logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

yöpaikka, noun

Word analysis
yöpaikka

yöpaikka

yöpaikka

Noun, Singular Nominative

Noun, Singular Nominative

+ paikka

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöpaikka

yöpaikat

Par

-ta

yöpaikkaa

yöpaikkoja

Gen

-n

yöpaikan

yöpaikkojen

Ill

mihin

yöpaikkaan

yöpaikkoihin

Ine

-ssa

yöpaikassa

yöpaikoissa

Ela

-sta

yöpaikasta

yöpaikoista

All

-lle

yöpaikalle

yöpaikoille

Ade

-lla

yöpaikalla

yöpaikoilla

Abl

-lta

yöpaikalta

yöpaikoilta

Tra

-ksi

yöpaikaksi

yöpaikoiksi

Ess

-na

yöpaikkana

yöpaikkoina

Abe

-tta

yöpaikatta

yöpaikoitta

Com

-ne

-

yöpaikkoine

Ins

-in

-

yöpaikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöpaikka

yöpaikat

Par

-ta

yöpaikkaa

yöpaikkoja

Gen

-n

yöpaikan

yöpaikkojen

Ill

mihin

yöpaikkaan

yöpaikkoihin

Ine

-ssa

yöpaikassa

yöpaikoissa

Ela

-sta

yöpaikasta

yöpaikoista

All

-lle

yöpaikalle

yöpaikoille

Ade

-lla

yöpaikalla

yöpaikoilla

Abl

-lta

yöpaikalta

yöpaikoilta

Tra

-ksi

yöpaikaksi

yöpaikoiksi

Ess

-na

yöpaikkana

yöpaikkoina

Abe

-tta

yöpaikatta

yöpaikoitta

Com

-ne

-

yöpaikkoine

Ins

-in

-

yöpaikoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

nightly
aree
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yöpaikkani

yöpaikkani

yöpaikkasi

yöpaikkasi

yöpaikkansa

yöpaikkansa

Par

-ta

yöpaikkaani

yöpaikkojani

yöpaikkaasi

yöpaikkojasi

yöpaikkaansa

yöpaikkojansa / yöpaikkojaan

Gen

-n

yöpaikkani

yöpaikkojeni

yöpaikkasi

yöpaikkojesi

yöpaikkansa

yöpaikkojensa

Ill

mihin

yöpaikkaani

yöpaikkoihini

yöpaikkaasi

yöpaikkoihisi

yöpaikkaansa

yöpaikkoihinsa

Ine

-ssa

yöpaikassani

yöpaikoissani

yöpaikassasi

yöpaikoissasi

yöpaikassansa / yöpaikassaan

yöpaikoissansa / yöpaikoissaan

Ela

-sta

yöpaikastani

yöpaikoistani

yöpaikastasi

yöpaikoistasi

yöpaikastansa / yöpaikastaan

yöpaikoistansa / yöpaikoistaan

All

-lle

yöpaikalleni

yöpaikoilleni

yöpaikallesi

yöpaikoillesi

yöpaikallensa / yöpaikalleen

yöpaikoillensa / yöpaikoillean

Ade

-lla

yöpaikallani

yöpaikoillani

yöpaikallasi

yöpaikoillasi

yöpaikallansa / yöpaikallaan

yöpaikoillansa / yöpaikoillaan

Abl

-lta

yöpaikaltani

yöpaikoiltani

yöpaikaltasi

yöpaikoiltasi

yöpaikaltansa / yöpaikaltaan

yöpaikoiltansa / yöpaikoiltaan

Tra

-ksi

yöpaikakseni

yöpaikoikseni

yöpaikaksesi

yöpaikoiksesi

yöpaikaksensa / yöpaikakseen

yöpaikoiksensa / yöpaikoikseen

Ess

-na

yöpaikkanani

yöpaikkoinani

yöpaikkanasi

yöpaikkoinasi

yöpaikkanansa / yöpaikkanaan

yöpaikkoinansa / yöpaikkoinaan

Abe

-tta

yöpaikattani

yöpaikoittani

yöpaikattasi

yöpaikoittasi

yöpaikattansa / yöpaikattaan

yöpaikoittansa / yöpaikoittaan

Com

-ne

-

yöpaikkoineni

-

yöpaikkoinesi

-

yöpaikkoinensa / yöpaikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

yöpaikkani

yöpaikkasi

yöpaikkansa

yöpaikkani

yöpaikkasi

yöpaikkansa

Par

-ta

yöpaikkaani

yöpaikkaasi

yöpaikkaansa

yöpaikkojani

yöpaikkojasi

yöpaikkojansa / yöpaikkojaan

Gen

-n

yöpaikkani

yöpaikkasi

yöpaikkansa

yöpaikkojeni

yöpaikkojesi

yöpaikkojensa

Ill

mihin

yöpaikkaani

yöpaikkaasi

yöpaikkaansa

yöpaikkoihini

yöpaikkoihisi

yöpaikkoihinsa

Ine

-ssa

yöpaikassani

yöpaikassasi

yöpaikassansa / yöpaikassaan

yöpaikoissani

yöpaikoissasi

yöpaikoissansa / yöpaikoissaan

Ela

-sta

yöpaikastani

yöpaikastasi

yöpaikastansa / yöpaikastaan

yöpaikoistani

yöpaikoistasi

yöpaikoistansa / yöpaikoistaan

All

-lle

yöpaikalleni

yöpaikallesi

yöpaikallensa / yöpaikalleen

yöpaikoilleni

yöpaikoillesi

yöpaikoillensa / yöpaikoillean

Ade

-lla

yöpaikallani

yöpaikallasi

yöpaikallansa / yöpaikallaan

yöpaikoillani

yöpaikoillasi

yöpaikoillansa / yöpaikoillaan

Abl

-lta

yöpaikaltani

yöpaikaltasi

yöpaikaltansa / yöpaikaltaan

yöpaikoiltani

yöpaikoiltasi

yöpaikoiltansa / yöpaikoiltaan

Tra

-ksi

yöpaikakseni

yöpaikaksesi

yöpaikaksensa / yöpaikakseen

yöpaikoikseni

yöpaikoiksesi

yöpaikoiksensa / yöpaikoikseen

Ess

-na

yöpaikkanani

yöpaikkanasi

yöpaikkanansa / yöpaikkanaan

yöpaikkoinani

yöpaikkoinasi

yöpaikkoinansa / yöpaikkoinaan

Abe

-tta

yöpaikattani

yöpaikattasi

yöpaikattansa / yöpaikattaan

yöpaikoittani

yöpaikoittasi

yöpaikoittansa / yöpaikoittaan

Com

-ne

-

-

-

yöpaikkoineni

yöpaikkoinesi

yöpaikkoinensa / yöpaikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yöpaikkamme

yöpaikkamme

yöpaikkanne

yöpaikkanne

yöpaikkansa

yöpaikkansa

Par

-ta

yöpaikkaamme

yöpaikkojamme

yöpaikkaanne

yöpaikkojanne

yöpaikkaansa

yöpaikkojansa / yöpaikkojaan

Gen

-n

yöpaikkamme

yöpaikkojemme

yöpaikkanne

yöpaikkojenne

yöpaikkansa

yöpaikkojensa

Ill

mihin

yöpaikkaamme

yöpaikkoihimme

yöpaikkaanne

yöpaikkoihinne

yöpaikkaansa

yöpaikkoihinsa

Ine

-ssa

yöpaikassamme

yöpaikoissamme

yöpaikassanne

yöpaikoissanne

yöpaikassansa / yöpaikassaan

yöpaikoissansa / yöpaikoissaan

Ela

-sta

yöpaikastamme

yöpaikoistamme

yöpaikastanne

yöpaikoistanne

yöpaikastansa / yöpaikastaan

yöpaikoistansa / yöpaikoistaan

All

-lle

yöpaikallemme

yöpaikoillemme

yöpaikallenne

yöpaikoillenne

yöpaikallensa / yöpaikalleen

yöpaikoillensa / yöpaikoillean

Ade

-lla

yöpaikallamme

yöpaikoillamme

yöpaikallanne

yöpaikoillanne

yöpaikallansa / yöpaikallaan

yöpaikoillansa / yöpaikoillaan

Abl

-lta

yöpaikaltamme

yöpaikoiltamme

yöpaikaltanne

yöpaikoiltanne

yöpaikaltansa / yöpaikaltaan

yöpaikoiltansa / yöpaikoiltaan

Tra

-ksi

yöpaikaksemme

yöpaikoiksemme

yöpaikaksenne

yöpaikoiksenne

yöpaikaksensa / yöpaikakseen

yöpaikoiksensa / yöpaikoikseen

Ess

-na

yöpaikkanamme

yöpaikkoinamme

yöpaikkananne

yöpaikkoinanne

yöpaikkanansa / yöpaikkanaan

yöpaikkoinansa / yöpaikkoinaan

Abe

-tta

yöpaikattamme

yöpaikoittamme

yöpaikattanne

yöpaikoittanne

yöpaikattansa / yöpaikattaan

yöpaikoittansa / yöpaikoittaan

Com

-ne

-

yöpaikkoinemme

-

yöpaikkoinenne

-

yöpaikkoinensa / yöpaikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

yöpaikkamme

yöpaikkanne

yöpaikkansa

yöpaikkamme

yöpaikkanne

yöpaikkansa

Par

-ta

yöpaikkaamme

yöpaikkaanne

yöpaikkaansa

yöpaikkojamme

yöpaikkojanne

yöpaikkojansa / yöpaikkojaan

Gen

-n

yöpaikkamme

yöpaikkanne

yöpaikkansa

yöpaikkojemme

yöpaikkojenne

yöpaikkojensa

Ill

mihin

yöpaikkaamme

yöpaikkaanne

yöpaikkaansa

yöpaikkoihimme

yöpaikkoihinne

yöpaikkoihinsa

Ine

-ssa

yöpaikassamme

yöpaikassanne

yöpaikassansa / yöpaikassaan

yöpaikoissamme

yöpaikoissanne

yöpaikoissansa / yöpaikoissaan

Ela

-sta

yöpaikastamme

yöpaikastanne

yöpaikastansa / yöpaikastaan

yöpaikoistamme

yöpaikoistanne

yöpaikoistansa / yöpaikoistaan

All

-lle

yöpaikallemme

yöpaikallenne

yöpaikallensa / yöpaikalleen

yöpaikoillemme

yöpaikoillenne

yöpaikoillensa / yöpaikoillean

Ade

-lla

yöpaikallamme

yöpaikallanne

yöpaikallansa / yöpaikallaan

yöpaikoillamme

yöpaikoillanne

yöpaikoillansa / yöpaikoillaan

Abl

-lta

yöpaikaltamme

yöpaikaltanne

yöpaikaltansa / yöpaikaltaan

yöpaikoiltamme

yöpaikoiltanne

yöpaikoiltansa / yöpaikoiltaan

Tra

-ksi

yöpaikaksemme

yöpaikaksenne

yöpaikaksensa / yöpaikakseen

yöpaikoiksemme

yöpaikoiksenne

yöpaikoiksensa / yöpaikoikseen

Ess

-na

yöpaikkanamme

yöpaikkananne

yöpaikkanansa / yöpaikkanaan

yöpaikkoinamme

yöpaikkoinanne

yöpaikkoinansa / yöpaikkoinaan

Abe

-tta

yöpaikattamme

yöpaikattanne

yöpaikattansa / yöpaikattaan

yöpaikoittamme

yöpaikoittanne

yöpaikoittansa / yöpaikoittaan

Com

-ne

-

-

-

yöpaikkoinemme

yöpaikkoinenne

yöpaikkoinensa / yöpaikkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

night , ilta
nighttime yöaika,
Show more arrow right

Wiktionary

night Fin:Yöllä on pimeää.Eng:It is dark at night. (modifier) night, nocturnal Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period). Show more arrow right yöllinenyöpyäyötön yööinenöisin Show more arrow right aamuyöalkuyöhallayöhääyöiltayöjouluyöjuhannusyökeskiyökesäyölemmenyöloppuyömyrsky-pakkasyöpuoliyöpääsiäisyösuviyösydänyötalviyöuudenvuodenyövappuyöyöaikayöastiayöasuyöbaariyöeläinyöelämäyöilmayöjunayöjuoksuyökahvilayökasteyökasteluyökausiyökerhoyökortteeriyökylmäyökyöpeliyölamppuyölentoyölepoyöliikenneyölintuyölämmitysyölämpötilayömajayömyssyyömyöhäyönkuningataryönmustayönseutuyönäköyönäytäntöyöpaikkayöpaitayöpakkanenyöpalayöpelkoyöperhonenyöpilviyöpimeäyöpukuyöpuoliyöpuuyöpäivystysyöpöytäyöradioyörahayörauhayöravintolayösijayösilmäyösokeusyösuunnistusyösydänyösyöttöyösähköyösäilöyötaivasyötaksayötuuliyötyöyötyöläinenyötähtäinyöuniyövaateyövahtiyövaippayövalaistusyövalvontayövierasyövilkkayövoideyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj. Show more arrow right

Wikipedia

Night Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ni

ni

si

si

nsä

nsä

Par

-ta

yötäni

öitäni

yötäsi

öitäsi

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

öitteni / öideni

si

öittesi / öidesi

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

öihini

yöhösi

öihisi

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

öissäni

yössäsi

öissäsi

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

öistäni

yöstäsi

öistäsi

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

öilleni

yöllesi

öillesi

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

öilläni

yölläsi

öilläsi

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

öiltäni

yöltäsi

öiltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

öikseni

yöksesi

öiksesi

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

öinäni

yönäsi

öinäsi

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

öittäni

yöttäsi

öittäsi

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öineni

-

öinesi

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

ni

si

nsä

ni

si

nsä

Par

-ta

yötäni

yötäsi

yötänsä / yötään

öitäni

öitäsi

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

si

nsä

öitteni / öideni

öittesi / öidesi

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

yöhösi

yöhönsä

öihini

öihisi

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

yössäsi

yössänsä / yössään

öissäni

öissäsi

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

yöstäsi

yöstänsä / yöstään

öistäni

öistäsi

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

yöllesi

yöllensä / yölleen

öilleni

öillesi

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

yölläsi

yöllänsä / yöllään

öilläni

öilläsi

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

yöltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltäni

öiltäsi

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

yöksesi

yöksensä / yökseen

öikseni

öiksesi

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

yönäsi

yönänsä / yönään

öinäni

öinäsi

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

yöttäsi

yöttänsä / yöttään

öittäni

öittäsi

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öineni

öinesi

öinensä / öineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mme

mme

nne

nne

nsä

nsä

Par

-ta

yötämme

öitämme

yötänne

öitänne

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

öittemme / öidemme

nne

öittenne / öidenne

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

öihimme

yöhönne

öihinne

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

öissämme

yössänne

öissänne

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

öistämme

yöstänne

öistänne

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

öillemme

yöllenne

öillenne

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

öillämme

yöllänne

öillänne

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

öiltämme

yöltänne

öiltänne

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

öiksemme

yöksenne

öiksenne

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

öinämme

yönänne

öinänne

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

öittämme

yöttänne

öittänne

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öinemme

-

öinenne

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

mme

nne

nsä

mme

nne

nsä

Par

-ta

yötämme

yötänne

yötänsä / yötään

öitämme

öitänne

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

nne

nsä

öittemme / öidemme

öittenne / öidenne

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

yöhönne

yöhönsä

öihimme

öihinne

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

yössänne

yössänsä / yössään

öissämme

öissänne

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

yöstänne

yöstänsä / yöstään

öistämme

öistänne

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

yöllenne

yöllensä / yölleen

öillemme

öillenne

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

yöllänne

yöllänsä / yöllään

öillämme

öillänne

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

yöltänne

yöltänsä / yöltään

öiltämme

öiltänne

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

yöksenne

yöksensä / yökseen

öiksemme

öiksenne

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

yönänne

yönänsä / yönään

öinämme

öinänne

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

yöttänne

yöttänsä / yöttään

öittämme

öittänne

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öinemme

öinenne

öinensä / öineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paikka

paikat

Par

-ta

paikkaa

paikkoja

Gen

-n

paikan

paikkojen

Ill

mihin

paikkaan

paikkoihin

Ine

-ssa

paikassa

paikoissa

Ela

-sta

paikasta

paikoista

All

-lle

paikalle

paikoille

Ade

-lla

paikalla

paikoilla

Abl

-lta

paikalta

paikoilta

Tra

-ksi

paikaksi

paikoiksi

Ess

-na

paikkana

paikkoina

Abe

-tta

paikatta

paikoitta

Com

-ne

-

paikkoine

Ins

-in

-

paikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paikka

paikat

Par

-ta

paikkaa

paikkoja

Gen

-n

paikan

paikkojen

Ill

mihin

paikkaan

paikkoihin

Ine

-ssa

paikassa

paikoissa

Ela

-sta

paikasta

paikoista

All

-lle

paikalle

paikoille

Ade

-lla

paikalla

paikoilla

Abl

-lta

paikalta

paikoilta

Tra

-ksi

paikaksi

paikoiksi

Ess

-na

paikkana

paikkoina

Abe

-tta

paikatta

paikoitta

Com

-ne

-

paikkoine

Ins

-in

-

paikoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, mesta
location sijainti, paikka, asema, paikantaminen, ulkokuvauspaikka
spot paikka, täplä, kohta, spotti, pilkku, läiskä
position kanta, asema, sijainti, asento, paikka, tilanne
point kohta, piste, asia, paikka, seikka, kärki
seat istuin, paikka, istuinosa, tuoli, istumapaikka, penkki
site paikka, työmaa, sijainti, tontti, sijaintipaikka, rakennustyömaa
space tila, avaruus, välilyönti, väli, paikka, tyhjä tila
patch kauneuspilkku, läikkä, paikka, lappu, alue, laikku
post virka, posti, toimi, pylväs, paikka, tolppa
station asema, voimala, paikka, asemapaikka, tukikohta, sijoituspaikka
scene näkymä, kohtaus, näyttämö, näky, tapahtumapaikka, paikka
locus paikka, alue, kohtio
locality sijainti, paikkakunta, paikka, seutu
filling täyte, täytös, paikka, plombi
situation tilanne, asema, sijainti, paikka, työpaikka
stand teline, jalusta, osasto, kanta, paikka, koju
pitch piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, paikka
niche markkinarako, syvennys, paikka, oma paikka
neighborhood naapuruus, kaupunginosa, naapuristo, ympäristö, asuinalue, paikka
lie valhe, makuupaikka, asema, paikka, asiaintila, pesä
stopping paikka
mend paikka, parsima
joint liitos, nivel, sauma, liitoskohta, jatkos, paikka
Show more arrow right

Wiktionary

place, location, spot, site area, region, locality, neighbourhood/neighborhood alue space, room tila scene (where something happens/has happened) tapahtumapaikka (politics) seat Fin:Sosiaalidemokraateilla on eduskunnassa 36 paikkaa.Eng:The Social Democrats have 36 seats in the Parliament. (sports) berth (position on the field of play) makuupaikka (sports) Short for maalintekopaikka (“scoring opportunity; chance (to score)”). job, post, position työpaikka patch (on clothes) korjauspaikka (computing) patch korjauspaikka (dentistry) filling; inlay hammaspaikka (colloquial) situation tilanne (colloquial, in the plural) parts, bones jäsenFin:Minulla on paikat kipeänä.Eng:I'm sore all over. Show more arrow right puolustaa paikkaansa (“to serve a purposebe useful/valuable”) Nouns -paikkalainen Adjectives paikallinen-paikkainenpaikoittainen Verbs paikantaapaikantuapaikatapaikkamaalatapaikoittaapitää paikkansa Adverbs paikallapaikallaanpaikallepaikalleenpaikaltapaikaltaanpaikka paikoinpaikkeillapaikkeillepaikkeilta Show more arrow right paikanhaku paikannimi paikannimistö paikkakunta pysäköintipaikka Show more arrow right From Proto-Finnic paikka (compare Estonian paik and Votic paikka), borrowed from Proto-Germanic spaikǭ (compare English spoke). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paikkani

paikkani

paikkasi

paikkasi

paikkansa

paikkansa

Par

-ta

paikkaani

paikkojani

paikkaasi

paikkojasi

paikkaansa

paikkojansa / paikkojaan

Gen

-n

paikkani

paikkojeni

paikkasi

paikkojesi

paikkansa

paikkojensa

Ill

mihin

paikkaani

paikkoihini

paikkaasi

paikkoihisi

paikkaansa

paikkoihinsa

Ine

-ssa

paikassani

paikoissani

paikassasi

paikoissasi

paikassansa / paikassaan

paikoissansa / paikoissaan

Ela

-sta

paikastani

paikoistani

paikastasi

paikoistasi

paikastansa / paikastaan

paikoistansa / paikoistaan

All

-lle

paikalleni

paikoilleni

paikallesi

paikoillesi

paikallensa / paikalleen

paikoillensa / paikoillean

Ade

-lla

paikallani

paikoillani

paikallasi

paikoillasi

paikallansa / paikallaan

paikoillansa / paikoillaan

Abl

-lta

paikaltani

paikoiltani

paikaltasi

paikoiltasi

paikaltansa / paikaltaan

paikoiltansa / paikoiltaan

Tra

-ksi

paikakseni

paikoikseni

paikaksesi

paikoiksesi

paikaksensa / paikakseen

paikoiksensa / paikoikseen

Ess

-na

paikkanani

paikkoinani

paikkanasi

paikkoinasi

paikkanansa / paikkanaan

paikkoinansa / paikkoinaan

Abe

-tta

paikattani

paikoittani

paikattasi

paikoittasi

paikattansa / paikattaan

paikoittansa / paikoittaan

Com

-ne

-

paikkoineni

-

paikkoinesi

-

paikkoinensa / paikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

paikkani

paikkasi

paikkansa

paikkani

paikkasi

paikkansa

Par

-ta

paikkaani

paikkaasi

paikkaansa

paikkojani

paikkojasi

paikkojansa / paikkojaan

Gen

-n

paikkani

paikkasi

paikkansa

paikkojeni

paikkojesi

paikkojensa

Ill

mihin

paikkaani

paikkaasi

paikkaansa

paikkoihini

paikkoihisi

paikkoihinsa

Ine

-ssa

paikassani

paikassasi

paikassansa / paikassaan

paikoissani

paikoissasi

paikoissansa / paikoissaan

Ela

-sta

paikastani

paikastasi

paikastansa / paikastaan

paikoistani

paikoistasi

paikoistansa / paikoistaan

All

-lle

paikalleni

paikallesi

paikallensa / paikalleen

paikoilleni

paikoillesi

paikoillensa / paikoillean

Ade

-lla

paikallani

paikallasi

paikallansa / paikallaan

paikoillani

paikoillasi

paikoillansa / paikoillaan

Abl

-lta

paikaltani

paikaltasi

paikaltansa / paikaltaan

paikoiltani

paikoiltasi

paikoiltansa / paikoiltaan

Tra

-ksi

paikakseni

paikaksesi

paikaksensa / paikakseen

paikoikseni

paikoiksesi

paikoiksensa / paikoikseen

Ess

-na

paikkanani

paikkanasi

paikkanansa / paikkanaan

paikkoinani

paikkoinasi

paikkoinansa / paikkoinaan

Abe

-tta

paikattani

paikattasi

paikattansa / paikattaan

paikoittani

paikoittasi

paikoittansa / paikoittaan

Com

-ne

-

-

-

paikkoineni

paikkoinesi

paikkoinensa / paikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paikkamme

paikkamme

paikkanne

paikkanne

paikkansa

paikkansa

Par

-ta

paikkaamme

paikkojamme

paikkaanne

paikkojanne

paikkaansa

paikkojansa / paikkojaan

Gen

-n

paikkamme

paikkojemme

paikkanne

paikkojenne

paikkansa

paikkojensa

Ill

mihin

paikkaamme

paikkoihimme

paikkaanne

paikkoihinne

paikkaansa

paikkoihinsa

Ine

-ssa

paikassamme

paikoissamme

paikassanne

paikoissanne

paikassansa / paikassaan

paikoissansa / paikoissaan

Ela

-sta

paikastamme

paikoistamme

paikastanne

paikoistanne

paikastansa / paikastaan

paikoistansa / paikoistaan

All

-lle

paikallemme

paikoillemme

paikallenne

paikoillenne

paikallensa / paikalleen

paikoillensa / paikoillean

Ade

-lla

paikallamme

paikoillamme

paikallanne

paikoillanne

paikallansa / paikallaan

paikoillansa / paikoillaan

Abl

-lta

paikaltamme

paikoiltamme

paikaltanne

paikoiltanne

paikaltansa / paikaltaan

paikoiltansa / paikoiltaan

Tra

-ksi

paikaksemme

paikoiksemme

paikaksenne

paikoiksenne

paikaksensa / paikakseen

paikoiksensa / paikoikseen

Ess

-na

paikkanamme

paikkoinamme

paikkananne

paikkoinanne

paikkanansa / paikkanaan

paikkoinansa / paikkoinaan

Abe

-tta

paikattamme

paikoittamme

paikattanne

paikoittanne

paikattansa / paikattaan

paikoittansa / paikoittaan

Com

-ne

-

paikkoinemme

-

paikkoinenne

-

paikkoinensa / paikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

paikkamme

paikkanne

paikkansa

paikkamme

paikkanne

paikkansa

Par

-ta

paikkaamme

paikkaanne

paikkaansa

paikkojamme

paikkojanne

paikkojansa / paikkojaan

Gen

-n

paikkamme

paikkanne

paikkansa

paikkojemme

paikkojenne

paikkojensa

Ill

mihin

paikkaamme

paikkaanne

paikkaansa

paikkoihimme

paikkoihinne

paikkoihinsa

Ine

-ssa

paikassamme

paikassanne

paikassansa / paikassaan

paikoissamme

paikoissanne

paikoissansa / paikoissaan

Ela

-sta

paikastamme

paikastanne

paikastansa / paikastaan

paikoistamme

paikoistanne

paikoistansa / paikoistaan

All

-lle

paikallemme

paikallenne

paikallensa / paikalleen

paikoillemme

paikoillenne

paikoillensa / paikoillean

Ade

-lla

paikallamme

paikallanne

paikallansa / paikallaan

paikoillamme

paikoillanne

paikoillansa / paikoillaan

Abl

-lta

paikaltamme

paikaltanne

paikaltansa / paikaltaan

paikoiltamme

paikoiltanne

paikoiltansa / paikoiltaan

Tra

-ksi

paikaksemme

paikaksenne

paikaksensa / paikakseen

paikoiksemme

paikoiksenne

paikoiksensa / paikoikseen

Ess

-na

paikkanamme

paikkananne

paikkanansa / paikkanaan

paikkoinamme

paikkoinanne

paikkoinansa / paikkoinaan

Abe

-tta

paikattamme

paikattanne

paikattansa / paikattaan

paikoittamme

paikoittanne

paikoittansa / paikoittaan

Com

-ne

-

-

-

paikkoinemme

paikkoinenne

paikkoinensa / paikkoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept