logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

dieetti, noun

Word analysis
dieettielintarviketiivisteet

dieettielintarviketiivisteet

dieetti

Noun, Singular Nominative

+ elin

Noun, Singular Nominative

+ tarvike

Noun, Singular Nominative

+ tiiviste

Noun, Plural Nominative

dieetti

Noun, Singular Nominative

+ elintarvike

Noun, Singular Nominative

+ tiiviste

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

dieetti

dieetit

Par

-ta

dieettiä

dieettejä

Gen

-n

dieetin

dieettien

Ill

mihin

dieettiin

dieetteihin

Ine

-ssa

dieetissä

dieeteissä

Ela

-sta

dieetistä

dieeteistä

All

-lle

dieetille

dieeteille

Ade

-lla

dieetillä

dieeteillä

Abl

-lta

dieetiltä

dieeteiltä

Tra

-ksi

dieetiksi

dieeteiksi

Ess

-na

dieettinä

dieetteinä

Abe

-tta

dieetittä

dieeteittä

Com

-ne

-

dieetteine

Ins

-in

-

dieetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

dieetti

dieetit

Par

-ta

dieettiä

dieettejä

Gen

-n

dieetin

dieettien

Ill

mihin

dieettiin

dieetteihin

Ine

-ssa

dieetissä

dieeteissä

Ela

-sta

dieetistä

dieeteistä

All

-lle

dieetille

dieeteille

Ade

-lla

dieetillä

dieeteillä

Abl

-lta

dieetiltä

dieeteiltä

Tra

-ksi

dieetiksi

dieeteiksi

Ess

-na

dieettinä

dieetteinä

Abe

-tta

dieetittä

dieeteittä

Com

-ne

-

dieetteine

Ins

-in

-

dieetein

diet ruokavalio, dieetti, valtiopäivät, erityisruokavalio, eduskunta
dietetic
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; JW300; opensubtitles2; Ylilauta; tmClass Minkälainen dieetti sinulla on tänään? What kind of diet do you have today? Dieetti ei saa sisältää liikaa sokeria. Diet should not contain too much sugar. Dieetti voi auttaa sinua laihtumaan nopeasti. Diet can help you lose weight quickly. Se on uusi dieetti kotirouville. It's a new diet plan for housewives. Tämä dieetti on liian rajoittava minun makuuni. This diet is too restrictive for my taste. Dieetit hiiteen! To hell with the diet! Dieetti pitää minua kurissa, mutta en nauti siitä. The diet keeps me in check, but I don't enjoy it. Nuoko ovat dieetit? Those are the diet? Dieettis-ja ravintovalmisteet jans-aineet. Dietetic and nutritional preparations and substances. Dieettis-ja ravinnonlisäaineet lääkintäkäyttöön. Dietetic substances and food supplements adapted for medical use. Show more arrow right

Wiktionary

diet (controlled regimen of food and drink) Show more arrow right laihdutuskuuri (diet designed to lose weight over a limited period of time)erityisruokavalio (diet designed for a person with specific restrictions to what they can eat)ruokavalio Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

dieettini

dieettini

dieettisi

dieettisi

dieettinsä

dieettinsä

Par

-ta

dieettiäni

dieettejäni

dieettiäsi

dieettejäsi

dieettiänsä / dieettiään

dieettejänsä / dieettejään

Gen

-n

dieettini

dieettieni

dieettisi

dieettiesi

dieettinsä

dieettiensä

Ill

mihin

dieettiini

dieetteihini

dieettiisi

dieetteihisi

dieettiinsä

dieetteihinsä

Ine

-ssa

dieetissäni

dieeteissäni

dieetissäsi

dieeteissäsi

dieetissänsä / dieetissään

dieeteissänsä / dieeteissään

Ela

-sta

dieetistäni

dieeteistäni

dieetistäsi

dieeteistäsi

dieetistänsä / dieetistään

dieeteistänsä / dieeteistään

All

-lle

dieetilleni

dieeteilleni

dieetillesi

dieeteillesi

dieetillensä / dieetilleen

dieeteillensä / dieeteilleän

Ade

-lla

dieetilläni

dieeteilläni

dieetilläsi

dieeteilläsi

dieetillänsä / dieetillään

dieeteillänsä / dieeteillään

Abl

-lta

dieetiltäni

dieeteiltäni

dieetiltäsi

dieeteiltäsi

dieetiltänsä / dieetiltään

dieeteiltänsä / dieeteiltään

Tra

-ksi

dieetikseni

dieeteikseni

dieetiksesi

dieeteiksesi

dieetiksensä / dieetikseen

dieeteiksensä / dieeteikseen

Ess

-na

dieettinäni

dieetteinäni

dieettinäsi

dieetteinäsi

dieettinänsä / dieettinään

dieetteinänsä / dieetteinään

Abe

-tta

dieetittäni

dieeteittäni

dieetittäsi

dieeteittäsi

dieetittänsä / dieetittään

dieeteittänsä / dieeteittään

Com

-ne

-

dieetteineni

-

dieetteinesi

-

dieetteinensä / dieetteineen

Singular

Plural

Nom

-

dieettini

dieettisi

dieettinsä

dieettini

dieettisi

dieettinsä

Par

-ta

dieettiäni

dieettiäsi

dieettiänsä / dieettiään

dieettejäni

dieettejäsi

dieettejänsä / dieettejään

Gen

-n

dieettini

dieettisi

dieettinsä

dieettieni

dieettiesi

dieettiensä

Ill

mihin

dieettiini

dieettiisi

dieettiinsä

dieetteihini

dieetteihisi

dieetteihinsä

Ine

-ssa

dieetissäni

dieetissäsi

dieetissänsä / dieetissään

dieeteissäni

dieeteissäsi

dieeteissänsä / dieeteissään

Ela

-sta

dieetistäni

dieetistäsi

dieetistänsä / dieetistään

dieeteistäni

dieeteistäsi

dieeteistänsä / dieeteistään

All

-lle

dieetilleni

dieetillesi

dieetillensä / dieetilleen

dieeteilleni

dieeteillesi

dieeteillensä / dieeteilleän

Ade

-lla

dieetilläni

dieetilläsi

dieetillänsä / dieetillään

dieeteilläni

dieeteilläsi

dieeteillänsä / dieeteillään

Abl

-lta

dieetiltäni

dieetiltäsi

dieetiltänsä / dieetiltään

dieeteiltäni

dieeteiltäsi

dieeteiltänsä / dieeteiltään

Tra

-ksi

dieetikseni

dieetiksesi

dieetiksensä / dieetikseen

dieeteikseni

dieeteiksesi

dieeteiksensä / dieeteikseen

Ess

-na

dieettinäni

dieettinäsi

dieettinänsä / dieettinään

dieetteinäni

dieetteinäsi

dieetteinänsä / dieetteinään

Abe

-tta

dieetittäni

dieetittäsi

dieetittänsä / dieetittään

dieeteittäni

dieeteittäsi

dieeteittänsä / dieeteittään

Com

-ne

-

-

-

dieetteineni

dieetteinesi

dieetteinensä / dieetteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

dieettimme

dieettimme

dieettinne

dieettinne

dieettinsä

dieettinsä

Par

-ta

dieettiämme

dieettejämme

dieettiänne

dieettejänne

dieettiänsä / dieettiään

dieettejänsä / dieettejään

Gen

-n

dieettimme

dieettiemme

dieettinne

dieettienne

dieettinsä

dieettiensä

Ill

mihin

dieettiimme

dieetteihimme

dieettiinne

dieetteihinne

dieettiinsä

dieetteihinsä

Ine

-ssa

dieetissämme

dieeteissämme

dieetissänne

dieeteissänne

dieetissänsä / dieetissään

dieeteissänsä / dieeteissään

Ela

-sta

dieetistämme

dieeteistämme

dieetistänne

dieeteistänne

dieetistänsä / dieetistään

dieeteistänsä / dieeteistään

All

-lle

dieetillemme

dieeteillemme

dieetillenne

dieeteillenne

dieetillensä / dieetilleen

dieeteillensä / dieeteilleän

Ade

-lla

dieetillämme

dieeteillämme

dieetillänne

dieeteillänne

dieetillänsä / dieetillään

dieeteillänsä / dieeteillään

Abl

-lta

dieetiltämme

dieeteiltämme

dieetiltänne

dieeteiltänne

dieetiltänsä / dieetiltään

dieeteiltänsä / dieeteiltään

Tra

-ksi

dieetiksemme

dieeteiksemme

dieetiksenne

dieeteiksenne

dieetiksensä / dieetikseen

dieeteiksensä / dieeteikseen

Ess

-na

dieettinämme

dieetteinämme

dieettinänne

dieetteinänne

dieettinänsä / dieettinään

dieetteinänsä / dieetteinään

Abe

-tta

dieetittämme

dieeteittämme

dieetittänne

dieeteittänne

dieetittänsä / dieetittään

dieeteittänsä / dieeteittään

Com

-ne

-

dieetteinemme

-

dieetteinenne

-

dieetteinensä / dieetteineen

Singular

Plural

Nom

-

dieettimme

dieettinne

dieettinsä

dieettimme

dieettinne

dieettinsä

Par

-ta

dieettiämme

dieettiänne

dieettiänsä / dieettiään

dieettejämme

dieettejänne

dieettejänsä / dieettejään

Gen

-n

dieettimme

dieettinne

dieettinsä

dieettiemme

dieettienne

dieettiensä

Ill

mihin

dieettiimme

dieettiinne

dieettiinsä

dieetteihimme

dieetteihinne

dieetteihinsä

Ine

-ssa

dieetissämme

dieetissänne

dieetissänsä / dieetissään

dieeteissämme

dieeteissänne

dieeteissänsä / dieeteissään

Ela

-sta

dieetistämme

dieetistänne

dieetistänsä / dieetistään

dieeteistämme

dieeteistänne

dieeteistänsä / dieeteistään

All

-lle

dieetillemme

dieetillenne

dieetillensä / dieetilleen

dieeteillemme

dieeteillenne

dieeteillensä / dieeteilleän

Ade

-lla

dieetillämme

dieetillänne

dieetillänsä / dieetillään

dieeteillämme

dieeteillänne

dieeteillänsä / dieeteillään

Abl

-lta

dieetiltämme

dieetiltänne

dieetiltänsä / dieetiltään

dieeteiltämme

dieeteiltänne

dieeteiltänsä / dieeteiltään

Tra

-ksi

dieetiksemme

dieetiksenne

dieetiksensä / dieetikseen

dieeteiksemme

dieeteiksenne

dieeteiksensä / dieeteikseen

Ess

-na

dieettinämme

dieettinänne

dieettinänsä / dieettinään

dieetteinämme

dieetteinänne

dieetteinänsä / dieetteinään

Abe

-tta

dieetittämme

dieetittänne

dieetittänsä / dieetittään

dieeteittämme

dieeteittänne

dieeteittänsä / dieeteittään

Com

-ne

-

-

-

dieetteinemme

dieetteinenne

dieetteinensä / dieetteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

elintä

elimiä

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

elimiin

Ine

-ssa

elimessä

elimissä

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

elimille

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimeksi

elimiksi

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

elintä

elimiä

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

elimiin

Ine

-ssa

elimessä

elimissä

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

elimille

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimeksi

elimiksi

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

body elin, runko, ruumis, keho, kappale, vartalo
organ elin, urut, toimielin, äänenkannattaja, orgaani, urkuharmoni
Show more arrow right
Global Voices Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl, sentence 243; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 300012.; Europarl; Opus Tatoeba; OpenSubtitles2018; Europarl Parallel Corpus, sentence 1012511. Leikkauksessa poistetaan pahanlaatuinen elin. During the surgery, a malignant organ is removed. Elin on ihmisen biologinen toiminnallinen yksikkö. The organism is the biological functional unit of a human. Lääkitys ei enää tehoa, jos elin vaurioituu liikaa. Medication no longer works if the organ is damaged too much. Elintämme on uhattuna. Our well-being is at risk. Hän pärjäsi elimittään. She managed without resources. Elintämme on suojeltava. Our lives must be protected. Hän ei pärjää elimittään. He cannot cope without. Hän ei selviä elimittään. She can't manage without. Elinkeinovero on yritysten tulovero. Corporate income tax is a tax on company profits. Hän ei voi elää elimittään. He cannot live without means. Show more arrow right

Wiktionary

organ of an organism governmental body member (penis) Show more arrow right aistinelinedustuselinelimensiirtoelinpankkielinsiirtoelintestamenttihallintoelinhengityselinjohtoelinkiipimäelinkone-elinkoneenelinlainsäädäntäelinleviämiselinliikuntaelinlisääntymiselinnäköelinpaikalliselinparitteluelinpuhe-elinpuolue-elinpääte-elinpäätäntäelinrintaelinsisäelinsoluelinsovituselinstandardointielinsukuelinsukupuolielinsymmetrointielinsynnytinelimetsähköelintarttumaelintasapainoelintekoelintiedusteluelintoimielintulenjohtoelintuntoelinvalmisteluelinvaloelinvaltioelinverenkiertoelinvirtsaelinyhdyselinyhteiselinyhteistyöelinäänielinääntöelimet Show more arrow right el- +‎ -in. Coined by Finnish folklorist and linguist Daniel Europaeus in 1853. Show more arrow right

Wikipedia

Organ (anatomy) An organ is a group of tissues with similar functions. Plant life and animal life rely on many organs that co-exist in organ systems. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elimeni

elimeni

elimesi

elimesi

elimensä

elimensä

Par

-ta

elintäni

elimiäni

elintäsi

elimiäsi

elintänsä / elintään

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimeni

elinteni / elimieni

elimesi

elintesi / elimiesi

elimensä

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeeni

elimiini

elimeesi

elimiisi

elimeensä

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessäni

elimissäni

elimessäsi

elimissäsi

elimessänsä / elimessään

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestäni

elimistäni

elimestäsi

elimistäsi

elimestänsä / elimestään

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimelleni

elimilleni

elimellesi

elimillesi

elimellensä / elimelleen

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimelläni

elimilläni

elimelläsi

elimilläsi

elimellänsä / elimellään

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltäni

elimiltäni

elimeltäsi

elimiltäsi

elimeltänsä / elimeltään

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimekseni

elimikseni

elimeksesi

elimiksesi

elimeksensä / elimekseen

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenäni

eliminäni

elimenäsi

eliminäsi

elimenänsä / elimenään

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettäni

elimittäni

elimettäsi

elimittäsi

elimettänsä / elimettään

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

elimineni

-

eliminesi

-

eliminensä / elimineen

Singular

Plural

Nom

-

elimeni

elimesi

elimensä

elimeni

elimesi

elimensä

Par

-ta

elintäni

elintäsi

elintänsä / elintään

elimiäni

elimiäsi

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimeni

elimesi

elimensä

elinteni / elimieni

elintesi / elimiesi

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeeni

elimeesi

elimeensä

elimiini

elimiisi

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessäni

elimessäsi

elimessänsä / elimessään

elimissäni

elimissäsi

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestäni

elimestäsi

elimestänsä / elimestään

elimistäni

elimistäsi

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimelleni

elimellesi

elimellensä / elimelleen

elimilleni

elimillesi

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimelläni

elimelläsi

elimellänsä / elimellään

elimilläni

elimilläsi

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltäni

elimeltäsi

elimeltänsä / elimeltään

elimiltäni

elimiltäsi

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimekseni

elimeksesi

elimeksensä / elimekseen

elimikseni

elimiksesi

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenäni

elimenäsi

elimenänsä / elimenään

eliminäni

eliminäsi

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettäni

elimettäsi

elimettänsä / elimettään

elimittäni

elimittäsi

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

-

-

elimineni

eliminesi

eliminensä / elimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elimemme

elimemme

elimenne

elimenne

elimensä

elimensä

Par

-ta

elintämme

elimiämme

elintänne

elimiänne

elintänsä / elintään

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimemme

elintemme / elimiemme

elimenne

elintenne / elimienne

elimensä

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeemme

elimiimme

elimeenne

elimiinne

elimeensä

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessämme

elimissämme

elimessänne

elimissänne

elimessänsä / elimessään

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestämme

elimistämme

elimestänne

elimistänne

elimestänsä / elimestään

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimellemme

elimillemme

elimellenne

elimillenne

elimellensä / elimelleen

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimellämme

elimillämme

elimellänne

elimillänne

elimellänsä / elimellään

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltämme

elimiltämme

elimeltänne

elimiltänne

elimeltänsä / elimeltään

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimeksemme

elimiksemme

elimeksenne

elimiksenne

elimeksensä / elimekseen

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenämme

eliminämme

elimenänne

eliminänne

elimenänsä / elimenään

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettämme

elimittämme

elimettänne

elimittänne

elimettänsä / elimettään

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

eliminemme

-

eliminenne

-

eliminensä / elimineen

Singular

Plural

Nom

-

elimemme

elimenne

elimensä

elimemme

elimenne

elimensä

Par

-ta

elintämme

elintänne

elintänsä / elintään

elimiämme

elimiänne

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimemme

elimenne

elimensä

elintemme / elimiemme

elintenne / elimienne

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeemme

elimeenne

elimeensä

elimiimme

elimiinne

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessämme

elimessänne

elimessänsä / elimessään

elimissämme

elimissänne

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestämme

elimestänne

elimestänsä / elimestään

elimistämme

elimistänne

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimellemme

elimellenne

elimellensä / elimelleen

elimillemme

elimillenne

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimellämme

elimellänne

elimellänsä / elimellään

elimillämme

elimillänne

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltämme

elimeltänne

elimeltänsä / elimeltään

elimiltämme

elimiltänne

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimeksemme

elimeksenne

elimeksensä / elimekseen

elimiksemme

elimiksenne

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenämme

elimenänne

elimenänsä / elimenään

eliminämme

eliminänne

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettämme

elimettänne

elimettänsä / elimettään

elimittämme

elimittänne

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

-

-

eliminemme

eliminenne

eliminensä / elimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarvike

tarvikkeet

Par

-ta

tarviketta

tarvikkeita / tarvikkehia

Gen

-n

tarvikkeen

tarvikkeitten / tarvikkeiden / tarvikkehien / tarvikkehitten

Ill

mihin

tarvikkeeseen

tarvikkeisiin / tarvikkeihin / tarvikkehisin

Ine

-ssa

tarvikkeessa

tarvikkehissa / tarvikkeissa

Ela

-sta

tarvikkeesta

tarvikkehista / tarvikkeista

All

-lle

tarvikkeelle

tarvikkehille / tarvikkeille

Ade

-lla

tarvikkeella

tarvikkehilla / tarvikkeilla

Abl

-lta

tarvikkeelta

tarvikkehilta / tarvikkeilta

Tra

-ksi

tarvikkeeksi

tarvikkehiksi / tarvikkeiksi

Ess

-na

tarvikkeena

tarvikkehina / tarvikkeina

Abe

-tta

tarvikkeetta

tarvikkehitta / tarvikkeitta

Com

-ne

-

tarvikkehine / tarvikkeine

Ins

-in

-

tarvikkehin / tarvikkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarvike

tarvikkeet

Par

-ta

tarviketta

tarvikkeita / tarvikkehia

Gen

-n

tarvikkeen

tarvikkeitten / tarvikkeiden / tarvikkehien / tarvikkehitten

Ill

mihin

tarvikkeeseen

tarvikkeisiin / tarvikkeihin / tarvikkehisin

Ine

-ssa

tarvikkeessa

tarvikkehissa / tarvikkeissa

Ela

-sta

tarvikkeesta

tarvikkehista / tarvikkeista

All

-lle

tarvikkeelle

tarvikkehille / tarvikkeille

Ade

-lla

tarvikkeella

tarvikkehilla / tarvikkeilla

Abl

-lta

tarvikkeelta

tarvikkehilta / tarvikkeilta

Tra

-ksi

tarvikkeeksi

tarvikkehiksi / tarvikkeiksi

Ess

-na

tarvikkeena

tarvikkehina / tarvikkeina

Abe

-tta

tarvikkeetta

tarvikkehitta / tarvikkeitta

Com

-ne

-

tarvikkehine / tarvikkeine

Ins

-in

-

tarvikkehin / tarvikkein

material materiaali, aine, aineisto, aines, kangas, tarvike
Show more arrow right
Europarl; tmClass; EMEA; EuroParl2021; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Tarvike löytyy varastosta. The equipment is found in the storage. Lasiset tarvikkeet. Materials made from glass. Tarvike oli rikki, joten jouduin ostamaan uuden. The tool was broken, so I had to buy a new one. Kuljetus ja tarvikkeet. Transport and equipment. Ostit kaikki tarvikkeetkin. Certainly not after you bought all the supplies. Tarvikkeet löytyvät kaupan hyllyltä. The supplies can be found on the store shelf. Tarvikkeita voi ostaa rautakaupoista. Supplies can be bought from hardware stores. Hän toi tarvikkeet Laramiesta. He brought the supplies in from Laramie. Hän tarvitsee ostaa lisää tarvikkeita. He needs to buy more supplies. Olen unohtanut ostaa tarvikkeita kotiin. I forgot to buy supplies for home. Show more arrow right

Wiktionary

a minor utensil accessory (supplementary part) Fin:matkapuhelimen tarvikkeetEng:(the) accessories for a mobile phone article (object) Fin:sotilastarvikkeetEng:military articles (in the plural) gear Fin:Onko sinulla mukanasi kaikki uintitarvikkeet?Eng:Do you have all the swimming gear with you? Show more arrow right (tarvikkeet): tarpeet Show more arrow right From the noun tarve (“need”) +‎ -ke -> something that is needed. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarvikkeeni

tarvikkeeni

tarvikkeesi

tarvikkeesi

tarvikkeensa

tarvikkeensa

Par

-ta

tarvikettani

tarvikkeitani / tarvikkehiani

tarvikettasi

tarvikkeitasi / tarvikkehiasi

tarvikettansa / tarvikettaan

tarvikkeitansa / tarvikkeitaan / tarvikkehiansa / tarvikkehiaan

Gen

-n

tarvikkeeni

tarvikkeitteni / tarvikkeideni / tarvikkehieni / tarvikkehitteni

tarvikkeesi

tarvikkeittesi / tarvikkeidesi / tarvikkehiesi / tarvikkehittesi

tarvikkeensa

tarvikkeittensa / tarvikkeidensa / tarvikkehiensa / tarvikkehittensa

Ill

mihin

tarvikkeeseeni

tarvikkeisiini / tarvikkeihini / tarvikkehisini

tarvikkeeseesi

tarvikkeisiisi / tarvikkeihisi / tarvikkehisisi

tarvikkeeseensa

tarvikkeisiinsa / tarvikkeihinsa / tarvikkehisinsa

Ine

-ssa

tarvikkeessani

tarvikkehissani / tarvikkeissani

tarvikkeessasi

tarvikkehissasi / tarvikkeissasi

tarvikkeessansa / tarvikkeessaan

tarvikkehissansa / tarvikkehissaan / tarvikkeissansa / tarvikkeissaan

Ela

-sta

tarvikkeestani

tarvikkehistani / tarvikkeistani

tarvikkeestasi

tarvikkehistasi / tarvikkeistasi

tarvikkeestansa / tarvikkeestaan

tarvikkehistansa / tarvikkehistaan / tarvikkeistansa / tarvikkeistaan

All

-lle

tarvikkeelleni

tarvikkehilleni / tarvikkeilleni

tarvikkeellesi

tarvikkehillesi / tarvikkeillesi

tarvikkeellensa / tarvikkeelleen

tarvikkehillensa / tarvikkehillean / tarvikkeillensa / tarvikkeillean

Ade

-lla

tarvikkeellani

tarvikkehillani / tarvikkeillani

tarvikkeellasi

tarvikkehillasi / tarvikkeillasi

tarvikkeellansa / tarvikkeellaan

tarvikkehillansa / tarvikkehillaan / tarvikkeillansa / tarvikkeillaan

Abl

-lta

tarvikkeeltani

tarvikkehiltani / tarvikkeiltani

tarvikkeeltasi

tarvikkehiltasi / tarvikkeiltasi

tarvikkeeltansa / tarvikkeeltaan

tarvikkehiltansa / tarvikkehiltaan / tarvikkeiltansa / tarvikkeiltaan

Tra

-ksi

tarvikkeekseni

tarvikkehikseni / tarvikkeikseni

tarvikkeeksesi

tarvikkehiksesi / tarvikkeiksesi

tarvikkeeksensa / tarvikkeekseen

tarvikkehikseen / tarvikkehiksensa / tarvikkeikseen / tarvikkeiksensa

Ess

-na

tarvikkeenani

tarvikkehinani / tarvikkeinani

tarvikkeenasi

tarvikkehinasi / tarvikkeinasi

tarvikkeenansa / tarvikkeenaan

tarvikkehinansa / tarvikkehinaan / tarvikkeinansa / tarvikkeinaan

Abe

-tta

tarvikkeettani

tarvikkehittani / tarvikkeittani

tarvikkeettasi

tarvikkehittasi / tarvikkeittasi

tarvikkeettansa / tarvikkeettaan

tarvikkehittansa / tarvikkehittaan / tarvikkeittansa / tarvikkeittaan

Com

-ne

-

tarvikkehineni / tarvikkeineni

-

tarvikkehinesi / tarvikkeinesi

-

tarvikkehineen / tarvikkehinensa / tarvikkeineen / tarvikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

tarvikkeeni

tarvikkeesi

tarvikkeensa

tarvikkeeni

tarvikkeesi

tarvikkeensa

Par

-ta

tarvikettani

tarvikettasi

tarvikettansa / tarvikettaan

tarvikkeitani / tarvikkehiani

tarvikkeitasi / tarvikkehiasi

tarvikkeitansa / tarvikkeitaan / tarvikkehiansa / tarvikkehiaan

Gen

-n

tarvikkeeni

tarvikkeesi

tarvikkeensa

tarvikkeitteni / tarvikkeideni / tarvikkehieni / tarvikkehitteni

tarvikkeittesi / tarvikkeidesi / tarvikkehiesi / tarvikkehittesi

tarvikkeittensa / tarvikkeidensa / tarvikkehiensa / tarvikkehittensa

Ill

mihin

tarvikkeeseeni

tarvikkeeseesi

tarvikkeeseensa

tarvikkeisiini / tarvikkeihini / tarvikkehisini

tarvikkeisiisi / tarvikkeihisi / tarvikkehisisi

tarvikkeisiinsa / tarvikkeihinsa / tarvikkehisinsa

Ine

-ssa

tarvikkeessani

tarvikkeessasi

tarvikkeessansa / tarvikkeessaan

tarvikkehissani / tarvikkeissani

tarvikkehissasi / tarvikkeissasi

tarvikkehissansa / tarvikkehissaan / tarvikkeissansa / tarvikkeissaan

Ela

-sta

tarvikkeestani

tarvikkeestasi

tarvikkeestansa / tarvikkeestaan

tarvikkehistani / tarvikkeistani

tarvikkehistasi / tarvikkeistasi

tarvikkehistansa / tarvikkehistaan / tarvikkeistansa / tarvikkeistaan

All

-lle

tarvikkeelleni

tarvikkeellesi

tarvikkeellensa / tarvikkeelleen

tarvikkehilleni / tarvikkeilleni

tarvikkehillesi / tarvikkeillesi

tarvikkehillensa / tarvikkehillean / tarvikkeillensa / tarvikkeillean

Ade

-lla

tarvikkeellani

tarvikkeellasi

tarvikkeellansa / tarvikkeellaan

tarvikkehillani / tarvikkeillani

tarvikkehillasi / tarvikkeillasi

tarvikkehillansa / tarvikkehillaan / tarvikkeillansa / tarvikkeillaan

Abl

-lta

tarvikkeeltani

tarvikkeeltasi

tarvikkeeltansa / tarvikkeeltaan

tarvikkehiltani / tarvikkeiltani

tarvikkehiltasi / tarvikkeiltasi

tarvikkehiltansa / tarvikkehiltaan / tarvikkeiltansa / tarvikkeiltaan

Tra

-ksi

tarvikkeekseni

tarvikkeeksesi

tarvikkeeksensa / tarvikkeekseen

tarvikkehikseni / tarvikkeikseni

tarvikkehiksesi / tarvikkeiksesi

tarvikkehikseen / tarvikkehiksensa / tarvikkeikseen / tarvikkeiksensa

Ess

-na

tarvikkeenani

tarvikkeenasi

tarvikkeenansa / tarvikkeenaan

tarvikkehinani / tarvikkeinani

tarvikkehinasi / tarvikkeinasi

tarvikkehinansa / tarvikkehinaan / tarvikkeinansa / tarvikkeinaan

Abe

-tta

tarvikkeettani

tarvikkeettasi

tarvikkeettansa / tarvikkeettaan

tarvikkehittani / tarvikkeittani

tarvikkehittasi / tarvikkeittasi

tarvikkehittansa / tarvikkehittaan / tarvikkeittansa / tarvikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

tarvikkehineni / tarvikkeineni

tarvikkehinesi / tarvikkeinesi

tarvikkehineen / tarvikkehinensa / tarvikkeineen / tarvikkeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarvikkeemme

tarvikkeemme

tarvikkeenne

tarvikkeenne

tarvikkeensa

tarvikkeensa

Par

-ta

tarvikettamme

tarvikkeitamme / tarvikkehiamme

tarvikettanne

tarvikkeitanne / tarvikkehianne

tarvikettansa / tarvikettaan

tarvikkeitansa / tarvikkeitaan / tarvikkehiansa / tarvikkehiaan

Gen

-n

tarvikkeemme

tarvikkeittemme / tarvikkeidemme / tarvikkehiemme / tarvikkehittemme

tarvikkeenne

tarvikkeittenne / tarvikkeidenne / tarvikkehienne / tarvikkehittenne

tarvikkeensa

tarvikkeittensa / tarvikkeidensa / tarvikkehiensa / tarvikkehittensa

Ill

mihin

tarvikkeeseemme

tarvikkeisiimme / tarvikkeihimme / tarvikkehisimme

tarvikkeeseenne

tarvikkeisiinne / tarvikkeihinne / tarvikkehisinne

tarvikkeeseensa

tarvikkeisiinsa / tarvikkeihinsa / tarvikkehisinsa

Ine

-ssa

tarvikkeessamme

tarvikkehissamme / tarvikkeissamme

tarvikkeessanne

tarvikkehissanne / tarvikkeissanne

tarvikkeessansa / tarvikkeessaan

tarvikkehissansa / tarvikkehissaan / tarvikkeissansa / tarvikkeissaan

Ela

-sta

tarvikkeestamme

tarvikkehistamme / tarvikkeistamme

tarvikkeestanne

tarvikkehistanne / tarvikkeistanne

tarvikkeestansa / tarvikkeestaan

tarvikkehistansa / tarvikkehistaan / tarvikkeistansa / tarvikkeistaan

All

-lle

tarvikkeellemme

tarvikkehillemme / tarvikkeillemme

tarvikkeellenne

tarvikkehillenne / tarvikkeillenne

tarvikkeellensa / tarvikkeelleen

tarvikkehillensa / tarvikkehillean / tarvikkeillensa / tarvikkeillean

Ade

-lla

tarvikkeellamme

tarvikkehillamme / tarvikkeillamme

tarvikkeellanne

tarvikkehillanne / tarvikkeillanne

tarvikkeellansa / tarvikkeellaan

tarvikkehillansa / tarvikkehillaan / tarvikkeillansa / tarvikkeillaan

Abl

-lta

tarvikkeeltamme

tarvikkehiltamme / tarvikkeiltamme

tarvikkeeltanne

tarvikkehiltanne / tarvikkeiltanne

tarvikkeeltansa / tarvikkeeltaan

tarvikkehiltansa / tarvikkehiltaan / tarvikkeiltansa / tarvikkeiltaan

Tra

-ksi

tarvikkeeksemme

tarvikkehiksemme / tarvikkeiksemme

tarvikkeeksenne

tarvikkehiksenne / tarvikkeiksenne

tarvikkeeksensa / tarvikkeekseen

tarvikkehikseen / tarvikkehiksensa / tarvikkeikseen / tarvikkeiksensa

Ess

-na

tarvikkeenamme

tarvikkehinamme / tarvikkeinamme

tarvikkeenanne

tarvikkehinanne / tarvikkeinanne

tarvikkeenansa / tarvikkeenaan

tarvikkehinansa / tarvikkehinaan / tarvikkeinansa / tarvikkeinaan

Abe

-tta

tarvikkeettamme

tarvikkehittamme / tarvikkeittamme

tarvikkeettanne

tarvikkehittanne / tarvikkeittanne

tarvikkeettansa / tarvikkeettaan

tarvikkehittansa / tarvikkehittaan / tarvikkeittansa / tarvikkeittaan

Com

-ne

-

tarvikkehinemme / tarvikkeinemme

-

tarvikkehinenne / tarvikkeinenne

-

tarvikkehineen / tarvikkehinensa / tarvikkeineen / tarvikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

tarvikkeemme

tarvikkeenne

tarvikkeensa

tarvikkeemme

tarvikkeenne

tarvikkeensa

Par

-ta

tarvikettamme

tarvikettanne

tarvikettansa / tarvikettaan

tarvikkeitamme / tarvikkehiamme

tarvikkeitanne / tarvikkehianne

tarvikkeitansa / tarvikkeitaan / tarvikkehiansa / tarvikkehiaan

Gen

-n

tarvikkeemme

tarvikkeenne

tarvikkeensa

tarvikkeittemme / tarvikkeidemme / tarvikkehiemme / tarvikkehittemme

tarvikkeittenne / tarvikkeidenne / tarvikkehienne / tarvikkehittenne

tarvikkeittensa / tarvikkeidensa / tarvikkehiensa / tarvikkehittensa

Ill

mihin

tarvikkeeseemme

tarvikkeeseenne

tarvikkeeseensa

tarvikkeisiimme / tarvikkeihimme / tarvikkehisimme

tarvikkeisiinne / tarvikkeihinne / tarvikkehisinne

tarvikkeisiinsa / tarvikkeihinsa / tarvikkehisinsa

Ine

-ssa

tarvikkeessamme

tarvikkeessanne

tarvikkeessansa / tarvikkeessaan

tarvikkehissamme / tarvikkeissamme

tarvikkehissanne / tarvikkeissanne

tarvikkehissansa / tarvikkehissaan / tarvikkeissansa / tarvikkeissaan

Ela

-sta

tarvikkeestamme

tarvikkeestanne

tarvikkeestansa / tarvikkeestaan

tarvikkehistamme / tarvikkeistamme

tarvikkehistanne / tarvikkeistanne

tarvikkehistansa / tarvikkehistaan / tarvikkeistansa / tarvikkeistaan

All

-lle

tarvikkeellemme

tarvikkeellenne

tarvikkeellensa / tarvikkeelleen

tarvikkehillemme / tarvikkeillemme

tarvikkehillenne / tarvikkeillenne

tarvikkehillensa / tarvikkehillean / tarvikkeillensa / tarvikkeillean

Ade

-lla

tarvikkeellamme

tarvikkeellanne

tarvikkeellansa / tarvikkeellaan

tarvikkehillamme / tarvikkeillamme

tarvikkehillanne / tarvikkeillanne

tarvikkehillansa / tarvikkehillaan / tarvikkeillansa / tarvikkeillaan

Abl

-lta

tarvikkeeltamme

tarvikkeeltanne

tarvikkeeltansa / tarvikkeeltaan

tarvikkehiltamme / tarvikkeiltamme

tarvikkehiltanne / tarvikkeiltanne

tarvikkehiltansa / tarvikkehiltaan / tarvikkeiltansa / tarvikkeiltaan

Tra

-ksi

tarvikkeeksemme

tarvikkeeksenne

tarvikkeeksensa / tarvikkeekseen

tarvikkehiksemme / tarvikkeiksemme

tarvikkehiksenne / tarvikkeiksenne

tarvikkehikseen / tarvikkehiksensa / tarvikkeikseen / tarvikkeiksensa

Ess

-na

tarvikkeenamme

tarvikkeenanne

tarvikkeenansa / tarvikkeenaan

tarvikkehinamme / tarvikkeinamme

tarvikkehinanne / tarvikkeinanne

tarvikkehinansa / tarvikkehinaan / tarvikkeinansa / tarvikkeinaan

Abe

-tta

tarvikkeettamme

tarvikkeettanne

tarvikkeettansa / tarvikkeettaan

tarvikkehittamme / tarvikkeittamme

tarvikkehittanne / tarvikkeittanne

tarvikkehittansa / tarvikkehittaan / tarvikkeittansa / tarvikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

tarvikkehinemme / tarvikkeinemme

tarvikkehinenne / tarvikkeinenne

tarvikkehineen / tarvikkehinensa / tarvikkeineen / tarvikkeinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiiviste

tiivisteet

Par

-ta

tiivistettä

tiivisteitä / tiivistehiä

Gen

-n

tiivisteen

tiivisteitten / tiivisteiden / tiivistehien / tiivistehitten

Ill

mihin

tiivisteeseen

tiivisteisiin / tiivisteihin / tiivistehisin

Ine

-ssa

tiivisteessä

tiivistehissä / tiivisteissä

Ela

-sta

tiivisteestä

tiivistehistä / tiivisteistä

All

-lle

tiivisteelle

tiivistehille / tiivisteille

Ade

-lla

tiivisteellä

tiivistehillä / tiivisteillä

Abl

-lta

tiivisteeltä

tiivistehiltä / tiivisteiltä

Tra

-ksi

tiivisteeksi

tiivistehiksi / tiivisteiksi

Ess

-na

tiivisteenä

tiivistehinä / tiivisteinä

Abe

-tta

tiivisteettä

tiivistehittä / tiivisteittä

Com

-ne

-

tiivistehine / tiivisteine

Ins

-in

-

tiivistehin / tiivistein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiiviste

tiivisteet

Par

-ta

tiivistettä

tiivisteitä / tiivistehiä

Gen

-n

tiivisteen

tiivisteitten / tiivisteiden / tiivistehien / tiivistehitten

Ill

mihin

tiivisteeseen

tiivisteisiin / tiivisteihin / tiivistehisin

Ine

-ssa

tiivisteessä

tiivistehissä / tiivisteissä

Ela

-sta

tiivisteestä

tiivistehistä / tiivisteistä

All

-lle

tiivisteelle

tiivistehille / tiivisteille

Ade

-lla

tiivisteellä

tiivistehillä / tiivisteillä

Abl

-lta

tiivisteeltä

tiivistehiltä / tiivisteiltä

Tra

-ksi

tiivisteeksi

tiivistehiksi / tiivisteiksi

Ess

-na

tiivisteenä

tiivistehinä / tiivisteinä

Abe

-tta

tiivisteettä

tiivistehittä / tiivisteittä

Com

-ne

-

tiivistehine / tiivisteine

Ins

-in

-

tiivistehin / tiivistein

sealant tiiviste, tiivistysaine
seal tiiviste, sinetti, hylje, vaakuna, merkki, eriste
gasket tiiviste
concentrate tiiviste, konsentraatti, väkevöite, mehutiiviste
packing pakkaus, pakkaaminen, tiiviste, tiivisteet, pakkausmateriaali, pehmuste
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; tmClass; ParaCrawl Corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba - Sentence Pair 345678; Tilde MODEL Corpus Puhdista ensin vanha tiiviste ja asenna sitten uusi tilalle. First clean the old seal and then install a new one in its place. Laita lasi tiiviisti kehyksiin ja täytä raot tiivistens-aineksin. Place the glass tightly into the frames and fill the gaps with sealant material. Pintakosteuden tulee olla alla 40, jotta tiiviste voidaan levittää. Surface moisture must be below 40% for the sealant to be applied. Tiivisteet, kumit, letkut. Gaskets, gum, flexible pipes. Tiiviste, suutinistukka; Tiivisterengas, suutinistukka. Seal Ring, nozzle holder Hose, fuel Throttle body. New! Tiiviste, suutinistukka; Tiivisterengas, suutinistukka (8). New!Seal Ring, nozzle holder; Seal Ring, injector temperature (2). NEW! Tiiviste, suutinistukka; Tiivisterengas, suutinistukka (9). Seal Ring, nozzle holder; Seal Ring, intake manifold pressu (1). Tiiviste on tarkoitettu käytettäväksi kuivaan, jäähdytettyyn ja puhdistettuun pintaan. The sealant is intended to be used on a dry, cooled, and cleaned surface. Tässä valmisteen kemikaalikestävässä materiaalissa on kuminen tiiviste. This chemical-resistant material of the product has a rubber seal. Tiiviste on valmistettu erittäin laadukkaista materiaaleista ja se kestää kovassakin käytössä. The sealant is made of high-quality materials and it withstands even heavy use. Show more arrow right

Wiktionary

seal, gasket - concentrate - weatherstrip tiivistenauha sealant tiivistysaine (computing, especially cryptography) hash hajautusarvo Show more arrow right tiivistää +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Tiiviste
tekniikassa esine tai materiaali kahden kappaleen välissä eristämässä virtaavia aineita sekoittumasta. Tiiviste
elintarvikkeena esimerkiksi mehutiiviste. Tiiviste tietotekniikka
tietotekniikan termi, hajautusarvo.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiivisteeni

tiivisteeni

tiivisteesi

tiivisteesi

tiivisteensä

tiivisteensä

Par

-ta

tiivistettäni

tiivisteitäni / tiivistehiäni

tiivistettäsi

tiivisteitäsi / tiivistehiäsi

tiivistettänsä / tiivistettään

tiivisteitänsä / tiivisteitään / tiivistehiänsä / tiivistehiään

Gen

-n

tiivisteeni

tiivisteitteni / tiivisteideni / tiivistehieni / tiivistehitteni

tiivisteesi

tiivisteittesi / tiivisteidesi / tiivistehiesi / tiivistehittesi

tiivisteensä

tiivisteittensä / tiivisteidensä / tiivistehiensä / tiivistehittensä

Ill

mihin

tiivisteeseeni

tiivisteisiini / tiivisteihini / tiivistehisini

tiivisteeseesi

tiivisteisiisi / tiivisteihisi / tiivistehisisi

tiivisteeseensä

tiivisteisiinsä / tiivisteihinsä / tiivistehisinsä

Ine

-ssa

tiivisteessäni

tiivistehissäni / tiivisteissäni

tiivisteessäsi

tiivistehissäsi / tiivisteissäsi

tiivisteessänsä / tiivisteessään

tiivistehissänsä / tiivistehissään / tiivisteissänsä / tiivisteissään

Ela

-sta

tiivisteestäni

tiivistehistäni / tiivisteistäni

tiivisteestäsi

tiivistehistäsi / tiivisteistäsi

tiivisteestänsä / tiivisteestään

tiivistehistänsä / tiivistehistään / tiivisteistänsä / tiivisteistään

All

-lle

tiivisteelleni

tiivistehilleni / tiivisteilleni

tiivisteellesi

tiivistehillesi / tiivisteillesi

tiivisteellensä / tiivisteelleen

tiivistehillensä / tiivistehilleän / tiivisteillensä / tiivisteilleän

Ade

-lla

tiivisteelläni

tiivistehilläni / tiivisteilläni

tiivisteelläsi

tiivistehilläsi / tiivisteilläsi

tiivisteellänsä / tiivisteellään

tiivistehillänsä / tiivistehillään / tiivisteillänsä / tiivisteillään

Abl

-lta

tiivisteeltäni

tiivistehiltäni / tiivisteiltäni

tiivisteeltäsi

tiivistehiltäsi / tiivisteiltäsi

tiivisteeltänsä / tiivisteeltään

tiivistehiltänsä / tiivistehiltään / tiivisteiltänsä / tiivisteiltään

Tra

-ksi

tiivisteekseni

tiivistehikseni / tiivisteikseni

tiivisteeksesi

tiivistehiksesi / tiivisteiksesi

tiivisteeksensä / tiivisteekseen

tiivistehikseen / tiivistehiksensä / tiivisteikseen / tiivisteiksensä

Ess

-na

tiivisteenäni

tiivistehinäni / tiivisteinäni

tiivisteenäsi

tiivistehinäsi / tiivisteinäsi

tiivisteenänsä / tiivisteenään

tiivistehinänsä / tiivistehinään / tiivisteinänsä / tiivisteinään

Abe

-tta

tiivisteettäni

tiivistehittäni / tiivisteittäni

tiivisteettäsi

tiivistehittäsi / tiivisteittäsi

tiivisteettänsä / tiivisteettään

tiivistehittänsä / tiivistehittään / tiivisteittänsä / tiivisteittään

Com

-ne

-

tiivistehineni / tiivisteineni

-

tiivistehinesi / tiivisteinesi

-

tiivistehineen / tiivistehinensä / tiivisteineen / tiivisteinensä

Singular

Plural

Nom

-

tiivisteeni

tiivisteesi

tiivisteensä

tiivisteeni

tiivisteesi

tiivisteensä

Par

-ta

tiivistettäni

tiivistettäsi

tiivistettänsä / tiivistettään

tiivisteitäni / tiivistehiäni

tiivisteitäsi / tiivistehiäsi

tiivisteitänsä / tiivisteitään / tiivistehiänsä / tiivistehiään

Gen

-n

tiivisteeni

tiivisteesi

tiivisteensä

tiivisteitteni / tiivisteideni / tiivistehieni / tiivistehitteni

tiivisteittesi / tiivisteidesi / tiivistehiesi / tiivistehittesi

tiivisteittensä / tiivisteidensä / tiivistehiensä / tiivistehittensä

Ill

mihin

tiivisteeseeni

tiivisteeseesi

tiivisteeseensä

tiivisteisiini / tiivisteihini / tiivistehisini

tiivisteisiisi / tiivisteihisi / tiivistehisisi

tiivisteisiinsä / tiivisteihinsä / tiivistehisinsä

Ine

-ssa

tiivisteessäni

tiivisteessäsi

tiivisteessänsä / tiivisteessään

tiivistehissäni / tiivisteissäni

tiivistehissäsi / tiivisteissäsi

tiivistehissänsä / tiivistehissään / tiivisteissänsä / tiivisteissään

Ela

-sta

tiivisteestäni

tiivisteestäsi

tiivisteestänsä / tiivisteestään

tiivistehistäni / tiivisteistäni

tiivistehistäsi / tiivisteistäsi

tiivistehistänsä / tiivistehistään / tiivisteistänsä / tiivisteistään

All

-lle

tiivisteelleni

tiivisteellesi

tiivisteellensä / tiivisteelleen

tiivistehilleni / tiivisteilleni

tiivistehillesi / tiivisteillesi

tiivistehillensä / tiivistehilleän / tiivisteillensä / tiivisteilleän

Ade

-lla

tiivisteelläni

tiivisteelläsi

tiivisteellänsä / tiivisteellään

tiivistehilläni / tiivisteilläni

tiivistehilläsi / tiivisteilläsi

tiivistehillänsä / tiivistehillään / tiivisteillänsä / tiivisteillään

Abl

-lta

tiivisteeltäni

tiivisteeltäsi

tiivisteeltänsä / tiivisteeltään

tiivistehiltäni / tiivisteiltäni

tiivistehiltäsi / tiivisteiltäsi

tiivistehiltänsä / tiivistehiltään / tiivisteiltänsä / tiivisteiltään

Tra

-ksi

tiivisteekseni

tiivisteeksesi

tiivisteeksensä / tiivisteekseen

tiivistehikseni / tiivisteikseni

tiivistehiksesi / tiivisteiksesi

tiivistehikseen / tiivistehiksensä / tiivisteikseen / tiivisteiksensä

Ess

-na

tiivisteenäni

tiivisteenäsi

tiivisteenänsä / tiivisteenään

tiivistehinäni / tiivisteinäni

tiivistehinäsi / tiivisteinäsi

tiivistehinänsä / tiivistehinään / tiivisteinänsä / tiivisteinään

Abe

-tta

tiivisteettäni

tiivisteettäsi

tiivisteettänsä / tiivisteettään

tiivistehittäni / tiivisteittäni

tiivistehittäsi / tiivisteittäsi

tiivistehittänsä / tiivistehittään / tiivisteittänsä / tiivisteittään

Com

-ne

-

-

-

tiivistehineni / tiivisteineni

tiivistehinesi / tiivisteinesi

tiivistehineen / tiivistehinensä / tiivisteineen / tiivisteinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiivisteemme

tiivisteemme

tiivisteenne

tiivisteenne

tiivisteensä

tiivisteensä

Par

-ta

tiivistettämme

tiivisteitämme / tiivistehiämme

tiivistettänne

tiivisteitänne / tiivistehiänne

tiivistettänsä / tiivistettään

tiivisteitänsä / tiivisteitään / tiivistehiänsä / tiivistehiään

Gen

-n

tiivisteemme

tiivisteittemme / tiivisteidemme / tiivistehiemme / tiivistehittemme

tiivisteenne

tiivisteittenne / tiivisteidenne / tiivistehienne / tiivistehittenne

tiivisteensä

tiivisteittensä / tiivisteidensä / tiivistehiensä / tiivistehittensä

Ill

mihin

tiivisteeseemme

tiivisteisiimme / tiivisteihimme / tiivistehisimme

tiivisteeseenne

tiivisteisiinne / tiivisteihinne / tiivistehisinne

tiivisteeseensä

tiivisteisiinsä / tiivisteihinsä / tiivistehisinsä

Ine

-ssa

tiivisteessämme

tiivistehissämme / tiivisteissämme

tiivisteessänne

tiivistehissänne / tiivisteissänne

tiivisteessänsä / tiivisteessään

tiivistehissänsä / tiivistehissään / tiivisteissänsä / tiivisteissään

Ela

-sta

tiivisteestämme

tiivistehistämme / tiivisteistämme

tiivisteestänne

tiivistehistänne / tiivisteistänne

tiivisteestänsä / tiivisteestään

tiivistehistänsä / tiivistehistään / tiivisteistänsä / tiivisteistään

All

-lle

tiivisteellemme

tiivistehillemme / tiivisteillemme

tiivisteellenne

tiivistehillenne / tiivisteillenne

tiivisteellensä / tiivisteelleen

tiivistehillensä / tiivistehilleän / tiivisteillensä / tiivisteilleän

Ade

-lla

tiivisteellämme

tiivistehillämme / tiivisteillämme

tiivisteellänne

tiivistehillänne / tiivisteillänne

tiivisteellänsä / tiivisteellään

tiivistehillänsä / tiivistehillään / tiivisteillänsä / tiivisteillään

Abl

-lta

tiivisteeltämme

tiivistehiltämme / tiivisteiltämme

tiivisteeltänne

tiivistehiltänne / tiivisteiltänne

tiivisteeltänsä / tiivisteeltään

tiivistehiltänsä / tiivistehiltään / tiivisteiltänsä / tiivisteiltään

Tra

-ksi

tiivisteeksemme

tiivistehiksemme / tiivisteiksemme

tiivisteeksenne

tiivistehiksenne / tiivisteiksenne

tiivisteeksensä / tiivisteekseen

tiivistehikseen / tiivistehiksensä / tiivisteikseen / tiivisteiksensä

Ess

-na

tiivisteenämme

tiivistehinämme / tiivisteinämme

tiivisteenänne

tiivistehinänne / tiivisteinänne

tiivisteenänsä / tiivisteenään

tiivistehinänsä / tiivistehinään / tiivisteinänsä / tiivisteinään

Abe

-tta

tiivisteettämme

tiivistehittämme / tiivisteittämme

tiivisteettänne

tiivistehittänne / tiivisteittänne

tiivisteettänsä / tiivisteettään

tiivistehittänsä / tiivistehittään / tiivisteittänsä / tiivisteittään

Com

-ne

-

tiivistehinemme / tiivisteinemme

-

tiivistehinenne / tiivisteinenne

-

tiivistehineen / tiivistehinensä / tiivisteineen / tiivisteinensä

Singular

Plural

Nom

-

tiivisteemme

tiivisteenne

tiivisteensä

tiivisteemme

tiivisteenne

tiivisteensä

Par

-ta

tiivistettämme

tiivistettänne

tiivistettänsä / tiivistettään

tiivisteitämme / tiivistehiämme

tiivisteitänne / tiivistehiänne

tiivisteitänsä / tiivisteitään / tiivistehiänsä / tiivistehiään

Gen

-n

tiivisteemme

tiivisteenne

tiivisteensä

tiivisteittemme / tiivisteidemme / tiivistehiemme / tiivistehittemme

tiivisteittenne / tiivisteidenne / tiivistehienne / tiivistehittenne

tiivisteittensä / tiivisteidensä / tiivistehiensä / tiivistehittensä

Ill

mihin

tiivisteeseemme

tiivisteeseenne

tiivisteeseensä

tiivisteisiimme / tiivisteihimme / tiivistehisimme

tiivisteisiinne / tiivisteihinne / tiivistehisinne

tiivisteisiinsä / tiivisteihinsä / tiivistehisinsä

Ine

-ssa

tiivisteessämme

tiivisteessänne

tiivisteessänsä / tiivisteessään

tiivistehissämme / tiivisteissämme

tiivistehissänne / tiivisteissänne

tiivistehissänsä / tiivistehissään / tiivisteissänsä / tiivisteissään

Ela

-sta

tiivisteestämme

tiivisteestänne

tiivisteestänsä / tiivisteestään

tiivistehistämme / tiivisteistämme

tiivistehistänne / tiivisteistänne

tiivistehistänsä / tiivistehistään / tiivisteistänsä / tiivisteistään

All

-lle

tiivisteellemme

tiivisteellenne

tiivisteellensä / tiivisteelleen

tiivistehillemme / tiivisteillemme

tiivistehillenne / tiivisteillenne

tiivistehillensä / tiivistehilleän / tiivisteillensä / tiivisteilleän

Ade

-lla

tiivisteellämme

tiivisteellänne

tiivisteellänsä / tiivisteellään

tiivistehillämme / tiivisteillämme

tiivistehillänne / tiivisteillänne

tiivistehillänsä / tiivistehillään / tiivisteillänsä / tiivisteillään

Abl

-lta

tiivisteeltämme

tiivisteeltänne

tiivisteeltänsä / tiivisteeltään

tiivistehiltämme / tiivisteiltämme

tiivistehiltänne / tiivisteiltänne

tiivistehiltänsä / tiivistehiltään / tiivisteiltänsä / tiivisteiltään

Tra

-ksi

tiivisteeksemme

tiivisteeksenne

tiivisteeksensä / tiivisteekseen

tiivistehiksemme / tiivisteiksemme

tiivistehiksenne / tiivisteiksenne

tiivistehikseen / tiivistehiksensä / tiivisteikseen / tiivisteiksensä

Ess

-na

tiivisteenämme

tiivisteenänne

tiivisteenänsä / tiivisteenään

tiivistehinämme / tiivisteinämme

tiivistehinänne / tiivisteinänne

tiivistehinänsä / tiivistehinään / tiivisteinänsä / tiivisteinään

Abe

-tta

tiivisteettämme

tiivisteettänne

tiivisteettänsä / tiivisteettään

tiivistehittämme / tiivisteittämme

tiivistehittänne / tiivisteittänne

tiivistehittänsä / tiivistehittään / tiivisteittänsä / tiivisteittään

Com

-ne

-

-

-

tiivistehinemme / tiivisteinemme

tiivistehinenne / tiivisteinenne

tiivistehineen / tiivistehinensä / tiivisteineen / tiivisteinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elintarvike

elintarvikkeet

Par

-ta

elintarviketta

elintarvikkeita / elintarvikkehia

Gen

-n

elintarvikkeen

elintarvikkeitten / elintarvikkeiden / elintarvikkehien / elintarvikkehitten

Ill

mihin

elintarvikkeeseen

elintarvikkeisiin / elintarvikkeihin / elintarvikkehisin

Ine

-ssa

elintarvikkeessa

elintarvikkehissa / elintarvikkeissa

Ela

-sta

elintarvikkeesta

elintarvikkehista / elintarvikkeista

All

-lle

elintarvikkeelle

elintarvikkehille / elintarvikkeille

Ade

-lla

elintarvikkeella

elintarvikkehilla / elintarvikkeilla

Abl

-lta

elintarvikkeelta

elintarvikkehilta / elintarvikkeilta

Tra

-ksi

elintarvikkeeksi

elintarvikkehiksi / elintarvikkeiksi

Ess

-na

elintarvikkeena

elintarvikkehina / elintarvikkeina

Abe

-tta

elintarvikkeetta

elintarvikkehitta / elintarvikkeitta

Com

-ne

-

elintarvikkehine / elintarvikkeine

Ins

-in

-

elintarvikkehin / elintarvikkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elintarvike

elintarvikkeet

Par

-ta

elintarviketta

elintarvikkeita / elintarvikkehia

Gen

-n

elintarvikkeen

elintarvikkeitten / elintarvikkeiden / elintarvikkehien / elintarvikkehitten

Ill

mihin

elintarvikkeeseen

elintarvikkeisiin / elintarvikkeihin / elintarvikkehisin

Ine

-ssa

elintarvikkeessa

elintarvikkehissa / elintarvikkeissa

Ela

-sta

elintarvikkeesta

elintarvikkehista / elintarvikkeista

All

-lle

elintarvikkeelle

elintarvikkehille / elintarvikkeille

Ade

-lla

elintarvikkeella

elintarvikkehilla / elintarvikkeilla

Abl

-lta

elintarvikkeelta

elintarvikkehilta / elintarvikkeilta

Tra

-ksi

elintarvikkeeksi

elintarvikkehiksi / elintarvikkeiksi

Ess

-na

elintarvikkeena

elintarvikkehina / elintarvikkeina

Abe

-tta

elintarvikkeetta

elintarvikkehitta / elintarvikkeitta

Com

-ne

-

elintarvikkehine / elintarvikkeine

Ins

-in

-

elintarvikkehin / elintarvikkein

foodstuff elintarvike, ruoka-aine
Grocery
Grocery
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; tmClass; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 11071-1; Europarl V7, sentence 38900; Tatoeba, sentence 3711371; Tatoeba corpus; OpenSubtitles2018, sentence 142774; Tatoeba, sentence 3845304 Elintarvike oli hyvin pakattu. The food was well packed. Elintarvike loppui kesken juhlien. We ran out of food during the party. Elintarvikes-ja henkilövaaat. Food and body weighing apparatus. Elintarvike on hyvin säilyvä, käytännössä muuttumaton tuote. Food is a very durable product, practically unchanged. Ostan elintarvikkeita kaupasta. I buy groceries from the store. Elintarvikkeita tulisi säilyttää oikein. Perishable goods should be stored correctly. Haluan ostaa terveellistä elintarviketta. I want to buy healthy food. Tarvitsen lisää elintarvikkeita keittoon. I need more ingredients for the soup. Haluan ostaa terveellisiä elintarvikkeita. I want to buy healthy food. Saanko avun etsiessäni tiettyä elintarviketta? Can I get help finding a specific food item? Show more arrow right

Wiktionary

groceries (food bought and sold in grocery). foodstuff (things edible) Show more arrow right elintarvikeapuelintarvikehallintoelintarvikehuoltoelintarvikehygieenikkoelintarvikehygieniaelintarvikeinsinöörielintarvikekauppaelintarvikekemiaelintarvikekioskielintarvikekorttielintarvikeliikeelintarvikemikrobiologiaelintarvikemuovielintarvikeomavaraisuuselintarvikepolitiikkaelintarvikepulaelintarviketalouselintarviketekniikkaelintarviketeknikkoelintarviketeknologiaelintarviketeollisuuselintarviketiedeelintarviketuotantoelintarviketyöläinenelintarviketyöntekijäelintarvikevalvontaelintarvikeväri Show more arrow right elin- +‎ tarvike Show more arrow right

Wikipedia

Food Food is what people and animals eat to live. Food usually comes from animals and plants. It is eaten by living things to provide energy and nutrition. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elintarvikkeeni

elintarvikkeeni

elintarvikkeesi

elintarvikkeesi

elintarvikkeensa

elintarvikkeensa

Par

-ta

elintarvikettani

elintarvikkeitani / elintarvikkehiani

elintarvikettasi

elintarvikkeitasi / elintarvikkehiasi

elintarvikettansa / elintarvikettaan

elintarvikkeitansa / elintarvikkeitaan / elintarvikkehiansa / elintarvikkehiaan

Gen

-n

elintarvikkeeni

elintarvikkeitteni / elintarvikkeideni / elintarvikkehieni / elintarvikkehitteni

elintarvikkeesi

elintarvikkeittesi / elintarvikkeidesi / elintarvikkehiesi / elintarvikkehittesi

elintarvikkeensa

elintarvikkeittensa / elintarvikkeidensa / elintarvikkehiensa / elintarvikkehittensa

Ill

mihin

elintarvikkeeseeni

elintarvikkeisiini / elintarvikkeihini / elintarvikkehisini

elintarvikkeeseesi

elintarvikkeisiisi / elintarvikkeihisi / elintarvikkehisisi

elintarvikkeeseensa

elintarvikkeisiinsa / elintarvikkeihinsa / elintarvikkehisinsa

Ine

-ssa

elintarvikkeessani

elintarvikkehissani / elintarvikkeissani

elintarvikkeessasi

elintarvikkehissasi / elintarvikkeissasi

elintarvikkeessansa / elintarvikkeessaan

elintarvikkehissansa / elintarvikkehissaan / elintarvikkeissansa / elintarvikkeissaan

Ela

-sta

elintarvikkeestani

elintarvikkehistani / elintarvikkeistani

elintarvikkeestasi

elintarvikkehistasi / elintarvikkeistasi

elintarvikkeestansa / elintarvikkeestaan

elintarvikkehistansa / elintarvikkehistaan / elintarvikkeistansa / elintarvikkeistaan

All

-lle

elintarvikkeelleni

elintarvikkehilleni / elintarvikkeilleni

elintarvikkeellesi

elintarvikkehillesi / elintarvikkeillesi

elintarvikkeellensa / elintarvikkeelleen

elintarvikkehillensa / elintarvikkehillean / elintarvikkeillensa / elintarvikkeillean

Ade

-lla

elintarvikkeellani

elintarvikkehillani / elintarvikkeillani

elintarvikkeellasi

elintarvikkehillasi / elintarvikkeillasi

elintarvikkeellansa / elintarvikkeellaan

elintarvikkehillansa / elintarvikkehillaan / elintarvikkeillansa / elintarvikkeillaan

Abl

-lta

elintarvikkeeltani

elintarvikkehiltani / elintarvikkeiltani

elintarvikkeeltasi

elintarvikkehiltasi / elintarvikkeiltasi

elintarvikkeeltansa / elintarvikkeeltaan

elintarvikkehiltansa / elintarvikkehiltaan / elintarvikkeiltansa / elintarvikkeiltaan

Tra

-ksi

elintarvikkeekseni

elintarvikkehikseni / elintarvikkeikseni

elintarvikkeeksesi

elintarvikkehiksesi / elintarvikkeiksesi

elintarvikkeeksensa / elintarvikkeekseen

elintarvikkehikseen / elintarvikkehiksensa / elintarvikkeikseen / elintarvikkeiksensa

Ess

-na

elintarvikkeenani

elintarvikkehinani / elintarvikkeinani

elintarvikkeenasi

elintarvikkehinasi / elintarvikkeinasi

elintarvikkeenansa / elintarvikkeenaan

elintarvikkehinansa / elintarvikkehinaan / elintarvikkeinansa / elintarvikkeinaan

Abe

-tta

elintarvikkeettani

elintarvikkehittani / elintarvikkeittani

elintarvikkeettasi

elintarvikkehittasi / elintarvikkeittasi

elintarvikkeettansa / elintarvikkeettaan

elintarvikkehittansa / elintarvikkehittaan / elintarvikkeittansa / elintarvikkeittaan

Com

-ne

-

elintarvikkehineni / elintarvikkeineni

-

elintarvikkehinesi / elintarvikkeinesi

-

elintarvikkehineen / elintarvikkehinensa / elintarvikkeineen / elintarvikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

elintarvikkeeni

elintarvikkeesi

elintarvikkeensa

elintarvikkeeni

elintarvikkeesi

elintarvikkeensa

Par

-ta

elintarvikettani

elintarvikettasi

elintarvikettansa / elintarvikettaan

elintarvikkeitani / elintarvikkehiani

elintarvikkeitasi / elintarvikkehiasi

elintarvikkeitansa / elintarvikkeitaan / elintarvikkehiansa / elintarvikkehiaan

Gen

-n

elintarvikkeeni

elintarvikkeesi

elintarvikkeensa

elintarvikkeitteni / elintarvikkeideni / elintarvikkehieni / elintarvikkehitteni

elintarvikkeittesi / elintarvikkeidesi / elintarvikkehiesi / elintarvikkehittesi

elintarvikkeittensa / elintarvikkeidensa / elintarvikkehiensa / elintarvikkehittensa

Ill

mihin

elintarvikkeeseeni

elintarvikkeeseesi

elintarvikkeeseensa

elintarvikkeisiini / elintarvikkeihini / elintarvikkehisini

elintarvikkeisiisi / elintarvikkeihisi / elintarvikkehisisi

elintarvikkeisiinsa / elintarvikkeihinsa / elintarvikkehisinsa

Ine

-ssa

elintarvikkeessani

elintarvikkeessasi

elintarvikkeessansa / elintarvikkeessaan

elintarvikkehissani / elintarvikkeissani

elintarvikkehissasi / elintarvikkeissasi

elintarvikkehissansa / elintarvikkehissaan / elintarvikkeissansa / elintarvikkeissaan

Ela

-sta

elintarvikkeestani

elintarvikkeestasi

elintarvikkeestansa / elintarvikkeestaan

elintarvikkehistani / elintarvikkeistani

elintarvikkehistasi / elintarvikkeistasi

elintarvikkehistansa / elintarvikkehistaan / elintarvikkeistansa / elintarvikkeistaan

All

-lle

elintarvikkeelleni

elintarvikkeellesi

elintarvikkeellensa / elintarvikkeelleen

elintarvikkehilleni / elintarvikkeilleni

elintarvikkehillesi / elintarvikkeillesi

elintarvikkehillensa / elintarvikkehillean / elintarvikkeillensa / elintarvikkeillean

Ade

-lla

elintarvikkeellani

elintarvikkeellasi

elintarvikkeellansa / elintarvikkeellaan

elintarvikkehillani / elintarvikkeillani

elintarvikkehillasi / elintarvikkeillasi

elintarvikkehillansa / elintarvikkehillaan / elintarvikkeillansa / elintarvikkeillaan

Abl

-lta

elintarvikkeeltani

elintarvikkeeltasi

elintarvikkeeltansa / elintarvikkeeltaan

elintarvikkehiltani / elintarvikkeiltani

elintarvikkehiltasi / elintarvikkeiltasi

elintarvikkehiltansa / elintarvikkehiltaan / elintarvikkeiltansa / elintarvikkeiltaan

Tra

-ksi

elintarvikkeekseni

elintarvikkeeksesi

elintarvikkeeksensa / elintarvikkeekseen

elintarvikkehikseni / elintarvikkeikseni

elintarvikkehiksesi / elintarvikkeiksesi

elintarvikkehikseen / elintarvikkehiksensa / elintarvikkeikseen / elintarvikkeiksensa

Ess

-na

elintarvikkeenani

elintarvikkeenasi

elintarvikkeenansa / elintarvikkeenaan

elintarvikkehinani / elintarvikkeinani

elintarvikkehinasi / elintarvikkeinasi

elintarvikkehinansa / elintarvikkehinaan / elintarvikkeinansa / elintarvikkeinaan

Abe

-tta

elintarvikkeettani

elintarvikkeettasi

elintarvikkeettansa / elintarvikkeettaan

elintarvikkehittani / elintarvikkeittani

elintarvikkehittasi / elintarvikkeittasi

elintarvikkehittansa / elintarvikkehittaan / elintarvikkeittansa / elintarvikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

elintarvikkehineni / elintarvikkeineni

elintarvikkehinesi / elintarvikkeinesi

elintarvikkehineen / elintarvikkehinensa / elintarvikkeineen / elintarvikkeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elintarvikkeemme

elintarvikkeemme

elintarvikkeenne

elintarvikkeenne

elintarvikkeensa

elintarvikkeensa

Par

-ta

elintarvikettamme

elintarvikkeitamme / elintarvikkehiamme

elintarvikettanne

elintarvikkeitanne / elintarvikkehianne

elintarvikettansa / elintarvikettaan

elintarvikkeitansa / elintarvikkeitaan / elintarvikkehiansa / elintarvikkehiaan

Gen

-n

elintarvikkeemme

elintarvikkeittemme / elintarvikkeidemme / elintarvikkehiemme / elintarvikkehittemme

elintarvikkeenne

elintarvikkeittenne / elintarvikkeidenne / elintarvikkehienne / elintarvikkehittenne

elintarvikkeensa

elintarvikkeittensa / elintarvikkeidensa / elintarvikkehiensa / elintarvikkehittensa

Ill

mihin

elintarvikkeeseemme

elintarvikkeisiimme / elintarvikkeihimme / elintarvikkehisimme

elintarvikkeeseenne

elintarvikkeisiinne / elintarvikkeihinne / elintarvikkehisinne

elintarvikkeeseensa

elintarvikkeisiinsa / elintarvikkeihinsa / elintarvikkehisinsa

Ine

-ssa

elintarvikkeessamme

elintarvikkehissamme / elintarvikkeissamme

elintarvikkeessanne

elintarvikkehissanne / elintarvikkeissanne

elintarvikkeessansa / elintarvikkeessaan

elintarvikkehissansa / elintarvikkehissaan / elintarvikkeissansa / elintarvikkeissaan

Ela

-sta

elintarvikkeestamme

elintarvikkehistamme / elintarvikkeistamme

elintarvikkeestanne

elintarvikkehistanne / elintarvikkeistanne

elintarvikkeestansa / elintarvikkeestaan

elintarvikkehistansa / elintarvikkehistaan / elintarvikkeistansa / elintarvikkeistaan

All

-lle

elintarvikkeellemme

elintarvikkehillemme / elintarvikkeillemme

elintarvikkeellenne

elintarvikkehillenne / elintarvikkeillenne

elintarvikkeellensa / elintarvikkeelleen

elintarvikkehillensa / elintarvikkehillean / elintarvikkeillensa / elintarvikkeillean

Ade

-lla

elintarvikkeellamme

elintarvikkehillamme / elintarvikkeillamme

elintarvikkeellanne

elintarvikkehillanne / elintarvikkeillanne

elintarvikkeellansa / elintarvikkeellaan

elintarvikkehillansa / elintarvikkehillaan / elintarvikkeillansa / elintarvikkeillaan

Abl

-lta

elintarvikkeeltamme

elintarvikkehiltamme / elintarvikkeiltamme

elintarvikkeeltanne

elintarvikkehiltanne / elintarvikkeiltanne

elintarvikkeeltansa / elintarvikkeeltaan

elintarvikkehiltansa / elintarvikkehiltaan / elintarvikkeiltansa / elintarvikkeiltaan

Tra

-ksi

elintarvikkeeksemme

elintarvikkehiksemme / elintarvikkeiksemme

elintarvikkeeksenne

elintarvikkehiksenne / elintarvikkeiksenne

elintarvikkeeksensa / elintarvikkeekseen

elintarvikkehikseen / elintarvikkehiksensa / elintarvikkeikseen / elintarvikkeiksensa

Ess

-na

elintarvikkeenamme

elintarvikkehinamme / elintarvikkeinamme

elintarvikkeenanne

elintarvikkehinanne / elintarvikkeinanne

elintarvikkeenansa / elintarvikkeenaan

elintarvikkehinansa / elintarvikkehinaan / elintarvikkeinansa / elintarvikkeinaan

Abe

-tta

elintarvikkeettamme

elintarvikkehittamme / elintarvikkeittamme

elintarvikkeettanne

elintarvikkehittanne / elintarvikkeittanne

elintarvikkeettansa / elintarvikkeettaan

elintarvikkehittansa / elintarvikkehittaan / elintarvikkeittansa / elintarvikkeittaan

Com

-ne

-

elintarvikkehinemme / elintarvikkeinemme

-

elintarvikkehinenne / elintarvikkeinenne

-

elintarvikkehineen / elintarvikkehinensa / elintarvikkeineen / elintarvikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

elintarvikkeemme

elintarvikkeenne

elintarvikkeensa

elintarvikkeemme

elintarvikkeenne

elintarvikkeensa

Par

-ta

elintarvikettamme

elintarvikettanne

elintarvikettansa / elintarvikettaan

elintarvikkeitamme / elintarvikkehiamme

elintarvikkeitanne / elintarvikkehianne

elintarvikkeitansa / elintarvikkeitaan / elintarvikkehiansa / elintarvikkehiaan

Gen

-n

elintarvikkeemme

elintarvikkeenne

elintarvikkeensa

elintarvikkeittemme / elintarvikkeidemme / elintarvikkehiemme / elintarvikkehittemme

elintarvikkeittenne / elintarvikkeidenne / elintarvikkehienne / elintarvikkehittenne

elintarvikkeittensa / elintarvikkeidensa / elintarvikkehiensa / elintarvikkehittensa

Ill

mihin

elintarvikkeeseemme

elintarvikkeeseenne

elintarvikkeeseensa

elintarvikkeisiimme / elintarvikkeihimme / elintarvikkehisimme

elintarvikkeisiinne / elintarvikkeihinne / elintarvikkehisinne

elintarvikkeisiinsa / elintarvikkeihinsa / elintarvikkehisinsa

Ine

-ssa

elintarvikkeessamme

elintarvikkeessanne

elintarvikkeessansa / elintarvikkeessaan

elintarvikkehissamme / elintarvikkeissamme

elintarvikkehissanne / elintarvikkeissanne

elintarvikkehissansa / elintarvikkehissaan / elintarvikkeissansa / elintarvikkeissaan

Ela

-sta

elintarvikkeestamme

elintarvikkeestanne

elintarvikkeestansa / elintarvikkeestaan

elintarvikkehistamme / elintarvikkeistamme

elintarvikkehistanne / elintarvikkeistanne

elintarvikkehistansa / elintarvikkehistaan / elintarvikkeistansa / elintarvikkeistaan

All

-lle

elintarvikkeellemme

elintarvikkeellenne

elintarvikkeellensa / elintarvikkeelleen

elintarvikkehillemme / elintarvikkeillemme

elintarvikkehillenne / elintarvikkeillenne

elintarvikkehillensa / elintarvikkehillean / elintarvikkeillensa / elintarvikkeillean

Ade

-lla

elintarvikkeellamme

elintarvikkeellanne

elintarvikkeellansa / elintarvikkeellaan

elintarvikkehillamme / elintarvikkeillamme

elintarvikkehillanne / elintarvikkeillanne

elintarvikkehillansa / elintarvikkehillaan / elintarvikkeillansa / elintarvikkeillaan

Abl

-lta

elintarvikkeeltamme

elintarvikkeeltanne

elintarvikkeeltansa / elintarvikkeeltaan

elintarvikkehiltamme / elintarvikkeiltamme

elintarvikkehiltanne / elintarvikkeiltanne

elintarvikkehiltansa / elintarvikkehiltaan / elintarvikkeiltansa / elintarvikkeiltaan

Tra

-ksi

elintarvikkeeksemme

elintarvikkeeksenne

elintarvikkeeksensa / elintarvikkeekseen

elintarvikkehiksemme / elintarvikkeiksemme

elintarvikkehiksenne / elintarvikkeiksenne

elintarvikkehikseen / elintarvikkehiksensa / elintarvikkeikseen / elintarvikkeiksensa

Ess

-na

elintarvikkeenamme

elintarvikkeenanne

elintarvikkeenansa / elintarvikkeenaan

elintarvikkehinamme / elintarvikkeinamme

elintarvikkehinanne / elintarvikkeinanne

elintarvikkehinansa / elintarvikkehinaan / elintarvikkeinansa / elintarvikkeinaan

Abe

-tta

elintarvikkeettamme

elintarvikkeettanne

elintarvikkeettansa / elintarvikkeettaan

elintarvikkehittamme / elintarvikkeittamme

elintarvikkehittanne / elintarvikkeittanne

elintarvikkehittansa / elintarvikkehittaan / elintarvikkeittansa / elintarvikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

elintarvikkehinemme / elintarvikkeinemme

elintarvikkehinenne / elintarvikkeinenne

elintarvikkehineen / elintarvikkehinensa / elintarvikkeineen / elintarvikkeinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

dieetti

dieetit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

dieetin

dieettien

Ill

mihin

dieettiin

Solve

Ine

-ssa

dieeteissä

Solve

Ela

-sta

dieetistä

dieeteistä

All

-lle

dieetille

Solve

Ade

-lla

dieetillä

dieeteillä

Abl

-lta

dieetiltä

dieeteiltä

Tra

-ksi

dieeteiksi

Solve

Ess

-na

dieettinä

dieetteinä

Abe

-tta

dieetittä

dieeteittä

Com

-ne

-

dieetteine

Ins

-in

-

dieetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

dieetti

dieetit

Par

-ta

Gen

-n

dieetin

dieettien

Ill

mihin

dieettiin

Ine

-ssa

dieeteissä

Ela

-sta

dieetistä

dieeteistä

All

-lle

dieetille

Ade

-lla

dieetillä

dieeteillä

Abl

-lta

dieetiltä

dieeteiltä

Tra

-ksi

dieeteiksi

Ess

-na

dieettinä

dieetteinä

Abe

-tta

dieetittä

dieeteittä

Com

-ne

-

dieetteine

Ins

-in

-

dieetein

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

Solve

Ine

-ssa

elimissä

Solve

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

Solve

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimiksi

Solve

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

Ine

-ssa

elimissä

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimiksi

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

Singular

Plural

Nom

-

tarvike

tarvikkeet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tarvikkeen

tarvikkeitten / tarvikkeiden / tarvikkehien / tarvikkehitten

Ill

mihin

tarvikkeeseen

Solve

Ine

-ssa

tarvikkehissa / tarvikkeissa

Solve

Ela

-sta

tarvikkeesta

tarvikkehista / tarvikkeista

All

-lle

tarvikkeelle

Solve

Ade

-lla

tarvikkeella

tarvikkehilla / tarvikkeilla

Abl

-lta

tarvikkeelta

tarvikkehilta / tarvikkeilta

Tra

-ksi

tarvikkehiksi / tarvikkeiksi

Solve

Ess

-na

tarvikkeena

tarvikkehina / tarvikkeina

Abe

-tta

tarvikkeetta

tarvikkehitta / tarvikkeitta

Com

-ne

-

tarvikkehine / tarvikkeine

Ins

-in

-

tarvikkehin / tarvikkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarvike

tarvikkeet

Par

-ta

Gen

-n

tarvikkeen

tarvikkeitten / tarvikkeiden / tarvikkehien / tarvikkehitten

Ill

mihin

tarvikkeeseen

Ine

-ssa

tarvikkehissa / tarvikkeissa

Ela

-sta

tarvikkeesta

tarvikkehista / tarvikkeista

All

-lle

tarvikkeelle

Ade

-lla

tarvikkeella

tarvikkehilla / tarvikkeilla

Abl

-lta

tarvikkeelta

tarvikkehilta / tarvikkeilta

Tra

-ksi

tarvikkehiksi / tarvikkeiksi

Ess

-na

tarvikkeena

tarvikkehina / tarvikkeina

Abe

-tta

tarvikkeetta

tarvikkehitta / tarvikkeitta

Com

-ne

-

tarvikkehine / tarvikkeine

Ins

-in

-

tarvikkehin / tarvikkein

Singular

Plural

Nom

-

tiiviste

tiivisteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tiivisteen

tiivisteitten / tiivisteiden / tiivistehien / tiivistehitten

Ill

mihin

tiivisteeseen

Solve

Ine

-ssa

tiivistehissä / tiivisteissä

Solve

Ela

-sta

tiivisteestä

tiivistehistä / tiivisteistä

All

-lle

tiivisteelle

Solve

Ade

-lla

tiivisteellä

tiivistehillä / tiivisteillä

Abl

-lta

tiivisteeltä

tiivistehiltä / tiivisteiltä

Tra

-ksi

tiivistehiksi / tiivisteiksi

Solve

Ess

-na

tiivisteenä

tiivistehinä / tiivisteinä

Abe

-tta

tiivisteettä

tiivistehittä / tiivisteittä

Com

-ne

-

tiivistehine / tiivisteine

Ins

-in

-

tiivistehin / tiivistein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiiviste

tiivisteet

Par

-ta

Gen

-n

tiivisteen

tiivisteitten / tiivisteiden / tiivistehien / tiivistehitten

Ill

mihin

tiivisteeseen

Ine

-ssa

tiivistehissä / tiivisteissä

Ela

-sta

tiivisteestä

tiivistehistä / tiivisteistä

All

-lle

tiivisteelle

Ade

-lla

tiivisteellä

tiivistehillä / tiivisteillä

Abl

-lta

tiivisteeltä

tiivistehiltä / tiivisteiltä

Tra

-ksi

tiivistehiksi / tiivisteiksi

Ess

-na

tiivisteenä

tiivistehinä / tiivisteinä

Abe

-tta

tiivisteettä

tiivistehittä / tiivisteittä

Com

-ne

-

tiivistehine / tiivisteine

Ins

-in

-

tiivistehin / tiivistein

Singular

Plural

Nom

-

elintarvike

elintarvikkeet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

elintarvikkeen

elintarvikkeitten / elintarvikkeiden / elintarvikkehien / elintarvikkehitten

Ill

mihin

elintarvikkeeseen

Solve

Ine

-ssa

elintarvikkehissa / elintarvikkeissa

Solve

Ela

-sta

elintarvikkeesta

elintarvikkehista / elintarvikkeista

All

-lle

elintarvikkeelle

Solve

Ade

-lla

elintarvikkeella

elintarvikkehilla / elintarvikkeilla

Abl

-lta

elintarvikkeelta

elintarvikkehilta / elintarvikkeilta

Tra

-ksi

elintarvikkehiksi / elintarvikkeiksi

Solve

Ess

-na

elintarvikkeena

elintarvikkehina / elintarvikkeina

Abe

-tta

elintarvikkeetta

elintarvikkehitta / elintarvikkeitta

Com

-ne

-

elintarvikkehine / elintarvikkeine

Ins

-in

-

elintarvikkehin / elintarvikkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elintarvike

elintarvikkeet

Par

-ta

Gen

-n

elintarvikkeen

elintarvikkeitten / elintarvikkeiden / elintarvikkehien / elintarvikkehitten

Ill

mihin

elintarvikkeeseen

Ine

-ssa

elintarvikkehissa / elintarvikkeissa

Ela

-sta

elintarvikkeesta

elintarvikkehista / elintarvikkeista

All

-lle

elintarvikkeelle

Ade

-lla

elintarvikkeella

elintarvikkehilla / elintarvikkeilla

Abl

-lta

elintarvikkeelta

elintarvikkehilta / elintarvikkeilta

Tra

-ksi

elintarvikkehiksi / elintarvikkeiksi

Ess

-na

elintarvikkeena

elintarvikkehina / elintarvikkeina

Abe

-tta

elintarvikkeetta

elintarvikkehitta / elintarvikkeitta

Com

-ne

-

elintarvikkehine / elintarvikkeine

Ins

-in

-

elintarvikkehin / elintarvikkein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept