tavutetusta |
Adjective, Singular Elative |
|
Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Elative |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ tet |
Noun, Singular Nominative |
|
+ uksi |
Noun, Singular Partitive |
|
| to hyphenate | tavuttaa, liittää yhdysviivalla |
| to hyphen | liittää yhdysviivalla, tavuttaa |
| hypothetical | |
| hyphenated |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavutettu |
tavutetut |
Par |
-ta |
tavutettua |
tavutettuja |
Gen |
-n |
tavutetun |
tavutettujen |
Ill |
mihin |
tavutettuun |
tavutettuihin |
Ine |
-ssa |
tavutetussa |
tavutetuissa |
Ela |
-sta |
tavutetuista |
|
All |
-lle |
tavutetulle |
tavutetuille |
Ade |
-lla |
tavutetulla |
tavutetuilla |
Abl |
-lta |
tavutetulta |
tavutetuilta |
Tra |
-ksi |
tavutetuksi |
tavutetuiksi |
Ess |
-na |
tavutettuna |
tavutettuina |
Abe |
-tta |
tavutetutta |
tavutetuitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tavutetuin |
Singular
Plural
Nom
-
tavutettu
tavutetut
Par
-ta
tavutettua
tavutettuja
Gen
-n
tavutetun
tavutettujen
Ill
mihin
tavutettuun
tavutettuihin
Ine
-ssa
tavutetussa
tavutetuissa
Ela
-sta
tavutetuista
All
-lle
tavutetulle
tavutetuille
Ade
-lla
tavutetulla
tavutetuilla
Abl
-lta
tavutetulta
tavutetuilta
Tra
-ksi
tavutetuksi
tavutetuiksi
Ess
-na
tavutettuna
tavutettuina
Abe
-tta
tavutetutta
tavutetuitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tavutetuin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavutetumpi |
tavutetummat |
Par |
-ta |
tavutetumpaa |
tavutetumpia |
Gen |
-n |
tavutetumman |
tavutetumpien |
Ill |
mihin |
tavutetumpiin |
tavutetumpiin |
Ine |
-ssa |
tavutetummassa |
tavutetummissa |
Ela |
-sta |
tavutetummasta |
tavutetummista |
All |
-lle |
tavutetummalle |
tavutetummille |
Ade |
-lla |
tavutetummalla |
tavutetummilla |
Abl |
-lta |
tavutetummalta |
tavutetummilta |
Tra |
-ksi |
tavutetummaksi |
tavutetummiksi |
Ess |
-na |
tavutetumpana |
tavutetumpina |
Abe |
-tta |
tavutetummatta |
tavutetummitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tavutetummin |
Singular
Plural
Nom
-
tavutetumpi
tavutetummat
Par
-ta
tavutetumpaa
tavutetumpia
Gen
-n
tavutetumman
tavutetumpien
Ill
mihin
tavutetumpiin
tavutetumpiin
Ine
-ssa
tavutetummassa
tavutetummissa
Ela
-sta
tavutetummasta
tavutetummista
All
-lle
tavutetummalle
tavutetummille
Ade
-lla
tavutetummalla
tavutetummilla
Abl
-lta
tavutetummalta
tavutetummilta
Tra
-ksi
tavutetummaksi
tavutetummiksi
Ess
-na
tavutetumpana
tavutetumpina
Abe
-tta
tavutetummatta
tavutetummitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tavutetummin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavutetuin |
tavutetuimmat |
Par |
-ta |
tavutetuinta |
tavutetuimpia |
Gen |
-n |
tavutetuimman |
tavutetuinten / tavutetuimpien |
Ill |
mihin |
tavutetuimpaan |
tavutetuimpiin |
Ine |
-ssa |
tavutetuimmassa |
tavutetuimmissa |
Ela |
-sta |
tavutetuimmasta |
tavutetuimmista |
All |
-lle |
tavutetuimmalle |
tavutetuimmille |
Ade |
-lla |
tavutetuimmalla |
tavutetuimmilla |
Abl |
-lta |
tavutetuimmalta |
tavutetuimmilta |
Tra |
-ksi |
tavutetuimmaksi |
tavutetuimmiksi |
Ess |
-na |
tavutetuimpana |
tavutetuimpina |
Abe |
-tta |
tavutetuimmatta |
tavutetuimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tavutetuimmin |
Singular
Plural
Nom
-
tavutetuin
tavutetuimmat
Par
-ta
tavutetuinta
tavutetuimpia
Gen
-n
tavutetuimman
tavutetuinten / tavutetuimpien
Ill
mihin
tavutetuimpaan
tavutetuimpiin
Ine
-ssa
tavutetuimmassa
tavutetuimmissa
Ela
-sta
tavutetuimmasta
tavutetuimmista
All
-lle
tavutetuimmalle
tavutetuimmille
Ade
-lla
tavutetuimmalla
tavutetuimmilla
Abl
-lta
tavutetuimmalta
tavutetuimmilta
Tra
-ksi
tavutetuimmaksi
tavutetuimmiksi
Ess
-na
tavutetuimpana
tavutetuimpina
Abe
-tta
tavutetuimmatta
tavutetuimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tavutetuimmin
| to hyphenate | tavuttaa, liittää yhdysviivalla |
| to hyphen | liittää yhdysviivalla, tavuttaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavutan |
|
ii |
tavutat |
|
iii |
tavuttaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavutamme / tavutetaan |
|
ii |
tavutatte |
|
iii |
tavuttavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavutin |
|
ii |
tavutit |
|
iii |
tavutti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavutimme / tavutettiin |
|
ii |
tavutitte |
|
iii |
tavuttivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen tavuttanut |
en ole tavuttanut |
ii |
olet tavuttanut |
et ole tavuttanut |
iii |
on tavuttanut |
ei ole tavuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme tavuttaneet |
emme ole tavuttaneet |
ii |
olette tavuttaneet |
ette ole tavuttaneet |
iii |
ovat tavuttaneet |
eivät ole tavuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin tavuttanut |
en ollut tavuttanut |
ii |
olit tavuttanut |
et ollut tavuttanut |
iii |
oli tavuttanut |
ei ollut tavuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme tavuttaneet |
emme olleet tavuttaneet |
ii |
olitte tavuttaneet |
ette olleet tavuttaneet |
iii |
olivat tavuttaneet |
eivät olleet tavuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavuttaisin |
|
ii |
tavuttaisit |
|
iii |
tavuttaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavuttaisimme |
|
ii |
tavuttaisitte |
|
iii |
tavuttaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin tavuttanut |
en olisi tavuttanut |
ii |
olisit tavuttanut |
et olisi tavuttanut |
iii |
olisi tavuttanut |
ei olisi tavuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme tavuttaneet |
emme olisi tavuttaneet |
ii |
olisitte tavuttaneet |
ette olisi tavuttaneet |
iii |
olisivat tavuttaneet |
eivät olisi tavuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavuttanen |
en tavuttane |
ii |
tavuttanet |
et tavuttane |
iii |
tavuttanee |
ei tavuttane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavuttanemme |
emme tavuttane |
ii |
tavuttanette |
ette tavuttane |
iii |
tavuttanevat |
eivät tavuttane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen tavuttanut |
en liene tavuttanut |
ii |
lienet tavuttanut |
et liene tavuttanut |
iii |
lienee tavuttanut |
ei liene tavuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme tavuttaneet |
emme liene tavuttaneet |
ii |
lienette tavuttaneet |
ette liene tavuttaneet |
iii |
lienevät tavuttaneet |
eivät liene tavuttaneet |
Singular
i |
- |
ii |
tavuta |
iii |
tavuttakoon |
Plural
i |
tavuttakaamme |
ii |
tavuttakaa |
iii |
tavuttakoot |
Nom |
- |
tavuttaa |
Tra |
-ksi |
tavuttaaksensa / tavuttaakseen |
Ine |
-ssa |
tavuttaessa |
Ins |
-in |
tavuttaen |
Ine |
-ssa |
tavutettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
tavuttamaan |
Ine |
-ssa |
tavuttamassa |
Ela |
-sta |
tavuttamasta |
Ade |
-lla |
tavuttamalla |
Abe |
-tta |
tavuttamatta |
Ins |
-in |
tavuttaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
tavuttaminen |
Par |
-ta |
tavuttamista |
tavuttamaisillaan / tavuttamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
tavutetaan |
ei tavuteta |
Imperfect |
tavutettiin |
ei tavutettu |
Potential |
tavutettaneen |
ei tavutettane |
Conditional |
tavutettaisiin |
ei tavutettaisi |
Imperative Present |
tavutettakoon |
älköön tavutettako |
Imperative Perfect |
olkoon tavutettu |
älköön tavutettu |
Positive
Negative
Present
tavutetaan
ei tavuteta
Imperfect
tavutettiin
ei tavutettu
Potential
tavutettaneen
ei tavutettane
Conditional
tavutettaisiin
ei tavutettaisi
Imperative Present
tavutettakoon
älköön tavutettako
Imperative Perfect
olkoon tavutettu
älköön tavutettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
tavuttava |
tavutettava |
2nd |
tavuttanut |
tavutettu |
3rd |
tavuttama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavu |
tavut |
Par |
-ta |
tavua |
tavuja |
Gen |
-n |
tavun |
tavujen |
Ill |
mihin |
tavuun |
tavuihin |
Ine |
-ssa |
tavussa |
tavuissa |
Ela |
-sta |
tavusta |
tavuista |
All |
-lle |
tavulle |
tavuille |
Ade |
-lla |
tavulla |
tavuilla |
Abl |
-lta |
tavulta |
tavuilta |
Tra |
-ksi |
tavuksi |
tavuiksi |
Ess |
-na |
tavuna |
tavuina |
Abe |
-tta |
tavutta |
tavuitta |
Com |
-ne |
- |
tavuine |
Ins |
-in |
- |
tavuin |
Singular
Plural
Nom
-
tavu
tavut
Par
-ta
tavua
tavuja
Gen
-n
tavun
tavujen
Ill
mihin
tavuun
tavuihin
Ine
-ssa
tavussa
tavuissa
Ela
-sta
tavusta
tavuista
All
-lle
tavulle
tavuille
Ade
-lla
tavulla
tavuilla
Abl
-lta
tavulta
tavuilta
Tra
-ksi
tavuksi
tavuiksi
Ess
-na
tavuna
tavuina
Abe
-tta
tavutta
tavuitta
Com
-ne
-
tavuine
Ins
-in
-
tavuin
| byte | tavu |
| syllable | tavu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavu |
tavu |
tavu |
tavu |
tavu |
tavu |
Par |
-ta |
tavua |
tavuja |
tavua |
tavuja |
tavua |
tavuja |
Gen |
-n |
tavu |
tavuje |
tavu |
tavuje |
tavu |
tavuje |
Ill |
mihin |
tavuu |
tavuihi |
tavuu |
tavuihi |
tavuu |
tavuihi |
Ine |
-ssa |
tavussa |
tavuissa |
tavussa |
tavuissa |
tavussa |
tavuissa |
Ela |
-sta |
tavusta |
tavuista |
tavusta |
tavuista |
tavusta |
tavuista |
All |
-lle |
tavulle |
tavuille |
tavulle |
tavuille |
tavulle |
tavuille |
Ade |
-lla |
tavulla |
tavuilla |
tavulla |
tavuilla |
tavulla |
tavuilla |
Abl |
-lta |
tavulta |
tavuilta |
tavulta |
tavuilta |
tavulta |
tavuilta |
Tra |
-ksi |
tavukse |
tavuikse |
tavukse |
tavuikse |
tavukse |
tavuikse |
Ess |
-na |
tavuna |
tavuina |
tavuna |
tavuina |
tavuna |
tavuina |
Abe |
-tta |
tavutta |
tavuitta |
tavutta |
tavuitta |
tavutta |
tavuitta |
Com |
-ne |
- |
tavuine |
- |
tavuine |
- |
tavuine |
Singular
Plural
Nom
-
tavu
tavu
tavu
tavu
tavu
tavu
Par
-ta
tavua
tavua
tavua
tavuja
tavuja
tavuja
Gen
-n
tavu
tavu
tavu
tavuje
tavuje
tavuje
Ill
mihin
tavuu
tavuu
tavuu
tavuihi
tavuihi
tavuihi
Ine
-ssa
tavussa
tavussa
tavussa
tavuissa
tavuissa
tavuissa
Ela
-sta
tavusta
tavusta
tavusta
tavuista
tavuista
tavuista
All
-lle
tavulle
tavulle
tavulle
tavuille
tavuille
tavuille
Ade
-lla
tavulla
tavulla
tavulla
tavuilla
tavuilla
tavuilla
Abl
-lta
tavulta
tavulta
tavulta
tavuilta
tavuilta
tavuilta
Tra
-ksi
tavukse
tavukse
tavukse
tavuikse
tavuikse
tavuikse
Ess
-na
tavuna
tavuna
tavuna
tavuina
tavuina
tavuina
Abe
-tta
tavutta
tavutta
tavutta
tavuitta
tavuitta
tavuitta
Com
-ne
-
-
-
tavuine
tavuine
tavuine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavu |
tavu |
tavu |
tavu |
tavu |
tavu |
Par |
-ta |
tavua |
tavuja |
tavua |
tavuja |
tavua |
tavuja |
Gen |
-n |
tavu |
tavuje |
tavu |
tavuje |
tavu |
tavuje |
Ill |
mihin |
tavuu |
tavuihi |
tavuu |
tavuihi |
tavuu |
tavuihi |
Ine |
-ssa |
tavussa |
tavuissa |
tavussa |
tavuissa |
tavussa |
tavuissa |
Ela |
-sta |
tavusta |
tavuista |
tavusta |
tavuista |
tavusta |
tavuista |
All |
-lle |
tavulle |
tavuille |
tavulle |
tavuille |
tavulle |
tavuille |
Ade |
-lla |
tavulla |
tavuilla |
tavulla |
tavuilla |
tavulla |
tavuilla |
Abl |
-lta |
tavulta |
tavuilta |
tavulta |
tavuilta |
tavulta |
tavuilta |
Tra |
-ksi |
tavukse |
tavuikse |
tavukse |
tavuikse |
tavukse |
tavuikse |
Ess |
-na |
tavuna |
tavuina |
tavuna |
tavuina |
tavuna |
tavuina |
Abe |
-tta |
tavutta |
tavuitta |
tavutta |
tavuitta |
tavutta |
tavuitta |
Com |
-ne |
- |
tavuine |
- |
tavuine |
- |
tavuine |
Singular
Plural
Nom
-
tavu
tavu
tavu
tavu
tavu
tavu
Par
-ta
tavua
tavua
tavua
tavuja
tavuja
tavuja
Gen
-n
tavu
tavu
tavu
tavuje
tavuje
tavuje
Ill
mihin
tavuu
tavuu
tavuu
tavuihi
tavuihi
tavuihi
Ine
-ssa
tavussa
tavussa
tavussa
tavuissa
tavuissa
tavuissa
Ela
-sta
tavusta
tavusta
tavusta
tavuista
tavuista
tavuista
All
-lle
tavulle
tavulle
tavulle
tavuille
tavuille
tavuille
Ade
-lla
tavulla
tavulla
tavulla
tavuilla
tavuilla
tavuilla
Abl
-lta
tavulta
tavulta
tavulta
tavuilta
tavuilta
tavuilta
Tra
-ksi
tavukse
tavukse
tavukse
tavuikse
tavuikse
tavuikse
Ess
-na
tavuna
tavuna
tavuna
tavuina
tavuina
tavuina
Abe
-tta
tavutta
tavutta
tavutta
tavuitta
tavuitta
tavuitta
Com
-ne
-
-
-
tavuine
tavuine
tavuine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tet |
tetit |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
tetin |
tetien |
Ill |
mihin |
tetiin |
teteihin |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetiksi |
teteiksi |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
Ins |
-in |
- |
tetein |
Singular
Plural
Nom
-
tet
tetit
Par
-ta
tetiä
tetejä
Gen
-n
tetin
tetien
Ill
mihin
tetiin
teteihin
Ine
-ssa
tetissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
teteistä
All
-lle
tetille
teteille
Ade
-lla
tetillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetiksi
teteiksi
Ess
-na
tetinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
teteittä
Com
-ne
-
teteine
Ins
-in
-
tetein
| tet | |
| tetR | |
| the tet | |
| of tet | |
| in Tet |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
Ill |
mihin |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
- |
teteine |
- |
teteine |
Singular
Plural
Nom
-
teti
teti
teti
teti
teti
teti
Par
-ta
tetiä
tetiä
tetiä
tetejä
tetejä
tetejä
Gen
-n
teti
teti
teti
tetie
tetie
tetie
Ill
mihin
tetii
tetii
tetii
teteihi
teteihi
teteihi
Ine
-ssa
tetissä
tetissä
tetissä
teteissä
teteissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
tetistä
tetistä
teteistä
teteistä
teteistä
All
-lle
tetille
tetille
tetille
teteille
teteille
teteille
Ade
-lla
tetillä
tetillä
tetillä
teteillä
teteillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
tetiltä
tetiltä
teteiltä
teteiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetikse
tetikse
tetikse
teteikse
teteikse
teteikse
Ess
-na
tetinä
tetinä
tetinä
teteinä
teteinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
tetittä
tetittä
teteittä
teteittä
teteittä
Com
-ne
-
-
-
teteine
teteine
teteine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
Ill |
mihin |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
- |
teteine |
- |
teteine |
Singular
Plural
Nom
-
teti
teti
teti
teti
teti
teti
Par
-ta
tetiä
tetiä
tetiä
tetejä
tetejä
tetejä
Gen
-n
teti
teti
teti
tetie
tetie
tetie
Ill
mihin
tetii
tetii
tetii
teteihi
teteihi
teteihi
Ine
-ssa
tetissä
tetissä
tetissä
teteissä
teteissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
tetistä
tetistä
teteistä
teteistä
teteistä
All
-lle
tetille
tetille
tetille
teteille
teteille
teteille
Ade
-lla
tetillä
tetillä
tetillä
teteillä
teteillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
tetiltä
tetiltä
teteiltä
teteiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetikse
tetikse
tetikse
teteikse
teteikse
teteikse
Ess
-na
tetinä
tetinä
tetinä
teteinä
teteinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
tetittä
tetittä
teteittä
teteittä
teteittä
Com
-ne
-
-
-
teteine
teteine
teteine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
uksi |
ukset |
Par |
-ta |
usta / uksea |
uksia |
Gen |
-n |
uksen |
uksien / usten |
Ill |
mihin |
ukseen |
uksiin |
Ine |
-ssa |
uksessa |
uksissa |
Ela |
-sta |
uksesta |
uksista |
All |
-lle |
ukselle |
uksille |
Ade |
-lla |
uksella |
uksilla |
Abl |
-lta |
ukselta |
uksilta |
Tra |
-ksi |
ukseksi |
uksiksi |
Ess |
-na |
uksena |
uksina |
Abe |
-tta |
uksetta |
uksitta |
Com |
-ne |
- |
uksine |
Ins |
-in |
- |
uksin |
Singular
Plural
Nom
-
uksi
ukset
Par
-ta
usta / uksea
uksia
Gen
-n
uksen
uksien / usten
Ill
mihin
ukseen
uksiin
Ine
-ssa
uksessa
uksissa
Ela
-sta
uksesta
uksista
All
-lle
ukselle
uksille
Ade
-lla
uksella
uksilla
Abl
-lta
ukselta
uksilta
Tra
-ksi
ukseksi
uksiksi
Ess
-na
uksena
uksina
Abe
-tta
uksetta
uksitta
Com
-ne
-
uksine
Ins
-in
-
uksin
| üksi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ukse |
ukse |
ukse |
ukse |
ukse |
ukse |
Par |
-ta |
usta |
uksia |
usta |
uksia |
usta |
uksia |
Gen |
-n |
ukse |
uksie |
ukse |
uksie |
ukse |
uksie |
Ill |
mihin |
uksee |
uksii |
uksee |
uksii |
uksee |
uksii |
Ine |
-ssa |
uksessa |
uksissa |
uksessa |
uksissa |
uksessa |
uksissa |
Ela |
-sta |
uksesta |
uksista |
uksesta |
uksista |
uksesta |
uksista |
All |
-lle |
ukselle |
uksille |
ukselle |
uksille |
ukselle |
uksille |
Ade |
-lla |
uksella |
uksilla |
uksella |
uksilla |
uksella |
uksilla |
Abl |
-lta |
ukselta |
uksilta |
ukselta |
uksilta |
ukselta |
uksilta |
Tra |
-ksi |
uksekse |
uksikse |
uksekse |
uksikse |
uksekse |
uksikse |
Ess |
-na |
uksena |
uksina |
uksena |
uksina |
uksena |
uksina |
Abe |
-tta |
uksetta |
uksitta |
uksetta |
uksitta |
uksetta |
uksitta |
Com |
-ne |
- |
uksine |
- |
uksine |
- |
uksine |
Singular
Plural
Nom
-
ukse
ukse
ukse
ukse
ukse
ukse
Par
-ta
usta
usta
usta
uksia
uksia
uksia
Gen
-n
ukse
ukse
ukse
uksie
uksie
uksie
Ill
mihin
uksee
uksee
uksee
uksii
uksii
uksii
Ine
-ssa
uksessa
uksessa
uksessa
uksissa
uksissa
uksissa
Ela
-sta
uksesta
uksesta
uksesta
uksista
uksista
uksista
All
-lle
ukselle
ukselle
ukselle
uksille
uksille
uksille
Ade
-lla
uksella
uksella
uksella
uksilla
uksilla
uksilla
Abl
-lta
ukselta
ukselta
ukselta
uksilta
uksilta
uksilta
Tra
-ksi
uksekse
uksekse
uksekse
uksikse
uksikse
uksikse
Ess
-na
uksena
uksena
uksena
uksina
uksina
uksina
Abe
-tta
uksetta
uksetta
uksetta
uksitta
uksitta
uksitta
Com
-ne
-
-
-
uksine
uksine
uksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ukse |
ukse |
ukse |
ukse |
ukse |
ukse |
Par |
-ta |
usta |
uksia |
usta |
uksia |
usta |
uksia |
Gen |
-n |
ukse |
uksie |
ukse |
uksie |
ukse |
uksie |
Ill |
mihin |
uksee |
uksii |
uksee |
uksii |
uksee |
uksii |
Ine |
-ssa |
uksessa |
uksissa |
uksessa |
uksissa |
uksessa |
uksissa |
Ela |
-sta |
uksesta |
uksista |
uksesta |
uksista |
uksesta |
uksista |
All |
-lle |
ukselle |
uksille |
ukselle |
uksille |
ukselle |
uksille |
Ade |
-lla |
uksella |
uksilla |
uksella |
uksilla |
uksella |
uksilla |
Abl |
-lta |
ukselta |
uksilta |
ukselta |
uksilta |
ukselta |
uksilta |
Tra |
-ksi |
uksekse |
uksikse |
uksekse |
uksikse |
uksekse |
uksikse |
Ess |
-na |
uksena |
uksina |
uksena |
uksina |
uksena |
uksina |
Abe |
-tta |
uksetta |
uksitta |
uksetta |
uksitta |
uksetta |
uksitta |
Com |
-ne |
- |
uksine |
- |
uksine |
- |
uksine |
Singular
Plural
Nom
-
ukse
ukse
ukse
ukse
ukse
ukse
Par
-ta
usta
usta
usta
uksia
uksia
uksia
Gen
-n
ukse
ukse
ukse
uksie
uksie
uksie
Ill
mihin
uksee
uksee
uksee
uksii
uksii
uksii
Ine
-ssa
uksessa
uksessa
uksessa
uksissa
uksissa
uksissa
Ela
-sta
uksesta
uksesta
uksesta
uksista
uksista
uksista
All
-lle
ukselle
ukselle
ukselle
uksille
uksille
uksille
Ade
-lla
uksella
uksella
uksella
uksilla
uksilla
uksilla
Abl
-lta
ukselta
ukselta
ukselta
uksilta
uksilta
uksilta
Tra
-ksi
uksekse
uksekse
uksekse
uksikse
uksikse
uksikse
Ess
-na
uksena
uksena
uksena
uksina
uksina
uksina
Abe
-tta
uksetta
uksetta
uksetta
uksitta
uksitta
uksitta
Com
-ne
-
-
-
uksine
uksine
uksine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net