logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tavutettu, adjective

Word analysis
tavutetun

tavutetun

tavutettu

Adjective, Singular Genitive

tavuttaa

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Genitive

Report an issue
to hyphenate tavuttaa, liittää yhdysviivalla
to hyphen liittää yhdysviivalla, tavuttaa
hypothetical
hyphenated
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; Tatoeba Uusi hakuominaisuus löytää helposti jopa tavutetun tekstin. The new search feature easily finds even hyphenated text. Tavutetusta kielestä on paljon hyötyä oppimisessa. Syllabified language is very useful in learning. Tavutettu sana on jaettu tavuihin. The word tavutettu is divided into syllables. Se on hulluutta tavutettuna Nns-Öns-Rns-Tns-Tns-I! That's insanity spelled G-E-E-K! InDesign kaatuu, kun pitkä sana kirjoitetaan tavutetun rivin jälkeen. (3575859). InDesign crashes when typing long word after hyphenated line. (#3575859). Tavutettu sana helpottaa lukemista. The syllable-divided word makes reading easier. Tiesitkö että myös RUNns-asiakkaat saavat tavutettua tekstiä? Did you know that RUN customers also receive syllabified text? Ääneen lukeminen auttaa oppimaan uusia tavutettuja sanoja. Reading out loud helps in learning new syllable-divided words. Jokaisessa sanastossa on satoja tuhansia tavutettuja sanoja. Each dictionary contains hundreds of thousands of words with standard syllable breaks. Tavutus (OneNote, Word) näyttää sanat lukijoille tavutettuina. Syllables (OneNote, Word) lets readers see words separated into syllables. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

tavutettu

tavutetut

Par

-ta

tavutettua

tavutettuja

Gen

-n

tavutetun

tavutettujen

Ill

mihin

tavutettuun

tavutettuihin

Ine

-ssa

tavutetussa

tavutetuissa

Ela

-sta

tavutetusta

tavutetuista

All

-lle

tavutetulle

tavutetuille

Ade

-lla

tavutetulla

tavutetuilla

Abl

-lta

tavutetulta

tavutetuilta

Tra

-ksi

tavutetuksi

tavutetuiksi

Ess

-na

tavutettuna

tavutettuina

Abe

-tta

tavutetutta

tavutetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetuin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

tavutettu

tavutetut

Par

-ta

tavutettua

tavutettuja

Gen

-n

tavutetun

tavutettujen

Ill

mihin

tavutettuun

tavutettuihin

Ine

-ssa

tavutetussa

tavutetuissa

Ela

-sta

tavutetusta

tavutetuista

All

-lle

tavutetulle

tavutetuille

Ade

-lla

tavutetulla

tavutetuilla

Abl

-lta

tavutetulta

tavutetuilta

Tra

-ksi

tavutetuksi

tavutetuiksi

Ess

-na

tavutettuna

tavutettuina

Abe

-tta

tavutetutta

tavutetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetuin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

tavutetumpi

tavutetummat

Par

-ta

tavutetumpaa

tavutetumpia

Gen

-n

tavutetumman

tavutetumpien

Ill

mihin

tavutetumpiin

tavutetumpiin

Ine

-ssa

tavutetummassa

tavutetummissa

Ela

-sta

tavutetummasta

tavutetummista

All

-lle

tavutetummalle

tavutetummille

Ade

-lla

tavutetummalla

tavutetummilla

Abl

-lta

tavutetummalta

tavutetummilta

Tra

-ksi

tavutetummaksi

tavutetummiksi

Ess

-na

tavutetumpana

tavutetumpina

Abe

-tta

tavutetummatta

tavutetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetummin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

tavutetumpi

tavutetummat

Par

-ta

tavutetumpaa

tavutetumpia

Gen

-n

tavutetumman

tavutetumpien

Ill

mihin

tavutetumpiin

tavutetumpiin

Ine

-ssa

tavutetummassa

tavutetummissa

Ela

-sta

tavutetummasta

tavutetummista

All

-lle

tavutetummalle

tavutetummille

Ade

-lla

tavutetummalla

tavutetummilla

Abl

-lta

tavutetummalta

tavutetummilta

Tra

-ksi

tavutetummaksi

tavutetummiksi

Ess

-na

tavutetumpana

tavutetumpina

Abe

-tta

tavutetummatta

tavutetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetummin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

tavutetuin

tavutetuimmat

Par

-ta

tavutetuinta

tavutetuimpia

Gen

-n

tavutetuimman

tavutetuinten / tavutetuimpien

Ill

mihin

tavutetuimpaan

tavutetuimpiin

Ine

-ssa

tavutetuimmassa

tavutetuimmissa

Ela

-sta

tavutetuimmasta

tavutetuimmista

All

-lle

tavutetuimmalle

tavutetuimmille

Ade

-lla

tavutetuimmalla

tavutetuimmilla

Abl

-lta

tavutetuimmalta

tavutetuimmilta

Tra

-ksi

tavutetuimmaksi

tavutetuimmiksi

Ess

-na

tavutetuimpana

tavutetuimpina

Abe

-tta

tavutetuimmatta

tavutetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetuimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

tavutetuin

tavutetuimmat

Par

-ta

tavutetuinta

tavutetuimpia

Gen

-n

tavutetuimman

tavutetuinten / tavutetuimpien

Ill

mihin

tavutetuimpaan

tavutetuimpiin

Ine

-ssa

tavutetuimmassa

tavutetuimmissa

Ela

-sta

tavutetuimmasta

tavutetuimmista

All

-lle

tavutetuimmalle

tavutetuimmille

Ade

-lla

tavutetuimmalla

tavutetuimmilla

Abl

-lta

tavutetuimmalta

tavutetuimmilta

Tra

-ksi

tavutetuimmaksi

tavutetuimmiksi

Ess

-na

tavutetuimpana

tavutetuimpina

Abe

-tta

tavutetuimmatta

tavutetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tavutetuimmin

Wiktionary

(transitive) to syllabify, to hyphenate Show more arrow right Nouns tavutus Show more arrow right tavu +‎ -ttaa Show more arrow right
to hyphenate tavuttaa, liittää yhdysviivalla
to hyphen liittää yhdysviivalla, tavuttaa
Show more arrow right
OPUS - Open Translation Corpora; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; Tanzil; OpenSubtitles2018.v3; Opus Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix; TildeMODEL Hän luki ääneen tavutetun sanan. She read out the hyphenated word. Tavutin runon lapsilleni. I divided into syllables a poem for my children. Opettaja antoi oppilaille tavutetun sanaluettelon. The teacher gave the students a list of hyphenated words. Tämä lause on tavutettu väärin. This sentence has been syllabified incorrectly. Osaatko tavuttaa fasaani? Can you spell " pheasant ? Tavutettu sana on jaettu oikein. The syllabified word has been divided correctly. Tavuttaa sana"talvi"on helppoa. To syllabify the word "winter" is easy. Kirjan lopetus oli vaikea tavuttaa. The ending of the book was difficult to syllabify. Tavutettu teksti on helpompi lukea. Syllabified text is easier to read. Hän osaa tavuttaa hemoglobiinin. Oh, yeah. He can spell hemoglobin. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

tavutan

en tavuta

ii

tavutat

et tavuta

iii

tavuttaa

ei tavuta

Plural

Positive

Negative

i

tavutamme / tavutetaan

emme tavuta / ei tavuteta

ii

tavutatte

ette tavuta

iii

tavuttavat

eivät tavuta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

tavutin

en tavuttanut

ii

tavutit

et tavuttanut

iii

tavutti

ei tavuttanut

Plural

Positive

Negative

i

tavutimme / tavutettiin

emme tavuttaneet / ei tavutettu

ii

tavutitte

ette tavuttaneet

iii

tavuttivat

eivät tavuttaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen tavuttanut

en ole tavuttanut

ii

olet tavuttanut

et ole tavuttanut

iii

on tavuttanut

ei ole tavuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme tavuttaneet

emme ole tavuttaneet

ii

olette tavuttaneet

ette ole tavuttaneet

iii

ovat tavuttaneet

eivät ole tavuttaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin tavuttanut

en ollut tavuttanut

ii

olit tavuttanut

et ollut tavuttanut

iii

oli tavuttanut

ei ollut tavuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme tavuttaneet

emme olleet tavuttaneet

ii

olitte tavuttaneet

ette olleet tavuttaneet

iii

olivat tavuttaneet

eivät olleet tavuttaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

tavuttaisin

en tavuttaisi

ii

tavuttaisit

et tavuttaisi

iii

tavuttaisi

ei tavuttaisi

Plural

Positive

Negative

i

tavuttaisimme

emme tavuttaisi

ii

tavuttaisitte

ette tavuttaisi

iii

tavuttaisivat

eivät tavuttaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin tavuttanut

en olisi tavuttanut

ii

olisit tavuttanut

et olisi tavuttanut

iii

olisi tavuttanut

ei olisi tavuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme tavuttaneet

emme olisi tavuttaneet

ii

olisitte tavuttaneet

ette olisi tavuttaneet

iii

olisivat tavuttaneet

eivät olisi tavuttaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

tavuttanen

en tavuttane

ii

tavuttanet

et tavuttane

iii

tavuttanee

ei tavuttane

Plural

Positive

Negative

i

tavuttanemme

emme tavuttane

ii

tavuttanette

ette tavuttane

iii

tavuttanevat

eivät tavuttane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen tavuttanut

en liene tavuttanut

ii

lienet tavuttanut

et liene tavuttanut

iii

lienee tavuttanut

ei liene tavuttanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme tavuttaneet

emme liene tavuttaneet

ii

lienette tavuttaneet

ette liene tavuttaneet

iii

lienevät tavuttaneet

eivät liene tavuttaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

tavuta

iii

tavuttakoon

Plural

i

tavuttakaamme

ii

tavuttakaa

iii

tavuttakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

tavuttaa

Tra

-ksi

tavuttaaksensa / tavuttaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

tavuttaessa

Ins

-in

tavuttaen

Ine

-ssa

tavutettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

tavuttamaan

Ine

-ssa

tavuttamassa

Ela

-sta

tavuttamasta

Ade

-lla

tavuttamalla

Abe

-tta

tavuttamatta

Ins

-in

tavuttaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

tavuttaminen

Par

-ta

tavuttamista

Infinitive V

tavuttamaisillaan / tavuttamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

tavutetaan

ei tavuteta

Imperfect

tavutettiin

ei tavutettu

Potential

tavutettaneen

ei tavutettane

Conditional

tavutettaisiin

ei tavutettaisi

Imperative Present

tavutettakoon

älköön tavutettako

Imperative Perfect

olkoon tavutettu

älköön tavutettu

Positive

Negative

Present

tavutetaan

ei tavuteta

Imperfect

tavutettiin

ei tavutettu

Potential

tavutettaneen

ei tavutettane

Conditional

tavutettaisiin

ei tavutettaisi

Imperative Present

tavutettakoon

älköön tavutettako

Imperative Perfect

olkoon tavutettu

älköön tavutettu

Participle

Active

Passive

1st

tavuttava

tavutettava

2nd

tavuttanut

tavutettu

3rd

tavuttama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept