logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

valuminen, noun

Word analysis
valumista

valumista

valuminen

Noun, Singular Partitive

valuma

Noun, Plural Elative

valua

Verb, Derivation with suffix minen Singular Partitive

valua

Verb, Participle with suffix ma Plural Elative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valuminen

valumiset

Par

-ta

valumista

valumisia

Gen

-n

valumisen

valumisien / valumisten

Ill

mihin

valumiseen

valumisiin

Ine

-ssa

valumisessa

valumisissa

Ela

-sta

valumisesta

valumisista

All

-lle

valumiselle

valumisille

Ade

-lla

valumisella

valumisilla

Abl

-lta

valumiselta

valumisilta

Tra

-ksi

valumiseksi

valumisiksi

Ess

-na

valumisena

valumisina

Abe

-tta

valumisetta

valumisitta

Com

-ne

-

valumisine

Ins

-in

-

valumisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valuminen

valumiset

Par

-ta

valumista

valumisia

Gen

-n

valumisen

valumisien / valumisten

Ill

mihin

valumiseen

valumisiin

Ine

-ssa

valumisessa

valumisissa

Ela

-sta

valumisesta

valumisista

All

-lle

valumiselle

valumisille

Ade

-lla

valumisella

valumisilla

Abl

-lta

valumiselta

valumisilta

Tra

-ksi

valumiseksi

valumisiksi

Ess

-na

valumisena

valumisina

Abe

-tta

valumisetta

valumisitta

Com

-ne

-

valumisine

Ins

-in

-

valumisin

casting of
to drain valua, tyhjentää, tyhjentyä, kuivua, kuivattaa, laskea
to run ajaa, suorittaa, käyttää, juosta, käydä, valua
to trickle valua, herahtaa, tippua, kihota, tiputtaa, norua
to ooze vuotaa, tihkua, valua, olla tulvillaan, uhkua jtk
to stream virrata, valua, lappautua, hulmuta, liehua, jakaa tasoryhmiin
to roll vieriä, heittää, rullata, pyöriä, kääriä, valua
to gutter valua
to well kummuta, pulputa, valua
to rain sataa, sadella, valua, syytää
casting
the casting
cast
alloy
molding
of
the
in
a
for
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; eurlex-diff-2018-06-20; oj4 Kondensaatio on veden tiivistymistä ja valumista pinnalle. Condensation is the condensing and dripping onto the surface. Valuminen on pysäytettävä välittömästi. The leakage must be stopped immediately. Valuminen hidastuu, kun lämpötila laskee. The flow slows down when the temperature decreases. Valuminen on hidasta ja tuskallista prosessia. The dripping is slow and painful process. Hiekan valuminen kestää noin 12 tuntia. Takes roughly 12 hours for the sand to pour out. Myös maaperän tiivistyminen heikentää sen kykyä estää ravinteiden valumista. Soil compaction also reduces soil's capacity to prevent nutrient loss. Digestionesteen valumista suodattimen läpi voidaan suodatuksen lopulla avustaa suodatinpumpun imulla. Towards the end of filtration, the digestion fluid can be helped to pass through the filter by applying suction with the filter pump. Tarvitsemme uuden putken, koska vanhassa on valuminen. We need a new pipe because the old one has a leak. Valuminen estettiin tehokkaasti korjaustoimenpiteillä. The leakage was effectively prevented with repair measures. Kun valuminen loppuu, pankaa steriili sideharso. Let him drain, then pack it with anesthetics and sterile gauze. Show more arrow right

Wiktionary

flowing, running, streaming, pouring (of liquids; moving slowly) Show more arrow right valua +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valumiseni

valumiseni

valumisesi

valumisesi

valumisensa

valumisensa

Par

-ta

valumistani

valumisiani

valumistasi

valumisiasi

valumistansa / valumistaan

valumisiansa / valumisiaan

Gen

-n

valumiseni

valumisieni / valumisteni

valumisesi

valumisiesi / valumistesi

valumisensa

valumisiensa / valumistensa

Ill

mihin

valumiseeni

valumisiini

valumiseesi

valumisiisi

valumiseensa

valumisiinsa

Ine

-ssa

valumisessani

valumisissani

valumisessasi

valumisissasi

valumisessansa / valumisessaan

valumisissansa / valumisissaan

Ela

-sta

valumisestani

valumisistani

valumisestasi

valumisistasi

valumisestansa / valumisestaan

valumisistansa / valumisistaan

All

-lle

valumiselleni

valumisilleni

valumisellesi

valumisillesi

valumisellensa / valumiselleen

valumisillensa / valumisillean

Ade

-lla

valumisellani

valumisillani

valumisellasi

valumisillasi

valumisellansa / valumisellaan

valumisillansa / valumisillaan

Abl

-lta

valumiseltani

valumisiltani

valumiseltasi

valumisiltasi

valumiseltansa / valumiseltaan

valumisiltansa / valumisiltaan

Tra

-ksi

valumisekseni

valumisikseni

valumiseksesi

valumisiksesi

valumiseksensa / valumisekseen

valumisiksensa / valumisikseen

Ess

-na

valumisenani

valumisinani

valumisenasi

valumisinasi

valumisenansa / valumisenaan

valumisinansa / valumisinaan

Abe

-tta

valumisettani

valumisittani

valumisettasi

valumisittasi

valumisettansa / valumisettaan

valumisittansa / valumisittaan

Com

-ne

-

valumisineni

-

valumisinesi

-

valumisinensa / valumisineen

Singular

Plural

Nom

-

valumiseni

valumisesi

valumisensa

valumiseni

valumisesi

valumisensa

Par

-ta

valumistani

valumistasi

valumistansa / valumistaan

valumisiani

valumisiasi

valumisiansa / valumisiaan

Gen

-n

valumiseni

valumisesi

valumisensa

valumisieni / valumisteni

valumisiesi / valumistesi

valumisiensa / valumistensa

Ill

mihin

valumiseeni

valumiseesi

valumiseensa

valumisiini

valumisiisi

valumisiinsa

Ine

-ssa

valumisessani

valumisessasi

valumisessansa / valumisessaan

valumisissani

valumisissasi

valumisissansa / valumisissaan

Ela

-sta

valumisestani

valumisestasi

valumisestansa / valumisestaan

valumisistani

valumisistasi

valumisistansa / valumisistaan

All

-lle

valumiselleni

valumisellesi

valumisellensa / valumiselleen

valumisilleni

valumisillesi

valumisillensa / valumisillean

Ade

-lla

valumisellani

valumisellasi

valumisellansa / valumisellaan

valumisillani

valumisillasi

valumisillansa / valumisillaan

Abl

-lta

valumiseltani

valumiseltasi

valumiseltansa / valumiseltaan

valumisiltani

valumisiltasi

valumisiltansa / valumisiltaan

Tra

-ksi

valumisekseni

valumiseksesi

valumiseksensa / valumisekseen

valumisikseni

valumisiksesi

valumisiksensa / valumisikseen

Ess

-na

valumisenani

valumisenasi

valumisenansa / valumisenaan

valumisinani

valumisinasi

valumisinansa / valumisinaan

Abe

-tta

valumisettani

valumisettasi

valumisettansa / valumisettaan

valumisittani

valumisittasi

valumisittansa / valumisittaan

Com

-ne

-

-

-

valumisineni

valumisinesi

valumisinensa / valumisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valumisemme

valumisemme

valumisenne

valumisenne

valumisensa

valumisensa

Par

-ta

valumistamme

valumisiamme

valumistanne

valumisianne

valumistansa / valumistaan

valumisiansa / valumisiaan

Gen

-n

valumisemme

valumisiemme / valumistemme

valumisenne

valumisienne / valumistenne

valumisensa

valumisiensa / valumistensa

Ill

mihin

valumiseemme

valumisiimme

valumiseenne

valumisiinne

valumiseensa

valumisiinsa

Ine

-ssa

valumisessamme

valumisissamme

valumisessanne

valumisissanne

valumisessansa / valumisessaan

valumisissansa / valumisissaan

Ela

-sta

valumisestamme

valumisistamme

valumisestanne

valumisistanne

valumisestansa / valumisestaan

valumisistansa / valumisistaan

All

-lle

valumisellemme

valumisillemme

valumisellenne

valumisillenne

valumisellensa / valumiselleen

valumisillensa / valumisillean

Ade

-lla

valumisellamme

valumisillamme

valumisellanne

valumisillanne

valumisellansa / valumisellaan

valumisillansa / valumisillaan

Abl

-lta

valumiseltamme

valumisiltamme

valumiseltanne

valumisiltanne

valumiseltansa / valumiseltaan

valumisiltansa / valumisiltaan

Tra

-ksi

valumiseksemme

valumisiksemme

valumiseksenne

valumisiksenne

valumiseksensa / valumisekseen

valumisiksensa / valumisikseen

Ess

-na

valumisenamme

valumisinamme

valumisenanne

valumisinanne

valumisenansa / valumisenaan

valumisinansa / valumisinaan

Abe

-tta

valumisettamme

valumisittamme

valumisettanne

valumisittanne

valumisettansa / valumisettaan

valumisittansa / valumisittaan

Com

-ne

-

valumisinemme

-

valumisinenne

-

valumisinensa / valumisineen

Singular

Plural

Nom

-

valumisemme

valumisenne

valumisensa

valumisemme

valumisenne

valumisensa

Par

-ta

valumistamme

valumistanne

valumistansa / valumistaan

valumisiamme

valumisianne

valumisiansa / valumisiaan

Gen

-n

valumisemme

valumisenne

valumisensa

valumisiemme / valumistemme

valumisienne / valumistenne

valumisiensa / valumistensa

Ill

mihin

valumiseemme

valumiseenne

valumiseensa

valumisiimme

valumisiinne

valumisiinsa

Ine

-ssa

valumisessamme

valumisessanne

valumisessansa / valumisessaan

valumisissamme

valumisissanne

valumisissansa / valumisissaan

Ela

-sta

valumisestamme

valumisestanne

valumisestansa / valumisestaan

valumisistamme

valumisistanne

valumisistansa / valumisistaan

All

-lle

valumisellemme

valumisellenne

valumisellensa / valumiselleen

valumisillemme

valumisillenne

valumisillensa / valumisillean

Ade

-lla

valumisellamme

valumisellanne

valumisellansa / valumisellaan

valumisillamme

valumisillanne

valumisillansa / valumisillaan

Abl

-lta

valumiseltamme

valumiseltanne

valumiseltansa / valumiseltaan

valumisiltamme

valumisiltanne

valumisiltansa / valumisiltaan

Tra

-ksi

valumiseksemme

valumiseksenne

valumiseksensa / valumisekseen

valumisiksemme

valumisiksenne

valumisiksensa / valumisikseen

Ess

-na

valumisenamme

valumisenanne

valumisenansa / valumisenaan

valumisinamme

valumisinanne

valumisinansa / valumisinaan

Abe

-tta

valumisettamme

valumisettanne

valumisettansa / valumisettaan

valumisittamme

valumisittanne

valumisittansa / valumisittaan

Com

-ne

-

-

-

valumisinemme

valumisinenne

valumisinensa / valumisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valuma

valumat

Par

-ta

valumaa / valumata

valumia

Gen

-n

valuman

valumien

Ill

mihin

valumaan

valumiin

Ine

-ssa

valumassa

valumissa

Ela

-sta

valumasta

valumista

All

-lle

valumalle

valumille

Ade

-lla

valumalla

valumilla

Abl

-lta

valumalta

valumilta

Tra

-ksi

valumaksi

valumiksi

Ess

-na

valumana

valumina

Abe

-tta

valumatta

valumitta

Com

-ne

-

valumine

Ins

-in

-

valumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valuma

valumat

Par

-ta

valumaa / valumata

valumia

Gen

-n

valuman

valumien

Ill

mihin

valumaan

valumiin

Ine

-ssa

valumassa

valumissa

Ela

-sta

valumasta

valumista

All

-lle

valumalle

valumille

Ade

-lla

valumalla

valumilla

Abl

-lta

valumalta

valumilta

Tra

-ksi

valumaksi

valumiksi

Ess

-na

valumana

valumina

Abe

-tta

valumatta

valumitta

Com

-ne

-

valumine

Ins

-in

-

valumin

run-off valuma, ratkaisukilpailu, ratkaisuottelu, uusintavaalit
Show more arrow right
Europarl; EurLex-2; eurlex-diff-2018-06-20; OpenSubtitles; Common Crawl; Tatoeba; EUbookshop; Europarl Parallel Corpus Valumassanne on ero. In your melt there is a difference. Valumassanne on paljon vettä maahan. There is a lot of water valumassanne into the ground. Näette, mitä valumassanne on tapahtunut. You will see what has happened in your melt.. Valumans-alueet. Catchment areas. Valumans-alue (km2). Catchment (km2). Mitä aiot tehdä kaiken lumen valumasta? What are you going to do about all the snow melting? Jääkaappi on valumasta vettä lattialle. The refrigerator is leaking water onto the floor. Valuma vuoristoalueilla on hyvin nopeaa. The runoff in mountainous areas is very fast. Hän astui valumillansa olevaan lätäkköön. He stepped into the puddle dripping. Valuma on hidasta ja vaatii kärsivällisyyttä. The flow is slow and requires patience. Show more arrow right

Wiktionary

runoff (portion of precipitation or irrigation which does not infiltrate) Show more arrow right valua +‎ -ma Show more arrow right

Wikipedia

Surface runoff Surface runoff (also known as overland flow) is the flow of water occurring on the ground surface when excess rainwater, stormwater, meltwater, or other sources, can no longer sufficiently rapidly infiltrate in the soil. This can occur when the soil is saturated by water to its full capacity, and that the rain arrives more quickly than the soil can absorb it. Surface runoff often occurs because impervious areas (such as roofs and pavement) do not allow water to soak into the ground. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valumani

valumani

valumasi

valumasi

valumansa

valumansa

Par

-ta

valumaani / valumatani

valumiani

valumaasi / valumatasi

valumiasi

valumaansa / valumatansa / valumataan

valumiansa / valumiaan

Gen

-n

valumani

valumieni

valumasi

valumiesi

valumansa

valumiensa

Ill

mihin

valumaani

valumiini

valumaasi

valumiisi

valumaansa

valumiinsa

Ine

-ssa

valumassani

valumissani

valumassasi

valumissasi

valumassansa / valumassaan

valumissansa / valumissaan

Ela

-sta

valumastani

valumistani

valumastasi

valumistasi

valumastansa / valumastaan

valumistansa / valumistaan

All

-lle

valumalleni

valumilleni

valumallesi

valumillesi

valumallensa / valumalleen

valumillensa / valumillean

Ade

-lla

valumallani

valumillani

valumallasi

valumillasi

valumallansa / valumallaan

valumillansa / valumillaan

Abl

-lta

valumaltani

valumiltani

valumaltasi

valumiltasi

valumaltansa / valumaltaan

valumiltansa / valumiltaan

Tra

-ksi

valumakseni

valumikseni

valumaksesi

valumiksesi

valumaksensa / valumakseen

valumiksensa / valumikseen

Ess

-na

valumanani

valuminani

valumanasi

valuminasi

valumanansa / valumanaan

valuminansa / valuminaan

Abe

-tta

valumattani

valumittani

valumattasi

valumittasi

valumattansa / valumattaan

valumittansa / valumittaan

Com

-ne

-

valumineni

-

valuminesi

-

valuminensa / valumineen

Singular

Plural

Nom

-

valumani

valumasi

valumansa

valumani

valumasi

valumansa

Par

-ta

valumaani / valumatani

valumaasi / valumatasi

valumaansa / valumatansa / valumataan

valumiani

valumiasi

valumiansa / valumiaan

Gen

-n

valumani

valumasi

valumansa

valumieni

valumiesi

valumiensa

Ill

mihin

valumaani

valumaasi

valumaansa

valumiini

valumiisi

valumiinsa

Ine

-ssa

valumassani

valumassasi

valumassansa / valumassaan

valumissani

valumissasi

valumissansa / valumissaan

Ela

-sta

valumastani

valumastasi

valumastansa / valumastaan

valumistani

valumistasi

valumistansa / valumistaan

All

-lle

valumalleni

valumallesi

valumallensa / valumalleen

valumilleni

valumillesi

valumillensa / valumillean

Ade

-lla

valumallani

valumallasi

valumallansa / valumallaan

valumillani

valumillasi

valumillansa / valumillaan

Abl

-lta

valumaltani

valumaltasi

valumaltansa / valumaltaan

valumiltani

valumiltasi

valumiltansa / valumiltaan

Tra

-ksi

valumakseni

valumaksesi

valumaksensa / valumakseen

valumikseni

valumiksesi

valumiksensa / valumikseen

Ess

-na

valumanani

valumanasi

valumanansa / valumanaan

valuminani

valuminasi

valuminansa / valuminaan

Abe

-tta

valumattani

valumattasi

valumattansa / valumattaan

valumittani

valumittasi

valumittansa / valumittaan

Com

-ne

-

-

-

valumineni

valuminesi

valuminensa / valumineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valumamme

valumamme

valumanne

valumanne

valumansa

valumansa

Par

-ta

valumaamme / valumatamme

valumiamme

valumaanne / valumatanne

valumianne

valumaansa / valumatansa / valumataan

valumiansa / valumiaan

Gen

-n

valumamme

valumiemme

valumanne

valumienne

valumansa

valumiensa

Ill

mihin

valumaamme

valumiimme

valumaanne

valumiinne

valumaansa

valumiinsa

Ine

-ssa

valumassamme

valumissamme

valumassanne

valumissanne

valumassansa / valumassaan

valumissansa / valumissaan

Ela

-sta

valumastamme

valumistamme

valumastanne

valumistanne

valumastansa / valumastaan

valumistansa / valumistaan

All

-lle

valumallemme

valumillemme

valumallenne

valumillenne

valumallensa / valumalleen

valumillensa / valumillean

Ade

-lla

valumallamme

valumillamme

valumallanne

valumillanne

valumallansa / valumallaan

valumillansa / valumillaan

Abl

-lta

valumaltamme

valumiltamme

valumaltanne

valumiltanne

valumaltansa / valumaltaan

valumiltansa / valumiltaan

Tra

-ksi

valumaksemme

valumiksemme

valumaksenne

valumiksenne

valumaksensa / valumakseen

valumiksensa / valumikseen

Ess

-na

valumanamme

valuminamme

valumananne

valuminanne

valumanansa / valumanaan

valuminansa / valuminaan

Abe

-tta

valumattamme

valumittamme

valumattanne

valumittanne

valumattansa / valumattaan

valumittansa / valumittaan

Com

-ne

-

valuminemme

-

valuminenne

-

valuminensa / valumineen

Singular

Plural

Nom

-

valumamme

valumanne

valumansa

valumamme

valumanne

valumansa

Par

-ta

valumaamme / valumatamme

valumaanne / valumatanne

valumaansa / valumatansa / valumataan

valumiamme

valumianne

valumiansa / valumiaan

Gen

-n

valumamme

valumanne

valumansa

valumiemme

valumienne

valumiensa

Ill

mihin

valumaamme

valumaanne

valumaansa

valumiimme

valumiinne

valumiinsa

Ine

-ssa

valumassamme

valumassanne

valumassansa / valumassaan

valumissamme

valumissanne

valumissansa / valumissaan

Ela

-sta

valumastamme

valumastanne

valumastansa / valumastaan

valumistamme

valumistanne

valumistansa / valumistaan

All

-lle

valumallemme

valumallenne

valumallensa / valumalleen

valumillemme

valumillenne

valumillensa / valumillean

Ade

-lla

valumallamme

valumallanne

valumallansa / valumallaan

valumillamme

valumillanne

valumillansa / valumillaan

Abl

-lta

valumaltamme

valumaltanne

valumaltansa / valumaltaan

valumiltamme

valumiltanne

valumiltansa / valumiltaan

Tra

-ksi

valumaksemme

valumaksenne

valumaksensa / valumakseen

valumiksemme

valumiksenne

valumiksensa / valumikseen

Ess

-na

valumanamme

valumananne

valumanansa / valumanaan

valuminamme

valuminanne

valuminansa / valuminaan

Abe

-tta

valumattamme

valumattanne

valumattansa / valumattaan

valumittamme

valumittanne

valumittansa / valumittaan

Com

-ne

-

-

-

valuminemme

valuminenne

valuminensa / valumineen

Wiktionary

(of a liquid or viscous fluid) to run, flow (slowly), stream (slowly), pour, drip to swelter (to perspire excessively due to heat, usually with hikeä (“sweat”)) Show more arrow right Nouns valumavalunta Verbs causative valuttaamomentane valahtaafrequentative valella Show more arrow right valaa +‎ -ua Show more arrow right
to drain valua, tyhjentää, tyhjentyä, kuivua, kuivattaa, laskea
to run ajaa, suorittaa, käyttää, juosta, käydä, valua
to trickle valua, herahtaa, tippua, norua, tiputtaa, kihota
to ooze vuotaa, tihkua, valua, uhkua jtk, olla tulvillaan
to stream virrata, valua, lappaa, lappautua, vuotaa, liehua
to roll vieriä, heittää, rullata, pyöriä, kääriä, valua
to rain sataa, sadella, valua, syytää
to well kummuta, pulputa, valua
to gutter valua
Show more arrow right
Europarl; jw2019; Europarl Parallel Corpus, sentence 313070; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; opensubtitles2 Sadevesi ei valu. The rainwater doesn't drain. Vedet valuvat. The waters trickle. Muovinesteet valuvat.. The plastic fluids flow.. Pisarat valuvat. Drip, drip, don. Rintasi valuvat. Your breasts are sliding off. Maalisi valuvat. Colors... your colors are running. Vesi ei valuta täältä. The water does not flow from here. He valuvat kuiviin. Bled out. Aivoni valuvat ulos! Me brain's leakin'! Nesteet valuvat ulos. She's lost hydraulic fluid. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

valun

en valu

ii

valut

et valu

iii

valuu

ei valu

Plural

Positive

Negative

i

valumme / valutaan

emme valu / ei valuta

ii

valutte

ette valu

iii

valuvat

eivät valu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

valuin

en valunut

ii

valuit

et valunut

iii

valui

ei valunut

Plural

Positive

Negative

i

valuimme / valuttiin

emme valuneet / ei valuttu

ii

valuitte

ette valuneet

iii

valuivat

eivät valuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen valunut

en ole valunut

ii

olet valunut

et ole valunut

iii

on valunut

ei ole valunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme valuneet

emme ole valuneet

ii

olette valuneet

ette ole valuneet

iii

ovat valuneet

eivät ole valuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin valunut

en ollut valunut

ii

olit valunut

et ollut valunut

iii

oli valunut

ei ollut valunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme valuneet

emme olleet valuneet

ii

olitte valuneet

ette olleet valuneet

iii

olivat valuneet

eivät olleet valuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

valuisin

en valuisi

ii

valuisit

et valuisi

iii

valuisi

ei valuisi

Plural

Positive

Negative

i

valuisimme

emme valuisi

ii

valuisitte

ette valuisi

iii

valuisivat

eivät valuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin valunut

en olisi valunut

ii

olisit valunut

et olisi valunut

iii

olisi valunut

ei olisi valunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme valuneet

emme olisi valuneet

ii

olisitte valuneet

ette olisi valuneet

iii

olisivat valuneet

eivät olisi valuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

valunen

en valune

ii

valunet

et valune

iii

valunee

ei valune

Plural

Positive

Negative

i

valunemme

emme valune

ii

valunette

ette valune

iii

valunevat

eivät valune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen valunut

en liene valunut

ii

lienet valunut

et liene valunut

iii

lienee valunut

ei liene valunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme valuneet

emme liene valuneet

ii

lienette valuneet

ette liene valuneet

iii

lienevät valuneet

eivät liene valuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

valu

iii

valukoon

Plural

i

valukaamme

ii

valukaa

iii

valukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

valua

Tra

-ksi

valuaksensa / valuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

valuessa

Ins

-in

valuen

Ine

-ssa

valuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

valumaan

Ine

-ssa

valumassa

Ela

-sta

valumasta

Ade

-lla

valumalla

Abe

-tta

valumatta

Ins

-in

valuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

valuminen

Par

-ta

valumista

Infinitive V

valumaisillaan / valumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

valutaan

ei valuta

Imperfect

valuttiin

ei valuttu

Potential

valuttaneen

ei valuttane

Conditional

valuttaisiin

ei valuttaisi

Imperative Present

valuttakoon

älköön valuttako

Imperative Perfect

olkoon valuttu

älköön valuttu

Positive

Negative

Present

valutaan

ei valuta

Imperfect

valuttiin

ei valuttu

Potential

valuttaneen

ei valuttane

Conditional

valuttaisiin

ei valuttaisi

Imperative Present

valuttakoon

älköön valuttako

Imperative Perfect

olkoon valuttu

älköön valuttu

Participle

Active

Passive

1st

valuva

valuttava

2nd

valunut

valuttu

3rd

valuma

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

valuminen

valumiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

valumisen

Solve

Ill

mihin

valumiseen

Solve

Ine

-ssa

valumisissa

Solve

Ela

-sta

valumisesta

valumisista

All

-lle

valumiselle

Solve

Ade

-lla

valumisilla

Solve

Abl

-lta

valumiselta

valumisilta

Tra

-ksi

valumiseksi

valumisiksi

Ess

-na

valumisena

valumisina

Abe

-tta

valumisetta

valumisitta

Com

-ne

-

valumisine

Ins

-in

-

valumisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valuminen

valumiset

Par

-ta

Gen

-n

valumisen

Ill

mihin

valumiseen

Ine

-ssa

valumisissa

Ela

-sta

valumisesta

valumisista

All

-lle

valumiselle

Ade

-lla

valumisilla

Abl

-lta

valumiselta

valumisilta

Tra

-ksi

valumiseksi

valumisiksi

Ess

-na

valumisena

valumisina

Abe

-tta

valumisetta

valumisitta

Com

-ne

-

valumisine

Ins

-in

-

valumisin

Singular

Plural

Nom

-

valuma

valumat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

valuman

Solve

Ill

mihin

valumaan

Solve

Ine

-ssa

valumissa

Solve

Ela

-sta

valumasta

valumista

All

-lle

valumalle

Solve

Ade

-lla

valumilla

Solve

Abl

-lta

valumalta

valumilta

Tra

-ksi

valumaksi

valumiksi

Ess

-na

valumana

valumina

Abe

-tta

valumatta

valumitta

Com

-ne

-

valumine

Ins

-in

-

valumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valuma

valumat

Par

-ta

Gen

-n

valuman

Ill

mihin

valumaan

Ine

-ssa

valumissa

Ela

-sta

valumasta

valumista

All

-lle

valumalle

Ade

-lla

valumilla

Abl

-lta

valumalta

valumilta

Tra

-ksi

valumaksi

valumiksi

Ess

-na

valumana

valumina

Abe

-tta

valumatta

valumitta

Com

-ne

-

valumine

Ins

-in

-

valumin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en valu

Solve

ii

valut

et valu

iii

ei valu

Solve

Plural

Positive

Negative

i

valumme / valutaan

emme valu / ei valuta

ii

valutte

ette valu

iii

valuvat

eivät Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en valu
Solve

ii

valutet valu

iii

ei valu
Solve

Plural

PositiveNegative

i

valumme / valutaanemme valu / ei valuta

ii

valutteette valu

iii

valuvateivät
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

valuin

en Solve

ii

valuit

et valunut

iii

ei valunut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme / ei Solve

ii

valuitte

ette valuneet

iii

valuivat

eivät valuneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

valuinen
Solve

ii

valuitet valunut

iii

ei valunut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme / ei
Solve

ii

valuitteette valuneet

iii

valuivateivät valuneet
Imperative Solved!

sinä

valu

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

valu

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

valuisin

en valuisi

ii

et valuisi

Solve

iii

valuisi

ei valuisi

Plural

Positive

Negative

i

valuisimme

emme Solve

ii

ette valuisi

Solve

iii

valuisivat

eivät valuisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

valuisinen valuisi

ii

et valuisi
Solve

iii

valuisiei valuisi

Plural

PositiveNegative

i

valuisimmeemme
Solve

ii

ette valuisi
Solve

iii

valuisivateivät valuisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept