logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tiimalasi, noun

Word analysis
tiimalasilta

tiimalasilta

tiimalasi

Noun, Singular Ablative

tiima

Noun, Singular Nominative

+ lasi

Noun, Singular Ablative

tii

Noun, Singular Nominative

+ malka

Noun, Singular Nominative

+ silta

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiimalasi

tiimalasit

Par

-ta

tiimalasia

tiimalaseja

Gen

-n

tiimalasin

tiimalasien

Ill

mihin

tiimalasiin

tiimalaseihin

Ine

-ssa

tiimalasissa

tiimalaseissa

Ela

-sta

tiimalasista

tiimalaseista

All

-lle

tiimalasille

tiimalaseille

Ade

-lla

tiimalasilla

tiimalaseilla

Abl

-lta

tiimalasilta

tiimalaseilta

Tra

-ksi

tiimalasiksi

tiimalaseiksi

Ess

-na

tiimalasina

tiimalaseina

Abe

-tta

tiimalasitta

tiimalaseitta

Com

-ne

-

tiimalaseine

Ins

-in

-

tiimalasein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiimalasi

tiimalasit

Par

-ta

tiimalasia

tiimalaseja

Gen

-n

tiimalasin

tiimalasien

Ill

mihin

tiimalasiin

tiimalaseihin

Ine

-ssa

tiimalasissa

tiimalaseissa

Ela

-sta

tiimalasista

tiimalaseista

All

-lle

tiimalasille

tiimalaseille

Ade

-lla

tiimalasilla

tiimalaseilla

Abl

-lta

tiimalasilta

tiimalaseilta

Tra

-ksi

tiimalasiksi

tiimalaseiksi

Ess

-na

tiimalasina

tiimalaseina

Abe

-tta

tiimalasitta

tiimalaseitta

Com

-ne

-

tiimalaseine

Ins

-in

-

tiimalasein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hourglass tiimalasi
thoroughly
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; tmClass; 1258262]; 1923493]; 16339] Näyttää tiimalasilta. Looks like an hourglass. Haen sen tiimalasin! I will get that Hourglass! Hiekka valuu tiimalasissa. Sand is slipping through the hourglass. Kellot, nimittäin tiimalasit. Clocks and watches, namely hour glasses. Onko sillä yhteys tiimalasiin? Is it connected to this hourglass? Hiekka valuu hitaasti tiimalasista. The sand is slowly flowing in the hourglass. Kauanko tiimalasin hiekka virtaa? How long before the hourglass runs through? Hän kääntyi ja tuijotti tiimalasia. She turned and stared at the hourglass. Pitäkää visusti silmällä tiimalasia. Do not take your eyes off that hourglass. Pöydällä oli vanha kulunut tiimalasi. There was an old worn-out hourglass on the table. Show more arrow right

Wiktionary

hourglass, sandglass Show more arrow right tiima +‎ lasi, after Swedish timglas (both of the components are however also borrowed from Swedish). Show more arrow right

Wikipedia

Hourglass An hourglass (or sandglass, sand timer, sand clock or egg timer) is a device used to measure the passage of time. It comprises two glass bulbs connected vertically by a narrow neck that allows a regulated flow of a substance (historically sand) from the upper bulb to the lower one. Typically the upper and lower bulbs are symmetric so that the hourglass will measure the same duration regardless of orientation. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimalasini

tiimalasini

tiimalasisi

tiimalasisi

tiimalasinsa

tiimalasinsa

Par

-ta

tiimalasiani

tiimalasejani

tiimalasiasi

tiimalasejasi

tiimalasiansa / tiimalasiaan

tiimalasejansa / tiimalasejaan

Gen

-n

tiimalasini

tiimalasieni

tiimalasisi

tiimalasiesi

tiimalasinsa

tiimalasiensa

Ill

mihin

tiimalasiini

tiimalaseihini

tiimalasiisi

tiimalaseihisi

tiimalasiinsa

tiimalaseihinsa

Ine

-ssa

tiimalasissani

tiimalaseissani

tiimalasissasi

tiimalaseissasi

tiimalasissansa / tiimalasissaan

tiimalaseissansa / tiimalaseissaan

Ela

-sta

tiimalasistani

tiimalaseistani

tiimalasistasi

tiimalaseistasi

tiimalasistansa / tiimalasistaan

tiimalaseistansa / tiimalaseistaan

All

-lle

tiimalasilleni

tiimalaseilleni

tiimalasillesi

tiimalaseillesi

tiimalasillensa / tiimalasilleen

tiimalaseillensa / tiimalaseillean

Ade

-lla

tiimalasillani

tiimalaseillani

tiimalasillasi

tiimalaseillasi

tiimalasillansa / tiimalasillaan

tiimalaseillansa / tiimalaseillaan

Abl

-lta

tiimalasiltani

tiimalaseiltani

tiimalasiltasi

tiimalaseiltasi

tiimalasiltansa / tiimalasiltaan

tiimalaseiltansa / tiimalaseiltaan

Tra

-ksi

tiimalasikseni

tiimalaseikseni

tiimalasiksesi

tiimalaseiksesi

tiimalasiksensa / tiimalasikseen

tiimalaseiksensa / tiimalaseikseen

Ess

-na

tiimalasinani

tiimalaseinani

tiimalasinasi

tiimalaseinasi

tiimalasinansa / tiimalasinaan

tiimalaseinansa / tiimalaseinaan

Abe

-tta

tiimalasittani

tiimalaseittani

tiimalasittasi

tiimalaseittasi

tiimalasittansa / tiimalasittaan

tiimalaseittansa / tiimalaseittaan

Com

-ne

-

tiimalaseineni

-

tiimalaseinesi

-

tiimalaseinensa / tiimalaseineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimalasini

tiimalasisi

tiimalasinsa

tiimalasini

tiimalasisi

tiimalasinsa

Par

-ta

tiimalasiani

tiimalasiasi

tiimalasiansa / tiimalasiaan

tiimalasejani

tiimalasejasi

tiimalasejansa / tiimalasejaan

Gen

-n

tiimalasini

tiimalasisi

tiimalasinsa

tiimalasieni

tiimalasiesi

tiimalasiensa

Ill

mihin

tiimalasiini

tiimalasiisi

tiimalasiinsa

tiimalaseihini

tiimalaseihisi

tiimalaseihinsa

Ine

-ssa

tiimalasissani

tiimalasissasi

tiimalasissansa / tiimalasissaan

tiimalaseissani

tiimalaseissasi

tiimalaseissansa / tiimalaseissaan

Ela

-sta

tiimalasistani

tiimalasistasi

tiimalasistansa / tiimalasistaan

tiimalaseistani

tiimalaseistasi

tiimalaseistansa / tiimalaseistaan

All

-lle

tiimalasilleni

tiimalasillesi

tiimalasillensa / tiimalasilleen

tiimalaseilleni

tiimalaseillesi

tiimalaseillensa / tiimalaseillean

Ade

-lla

tiimalasillani

tiimalasillasi

tiimalasillansa / tiimalasillaan

tiimalaseillani

tiimalaseillasi

tiimalaseillansa / tiimalaseillaan

Abl

-lta

tiimalasiltani

tiimalasiltasi

tiimalasiltansa / tiimalasiltaan

tiimalaseiltani

tiimalaseiltasi

tiimalaseiltansa / tiimalaseiltaan

Tra

-ksi

tiimalasikseni

tiimalasiksesi

tiimalasiksensa / tiimalasikseen

tiimalaseikseni

tiimalaseiksesi

tiimalaseiksensa / tiimalaseikseen

Ess

-na

tiimalasinani

tiimalasinasi

tiimalasinansa / tiimalasinaan

tiimalaseinani

tiimalaseinasi

tiimalaseinansa / tiimalaseinaan

Abe

-tta

tiimalasittani

tiimalasittasi

tiimalasittansa / tiimalasittaan

tiimalaseittani

tiimalaseittasi

tiimalaseittansa / tiimalaseittaan

Com

-ne

-

-

-

tiimalaseineni

tiimalaseinesi

tiimalaseinensa / tiimalaseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimalasimme

tiimalasimme

tiimalasinne

tiimalasinne

tiimalasinsa

tiimalasinsa

Par

-ta

tiimalasiamme

tiimalasejamme

tiimalasianne

tiimalasejanne

tiimalasiansa / tiimalasiaan

tiimalasejansa / tiimalasejaan

Gen

-n

tiimalasimme

tiimalasiemme

tiimalasinne

tiimalasienne

tiimalasinsa

tiimalasiensa

Ill

mihin

tiimalasiimme

tiimalaseihimme

tiimalasiinne

tiimalaseihinne

tiimalasiinsa

tiimalaseihinsa

Ine

-ssa

tiimalasissamme

tiimalaseissamme

tiimalasissanne

tiimalaseissanne

tiimalasissansa / tiimalasissaan

tiimalaseissansa / tiimalaseissaan

Ela

-sta

tiimalasistamme

tiimalaseistamme

tiimalasistanne

tiimalaseistanne

tiimalasistansa / tiimalasistaan

tiimalaseistansa / tiimalaseistaan

All

-lle

tiimalasillemme

tiimalaseillemme

tiimalasillenne

tiimalaseillenne

tiimalasillensa / tiimalasilleen

tiimalaseillensa / tiimalaseillean

Ade

-lla

tiimalasillamme

tiimalaseillamme

tiimalasillanne

tiimalaseillanne

tiimalasillansa / tiimalasillaan

tiimalaseillansa / tiimalaseillaan

Abl

-lta

tiimalasiltamme

tiimalaseiltamme

tiimalasiltanne

tiimalaseiltanne

tiimalasiltansa / tiimalasiltaan

tiimalaseiltansa / tiimalaseiltaan

Tra

-ksi

tiimalasiksemme

tiimalaseiksemme

tiimalasiksenne

tiimalaseiksenne

tiimalasiksensa / tiimalasikseen

tiimalaseiksensa / tiimalaseikseen

Ess

-na

tiimalasinamme

tiimalaseinamme

tiimalasinanne

tiimalaseinanne

tiimalasinansa / tiimalasinaan

tiimalaseinansa / tiimalaseinaan

Abe

-tta

tiimalasittamme

tiimalaseittamme

tiimalasittanne

tiimalaseittanne

tiimalasittansa / tiimalasittaan

tiimalaseittansa / tiimalaseittaan

Com

-ne

-

tiimalaseinemme

-

tiimalaseinenne

-

tiimalaseinensa / tiimalaseineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimalasimme

tiimalasinne

tiimalasinsa

tiimalasimme

tiimalasinne

tiimalasinsa

Par

-ta

tiimalasiamme

tiimalasianne

tiimalasiansa / tiimalasiaan

tiimalasejamme

tiimalasejanne

tiimalasejansa / tiimalasejaan

Gen

-n

tiimalasimme

tiimalasinne

tiimalasinsa

tiimalasiemme

tiimalasienne

tiimalasiensa

Ill

mihin

tiimalasiimme

tiimalasiinne

tiimalasiinsa

tiimalaseihimme

tiimalaseihinne

tiimalaseihinsa

Ine

-ssa

tiimalasissamme

tiimalasissanne

tiimalasissansa / tiimalasissaan

tiimalaseissamme

tiimalaseissanne

tiimalaseissansa / tiimalaseissaan

Ela

-sta

tiimalasistamme

tiimalasistanne

tiimalasistansa / tiimalasistaan

tiimalaseistamme

tiimalaseistanne

tiimalaseistansa / tiimalaseistaan

All

-lle

tiimalasillemme

tiimalasillenne

tiimalasillensa / tiimalasilleen

tiimalaseillemme

tiimalaseillenne

tiimalaseillensa / tiimalaseillean

Ade

-lla

tiimalasillamme

tiimalasillanne

tiimalasillansa / tiimalasillaan

tiimalaseillamme

tiimalaseillanne

tiimalaseillansa / tiimalaseillaan

Abl

-lta

tiimalasiltamme

tiimalasiltanne

tiimalasiltansa / tiimalasiltaan

tiimalaseiltamme

tiimalaseiltanne

tiimalaseiltansa / tiimalaseiltaan

Tra

-ksi

tiimalasiksemme

tiimalasiksenne

tiimalasiksensa / tiimalasikseen

tiimalaseiksemme

tiimalaseiksenne

tiimalaseiksensa / tiimalaseikseen

Ess

-na

tiimalasinamme

tiimalasinanne

tiimalasinansa / tiimalasinaan

tiimalaseinamme

tiimalaseinanne

tiimalaseinansa / tiimalaseinaan

Abe

-tta

tiimalasittamme

tiimalasittanne

tiimalasittansa / tiimalasittaan

tiimalaseittamme

tiimalaseittanne

tiimalaseittansa / tiimalaseittaan

Com

-ne

-

-

-

tiimalaseinemme

tiimalaseinenne

tiimalaseinensa / tiimalaseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiima

tiimat

Par

-ta

tiimaa

tiimoja

Gen

-n

tiiman

tiimojen

Ill

mihin

tiimaan

tiimoihin

Ine

-ssa

tiimassa

tiimoissa

Ela

-sta

tiimasta

tiimoista

All

-lle

tiimalle

tiimoille

Ade

-lla

tiimalla

tiimoilla

Abl

-lta

tiimalta

tiimoilta

Tra

-ksi

tiimaksi

tiimoiksi

Ess

-na

tiimana

tiimoina

Abe

-tta

tiimatta

tiimoitta

Com

-ne

-

tiimoine

Ins

-in

-

tiimoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiima

tiimat

Par

-ta

tiimaa

tiimoja

Gen

-n

tiiman

tiimojen

Ill

mihin

tiimaan

tiimoihin

Ine

-ssa

tiimassa

tiimoissa

Ela

-sta

tiimasta

tiimoista

All

-lle

tiimalle

tiimoille

Ade

-lla

tiimalla

tiimoilla

Abl

-lta

tiimalta

tiimoilta

Tra

-ksi

tiimaksi

tiimoiksi

Ess

-na

tiimana

tiimoina

Abe

-tta

tiimatta

tiimoitta

Com

-ne

-

tiimoine

Ins

-in

-

tiimoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

team
TIIMA
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix; Tanzil Quran Translation; SETIMES2; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS; Europarl; Tatoeba Vaan puolen tiimaa! But half an hour! Tiima on pitkä aika, joka vastaa 60 minuuttia. Tiima is a long period of time equivalent to 60 minutes. Hän tiimasi Jake Hagerin kanssa. Gets involved with Jake Meyer. Tiiman aikana ehtii tehdä paljon asioita. During the tiima you can do a lot of things. Tiimalta valui hiekka hiljaa ja rauhallisesti. The sand flowed slowly and calmly from the hourglass. Hänen piti siirtää keskustelua tiimalta toiselle. He had to shift the conversation from one hourglass to another. Hän tarkkaili tarkasti hiekan valumista tiimalta. He closely observed the sand flowing from the hourglass. Tiimalta valuva hiekka muistutti häntä ajankulusta. The sand dripping from the hourglass reminded him of the passage of time. Tiimoilta syntynyt suunnitelma. A plan tiimoilta realized. Tarvitsen tähän tehtävään neljätoista tiimaa avukseni. I need fourteen tiima for this task. Show more arrow right

Wiktionary

(archaic) moment (archaic) hour Show more arrow right Borrowed from Old Swedish tīme. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimani

tiimani

tiimasi

tiimasi

tiimansa

tiimansa

Par

-ta

tiimaani

tiimojani

tiimaasi

tiimojasi

tiimaansa / tiimaaan

tiimojansa / tiimojaan

Gen

-n

tiimani

tiimojeni

tiimasi

tiimojesi

tiimansa

tiimojensa

Ill

mihin

tiimaani

tiimoihini

tiimaasi

tiimoihisi

tiimaansa

tiimoihinsa

Ine

-ssa

tiimassani

tiimoissani

tiimassasi

tiimoissasi

tiimassansa / tiimassaan

tiimoissansa / tiimoissaan

Ela

-sta

tiimastani

tiimoistani

tiimastasi

tiimoistasi

tiimastansa / tiimastaan

tiimoistansa / tiimoistaan

All

-lle

tiimalleni

tiimoilleni

tiimallesi

tiimoillesi

tiimallensa / tiimalleen

tiimoillensa / tiimoillean

Ade

-lla

tiimallani

tiimoillani

tiimallasi

tiimoillasi

tiimallansa / tiimallaan

tiimoillansa / tiimoillaan

Abl

-lta

tiimaltani

tiimoiltani

tiimaltasi

tiimoiltasi

tiimaltansa / tiimaltaan

tiimoiltansa / tiimoiltaan

Tra

-ksi

tiimakseni

tiimoikseni

tiimaksesi

tiimoiksesi

tiimaksensa / tiimakseen

tiimoiksensa / tiimoikseen

Ess

-na

tiimanani

tiimoinani

tiimanasi

tiimoinasi

tiimanansa / tiimanaan

tiimoinansa / tiimoinaan

Abe

-tta

tiimattani

tiimoittani

tiimattasi

tiimoittasi

tiimattansa / tiimattaan

tiimoittansa / tiimoittaan

Com

-ne

-

tiimoineni

-

tiimoinesi

-

tiimoinensa / tiimoineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimani

tiimasi

tiimansa

tiimani

tiimasi

tiimansa

Par

-ta

tiimaani

tiimaasi

tiimaansa / tiimaaan

tiimojani

tiimojasi

tiimojansa / tiimojaan

Gen

-n

tiimani

tiimasi

tiimansa

tiimojeni

tiimojesi

tiimojensa

Ill

mihin

tiimaani

tiimaasi

tiimaansa

tiimoihini

tiimoihisi

tiimoihinsa

Ine

-ssa

tiimassani

tiimassasi

tiimassansa / tiimassaan

tiimoissani

tiimoissasi

tiimoissansa / tiimoissaan

Ela

-sta

tiimastani

tiimastasi

tiimastansa / tiimastaan

tiimoistani

tiimoistasi

tiimoistansa / tiimoistaan

All

-lle

tiimalleni

tiimallesi

tiimallensa / tiimalleen

tiimoilleni

tiimoillesi

tiimoillensa / tiimoillean

Ade

-lla

tiimallani

tiimallasi

tiimallansa / tiimallaan

tiimoillani

tiimoillasi

tiimoillansa / tiimoillaan

Abl

-lta

tiimaltani

tiimaltasi

tiimaltansa / tiimaltaan

tiimoiltani

tiimoiltasi

tiimoiltansa / tiimoiltaan

Tra

-ksi

tiimakseni

tiimaksesi

tiimaksensa / tiimakseen

tiimoikseni

tiimoiksesi

tiimoiksensa / tiimoikseen

Ess

-na

tiimanani

tiimanasi

tiimanansa / tiimanaan

tiimoinani

tiimoinasi

tiimoinansa / tiimoinaan

Abe

-tta

tiimattani

tiimattasi

tiimattansa / tiimattaan

tiimoittani

tiimoittasi

tiimoittansa / tiimoittaan

Com

-ne

-

-

-

tiimoineni

tiimoinesi

tiimoinensa / tiimoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimamme

tiimamme

tiimanne

tiimanne

tiimansa

tiimansa

Par

-ta

tiimaamme

tiimojamme

tiimaanne

tiimojanne

tiimaansa / tiimaaan

tiimojansa / tiimojaan

Gen

-n

tiimamme

tiimojemme

tiimanne

tiimojenne

tiimansa

tiimojensa

Ill

mihin

tiimaamme

tiimoihimme

tiimaanne

tiimoihinne

tiimaansa

tiimoihinsa

Ine

-ssa

tiimassamme

tiimoissamme

tiimassanne

tiimoissanne

tiimassansa / tiimassaan

tiimoissansa / tiimoissaan

Ela

-sta

tiimastamme

tiimoistamme

tiimastanne

tiimoistanne

tiimastansa / tiimastaan

tiimoistansa / tiimoistaan

All

-lle

tiimallemme

tiimoillemme

tiimallenne

tiimoillenne

tiimallensa / tiimalleen

tiimoillensa / tiimoillean

Ade

-lla

tiimallamme

tiimoillamme

tiimallanne

tiimoillanne

tiimallansa / tiimallaan

tiimoillansa / tiimoillaan

Abl

-lta

tiimaltamme

tiimoiltamme

tiimaltanne

tiimoiltanne

tiimaltansa / tiimaltaan

tiimoiltansa / tiimoiltaan

Tra

-ksi

tiimaksemme

tiimoiksemme

tiimaksenne

tiimoiksenne

tiimaksensa / tiimakseen

tiimoiksensa / tiimoikseen

Ess

-na

tiimanamme

tiimoinamme

tiimananne

tiimoinanne

tiimanansa / tiimanaan

tiimoinansa / tiimoinaan

Abe

-tta

tiimattamme

tiimoittamme

tiimattanne

tiimoittanne

tiimattansa / tiimattaan

tiimoittansa / tiimoittaan

Com

-ne

-

tiimoinemme

-

tiimoinenne

-

tiimoinensa / tiimoineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimamme

tiimanne

tiimansa

tiimamme

tiimanne

tiimansa

Par

-ta

tiimaamme

tiimaanne

tiimaansa / tiimaaan

tiimojamme

tiimojanne

tiimojansa / tiimojaan

Gen

-n

tiimamme

tiimanne

tiimansa

tiimojemme

tiimojenne

tiimojensa

Ill

mihin

tiimaamme

tiimaanne

tiimaansa

tiimoihimme

tiimoihinne

tiimoihinsa

Ine

-ssa

tiimassamme

tiimassanne

tiimassansa / tiimassaan

tiimoissamme

tiimoissanne

tiimoissansa / tiimoissaan

Ela

-sta

tiimastamme

tiimastanne

tiimastansa / tiimastaan

tiimoistamme

tiimoistanne

tiimoistansa / tiimoistaan

All

-lle

tiimallemme

tiimallenne

tiimallensa / tiimalleen

tiimoillemme

tiimoillenne

tiimoillensa / tiimoillean

Ade

-lla

tiimallamme

tiimallanne

tiimallansa / tiimallaan

tiimoillamme

tiimoillanne

tiimoillansa / tiimoillaan

Abl

-lta

tiimaltamme

tiimaltanne

tiimaltansa / tiimaltaan

tiimoiltamme

tiimoiltanne

tiimoiltansa / tiimoiltaan

Tra

-ksi

tiimaksemme

tiimaksenne

tiimaksensa / tiimakseen

tiimoiksemme

tiimoiksenne

tiimoiksensa / tiimoikseen

Ess

-na

tiimanamme

tiimananne

tiimanansa / tiimanaan

tiimoinamme

tiimoinanne

tiimoinansa / tiimoinaan

Abe

-tta

tiimattamme

tiimattanne

tiimattansa / tiimattaan

tiimoittamme

tiimoittanne

tiimoittansa / tiimoittaan

Com

-ne

-

-

-

tiimoinemme

tiimoinenne

tiimoinensa / tiimoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lasi

lasit

Par

-ta

lasia

laseja

Gen

-n

lasin

lasien

Ill

mihin

lasiin

laseihin

Ine

-ssa

lasissa

laseissa

Ela

-sta

lasista

laseista

All

-lle

lasille

laseille

Ade

-lla

lasilla

laseilla

Abl

-lta

lasilta

laseilta

Tra

-ksi

lasiksi

laseiksi

Ess

-na

lasina

laseina

Abe

-tta

lasitta

laseitta

Com

-ne

-

laseine

Ins

-in

-

lasein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lasi

lasit

Par

-ta

lasia

laseja

Gen

-n

lasin

lasien

Ill

mihin

lasiin

laseihin

Ine

-ssa

lasissa

laseissa

Ela

-sta

lasista

laseista

All

-lle

lasille

laseille

Ade

-lla

lasilla

laseilla

Abl

-lta

lasilta

laseilta

Tra

-ksi

lasiksi

laseiksi

Ess

-na

lasina

laseina

Abe

-tta

lasitta

laseitta

Com

-ne

-

laseine

Ins

-in

-

lasein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

glass lasi, lasillinen, peili, juomalasi, lasitavara, suurennuslasi
pane lasi, ikkunaruutu
crystal kristalli, kide, kristallilasi, lasi
tumbler juomalasi, rumpu, lasi, akrobaatti
beaker koelasi, lasi, kuppi, juomalasi
chimney savupiippu, savutorvi, lasi
bell soittokello, kello, kulkunen, tiuku, lasi, kaikusuppilo
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; opensubtitles2; not-set Lasi on hauras materiaali. Glass is a fragile material. Töhrin lasisi. I smudged your glasses. Lasi kaatui. I just knocked over a glass. Etsattu lasi. Etched glass. Lasi jääteetä? Maybe a glass of ice tea? Lasi on märkä. The glass is wet. Vain lasi vettä. Just a glass of water. Lasi samppanjaa. A glass of champagne. Kattoikkunan lasi. Opening roof glazing. Lasi suojelee meitä. The glass is protecting us. Show more arrow right

Wiktionary

glass (material) Fin:laminoitu lasiEng:laminated glassFin:karkaistu lasiEng:toughened glassFin:lankavahvistettu lasiEng:wire mesh glass glass (vessel) (nautical) bells (a mark given by the bells of a ship every half hour to mark the passing of time during a four-hour watch; there were eight bells per watch and then the counting started from beginning) Fin:toista lasia lyötäessäEng:when the second bell was struck (slang, drugs) ice (crystal form of methamphetamine) Show more arrow right lasikko lasillinen lasimainen lasite lasittaa lasittua Show more arrow right aurinkolasitcocktaillasidrinkkilasiflankenlasigrogilasiikkunanlasijuomalasikeitinlasikristallilasikvartsilasilasihelmilasikaappilasikivilasikuulalasimaalauslasimaljakkolasinleikkurilasinpesunestelasinpuhaltajalasinsirpalelasinsirulasinuudelilasiohjaamolasipurkkilasiuunilasiveitsiliekkilasimaitolasimittalasimyrskylasiolutlasipullonpohjalasiryyppylasisamppanjalasisnapsilasisuojalasitsuurennuslasitasolasitiimalasituntilasiturvalasituulilasivesilasiviinilasi Show more arrow right Borrowed from Swedish glas, from Old Norse glas, from Middle Low German glas, ultimately from Proto-Germanic glasą (whence also English glass). Show more arrow right

Wikipedia

Glass Glass is a non-crystalline, often transparent amorphous solid, that has widespread practical, technological, and decorative use in, for example, window panes, tableware, and optics. Glass is most often formed by rapid cooling (quenching) of the molten form; some glasses such as volcanic glass are naturally occurring. The most familiar, and historically the oldest, types of manufactured glass are "silicate glasses" based on the chemical compound silica (silicon dioxide, or quartz), the primary constituent of sand. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lasini

lasini

lasisi

lasisi

lasinsa

lasinsa

Par

-ta

lasiani

lasejani

lasiasi

lasejasi

lasiansa / lasiaan

lasejansa / lasejaan

Gen

-n

lasini

lasieni

lasisi

lasiesi

lasinsa

lasiensa

Ill

mihin

lasiini

laseihini

lasiisi

laseihisi

lasiinsa

laseihinsa

Ine

-ssa

lasissani

laseissani

lasissasi

laseissasi

lasissansa / lasissaan

laseissansa / laseissaan

Ela

-sta

lasistani

laseistani

lasistasi

laseistasi

lasistansa / lasistaan

laseistansa / laseistaan

All

-lle

lasilleni

laseilleni

lasillesi

laseillesi

lasillensa / lasilleen

laseillensa / laseillean

Ade

-lla

lasillani

laseillani

lasillasi

laseillasi

lasillansa / lasillaan

laseillansa / laseillaan

Abl

-lta

lasiltani

laseiltani

lasiltasi

laseiltasi

lasiltansa / lasiltaan

laseiltansa / laseiltaan

Tra

-ksi

lasikseni

laseikseni

lasiksesi

laseiksesi

lasiksensa / lasikseen

laseiksensa / laseikseen

Ess

-na

lasinani

laseinani

lasinasi

laseinasi

lasinansa / lasinaan

laseinansa / laseinaan

Abe

-tta

lasittani

laseittani

lasittasi

laseittasi

lasittansa / lasittaan

laseittansa / laseittaan

Com

-ne

-

laseineni

-

laseinesi

-

laseinensa / laseineen

Singular

Plural

Nom

-

lasini

lasisi

lasinsa

lasini

lasisi

lasinsa

Par

-ta

lasiani

lasiasi

lasiansa / lasiaan

lasejani

lasejasi

lasejansa / lasejaan

Gen

-n

lasini

lasisi

lasinsa

lasieni

lasiesi

lasiensa

Ill

mihin

lasiini

lasiisi

lasiinsa

laseihini

laseihisi

laseihinsa

Ine

-ssa

lasissani

lasissasi

lasissansa / lasissaan

laseissani

laseissasi

laseissansa / laseissaan

Ela

-sta

lasistani

lasistasi

lasistansa / lasistaan

laseistani

laseistasi

laseistansa / laseistaan

All

-lle

lasilleni

lasillesi

lasillensa / lasilleen

laseilleni

laseillesi

laseillensa / laseillean

Ade

-lla

lasillani

lasillasi

lasillansa / lasillaan

laseillani

laseillasi

laseillansa / laseillaan

Abl

-lta

lasiltani

lasiltasi

lasiltansa / lasiltaan

laseiltani

laseiltasi

laseiltansa / laseiltaan

Tra

-ksi

lasikseni

lasiksesi

lasiksensa / lasikseen

laseikseni

laseiksesi

laseiksensa / laseikseen

Ess

-na

lasinani

lasinasi

lasinansa / lasinaan

laseinani

laseinasi

laseinansa / laseinaan

Abe

-tta

lasittani

lasittasi

lasittansa / lasittaan

laseittani

laseittasi

laseittansa / laseittaan

Com

-ne

-

-

-

laseineni

laseinesi

laseinensa / laseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lasimme

lasimme

lasinne

lasinne

lasinsa

lasinsa

Par

-ta

lasiamme

lasejamme

lasianne

lasejanne

lasiansa / lasiaan

lasejansa / lasejaan

Gen

-n

lasimme

lasiemme

lasinne

lasienne

lasinsa

lasiensa

Ill

mihin

lasiimme

laseihimme

lasiinne

laseihinne

lasiinsa

laseihinsa

Ine

-ssa

lasissamme

laseissamme

lasissanne

laseissanne

lasissansa / lasissaan

laseissansa / laseissaan

Ela

-sta

lasistamme

laseistamme

lasistanne

laseistanne

lasistansa / lasistaan

laseistansa / laseistaan

All

-lle

lasillemme

laseillemme

lasillenne

laseillenne

lasillensa / lasilleen

laseillensa / laseillean

Ade

-lla

lasillamme

laseillamme

lasillanne

laseillanne

lasillansa / lasillaan

laseillansa / laseillaan

Abl

-lta

lasiltamme

laseiltamme

lasiltanne

laseiltanne

lasiltansa / lasiltaan

laseiltansa / laseiltaan

Tra

-ksi

lasiksemme

laseiksemme

lasiksenne

laseiksenne

lasiksensa / lasikseen

laseiksensa / laseikseen

Ess

-na

lasinamme

laseinamme

lasinanne

laseinanne

lasinansa / lasinaan

laseinansa / laseinaan

Abe

-tta

lasittamme

laseittamme

lasittanne

laseittanne

lasittansa / lasittaan

laseittansa / laseittaan

Com

-ne

-

laseinemme

-

laseinenne

-

laseinensa / laseineen

Singular

Plural

Nom

-

lasimme

lasinne

lasinsa

lasimme

lasinne

lasinsa

Par

-ta

lasiamme

lasianne

lasiansa / lasiaan

lasejamme

lasejanne

lasejansa / lasejaan

Gen

-n

lasimme

lasinne

lasinsa

lasiemme

lasienne

lasiensa

Ill

mihin

lasiimme

lasiinne

lasiinsa

laseihimme

laseihinne

laseihinsa

Ine

-ssa

lasissamme

lasissanne

lasissansa / lasissaan

laseissamme

laseissanne

laseissansa / laseissaan

Ela

-sta

lasistamme

lasistanne

lasistansa / lasistaan

laseistamme

laseistanne

laseistansa / laseistaan

All

-lle

lasillemme

lasillenne

lasillensa / lasilleen

laseillemme

laseillenne

laseillensa / laseillean

Ade

-lla

lasillamme

lasillanne

lasillansa / lasillaan

laseillamme

laseillanne

laseillansa / laseillaan

Abl

-lta

lasiltamme

lasiltanne

lasiltansa / lasiltaan

laseiltamme

laseiltanne

laseiltansa / laseiltaan

Tra

-ksi

lasiksemme

lasiksenne

lasiksensa / lasikseen

laseiksemme

laseiksenne

laseiksensa / laseikseen

Ess

-na

lasinamme

lasinanne

lasinansa / lasinaan

laseinamme

laseinanne

laseinansa / laseinaan

Abe

-tta

lasittamme

lasittanne

lasittansa / lasittaan

laseittamme

laseittanne

laseittansa / laseittaan

Com

-ne

-

-

-

laseinemme

laseinenne

laseinensa / laseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tee tii, tiiauspaikka
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles v2018; WikiMatrix; Europarl v7 Ota pyörä tiiltäni. Take the bike from my yard. Tii vai tee? A tee, or some tea, sir? Hän meni tiihinsä. He went into the street. Suuntaan tiillesi. I will head towards your direction. Tiini piti koiristaan. Tiini took care of her dogs. Poika juoksi tiiltään. The boy ran from the path. Huomasin jäljen tiiltäni. I noticed a trace from my footsteps. Katselin tähtiä tiiltäni. I was watching the stars from my balcony. Tii Hii odotti heitä. Tee Hee was waiting. Hän tuli takaisin tiiltään. He came back from the road. Show more arrow right

Wiktionary

(golf) tee (peg) Show more arrow right tiiata tiiaus tiiauspaikka Show more arrow right English tee Show more arrow right

Wikipedia

Tee A tee is a stand used in sport to support and elevate a stationary ball prior to striking with a foot, club or bat. Tees are used extensively in golf, tee-ball, baseball, American football, and rugby. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiini

tiisi

tiisi

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäni

tiitäsi

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiitteni / tiideni

tiisi

tiittesi / tiidesi

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihini

tiihisi

tiihisi

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäni

tiissäsi

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäni

tiistäsi

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiilleni

tiillesi

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläni

tiilläsi

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiikseni

tiiksesi

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäni

tiinäsi

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäni

tiittäsi

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiineni

-

tiinesi

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiisi

tiinsä

tiini

tiisi

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiisi

tiinsä

tiitteni / tiideni

tiittesi / tiidesi

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihisi

tiihinsä

tiihini

tiihisi

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiineni

tiinesi

tiinensä / tiineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiimme

tiinne

tiinne

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitämme

tiitänne

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiittemme / tiidemme

tiinne

tiittenne / tiidenne

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihimme

tiihinne

tiihinne

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissämme

tiissänne

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistämme

tiistänne

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillemme

tiillenne

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillämme

tiillänne

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksemme

tiiksenne

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinämme

tiinänne

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittämme

tiittänne

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiinemme

-

tiinenne

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiinne

tiinsä

tiimme

tiinne

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiinne

tiinsä

tiittemme / tiidemme

tiittenne / tiidenne

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiinemme

tiinenne

tiinensä / tiineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

malka

malat / mal’at

Par

-ta

malkaa

malkoja

Gen

-n

malan / mal’an

malkojen

Ill

mihin

malkaan

malkoihin

Ine

-ssa

malassa / mal’assa

maloissa / mal’oissa

Ela

-sta

malasta / mal’asta

maloista / mal’oista

All

-lle

malalle / mal’alle

maloille / mal’oille

Ade

-lla

malalla / mal’alla

maloilla / mal’oilla

Abl

-lta

malalta / mal’alta

maloilta / mal’oilta

Tra

-ksi

malaksi / mal’aksi

maloiksi / mal’oiksi

Ess

-na

malkana

malkoina

Abe

-tta

malatta / mal’atta

maloitta / mal’oitta

Com

-ne

-

malkoine

Ins

-in

-

maloin / mal’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

malka

malat / mal’at

Par

-ta

malkaa

malkoja

Gen

-n

malan / mal’an

malkojen

Ill

mihin

malkaan

malkoihin

Ine

-ssa

malassa / mal’assa

maloissa / mal’oissa

Ela

-sta

malasta / mal’asta

maloista / mal’oista

All

-lle

malalle / mal’alle

maloille / mal’oille

Ade

-lla

malalla / mal’alla

maloilla / mal’oilla

Abl

-lta

malalta / mal’alta

maloilta / mal’oilta

Tra

-ksi

malaksi / mal’aksi

maloiksi / mal’oiksi

Ess

-na

malkana

malkoina

Abe

-tta

malatta / mal’atta

maloitta / mal’oitta

Com

-ne

-

malkoine

Ins

-in

-

maloin / mal’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

beam palkki, säde, valokeila, keila, puomi, malka
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; WikiMatrix; Tatoeba; not-set; Europarl8; jw2019 Malka putosi puun oksalta. The splinter fell from the tree branch. Malka tuli alas katolta ja osui autoon. A splinter fell from the roof and hit the car. Malka aiheutti pienen haavan hänen sormeensa. The splinter caused a small cut on his finger. Malka oli niin pieni, etten meinannut löytää sitä. The splinter was so small I could hardly find it. Älä astu siihen malkaan! Don't step on that splinter! Rakensin pienen hyllyn, johon jäi vielä muutama malka roikkumaan. I built a small shelf with a few splinters still hanging on it. Kyseinen kielto on jo kauan ollut malka islamistien silmissä. This ban is a long-standing bone of contention for Islamists. Sen vuoksi meidän on aika yrittää löytää malka omasta silmästämme. It is therefore about time we swept our own front doorstep clean. Loukkaava malka saattaa olla omassa silmässämme ja rikka veljemme silmässä.s-Matt. The offending rafter may be in our own eye, and the straw in our brother's. —Matt. Sinä ulkokullattu, ota ensin malka omasta silmästäsi, ja sitten sinä näet ottaa rikan veljesi silmästä. First extract the rafter from your own eye, and then you will see clearly how to extract the straw from your brother's eye.”. Show more arrow right

Wiktionary

a spruce pole placed on top of birchbark in a traditional roof design (biblical) beam, speck (in one's eye) Show more arrow right From Proto-Finnic malka, borrowed from Proto-Baltic [Term?] (compare Latvian malka (“firewood, splinter”), Lithuanian malka (“firewood, splinter, log”)). Show more arrow right

Wikipedia

Birch-bark roof A birch-bark roof (in Finnish: malkakatto or tuohikato) is a roof construction traditional in Finland for farmhouses and farm buildings built from logs. The birch-bark roof was the prevailing roof type in rural Finland up until the 1860s, when it was replaced by the use of other materials such as metal sheeting and later roofing felt. The tradition of birch-bark roofs has been revived in recent years as a craft in connection with the restoration of old farm buildings that have been converted into open-air museums. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

malkani

malkani

malkasi

malkasi

malkansa

malkansa

Par

-ta

malkaani

malkojani

malkaasi

malkojasi

malkaansa

malkojansa / malkojaan

Gen

-n

malkani

malkojeni

malkasi

malkojesi

malkansa

malkojensa

Ill

mihin

malkaani

malkoihini

malkaasi

malkoihisi

malkaansa

malkoihinsa

Ine

-ssa

malassani / mal’assani

maloissani / mal’oissani

malassasi / mal’assasi

maloissasi / mal’oissasi

malassansa / malassaan / mal’assansa / mal’assaan

maloissansa / maloissaan / mal’oissansa / mal’oissaan

Ela

-sta

malastani / mal’astani

maloistani / mal’oistani

malastasi / mal’astasi

maloistasi / mal’oistasi

malastansa / malastaan / mal’astansa / mal’astaan

maloistansa / maloistaan / mal’oistansa / mal’oistaan

All

-lle

malalleni / mal’alleni

maloilleni / mal’oilleni

malallesi / mal’allesi

maloillesi / mal’oillesi

malalleen / malallensa / mal’alleen / mal’allensa

maloillensa / maloillean / mal’oillensa / mal’oillean

Ade

-lla

malallani / mal’allani

maloillani / mal’oillani

malallasi / mal’allasi

maloillasi / mal’oillasi

malallansa / malallaan / mal’allansa / mal’allaan

maloillansa / maloillaan / mal’oillansa / mal’oillaan

Abl

-lta

malaltani / mal’altani

maloiltani / mal’oiltani

malaltasi / mal’altasi

maloiltasi / mal’oiltasi

malaltansa / malaltaan / mal’altansa / mal’altaan

maloiltansa / maloiltaan / mal’oiltansa / mal’oiltaan

Tra

-ksi

malakseni / mal’akseni

maloikseni / mal’oikseni

malaksesi / mal’aksesi

maloiksesi / mal’oiksesi

malakseen / malaksensa / mal’akseen / mal’aksensa

maloikseen / maloiksensa / mal’oikseen / mal’oiksensa

Ess

-na

malkanani

malkoinani

malkanasi

malkoinasi

malkanansa / malkanaan

malkoinansa / malkoinaan

Abe

-tta

malattani / mal’attani

maloittani / mal’oittani

malattasi / mal’attasi

maloittasi / mal’oittasi

malattansa / malattaan / mal’attansa / mal’attaan

maloittansa / maloittaan / mal’oittansa / mal’oittaan

Com

-ne

-

malkoineni

-

malkoinesi

-

malkoinensa / malkoineen

Singular

Plural

Nom

-

malkani

malkasi

malkansa

malkani

malkasi

malkansa

Par

-ta

malkaani

malkaasi

malkaansa

malkojani

malkojasi

malkojansa / malkojaan

Gen

-n

malkani

malkasi

malkansa

malkojeni

malkojesi

malkojensa

Ill

mihin

malkaani

malkaasi

malkaansa

malkoihini

malkoihisi

malkoihinsa

Ine

-ssa

malassani / mal’assani

malassasi / mal’assasi

malassansa / malassaan / mal’assansa / mal’assaan

maloissani / mal’oissani

maloissasi / mal’oissasi

maloissansa / maloissaan / mal’oissansa / mal’oissaan

Ela

-sta

malastani / mal’astani

malastasi / mal’astasi

malastansa / malastaan / mal’astansa / mal’astaan

maloistani / mal’oistani

maloistasi / mal’oistasi

maloistansa / maloistaan / mal’oistansa / mal’oistaan

All

-lle

malalleni / mal’alleni

malallesi / mal’allesi

malalleen / malallensa / mal’alleen / mal’allensa

maloilleni / mal’oilleni

maloillesi / mal’oillesi

maloillensa / maloillean / mal’oillensa / mal’oillean

Ade

-lla

malallani / mal’allani

malallasi / mal’allasi

malallansa / malallaan / mal’allansa / mal’allaan

maloillani / mal’oillani

maloillasi / mal’oillasi

maloillansa / maloillaan / mal’oillansa / mal’oillaan

Abl

-lta

malaltani / mal’altani

malaltasi / mal’altasi

malaltansa / malaltaan / mal’altansa / mal’altaan

maloiltani / mal’oiltani

maloiltasi / mal’oiltasi

maloiltansa / maloiltaan / mal’oiltansa / mal’oiltaan

Tra

-ksi

malakseni / mal’akseni

malaksesi / mal’aksesi

malakseen / malaksensa / mal’akseen / mal’aksensa

maloikseni / mal’oikseni

maloiksesi / mal’oiksesi

maloikseen / maloiksensa / mal’oikseen / mal’oiksensa

Ess

-na

malkanani

malkanasi

malkanansa / malkanaan

malkoinani

malkoinasi

malkoinansa / malkoinaan

Abe

-tta

malattani / mal’attani

malattasi / mal’attasi

malattansa / malattaan / mal’attansa / mal’attaan

maloittani / mal’oittani

maloittasi / mal’oittasi

maloittansa / maloittaan / mal’oittansa / mal’oittaan

Com

-ne

-

-

-

malkoineni

malkoinesi

malkoinensa / malkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

malkamme

malkamme

malkanne

malkanne

malkansa

malkansa

Par

-ta

malkaamme

malkojamme

malkaanne

malkojanne

malkaansa

malkojansa / malkojaan

Gen

-n

malkamme

malkojemme

malkanne

malkojenne

malkansa

malkojensa

Ill

mihin

malkaamme

malkoihimme

malkaanne

malkoihinne

malkaansa

malkoihinsa

Ine

-ssa

malassamme / mal’assamme

maloissamme / mal’oissamme

malassanne / mal’assanne

maloissanne / mal’oissanne

malassansa / malassaan / mal’assansa / mal’assaan

maloissansa / maloissaan / mal’oissansa / mal’oissaan

Ela

-sta

malastamme / mal’astamme

maloistamme / mal’oistamme

malastanne / mal’astanne

maloistanne / mal’oistanne

malastansa / malastaan / mal’astansa / mal’astaan

maloistansa / maloistaan / mal’oistansa / mal’oistaan

All

-lle

malallemme / mal’allemme

maloillemme / mal’oillemme

malallenne / mal’allenne

maloillenne / mal’oillenne

malalleen / malallensa / mal’alleen / mal’allensa

maloillensa / maloillean / mal’oillensa / mal’oillean

Ade

-lla

malallamme / mal’allamme

maloillamme / mal’oillamme

malallanne / mal’allanne

maloillanne / mal’oillanne

malallansa / malallaan / mal’allansa / mal’allaan

maloillansa / maloillaan / mal’oillansa / mal’oillaan

Abl

-lta

malaltamme / mal’altamme

maloiltamme / mal’oiltamme

malaltanne / mal’altanne

maloiltanne / mal’oiltanne

malaltansa / malaltaan / mal’altansa / mal’altaan

maloiltansa / maloiltaan / mal’oiltansa / mal’oiltaan

Tra

-ksi

malaksemme / mal’aksemme

maloiksemme / mal’oiksemme

malaksenne / mal’aksenne

maloiksenne / mal’oiksenne

malakseen / malaksensa / mal’akseen / mal’aksensa

maloikseen / maloiksensa / mal’oikseen / mal’oiksensa

Ess

-na

malkanamme

malkoinamme

malkananne

malkoinanne

malkanansa / malkanaan

malkoinansa / malkoinaan

Abe

-tta

malattamme / mal’attamme

maloittamme / mal’oittamme

malattanne / mal’attanne

maloittanne / mal’oittanne

malattansa / malattaan / mal’attansa / mal’attaan

maloittansa / maloittaan / mal’oittansa / mal’oittaan

Com

-ne

-

malkoinemme

-

malkoinenne

-

malkoinensa / malkoineen

Singular

Plural

Nom

-

malkamme

malkanne

malkansa

malkamme

malkanne

malkansa

Par

-ta

malkaamme

malkaanne

malkaansa

malkojamme

malkojanne

malkojansa / malkojaan

Gen

-n

malkamme

malkanne

malkansa

malkojemme

malkojenne

malkojensa

Ill

mihin

malkaamme

malkaanne

malkaansa

malkoihimme

malkoihinne

malkoihinsa

Ine

-ssa

malassamme / mal’assamme

malassanne / mal’assanne

malassansa / malassaan / mal’assansa / mal’assaan

maloissamme / mal’oissamme

maloissanne / mal’oissanne

maloissansa / maloissaan / mal’oissansa / mal’oissaan

Ela

-sta

malastamme / mal’astamme

malastanne / mal’astanne

malastansa / malastaan / mal’astansa / mal’astaan

maloistamme / mal’oistamme

maloistanne / mal’oistanne

maloistansa / maloistaan / mal’oistansa / mal’oistaan

All

-lle

malallemme / mal’allemme

malallenne / mal’allenne

malalleen / malallensa / mal’alleen / mal’allensa

maloillemme / mal’oillemme

maloillenne / mal’oillenne

maloillensa / maloillean / mal’oillensa / mal’oillean

Ade

-lla

malallamme / mal’allamme

malallanne / mal’allanne

malallansa / malallaan / mal’allansa / mal’allaan

maloillamme / mal’oillamme

maloillanne / mal’oillanne

maloillansa / maloillaan / mal’oillansa / mal’oillaan

Abl

-lta

malaltamme / mal’altamme

malaltanne / mal’altanne

malaltansa / malaltaan / mal’altansa / mal’altaan

maloiltamme / mal’oiltamme

maloiltanne / mal’oiltanne

maloiltansa / maloiltaan / mal’oiltansa / mal’oiltaan

Tra

-ksi

malaksemme / mal’aksemme

malaksenne / mal’aksenne

malakseen / malaksensa / mal’akseen / mal’aksensa

maloiksemme / mal’oiksemme

maloiksenne / mal’oiksenne

maloikseen / maloiksensa / mal’oikseen / mal’oiksensa

Ess

-na

malkanamme

malkananne

malkanansa / malkanaan

malkoinamme

malkoinanne

malkoinansa / malkoinaan

Abe

-tta

malattamme / mal’attamme

malattanne / mal’attanne

malattansa / malattaan / mal’attansa / mal’attaan

maloittamme / mal’oittamme

maloittanne / mal’oittanne

maloittansa / maloittaan / mal’oittansa / mal’oittaan

Com

-ne

-

-

-

malkoinemme

malkoinenne

malkoinensa / malkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

silta

sillat

Par

-ta

siltaa

siltoja

Gen

-n

sillan

siltojen

Ill

mihin

siltaan

siltoihin

Ine

-ssa

sillassa

silloissa

Ela

-sta

sillasta

silloista

All

-lle

sillalle

silloille

Ade

-lla

sillalla

silloilla

Abl

-lta

sillalta

silloilta

Tra

-ksi

sillaksi

silloiksi

Ess

-na

siltana

siltoina

Abe

-tta

sillatta

silloitta

Com

-ne

-

siltoine

Ins

-in

-

silloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

silta

sillat

Par

-ta

siltaa

siltoja

Gen

-n

sillan

siltojen

Ill

mihin

siltaan

siltoihin

Ine

-ssa

sillassa

silloissa

Ela

-sta

sillasta

silloista

All

-lle

sillalle

silloille

Ade

-lla

sillalla

silloilla

Abl

-lta

sillalta

silloilta

Tra

-ksi

sillaksi

silloiksi

Ess

-na

siltana

siltoina

Abe

-tta

sillatta

silloitta

Com

-ne

-

siltoine

Ins

-in

-

silloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bridge silta, bridge, talla, komentosilta, nenänvarsi
platform foorumi, lava, koroke, laituri, asemalaituri, silta
Show more arrow right
Europarl; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; Fin-Eng Parallel Corpus; Europarl, sentence ID: 598065 Silta on vanha ja kaunis. The bridge is old and beautiful. Kävelimme yli sillan. We walked over the bridge. Auton alle jäi ison jäniksen silta. The car ran over a big rabbit on the bridge. Silta yhdistää kaupungin kaksi puolta. The bridge connects the two parts of the city. Silta yhdistää kaupunginosat toisiinsa. The bridge connects the neighborhoods to each other. En löytänyt siltaani enää. I couldn't find my bridge anymore. Silta johdatti meidät toiselle puolelle jokea. The bridge led us to the other side of the river. Sillalla oli paljon ihmisiä. There were a lot of people on the bridge. Auto ajoi yli sillalta. The car drove over the bridge. Sillan alla virtaa vesi hiljaa. Under the bridge, the water flows quietly. Show more arrow right

Wiktionary

bridge (construction or natural feature that spans a divide) (gymnastics, dance) bridge, backbend (wrestling) bridge (telecommunications) bridge (system which connects two or more local area networks) bridge (in eyeglasses or spectacles, the connecting part between the two lenses) (chemistry) bridge (music) bridge (section of music, usually one between a stanza and a chorus/refrain) (nautical) Synonym of komentosilta (“bridge”) (dentistry) Synonym of hammassilta (“bridge”) Show more arrow right katettu silta: covered bridge Show more arrow right avattava silta polttaa siltansa Show more arrow right ansassiltahammassiltaholvisiltakaarisiltakomentosiltakotelopalkkisiltakääntösiltaköysisiltalaattasiltalaskusiltaläppäsiltamaasiltanostosiltapalkkisiltapolkusiltaponttonisiltaputkisiltarenkkusiltariippusiltaristikkosiltarullasiltasillankaarisillankaidesillankansisillankorvasillanmurtosillanpääsillanpääasemasillanrakennussillanrakentajasilta-arkkusiltamaksusiltanosturisiltapalkkisiltarakennesiltarakennussiltarumpusiltarumpupoliitikkosiltarumpupolitiikkavinoköysisilta Show more arrow right From Proto-Finnic cilta, borrowed from Baltic (compare Lithuanian tiltas). Show more arrow right

Wikipedia

Bridge A bridge is a structure built to span a physical obstacle, such as a body of water, valley, or road, without closing the way underneath. It is constructed for the purpose of providing passage over the obstacle, usually something that is otherwise difficult or impossible to cross. There are many different designs that each serve a particular purpose and apply to different situations. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

siltani

siltani

siltasi

siltasi

siltansa

siltansa

Par

-ta

siltaani

siltojani

siltaasi

siltojasi

siltaansa

siltojansa / siltojaan

Gen

-n

siltani

siltojeni

siltasi

siltojesi

siltansa

siltojensa

Ill

mihin

siltaani

siltoihini

siltaasi

siltoihisi

siltaansa

siltoihinsa

Ine

-ssa

sillassani

silloissani

sillassasi

silloissasi

sillassansa / sillassaan

silloissansa / silloissaan

Ela

-sta

sillastani

silloistani

sillastasi

silloistasi

sillastansa / sillastaan

silloistansa / silloistaan

All

-lle

sillalleni

silloilleni

sillallesi

silloillesi

sillallensa / sillalleen

silloillensa / silloillean

Ade

-lla

sillallani

silloillani

sillallasi

silloillasi

sillallansa / sillallaan

silloillansa / silloillaan

Abl

-lta

sillaltani

silloiltani

sillaltasi

silloiltasi

sillaltansa / sillaltaan

silloiltansa / silloiltaan

Tra

-ksi

sillakseni

silloikseni

sillaksesi

silloiksesi

sillaksensa / sillakseen

silloiksensa / silloikseen

Ess

-na

siltanani

siltoinani

siltanasi

siltoinasi

siltanansa / siltanaan

siltoinansa / siltoinaan

Abe

-tta

sillattani

silloittani

sillattasi

silloittasi

sillattansa / sillattaan

silloittansa / silloittaan

Com

-ne

-

siltoineni

-

siltoinesi

-

siltoinensa / siltoineen

Singular

Plural

Nom

-

siltani

siltasi

siltansa

siltani

siltasi

siltansa

Par

-ta

siltaani

siltaasi

siltaansa

siltojani

siltojasi

siltojansa / siltojaan

Gen

-n

siltani

siltasi

siltansa

siltojeni

siltojesi

siltojensa

Ill

mihin

siltaani

siltaasi

siltaansa

siltoihini

siltoihisi

siltoihinsa

Ine

-ssa

sillassani

sillassasi

sillassansa / sillassaan

silloissani

silloissasi

silloissansa / silloissaan

Ela

-sta

sillastani

sillastasi

sillastansa / sillastaan

silloistani

silloistasi

silloistansa / silloistaan

All

-lle

sillalleni

sillallesi

sillallensa / sillalleen

silloilleni

silloillesi

silloillensa / silloillean

Ade

-lla

sillallani

sillallasi

sillallansa / sillallaan

silloillani

silloillasi

silloillansa / silloillaan

Abl

-lta

sillaltani

sillaltasi

sillaltansa / sillaltaan

silloiltani

silloiltasi

silloiltansa / silloiltaan

Tra

-ksi

sillakseni

sillaksesi

sillaksensa / sillakseen

silloikseni

silloiksesi

silloiksensa / silloikseen

Ess

-na

siltanani

siltanasi

siltanansa / siltanaan

siltoinani

siltoinasi

siltoinansa / siltoinaan

Abe

-tta

sillattani

sillattasi

sillattansa / sillattaan

silloittani

silloittasi

silloittansa / silloittaan

Com

-ne

-

-

-

siltoineni

siltoinesi

siltoinensa / siltoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

siltamme

siltamme

siltanne

siltanne

siltansa

siltansa

Par

-ta

siltaamme

siltojamme

siltaanne

siltojanne

siltaansa

siltojansa / siltojaan

Gen

-n

siltamme

siltojemme

siltanne

siltojenne

siltansa

siltojensa

Ill

mihin

siltaamme

siltoihimme

siltaanne

siltoihinne

siltaansa

siltoihinsa

Ine

-ssa

sillassamme

silloissamme

sillassanne

silloissanne

sillassansa / sillassaan

silloissansa / silloissaan

Ela

-sta

sillastamme

silloistamme

sillastanne

silloistanne

sillastansa / sillastaan

silloistansa / silloistaan

All

-lle

sillallemme

silloillemme

sillallenne

silloillenne

sillallensa / sillalleen

silloillensa / silloillean

Ade

-lla

sillallamme

silloillamme

sillallanne

silloillanne

sillallansa / sillallaan

silloillansa / silloillaan

Abl

-lta

sillaltamme

silloiltamme

sillaltanne

silloiltanne

sillaltansa / sillaltaan

silloiltansa / silloiltaan

Tra

-ksi

sillaksemme

silloiksemme

sillaksenne

silloiksenne

sillaksensa / sillakseen

silloiksensa / silloikseen

Ess

-na

siltanamme

siltoinamme

siltananne

siltoinanne

siltanansa / siltanaan

siltoinansa / siltoinaan

Abe

-tta

sillattamme

silloittamme

sillattanne

silloittanne

sillattansa / sillattaan

silloittansa / silloittaan

Com

-ne

-

siltoinemme

-

siltoinenne

-

siltoinensa / siltoineen

Singular

Plural

Nom

-

siltamme

siltanne

siltansa

siltamme

siltanne

siltansa

Par

-ta

siltaamme

siltaanne

siltaansa

siltojamme

siltojanne

siltojansa / siltojaan

Gen

-n

siltamme

siltanne

siltansa

siltojemme

siltojenne

siltojensa

Ill

mihin

siltaamme

siltaanne

siltaansa

siltoihimme

siltoihinne

siltoihinsa

Ine

-ssa

sillassamme

sillassanne

sillassansa / sillassaan

silloissamme

silloissanne

silloissansa / silloissaan

Ela

-sta

sillastamme

sillastanne

sillastansa / sillastaan

silloistamme

silloistanne

silloistansa / silloistaan

All

-lle

sillallemme

sillallenne

sillallensa / sillalleen

silloillemme

silloillenne

silloillensa / silloillean

Ade

-lla

sillallamme

sillallanne

sillallansa / sillallaan

silloillamme

silloillanne

silloillansa / silloillaan

Abl

-lta

sillaltamme

sillaltanne

sillaltansa / sillaltaan

silloiltamme

silloiltanne

silloiltansa / silloiltaan

Tra

-ksi

sillaksemme

sillaksenne

sillaksensa / sillakseen

silloiksemme

silloiksenne

silloiksensa / silloikseen

Ess

-na

siltanamme

siltananne

siltanansa / siltanaan

siltoinamme

siltoinanne

siltoinansa / siltoinaan

Abe

-tta

sillattamme

sillattanne

sillattansa / sillattaan

silloittamme

silloittanne

silloittansa / silloittaan

Com

-ne

-

-

-

siltoinemme

siltoinenne

siltoinensa / siltoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept