logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

äly, noun

Word analysis
älykoti

älykoti

äly

Noun, Singular Nominative

+ koti

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

äly

älyt

Par

-ta

älyä

älyjä

Gen

-n

älyn

älyjen

Ill

mihin

älyyn

älyihin

Ine

-ssa

älyssä

älyissä

Ela

-sta

älystä

älyistä

All

-lle

älylle

älyille

Ade

-lla

älyllä

älyillä

Abl

-lta

älyltä

älyiltä

Tra

-ksi

älyksi

älyiksi

Ess

-na

älynä

älyinä

Abe

-tta

älyttä

älyittä

Com

-ne

-

älyine

Ins

-in

-

älyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

äly

älyt

Par

-ta

älyä

älyjä

Gen

-n

älyn

älyjen

Ill

mihin

älyyn

älyihin

Ine

-ssa

älyssä

älyissä

Ela

-sta

älystä

älyistä

All

-lle

älylle

älyille

Ade

-lla

älyllä

älyillä

Abl

-lta

älyltä

älyiltä

Tra

-ksi

älyksi

älyiksi

Ess

-na

älynä

älyinä

Abe

-tta

älyttä

älyittä

Com

-ne

-

älyine

Ins

-in

-

älyin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

intellect äly, järki, älyniekka
intelligence älykkyys, tiedustelu, äly, tiedustelupalvelu, tiedot, intelligenssi
wits järki, äly, ymmärrys
brains äly, pää
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tanzil Translation Project; GNOME KDE Translation Project; SETimes; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; Tatoeba Entä Äly? And what about the Intelligence? Äly on arvokas voimavara. Intelligence is a valuable resource. Et älyä, ethän. You do not understand. Hänellä on paljon älyä. He has a lot of intelligence. Sinulla on älyä. Your genius. Käytä älyiksesi. Use for your intelligence. Hänellä on erittäin kehittynyt äly. She has a highly developed intelligence. Äly auttaa meitä tekemään päätöksiä. Intelligence helps us make decisions. Keskity älyiksesi. Focus for your mind. Hänellä on poikkeuksellisen terävä äly. He has an exceptionally sharp mind. Show more arrow right

Wiktionary

intellect, intelligence (in compounds) smart (colloquial) bucket bong (from älyämpäri) Show more arrow right älykäs älyllinen älyllistää älytön Show more arrow right From Proto-Finnic älü, from Proto-Finno-Permic älwä. Show more arrow right

Wikipedia

Intelligence Intelligence has been defined in many ways: the capacity for logic, understanding, self-awareness, learning, emotional knowledge, reasoning, planning, creativity, critical thinking, and problem-solving. More generally, it can be described as the ability to perceive or infer information, and to retain it as knowledge to be applied towards adaptive behaviors within an environment or context. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

älyni

älyni

älysi

älysi

älynsä

älynsä

Par

-ta

älyäni

älyjäni

älyäsi

älyjäsi

älyänsä / älyään

älyjänsä / älyjään

Gen

-n

älyni

älyjeni

älysi

älyjesi

älynsä

älyjensä

Ill

mihin

älyyni

älyihini

älyysi

älyihisi

älyynsä

älyihinsä

Ine

-ssa

älyssäni

älyissäni

älyssäsi

älyissäsi

älyssänsä / älyssään

älyissänsä / älyissään

Ela

-sta

älystäni

älyistäni

älystäsi

älyistäsi

älystänsä / älystään

älyistänsä / älyistään

All

-lle

älylleni

älyilleni

älyllesi

älyillesi

älyllensä / älylleen

älyillensä / älyilleän

Ade

-lla

älylläni

älyilläni

älylläsi

älyilläsi

älyllänsä / älyllään

älyillänsä / älyillään

Abl

-lta

älyltäni

älyiltäni

älyltäsi

älyiltäsi

älyltänsä / älyltään

älyiltänsä / älyiltään

Tra

-ksi

älykseni

älyikseni

älyksesi

älyiksesi

älyksensä / älykseen

älyiksensä / älyikseen

Ess

-na

älynäni

älyinäni

älynäsi

älyinäsi

älynänsä / älynään

älyinänsä / älyinään

Abe

-tta

älyttäni

älyittäni

älyttäsi

älyittäsi

älyttänsä / älyttään

älyittänsä / älyittään

Com

-ne

-

älyineni

-

älyinesi

-

älyinensä / älyineen

Singular

Plural

Nom

-

älyni

älysi

älynsä

älyni

älysi

älynsä

Par

-ta

älyäni

älyäsi

älyänsä / älyään

älyjäni

älyjäsi

älyjänsä / älyjään

Gen

-n

älyni

älysi

älynsä

älyjeni

älyjesi

älyjensä

Ill

mihin

älyyni

älyysi

älyynsä

älyihini

älyihisi

älyihinsä

Ine

-ssa

älyssäni

älyssäsi

älyssänsä / älyssään

älyissäni

älyissäsi

älyissänsä / älyissään

Ela

-sta

älystäni

älystäsi

älystänsä / älystään

älyistäni

älyistäsi

älyistänsä / älyistään

All

-lle

älylleni

älyllesi

älyllensä / älylleen

älyilleni

älyillesi

älyillensä / älyilleän

Ade

-lla

älylläni

älylläsi

älyllänsä / älyllään

älyilläni

älyilläsi

älyillänsä / älyillään

Abl

-lta

älyltäni

älyltäsi

älyltänsä / älyltään

älyiltäni

älyiltäsi

älyiltänsä / älyiltään

Tra

-ksi

älykseni

älyksesi

älyksensä / älykseen

älyikseni

älyiksesi

älyiksensä / älyikseen

Ess

-na

älynäni

älynäsi

älynänsä / älynään

älyinäni

älyinäsi

älyinänsä / älyinään

Abe

-tta

älyttäni

älyttäsi

älyttänsä / älyttään

älyittäni

älyittäsi

älyittänsä / älyittään

Com

-ne

-

-

-

älyineni

älyinesi

älyinensä / älyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

älymme

älymme

älynne

älynne

älynsä

älynsä

Par

-ta

älyämme

älyjämme

älyänne

älyjänne

älyänsä / älyään

älyjänsä / älyjään

Gen

-n

älymme

älyjemme

älynne

älyjenne

älynsä

älyjensä

Ill

mihin

älyymme

älyihimme

älyynne

älyihinne

älyynsä

älyihinsä

Ine

-ssa

älyssämme

älyissämme

älyssänne

älyissänne

älyssänsä / älyssään

älyissänsä / älyissään

Ela

-sta

älystämme

älyistämme

älystänne

älyistänne

älystänsä / älystään

älyistänsä / älyistään

All

-lle

älyllemme

älyillemme

älyllenne

älyillenne

älyllensä / älylleen

älyillensä / älyilleän

Ade

-lla

älyllämme

älyillämme

älyllänne

älyillänne

älyllänsä / älyllään

älyillänsä / älyillään

Abl

-lta

älyltämme

älyiltämme

älyltänne

älyiltänne

älyltänsä / älyltään

älyiltänsä / älyiltään

Tra

-ksi

älyksemme

älyiksemme

älyksenne

älyiksenne

älyksensä / älykseen

älyiksensä / älyikseen

Ess

-na

älynämme

älyinämme

älynänne

älyinänne

älynänsä / älynään

älyinänsä / älyinään

Abe

-tta

älyttämme

älyittämme

älyttänne

älyittänne

älyttänsä / älyttään

älyittänsä / älyittään

Com

-ne

-

älyinemme

-

älyinenne

-

älyinensä / älyineen

Singular

Plural

Nom

-

älymme

älynne

älynsä

älymme

älynne

älynsä

Par

-ta

älyämme

älyänne

älyänsä / älyään

älyjämme

älyjänne

älyjänsä / älyjään

Gen

-n

älymme

älynne

älynsä

älyjemme

älyjenne

älyjensä

Ill

mihin

älyymme

älyynne

älyynsä

älyihimme

älyihinne

älyihinsä

Ine

-ssa

älyssämme

älyssänne

älyssänsä / älyssään

älyissämme

älyissänne

älyissänsä / älyissään

Ela

-sta

älystämme

älystänne

älystänsä / älystään

älyistämme

älyistänne

älyistänsä / älyistään

All

-lle

älyllemme

älyllenne

älyllensä / älylleen

älyillemme

älyillenne

älyillensä / älyilleän

Ade

-lla

älyllämme

älyllänne

älyllänsä / älyllään

älyillämme

älyillänne

älyillänsä / älyillään

Abl

-lta

älyltämme

älyltänne

älyltänsä / älyltään

älyiltämme

älyiltänne

älyiltänsä / älyiltään

Tra

-ksi

älyksemme

älyksenne

älyksensä / älykseen

älyiksemme

älyiksenne

älyiksensä / älyikseen

Ess

-na

älynämme

älynänne

älynänsä / älynään

älyinämme

älyinänne

älyinänsä / älyinään

Abe

-tta

älyttämme

älyttänne

älyttänsä / älyttään

älyittämme

älyittänne

älyittänsä / älyittään

Com

-ne

-

-

-

älyinemme

älyinenne

älyinensä / älyineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koti

kodit

Par

-ta

kotia

koteja

Gen

-n

kodin

kotien

Ill

mihin

kotiin

koteihin

Ine

-ssa

kodissa

kodeissa

Ela

-sta

kodista

kodeista

All

-lle

kodille

kodeille

Ade

-lla

kodilla

kodeilla

Abl

-lta

kodilta

kodeilta

Tra

-ksi

kodiksi

kodeiksi

Ess

-na

kotina

koteina

Abe

-tta

koditta

kodeitta

Com

-ne

-

koteine

Ins

-in

-

kodein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koti

kodit

Par

-ta

kotia

koteja

Gen

-n

kodin

kotien

Ill

mihin

kotiin

koteihin

Ine

-ssa

kodissa

kodeissa

Ela

-sta

kodista

kodeista

All

-lle

kodille

kodeille

Ade

-lla

kodilla

kodeilla

Abl

-lta

kodilta

kodeilta

Tra

-ksi

kodiksi

kodeiksi

Ess

-na

kotina

koteina

Abe

-tta

koditta

kodeitta

Com

-ne

-

koteine

Ins

-in

-

kodein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

home koti, asunto, kotipaikka, kotimaa, kotiseutu, koto
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
fireside takka, kotiliesi, koti
place of birth syntymäpaikka, koti
domestic
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl v7; OpenSubtitles2018.v3; Helsinki corpus Hän meni kotia. He went home. Hän on kodilla. He is at home. Mene kotiin. Go home. Mene kotiin! Just go home! Lähde kotiin. You'd better get on home. Olen nyt kodilla. I am now at home. Lähden kotiin. I'm going home. Haluan kotiin. I wanna go home. Tahdon kotiin. I wanna go home. Menen kotiini nyt.. I'm going home now. Show more arrow right

Wiktionary

home Show more arrow right kodikaskodinomainenkodittomuuskotiinkotilokotimainenkotiutettukotiuttaakotiuttajakotiutuakotiutuskotoakotonakotouttaakotoutuaolla kuin kotonaan (to make oneself at home) Show more arrow right hoitokotikaksikotinenkodinhaltijakodinhoitajakodinhoitokodinhoitoapukodinhoitohuonekodinkonekodinonnikodinsisustuskodintekniikkakodintekstiilikodintavaratalokodinturvajoukotkotiainekotialuekotiansiotyökotiapteekkikotiapukotiapulainenkotiarestikotiaskarkotiaskarekotiasukotiavustajakotieläinkotieläinhoitokotieläinjalostuskotieläintalouskotieläintautikotieläintiedekotieläintilakotieläintuotantokotieläintuotekotietsintäkotietsintälupakotihaltijakotihengetärkotihiirikotihipatkotihoidontukikotihoitokoti-ihminenkoti-ikäväkoti-iltakotiinkuljetettukotiinkuljetinkotiinkuljetuskotiinkutsukotiinlähtökotiinpaluukotiinpäinkotiintulokotiintuloaikakoti-isäkotijoukkokotijoukkuekotijoukotkotijuustokotikaljakotikalustokotikasvatuskotikatsomokotikaupunkikotikenttäkotikenttäetukotikielenopettajakotikielikotikirjastokotikirpparikotikirppiskotikissakotikommunistikotikontukotikulmakotikuntakotikuntalakikotikurikotikutoinenkotikutoisuuskotikutomokotikutsutkotikyläkotikäyntikotikäyttökotilainakotilaskukotileipomokotiliesikotilintukotilomakotiläksykotimaakotimaakuntakotimaankauppakotimaanliikennekotimaanmarkkinatkotimaanmatkailukotimaanreittikotimaistaakotimaistuakotimaisuuskotimaisuusastekotimajoituskotimarkkinahintakotimarkkinatkotimarkkinateollisuuskotimatkakotimieskotimikrokotimurrekotimuseokotimyyntikotimökkikotinumerokotinurkkakotiolotkotiompelijakotiopettajakotiopetuskotiorkesterikotiosoitekotiottelukotiovikotipaikkakotipaikkakuntakotipaikkaoikeuskotipalvelukotipalveluautokotipermanenttikotipelikotipesäkotipihakotipihlajakotipiirikotipitäjäkotipolkukotipolttokotipolttoinenkotipuolikotipuutarhakotipäästäinenkotipäästäisopossumikotirantakotirauhakotirintamakotirouvakotiruokakotiryssäkotisairaalakotisairaanhoitokotisatamakotiseuduntutkimuskotiseurakuntakotiseutukotiseutuarkistokotiseutuharrastuskotiseutujuhlakotiseutukuvauskotiseutumuseokotiseutuneuvoskotiseutuoikeuskotiseutuoppikotiseututuntemuskotiseutututkimuskotiseututyökotiseutuyhdistyskotisimakotisirkkakotisisarkotisivukotisynnytyskotitakkikotitalokotitaloudellinenkotitalouskotitalousalakotitalouskonekotitalouskoneasentajakotitalouskonsulenttikotitalousneuvojakotitalousneuvontakotitalousopettajakotitalousopetuskotitalousoppilaitoskotitaloustarvikekotitalousteknikkokotitaloustiedekotitaloustuntikotitaloustyöntekijäkotitapaturmakotitarkastuskotitarvekotitarvekalastuskotitarvekäyttökotitarveviljelykotiteatterikotitehtäväkotitekoinenkotiteollisuuskotiteollisuusneuvoskotiteollisuusopettajakotiteollisuusoppilaitoskotiteollisuustuotekotitiekotitienookotitietokonekotitilakotitonttukotityrannikotityökotivakuutuskotivalmisteinenkotivalmistuskotivaltiokotiviinikotiväkikotiväkivaltakotivävykotiyleisökotiympäristökotiäitikotiäänestyslastenkotikunnalliskotimatkakotimatkustajakotinukkekotiomakotitaloorpokotipäiväkotivanhainkotiyksikotinen Show more arrow right From Proto-Finnic kotei, from kota +‎ -i. Show more arrow right

Wikipedia

Home A home, or domicile, is a space used as a permanent or semi-permanent residence for an individual, group or family. It is a fully or semi sheltered space and can have both interior and exterior aspects to it. Homes provide sheltered spaces for instance rooms, where domestic activity can be performed such as sleeping, preparing food, eating and hygiene as well as providing spaces for work and leisure such as remote working, studying and playing. Physical forms of homes can be static such as a house or an apartment, mobile such as a houseboat, trailer or yurt or digital such as virtual space. The aspect of ‘home’ can be considered across scales, from the micro scale showcasing the most intimate spaces of the individual dwelling and direct surrounding area to the macro scale of the geographic area such as town, village, city, country or planet. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kotini

kotini

kotisi

kotisi

kotinsa

kotinsa

Par

-ta

kotiani

kotejani

kotiasi

kotejasi

kotiansa / kotiaan

kotejansa / kotejaan

Gen

-n

kotini

kotieni

kotisi

kotiesi

kotinsa

kotiensa

Ill

mihin

kotiini

koteihini

kotiisi

koteihisi

kotiinsa

koteihinsa

Ine

-ssa

kodissani

kodeissani

kodissasi

kodeissasi

kodissansa / kodissaan

kodeissansa / kodeissaan

Ela

-sta

kodistani

kodeistani

kodistasi

kodeistasi

kodistansa / kodistaan

kodeistansa / kodeistaan

All

-lle

kodilleni

kodeilleni

kodillesi

kodeillesi

kodillensa / kodilleen

kodeillensa / kodeillean

Ade

-lla

kodillani

kodeillani

kodillasi

kodeillasi

kodillansa / kodillaan

kodeillansa / kodeillaan

Abl

-lta

kodiltani

kodeiltani

kodiltasi

kodeiltasi

kodiltansa / kodiltaan

kodeiltansa / kodeiltaan

Tra

-ksi

kodikseni

kodeikseni

kodiksesi

kodeiksesi

kodiksensa / kodikseen

kodeiksensa / kodeikseen

Ess

-na

kotinani

koteinani

kotinasi

koteinasi

kotinansa / kotinaan

koteinansa / koteinaan

Abe

-tta

kodittani

kodeittani

kodittasi

kodeittasi

kodittansa / kodittaan

kodeittansa / kodeittaan

Com

-ne

-

koteineni

-

koteinesi

-

koteinensa / koteineen

Singular

Plural

Nom

-

kotini

kotisi

kotinsa

kotini

kotisi

kotinsa

Par

-ta

kotiani

kotiasi

kotiansa / kotiaan

kotejani

kotejasi

kotejansa / kotejaan

Gen

-n

kotini

kotisi

kotinsa

kotieni

kotiesi

kotiensa

Ill

mihin

kotiini

kotiisi

kotiinsa

koteihini

koteihisi

koteihinsa

Ine

-ssa

kodissani

kodissasi

kodissansa / kodissaan

kodeissani

kodeissasi

kodeissansa / kodeissaan

Ela

-sta

kodistani

kodistasi

kodistansa / kodistaan

kodeistani

kodeistasi

kodeistansa / kodeistaan

All

-lle

kodilleni

kodillesi

kodillensa / kodilleen

kodeilleni

kodeillesi

kodeillensa / kodeillean

Ade

-lla

kodillani

kodillasi

kodillansa / kodillaan

kodeillani

kodeillasi

kodeillansa / kodeillaan

Abl

-lta

kodiltani

kodiltasi

kodiltansa / kodiltaan

kodeiltani

kodeiltasi

kodeiltansa / kodeiltaan

Tra

-ksi

kodikseni

kodiksesi

kodiksensa / kodikseen

kodeikseni

kodeiksesi

kodeiksensa / kodeikseen

Ess

-na

kotinani

kotinasi

kotinansa / kotinaan

koteinani

koteinasi

koteinansa / koteinaan

Abe

-tta

kodittani

kodittasi

kodittansa / kodittaan

kodeittani

kodeittasi

kodeittansa / kodeittaan

Com

-ne

-

-

-

koteineni

koteinesi

koteinensa / koteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kotimme

kotimme

kotinne

kotinne

kotinsa

kotinsa

Par

-ta

kotiamme

kotejamme

kotianne

kotejanne

kotiansa / kotiaan

kotejansa / kotejaan

Gen

-n

kotimme

kotiemme

kotinne

kotienne

kotinsa

kotiensa

Ill

mihin

kotiimme

koteihimme

kotiinne

koteihinne

kotiinsa

koteihinsa

Ine

-ssa

kodissamme

kodeissamme

kodissanne

kodeissanne

kodissansa / kodissaan

kodeissansa / kodeissaan

Ela

-sta

kodistamme

kodeistamme

kodistanne

kodeistanne

kodistansa / kodistaan

kodeistansa / kodeistaan

All

-lle

kodillemme

kodeillemme

kodillenne

kodeillenne

kodillensa / kodilleen

kodeillensa / kodeillean

Ade

-lla

kodillamme

kodeillamme

kodillanne

kodeillanne

kodillansa / kodillaan

kodeillansa / kodeillaan

Abl

-lta

kodiltamme

kodeiltamme

kodiltanne

kodeiltanne

kodiltansa / kodiltaan

kodeiltansa / kodeiltaan

Tra

-ksi

kodiksemme

kodeiksemme

kodiksenne

kodeiksenne

kodiksensa / kodikseen

kodeiksensa / kodeikseen

Ess

-na

kotinamme

koteinamme

kotinanne

koteinanne

kotinansa / kotinaan

koteinansa / koteinaan

Abe

-tta

kodittamme

kodeittamme

kodittanne

kodeittanne

kodittansa / kodittaan

kodeittansa / kodeittaan

Com

-ne

-

koteinemme

-

koteinenne

-

koteinensa / koteineen

Singular

Plural

Nom

-

kotimme

kotinne

kotinsa

kotimme

kotinne

kotinsa

Par

-ta

kotiamme

kotianne

kotiansa / kotiaan

kotejamme

kotejanne

kotejansa / kotejaan

Gen

-n

kotimme

kotinne

kotinsa

kotiemme

kotienne

kotiensa

Ill

mihin

kotiimme

kotiinne

kotiinsa

koteihimme

koteihinne

koteihinsa

Ine

-ssa

kodissamme

kodissanne

kodissansa / kodissaan

kodeissamme

kodeissanne

kodeissansa / kodeissaan

Ela

-sta

kodistamme

kodistanne

kodistansa / kodistaan

kodeistamme

kodeistanne

kodeistansa / kodeistaan

All

-lle

kodillemme

kodillenne

kodillensa / kodilleen

kodeillemme

kodeillenne

kodeillensa / kodeillean

Ade

-lla

kodillamme

kodillanne

kodillansa / kodillaan

kodeillamme

kodeillanne

kodeillansa / kodeillaan

Abl

-lta

kodiltamme

kodiltanne

kodiltansa / kodiltaan

kodeiltamme

kodeiltanne

kodeiltansa / kodeiltaan

Tra

-ksi

kodiksemme

kodiksenne

kodiksensa / kodikseen

kodeiksemme

kodeiksenne

kodeiksensa / kodeikseen

Ess

-na

kotinamme

kotinanne

kotinansa / kotinaan

koteinamme

koteinanne

koteinansa / koteinaan

Abe

-tta

kodittamme

kodittanne

kodittansa / kodittaan

kodeittamme

kodeittanne

kodeittansa / kodeittaan

Com

-ne

-

-

-

koteinemme

koteinenne

koteinensa / koteineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

äly

älyt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

älyn

Solve

Ill

mihin

älyyn

Solve

Ine

-ssa

älyissä

Solve

Ela

-sta

älyistä

Solve

All

-lle

älylle

Solve

Ade

-lla

älyllä

älyillä

Abl

-lta

älyltä

älyiltä

Tra

-ksi

älyksi

älyiksi

Ess

-na

älynä

älyinä

Abe

-tta

älyttä

älyittä

Com

-ne

-

älyine

Ins

-in

-

älyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

äly

älyt

Par

-ta

Gen

-n

älyn

Ill

mihin

älyyn

Ine

-ssa

älyissä

Ela

-sta

älyistä

All

-lle

älylle

Ade

-lla

älyllä

älyillä

Abl

-lta

älyltä

älyiltä

Tra

-ksi

älyksi

älyiksi

Ess

-na

älynä

älyinä

Abe

-tta

älyttä

älyittä

Com

-ne

-

älyine

Ins

-in

-

älyin

Singular

Plural

Nom

-

koti

kodit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kodin

Solve

Ill

mihin

kotiin

Solve

Ine

-ssa

kodeissa

Solve

Ela

-sta

kodeista

Solve

All

-lle

kodille

Solve

Ade

-lla

kodilla

kodeilla

Abl

-lta

kodilta

kodeilta

Tra

-ksi

kodiksi

kodeiksi

Ess

-na

kotina

koteina

Abe

-tta

koditta

kodeitta

Com

-ne

-

koteine

Ins

-in

-

kodein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koti

kodit

Par

-ta

Gen

-n

kodin

Ill

mihin

kotiin

Ine

-ssa

kodeissa

Ela

-sta

kodeista

All

-lle

kodille

Ade

-lla

kodilla

kodeilla

Abl

-lta

kodilta

kodeilta

Tra

-ksi

kodiksi

kodeiksi

Ess

-na

kotina

koteina

Abe

-tta

koditta

kodeitta

Com

-ne

-

koteine

Ins

-in

-

kodein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept