logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vaivainen, adjective

Word analysis
vaivaisin

vaivaisin

vaivainen

Adjective, Plural Instructive

vaivainen

Adjective, Superlative Singular Nominative

vaivata

Verb, Active voice Conditional 1st singular

vaiva

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Genitive

vaiva

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Instructive

Report an issue

Wiktionary

measly, paltry, miserable, wretched, pitiful, scrubby crippled Show more arrow right vaiva +‎ -inen Show more arrow right
measly vaivainen, surkea, viheliäinen
scrubby vaivainen, kitukasvuinen, pensaikkoinen
pauper vaivainen, köyhä
cripple rampa, raajarikko, vaivainen
wretched kurja, viheliäinen, surkea, onneton, vaivainen, kirottu
crippled rujo, raajarikkoinen, vaivainen
pitiful säälittävä, surkea, vaivainen
miserable kurja, onneton, viheliäinen, epätoivoinen, vaivainen
paltry surkea, mitätön, vaivainen, pikku-
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; TAUS DQF Vaivaiset 10 donaa. It's only 10 grand. Olemme ihan vaivaisia. We are too poor to do anything. Vaivaiset 30 hopearahaa! For a mere 30 pieces of silver! Vaivaisen naulan avulla. Armed only with nail. Vaivaiset puoli miljoonaa? A lousy half-mil they're offering? Vaivaisen maatalon takia... For one lousy farmhouse. Tervetuloa vaivaiseen talooni. Welcome to my humble house. Kadulla pyöräili vaivainen vanha mies. An feeble old man was cycling on the street. Ja hän saa vaivaiset 200 taalaa? You send her home with a measly 200 bucks? Hän loi yhden vaivaisen hirviön. But he only made one little monster. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

vaivainen

vaivaiset

Par

-ta

vaivaista

vaivaisia

Gen

-n

vaivaisen

vaivaisien / vaivaisten

Ill

mihin

vaivaiseen

vaivaisiin

Ine

-ssa

vaivaisessa

vaivaisissa

Ela

-sta

vaivaisesta

vaivaisista

All

-lle

vaivaiselle

vaivaisille

Ade

-lla

vaivaisella

vaivaisilla

Abl

-lta

vaivaiselta

vaivaisilta

Tra

-ksi

vaivaiseksi

vaivaisiksi

Ess

-na

vaivaisena / vaivaisna

vaivaisina

Abe

-tta

vaivaisetta

vaivaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaivaisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

vaivainen

vaivaiset

Par

-ta

vaivaista

vaivaisia

Gen

-n

vaivaisen

vaivaisien / vaivaisten

Ill

mihin

vaivaiseen

vaivaisiin

Ine

-ssa

vaivaisessa

vaivaisissa

Ela

-sta

vaivaisesta

vaivaisista

All

-lle

vaivaiselle

vaivaisille

Ade

-lla

vaivaisella

vaivaisilla

Abl

-lta

vaivaiselta

vaivaisilta

Tra

-ksi

vaivaiseksi

vaivaisiksi

Ess

-na

vaivaisena / vaivaisna

vaivaisina

Abe

-tta

vaivaisetta

vaivaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaivaisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

vaivaisempi

vaivaisemmat

Par

-ta

vaivaisempaa

vaivaisempia

Gen

-n

vaivaisemman

vaivaisempien

Ill

mihin

vaivaisempiin

vaivaisempiin

Ine

-ssa

vaivaisemmassa

vaivaisemmissa

Ela

-sta

vaivaisemmasta

vaivaisemmista

All

-lle

vaivaisemmalle

vaivaisemmille

Ade

-lla

vaivaisemmalla

vaivaisemmilla

Abl

-lta

vaivaisemmalta

vaivaisemmilta

Tra

-ksi

vaivaisemmaksi

vaivaisemmiksi

Ess

-na

vaivaisempana

vaivaisempina

Abe

-tta

vaivaisemmatta

vaivaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaivaisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

vaivaisempi

vaivaisemmat

Par

-ta

vaivaisempaa

vaivaisempia

Gen

-n

vaivaisemman

vaivaisempien

Ill

mihin

vaivaisempiin

vaivaisempiin

Ine

-ssa

vaivaisemmassa

vaivaisemmissa

Ela

-sta

vaivaisemmasta

vaivaisemmista

All

-lle

vaivaisemmalle

vaivaisemmille

Ade

-lla

vaivaisemmalla

vaivaisemmilla

Abl

-lta

vaivaisemmalta

vaivaisemmilta

Tra

-ksi

vaivaisemmaksi

vaivaisemmiksi

Ess

-na

vaivaisempana

vaivaisempina

Abe

-tta

vaivaisemmatta

vaivaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaivaisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

vaivaisin

vaivaisimmat

Par

-ta

vaivaisinta

vaivaisimpia

Gen

-n

vaivaisimman

vaivaisinten / vaivaisimpien

Ill

mihin

vaivaisimpaan

vaivaisimpiin

Ine

-ssa

vaivaisimmassa

vaivaisimmissa

Ela

-sta

vaivaisimmasta

vaivaisimmista

All

-lle

vaivaisimmalle

vaivaisimmille

Ade

-lla

vaivaisimmalla

vaivaisimmilla

Abl

-lta

vaivaisimmalta

vaivaisimmilta

Tra

-ksi

vaivaisimmaksi

vaivaisimmiksi

Ess

-na

vaivaisimpana

vaivaisimpina

Abe

-tta

vaivaisimmatta

vaivaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaivaisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

vaivaisin

vaivaisimmat

Par

-ta

vaivaisinta

vaivaisimpia

Gen

-n

vaivaisimman

vaivaisinten / vaivaisimpien

Ill

mihin

vaivaisimpaan

vaivaisimpiin

Ine

-ssa

vaivaisimmassa

vaivaisimmissa

Ela

-sta

vaivaisimmasta

vaivaisimmista

All

-lle

vaivaisimmalle

vaivaisimmille

Ade

-lla

vaivaisimmalla

vaivaisimmilla

Abl

-lta

vaivaisimmalta

vaivaisimmilta

Tra

-ksi

vaivaisimmaksi

vaivaisimmiksi

Ess

-na

vaivaisimpana

vaivaisimpina

Abe

-tta

vaivaisimmatta

vaivaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaivaisimmin

Wiktionary

to trouble, bother Fin:Minua vaivaa yksi asia.Eng:One thing bothers me. to be the trouble with someone, ail Fin:Mikä sinua vaivaa?Eng:What is the trouble with you? What ails you? to knead Show more arrow right Verbs reflexive vaivaantuavaivautua Show more arrow right From vaiva +‎ -ta. Show more arrow right
to bother vaivautua, vaivata, häiritä, kiusata, viitsiä
to trouble vaivata, vaivautua, häiritä, huolestuttaa, kiusata, huolehtia
to knead vaivata, hieroa, alustaa, sotkea
to afflict vaivata, kiusata, koetella
to worry huolehtia, murehtia, huolestuttaa, olla huolissaan, vaivata, hätäillä
to ail vaivata
to vex harmittaa, ärsyttää, kiusata, vaivata
to plague vaivata, kiusata
to haunt kummitella, vaivata, ahdistaa, käydä usein jssk
to bedevil vaivata, sotkea, kiusata
to niggle kismittää, saivarrella, vaivata
to molest kiusata, ahdistella, vaivata
to pinch nipistää, puristaa, pihistää, vaivata, ahdistaa, pitää ahtaalla
to possess omistaa, omata, pitää hallussaan, vallata, riivata, vaivata
to inconvenience tuottaa hankaluutta jklle, tuottaa vaivaa jklle, vaivata, rasittaa
to eat syödä, kuluttaa, kalvaa, syöpyä, kiusata, vaivata
to annoy ärsyttää, kiusata, suututtaa, vaivata, kiukuttaa, jurnuttaa
to pester ruinata, kiusata, vaivata, kinuta
to weigh down painaa, painaa alas, vaivata, murtaa
to importune kiusata, vaivata
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS_EUROPARL_EN_FI, sentence 1234.; opensubtitles2 Vaivaisin vain hetken. Yeah, just for a few minutes. Mitä sinua vaivaa? What's bothering you? Se vaivaa minua. That's my reservation. Mikä tätä vaivaa? What's wrong with this thing? Mikä sinua vaivaa? What's going on? Mikä teitä vaivaa? What's wrong with you two? Mikä noita vaivaa? What' with Mount Rushmore up there? Mikä häntä vaivaa? What's wrong with her? Mikä minua vaivaa? What's wrong with me? Mikä Samia vaivaa? What wrong with Sam? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

vaivaan

en vaivaa

ii

vaivaat

et vaivaa

iii

vaivaa

ei vaivaa

Plural

Positive

Negative

i

vaivaamme / vaivataan

emme vaivaa / ei vaivata

ii

vaivaatte

ette vaivaa

iii

vaivaavat

eivät vaivaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

vaivasin

en vaivannut

ii

vaivasit

et vaivannut

iii

vaivasi

ei vaivannut

Plural

Positive

Negative

i

vaivasimme / vaivattiin

emme vaivanneet / ei vaivattu

ii

vaivasitte

ette vaivanneet

iii

vaivasivat

eivät vaivanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen vaivannut

en ole vaivannut

ii

olet vaivannut

et ole vaivannut

iii

on vaivannut

ei ole vaivannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme vaivanneet

emme ole vaivanneet

ii

olette vaivanneet

ette ole vaivanneet

iii

ovat vaivanneet

eivät ole vaivanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin vaivannut

en ollut vaivannut

ii

olit vaivannut

et ollut vaivannut

iii

oli vaivannut

ei ollut vaivannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme vaivanneet

emme olleet vaivanneet

ii

olitte vaivanneet

ette olleet vaivanneet

iii

olivat vaivanneet

eivät olleet vaivanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

vaivaisin

en vaivaisi

ii

vaivaisit

et vaivaisi

iii

vaivaisi

ei vaivaisi

Plural

Positive

Negative

i

vaivaisimme

emme vaivaisi

ii

vaivaisitte

ette vaivaisi

iii

vaivaisivat

eivät vaivaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin vaivannut

en olisi vaivannut

ii

olisit vaivannut

et olisi vaivannut

iii

olisi vaivannut

ei olisi vaivannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme vaivanneet

emme olisi vaivanneet

ii

olisitte vaivanneet

ette olisi vaivanneet

iii

olisivat vaivanneet

eivät olisi vaivanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

vaivannen

en vaivanne

ii

vaivannet

et vaivanne

iii

vaivannee

ei vaivanne

Plural

Positive

Negative

i

vaivannemme

emme vaivanne

ii

vaivannette

ette vaivanne

iii

vaivannevat

eivät vaivanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen vaivannut

en liene vaivannut

ii

lienet vaivannut

et liene vaivannut

iii

lienee vaivannut

ei liene vaivannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme vaivanneet

emme liene vaivanneet

ii

lienette vaivanneet

ette liene vaivanneet

iii

lienevät vaivanneet

eivät liene vaivanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

vaivaa

iii

vaivatkoon

Plural

i

vaivatkaamme

ii

vaivatkaa

iii

vaivatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

vaivata

Tra

-ksi

vaivataksensa / vaivatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

vaivatessa

Ins

-in

vaivaten

Ine

-ssa

vaivattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

vaivaamaan

Ine

-ssa

vaivaamassa

Ela

-sta

vaivaamasta

Ade

-lla

vaivaamalla

Abe

-tta

vaivaamatta

Ins

-in

vaivaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

vaivaaminen

Par

-ta

vaivaamista

Infinitive V

vaivaamaisillaan / vaivaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

vaivataan

ei vaivata

Imperfect

vaivattiin

ei vaivattu

Potential

vaivattaneen

ei vaivattane

Conditional

vaivattaisiin

ei vaivattaisi

Imperative Present

vaivattakoon

älköön vaivattako

Imperative Perfect

olkoon vaivattu

älköön vaivattu

Positive

Negative

Present

vaivataan

ei vaivata

Imperfect

vaivattiin

ei vaivattu

Potential

vaivattaneen

ei vaivattane

Conditional

vaivattaisiin

ei vaivattaisi

Imperative Present

vaivattakoon

älköön vaivattako

Imperative Perfect

olkoon vaivattu

älköön vaivattu

Participle

Active

Passive

1st

vaivaava

vaivattava

2nd

vaivannut

vaivattu

3rd

vaivaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaiva

vaivat

Par

-ta

vaivaa

vaivoja

Gen

-n

vaivan

vaivojen

Ill

mihin

vaivaan

vaivoihin

Ine

-ssa

vaivassa

vaivoissa

Ela

-sta

vaivasta

vaivoista

All

-lle

vaivalle

vaivoille

Ade

-lla

vaivalla

vaivoilla

Abl

-lta

vaivalta

vaivoilta

Tra

-ksi

vaivaksi

vaivoiksi

Ess

-na

vaivana

vaivoina

Abe

-tta

vaivatta

vaivoitta

Com

-ne

-

vaivoine

Ins

-in

-

vaivoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaiva

vaivat

Par

-ta

vaivaa

vaivoja

Gen

-n

vaivan

vaivojen

Ill

mihin

vaivaan

vaivoihin

Ine

-ssa

vaivassa

vaivoissa

Ela

-sta

vaivasta

vaivoista

All

-lle

vaivalle

vaivoille

Ade

-lla

vaivalla

vaivoilla

Abl

-lta

vaivalta

vaivoilta

Tra

-ksi

vaivaksi

vaivoiksi

Ess

-na

vaivana

vaivoina

Abe

-tta

vaivatta

vaivoitta

Com

-ne

-

vaivoine

Ins

-in

-

vaivoin

ailment sairaus, vaiva
discomfort epämukavuus, vaiva, hankaluus, vaivaantuneisuus
trouble vika, vaiva, häiriö, vaikeudet, hankaluus, vaikeus
effort ponnistus, yritys, vaiva, vaivannäkö, saavutus, aikaansaannos
complaint valitus, kanne, vaiva, reklamaatio, valituksen aihe, sairaus
inconvenience hankaluus, epämukavuus, vaiva
disorder häiriö, epäjärjestys, vaiva, levottomuus, vaivat, sekaannus
labor työ, työvoima, synnytys, vaiva, synnytyspoltot, työläiset
molestation ahdistelu, vaiva, kiusa, rasitus
bother kiusa, vaiva, harmi, kiusankappale
annoyance harmi, mielipaha, vaiva, kiusankappale, kiusa, kiusallisuus
the matter vaiva, vika, vaikeus
lab laboratorio, työ, vaiva, ponnistus, synnytys, työvoima
hardship vaikeus, kärsimys, vastoinkäyminen, vaiva
ado melu, touhu, vaiva
blight vitsaus, riesa, rappio, homesieni, nokisieni, vaiva
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 358035-358040; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus Vaiva tulee ja menee. The trouble comes and goes. Turha vaiva. Don' t bother. Vaivasi ei ollut vakava. The trouble was not serious. Se on nolo vaiva. It's a humiliating affliction. Se on oikea vaiva. It's a real medical condition. Mikä kaikkia vaivaa? What's wrong with everyone here? Ei tästä ole vaivaa. It's no bother.. Vaiva oli sen arvoinen. The effort was worth it. Vaiva ei ole kehossani. It's not my body that ails! Ystävän vaivaasi vastataan. Your friend will respond to your trouble. Show more arrow right

Wiktionary

bother, inconvenience ailment Show more arrow right vaivata Show more arrow right From Proto-Finnic vaiva, borrowed from Proto-Germanic waiwō (“woe, misery, pain”). Show more arrow right

Wikipedia

Disease A disease is a particular abnormal condition that negatively affects the structure or function of all or part of an organism, and that is not due to any immediate external injury. Diseases are often known to be medical conditions that are associated with specific signs and symptoms. A disease may be caused by external factors such as pathogens or by internal dysfunctions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaivani

vaivani

vaivasi

vaivasi

vaivansa

vaivansa

Par

-ta

vaivaani

vaivojani

vaivaasi

vaivojasi

vaivaansa / vaivaaan

vaivojansa / vaivojaan

Gen

-n

vaivani

vaivojeni

vaivasi

vaivojesi

vaivansa

vaivojensa

Ill

mihin

vaivaani

vaivoihini

vaivaasi

vaivoihisi

vaivaansa

vaivoihinsa

Ine

-ssa

vaivassani

vaivoissani

vaivassasi

vaivoissasi

vaivassansa / vaivassaan

vaivoissansa / vaivoissaan

Ela

-sta

vaivastani

vaivoistani

vaivastasi

vaivoistasi

vaivastansa / vaivastaan

vaivoistansa / vaivoistaan

All

-lle

vaivalleni

vaivoilleni

vaivallesi

vaivoillesi

vaivallensa / vaivalleen

vaivoillensa / vaivoillean

Ade

-lla

vaivallani

vaivoillani

vaivallasi

vaivoillasi

vaivallansa / vaivallaan

vaivoillansa / vaivoillaan

Abl

-lta

vaivaltani

vaivoiltani

vaivaltasi

vaivoiltasi

vaivaltansa / vaivaltaan

vaivoiltansa / vaivoiltaan

Tra

-ksi

vaivakseni

vaivoikseni

vaivaksesi

vaivoiksesi

vaivaksensa / vaivakseen

vaivoiksensa / vaivoikseen

Ess

-na

vaivanani

vaivoinani

vaivanasi

vaivoinasi

vaivanansa / vaivanaan

vaivoinansa / vaivoinaan

Abe

-tta

vaivattani

vaivoittani

vaivattasi

vaivoittasi

vaivattansa / vaivattaan

vaivoittansa / vaivoittaan

Com

-ne

-

vaivoineni

-

vaivoinesi

-

vaivoinensa / vaivoineen

Singular

Plural

Nom

-

vaivani

vaivasi

vaivansa

vaivani

vaivasi

vaivansa

Par

-ta

vaivaani

vaivaasi

vaivaansa / vaivaaan

vaivojani

vaivojasi

vaivojansa / vaivojaan

Gen

-n

vaivani

vaivasi

vaivansa

vaivojeni

vaivojesi

vaivojensa

Ill

mihin

vaivaani

vaivaasi

vaivaansa

vaivoihini

vaivoihisi

vaivoihinsa

Ine

-ssa

vaivassani

vaivassasi

vaivassansa / vaivassaan

vaivoissani

vaivoissasi

vaivoissansa / vaivoissaan

Ela

-sta

vaivastani

vaivastasi

vaivastansa / vaivastaan

vaivoistani

vaivoistasi

vaivoistansa / vaivoistaan

All

-lle

vaivalleni

vaivallesi

vaivallensa / vaivalleen

vaivoilleni

vaivoillesi

vaivoillensa / vaivoillean

Ade

-lla

vaivallani

vaivallasi

vaivallansa / vaivallaan

vaivoillani

vaivoillasi

vaivoillansa / vaivoillaan

Abl

-lta

vaivaltani

vaivaltasi

vaivaltansa / vaivaltaan

vaivoiltani

vaivoiltasi

vaivoiltansa / vaivoiltaan

Tra

-ksi

vaivakseni

vaivaksesi

vaivaksensa / vaivakseen

vaivoikseni

vaivoiksesi

vaivoiksensa / vaivoikseen

Ess

-na

vaivanani

vaivanasi

vaivanansa / vaivanaan

vaivoinani

vaivoinasi

vaivoinansa / vaivoinaan

Abe

-tta

vaivattani

vaivattasi

vaivattansa / vaivattaan

vaivoittani

vaivoittasi

vaivoittansa / vaivoittaan

Com

-ne

-

-

-

vaivoineni

vaivoinesi

vaivoinensa / vaivoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaivamme

vaivamme

vaivanne

vaivanne

vaivansa

vaivansa

Par

-ta

vaivaamme

vaivojamme

vaivaanne

vaivojanne

vaivaansa / vaivaaan

vaivojansa / vaivojaan

Gen

-n

vaivamme

vaivojemme

vaivanne

vaivojenne

vaivansa

vaivojensa

Ill

mihin

vaivaamme

vaivoihimme

vaivaanne

vaivoihinne

vaivaansa

vaivoihinsa

Ine

-ssa

vaivassamme

vaivoissamme

vaivassanne

vaivoissanne

vaivassansa / vaivassaan

vaivoissansa / vaivoissaan

Ela

-sta

vaivastamme

vaivoistamme

vaivastanne

vaivoistanne

vaivastansa / vaivastaan

vaivoistansa / vaivoistaan

All

-lle

vaivallemme

vaivoillemme

vaivallenne

vaivoillenne

vaivallensa / vaivalleen

vaivoillensa / vaivoillean

Ade

-lla

vaivallamme

vaivoillamme

vaivallanne

vaivoillanne

vaivallansa / vaivallaan

vaivoillansa / vaivoillaan

Abl

-lta

vaivaltamme

vaivoiltamme

vaivaltanne

vaivoiltanne

vaivaltansa / vaivaltaan

vaivoiltansa / vaivoiltaan

Tra

-ksi

vaivaksemme

vaivoiksemme

vaivaksenne

vaivoiksenne

vaivaksensa / vaivakseen

vaivoiksensa / vaivoikseen

Ess

-na

vaivanamme

vaivoinamme

vaivananne

vaivoinanne

vaivanansa / vaivanaan

vaivoinansa / vaivoinaan

Abe

-tta

vaivattamme

vaivoittamme

vaivattanne

vaivoittanne

vaivattansa / vaivattaan

vaivoittansa / vaivoittaan

Com

-ne

-

vaivoinemme

-

vaivoinenne

-

vaivoinensa / vaivoineen

Singular

Plural

Nom

-

vaivamme

vaivanne

vaivansa

vaivamme

vaivanne

vaivansa

Par

-ta

vaivaamme

vaivaanne

vaivaansa / vaivaaan

vaivojamme

vaivojanne

vaivojansa / vaivojaan

Gen

-n

vaivamme

vaivanne

vaivansa

vaivojemme

vaivojenne

vaivojensa

Ill

mihin

vaivaamme

vaivaanne

vaivaansa

vaivoihimme

vaivoihinne

vaivoihinsa

Ine

-ssa

vaivassamme

vaivassanne

vaivassansa / vaivassaan

vaivoissamme

vaivoissanne

vaivoissansa / vaivoissaan

Ela

-sta

vaivastamme

vaivastanne

vaivastansa / vaivastaan

vaivoistamme

vaivoistanne

vaivoistansa / vaivoistaan

All

-lle

vaivallemme

vaivallenne

vaivallensa / vaivalleen

vaivoillemme

vaivoillenne

vaivoillensa / vaivoillean

Ade

-lla

vaivallamme

vaivallanne

vaivallansa / vaivallaan

vaivoillamme

vaivoillanne

vaivoillansa / vaivoillaan

Abl

-lta

vaivaltamme

vaivaltanne

vaivaltansa / vaivaltaan

vaivoiltamme

vaivoiltanne

vaivoiltansa / vaivoiltaan

Tra

-ksi

vaivaksemme

vaivaksenne

vaivaksensa / vaivakseen

vaivoiksemme

vaivoiksenne

vaivoiksensa / vaivoikseen

Ess

-na

vaivanamme

vaivananne

vaivanansa / vaivanaan

vaivoinamme

vaivoinanne

vaivoinansa / vaivoinaan

Abe

-tta

vaivattamme

vaivattanne

vaivattansa / vaivattaan

vaivoittamme

vaivoittanne

vaivoittansa / vaivoittaan

Com

-ne

-

-

-

vaivoinemme

vaivoinenne

vaivoinensa / vaivoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - Finnish-English, sentence 15043; Europarl; Opus 2; OpenSubtitles2018.v3; Opus, Tatoeba, sentence #3457284; Tatoeba - Finnish-English, sentence 123456; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 789012 Isä oli aina töissä. Father was always at work. Isä tuli kotiin töistä. Father came home from work. Isäsi on hyvä kokki. Your father is a good cook. Isillänsä on auto. His father has a car. Missä isäni on? Where's my dad? Isiini on paras isä maailmassa. My dad is the best father in the world. Puhuin eilen isääni. I spoke to my father yesterday. Isiä ei näy missään. Dads are nowhere to be seen. Äitini ja isä matkustavat paljon. My mother and father travel a lot. Isä opetti minulle autonkorjausta. Dad taught me how to fix cars. Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept