logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tavutettu, adjective

Word analysis
tavutetusta

tavutetusta

tavutettu

Adjective, Singular Elative

tavuttaa

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Elative

tavu

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ uksi

Noun, Singular Partitive

Report an issue
to hyphenate tavuttaa, liittää yhdysviivalla
to hyphen liittää yhdysviivalla, tavuttaa
hypothetical
hyphenated
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OpenSubtitles; ParaCrawl Corpus Tavutetusta kielestä on paljon hyötyä oppimisessa. Syllabified language is very useful in learning. Tavutettu sana on jaettu tavuihin. The word tavutettu is divided into syllables. Se on hulluutta tavutettuna Nns-Öns-Rns-Tns-Tns-I! That's insanity spelled G-E-E-K! Tavutettu sana helpottaa lukemista. The syllable-divided word makes reading easier. Uusi hakuominaisuus löytää helposti jopa tavutetun tekstin. The new search feature easily finds even hyphenated text. Tiesitkö että myös RUNns-asiakkaat saavat tavutettua tekstiä? Did you know that RUN customers also receive syllabified text? Ääneen lukeminen auttaa oppimaan uusia tavutettuja sanoja. Reading out loud helps in learning new syllable-divided words. Jokaisessa sanastossa on satoja tuhansia tavutettuja sanoja. Each dictionary contains hundreds of thousands of words with standard syllable breaks. Tavutus (OneNote, Word) näyttää sanat lukijoille tavutettuina. Syllables (OneNote, Word) lets readers see words separated into syllables. Lapselle voi esimerkiksi pistää tavutettuns-sanoja luettavaksi. For example, you can give the child syllable-divided words to read. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

tavutettu

tavutetut

Par

-ta

tavutettua

tavutettuja

Gen

-n

tavutetun

tavutettujen

Ill

mihin

tavutettuun

tavutettuihin

Ine

-ssa

tavutetussa

tavutetuissa

Ela

-sta

tavutetusta

tavutetuista

All

-lle

tavutetulle

tavutetuille

Ade

-lla

tavutetulla

tavutetuilla

Abl

-lta

tavutetulta

tavutetuilta

Tra

-ksi

tavutetuksi

tavutetuiksi

Ess

-na

tavutettuna

tavutettuina

Abe

-tta

tavutetutta

tavutetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetuin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

tavutettu

tavutetut

Par

-ta

tavutettua

tavutettuja

Gen

-n

tavutetun

tavutettujen

Ill

mihin

tavutettuun

tavutettuihin

Ine

-ssa

tavutetussa

tavutetuissa

Ela

-sta

tavutetusta

tavutetuista

All

-lle

tavutetulle

tavutetuille

Ade

-lla

tavutetulla

tavutetuilla

Abl

-lta

tavutetulta

tavutetuilta

Tra

-ksi

tavutetuksi

tavutetuiksi

Ess

-na

tavutettuna

tavutettuina

Abe

-tta

tavutetutta

tavutetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetuin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

tavutetumpi

tavutetummat

Par

-ta

tavutetumpaa

tavutetumpia

Gen

-n

tavutetumman

tavutetumpien

Ill

mihin

tavutetumpiin

tavutetumpiin

Ine

-ssa

tavutetummassa

tavutetummissa

Ela

-sta

tavutetummasta

tavutetummista

All

-lle

tavutetummalle

tavutetummille

Ade

-lla

tavutetummalla

tavutetummilla

Abl

-lta

tavutetummalta

tavutetummilta

Tra

-ksi

tavutetummaksi

tavutetummiksi

Ess

-na

tavutetumpana

tavutetumpina

Abe

-tta

tavutetummatta

tavutetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetummin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

tavutetumpi

tavutetummat

Par

-ta

tavutetumpaa

tavutetumpia

Gen

-n

tavutetumman

tavutetumpien

Ill

mihin

tavutetumpiin

tavutetumpiin

Ine

-ssa

tavutetummassa

tavutetummissa

Ela

-sta

tavutetummasta

tavutetummista

All

-lle

tavutetummalle

tavutetummille

Ade

-lla

tavutetummalla

tavutetummilla

Abl

-lta

tavutetummalta

tavutetummilta

Tra

-ksi

tavutetummaksi

tavutetummiksi

Ess

-na

tavutetumpana

tavutetumpina

Abe

-tta

tavutetummatta

tavutetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetummin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

tavutetuin

tavutetuimmat

Par

-ta

tavutetuinta

tavutetuimpia

Gen

-n

tavutetuimman

tavutetuinten / tavutetuimpien

Ill

mihin

tavutetuimpaan

tavutetuimpiin

Ine

-ssa

tavutetuimmassa

tavutetuimmissa

Ela

-sta

tavutetuimmasta

tavutetuimmista

All

-lle

tavutetuimmalle

tavutetuimmille

Ade

-lla

tavutetuimmalla

tavutetuimmilla

Abl

-lta

tavutetuimmalta

tavutetuimmilta

Tra

-ksi

tavutetuimmaksi

tavutetuimmiksi

Ess

-na

tavutetuimpana

tavutetuimpina

Abe

-tta

tavutetuimmatta

tavutetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetuimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

tavutetuin

tavutetuimmat

Par

-ta

tavutetuinta

tavutetuimpia

Gen

-n

tavutetuimman

tavutetuinten / tavutetuimpien

Ill

mihin

tavutetuimpaan

tavutetuimpiin

Ine

-ssa

tavutetuimmassa

tavutetuimmissa

Ela

-sta

tavutetuimmasta

tavutetuimmista

All

-lle

tavutetuimmalle

tavutetuimmille

Ade

-lla

tavutetuimmalla

tavutetuimmilla

Abl

-lta

tavutetuimmalta

tavutetuimmilta

Tra

-ksi

tavutetuimmaksi

tavutetuimmiksi

Ess

-na

tavutetuimpana

tavutetuimpina

Abe

-tta

tavutetuimmatta

tavutetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetuimmin

Wiktionary

(transitive) to syllabify, to hyphenate Show more arrow right Nouns tavutus Show more arrow right tavu +‎ -ttaa Show more arrow right
to hyphenate tavuttaa, liittää yhdysviivalla
to hyphen liittää yhdysviivalla, tavuttaa
Show more arrow right
Europarl; Tanzil; OpenSubtitles2018.v3; Opus Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix; TildeMODEL; OPUS - Open Translation Corpora; Tatoeba Tavutin runon lapsilleni. I divided into syllables a poem for my children. Tämä lause on tavutettu väärin. This sentence has been syllabified incorrectly. Osaatko tavuttaa fasaani? Can you spell " pheasant ? Tavutettu sana on jaettu oikein. The syllabified word has been divided correctly. Tavuttaa sana"talvi"on helppoa. To syllabify the word "winter" is easy. Kirjan lopetus oli vaikea tavuttaa. The ending of the book was difficult to syllabify. Tavutettu teksti on helpompi lukea. Syllabified text is easier to read. Hän osaa tavuttaa hemoglobiinin. Oh, yeah. He can spell hemoglobin. Hän luki ääneen tavutetun sanan. She read out the hyphenated word. Aakkosen kirjaimet voi tavuttaa helposti. The letters of the alphabet can be hyphenated easily. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

tavutan

en tavuta

ii

tavutat

et tavuta

iii

tavuttaa

ei tavuta

Plural

Positive

Negative

i

tavutamme / tavutetaan

emme tavuta / ei tavuteta

ii

tavutatte

ette tavuta

iii

tavuttavat

eivät tavuta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

tavutin

en tavuttanut

ii

tavutit

et tavuttanut

iii

tavutti

ei tavuttanut

Plural

Positive

Negative

i

tavutimme / tavutettiin

emme tavuttaneet / ei tavutettu

ii

tavutitte

ette tavuttaneet

iii

tavuttivat

eivät tavuttaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen tavuttanut

en ole tavuttanut

ii

olet tavuttanut

et ole tavuttanut

iii

on tavuttanut

ei ole tavuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme tavuttaneet

emme ole tavuttaneet

ii

olette tavuttaneet

ette ole tavuttaneet

iii

ovat tavuttaneet

eivät ole tavuttaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin tavuttanut

en ollut tavuttanut

ii

olit tavuttanut

et ollut tavuttanut

iii

oli tavuttanut

ei ollut tavuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme tavuttaneet

emme olleet tavuttaneet

ii

olitte tavuttaneet

ette olleet tavuttaneet

iii

olivat tavuttaneet

eivät olleet tavuttaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

tavuttaisin

en tavuttaisi

ii

tavuttaisit

et tavuttaisi

iii

tavuttaisi

ei tavuttaisi

Plural

Positive

Negative

i

tavuttaisimme

emme tavuttaisi

ii

tavuttaisitte

ette tavuttaisi

iii

tavuttaisivat

eivät tavuttaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin tavuttanut

en olisi tavuttanut

ii

olisit tavuttanut

et olisi tavuttanut

iii

olisi tavuttanut

ei olisi tavuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme tavuttaneet

emme olisi tavuttaneet

ii

olisitte tavuttaneet

ette olisi tavuttaneet

iii

olisivat tavuttaneet

eivät olisi tavuttaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

tavuttanen

en tavuttane

ii

tavuttanet

et tavuttane

iii

tavuttanee

ei tavuttane

Plural

Positive

Negative

i

tavuttanemme

emme tavuttane

ii

tavuttanette

ette tavuttane

iii

tavuttanevat

eivät tavuttane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen tavuttanut

en liene tavuttanut

ii

lienet tavuttanut

et liene tavuttanut

iii

lienee tavuttanut

ei liene tavuttanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme tavuttaneet

emme liene tavuttaneet

ii

lienette tavuttaneet

ette liene tavuttaneet

iii

lienevät tavuttaneet

eivät liene tavuttaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

tavuta

iii

tavuttakoon

Plural

i

tavuttakaamme

ii

tavuttakaa

iii

tavuttakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

tavuttaa

Tra

-ksi

tavuttaaksensa / tavuttaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

tavuttaessa

Ins

-in

tavuttaen

Ine

-ssa

tavutettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

tavuttamaan

Ine

-ssa

tavuttamassa

Ela

-sta

tavuttamasta

Ade

-lla

tavuttamalla

Abe

-tta

tavuttamatta

Ins

-in

tavuttaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

tavuttaminen

Par

-ta

tavuttamista

Infinitive V

tavuttamaisillaan / tavuttamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

tavutetaan

ei tavuteta

Imperfect

tavutettiin

ei tavutettu

Potential

tavutettaneen

ei tavutettane

Conditional

tavutettaisiin

ei tavutettaisi

Imperative Present

tavutettakoon

älköön tavutettako

Imperative Perfect

olkoon tavutettu

älköön tavutettu

Positive

Negative

Present

tavutetaan

ei tavuteta

Imperfect

tavutettiin

ei tavutettu

Potential

tavutettaneen

ei tavutettane

Conditional

tavutettaisiin

ei tavutettaisi

Imperative Present

tavutettakoon

älköön tavutettako

Imperative Perfect

olkoon tavutettu

älköön tavutettu

Participle

Active

Passive

1st

tavuttava

tavutettava

2nd

tavuttanut

tavutettu

3rd

tavuttama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tavu

tavut

Par

-ta

tavua

tavuja

Gen

-n

tavun

tavujen

Ill

mihin

tavuun

tavuihin

Ine

-ssa

tavussa

tavuissa

Ela

-sta

tavusta

tavuista

All

-lle

tavulle

tavuille

Ade

-lla

tavulla

tavuilla

Abl

-lta

tavulta

tavuilta

Tra

-ksi

tavuksi

tavuiksi

Ess

-na

tavuna

tavuina

Abe

-tta

tavutta

tavuitta

Com

-ne

-

tavuine

Ins

-in

-

tavuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tavu

tavut

Par

-ta

tavua

tavuja

Gen

-n

tavun

tavujen

Ill

mihin

tavuun

tavuihin

Ine

-ssa

tavussa

tavuissa

Ela

-sta

tavusta

tavuista

All

-lle

tavulle

tavuille

Ade

-lla

tavulla

tavuilla

Abl

-lta

tavulta

tavuilta

Tra

-ksi

tavuksi

tavuiksi

Ess

-na

tavuna

tavuina

Abe

-tta

tavutta

tavuitta

Com

-ne

-

tavuine

Ins

-in

-

tavuin

byte tavu
syllable tavu
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OPUS Fin-Eng 2.0; Tatoeba Parallel Corpus; EurLex-2 Tavu on puheen pienin yksikkö. A syllable is the smallest unit of speech. Kaksi tavua. Two bytes. Jokainen tavu on säännöllisin välein toistuva äänne. Each syllable is a phoneme recurring at regular intervals. Jokainen runon tavu on tarkkaan harkittu. Every syllable in the poem is carefully considered. Tavu koostuu vokaalista ja sitä ympäröivistä konsonanteista. A syllable consists of a vowel and the surrounding consonants. Sanassa on kaksi tavua. This word contains two syllables. Tavu sisältää vokaalin, jota ympäröi yksi tai useampi konsonantti. A syllable contains a vowel surrounded by one or more consonants. Tavu erotetaan toisistaan aina jollain äännens-tai kirjoituskeinolla. Each syllable is separated from the others by some phonic or orthography means. 1 tavu: valtion numerotunnus. 1 Byte nation numerical code. Tavu on äänne yksikkö, joka koostuu vokaalista ja siitä ympäröivistä konsonanteista. tavu is a sound unit consisting of a vowel and the surrounding consonants. Show more arrow right

Wiktionary

(grammar, linguistics) syllable (computing) byte Show more arrow right Verbs tavuttaa Show more arrow right avotavulopputavunousutavutavuheittotavujakotavukirjoitustavumerkkitavunrajatavurajatavuviivaumpitavu Show more arrow right tavata (“to spell”) +‎ -u Show more arrow right

Wikipedia

Syllable A syllable is a unit of organization for a sequence of speech sounds. It is typically made up of a syllable nucleus (most often a vowel) with optional initial and final margins (typically, consonants). Syllables are often considered the phonological "building blocks" of words. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tavuni

tavuni

tavusi

tavusi

tavunsa

tavunsa

Par

-ta

tavuani

tavujani

tavuasi

tavujasi

tavuansa / tavuaan

tavujansa / tavujaan

Gen

-n

tavuni

tavujeni

tavusi

tavujesi

tavunsa

tavujensa

Ill

mihin

tavuuni

tavuihini

tavuusi

tavuihisi

tavuunsa

tavuihinsa

Ine

-ssa

tavussani

tavuissani

tavussasi

tavuissasi

tavussansa / tavussaan

tavuissansa / tavuissaan

Ela

-sta

tavustani

tavuistani

tavustasi

tavuistasi

tavustansa / tavustaan

tavuistansa / tavuistaan

All

-lle

tavulleni

tavuilleni

tavullesi

tavuillesi

tavullensa / tavulleen

tavuillensa / tavuillean

Ade

-lla

tavullani

tavuillani

tavullasi

tavuillasi

tavullansa / tavullaan

tavuillansa / tavuillaan

Abl

-lta

tavultani

tavuiltani

tavultasi

tavuiltasi

tavultansa / tavultaan

tavuiltansa / tavuiltaan

Tra

-ksi

tavukseni

tavuikseni

tavuksesi

tavuiksesi

tavuksensa / tavukseen

tavuiksensa / tavuikseen

Ess

-na

tavunani

tavuinani

tavunasi

tavuinasi

tavunansa / tavunaan

tavuinansa / tavuinaan

Abe

-tta

tavuttani

tavuittani

tavuttasi

tavuittasi

tavuttansa / tavuttaan

tavuittansa / tavuittaan

Com

-ne

-

tavuineni

-

tavuinesi

-

tavuinensa / tavuineen

Singular

Plural

Nom

-

tavuni

tavusi

tavunsa

tavuni

tavusi

tavunsa

Par

-ta

tavuani

tavuasi

tavuansa / tavuaan

tavujani

tavujasi

tavujansa / tavujaan

Gen

-n

tavuni

tavusi

tavunsa

tavujeni

tavujesi

tavujensa

Ill

mihin

tavuuni

tavuusi

tavuunsa

tavuihini

tavuihisi

tavuihinsa

Ine

-ssa

tavussani

tavussasi

tavussansa / tavussaan

tavuissani

tavuissasi

tavuissansa / tavuissaan

Ela

-sta

tavustani

tavustasi

tavustansa / tavustaan

tavuistani

tavuistasi

tavuistansa / tavuistaan

All

-lle

tavulleni

tavullesi

tavullensa / tavulleen

tavuilleni

tavuillesi

tavuillensa / tavuillean

Ade

-lla

tavullani

tavullasi

tavullansa / tavullaan

tavuillani

tavuillasi

tavuillansa / tavuillaan

Abl

-lta

tavultani

tavultasi

tavultansa / tavultaan

tavuiltani

tavuiltasi

tavuiltansa / tavuiltaan

Tra

-ksi

tavukseni

tavuksesi

tavuksensa / tavukseen

tavuikseni

tavuiksesi

tavuiksensa / tavuikseen

Ess

-na

tavunani

tavunasi

tavunansa / tavunaan

tavuinani

tavuinasi

tavuinansa / tavuinaan

Abe

-tta

tavuttani

tavuttasi

tavuttansa / tavuttaan

tavuittani

tavuittasi

tavuittansa / tavuittaan

Com

-ne

-

-

-

tavuineni

tavuinesi

tavuinensa / tavuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tavumme

tavumme

tavunne

tavunne

tavunsa

tavunsa

Par

-ta

tavuamme

tavujamme

tavuanne

tavujanne

tavuansa / tavuaan

tavujansa / tavujaan

Gen

-n

tavumme

tavujemme

tavunne

tavujenne

tavunsa

tavujensa

Ill

mihin

tavuumme

tavuihimme

tavuunne

tavuihinne

tavuunsa

tavuihinsa

Ine

-ssa

tavussamme

tavuissamme

tavussanne

tavuissanne

tavussansa / tavussaan

tavuissansa / tavuissaan

Ela

-sta

tavustamme

tavuistamme

tavustanne

tavuistanne

tavustansa / tavustaan

tavuistansa / tavuistaan

All

-lle

tavullemme

tavuillemme

tavullenne

tavuillenne

tavullensa / tavulleen

tavuillensa / tavuillean

Ade

-lla

tavullamme

tavuillamme

tavullanne

tavuillanne

tavullansa / tavullaan

tavuillansa / tavuillaan

Abl

-lta

tavultamme

tavuiltamme

tavultanne

tavuiltanne

tavultansa / tavultaan

tavuiltansa / tavuiltaan

Tra

-ksi

tavuksemme

tavuiksemme

tavuksenne

tavuiksenne

tavuksensa / tavukseen

tavuiksensa / tavuikseen

Ess

-na

tavunamme

tavuinamme

tavunanne

tavuinanne

tavunansa / tavunaan

tavuinansa / tavuinaan

Abe

-tta

tavuttamme

tavuittamme

tavuttanne

tavuittanne

tavuttansa / tavuttaan

tavuittansa / tavuittaan

Com

-ne

-

tavuinemme

-

tavuinenne

-

tavuinensa / tavuineen

Singular

Plural

Nom

-

tavumme

tavunne

tavunsa

tavumme

tavunne

tavunsa

Par

-ta

tavuamme

tavuanne

tavuansa / tavuaan

tavujamme

tavujanne

tavujansa / tavujaan

Gen

-n

tavumme

tavunne

tavunsa

tavujemme

tavujenne

tavujensa

Ill

mihin

tavuumme

tavuunne

tavuunsa

tavuihimme

tavuihinne

tavuihinsa

Ine

-ssa

tavussamme

tavussanne

tavussansa / tavussaan

tavuissamme

tavuissanne

tavuissansa / tavuissaan

Ela

-sta

tavustamme

tavustanne

tavustansa / tavustaan

tavuistamme

tavuistanne

tavuistansa / tavuistaan

All

-lle

tavullemme

tavullenne

tavullensa / tavulleen

tavuillemme

tavuillenne

tavuillensa / tavuillean

Ade

-lla

tavullamme

tavullanne

tavullansa / tavullaan

tavuillamme

tavuillanne

tavuillansa / tavuillaan

Abl

-lta

tavultamme

tavultanne

tavultansa / tavultaan

tavuiltamme

tavuiltanne

tavuiltansa / tavuiltaan

Tra

-ksi

tavuksemme

tavuksenne

tavuksensa / tavukseen

tavuiksemme

tavuiksenne

tavuiksensa / tavuikseen

Ess

-na

tavunamme

tavunanne

tavunansa / tavunaan

tavuinamme

tavuinanne

tavuinansa / tavuinaan

Abe

-tta

tavuttamme

tavuttanne

tavuttansa / tavuttaan

tavuittamme

tavuittanne

tavuittansa / tavuittaan

Com

-ne

-

-

-

tavuinemme

tavuinenne

tavuinensa / tavuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

tet
tetR
the tet
of tet
in Tet
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; JW300; Europarl.fi-en Tet hallitus tekee työtä. The cabinet is working. Minä olen Tet. Mine is Tet. Tets-hyökkäys. The Tet Offensive. Tet on maaginen geometrinen kuvio. The tet is a magical geometric shape. Katso äitiäsi, Tet. Look at your mom, Tet! Toivon, että tet palaatte takaisin. I hope that you come back. Uskotko, että tet tulevat takaisin? Do you believe that they will come back? Tet on pois päältä en... Jack, the Tet's offline. Tetiksenne on kova. Your tet is hard. Tetiksenne on rikki. Your tet is broken. Show more arrow right

Wiktionary

teth (ninth letter of the Hebrew and Phoenician scripts and the Northwest Semitic abjad) Show more arrow right te +‎ -t From Hebrew טֵית‎ (ṭēth). Show more arrow right

Wikipedia

ṭet
heprealainen kirjain TET
peruskoulussa suoritettava työelämään tutustuminen teatteritaiteen tohtori
TeT tết
vietnamilainen uudenvuoden juhla Tet hyökkäys
hyökkäys Vietnamin sodassa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetini

tetisi

tetisi

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetejäni

tetiäsi

tetejäsi

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetieni

tetisi

tetiesi

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

teteihini

tetiisi

teteihisi

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

teteissäni

tetissäsi

teteissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

teteistäni

tetistäsi

teteistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

teteilleni

tetillesi

teteillesi

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

teteilläni

tetilläsi

teteilläsi

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

teteiltäni

tetiltäsi

teteiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

teteikseni

tetiksesi

teteiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

teteinäni

tetinäsi

teteinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

teteittäni

tetittäsi

teteittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteineni

-

teteinesi

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetisi

tetinsä

tetini

tetisi

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetiäsi

tetiänsä / tetiään

tetejäni

tetejäsi

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetisi

tetinsä

tetieni

tetiesi

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

tetiisi

tetiinsä

teteihini

teteihisi

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

tetissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissäni

teteissäsi

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

tetistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistäni

teteistäsi

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

tetillesi

tetillensä / tetilleen

teteilleni

teteillesi

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

tetilläsi

tetillänsä / tetillään

teteilläni

teteilläsi

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

tetiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltäni

teteiltäsi

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

tetiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteikseni

teteiksesi

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

tetinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinäni

teteinäsi

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

tetittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittäni

teteittäsi

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteineni

teteinesi

teteinensä / teteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetimme

tetinne

tetinne

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetejämme

tetiänne

tetejänne

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetiemme

tetinne

tetienne

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

teteihimme

tetiinne

teteihinne

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

teteissämme

tetissänne

teteissänne

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

teteistämme

tetistänne

teteistänne

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

teteillemme

tetillenne

teteillenne

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

teteillämme

tetillänne

teteillänne

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

teteiltämme

tetiltänne

teteiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

teteiksemme

tetiksenne

teteiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

teteinämme

tetinänne

teteinänne

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

teteittämme

tetittänne

teteittänne

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteinemme

-

teteinenne

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetinne

tetinsä

tetimme

tetinne

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetiänne

tetiänsä / tetiään

tetejämme

tetejänne

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetinne

tetinsä

tetiemme

tetienne

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

tetiinne

tetiinsä

teteihimme

teteihinne

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

tetissänne

tetissänsä / tetissään

teteissämme

teteissänne

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

tetistänne

tetistänsä / tetistään

teteistämme

teteistänne

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

tetillenne

tetillensä / tetilleen

teteillemme

teteillenne

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

tetillänne

tetillänsä / tetillään

teteillämme

teteillänne

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

tetiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltämme

teteiltänne

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

tetiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksemme

teteiksenne

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

tetinänne

tetinänsä / tetinään

teteinämme

teteinänne

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

tetittänne

tetittänsä / tetittään

teteittämme

teteittänne

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteinemme

teteinenne

teteinensä / teteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

usta / uksea

uksia

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

ukseen

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

uksissa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

uksiksi

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

usta / uksea

uksia

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

ukseen

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

uksissa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

uksiksi

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

üksi
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English; Tilde MODEL; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles; Tatoeba, sentence #3759324; Europarl; Tatoeba, sentence #4444748 Avaa uksen. Open the door. Sulje uksen. Close the door. Lukitse uksen. Lock the door. Ukselta kuului kolahdus. There was a thud from the door. Hän löysi avaimen ukselta. He found the key from the door. Älä puutu muiden uksiinsa. Don't meddle in other people's affairs. Kissa saapui kotiin uksetta. English: The cat came home doorlessly. Anna muiden hoitaa heidän uksiansa. Let others take care of their business. Ukselta saatu lahja oli ihana. The gift I received from the door was lovely. Hän asteli huoneeseen uksetta. English: He walked into the room without doors. Show more arrow right

Wiktionary

(dated, dialectal) door Show more arrow right ovi Show more arrow right From Proto-Finnic uksi, possibly borrowed from Baltic (compare Lithuanian uoksas (“hole”)) or Proto-Finno-Ugric ukse (compare Udmurt ӧс (ös)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ukseni

ukseni

uksesi

uksesi

uksensa

uksensa

Par

-ta

ustani / ukseani

uksiani

ustasi / ukseasi

uksiasi

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

ukseni

uksieni / usteni

uksesi

uksiesi / ustesi

uksensa

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseeni

uksiini

ukseesi

uksiisi

ukseensa

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessani

uksissani

uksessasi

uksissasi

uksessansa / uksessaan

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestani

uksistani

uksestasi

uksistasi

uksestansa / uksestaan

uksistansa / uksistaan

All

-lle

ukselleni

uksilleni

uksellesi

uksillesi

uksellensa / ukselleen

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellani

uksillani

uksellasi

uksillasi

uksellansa / uksellaan

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltani

uksiltani

ukseltasi

uksiltasi

ukseltansa / ukseltaan

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

uksekseni

uksikseni

ukseksesi

uksiksesi

ukseksensa / uksekseen

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenani

uksinani

uksenasi

uksinasi

uksenansa / uksenaan

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettani

uksittani

uksettasi

uksittasi

uksettansa / uksettaan

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

uksineni

-

uksinesi

-

uksinensa / uksineen

Singular

Plural

Nom

-

ukseni

uksesi

uksensa

ukseni

uksesi

uksensa

Par

-ta

ustani / ukseani

ustasi / ukseasi

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiani

uksiasi

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

ukseni

uksesi

uksensa

uksieni / usteni

uksiesi / ustesi

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseeni

ukseesi

ukseensa

uksiini

uksiisi

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessani

uksessasi

uksessansa / uksessaan

uksissani

uksissasi

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestani

uksestasi

uksestansa / uksestaan

uksistani

uksistasi

uksistansa / uksistaan

All

-lle

ukselleni

uksellesi

uksellensa / ukselleen

uksilleni

uksillesi

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellani

uksellasi

uksellansa / uksellaan

uksillani

uksillasi

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltani

ukseltasi

ukseltansa / ukseltaan

uksiltani

uksiltasi

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

uksekseni

ukseksesi

ukseksensa / uksekseen

uksikseni

uksiksesi

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenani

uksenasi

uksenansa / uksenaan

uksinani

uksinasi

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettani

uksettasi

uksettansa / uksettaan

uksittani

uksittasi

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

-

-

uksineni

uksinesi

uksinensa / uksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uksemme

uksemme

uksenne

uksenne

uksensa

uksensa

Par

-ta

ustamme / ukseamme

uksiamme

ustanne / ukseanne

uksianne

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

uksemme

uksiemme / ustemme

uksenne

uksienne / ustenne

uksensa

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseemme

uksiimme

ukseenne

uksiinne

ukseensa

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessamme

uksissamme

uksessanne

uksissanne

uksessansa / uksessaan

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestamme

uksistamme

uksestanne

uksistanne

uksestansa / uksestaan

uksistansa / uksistaan

All

-lle

uksellemme

uksillemme

uksellenne

uksillenne

uksellensa / ukselleen

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellamme

uksillamme

uksellanne

uksillanne

uksellansa / uksellaan

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltamme

uksiltamme

ukseltanne

uksiltanne

ukseltansa / ukseltaan

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

ukseksemme

uksiksemme

ukseksenne

uksiksenne

ukseksensa / uksekseen

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenamme

uksinamme

uksenanne

uksinanne

uksenansa / uksenaan

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettamme

uksittamme

uksettanne

uksittanne

uksettansa / uksettaan

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

uksinemme

-

uksinenne

-

uksinensa / uksineen

Singular

Plural

Nom

-

uksemme

uksenne

uksensa

uksemme

uksenne

uksensa

Par

-ta

ustamme / ukseamme

ustanne / ukseanne

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiamme

uksianne

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

uksemme

uksenne

uksensa

uksiemme / ustemme

uksienne / ustenne

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseemme

ukseenne

ukseensa

uksiimme

uksiinne

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessamme

uksessanne

uksessansa / uksessaan

uksissamme

uksissanne

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestamme

uksestanne

uksestansa / uksestaan

uksistamme

uksistanne

uksistansa / uksistaan

All

-lle

uksellemme

uksellenne

uksellensa / ukselleen

uksillemme

uksillenne

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellamme

uksellanne

uksellansa / uksellaan

uksillamme

uksillanne

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltamme

ukseltanne

ukseltansa / ukseltaan

uksiltamme

uksiltanne

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

ukseksemme

ukseksenne

ukseksensa / uksekseen

uksiksemme

uksiksenne

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenamme

uksenanne

uksenansa / uksenaan

uksinamme

uksinanne

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettamme

uksettanne

uksettansa / uksettaan

uksittamme

uksittanne

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

-

-

uksinemme

uksinenne

uksinensa / uksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept