logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kaulushaikara, noun

Word analysis
kaulushaikarakanta

kaulushaikarakanta

kaulushaikara

Noun, Singular Nominative

+ kanta

Noun, Singular Nominative

kaulus

Noun, Singular Nominative

+ hai

Noun, Singular Nominative

+ kara

Noun, Singular Nominative

+ kanta

Noun, Singular Nominative

kaulus

Noun, Singular Nominative

+ haikara

Noun, Singular Nominative

+ kanta

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaulushaikara

kaulushaikarat

Par

-ta

kaulushaikaraa

kaulushaikaroita

Gen

-n

kaulushaikaran

kaulushaikaroitten / kaulushaikaroiden

Ill

mihin

kaulushaikaraan

kaulushaikaroihin

Ine

-ssa

kaulushaikarassa

kaulushaikaroissa

Ela

-sta

kaulushaikarasta

kaulushaikaroista

All

-lle

kaulushaikaralle

kaulushaikaroille

Ade

-lla

kaulushaikaralla

kaulushaikaroilla

Abl

-lta

kaulushaikaralta

kaulushaikaroilta

Tra

-ksi

kaulushaikaraksi

kaulushaikaroiksi

Ess

-na

kaulushaikarana

kaulushaikaroina

Abe

-tta

kaulushaikaratta

kaulushaikaroitta

Com

-ne

-

kaulushaikaroine

Ins

-in

-

kaulushaikaroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaulushaikara

kaulushaikarat

Par

-ta

kaulushaikaraa

kaulushaikaroita

Gen

-n

kaulushaikaran

kaulushaikaroitten / kaulushaikaroiden

Ill

mihin

kaulushaikaraan

kaulushaikaroihin

Ine

-ssa

kaulushaikarassa

kaulushaikaroissa

Ela

-sta

kaulushaikarasta

kaulushaikaroista

All

-lle

kaulushaikaralle

kaulushaikaroille

Ade

-lla

kaulushaikaralla

kaulushaikaroilla

Abl

-lta

kaulushaikaralta

kaulushaikaroilta

Tra

-ksi

kaulushaikaraksi

kaulushaikaroiksi

Ess

-na

kaulushaikarana

kaulushaikaroina

Abe

-tta

kaulushaikaratta

kaulushaikaroitta

Com

-ne

-

kaulushaikaroine

Ins

-in

-

kaulushaikaroin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bittern kaulushaikara
Show more arrow right
Eurlex2018q4; jw2019; ParaCrawl Corpus; not-set; Literature; EurLex-2 Haikarat, kaulushaikarat (Ardeidae). Herons, Bitterns (Ardeidae). Kaulushaikara on toinen lintu, joka siistiytyy samalla tavalla, koska sen ruokajärjestys muistuttaa harmaahaikaran ruokajärjestystä. The bittern is another bird that dolls up in a similar manner, because his diet resembles that of the heron. Driver hylkää käännösvastineenkaulushaikaraja sanoo, että heprean sana qip podʹ voi kenties tarkoittaa sekä piikkisikaa että jotakin lintua. Driver rejects the rendering “ bittern ” and suggests that the Hebrew qip·podhʹ may apply both to the porcupine and to a bird. Lähetä Kuvaus Käsin maalattu kuppimainen akryylisilmäpari kaulushaikaralle. Send Description Hand painted, cup-shaped acrylic eyes for a bittern. Se on kaulushaikaran viiden tärkeimmän elinympäristön joukossa Alankomaissa. It is one of the five most important bittern habitats in the Netherlands. En todellakaan kummastuisi, jos saisin tietää, että äskeinen ääni oli viimeisen kaulushaikaran huuto. Yes, I should not be surprised to learn that what we have heard is the cry of the last of the bitterns.. Kaulushaikarat ovat tanakkavartaloisia, ruskeahkoja haikaroita, joita tavataan myös Palestiinan soilla. The bittern is a stouter, browner variety of heron, also found in Palestine in marshy regions. Heprean sanan qip podʹ täsmällisestä merkityksestä kiistellään melkoisesti, ja se on käännetty mm. vastineillakaulushaikara” (KJ, Da),”tuonenkurki” (KRns-38),”trappi” (NE),”siili” (AT, Le, Väl) japiikkisika” (AS, UM) (Jes 14:23; 34:11; Sef 2:14). There is considerable dispute as to the exact meaning of the Hebrew word qip·podhʹ, variously rendered “ bittern ” (KJ, Da), “bustard” (NE), “hedgehog” (AT, Le), and “porcupine(s)” (AS, NW). Kaulushaikaran, kahlaajapääskyn ja sulttaanikanan läsnäolo osoittaa myös tämän kosteikon tärkeyden, sillä kaikki ne ovat uhan alaisia lajeja Euroopan unionin alueella. The presence of bitterns, weaver birds and purple gallinules indicates just how important these wetlands are - all these birds are in danger of becoming extinct in the European Union. Vallitsevasta epätietoisuudesta huolimatta on kuitenkin hyvät perusteet kääntää sana qip podʹ johdonmukaisesti jokopiikkisiaksitaisiiliksiennemmin kuinkaulushaikaraksi”. Despite the uncertainty, however, there is good basis for consistently translating qip·podhʹ as either “porcupine” or “hedgehog,” rather than “ bittern.”. Show more arrow right

Wiktionary

Eurasian bittern, great bittern, Botaurus stellaris Show more arrow right kaulus +‎ haikara Show more arrow right

Wikipedia

Eurasian bittern The Eurasian bittern or great bittern (Botaurus stellaris) is a wading bird in the bittern subfamily (Botaurinae) of the heron family Ardeidae. There are two subspecies, the northern race (B. s. stellaris) breeding in parts of Europe and across the Palearctic, as well as on the northern coast of Africa, while the southern race (B. s. capensis) is endemic to parts of southern Africa. It is a secretive bird, seldom seen in the open as it prefers to skulk in reed beds and thick vegetation near water bodies. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulushaikarani

kaulushaikarani

kaulushaikarasi

kaulushaikarasi

kaulushaikaransa

kaulushaikaransa

Par

-ta

kaulushaikaraani

kaulushaikaroitani

kaulushaikaraasi

kaulushaikaroitasi

kaulushaikaraansa

kaulushaikaroitansa / kaulushaikaroitaan

Gen

-n

kaulushaikarani

kaulushaikaroitteni / kaulushaikaroideni

kaulushaikarasi

kaulushaikaroittesi / kaulushaikaroidesi

kaulushaikaransa

kaulushaikaroittensa / kaulushaikaroidensa

Ill

mihin

kaulushaikaraani

kaulushaikaroihini

kaulushaikaraasi

kaulushaikaroihisi

kaulushaikaraansa

kaulushaikaroihinsa

Ine

-ssa

kaulushaikarassani

kaulushaikaroissani

kaulushaikarassasi

kaulushaikaroissasi

kaulushaikarassansa / kaulushaikarassaan

kaulushaikaroissansa / kaulushaikaroissaan

Ela

-sta

kaulushaikarastani

kaulushaikaroistani

kaulushaikarastasi

kaulushaikaroistasi

kaulushaikarastansa / kaulushaikarastaan

kaulushaikaroistansa / kaulushaikaroistaan

All

-lle

kaulushaikaralleni

kaulushaikaroilleni

kaulushaikarallesi

kaulushaikaroillesi

kaulushaikarallensa / kaulushaikaralleen

kaulushaikaroillensa / kaulushaikaroillean

Ade

-lla

kaulushaikarallani

kaulushaikaroillani

kaulushaikarallasi

kaulushaikaroillasi

kaulushaikarallansa / kaulushaikarallaan

kaulushaikaroillansa / kaulushaikaroillaan

Abl

-lta

kaulushaikaraltani

kaulushaikaroiltani

kaulushaikaraltasi

kaulushaikaroiltasi

kaulushaikaraltansa / kaulushaikaraltaan

kaulushaikaroiltansa / kaulushaikaroiltaan

Tra

-ksi

kaulushaikarakseni

kaulushaikaroikseni

kaulushaikaraksesi

kaulushaikaroiksesi

kaulushaikaraksensa / kaulushaikarakseen

kaulushaikaroiksensa / kaulushaikaroikseen

Ess

-na

kaulushaikaranani

kaulushaikaroinani

kaulushaikaranasi

kaulushaikaroinasi

kaulushaikaranansa / kaulushaikaranaan

kaulushaikaroinansa / kaulushaikaroinaan

Abe

-tta

kaulushaikarattani

kaulushaikaroittani

kaulushaikarattasi

kaulushaikaroittasi

kaulushaikarattansa / kaulushaikarattaan

kaulushaikaroittansa / kaulushaikaroittaan

Com

-ne

-

kaulushaikaroineni

-

kaulushaikaroinesi

-

kaulushaikaroinensa / kaulushaikaroineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulushaikarani

kaulushaikarasi

kaulushaikaransa

kaulushaikarani

kaulushaikarasi

kaulushaikaransa

Par

-ta

kaulushaikaraani

kaulushaikaraasi

kaulushaikaraansa

kaulushaikaroitani

kaulushaikaroitasi

kaulushaikaroitansa / kaulushaikaroitaan

Gen

-n

kaulushaikarani

kaulushaikarasi

kaulushaikaransa

kaulushaikaroitteni / kaulushaikaroideni

kaulushaikaroittesi / kaulushaikaroidesi

kaulushaikaroittensa / kaulushaikaroidensa

Ill

mihin

kaulushaikaraani

kaulushaikaraasi

kaulushaikaraansa

kaulushaikaroihini

kaulushaikaroihisi

kaulushaikaroihinsa

Ine

-ssa

kaulushaikarassani

kaulushaikarassasi

kaulushaikarassansa / kaulushaikarassaan

kaulushaikaroissani

kaulushaikaroissasi

kaulushaikaroissansa / kaulushaikaroissaan

Ela

-sta

kaulushaikarastani

kaulushaikarastasi

kaulushaikarastansa / kaulushaikarastaan

kaulushaikaroistani

kaulushaikaroistasi

kaulushaikaroistansa / kaulushaikaroistaan

All

-lle

kaulushaikaralleni

kaulushaikarallesi

kaulushaikarallensa / kaulushaikaralleen

kaulushaikaroilleni

kaulushaikaroillesi

kaulushaikaroillensa / kaulushaikaroillean

Ade

-lla

kaulushaikarallani

kaulushaikarallasi

kaulushaikarallansa / kaulushaikarallaan

kaulushaikaroillani

kaulushaikaroillasi

kaulushaikaroillansa / kaulushaikaroillaan

Abl

-lta

kaulushaikaraltani

kaulushaikaraltasi

kaulushaikaraltansa / kaulushaikaraltaan

kaulushaikaroiltani

kaulushaikaroiltasi

kaulushaikaroiltansa / kaulushaikaroiltaan

Tra

-ksi

kaulushaikarakseni

kaulushaikaraksesi

kaulushaikaraksensa / kaulushaikarakseen

kaulushaikaroikseni

kaulushaikaroiksesi

kaulushaikaroiksensa / kaulushaikaroikseen

Ess

-na

kaulushaikaranani

kaulushaikaranasi

kaulushaikaranansa / kaulushaikaranaan

kaulushaikaroinani

kaulushaikaroinasi

kaulushaikaroinansa / kaulushaikaroinaan

Abe

-tta

kaulushaikarattani

kaulushaikarattasi

kaulushaikarattansa / kaulushaikarattaan

kaulushaikaroittani

kaulushaikaroittasi

kaulushaikaroittansa / kaulushaikaroittaan

Com

-ne

-

-

-

kaulushaikaroineni

kaulushaikaroinesi

kaulushaikaroinensa / kaulushaikaroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulushaikaramme

kaulushaikaramme

kaulushaikaranne

kaulushaikaranne

kaulushaikaransa

kaulushaikaransa

Par

-ta

kaulushaikaraamme

kaulushaikaroitamme

kaulushaikaraanne

kaulushaikaroitanne

kaulushaikaraansa

kaulushaikaroitansa / kaulushaikaroitaan

Gen

-n

kaulushaikaramme

kaulushaikaroittemme / kaulushaikaroidemme

kaulushaikaranne

kaulushaikaroittenne / kaulushaikaroidenne

kaulushaikaransa

kaulushaikaroittensa / kaulushaikaroidensa

Ill

mihin

kaulushaikaraamme

kaulushaikaroihimme

kaulushaikaraanne

kaulushaikaroihinne

kaulushaikaraansa

kaulushaikaroihinsa

Ine

-ssa

kaulushaikarassamme

kaulushaikaroissamme

kaulushaikarassanne

kaulushaikaroissanne

kaulushaikarassansa / kaulushaikarassaan

kaulushaikaroissansa / kaulushaikaroissaan

Ela

-sta

kaulushaikarastamme

kaulushaikaroistamme

kaulushaikarastanne

kaulushaikaroistanne

kaulushaikarastansa / kaulushaikarastaan

kaulushaikaroistansa / kaulushaikaroistaan

All

-lle

kaulushaikarallemme

kaulushaikaroillemme

kaulushaikarallenne

kaulushaikaroillenne

kaulushaikarallensa / kaulushaikaralleen

kaulushaikaroillensa / kaulushaikaroillean

Ade

-lla

kaulushaikarallamme

kaulushaikaroillamme

kaulushaikarallanne

kaulushaikaroillanne

kaulushaikarallansa / kaulushaikarallaan

kaulushaikaroillansa / kaulushaikaroillaan

Abl

-lta

kaulushaikaraltamme

kaulushaikaroiltamme

kaulushaikaraltanne

kaulushaikaroiltanne

kaulushaikaraltansa / kaulushaikaraltaan

kaulushaikaroiltansa / kaulushaikaroiltaan

Tra

-ksi

kaulushaikaraksemme

kaulushaikaroiksemme

kaulushaikaraksenne

kaulushaikaroiksenne

kaulushaikaraksensa / kaulushaikarakseen

kaulushaikaroiksensa / kaulushaikaroikseen

Ess

-na

kaulushaikaranamme

kaulushaikaroinamme

kaulushaikarananne

kaulushaikaroinanne

kaulushaikaranansa / kaulushaikaranaan

kaulushaikaroinansa / kaulushaikaroinaan

Abe

-tta

kaulushaikarattamme

kaulushaikaroittamme

kaulushaikarattanne

kaulushaikaroittanne

kaulushaikarattansa / kaulushaikarattaan

kaulushaikaroittansa / kaulushaikaroittaan

Com

-ne

-

kaulushaikaroinemme

-

kaulushaikaroinenne

-

kaulushaikaroinensa / kaulushaikaroineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulushaikaramme

kaulushaikaranne

kaulushaikaransa

kaulushaikaramme

kaulushaikaranne

kaulushaikaransa

Par

-ta

kaulushaikaraamme

kaulushaikaraanne

kaulushaikaraansa

kaulushaikaroitamme

kaulushaikaroitanne

kaulushaikaroitansa / kaulushaikaroitaan

Gen

-n

kaulushaikaramme

kaulushaikaranne

kaulushaikaransa

kaulushaikaroittemme / kaulushaikaroidemme

kaulushaikaroittenne / kaulushaikaroidenne

kaulushaikaroittensa / kaulushaikaroidensa

Ill

mihin

kaulushaikaraamme

kaulushaikaraanne

kaulushaikaraansa

kaulushaikaroihimme

kaulushaikaroihinne

kaulushaikaroihinsa

Ine

-ssa

kaulushaikarassamme

kaulushaikarassanne

kaulushaikarassansa / kaulushaikarassaan

kaulushaikaroissamme

kaulushaikaroissanne

kaulushaikaroissansa / kaulushaikaroissaan

Ela

-sta

kaulushaikarastamme

kaulushaikarastanne

kaulushaikarastansa / kaulushaikarastaan

kaulushaikaroistamme

kaulushaikaroistanne

kaulushaikaroistansa / kaulushaikaroistaan

All

-lle

kaulushaikarallemme

kaulushaikarallenne

kaulushaikarallensa / kaulushaikaralleen

kaulushaikaroillemme

kaulushaikaroillenne

kaulushaikaroillensa / kaulushaikaroillean

Ade

-lla

kaulushaikarallamme

kaulushaikarallanne

kaulushaikarallansa / kaulushaikarallaan

kaulushaikaroillamme

kaulushaikaroillanne

kaulushaikaroillansa / kaulushaikaroillaan

Abl

-lta

kaulushaikaraltamme

kaulushaikaraltanne

kaulushaikaraltansa / kaulushaikaraltaan

kaulushaikaroiltamme

kaulushaikaroiltanne

kaulushaikaroiltansa / kaulushaikaroiltaan

Tra

-ksi

kaulushaikaraksemme

kaulushaikaraksenne

kaulushaikaraksensa / kaulushaikarakseen

kaulushaikaroiksemme

kaulushaikaroiksenne

kaulushaikaroiksensa / kaulushaikaroikseen

Ess

-na

kaulushaikaranamme

kaulushaikarananne

kaulushaikaranansa / kaulushaikaranaan

kaulushaikaroinamme

kaulushaikaroinanne

kaulushaikaroinansa / kaulushaikaroinaan

Abe

-tta

kaulushaikarattamme

kaulushaikarattanne

kaulushaikarattansa / kaulushaikarattaan

kaulushaikaroittamme

kaulushaikaroittanne

kaulushaikaroittansa / kaulushaikaroittaan

Com

-ne

-

-

-

kaulushaikaroinemme

kaulushaikaroinenne

kaulushaikaroinensa / kaulushaikaroineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kanta

kannat

Par

-ta

kantaa

kantoja

Gen

-n

kannan

kantojen

Ill

mihin

kantaan

kantoihin

Ine

-ssa

kannassa

kannoissa

Ela

-sta

kannasta

kannoista

All

-lle

kannalle

kannoille

Ade

-lla

kannalla

kannoilla

Abl

-lta

kannalta

kannoilta

Tra

-ksi

kannaksi

kannoiksi

Ess

-na

kantana

kantoina

Abe

-tta

kannatta

kannoitta

Com

-ne

-

kantoine

Ins

-in

-

kannoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kanta

kannat

Par

-ta

kantaa

kantoja

Gen

-n

kannan

kantojen

Ill

mihin

kantaan

kantoihin

Ine

-ssa

kannassa

kannoissa

Ela

-sta

kannasta

kannoista

All

-lle

kannalle

kannoille

Ade

-lla

kannalla

kannoilla

Abl

-lta

kannalta

kannoilta

Tra

-ksi

kannaksi

kannoiksi

Ess

-na

kantana

kantoina

Abe

-tta

kannatta

kannoitta

Com

-ne

-

kantoine

Ins

-in

-

kannoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

position kanta, asema, sijainti, asento, paikka, tilanne
base tukikohta, pohja, perusta, emäs, alusta, kanta
stem varsi, runko, kanta, vartalo, jalka, päähaara
stock varasto, kalusto, kanta, varastot, osake, tukki
opinion lausunto, mielipide, kanta, näkemys, käsitys, katsomus
view näkymä, näköala, näkemys, kuva, kanta, käsitys
population väestö, väkiluku, populaatio, asukasluku, kanta, kansa
head pää, johtaja, päällikkö, kanta, kärki, esimies
socket pistorasia, kanta, istukka, hylsy, kolo, sokkeli
stand teline, jalusta, osasto, kanta, paikka, koju
root juuri, ydin, kanta, alkuperä
foot jalka, jalkaterä, alaosa, kanta, juuri, alareuna
stalk varsi, korsi, kanta, tappi
stub tynkä, natsa, tupakantumppi, kanto, kanta, pätkä
mount vuori, alusta, jalusta, ratsu, kehys, kanta
butt pusku, maalialue, perä, tynnyri, takapuoli, kanta
footing perusta, jalansija, kanta
hull runko, kuori, palko, kanta
setting asetus, puitteet, ympäristö, asento, miljöö, kanta
ft kanta
Show more arrow right
OpenSubtitles parallel corpus, sentence ID: 2000; Europarl Parallel Corpus - Sentence ID: 1000; Europarl; SETIMES; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus, sentence ID: 1000; Tatoeba parallel corpus, sentence ID: 3000 Huomio pysyy kannallaan. The attention remains focused. Hän poistää kannasta kukan. He removes the flower from the stem. Kannoillasi oli kaksi miestä. Two men were following on your heels. En ota tätä kannatta. I don't take this into consideration. Kannat kasvavat hitaasti. The populations are growing slowly. Kannallanne on hyvä tuki. You have good support. Kannallanne on kuulokkeet. You have headphones at your disposal. Hän pysyy aina kannallaan. She always stays on her toes. Hän piti lasin kannallaan. She held the glass on its edge. Kanta on tärkeä osa liikuntakulttuuria. Base is an important part of sports culture. Show more arrow right

Wiktionary

base (supporting component of a structure or object) Fin:lampun kantaEng:base of a light bulbFin:pilarin kantaEng:base of a columnFin:lehden kantaEng:base of a leaf heel (part of foot, used especially in compound terms) kantapääFin:kantaluuEng:heel bone heel (part of a sole of a shoe, especially a low one; a high heel is usually called korko) Fin:olla kannoillaEng:to heel heel (end-piece of a loaf of bread) kantapala, kannikka head (blunt end of a fastener) Fin:naulan kantaEng:nailheadFin:tasakantaruuviEng:flathead screw stub (piece of certain paper items, designed to be torn off and kept for record) position, opinion, point of view, account, stance, stand (attitude, opinion, or set of beliefs) Fin:En ota tuohon kantaa.Eng:I don't take a position on that.Fin:Olen kanssasi eri kannalla asevalvonnasta.Eng:I don’t agree with your stance on gun control.Fin:pysyä kannassaanEng:to stand one's ground (electronics) base (controlling terminal of a transistor) (microbiology) strain (particular variety of microbe, organism etc.) (biology) population (collection of a particular species living in a given area) Fin:Suomen hirvikantaEng:moose population of Finland (mathematics) base, radix (in a positional numeral system, the number of unique digits, including the digit zero, used to represent numbers) (mathematics) base (number raised to the power of an exponent) (geometry) base (lowest side or face) (linear algebra) basis (topology) base, basis (linguistics) root (word from which another word is derived) (linguistics, as modifier) proto- (of common ancestor, often hypothetical) Fin:Kaikki indoeurooppalaiset kielet polveutuvat kantaindoeuroopasta.Eng:All Indo-European languages are descended from Proto-Indo-European. Show more arrow right (opinion): näkemys, mielipide Show more arrow right hyökkäyskannallakannallinenkannikas-kantainenkantiokantisliikekannallaodottava kantaolla jonkun kannoillaosua naulan kantaanottaa kantaapuolustuskannallayksikantaan Show more arrow right ajatuskantaalikantaasuntokantaautokantabakteerikantaeläinkantafanikantahirvikantaitiökantakaalinkantakaksikantajärjestelmäkaksimetallikantakalakantakannanilmaisukannanilmauskannanmuutoskannanmäärittelykannanmäärityskannanottokannanvaihtokanta-aliupseerikanta-asiakaskanta-astujakanta-asukaskantaesittääkantaesityskantahenkilökuntakantahenkilöstöKanta-Hämekantaindoeurooppakantaisäkantaitiökantajoukkokantajännekantajäsenkantakahvilakantakalvokantakappikantakaupunkikantakielikantakirjakantakulmakantalappukantalinnoitekantalinnoittaakantalinnoituskantalippukantaliuoskantalukukantanäkykantaohjelmistokantaosakantapaikkakantapalakantapeikkokantapiikkikantapistekantapääkantarautakantaravintolakantasanakantasienikantaslaavikantaslaavilainenkantasolukantasormuskantasuomalainenkantasuomikantatiekantatilakantauralikantavartalokantavierrekantaväestökantaäitikatsantokantakengänkantakielenkantakirveenkantakolmikantakonekantakorkokantakultakantakupukantakuusikantakuusiokantakäsityskantakäskykantalampunkantalehtikantalinssikantaruuvilintukantaoksankantaosakekantapaperikantapultinkantapuolustuskantarahakantarakennuskantarapukantaristikantaruuviruuvinkantasaappaankantatietokantatilauskantauppokantauppokantanaulaviisikantaympäristökanta Show more arrow right From Proto-Finnic kanta, from Proto-Finno-Ugric kanta. Cognates include Estonian kand, Erzya кандо (kando), Moksha канда (kanda), Khanty ҳонт (h̦ont) and Mansi (χānta). Show more arrow right

Wikipedia

populaatio
samanaikaisesti samalla alueella elävien samaan lajiin kuuluvien yksilöiden joukko transistoria
ohjaava kosketin tietokanta
mielipide
lehden
osa, joka yhdistää lehden varteen Kanta
Turun yliopiston suomen kielen opiskelijoiden ainejärjestö kanta
B {\displaystyle {\mathcal {B}}} , topologiassa sellainen kokoelma topologisen avaruuden ( X , T ) {\displaystyle (X,T)} osajoukkoja, että mikä tahansa X {\displaystyle X} :n avoin osajoukko voidaan lausua B {\displaystyle {\mathcal {B}}} :n alkioiden yhdisteenä. kanta, lineaarialgebrassa pienin sellaisten vektorien joukkoa, joiden lineaarikombinaationa voidaan esittää avaruuden kaikki muut vektorit kanta, geometriassa se kolmion tai monikulmion se sivu, josta korkeus mitataan kanta, erityisesti se tasakylkisen kolmion sivu, jolla ei ole yhtä pitkää paria. Kansallinen Terveysarkisto Kanta
kengän kanta
(myös korko), kengän osa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kantani

kantani

kantasi

kantasi

kantansa

kantansa

Par

-ta

kantaani

kantojani

kantaasi

kantojasi

kantaansa

kantojansa / kantojaan

Gen

-n

kantani

kantojeni

kantasi

kantojesi

kantansa

kantojensa

Ill

mihin

kantaani

kantoihini

kantaasi

kantoihisi

kantaansa

kantoihinsa

Ine

-ssa

kannassani

kannoissani

kannassasi

kannoissasi

kannassansa / kannassaan

kannoissansa / kannoissaan

Ela

-sta

kannastani

kannoistani

kannastasi

kannoistasi

kannastansa / kannastaan

kannoistansa / kannoistaan

All

-lle

kannalleni

kannoilleni

kannallesi

kannoillesi

kannallensa / kannalleen

kannoillensa / kannoillean

Ade

-lla

kannallani

kannoillani

kannallasi

kannoillasi

kannallansa / kannallaan

kannoillansa / kannoillaan

Abl

-lta

kannaltani

kannoiltani

kannaltasi

kannoiltasi

kannaltansa / kannaltaan

kannoiltansa / kannoiltaan

Tra

-ksi

kannakseni

kannoikseni

kannaksesi

kannoiksesi

kannaksensa / kannakseen

kannoiksensa / kannoikseen

Ess

-na

kantanani

kantoinani

kantanasi

kantoinasi

kantanansa / kantanaan

kantoinansa / kantoinaan

Abe

-tta

kannattani

kannoittani

kannattasi

kannoittasi

kannattansa / kannattaan

kannoittansa / kannoittaan

Com

-ne

-

kantoineni

-

kantoinesi

-

kantoinensa / kantoineen

Singular

Plural

Nom

-

kantani

kantasi

kantansa

kantani

kantasi

kantansa

Par

-ta

kantaani

kantaasi

kantaansa

kantojani

kantojasi

kantojansa / kantojaan

Gen

-n

kantani

kantasi

kantansa

kantojeni

kantojesi

kantojensa

Ill

mihin

kantaani

kantaasi

kantaansa

kantoihini

kantoihisi

kantoihinsa

Ine

-ssa

kannassani

kannassasi

kannassansa / kannassaan

kannoissani

kannoissasi

kannoissansa / kannoissaan

Ela

-sta

kannastani

kannastasi

kannastansa / kannastaan

kannoistani

kannoistasi

kannoistansa / kannoistaan

All

-lle

kannalleni

kannallesi

kannallensa / kannalleen

kannoilleni

kannoillesi

kannoillensa / kannoillean

Ade

-lla

kannallani

kannallasi

kannallansa / kannallaan

kannoillani

kannoillasi

kannoillansa / kannoillaan

Abl

-lta

kannaltani

kannaltasi

kannaltansa / kannaltaan

kannoiltani

kannoiltasi

kannoiltansa / kannoiltaan

Tra

-ksi

kannakseni

kannaksesi

kannaksensa / kannakseen

kannoikseni

kannoiksesi

kannoiksensa / kannoikseen

Ess

-na

kantanani

kantanasi

kantanansa / kantanaan

kantoinani

kantoinasi

kantoinansa / kantoinaan

Abe

-tta

kannattani

kannattasi

kannattansa / kannattaan

kannoittani

kannoittasi

kannoittansa / kannoittaan

Com

-ne

-

-

-

kantoineni

kantoinesi

kantoinensa / kantoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kantamme

kantamme

kantanne

kantanne

kantansa

kantansa

Par

-ta

kantaamme

kantojamme

kantaanne

kantojanne

kantaansa

kantojansa / kantojaan

Gen

-n

kantamme

kantojemme

kantanne

kantojenne

kantansa

kantojensa

Ill

mihin

kantaamme

kantoihimme

kantaanne

kantoihinne

kantaansa

kantoihinsa

Ine

-ssa

kannassamme

kannoissamme

kannassanne

kannoissanne

kannassansa / kannassaan

kannoissansa / kannoissaan

Ela

-sta

kannastamme

kannoistamme

kannastanne

kannoistanne

kannastansa / kannastaan

kannoistansa / kannoistaan

All

-lle

kannallemme

kannoillemme

kannallenne

kannoillenne

kannallensa / kannalleen

kannoillensa / kannoillean

Ade

-lla

kannallamme

kannoillamme

kannallanne

kannoillanne

kannallansa / kannallaan

kannoillansa / kannoillaan

Abl

-lta

kannaltamme

kannoiltamme

kannaltanne

kannoiltanne

kannaltansa / kannaltaan

kannoiltansa / kannoiltaan

Tra

-ksi

kannaksemme

kannoiksemme

kannaksenne

kannoiksenne

kannaksensa / kannakseen

kannoiksensa / kannoikseen

Ess

-na

kantanamme

kantoinamme

kantananne

kantoinanne

kantanansa / kantanaan

kantoinansa / kantoinaan

Abe

-tta

kannattamme

kannoittamme

kannattanne

kannoittanne

kannattansa / kannattaan

kannoittansa / kannoittaan

Com

-ne

-

kantoinemme

-

kantoinenne

-

kantoinensa / kantoineen

Singular

Plural

Nom

-

kantamme

kantanne

kantansa

kantamme

kantanne

kantansa

Par

-ta

kantaamme

kantaanne

kantaansa

kantojamme

kantojanne

kantojansa / kantojaan

Gen

-n

kantamme

kantanne

kantansa

kantojemme

kantojenne

kantojensa

Ill

mihin

kantaamme

kantaanne

kantaansa

kantoihimme

kantoihinne

kantoihinsa

Ine

-ssa

kannassamme

kannassanne

kannassansa / kannassaan

kannoissamme

kannoissanne

kannoissansa / kannoissaan

Ela

-sta

kannastamme

kannastanne

kannastansa / kannastaan

kannoistamme

kannoistanne

kannoistansa / kannoistaan

All

-lle

kannallemme

kannallenne

kannallensa / kannalleen

kannoillemme

kannoillenne

kannoillensa / kannoillean

Ade

-lla

kannallamme

kannallanne

kannallansa / kannallaan

kannoillamme

kannoillanne

kannoillansa / kannoillaan

Abl

-lta

kannaltamme

kannaltanne

kannaltansa / kannaltaan

kannoiltamme

kannoiltanne

kannoiltansa / kannoiltaan

Tra

-ksi

kannaksemme

kannaksenne

kannaksensa / kannakseen

kannoiksemme

kannoiksenne

kannoiksensa / kannoikseen

Ess

-na

kantanamme

kantananne

kantanansa / kantanaan

kantoinamme

kantoinanne

kantoinansa / kantoinaan

Abe

-tta

kannattamme

kannattanne

kannattansa / kannattaan

kannoittamme

kannoittanne

kannoittansa / kannoittaan

Com

-ne

-

-

-

kantoinemme

kantoinenne

kantoinensa / kantoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaulus

kaulukset

Par

-ta

kaulusta

kauluksia

Gen

-n

kauluksen

kauluksien / kaulusten

Ill

mihin

kaulukseen

kauluksiin

Ine

-ssa

kauluksessa

kauluksissa

Ela

-sta

kauluksesta

kauluksista

All

-lle

kaulukselle

kauluksille

Ade

-lla

kauluksella

kauluksilla

Abl

-lta

kaulukselta

kauluksilta

Tra

-ksi

kaulukseksi

kauluksiksi

Ess

-na

kauluksena

kauluksina

Abe

-tta

kauluksetta

kauluksitta

Com

-ne

-

kauluksine

Ins

-in

-

kauluksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaulus

kaulukset

Par

-ta

kaulusta

kauluksia

Gen

-n

kauluksen

kauluksien / kaulusten

Ill

mihin

kaulukseen

kauluksiin

Ine

-ssa

kauluksessa

kauluksissa

Ela

-sta

kauluksesta

kauluksista

All

-lle

kaulukselle

kauluksille

Ade

-lla

kauluksella

kauluksilla

Abl

-lta

kaulukselta

kauluksilta

Tra

-ksi

kaulukseksi

kauluksiksi

Ess

-na

kauluksena

kauluksina

Abe

-tta

kauluksetta

kauluksitta

Com

-ne

-

kauluksine

Ins

-in

-

kauluksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

collar kaulus, kaulapanta, laippa, rengas, kaulain, länget
neck kaula, niska, kaulus, kaulanympärys, niemi, kaula-aukko
frill röyhelö, kaulus, kiemurat
ruff kaulus, röyhelökaulus, höyhenkaulus, myllynkivikaulus
waist vyötärö, uuma, kavennus, keskiosa, kaulus, liivit
Show more arrow right
Tatoeba - fin-eng-fin.txt (line 126715); OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - europarl-v7.fi-en/europarl-v7.fi-en.en (line 189); opensubtitles2; jw2019; Europarl; ParFin; tmClass Paidan kaulus oli kulunut. The shirt's collar was worn out. Entä kaulus? And the collar? Kaulus on paitani tärkeä osa. The collar is an important part of my shirt. Siisti kaulus. Nice turtleneck. Anna kauluksesi. My collar? Valkoinen kaulus. The white collar. Kun kaulus puristaa. Collar Squeeze. Kaulus on tämän puseron kaunein osa. The collar is the most beautiful part of this shirt. Paidan kaulus oli risainen ja kulunut. The shirt's collar was ragged and worn out. Kauluss-ja paidannapit. Collar and shirt studs. Show more arrow right

Wiktionary

collar (part of clothing around throat) Fin:kova / pehmeä kaulusEng:stiff / soft collar collar (anything around the neck) collar (any encircling device or structure) (zoology) pronotum Show more arrow right valkokaulus- Show more arrow right kaula (“neck”) +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulukseni

kaulukseni

kauluksesi

kauluksesi

kauluksensa

kauluksensa

Par

-ta

kaulustani

kauluksiani

kaulustasi

kauluksiasi

kaulustansa / kaulustaan

kauluksiansa / kauluksiaan

Gen

-n

kaulukseni

kauluksieni / kaulusteni

kauluksesi

kauluksiesi / kaulustesi

kauluksensa

kauluksiensa / kaulustensa

Ill

mihin

kaulukseeni

kauluksiini

kaulukseesi

kauluksiisi

kaulukseensa

kauluksiinsa

Ine

-ssa

kauluksessani

kauluksissani

kauluksessasi

kauluksissasi

kauluksessansa / kauluksessaan

kauluksissansa / kauluksissaan

Ela

-sta

kauluksestani

kauluksistani

kauluksestasi

kauluksistasi

kauluksestansa / kauluksestaan

kauluksistansa / kauluksistaan

All

-lle

kaulukselleni

kauluksilleni

kauluksellesi

kauluksillesi

kauluksellensa / kaulukselleen

kauluksillensa / kauluksillean

Ade

-lla

kauluksellani

kauluksillani

kauluksellasi

kauluksillasi

kauluksellansa / kauluksellaan

kauluksillansa / kauluksillaan

Abl

-lta

kaulukseltani

kauluksiltani

kaulukseltasi

kauluksiltasi

kaulukseltansa / kaulukseltaan

kauluksiltansa / kauluksiltaan

Tra

-ksi

kauluksekseni

kauluksikseni

kaulukseksesi

kauluksiksesi

kaulukseksensa / kauluksekseen

kauluksiksensa / kauluksikseen

Ess

-na

kauluksenani

kauluksinani

kauluksenasi

kauluksinasi

kauluksenansa / kauluksenaan

kauluksinansa / kauluksinaan

Abe

-tta

kauluksettani

kauluksittani

kauluksettasi

kauluksittasi

kauluksettansa / kauluksettaan

kauluksittansa / kauluksittaan

Com

-ne

-

kauluksineni

-

kauluksinesi

-

kauluksinensa / kauluksineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulukseni

kauluksesi

kauluksensa

kaulukseni

kauluksesi

kauluksensa

Par

-ta

kaulustani

kaulustasi

kaulustansa / kaulustaan

kauluksiani

kauluksiasi

kauluksiansa / kauluksiaan

Gen

-n

kaulukseni

kauluksesi

kauluksensa

kauluksieni / kaulusteni

kauluksiesi / kaulustesi

kauluksiensa / kaulustensa

Ill

mihin

kaulukseeni

kaulukseesi

kaulukseensa

kauluksiini

kauluksiisi

kauluksiinsa

Ine

-ssa

kauluksessani

kauluksessasi

kauluksessansa / kauluksessaan

kauluksissani

kauluksissasi

kauluksissansa / kauluksissaan

Ela

-sta

kauluksestani

kauluksestasi

kauluksestansa / kauluksestaan

kauluksistani

kauluksistasi

kauluksistansa / kauluksistaan

All

-lle

kaulukselleni

kauluksellesi

kauluksellensa / kaulukselleen

kauluksilleni

kauluksillesi

kauluksillensa / kauluksillean

Ade

-lla

kauluksellani

kauluksellasi

kauluksellansa / kauluksellaan

kauluksillani

kauluksillasi

kauluksillansa / kauluksillaan

Abl

-lta

kaulukseltani

kaulukseltasi

kaulukseltansa / kaulukseltaan

kauluksiltani

kauluksiltasi

kauluksiltansa / kauluksiltaan

Tra

-ksi

kauluksekseni

kaulukseksesi

kaulukseksensa / kauluksekseen

kauluksikseni

kauluksiksesi

kauluksiksensa / kauluksikseen

Ess

-na

kauluksenani

kauluksenasi

kauluksenansa / kauluksenaan

kauluksinani

kauluksinasi

kauluksinansa / kauluksinaan

Abe

-tta

kauluksettani

kauluksettasi

kauluksettansa / kauluksettaan

kauluksittani

kauluksittasi

kauluksittansa / kauluksittaan

Com

-ne

-

-

-

kauluksineni

kauluksinesi

kauluksinensa / kauluksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kauluksemme

kauluksemme

kauluksenne

kauluksenne

kauluksensa

kauluksensa

Par

-ta

kaulustamme

kauluksiamme

kaulustanne

kauluksianne

kaulustansa / kaulustaan

kauluksiansa / kauluksiaan

Gen

-n

kauluksemme

kauluksiemme / kaulustemme

kauluksenne

kauluksienne / kaulustenne

kauluksensa

kauluksiensa / kaulustensa

Ill

mihin

kaulukseemme

kauluksiimme

kaulukseenne

kauluksiinne

kaulukseensa

kauluksiinsa

Ine

-ssa

kauluksessamme

kauluksissamme

kauluksessanne

kauluksissanne

kauluksessansa / kauluksessaan

kauluksissansa / kauluksissaan

Ela

-sta

kauluksestamme

kauluksistamme

kauluksestanne

kauluksistanne

kauluksestansa / kauluksestaan

kauluksistansa / kauluksistaan

All

-lle

kauluksellemme

kauluksillemme

kauluksellenne

kauluksillenne

kauluksellensa / kaulukselleen

kauluksillensa / kauluksillean

Ade

-lla

kauluksellamme

kauluksillamme

kauluksellanne

kauluksillanne

kauluksellansa / kauluksellaan

kauluksillansa / kauluksillaan

Abl

-lta

kaulukseltamme

kauluksiltamme

kaulukseltanne

kauluksiltanne

kaulukseltansa / kaulukseltaan

kauluksiltansa / kauluksiltaan

Tra

-ksi

kaulukseksemme

kauluksiksemme

kaulukseksenne

kauluksiksenne

kaulukseksensa / kauluksekseen

kauluksiksensa / kauluksikseen

Ess

-na

kauluksenamme

kauluksinamme

kauluksenanne

kauluksinanne

kauluksenansa / kauluksenaan

kauluksinansa / kauluksinaan

Abe

-tta

kauluksettamme

kauluksittamme

kauluksettanne

kauluksittanne

kauluksettansa / kauluksettaan

kauluksittansa / kauluksittaan

Com

-ne

-

kauluksinemme

-

kauluksinenne

-

kauluksinensa / kauluksineen

Singular

Plural

Nom

-

kauluksemme

kauluksenne

kauluksensa

kauluksemme

kauluksenne

kauluksensa

Par

-ta

kaulustamme

kaulustanne

kaulustansa / kaulustaan

kauluksiamme

kauluksianne

kauluksiansa / kauluksiaan

Gen

-n

kauluksemme

kauluksenne

kauluksensa

kauluksiemme / kaulustemme

kauluksienne / kaulustenne

kauluksiensa / kaulustensa

Ill

mihin

kaulukseemme

kaulukseenne

kaulukseensa

kauluksiimme

kauluksiinne

kauluksiinsa

Ine

-ssa

kauluksessamme

kauluksessanne

kauluksessansa / kauluksessaan

kauluksissamme

kauluksissanne

kauluksissansa / kauluksissaan

Ela

-sta

kauluksestamme

kauluksestanne

kauluksestansa / kauluksestaan

kauluksistamme

kauluksistanne

kauluksistansa / kauluksistaan

All

-lle

kauluksellemme

kauluksellenne

kauluksellensa / kaulukselleen

kauluksillemme

kauluksillenne

kauluksillensa / kauluksillean

Ade

-lla

kauluksellamme

kauluksellanne

kauluksellansa / kauluksellaan

kauluksillamme

kauluksillanne

kauluksillansa / kauluksillaan

Abl

-lta

kaulukseltamme

kaulukseltanne

kaulukseltansa / kaulukseltaan

kauluksiltamme

kauluksiltanne

kauluksiltansa / kauluksiltaan

Tra

-ksi

kaulukseksemme

kaulukseksenne

kaulukseksensa / kauluksekseen

kauluksiksemme

kauluksiksenne

kauluksiksensa / kauluksikseen

Ess

-na

kauluksenamme

kauluksenanne

kauluksenansa / kauluksenaan

kauluksinamme

kauluksinanne

kauluksinansa / kauluksinaan

Abe

-tta

kauluksettamme

kauluksettanne

kauluksettansa / kauluksettaan

kauluksittamme

kauluksittanne

kauluksittansa / kauluksittaan

Com

-ne

-

-

-

kauluksinemme

kauluksinenne

kauluksinensa / kauluksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hai

hait

Par

-ta

haita

haita

Gen

-n

hain

haitten / haiden

Ill

mihin

haihin

haihin

Ine

-ssa

haissa

haissa

Ela

-sta

haista

haista

All

-lle

haille

haille

Ade

-lla

hailla

hailla

Abl

-lta

hailta

hailta

Tra

-ksi

haiksi

haiksi

Ess

-na

haina

haina

Abe

-tta

haitta

haitta

Com

-ne

-

haine

Ins

-in

-

hain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hai

hait

Par

-ta

haita

haita

Gen

-n

hain

haitten / haiden

Ill

mihin

haihin

haihin

Ine

-ssa

haissa

haissa

Ela

-sta

haista

haista

All

-lle

haille

haille

Ade

-lla

hailla

hailla

Abl

-lta

hailta

hailta

Tra

-ksi

haiksi

haiksi

Ess

-na

haina

haina

Abe

-tta

haitta

haitta

Com

-ne

-

haine

Ins

-in

-

hain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

shark hai, haikala, huijari
Show more arrow right
jw2019; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Taiga; TED2020 Parallel Corpus Hain iho. Sharkskin. Hain apua. I'm getting some help now. Tuolla on hai! Shark out there! Hain puvun. I go get suit. Takanasi on hai! There's a shark behind you. Hain ruokaa. I picke up some food. Hain bensaa. was getting gas. Hain kahvia. I was just getting some coffee. En halua lisätä haittasi. I do not want to add to your trouble. Hai ui nopeasti kohti saalistaan. The shark swims quickly towards its prey. Show more arrow right

Wiktionary

shark Show more arrow right haikala Show more arrow right australiankissahaiaustraliansarvihaibiljardihaiepolettihaigangesinhaigekkohaihaibarbihaikalahaineväharmaahaihärkähaiisovasarahaijättiläishaijäähaikorttihailohihaimakohaimakrillihaiokapartahaipiikkihaipikkuhaipistepunahaipörssihairaitakoirahairengashairuskohaisahahaisarvihaiseeprahaisumuhaisysihaitiikerhaitiikerihaitorpedohaitäpläpallohaitäpläpartahaitäpläpunahaiulappakettuhaivalashaivalkoevähaivalkohaivalkopilkkahaivasarahaiverkkopartahaiässähai Show more arrow right < Swedish haj (“shark”) < Dutch haai (“shark”) < Old Norse hákarl (“shark”) < English high < high card Show more arrow right

Wikipedia

Shark Sharks are a group of elasmobranch fish characterized by a cartilaginous skeleton, five to seven gill slits on the sides of the head, and pectoral fins that are not fused to the head. Modern sharks are classified within the clade Selachimorpha (or Selachii) and are the sister group to the rays. However, the term "shark" has also been used for extinct members of the subclass Elasmobranchii outside the Selachimorpha, such as Cladoselache and Xenacanthus, as well as other Chondrichthyes such as the holocephalid eugenedontidans. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haini

haini

haisi

haisi

hainsa

hainsa

Par

-ta

haitani

haitani

haitasi

haitasi

haitansa / haitaan

haitansa / haitaan

Gen

-n

haini

haitteni / haideni

haisi

haittesi / haidesi

hainsa

haittensa / haidensa

Ill

mihin

haihini

haihini

haihisi

haihisi

haihinsa

haihinsa

Ine

-ssa

haissani

haissani

haissasi

haissasi

haissansa / haissaan

haissansa / haissaan

Ela

-sta

haistani

haistani

haistasi

haistasi

haistansa / haistaan

haistansa / haistaan

All

-lle

hailleni

hailleni

haillesi

haillesi

haillensa / hailleen

haillensa / haillean

Ade

-lla

haillani

haillani

haillasi

haillasi

haillansa / haillaan

haillansa / haillaan

Abl

-lta

hailtani

hailtani

hailtasi

hailtasi

hailtansa / hailtaan

hailtansa / hailtaan

Tra

-ksi

haikseni

haikseni

haiksesi

haiksesi

haiksensa / haikseen

haiksensa / haikseen

Ess

-na

hainani

hainani

hainasi

hainasi

hainansa / hainaan

hainansa / hainaan

Abe

-tta

haittani

haittani

haittasi

haittasi

haittansa / haittaan

haittansa / haittaan

Com

-ne

-

haineni

-

hainesi

-

hainensa / haineen

Singular

Plural

Nom

-

haini

haisi

hainsa

haini

haisi

hainsa

Par

-ta

haitani

haitasi

haitansa / haitaan

haitani

haitasi

haitansa / haitaan

Gen

-n

haini

haisi

hainsa

haitteni / haideni

haittesi / haidesi

haittensa / haidensa

Ill

mihin

haihini

haihisi

haihinsa

haihini

haihisi

haihinsa

Ine

-ssa

haissani

haissasi

haissansa / haissaan

haissani

haissasi

haissansa / haissaan

Ela

-sta

haistani

haistasi

haistansa / haistaan

haistani

haistasi

haistansa / haistaan

All

-lle

hailleni

haillesi

haillensa / hailleen

hailleni

haillesi

haillensa / haillean

Ade

-lla

haillani

haillasi

haillansa / haillaan

haillani

haillasi

haillansa / haillaan

Abl

-lta

hailtani

hailtasi

hailtansa / hailtaan

hailtani

hailtasi

hailtansa / hailtaan

Tra

-ksi

haikseni

haiksesi

haiksensa / haikseen

haikseni

haiksesi

haiksensa / haikseen

Ess

-na

hainani

hainasi

hainansa / hainaan

hainani

hainasi

hainansa / hainaan

Abe

-tta

haittani

haittasi

haittansa / haittaan

haittani

haittasi

haittansa / haittaan

Com

-ne

-

-

-

haineni

hainesi

hainensa / haineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haimme

haimme

hainne

hainne

hainsa

hainsa

Par

-ta

haitamme

haitamme

haitanne

haitanne

haitansa / haitaan

haitansa / haitaan

Gen

-n

haimme

haittemme / haidemme

hainne

haittenne / haidenne

hainsa

haittensa / haidensa

Ill

mihin

haihimme

haihimme

haihinne

haihinne

haihinsa

haihinsa

Ine

-ssa

haissamme

haissamme

haissanne

haissanne

haissansa / haissaan

haissansa / haissaan

Ela

-sta

haistamme

haistamme

haistanne

haistanne

haistansa / haistaan

haistansa / haistaan

All

-lle

haillemme

haillemme

haillenne

haillenne

haillensa / hailleen

haillensa / haillean

Ade

-lla

haillamme

haillamme

haillanne

haillanne

haillansa / haillaan

haillansa / haillaan

Abl

-lta

hailtamme

hailtamme

hailtanne

hailtanne

hailtansa / hailtaan

hailtansa / hailtaan

Tra

-ksi

haiksemme

haiksemme

haiksenne

haiksenne

haiksensa / haikseen

haiksensa / haikseen

Ess

-na

hainamme

hainamme

hainanne

hainanne

hainansa / hainaan

hainansa / hainaan

Abe

-tta

haittamme

haittamme

haittanne

haittanne

haittansa / haittaan

haittansa / haittaan

Com

-ne

-

hainemme

-

hainenne

-

hainensa / haineen

Singular

Plural

Nom

-

haimme

hainne

hainsa

haimme

hainne

hainsa

Par

-ta

haitamme

haitanne

haitansa / haitaan

haitamme

haitanne

haitansa / haitaan

Gen

-n

haimme

hainne

hainsa

haittemme / haidemme

haittenne / haidenne

haittensa / haidensa

Ill

mihin

haihimme

haihinne

haihinsa

haihimme

haihinne

haihinsa

Ine

-ssa

haissamme

haissanne

haissansa / haissaan

haissamme

haissanne

haissansa / haissaan

Ela

-sta

haistamme

haistanne

haistansa / haistaan

haistamme

haistanne

haistansa / haistaan

All

-lle

haillemme

haillenne

haillensa / hailleen

haillemme

haillenne

haillensa / haillean

Ade

-lla

haillamme

haillanne

haillansa / haillaan

haillamme

haillanne

haillansa / haillaan

Abl

-lta

hailtamme

hailtanne

hailtansa / hailtaan

hailtamme

hailtanne

hailtansa / hailtaan

Tra

-ksi

haiksemme

haiksenne

haiksensa / haikseen

haiksemme

haiksenne

haiksensa / haikseen

Ess

-na

hainamme

hainanne

hainansa / hainaan

hainamme

hainanne

hainansa / hainaan

Abe

-tta

haittamme

haittanne

haittansa / haittaan

haittamme

haittanne

haittansa / haittaan

Com

-ne

-

-

-

hainemme

hainenne

hainensa / haineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kara

karat

Par

-ta

karaa

karoja

Gen

-n

karan

karojen

Ill

mihin

karaan

karoihin

Ine

-ssa

karassa

karoissa

Ela

-sta

karasta

karoista

All

-lle

karalle

karoille

Ade

-lla

karalla

karoilla

Abl

-lta

karalta

karoilta

Tra

-ksi

karaksi

karoiksi

Ess

-na

karana

karoina

Abe

-tta

karatta

karoitta

Com

-ne

-

karoine

Ins

-in

-

karoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kara

karat

Par

-ta

karaa

karoja

Gen

-n

karan

karojen

Ill

mihin

karaan

karoihin

Ine

-ssa

karassa

karoissa

Ela

-sta

karasta

karoista

All

-lle

karalle

karoille

Ade

-lla

karalla

karoilla

Abl

-lta

karalta

karoilta

Tra

-ksi

karaksi

karoiksi

Ess

-na

karana

karoina

Abe

-tta

karatta

karoitta

Com

-ne

-

karoine

Ins

-in

-

karoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

spindle kara, värttinä, tappi, kehräin
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl; opensubtitles2; TED Älä peitä karasi. Don't cover your face. Kara, tule! Get in the car! Unohda Kara. Dude stop worrying about Kara, man. Karasi loisti valossa. Her face shone in the light. Ota tämä kara. Take this kara. Karasi on hyvin kaunis. Your face is very beautiful. Näin sinut, Kara. I saw you, Kara. Olen valmis, Kara. Ready now, Kara. Kara ei ole täällä. Kara's not here. En unohda karasi koskaan. I will never forget your face. Show more arrow right

Wiktionary

a dried branch, rib of a leaf or other similar dried part of a plant karahka core (uneaten part of an apple or similar fruit) - core of a pirn (in a weaving shuttle) - (machining) spindle - core (in injection molding) - spindle (of a door or window handle, etc.) - pin (a piece of wood, partly inserted inside the wall, that supports the frame of a window or door) - valve stem - Show more arrow right omenankara Show more arrow right From Proto-Finnic kara. Onomatopoeic. Clipping of karamboli. Show more arrow right

Wikipedia

vaarna
karapuu
hirsiseinän aukon pieltä tukevoittava pystypuu kara
hedelmän yleensä syömättä jäävä siemenkodan sisältävä osa kara
lastuavan työstökoneen pääakseli (johon terät usein kiinnitettynä) kara
tappimainen, voimaa siirtävä akseli (esim. ovenpainikkeen kara) kara
(myös karamboli), biljardipelin muunnelma
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karani

karani

karasi

karasi

karansa

karansa

Par

-ta

karaani

karojani

karaasi

karojasi

karaansa / karaaan

karojansa / karojaan

Gen

-n

karani

karojeni

karasi

karojesi

karansa

karojensa

Ill

mihin

karaani

karoihini

karaasi

karoihisi

karaansa

karoihinsa

Ine

-ssa

karassani

karoissani

karassasi

karoissasi

karassansa / karassaan

karoissansa / karoissaan

Ela

-sta

karastani

karoistani

karastasi

karoistasi

karastansa / karastaan

karoistansa / karoistaan

All

-lle

karalleni

karoilleni

karallesi

karoillesi

karallensa / karalleen

karoillensa / karoillean

Ade

-lla

karallani

karoillani

karallasi

karoillasi

karallansa / karallaan

karoillansa / karoillaan

Abl

-lta

karaltani

karoiltani

karaltasi

karoiltasi

karaltansa / karaltaan

karoiltansa / karoiltaan

Tra

-ksi

karakseni

karoikseni

karaksesi

karoiksesi

karaksensa / karakseen

karoiksensa / karoikseen

Ess

-na

karanani

karoinani

karanasi

karoinasi

karanansa / karanaan

karoinansa / karoinaan

Abe

-tta

karattani

karoittani

karattasi

karoittasi

karattansa / karattaan

karoittansa / karoittaan

Com

-ne

-

karoineni

-

karoinesi

-

karoinensa / karoineen

Singular

Plural

Nom

-

karani

karasi

karansa

karani

karasi

karansa

Par

-ta

karaani

karaasi

karaansa / karaaan

karojani

karojasi

karojansa / karojaan

Gen

-n

karani

karasi

karansa

karojeni

karojesi

karojensa

Ill

mihin

karaani

karaasi

karaansa

karoihini

karoihisi

karoihinsa

Ine

-ssa

karassani

karassasi

karassansa / karassaan

karoissani

karoissasi

karoissansa / karoissaan

Ela

-sta

karastani

karastasi

karastansa / karastaan

karoistani

karoistasi

karoistansa / karoistaan

All

-lle

karalleni

karallesi

karallensa / karalleen

karoilleni

karoillesi

karoillensa / karoillean

Ade

-lla

karallani

karallasi

karallansa / karallaan

karoillani

karoillasi

karoillansa / karoillaan

Abl

-lta

karaltani

karaltasi

karaltansa / karaltaan

karoiltani

karoiltasi

karoiltansa / karoiltaan

Tra

-ksi

karakseni

karaksesi

karaksensa / karakseen

karoikseni

karoiksesi

karoiksensa / karoikseen

Ess

-na

karanani

karanasi

karanansa / karanaan

karoinani

karoinasi

karoinansa / karoinaan

Abe

-tta

karattani

karattasi

karattansa / karattaan

karoittani

karoittasi

karoittansa / karoittaan

Com

-ne

-

-

-

karoineni

karoinesi

karoinensa / karoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karamme

karamme

karanne

karanne

karansa

karansa

Par

-ta

karaamme

karojamme

karaanne

karojanne

karaansa / karaaan

karojansa / karojaan

Gen

-n

karamme

karojemme

karanne

karojenne

karansa

karojensa

Ill

mihin

karaamme

karoihimme

karaanne

karoihinne

karaansa

karoihinsa

Ine

-ssa

karassamme

karoissamme

karassanne

karoissanne

karassansa / karassaan

karoissansa / karoissaan

Ela

-sta

karastamme

karoistamme

karastanne

karoistanne

karastansa / karastaan

karoistansa / karoistaan

All

-lle

karallemme

karoillemme

karallenne

karoillenne

karallensa / karalleen

karoillensa / karoillean

Ade

-lla

karallamme

karoillamme

karallanne

karoillanne

karallansa / karallaan

karoillansa / karoillaan

Abl

-lta

karaltamme

karoiltamme

karaltanne

karoiltanne

karaltansa / karaltaan

karoiltansa / karoiltaan

Tra

-ksi

karaksemme

karoiksemme

karaksenne

karoiksenne

karaksensa / karakseen

karoiksensa / karoikseen

Ess

-na

karanamme

karoinamme

karananne

karoinanne

karanansa / karanaan

karoinansa / karoinaan

Abe

-tta

karattamme

karoittamme

karattanne

karoittanne

karattansa / karattaan

karoittansa / karoittaan

Com

-ne

-

karoinemme

-

karoinenne

-

karoinensa / karoineen

Singular

Plural

Nom

-

karamme

karanne

karansa

karamme

karanne

karansa

Par

-ta

karaamme

karaanne

karaansa / karaaan

karojamme

karojanne

karojansa / karojaan

Gen

-n

karamme

karanne

karansa

karojemme

karojenne

karojensa

Ill

mihin

karaamme

karaanne

karaansa

karoihimme

karoihinne

karoihinsa

Ine

-ssa

karassamme

karassanne

karassansa / karassaan

karoissamme

karoissanne

karoissansa / karoissaan

Ela

-sta

karastamme

karastanne

karastansa / karastaan

karoistamme

karoistanne

karoistansa / karoistaan

All

-lle

karallemme

karallenne

karallensa / karalleen

karoillemme

karoillenne

karoillensa / karoillean

Ade

-lla

karallamme

karallanne

karallansa / karallaan

karoillamme

karoillanne

karoillansa / karoillaan

Abl

-lta

karaltamme

karaltanne

karaltansa / karaltaan

karoiltamme

karoiltanne

karoiltansa / karoiltaan

Tra

-ksi

karaksemme

karaksenne

karaksensa / karakseen

karoiksemme

karoiksenne

karoiksensa / karoikseen

Ess

-na

karanamme

karananne

karanansa / karanaan

karoinamme

karoinanne

karoinansa / karoinaan

Abe

-tta

karattamme

karattanne

karattansa / karattaan

karoittamme

karoittanne

karoittansa / karoittaan

Com

-ne

-

-

-

karoinemme

karoinenne

karoinensa / karoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haikara

haikarat

Par

-ta

haikaraa

haikaroita

Gen

-n

haikaran

haikaroitten / haikaroiden

Ill

mihin

haikaraan

haikaroihin

Ine

-ssa

haikarassa

haikaroissa

Ela

-sta

haikarasta

haikaroista

All

-lle

haikaralle

haikaroille

Ade

-lla

haikaralla

haikaroilla

Abl

-lta

haikaralta

haikaroilta

Tra

-ksi

haikaraksi

haikaroiksi

Ess

-na

haikarana

haikaroina

Abe

-tta

haikaratta

haikaroitta

Com

-ne

-

haikaroine

Ins

-in

-

haikaroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haikara

haikarat

Par

-ta

haikaraa

haikaroita

Gen

-n

haikaran

haikaroitten / haikaroiden

Ill

mihin

haikaraan

haikaroihin

Ine

-ssa

haikarassa

haikaroissa

Ela

-sta

haikarasta

haikaroista

All

-lle

haikaralle

haikaroille

Ade

-lla

haikaralla

haikaroilla

Abl

-lta

haikaralta

haikaroilta

Tra

-ksi

haikaraksi

haikaroiksi

Ess

-na

haikarana

haikaroina

Abe

-tta

haikaratta

haikaroitta

Com

-ne

-

haikaroine

Ins

-in

-

haikaroin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

stork haikara, kattohaikara
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; SETIMES; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; jw2019 Haikara tuo vauvan. The stork brings the baby. Haikara lentää taivaalla. The stork is flying in the sky. Haikara on elegantti lintu. The stork is an elegant bird. Näin suuren haikara pesällä. I saw a big stork in the nest. Haikara on pitkänomainen ja korkea lintu. The stork is a long and tall bird. Haikara on suuri ja majesteettinen lintu. The stork is a large and majestic bird. Haikara on ollut Suomessa harvinainen laji. The stork has been a rare species in Finland. Haikara lentää vauvan kanssa. The stork? Ei niitä kahta poikaasi haikara tuonut. Those two boys of yours weren't delivered by stork. Haikarat ja vauvat. Storks and Babies. Show more arrow right

Wiktionary

heron (any wading bird of the Ardeidae family in order Pelicaniformes) (colloquial) stork (any wading bird of the Ciconiidae family in order Ciconiiformes) stork (mythical bringer of babies) Show more arrow right (stork): kattohaikara Show more arrow right haikaran purema Show more arrow right haikaralintu harmaahaikara kattohaikara kaulushaikara Show more arrow right Borrowed from Proto-Germanic haigrô, compare English heron. Show more arrow right

Wikipedia

Heron The herons are long-legged, long-necked, freshwater and coastal birds in the family Ardeidae, with 64 recognised species, some of which are referred to as egrets or bitterns rather than herons. Members of the genera Botaurus and Ixobrychus are referred to as bitterns, and, together with the zigzag heron, or zigzag bittern, in the monotypic genus Zebrilus, form a monophyletic group within the Ardeidae. Egrets are not a biologically distinct group from the herons, and tend to be named differently because they are mainly white or have decorative plumes in breeding plumage. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haikarani

haikarani

haikarasi

haikarasi

haikaransa

haikaransa

Par

-ta

haikaraani

haikaroitani

haikaraasi

haikaroitasi

haikaraansa

haikaroitansa / haikaroitaan

Gen

-n

haikarani

haikaroitteni / haikaroideni

haikarasi

haikaroittesi / haikaroidesi

haikaransa

haikaroittensa / haikaroidensa

Ill

mihin

haikaraani

haikaroihini

haikaraasi

haikaroihisi

haikaraansa

haikaroihinsa

Ine

-ssa

haikarassani

haikaroissani

haikarassasi

haikaroissasi

haikarassansa / haikarassaan

haikaroissansa / haikaroissaan

Ela

-sta

haikarastani

haikaroistani

haikarastasi

haikaroistasi

haikarastansa / haikarastaan

haikaroistansa / haikaroistaan

All

-lle

haikaralleni

haikaroilleni

haikarallesi

haikaroillesi

haikarallensa / haikaralleen

haikaroillensa / haikaroillean

Ade

-lla

haikarallani

haikaroillani

haikarallasi

haikaroillasi

haikarallansa / haikarallaan

haikaroillansa / haikaroillaan

Abl

-lta

haikaraltani

haikaroiltani

haikaraltasi

haikaroiltasi

haikaraltansa / haikaraltaan

haikaroiltansa / haikaroiltaan

Tra

-ksi

haikarakseni

haikaroikseni

haikaraksesi

haikaroiksesi

haikaraksensa / haikarakseen

haikaroiksensa / haikaroikseen

Ess

-na

haikaranani

haikaroinani

haikaranasi

haikaroinasi

haikaranansa / haikaranaan

haikaroinansa / haikaroinaan

Abe

-tta

haikarattani

haikaroittani

haikarattasi

haikaroittasi

haikarattansa / haikarattaan

haikaroittansa / haikaroittaan

Com

-ne

-

haikaroineni

-

haikaroinesi

-

haikaroinensa / haikaroineen

Singular

Plural

Nom

-

haikarani

haikarasi

haikaransa

haikarani

haikarasi

haikaransa

Par

-ta

haikaraani

haikaraasi

haikaraansa

haikaroitani

haikaroitasi

haikaroitansa / haikaroitaan

Gen

-n

haikarani

haikarasi

haikaransa

haikaroitteni / haikaroideni

haikaroittesi / haikaroidesi

haikaroittensa / haikaroidensa

Ill

mihin

haikaraani

haikaraasi

haikaraansa

haikaroihini

haikaroihisi

haikaroihinsa

Ine

-ssa

haikarassani

haikarassasi

haikarassansa / haikarassaan

haikaroissani

haikaroissasi

haikaroissansa / haikaroissaan

Ela

-sta

haikarastani

haikarastasi

haikarastansa / haikarastaan

haikaroistani

haikaroistasi

haikaroistansa / haikaroistaan

All

-lle

haikaralleni

haikarallesi

haikarallensa / haikaralleen

haikaroilleni

haikaroillesi

haikaroillensa / haikaroillean

Ade

-lla

haikarallani

haikarallasi

haikarallansa / haikarallaan

haikaroillani

haikaroillasi

haikaroillansa / haikaroillaan

Abl

-lta

haikaraltani

haikaraltasi

haikaraltansa / haikaraltaan

haikaroiltani

haikaroiltasi

haikaroiltansa / haikaroiltaan

Tra

-ksi

haikarakseni

haikaraksesi

haikaraksensa / haikarakseen

haikaroikseni

haikaroiksesi

haikaroiksensa / haikaroikseen

Ess

-na

haikaranani

haikaranasi

haikaranansa / haikaranaan

haikaroinani

haikaroinasi

haikaroinansa / haikaroinaan

Abe

-tta

haikarattani

haikarattasi

haikarattansa / haikarattaan

haikaroittani

haikaroittasi

haikaroittansa / haikaroittaan

Com

-ne

-

-

-

haikaroineni

haikaroinesi

haikaroinensa / haikaroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haikaramme

haikaramme

haikaranne

haikaranne

haikaransa

haikaransa

Par

-ta

haikaraamme

haikaroitamme

haikaraanne

haikaroitanne

haikaraansa

haikaroitansa / haikaroitaan

Gen

-n

haikaramme

haikaroittemme / haikaroidemme

haikaranne

haikaroittenne / haikaroidenne

haikaransa

haikaroittensa / haikaroidensa

Ill

mihin

haikaraamme

haikaroihimme

haikaraanne

haikaroihinne

haikaraansa

haikaroihinsa

Ine

-ssa

haikarassamme

haikaroissamme

haikarassanne

haikaroissanne

haikarassansa / haikarassaan

haikaroissansa / haikaroissaan

Ela

-sta

haikarastamme

haikaroistamme

haikarastanne

haikaroistanne

haikarastansa / haikarastaan

haikaroistansa / haikaroistaan

All

-lle

haikarallemme

haikaroillemme

haikarallenne

haikaroillenne

haikarallensa / haikaralleen

haikaroillensa / haikaroillean

Ade

-lla

haikarallamme

haikaroillamme

haikarallanne

haikaroillanne

haikarallansa / haikarallaan

haikaroillansa / haikaroillaan

Abl

-lta

haikaraltamme

haikaroiltamme

haikaraltanne

haikaroiltanne

haikaraltansa / haikaraltaan

haikaroiltansa / haikaroiltaan

Tra

-ksi

haikaraksemme

haikaroiksemme

haikaraksenne

haikaroiksenne

haikaraksensa / haikarakseen

haikaroiksensa / haikaroikseen

Ess

-na

haikaranamme

haikaroinamme

haikarananne

haikaroinanne

haikaranansa / haikaranaan

haikaroinansa / haikaroinaan

Abe

-tta

haikarattamme

haikaroittamme

haikarattanne

haikaroittanne

haikarattansa / haikarattaan

haikaroittansa / haikaroittaan

Com

-ne

-

haikaroinemme

-

haikaroinenne

-

haikaroinensa / haikaroineen

Singular

Plural

Nom

-

haikaramme

haikaranne

haikaransa

haikaramme

haikaranne

haikaransa

Par

-ta

haikaraamme

haikaraanne

haikaraansa

haikaroitamme

haikaroitanne

haikaroitansa / haikaroitaan

Gen

-n

haikaramme

haikaranne

haikaransa

haikaroittemme / haikaroidemme

haikaroittenne / haikaroidenne

haikaroittensa / haikaroidensa

Ill

mihin

haikaraamme

haikaraanne

haikaraansa

haikaroihimme

haikaroihinne

haikaroihinsa

Ine

-ssa

haikarassamme

haikarassanne

haikarassansa / haikarassaan

haikaroissamme

haikaroissanne

haikaroissansa / haikaroissaan

Ela

-sta

haikarastamme

haikarastanne

haikarastansa / haikarastaan

haikaroistamme

haikaroistanne

haikaroistansa / haikaroistaan

All

-lle

haikarallemme

haikarallenne

haikarallensa / haikaralleen

haikaroillemme

haikaroillenne

haikaroillensa / haikaroillean

Ade

-lla

haikarallamme

haikarallanne

haikarallansa / haikarallaan

haikaroillamme

haikaroillanne

haikaroillansa / haikaroillaan

Abl

-lta

haikaraltamme

haikaraltanne

haikaraltansa / haikaraltaan

haikaroiltamme

haikaroiltanne

haikaroiltansa / haikaroiltaan

Tra

-ksi

haikaraksemme

haikaraksenne

haikaraksensa / haikarakseen

haikaroiksemme

haikaroiksenne

haikaroiksensa / haikaroikseen

Ess

-na

haikaranamme

haikarananne

haikaranansa / haikaranaan

haikaroinamme

haikaroinanne

haikaroinansa / haikaroinaan

Abe

-tta

haikarattamme

haikarattanne

haikarattansa / haikarattaan

haikaroittamme

haikaroittanne

haikaroittansa / haikaroittaan

Com

-ne

-

-

-

haikaroinemme

haikaroinenne

haikaroinensa / haikaroineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept