Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

Simplified analysis
tehdä  tehdä, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

tehdä, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i teen en tee
ii teet et tee
iii tekee ei tee
Plural
i teemme / tehdään emme tee / ei tehdä
ii teette ette tee
iii tekevät eivät tee

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i tein en tehnyt
ii teit et tehnyt
iii teki ei tehnyt
Plural
i teimme / tehtiin emme tehneet / ei tehty
ii teitte ette tehneet
iii tekivät eivät tehneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen tehnyt en ole tehnyt
ii olet tehnyt et ole tehnyt
iii on tehnyt ei ole tehnyt
Plural
i olemme tehneet emme ole tehneet
ii olette tehneet ette ole tehneet
iii ovat tehneet eivät ole tehneet

Translations & synonyms

make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
do tehdä, toimia, riittää, pärjätä, saada aikaan, nähdä
perform suorittaa, tehdä, esittää, täyttää, suoriutua, toimia
conclude tehdä, päättää, solmia, lopettaa, päättyä
carry out suorittaa, toteuttaa, tehdä, täyttää, panna täytäntöön, panna toimeen
conduct suorittaa, tehdä, johtaa, hoitaa, opastaa, saattaa
enter into tehdä, tulla, ryhtyä, astua, mennä, ruveta
work työskennellä, toimia, tehdä työtä, vaikuttaa, tehdä, työstää
render tehdä, antaa, esittää, maksaa, kääntää, rapata
lodge jättää, tehdä, esittää, majoittua, asua, majailla
turn kääntää, kääntyä, muuttaa, hapantua, pyöriä, tehdä
run ajaa, suorittaa, käyttää, juosta, käydä, tehdä
form muodostaa, muodostua, tehdä, perustaa, hahmottua, laatia
carry on jatkaa, harjoittaa, suorittaa, tehdä, käyttäytyä huonosti, touhottaa
commit tehdä, passittaa, saattaa jhk asemaan, asettaa alttiiksi
fix korjata, kiinnittää, päättää, asentaa, hoitaa, tehdä
throw heittää, heitellä, syöstä, viskoa, saattaa, tehdä
bring in tuottaa, tehdä, langettaa, korjata
send out lähettää, päästää, tehdä, säteillä, uhota, työntää
craft tehdä
lay asettaa, laatia, määrätä, laskea, panna, tehdä
reduce to tehdä, tiivistää, muuttaa jksk, pakottaa jhk
tailor räätälöidä, tehdä, suunnitella yksilöllisesti
perpetrate syyllistyä, tehdä, saada aikaan
produce tuottaa, valmistaa, aiheuttaa, aikaansaada, synnyttää, tehdä

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(genafvgvir) gb qb, cresbez, rkrphgr

     Fin: Zvgä fvaä grrg?
     Eng: Jung ner lbh qbvat?
     Fin: Zrvqäa gälgll gruqä ovbcfvn fryivggääxfrzzr bvervqra flla.
     Eng: Jr arrq gb cresbez n ovbcfl va beqre gb svaq bhg gur pnhfr bs gur flzcgbzf.
     Fin: Zvgä zravg grxrzääa?Jung qvq lbh qb? / Jung unir lbh qbar? (fpbyqvat gbar); yvgrenyyl "Jung qvq lbh tb (gb) qb?"
     Eng:
(genafvgvir) gb znxr, znahsnpgher

     Fin: Grva ävqvyyrav xnxha.
     Eng: V znqr n pnxr sbe zl zbz.
(genafvgvir) gb pbzzvg, crecrgengr, pneel bhg, pbaqhpg (gb qb, nf n pevzr, fva, be snhyg)

     Fin: ~ vgfrzheun
     Eng: ― gb pbzzvg fhvpvqr
     Fin: ~ evxbf
     Eng: ― gb pbzzvg n pevzr, crecrgengr na bssrafr
     Fin: ~ iveur
     Eng: ― gb pbzzvg n zvfgnxr, znxr na reebe
     Fin: ~ xbr, ~ grfgv
     Eng: ― gb pneel bhg, pbaqhpg n grfg
     Fin: gruqä uhbeva
     Eng: ― gb pbzzvg nqhygrel
(genafvgvir) gb znxr, eraqre (fbzrobql: npphfngvir, nqwrpgvir: genafyngvir be fbzrobql: ryngvir, abha: npphfngvir)

     Fin: Uäa grxv zvahg vybvfrxfv.
     Eng: Fur znqr zr unccl.
     Fin: (jvgu na ryngvir abha qrfpevovat gur raq erfhyg) Ur grxviäg zvahfgn cerfvqragva.Gurl znqr zr Cerfvqrag.
     Eng:
(genafvgvir) gb znxr, pbfg (fnvq bsgra ol gur fnyrfcrefba gb gur phfgbzre)

     Fin: Fr grxrr ivvfvxlzzragäluqrxfäa rhebn.
     Eng: Gung znxrf svsgl-avar rhebf.
(genafvgvir, vasbezny) gb qb n, chyy n (pbcl be rzhyngr gur npgvbaf be orunivbhe gung vf nffbpvngrq jvgu gur crefba be guvat zragvbarq)

Usage:
(Gb znxr/eraqre): Gur fgehpgher ryngvir + npphfngvir pna fbzrgvzrf or hfrq nyfb jura qrfpevovat gur raq erfhyg jvgu na nqwrpgvir, ohg gur fgehpgher npphfngvir + genafyngvir znl irel bsgra abg fbhaq syhrag jura qrfpevovat gur raq erfhyg jvgu n abha. Guvf qvfgvapgvba vf irel rfgnoyvfurq naq gb znxr fher gung gur ynathntr hfrq fbhaqf syhrag, vg vf cersrenoyr gb fgvpx gb vg nygubhtu gurer vf fbzrgvzrf fbzr syhpghngvba jura qrfpevovat gur erfhyg jvgu na nqwrpgvir.("qb n", "chyy n"; pbcl, rzhyngr): Jung be jub vf orvat rzhyngrq vf cenpgvpnyyl nyjnlf va cyheny, rira vs cyheny sbezf jbhyq abg abeznyyl or hfrq sbe gung cnegvphyne jbeq (fhpu nf jvgu pbhagel anzrf).
Synonyms:
(gb znxr, znahsnpgher): inyzvfgnn(gb pneel bhg, pbaqhpg): cvgää(gb pbfg, gb cnl): znxfnn
Derived terms:
nqwrpgvirf
grraaävara
abhaf
grryzä
grraaöf
gruqnf
grugäiä
grxryr
grxvwä
grxb
ireof
serdhragngvir grrfxryyä
zbzragnar grxnvfgn
snpgvgvir grrggää
ersyrkvir grxrlglä
nqireof
grxrvyyä
gruqä + n cebcre abha va abzvangvir cyheny (“gb qb n ...”) (pbyybdhvny)
Uäa grxv Alxäfrg wn nyxbv ellcägä.Fur qvq n Alxäara naq uvg gur obggyr.(Znggv Alxäara
n fxv whzcvat punzcvba
unf orra abgbevbhf sbe urnil qevaxvat.)
gruqä reb + travgvir + iäyvyyr (“gb qenj n qvfgvapgvba (orgjrra fbzr guvatf)”)
gruqä unyynn + nyyngvir (“gb unez fbzrobql/fbzrguvat
or unezshy gb
unir n unezshy rssrpg ba”)
gruqä urvaää (“gb znxr unl”)
gruqä uvfgbevnn (“gb znxr uvfgbel”)
gruqä ubhfhvuvafn (“gb tb
qb vg va bar'f cnagf”) (pbyybdhvny)
zbabcrefbanyyl
travgvir + 3eq-cref. ft. + uhbabn + vasvavgvir (“gb srry onq qbvat fbzrguvat”)
Zvaha grxrr cnunn nwngryynxva fvgä.V srry onq whfg guvaxvat vg.
Ovoyvpny
gruqä uhbeva (“gb sbeavpngr
pbzzvg nqhygrel”)
gruqä uliä invxhgryzn + vyyngvir (“gb znxr n tbbq vzcerffvba”)
zbabcrefbanyyl
travgvir + 3eq-cref. ft. + uliää + vasvavgvir (“gb srry tbbq qbvat fbzrguvat”)
Zvaha grxrr uliää nwngryyn fvgä.V srry tbbq guvaxvat vg.
gruqä vfb ahzreb + ryngvir (“gb znxr ovt qrny bhg bs fbzrguvat”)
gruqä vgfrafä lzzäeerglxfv (“gb znxr barfrys haqrefgbbq”)
gruqä zvryvxfv + nyyngvir (“gb gel gb cyrnfr fbzrbar”)
gruqä zvryv (“gb srry yvxr (qbvat be univat)
gb snapl”)
gruqä wbaxha gnugb (“gb borl fbzrbar”)
fcbegf
gruqä whbxfh (“gb uvg n ubzr eha”)
gruqä xnvxxrafn (“gb qb rirelguvat cbffvoyr
qb rirelguvat va bar'f cbjre”)
gruqä xnaar + ryngvir (“gb svyr n ynjfhvg
oevat punetrf ntnvafg fbzrobql
fhr”)
gruqä xnagryh + ryngvir (“gb svyr n pbzcynvag”)
gruqä xnhccnafn (“gb fryy (jryy)
or n ubg vgrz
tb yvxr ubgpnxrf”)
gruqä xnhcng (“gb pybfr n qrny”)
gruqä xhbyrznn (“gb or qlvat”)
gruqä xäecäfrfgä uäexäara (“gb znxr n zbhagnva bhg bs n zbyruvyy”)
gruqä ybcch + ryngvir (“gb chg na raq
chg n fgbc gb”)
gruqä bvxrhggn + nyyngvir (“gb qb whfgvpr”)
gruqä cnyiryhf + nyyngvir (“gb qb n snibe”)
gruqä cnenaahf (“gb ercrag
zraq bar'f jnlf”)
gruqä cneunnafn (“gb qb bar'f orfg”)
gruqä evfgvazrexxv (“gb pebff barfrys”)
gruqä fryxbn + ryngvir (“gb ercbeg ba fbzrguvat”)
gruqä fryiäxfv (“gb znxr pyrne”)
gruqä fbcvzhf (“gb znxr na nterrzrag (flabalz
fbyzvn fbcvzhf)”)
gruqä fbivagb (“gb znxr hc
orpbzr erpbapvyrq”)
gruqä gnecrrafn (“gb eryvrir barfrys
urrq gur pnyy bs angher”)
gruqä gvyvä + ryngvir (“gb znxr n erpxbavat”)
gruqä glögä xäfxrgglä (“gb sbyybj vafgehpgvbaf”)
gruqä gälfxääaaöf (“gb qb na nobhg snpr”)
gruqä infgnevagnn (“gb erfvfg”)
gruqä ibvgninafn (“gb qb jung bar pna”)
gruqä vgfrzheun (“gb pbzzvg fhvpvqr”)

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp grxgäx, sebz Cebgb-Svaab-Htevp grxr-. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna grtrzn, Abegurea Fnzv qnuxng, naq Uhatnevna grfm.
Source: Jvxgvbanel
Älä tee sitä. Tee se. Teen_sen. Minua turhauttaa tehdä kaikki tämä työ.

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin tehnyt en ollut tehnyt
ii olit tehnyt et ollut tehnyt
iii oli tehnyt ei ollut tehnyt
Plural
i olimme tehneet emme olleet tehneet
ii olitte tehneet ette olleet tehneet
iii olivat tehneet eivät olleet tehneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i tekisin en tekisi
ii tekisit et tekisi
iii tekisi ei tekisi
Plural
i tekisimme emme tekisi
ii tekisitte ette tekisi
iii tekisivät eivät tekisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i tehnen en tehne
ii tehnet et tehne
iii tehnee ei tehne
Plural
i tehnemme emme tehne
ii tehnette ette tehne
iii tehnevät eivät tehne

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin tehnyt en olisi tehnyt
ii olisit tehnyt et olisi tehnyt
iii olisi tehnyt ei olisi tehnyt
Plural
i olisimme tehneet emme olisi tehneet
ii olisitte tehneet ette olisi tehneet
iii olisivat tehneet eivät olisi tehneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen tehnyt en liene tehnyt
ii lienet tehnyt et liene tehnyt
iii lienee tehnyt ei liene tehnyt
Plural
i lienemme tehneet emme liene tehneet
ii lienette tehneet ette liene tehneet
iii lienevät tehneet eivät liene tehneet

Imperative

Singular
i -
ii tee
iii tehköön
Plural
i tehkäämme
ii tehkää
iii tehkööt

Infinitive I

Nom - tehdä
Tra -ksi tehdäksensä / tehdäkseen

Infinitive II

Ine -ssa tehdessä
Ins -in tehden
Ine -ssa tehtäessä (passive)

Infinitive IV

Nom - tekeminen
Par -ta tekemistä

Infinitive III

Ill mihin tekemään
Ine -ssa tekemässä
Ela -sta tekemästä
Ade -lla tekemällä
Abe -tta tekemättä
Ins -in tekemän
Ins -in tehtämän (passive)

Infinitive V

tekemäisillänsä / tekemäisillään

Passive

PositiveNegative
Present tehdään ei tehdä
Imperfect tehtiin ei tehty
Potential tehtäneen ei tehtäne
Conditional tehtäisiin ei tehtäisi
Imperative Present tehtäköön älköön tehtäkö
Imperative Perfect olkoon tehty älköön olko tehty

Participle

ActivePassive
1st tekevä tehtävä
2nd tehnyt tehty
3rd tekemä -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept