Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöpaikka yöpaikka   N Sg Nom
   N Sg Nom + paikka   N Sg Nom

yöpaikka, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightly
aree
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpaikkani yöpaikkani yöpaikkasi yöpaikkasi yöpaikkansa yöpaikkansa
Par -ta yöpaikkaani yöpaikkojani yöpaikkaasi yöpaikkojasi yöpaikkaansa yöpaikkojansa / yöpaikkojaan
Gen -n yöpaikkani yöpaikkojeni yöpaikkasi yöpaikkojesi yöpaikkansa yöpaikkojensa
Ill mihin yöpaikkaani yöpaikkoihini yöpaikkaasi yöpaikkoihisi yöpaikkaansa yöpaikkoihinsa
Ine -ssa yöpaikassani yöpaikoissani yöpaikassasi yöpaikoissasi yöpaikassansa / yöpaikassaan yöpaikoissansa / yöpaikoissaan
Ela -sta yöpaikastani yöpaikoistani yöpaikastasi yöpaikoistasi yöpaikastansa / yöpaikastaan yöpaikoistansa / yöpaikoistaan
All -lle yöpaikalleni yöpaikoilleni yöpaikallesi yöpaikoillesi yöpaikalleen / yöpaikallensa yöpaikoillensa / yöpaikoillean
Ade -lla yöpaikallani yöpaikoillani yöpaikallasi yöpaikoillasi yöpaikallansa / yöpaikallaan yöpaikoillansa / yöpaikoillaan
Abl -lta yöpaikaltani yöpaikoiltani yöpaikaltasi yöpaikoiltasi yöpaikaltansa / yöpaikaltaan yöpaikoiltansa / yöpaikoiltaan
Tra -ksi yöpaikakseni yöpaikoikseni yöpaikaksesi yöpaikoiksesi yöpaikakseen / yöpaikaksensa yöpaikoikseen / yöpaikoiksensa
Ess -na yöpaikkanani yöpaikkoinani yöpaikkanasi yöpaikkoinasi yöpaikkanansa / yöpaikkanaan yöpaikkoinansa / yöpaikkoinaan
Abe -tta yöpaikattani yöpaikoittani yöpaikattasi yöpaikoittasi yöpaikattansa / yöpaikattaan yöpaikoittansa / yöpaikoittaan
Com -ne - yöpaikkoineni - yöpaikkoinesi - yöpaikkoineen / yöpaikkoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpaikkamme yöpaikkamme yöpaikkanne yöpaikkanne yöpaikkansa yöpaikkansa
Par -ta yöpaikkaamme yöpaikkojamme yöpaikkaanne yöpaikkojanne yöpaikkaansa yöpaikkojansa / yöpaikkojaan
Gen -n yöpaikkamme yöpaikkojemme yöpaikkanne yöpaikkojenne yöpaikkansa yöpaikkojensa
Ill mihin yöpaikkaamme yöpaikkoihimme yöpaikkaanne yöpaikkoihinne yöpaikkaansa yöpaikkoihinsa
Ine -ssa yöpaikassamme yöpaikoissamme yöpaikassanne yöpaikoissanne yöpaikassansa / yöpaikassaan yöpaikoissansa / yöpaikoissaan
Ela -sta yöpaikastamme yöpaikoistamme yöpaikastanne yöpaikoistanne yöpaikastansa / yöpaikastaan yöpaikoistansa / yöpaikoistaan
All -lle yöpaikallemme yöpaikoillemme yöpaikallenne yöpaikoillenne yöpaikalleen / yöpaikallensa yöpaikoillensa / yöpaikoillean
Ade -lla yöpaikallamme yöpaikoillamme yöpaikallanne yöpaikoillanne yöpaikallansa / yöpaikallaan yöpaikoillansa / yöpaikoillaan
Abl -lta yöpaikaltamme yöpaikoiltamme yöpaikaltanne yöpaikoiltanne yöpaikaltansa / yöpaikaltaan yöpaikoiltansa / yöpaikoiltaan
Tra -ksi yöpaikaksemme yöpaikoiksemme yöpaikaksenne yöpaikoiksenne yöpaikakseen / yöpaikaksensa yöpaikoikseen / yöpaikoiksensa
Ess -na yöpaikkanamme yöpaikkoinamme yöpaikkananne yöpaikkoinanne yöpaikkanansa / yöpaikkanaan yöpaikkoinansa / yöpaikkoinaan
Abe -tta yöpaikattamme yöpaikoittamme yöpaikattanne yöpaikoittanne yöpaikattansa / yöpaikattaan yöpaikoittansa / yöpaikoittaan
Com -ne - yöpaikkoinemme - yöpaikkoinenne - yöpaikkoineen / yöpaikkoinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

paikka, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - paikka paikat
Par -ta paikkaa paikkoja
Gen -n paikan paikkojen
Ill mihin paikkaan paikkoihin
Ine -ssa paikassa paikoissa
Ela -sta paikasta paikoista
All -lle paikalle paikoille
Ade -lla paikalla paikoilla
Abl -lta paikalta paikoilta
Tra -ksi paikaksi paikoiksi
Ess -na paikkana paikkoina
Abe -tta paikatta paikoitta
Com -ne - paikkoine
Ins -in - paikoin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
cynpr, ybpngvba, fcbg, fvgr

nern, ertvba, ybpnyvgl, arvtuobheubbq/arvtuobeubbq

     Synonym: nyhr
fcnpr, ebbz

     Synonym: gvyn
fprar (jurer fbzrguvat unccraf/unf unccrarq)

     Synonym: gncnughzncnvxxn
(cbyvgvpf) frng

     Fin: Fbfvnnyvqrzbxenngrvyyn ba rqhfxhaanffn 36 cnvxxnn.
     Eng: Gur Fbpvny Qrzbpengf unir 36 frngf va gur Cneyvnzrag.
(fcbegf) oregu (cbfvgvba ba gur svryq bs cynl)

     Synonym: znxhhcnvxxn
(fcbegf) Fubeg sbe znnyvagrxbcnvxxn (“fpbevat bccbeghavgl; punapr (gb fpber)”).

wbo, cbfg, cbfvgvba

     Synonym: glöcnvxxn
cngpu (ba pybgurf)

     Synonym: xbewnhfcnvxxn
(pbzchgvat) cngpu

     Synonym: xbewnhfcnvxxn
(qragvfgel) svyyvat; vaynl

     Synonym: unzznfcnvxxn
(pbyybdhvny) fvghngvba

     Synonym: gvynaar
(pbyybdhvny, va gur cyheny) cnegf, obarf

     Synonym: wäfra
     Fin: Zvahyyn ba cnvxng xvcräaä.
     Eng: V'z fber nyy bire.
Derived terms:
chbyhfgnn cnvxxnnafn (“gb freir n checbfr
or hfrshy/inyhnoyr”)
abhaf
-cnvxxnynvara
nqwrpgvirf
cnvxnyyvara
-cnvxxnvara
cnvxbvggnvara
ireof
cnvxnagnn
cnvxnaghn
cnvxngn
cnvxxnznnyngn
cnvxbvggnn
cvgää cnvxxnafn
nqireof
cnvxnyyn
cnvxnyynna
cnvxnyyr
cnvxnyyrra
cnvxnygn
cnvxnygnna
cnvxxn cnvxbva
cnvxxrvyyn
cnvxxrvyyr
cnvxxrvygn

Compounds:
cnvxnaunxh
cnvxnaavzv
cnvxnaavzvfgö
cnvxxnxhagn
clfäxövagvcnvxxn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp cnvxxn (pbzcner Rfgbavna cnvx naq Ibgvp cnvxxn), obeebjrq sebz Cebgb-Treznavp fcnvxǭ (pbzcner Ratyvfu fcbxr).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - paikkani paikkani paikkasi paikkasi paikkansa paikkansa
Par -ta paikkaani paikkojani paikkaasi paikkojasi paikkaansa paikkojansa / paikkojaan
Gen -n paikkani paikkojeni paikkasi paikkojesi paikkansa paikkojensa
Ill mihin paikkaani paikkoihini paikkaasi paikkoihisi paikkaansa paikkoihinsa
Ine -ssa paikassani paikoissani paikassasi paikoissasi paikassansa / paikassaan paikoissansa / paikoissaan
Ela -sta paikastani paikoistani paikastasi paikoistasi paikastansa / paikastaan paikoistansa / paikoistaan
All -lle paikalleni paikoilleni paikallesi paikoillesi paikalleen / paikallensa paikoillensa / paikoillean
Ade -lla paikallani paikoillani paikallasi paikoillasi paikallansa / paikallaan paikoillansa / paikoillaan
Abl -lta paikaltani paikoiltani paikaltasi paikoiltasi paikaltansa / paikaltaan paikoiltansa / paikoiltaan
Tra -ksi paikakseni paikoikseni paikaksesi paikoiksesi paikakseen / paikaksensa paikoikseen / paikoiksensa
Ess -na paikkanani paikkoinani paikkanasi paikkoinasi paikkanansa / paikkanaan paikkoinansa / paikkoinaan
Abe -tta paikattani paikoittani paikattasi paikoittasi paikattansa / paikattaan paikoittansa / paikoittaan
Com -ne - paikkoineni - paikkoinesi - paikkoineen / paikkoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - paikkamme paikkamme paikkanne paikkanne paikkansa paikkansa
Par -ta paikkaamme paikkojamme paikkaanne paikkojanne paikkaansa paikkojansa / paikkojaan
Gen -n paikkamme paikkojemme paikkanne paikkojenne paikkansa paikkojensa
Ill mihin paikkaamme paikkoihimme paikkaanne paikkoihinne paikkaansa paikkoihinsa
Ine -ssa paikassamme paikoissamme paikassanne paikoissanne paikassansa / paikassaan paikoissansa / paikoissaan
Ela -sta paikastamme paikoistamme paikastanne paikoistanne paikastansa / paikastaan paikoistansa / paikoistaan
All -lle paikallemme paikoillemme paikallenne paikoillenne paikalleen / paikallensa paikoillensa / paikoillean
Ade -lla paikallamme paikoillamme paikallanne paikoillanne paikallansa / paikallaan paikoillansa / paikoillaan
Abl -lta paikaltamme paikoiltamme paikaltanne paikoiltanne paikaltansa / paikaltaan paikoiltansa / paikoiltaan
Tra -ksi paikaksemme paikoiksemme paikaksenne paikoiksenne paikakseen / paikaksensa paikoikseen / paikoiksensa
Ess -na paikkanamme paikkoinamme paikkananne paikkoinanne paikkanansa / paikkanaan paikkoinansa / paikkoinaan
Abe -tta paikattamme paikoittamme paikattanne paikoittanne paikattansa / paikattaan paikoittansa / paikoittaan
Com -ne - paikkoinemme - paikkoinenne - paikkoineen / paikkoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept