logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

annostella, verb

Word analysis
annostelemaan

annostelemaan

annostella

Verb, Active voice Infinitive with suffix ma Singular Illative

annostella

Verb, Participle with suffix ma Singular Illative

annos

Noun, Singular Nominative

+ tele

Noun, Singular Nominative

+ maa

Noun, Singular Genitive

annos

Noun, Singular Nominative

+ tele

Noun, Pref

+ maa

Noun, Singular Genitive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

To dose. To apportion (to divide into portions and distribute). Show more arrow right From annostaa +‎ -ella. Show more arrow right
administered
to ration out annostella, jakaa
to measure out mitata, annostella
administered by
be dispensed
dispensed
dosed
Show more arrow right
OPUS; OPUS 100; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; EMEA0.3; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Lääkäri opetti minut annostelemaan insuliinia oikein. The doctor taught me how to dose insulin correctly. Apteekkari opetti minua annostelemaan lääkettä oikein. The pharmacist taught me to administer the medication correctly. Annostelen kamaa. I stretching bottles, Ma. Annostele lääke ruuan kanssa. Administer the medication with food. Minä annostelen nyt. I serve sloppy joe now. Muista annostella lääke maltilla. Remember to administer the medication in moderation. Annostele ruokaan sekoitettuna. To be administered with food. Älä annostele liikaa lääkettä kerralla. Do not dose too much medication at once. Kauniiden naisten annostelemana. Fed to ' em by beautiful women. Annostele se oikein ennen nukkumaanmenoa. Measure out the medication correctly before going to bed. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

annostelen

en annostele

ii

annostelet

et annostele

iii

annostelee

ei annostele

Plural

Positive

Negative

i

annostelemme / annostellaan

emme annostele / ei annostella

ii

annostelette

ette annostele

iii

annostelevat

eivät annostele

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

annostelin

en annostellut

ii

annostelit

et annostellut

iii

annosteli

ei annostellut

Plural

Positive

Negative

i

annostelimme / annosteltiin

emme annostelleet / ei annosteltu

ii

annostelitte

ette annostelleet

iii

annostelivat

eivät annostelleet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen annostellut

en ole annostellut

ii

olet annostellut

et ole annostellut

iii

on annostellut

ei ole annostellut

Plural

Positive

Negative

i

olemme annostelleet

emme ole annostelleet

ii

olette annostelleet

ette ole annostelleet

iii

ovat annostelleet

eivät ole annostelleet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin annostellut

en ollut annostellut

ii

olit annostellut

et ollut annostellut

iii

oli annostellut

ei ollut annostellut

Plural

Positive

Negative

i

olimme annostelleet

emme olleet annostelleet

ii

olitte annostelleet

ette olleet annostelleet

iii

olivat annostelleet

eivät olleet annostelleet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

annostelisin

en annostelisi

ii

annostelisit

et annostelisi

iii

annostelisi

ei annostelisi

Plural

Positive

Negative

i

annostelisimme

emme annostelisi

ii

annostelisitte

ette annostelisi

iii

annostelisivat

eivät annostelisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin annostellut

en olisi annostellut

ii

olisit annostellut

et olisi annostellut

iii

olisi annostellut

ei olisi annostellut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme annostelleet

emme olisi annostelleet

ii

olisitte annostelleet

ette olisi annostelleet

iii

olisivat annostelleet

eivät olisi annostelleet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

annostellen

en annostelle

ii

annostellet

et annostelle

iii

annostellee

ei annostelle

Plural

Positive

Negative

i

annostellemme

emme annostelle

ii

annostellette

ette annostelle

iii

annostellevat

eivät annostelle

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen annostellut

en liene annostellut

ii

lienet annostellut

et liene annostellut

iii

lienee annostellut

ei liene annostellut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme annostelleet

emme liene annostelleet

ii

lienette annostelleet

ette liene annostelleet

iii

lienevät annostelleet

eivät liene annostelleet

Imperative

Singular

i

-

ii

annostele

iii

annostelkoon

Plural

i

annostelkaamme

ii

annostelkaa

iii

annostelkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

annostella

Tra

-ksi

annostellaksensa / annostellakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

annostellessa

Ins

-in

annostellen

Ine

-ssa

annosteltaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

annostelemaan

Ine

-ssa

annostelemassa

Ela

-sta

annostelemasta

Ade

-lla

annostelemalla

Abe

-tta

annostelematta

Ins

-in

annosteleman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

annosteleminen

Par

-ta

annostelemista

Infinitive V

annostelemaisillaan / annostelemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

annostellaan

ei annostella

Imperfect

annosteltiin

ei annosteltu

Potential

annosteltaneen

ei annosteltane

Conditional

annosteltaisiin

ei annosteltaisi

Imperative Present

annosteltakoon

älköön annosteltako

Imperative Perfect

olkoon annosteltu

älköön annosteltu

Positive

Negative

Present

annostellaan

ei annostella

Imperfect

annosteltiin

ei annosteltu

Potential

annosteltaneen

ei annosteltane

Conditional

annosteltaisiin

ei annosteltaisi

Imperative Present

annosteltakoon

älköön annosteltako

Imperative Perfect

olkoon annosteltu

älköön annosteltu

Participle

Active

Passive

1st

annosteleva

annosteltava

2nd

annostellut

annosteltu

3rd

annostelema

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

annos

annokset

Par

-ta

annosta

annoksia

Gen

-n

annoksen

annoksien / annosten

Ill

mihin

annokseen

annoksiin

Ine

-ssa

annoksessa

annoksissa

Ela

-sta

annoksesta

annoksista

All

-lle

annokselle

annoksille

Ade

-lla

annoksella

annoksilla

Abl

-lta

annokselta

annoksilta

Tra

-ksi

annokseksi

annoksiksi

Ess

-na

annoksena

annoksina

Abe

-tta

annoksetta

annoksitta

Com

-ne

-

annoksine

Ins

-in

-

annoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

annos

annokset

Par

-ta

annosta

annoksia

Gen

-n

annoksen

annoksien / annosten

Ill

mihin

annokseen

annoksiin

Ine

-ssa

annoksessa

annoksissa

Ela

-sta

annoksesta

annoksista

All

-lle

annokselle

annoksille

Ade

-lla

annoksella

annoksilla

Abl

-lta

annokselta

annoksilta

Tra

-ksi

annokseksi

annoksiksi

Ess

-na

annoksena

annoksina

Abe

-tta

annoksetta

annoksitta

Com

-ne

-

annoksine

Ins

-in

-

annoksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

dose annos
dosage annos, annostus
portion osa, osuus, annos, kohtalo, ruoka-annos
serving annos, tarjoilu, ruoka-annos
ration annos
helping annos
issue kysymys, numero, asia, liikkeeseenlasku, anti, annos
Show more arrow right
EMEA0.3; Europarl; Europarl Parallel Corpus v7; Opus; Tatoeba; Tatoeba, sentence 5353987; Tatoeba, sentence 1734103; Eurlex2019; OpenSubtitles2018.v3 Valitse annos. Select the dose. Annos oli todella iso. The portion was really big. Annos oli runsas ja maukas. The portion was generous and delicious. Pyydän lisää annosta tätä keittoa. I would like more portion of this soup. Pöydässä oli vielä yksi tyhjä annos. There was one empty plate on the table. Olen jo syönyt kolme annosta kakkua. I have already eaten three servings of cake. Voisinko saada toisen annosta vettä? Could I have another dose of water? 3 mg kertans-annos. 3 mg/single intake. Miehen annos, jos sellainen edes on olemassa. A man's order if ever there was one. Minulle annettiin tuplans-annos vettä ja leipää. They gave me extra bread and water. Show more arrow right

Wiktionary

portion serving dose Show more arrow right From antaa +‎ -os. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

annokseni

annokseni

annoksesi

annoksesi

annoksensa

annoksensa

Par

-ta

annostani

annoksiani

annostasi

annoksiasi

annostansa / annostaan

annoksiansa / annoksiaan

Gen

-n

annokseni

annoksieni / annosteni

annoksesi

annoksiesi / annostesi

annoksensa

annoksiensa / annostensa

Ill

mihin

annokseeni

annoksiini

annokseesi

annoksiisi

annokseensa

annoksiinsa

Ine

-ssa

annoksessani

annoksissani

annoksessasi

annoksissasi

annoksessansa / annoksessaan

annoksissansa / annoksissaan

Ela

-sta

annoksestani

annoksistani

annoksestasi

annoksistasi

annoksestansa / annoksestaan

annoksistansa / annoksistaan

All

-lle

annokselleni

annoksilleni

annoksellesi

annoksillesi

annoksellensa / annokselleen

annoksillensa / annoksillean

Ade

-lla

annoksellani

annoksillani

annoksellasi

annoksillasi

annoksellansa / annoksellaan

annoksillansa / annoksillaan

Abl

-lta

annokseltani

annoksiltani

annokseltasi

annoksiltasi

annokseltansa / annokseltaan

annoksiltansa / annoksiltaan

Tra

-ksi

annoksekseni

annoksikseni

annokseksesi

annoksiksesi

annokseksensa / annoksekseen

annoksiksensa / annoksikseen

Ess

-na

annoksenani

annoksinani

annoksenasi

annoksinasi

annoksenansa / annoksenaan

annoksinansa / annoksinaan

Abe

-tta

annoksettani

annoksittani

annoksettasi

annoksittasi

annoksettansa / annoksettaan

annoksittansa / annoksittaan

Com

-ne

-

annoksineni

-

annoksinesi

-

annoksinensa / annoksineen

Singular

Plural

Nom

-

annokseni

annoksesi

annoksensa

annokseni

annoksesi

annoksensa

Par

-ta

annostani

annostasi

annostansa / annostaan

annoksiani

annoksiasi

annoksiansa / annoksiaan

Gen

-n

annokseni

annoksesi

annoksensa

annoksieni / annosteni

annoksiesi / annostesi

annoksiensa / annostensa

Ill

mihin

annokseeni

annokseesi

annokseensa

annoksiini

annoksiisi

annoksiinsa

Ine

-ssa

annoksessani

annoksessasi

annoksessansa / annoksessaan

annoksissani

annoksissasi

annoksissansa / annoksissaan

Ela

-sta

annoksestani

annoksestasi

annoksestansa / annoksestaan

annoksistani

annoksistasi

annoksistansa / annoksistaan

All

-lle

annokselleni

annoksellesi

annoksellensa / annokselleen

annoksilleni

annoksillesi

annoksillensa / annoksillean

Ade

-lla

annoksellani

annoksellasi

annoksellansa / annoksellaan

annoksillani

annoksillasi

annoksillansa / annoksillaan

Abl

-lta

annokseltani

annokseltasi

annokseltansa / annokseltaan

annoksiltani

annoksiltasi

annoksiltansa / annoksiltaan

Tra

-ksi

annoksekseni

annokseksesi

annokseksensa / annoksekseen

annoksikseni

annoksiksesi

annoksiksensa / annoksikseen

Ess

-na

annoksenani

annoksenasi

annoksenansa / annoksenaan

annoksinani

annoksinasi

annoksinansa / annoksinaan

Abe

-tta

annoksettani

annoksettasi

annoksettansa / annoksettaan

annoksittani

annoksittasi

annoksittansa / annoksittaan

Com

-ne

-

-

-

annoksineni

annoksinesi

annoksinensa / annoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

annoksemme

annoksemme

annoksenne

annoksenne

annoksensa

annoksensa

Par

-ta

annostamme

annoksiamme

annostanne

annoksianne

annostansa / annostaan

annoksiansa / annoksiaan

Gen

-n

annoksemme

annoksiemme / annostemme

annoksenne

annoksienne / annostenne

annoksensa

annoksiensa / annostensa

Ill

mihin

annokseemme

annoksiimme

annokseenne

annoksiinne

annokseensa

annoksiinsa

Ine

-ssa

annoksessamme

annoksissamme

annoksessanne

annoksissanne

annoksessansa / annoksessaan

annoksissansa / annoksissaan

Ela

-sta

annoksestamme

annoksistamme

annoksestanne

annoksistanne

annoksestansa / annoksestaan

annoksistansa / annoksistaan

All

-lle

annoksellemme

annoksillemme

annoksellenne

annoksillenne

annoksellensa / annokselleen

annoksillensa / annoksillean

Ade

-lla

annoksellamme

annoksillamme

annoksellanne

annoksillanne

annoksellansa / annoksellaan

annoksillansa / annoksillaan

Abl

-lta

annokseltamme

annoksiltamme

annokseltanne

annoksiltanne

annokseltansa / annokseltaan

annoksiltansa / annoksiltaan

Tra

-ksi

annokseksemme

annoksiksemme

annokseksenne

annoksiksenne

annokseksensa / annoksekseen

annoksiksensa / annoksikseen

Ess

-na

annoksenamme

annoksinamme

annoksenanne

annoksinanne

annoksenansa / annoksenaan

annoksinansa / annoksinaan

Abe

-tta

annoksettamme

annoksittamme

annoksettanne

annoksittanne

annoksettansa / annoksettaan

annoksittansa / annoksittaan

Com

-ne

-

annoksinemme

-

annoksinenne

-

annoksinensa / annoksineen

Singular

Plural

Nom

-

annoksemme

annoksenne

annoksensa

annoksemme

annoksenne

annoksensa

Par

-ta

annostamme

annostanne

annostansa / annostaan

annoksiamme

annoksianne

annoksiansa / annoksiaan

Gen

-n

annoksemme

annoksenne

annoksensa

annoksiemme / annostemme

annoksienne / annostenne

annoksiensa / annostensa

Ill

mihin

annokseemme

annokseenne

annokseensa

annoksiimme

annoksiinne

annoksiinsa

Ine

-ssa

annoksessamme

annoksessanne

annoksessansa / annoksessaan

annoksissamme

annoksissanne

annoksissansa / annoksissaan

Ela

-sta

annoksestamme

annoksestanne

annoksestansa / annoksestaan

annoksistamme

annoksistanne

annoksistansa / annoksistaan

All

-lle

annoksellemme

annoksellenne

annoksellensa / annokselleen

annoksillemme

annoksillenne

annoksillensa / annoksillean

Ade

-lla

annoksellamme

annoksellanne

annoksellansa / annoksellaan

annoksillamme

annoksillanne

annoksillansa / annoksillaan

Abl

-lta

annokseltamme

annokseltanne

annokseltansa / annokseltaan

annoksiltamme

annoksiltanne

annoksiltansa / annoksiltaan

Tra

-ksi

annokseksemme

annokseksenne

annokseksensa / annoksekseen

annoksiksemme

annoksiksenne

annoksiksensa / annoksikseen

Ess

-na

annoksenamme

annoksenanne

annoksenansa / annoksenaan

annoksinamme

annoksinanne

annoksinansa / annoksinaan

Abe

-tta

annoksettamme

annoksettanne

annoksettansa / annoksettaan

annoksittamme

annoksittanne

annoksittansa / annoksittaan

Com

-ne

-

-

-

annoksinemme

annoksinenne

annoksinensa / annoksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

teleä

telejä

Gen

-n

telen

telejen

Ill

mihin

teleen

teleihin

Ine

-ssa

telessä

teleissä

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

teleille

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleltä

teleiltä

Tra

-ksi

teleksi

teleiksi

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

teleä

telejä

Gen

-n

telen

telejen

Ill

mihin

teleen

teleihin

Ine

-ssa

telessä

teleissä

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

teleille

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleltä

teleiltä

Tra

-ksi

teleksi

teleiksi

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tele
tele- tele-, TV-, puhelin-
telecommunications
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018; Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence ID: 120686; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence ID: 149723; opensubtitles2 Tele oli rikki. The TV was broken. Tele oli äänetön. The television was silent. Telein päivääsi sopivasti. tele according to your schedule. Ostin uuden teleikseni. I bought a new TV. Vanha tele toimii edelleen. The old TV still works. Mihin laitoin teleittäni? Where did I put my cellphone? Olen menettänyt teleittäni. I have lost my phone. Teleissämme on HDMIns-portti. There is an HDMI port on our television. Mitä säkin tele visiosta tiedät? What do you know about television? En löydä teleille osoitetta. I can't find the address for the teles. Show more arrow right

Wiktionary

(photographing, colloquial) telephoto lens Show more arrow right Short for teleobjektiivi. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teleni

teleni

telesi

telesi

telensä

telensä

Par

-ta

teleäni

telejäni

teleäsi

telejäsi

teleänsä / teleään

telejänsä / telejään

Gen

-n

teleni

telejeni

telesi

telejesi

telensä

telejensä

Ill

mihin

teleeni

teleihini

teleesi

teleihisi

teleensä

teleihinsä

Ine

-ssa

telessäni

teleissäni

telessäsi

teleissäsi

telessänsä / telessään

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestäni

teleistäni

telestäsi

teleistäsi

telestänsä / telestään

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telelleni

teleilleni

telellesi

teleillesi

telellensä / telelleen

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telelläni

teleilläni

telelläsi

teleilläsi

telellänsä / telellään

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltäni

teleiltäni

teleltäsi

teleiltäsi

teleltänsä / teleltään

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

telekseni

teleikseni

teleksesi

teleiksesi

teleksensä / telekseen

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenäni

teleinäni

telenäsi

teleinäsi

telenänsä / telenään

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettäni

teleittäni

telettäsi

teleittäsi

telettänsä / telettään

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

teleineni

-

teleinesi

-

teleinensä / teleineen

Singular

Plural

Nom

-

teleni

telesi

telensä

teleni

telesi

telensä

Par

-ta

teleäni

teleäsi

teleänsä / teleään

telejäni

telejäsi

telejänsä / telejään

Gen

-n

teleni

telesi

telensä

telejeni

telejesi

telejensä

Ill

mihin

teleeni

teleesi

teleensä

teleihini

teleihisi

teleihinsä

Ine

-ssa

telessäni

telessäsi

telessänsä / telessään

teleissäni

teleissäsi

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestäni

telestäsi

telestänsä / telestään

teleistäni

teleistäsi

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telelleni

telellesi

telellensä / telelleen

teleilleni

teleillesi

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telelläni

telelläsi

telellänsä / telellään

teleilläni

teleilläsi

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltäni

teleltäsi

teleltänsä / teleltään

teleiltäni

teleiltäsi

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

telekseni

teleksesi

teleksensä / telekseen

teleikseni

teleiksesi

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenäni

telenäsi

telenänsä / telenään

teleinäni

teleinäsi

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettäni

telettäsi

telettänsä / telettään

teleittäni

teleittäsi

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

-

-

teleineni

teleinesi

teleinensä / teleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

telemme

telemme

telenne

telenne

telensä

telensä

Par

-ta

teleämme

telejämme

teleänne

telejänne

teleänsä / teleään

telejänsä / telejään

Gen

-n

telemme

telejemme

telenne

telejenne

telensä

telejensä

Ill

mihin

teleemme

teleihimme

teleenne

teleihinne

teleensä

teleihinsä

Ine

-ssa

telessämme

teleissämme

telessänne

teleissänne

telessänsä / telessään

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestämme

teleistämme

telestänne

teleistänne

telestänsä / telestään

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telellemme

teleillemme

telellenne

teleillenne

telellensä / telelleen

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telellämme

teleillämme

telellänne

teleillänne

telellänsä / telellään

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltämme

teleiltämme

teleltänne

teleiltänne

teleltänsä / teleltään

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

teleksemme

teleiksemme

teleksenne

teleiksenne

teleksensä / telekseen

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenämme

teleinämme

telenänne

teleinänne

telenänsä / telenään

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettämme

teleittämme

telettänne

teleittänne

telettänsä / telettään

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

teleinemme

-

teleinenne

-

teleinensä / teleineen

Singular

Plural

Nom

-

telemme

telenne

telensä

telemme

telenne

telensä

Par

-ta

teleämme

teleänne

teleänsä / teleään

telejämme

telejänne

telejänsä / telejään

Gen

-n

telemme

telenne

telensä

telejemme

telejenne

telejensä

Ill

mihin

teleemme

teleenne

teleensä

teleihimme

teleihinne

teleihinsä

Ine

-ssa

telessämme

telessänne

telessänsä / telessään

teleissämme

teleissänne

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestämme

telestänne

telestänsä / telestään

teleistämme

teleistänne

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telellemme

telellenne

telellensä / telelleen

teleillemme

teleillenne

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telellämme

telellänne

telellänsä / telellään

teleillämme

teleillänne

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltämme

teleltänne

teleltänsä / teleltään

teleiltämme

teleiltänne

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

teleksemme

teleksenne

teleksensä / telekseen

teleiksemme

teleiksenne

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenämme

telenänne

telenänsä / telenään

teleinämme

teleinänne

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettämme

telettänne

telettänsä / telettään

teleittämme

teleittänne

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

-

-

teleinemme

teleinenne

teleinensä / teleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

maata

maita

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maahan

maihin

Ine

-ssa

maassa

maissa

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

maalta

mailta

Tra

-ksi

maaksi

maiksi

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

maata

maita

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maahan

maihin

Ine

-ssa

maassa

maissa

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

maalta

mailta

Tra

-ksi

maaksi

maiksi

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

country maa, maaseutu, kantri, maasto, seutu, kantrimusiikki
land maa, maaperä, maaomaisuus, valtakunta
earth maa, maapallo, maailma, maadoitus, multa, maaperä
ground maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, alue
soil maaperä, maa, multa, maalaji, kamara, kasvumaa
property kiinteistö, omaisuus, ominaisuus, omistusoikeus, tontti, maa
suit puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku
dirt lika, maa, saasta, törky, irtomaa, siivoton puhe
clay savi, muta, lieju, saves, maa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; 2182282; Tatoeba; OpenSubtitles; OPUS Entä maata? How about some land? Maa on pyöreä. The earth is round. Katson maata. I'm looking at the ground. Älä syö maata! Don't eat the soil! Maa kiertää aurinkoa. The planet orbits the sun. Maata näkyvissä! Land ho! Maasi takia? Your country? Suomi on pohjoinen maa. Finland is a northern country. Maa on asuttu planeetta. The land is an inhabited planet. Maa maarata omat rajansa. Country determines its own borders. Show more arrow right

Wiktionary

earth soil land ground country countryside Fin:Voi mennä maalle.Eng:One can go to the countryside.Fin:Voi mennä maahan.Eng:One can go into the country. (e.g. to Spain)Fin:Panin sen maahan.Eng:I put it on the ground.Fin:Hän on maalla.Eng:He is in the countryside.Fin:Hän on maassa.Eng:He is in the country. (within the national boundary)Fin:Hän on maassa.Eng:He is on the ground. (e.g. after being hit) (card games) suit Show more arrow right Due to the multiple meanings of maa, case forms are used to distinguish meanings. Show more arrow right Adjectives maallinenmaatonmainen Nouns Maamaailmamaalainenmaastomaatamo Verbs maadoittaamaatamaatua Compounds[edit] alamaaalamaihinAlankomaatalkuperämaaalusmaaanturamaaarabimaaasemamaaautiomaaavomaaei-kenenkään-maaemämaaerämaaetelämaaEU-maahakamaahautausmaahautuumaaheinämaahiekkamaahiesumaahietamaahietamoreenimaaihannemaaihmemaairtomaaisänmaaisäntämaajalkamaajoutomaajäsenmaakaalimaakaksipuoluemaakalkkimaakalottimaakangasmaakankaremaakarstimaakaskimaakasvimaakaukomaakehitysmaakesantomaakirkkomaakitumaakivennäismaakivierämaakorpimaakotimaakotomaakruununsiirtomaakukkamaakultamaakulttuurimaakuutosmaakärkimaalaakiomaalaidunmaalanttumaalehtomaalietemaalänsimaamaa-aatelimaa-aatelistomaa-ainesmaa-alamaa-alkalimetallimaa-aluemaa-analyysimaa-artisokkamaa-asemamaaeläinmaaemomaahanhyökkäysmaahanlaskumaahanlaskujoukotmaahanlyöntimaahanmuuttajamaahanmuuttomaahanpaniaisetmaahansyöksymaahantulomaahantulokieltomaahantulolupamaahantunkeutujamaahantunkeutuminenmaahantuojamaahantuontimaahantuontikieltomaahantuontilupamaahengitysmaahenkimaaherramaaherratarmaahockeymaahumalamaailmamaajauhemaajohtomaajoukkuemaajoukkuepaitamaajoukkuepelaajamaajoukotmaajussimaakaapelimaakaarimaakaasumaakairamaakairausmaakaistalemaakarhumaakasvimaakauppamaakellarimaakerrosmaakerrostumamaakielekemaakiintiömaakolloidimaakotkamaakrapumaakuljetusmaakulkuneuvomaakuntamaakäräjätmaalainenmaalajimaalajitemaaleikkausmaalieromaaliikennemaaltamuuttomaaltapakomaalyöntimaalämmitysmaalämpömaamagnetismimaamerkkimaametallimaamiesmaamikrobimaamoottorimaamunamaamyyrämaanalainenmaaneuvosmaanisämaanjakomaanjyrsinmaanjäristysmaankamaramaankavallusmaankavaltajamaankiertäjämaankohoaminenmaankolkkamaankorkomaankuivatusmaankuorimaankuulumaankäyttömaanlakimaanmainiomaanmiesmaanmittarimaanmittausmaanmittausinsinöörimaanmittausneuvosmaanmittausoppimaanmittaustoimitusmaanmuokkausmaannainenmaannapamaannousemamaannousemasienimaannumeromaanomistajamaanomistusmaanomistusoikeusmaanopeusmaanosamaanpainemaanpakomaanpakolainenmaanpakolaisuusmaanparannusmaanparannusainemaanpetosmaanpetturimaanpiirimaanpintamaanpuolustusmaanraivaajamaanraivausmaanrajamaanrakennusmaanrakomaansiirtomaansiirtoautomaansiirtokonemaansiirtoliikemaansiirtotyömaansurumaansäteilymaantiemaantiedemaantietomaantuntopakkomaantutkimusmaanuoliainenmaanvaivamaanvajoamamaanvieremämaanviljelijämaanviljelymaanviljelymaamaanvuokramaanvuokraajamaanvuokrasopimusmaanvuokrausmaanvyörymämaanvärimaanäkyvyysmaanäytemaanäärimaaoikeusmaaomaisuusmaaomenamaaomistusmaaorjamaaorjuusmaaottelumaapaikkamaapakettimaapalamaapallomaapalstamaapatomaapeitemaaperämaapohjamaapolitiikkamaapotentiaalimaapuuterimaapähkinämaapäivätmaarajamaarakennusmaaraporttimaaratamaareformimaarekisterimaaseurakuntamaaseutumaasiiramaasiltamaasodankäyntimaasotamaasotatoimimaassamuuttajamaassamuuttomaastakarkotusmaastalähtömaastamuuttajamaastamuuttomaastanostomaastavetomaastavientimaasulkumaasälpämaasäteilymaataidemaataideteosmaataistelumaataistelukonemaataiteilijamaatalomaatalousmaatalousmaamaatilamaatilkkumaatuulimaatyömaatähtimaauimalamaauskomaavaramaavarsimaaversomaavesimaavoimatmaavuotomaavärimaayhteysmaayökkönenmaaäitimaaöljymannermaamansikkamaamarkkinatalousmaamarskimaamatkailumaametsämaametsästysmaametsätyömaamineraalimaamonipuoluemaamoreenimaamultamaamurtomaamyötämaamäkimaanaapurimaanatomaaniemimaanummimaanälkämaaonnenmaaosanottajamaaostajamaapakanamaapeltomaaperunamaapihamaapiilevämaapiimaapintamaaPirkanmaapistomaapohjamaapohjanmaaPohjanmaaPohjoismaapohjoismaaPohjoismaatpohjoismainenporkkanamaapuutarhamaaraakamaarajamaarakennusmaarakkamaariistamaarintamaarunkomaaruskomaaryytimaarälssimaasaapasmaasalomaasatelliittimaasatumaasavimaasiirtomaasiirtotyömaasimpukkamaasisämaasivistysmaasosialistimaasotilashautausmaasuistomaasuojamaasuomaasuuriruhtinaanmaaSwazimaasydänmaasynnyinmaasähkömaatakamaatasamaatasankomaateollisuusmaaThaimaatonttimaatulvamaaturvemaatyömaatäytemaatäyttömaaulkomaaUusimaavalkomaavalmistusmaavasallimaavastamaavesijättömaaviejämaavientimaavihannesmaavihollismaaviinimaaviljelymaaviljelysmaavuokramaayhteismaayksipuoluemaayksityismaaylämaaympärysmaaöljymaaöljyntuottajamaaöljynviejämaa Show more arrow right From Proto-Finnic maa, from Proto-Uralic mëxe. Cognates include Estonian maa and Karelian mua, Erzya мастор (mastor) (initial component), Komi-Zyrian му (mu), Udmurt му (mu), Mansi ма̄ (mā). Show more arrow right

Wikipedia

Earth Earth is the third planet from the Sun and the only astronomical object known to harbor life. About 29% of Earth's surface is land consisting of continents and islands. The remaining 71% is covered with water, mostly by oceans, seas, gulfs, and other salt water bodies, but also by lakes, rivers, and other fresh water, which together constitute the hydrosphere. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maani

maani

maasi

maasi

maansa

maansa

Par

-ta

maatani

maitani

maatasi

maitasi

maatansa / maataan

maitansa / maitaan

Gen

-n

maani

maitteni / maideni

maasi

maittesi / maidesi

maansa

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahani

maihini

maahasi

maihisi

maahansa

maihinsa

Ine

-ssa

maassani

maissani

maassasi

maissasi

maassansa / maassaan

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastani

maistani

maastasi

maistasi

maastansa / maastaan

maistansa / maistaan

All

-lle

maalleni

mailleni

maallesi

maillesi

maallensa / maalleen

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallani

maillani

maallasi

maillasi

maallansa / maallaan

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltani

mailtani

maaltasi

mailtasi

maaltansa / maaltaan

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maakseni

maikseni

maaksesi

maiksesi

maaksensa / maakseen

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanani

mainani

maanasi

mainasi

maanansa / maanaan

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattani

maittani

maattasi

maittasi

maattansa / maattaan

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

maineni

-

mainesi

-

mainensa / maineen

Singular

Plural

Nom

-

maani

maasi

maansa

maani

maasi

maansa

Par

-ta

maatani

maatasi

maatansa / maataan

maitani

maitasi

maitansa / maitaan

Gen

-n

maani

maasi

maansa

maitteni / maideni

maittesi / maidesi

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahani

maahasi

maahansa

maihini

maihisi

maihinsa

Ine

-ssa

maassani

maassasi

maassansa / maassaan

maissani

maissasi

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastani

maastasi

maastansa / maastaan

maistani

maistasi

maistansa / maistaan

All

-lle

maalleni

maallesi

maallensa / maalleen

mailleni

maillesi

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallani

maallasi

maallansa / maallaan

maillani

maillasi

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltani

maaltasi

maaltansa / maaltaan

mailtani

mailtasi

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maakseni

maaksesi

maaksensa / maakseen

maikseni

maiksesi

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanani

maanasi

maanansa / maanaan

mainani

mainasi

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattani

maattasi

maattansa / maattaan

maittani

maittasi

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

-

-

maineni

mainesi

mainensa / maineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maamme

maamme

maanne

maanne

maansa

maansa

Par

-ta

maatamme

maitamme

maatanne

maitanne

maatansa / maataan

maitansa / maitaan

Gen

-n

maamme

maittemme / maidemme

maanne

maittenne / maidenne

maansa

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahamme

maihimme

maahanne

maihinne

maahansa

maihinsa

Ine

-ssa

maassamme

maissamme

maassanne

maissanne

maassansa / maassaan

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastamme

maistamme

maastanne

maistanne

maastansa / maastaan

maistansa / maistaan

All

-lle

maallemme

maillemme

maallenne

maillenne

maallensa / maalleen

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallamme

maillamme

maallanne

maillanne

maallansa / maallaan

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltamme

mailtamme

maaltanne

mailtanne

maaltansa / maaltaan

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maaksemme

maiksemme

maaksenne

maiksenne

maaksensa / maakseen

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanamme

mainamme

maananne

mainanne

maanansa / maanaan

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattamme

maittamme

maattanne

maittanne

maattansa / maattaan

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

mainemme

-

mainenne

-

mainensa / maineen

Singular

Plural

Nom

-

maamme

maanne

maansa

maamme

maanne

maansa

Par

-ta

maatamme

maatanne

maatansa / maataan

maitamme

maitanne

maitansa / maitaan

Gen

-n

maamme

maanne

maansa

maittemme / maidemme

maittenne / maidenne

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahamme

maahanne

maahansa

maihimme

maihinne

maihinsa

Ine

-ssa

maassamme

maassanne

maassansa / maassaan

maissamme

maissanne

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastamme

maastanne

maastansa / maastaan

maistamme

maistanne

maistansa / maistaan

All

-lle

maallemme

maallenne

maallensa / maalleen

maillemme

maillenne

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallamme

maallanne

maallansa / maallaan

maillamme

maillanne

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltamme

maaltanne

maaltansa / maaltaan

mailtamme

mailtanne

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maaksemme

maaksenne

maaksensa / maakseen

maiksemme

maiksenne

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanamme

maananne

maanansa / maanaan

mainamme

mainanne

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattamme

maattanne

maattansa / maattaan

maittamme

maittanne

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

-

-

mainemme

mainenne

mainensa / maineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept