logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

luvata + ko, verb

Word analysis
lupasitko

lupasitko

luvata

Verb, Active voice Indicative Preterite 2nd singular, Question clitic

lupa

Noun, Singular Nominative

+ sitko

Noun, Singular Nominative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to promise (to do = first infinitive, to someone = allative) (transitive) to vow (transitive) to bode Show more arrow right (to vow) vannoa(to bode) enteillä Show more arrow right Nouns lupaus Verbs frequentative lupaillareflexive lupautua Show more arrow right lupa +‎ -ta Show more arrow right
to promise luvata, antaa toiveita jstk, tietää jtk
to promise
to pledge pantata, luvata, taata, antaa pantiksi
to undertake luvata, ottaa tehtäväkseen, ryhtyä jhk
to make a promise luvata
to give one's word luvata, antaa sanansa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl; Tatoeba Lupasitko tappaa hänet? It was a promise that I made. Lupaan sen. Whatever you say. Okei, lupaan. Okay, I promise. Missä on luvattu paratiisi? Where is the promised paradise? Onko luvattu aika jo mennyt? Has the promised time already passed? En luvannut mitään. didn't promise a thing. Hän lupaa tehdä sen huomenna. He promises to do it tomorrow. Hän ei voi luvata sitä. He cannot promise that. Hyvä on. Lupaan. Okay, I promise. Hän lupaa ottaa sen myöhemmin. She promises to take it later. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

lupaanko

en lupaako

ii

lupaatko

et lupaako

iii

lupaako

ei lupaako

Plural

Positive

Negative

i

lupaammeko / luvataanko

emme lupaako / ei luvatako

ii

lupaatteko

ette lupaako

iii

lupaavatko

eivät lupaako

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

lupasinko

en luvannutko

ii

lupasitko

et luvannutko

iii

lupasiko

ei luvannutko

Plural

Positive

Negative

i

lupasimmeko / luvattiinko

emme luvanneetko / ei luvattuko

ii

lupasitteko

ette luvanneetko

iii

lupasivatko

eivät luvanneetko

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen luvannutko

en ole luvannutko

ii

olet luvannutko

et ole luvannutko

iii

on luvannutko

ei ole luvannutko

Plural

Positive

Negative

i

olemme luvanneetko

emme ole luvanneetko

ii

olette luvanneetko

ette ole luvanneetko

iii

ovat luvanneetko

eivät ole luvanneetko

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin luvannutko

en ollut luvannutko

ii

olit luvannutko

et ollut luvannutko

iii

oli luvannutko

ei ollut luvannutko

Plural

Positive

Negative

i

olimme luvanneetko

emme olleet luvanneetko

ii

olitte luvanneetko

ette olleet luvanneetko

iii

olivat luvanneetko

eivät olleet luvanneetko

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

lupaisinko

en lupaisiko

ii

lupaisitko

et lupaisiko

iii

lupaisiko

ei lupaisiko

Plural

Positive

Negative

i

lupaisimmeko

emme lupaisiko

ii

lupaisitteko

ette lupaisiko

iii

lupaisivatko

eivät lupaisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin luvannutko

en olisi luvannutko

ii

olisit luvannutko

et olisi luvannutko

iii

olisi luvannutko

ei olisi luvannutko

Plural

Positive

Negative

i

olisimme luvanneetko

emme olisi luvanneetko

ii

olisitte luvanneetko

ette olisi luvanneetko

iii

olisivat luvanneetko

eivät olisi luvanneetko

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

luvannenko

en luvanneko

ii

luvannetko

et luvanneko

iii

luvanneeko

ei luvanneko

Plural

Positive

Negative

i

luvannemmeko

emme luvanneko

ii

luvannetteko

ette luvanneko

iii

luvannevatko

eivät luvanneko

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen luvannutko

en liene luvannutko

ii

lienet luvannutko

et liene luvannutko

iii

lienee luvannutko

ei liene luvannutko

Plural

Positive

Negative

i

lienemme luvanneetko

emme liene luvanneetko

ii

lienette luvanneetko

ette liene luvanneetko

iii

lienevät luvanneetko

eivät liene luvanneetko

Imperative

Singular

i

-

ii

lupaa

iii

luvatkoon

Plural

i

luvatkaamme

ii

luvatkaa

iii

luvatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

luvatako

Tra

-ksi

luvataksensako / luvatakseenko

Infinitive II

Ine

-ssa

luvatessako

Ins

-in

luvatenko

Ine

-ssa

luvattaessako (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

lupaamaanko

Ine

-ssa

lupaamassako

Ela

-sta

lupaamastako

Ade

-lla

lupaamallako

Abe

-tta

lupaamattako

Ins

-in

lupaamanko

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

lupaaminenko

Par

-ta

lupaamistako

Infinitive V

lupaamaisillaanko / lupaamaisillansako

Passive

Positive

Negative

Present

luvataanko

ei luvatako

Imperfect

luvattiinko

ei luvattuko

Potential

luvattaneenko

ei luvattaneko

Conditional

luvattaisiinko

ei luvattaisiko

Imperative Present

luvattakoonko

älköön luvattakoko

Imperative Perfect

olkoon luvattuko

älköön luvattuko

Positive

Negative

Present

luvataanko

ei luvatako

Imperfect

luvattiinko

ei luvattuko

Potential

luvattaneenko

ei luvattaneko

Conditional

luvattaisiinko

ei luvattaisiko

Imperative Present

luvattakoonko

älköön luvattakoko

Imperative Perfect

olkoon luvattuko

älköön luvattuko

Participle

Active

Passive

1st

lupaavako

luvattavako

2nd

luvannutko

luvattuko

3rd

lupaamako

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lupa

luvat

Par

-ta

lupaa

lupia

Gen

-n

luvan

lupien

Ill

mihin

lupaan

lupiin

Ine

-ssa

luvassa

luvissa

Ela

-sta

luvasta

luvista

All

-lle

luvalle

luville

Ade

-lla

luvalla

luvilla

Abl

-lta

luvalta

luvilta

Tra

-ksi

luvaksi

luviksi

Ess

-na

lupana

lupina

Abe

-tta

luvatta

luvitta

Com

-ne

-

lupine

Ins

-in

-

luvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lupa

luvat

Par

-ta

lupaa

lupia

Gen

-n

luvan

lupien

Ill

mihin

lupaan

lupiin

Ine

-ssa

luvassa

luvissa

Ela

-sta

luvasta

luvista

All

-lle

luvalle

luville

Ade

-lla

luvalla

luvilla

Abl

-lta

luvalta

luvilta

Tra

-ksi

luvaksi

luviksi

Ess

-na

lupana

lupina

Abe

-tta

luvatta

luvitta

Com

-ne

-

lupine

Ins

-in

-

luvin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

permission lupa, suostumus
authorization lupa, valtuutus
license lisenssi, lupa, lupakirja, kortti, anniskelulupa, vapaus
permit lupa, lupakirja
leave loma, virkavapaus, lupa, jäähyväiset
clearance raivaaminen, selvitys, vapaa väli, lupa, vapaa korkeus, laivanselvitys
warrant määräys, lupa, valtuudet, todistus, oikeus, osio
sanction rangaistus, sanktio, pakote, lupa, hyväksyminen
sanctification sanktio, lupa, rangaistus
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; Finnish-English Parallel Corpus, sentence ID: 5678; Global Voices Parallel Corpus, sentence ID: 23456; Tatoeba, sentence 3313632-3313633 Lupaa yksi asia. Will you promise me something? Lupa on myönnetty. The permit has been granted. Lupa on myönnettävä tarvittaessa. The permit must be granted when necessary. Toisin sanoen, lupa on sallittava. In other words, the permission must be allowed. Lupa on voimassa vuoden. The permit is valid for one year. Hän käytti sitä luvalla. She used it with permission. Poliisilla on lupa tarkastaa matkatavarat. The police have the permission to inspect the luggage. Saanko luvan? May I have this dance? Luvalla on paljon valtaa. With permission comes great power. Kehitystä on luvassa. Development is foreseen. Show more arrow right

Wiktionary

permission Fin:Minulla on lupa olla poissa koulusta tänään.Eng:I have permission to be absent from the school today.Fin:Minulla on lupa ampumiseen.Eng:I have permission to shoot. a license, permit Show more arrow right That one has permission can always be expressed with the active first infinitive ("base form") of the verb, like olla in the first example above. Sometimes, especially if there are no other specifiers in addition to the verb, the illative of the active fourth infinitive is also accepted, like ampumiseen in the second example. Show more arrow right arpajaislupaaseenkantolupaelinkeinolupahallussapitolupahirvenkaatolupahirvilupajulkaisulupakaatolupakauttakulkulupakulkulupalakkolupaliikennelupalupa-anomuslupahakemuslupakirjalupalappulupamaksulupapäivälupapäätöslupatarkastajaluvanantoluvanhakuluvanvarainenlähtölupamaahantulolupamaahantuontilupaoleskelulupaopetuslupapoikkeuslupapoistumisluparakennuslupasaarnalupasiirtolupataksilupatelevisiolupatoimilupatuontilupatyölupavalituslupavientilupaympäristölupa Show more arrow right From Proto-Finnic lupa, borrowed from Proto-Germanic lubą (“praise”), from Proto-Indo-European lewbʰ- (“to love”). Attested since the time of Mikael Agricola (16th century). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lupani

lupani

lupasi

lupasi

lupansa

lupansa

Par

-ta

lupaani

lupiani

lupaasi

lupiasi

lupaansa

lupiansa / lupiaan

Gen

-n

lupani

lupieni

lupasi

lupiesi

lupansa

lupiensa

Ill

mihin

lupaani

lupiini

lupaasi

lupiisi

lupaansa

lupiinsa

Ine

-ssa

luvassani

luvissani

luvassasi

luvissasi

luvassansa / luvassaan

luvissansa / luvissaan

Ela

-sta

luvastani

luvistani

luvastasi

luvistasi

luvastansa / luvastaan

luvistansa / luvistaan

All

-lle

luvalleni

luvilleni

luvallesi

luvillesi

luvallensa / luvalleen

luvillensa / luvillean

Ade

-lla

luvallani

luvillani

luvallasi

luvillasi

luvallansa / luvallaan

luvillansa / luvillaan

Abl

-lta

luvaltani

luviltani

luvaltasi

luviltasi

luvaltansa / luvaltaan

luviltansa / luviltaan

Tra

-ksi

luvakseni

luvikseni

luvaksesi

luviksesi

luvaksensa / luvakseen

luviksensa / luvikseen

Ess

-na

lupanani

lupinani

lupanasi

lupinasi

lupanansa / lupanaan

lupinansa / lupinaan

Abe

-tta

luvattani

luvittani

luvattasi

luvittasi

luvattansa / luvattaan

luvittansa / luvittaan

Com

-ne

-

lupineni

-

lupinesi

-

lupinensa / lupineen

Singular

Plural

Nom

-

lupani

lupasi

lupansa

lupani

lupasi

lupansa

Par

-ta

lupaani

lupaasi

lupaansa

lupiani

lupiasi

lupiansa / lupiaan

Gen

-n

lupani

lupasi

lupansa

lupieni

lupiesi

lupiensa

Ill

mihin

lupaani

lupaasi

lupaansa

lupiini

lupiisi

lupiinsa

Ine

-ssa

luvassani

luvassasi

luvassansa / luvassaan

luvissani

luvissasi

luvissansa / luvissaan

Ela

-sta

luvastani

luvastasi

luvastansa / luvastaan

luvistani

luvistasi

luvistansa / luvistaan

All

-lle

luvalleni

luvallesi

luvallensa / luvalleen

luvilleni

luvillesi

luvillensa / luvillean

Ade

-lla

luvallani

luvallasi

luvallansa / luvallaan

luvillani

luvillasi

luvillansa / luvillaan

Abl

-lta

luvaltani

luvaltasi

luvaltansa / luvaltaan

luviltani

luviltasi

luviltansa / luviltaan

Tra

-ksi

luvakseni

luvaksesi

luvaksensa / luvakseen

luvikseni

luviksesi

luviksensa / luvikseen

Ess

-na

lupanani

lupanasi

lupanansa / lupanaan

lupinani

lupinasi

lupinansa / lupinaan

Abe

-tta

luvattani

luvattasi

luvattansa / luvattaan

luvittani

luvittasi

luvittansa / luvittaan

Com

-ne

-

-

-

lupineni

lupinesi

lupinensa / lupineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lupamme

lupamme

lupanne

lupanne

lupansa

lupansa

Par

-ta

lupaamme

lupiamme

lupaanne

lupianne

lupaansa

lupiansa / lupiaan

Gen

-n

lupamme

lupiemme

lupanne

lupienne

lupansa

lupiensa

Ill

mihin

lupaamme

lupiimme

lupaanne

lupiinne

lupaansa

lupiinsa

Ine

-ssa

luvassamme

luvissamme

luvassanne

luvissanne

luvassansa / luvassaan

luvissansa / luvissaan

Ela

-sta

luvastamme

luvistamme

luvastanne

luvistanne

luvastansa / luvastaan

luvistansa / luvistaan

All

-lle

luvallemme

luvillemme

luvallenne

luvillenne

luvallensa / luvalleen

luvillensa / luvillean

Ade

-lla

luvallamme

luvillamme

luvallanne

luvillanne

luvallansa / luvallaan

luvillansa / luvillaan

Abl

-lta

luvaltamme

luviltamme

luvaltanne

luviltanne

luvaltansa / luvaltaan

luviltansa / luviltaan

Tra

-ksi

luvaksemme

luviksemme

luvaksenne

luviksenne

luvaksensa / luvakseen

luviksensa / luvikseen

Ess

-na

lupanamme

lupinamme

lupananne

lupinanne

lupanansa / lupanaan

lupinansa / lupinaan

Abe

-tta

luvattamme

luvittamme

luvattanne

luvittanne

luvattansa / luvattaan

luvittansa / luvittaan

Com

-ne

-

lupinemme

-

lupinenne

-

lupinensa / lupineen

Singular

Plural

Nom

-

lupamme

lupanne

lupansa

lupamme

lupanne

lupansa

Par

-ta

lupaamme

lupaanne

lupaansa

lupiamme

lupianne

lupiansa / lupiaan

Gen

-n

lupamme

lupanne

lupansa

lupiemme

lupienne

lupiensa

Ill

mihin

lupaamme

lupaanne

lupaansa

lupiimme

lupiinne

lupiinsa

Ine

-ssa

luvassamme

luvassanne

luvassansa / luvassaan

luvissamme

luvissanne

luvissansa / luvissaan

Ela

-sta

luvastamme

luvastanne

luvastansa / luvastaan

luvistamme

luvistanne

luvistansa / luvistaan

All

-lle

luvallemme

luvallenne

luvallensa / luvalleen

luvillemme

luvillenne

luvillensa / luvillean

Ade

-lla

luvallamme

luvallanne

luvallansa / luvallaan

luvillamme

luvillanne

luvillansa / luvillaan

Abl

-lta

luvaltamme

luvaltanne

luvaltansa / luvaltaan

luviltamme

luviltanne

luviltansa / luviltaan

Tra

-ksi

luvaksemme

luvaksenne

luvaksensa / luvakseen

luviksemme

luviksenne

luviksensa / luvikseen

Ess

-na

lupanamme

lupananne

lupanansa / lupanaan

lupinamme

lupinanne

lupinansa / lupinaan

Abe

-tta

luvattamme

luvattanne

luvattansa / luvattaan

luvittamme

luvittanne

luvittansa / luvittaan

Com

-ne

-

-

-

lupinemme

lupinenne

lupinensa / lupineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sitko

sitkot

Par

-ta

sitkoa

sitkoja

Gen

-n

sitkon

sitkojen

Ill

mihin

sitkoon

sitkoihin

Ine

-ssa

sitkossa

sitkoissa

Ela

-sta

sitkosta

sitkoista

All

-lle

sitkolle

sitkoille

Ade

-lla

sitkolla

sitkoilla

Abl

-lta

sitkolta

sitkoilta

Tra

-ksi

sitkoksi

sitkoiksi

Ess

-na

sitkona

sitkoina

Abe

-tta

sitkotta

sitkoitta

Com

-ne

-

sitkoine

Ins

-in

-

sitkoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sitko

sitkot

Par

-ta

sitkoa

sitkoja

Gen

-n

sitkon

sitkojen

Ill

mihin

sitkoon

sitkoihin

Ine

-ssa

sitkossa

sitkoissa

Ela

-sta

sitkosta

sitkoista

All

-lle

sitkolle

sitkoille

Ade

-lla

sitkolla

sitkoilla

Abl

-lta

sitkolta

sitkoilta

Tra

-ksi

sitkoksi

sitkoiksi

Ess

-na

sitkona

sitkoina

Abe

-tta

sitkotta

sitkoitta

Com

-ne

-

sitkoine

Ins

-in

-

sitkoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

gluten
tenacity
sticky
gluten content
Sitko
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Ylilauta; Europarl parallel corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Tatoeba Corpus; ParaCrawl Corpus; OPUS; Opus Corpus Sitko on kotilon koti. The sitko is the snail's home. Sitko on tärkeä osa metsän ekosysteemiä. The sitko is an important part of the forest ecosystem. Sitko hajoaa helposti veden vaikutuksesta. Sitko easily disintegrates due to the effects of water. Kultaisella kelalla kieputetaan kaunis sitko. A beautiful sitko is spun on a golden reel. Enemmän sitkoa. Kinda chewier. Sitko löysi uuden piilopaikan metsän siimeksestä. The sitko found a new hiding spot in the shade of the forest. Sitko on tärkeä ominaisuus monissa materiaaleissa. Cohesion is an important property in many materials. Kostea sitko () on kostean sitkon määrä jauhosta. Wet gluten (%) is the amount of wet gluten from flour amount. Lintu tekee pesänsä vahvoista oksista ja sitko muista materiaaleista. The bird builds its nest from strong branches and other sitko materials. Sitko on yksi tärkeimmistä tekijöistä materiaalin lujuudessa. Cohesion is one of the key factors in the strength of a material. Show more arrow right

Wiktionary

the viscous and elastic mass formed in dough by gluten proteins Fin:Leipomasi leipä on muuten hyvää, mutta siitä puuttuu sitko.Eng:The bread you baked is otherwise good, but it doesn't have a chewy texture. viscosity (quality of being viscous) Show more arrow right sitkeä +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sitkoni

sitkoni

sitkosi

sitkosi

sitkonsa

sitkonsa

Par

-ta

sitkoani

sitkojani

sitkoasi

sitkojasi

sitkoansa / sitkoaan

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkoni

sitkojeni

sitkosi

sitkojesi

sitkonsa

sitkojensa

Ill

mihin

sitkooni

sitkoihini

sitkoosi

sitkoihisi

sitkoonsa

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossani

sitkoissani

sitkossasi

sitkoissasi

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostani

sitkoistani

sitkostasi

sitkoistasi

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkolleni

sitkoilleni

sitkollesi

sitkoillesi

sitkollensa / sitkolleen

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollani

sitkoillani

sitkollasi

sitkoillasi

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltani

sitkoiltani

sitkoltasi

sitkoiltasi

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkokseni

sitkoikseni

sitkoksesi

sitkoiksesi

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonani

sitkoinani

sitkonasi

sitkoinasi

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottani

sitkoittani

sitkottasi

sitkoittasi

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

sitkoineni

-

sitkoinesi

-

sitkoinensa / sitkoineen

Singular

Plural

Nom

-

sitkoni

sitkosi

sitkonsa

sitkoni

sitkosi

sitkonsa

Par

-ta

sitkoani

sitkoasi

sitkoansa / sitkoaan

sitkojani

sitkojasi

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkoni

sitkosi

sitkonsa

sitkojeni

sitkojesi

sitkojensa

Ill

mihin

sitkooni

sitkoosi

sitkoonsa

sitkoihini

sitkoihisi

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossani

sitkossasi

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissani

sitkoissasi

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostani

sitkostasi

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistani

sitkoistasi

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkolleni

sitkollesi

sitkollensa / sitkolleen

sitkoilleni

sitkoillesi

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollani

sitkollasi

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillani

sitkoillasi

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltani

sitkoltasi

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltani

sitkoiltasi

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkokseni

sitkoksesi

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoikseni

sitkoiksesi

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonani

sitkonasi

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinani

sitkoinasi

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottani

sitkottasi

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittani

sitkoittasi

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

-

-

sitkoineni

sitkoinesi

sitkoinensa / sitkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sitkomme

sitkomme

sitkonne

sitkonne

sitkonsa

sitkonsa

Par

-ta

sitkoamme

sitkojamme

sitkoanne

sitkojanne

sitkoansa / sitkoaan

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkomme

sitkojemme

sitkonne

sitkojenne

sitkonsa

sitkojensa

Ill

mihin

sitkoomme

sitkoihimme

sitkoonne

sitkoihinne

sitkoonsa

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossamme

sitkoissamme

sitkossanne

sitkoissanne

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostamme

sitkoistamme

sitkostanne

sitkoistanne

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkollemme

sitkoillemme

sitkollenne

sitkoillenne

sitkollensa / sitkolleen

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollamme

sitkoillamme

sitkollanne

sitkoillanne

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltamme

sitkoiltamme

sitkoltanne

sitkoiltanne

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkoksemme

sitkoiksemme

sitkoksenne

sitkoiksenne

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonamme

sitkoinamme

sitkonanne

sitkoinanne

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottamme

sitkoittamme

sitkottanne

sitkoittanne

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

sitkoinemme

-

sitkoinenne

-

sitkoinensa / sitkoineen

Singular

Plural

Nom

-

sitkomme

sitkonne

sitkonsa

sitkomme

sitkonne

sitkonsa

Par

-ta

sitkoamme

sitkoanne

sitkoansa / sitkoaan

sitkojamme

sitkojanne

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkomme

sitkonne

sitkonsa

sitkojemme

sitkojenne

sitkojensa

Ill

mihin

sitkoomme

sitkoonne

sitkoonsa

sitkoihimme

sitkoihinne

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossamme

sitkossanne

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissamme

sitkoissanne

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostamme

sitkostanne

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistamme

sitkoistanne

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkollemme

sitkollenne

sitkollensa / sitkolleen

sitkoillemme

sitkoillenne

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollamme

sitkollanne

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillamme

sitkoillanne

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltamme

sitkoltanne

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltamme

sitkoiltanne

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkoksemme

sitkoksenne

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoiksemme

sitkoiksenne

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonamme

sitkonanne

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinamme

sitkoinanne

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottamme

sitkottanne

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittamme

sitkoittanne

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

-

-

sitkoinemme

sitkoinenne

sitkoinensa / sitkoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en lupaako

Solve

ii

lupaatko

et lupaako

iii

ei lupaako

Solve

Plural

Positive

Negative

i

lupaammeko / luvataanko

emme / ei Solve

ii

lupaatteko

ette lupaako

iii

lupaavatko

eivät lupaako

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en lupaako
Solve

ii

lupaatkoet lupaako

iii

ei lupaako
Solve

Plural

PositiveNegative

i

lupaammeko / luvataankoemme / ei
Solve

ii

lupaattekoette lupaako

iii

lupaavatkoeivät lupaako
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

lupasinko

en luvannutko

ii

et luvannutko

Solve

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

lupasimmeko / luvattiinko

emme / ei Solve

ii

lupasitteko

ette luvanneetko

iii

lupasivatko

eivät luvanneetko

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

lupasinkoen luvannutko

ii

et luvannutko
Solve

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

lupasimmeko / luvattiinkoemme / ei
Solve

ii

lupasittekoette luvanneetko

iii

lupasivatkoeivät luvanneetko
Imperative Solved!

sinä

lupaa

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

lupaa

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

lupaisinko

en lupaisiko

ii

lupaisitko

et lupaisiko

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

lupaisimmeko

emme lupaisiko

ii

lupaisitteko

ette lupaisiko

iii

eivät lupaisiko

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

lupaisinkoen lupaisiko

ii

lupaisitkoet lupaisiko

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

lupaisimmekoemme lupaisiko

ii

lupaisittekoette lupaisiko

iii

eivät lupaisiko
Solve

Singular

Plural

Nom

-

lupa

luvat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lupien

Solve

Ill

mihin

lupaan

Solve

Ine

-ssa

luvissa

Solve

Ela

-sta

luvista

Solve

All

-lle

luvalle

Solve

Ade

-lla

luvalla

luvilla

Abl

-lta

luvalta

luvilta

Tra

-ksi

luvaksi

luviksi

Ess

-na

lupana

lupina

Abe

-tta

luvatta

luvitta

Com

-ne

-

lupine

Ins

-in

-

luvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lupa

luvat

Par

-ta

Gen

-n

lupien

Ill

mihin

lupaan

Ine

-ssa

luvissa

Ela

-sta

luvista

All

-lle

luvalle

Ade

-lla

luvalla

luvilla

Abl

-lta

luvalta

luvilta

Tra

-ksi

luvaksi

luviksi

Ess

-na

lupana

lupina

Abe

-tta

luvatta

luvitta

Com

-ne

-

lupine

Ins

-in

-

luvin

Singular

Plural

Nom

-

sitko

sitkot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

sitkojen

Solve

Ill

mihin

sitkoon

Solve

Ine

-ssa

sitkoissa

Solve

Ela

-sta

sitkoista

Solve

All

-lle

sitkolle

Solve

Ade

-lla

sitkolla

sitkoilla

Abl

-lta

sitkolta

sitkoilta

Tra

-ksi

sitkoksi

sitkoiksi

Ess

-na

sitkona

sitkoina

Abe

-tta

sitkotta

sitkoitta

Com

-ne

-

sitkoine

Ins

-in

-

sitkoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sitko

sitkot

Par

-ta

Gen

-n

sitkojen

Ill

mihin

sitkoon

Ine

-ssa

sitkoissa

Ela

-sta

sitkoista

All

-lle

sitkolle

Ade

-lla

sitkolla

sitkoilla

Abl

-lta

sitkolta

sitkoilta

Tra

-ksi

sitkoksi

sitkoiksi

Ess

-na

sitkona

sitkoina

Abe

-tta

sitkotta

sitkoitta

Com

-ne

-

sitkoine

Ins

-in

-

sitkoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept