Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

toi toi   Pron Dem Sg Nom
tuoda   V Act Ind Prt Sg3

toi, Pronoun Demonstrative Singular Nominative

up ↑

Translations & synonyms

disclose paljastaa, kertoa, tuoda esiin, tuoda ilmi
reveal paljastaa, osoittaa, kertoa, tuoda ilmi
brought
brought the
brought to
brought a
launched

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(pbyybdhvny) Flabalz bs ghb (“gung”).

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gbb.
Source: Jvxgvbanel

tuoda, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i tuon en tuo
ii tuot et tuo
iii tuo ei tuo
Plural
i tuomme / tuodaan emme tuo / ei tuoda
ii tuotte ette tuo
iii tuovat eivät tuo

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i toin en tuonut
ii toit et tuonut
iii toi ei tuonut
Plural
i toimme / tuotiin emme tuoneet / ei tuotu
ii toitte ette tuoneet
iii toivat eivät tuoneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen tuonut en ole tuonut
ii olet tuonut et ole tuonut
iii on tuonut ei ole tuonut
Plural
i olemme tuoneet emme ole tuoneet
ii olette tuoneet ette ole tuoneet
iii ovat tuoneet eivät ole tuoneet
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
gb oevat, trg

(~ (znnuna)) gb vzcbeg

Synonyms:
(gb trg) unxrn
Antonyms:
(gb oevat, trg) ivrqä
Derived terms:
abhaf
ghbwn
ghbagv
ireof
snpgvgvir ghbggnn
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gbbqnx, sebz Cebgb-Henyvp gbkr-. Znlor bevtvanyyl n obeebjvat sebz Cebgb-Vaqb-Rhebcrna qru₃- (“gb tvir”). Pbtangr jvgu Remln туемс (ghwrzf), Uhatnevna gbwvx.
Source: Jvxgvbanel

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin tuonut en ollut tuonut
ii olit tuonut et ollut tuonut
iii oli tuonut ei ollut tuonut
Plural
i olimme tuoneet emme olleet tuoneet
ii olitte tuoneet ette olleet tuoneet
iii olivat tuoneet eivät olleet tuoneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i toisin en toisi
ii toisit et toisi
iii toisi ei toisi
Plural
i toisimme emme toisi
ii toisitte ette toisi
iii toisivat eivät toisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i tuonen en tuone
ii tuonet et tuone
iii tuonee ei tuone
Plural
i tuonemme emme tuone
ii tuonette ette tuone
iii tuonevat eivät tuone

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin tuonut en olisi tuonut
ii olisit tuonut et olisi tuonut
iii olisi tuonut ei olisi tuonut
Plural
i olisimme tuoneet emme olisi tuoneet
ii olisitte tuoneet ette olisi tuoneet
iii olisivat tuoneet eivät olisi tuoneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen tuonut en liene tuonut
ii lienet tuonut et liene tuonut
iii lienee tuonut ei liene tuonut
Plural
i lienemme tuoneet emme liene tuoneet
ii lienette tuoneet ette liene tuoneet
iii lienevät tuoneet eivät liene tuoneet

Imperative

Singular
i -
ii tuo
iii tuokoon
Plural
i tuokaamme
ii tuokaa
iii tuokoot

Infinitive I

Nom - tuoda
Tra -ksi tuodaksensa / tuodakseen

Infinitive II

Ine -ssa tuodessa
Ins -in tuoden
Ine -ssa tuotaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - tuominen
Par -ta tuomista

Infinitive III

Ill mihin tuomaan
Ine -ssa tuomassa
Ela -sta tuomasta
Ade -lla tuomalla
Abe -tta tuomatta
Ins -in tuoman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

tuomaisillaan / tuomaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present tuodaan ei tuoda
Imperfect tuotiin ei tuotu
Potential tuotaneen ei tuotane
Conditional tuotaisiin ei tuotaisi
Imperative Present tuotakoon älköön tuotako
Imperative Perfect olkoon tuotu älköön olko tuotu

Participle

ActivePassive
1st tuova tuotava
2nd tuonut tuotu
3rd tuoma -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept