logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

talvi, noun

Word analysis
talviuintipaikka

talviuintipaikka

talvi

Noun, Singular Nominative

+ uinti

Noun, Singular Nominative

+ paikka

Noun, Singular Nominative

talvi

Noun, Singular Nominative

+ uinti

Noun, Pref

+ paikka

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talvi

talvet

Par

-ta

talvea

talvia

Gen

-n

talven

talvien

Ill

mihin

talveen

talviin

Ine

-ssa

talvessa

talvissa

Ela

-sta

talvesta

talvista

All

-lle

talvelle

talville

Ade

-lla

talvella

talvilla

Abl

-lta

talvelta

talvilta

Tra

-ksi

talveksi

talviksi

Ess

-na

talvena

talvina

Abe

-tta

talvetta

talvitta

Com

-ne

-

talvine

Ins

-in

-

talvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talvi

talvet

Par

-ta

talvea

talvia

Gen

-n

talven

talvien

Ill

mihin

talveen

talviin

Ine

-ssa

talvessa

talvissa

Ela

-sta

talvesta

talvista

All

-lle

talvelle

talville

Ade

-lla

talvella

talvilla

Abl

-lta

talvelta

talvilta

Tra

-ksi

talveksi

talviksi

Ess

-na

talvena

talvina

Abe

-tta

talvetta

talvitta

Com

-ne

-

talvine

Ins

-in

-

talvin

winter talvi
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; QED; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000; Tatoeba-2020.08; JW300 - Finnish-English - sentence pair 512; Tatoeba, sentence ID: 2345678 Talvi on saapunut Pohjoisns-Suomeen. Winter has arrived in Northern Finland. Eikä ole edes talvi. It's not even winter. Miksi talvi on niin kylmä tänä vuonna? Why is winter so cold this year? Talvi on kuin taikaa. Winter is like magic. Lähden Espanjaan talveksi. I'm going to Spain for the winter. Se oli hyvin kylmä talvi. It was a very cold winter. Lunta on satanut paljon tänä talvesi. There has been a lot of snowfall this winter of yours. Talveen on vielä pitkä matka. There is still a long way to go towards winter. Hän muuttaa Lappiin talveksi. She is moving to Lapland for the winter. Kymmenen talvea nyt... Ten winters now... Show more arrow right

Wiktionary

winter Show more arrow right alkutalvikeskitalvikevättalvilopputalvipakkastalvisydäntalvisyystalvitakatalvitalvenkestävätalvenselkätalventulotalviaamutalviaihetalviaikatalviajotalviasutalviasuntotalvihakkuutalvihautatalvihorrostalvi-ilmatalvi-iltatalvikaalitalvikalatalvikalastustalvikausitalvikelitalvikuukausitalvilaiduntalvilajitalvilamparetalvilenkkaritalvilämmintalvimatkailutalviomenatalvipakkanentalvipesätalvipoplaritalvipopliinitalvipuhtaanapitotalvipukutalvipuutarhatalvipuuvillatalvipyyntitalvipäivätalvipäivänseisaustalvipäähinetalvirengastalviruokintatalvisaapastalvisatamatalvisesonkitalvisipulitalvisotatalvisydäntalvisäilytystalvisäilötalvisäätalvitakkitalvitaukotalviteloillaantalviteloilleentalviteloiltaantalvitietalviturkkitalviulsteritalviunitalviurheilutalviurheilulajitalviuutuustalvivaatetalvivarustetalviviimatalvivillatalviyötalviöljyydintalvi Show more arrow right From Proto-Finnic talvi, from Proto-Finno-Ugric tälwä. Cognate with Estonian talv, Hungarian tél. Show more arrow right

Wikipedia

Winter Winter is the coldest season of the year in polar and temperate zones; it does not occur in most of the tropical zone. It occurs after autumn and before spring in each year. Winter is caused by the axis of the Earth in that hemisphere being oriented away from the Sun. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talveni

talveni

talvesi

talvesi

talvensa

talvensa

Par

-ta

talveani

talviani

talveasi

talviasi

talveansa / talveaan

talviansa / talviaan

Gen

-n

talveni

talvieni

talvesi

talviesi

talvensa

talviensa

Ill

mihin

talveeni

talviini

talveesi

talviisi

talveensa

talviinsa

Ine

-ssa

talvessani

talvissani

talvessasi

talvissasi

talvessansa / talvessaan

talvissansa / talvissaan

Ela

-sta

talvestani

talvistani

talvestasi

talvistasi

talvestansa / talvestaan

talvistansa / talvistaan

All

-lle

talvelleni

talvilleni

talvellesi

talvillesi

talvellensa / talvelleen

talvillensa / talvillean

Ade

-lla

talvellani

talvillani

talvellasi

talvillasi

talvellansa / talvellaan

talvillansa / talvillaan

Abl

-lta

talveltani

talviltani

talveltasi

talviltasi

talveltansa / talveltaan

talviltansa / talviltaan

Tra

-ksi

talvekseni

talvikseni

talveksesi

talviksesi

talveksensa / talvekseen

talviksensa / talvikseen

Ess

-na

talvenani

talvinani

talvenasi

talvinasi

talvenansa / talvenaan

talvinansa / talvinaan

Abe

-tta

talvettani

talvittani

talvettasi

talvittasi

talvettansa / talvettaan

talvittansa / talvittaan

Com

-ne

-

talvineni

-

talvinesi

-

talvinensa / talvineen

Singular

Plural

Nom

-

talveni

talvesi

talvensa

talveni

talvesi

talvensa

Par

-ta

talveani

talveasi

talveansa / talveaan

talviani

talviasi

talviansa / talviaan

Gen

-n

talveni

talvesi

talvensa

talvieni

talviesi

talviensa

Ill

mihin

talveeni

talveesi

talveensa

talviini

talviisi

talviinsa

Ine

-ssa

talvessani

talvessasi

talvessansa / talvessaan

talvissani

talvissasi

talvissansa / talvissaan

Ela

-sta

talvestani

talvestasi

talvestansa / talvestaan

talvistani

talvistasi

talvistansa / talvistaan

All

-lle

talvelleni

talvellesi

talvellensa / talvelleen

talvilleni

talvillesi

talvillensa / talvillean

Ade

-lla

talvellani

talvellasi

talvellansa / talvellaan

talvillani

talvillasi

talvillansa / talvillaan

Abl

-lta

talveltani

talveltasi

talveltansa / talveltaan

talviltani

talviltasi

talviltansa / talviltaan

Tra

-ksi

talvekseni

talveksesi

talveksensa / talvekseen

talvikseni

talviksesi

talviksensa / talvikseen

Ess

-na

talvenani

talvenasi

talvenansa / talvenaan

talvinani

talvinasi

talvinansa / talvinaan

Abe

-tta

talvettani

talvettasi

talvettansa / talvettaan

talvittani

talvittasi

talvittansa / talvittaan

Com

-ne

-

-

-

talvineni

talvinesi

talvinensa / talvineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talvemme

talvemme

talvenne

talvenne

talvensa

talvensa

Par

-ta

talveamme

talviamme

talveanne

talvianne

talveansa / talveaan

talviansa / talviaan

Gen

-n

talvemme

talviemme

talvenne

talvienne

talvensa

talviensa

Ill

mihin

talveemme

talviimme

talveenne

talviinne

talveensa

talviinsa

Ine

-ssa

talvessamme

talvissamme

talvessanne

talvissanne

talvessansa / talvessaan

talvissansa / talvissaan

Ela

-sta

talvestamme

talvistamme

talvestanne

talvistanne

talvestansa / talvestaan

talvistansa / talvistaan

All

-lle

talvellemme

talvillemme

talvellenne

talvillenne

talvellensa / talvelleen

talvillensa / talvillean

Ade

-lla

talvellamme

talvillamme

talvellanne

talvillanne

talvellansa / talvellaan

talvillansa / talvillaan

Abl

-lta

talveltamme

talviltamme

talveltanne

talviltanne

talveltansa / talveltaan

talviltansa / talviltaan

Tra

-ksi

talveksemme

talviksemme

talveksenne

talviksenne

talveksensa / talvekseen

talviksensa / talvikseen

Ess

-na

talvenamme

talvinamme

talvenanne

talvinanne

talvenansa / talvenaan

talvinansa / talvinaan

Abe

-tta

talvettamme

talvittamme

talvettanne

talvittanne

talvettansa / talvettaan

talvittansa / talvittaan

Com

-ne

-

talvinemme

-

talvinenne

-

talvinensa / talvineen

Singular

Plural

Nom

-

talvemme

talvenne

talvensa

talvemme

talvenne

talvensa

Par

-ta

talveamme

talveanne

talveansa / talveaan

talviamme

talvianne

talviansa / talviaan

Gen

-n

talvemme

talvenne

talvensa

talviemme

talvienne

talviensa

Ill

mihin

talveemme

talveenne

talveensa

talviimme

talviinne

talviinsa

Ine

-ssa

talvessamme

talvessanne

talvessansa / talvessaan

talvissamme

talvissanne

talvissansa / talvissaan

Ela

-sta

talvestamme

talvestanne

talvestansa / talvestaan

talvistamme

talvistanne

talvistansa / talvistaan

All

-lle

talvellemme

talvellenne

talvellensa / talvelleen

talvillemme

talvillenne

talvillensa / talvillean

Ade

-lla

talvellamme

talvellanne

talvellansa / talvellaan

talvillamme

talvillanne

talvillansa / talvillaan

Abl

-lta

talveltamme

talveltanne

talveltansa / talveltaan

talviltamme

talviltanne

talviltansa / talviltaan

Tra

-ksi

talveksemme

talveksenne

talveksensa / talvekseen

talviksemme

talviksenne

talviksensa / talvikseen

Ess

-na

talvenamme

talvenanne

talvenansa / talvenaan

talvinamme

talvinanne

talvinansa / talvinaan

Abe

-tta

talvettamme

talvettanne

talvettansa / talvettaan

talvittamme

talvittanne

talvittansa / talvittaan

Com

-ne

-

-

-

talvinemme

talvinenne

talvinensa / talvineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uinti

uinnit

Par

-ta

uintia

uinteja

Gen

-n

uinnin

uintien

Ill

mihin

uintiin

uinteihin

Ine

-ssa

uinnissa

uinneissa

Ela

-sta

uinnista

uinneista

All

-lle

uinnille

uinneille

Ade

-lla

uinnilla

uinneilla

Abl

-lta

uinnilta

uinneilta

Tra

-ksi

uinniksi

uinneiksi

Ess

-na

uintina

uinteina

Abe

-tta

uinnitta

uinneitta

Com

-ne

-

uinteine

Ins

-in

-

uinnein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uinti

uinnit

Par

-ta

uintia

uinteja

Gen

-n

uinnin

uintien

Ill

mihin

uintiin

uinteihin

Ine

-ssa

uinnissa

uinneissa

Ela

-sta

uinnista

uinneista

All

-lle

uinnille

uinneille

Ade

-lla

uinnilla

uinneilla

Abl

-lta

uinnilta

uinneilta

Tra

-ksi

uinniksi

uinneiksi

Ess

-na

uintina

uinteina

Abe

-tta

uinnitta

uinneitta

Com

-ne

-

uinteine

Ins

-in

-

uinnein

swimming uinti, uiminen
swim uinti
bathe uinti
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; tmClass Lyhyt uinti. A short one. Näytä uinti. Do the swim. Nakuns-uinti! Skinny- dip! Minulla on uinti. I've got swimming. Miten olisi uinti? How about a swim? Anteeksi se uinti. Sorry about the pool. Oliko mukava uinti? Did you have a nice swim? Olen hyvä uintia. I am good at swimming. Uintis-ja kelluntatuet. Swimming and buoyancy aids. Chloe, miten olisi uinti? Hey, Chloe, how about a swim? Show more arrow right

Wiktionary

swimming Show more arrow right ui- +‎ -nti Show more arrow right

Wikipedia

Swimming Swimming is the self-propulsion of a person through water, usually for recreation, sport, exercise, or survival. Locomotion is achieved through coordinated movement of the limbs and the body. Humans can hold their breath underwater and undertake rudimentary locomotive swimming within weeks of birth, as a survival response. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uintini

uintini

uintisi

uintisi

uintinsa

uintinsa

Par

-ta

uintiani

uintejani

uintiasi

uintejasi

uintiansa / uintiaan

uintejansa / uintejaan

Gen

-n

uintini

uintieni

uintisi

uintiesi

uintinsa

uintiensa

Ill

mihin

uintiini

uinteihini

uintiisi

uinteihisi

uintiinsa

uinteihinsa

Ine

-ssa

uinnissani

uinneissani

uinnissasi

uinneissasi

uinnissansa / uinnissaan

uinneissansa / uinneissaan

Ela

-sta

uinnistani

uinneistani

uinnistasi

uinneistasi

uinnistansa / uinnistaan

uinneistansa / uinneistaan

All

-lle

uinnilleni

uinneilleni

uinnillesi

uinneillesi

uinnillensa / uinnilleen

uinneillensa / uinneillean

Ade

-lla

uinnillani

uinneillani

uinnillasi

uinneillasi

uinnillansa / uinnillaan

uinneillansa / uinneillaan

Abl

-lta

uinniltani

uinneiltani

uinniltasi

uinneiltasi

uinniltansa / uinniltaan

uinneiltansa / uinneiltaan

Tra

-ksi

uinnikseni

uinneikseni

uinniksesi

uinneiksesi

uinniksensa / uinnikseen

uinneiksensa / uinneikseen

Ess

-na

uintinani

uinteinani

uintinasi

uinteinasi

uintinansa / uintinaan

uinteinansa / uinteinaan

Abe

-tta

uinnittani

uinneittani

uinnittasi

uinneittasi

uinnittansa / uinnittaan

uinneittansa / uinneittaan

Com

-ne

-

uinteineni

-

uinteinesi

-

uinteinensa / uinteineen

Singular

Plural

Nom

-

uintini

uintisi

uintinsa

uintini

uintisi

uintinsa

Par

-ta

uintiani

uintiasi

uintiansa / uintiaan

uintejani

uintejasi

uintejansa / uintejaan

Gen

-n

uintini

uintisi

uintinsa

uintieni

uintiesi

uintiensa

Ill

mihin

uintiini

uintiisi

uintiinsa

uinteihini

uinteihisi

uinteihinsa

Ine

-ssa

uinnissani

uinnissasi

uinnissansa / uinnissaan

uinneissani

uinneissasi

uinneissansa / uinneissaan

Ela

-sta

uinnistani

uinnistasi

uinnistansa / uinnistaan

uinneistani

uinneistasi

uinneistansa / uinneistaan

All

-lle

uinnilleni

uinnillesi

uinnillensa / uinnilleen

uinneilleni

uinneillesi

uinneillensa / uinneillean

Ade

-lla

uinnillani

uinnillasi

uinnillansa / uinnillaan

uinneillani

uinneillasi

uinneillansa / uinneillaan

Abl

-lta

uinniltani

uinniltasi

uinniltansa / uinniltaan

uinneiltani

uinneiltasi

uinneiltansa / uinneiltaan

Tra

-ksi

uinnikseni

uinniksesi

uinniksensa / uinnikseen

uinneikseni

uinneiksesi

uinneiksensa / uinneikseen

Ess

-na

uintinani

uintinasi

uintinansa / uintinaan

uinteinani

uinteinasi

uinteinansa / uinteinaan

Abe

-tta

uinnittani

uinnittasi

uinnittansa / uinnittaan

uinneittani

uinneittasi

uinneittansa / uinneittaan

Com

-ne

-

-

-

uinteineni

uinteinesi

uinteinensa / uinteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uintimme

uintimme

uintinne

uintinne

uintinsa

uintinsa

Par

-ta

uintiamme

uintejamme

uintianne

uintejanne

uintiansa / uintiaan

uintejansa / uintejaan

Gen

-n

uintimme

uintiemme

uintinne

uintienne

uintinsa

uintiensa

Ill

mihin

uintiimme

uinteihimme

uintiinne

uinteihinne

uintiinsa

uinteihinsa

Ine

-ssa

uinnissamme

uinneissamme

uinnissanne

uinneissanne

uinnissansa / uinnissaan

uinneissansa / uinneissaan

Ela

-sta

uinnistamme

uinneistamme

uinnistanne

uinneistanne

uinnistansa / uinnistaan

uinneistansa / uinneistaan

All

-lle

uinnillemme

uinneillemme

uinnillenne

uinneillenne

uinnillensa / uinnilleen

uinneillensa / uinneillean

Ade

-lla

uinnillamme

uinneillamme

uinnillanne

uinneillanne

uinnillansa / uinnillaan

uinneillansa / uinneillaan

Abl

-lta

uinniltamme

uinneiltamme

uinniltanne

uinneiltanne

uinniltansa / uinniltaan

uinneiltansa / uinneiltaan

Tra

-ksi

uinniksemme

uinneiksemme

uinniksenne

uinneiksenne

uinniksensa / uinnikseen

uinneiksensa / uinneikseen

Ess

-na

uintinamme

uinteinamme

uintinanne

uinteinanne

uintinansa / uintinaan

uinteinansa / uinteinaan

Abe

-tta

uinnittamme

uinneittamme

uinnittanne

uinneittanne

uinnittansa / uinnittaan

uinneittansa / uinneittaan

Com

-ne

-

uinteinemme

-

uinteinenne

-

uinteinensa / uinteineen

Singular

Plural

Nom

-

uintimme

uintinne

uintinsa

uintimme

uintinne

uintinsa

Par

-ta

uintiamme

uintianne

uintiansa / uintiaan

uintejamme

uintejanne

uintejansa / uintejaan

Gen

-n

uintimme

uintinne

uintinsa

uintiemme

uintienne

uintiensa

Ill

mihin

uintiimme

uintiinne

uintiinsa

uinteihimme

uinteihinne

uinteihinsa

Ine

-ssa

uinnissamme

uinnissanne

uinnissansa / uinnissaan

uinneissamme

uinneissanne

uinneissansa / uinneissaan

Ela

-sta

uinnistamme

uinnistanne

uinnistansa / uinnistaan

uinneistamme

uinneistanne

uinneistansa / uinneistaan

All

-lle

uinnillemme

uinnillenne

uinnillensa / uinnilleen

uinneillemme

uinneillenne

uinneillensa / uinneillean

Ade

-lla

uinnillamme

uinnillanne

uinnillansa / uinnillaan

uinneillamme

uinneillanne

uinneillansa / uinneillaan

Abl

-lta

uinniltamme

uinniltanne

uinniltansa / uinniltaan

uinneiltamme

uinneiltanne

uinneiltansa / uinneiltaan

Tra

-ksi

uinniksemme

uinniksenne

uinniksensa / uinnikseen

uinneiksemme

uinneiksenne

uinneiksensa / uinneikseen

Ess

-na

uintinamme

uintinanne

uintinansa / uintinaan

uinteinamme

uinteinanne

uinteinansa / uinteinaan

Abe

-tta

uinnittamme

uinnittanne

uinnittansa / uinnittaan

uinneittamme

uinneittanne

uinneittansa / uinneittaan

Com

-ne

-

-

-

uinteinemme

uinteinenne

uinteinensa / uinteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paikka

paikat

Par

-ta

paikkaa

paikkoja

Gen

-n

paikan

paikkojen

Ill

mihin

paikkaan

paikkoihin

Ine

-ssa

paikassa

paikoissa

Ela

-sta

paikasta

paikoista

All

-lle

paikalle

paikoille

Ade

-lla

paikalla

paikoilla

Abl

-lta

paikalta

paikoilta

Tra

-ksi

paikaksi

paikoiksi

Ess

-na

paikkana

paikkoina

Abe

-tta

paikatta

paikoitta

Com

-ne

-

paikkoine

Ins

-in

-

paikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paikka

paikat

Par

-ta

paikkaa

paikkoja

Gen

-n

paikan

paikkojen

Ill

mihin

paikkaan

paikkoihin

Ine

-ssa

paikassa

paikoissa

Ela

-sta

paikasta

paikoista

All

-lle

paikalle

paikoille

Ade

-lla

paikalla

paikoilla

Abl

-lta

paikalta

paikoilta

Tra

-ksi

paikaksi

paikoiksi

Ess

-na

paikkana

paikkoina

Abe

-tta

paikatta

paikoitta

Com

-ne

-

paikkoine

Ins

-in

-

paikoin

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, mesta
location sijainti, paikka, asema, paikantaminen, ulkokuvauspaikka
spot paikka, täplä, kohta, spotti, pilkku, läiskä
position kanta, asema, sijainti, asento, paikka, tilanne
point kohta, piste, asia, paikka, seikka, kärki
seat istuin, paikka, istuinosa, tuoli, istumapaikka, penkki
site paikka, työmaa, sijainti, tontti, sijaintipaikka, rakennustyömaa
space tila, avaruus, välilyönti, väli, paikka, tyhjä tila
patch kauneuspilkku, läikkä, paikka, lappu, alue, laikku
post virka, posti, toimi, pylväs, paikka, tolppa
station asema, voimala, paikka, asemapaikka, tukikohta, sijoituspaikka
scene näkymä, kohtaus, näyttämö, näky, tapahtumapaikka, paikka
locus paikka, alue, kohtio
locality sijainti, paikkakunta, paikka, seutu
filling täyte, täytös, paikka, plombi
situation tilanne, asema, sijainti, paikka, työpaikka
stand teline, jalusta, osasto, kanta, paikka, koju
pitch piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, paikka
niche markkinarako, syvennys, paikka, oma paikka
neighborhood naapuruus, kaupunginosa, naapuristo, ympäristö, asuinalue, paikka
lie valhe, makuupaikka, asema, paikka, asiaintila, pesä
stopping paikka
mend paikka, parsima
joint liitos, nivel, sauma, liitoskohta, jatkos, paikka
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Common Crawl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; SETIMES; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl; DGT Paikoillasi nyt. Still now. Hän tulee paikoistani. He is coming from my places. Tämä paikka on upea! This place is amazing! Olen paikoissasi yksin. I am alone in your place. En tunne tätä paikkaa. I don't know this place. Paikka on täynnä ihmisiä. The place is full of people. Onko paikoittasi varattu? Is your spot taken? Tule tänne, paikoiksenne. Come here, for your convenience. Paikka oli täynnä ihmisiä. The place was full of people. Kiva paikka. Wow, nice place. Show more arrow right

Wiktionary

place, location, spot, site area, region, locality, neighbourhood/neighborhood alue space, room tila scene (where something happens/has happened) tapahtumapaikka (politics) seat Fin:Sosiaalidemokraateilla on eduskunnassa 36 paikkaa.Eng:The Social Democrats have 36 seats in the Parliament. (sports) berth (position on the field of play) makuupaikka (sports) Short for maalintekopaikka (“scoring opportunity; chance (to score)”). job, post, position työpaikka patch (on clothes) korjauspaikka (computing) patch korjauspaikka (dentistry) filling; inlay hammaspaikka (colloquial) situation tilanne (colloquial, in the plural) parts, bones jäsenFin:Minulla on paikat kipeänä.Eng:I'm sore all over. Show more arrow right puolustaa paikkaansa (“to serve a purposebe useful/valuable”) Nouns -paikkalainen Adjectives paikallinen-paikkainenpaikoittainen Verbs paikantaapaikantuapaikatapaikkamaalatapaikoittaapitää paikkansa Adverbs paikallapaikallaanpaikallepaikalleenpaikaltapaikaltaanpaikka paikoinpaikkeillapaikkeillepaikkeilta Show more arrow right paikanhaku paikannimi paikannimistö paikkakunta pysäköintipaikka Show more arrow right From Proto-Finnic paikka (compare Estonian paik and Votic paikka), borrowed from Proto-Germanic spaikǭ (compare English spoke). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paikkani

paikkani

paikkasi

paikkasi

paikkansa

paikkansa

Par

-ta

paikkaani

paikkojani

paikkaasi

paikkojasi

paikkaansa

paikkojansa / paikkojaan

Gen

-n

paikkani

paikkojeni

paikkasi

paikkojesi

paikkansa

paikkojensa

Ill

mihin

paikkaani

paikkoihini

paikkaasi

paikkoihisi

paikkaansa

paikkoihinsa

Ine

-ssa

paikassani

paikoissani

paikassasi

paikoissasi

paikassansa / paikassaan

paikoissansa / paikoissaan

Ela

-sta

paikastani

paikoistani

paikastasi

paikoistasi

paikastansa / paikastaan

paikoistansa / paikoistaan

All

-lle

paikalleni

paikoilleni

paikallesi

paikoillesi

paikallensa / paikalleen

paikoillensa / paikoillean

Ade

-lla

paikallani

paikoillani

paikallasi

paikoillasi

paikallansa / paikallaan

paikoillansa / paikoillaan

Abl

-lta

paikaltani

paikoiltani

paikaltasi

paikoiltasi

paikaltansa / paikaltaan

paikoiltansa / paikoiltaan

Tra

-ksi

paikakseni

paikoikseni

paikaksesi

paikoiksesi

paikaksensa / paikakseen

paikoiksensa / paikoikseen

Ess

-na

paikkanani

paikkoinani

paikkanasi

paikkoinasi

paikkanansa / paikkanaan

paikkoinansa / paikkoinaan

Abe

-tta

paikattani

paikoittani

paikattasi

paikoittasi

paikattansa / paikattaan

paikoittansa / paikoittaan

Com

-ne

-

paikkoineni

-

paikkoinesi

-

paikkoinensa / paikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

paikkani

paikkasi

paikkansa

paikkani

paikkasi

paikkansa

Par

-ta

paikkaani

paikkaasi

paikkaansa

paikkojani

paikkojasi

paikkojansa / paikkojaan

Gen

-n

paikkani

paikkasi

paikkansa

paikkojeni

paikkojesi

paikkojensa

Ill

mihin

paikkaani

paikkaasi

paikkaansa

paikkoihini

paikkoihisi

paikkoihinsa

Ine

-ssa

paikassani

paikassasi

paikassansa / paikassaan

paikoissani

paikoissasi

paikoissansa / paikoissaan

Ela

-sta

paikastani

paikastasi

paikastansa / paikastaan

paikoistani

paikoistasi

paikoistansa / paikoistaan

All

-lle

paikalleni

paikallesi

paikallensa / paikalleen

paikoilleni

paikoillesi

paikoillensa / paikoillean

Ade

-lla

paikallani

paikallasi

paikallansa / paikallaan

paikoillani

paikoillasi

paikoillansa / paikoillaan

Abl

-lta

paikaltani

paikaltasi

paikaltansa / paikaltaan

paikoiltani

paikoiltasi

paikoiltansa / paikoiltaan

Tra

-ksi

paikakseni

paikaksesi

paikaksensa / paikakseen

paikoikseni

paikoiksesi

paikoiksensa / paikoikseen

Ess

-na

paikkanani

paikkanasi

paikkanansa / paikkanaan

paikkoinani

paikkoinasi

paikkoinansa / paikkoinaan

Abe

-tta

paikattani

paikattasi

paikattansa / paikattaan

paikoittani

paikoittasi

paikoittansa / paikoittaan

Com

-ne

-

-

-

paikkoineni

paikkoinesi

paikkoinensa / paikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paikkamme

paikkamme

paikkanne

paikkanne

paikkansa

paikkansa

Par

-ta

paikkaamme

paikkojamme

paikkaanne

paikkojanne

paikkaansa

paikkojansa / paikkojaan

Gen

-n

paikkamme

paikkojemme

paikkanne

paikkojenne

paikkansa

paikkojensa

Ill

mihin

paikkaamme

paikkoihimme

paikkaanne

paikkoihinne

paikkaansa

paikkoihinsa

Ine

-ssa

paikassamme

paikoissamme

paikassanne

paikoissanne

paikassansa / paikassaan

paikoissansa / paikoissaan

Ela

-sta

paikastamme

paikoistamme

paikastanne

paikoistanne

paikastansa / paikastaan

paikoistansa / paikoistaan

All

-lle

paikallemme

paikoillemme

paikallenne

paikoillenne

paikallensa / paikalleen

paikoillensa / paikoillean

Ade

-lla

paikallamme

paikoillamme

paikallanne

paikoillanne

paikallansa / paikallaan

paikoillansa / paikoillaan

Abl

-lta

paikaltamme

paikoiltamme

paikaltanne

paikoiltanne

paikaltansa / paikaltaan

paikoiltansa / paikoiltaan

Tra

-ksi

paikaksemme

paikoiksemme

paikaksenne

paikoiksenne

paikaksensa / paikakseen

paikoiksensa / paikoikseen

Ess

-na

paikkanamme

paikkoinamme

paikkananne

paikkoinanne

paikkanansa / paikkanaan

paikkoinansa / paikkoinaan

Abe

-tta

paikattamme

paikoittamme

paikattanne

paikoittanne

paikattansa / paikattaan

paikoittansa / paikoittaan

Com

-ne

-

paikkoinemme

-

paikkoinenne

-

paikkoinensa / paikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

paikkamme

paikkanne

paikkansa

paikkamme

paikkanne

paikkansa

Par

-ta

paikkaamme

paikkaanne

paikkaansa

paikkojamme

paikkojanne

paikkojansa / paikkojaan

Gen

-n

paikkamme

paikkanne

paikkansa

paikkojemme

paikkojenne

paikkojensa

Ill

mihin

paikkaamme

paikkaanne

paikkaansa

paikkoihimme

paikkoihinne

paikkoihinsa

Ine

-ssa

paikassamme

paikassanne

paikassansa / paikassaan

paikoissamme

paikoissanne

paikoissansa / paikoissaan

Ela

-sta

paikastamme

paikastanne

paikastansa / paikastaan

paikoistamme

paikoistanne

paikoistansa / paikoistaan

All

-lle

paikallemme

paikallenne

paikallensa / paikalleen

paikoillemme

paikoillenne

paikoillensa / paikoillean

Ade

-lla

paikallamme

paikallanne

paikallansa / paikallaan

paikoillamme

paikoillanne

paikoillansa / paikoillaan

Abl

-lta

paikaltamme

paikaltanne

paikaltansa / paikaltaan

paikoiltamme

paikoiltanne

paikoiltansa / paikoiltaan

Tra

-ksi

paikaksemme

paikaksenne

paikaksensa / paikakseen

paikoiksemme

paikoiksenne

paikoiksensa / paikoikseen

Ess

-na

paikkanamme

paikkananne

paikkanansa / paikkanaan

paikkoinamme

paikkoinanne

paikkoinansa / paikkoinaan

Abe

-tta

paikattamme

paikattanne

paikattansa / paikattaan

paikoittamme

paikoittanne

paikoittansa / paikoittaan

Com

-ne

-

-

-

paikkoinemme

paikkoinenne

paikkoinensa / paikkoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept