

-na

alueena

aluehina / alueina

Abe

-tta

alueetta

aluehitta / alueitta

Com

-ne

-

aluehine / alueine

Ins

-in

-

aluehin / aluein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

alue

alueet

Par

-ta

aluetta

alueita / aluehia

Gen

-n

alueen

alueitten / alueiden / aluehien / aluehitten

Ill

mihin

alueeseen

alueisiin / alueihin / aluehisin

Ine

-ssa

alueessa

aluehissa / alueissa

Ela

-sta

alueesta

aluehista / alueista

All

-lle

alueelle

aluehille / alueille

Ade

-lla

alueella

aluehilla / alueilla

Abl

-lta

alueelta

aluehilta / alueilta

Tra

-ksi

alueeksi

aluehiksi / alueiksi

Ess

-na

alueena

aluehina / alueina

Abe

-tta

alueetta

aluehitta / alueitta

Com

-ne

-

aluehine / alueine

Ins

-in

-

aluehin / aluein

area alue, ala, seutu, piiri, kenttä, pinta-ala
region alue, seutu, hallintoalue
range valikoima, alue, sarja, kantama, tuotevalikoima, etäisyys
zone alue, vyöhyke
territory alue, territorio, reviiri, ala, toimialue, maaperä
district piiri, alue, piirikunta, seutu, ympäristö
section jakso, osa, osasto, kappale, osuus, alue
province provinssi, maakunta, lääni, alue, ala, toimiala
grounds perusta, alue, poro, sakka
ground maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, alue
span jänneväli, alue, jakso, kärkiväli, ajanjakso, aika
realm valtakunta, maailma, alue, kuningaskunta
sphere pallo, ala, sfääri, alue, piiri, ympäristö
patch kauneuspilkku, läikkä, paikka, lappu, alue, laikku
tract traktaatti, alue, kanava, elimet, seutu, tiet
yard piha, jaardi, alue, raakapuu, yardi, laitos
precinct kävelykatu, piiri, alue, raja, rajat, ympäristö
stretch venytys, venymä, jakso, jousto, venyvyys, alue
premises tilat, huoneisto, alue
quarter neljännes, neljäsosa, kaupunginosa, neljännesvuosi, neljännestunti, alue
limits alue, rajojen sisäpuolella oleva
locus paikka, alue, kohtio
ambit rajat, alue, piiri, raja
ward osasto, holhokki, alue, äänestysalue, piiri, linnanpiha
sweep pyyhkäisy, ulottuvuus, lakaisu, nuohooja, etsintä, alue
belt vyö, hihna, vyöhyke, alue, kova isku
swathe luoko, kääre, side, väylä, maakaistale, alue
swath väylä, maakaistale, luoko, alue
extent laajuus, ulottuvuus, määrä, suuruus, ala, alue
parish seurakunta, kunta, pitäjä, seurakuntalaiset, maalaiskunta, alue
circuit piiri, virtapiiri, kierros, kiertokulku, kiertotie, alue
beat syke, rytmi, lyönti, lyönnit, tykytys, alue
regional
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; SETIMES2; EurLex-2 Alue on vihreä ja rauhallinen. The area is green and peaceful. Kaupungin keskusta on vilkas alue. The city center is a busy area. Ohje aluepäälliköille. A special directive to all section chiefs. Hän etsii uusia aluevaltauksia. She has been looking for a way to redefine herself. Tutustuin uuteen alueeseen. I got to know a new area. Asun Turun alueesta. I live in the area of Turku. Alueellasi on paljon metsää. In your area, there is a lot of forest. Tämä alue on erityisen suosittu retkeilijöiden keskuudessa. This area is particularly popular among hikers. Vratsan alues-N:o 6. Vratsa Region — No 6. Oletko valmis uuteen aluevaltaukseen? You ready to pop that cherry? Show more arrow right

Wiktionary

area region (Russia) oblast (regional administrative unit in Russia) reserve; usually as head word in compound terms (tract of land reserved, or set apart, for a particular purpose) Fin:metsätalousalueEng:forestry reserve field (physics) band (wavelength band) Fin:mikroaaltoalueEng:microwave band (mathematics, topology) domain (music, as headword in compound terms) register (range of a voice or instrument) Show more arrow right (in music): rekisteri, ääniala Show more arrow right alueellinen-alueinenalueittainalueittainen Show more arrow right aaltoalueaarnialuealue-edustajaaluehallintoaluehälytyskeskusaluejakoaluejohtajaaluejärjestöaluekeskusaluelaajennusaluelehtialueliitosalueloukkausalueluovutusaluemaantiedealuemenetysaluemerialuemetsänhoitajaalueministerialuenopeusrajoitusalueohjelmaalueorkesterialuepiirialuepoliittinenaluepolitiikkaaluepysäköintialuepäällikköalueradioaluerajaaluerajoitusaluerakentaminenaluesairaalaaluesuunnittelualueteatterialuetoimittajaaluetoimitusaluevaatimusaluevaltausaluevaltuustoaluevalvojaaluevalvontaalueverkkoaluevesialueviranomainenaluevirastoampuma-alueasuinalueasuma-alueasuntoalueasutusaluebassoaluediskanttialueelinalueelämänalueeräalueerämaa-alueesiintymisaluehaja-asutusaluehakkuualuehallintoaluehoitoaluehuvila-aluehyökkäysaluehälytysalueitsehallintoaluejarrutusaluejokialuejärvialuekaava-aluekaavoitusaluekalastusaluekalottialuekampusaluekasarmialuekasvillisuusaluekatoaluekatvealuekaupunkialuekehitysaluekeittoaluekeskialuekielialuekotialuekuloaluekuuloalueleirialueleirintäaluelevikkialuelevähdysaluelievealueliitosalueluonnonsuojelualuelyhytaaltoaluelähetysaluelähialuemaa-aluemaalialuemajoitusaluemandaattialuemarkkina-aluemerialuemetsäaluemurrealuemyrskyaluemyyntialuemäkitupa-aluenaapurialuenapa-aluenautinta-aluenäkyvyysaluenäyttelyalueomakotialueonnettomuusalueosa-aluepaikoitusaluepainoaluepainopistealueparkkeerausaluepesimäaluepientaloaluepiha-aluepitkäaaltoalueporonhoitoaluepuistoaluepuolustusaluepuutaloaluepysäköimisaluepysäköintialueraja-aluerajoitusaluerangaistusaluerannikkoalueranta-aluerauhoitusalueretkeilyaluereuna-alueriista-alueristeysaluerivitaloalueruuhka-alueryhmitysaluesaastealuesadealuesatama-aluesietoalueslummialuesoidensuojelualuesotatoimialuesulkualuesuoja-aluesuojametsäaluesuojelualuesuualuesydänaluetaajuusaluetaistelualuetalousaluetalvehtimisaluetehdasaluetehtäväalueteollisuusalueterävyysaluetoimialuetoiminta-aluetoistoaluetoleranssialuetuhoaluetukialuetullialuetulva-aluetunturialuetutkimusalueula-alueulkoilualueuudisaluevaara-aluevaihtelualuevaihtoaluevaikutusaluevaluma-aluevapaakauppa-aluevarastoaluevaroaluevaruskunta-aluevastuualuevesialuevesistöaluevierialueviheraluevihollisalueviinialueviininviljelyalueviljelyalueviljelysaluevirkistysaluevuokra-aluevuoristoaluevälialueydinalueyksityisalueympäristöalueäänestysalueäänialueäärialueöljyalue Show more arrow right ala +‎ -ue Show more arrow right

Wikipedia

Region In geography, regions are areas that are broadly divided by physical characteristics (physical geography), human impact characteristics (human geography), and the interaction of humanity and the environment (environmental geography). Geographic regions and sub-regions are mostly described by their imprecisely defined, and sometimes transitory boundaries, except in human geography, where jurisdiction areas such as national borders are defined in law. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alueeni

alueeni

alueesi

alueesi

alueensa

alueensa

Par

-ta

aluettani

alueitani / aluehiani

aluettasi

alueitasi / aluehiasi

aluettansa / aluettaan

alueitansa / alueitaan / aluehiansa / aluehiaan

Gen

-n

alueeni

alueitteni / alueideni / aluehieni / aluehitteni

alueesi

alueittesi / alueidesi / aluehiesi / aluehittesi

alueensa

alueittensa / alueidensa / aluehiensa / aluehittensa

Ill

mihin

alueeseeni

alueisiini / alueihini / aluehisini

alueeseesi

alueisiisi / alueihisi / aluehisisi

alueeseensa

alueisiinsa / alueihinsa / aluehisinsa

Ine

-ssa

alueessani

aluehissani / alueissani

alueessasi

aluehissasi / alueissasi

alueessansa / alueessaan

aluehissansa / aluehissaan / alueissansa / alueissaan

Ela

-sta

alueestani

aluehistani / alueistani

alueestasi

aluehistasi / alueistasi

alueestansa / alueestaan

aluehistansa / aluehistaan / alueistansa / alueistaan

All

-lle

alueelleni

aluehilleni / alueilleni

alueellesi

aluehillesi / alueillesi

alueellensa / alueelleen

aluehillensa / aluehillean / alueillensa / alueillean

Ade

-lla

alueellani

aluehillani / alueillani

alueellasi

aluehillasi / alueillasi

alueellansa / alueellaan

aluehillansa / aluehillaan / alueillansa / alueillaan

Abl

-lta

alueeltani

aluehiltani / alueiltani

alueeltasi

aluehiltasi / alueiltasi

alueeltansa / alueeltaan

aluehiltansa / aluehiltaan / alueiltansa / alueiltaan

Tra

-ksi

alueekseni

aluehikseni / alueikseni

alueeksesi

aluehiksesi / alueiksesi

alueeksensa / alueekseen

aluehikseen / aluehiksensa / alueikseen / alueiksensa

Ess

-na

alueenani

aluehinani / alueinani

alueenasi

aluehinasi / alueinasi

alueenansa / alueenaan

aluehinansa / aluehinaan / alueinansa / alueinaan

Abe

-tta

alueettani

aluehittani / alueittani

alueettasi

aluehittasi / alueittasi

alueettansa / alueettaan

aluehittansa / aluehittaan / alueittansa / alueittaan

Com

-ne

-

aluehineni / alueineni

-

aluehinesi / alueinesi

-

aluehineen / aluehinensa / alueineen / alueinensa

Singular

Plural

Nom

-

alueeni

alueesi

alueensa

alueeni

alueesi

alueensa

Par

-ta

aluettani

aluettasi

aluettansa / aluettaan

alueitani / aluehiani

alueitasi / aluehiasi

alueitansa / alueitaan / aluehiansa / aluehiaan

Gen

-n

alueeni

alueesi

alueensa

alueitteni / alueideni / aluehieni / aluehitteni

alueittesi / alueidesi / aluehiesi / aluehittesi

alueittensa / alueidensa / aluehiensa / aluehittensa

Ill

mihin

alueeseeni

alueeseesi

alueeseensa

alueisiini / alueihini / aluehisini

alueisiisi / alueihisi / aluehisisi

alueisiinsa / alueihinsa / aluehisinsa

Ine

-ssa

alueessani

alueessasi

alueessansa / alueessaan

aluehissani / alueissani

aluehissasi / alueissasi

aluehissansa / aluehissaan / alueissansa / alueissaan

Ela

-sta

alueestani

alueestasi

alueestansa / alueestaan

aluehistani / alueistani

aluehistasi / alueistasi

aluehistansa / aluehistaan / alueistansa / alueistaan

All

-lle

alueelleni

alueellesi

alueellensa / alueelleen

aluehilleni / alueilleni

aluehillesi / alueillesi

aluehillensa / aluehillean / alueillensa / alueillean

Ade

-lla

alueellani

alueellasi

alueellansa / alueellaan

aluehillani / alueillani

aluehillasi / alueillasi

aluehillansa / aluehillaan / alueillansa / alueillaan

Abl

-lta

alueeltani

alueeltasi

alueeltansa / alueeltaan

aluehiltani / alueiltani

aluehiltasi / alueiltasi

aluehiltansa / aluehiltaan / alueiltansa / alueiltaan

Tra

-ksi

alueekseni

alueeksesi

alueeksensa / alueekseen

aluehikseni / alueikseni

aluehiksesi / alueiksesi

aluehikseen / aluehiksensa / alueikseen / alueiksensa

Ess

-na

alueenani

alueenasi

alueenansa / alueenaan

aluehinani / alueinani

aluehinasi / alueinasi

aluehinansa / aluehinaan / alueinansa / alueinaan

Abe

-tta

alueettani

alueettasi

alueettansa / alueettaan

aluehittani / alueittani

aluehittasi / alueittasi

aluehittansa / aluehittaan / alueittansa / alueittaan

Com

-ne

-

-

-

aluehineni / alueineni

aluehinesi / alueinesi

aluehineen / aluehinensa / alueineen / alueinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alueemme

alueemme

alueenne

alueenne

alueensa

alueensa

Par

-ta

aluettamme

alueitamme / aluehiamme

aluettanne

alueitanne / aluehianne

aluettansa / aluettaan

alueitansa / alueitaan / aluehiansa / aluehiaan

Gen

-n

alueemme

alueittemme / alueidemme / aluehiemme / aluehittemme

alueenne

alueittenne / alueidenne / aluehienne / aluehittenne

alueensa

alueittensa / alueidensa / aluehiensa / aluehittensa

Ill

mihin

alueeseemme

alueisiimme / alueihimme / aluehisimme

alueeseenne

alueisiinne / alueihinne / aluehisinne

alueeseensa

alueisiinsa / alueihinsa / aluehisinsa

Ine

-ssa

alueessamme

aluehissamme / alueissamme

alueessanne

aluehissanne / alueissanne

alueessansa / alueessaan

aluehissansa / aluehissaan / alueissansa / alueissaan

Ela

-sta

alueestamme

aluehistamme / alueistamme

alueestanne

aluehistanne / alueistanne

alueestansa / alueestaan

aluehistansa / aluehistaan / alueistansa / alueistaan

All

-lle

alueellemme

aluehillemme / alueillemme

alueellenne

aluehillenne / alueillenne

alueellensa / alueelleen

aluehillensa / aluehillean / alueillensa / alueillean

Ade

-lla

alueellamme

aluehillamme / alueillamme

alueellanne

aluehillanne / alueillanne

alueellansa / alueellaan

aluehillansa / aluehillaan / alueillansa / alueillaan

Abl

-lta

alueeltamme

aluehiltamme / alueiltamme

alueeltanne

aluehiltanne / alueiltanne

alueeltansa / alueeltaan

aluehiltansa / aluehiltaan / alueiltansa / alueiltaan

Tra

-ksi

alueeksemme

aluehiksemme / alueiksemme

alueeksenne

aluehiksenne / alueiksenne

alueeksensa / alueekseen

aluehikseen / aluehiksensa / alueikseen / alueiksensa

Ess

-na

alueenamme

aluehinamme / alueinamme

alueenanne

aluehinanne / alueinanne

alueenansa / alueenaan

aluehinansa / aluehinaan / alueinansa / alueinaan

Abe

-tta

alueettamme

aluehittamme / alueittamme

alueettanne

aluehittanne / alueittanne

alueettansa / alueettaan

aluehittansa / aluehittaan / alueittansa / alueittaan

Com

-ne

-

aluehinemme / alueinemme

-

aluehinenne / alueinenne

-

aluehineen / aluehinensa / alueineen / alueinensa

Singular

Plural

Nom

-

alueemme

alueenne

alueensa

alueemme

alueenne

alueensa

Par

-ta

aluettamme

aluettanne

aluettansa / aluettaan

alueitamme / aluehiamme

alueitanne / aluehianne

alueitansa / alueitaan / aluehiansa / aluehiaan

Gen

-n

alueemme

alueenne

alueensa

alueittemme / alueidemme / aluehiemme / aluehittemme

alueittenne / alueidenne / aluehienne / aluehittenne

alueittensa / alueidensa / aluehiensa / aluehittensa

Ill

mihin

alueeseemme

alueeseenne

alueeseensa

alueisiimme / alueihimme / aluehisimme

alueisiinne / alueihinne / aluehisinne

alueisiinsa / alueihinsa / aluehisinsa

Ine

-ssa

alueessamme

alueessanne

alueessansa / alueessaan

aluehissamme / alueissamme

aluehissanne / alueissanne

aluehissansa / aluehissaan / alueissansa / alueissaan

Ela

-sta

alueestamme

alueestanne

alueestansa / alueestaan

aluehistamme / alueistamme

aluehistanne / alueistanne

aluehistansa / aluehistaan / alueistansa / alueistaan

All

-lle

alueellemme

alueellenne

alueellensa / alueelleen

aluehillemme / alueillemme

aluehillenne / alueillenne

aluehillensa / aluehillean / alueillensa / alueillean

Ade

-lla

alueellamme

alueellanne

alueellansa / alueellaan

aluehillamme / alueillamme

aluehillanne / alueillanne

aluehillansa / aluehillaan / alueillansa / alueillaan

Abl

-lta

alueeltamme

alueeltanne

alueeltansa / alueeltaan

aluehiltamme / alueiltamme

aluehiltanne / alueiltanne

aluehiltansa / aluehiltaan / alueiltansa / alueiltaan

Tra

-ksi

alueeksemme

alueeksenne

alueeksensa / alueekseen

aluehiksemme / alueiksemme

aluehiksenne / alueiksenne

aluehikseen / aluehiksensa / alueikseen / alueiksensa

Ess

-na

alueenamme

alueenanne

alueenansa / alueenaan

aluehinamme / alueinamme

aluehinanne / alueinanne

aluehinansa / aluehinaan / alueinansa / alueinaan

Abe

-tta

alueettamme

alueettanne

alueettansa / alueettaan

aluehittamme / alueittamme

aluehittanne / alueittanne

aluehittansa / aluehittaan / alueittansa / alueittaan

Com

-ne

-

-

-

aluehinemme / alueinemme

aluehinenne / alueinenne

aluehineen / aluehinensa / alueineen / alueinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept