logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

iltakutsut, noun

Word analysis
iltakutsuja

iltakutsuja

iltakutsut

Noun, Plural Partitive

ilta

Noun, Singular Nominative

+ kutsu

Noun, Plural Partitive

ilta

Noun, Singular Nominative

+ kutsuja

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

iltakutsut

Par

-ta

-

iltakutsuja

Gen

-n

-

iltakutsujen

Ill

mihin

-

iltakutsuihin

Ine

-ssa

-

iltakutsuissa

Ela

-sta

-

iltakutsuista

All

-lle

-

iltakutsuille

Ade

-lla

-

iltakutsuilla

Abl

-lta

-

iltakutsuilta

Tra

-ksi

-

iltakutsuiksi

Ess

-na

-

iltakutsuina

Abe

-tta

-

iltakutsuitta

Com

-ne

-

iltakutsuine

Ins

-in

-

iltakutsuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

iltakutsut

Par

-ta

-

iltakutsuja

Gen

-n

-

iltakutsujen

Ill

mihin

-

iltakutsuihin

Ine

-ssa

-

iltakutsuissa

Ela

-sta

-

iltakutsuista

All

-lle

-

iltakutsuille

Ade

-lla

-

iltakutsuilla

Abl

-lta

-

iltakutsuilta

Tra

-ksi

-

iltakutsuiksi

Ess

-na

-

iltakutsuina

Abe

-tta

-

iltakutsuitta

Com

-ne

-

iltakutsuine

Ins

-in

-

iltakutsuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

evening
evening social
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba; OPUS OpenSubtitles2018, file: en-fi.txt, line 150072; Europarl Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus, file: europarl-v7.fi-en.fi, line 1350; OPUS; Europarl Parallel Corpus, file: europarl-v7.fi-en.en, line 1258; OPUS OpenSubtitles2018, file: en-fi.txt, line 2384651; Tatoeba, file: fin-eng.txt, sentence 510623 Odotan innolla seuraavia iltakutsuja. I am looking forward to the next evening party. Kaikilla oli hauskaa iltakutsuilla. Everyone had fun at the evening party. Iltakutsut venyivät aamuneljään asti. The evening reception lasted until four in the morning. Parasta iltakutsuissa oli hyvä seura. The best thing about the evening party was the good company. Iltakutsut olivat todella onnistuneet. The evening party was really successful. Iltakutsut järjestettiin perjantains-iltana. The evening party was organized on Friday night. Iltakutsujen järjestäminen oli hauskaa puuhaa. Organizing the evening party was fun. Viikonlopun iltakutsut olivat todella onnistuneet. The weekend evening gathering was really successful. Ystävättäreni järjesti meille mahtavat iltakutsut. My friend organized an amazing evening party for us. Kaipaisin hieman piristystä, mitäpä jos järjestäisimme iltakutsut tänä viikonloppuna? I could use a bit of excitement, how about we have an evening party this weekend? Show more arrow right

Wiktionary

invitation or social gathering held at evening or night Show more arrow right ilta +‎ kutsut Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

iltakutsujani

-

iltakutsujasi

-

iltakutsujansa / iltakutsujaan

Gen

-n

-

iltakutsujeni

-

iltakutsujesi

-

iltakutsujensa

Ill

mihin

-

iltakutsuihini

-

iltakutsuihisi

-

iltakutsuihinsa

Ine

-ssa

-

iltakutsuissani

-

iltakutsuissasi

-

iltakutsuissansa / iltakutsuissaan

Ela

-sta

-

iltakutsuistani

-

iltakutsuistasi

-

iltakutsuistansa / iltakutsuistaan

All

-lle

-

iltakutsuilleni

-

iltakutsuillesi

-

iltakutsuillensa / iltakutsuillean

Ade

-lla

-

iltakutsuillani

-

iltakutsuillasi

-

iltakutsuillansa / iltakutsuillaan

Abl

-lta

-

iltakutsuiltani

-

iltakutsuiltasi

-

iltakutsuiltansa / iltakutsuiltaan

Tra

-ksi

-

iltakutsuikseni

-

iltakutsuiksesi

-

iltakutsuiksensa / iltakutsuikseen

Ess

-na

-

iltakutsuinani

-

iltakutsuinasi

-

iltakutsuinansa / iltakutsuinaan

Abe

-tta

-

iltakutsuittani

-

iltakutsuittasi

-

iltakutsuittansa / iltakutsuittaan

Com

-ne

-

iltakutsuineni

-

iltakutsuinesi

-

iltakutsuinensa / iltakutsuineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

iltakutsujani

iltakutsujasi

iltakutsujansa / iltakutsujaan

Gen

-n

-

-

-

iltakutsujeni

iltakutsujesi

iltakutsujensa

Ill

mihin

-

-

-

iltakutsuihini

iltakutsuihisi

iltakutsuihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

iltakutsuissani

iltakutsuissasi

iltakutsuissansa / iltakutsuissaan

Ela

-sta

-

-

-

iltakutsuistani

iltakutsuistasi

iltakutsuistansa / iltakutsuistaan

All

-lle

-

-

-

iltakutsuilleni

iltakutsuillesi

iltakutsuillensa / iltakutsuillean

Ade

-lla

-

-

-

iltakutsuillani

iltakutsuillasi

iltakutsuillansa / iltakutsuillaan

Abl

-lta

-

-

-

iltakutsuiltani

iltakutsuiltasi

iltakutsuiltansa / iltakutsuiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

iltakutsuikseni

iltakutsuiksesi

iltakutsuiksensa / iltakutsuikseen

Ess

-na

-

-

-

iltakutsuinani

iltakutsuinasi

iltakutsuinansa / iltakutsuinaan

Abe

-tta

-

-

-

iltakutsuittani

iltakutsuittasi

iltakutsuittansa / iltakutsuittaan

Com

-ne

-

-

-

iltakutsuineni

iltakutsuinesi

iltakutsuinensa / iltakutsuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

iltakutsujamme

-

iltakutsujanne

-

iltakutsujansa / iltakutsujaan

Gen

-n

-

iltakutsujemme

-

iltakutsujenne

-

iltakutsujensa

Ill

mihin

-

iltakutsuihimme

-

iltakutsuihinne

-

iltakutsuihinsa

Ine

-ssa

-

iltakutsuissamme

-

iltakutsuissanne

-

iltakutsuissansa / iltakutsuissaan

Ela

-sta

-

iltakutsuistamme

-

iltakutsuistanne

-

iltakutsuistansa / iltakutsuistaan

All

-lle

-

iltakutsuillemme

-

iltakutsuillenne

-

iltakutsuillensa / iltakutsuillean

Ade

-lla

-

iltakutsuillamme

-

iltakutsuillanne

-

iltakutsuillansa / iltakutsuillaan

Abl

-lta

-

iltakutsuiltamme

-

iltakutsuiltanne

-

iltakutsuiltansa / iltakutsuiltaan

Tra

-ksi

-

iltakutsuiksemme

-

iltakutsuiksenne

-

iltakutsuiksensa / iltakutsuikseen

Ess

-na

-

iltakutsuinamme

-

iltakutsuinanne

-

iltakutsuinansa / iltakutsuinaan

Abe

-tta

-

iltakutsuittamme

-

iltakutsuittanne

-

iltakutsuittansa / iltakutsuittaan

Com

-ne

-

iltakutsuinemme

-

iltakutsuinenne

-

iltakutsuinensa / iltakutsuineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

iltakutsujamme

iltakutsujanne

iltakutsujansa / iltakutsujaan

Gen

-n

-

-

-

iltakutsujemme

iltakutsujenne

iltakutsujensa

Ill

mihin

-

-

-

iltakutsuihimme

iltakutsuihinne

iltakutsuihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

iltakutsuissamme

iltakutsuissanne

iltakutsuissansa / iltakutsuissaan

Ela

-sta

-

-

-

iltakutsuistamme

iltakutsuistanne

iltakutsuistansa / iltakutsuistaan

All

-lle

-

-

-

iltakutsuillemme

iltakutsuillenne

iltakutsuillensa / iltakutsuillean

Ade

-lla

-

-

-

iltakutsuillamme

iltakutsuillanne

iltakutsuillansa / iltakutsuillaan

Abl

-lta

-

-

-

iltakutsuiltamme

iltakutsuiltanne

iltakutsuiltansa / iltakutsuiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

iltakutsuiksemme

iltakutsuiksenne

iltakutsuiksensa / iltakutsuikseen

Ess

-na

-

-

-

iltakutsuinamme

iltakutsuinanne

iltakutsuinansa / iltakutsuinaan

Abe

-tta

-

-

-

iltakutsuittamme

iltakutsuittanne

iltakutsuittansa / iltakutsuittaan

Com

-ne

-

-

-

iltakutsuinemme

iltakutsuinenne

iltakutsuinensa / iltakutsuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

evening ilta, ehtoo
night , ilta
even ilta, tasaluku
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Rankka ilta. Rough night. Olipahan ilta? Hell of a night, huh? Kiireinen ilta. Busy night. Hiljainen ilta? Slow night? Ilta oli kaunis ja aurinkoinen. The evening was beautiful and sunny. Ilta on valmisteltu. So, I think I have tonight covered. Ihan tavallinen ilta. Oh, you know, your average evening. Tämä on Turtlen ilta. Tonight's Turtle's night. Tähän menee koko ilta. I'll be on me knees all night getting this off. Minulla oli rankka ilta. I just had a rough night. Show more arrow right

Wiktionary

evening Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. ("night") is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta, but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". Show more arrow right aattoiltaalkuiltaarki-iltaedellisiltaeilisiltaensi-iltagaalailtahuomeniltahuomisiltaillansuuillantorkkuillanviettoillanvirkkuilta-askareilta-ateriailta-aurinkoiltahartausiltahetkiiltahuutoiltahuviiltahämäräiltaistuntoiltajuhlailtajumalanpalvelusiltajunailtakahviiltakausiiltakelloiltakilpailuiltakirkkoiltakouluiltakurssiiltakutsutiltakuusiiltakymmeneniltakävelyiltalaukkuiltalehtiiltalinjailtalomailtalukioiltalypsyiltamessuiltamyöhäiltanuotioiltanäytäntöiltaopetusiltaopiskelijailtaopiskeluiltapalailtapesuiltapimeäiltapuhdeiltapukuiltapuoliiltapäiväiltaravitiltarukousiltaruskoiltasuunnitelmailtataivasiltateeiltatilaisuusiltatoimiiltatoriiltatorkkuiltatyöiltatähtiiltaunineniltauutisetiltavalaistusiltavapaailtavirkkuiltavoimisteluiltavuoroiltayöjouluaattoiltajouluiltajuhannusiltajuhlailtakesäiltakevätiltakokoiltakoti-iltalauantai-iltalauluiltalausuntailtaloppuiltamyöhäisiltapuheiltapyhäiltaravintolailtasaunailtasunnuntai-iltasuvi-iltatalvi-iltateemailtavanhempainiltavapaailta Show more arrow right From Proto-Finnic ilta. Show more arrow right

Wikipedia

Evening Evening is the period of a day from the end of the afternoon to the beginning of night. The exact times when evening begins and ends depend on location, time of year, and culture, but it is generally regarded as beginning when the Sun is low in the sky and lasting until the end of twilight. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltani

iltasi

iltasi

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltojani

iltaasi

iltojasi

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltojeni

iltasi

iltojesi

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltoihini

iltaasi

iltoihisi

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illoissani

illassasi

illoissasi

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illoistani

illastasi

illoistasi

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illoilleni

illallesi

illoillesi

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illoillani

illallasi

illoillasi

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illoiltani

illaltasi

illoiltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illoikseni

illaksesi

illoiksesi

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltoinani

iltanasi

iltoinasi

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illoittani

illattasi

illoittasi

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoineni

-

iltoinesi

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltasi

iltansa

iltani

iltasi

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltojani

iltojasi

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltasi

iltansa

iltojeni

iltojesi

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltoihini

iltoihisi

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illassasi

illassansa / illassaan

illoissani

illoissasi

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illastasi

illastansa / illastaan

illoistani

illoistasi

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illallesi

illallensa / illalleen

illoilleni

illoillesi

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illallasi

illallansa / illallaan

illoillani

illoillasi

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illaltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltani

illoiltasi

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illaksesi

illaksensa / illakseen

illoikseni

illoiksesi

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltanasi

iltanansa / iltanaan

iltoinani

iltoinasi

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illattasi

illattansa / illattaan

illoittani

illoittasi

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoineni

iltoinesi

iltoinensa / iltoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltamme

iltanne

iltanne

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltojamme

iltaanne

iltojanne

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltojemme

iltanne

iltojenne

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltoihimme

iltaanne

iltoihinne

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illoissamme

illassanne

illoissanne

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illoistamme

illastanne

illoistanne

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illoillemme

illallenne

illoillenne

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illoillamme

illallanne

illoillanne

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illoiltamme

illaltanne

illoiltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illoiksemme

illaksenne

illoiksenne

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltoinamme

iltananne

iltoinanne

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illoittamme

illattanne

illoittanne

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoinemme

-

iltoinenne

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltanne

iltansa

iltamme

iltanne

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltojamme

iltojanne

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltanne

iltansa

iltojemme

iltojenne

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltoihimme

iltoihinne

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illassanne

illassansa / illassaan

illoissamme

illoissanne

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illastanne

illastansa / illastaan

illoistamme

illoistanne

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illallenne

illallensa / illalleen

illoillemme

illoillenne

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illallanne

illallansa / illallaan

illoillamme

illoillanne

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illaltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltamme

illoiltanne

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illaksenne

illaksensa / illakseen

illoiksemme

illoiksenne

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltananne

iltanansa / iltanaan

iltoinamme

iltoinanne

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illattanne

illattansa / illattaan

illoittamme

illoittanne

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoinemme

iltoinenne

iltoinensa / iltoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kutsu

kutsut

Par

-ta

kutsua

kutsuja

Gen

-n

kutsun

kutsujen

Ill

mihin

kutsuun

kutsuihin

Ine

-ssa

kutsussa

kutsuissa

Ela

-sta

kutsusta

kutsuista

All

-lle

kutsulle

kutsuille

Ade

-lla

kutsulla

kutsuilla

Abl

-lta

kutsulta

kutsuilta

Tra

-ksi

kutsuksi

kutsuiksi

Ess

-na

kutsuna

kutsuina

Abe

-tta

kutsutta

kutsuitta

Com

-ne

-

kutsuine

Ins

-in

-

kutsuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kutsu

kutsut

Par

-ta

kutsua

kutsuja

Gen

-n

kutsun

kutsujen

Ill

mihin

kutsuun

kutsuihin

Ine

-ssa

kutsussa

kutsuissa

Ela

-sta

kutsusta

kutsuista

All

-lle

kutsulle

kutsuille

Ade

-lla

kutsulla

kutsuilla

Abl

-lta

kutsulta

kutsuilta

Tra

-ksi

kutsuksi

kutsuiksi

Ess

-na

kutsuna

kutsuina

Abe

-tta

kutsutta

kutsuitta

Com

-ne

-

kutsuine

Ins

-in

-

kutsuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

call puhelu, kutsu, kehotus, pyyntö, vaatimus, kutsumus
invitation kutsu, kehotus, rohkaisu
invite kutsu
summons haaste, kutsu, käsky
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tanhona; Finnish-English Parallel Corpus; JRC-Acquis Kutsu on kutsuttu klo 14. 00. The invitation is scheduled for 2:00 p.m. Kutsu oli odottanut pöydällä. The invitation had been waiting on the table. Kutsuja noudetaan aulasta. The inviter is picked up from the lobby. Kiitos kutsusta. Yeah, thanks for having me. Hän oli kutsuja tapahtumaan. He was the inviter to the event. Kutsunko ensimmäiset? Shall I call in the First Ones? Kutsuittaan tuli myöhässä. The invitation arrived late. Kutsuilla oli monia vieraita. There were many guests at the party. Hän ei ottanut vastaan kutsutkaan. She didn't accept the invitations either. Menen aina kun saan kutsun. I always go when I'm invited. Show more arrow right

Wiktionary

call invitation summons (law) summons, subpoena (invitation to appear in a court) Show more arrow right kutsut Show more arrow right kutsua +‎ -u Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kutsuni

kutsuni

kutsusi

kutsusi

kutsunsa

kutsunsa

Par

-ta

kutsuani

kutsujani

kutsuasi

kutsujasi

kutsuansa / kutsuaan

kutsujansa / kutsujaan

Gen

-n

kutsuni

kutsujeni

kutsusi

kutsujesi

kutsunsa

kutsujensa

Ill

mihin

kutsuuni

kutsuihini

kutsuusi

kutsuihisi

kutsuunsa

kutsuihinsa

Ine

-ssa

kutsussani

kutsuissani

kutsussasi

kutsuissasi

kutsussansa / kutsussaan

kutsuissansa / kutsuissaan

Ela

-sta

kutsustani

kutsuistani

kutsustasi

kutsuistasi

kutsustansa / kutsustaan

kutsuistansa / kutsuistaan

All

-lle

kutsulleni

kutsuilleni

kutsullesi

kutsuillesi

kutsullensa / kutsulleen

kutsuillensa / kutsuillean

Ade

-lla

kutsullani

kutsuillani

kutsullasi

kutsuillasi

kutsullansa / kutsullaan

kutsuillansa / kutsuillaan

Abl

-lta

kutsultani

kutsuiltani

kutsultasi

kutsuiltasi

kutsultansa / kutsultaan

kutsuiltansa / kutsuiltaan

Tra

-ksi

kutsukseni

kutsuikseni

kutsuksesi

kutsuiksesi

kutsuksensa / kutsukseen

kutsuiksensa / kutsuikseen

Ess

-na

kutsunani

kutsuinani

kutsunasi

kutsuinasi

kutsunansa / kutsunaan

kutsuinansa / kutsuinaan

Abe

-tta

kutsuttani

kutsuittani

kutsuttasi

kutsuittasi

kutsuttansa / kutsuttaan

kutsuittansa / kutsuittaan

Com

-ne

-

kutsuineni

-

kutsuinesi

-

kutsuinensa / kutsuineen

Singular

Plural

Nom

-

kutsuni

kutsusi

kutsunsa

kutsuni

kutsusi

kutsunsa

Par

-ta

kutsuani

kutsuasi

kutsuansa / kutsuaan

kutsujani

kutsujasi

kutsujansa / kutsujaan

Gen

-n

kutsuni

kutsusi

kutsunsa

kutsujeni

kutsujesi

kutsujensa

Ill

mihin

kutsuuni

kutsuusi

kutsuunsa

kutsuihini

kutsuihisi

kutsuihinsa

Ine

-ssa

kutsussani

kutsussasi

kutsussansa / kutsussaan

kutsuissani

kutsuissasi

kutsuissansa / kutsuissaan

Ela

-sta

kutsustani

kutsustasi

kutsustansa / kutsustaan

kutsuistani

kutsuistasi

kutsuistansa / kutsuistaan

All

-lle

kutsulleni

kutsullesi

kutsullensa / kutsulleen

kutsuilleni

kutsuillesi

kutsuillensa / kutsuillean

Ade

-lla

kutsullani

kutsullasi

kutsullansa / kutsullaan

kutsuillani

kutsuillasi

kutsuillansa / kutsuillaan

Abl

-lta

kutsultani

kutsultasi

kutsultansa / kutsultaan

kutsuiltani

kutsuiltasi

kutsuiltansa / kutsuiltaan

Tra

-ksi

kutsukseni

kutsuksesi

kutsuksensa / kutsukseen

kutsuikseni

kutsuiksesi

kutsuiksensa / kutsuikseen

Ess

-na

kutsunani

kutsunasi

kutsunansa / kutsunaan

kutsuinani

kutsuinasi

kutsuinansa / kutsuinaan

Abe

-tta

kutsuttani

kutsuttasi

kutsuttansa / kutsuttaan

kutsuittani

kutsuittasi

kutsuittansa / kutsuittaan

Com

-ne

-

-

-

kutsuineni

kutsuinesi

kutsuinensa / kutsuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kutsumme

kutsumme

kutsunne

kutsunne

kutsunsa

kutsunsa

Par

-ta

kutsuamme

kutsujamme

kutsuanne

kutsujanne

kutsuansa / kutsuaan

kutsujansa / kutsujaan

Gen

-n

kutsumme

kutsujemme

kutsunne

kutsujenne

kutsunsa

kutsujensa

Ill

mihin

kutsuumme

kutsuihimme

kutsuunne

kutsuihinne

kutsuunsa

kutsuihinsa

Ine

-ssa

kutsussamme

kutsuissamme

kutsussanne

kutsuissanne

kutsussansa / kutsussaan

kutsuissansa / kutsuissaan

Ela

-sta

kutsustamme

kutsuistamme

kutsustanne

kutsuistanne

kutsustansa / kutsustaan

kutsuistansa / kutsuistaan

All

-lle

kutsullemme

kutsuillemme

kutsullenne

kutsuillenne

kutsullensa / kutsulleen

kutsuillensa / kutsuillean

Ade

-lla

kutsullamme

kutsuillamme

kutsullanne

kutsuillanne

kutsullansa / kutsullaan

kutsuillansa / kutsuillaan

Abl

-lta

kutsultamme

kutsuiltamme

kutsultanne

kutsuiltanne

kutsultansa / kutsultaan

kutsuiltansa / kutsuiltaan

Tra

-ksi

kutsuksemme

kutsuiksemme

kutsuksenne

kutsuiksenne

kutsuksensa / kutsukseen

kutsuiksensa / kutsuikseen

Ess

-na

kutsunamme

kutsuinamme

kutsunanne

kutsuinanne

kutsunansa / kutsunaan

kutsuinansa / kutsuinaan

Abe

-tta

kutsuttamme

kutsuittamme

kutsuttanne

kutsuittanne

kutsuttansa / kutsuttaan

kutsuittansa / kutsuittaan

Com

-ne

-

kutsuinemme

-

kutsuinenne

-

kutsuinensa / kutsuineen

Singular

Plural

Nom

-

kutsumme

kutsunne

kutsunsa

kutsumme

kutsunne

kutsunsa

Par

-ta

kutsuamme

kutsuanne

kutsuansa / kutsuaan

kutsujamme

kutsujanne

kutsujansa / kutsujaan

Gen

-n

kutsumme

kutsunne

kutsunsa

kutsujemme

kutsujenne

kutsujensa

Ill

mihin

kutsuumme

kutsuunne

kutsuunsa

kutsuihimme

kutsuihinne

kutsuihinsa

Ine

-ssa

kutsussamme

kutsussanne

kutsussansa / kutsussaan

kutsuissamme

kutsuissanne

kutsuissansa / kutsuissaan

Ela

-sta

kutsustamme

kutsustanne

kutsustansa / kutsustaan

kutsuistamme

kutsuistanne

kutsuistansa / kutsuistaan

All

-lle

kutsullemme

kutsullenne

kutsullensa / kutsulleen

kutsuillemme

kutsuillenne

kutsuillensa / kutsuillean

Ade

-lla

kutsullamme

kutsullanne

kutsullansa / kutsullaan

kutsuillamme

kutsuillanne

kutsuillansa / kutsuillaan

Abl

-lta

kutsultamme

kutsultanne

kutsultansa / kutsultaan

kutsuiltamme

kutsuiltanne

kutsuiltansa / kutsuiltaan

Tra

-ksi

kutsuksemme

kutsuksenne

kutsuksensa / kutsukseen

kutsuiksemme

kutsuiksenne

kutsuiksensa / kutsuikseen

Ess

-na

kutsunamme

kutsunanne

kutsunansa / kutsunaan

kutsuinamme

kutsuinanne

kutsuinansa / kutsuinaan

Abe

-tta

kutsuttamme

kutsuttanne

kutsuttansa / kutsuttaan

kutsuittamme

kutsuittanne

kutsuittansa / kutsuittaan

Com

-ne

-

-

-

kutsuinemme

kutsuinenne

kutsuinensa / kutsuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kutsuja

kutsujat

Par

-ta

kutsujaa / kutsujata

kutsujia

Gen

-n

kutsujan

kutsujien

Ill

mihin

kutsujaan

kutsujiin

Ine

-ssa

kutsujassa

kutsujissa

Ela

-sta

kutsujasta

kutsujista

All

-lle

kutsujalle

kutsujille

Ade

-lla

kutsujalla

kutsujilla

Abl

-lta

kutsujalta

kutsujilta

Tra

-ksi

kutsujaksi

kutsujiksi

Ess

-na

kutsujana

kutsujina

Abe

-tta

kutsujatta

kutsujitta

Com

-ne

-

kutsujine

Ins

-in

-

kutsujin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kutsuja

kutsujat

Par

-ta

kutsujaa / kutsujata

kutsujia

Gen

-n

kutsujan

kutsujien

Ill

mihin

kutsujaan

kutsujiin

Ine

-ssa

kutsujassa

kutsujissa

Ela

-sta

kutsujasta

kutsujista

All

-lle

kutsujalle

kutsujille

Ade

-lla

kutsujalla

kutsujilla

Abl

-lta

kutsujalta

kutsujilta

Tra

-ksi

kutsujaksi

kutsujiksi

Ess

-na

kutsujana

kutsujina

Abe

-tta

kutsujatta

kutsujitta

Com

-ne

-

kutsujine

Ins

-in

-

kutsujin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

call puhelu, kutsu, kehotus, vaatimus, pyyntö, kutsumus
invitation kutsu, kehotus, rohkaisu
invite kutsu
invitations
summons haaste, kutsu, käsky
invitations to
invites
calls to
calls
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; Global Voices Lingua Kutsuja oli tänään huonolla tuulella. The organizer was in a bad mood today. Kutsuja oli päättänyt perua tapaamisen. The inviter had decided to cancel the meeting. Kutsuja pyysi vieraitaan saapumaan ajoissa. The inviter asked their guests to arrive on time. Kutsuja tarjosi vierailleen herkullista ruokaa. The host offered delicious food to the guests. Kutsuja liittyy yhteen yleisimmin esiin nousevaan riskiin. The inviter is associated with one of the most commonly emerging risks. Kutsuja toivoo, että hän saa yhteyden seurakuntansa jäseniin. The inviter hopes that he can connect with members of his church. Kutsuja kiitti kaikkia osallistujia onnistuneesta tilaisuudesta. The organizer thanked all the participants for the successful event. Järjestäjä ja kutsuja joutuvat koville, jos järjestelyissä sattuu yllätyksiä. The organizer and the inviter will be in trouble if there are unexpected surprises in the arrangements. Heidän mielestään kutsuja sai ajatuksen siitä, että kaikki syntiset pelastetaan. In their opinion, the inviter got the idea that all sinners are saved. Vierailijalle jätetään ruokalista, joka sisältää isännän ja kutsujan yhteystiedot. The visitor is left with a menu that includes the host's and the inviter's contact details. Show more arrow right

Wiktionary

inviter, one who invites Show more arrow right kutsua +‎ -ja Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kutsujani

kutsujani

kutsujasi

kutsujasi

kutsujansa

kutsujansa

Par

-ta

kutsujaani / kutsujatani

kutsujiani

kutsujaasi / kutsujatasi

kutsujiasi

kutsujaansa / kutsujatansa / kutsujataan

kutsujiansa / kutsujiaan

Gen

-n

kutsujani

kutsujieni

kutsujasi

kutsujiesi

kutsujansa

kutsujiensa

Ill

mihin

kutsujaani

kutsujiini

kutsujaasi

kutsujiisi

kutsujaansa

kutsujiinsa

Ine

-ssa

kutsujassani

kutsujissani

kutsujassasi

kutsujissasi

kutsujassansa / kutsujassaan

kutsujissansa / kutsujissaan

Ela

-sta

kutsujastani

kutsujistani

kutsujastasi

kutsujistasi

kutsujastansa / kutsujastaan

kutsujistansa / kutsujistaan

All

-lle

kutsujalleni

kutsujilleni

kutsujallesi

kutsujillesi

kutsujallensa / kutsujalleen

kutsujillensa / kutsujillean

Ade

-lla

kutsujallani

kutsujillani

kutsujallasi

kutsujillasi

kutsujallansa / kutsujallaan

kutsujillansa / kutsujillaan

Abl

-lta

kutsujaltani

kutsujiltani

kutsujaltasi

kutsujiltasi

kutsujaltansa / kutsujaltaan

kutsujiltansa / kutsujiltaan

Tra

-ksi

kutsujakseni

kutsujikseni

kutsujaksesi

kutsujiksesi

kutsujaksensa / kutsujakseen

kutsujiksensa / kutsujikseen

Ess

-na

kutsujanani

kutsujinani

kutsujanasi

kutsujinasi

kutsujanansa / kutsujanaan

kutsujinansa / kutsujinaan

Abe

-tta

kutsujattani

kutsujittani

kutsujattasi

kutsujittasi

kutsujattansa / kutsujattaan

kutsujittansa / kutsujittaan

Com

-ne

-

kutsujineni

-

kutsujinesi

-

kutsujinensa / kutsujineen

Singular

Plural

Nom

-

kutsujani

kutsujasi

kutsujansa

kutsujani

kutsujasi

kutsujansa

Par

-ta

kutsujaani / kutsujatani

kutsujaasi / kutsujatasi

kutsujaansa / kutsujatansa / kutsujataan

kutsujiani

kutsujiasi

kutsujiansa / kutsujiaan

Gen

-n

kutsujani

kutsujasi

kutsujansa

kutsujieni

kutsujiesi

kutsujiensa

Ill

mihin

kutsujaani

kutsujaasi

kutsujaansa

kutsujiini

kutsujiisi

kutsujiinsa

Ine

-ssa

kutsujassani

kutsujassasi

kutsujassansa / kutsujassaan

kutsujissani

kutsujissasi

kutsujissansa / kutsujissaan

Ela

-sta

kutsujastani

kutsujastasi

kutsujastansa / kutsujastaan

kutsujistani

kutsujistasi

kutsujistansa / kutsujistaan

All

-lle

kutsujalleni

kutsujallesi

kutsujallensa / kutsujalleen

kutsujilleni

kutsujillesi

kutsujillensa / kutsujillean

Ade

-lla

kutsujallani

kutsujallasi

kutsujallansa / kutsujallaan

kutsujillani

kutsujillasi

kutsujillansa / kutsujillaan

Abl

-lta

kutsujaltani

kutsujaltasi

kutsujaltansa / kutsujaltaan

kutsujiltani

kutsujiltasi

kutsujiltansa / kutsujiltaan

Tra

-ksi

kutsujakseni

kutsujaksesi

kutsujaksensa / kutsujakseen

kutsujikseni

kutsujiksesi

kutsujiksensa / kutsujikseen

Ess

-na

kutsujanani

kutsujanasi

kutsujanansa / kutsujanaan

kutsujinani

kutsujinasi

kutsujinansa / kutsujinaan

Abe

-tta

kutsujattani

kutsujattasi

kutsujattansa / kutsujattaan

kutsujittani

kutsujittasi

kutsujittansa / kutsujittaan

Com

-ne

-

-

-

kutsujineni

kutsujinesi

kutsujinensa / kutsujineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kutsujamme

kutsujamme

kutsujanne

kutsujanne

kutsujansa

kutsujansa

Par

-ta

kutsujaamme / kutsujatamme

kutsujiamme

kutsujaanne / kutsujatanne

kutsujianne

kutsujaansa / kutsujatansa / kutsujataan

kutsujiansa / kutsujiaan

Gen

-n

kutsujamme

kutsujiemme

kutsujanne

kutsujienne

kutsujansa

kutsujiensa

Ill

mihin

kutsujaamme

kutsujiimme

kutsujaanne

kutsujiinne

kutsujaansa

kutsujiinsa

Ine

-ssa

kutsujassamme

kutsujissamme

kutsujassanne

kutsujissanne

kutsujassansa / kutsujassaan

kutsujissansa / kutsujissaan

Ela

-sta

kutsujastamme

kutsujistamme

kutsujastanne

kutsujistanne

kutsujastansa / kutsujastaan

kutsujistansa / kutsujistaan

All

-lle

kutsujallemme

kutsujillemme

kutsujallenne

kutsujillenne

kutsujallensa / kutsujalleen

kutsujillensa / kutsujillean

Ade

-lla

kutsujallamme

kutsujillamme

kutsujallanne

kutsujillanne

kutsujallansa / kutsujallaan

kutsujillansa / kutsujillaan

Abl

-lta

kutsujaltamme

kutsujiltamme

kutsujaltanne

kutsujiltanne

kutsujaltansa / kutsujaltaan

kutsujiltansa / kutsujiltaan

Tra

-ksi

kutsujaksemme

kutsujiksemme

kutsujaksenne

kutsujiksenne

kutsujaksensa / kutsujakseen

kutsujiksensa / kutsujikseen

Ess

-na

kutsujanamme

kutsujinamme

kutsujananne

kutsujinanne

kutsujanansa / kutsujanaan

kutsujinansa / kutsujinaan

Abe

-tta

kutsujattamme

kutsujittamme

kutsujattanne

kutsujittanne

kutsujattansa / kutsujattaan

kutsujittansa / kutsujittaan

Com

-ne

-

kutsujinemme

-

kutsujinenne

-

kutsujinensa / kutsujineen

Singular

Plural

Nom

-

kutsujamme

kutsujanne

kutsujansa

kutsujamme

kutsujanne

kutsujansa

Par

-ta

kutsujaamme / kutsujatamme

kutsujaanne / kutsujatanne

kutsujaansa / kutsujatansa / kutsujataan

kutsujiamme

kutsujianne

kutsujiansa / kutsujiaan

Gen

-n

kutsujamme

kutsujanne

kutsujansa

kutsujiemme

kutsujienne

kutsujiensa

Ill

mihin

kutsujaamme

kutsujaanne

kutsujaansa

kutsujiimme

kutsujiinne

kutsujiinsa

Ine

-ssa

kutsujassamme

kutsujassanne

kutsujassansa / kutsujassaan

kutsujissamme

kutsujissanne

kutsujissansa / kutsujissaan

Ela

-sta

kutsujastamme

kutsujastanne

kutsujastansa / kutsujastaan

kutsujistamme

kutsujistanne

kutsujistansa / kutsujistaan

All

-lle

kutsujallemme

kutsujallenne

kutsujallensa / kutsujalleen

kutsujillemme

kutsujillenne

kutsujillensa / kutsujillean

Ade

-lla

kutsujallamme

kutsujallanne

kutsujallansa / kutsujallaan

kutsujillamme

kutsujillanne

kutsujillansa / kutsujillaan

Abl

-lta

kutsujaltamme

kutsujaltanne

kutsujaltansa / kutsujaltaan

kutsujiltamme

kutsujiltanne

kutsujiltansa / kutsujiltaan

Tra

-ksi

kutsujaksemme

kutsujaksenne

kutsujaksensa / kutsujakseen

kutsujiksemme

kutsujiksenne

kutsujiksensa / kutsujikseen

Ess

-na

kutsujanamme

kutsujananne

kutsujanansa / kutsujanaan

kutsujinamme

kutsujinanne

kutsujinansa / kutsujinaan

Abe

-tta

kutsujattamme

kutsujattanne

kutsujattansa / kutsujattaan

kutsujittamme

kutsujittanne

kutsujittansa / kutsujittaan

Com

-ne

-

-

-

kutsujinemme

kutsujinenne

kutsujinensa / kutsujineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept