raajavammaisille |
Noun, Plural Allative |
|
Adjective, Plural Allative |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ vamma |
Noun, Singular Nominative |
|
+ isi |
Noun, Singular Allative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ vamma |
Noun, Singular Nominative |
|
+ isä |
Noun, Plural Allative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
Noun, Plural Allative |
||
Noun, Singular Nominative |
||
Noun, Plural Allative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
raajavammainen |
raajavammaiset |
Par |
-ta |
raajavammaista |
raajavammaisia |
Gen |
-n |
raajavammaisen |
raajavammaisien / raajavammaisten |
Ill |
mihin |
raajavammaiseen |
raajavammaisiin |
Ine |
-ssa |
raajavammaisessa |
raajavammaisissa |
Ela |
-sta |
raajavammaisesta |
raajavammaisista |
All |
-lle |
raajavammaiselle |
|
Ade |
-lla |
raajavammaisella |
raajavammaisilla |
Abl |
-lta |
raajavammaiselta |
raajavammaisilta |
Tra |
-ksi |
raajavammaiseksi |
raajavammaisiksi |
Ess |
-na |
raajavammaisena |
raajavammaisina |
Abe |
-tta |
raajavammaisetta |
raajavammaisitta |
Com |
-ne |
- |
raajavammaisine |
Ins |
-in |
- |
raajavammaisin |
Singular
Plural
Nom
-
raajavammainen
raajavammaiset
Par
-ta
raajavammaista
raajavammaisia
Gen
-n
raajavammaisen
raajavammaisien / raajavammaisten
Ill
mihin
raajavammaiseen
raajavammaisiin
Ine
-ssa
raajavammaisessa
raajavammaisissa
Ela
-sta
raajavammaisesta
raajavammaisista
All
-lle
raajavammaiselle
Ade
-lla
raajavammaisella
raajavammaisilla
Abl
-lta
raajavammaiselta
raajavammaisilta
Tra
-ksi
raajavammaiseksi
raajavammaisiksi
Ess
-na
raajavammaisena
raajavammaisina
Abe
-tta
raajavammaisetta
raajavammaisitta
Com
-ne
-
raajavammaisine
Ins
-in
-
raajavammaisin
disabled | vammainen, työkyvytön, kykenemätön, raajarikkoinen, kelpaamaton, raajavammainen |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
raajavammaise |
raajavammaise |
raajavammaise |
raajavammaise |
raajavammaise |
raajavammaise |
Par |
-ta |
raajavammaista |
raajavammaisia |
raajavammaista |
raajavammaisia |
raajavammaista |
raajavammaisia |
Gen |
-n |
raajavammaise |
raajavammaisie |
raajavammaise |
raajavammaisie |
raajavammaise |
raajavammaisie |
Ill |
mihin |
raajavammaisee |
raajavammaisii |
raajavammaisee |
raajavammaisii |
raajavammaisee |
raajavammaisii |
Ine |
-ssa |
raajavammaisessa |
raajavammaisissa |
raajavammaisessa |
raajavammaisissa |
raajavammaisessa |
raajavammaisissa |
Ela |
-sta |
raajavammaisesta |
raajavammaisista |
raajavammaisesta |
raajavammaisista |
raajavammaisesta |
raajavammaisista |
All |
-lle |
raajavammaiselle |
raajavammaisille |
raajavammaiselle |
raajavammaisille |
raajavammaiselle |
raajavammaisille |
Ade |
-lla |
raajavammaisella |
raajavammaisilla |
raajavammaisella |
raajavammaisilla |
raajavammaisella |
raajavammaisilla |
Abl |
-lta |
raajavammaiselta |
raajavammaisilta |
raajavammaiselta |
raajavammaisilta |
raajavammaiselta |
raajavammaisilta |
Tra |
-ksi |
raajavammaisekse |
raajavammaisikse |
raajavammaisekse |
raajavammaisikse |
raajavammaisekse |
raajavammaisikse |
Ess |
-na |
raajavammaisena |
raajavammaisina |
raajavammaisena |
raajavammaisina |
raajavammaisena |
raajavammaisina |
Abe |
-tta |
raajavammaisetta |
raajavammaisitta |
raajavammaisetta |
raajavammaisitta |
raajavammaisetta |
raajavammaisitta |
Com |
-ne |
- |
raajavammaisine |
- |
raajavammaisine |
- |
raajavammaisine |
Singular
Plural
Nom
-
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaise
Par
-ta
raajavammaista
raajavammaista
raajavammaista
raajavammaisia
raajavammaisia
raajavammaisia
Gen
-n
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaisie
raajavammaisie
raajavammaisie
Ill
mihin
raajavammaisee
raajavammaisee
raajavammaisee
raajavammaisii
raajavammaisii
raajavammaisii
Ine
-ssa
raajavammaisessa
raajavammaisessa
raajavammaisessa
raajavammaisissa
raajavammaisissa
raajavammaisissa
Ela
-sta
raajavammaisesta
raajavammaisesta
raajavammaisesta
raajavammaisista
raajavammaisista
raajavammaisista
All
-lle
raajavammaiselle
raajavammaiselle
raajavammaiselle
raajavammaisille
raajavammaisille
raajavammaisille
Ade
-lla
raajavammaisella
raajavammaisella
raajavammaisella
raajavammaisilla
raajavammaisilla
raajavammaisilla
Abl
-lta
raajavammaiselta
raajavammaiselta
raajavammaiselta
raajavammaisilta
raajavammaisilta
raajavammaisilta
Tra
-ksi
raajavammaisekse
raajavammaisekse
raajavammaisekse
raajavammaisikse
raajavammaisikse
raajavammaisikse
Ess
-na
raajavammaisena
raajavammaisena
raajavammaisena
raajavammaisina
raajavammaisina
raajavammaisina
Abe
-tta
raajavammaisetta
raajavammaisetta
raajavammaisetta
raajavammaisitta
raajavammaisitta
raajavammaisitta
Com
-ne
-
-
-
raajavammaisine
raajavammaisine
raajavammaisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
raajavammaise |
raajavammaise |
raajavammaise |
raajavammaise |
raajavammaise |
raajavammaise |
Par |
-ta |
raajavammaista |
raajavammaisia |
raajavammaista |
raajavammaisia |
raajavammaista |
raajavammaisia |
Gen |
-n |
raajavammaise |
raajavammaisie |
raajavammaise |
raajavammaisie |
raajavammaise |
raajavammaisie |
Ill |
mihin |
raajavammaisee |
raajavammaisii |
raajavammaisee |
raajavammaisii |
raajavammaisee |
raajavammaisii |
Ine |
-ssa |
raajavammaisessa |
raajavammaisissa |
raajavammaisessa |
raajavammaisissa |
raajavammaisessa |
raajavammaisissa |
Ela |
-sta |
raajavammaisesta |
raajavammaisista |
raajavammaisesta |
raajavammaisista |
raajavammaisesta |
raajavammaisista |
All |
-lle |
raajavammaiselle |
raajavammaisille |
raajavammaiselle |
raajavammaisille |
raajavammaiselle |
raajavammaisille |
Ade |
-lla |
raajavammaisella |
raajavammaisilla |
raajavammaisella |
raajavammaisilla |
raajavammaisella |
raajavammaisilla |
Abl |
-lta |
raajavammaiselta |
raajavammaisilta |
raajavammaiselta |
raajavammaisilta |
raajavammaiselta |
raajavammaisilta |
Tra |
-ksi |
raajavammaisekse |
raajavammaisikse |
raajavammaisekse |
raajavammaisikse |
raajavammaisekse |
raajavammaisikse |
Ess |
-na |
raajavammaisena |
raajavammaisina |
raajavammaisena |
raajavammaisina |
raajavammaisena |
raajavammaisina |
Abe |
-tta |
raajavammaisetta |
raajavammaisitta |
raajavammaisetta |
raajavammaisitta |
raajavammaisetta |
raajavammaisitta |
Com |
-ne |
- |
raajavammaisine |
- |
raajavammaisine |
- |
raajavammaisine |
Singular
Plural
Nom
-
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaise
Par
-ta
raajavammaista
raajavammaista
raajavammaista
raajavammaisia
raajavammaisia
raajavammaisia
Gen
-n
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaise
raajavammaisie
raajavammaisie
raajavammaisie
Ill
mihin
raajavammaisee
raajavammaisee
raajavammaisee
raajavammaisii
raajavammaisii
raajavammaisii
Ine
-ssa
raajavammaisessa
raajavammaisessa
raajavammaisessa
raajavammaisissa
raajavammaisissa
raajavammaisissa
Ela
-sta
raajavammaisesta
raajavammaisesta
raajavammaisesta
raajavammaisista
raajavammaisista
raajavammaisista
All
-lle
raajavammaiselle
raajavammaiselle
raajavammaiselle
raajavammaisille
raajavammaisille
raajavammaisille
Ade
-lla
raajavammaisella
raajavammaisella
raajavammaisella
raajavammaisilla
raajavammaisilla
raajavammaisilla
Abl
-lta
raajavammaiselta
raajavammaiselta
raajavammaiselta
raajavammaisilta
raajavammaisilta
raajavammaisilta
Tra
-ksi
raajavammaisekse
raajavammaisekse
raajavammaisekse
raajavammaisikse
raajavammaisikse
raajavammaisikse
Ess
-na
raajavammaisena
raajavammaisena
raajavammaisena
raajavammaisina
raajavammaisina
raajavammaisina
Abe
-tta
raajavammaisetta
raajavammaisetta
raajavammaisetta
raajavammaisitta
raajavammaisitta
raajavammaisitta
Com
-ne
-
-
-
raajavammaisine
raajavammaisine
raajavammaisine
disabled | vammainen, työkyvytön, kykenemätön, raajarikkoinen, kelpaamaton, raajavammainen |
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
raajavammainen |
raajavammaiset |
Par |
-ta |
raajavammaista |
raajavammaisia |
Gen |
-n |
raajavammaisen |
raajavammaisien / raajavammaisten |
Ill |
mihin |
raajavammaiseen |
raajavammaisiin |
Ine |
-ssa |
raajavammaisessa |
raajavammaisissa |
Ela |
-sta |
raajavammaisesta |
raajavammaisista |
All |
-lle |
raajavammaiselle |
|
Ade |
-lla |
raajavammaisella |
raajavammaisilla |
Abl |
-lta |
raajavammaiselta |
raajavammaisilta |
Tra |
-ksi |
raajavammaiseksi |
raajavammaisiksi |
Ess |
-na |
raajavammaisena / raajavammaisna |
raajavammaisina |
Abe |
-tta |
raajavammaisetta |
raajavammaisitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
raajavammaisin |
Singular
Plural
Nom
-
raajavammainen
raajavammaiset
Par
-ta
raajavammaista
raajavammaisia
Gen
-n
raajavammaisen
raajavammaisien / raajavammaisten
Ill
mihin
raajavammaiseen
raajavammaisiin
Ine
-ssa
raajavammaisessa
raajavammaisissa
Ela
-sta
raajavammaisesta
raajavammaisista
All
-lle
raajavammaiselle
Ade
-lla
raajavammaisella
raajavammaisilla
Abl
-lta
raajavammaiselta
raajavammaisilta
Tra
-ksi
raajavammaiseksi
raajavammaisiksi
Ess
-na
raajavammaisena / raajavammaisna
raajavammaisina
Abe
-tta
raajavammaisetta
raajavammaisitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
raajavammaisin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
raajavammaisempi |
raajavammaisemmat |
Par |
-ta |
raajavammaisempaa |
raajavammaisempia |
Gen |
-n |
raajavammaisemman |
raajavammaisempien |
Ill |
mihin |
raajavammaisempiin |
raajavammaisempiin |
Ine |
-ssa |
raajavammaisemmassa |
raajavammaisemmissa |
Ela |
-sta |
raajavammaisemmasta |
raajavammaisemmista |
All |
-lle |
raajavammaisemmalle |
raajavammaisemmille |
Ade |
-lla |
raajavammaisemmalla |
raajavammaisemmilla |
Abl |
-lta |
raajavammaisemmalta |
raajavammaisemmilta |
Tra |
-ksi |
raajavammaisemmaksi |
raajavammaisemmiksi |
Ess |
-na |
raajavammaisempana |
raajavammaisempina |
Abe |
-tta |
raajavammaisemmatta |
raajavammaisemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
raajavammaisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
raajavammaisempi
raajavammaisemmat
Par
-ta
raajavammaisempaa
raajavammaisempia
Gen
-n
raajavammaisemman
raajavammaisempien
Ill
mihin
raajavammaisempiin
raajavammaisempiin
Ine
-ssa
raajavammaisemmassa
raajavammaisemmissa
Ela
-sta
raajavammaisemmasta
raajavammaisemmista
All
-lle
raajavammaisemmalle
raajavammaisemmille
Ade
-lla
raajavammaisemmalla
raajavammaisemmilla
Abl
-lta
raajavammaisemmalta
raajavammaisemmilta
Tra
-ksi
raajavammaisemmaksi
raajavammaisemmiksi
Ess
-na
raajavammaisempana
raajavammaisempina
Abe
-tta
raajavammaisemmatta
raajavammaisemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
raajavammaisemmin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
raajavammaisin |
raajavammaisimmat |
Par |
-ta |
raajavammaisinta |
raajavammaisimpia |
Gen |
-n |
raajavammaisimman |
raajavammaisinten / raajavammaisimpien |
Ill |
mihin |
raajavammaisimpaan |
raajavammaisimpiin |
Ine |
-ssa |
raajavammaisimmassa |
raajavammaisimmissa |
Ela |
-sta |
raajavammaisimmasta |
raajavammaisimmista |
All |
-lle |
raajavammaisimmalle |
raajavammaisimmille |
Ade |
-lla |
raajavammaisimmalla |
raajavammaisimmilla |
Abl |
-lta |
raajavammaisimmalta |
raajavammaisimmilta |
Tra |
-ksi |
raajavammaisimmaksi |
raajavammaisimmiksi |
Ess |
-na |
raajavammaisimpana |
raajavammaisimpina |
Abe |
-tta |
raajavammaisimmatta |
raajavammaisimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
raajavammaisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
raajavammaisin
raajavammaisimmat
Par
-ta
raajavammaisinta
raajavammaisimpia
Gen
-n
raajavammaisimman
raajavammaisinten / raajavammaisimpien
Ill
mihin
raajavammaisimpaan
raajavammaisimpiin
Ine
-ssa
raajavammaisimmassa
raajavammaisimmissa
Ela
-sta
raajavammaisimmasta
raajavammaisimmista
All
-lle
raajavammaisimmalle
raajavammaisimmille
Ade
-lla
raajavammaisimmalla
raajavammaisimmilla
Abl
-lta
raajavammaisimmalta
raajavammaisimmilta
Tra
-ksi
raajavammaisimmaksi
raajavammaisimmiksi
Ess
-na
raajavammaisimpana
raajavammaisimpina
Abe
-tta
raajavammaisimmatta
raajavammaisimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
raajavammaisimmin
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
raaja |
raajat |
Par |
-ta |
raajaa |
raajoja |
Gen |
-n |
raajan |
raajojen |
Ill |
mihin |
raajaan |
raajoihin |
Ine |
-ssa |
raajassa |
raajoissa |
Ela |
-sta |
raajasta |
raajoista |
All |
-lle |
raajalle |
raajoille |
Ade |
-lla |
raajalla |
raajoilla |
Abl |
-lta |
raajalta |
raajoilta |
Tra |
-ksi |
raajaksi |
raajoiksi |
Ess |
-na |
raajana |
raajoina |
Abe |
-tta |
raajatta |
raajoitta |
Com |
-ne |
- |
raajoine |
Ins |
-in |
- |
raajoin |
Singular
Plural
Nom
-
raaja
raajat
Par
-ta
raajaa
raajoja
Gen
-n
raajan
raajojen
Ill
mihin
raajaan
raajoihin
Ine
-ssa
raajassa
raajoissa
Ela
-sta
raajasta
raajoista
All
-lle
raajalle
raajoille
Ade
-lla
raajalla
raajoilla
Abl
-lta
raajalta
raajoilta
Tra
-ksi
raajaksi
raajoiksi
Ess
-na
raajana
raajoina
Abe
-tta
raajatta
raajoitta
Com
-ne
-
raajoine
Ins
-in
-
raajoin
limb | raaja, haara, jäsen, uloke, iso oksa |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
raaja |
raaja |
raaja |
raaja |
raaja |
raaja |
Par |
-ta |
raajaa |
raajoja |
raajaa |
raajoja |
raajaa |
raajoja |
Gen |
-n |
raaja |
raajoje |
raaja |
raajoje |
raaja |
raajoje |
Ill |
mihin |
raajaa |
raajoihi |
raajaa |
raajoihi |
raajaa |
raajoihi |
Ine |
-ssa |
raajassa |
raajoissa |
raajassa |
raajoissa |
raajassa |
raajoissa |
Ela |
-sta |
raajasta |
raajoista |
raajasta |
raajoista |
raajasta |
raajoista |
All |
-lle |
raajalle |
raajoille |
raajalle |
raajoille |
raajalle |
raajoille |
Ade |
-lla |
raajalla |
raajoilla |
raajalla |
raajoilla |
raajalla |
raajoilla |
Abl |
-lta |
raajalta |
raajoilta |
raajalta |
raajoilta |
raajalta |
raajoilta |
Tra |
-ksi |
raajakse |
raajoikse |
raajakse |
raajoikse |
raajakse |
raajoikse |
Ess |
-na |
raajana |
raajoina |
raajana |
raajoina |
raajana |
raajoina |
Abe |
-tta |
raajatta |
raajoitta |
raajatta |
raajoitta |
raajatta |
raajoitta |
Com |
-ne |
- |
raajoine |
- |
raajoine |
- |
raajoine |
Singular
Plural
Nom
-
raaja
raaja
raaja
raaja
raaja
raaja
Par
-ta
raajaa
raajaa
raajaa
raajoja
raajoja
raajoja
Gen
-n
raaja
raaja
raaja
raajoje
raajoje
raajoje
Ill
mihin
raajaa
raajaa
raajaa
raajoihi
raajoihi
raajoihi
Ine
-ssa
raajassa
raajassa
raajassa
raajoissa
raajoissa
raajoissa
Ela
-sta
raajasta
raajasta
raajasta
raajoista
raajoista
raajoista
All
-lle
raajalle
raajalle
raajalle
raajoille
raajoille
raajoille
Ade
-lla
raajalla
raajalla
raajalla
raajoilla
raajoilla
raajoilla
Abl
-lta
raajalta
raajalta
raajalta
raajoilta
raajoilta
raajoilta
Tra
-ksi
raajakse
raajakse
raajakse
raajoikse
raajoikse
raajoikse
Ess
-na
raajana
raajana
raajana
raajoina
raajoina
raajoina
Abe
-tta
raajatta
raajatta
raajatta
raajoitta
raajoitta
raajoitta
Com
-ne
-
-
-
raajoine
raajoine
raajoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
raaja |
raaja |
raaja |
raaja |
raaja |
raaja |
Par |
-ta |
raajaa |
raajoja |
raajaa |
raajoja |
raajaa |
raajoja |
Gen |
-n |
raaja |
raajoje |
raaja |
raajoje |
raaja |
raajoje |
Ill |
mihin |
raajaa |
raajoihi |
raajaa |
raajoihi |
raajaa |
raajoihi |
Ine |
-ssa |
raajassa |
raajoissa |
raajassa |
raajoissa |
raajassa |
raajoissa |
Ela |
-sta |
raajasta |
raajoista |
raajasta |
raajoista |
raajasta |
raajoista |
All |
-lle |
raajalle |
raajoille |
raajalle |
raajoille |
raajalle |
raajoille |
Ade |
-lla |
raajalla |
raajoilla |
raajalla |
raajoilla |
raajalla |
raajoilla |
Abl |
-lta |
raajalta |
raajoilta |
raajalta |
raajoilta |
raajalta |
raajoilta |
Tra |
-ksi |
raajakse |
raajoikse |
raajakse |
raajoikse |
raajakse |
raajoikse |
Ess |
-na |
raajana |
raajoina |
raajana |
raajoina |
raajana |
raajoina |
Abe |
-tta |
raajatta |
raajoitta |
raajatta |
raajoitta |
raajatta |
raajoitta |
Com |
-ne |
- |
raajoine |
- |
raajoine |
- |
raajoine |
Singular
Plural
Nom
-
raaja
raaja
raaja
raaja
raaja
raaja
Par
-ta
raajaa
raajaa
raajaa
raajoja
raajoja
raajoja
Gen
-n
raaja
raaja
raaja
raajoje
raajoje
raajoje
Ill
mihin
raajaa
raajaa
raajaa
raajoihi
raajoihi
raajoihi
Ine
-ssa
raajassa
raajassa
raajassa
raajoissa
raajoissa
raajoissa
Ela
-sta
raajasta
raajasta
raajasta
raajoista
raajoista
raajoista
All
-lle
raajalle
raajalle
raajalle
raajoille
raajoille
raajoille
Ade
-lla
raajalla
raajalla
raajalla
raajoilla
raajoilla
raajoilla
Abl
-lta
raajalta
raajalta
raajalta
raajoilta
raajoilta
raajoilta
Tra
-ksi
raajakse
raajakse
raajakse
raajoikse
raajoikse
raajoikse
Ess
-na
raajana
raajana
raajana
raajoina
raajoina
raajoina
Abe
-tta
raajatta
raajatta
raajatta
raajoitta
raajoitta
raajoitta
Com
-ne
-
-
-
raajoine
raajoine
raajoine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
vamma |
vammat |
Par |
-ta |
vammaa |
vammoja |
Gen |
-n |
vamman |
vammojen |
Ill |
mihin |
vammaan |
vammoihin |
Ine |
-ssa |
vammassa |
vammoissa |
Ela |
-sta |
vammasta |
vammoista |
All |
-lle |
vammalle |
vammoille |
Ade |
-lla |
vammalla |
vammoilla |
Abl |
-lta |
vammalta |
vammoilta |
Tra |
-ksi |
vammaksi |
vammoiksi |
Ess |
-na |
vammana |
vammoina |
Abe |
-tta |
vammatta |
vammoitta |
Com |
-ne |
- |
vammoine |
Ins |
-in |
- |
vammoin |
Singular
Plural
Nom
-
vamma
vammat
Par
-ta
vammaa
vammoja
Gen
-n
vamman
vammojen
Ill
mihin
vammaan
vammoihin
Ine
-ssa
vammassa
vammoissa
Ela
-sta
vammasta
vammoista
All
-lle
vammalle
vammoille
Ade
-lla
vammalla
vammoilla
Abl
-lta
vammalta
vammoilta
Tra
-ksi
vammaksi
vammoiksi
Ess
-na
vammana
vammoina
Abe
-tta
vammatta
vammoitta
Com
-ne
-
vammoine
Ins
-in
-
vammoin
injury | vahinko, vamma, vaurio, loukkaus |
disability | vammaisuus, vamma, työkyvyttömyys, invaliditeetti, kykenemättömyys, pätemättömyys |
trauma | trauma, vamma, järkytys |
handicap | haitta, tasoitus, vamma, este, vajavuus |
lesion | vamma, vioittuma |
hurt | vamma, haitta, loukkaus |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vamma |
vamma |
vamma |
vamma |
vamma |
vamma |
Par |
-ta |
vammaa |
vammoja |
vammaa |
vammoja |
vammaa |
vammoja |
Gen |
-n |
vamma |
vammoje |
vamma |
vammoje |
vamma |
vammoje |
Ill |
mihin |
vammaa |
vammoihi |
vammaa |
vammoihi |
vammaa |
vammoihi |
Ine |
-ssa |
vammassa |
vammoissa |
vammassa |
vammoissa |
vammassa |
vammoissa |
Ela |
-sta |
vammasta |
vammoista |
vammasta |
vammoista |
vammasta |
vammoista |
All |
-lle |
vammalle |
vammoille |
vammalle |
vammoille |
vammalle |
vammoille |
Ade |
-lla |
vammalla |
vammoilla |
vammalla |
vammoilla |
vammalla |
vammoilla |
Abl |
-lta |
vammalta |
vammoilta |
vammalta |
vammoilta |
vammalta |
vammoilta |
Tra |
-ksi |
vammakse |
vammoikse |
vammakse |
vammoikse |
vammakse |
vammoikse |
Ess |
-na |
vammana |
vammoina |
vammana |
vammoina |
vammana |
vammoina |
Abe |
-tta |
vammatta |
vammoitta |
vammatta |
vammoitta |
vammatta |
vammoitta |
Com |
-ne |
- |
vammoine |
- |
vammoine |
- |
vammoine |
Singular
Plural
Nom
-
vamma
vamma
vamma
vamma
vamma
vamma
Par
-ta
vammaa
vammaa
vammaa
vammoja
vammoja
vammoja
Gen
-n
vamma
vamma
vamma
vammoje
vammoje
vammoje
Ill
mihin
vammaa
vammaa
vammaa
vammoihi
vammoihi
vammoihi
Ine
-ssa
vammassa
vammassa
vammassa
vammoissa
vammoissa
vammoissa
Ela
-sta
vammasta
vammasta
vammasta
vammoista
vammoista
vammoista
All
-lle
vammalle
vammalle
vammalle
vammoille
vammoille
vammoille
Ade
-lla
vammalla
vammalla
vammalla
vammoilla
vammoilla
vammoilla
Abl
-lta
vammalta
vammalta
vammalta
vammoilta
vammoilta
vammoilta
Tra
-ksi
vammakse
vammakse
vammakse
vammoikse
vammoikse
vammoikse
Ess
-na
vammana
vammana
vammana
vammoina
vammoina
vammoina
Abe
-tta
vammatta
vammatta
vammatta
vammoitta
vammoitta
vammoitta
Com
-ne
-
-
-
vammoine
vammoine
vammoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vamma |
vamma |
vamma |
vamma |
vamma |
vamma |
Par |
-ta |
vammaa |
vammoja |
vammaa |
vammoja |
vammaa |
vammoja |
Gen |
-n |
vamma |
vammoje |
vamma |
vammoje |
vamma |
vammoje |
Ill |
mihin |
vammaa |
vammoihi |
vammaa |
vammoihi |
vammaa |
vammoihi |
Ine |
-ssa |
vammassa |
vammoissa |
vammassa |
vammoissa |
vammassa |
vammoissa |
Ela |
-sta |
vammasta |
vammoista |
vammasta |
vammoista |
vammasta |
vammoista |
All |
-lle |
vammalle |
vammoille |
vammalle |
vammoille |
vammalle |
vammoille |
Ade |
-lla |
vammalla |
vammoilla |
vammalla |
vammoilla |
vammalla |
vammoilla |
Abl |
-lta |
vammalta |
vammoilta |
vammalta |
vammoilta |
vammalta |
vammoilta |
Tra |
-ksi |
vammakse |
vammoikse |
vammakse |
vammoikse |
vammakse |
vammoikse |
Ess |
-na |
vammana |
vammoina |
vammana |
vammoina |
vammana |
vammoina |
Abe |
-tta |
vammatta |
vammoitta |
vammatta |
vammoitta |
vammatta |
vammoitta |
Com |
-ne |
- |
vammoine |
- |
vammoine |
- |
vammoine |
Singular
Plural
Nom
-
vamma
vamma
vamma
vamma
vamma
vamma
Par
-ta
vammaa
vammaa
vammaa
vammoja
vammoja
vammoja
Gen
-n
vamma
vamma
vamma
vammoje
vammoje
vammoje
Ill
mihin
vammaa
vammaa
vammaa
vammoihi
vammoihi
vammoihi
Ine
-ssa
vammassa
vammassa
vammassa
vammoissa
vammoissa
vammoissa
Ela
-sta
vammasta
vammasta
vammasta
vammoista
vammoista
vammoista
All
-lle
vammalle
vammalle
vammalle
vammoille
vammoille
vammoille
Ade
-lla
vammalla
vammalla
vammalla
vammoilla
vammoilla
vammoilla
Abl
-lta
vammalta
vammalta
vammalta
vammoilta
vammoilta
vammoilta
Tra
-ksi
vammakse
vammakse
vammakse
vammoikse
vammoikse
vammoikse
Ess
-na
vammana
vammana
vammana
vammoina
vammoina
vammoina
Abe
-tta
vammatta
vammatta
vammatta
vammoitta
vammoitta
vammoitta
Com
-ne
-
-
-
vammoine
vammoine
vammoine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
isi |
isit |
Par |
-ta |
isiä |
isejä |
Gen |
-n |
isin |
isien |
Ill |
mihin |
isiin |
iseihin |
Ine |
-ssa |
isissä |
iseissä |
Ela |
-sta |
isistä |
iseistä |
All |
-lle |
isille |
iseille |
Ade |
-lla |
isillä |
iseillä |
Abl |
-lta |
isiltä |
iseiltä |
Tra |
-ksi |
isiksi |
iseiksi |
Ess |
-na |
isinä |
iseinä |
Abe |
-tta |
isittä |
iseittä |
Com |
-ne |
- |
iseine |
Ins |
-in |
- |
isein |
Singular
Plural
Nom
-
isi
isit
Par
-ta
isiä
isejä
Gen
-n
isin
isien
Ill
mihin
isiin
iseihin
Ine
-ssa
isissä
iseissä
Ela
-sta
isistä
iseistä
All
-lle
isille
iseille
Ade
-lla
isillä
iseillä
Abl
-lta
isiltä
iseiltä
Tra
-ksi
isiksi
iseiksi
Ess
-na
isinä
iseinä
Abe
-tta
isittä
iseittä
Com
-ne
-
iseine
Ins
-in
-
isein
daddy | isä, isi |
dad | isä, isi |
isi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
Par |
-ta |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
Gen |
-n |
isi |
isie |
isi |
isie |
isi |
isie |
Ill |
mihin |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
Ine |
-ssa |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
Ela |
-sta |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
All |
-lle |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
Ade |
-lla |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
Abl |
-lta |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
Tra |
-ksi |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
Ess |
-na |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
Abe |
-tta |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
Com |
-ne |
- |
iseine |
- |
iseine |
- |
iseine |
Singular
Plural
Nom
-
isi
isi
isi
isi
isi
isi
Par
-ta
isiä
isiä
isiä
isejä
isejä
isejä
Gen
-n
isi
isi
isi
isie
isie
isie
Ill
mihin
isii
isii
isii
iseihi
iseihi
iseihi
Ine
-ssa
isissä
isissä
isissä
iseissä
iseissä
iseissä
Ela
-sta
isistä
isistä
isistä
iseistä
iseistä
iseistä
All
-lle
isille
isille
isille
iseille
iseille
iseille
Ade
-lla
isillä
isillä
isillä
iseillä
iseillä
iseillä
Abl
-lta
isiltä
isiltä
isiltä
iseiltä
iseiltä
iseiltä
Tra
-ksi
isikse
isikse
isikse
iseikse
iseikse
iseikse
Ess
-na
isinä
isinä
isinä
iseinä
iseinä
iseinä
Abe
-tta
isittä
isittä
isittä
iseittä
iseittä
iseittä
Com
-ne
-
-
-
iseine
iseine
iseine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
Par |
-ta |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
Gen |
-n |
isi |
isie |
isi |
isie |
isi |
isie |
Ill |
mihin |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
Ine |
-ssa |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
Ela |
-sta |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
All |
-lle |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
Ade |
-lla |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
Abl |
-lta |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
Tra |
-ksi |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
Ess |
-na |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
Abe |
-tta |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
Com |
-ne |
- |
iseine |
- |
iseine |
- |
iseine |
Singular
Plural
Nom
-
isi
isi
isi
isi
isi
isi
Par
-ta
isiä
isiä
isiä
isejä
isejä
isejä
Gen
-n
isi
isi
isi
isie
isie
isie
Ill
mihin
isii
isii
isii
iseihi
iseihi
iseihi
Ine
-ssa
isissä
isissä
isissä
iseissä
iseissä
iseissä
Ela
-sta
isistä
isistä
isistä
iseistä
iseistä
iseistä
All
-lle
isille
isille
isille
iseille
iseille
iseille
Ade
-lla
isillä
isillä
isillä
iseillä
iseillä
iseillä
Abl
-lta
isiltä
isiltä
isiltä
iseiltä
iseiltä
iseiltä
Tra
-ksi
isikse
isikse
isikse
iseikse
iseikse
iseikse
Ess
-na
isinä
isinä
isinä
iseinä
iseinä
iseinä
Abe
-tta
isittä
isittä
isittä
iseittä
iseittä
iseittä
Com
-ne
-
-
-
iseine
iseine
iseine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
isä |
isät |
Par |
-ta |
isää |
isiä |
Gen |
-n |
isän |
isien |
Ill |
mihin |
isään |
isiin |
Ine |
-ssa |
isässä |
isissä |
Ela |
-sta |
isästä |
isistä |
All |
-lle |
isälle |
isille |
Ade |
-lla |
isällä |
isillä |
Abl |
-lta |
isältä |
isiltä |
Tra |
-ksi |
isäksi |
isiksi |
Ess |
-na |
isänä |
isinä |
Abe |
-tta |
isättä |
isittä |
Com |
-ne |
- |
isine |
Ins |
-in |
- |
isin |
Singular
Plural
Nom
-
isä
isät
Par
-ta
isää
isiä
Gen
-n
isän
isien
Ill
mihin
isään
isiin
Ine
-ssa
isässä
isissä
Ela
-sta
isästä
isistä
All
-lle
isälle
isille
Ade
-lla
isällä
isillä
Abl
-lta
isältä
isiltä
Tra
-ksi
isäksi
isiksi
Ess
-na
isänä
isinä
Abe
-tta
isättä
isittä
Com
-ne
-
isine
Ins
-in
-
isin
father | isä, taatto, alkuunpanija |
dad | isä, isi |
sire | isä |
daddy | isä, isi |
parent | vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi |
papa | isä, pappa |
founding father | isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija |
padre | isä, pappi |
pa | isä |
pop | pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus |
poppa | isä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
isä |
isä |
isä |
isä |
isä |
isä |
Par |
-ta |
isää |
isiä |
isää |
isiä |
isää |
isiä |
Gen |
-n |
isä |
isie |
isä |
isie |
isä |
isie |
Ill |
mihin |
isää |
isii |
isää |
isii |
isää |
isii |
Ine |
-ssa |
isässä |
isissä |
isässä |
isissä |
isässä |
isissä |
Ela |
-sta |
isästä |
isistä |
isästä |
isistä |
isästä |
isistä |
All |
-lle |
isälle |
isille |
isälle |
isille |
isälle |
isille |
Ade |
-lla |
isällä |
isillä |
isällä |
isillä |
isällä |
isillä |
Abl |
-lta |
isältä |
isiltä |
isältä |
isiltä |
isältä |
isiltä |
Tra |
-ksi |
isäkse |
isikse |
isäkse |
isikse |
isäkse |
isikse |
Ess |
-na |
isänä |
isinä |
isänä |
isinä |
isänä |
isinä |
Abe |
-tta |
isättä |
isittä |
isättä |
isittä |
isättä |
isittä |
Com |
-ne |
- |
isine |
- |
isine |
- |
isine |
Singular
Plural
Nom
-
isä
isä
isä
isä
isä
isä
Par
-ta
isää
isää
isää
isiä
isiä
isiä
Gen
-n
isä
isä
isä
isie
isie
isie
Ill
mihin
isää
isää
isää
isii
isii
isii
Ine
-ssa
isässä
isässä
isässä
isissä
isissä
isissä
Ela
-sta
isästä
isästä
isästä
isistä
isistä
isistä
All
-lle
isälle
isälle
isälle
isille
isille
isille
Ade
-lla
isällä
isällä
isällä
isillä
isillä
isillä
Abl
-lta
isältä
isältä
isältä
isiltä
isiltä
isiltä
Tra
-ksi
isäkse
isäkse
isäkse
isikse
isikse
isikse
Ess
-na
isänä
isänä
isänä
isinä
isinä
isinä
Abe
-tta
isättä
isättä
isättä
isittä
isittä
isittä
Com
-ne
-
-
-
isine
isine
isine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
isä |
isä |
isä |
isä |
isä |
isä |
Par |
-ta |
isää |
isiä |
isää |
isiä |
isää |
isiä |
Gen |
-n |
isä |
isie |
isä |
isie |
isä |
isie |
Ill |
mihin |
isää |
isii |
isää |
isii |
isää |
isii |
Ine |
-ssa |
isässä |
isissä |
isässä |
isissä |
isässä |
isissä |
Ela |
-sta |
isästä |
isistä |
isästä |
isistä |
isästä |
isistä |
All |
-lle |
isälle |
isille |
isälle |
isille |
isälle |
isille |
Ade |
-lla |
isällä |
isillä |
isällä |
isillä |
isällä |
isillä |
Abl |
-lta |
isältä |
isiltä |
isältä |
isiltä |
isältä |
isiltä |
Tra |
-ksi |
isäkse |
isikse |
isäkse |
isikse |
isäkse |
isikse |
Ess |
-na |
isänä |
isinä |
isänä |
isinä |
isänä |
isinä |
Abe |
-tta |
isättä |
isittä |
isättä |
isittä |
isättä |
isittä |
Com |
-ne |
- |
isine |
- |
isine |
- |
isine |
Singular
Plural
Nom
-
isä
isä
isä
isä
isä
isä
Par
-ta
isää
isää
isää
isiä
isiä
isiä
Gen
-n
isä
isä
isä
isie
isie
isie
Ill
mihin
isää
isää
isää
isii
isii
isii
Ine
-ssa
isässä
isässä
isässä
isissä
isissä
isissä
Ela
-sta
isästä
isästä
isästä
isistä
isistä
isistä
All
-lle
isälle
isälle
isälle
isille
isille
isille
Ade
-lla
isällä
isällä
isällä
isillä
isillä
isillä
Abl
-lta
isältä
isältä
isältä
isiltä
isiltä
isiltä
Tra
-ksi
isäkse
isäkse
isäkse
isikse
isikse
isikse
Ess
-na
isänä
isänä
isänä
isinä
isinä
isinä
Abe
-tta
isättä
isättä
isättä
isittä
isittä
isittä
Com
-ne
-
-
-
isine
isine
isine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
vammainen |
vammaiset |
Par |
-ta |
vammaista |
vammaisia |
Gen |
-n |
vammaisen |
vammaisien / vammaisten |
Ill |
mihin |
vammaiseen |
vammaisiin |
Ine |
-ssa |
vammaisessa |
vammaisissa |
Ela |
-sta |
vammaisesta |
vammaisista |
All |
-lle |
vammaiselle |
vammaisille |
Ade |
-lla |
vammaisella |
vammaisilla |
Abl |
-lta |
vammaiselta |
vammaisilta |
Tra |
-ksi |
vammaiseksi |
vammaisiksi |
Ess |
-na |
vammaisena |
vammaisina |
Abe |
-tta |
vammaisetta |
vammaisitta |
Com |
-ne |
- |
vammaisine |
Ins |
-in |
- |
vammaisin |
Singular
Plural
Nom
-
vammainen
vammaiset
Par
-ta
vammaista
vammaisia
Gen
-n
vammaisen
vammaisien / vammaisten
Ill
mihin
vammaiseen
vammaisiin
Ine
-ssa
vammaisessa
vammaisissa
Ela
-sta
vammaisesta
vammaisista
All
-lle
vammaiselle
vammaisille
Ade
-lla
vammaisella
vammaisilla
Abl
-lta
vammaiselta
vammaisilta
Tra
-ksi
vammaiseksi
vammaisiksi
Ess
-na
vammaisena
vammaisina
Abe
-tta
vammaisetta
vammaisitta
Com
-ne
-
vammaisine
Ins
-in
-
vammaisin
disabled | vammainen, työkyvytön, kykenemätön, raajarikkoinen, kelpaamaton, raajavammainen |
handicapped | vammainen, vammaiset |
invalid | invalidi, vammainen, sairas, raihnas, raihnas henkilö, pätemätön, mitätön |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
Par |
-ta |
vammaista |
vammaisia |
vammaista |
vammaisia |
vammaista |
vammaisia |
Gen |
-n |
vammaise |
vammaisie |
vammaise |
vammaisie |
vammaise |
vammaisie |
Ill |
mihin |
vammaisee |
vammaisii |
vammaisee |
vammaisii |
vammaisee |
vammaisii |
Ine |
-ssa |
vammaisessa |
vammaisissa |
vammaisessa |
vammaisissa |
vammaisessa |
vammaisissa |
Ela |
-sta |
vammaisesta |
vammaisista |
vammaisesta |
vammaisista |
vammaisesta |
vammaisista |
All |
-lle |
vammaiselle |
vammaisille |
vammaiselle |
vammaisille |
vammaiselle |
vammaisille |
Ade |
-lla |
vammaisella |
vammaisilla |
vammaisella |
vammaisilla |
vammaisella |
vammaisilla |
Abl |
-lta |
vammaiselta |
vammaisilta |
vammaiselta |
vammaisilta |
vammaiselta |
vammaisilta |
Tra |
-ksi |
vammaisekse |
vammaisikse |
vammaisekse |
vammaisikse |
vammaisekse |
vammaisikse |
Ess |
-na |
vammaisena |
vammaisina |
vammaisena |
vammaisina |
vammaisena |
vammaisina |
Abe |
-tta |
vammaisetta |
vammaisitta |
vammaisetta |
vammaisitta |
vammaisetta |
vammaisitta |
Com |
-ne |
- |
vammaisine |
- |
vammaisine |
- |
vammaisine |
Singular
Plural
Nom
-
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
Par
-ta
vammaista
vammaista
vammaista
vammaisia
vammaisia
vammaisia
Gen
-n
vammaise
vammaise
vammaise
vammaisie
vammaisie
vammaisie
Ill
mihin
vammaisee
vammaisee
vammaisee
vammaisii
vammaisii
vammaisii
Ine
-ssa
vammaisessa
vammaisessa
vammaisessa
vammaisissa
vammaisissa
vammaisissa
Ela
-sta
vammaisesta
vammaisesta
vammaisesta
vammaisista
vammaisista
vammaisista
All
-lle
vammaiselle
vammaiselle
vammaiselle
vammaisille
vammaisille
vammaisille
Ade
-lla
vammaisella
vammaisella
vammaisella
vammaisilla
vammaisilla
vammaisilla
Abl
-lta
vammaiselta
vammaiselta
vammaiselta
vammaisilta
vammaisilta
vammaisilta
Tra
-ksi
vammaisekse
vammaisekse
vammaisekse
vammaisikse
vammaisikse
vammaisikse
Ess
-na
vammaisena
vammaisena
vammaisena
vammaisina
vammaisina
vammaisina
Abe
-tta
vammaisetta
vammaisetta
vammaisetta
vammaisitta
vammaisitta
vammaisitta
Com
-ne
-
-
-
vammaisine
vammaisine
vammaisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
Par |
-ta |
vammaista |
vammaisia |
vammaista |
vammaisia |
vammaista |
vammaisia |
Gen |
-n |
vammaise |
vammaisie |
vammaise |
vammaisie |
vammaise |
vammaisie |
Ill |
mihin |
vammaisee |
vammaisii |
vammaisee |
vammaisii |
vammaisee |
vammaisii |
Ine |
-ssa |
vammaisessa |
vammaisissa |
vammaisessa |
vammaisissa |
vammaisessa |
vammaisissa |
Ela |
-sta |
vammaisesta |
vammaisista |
vammaisesta |
vammaisista |
vammaisesta |
vammaisista |
All |
-lle |
vammaiselle |
vammaisille |
vammaiselle |
vammaisille |
vammaiselle |
vammaisille |
Ade |
-lla |
vammaisella |
vammaisilla |
vammaisella |
vammaisilla |
vammaisella |
vammaisilla |
Abl |
-lta |
vammaiselta |
vammaisilta |
vammaiselta |
vammaisilta |
vammaiselta |
vammaisilta |
Tra |
-ksi |
vammaisekse |
vammaisikse |
vammaisekse |
vammaisikse |
vammaisekse |
vammaisikse |
Ess |
-na |
vammaisena |
vammaisina |
vammaisena |
vammaisina |
vammaisena |
vammaisina |
Abe |
-tta |
vammaisetta |
vammaisitta |
vammaisetta |
vammaisitta |
vammaisetta |
vammaisitta |
Com |
-ne |
- |
vammaisine |
- |
vammaisine |
- |
vammaisine |
Singular
Plural
Nom
-
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
Par
-ta
vammaista
vammaista
vammaista
vammaisia
vammaisia
vammaisia
Gen
-n
vammaise
vammaise
vammaise
vammaisie
vammaisie
vammaisie
Ill
mihin
vammaisee
vammaisee
vammaisee
vammaisii
vammaisii
vammaisii
Ine
-ssa
vammaisessa
vammaisessa
vammaisessa
vammaisissa
vammaisissa
vammaisissa
Ela
-sta
vammaisesta
vammaisesta
vammaisesta
vammaisista
vammaisista
vammaisista
All
-lle
vammaiselle
vammaiselle
vammaiselle
vammaisille
vammaisille
vammaisille
Ade
-lla
vammaisella
vammaisella
vammaisella
vammaisilla
vammaisilla
vammaisilla
Abl
-lta
vammaiselta
vammaiselta
vammaiselta
vammaisilta
vammaisilta
vammaisilta
Tra
-ksi
vammaisekse
vammaisekse
vammaisekse
vammaisikse
vammaisikse
vammaisikse
Ess
-na
vammaisena
vammaisena
vammaisena
vammaisina
vammaisina
vammaisina
Abe
-tta
vammaisetta
vammaisetta
vammaisetta
vammaisitta
vammaisitta
vammaisitta
Com
-ne
-
-
-
vammaisine
vammaisine
vammaisine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
vammainen |
vammaiset |
Par |
-ta |
vammaista |
vammaisia |
Gen |
-n |
vammaisen |
vammaisien / vammaisten |
Ill |
mihin |
vammaiseen |
vammaisiin |
Ine |
-ssa |
vammaisessa |
vammaisissa |
Ela |
-sta |
vammaisesta |
vammaisista |
All |
-lle |
vammaiselle |
vammaisille |
Ade |
-lla |
vammaisella |
vammaisilla |
Abl |
-lta |
vammaiselta |
vammaisilta |
Tra |
-ksi |
vammaiseksi |
vammaisiksi |
Ess |
-na |
vammaisena |
vammaisina |
Abe |
-tta |
vammaisetta |
vammaisitta |
Com |
-ne |
- |
vammaisine |
Ins |
-in |
- |
vammaisin |
Singular
Plural
Nom
-
vammainen
vammaiset
Par
-ta
vammaista
vammaisia
Gen
-n
vammaisen
vammaisien / vammaisten
Ill
mihin
vammaiseen
vammaisiin
Ine
-ssa
vammaisessa
vammaisissa
Ela
-sta
vammaisesta
vammaisista
All
-lle
vammaiselle
vammaisille
Ade
-lla
vammaisella
vammaisilla
Abl
-lta
vammaiselta
vammaisilta
Tra
-ksi
vammaiseksi
vammaisiksi
Ess
-na
vammaisena
vammaisina
Abe
-tta
vammaisetta
vammaisitta
Com
-ne
-
vammaisine
Ins
-in
-
vammaisin
disabled | vammaiset |
handicapped | vammainen, vammaiset |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
Par |
-ta |
vammaista |
vammaisia |
vammaista |
vammaisia |
vammaista |
vammaisia |
Gen |
-n |
vammaise |
vammaisie |
vammaise |
vammaisie |
vammaise |
vammaisie |
Ill |
mihin |
vammaisee |
vammaisii |
vammaisee |
vammaisii |
vammaisee |
vammaisii |
Ine |
-ssa |
vammaisessa |
vammaisissa |
vammaisessa |
vammaisissa |
vammaisessa |
vammaisissa |
Ela |
-sta |
vammaisesta |
vammaisista |
vammaisesta |
vammaisista |
vammaisesta |
vammaisista |
All |
-lle |
vammaiselle |
vammaisille |
vammaiselle |
vammaisille |
vammaiselle |
vammaisille |
Ade |
-lla |
vammaisella |
vammaisilla |
vammaisella |
vammaisilla |
vammaisella |
vammaisilla |
Abl |
-lta |
vammaiselta |
vammaisilta |
vammaiselta |
vammaisilta |
vammaiselta |
vammaisilta |
Tra |
-ksi |
vammaisekse |
vammaisikse |
vammaisekse |
vammaisikse |
vammaisekse |
vammaisikse |
Ess |
-na |
vammaisena |
vammaisina |
vammaisena |
vammaisina |
vammaisena |
vammaisina |
Abe |
-tta |
vammaisetta |
vammaisitta |
vammaisetta |
vammaisitta |
vammaisetta |
vammaisitta |
Com |
-ne |
- |
vammaisine |
- |
vammaisine |
- |
vammaisine |
Singular
Plural
Nom
-
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
Par
-ta
vammaista
vammaista
vammaista
vammaisia
vammaisia
vammaisia
Gen
-n
vammaise
vammaise
vammaise
vammaisie
vammaisie
vammaisie
Ill
mihin
vammaisee
vammaisee
vammaisee
vammaisii
vammaisii
vammaisii
Ine
-ssa
vammaisessa
vammaisessa
vammaisessa
vammaisissa
vammaisissa
vammaisissa
Ela
-sta
vammaisesta
vammaisesta
vammaisesta
vammaisista
vammaisista
vammaisista
All
-lle
vammaiselle
vammaiselle
vammaiselle
vammaisille
vammaisille
vammaisille
Ade
-lla
vammaisella
vammaisella
vammaisella
vammaisilla
vammaisilla
vammaisilla
Abl
-lta
vammaiselta
vammaiselta
vammaiselta
vammaisilta
vammaisilta
vammaisilta
Tra
-ksi
vammaisekse
vammaisekse
vammaisekse
vammaisikse
vammaisikse
vammaisikse
Ess
-na
vammaisena
vammaisena
vammaisena
vammaisina
vammaisina
vammaisina
Abe
-tta
vammaisetta
vammaisetta
vammaisetta
vammaisitta
vammaisitta
vammaisitta
Com
-ne
-
-
-
vammaisine
vammaisine
vammaisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
vammaise |
Par |
-ta |
vammaista |
vammaisia |
vammaista |
vammaisia |
vammaista |
vammaisia |
Gen |
-n |
vammaise |
vammaisie |
vammaise |
vammaisie |
vammaise |
vammaisie |
Ill |
mihin |
vammaisee |
vammaisii |
vammaisee |
vammaisii |
vammaisee |
vammaisii |
Ine |
-ssa |
vammaisessa |
vammaisissa |
vammaisessa |
vammaisissa |
vammaisessa |
vammaisissa |
Ela |
-sta |
vammaisesta |
vammaisista |
vammaisesta |
vammaisista |
vammaisesta |
vammaisista |
All |
-lle |
vammaiselle |
vammaisille |
vammaiselle |
vammaisille |
vammaiselle |
vammaisille |
Ade |
-lla |
vammaisella |
vammaisilla |
vammaisella |
vammaisilla |
vammaisella |
vammaisilla |
Abl |
-lta |
vammaiselta |
vammaisilta |
vammaiselta |
vammaisilta |
vammaiselta |
vammaisilta |
Tra |
-ksi |
vammaisekse |
vammaisikse |
vammaisekse |
vammaisikse |
vammaisekse |
vammaisikse |
Ess |
-na |
vammaisena |
vammaisina |
vammaisena |
vammaisina |
vammaisena |
vammaisina |
Abe |
-tta |
vammaisetta |
vammaisitta |
vammaisetta |
vammaisitta |
vammaisetta |
vammaisitta |
Com |
-ne |
- |
vammaisine |
- |
vammaisine |
- |
vammaisine |
Singular
Plural
Nom
-
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
vammaise
Par
-ta
vammaista
vammaista
vammaista
vammaisia
vammaisia
vammaisia
Gen
-n
vammaise
vammaise
vammaise
vammaisie
vammaisie
vammaisie
Ill
mihin
vammaisee
vammaisee
vammaisee
vammaisii
vammaisii
vammaisii
Ine
-ssa
vammaisessa
vammaisessa
vammaisessa
vammaisissa
vammaisissa
vammaisissa
Ela
-sta
vammaisesta
vammaisesta
vammaisesta
vammaisista
vammaisista
vammaisista
All
-lle
vammaiselle
vammaiselle
vammaiselle
vammaisille
vammaisille
vammaisille
Ade
-lla
vammaisella
vammaisella
vammaisella
vammaisilla
vammaisilla
vammaisilla
Abl
-lta
vammaiselta
vammaiselta
vammaiselta
vammaisilta
vammaisilta
vammaisilta
Tra
-ksi
vammaisekse
vammaisekse
vammaisekse
vammaisikse
vammaisikse
vammaisikse
Ess
-na
vammaisena
vammaisena
vammaisena
vammaisina
vammaisina
vammaisina
Abe
-tta
vammaisetta
vammaisetta
vammaisetta
vammaisitta
vammaisitta
vammaisitta
Com
-ne
-
-
-
vammaisine
vammaisine
vammaisine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net