logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

seitivalas, noun

Word analysis
seitivalaan

seitivalaan

seitivalas

Noun, Singular Genitive

seiti

Noun, Singular Nominative

+ vala

Noun, Singular Illative

seiti

Noun, Singular Nominative

+ valas

Noun, Singular Genitive

sei

Noun, Singular Nominative

+ tiv

Noun, Singular Nominative

+ ala

Noun, Singular Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seitivalas

seitivalaat

Par

-ta

seitivalasta

seitivalaita / seitivalahia

Gen

-n

seitivalaan

seitivalaitten / seitivalaiden / seitivalahien / seitivalahitten

Ill

mihin

seitivalaaseen

seitivalaisiin / seitivalaihin / seitivalahisin

Ine

-ssa

seitivalaassa

seitivalahissa / seitivalaissa

Ela

-sta

seitivalaasta

seitivalahista / seitivalaista

All

-lle

seitivalaalle

seitivalahille / seitivalaille

Ade

-lla

seitivalaalla

seitivalahilla / seitivalailla

Abl

-lta

seitivalaalta

seitivalahilta / seitivalailta

Tra

-ksi

seitivalaaksi

seitivalahiksi / seitivalaiksi

Ess

-na

seitivalaana

seitivalahina / seitivalaina

Abe

-tta

seitivalaatta

seitivalahitta / seitivalaitta

Com

-ne

-

seitivalahine / seitivalaine

Ins

-in

-

seitivalahin / seitivalain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seitivalas

seitivalaat

Par

-ta

seitivalasta

seitivalaita / seitivalahia

Gen

-n

seitivalaan

seitivalaitten / seitivalaiden / seitivalahien / seitivalahitten

Ill

mihin

seitivalaaseen

seitivalaisiin / seitivalaihin / seitivalahisin

Ine

-ssa

seitivalaassa

seitivalahissa / seitivalaissa

Ela

-sta

seitivalaasta

seitivalahista / seitivalaista

All

-lle

seitivalaalle

seitivalahille / seitivalaille

Ade

-lla

seitivalaalla

seitivalahilla / seitivalailla

Abl

-lta

seitivalaalta

seitivalahilta / seitivalailta

Tra

-ksi

seitivalaaksi

seitivalahiksi / seitivalaiksi

Ess

-na

seitivalaana

seitivalahina / seitivalaina

Abe

-tta

seitivalaatta

seitivalahitta / seitivalaitta

Com

-ne

-

seitivalahine / seitivalaine

Ins

-in

-

seitivalahin / seitivalain

gl
seitvala
seiwhale
Show more arrow right
EurLex-2 Vuonna 2007 lupia myönnettiin noin 850 Etelämantereen lahtivalaan, 10 sillivalaan, 220 yleisen lahtivalaan, 50 tropiikin valaan, 100 seitivalaan ja 10 kaskelotin pyyntiä varten. In 2007, permits concerned about 850 Antarctic minke whales, 10 fin whales, 220 common minke whales, 50 Bryde's whales, 100 sei and 10 sperm whales. Show more arrow right

Wiktionary

sei whale, Balaenoptera borealis Show more arrow right seiti +‎ valas Show more arrow right

Wikipedia

Sei whale The sei whale (/ˈseɪ/, Balaenoptera borealis) is a baleen whale, the third-largest rorqual after the blue whale and the fin whale. It inhabits most oceans and adjoining seas, and prefers deep offshore waters. It avoids polar and tropical waters and semi-enclosed bodies of water. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seitivalaani

seitivalaani

seitivalaasi

seitivalaasi

seitivalaansa

seitivalaansa

Par

-ta

seitivalastani

seitivalaitani / seitivalahiani

seitivalastasi

seitivalaitasi / seitivalahiasi

seitivalastansa / seitivalastaan

seitivalaitansa / seitivalaitaan / seitivalahiansa / seitivalahiaan

Gen

-n

seitivalaani

seitivalaitteni / seitivalaideni / seitivalahieni / seitivalahitteni

seitivalaasi

seitivalaittesi / seitivalaidesi / seitivalahiesi / seitivalahittesi

seitivalaansa

seitivalaittensa / seitivalaidensa / seitivalahiensa / seitivalahittensa

Ill

mihin

seitivalaaseeni

seitivalaisiini / seitivalaihini / seitivalahisini

seitivalaaseesi

seitivalaisiisi / seitivalaihisi / seitivalahisisi

seitivalaaseensa

seitivalaisiinsa / seitivalaihinsa / seitivalahisinsa

Ine

-ssa

seitivalaassani

seitivalahissani / seitivalaissani

seitivalaassasi

seitivalahissasi / seitivalaissasi

seitivalaassansa / seitivalaassaan

seitivalahissansa / seitivalahissaan / seitivalaissansa / seitivalaissaan

Ela

-sta

seitivalaastani

seitivalahistani / seitivalaistani

seitivalaastasi

seitivalahistasi / seitivalaistasi

seitivalaastansa / seitivalaastaan

seitivalahistansa / seitivalahistaan / seitivalaistansa / seitivalaistaan

All

-lle

seitivalaalleni

seitivalahilleni / seitivalailleni

seitivalaallesi

seitivalahillesi / seitivalaillesi

seitivalaallensa / seitivalaalleen

seitivalahillensa / seitivalahillean / seitivalaillensa / seitivalaillean

Ade

-lla

seitivalaallani

seitivalahillani / seitivalaillani

seitivalaallasi

seitivalahillasi / seitivalaillasi

seitivalaallansa / seitivalaallaan

seitivalahillansa / seitivalahillaan / seitivalaillansa / seitivalaillaan

Abl

-lta

seitivalaaltani

seitivalahiltani / seitivalailtani

seitivalaaltasi

seitivalahiltasi / seitivalailtasi

seitivalaaltansa / seitivalaaltaan

seitivalahiltansa / seitivalahiltaan / seitivalailtansa / seitivalailtaan

Tra

-ksi

seitivalaakseni

seitivalahikseni / seitivalaikseni

seitivalaaksesi

seitivalahiksesi / seitivalaiksesi

seitivalaaksensa / seitivalaakseen

seitivalahikseen / seitivalahiksensa / seitivalaikseen / seitivalaiksensa

Ess

-na

seitivalaanani

seitivalahinani / seitivalainani

seitivalaanasi

seitivalahinasi / seitivalainasi

seitivalaanansa / seitivalaanaan

seitivalahinansa / seitivalahinaan / seitivalainansa / seitivalainaan

Abe

-tta

seitivalaattani

seitivalahittani / seitivalaittani

seitivalaattasi

seitivalahittasi / seitivalaittasi

seitivalaattansa / seitivalaattaan

seitivalahittansa / seitivalahittaan / seitivalaittansa / seitivalaittaan

Com

-ne

-

seitivalahineni / seitivalaineni

-

seitivalahinesi / seitivalainesi

-

seitivalahineen / seitivalahinensa / seitivalaineen / seitivalainensa

Singular

Plural

Nom

-

seitivalaani

seitivalaasi

seitivalaansa

seitivalaani

seitivalaasi

seitivalaansa

Par

-ta

seitivalastani

seitivalastasi

seitivalastansa / seitivalastaan

seitivalaitani / seitivalahiani

seitivalaitasi / seitivalahiasi

seitivalaitansa / seitivalaitaan / seitivalahiansa / seitivalahiaan

Gen

-n

seitivalaani

seitivalaasi

seitivalaansa

seitivalaitteni / seitivalaideni / seitivalahieni / seitivalahitteni

seitivalaittesi / seitivalaidesi / seitivalahiesi / seitivalahittesi

seitivalaittensa / seitivalaidensa / seitivalahiensa / seitivalahittensa

Ill

mihin

seitivalaaseeni

seitivalaaseesi

seitivalaaseensa

seitivalaisiini / seitivalaihini / seitivalahisini

seitivalaisiisi / seitivalaihisi / seitivalahisisi

seitivalaisiinsa / seitivalaihinsa / seitivalahisinsa

Ine

-ssa

seitivalaassani

seitivalaassasi

seitivalaassansa / seitivalaassaan

seitivalahissani / seitivalaissani

seitivalahissasi / seitivalaissasi

seitivalahissansa / seitivalahissaan / seitivalaissansa / seitivalaissaan

Ela

-sta

seitivalaastani

seitivalaastasi

seitivalaastansa / seitivalaastaan

seitivalahistani / seitivalaistani

seitivalahistasi / seitivalaistasi

seitivalahistansa / seitivalahistaan / seitivalaistansa / seitivalaistaan

All

-lle

seitivalaalleni

seitivalaallesi

seitivalaallensa / seitivalaalleen

seitivalahilleni / seitivalailleni

seitivalahillesi / seitivalaillesi

seitivalahillensa / seitivalahillean / seitivalaillensa / seitivalaillean

Ade

-lla

seitivalaallani

seitivalaallasi

seitivalaallansa / seitivalaallaan

seitivalahillani / seitivalaillani

seitivalahillasi / seitivalaillasi

seitivalahillansa / seitivalahillaan / seitivalaillansa / seitivalaillaan

Abl

-lta

seitivalaaltani

seitivalaaltasi

seitivalaaltansa / seitivalaaltaan

seitivalahiltani / seitivalailtani

seitivalahiltasi / seitivalailtasi

seitivalahiltansa / seitivalahiltaan / seitivalailtansa / seitivalailtaan

Tra

-ksi

seitivalaakseni

seitivalaaksesi

seitivalaaksensa / seitivalaakseen

seitivalahikseni / seitivalaikseni

seitivalahiksesi / seitivalaiksesi

seitivalahikseen / seitivalahiksensa / seitivalaikseen / seitivalaiksensa

Ess

-na

seitivalaanani

seitivalaanasi

seitivalaanansa / seitivalaanaan

seitivalahinani / seitivalainani

seitivalahinasi / seitivalainasi

seitivalahinansa / seitivalahinaan / seitivalainansa / seitivalainaan

Abe

-tta

seitivalaattani

seitivalaattasi

seitivalaattansa / seitivalaattaan

seitivalahittani / seitivalaittani

seitivalahittasi / seitivalaittasi

seitivalahittansa / seitivalahittaan / seitivalaittansa / seitivalaittaan

Com

-ne

-

-

-

seitivalahineni / seitivalaineni

seitivalahinesi / seitivalainesi

seitivalahineen / seitivalahinensa / seitivalaineen / seitivalainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seitivalaamme

seitivalaamme

seitivalaanne

seitivalaanne

seitivalaansa

seitivalaansa

Par

-ta

seitivalastamme

seitivalaitamme / seitivalahiamme

seitivalastanne

seitivalaitanne / seitivalahianne

seitivalastansa / seitivalastaan

seitivalaitansa / seitivalaitaan / seitivalahiansa / seitivalahiaan

Gen

-n

seitivalaamme

seitivalaittemme / seitivalaidemme / seitivalahiemme / seitivalahittemme

seitivalaanne

seitivalaittenne / seitivalaidenne / seitivalahienne / seitivalahittenne

seitivalaansa

seitivalaittensa / seitivalaidensa / seitivalahiensa / seitivalahittensa

Ill

mihin

seitivalaaseemme

seitivalaisiimme / seitivalaihimme / seitivalahisimme

seitivalaaseenne

seitivalaisiinne / seitivalaihinne / seitivalahisinne

seitivalaaseensa

seitivalaisiinsa / seitivalaihinsa / seitivalahisinsa

Ine

-ssa

seitivalaassamme

seitivalahissamme / seitivalaissamme

seitivalaassanne

seitivalahissanne / seitivalaissanne

seitivalaassansa / seitivalaassaan

seitivalahissansa / seitivalahissaan / seitivalaissansa / seitivalaissaan

Ela

-sta

seitivalaastamme

seitivalahistamme / seitivalaistamme

seitivalaastanne

seitivalahistanne / seitivalaistanne

seitivalaastansa / seitivalaastaan

seitivalahistansa / seitivalahistaan / seitivalaistansa / seitivalaistaan

All

-lle

seitivalaallemme

seitivalahillemme / seitivalaillemme

seitivalaallenne

seitivalahillenne / seitivalaillenne

seitivalaallensa / seitivalaalleen

seitivalahillensa / seitivalahillean / seitivalaillensa / seitivalaillean

Ade

-lla

seitivalaallamme

seitivalahillamme / seitivalaillamme

seitivalaallanne

seitivalahillanne / seitivalaillanne

seitivalaallansa / seitivalaallaan

seitivalahillansa / seitivalahillaan / seitivalaillansa / seitivalaillaan

Abl

-lta

seitivalaaltamme

seitivalahiltamme / seitivalailtamme

seitivalaaltanne

seitivalahiltanne / seitivalailtanne

seitivalaaltansa / seitivalaaltaan

seitivalahiltansa / seitivalahiltaan / seitivalailtansa / seitivalailtaan

Tra

-ksi

seitivalaaksemme

seitivalahiksemme / seitivalaiksemme

seitivalaaksenne

seitivalahiksenne / seitivalaiksenne

seitivalaaksensa / seitivalaakseen

seitivalahikseen / seitivalahiksensa / seitivalaikseen / seitivalaiksensa

Ess

-na

seitivalaanamme

seitivalahinamme / seitivalainamme

seitivalaananne

seitivalahinanne / seitivalainanne

seitivalaanansa / seitivalaanaan

seitivalahinansa / seitivalahinaan / seitivalainansa / seitivalainaan

Abe

-tta

seitivalaattamme

seitivalahittamme / seitivalaittamme

seitivalaattanne

seitivalahittanne / seitivalaittanne

seitivalaattansa / seitivalaattaan

seitivalahittansa / seitivalahittaan / seitivalaittansa / seitivalaittaan

Com

-ne

-

seitivalahinemme / seitivalainemme

-

seitivalahinenne / seitivalainenne

-

seitivalahineen / seitivalahinensa / seitivalaineen / seitivalainensa

Singular

Plural

Nom

-

seitivalaamme

seitivalaanne

seitivalaansa

seitivalaamme

seitivalaanne

seitivalaansa

Par

-ta

seitivalastamme

seitivalastanne

seitivalastansa / seitivalastaan

seitivalaitamme / seitivalahiamme

seitivalaitanne / seitivalahianne

seitivalaitansa / seitivalaitaan / seitivalahiansa / seitivalahiaan

Gen

-n

seitivalaamme

seitivalaanne

seitivalaansa

seitivalaittemme / seitivalaidemme / seitivalahiemme / seitivalahittemme

seitivalaittenne / seitivalaidenne / seitivalahienne / seitivalahittenne

seitivalaittensa / seitivalaidensa / seitivalahiensa / seitivalahittensa

Ill

mihin

seitivalaaseemme

seitivalaaseenne

seitivalaaseensa

seitivalaisiimme / seitivalaihimme / seitivalahisimme

seitivalaisiinne / seitivalaihinne / seitivalahisinne

seitivalaisiinsa / seitivalaihinsa / seitivalahisinsa

Ine

-ssa

seitivalaassamme

seitivalaassanne

seitivalaassansa / seitivalaassaan

seitivalahissamme / seitivalaissamme

seitivalahissanne / seitivalaissanne

seitivalahissansa / seitivalahissaan / seitivalaissansa / seitivalaissaan

Ela

-sta

seitivalaastamme

seitivalaastanne

seitivalaastansa / seitivalaastaan

seitivalahistamme / seitivalaistamme

seitivalahistanne / seitivalaistanne

seitivalahistansa / seitivalahistaan / seitivalaistansa / seitivalaistaan

All

-lle

seitivalaallemme

seitivalaallenne

seitivalaallensa / seitivalaalleen

seitivalahillemme / seitivalaillemme

seitivalahillenne / seitivalaillenne

seitivalahillensa / seitivalahillean / seitivalaillensa / seitivalaillean

Ade

-lla

seitivalaallamme

seitivalaallanne

seitivalaallansa / seitivalaallaan

seitivalahillamme / seitivalaillamme

seitivalahillanne / seitivalaillanne

seitivalahillansa / seitivalahillaan / seitivalaillansa / seitivalaillaan

Abl

-lta

seitivalaaltamme

seitivalaaltanne

seitivalaaltansa / seitivalaaltaan

seitivalahiltamme / seitivalailtamme

seitivalahiltanne / seitivalailtanne

seitivalahiltansa / seitivalahiltaan / seitivalailtansa / seitivalailtaan

Tra

-ksi

seitivalaaksemme

seitivalaaksenne

seitivalaaksensa / seitivalaakseen

seitivalahiksemme / seitivalaiksemme

seitivalahiksenne / seitivalaiksenne

seitivalahikseen / seitivalahiksensa / seitivalaikseen / seitivalaiksensa

Ess

-na

seitivalaanamme

seitivalaananne

seitivalaanansa / seitivalaanaan

seitivalahinamme / seitivalainamme

seitivalahinanne / seitivalainanne

seitivalahinansa / seitivalahinaan / seitivalainansa / seitivalainaan

Abe

-tta

seitivalaattamme

seitivalaattanne

seitivalaattansa / seitivalaattaan

seitivalahittamme / seitivalaittamme

seitivalahittanne / seitivalaittanne

seitivalahittansa / seitivalahittaan / seitivalaittansa / seitivalaittaan

Com

-ne

-

-

-

seitivalahinemme / seitivalainemme

seitivalahinenne / seitivalainenne

seitivalahineen / seitivalahinensa / seitivalaineen / seitivalainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seiti

seidit

Par

-ta

seitiä

seitejä

Gen

-n

seidin

seitien

Ill

mihin

seitiin

seiteihin

Ine

-ssa

seidissä

seideissä

Ela

-sta

seidistä

seideistä

All

-lle

seidille

seideille

Ade

-lla

seidillä

seideillä

Abl

-lta

seidiltä

seideiltä

Tra

-ksi

seidiksi

seideiksi

Ess

-na

seitinä

seiteinä

Abe

-tta

seidittä

seideittä

Com

-ne

-

seiteine

Ins

-in

-

seidein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seiti

seidit

Par

-ta

seitiä

seitejä

Gen

-n

seidin

seitien

Ill

mihin

seitiin

seiteihin

Ine

-ssa

seidissä

seideissä

Ela

-sta

seidistä

seideistä

All

-lle

seidille

seideille

Ade

-lla

seidillä

seideillä

Abl

-lta

seidiltä

seideiltä

Tra

-ksi

seidiksi

seideiksi

Ess

-na

seitinä

seiteinä

Abe

-tta

seidittä

seideittä

Com

-ne

-

seiteine

Ins

-in

-

seidein

coalfish
saithe
pollack
pollock
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS; EurLex-2; Europarl Parallel Corpus, sentence 175413.; Europarl Parallel Corpus, sentence 72996.; Tatoeba, sentence 77264. Seiti on harmaa kala, jota kalastetaan Pohjoisns-Atlantilla. Haddock is a grey fish that is caught in the North Atlantic. Ruokalistan seiti on tarjoiltu perunamuusin ja herneiden kanssa. The menu's haddock is served with mashed potatoes and peas. Seiti (Pollachius virens). Coalfish (Pollachius virens). Pollachius virens POK Seiti. Pollachius virens || POK || Saithe. Seiti POK Pollachius virens. Saithe || POK || Pollachius virens. Seiti on väriltään harmahko, mutta sen maku on mieto ja miellyttävä. The saith is of a greyish color, but its taste is mild and pleasant. Seiti (Pollachius virens) POK. Saithe (Pollachius virens), // POK. Jotta seiti säilyttäisi paljon makuaan, sen liha huuhdellaan ennen kypsennystä. In order for the saithe to retain a lot of its flavor, its meat is rinsed before cooking. Seiti on hyvä pannulla paistettuna ja sitä voi tarjota monenlaisilla kastikkeilla. Saithe is good pan-fried and can be served with a variety of sauces. Laji: Seiti Alue: Färsaarten vedet alueella Vb. Species: || Saithe || || Zone: || Faroese waters of Vb. Show more arrow right

Wiktionary

saithe, pollock (Pollachius virens) Show more arrow right saita (dialectal)sei (esp. commercial) Show more arrow right alaskanseiti (Gadus chalcogrammussyn. Theragra chalcogramma) jäämerenseiti (Boreogadus saida) pakasteseiti Show more arrow right

Wikipedia

Sablefish The sablefish (Anoplopoma fimbria) is one of two members of the fish family Anoplopomatidae and the only species in the genus Anoplopoma. In English, common names for it include sable (US), butterfish (US), black cod (US, UK, Canada), blue cod (UK), bluefish (UK), candlefish (UK), coal cod (UK), snowfish (ปลาหิมะ) (Thailand), coalfish (Canada), beshow, and skil (Canada), although many of these names also refer to other, unrelated, species. The US Food and Drug Administration accepts only "sablefish" as the Acceptable Market Name in the United States; "black cod" is considered a vernacular (regional) name and should not be used as a Statement of Identity for this species. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seitini

seitini

seitisi

seitisi

seitinsä

seitinsä

Par

-ta

seitiäni

seitejäni

seitiäsi

seitejäsi

seitiänsä / seitiään

seitejänsä / seitejään

Gen

-n

seitini

seitieni

seitisi

seitiesi

seitinsä

seitiensä

Ill

mihin

seitiini

seiteihini

seitiisi

seiteihisi

seitiinsä

seiteihinsä

Ine

-ssa

seidissäni

seideissäni

seidissäsi

seideissäsi

seidissänsä / seidissään

seideissänsä / seideissään

Ela

-sta

seidistäni

seideistäni

seidistäsi

seideistäsi

seidistänsä / seidistään

seideistänsä / seideistään

All

-lle

seidilleni

seideilleni

seidillesi

seideillesi

seidillensä / seidilleen

seideillensä / seideilleän

Ade

-lla

seidilläni

seideilläni

seidilläsi

seideilläsi

seidillänsä / seidillään

seideillänsä / seideillään

Abl

-lta

seidiltäni

seideiltäni

seidiltäsi

seideiltäsi

seidiltänsä / seidiltään

seideiltänsä / seideiltään

Tra

-ksi

seidikseni

seideikseni

seidiksesi

seideiksesi

seidiksensä / seidikseen

seideiksensä / seideikseen

Ess

-na

seitinäni

seiteinäni

seitinäsi

seiteinäsi

seitinänsä / seitinään

seiteinänsä / seiteinään

Abe

-tta

seidittäni

seideittäni

seidittäsi

seideittäsi

seidittänsä / seidittään

seideittänsä / seideittään

Com

-ne

-

seiteineni

-

seiteinesi

-

seiteinensä / seiteineen

Singular

Plural

Nom

-

seitini

seitisi

seitinsä

seitini

seitisi

seitinsä

Par

-ta

seitiäni

seitiäsi

seitiänsä / seitiään

seitejäni

seitejäsi

seitejänsä / seitejään

Gen

-n

seitini

seitisi

seitinsä

seitieni

seitiesi

seitiensä

Ill

mihin

seitiini

seitiisi

seitiinsä

seiteihini

seiteihisi

seiteihinsä

Ine

-ssa

seidissäni

seidissäsi

seidissänsä / seidissään

seideissäni

seideissäsi

seideissänsä / seideissään

Ela

-sta

seidistäni

seidistäsi

seidistänsä / seidistään

seideistäni

seideistäsi

seideistänsä / seideistään

All

-lle

seidilleni

seidillesi

seidillensä / seidilleen

seideilleni

seideillesi

seideillensä / seideilleän

Ade

-lla

seidilläni

seidilläsi

seidillänsä / seidillään

seideilläni

seideilläsi

seideillänsä / seideillään

Abl

-lta

seidiltäni

seidiltäsi

seidiltänsä / seidiltään

seideiltäni

seideiltäsi

seideiltänsä / seideiltään

Tra

-ksi

seidikseni

seidiksesi

seidiksensä / seidikseen

seideikseni

seideiksesi

seideiksensä / seideikseen

Ess

-na

seitinäni

seitinäsi

seitinänsä / seitinään

seiteinäni

seiteinäsi

seiteinänsä / seiteinään

Abe

-tta

seidittäni

seidittäsi

seidittänsä / seidittään

seideittäni

seideittäsi

seideittänsä / seideittään

Com

-ne

-

-

-

seiteineni

seiteinesi

seiteinensä / seiteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seitimme

seitimme

seitinne

seitinne

seitinsä

seitinsä

Par

-ta

seitiämme

seitejämme

seitiänne

seitejänne

seitiänsä / seitiään

seitejänsä / seitejään

Gen

-n

seitimme

seitiemme

seitinne

seitienne

seitinsä

seitiensä

Ill

mihin

seitiimme

seiteihimme

seitiinne

seiteihinne

seitiinsä

seiteihinsä

Ine

-ssa

seidissämme

seideissämme

seidissänne

seideissänne

seidissänsä / seidissään

seideissänsä / seideissään

Ela

-sta

seidistämme

seideistämme

seidistänne

seideistänne

seidistänsä / seidistään

seideistänsä / seideistään

All

-lle

seidillemme

seideillemme

seidillenne

seideillenne

seidillensä / seidilleen

seideillensä / seideilleän

Ade

-lla

seidillämme

seideillämme

seidillänne

seideillänne

seidillänsä / seidillään

seideillänsä / seideillään

Abl

-lta

seidiltämme

seideiltämme

seidiltänne

seideiltänne

seidiltänsä / seidiltään

seideiltänsä / seideiltään

Tra

-ksi

seidiksemme

seideiksemme

seidiksenne

seideiksenne

seidiksensä / seidikseen

seideiksensä / seideikseen

Ess

-na

seitinämme

seiteinämme

seitinänne

seiteinänne

seitinänsä / seitinään

seiteinänsä / seiteinään

Abe

-tta

seidittämme

seideittämme

seidittänne

seideittänne

seidittänsä / seidittään

seideittänsä / seideittään

Com

-ne

-

seiteinemme

-

seiteinenne

-

seiteinensä / seiteineen

Singular

Plural

Nom

-

seitimme

seitinne

seitinsä

seitimme

seitinne

seitinsä

Par

-ta

seitiämme

seitiänne

seitiänsä / seitiään

seitejämme

seitejänne

seitejänsä / seitejään

Gen

-n

seitimme

seitinne

seitinsä

seitiemme

seitienne

seitiensä

Ill

mihin

seitiimme

seitiinne

seitiinsä

seiteihimme

seiteihinne

seiteihinsä

Ine

-ssa

seidissämme

seidissänne

seidissänsä / seidissään

seideissämme

seideissänne

seideissänsä / seideissään

Ela

-sta

seidistämme

seidistänne

seidistänsä / seidistään

seideistämme

seideistänne

seideistänsä / seideistään

All

-lle

seidillemme

seidillenne

seidillensä / seidilleen

seideillemme

seideillenne

seideillensä / seideilleän

Ade

-lla

seidillämme

seidillänne

seidillänsä / seidillään

seideillämme

seideillänne

seideillänsä / seideillään

Abl

-lta

seidiltämme

seidiltänne

seidiltänsä / seidiltään

seideiltämme

seideiltänne

seideiltänsä / seideiltään

Tra

-ksi

seidiksemme

seidiksenne

seidiksensä / seidikseen

seideiksemme

seideiksenne

seideiksensä / seideikseen

Ess

-na

seitinämme

seitinänne

seitinänsä / seitinään

seiteinämme

seiteinänne

seiteinänsä / seiteinään

Abe

-tta

seidittämme

seidittänne

seidittänsä / seidittään

seideittämme

seideittänne

seideittänsä / seideittään

Com

-ne

-

-

-

seiteinemme

seiteinenne

seiteinensä / seiteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vala

valat

Par

-ta

valaa

valoja

Gen

-n

valan

valojen

Ill

mihin

valaan

valoihin

Ine

-ssa

valassa

valoissa

Ela

-sta

valasta

valoista

All

-lle

valalle

valoille

Ade

-lla

valalla

valoilla

Abl

-lta

valalta

valoilta

Tra

-ksi

valaksi

valoiksi

Ess

-na

valana

valoina

Abe

-tta

valatta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vala

valat

Par

-ta

valaa

valoja

Gen

-n

valan

valojen

Ill

mihin

valaan

valoihin

Ine

-ssa

valassa

valoissa

Ela

-sta

valasta

valoista

All

-lle

valalle

valoille

Ade

-lla

valalla

valoilla

Abl

-lta

valalta

valoilta

Tra

-ksi

valaksi

valoiksi

Ess

-na

valana

valoina

Abe

-tta

valatta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

oath vala, kirous, kirosana
vow lupaus, vala
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OSCAR; opensubtitles2; OPUS - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Vala lukekaa. Propose the oath, my lord. Vala on annettu vihkiäisissä. The oath is given at the wedding. Missä Vala on? Where' s Vala? Vala on annettu ja vahvistettu. The oath has been given and confirmed. Ei, se on pyhä vala. No, that's an oath. Vala vannotaan presidentin toimesta. The oath is sworn by the president. Vala annettiin vakaasti ja juhlallisesti. The oath was given firmly and solemnly. Hän halaa valaan. She hugs the whale. Vala on tärkeä perinne monissa kulttuureissa. The ritual is an important tradition in many cultures. Nyt pitäisi rikkoa toinen vala. Now you want me to break another sacred vow. Show more arrow right

Wiktionary

oath Show more arrow right väärä vala Show more arrow right From Proto-Finnic vala, from Proto-Uralic wala. Related to Lule Sami vuolle, Erzya вал (val) and Nganasan бәлы. Show more arrow right

Wikipedia

Oath Traditionally an oath (from Anglo-Saxon āð, also called plight) is either a statement of fact or a promise with wording relating to something considered sacred as a sign of verity. A common legal substitute for those who conscientiously object to making sacred oaths is to give an affirmation instead. Nowadays, even when there is no notion of sanctity involved, certain promises said out loud in ceremonial or juridical purpose are referred to as oaths. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valani

valani

valasi

valasi

valansa

valansa

Par

-ta

valaani

valojani

valaasi

valojasi

valaansa / valaaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valani

valojeni

valasi

valojesi

valansa

valojensa

Ill

mihin

valaani

valoihini

valaasi

valoihisi

valaansa

valoihinsa

Ine

-ssa

valassani

valoissani

valassasi

valoissasi

valassansa / valassaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastani

valoistani

valastasi

valoistasi

valastansa / valastaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valalleni

valoilleni

valallesi

valoillesi

valallensa / valalleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallani

valoillani

valallasi

valoillasi

valallansa / valallaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltani

valoiltani

valaltasi

valoiltasi

valaltansa / valaltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valakseni

valoikseni

valaksesi

valoiksesi

valaksensa / valakseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanani

valoinani

valanasi

valoinasi

valanansa / valanaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattani

valoittani

valattasi

valoittasi

valattansa / valattaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoineni

-

valoinesi

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valani

valasi

valansa

valani

valasi

valansa

Par

-ta

valaani

valaasi

valaansa / valaaan

valojani

valojasi

valojansa / valojaan

Gen

-n

valani

valasi

valansa

valojeni

valojesi

valojensa

Ill

mihin

valaani

valaasi

valaansa

valoihini

valoihisi

valoihinsa

Ine

-ssa

valassani

valassasi

valassansa / valassaan

valoissani

valoissasi

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastani

valastasi

valastansa / valastaan

valoistani

valoistasi

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valalleni

valallesi

valallensa / valalleen

valoilleni

valoillesi

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallani

valallasi

valallansa / valallaan

valoillani

valoillasi

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltani

valaltasi

valaltansa / valaltaan

valoiltani

valoiltasi

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valakseni

valaksesi

valaksensa / valakseen

valoikseni

valoiksesi

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanani

valanasi

valanansa / valanaan

valoinani

valoinasi

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattani

valattasi

valattansa / valattaan

valoittani

valoittasi

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoineni

valoinesi

valoinensa / valoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valamme

valamme

valanne

valanne

valansa

valansa

Par

-ta

valaamme

valojamme

valaanne

valojanne

valaansa / valaaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valamme

valojemme

valanne

valojenne

valansa

valojensa

Ill

mihin

valaamme

valoihimme

valaanne

valoihinne

valaansa

valoihinsa

Ine

-ssa

valassamme

valoissamme

valassanne

valoissanne

valassansa / valassaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastamme

valoistamme

valastanne

valoistanne

valastansa / valastaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valallemme

valoillemme

valallenne

valoillenne

valallensa / valalleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallamme

valoillamme

valallanne

valoillanne

valallansa / valallaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltamme

valoiltamme

valaltanne

valoiltanne

valaltansa / valaltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valaksemme

valoiksemme

valaksenne

valoiksenne

valaksensa / valakseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanamme

valoinamme

valananne

valoinanne

valanansa / valanaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattamme

valoittamme

valattanne

valoittanne

valattansa / valattaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoinemme

-

valoinenne

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valamme

valanne

valansa

valamme

valanne

valansa

Par

-ta

valaamme

valaanne

valaansa / valaaan

valojamme

valojanne

valojansa / valojaan

Gen

-n

valamme

valanne

valansa

valojemme

valojenne

valojensa

Ill

mihin

valaamme

valaanne

valaansa

valoihimme

valoihinne

valoihinsa

Ine

-ssa

valassamme

valassanne

valassansa / valassaan

valoissamme

valoissanne

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastamme

valastanne

valastansa / valastaan

valoistamme

valoistanne

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valallemme

valallenne

valallensa / valalleen

valoillemme

valoillenne

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallamme

valallanne

valallansa / valallaan

valoillamme

valoillanne

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltamme

valaltanne

valaltansa / valaltaan

valoiltamme

valoiltanne

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valaksemme

valaksenne

valaksensa / valakseen

valoiksemme

valoiksenne

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanamme

valananne

valanansa / valanaan

valoinamme

valoinanne

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattamme

valattanne

valattansa / valattaan

valoittamme

valoittanne

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoinemme

valoinenne

valoinensa / valoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valas

valaat

Par

-ta

valasta

valaita / valahia

Gen

-n

valaan

valaitten / valaiden / valahien / valahitten

Ill

mihin

valaaseen

valaisiin / valaihin / valahisin

Ine

-ssa

valaassa

valahissa / valaissa

Ela

-sta

valaasta

valahista / valaista

All

-lle

valaalle

valahille / valaille

Ade

-lla

valaalla

valahilla / valailla

Abl

-lta

valaalta

valahilta / valailta

Tra

-ksi

valaaksi

valahiksi / valaiksi

Ess

-na

valaana

valahina / valaina

Abe

-tta

valaatta

valahitta / valaitta

Com

-ne

-

valahine / valaine

Ins

-in

-

valahin / valain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valas

valaat

Par

-ta

valasta

valaita / valahia

Gen

-n

valaan

valaitten / valaiden / valahien / valahitten

Ill

mihin

valaaseen

valaisiin / valaihin / valahisin

Ine

-ssa

valaassa

valahissa / valaissa

Ela

-sta

valaasta

valahista / valaista

All

-lle

valaalle

valahille / valaille

Ade

-lla

valaalla

valahilla / valailla

Abl

-lta

valaalta

valahilta / valailta

Tra

-ksi

valaaksi

valahiksi / valaiksi

Ess

-na

valaana

valahina / valaina

Abe

-tta

valaatta

valahitta / valaitta

Com

-ne

-

valahine / valaine

Ins

-in

-

valahin / valain

whale valas
Show more arrow right
Europarl; SETIMES; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; opensubtitles2; jw2019 Valas on merinisäkäs. A whale is a marine mammal. Valas ui syvällä meressä. The whale is swimming deep in the sea. Valas on uhanalainen laji. The whale is an endangered species. Ja minä valas. And I'm orca. Ei, se on valas. No, it's a whale of a present. Valas on maailman suurin nisäkäs. The whale is the largest mammal in the world. Unohda koko valas. Forget about the whale. Ui, mahtava valas! Swim, mighty whale! Ja valas on meidän! And the whale is ours. Pitkäikäinen valas. Long-Lived Whale. Show more arrow right

Wiktionary

whale Show more arrow right valaskala Show more arrow right hammasvalasharmaavalashetulavalasjokivalaslahtivalasmaitovalasmiekkavalasnokkavalasryhävalassarvivalasseitivalassillivalassilovalassinivalasuurteisvalasvalaanpyyntivalaanrasva Show more arrow right Borrowed from Proto-Germanic hwalaz (“whale”). Originally used only as a part of the compound valaskala. Show more arrow right

Wikipedia

Cetacea Cetaceans (from Latin: cetus, lit. 'whale', from Ancient Greek: κῆτος, romanized: kētos, lit. 'huge fish', sea monster) are aquatic mammals constituting the infraorder Cetacea (/sɪˈteɪʃə/). Key characteristics are their fully aquatic lifestyle, streamlined body shape, often large size and exclusively carnivorous diet. They propel themselves through the water with powerful up-and-down movement of their tail which ends in a paddle-like fluke, using their flipper-shaped forelimbs to maneuver. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valaani

valaani

valaasi

valaasi

valaansa

valaansa

Par

-ta

valastani

valaitani / valahiani

valastasi

valaitasi / valahiasi

valastansa / valastaan

valaitansa / valaitaan / valahiansa / valahiaan

Gen

-n

valaani

valaitteni / valaideni / valahieni / valahitteni

valaasi

valaittesi / valaidesi / valahiesi / valahittesi

valaansa

valaittensa / valaidensa / valahiensa / valahittensa

Ill

mihin

valaaseeni

valaisiini / valaihini / valahisini

valaaseesi

valaisiisi / valaihisi / valahisisi

valaaseensa

valaisiinsa / valaihinsa / valahisinsa

Ine

-ssa

valaassani

valahissani / valaissani

valaassasi

valahissasi / valaissasi

valaassansa / valaassaan

valahissansa / valahissaan / valaissansa / valaissaan

Ela

-sta

valaastani

valahistani / valaistani

valaastasi

valahistasi / valaistasi

valaastansa / valaastaan

valahistansa / valahistaan / valaistansa / valaistaan

All

-lle

valaalleni

valahilleni / valailleni

valaallesi

valahillesi / valaillesi

valaallensa / valaalleen

valahillensa / valahillean / valaillensa / valaillean

Ade

-lla

valaallani

valahillani / valaillani

valaallasi

valahillasi / valaillasi

valaallansa / valaallaan

valahillansa / valahillaan / valaillansa / valaillaan

Abl

-lta

valaaltani

valahiltani / valailtani

valaaltasi

valahiltasi / valailtasi

valaaltansa / valaaltaan

valahiltansa / valahiltaan / valailtansa / valailtaan

Tra

-ksi

valaakseni

valahikseni / valaikseni

valaaksesi

valahiksesi / valaiksesi

valaaksensa / valaakseen

valahikseen / valahiksensa / valaikseen / valaiksensa

Ess

-na

valaanani

valahinani / valainani

valaanasi

valahinasi / valainasi

valaanansa / valaanaan

valahinansa / valahinaan / valainansa / valainaan

Abe

-tta

valaattani

valahittani / valaittani

valaattasi

valahittasi / valaittasi

valaattansa / valaattaan

valahittansa / valahittaan / valaittansa / valaittaan

Com

-ne

-

valahineni / valaineni

-

valahinesi / valainesi

-

valahineen / valahinensa / valaineen / valainensa

Singular

Plural

Nom

-

valaani

valaasi

valaansa

valaani

valaasi

valaansa

Par

-ta

valastani

valastasi

valastansa / valastaan

valaitani / valahiani

valaitasi / valahiasi

valaitansa / valaitaan / valahiansa / valahiaan

Gen

-n

valaani

valaasi

valaansa

valaitteni / valaideni / valahieni / valahitteni

valaittesi / valaidesi / valahiesi / valahittesi

valaittensa / valaidensa / valahiensa / valahittensa

Ill

mihin

valaaseeni

valaaseesi

valaaseensa

valaisiini / valaihini / valahisini

valaisiisi / valaihisi / valahisisi

valaisiinsa / valaihinsa / valahisinsa

Ine

-ssa

valaassani

valaassasi

valaassansa / valaassaan

valahissani / valaissani

valahissasi / valaissasi

valahissansa / valahissaan / valaissansa / valaissaan

Ela

-sta

valaastani

valaastasi

valaastansa / valaastaan

valahistani / valaistani

valahistasi / valaistasi

valahistansa / valahistaan / valaistansa / valaistaan

All

-lle

valaalleni

valaallesi

valaallensa / valaalleen

valahilleni / valailleni

valahillesi / valaillesi

valahillensa / valahillean / valaillensa / valaillean

Ade

-lla

valaallani

valaallasi

valaallansa / valaallaan

valahillani / valaillani

valahillasi / valaillasi

valahillansa / valahillaan / valaillansa / valaillaan

Abl

-lta

valaaltani

valaaltasi

valaaltansa / valaaltaan

valahiltani / valailtani

valahiltasi / valailtasi

valahiltansa / valahiltaan / valailtansa / valailtaan

Tra

-ksi

valaakseni

valaaksesi

valaaksensa / valaakseen

valahikseni / valaikseni

valahiksesi / valaiksesi

valahikseen / valahiksensa / valaikseen / valaiksensa

Ess

-na

valaanani

valaanasi

valaanansa / valaanaan

valahinani / valainani

valahinasi / valainasi

valahinansa / valahinaan / valainansa / valainaan

Abe

-tta

valaattani

valaattasi

valaattansa / valaattaan

valahittani / valaittani

valahittasi / valaittasi

valahittansa / valahittaan / valaittansa / valaittaan

Com

-ne

-

-

-

valahineni / valaineni

valahinesi / valainesi

valahineen / valahinensa / valaineen / valainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valaamme

valaamme

valaanne

valaanne

valaansa

valaansa

Par

-ta

valastamme

valaitamme / valahiamme

valastanne

valaitanne / valahianne

valastansa / valastaan

valaitansa / valaitaan / valahiansa / valahiaan

Gen

-n

valaamme

valaittemme / valaidemme / valahiemme / valahittemme

valaanne

valaittenne / valaidenne / valahienne / valahittenne

valaansa

valaittensa / valaidensa / valahiensa / valahittensa

Ill

mihin

valaaseemme

valaisiimme / valaihimme / valahisimme

valaaseenne

valaisiinne / valaihinne / valahisinne

valaaseensa

valaisiinsa / valaihinsa / valahisinsa

Ine

-ssa

valaassamme

valahissamme / valaissamme

valaassanne

valahissanne / valaissanne

valaassansa / valaassaan

valahissansa / valahissaan / valaissansa / valaissaan

Ela

-sta

valaastamme

valahistamme / valaistamme

valaastanne

valahistanne / valaistanne

valaastansa / valaastaan

valahistansa / valahistaan / valaistansa / valaistaan

All

-lle

valaallemme

valahillemme / valaillemme

valaallenne

valahillenne / valaillenne

valaallensa / valaalleen

valahillensa / valahillean / valaillensa / valaillean

Ade

-lla

valaallamme

valahillamme / valaillamme

valaallanne

valahillanne / valaillanne

valaallansa / valaallaan

valahillansa / valahillaan / valaillansa / valaillaan

Abl

-lta

valaaltamme

valahiltamme / valailtamme

valaaltanne

valahiltanne / valailtanne

valaaltansa / valaaltaan

valahiltansa / valahiltaan / valailtansa / valailtaan

Tra

-ksi

valaaksemme

valahiksemme / valaiksemme

valaaksenne

valahiksenne / valaiksenne

valaaksensa / valaakseen

valahikseen / valahiksensa / valaikseen / valaiksensa

Ess

-na

valaanamme

valahinamme / valainamme

valaananne

valahinanne / valainanne

valaanansa / valaanaan

valahinansa / valahinaan / valainansa / valainaan

Abe

-tta

valaattamme

valahittamme / valaittamme

valaattanne

valahittanne / valaittanne

valaattansa / valaattaan

valahittansa / valahittaan / valaittansa / valaittaan

Com

-ne

-

valahinemme / valainemme

-

valahinenne / valainenne

-

valahineen / valahinensa / valaineen / valainensa

Singular

Plural

Nom

-

valaamme

valaanne

valaansa

valaamme

valaanne

valaansa

Par

-ta

valastamme

valastanne

valastansa / valastaan

valaitamme / valahiamme

valaitanne / valahianne

valaitansa / valaitaan / valahiansa / valahiaan

Gen

-n

valaamme

valaanne

valaansa

valaittemme / valaidemme / valahiemme / valahittemme

valaittenne / valaidenne / valahienne / valahittenne

valaittensa / valaidensa / valahiensa / valahittensa

Ill

mihin

valaaseemme

valaaseenne

valaaseensa

valaisiimme / valaihimme / valahisimme

valaisiinne / valaihinne / valahisinne

valaisiinsa / valaihinsa / valahisinsa

Ine

-ssa

valaassamme

valaassanne

valaassansa / valaassaan

valahissamme / valaissamme

valahissanne / valaissanne

valahissansa / valahissaan / valaissansa / valaissaan

Ela

-sta

valaastamme

valaastanne

valaastansa / valaastaan

valahistamme / valaistamme

valahistanne / valaistanne

valahistansa / valahistaan / valaistansa / valaistaan

All

-lle

valaallemme

valaallenne

valaallensa / valaalleen

valahillemme / valaillemme

valahillenne / valaillenne

valahillensa / valahillean / valaillensa / valaillean

Ade

-lla

valaallamme

valaallanne

valaallansa / valaallaan

valahillamme / valaillamme

valahillanne / valaillanne

valahillansa / valahillaan / valaillansa / valaillaan

Abl

-lta

valaaltamme

valaaltanne

valaaltansa / valaaltaan

valahiltamme / valailtamme

valahiltanne / valailtanne

valahiltansa / valahiltaan / valailtansa / valailtaan

Tra

-ksi

valaaksemme

valaaksenne

valaaksensa / valaakseen

valahiksemme / valaiksemme

valahiksenne / valaiksenne

valahikseen / valahiksensa / valaikseen / valaiksensa

Ess

-na

valaanamme

valaananne

valaanansa / valaanaan

valahinamme / valainamme

valahinanne / valainanne

valahinansa / valahinaan / valainansa / valainaan

Abe

-tta

valaattamme

valaattanne

valaattansa / valaattaan

valahittamme / valaittamme

valahittanne / valaittanne

valahittansa / valahittaan / valaittansa / valaittaan

Com

-ne

-

-

-

valahinemme / valainemme

valahinenne / valainenne

valahineen / valahinensa / valaineen / valainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sei

seit

Par

-ta

seitä

seitä

Gen

-n

sein

seitten / seiden

Ill

mihin

seihin

seihin

Ine

-ssa

seissä

seissä

Ela

-sta

seistä

seistä

All

-lle

seille

seille

Ade

-lla

seillä

seillä

Abl

-lta

seiltä

seiltä

Tra

-ksi

seiksi

seiksi

Ess

-na

seinä

seinä

Abe

-tta

seittä

seittä

Com

-ne

-

seine

Ins

-in

-

sein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sei

seit

Par

-ta

seitä

seitä

Gen

-n

sein

seitten / seiden

Ill

mihin

seihin

seihin

Ine

-ssa

seissä

seissä

Ela

-sta

seistä

seistä

All

-lle

seille

seille

Ade

-lla

seillä

seillä

Abl

-lta

seiltä

seiltä

Tra

-ksi

seiksi

seiksi

Ess

-na

seinä

seinä

Abe

-tta

seittä

seittä

Com

-ne

-

seine

Ins

-in

-

sein

sei
sel
Sci
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl; OPUS; OPUS - OpenSubtitles2016 - sentence 236424; OpenSubtitles Seinään päin! All right, that's it. Hän koputteli seinään. He knocked on the wall. Se on sinun seinäsi. It's your wall, Mary. Sei on pieni Itämeren kalalaji. The whitefish is a small fish species in the Baltic Sea. Seinäsi on kuivunnut. Your wall has finished drying. Vii, kuu, sei, kasi. Five, six, seven, eight. Sei on suosittu ruokakala Suomessa. Whitefish is a popular food fish in Finland. Minun on pakko ostaa sei marketista. I have to buy sei from the market. Seinäsi on maalattu siniseksi. Your wall has been painted blue. Voit ripustaa tauluja seinäsi. You can hang paintings on your wall. Show more arrow right

Wiktionary

(proscribed) saithe (Pollachius virens) Show more arrow right seiti Show more arrow right pakastesei Show more arrow right Borrowed from Norwegian sei (“saithe”), via use in the 1950s and '60s on frozen fish packages of Norwegian origin. Show more arrow right

Wikipedia

Sablefish The sablefish (Anoplopoma fimbria) is one of two members of the fish family Anoplopomatidae and the only species in the genus Anoplopoma. In English, common names for it include sable (US), butterfish (US), black cod (US, UK, Canada), blue cod (UK), bluefish (UK), candlefish (UK), coal cod (UK), snowfish (ปลาหิมะ) (Thailand), coalfish (Canada), beshow, and skil (Canada), although many of these names also refer to other, unrelated, species. The US Food and Drug Administration accepts only "sablefish" as the Acceptable Market Name in the United States; "black cod" is considered a vernacular (regional) name and should not be used as a Statement of Identity for this species. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seini

seini

seisi

seisi

seinsä

seinsä

Par

-ta

seitäni

seitäni

seitäsi

seitäsi

seitänsä / seitään

seitänsä / seitään

Gen

-n

seini

seitteni / seideni

seisi

seittesi / seidesi

seinsä

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihini

seihini

seihisi

seihisi

seihinsä

seihinsä

Ine

-ssa

seissäni

seissäni

seissäsi

seissäsi

seissänsä / seissään

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistäni

seistäni

seistäsi

seistäsi

seistänsä / seistään

seistänsä / seistään

All

-lle

seilleni

seilleni

seillesi

seillesi

seillensä / seilleen

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seilläni

seilläni

seilläsi

seilläsi

seillänsä / seillään

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltäni

seiltäni

seiltäsi

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seikseni

seikseni

seiksesi

seiksesi

seiksensä / seikseen

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinäni

seinäni

seinäsi

seinäsi

seinänsä / seinään

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittäni

seittäni

seittäsi

seittäsi

seittänsä / seittään

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

seineni

-

seinesi

-

seinensä / seineen

Singular

Plural

Nom

-

seini

seisi

seinsä

seini

seisi

seinsä

Par

-ta

seitäni

seitäsi

seitänsä / seitään

seitäni

seitäsi

seitänsä / seitään

Gen

-n

seini

seisi

seinsä

seitteni / seideni

seittesi / seidesi

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihini

seihisi

seihinsä

seihini

seihisi

seihinsä

Ine

-ssa

seissäni

seissäsi

seissänsä / seissään

seissäni

seissäsi

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistäni

seistäsi

seistänsä / seistään

seistäni

seistäsi

seistänsä / seistään

All

-lle

seilleni

seillesi

seillensä / seilleen

seilleni

seillesi

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seilläni

seilläsi

seillänsä / seillään

seilläni

seilläsi

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltäni

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

seiltäni

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seikseni

seiksesi

seiksensä / seikseen

seikseni

seiksesi

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinäni

seinäsi

seinänsä / seinään

seinäni

seinäsi

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittäni

seittäsi

seittänsä / seittään

seittäni

seittäsi

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

-

-

seineni

seinesi

seinensä / seineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seimme

seimme

seinne

seinne

seinsä

seinsä

Par

-ta

seitämme

seitämme

seitänne

seitänne

seitänsä / seitään

seitänsä / seitään

Gen

-n

seimme

seittemme / seidemme

seinne

seittenne / seidenne

seinsä

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihimme

seihimme

seihinne

seihinne

seihinsä

seihinsä

Ine

-ssa

seissämme

seissämme

seissänne

seissänne

seissänsä / seissään

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistämme

seistämme

seistänne

seistänne

seistänsä / seistään

seistänsä / seistään

All

-lle

seillemme

seillemme

seillenne

seillenne

seillensä / seilleen

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seillämme

seillämme

seillänne

seillänne

seillänsä / seillään

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltämme

seiltämme

seiltänne

seiltänne

seiltänsä / seiltään

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seiksemme

seiksemme

seiksenne

seiksenne

seiksensä / seikseen

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinämme

seinämme

seinänne

seinänne

seinänsä / seinään

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittämme

seittämme

seittänne

seittänne

seittänsä / seittään

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

seinemme

-

seinenne

-

seinensä / seineen

Singular

Plural

Nom

-

seimme

seinne

seinsä

seimme

seinne

seinsä

Par

-ta

seitämme

seitänne

seitänsä / seitään

seitämme

seitänne

seitänsä / seitään

Gen

-n

seimme

seinne

seinsä

seittemme / seidemme

seittenne / seidenne

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihimme

seihinne

seihinsä

seihimme

seihinne

seihinsä

Ine

-ssa

seissämme

seissänne

seissänsä / seissään

seissämme

seissänne

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistämme

seistänne

seistänsä / seistään

seistämme

seistänne

seistänsä / seistään

All

-lle

seillemme

seillenne

seillensä / seilleen

seillemme

seillenne

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seillämme

seillänne

seillänsä / seillään

seillämme

seillänne

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltämme

seiltänne

seiltänsä / seiltään

seiltämme

seiltänne

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seiksemme

seiksenne

seiksensä / seikseen

seiksemme

seiksenne

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinämme

seinänne

seinänsä / seinään

seinämme

seinänne

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittämme

seittänne

seittänsä / seittään

seittämme

seittänne

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

-

-

seinemme

seinenne

seinensä / seineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiv

tivit

Par

-ta

tiviä

tivejä

Gen

-n

tivin

tivien

Ill

mihin

tiviin

tiveihin

Ine

-ssa

tivissä

tiveissä

Ela

-sta

tivistä

tiveistä

All

-lle

tiville

tiveille

Ade

-lla

tivillä

tiveillä

Abl

-lta

tiviltä

tiveiltä

Tra

-ksi

tiviksi

tiveiksi

Ess

-na

tivinä

tiveinä

Abe

-tta

tivittä

tiveittä

Com

-ne

-

tiveine

Ins

-in

-

tivein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiv

tivit

Par

-ta

tiviä

tivejä

Gen

-n

tivin

tivien

Ill

mihin

tiviin

tiveihin

Ine

-ssa

tivissä

tiveissä

Ela

-sta

tivistä

tiveistä

All

-lle

tiville

tiveille

Ade

-lla

tivillä

tiveillä

Abl

-lta

tiviltä

tiveiltä

Tra

-ksi

tiviksi

tiveiksi

Ess

-na

tivinä

tiveinä

Abe

-tta

tivittä

tiveittä

Com

-ne

-

tiveine

Ins

-in

-

tivein

tiv
Show more arrow right
Europarl; JRC-Acquis; Wikimatrix; Opus; Tanzil; Tatoeba Tiv esiintyi televisiossa. Tiv appeared on television. Voit ladata tiv sovelluksen App Storesta. You can download the tiv application from the App Store. Tiv on suomalainen tietokoneohjelmistoyritys. Tiv is a Finnish computer software company. Tiv kehittää uusia sovelluksia mobiililaitteille. Tiv develops new applications for mobile devices. Tiv tarjoaa laajan valikoiman tietotekniikkapalveluita. Tiv offers a wide range of information technology services. Tiv oli rikki, joten en voinut katsoa suosikkisarjaani. The TV was broken, so I couldn't watch my favorite show. Olen tehnyt yhteistyötä monien tiv kanssa. I have collaborated with many tiv. Show more arrow right

Wikipedia

Tiv language Tiv is a Southern Bantoid language spoken in some states in North Central Nigeria, with some speakers in Cameroon. It had 7 million speakers in 2020. Most Tiv speakers are found in Benue State in Nigeria. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tivini

tivini

tivisi

tivisi

tivinsä

tivinsä

Par

-ta

tiviäni

tivejäni

tiviäsi

tivejäsi

tiviänsä / tiviään

tivejänsä / tivejään

Gen

-n

tivini

tivieni

tivisi

tiviesi

tivinsä

tiviensä

Ill

mihin

tiviini

tiveihini

tiviisi

tiveihisi

tiviinsä

tiveihinsä

Ine

-ssa

tivissäni

tiveissäni

tivissäsi

tiveissäsi

tivissänsä / tivissään

tiveissänsä / tiveissään

Ela

-sta

tivistäni

tiveistäni

tivistäsi

tiveistäsi

tivistänsä / tivistään

tiveistänsä / tiveistään

All

-lle

tivilleni

tiveilleni

tivillesi

tiveillesi

tivillensä / tivilleen

tiveillensä / tiveilleän

Ade

-lla

tivilläni

tiveilläni

tivilläsi

tiveilläsi

tivillänsä / tivillään

tiveillänsä / tiveillään

Abl

-lta

tiviltäni

tiveiltäni

tiviltäsi

tiveiltäsi

tiviltänsä / tiviltään

tiveiltänsä / tiveiltään

Tra

-ksi

tivikseni

tiveikseni

tiviksesi

tiveiksesi

tiviksensä / tivikseen

tiveiksensä / tiveikseen

Ess

-na

tivinäni

tiveinäni

tivinäsi

tiveinäsi

tivinänsä / tivinään

tiveinänsä / tiveinään

Abe

-tta

tivittäni

tiveittäni

tivittäsi

tiveittäsi

tivittänsä / tivittään

tiveittänsä / tiveittään

Com

-ne

-

tiveineni

-

tiveinesi

-

tiveinensä / tiveineen

Singular

Plural

Nom

-

tivini

tivisi

tivinsä

tivini

tivisi

tivinsä

Par

-ta

tiviäni

tiviäsi

tiviänsä / tiviään

tivejäni

tivejäsi

tivejänsä / tivejään

Gen

-n

tivini

tivisi

tivinsä

tivieni

tiviesi

tiviensä

Ill

mihin

tiviini

tiviisi

tiviinsä

tiveihini

tiveihisi

tiveihinsä

Ine

-ssa

tivissäni

tivissäsi

tivissänsä / tivissään

tiveissäni

tiveissäsi

tiveissänsä / tiveissään

Ela

-sta

tivistäni

tivistäsi

tivistänsä / tivistään

tiveistäni

tiveistäsi

tiveistänsä / tiveistään

All

-lle

tivilleni

tivillesi

tivillensä / tivilleen

tiveilleni

tiveillesi

tiveillensä / tiveilleän

Ade

-lla

tivilläni

tivilläsi

tivillänsä / tivillään

tiveilläni

tiveilläsi

tiveillänsä / tiveillään

Abl

-lta

tiviltäni

tiviltäsi

tiviltänsä / tiviltään

tiveiltäni

tiveiltäsi

tiveiltänsä / tiveiltään

Tra

-ksi

tivikseni

tiviksesi

tiviksensä / tivikseen

tiveikseni

tiveiksesi

tiveiksensä / tiveikseen

Ess

-na

tivinäni

tivinäsi

tivinänsä / tivinään

tiveinäni

tiveinäsi

tiveinänsä / tiveinään

Abe

-tta

tivittäni

tivittäsi

tivittänsä / tivittään

tiveittäni

tiveittäsi

tiveittänsä / tiveittään

Com

-ne

-

-

-

tiveineni

tiveinesi

tiveinensä / tiveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tivimme

tivimme

tivinne

tivinne

tivinsä

tivinsä

Par

-ta

tiviämme

tivejämme

tiviänne

tivejänne

tiviänsä / tiviään

tivejänsä / tivejään

Gen

-n

tivimme

tiviemme

tivinne

tivienne

tivinsä

tiviensä

Ill

mihin

tiviimme

tiveihimme

tiviinne

tiveihinne

tiviinsä

tiveihinsä

Ine

-ssa

tivissämme

tiveissämme

tivissänne

tiveissänne

tivissänsä / tivissään

tiveissänsä / tiveissään

Ela

-sta

tivistämme

tiveistämme

tivistänne

tiveistänne

tivistänsä / tivistään

tiveistänsä / tiveistään

All

-lle

tivillemme

tiveillemme

tivillenne

tiveillenne

tivillensä / tivilleen

tiveillensä / tiveilleän

Ade

-lla

tivillämme

tiveillämme

tivillänne

tiveillänne

tivillänsä / tivillään

tiveillänsä / tiveillään

Abl

-lta

tiviltämme

tiveiltämme

tiviltänne

tiveiltänne

tiviltänsä / tiviltään

tiveiltänsä / tiveiltään

Tra

-ksi

tiviksemme

tiveiksemme

tiviksenne

tiveiksenne

tiviksensä / tivikseen

tiveiksensä / tiveikseen

Ess

-na

tivinämme

tiveinämme

tivinänne

tiveinänne

tivinänsä / tivinään

tiveinänsä / tiveinään

Abe

-tta

tivittämme

tiveittämme

tivittänne

tiveittänne

tivittänsä / tivittään

tiveittänsä / tiveittään

Com

-ne

-

tiveinemme

-

tiveinenne

-

tiveinensä / tiveineen

Singular

Plural

Nom

-

tivimme

tivinne

tivinsä

tivimme

tivinne

tivinsä

Par

-ta

tiviämme

tiviänne

tiviänsä / tiviään

tivejämme

tivejänne

tivejänsä / tivejään

Gen

-n

tivimme

tivinne

tivinsä

tiviemme

tivienne

tiviensä

Ill

mihin

tiviimme

tiviinne

tiviinsä

tiveihimme

tiveihinne

tiveihinsä

Ine

-ssa

tivissämme

tivissänne

tivissänsä / tivissään

tiveissämme

tiveissänne

tiveissänsä / tiveissään

Ela

-sta

tivistämme

tivistänne

tivistänsä / tivistään

tiveistämme

tiveistänne

tiveistänsä / tiveistään

All

-lle

tivillemme

tivillenne

tivillensä / tivilleen

tiveillemme

tiveillenne

tiveillensä / tiveilleän

Ade

-lla

tivillämme

tivillänne

tivillänsä / tivillään

tiveillämme

tiveillänne

tiveillänsä / tiveillään

Abl

-lta

tiviltämme

tiviltänne

tiviltänsä / tiviltään

tiveiltämme

tiveiltänne

tiveiltänsä / tiveiltään

Tra

-ksi

tiviksemme

tiviksenne

tiviksensä / tivikseen

tiveiksemme

tiveiksenne

tiveiksensä / tiveikseen

Ess

-na

tivinämme

tivinänne

tivinänsä / tivinään

tiveinämme

tiveinänne

tiveinänsä / tiveinään

Abe

-tta

tivittämme

tivittänne

tivittänsä / tivittään

tiveittämme

tiveittänne

tiveittänsä / tiveittään

Com

-ne

-

-

-

tiveinemme

tiveinenne

tiveinensä / tiveineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ala

alat

Par

-ta

alaa

aloja

Gen

-n

alan

alojen

Ill

mihin

alaan

aloihin

Ine

-ssa

alassa

aloissa

Ela

-sta

alasta

aloista

All

-lle

alalle

aloille

Ade

-lla

alalla

aloilla

Abl

-lta

alalta

aloilta

Tra

-ksi

alaksi

aloiksi

Ess

-na

alana

aloina

Abe

-tta

alatta

aloitta

Com

-ne

-

aloine

Ins

-in

-

aloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ala

alat

Par

-ta

alaa

aloja

Gen

-n

alan

alojen

Ill

mihin

alaan

aloihin

Ine

-ssa

alassa

aloissa

Ela

-sta

alasta

aloista

All

-lle

alalle

aloille

Ade

-lla

alalla

aloilla

Abl

-lta

alalta

aloilta

Tra

-ksi

alaksi

aloiksi

Ess

-na

alana

aloina

Abe

-tta

alatta

aloitta

Com

-ne

-

aloine

Ins

-in

-

aloin

area alue, ala, seutu, piiri, kenttä, pinta-ala
industry teollisuus, ala, toimiala, teollisuudenala, elinkeino, ahkeruus
field ala, kenttä, pelto, vainio, keto, sarka
do not
scope laajuus, mahdollisuudet, ala, piiri, rajat, toimintavapaus
branch haara, sivuliike, oksa, ala, osasto, haarakonttori
domain ala, piiri, suurtila, isäntä, tila, maa-alue
range valikoima, alue, sarja, kantama, tuotevalikoima, ala
sphere pallo, ala, sfääri, alue, piiri, ympäristö
province provinssi, maakunta, lääni, alue, ala, toimiala
extent laajuus, ulottuvuus, määrä, suuruus, ala, alue
ground maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, ala
territory alue, territorio, reviiri, ala, toimialue, maaperä
compass kompassi, harppi, laajuus, ala, piiri
trade kauppa, kaupankäynti, vaihto, ammatti, elinkeino, ala
span jänneväli, alue, jakso, kärkiväli, ajanjakso, ala
line linja, rivi, viiva, johto, raja, ala
racket maila, meteli, mökä, mekkala, hulina, ala
department osasto, departementti, ministeriö, hallintoalue, laji, ala
metier ammatti, ala
spread leviäminen, ero, levite, aukeama, erotus, ala
orbit kiertorata, rata, ala, piiri, vaikutuspiiri
lower
Show more arrow right
OpenSubtitles corpus, file: OpenSubtitles.fi-en.fi, sentence ID: 19067; Europarl corpus, file: europarl-v7.fi-en.fi, sentence ID: 12655; Europarl corpus, file: europarl-v7.fi-en.fi, sentence ID: 10010; OpenSubtitles corpus, file: OpenSubtitles.fi-en.fi, sentence ID: 34077; OpenSubtitles; Tatoeba corpus, file: tatoeba-v1.fi-en.fi, sentence ID: 4968725; OpenSubtitles parallel corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: FIS-0050835628; Finnish-English Parallel National Corpus; Europarl Vaihda alasi. Change your bottom. En näe alasi. I can't see your lower part. Alasi on rikki. Your lower part is broken. En löydä alasi. I can't find your bottom. Tämä ala tuo paljon työpaikkoja. This sector brings a lot of job opportunities. Osta uusi alasi. Buy a new lower part. Euroopan ala on kokenut erittäin kuivan kauden. The European area has experienced a very dry season. Alat ovat opettavia. Fields are instructive. Alanko on viljelykasvien viljelyyn soveltumaton maans-ala. The lowland is not suitable for cultivation of crops. Alanko ei ole vielä valmis. The lowland is not ready yet. Show more arrow right

Wiktionary

area, field, domain (one's field of expertise or activity) - (in working life, in sciences) field, discipline - industry, sector, branch (business, studies, etc.) - (mathematics) area pinta-ala Show more arrow right From Proto-Finnic ala, from Proto-Uralic ëla. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

pinta ala
geometrinen käsite ALA
Ahvenanmaan maakunnan lyhenne ALA
alfalinoleenihapon lyhenne Newbery
ja Caldecott-lastenkirjallisuuspalkintoja Arkkitehtitoimisto ALA
suomalainen arkkitehtitoimisto Ala
antiikin Rooman armeijan yksikkö
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alani

alani

alasi

alasi

alansa

alansa

Par

-ta

alaani

alojani

alaasi

alojasi

alaansa / alaaan

alojansa / alojaan

Gen

-n

alani

alojeni

alasi

alojesi

alansa

alojensa

Ill

mihin

alaani

aloihini

alaasi

aloihisi

alaansa

aloihinsa

Ine

-ssa

alassani

aloissani

alassasi

aloissasi

alassansa / alassaan

aloissansa / aloissaan

Ela

-sta

alastani

aloistani

alastasi

aloistasi

alastansa / alastaan

aloistansa / aloistaan

All

-lle

alalleni

aloilleni

alallesi

aloillesi

alallensa / alalleen

aloillensa / aloillean

Ade

-lla

alallani

aloillani

alallasi

aloillasi

alallansa / alallaan

aloillansa / aloillaan

Abl

-lta

alaltani

aloiltani

alaltasi

aloiltasi

alaltansa / alaltaan

aloiltansa / aloiltaan

Tra

-ksi

alakseni

aloikseni

alaksesi

aloiksesi

alaksensa / alakseen

aloiksensa / aloikseen

Ess

-na

alanani

aloinani

alanasi

aloinasi

alanansa / alanaan

aloinansa / aloinaan

Abe

-tta

alattani

aloittani

alattasi

aloittasi

alattansa / alattaan

aloittansa / aloittaan

Com

-ne

-

aloineni

-

aloinesi

-

aloinensa / aloineen

Singular

Plural

Nom

-

alani

alasi

alansa

alani

alasi

alansa

Par

-ta

alaani

alaasi

alaansa / alaaan

alojani

alojasi

alojansa / alojaan

Gen

-n

alani

alasi

alansa

alojeni

alojesi

alojensa

Ill

mihin

alaani

alaasi

alaansa

aloihini

aloihisi

aloihinsa

Ine

-ssa

alassani

alassasi

alassansa / alassaan

aloissani

aloissasi

aloissansa / aloissaan

Ela

-sta

alastani

alastasi

alastansa / alastaan

aloistani

aloistasi

aloistansa / aloistaan

All

-lle

alalleni

alallesi

alallensa / alalleen

aloilleni

aloillesi

aloillensa / aloillean

Ade

-lla

alallani

alallasi

alallansa / alallaan

aloillani

aloillasi

aloillansa / aloillaan

Abl

-lta

alaltani

alaltasi

alaltansa / alaltaan

aloiltani

aloiltasi

aloiltansa / aloiltaan

Tra

-ksi

alakseni

alaksesi

alaksensa / alakseen

aloikseni

aloiksesi

aloiksensa / aloikseen

Ess

-na

alanani

alanasi

alanansa / alanaan

aloinani

aloinasi

aloinansa / aloinaan

Abe

-tta

alattani

alattasi

alattansa / alattaan

aloittani

aloittasi

aloittansa / aloittaan

Com

-ne

-

-

-

aloineni

aloinesi

aloinensa / aloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alamme

alamme

alanne

alanne

alansa

alansa

Par

-ta

alaamme

alojamme

alaanne

alojanne

alaansa / alaaan

alojansa / alojaan

Gen

-n

alamme

alojemme

alanne

alojenne

alansa

alojensa

Ill

mihin

alaamme

aloihimme

alaanne

aloihinne

alaansa

aloihinsa

Ine

-ssa

alassamme

aloissamme

alassanne

aloissanne

alassansa / alassaan

aloissansa / aloissaan

Ela

-sta

alastamme

aloistamme

alastanne

aloistanne

alastansa / alastaan

aloistansa / aloistaan

All

-lle

alallemme

aloillemme

alallenne

aloillenne

alallensa / alalleen

aloillensa / aloillean

Ade

-lla

alallamme

aloillamme

alallanne

aloillanne

alallansa / alallaan

aloillansa / aloillaan

Abl

-lta

alaltamme

aloiltamme

alaltanne

aloiltanne

alaltansa / alaltaan

aloiltansa / aloiltaan

Tra

-ksi

alaksemme

aloiksemme

alaksenne

aloiksenne

alaksensa / alakseen

aloiksensa / aloikseen

Ess

-na

alanamme

aloinamme

alananne

aloinanne

alanansa / alanaan

aloinansa / aloinaan

Abe

-tta

alattamme

aloittamme

alattanne

aloittanne

alattansa / alattaan

aloittansa / aloittaan

Com

-ne

-

aloinemme

-

aloinenne

-

aloinensa / aloineen

Singular

Plural

Nom

-

alamme

alanne

alansa

alamme

alanne

alansa

Par

-ta

alaamme

alaanne

alaansa / alaaan

alojamme

alojanne

alojansa / alojaan

Gen

-n

alamme

alanne

alansa

alojemme

alojenne

alojensa

Ill

mihin

alaamme

alaanne

alaansa

aloihimme

aloihinne

aloihinsa

Ine

-ssa

alassamme

alassanne

alassansa / alassaan

aloissamme

aloissanne

aloissansa / aloissaan

Ela

-sta

alastamme

alastanne

alastansa / alastaan

aloistamme

aloistanne

aloistansa / aloistaan

All

-lle

alallemme

alallenne

alallensa / alalleen

aloillemme

aloillenne

aloillensa / aloillean

Ade

-lla

alallamme

alallanne

alallansa / alallaan

aloillamme

aloillanne

aloillansa / aloillaan

Abl

-lta

alaltamme

alaltanne

alaltansa / alaltaan

aloiltamme

aloiltanne

aloiltansa / aloiltaan

Tra

-ksi

alaksemme

alaksenne

alaksensa / alakseen

aloiksemme

aloiksenne

aloiksensa / aloikseen

Ess

-na

alanamme

alananne

alanansa / alanaan

aloinamme

aloinanne

aloinansa / aloinaan

Abe

-tta

alattamme

alattanne

alattansa / alattaan

aloittamme

aloittanne

aloittansa / aloittaan

Com

-ne

-

-

-

aloinemme

aloinenne

aloinensa / aloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept