tavutetun |
Adjective, Singular Genitive |
|
Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Genitive |
||
| to hyphenate | tavuttaa, liittää yhdysviivalla |
| to hyphen | liittää yhdysviivalla, tavuttaa |
| hypothetical | |
| hyphenated |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavutettu |
tavutetut |
Par |
-ta |
tavutettua |
tavutettuja |
Gen |
-n |
tavutettujen |
|
Ill |
mihin |
tavutettuun |
tavutettuihin |
Ine |
-ssa |
tavutetussa |
tavutetuissa |
Ela |
-sta |
tavutetusta |
tavutetuista |
All |
-lle |
tavutetulle |
tavutetuille |
Ade |
-lla |
tavutetulla |
tavutetuilla |
Abl |
-lta |
tavutetulta |
tavutetuilta |
Tra |
-ksi |
tavutetuksi |
tavutetuiksi |
Ess |
-na |
tavutettuna |
tavutettuina |
Abe |
-tta |
tavutetutta |
tavutetuitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tavutetuin |
Singular
Plural
Nom
-
tavutettu
tavutetut
Par
-ta
tavutettua
tavutettuja
Gen
-n
tavutettujen
Ill
mihin
tavutettuun
tavutettuihin
Ine
-ssa
tavutetussa
tavutetuissa
Ela
-sta
tavutetusta
tavutetuista
All
-lle
tavutetulle
tavutetuille
Ade
-lla
tavutetulla
tavutetuilla
Abl
-lta
tavutetulta
tavutetuilta
Tra
-ksi
tavutetuksi
tavutetuiksi
Ess
-na
tavutettuna
tavutettuina
Abe
-tta
tavutetutta
tavutetuitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tavutetuin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavutetumpi |
tavutetummat |
Par |
-ta |
tavutetumpaa |
tavutetumpia |
Gen |
-n |
tavutetumman |
tavutetumpien |
Ill |
mihin |
tavutetumpiin |
tavutetumpiin |
Ine |
-ssa |
tavutetummassa |
tavutetummissa |
Ela |
-sta |
tavutetummasta |
tavutetummista |
All |
-lle |
tavutetummalle |
tavutetummille |
Ade |
-lla |
tavutetummalla |
tavutetummilla |
Abl |
-lta |
tavutetummalta |
tavutetummilta |
Tra |
-ksi |
tavutetummaksi |
tavutetummiksi |
Ess |
-na |
tavutetumpana |
tavutetumpina |
Abe |
-tta |
tavutetummatta |
tavutetummitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tavutetummin |
Singular
Plural
Nom
-
tavutetumpi
tavutetummat
Par
-ta
tavutetumpaa
tavutetumpia
Gen
-n
tavutetumman
tavutetumpien
Ill
mihin
tavutetumpiin
tavutetumpiin
Ine
-ssa
tavutetummassa
tavutetummissa
Ela
-sta
tavutetummasta
tavutetummista
All
-lle
tavutetummalle
tavutetummille
Ade
-lla
tavutetummalla
tavutetummilla
Abl
-lta
tavutetummalta
tavutetummilta
Tra
-ksi
tavutetummaksi
tavutetummiksi
Ess
-na
tavutetumpana
tavutetumpina
Abe
-tta
tavutetummatta
tavutetummitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tavutetummin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavutetuin |
tavutetuimmat |
Par |
-ta |
tavutetuinta |
tavutetuimpia |
Gen |
-n |
tavutetuimman |
tavutetuinten / tavutetuimpien |
Ill |
mihin |
tavutetuimpaan |
tavutetuimpiin |
Ine |
-ssa |
tavutetuimmassa |
tavutetuimmissa |
Ela |
-sta |
tavutetuimmasta |
tavutetuimmista |
All |
-lle |
tavutetuimmalle |
tavutetuimmille |
Ade |
-lla |
tavutetuimmalla |
tavutetuimmilla |
Abl |
-lta |
tavutetuimmalta |
tavutetuimmilta |
Tra |
-ksi |
tavutetuimmaksi |
tavutetuimmiksi |
Ess |
-na |
tavutetuimpana |
tavutetuimpina |
Abe |
-tta |
tavutetuimmatta |
tavutetuimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tavutetuimmin |
Singular
Plural
Nom
-
tavutetuin
tavutetuimmat
Par
-ta
tavutetuinta
tavutetuimpia
Gen
-n
tavutetuimman
tavutetuinten / tavutetuimpien
Ill
mihin
tavutetuimpaan
tavutetuimpiin
Ine
-ssa
tavutetuimmassa
tavutetuimmissa
Ela
-sta
tavutetuimmasta
tavutetuimmista
All
-lle
tavutetuimmalle
tavutetuimmille
Ade
-lla
tavutetuimmalla
tavutetuimmilla
Abl
-lta
tavutetuimmalta
tavutetuimmilta
Tra
-ksi
tavutetuimmaksi
tavutetuimmiksi
Ess
-na
tavutetuimpana
tavutetuimpina
Abe
-tta
tavutetuimmatta
tavutetuimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tavutetuimmin
| to hyphenate | tavuttaa, liittää yhdysviivalla |
| to hyphen | liittää yhdysviivalla, tavuttaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavutan |
|
ii |
tavutat |
|
iii |
tavuttaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavutamme / tavutetaan |
|
ii |
tavutatte |
|
iii |
tavuttavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavutin |
|
ii |
tavutit |
|
iii |
tavutti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavutimme / tavutettiin |
|
ii |
tavutitte |
|
iii |
tavuttivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen tavuttanut |
en ole tavuttanut |
ii |
olet tavuttanut |
et ole tavuttanut |
iii |
on tavuttanut |
ei ole tavuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme tavuttaneet |
emme ole tavuttaneet |
ii |
olette tavuttaneet |
ette ole tavuttaneet |
iii |
ovat tavuttaneet |
eivät ole tavuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin tavuttanut |
en ollut tavuttanut |
ii |
olit tavuttanut |
et ollut tavuttanut |
iii |
oli tavuttanut |
ei ollut tavuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme tavuttaneet |
emme olleet tavuttaneet |
ii |
olitte tavuttaneet |
ette olleet tavuttaneet |
iii |
olivat tavuttaneet |
eivät olleet tavuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavuttaisin |
|
ii |
tavuttaisit |
|
iii |
tavuttaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavuttaisimme |
|
ii |
tavuttaisitte |
|
iii |
tavuttaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin tavuttanut |
en olisi tavuttanut |
ii |
olisit tavuttanut |
et olisi tavuttanut |
iii |
olisi tavuttanut |
ei olisi tavuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme tavuttaneet |
emme olisi tavuttaneet |
ii |
olisitte tavuttaneet |
ette olisi tavuttaneet |
iii |
olisivat tavuttaneet |
eivät olisi tavuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavuttanen |
en tavuttane |
ii |
tavuttanet |
et tavuttane |
iii |
tavuttanee |
ei tavuttane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tavuttanemme |
emme tavuttane |
ii |
tavuttanette |
ette tavuttane |
iii |
tavuttanevat |
eivät tavuttane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen tavuttanut |
en liene tavuttanut |
ii |
lienet tavuttanut |
et liene tavuttanut |
iii |
lienee tavuttanut |
ei liene tavuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme tavuttaneet |
emme liene tavuttaneet |
ii |
lienette tavuttaneet |
ette liene tavuttaneet |
iii |
lienevät tavuttaneet |
eivät liene tavuttaneet |
Singular
i |
- |
ii |
tavuta |
iii |
tavuttakoon |
Plural
i |
tavuttakaamme |
ii |
tavuttakaa |
iii |
tavuttakoot |
Nom |
- |
tavuttaa |
Tra |
-ksi |
tavuttaaksensa / tavuttaakseen |
Ine |
-ssa |
tavuttaessa |
Ins |
-in |
tavuttaen |
Ine |
-ssa |
tavutettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
tavuttamaan |
Ine |
-ssa |
tavuttamassa |
Ela |
-sta |
tavuttamasta |
Ade |
-lla |
tavuttamalla |
Abe |
-tta |
tavuttamatta |
Ins |
-in |
tavuttaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
tavuttaminen |
Par |
-ta |
tavuttamista |
tavuttamaisillaan / tavuttamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
tavutetaan |
ei tavuteta |
Imperfect |
tavutettiin |
ei tavutettu |
Potential |
tavutettaneen |
ei tavutettane |
Conditional |
tavutettaisiin |
ei tavutettaisi |
Imperative Present |
tavutettakoon |
älköön tavutettako |
Imperative Perfect |
olkoon tavutettu |
älköön tavutettu |
Positive
Negative
Present
tavutetaan
ei tavuteta
Imperfect
tavutettiin
ei tavutettu
Potential
tavutettaneen
ei tavutettane
Conditional
tavutettaisiin
ei tavutettaisi
Imperative Present
tavutettakoon
älköön tavutettako
Imperative Perfect
olkoon tavutettu
älköön tavutettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
tavuttava |
tavutettava |
2nd |
tavuttanut |
tavutettu |
3rd |
tavuttama |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net