logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mammona, noun

Word analysis
mammonajumalan

mammonajumalan

mammona

Noun, Singular Nominative

+ jumala

Noun, Singular Genitive

mam

Noun, Singular Nominative

+ mon

Noun, Singular Nominative

+ aju

Noun, Singular Nominative

+ malka

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mammona

mammonat

Par

-ta

mammonaa

mammonoita / mammonia

Gen

-n

mammonan

mammonoitten / mammonoiden / mammonien

Ill

mihin

mammonaan

mammonoihin / mammoniin

Ine

-ssa

mammonassa

mammonoissa / mammonissa

Ela

-sta

mammonasta

mammonoista / mammonista

All

-lle

mammonalle

mammonoille / mammonille

Ade

-lla

mammonalla

mammonoilla / mammonilla

Abl

-lta

mammonalta

mammonoilta / mammonilta

Tra

-ksi

mammonaksi

mammonoiksi / mammoniksi

Ess

-na

mammonana

mammonoina / mammonina

Abe

-tta

mammonatta

mammonoitta / mammonitta

Com

-ne

-

mammonoine / mammonine

Ins

-in

-

mammonoin / mammonin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mammona

mammonat

Par

-ta

mammonaa

mammonoita / mammonia

Gen

-n

mammonan

mammonoitten / mammonoiden / mammonien

Ill

mihin

mammonaan

mammonoihin / mammoniin

Ine

-ssa

mammonassa

mammonoissa / mammonissa

Ela

-sta

mammonasta

mammonoista / mammonista

All

-lle

mammonalle

mammonoille / mammonille

Ade

-lla

mammonalla

mammonoilla / mammonilla

Abl

-lta

mammonalta

mammonoilta / mammonilta

Tra

-ksi

mammonaksi

mammonoiksi / mammoniksi

Ess

-na

mammonana

mammonoina / mammonina

Abe

-tta

mammonatta

mammonoitta / mammonitta

Com

-ne

-

mammonoine / mammonine

Ins

-in

-

mammonoin / mammonin

lucre mammona, voitto, raha, hyöty
mammon mammona
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; LDS Saan mainetta ja mammonaa. So I can come back to Tirzah with stature and wealth. Hänestä riittää mammonaa jokaiselle! There will be wealth and glory for every man here. Sinulla on ollut mammonaa yhtä kauan. You have been heavy with gold for equal years. Kirjm.”epävanhurskauden mammonalla”. Lit., “ mammon of the unrighteousness.”. Luulin, ettet halua maallista mammonaa. I thought you had no interest in worldly possessions. Et tullut etsimään mainetta ja mammonaa. It's not fame and fortune you came lacking far, Sherrie. Hän lupasi minulle mainetta ja mammonaa. He provides board and lodging for me. Ette voi palvella Jumalaa ja mammonaa... “You cannot slave for God and for Riches. . .. En havittele mammonaa, joten olen lahjomaton. I desire no... riches... so I'm incorruptible. Te ette voi palvella sekä Jumalaa että mammonaa.. Ye cannot serve God and mammon.'. Show more arrow right

Wiktionary

mammon, Mammon (wealth, material avarice) Show more arrow right

Wikipedia

Mammon Mammon /ˈmæmən/ in the New Testament of the Bible is commonly thought to mean money, material wealth, or any entity that promises wealth, and is associated with the greedy pursuit of gain. The Gospel of Matthew and the Gospel of Luke both quote Jesus using the word in a phrase often rendered in English as "You cannot serve both God and mammon.". Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mammonani

mammonani

mammonasi

mammonasi

mammonansa

mammonansa

Par

-ta

mammonaani

mammonoitani / mammoniani

mammonaasi

mammonoitasi / mammoniasi

mammonaansa

mammonoitansa / mammonoitaan / mammoniansa / mammoniaan

Gen

-n

mammonani

mammonoitteni / mammonoideni / mammonieni

mammonasi

mammonoittesi / mammonoidesi / mammoniesi

mammonansa

mammonoittensa / mammonoidensa / mammoniensa

Ill

mihin

mammonaani

mammonoihini / mammoniini

mammonaasi

mammonoihisi / mammoniisi

mammonaansa

mammonoihinsa / mammoniinsa

Ine

-ssa

mammonassani

mammonoissani / mammonissani

mammonassasi

mammonoissasi / mammonissasi

mammonassansa / mammonassaan

mammonoissansa / mammonoissaan / mammonissansa / mammonissaan

Ela

-sta

mammonastani

mammonoistani / mammonistani

mammonastasi

mammonoistasi / mammonistasi

mammonastansa / mammonastaan

mammonoistansa / mammonoistaan / mammonistansa / mammonistaan

All

-lle

mammonalleni

mammonoilleni / mammonilleni

mammonallesi

mammonoillesi / mammonillesi

mammonallensa / mammonalleen

mammonoillensa / mammonoillean / mammonillensa / mammonillean

Ade

-lla

mammonallani

mammonoillani / mammonillani

mammonallasi

mammonoillasi / mammonillasi

mammonallansa / mammonallaan

mammonoillansa / mammonoillaan / mammonillansa / mammonillaan

Abl

-lta

mammonaltani

mammonoiltani / mammoniltani

mammonaltasi

mammonoiltasi / mammoniltasi

mammonaltansa / mammonaltaan

mammonoiltansa / mammonoiltaan / mammoniltansa / mammoniltaan

Tra

-ksi

mammonakseni

mammonoikseni / mammonikseni

mammonaksesi

mammonoiksesi / mammoniksesi

mammonaksensa / mammonakseen

mammonoikseen / mammonoiksensa / mammonikseen / mammoniksensa

Ess

-na

mammonanani

mammonoinani / mammoninani

mammonanasi

mammonoinasi / mammoninasi

mammonanansa / mammonanaan

mammonoinansa / mammonoinaan / mammoninansa / mammoninaan

Abe

-tta

mammonattani

mammonoittani / mammonittani

mammonattasi

mammonoittasi / mammonittasi

mammonattansa / mammonattaan

mammonoittansa / mammonoittaan / mammonittansa / mammonittaan

Com

-ne

-

mammonoineni / mammonineni

-

mammonoinesi / mammoninesi

-

mammonoineen / mammonoinensa / mammonineen / mammoninensa

Singular

Plural

Nom

-

mammonani

mammonasi

mammonansa

mammonani

mammonasi

mammonansa

Par

-ta

mammonaani

mammonaasi

mammonaansa

mammonoitani / mammoniani

mammonoitasi / mammoniasi

mammonoitansa / mammonoitaan / mammoniansa / mammoniaan

Gen

-n

mammonani

mammonasi

mammonansa

mammonoitteni / mammonoideni / mammonieni

mammonoittesi / mammonoidesi / mammoniesi

mammonoittensa / mammonoidensa / mammoniensa

Ill

mihin

mammonaani

mammonaasi

mammonaansa

mammonoihini / mammoniini

mammonoihisi / mammoniisi

mammonoihinsa / mammoniinsa

Ine

-ssa

mammonassani

mammonassasi

mammonassansa / mammonassaan

mammonoissani / mammonissani

mammonoissasi / mammonissasi

mammonoissansa / mammonoissaan / mammonissansa / mammonissaan

Ela

-sta

mammonastani

mammonastasi

mammonastansa / mammonastaan

mammonoistani / mammonistani

mammonoistasi / mammonistasi

mammonoistansa / mammonoistaan / mammonistansa / mammonistaan

All

-lle

mammonalleni

mammonallesi

mammonallensa / mammonalleen

mammonoilleni / mammonilleni

mammonoillesi / mammonillesi

mammonoillensa / mammonoillean / mammonillensa / mammonillean

Ade

-lla

mammonallani

mammonallasi

mammonallansa / mammonallaan

mammonoillani / mammonillani

mammonoillasi / mammonillasi

mammonoillansa / mammonoillaan / mammonillansa / mammonillaan

Abl

-lta

mammonaltani

mammonaltasi

mammonaltansa / mammonaltaan

mammonoiltani / mammoniltani

mammonoiltasi / mammoniltasi

mammonoiltansa / mammonoiltaan / mammoniltansa / mammoniltaan

Tra

-ksi

mammonakseni

mammonaksesi

mammonaksensa / mammonakseen

mammonoikseni / mammonikseni

mammonoiksesi / mammoniksesi

mammonoikseen / mammonoiksensa / mammonikseen / mammoniksensa

Ess

-na

mammonanani

mammonanasi

mammonanansa / mammonanaan

mammonoinani / mammoninani

mammonoinasi / mammoninasi

mammonoinansa / mammonoinaan / mammoninansa / mammoninaan

Abe

-tta

mammonattani

mammonattasi

mammonattansa / mammonattaan

mammonoittani / mammonittani

mammonoittasi / mammonittasi

mammonoittansa / mammonoittaan / mammonittansa / mammonittaan

Com

-ne

-

-

-

mammonoineni / mammonineni

mammonoinesi / mammoninesi

mammonoineen / mammonoinensa / mammonineen / mammoninensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mammonamme

mammonamme

mammonanne

mammonanne

mammonansa

mammonansa

Par

-ta

mammonaamme

mammonoitamme / mammoniamme

mammonaanne

mammonoitanne / mammonianne

mammonaansa

mammonoitansa / mammonoitaan / mammoniansa / mammoniaan

Gen

-n

mammonamme

mammonoittemme / mammonoidemme / mammoniemme

mammonanne

mammonoittenne / mammonoidenne / mammonienne

mammonansa

mammonoittensa / mammonoidensa / mammoniensa

Ill

mihin

mammonaamme

mammonoihimme / mammoniimme

mammonaanne

mammonoihinne / mammoniinne

mammonaansa

mammonoihinsa / mammoniinsa

Ine

-ssa

mammonassamme

mammonoissamme / mammonissamme

mammonassanne

mammonoissanne / mammonissanne

mammonassansa / mammonassaan

mammonoissansa / mammonoissaan / mammonissansa / mammonissaan

Ela

-sta

mammonastamme

mammonoistamme / mammonistamme

mammonastanne

mammonoistanne / mammonistanne

mammonastansa / mammonastaan

mammonoistansa / mammonoistaan / mammonistansa / mammonistaan

All

-lle

mammonallemme

mammonoillemme / mammonillemme

mammonallenne

mammonoillenne / mammonillenne

mammonallensa / mammonalleen

mammonoillensa / mammonoillean / mammonillensa / mammonillean

Ade

-lla

mammonallamme

mammonoillamme / mammonillamme

mammonallanne

mammonoillanne / mammonillanne

mammonallansa / mammonallaan

mammonoillansa / mammonoillaan / mammonillansa / mammonillaan

Abl

-lta

mammonaltamme

mammonoiltamme / mammoniltamme

mammonaltanne

mammonoiltanne / mammoniltanne

mammonaltansa / mammonaltaan

mammonoiltansa / mammonoiltaan / mammoniltansa / mammoniltaan

Tra

-ksi

mammonaksemme

mammonoiksemme / mammoniksemme

mammonaksenne

mammonoiksenne / mammoniksenne

mammonaksensa / mammonakseen

mammonoikseen / mammonoiksensa / mammonikseen / mammoniksensa

Ess

-na

mammonanamme

mammonoinamme / mammoninamme

mammonananne

mammonoinanne / mammoninanne

mammonanansa / mammonanaan

mammonoinansa / mammonoinaan / mammoninansa / mammoninaan

Abe

-tta

mammonattamme

mammonoittamme / mammonittamme

mammonattanne

mammonoittanne / mammonittanne

mammonattansa / mammonattaan

mammonoittansa / mammonoittaan / mammonittansa / mammonittaan

Com

-ne

-

mammonoinemme / mammoninemme

-

mammonoinenne / mammoninenne

-

mammonoineen / mammonoinensa / mammonineen / mammoninensa

Singular

Plural

Nom

-

mammonamme

mammonanne

mammonansa

mammonamme

mammonanne

mammonansa

Par

-ta

mammonaamme

mammonaanne

mammonaansa

mammonoitamme / mammoniamme

mammonoitanne / mammonianne

mammonoitansa / mammonoitaan / mammoniansa / mammoniaan

Gen

-n

mammonamme

mammonanne

mammonansa

mammonoittemme / mammonoidemme / mammoniemme

mammonoittenne / mammonoidenne / mammonienne

mammonoittensa / mammonoidensa / mammoniensa

Ill

mihin

mammonaamme

mammonaanne

mammonaansa

mammonoihimme / mammoniimme

mammonoihinne / mammoniinne

mammonoihinsa / mammoniinsa

Ine

-ssa

mammonassamme

mammonassanne

mammonassansa / mammonassaan

mammonoissamme / mammonissamme

mammonoissanne / mammonissanne

mammonoissansa / mammonoissaan / mammonissansa / mammonissaan

Ela

-sta

mammonastamme

mammonastanne

mammonastansa / mammonastaan

mammonoistamme / mammonistamme

mammonoistanne / mammonistanne

mammonoistansa / mammonoistaan / mammonistansa / mammonistaan

All

-lle

mammonallemme

mammonallenne

mammonallensa / mammonalleen

mammonoillemme / mammonillemme

mammonoillenne / mammonillenne

mammonoillensa / mammonoillean / mammonillensa / mammonillean

Ade

-lla

mammonallamme

mammonallanne

mammonallansa / mammonallaan

mammonoillamme / mammonillamme

mammonoillanne / mammonillanne

mammonoillansa / mammonoillaan / mammonillansa / mammonillaan

Abl

-lta

mammonaltamme

mammonaltanne

mammonaltansa / mammonaltaan

mammonoiltamme / mammoniltamme

mammonoiltanne / mammoniltanne

mammonoiltansa / mammonoiltaan / mammoniltansa / mammoniltaan

Tra

-ksi

mammonaksemme

mammonaksenne

mammonaksensa / mammonakseen

mammonoiksemme / mammoniksemme

mammonoiksenne / mammoniksenne

mammonoikseen / mammonoiksensa / mammonikseen / mammoniksensa

Ess

-na

mammonanamme

mammonananne

mammonanansa / mammonanaan

mammonoinamme / mammoninamme

mammonoinanne / mammoninanne

mammonoinansa / mammonoinaan / mammoninansa / mammoninaan

Abe

-tta

mammonattamme

mammonattanne

mammonattansa / mammonattaan

mammonoittamme / mammonittamme

mammonoittanne / mammonittanne

mammonoittansa / mammonoittaan / mammonittansa / mammonittaan

Com

-ne

-

-

-

mammonoinemme / mammoninemme

mammonoinenne / mammoninenne

mammonoineen / mammonoinensa / mammonineen / mammoninensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jumala / jumal

jumalat

Par

-ta

jumalaa / jumalata

jumalia

Gen

-n

jumalan

jumalien / jumalten

Ill

mihin

jumalaan

jumaliin

Ine

-ssa

jumalassa

jumalissa

Ela

-sta

jumalasta

jumalista

All

-lle

jumalalle

jumalille

Ade

-lla

jumalalla

jumalilla

Abl

-lta

jumalalta

jumalilta

Tra

-ksi

jumalaksi

jumaliksi

Ess

-na

jumalana

jumalina

Abe

-tta

jumalatta

jumalitta

Com

-ne

-

jumaline

Ins

-in

-

jumalin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jumala / jumal

jumalat

Par

-ta

jumalaa / jumalata

jumalia

Gen

-n

jumalan

jumalien / jumalten

Ill

mihin

jumalaan

jumaliin

Ine

-ssa

jumalassa

jumalissa

Ela

-sta

jumalasta

jumalista

All

-lle

jumalalle

jumalille

Ade

-lla

jumalalla

jumalilla

Abl

-lta

jumalalta

jumalilta

Tra

-ksi

jumalaksi

jumaliksi

Ess

-na

jumalana

jumalina

Abe

-tta

jumalatta

jumalitta

Com

-ne

-

jumaline

Ins

-in

-

jumalin

God jumala
deity jumaluus, jumala, jumalolento
divinity jumaluus, jumalallisuus, jumala, jumalolento, jumaluusoppi, teologia
God
the Lord
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl v7, sentence 3585; Opus; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 3462322; Europarl Parallel Corpus; OPUS; jw2019 Jumala on tuomari. The judge is God. En usko jumaliin. I don't believe in gods. Jumala antaa meille voimaa ja uskoa. God gives us strength and faith. Jumala on kaikkivaltias ja armollinen. God is all-powerful and merciful. Puhun yleensä jumalista. I usually talk about God. Oih, jumalan kiitos! Oh, thank God! Jumala auttaa niitä, jotka auttavat itseään. God helps those who help themselves. Emme voi tippua jumalista. We cannot fall from God. Puuttuiko Jumala asioihin aina? Intervention the Norm? Jumalten aseet? The Armour of God? Show more arrow right

Wiktionary

god deity, god Show more arrow right julkijumalinen jumalainen jumalallinenjumalallisuus jumalatar jumalaton jumalinen jumalolento jumaluus Show more arrow right auringonjumalaepäjumalajumalaapelkääväjumalakuvajumalanilmajumalankieltäjäjumalankuvajumalanluomajumalanpalvelusjumalanpelkojumalanpilkkajumalansanajumalanviljajumalanäitijumalasuhdemerenjumalapuolijumalapuujumalarakkaudenjumalaviininjumalaylijumala Show more arrow right From Proto-Finnic jumala, from Proto-Finno-Permic juma (“sky, god”), probably borrowed from Proto-Indo-Iranian [Term?] (compare Sanskrit द्युम्न (dyumna, “splendor”), Sanskrit द्युमत् (dyumat, “bright; an epithet of Indra”)) or earlier Indo-European. Show more arrow right

Wikipedia

God God, in monotheistic thought, is conceived of as the supreme being, creator, and principal object of faith. God is usually conceived of as being omnipotent (all-powerful), omniscient (all-knowing), omnipresent (all-present) and omnibenevolent (all-good) as well as having an eternal and necessary existence. God is most often held to be incorporeal (immaterial). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jumalani

jumalani

jumalasi

jumalasi

jumalansa

jumalansa

Par

-ta

jumalaani / jumalatani

jumaliani

jumalaasi / jumalatasi

jumaliasi

jumalaansa / jumalatansa / jumalataan

jumaliansa / jumaliaan

Gen

-n

jumalani

jumalieni / jumalteni

jumalasi

jumaliesi / jumaltesi

jumalansa

jumaliensa / jumaltensa

Ill

mihin

jumalaani

jumaliini

jumalaasi

jumaliisi

jumalaansa

jumaliinsa

Ine

-ssa

jumalassani

jumalissani

jumalassasi

jumalissasi

jumalassansa / jumalassaan

jumalissansa / jumalissaan

Ela

-sta

jumalastani

jumalistani

jumalastasi

jumalistasi

jumalastansa / jumalastaan

jumalistansa / jumalistaan

All

-lle

jumalalleni

jumalilleni

jumalallesi

jumalillesi

jumalallensa / jumalalleen

jumalillensa / jumalillean

Ade

-lla

jumalallani

jumalillani

jumalallasi

jumalillasi

jumalallansa / jumalallaan

jumalillansa / jumalillaan

Abl

-lta

jumalaltani

jumaliltani

jumalaltasi

jumaliltasi

jumalaltansa / jumalaltaan

jumaliltansa / jumaliltaan

Tra

-ksi

jumalakseni

jumalikseni

jumalaksesi

jumaliksesi

jumalaksensa / jumalakseen

jumaliksensa / jumalikseen

Ess

-na

jumalanani

jumalinani

jumalanasi

jumalinasi

jumalanansa / jumalanaan

jumalinansa / jumalinaan

Abe

-tta

jumalattani

jumalittani

jumalattasi

jumalittasi

jumalattansa / jumalattaan

jumalittansa / jumalittaan

Com

-ne

-

jumalineni

-

jumalinesi

-

jumalinensa / jumalineen

Singular

Plural

Nom

-

jumalani

jumalasi

jumalansa

jumalani

jumalasi

jumalansa

Par

-ta

jumalaani / jumalatani

jumalaasi / jumalatasi

jumalaansa / jumalatansa / jumalataan

jumaliani

jumaliasi

jumaliansa / jumaliaan

Gen

-n

jumalani

jumalasi

jumalansa

jumalieni / jumalteni

jumaliesi / jumaltesi

jumaliensa / jumaltensa

Ill

mihin

jumalaani

jumalaasi

jumalaansa

jumaliini

jumaliisi

jumaliinsa

Ine

-ssa

jumalassani

jumalassasi

jumalassansa / jumalassaan

jumalissani

jumalissasi

jumalissansa / jumalissaan

Ela

-sta

jumalastani

jumalastasi

jumalastansa / jumalastaan

jumalistani

jumalistasi

jumalistansa / jumalistaan

All

-lle

jumalalleni

jumalallesi

jumalallensa / jumalalleen

jumalilleni

jumalillesi

jumalillensa / jumalillean

Ade

-lla

jumalallani

jumalallasi

jumalallansa / jumalallaan

jumalillani

jumalillasi

jumalillansa / jumalillaan

Abl

-lta

jumalaltani

jumalaltasi

jumalaltansa / jumalaltaan

jumaliltani

jumaliltasi

jumaliltansa / jumaliltaan

Tra

-ksi

jumalakseni

jumalaksesi

jumalaksensa / jumalakseen

jumalikseni

jumaliksesi

jumaliksensa / jumalikseen

Ess

-na

jumalanani

jumalanasi

jumalanansa / jumalanaan

jumalinani

jumalinasi

jumalinansa / jumalinaan

Abe

-tta

jumalattani

jumalattasi

jumalattansa / jumalattaan

jumalittani

jumalittasi

jumalittansa / jumalittaan

Com

-ne

-

-

-

jumalineni

jumalinesi

jumalinensa / jumalineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jumalamme

jumalamme

jumalanne

jumalanne

jumalansa

jumalansa

Par

-ta

jumalaamme / jumalatamme

jumaliamme

jumalaanne / jumalatanne

jumalianne

jumalaansa / jumalatansa / jumalataan

jumaliansa / jumaliaan

Gen

-n

jumalamme

jumaliemme / jumaltemme

jumalanne

jumalienne / jumaltenne

jumalansa

jumaliensa / jumaltensa

Ill

mihin

jumalaamme

jumaliimme

jumalaanne

jumaliinne

jumalaansa

jumaliinsa

Ine

-ssa

jumalassamme

jumalissamme

jumalassanne

jumalissanne

jumalassansa / jumalassaan

jumalissansa / jumalissaan

Ela

-sta

jumalastamme

jumalistamme

jumalastanne

jumalistanne

jumalastansa / jumalastaan

jumalistansa / jumalistaan

All

-lle

jumalallemme

jumalillemme

jumalallenne

jumalillenne

jumalallensa / jumalalleen

jumalillensa / jumalillean

Ade

-lla

jumalallamme

jumalillamme

jumalallanne

jumalillanne

jumalallansa / jumalallaan

jumalillansa / jumalillaan

Abl

-lta

jumalaltamme

jumaliltamme

jumalaltanne

jumaliltanne

jumalaltansa / jumalaltaan

jumaliltansa / jumaliltaan

Tra

-ksi

jumalaksemme

jumaliksemme

jumalaksenne

jumaliksenne

jumalaksensa / jumalakseen

jumaliksensa / jumalikseen

Ess

-na

jumalanamme

jumalinamme

jumalananne

jumalinanne

jumalanansa / jumalanaan

jumalinansa / jumalinaan

Abe

-tta

jumalattamme

jumalittamme

jumalattanne

jumalittanne

jumalattansa / jumalattaan

jumalittansa / jumalittaan

Com

-ne

-

jumalinemme

-

jumalinenne

-

jumalinensa / jumalineen

Singular

Plural

Nom

-

jumalamme

jumalanne

jumalansa

jumalamme

jumalanne

jumalansa

Par

-ta

jumalaamme / jumalatamme

jumalaanne / jumalatanne

jumalaansa / jumalatansa / jumalataan

jumaliamme

jumalianne

jumaliansa / jumaliaan

Gen

-n

jumalamme

jumalanne

jumalansa

jumaliemme / jumaltemme

jumalienne / jumaltenne

jumaliensa / jumaltensa

Ill

mihin

jumalaamme

jumalaanne

jumalaansa

jumaliimme

jumaliinne

jumaliinsa

Ine

-ssa

jumalassamme

jumalassanne

jumalassansa / jumalassaan

jumalissamme

jumalissanne

jumalissansa / jumalissaan

Ela

-sta

jumalastamme

jumalastanne

jumalastansa / jumalastaan

jumalistamme

jumalistanne

jumalistansa / jumalistaan

All

-lle

jumalallemme

jumalallenne

jumalallensa / jumalalleen

jumalillemme

jumalillenne

jumalillensa / jumalillean

Ade

-lla

jumalallamme

jumalallanne

jumalallansa / jumalallaan

jumalillamme

jumalillanne

jumalillansa / jumalillaan

Abl

-lta

jumalaltamme

jumalaltanne

jumalaltansa / jumalaltaan

jumaliltamme

jumaliltanne

jumaliltansa / jumaliltaan

Tra

-ksi

jumalaksemme

jumalaksenne

jumalaksensa / jumalakseen

jumaliksemme

jumaliksenne

jumaliksensa / jumalikseen

Ess

-na

jumalanamme

jumalananne

jumalanansa / jumalanaan

jumalinamme

jumalinanne

jumalinansa / jumalinaan

Abe

-tta

jumalattamme

jumalattanne

jumalattansa / jumalattaan

jumalittamme

jumalittanne

jumalittansa / jumalittaan

Com

-ne

-

-

-

jumalinemme

jumalinenne

jumalinensa / jumalineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mam

mamit

Par

-ta

mamia

mameja

Gen

-n

mamin

mamien

Ill

mihin

mamiin

mameihin

Ine

-ssa

mamissa

mameissa

Ela

-sta

mamista

mameista

All

-lle

mamille

mameille

Ade

-lla

mamilla

mameilla

Abl

-lta

mamilta

mameilta

Tra

-ksi

mamiksi

mameiksi

Ess

-na

mamina

mameina

Abe

-tta

mamitta

mameitta

Com

-ne

-

mameine

Ins

-in

-

mamein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mam

mamit

Par

-ta

mamia

mameja

Gen

-n

mamin

mamien

Ill

mihin

mamiin

mameihin

Ine

-ssa

mamissa

mameissa

Ela

-sta

mamista

mameista

All

-lle

mamille

mameille

Ade

-lla

mamilla

mameilla

Abl

-lta

mamilta

mameilta

Tra

-ksi

mamiksi

mameiksi

Ess

-na

mamina

mameina

Abe

-tta

mamitta

mameitta

Com

-ne

-

mameine

Ins

-in

-

mamein

mam
The MAM
mâm
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; opensubtitles2 Mam tuli juuri kotiin töistä. Mam just got home from work. Vauva imee mam. The baby is sucking on a pacifier. Mam on tärkeä osa vauvan elämää. Mam is an important part of a baby's life. Mam oli koko illan tietokoneella. Mam was on the computer all evening. Äiti unohti mam kotiin. The mother forgot the pacifier at home. Äiti antoi vauvalle mam. The mother gave the baby a dummy. Maminapa on täällä. The maminapa is here. Mam voi olla hyödyllinen vauvoille. A dummy can be useful for babies. Oliko ikävä mamia? You missed Mommy, didn' t you? Maminapa oli täynnä leluja. The maminapa was full of toys. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mamini

mamini

mamisi

mamisi

maminsa

maminsa

Par

-ta

mamiani

mamejani

mamiasi

mamejasi

mamiansa / mamiaan

mamejansa / mamejaan

Gen

-n

mamini

mamieni

mamisi

mamiesi

maminsa

mamiensa

Ill

mihin

mamiini

mameihini

mamiisi

mameihisi

mamiinsa

mameihinsa

Ine

-ssa

mamissani

mameissani

mamissasi

mameissasi

mamissansa / mamissaan

mameissansa / mameissaan

Ela

-sta

mamistani

mameistani

mamistasi

mameistasi

mamistansa / mamistaan

mameistansa / mameistaan

All

-lle

mamilleni

mameilleni

mamillesi

mameillesi

mamillensa / mamilleen

mameillensa / mameillean

Ade

-lla

mamillani

mameillani

mamillasi

mameillasi

mamillansa / mamillaan

mameillansa / mameillaan

Abl

-lta

mamiltani

mameiltani

mamiltasi

mameiltasi

mamiltansa / mamiltaan

mameiltansa / mameiltaan

Tra

-ksi

mamikseni

mameikseni

mamiksesi

mameiksesi

mamiksensa / mamikseen

mameiksensa / mameikseen

Ess

-na

maminani

mameinani

maminasi

mameinasi

maminansa / maminaan

mameinansa / mameinaan

Abe

-tta

mamittani

mameittani

mamittasi

mameittasi

mamittansa / mamittaan

mameittansa / mameittaan

Com

-ne

-

mameineni

-

mameinesi

-

mameinensa / mameineen

Singular

Plural

Nom

-

mamini

mamisi

maminsa

mamini

mamisi

maminsa

Par

-ta

mamiani

mamiasi

mamiansa / mamiaan

mamejani

mamejasi

mamejansa / mamejaan

Gen

-n

mamini

mamisi

maminsa

mamieni

mamiesi

mamiensa

Ill

mihin

mamiini

mamiisi

mamiinsa

mameihini

mameihisi

mameihinsa

Ine

-ssa

mamissani

mamissasi

mamissansa / mamissaan

mameissani

mameissasi

mameissansa / mameissaan

Ela

-sta

mamistani

mamistasi

mamistansa / mamistaan

mameistani

mameistasi

mameistansa / mameistaan

All

-lle

mamilleni

mamillesi

mamillensa / mamilleen

mameilleni

mameillesi

mameillensa / mameillean

Ade

-lla

mamillani

mamillasi

mamillansa / mamillaan

mameillani

mameillasi

mameillansa / mameillaan

Abl

-lta

mamiltani

mamiltasi

mamiltansa / mamiltaan

mameiltani

mameiltasi

mameiltansa / mameiltaan

Tra

-ksi

mamikseni

mamiksesi

mamiksensa / mamikseen

mameikseni

mameiksesi

mameiksensa / mameikseen

Ess

-na

maminani

maminasi

maminansa / maminaan

mameinani

mameinasi

mameinansa / mameinaan

Abe

-tta

mamittani

mamittasi

mamittansa / mamittaan

mameittani

mameittasi

mameittansa / mameittaan

Com

-ne

-

-

-

mameineni

mameinesi

mameinensa / mameineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mamimme

mamimme

maminne

maminne

maminsa

maminsa

Par

-ta

mamiamme

mamejamme

mamianne

mamejanne

mamiansa / mamiaan

mamejansa / mamejaan

Gen

-n

mamimme

mamiemme

maminne

mamienne

maminsa

mamiensa

Ill

mihin

mamiimme

mameihimme

mamiinne

mameihinne

mamiinsa

mameihinsa

Ine

-ssa

mamissamme

mameissamme

mamissanne

mameissanne

mamissansa / mamissaan

mameissansa / mameissaan

Ela

-sta

mamistamme

mameistamme

mamistanne

mameistanne

mamistansa / mamistaan

mameistansa / mameistaan

All

-lle

mamillemme

mameillemme

mamillenne

mameillenne

mamillensa / mamilleen

mameillensa / mameillean

Ade

-lla

mamillamme

mameillamme

mamillanne

mameillanne

mamillansa / mamillaan

mameillansa / mameillaan

Abl

-lta

mamiltamme

mameiltamme

mamiltanne

mameiltanne

mamiltansa / mamiltaan

mameiltansa / mameiltaan

Tra

-ksi

mamiksemme

mameiksemme

mamiksenne

mameiksenne

mamiksensa / mamikseen

mameiksensa / mameikseen

Ess

-na

maminamme

mameinamme

maminanne

mameinanne

maminansa / maminaan

mameinansa / mameinaan

Abe

-tta

mamittamme

mameittamme

mamittanne

mameittanne

mamittansa / mamittaan

mameittansa / mameittaan

Com

-ne

-

mameinemme

-

mameinenne

-

mameinensa / mameineen

Singular

Plural

Nom

-

mamimme

maminne

maminsa

mamimme

maminne

maminsa

Par

-ta

mamiamme

mamianne

mamiansa / mamiaan

mamejamme

mamejanne

mamejansa / mamejaan

Gen

-n

mamimme

maminne

maminsa

mamiemme

mamienne

mamiensa

Ill

mihin

mamiimme

mamiinne

mamiinsa

mameihimme

mameihinne

mameihinsa

Ine

-ssa

mamissamme

mamissanne

mamissansa / mamissaan

mameissamme

mameissanne

mameissansa / mameissaan

Ela

-sta

mamistamme

mamistanne

mamistansa / mamistaan

mameistamme

mameistanne

mameistansa / mameistaan

All

-lle

mamillemme

mamillenne

mamillensa / mamilleen

mameillemme

mameillenne

mameillensa / mameillean

Ade

-lla

mamillamme

mamillanne

mamillansa / mamillaan

mameillamme

mameillanne

mameillansa / mameillaan

Abl

-lta

mamiltamme

mamiltanne

mamiltansa / mamiltaan

mameiltamme

mameiltanne

mameiltansa / mameiltaan

Tra

-ksi

mamiksemme

mamiksenne

mamiksensa / mamikseen

mameiksemme

mameiksenne

mameiksensa / mameikseen

Ess

-na

maminamme

maminanne

maminansa / maminaan

mameinamme

mameinanne

mameinansa / mameinaan

Abe

-tta

mamittamme

mamittanne

mamittansa / mamittaan

mameittamme

mameittanne

mameittansa / mameittaan

Com

-ne

-

-

-

mameinemme

mameinenne

mameinensa / mameineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

mon
pl
the Mon
from MON
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; JRC-Acquis; OPUS; Europarl; OpenSubtitles Muistatko Mon? You remember Mo? Mon kysyminen olisi vain ajanhukkaa. asking many would be a waste of time. Mon ystäväni tulee käymään huomenna. My many friends will come to visit tomorrow. Mon ihminen ylpeilee vaimonsa menestyksellä. many a man boasts of his wife's successes. Mon olivat ottaneet kampsen ankarasti vastaan. Many had taken Kammen harshly. En voi olla läsnä mon tilaisuudessa tällä viikolla. I cannot be present at several events this week. Olen lukenut mon kirjan kirjaston lainattavana ollessa. I have read many books while they were borrowed from the library. Haluan kutsua mon perheenjäseneni syntymäpäiväjuhlilleni. I want to invite numerous family members to my birthday party. Mon sanoo että kyseessä on tulevaisuuden pelastava elementti. many people say it's the saving grace of the future. Mon opiskelija osallistuu pyöräilytapahtumaan ensi viikonloppuna. Several students are participating in the biking event next weekend. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monini

monini

monisi

monisi

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniani

monejani

moniasi

monejasi

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monieni

monisi

moniesi

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniini

moneihini

moniisi

moneihisi

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

moneissani

monissasi

moneissasi

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

moneistani

monistasi

moneistasi

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

moneilleni

monillesi

moneillesi

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

moneillani

monillasi

moneillasi

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moneiltani

moniltasi

moneiltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moneikseni

moniksesi

moneiksesi

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moneinani

moninasi

moneinasi

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

moneittani

monittasi

moneittasi

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneineni

-

moneinesi

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monini

monisi

moninsa

monini

monisi

moninsa

Par

-ta

moniani

moniasi

moniansa / moniaan

monejani

monejasi

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monisi

moninsa

monieni

moniesi

moniensa

Ill

mihin

moniini

moniisi

moniinsa

moneihini

moneihisi

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

monissasi

monissansa / monissaan

moneissani

moneissasi

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

monistasi

monistansa / monistaan

moneistani

moneistasi

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

monillesi

monillensa / monilleen

moneilleni

moneillesi

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

monillasi

monillansa / monillaan

moneillani

moneillasi

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moniltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltani

moneiltasi

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moniksesi

moniksensa / monikseen

moneikseni

moneiksesi

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moninasi

moninansa / moninaan

moneinani

moneinasi

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

monittasi

monittansa / monittaan

moneittani

moneittasi

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneineni

moneinesi

moneinensa / moneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monimme

monimme

moninne

moninne

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniamme

monejamme

monianne

monejanne

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moniemme

moninne

monienne

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moneihimme

moniinne

moneihinne

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

moneissamme

monissanne

moneissanne

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

moneistamme

monistanne

moneistanne

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

moneillemme

monillenne

moneillenne

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

moneillamme

monillanne

moneillanne

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moneiltamme

moniltanne

moneiltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moneiksemme

moniksenne

moneiksenne

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moneinamme

moninanne

moneinanne

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

moneittamme

monittanne

moneittanne

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneinemme

-

moneinenne

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monimme

moninne

moninsa

monimme

moninne

moninsa

Par

-ta

moniamme

monianne

moniansa / moniaan

monejamme

monejanne

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moninne

moninsa

moniemme

monienne

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moniinne

moniinsa

moneihimme

moneihinne

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

monissanne

monissansa / monissaan

moneissamme

moneissanne

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

monistanne

monistansa / monistaan

moneistamme

moneistanne

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

monillenne

monillensa / monilleen

moneillemme

moneillenne

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

monillanne

monillansa / monillaan

moneillamme

moneillanne

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moniltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltamme

moneiltanne

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moniksenne

moniksensa / monikseen

moneiksemme

moneiksenne

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moninanne

moninansa / moninaan

moneinamme

moneinanne

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

monittanne

monittansa / monittaan

moneittamme

moneittanne

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneinemme

moneinenne

moneinensa / moneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aju

ajut

Par

-ta

ajua

ajuja

Gen

-n

ajun

ajujen

Ill

mihin

ajuun

ajuihin

Ine

-ssa

ajussa

ajuissa

Ela

-sta

ajusta

ajuista

All

-lle

ajulle

ajuille

Ade

-lla

ajulla

ajuilla

Abl

-lta

ajulta

ajuilta

Tra

-ksi

ajuksi

ajuiksi

Ess

-na

ajuna

ajuina

Abe

-tta

ajutta

ajuitta

Com

-ne

-

ajuine

Ins

-in

-

ajuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aju

ajut

Par

-ta

ajua

ajuja

Gen

-n

ajun

ajujen

Ill

mihin

ajuun

ajuihin

Ine

-ssa

ajussa

ajuissa

Ela

-sta

ajusta

ajuista

All

-lle

ajulle

ajuille

Ade

-lla

ajulla

ajuilla

Abl

-lta

ajulta

ajuilta

Tra

-ksi

ajuksi

ajuiksi

Ess

-na

ajuna

ajuina

Abe

-tta

ajutta

ajuitta

Com

-ne

-

ajuine

Ins

-in

-

ajuin

aju
Show more arrow right
OPUS; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; JRC-Acquis; Europarl; tmClass; ParaCrawl Corpus Hänellä on terävä aju. She has a sharp mind. Aju ei ollut täällä eilen. Brain was not here yesterday. Aju on ihmisen tärkein elin. Brain is the most important organ of a human. Aju kontrolloi kehon liikkeitä. The brain controls the body's movements. Aju ei toimi ilman virtapiiriä. The brain does not work without the circuit board. Aju (ei elävä) [kala]. Sweetfish [not live]. Mikä on nimen Aju alkuperä? What is the origin of the name Aju? Mikä on nimen Aju tarkoitus? What is the meaning of the name Aju? Onko nimi Aju pojan vai tytön nimi? Is the name Aju a boy's or a girl's name? Aju tarkoittaa syntynyt maanantaina. Aju means born on Monday. Show more arrow right

Wiktionary

Synonym of ajatus. Show more arrow right Now used almost exclusively in the compound ajukoppa (“head, brain”). Show more arrow right ajaa +‎ -u From Japanese 鮎 (あゆ, ​ayu). Show more arrow right

Wikipedia

Ayu Ayu (アユ, 鮎, 年魚, 香魚) or sweetfish, Plecoglossus altivelis, is a species of fish. It is the only species in the genus Plecoglossus and family Plecoglossidae. It is a relative of the smelts and other fish in the order Osmeriformes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ajuni

ajuni

ajusi

ajusi

ajunsa

ajunsa

Par

-ta

ajuani

ajujani

ajuasi

ajujasi

ajuansa / ajuaan

ajujansa / ajujaan

Gen

-n

ajuni

ajujeni

ajusi

ajujesi

ajunsa

ajujensa

Ill

mihin

ajuuni

ajuihini

ajuusi

ajuihisi

ajuunsa

ajuihinsa

Ine

-ssa

ajussani

ajuissani

ajussasi

ajuissasi

ajussansa / ajussaan

ajuissansa / ajuissaan

Ela

-sta

ajustani

ajuistani

ajustasi

ajuistasi

ajustansa / ajustaan

ajuistansa / ajuistaan

All

-lle

ajulleni

ajuilleni

ajullesi

ajuillesi

ajullensa / ajulleen

ajuillensa / ajuillean

Ade

-lla

ajullani

ajuillani

ajullasi

ajuillasi

ajullansa / ajullaan

ajuillansa / ajuillaan

Abl

-lta

ajultani

ajuiltani

ajultasi

ajuiltasi

ajultansa / ajultaan

ajuiltansa / ajuiltaan

Tra

-ksi

ajukseni

ajuikseni

ajuksesi

ajuiksesi

ajuksensa / ajukseen

ajuiksensa / ajuikseen

Ess

-na

ajunani

ajuinani

ajunasi

ajuinasi

ajunansa / ajunaan

ajuinansa / ajuinaan

Abe

-tta

ajuttani

ajuittani

ajuttasi

ajuittasi

ajuttansa / ajuttaan

ajuittansa / ajuittaan

Com

-ne

-

ajuineni

-

ajuinesi

-

ajuinensa / ajuineen

Singular

Plural

Nom

-

ajuni

ajusi

ajunsa

ajuni

ajusi

ajunsa

Par

-ta

ajuani

ajuasi

ajuansa / ajuaan

ajujani

ajujasi

ajujansa / ajujaan

Gen

-n

ajuni

ajusi

ajunsa

ajujeni

ajujesi

ajujensa

Ill

mihin

ajuuni

ajuusi

ajuunsa

ajuihini

ajuihisi

ajuihinsa

Ine

-ssa

ajussani

ajussasi

ajussansa / ajussaan

ajuissani

ajuissasi

ajuissansa / ajuissaan

Ela

-sta

ajustani

ajustasi

ajustansa / ajustaan

ajuistani

ajuistasi

ajuistansa / ajuistaan

All

-lle

ajulleni

ajullesi

ajullensa / ajulleen

ajuilleni

ajuillesi

ajuillensa / ajuillean

Ade

-lla

ajullani

ajullasi

ajullansa / ajullaan

ajuillani

ajuillasi

ajuillansa / ajuillaan

Abl

-lta

ajultani

ajultasi

ajultansa / ajultaan

ajuiltani

ajuiltasi

ajuiltansa / ajuiltaan

Tra

-ksi

ajukseni

ajuksesi

ajuksensa / ajukseen

ajuikseni

ajuiksesi

ajuiksensa / ajuikseen

Ess

-na

ajunani

ajunasi

ajunansa / ajunaan

ajuinani

ajuinasi

ajuinansa / ajuinaan

Abe

-tta

ajuttani

ajuttasi

ajuttansa / ajuttaan

ajuittani

ajuittasi

ajuittansa / ajuittaan

Com

-ne

-

-

-

ajuineni

ajuinesi

ajuinensa / ajuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ajumme

ajumme

ajunne

ajunne

ajunsa

ajunsa

Par

-ta

ajuamme

ajujamme

ajuanne

ajujanne

ajuansa / ajuaan

ajujansa / ajujaan

Gen

-n

ajumme

ajujemme

ajunne

ajujenne

ajunsa

ajujensa

Ill

mihin

ajuumme

ajuihimme

ajuunne

ajuihinne

ajuunsa

ajuihinsa

Ine

-ssa

ajussamme

ajuissamme

ajussanne

ajuissanne

ajussansa / ajussaan

ajuissansa / ajuissaan

Ela

-sta

ajustamme

ajuistamme

ajustanne

ajuistanne

ajustansa / ajustaan

ajuistansa / ajuistaan

All

-lle

ajullemme

ajuillemme

ajullenne

ajuillenne

ajullensa / ajulleen

ajuillensa / ajuillean

Ade

-lla

ajullamme

ajuillamme

ajullanne

ajuillanne

ajullansa / ajullaan

ajuillansa / ajuillaan

Abl

-lta

ajultamme

ajuiltamme

ajultanne

ajuiltanne

ajultansa / ajultaan

ajuiltansa / ajuiltaan

Tra

-ksi

ajuksemme

ajuiksemme

ajuksenne

ajuiksenne

ajuksensa / ajukseen

ajuiksensa / ajuikseen

Ess

-na

ajunamme

ajuinamme

ajunanne

ajuinanne

ajunansa / ajunaan

ajuinansa / ajuinaan

Abe

-tta

ajuttamme

ajuittamme

ajuttanne

ajuittanne

ajuttansa / ajuttaan

ajuittansa / ajuittaan

Com

-ne

-

ajuinemme

-

ajuinenne

-

ajuinensa / ajuineen

Singular

Plural

Nom

-

ajumme

ajunne

ajunsa

ajumme

ajunne

ajunsa

Par

-ta

ajuamme

ajuanne

ajuansa / ajuaan

ajujamme

ajujanne

ajujansa / ajujaan

Gen

-n

ajumme

ajunne

ajunsa

ajujemme

ajujenne

ajujensa

Ill

mihin

ajuumme

ajuunne

ajuunsa

ajuihimme

ajuihinne

ajuihinsa

Ine

-ssa

ajussamme

ajussanne

ajussansa / ajussaan

ajuissamme

ajuissanne

ajuissansa / ajuissaan

Ela

-sta

ajustamme

ajustanne

ajustansa / ajustaan

ajuistamme

ajuistanne

ajuistansa / ajuistaan

All

-lle

ajullemme

ajullenne

ajullensa / ajulleen

ajuillemme

ajuillenne

ajuillensa / ajuillean

Ade

-lla

ajullamme

ajullanne

ajullansa / ajullaan

ajuillamme

ajuillanne

ajuillansa / ajuillaan

Abl

-lta

ajultamme

ajultanne

ajultansa / ajultaan

ajuiltamme

ajuiltanne

ajuiltansa / ajuiltaan

Tra

-ksi

ajuksemme

ajuksenne

ajuksensa / ajukseen

ajuiksemme

ajuiksenne

ajuiksensa / ajuikseen

Ess

-na

ajunamme

ajunanne

ajunansa / ajunaan

ajuinamme

ajuinanne

ajuinansa / ajuinaan

Abe

-tta

ajuttamme

ajuttanne

ajuttansa / ajuttaan

ajuittamme

ajuittanne

ajuittansa / ajuittaan

Com

-ne

-

-

-

ajuinemme

ajuinenne

ajuinensa / ajuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

malka

malat / mal’at

Par

-ta

malkaa

malkoja

Gen

-n

malan / mal’an

malkojen

Ill

mihin

malkaan

malkoihin

Ine

-ssa

malassa / mal’assa

maloissa / mal’oissa

Ela

-sta

malasta / mal’asta

maloista / mal’oista

All

-lle

malalle / mal’alle

maloille / mal’oille

Ade

-lla

malalla / mal’alla

maloilla / mal’oilla

Abl

-lta

malalta / mal’alta

maloilta / mal’oilta

Tra

-ksi

malaksi / mal’aksi

maloiksi / mal’oiksi

Ess

-na

malkana

malkoina

Abe

-tta

malatta / mal’atta

maloitta / mal’oitta

Com

-ne

-

malkoine

Ins

-in

-

maloin / mal’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

malka

malat / mal’at

Par

-ta

malkaa

malkoja

Gen

-n

malan / mal’an

malkojen

Ill

mihin

malkaan

malkoihin

Ine

-ssa

malassa / mal’assa

maloissa / mal’oissa

Ela

-sta

malasta / mal’asta

maloista / mal’oista

All

-lle

malalle / mal’alle

maloille / mal’oille

Ade

-lla

malalla / mal’alla

maloilla / mal’oilla

Abl

-lta

malalta / mal’alta

maloilta / mal’oilta

Tra

-ksi

malaksi / mal’aksi

maloiksi / mal’oiksi

Ess

-na

malkana

malkoina

Abe

-tta

malatta / mal’atta

maloitta / mal’oitta

Com

-ne

-

malkoine

Ins

-in

-

maloin / mal’oin

beam palkki, säde, valokeila, keila, puomi, malka
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; WikiMatrix; Tatoeba; not-set; Europarl8; jw2019 Malka putosi puun oksalta. The splinter fell from the tree branch. Malka tuli alas katolta ja osui autoon. A splinter fell from the roof and hit the car. Malka aiheutti pienen haavan hänen sormeensa. The splinter caused a small cut on his finger. Malka oli niin pieni, etten meinannut löytää sitä. The splinter was so small I could hardly find it. Älä astu siihen malkaan! Don't step on that splinter! Rakensin pienen hyllyn, johon jäi vielä muutama malka roikkumaan. I built a small shelf with a few splinters still hanging on it. Kyseinen kielto on jo kauan ollut malka islamistien silmissä. This ban is a long-standing bone of contention for Islamists. Sen vuoksi meidän on aika yrittää löytää malka omasta silmästämme. It is therefore about time we swept our own front doorstep clean. Loukkaava malka saattaa olla omassa silmässämme ja rikka veljemme silmässä.s-Matt. The offending rafter may be in our own eye, and the straw in our brother's. —Matt. Sinä ulkokullattu, ota ensin malka omasta silmästäsi, ja sitten sinä näet ottaa rikan veljesi silmästä. First extract the rafter from your own eye, and then you will see clearly how to extract the straw from your brother's eye.”. Show more arrow right

Wiktionary

a spruce pole placed on top of birchbark in a traditional roof design (biblical) beam, speck (in one's eye) Show more arrow right From Proto-Finnic malka, borrowed from Proto-Baltic [Term?] (compare Latvian malka (“firewood, splinter”), Lithuanian malka (“firewood, splinter, log”)). Show more arrow right

Wikipedia

Birch-bark roof A birch-bark roof (in Finnish: malkakatto or tuohikato) is a roof construction traditional in Finland for farmhouses and farm buildings built from logs. The birch-bark roof was the prevailing roof type in rural Finland up until the 1860s, when it was replaced by the use of other materials such as metal sheeting and later roofing felt. The tradition of birch-bark roofs has been revived in recent years as a craft in connection with the restoration of old farm buildings that have been converted into open-air museums. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

malkani

malkani

malkasi

malkasi

malkansa

malkansa

Par

-ta

malkaani

malkojani

malkaasi

malkojasi

malkaansa

malkojansa / malkojaan

Gen

-n

malkani

malkojeni

malkasi

malkojesi

malkansa

malkojensa

Ill

mihin

malkaani

malkoihini

malkaasi

malkoihisi

malkaansa

malkoihinsa

Ine

-ssa

malassani / mal’assani

maloissani / mal’oissani

malassasi / mal’assasi

maloissasi / mal’oissasi

malassansa / malassaan / mal’assansa / mal’assaan

maloissansa / maloissaan / mal’oissansa / mal’oissaan

Ela

-sta

malastani / mal’astani

maloistani / mal’oistani

malastasi / mal’astasi

maloistasi / mal’oistasi

malastansa / malastaan / mal’astansa / mal’astaan

maloistansa / maloistaan / mal’oistansa / mal’oistaan

All

-lle

malalleni / mal’alleni

maloilleni / mal’oilleni

malallesi / mal’allesi

maloillesi / mal’oillesi

malalleen / malallensa / mal’alleen / mal’allensa

maloillensa / maloillean / mal’oillensa / mal’oillean

Ade

-lla

malallani / mal’allani

maloillani / mal’oillani

malallasi / mal’allasi

maloillasi / mal’oillasi

malallansa / malallaan / mal’allansa / mal’allaan

maloillansa / maloillaan / mal’oillansa / mal’oillaan

Abl

-lta

malaltani / mal’altani

maloiltani / mal’oiltani

malaltasi / mal’altasi

maloiltasi / mal’oiltasi

malaltansa / malaltaan / mal’altansa / mal’altaan

maloiltansa / maloiltaan / mal’oiltansa / mal’oiltaan

Tra

-ksi

malakseni / mal’akseni

maloikseni / mal’oikseni

malaksesi / mal’aksesi

maloiksesi / mal’oiksesi

malakseen / malaksensa / mal’akseen / mal’aksensa

maloikseen / maloiksensa / mal’oikseen / mal’oiksensa

Ess

-na

malkanani

malkoinani

malkanasi

malkoinasi

malkanansa / malkanaan

malkoinansa / malkoinaan

Abe

-tta

malattani / mal’attani

maloittani / mal’oittani

malattasi / mal’attasi

maloittasi / mal’oittasi

malattansa / malattaan / mal’attansa / mal’attaan

maloittansa / maloittaan / mal’oittansa / mal’oittaan

Com

-ne

-

malkoineni

-

malkoinesi

-

malkoinensa / malkoineen

Singular

Plural

Nom

-

malkani

malkasi

malkansa

malkani

malkasi

malkansa

Par

-ta

malkaani

malkaasi

malkaansa

malkojani

malkojasi

malkojansa / malkojaan

Gen

-n

malkani

malkasi

malkansa

malkojeni

malkojesi

malkojensa

Ill

mihin

malkaani

malkaasi

malkaansa

malkoihini

malkoihisi

malkoihinsa

Ine

-ssa

malassani / mal’assani

malassasi / mal’assasi

malassansa / malassaan / mal’assansa / mal’assaan

maloissani / mal’oissani

maloissasi / mal’oissasi

maloissansa / maloissaan / mal’oissansa / mal’oissaan

Ela

-sta

malastani / mal’astani

malastasi / mal’astasi

malastansa / malastaan / mal’astansa / mal’astaan

maloistani / mal’oistani

maloistasi / mal’oistasi

maloistansa / maloistaan / mal’oistansa / mal’oistaan

All

-lle

malalleni / mal’alleni

malallesi / mal’allesi

malalleen / malallensa / mal’alleen / mal’allensa

maloilleni / mal’oilleni

maloillesi / mal’oillesi

maloillensa / maloillean / mal’oillensa / mal’oillean

Ade

-lla

malallani / mal’allani

malallasi / mal’allasi

malallansa / malallaan / mal’allansa / mal’allaan

maloillani / mal’oillani

maloillasi / mal’oillasi

maloillansa / maloillaan / mal’oillansa / mal’oillaan

Abl

-lta

malaltani / mal’altani

malaltasi / mal’altasi

malaltansa / malaltaan / mal’altansa / mal’altaan

maloiltani / mal’oiltani

maloiltasi / mal’oiltasi

maloiltansa / maloiltaan / mal’oiltansa / mal’oiltaan

Tra

-ksi

malakseni / mal’akseni

malaksesi / mal’aksesi

malakseen / malaksensa / mal’akseen / mal’aksensa

maloikseni / mal’oikseni

maloiksesi / mal’oiksesi

maloikseen / maloiksensa / mal’oikseen / mal’oiksensa

Ess

-na

malkanani

malkanasi

malkanansa / malkanaan

malkoinani

malkoinasi

malkoinansa / malkoinaan

Abe

-tta

malattani / mal’attani

malattasi / mal’attasi

malattansa / malattaan / mal’attansa / mal’attaan

maloittani / mal’oittani

maloittasi / mal’oittasi

maloittansa / maloittaan / mal’oittansa / mal’oittaan

Com

-ne

-

-

-

malkoineni

malkoinesi

malkoinensa / malkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

malkamme

malkamme

malkanne

malkanne

malkansa

malkansa

Par

-ta

malkaamme

malkojamme

malkaanne

malkojanne

malkaansa

malkojansa / malkojaan

Gen

-n

malkamme

malkojemme

malkanne

malkojenne

malkansa

malkojensa

Ill

mihin

malkaamme

malkoihimme

malkaanne

malkoihinne

malkaansa

malkoihinsa

Ine

-ssa

malassamme / mal’assamme

maloissamme / mal’oissamme

malassanne / mal’assanne

maloissanne / mal’oissanne

malassansa / malassaan / mal’assansa / mal’assaan

maloissansa / maloissaan / mal’oissansa / mal’oissaan

Ela

-sta

malastamme / mal’astamme

maloistamme / mal’oistamme

malastanne / mal’astanne

maloistanne / mal’oistanne

malastansa / malastaan / mal’astansa / mal’astaan

maloistansa / maloistaan / mal’oistansa / mal’oistaan

All

-lle

malallemme / mal’allemme

maloillemme / mal’oillemme

malallenne / mal’allenne

maloillenne / mal’oillenne

malalleen / malallensa / mal’alleen / mal’allensa

maloillensa / maloillean / mal’oillensa / mal’oillean

Ade

-lla

malallamme / mal’allamme

maloillamme / mal’oillamme

malallanne / mal’allanne

maloillanne / mal’oillanne

malallansa / malallaan / mal’allansa / mal’allaan

maloillansa / maloillaan / mal’oillansa / mal’oillaan

Abl

-lta

malaltamme / mal’altamme

maloiltamme / mal’oiltamme

malaltanne / mal’altanne

maloiltanne / mal’oiltanne

malaltansa / malaltaan / mal’altansa / mal’altaan

maloiltansa / maloiltaan / mal’oiltansa / mal’oiltaan

Tra

-ksi

malaksemme / mal’aksemme

maloiksemme / mal’oiksemme

malaksenne / mal’aksenne

maloiksenne / mal’oiksenne

malakseen / malaksensa / mal’akseen / mal’aksensa

maloikseen / maloiksensa / mal’oikseen / mal’oiksensa

Ess

-na

malkanamme

malkoinamme

malkananne

malkoinanne

malkanansa / malkanaan

malkoinansa / malkoinaan

Abe

-tta

malattamme / mal’attamme

maloittamme / mal’oittamme

malattanne / mal’attanne

maloittanne / mal’oittanne

malattansa / malattaan / mal’attansa / mal’attaan

maloittansa / maloittaan / mal’oittansa / mal’oittaan

Com

-ne

-

malkoinemme

-

malkoinenne

-

malkoinensa / malkoineen

Singular

Plural

Nom

-

malkamme

malkanne

malkansa

malkamme

malkanne

malkansa

Par

-ta

malkaamme

malkaanne

malkaansa

malkojamme

malkojanne

malkojansa / malkojaan

Gen

-n

malkamme

malkanne

malkansa

malkojemme

malkojenne

malkojensa

Ill

mihin

malkaamme

malkaanne

malkaansa

malkoihimme

malkoihinne

malkoihinsa

Ine

-ssa

malassamme / mal’assamme

malassanne / mal’assanne

malassansa / malassaan / mal’assansa / mal’assaan

maloissamme / mal’oissamme

maloissanne / mal’oissanne

maloissansa / maloissaan / mal’oissansa / mal’oissaan

Ela

-sta

malastamme / mal’astamme

malastanne / mal’astanne

malastansa / malastaan / mal’astansa / mal’astaan

maloistamme / mal’oistamme

maloistanne / mal’oistanne

maloistansa / maloistaan / mal’oistansa / mal’oistaan

All

-lle

malallemme / mal’allemme

malallenne / mal’allenne

malalleen / malallensa / mal’alleen / mal’allensa

maloillemme / mal’oillemme

maloillenne / mal’oillenne

maloillensa / maloillean / mal’oillensa / mal’oillean

Ade

-lla

malallamme / mal’allamme

malallanne / mal’allanne

malallansa / malallaan / mal’allansa / mal’allaan

maloillamme / mal’oillamme

maloillanne / mal’oillanne

maloillansa / maloillaan / mal’oillansa / mal’oillaan

Abl

-lta

malaltamme / mal’altamme

malaltanne / mal’altanne

malaltansa / malaltaan / mal’altansa / mal’altaan

maloiltamme / mal’oiltamme

maloiltanne / mal’oiltanne

maloiltansa / maloiltaan / mal’oiltansa / mal’oiltaan

Tra

-ksi

malaksemme / mal’aksemme

malaksenne / mal’aksenne

malakseen / malaksensa / mal’akseen / mal’aksensa

maloiksemme / mal’oiksemme

maloiksenne / mal’oiksenne

maloikseen / maloiksensa / mal’oikseen / mal’oiksensa

Ess

-na

malkanamme

malkananne

malkanansa / malkanaan

malkoinamme

malkoinanne

malkoinansa / malkoinaan

Abe

-tta

malattamme / mal’attamme

malattanne / mal’attanne

malattansa / malattaan / mal’attansa / mal’attaan

maloittamme / mal’oittamme

maloittanne / mal’oittanne

maloittansa / maloittaan / mal’oittansa / mal’oittaan

Com

-ne

-

-

-

malkoinemme

malkoinenne

malkoinensa / malkoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept