logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

raajavammainen, noun

Word analysis
raajavammaisille

raajavammaisille

raajavammainen

Noun, Plural Allative

raajavammainen

Adjective, Plural Allative

raaja

Noun, Singular Nominative

+ vamma

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Allative

raaja

Noun, Singular Nominative

+ vamma

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Allative

raaja

Noun, Singular Nominative

+ vammainen

Noun, Plural Allative

raaja

Noun, Singular Nominative

+ vammaiset

Noun, Plural Allative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raajavammainen

raajavammaiset

Par

-ta

raajavammaista

raajavammaisia

Gen

-n

raajavammaisen

raajavammaisien / raajavammaisten

Ill

mihin

raajavammaiseen

raajavammaisiin

Ine

-ssa

raajavammaisessa

raajavammaisissa

Ela

-sta

raajavammaisesta

raajavammaisista

All

-lle

raajavammaiselle

raajavammaisille

Ade

-lla

raajavammaisella

raajavammaisilla

Abl

-lta

raajavammaiselta

raajavammaisilta

Tra

-ksi

raajavammaiseksi

raajavammaisiksi

Ess

-na

raajavammaisena

raajavammaisina

Abe

-tta

raajavammaisetta

raajavammaisitta

Com

-ne

-

raajavammaisine

Ins

-in

-

raajavammaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raajavammainen

raajavammaiset

Par

-ta

raajavammaista

raajavammaisia

Gen

-n

raajavammaisen

raajavammaisien / raajavammaisten

Ill

mihin

raajavammaiseen

raajavammaisiin

Ine

-ssa

raajavammaisessa

raajavammaisissa

Ela

-sta

raajavammaisesta

raajavammaisista

All

-lle

raajavammaiselle

raajavammaisille

Ade

-lla

raajavammaisella

raajavammaisilla

Abl

-lta

raajavammaiselta

raajavammaisilta

Tra

-ksi

raajavammaiseksi

raajavammaisiksi

Ess

-na

raajavammaisena

raajavammaisina

Abe

-tta

raajavammaisetta

raajavammaisitta

Com

-ne

-

raajavammaisine

Ins

-in

-

raajavammaisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

disabled vammainen, työkyvytön, kykenemätön, raajarikkoinen, kelpaamaton, raajavammainen
Show more arrow right
EUbookshop; jw2019; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; WikiMatrix; SETimes; GlobalVoices Hän oli syntynyt raajavammaisena. She was born with a physical disability. Täysipainoista elämää raajavammaisena. Quality Living, Without a Limb. Raajavammainen tarvitsee apua päivittäisissä toimissaan. A person with physical disabilities needs assistance in their daily activities. Raajavammainen tarvitsee erityistä tukea ja apua. A person with disabilities needs special support and help. Raajavammainen osaa työskennellä tietokoneen kanssa. A person with disabilities can work with a computer. Raajavammainen saa puolestaan tuntea olonsa vieraskieliseksi. A person with disabilities, on the other hand, may feel out of place. Raajavammainen tarvitsee esteettömiä kulkuväyliä ja palveluita. A person with disabilities needs accessible pathways and services. Yhteiskunta tarvitsee parempaa tukea raajavammaisille henkilöille. Society needs better support for individuals with physical disabilities. Hän on nuori raajavammainen urheilija. He is a young athlete with physical disabilities. Tämän vuoksi raajavammaisia kohdellaan usein epäoikeudenmukaisesti. This is why people with disabilities are often treated unfairly. Show more arrow right

Wiktionary

with limb impairments Show more arrow right raaja +‎ vammainen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raajavammaiseni

raajavammaiseni

raajavammaisesi

raajavammaisesi

raajavammaisensa

raajavammaisensa

Par

-ta

raajavammaistani

raajavammaisiani

raajavammaistasi

raajavammaisiasi

raajavammaistansa / raajavammaistaan

raajavammaisiansa / raajavammaisiaan

Gen

-n

raajavammaiseni

raajavammaisieni / raajavammaisteni

raajavammaisesi

raajavammaisiesi / raajavammaistesi

raajavammaisensa

raajavammaisiensa / raajavammaistensa

Ill

mihin

raajavammaiseeni

raajavammaisiini

raajavammaiseesi

raajavammaisiisi

raajavammaiseensa

raajavammaisiinsa

Ine

-ssa

raajavammaisessani

raajavammaisissani

raajavammaisessasi

raajavammaisissasi

raajavammaisessansa / raajavammaisessaan

raajavammaisissansa / raajavammaisissaan

Ela

-sta

raajavammaisestani

raajavammaisistani

raajavammaisestasi

raajavammaisistasi

raajavammaisestansa / raajavammaisestaan

raajavammaisistansa / raajavammaisistaan

All

-lle

raajavammaiselleni

raajavammaisilleni

raajavammaisellesi

raajavammaisillesi

raajavammaisellensa / raajavammaiselleen

raajavammaisillensa / raajavammaisillean

Ade

-lla

raajavammaisellani

raajavammaisillani

raajavammaisellasi

raajavammaisillasi

raajavammaisellansa / raajavammaisellaan

raajavammaisillansa / raajavammaisillaan

Abl

-lta

raajavammaiseltani

raajavammaisiltani

raajavammaiseltasi

raajavammaisiltasi

raajavammaiseltansa / raajavammaiseltaan

raajavammaisiltansa / raajavammaisiltaan

Tra

-ksi

raajavammaisekseni

raajavammaisikseni

raajavammaiseksesi

raajavammaisiksesi

raajavammaiseksensa / raajavammaisekseen

raajavammaisiksensa / raajavammaisikseen

Ess

-na

raajavammaisenani

raajavammaisinani

raajavammaisenasi

raajavammaisinasi

raajavammaisenansa / raajavammaisenaan

raajavammaisinansa / raajavammaisinaan

Abe

-tta

raajavammaisettani

raajavammaisittani

raajavammaisettasi

raajavammaisittasi

raajavammaisettansa / raajavammaisettaan

raajavammaisittansa / raajavammaisittaan

Com

-ne

-

raajavammaisineni

-

raajavammaisinesi

-

raajavammaisinensa / raajavammaisineen

Singular

Plural

Nom

-

raajavammaiseni

raajavammaisesi

raajavammaisensa

raajavammaiseni

raajavammaisesi

raajavammaisensa

Par

-ta

raajavammaistani

raajavammaistasi

raajavammaistansa / raajavammaistaan

raajavammaisiani

raajavammaisiasi

raajavammaisiansa / raajavammaisiaan

Gen

-n

raajavammaiseni

raajavammaisesi

raajavammaisensa

raajavammaisieni / raajavammaisteni

raajavammaisiesi / raajavammaistesi

raajavammaisiensa / raajavammaistensa

Ill

mihin

raajavammaiseeni

raajavammaiseesi

raajavammaiseensa

raajavammaisiini

raajavammaisiisi

raajavammaisiinsa

Ine

-ssa

raajavammaisessani

raajavammaisessasi

raajavammaisessansa / raajavammaisessaan

raajavammaisissani

raajavammaisissasi

raajavammaisissansa / raajavammaisissaan

Ela

-sta

raajavammaisestani

raajavammaisestasi

raajavammaisestansa / raajavammaisestaan

raajavammaisistani

raajavammaisistasi

raajavammaisistansa / raajavammaisistaan

All

-lle

raajavammaiselleni

raajavammaisellesi

raajavammaisellensa / raajavammaiselleen

raajavammaisilleni

raajavammaisillesi

raajavammaisillensa / raajavammaisillean

Ade

-lla

raajavammaisellani

raajavammaisellasi

raajavammaisellansa / raajavammaisellaan

raajavammaisillani

raajavammaisillasi

raajavammaisillansa / raajavammaisillaan

Abl

-lta

raajavammaiseltani

raajavammaiseltasi

raajavammaiseltansa / raajavammaiseltaan

raajavammaisiltani

raajavammaisiltasi

raajavammaisiltansa / raajavammaisiltaan

Tra

-ksi

raajavammaisekseni

raajavammaiseksesi

raajavammaiseksensa / raajavammaisekseen

raajavammaisikseni

raajavammaisiksesi

raajavammaisiksensa / raajavammaisikseen

Ess

-na

raajavammaisenani

raajavammaisenasi

raajavammaisenansa / raajavammaisenaan

raajavammaisinani

raajavammaisinasi

raajavammaisinansa / raajavammaisinaan

Abe

-tta

raajavammaisettani

raajavammaisettasi

raajavammaisettansa / raajavammaisettaan

raajavammaisittani

raajavammaisittasi

raajavammaisittansa / raajavammaisittaan

Com

-ne

-

-

-

raajavammaisineni

raajavammaisinesi

raajavammaisinensa / raajavammaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raajavammaisemme

raajavammaisemme

raajavammaisenne

raajavammaisenne

raajavammaisensa

raajavammaisensa

Par

-ta

raajavammaistamme

raajavammaisiamme

raajavammaistanne

raajavammaisianne

raajavammaistansa / raajavammaistaan

raajavammaisiansa / raajavammaisiaan

Gen

-n

raajavammaisemme

raajavammaisiemme / raajavammaistemme

raajavammaisenne

raajavammaisienne / raajavammaistenne

raajavammaisensa

raajavammaisiensa / raajavammaistensa

Ill

mihin

raajavammaiseemme

raajavammaisiimme

raajavammaiseenne

raajavammaisiinne

raajavammaiseensa

raajavammaisiinsa

Ine

-ssa

raajavammaisessamme

raajavammaisissamme

raajavammaisessanne

raajavammaisissanne

raajavammaisessansa / raajavammaisessaan

raajavammaisissansa / raajavammaisissaan

Ela

-sta

raajavammaisestamme

raajavammaisistamme

raajavammaisestanne

raajavammaisistanne

raajavammaisestansa / raajavammaisestaan

raajavammaisistansa / raajavammaisistaan

All

-lle

raajavammaisellemme

raajavammaisillemme

raajavammaisellenne

raajavammaisillenne

raajavammaisellensa / raajavammaiselleen

raajavammaisillensa / raajavammaisillean

Ade

-lla

raajavammaisellamme

raajavammaisillamme

raajavammaisellanne

raajavammaisillanne

raajavammaisellansa / raajavammaisellaan

raajavammaisillansa / raajavammaisillaan

Abl

-lta

raajavammaiseltamme

raajavammaisiltamme

raajavammaiseltanne

raajavammaisiltanne

raajavammaiseltansa / raajavammaiseltaan

raajavammaisiltansa / raajavammaisiltaan

Tra

-ksi

raajavammaiseksemme

raajavammaisiksemme

raajavammaiseksenne

raajavammaisiksenne

raajavammaiseksensa / raajavammaisekseen

raajavammaisiksensa / raajavammaisikseen

Ess

-na

raajavammaisenamme

raajavammaisinamme

raajavammaisenanne

raajavammaisinanne

raajavammaisenansa / raajavammaisenaan

raajavammaisinansa / raajavammaisinaan

Abe

-tta

raajavammaisettamme

raajavammaisittamme

raajavammaisettanne

raajavammaisittanne

raajavammaisettansa / raajavammaisettaan

raajavammaisittansa / raajavammaisittaan

Com

-ne

-

raajavammaisinemme

-

raajavammaisinenne

-

raajavammaisinensa / raajavammaisineen

Singular

Plural

Nom

-

raajavammaisemme

raajavammaisenne

raajavammaisensa

raajavammaisemme

raajavammaisenne

raajavammaisensa

Par

-ta

raajavammaistamme

raajavammaistanne

raajavammaistansa / raajavammaistaan

raajavammaisiamme

raajavammaisianne

raajavammaisiansa / raajavammaisiaan

Gen

-n

raajavammaisemme

raajavammaisenne

raajavammaisensa

raajavammaisiemme / raajavammaistemme

raajavammaisienne / raajavammaistenne

raajavammaisiensa / raajavammaistensa

Ill

mihin

raajavammaiseemme

raajavammaiseenne

raajavammaiseensa

raajavammaisiimme

raajavammaisiinne

raajavammaisiinsa

Ine

-ssa

raajavammaisessamme

raajavammaisessanne

raajavammaisessansa / raajavammaisessaan

raajavammaisissamme

raajavammaisissanne

raajavammaisissansa / raajavammaisissaan

Ela

-sta

raajavammaisestamme

raajavammaisestanne

raajavammaisestansa / raajavammaisestaan

raajavammaisistamme

raajavammaisistanne

raajavammaisistansa / raajavammaisistaan

All

-lle

raajavammaisellemme

raajavammaisellenne

raajavammaisellensa / raajavammaiselleen

raajavammaisillemme

raajavammaisillenne

raajavammaisillensa / raajavammaisillean

Ade

-lla

raajavammaisellamme

raajavammaisellanne

raajavammaisellansa / raajavammaisellaan

raajavammaisillamme

raajavammaisillanne

raajavammaisillansa / raajavammaisillaan

Abl

-lta

raajavammaiseltamme

raajavammaiseltanne

raajavammaiseltansa / raajavammaiseltaan

raajavammaisiltamme

raajavammaisiltanne

raajavammaisiltansa / raajavammaisiltaan

Tra

-ksi

raajavammaiseksemme

raajavammaiseksenne

raajavammaiseksensa / raajavammaisekseen

raajavammaisiksemme

raajavammaisiksenne

raajavammaisiksensa / raajavammaisikseen

Ess

-na

raajavammaisenamme

raajavammaisenanne

raajavammaisenansa / raajavammaisenaan

raajavammaisinamme

raajavammaisinanne

raajavammaisinansa / raajavammaisinaan

Abe

-tta

raajavammaisettamme

raajavammaisettanne

raajavammaisettansa / raajavammaisettaan

raajavammaisittamme

raajavammaisittanne

raajavammaisittansa / raajavammaisittaan

Com

-ne

-

-

-

raajavammaisinemme

raajavammaisinenne

raajavammaisinensa / raajavammaisineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

with limb impairments Show more arrow right raaja +‎ vammainen Show more arrow right
disabled vammainen, työkyvytön, kykenemätön, raajarikkoinen, kelpaamaton, raajavammainen
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; jw2019; Europarl8 Yhteiskunnassa tulisi olla enemmän tukea raajavammaisille. Society should provide more support for limb-disabled individuals. Yhteiskunta tarvitsee parempaa tukiverkostoa raajavammaisille henkilöille. Society needs a better support network for disabled individuals. Hän on taiteilija ja raajavammainen. He is an artist and disabled. Raajavammainen mies istui pyörätuolissa. The disabled man sat in a wheelchair. Raajavammainen henkilö osallistui maratoniin. The disabled person participated in the marathon. Työpaikalla on monia raajavammaisia työntekijöitä. There are many physically challenged employees at the workplace. Raajavammainen nuori nainen opiskelee yliopistossa. The disabled young woman is studying at the university. Vuonna 2018 annettiin uusi laki, joka parantaa raajavammaisten oikeuksia. In 2018, a new law was passed that improves the rights of physically disabled individuals. Täysipainoista elämää raajavammaisena. Quality Living, Without a Limb. Mukaan luetaan siis myös raajavammaiset, pienikokoiset ihmiset, raskaana olevat naiset jne. Therefore, it also includes people who merely have limb impairments, are of small stature, pregnant women etc. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

raajavammainen

raajavammaiset

Par

-ta

raajavammaista

raajavammaisia

Gen

-n

raajavammaisen

raajavammaisien / raajavammaisten

Ill

mihin

raajavammaiseen

raajavammaisiin

Ine

-ssa

raajavammaisessa

raajavammaisissa

Ela

-sta

raajavammaisesta

raajavammaisista

All

-lle

raajavammaiselle

raajavammaisille

Ade

-lla

raajavammaisella

raajavammaisilla

Abl

-lta

raajavammaiselta

raajavammaisilta

Tra

-ksi

raajavammaiseksi

raajavammaisiksi

Ess

-na

raajavammaisena / raajavammaisna

raajavammaisina

Abe

-tta

raajavammaisetta

raajavammaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

raajavammainen

raajavammaiset

Par

-ta

raajavammaista

raajavammaisia

Gen

-n

raajavammaisen

raajavammaisien / raajavammaisten

Ill

mihin

raajavammaiseen

raajavammaisiin

Ine

-ssa

raajavammaisessa

raajavammaisissa

Ela

-sta

raajavammaisesta

raajavammaisista

All

-lle

raajavammaiselle

raajavammaisille

Ade

-lla

raajavammaisella

raajavammaisilla

Abl

-lta

raajavammaiselta

raajavammaisilta

Tra

-ksi

raajavammaiseksi

raajavammaisiksi

Ess

-na

raajavammaisena / raajavammaisna

raajavammaisina

Abe

-tta

raajavammaisetta

raajavammaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

raajavammaisempi

raajavammaisemmat

Par

-ta

raajavammaisempaa

raajavammaisempia

Gen

-n

raajavammaisemman

raajavammaisempien

Ill

mihin

raajavammaisempiin

raajavammaisempiin

Ine

-ssa

raajavammaisemmassa

raajavammaisemmissa

Ela

-sta

raajavammaisemmasta

raajavammaisemmista

All

-lle

raajavammaisemmalle

raajavammaisemmille

Ade

-lla

raajavammaisemmalla

raajavammaisemmilla

Abl

-lta

raajavammaisemmalta

raajavammaisemmilta

Tra

-ksi

raajavammaisemmaksi

raajavammaisemmiksi

Ess

-na

raajavammaisempana

raajavammaisempina

Abe

-tta

raajavammaisemmatta

raajavammaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

raajavammaisempi

raajavammaisemmat

Par

-ta

raajavammaisempaa

raajavammaisempia

Gen

-n

raajavammaisemman

raajavammaisempien

Ill

mihin

raajavammaisempiin

raajavammaisempiin

Ine

-ssa

raajavammaisemmassa

raajavammaisemmissa

Ela

-sta

raajavammaisemmasta

raajavammaisemmista

All

-lle

raajavammaisemmalle

raajavammaisemmille

Ade

-lla

raajavammaisemmalla

raajavammaisemmilla

Abl

-lta

raajavammaisemmalta

raajavammaisemmilta

Tra

-ksi

raajavammaisemmaksi

raajavammaisemmiksi

Ess

-na

raajavammaisempana

raajavammaisempina

Abe

-tta

raajavammaisemmatta

raajavammaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

raajavammaisin

raajavammaisimmat

Par

-ta

raajavammaisinta

raajavammaisimpia

Gen

-n

raajavammaisimman

raajavammaisinten / raajavammaisimpien

Ill

mihin

raajavammaisimpaan

raajavammaisimpiin

Ine

-ssa

raajavammaisimmassa

raajavammaisimmissa

Ela

-sta

raajavammaisimmasta

raajavammaisimmista

All

-lle

raajavammaisimmalle

raajavammaisimmille

Ade

-lla

raajavammaisimmalla

raajavammaisimmilla

Abl

-lta

raajavammaisimmalta

raajavammaisimmilta

Tra

-ksi

raajavammaisimmaksi

raajavammaisimmiksi

Ess

-na

raajavammaisimpana

raajavammaisimpina

Abe

-tta

raajavammaisimmatta

raajavammaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

raajavammaisin

raajavammaisimmat

Par

-ta

raajavammaisinta

raajavammaisimpia

Gen

-n

raajavammaisimman

raajavammaisinten / raajavammaisimpien

Ill

mihin

raajavammaisimpaan

raajavammaisimpiin

Ine

-ssa

raajavammaisimmassa

raajavammaisimmissa

Ela

-sta

raajavammaisimmasta

raajavammaisimmista

All

-lle

raajavammaisimmalle

raajavammaisimmille

Ade

-lla

raajavammaisimmalla

raajavammaisimmilla

Abl

-lta

raajavammaisimmalta

raajavammaisimmilta

Tra

-ksi

raajavammaisimmaksi

raajavammaisimmiksi

Ess

-na

raajavammaisimpana

raajavammaisimpina

Abe

-tta

raajavammaisimmatta

raajavammaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raaja

raajat

Par

-ta

raajaa

raajoja

Gen

-n

raajan

raajojen

Ill

mihin

raajaan

raajoihin

Ine

-ssa

raajassa

raajoissa

Ela

-sta

raajasta

raajoista

All

-lle

raajalle

raajoille

Ade

-lla

raajalla

raajoilla

Abl

-lta

raajalta

raajoilta

Tra

-ksi

raajaksi

raajoiksi

Ess

-na

raajana

raajoina

Abe

-tta

raajatta

raajoitta

Com

-ne

-

raajoine

Ins

-in

-

raajoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raaja

raajat

Par

-ta

raajaa

raajoja

Gen

-n

raajan

raajojen

Ill

mihin

raajaan

raajoihin

Ine

-ssa

raajassa

raajoissa

Ela

-sta

raajasta

raajoista

All

-lle

raajalle

raajoille

Ade

-lla

raajalla

raajoilla

Abl

-lta

raajalta

raajoilta

Tra

-ksi

raajaksi

raajoiksi

Ess

-na

raajana

raajoina

Abe

-tta

raajatta

raajoitta

Com

-ne

-

raajoine

Ins

-in

-

raajoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

limb raaja, haara, jäsen, uloke, iso oksa
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; jw2019; OpenSubtitles2018.v3; EMEA0.3; Europarl; EuroParl2021 Raaja oli murtunut onnettomuudessa. The limb was broken in the accident. Eläinten (taka) raaja. The lower part of the leg, between the knee and the ankle. Ihan kuin raaja puuttuisi. It feels like I lost a limb. Kyseinen raaja on pidettävä levossa. Care should be taken to keep the affected limb at rest. Raaja voi olla jatkuvasti turvonnut, punoittava ja kipeä. Limb may be constantly swollen, red, and painful. Aivot yhä luulevat, että raaja on tallella. The missing limb is so important, the brain acts like the limb's still there. Raaja kuuluu jollekin, joka saattaa elää yhä. This limb belongs to someone who may still be alive. Raaja on osuman jälkeen hyödytyn ennen loitsua. Limb takes a hit, it's useless until healing's been cast. Lepakon raajat mukanaan. With spider legs and pretty bows. Raajoissa ei saa olla murtumia. The extremities do not have any fractures. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) limb Show more arrow right alaraajaraajarikkoraajatonyläraaja Show more arrow right From Proto-Finnic rakja, borrowed from either a Germanic or a Baltic language. Show more arrow right

Wikipedia

Limb A limb is a part of the body of a living creature, which extends from its trunk. Examples are the branches of a tree, and the legs of a man. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raajani

raajani

raajasi

raajasi

raajansa

raajansa

Par

-ta

raajaani

raajojani

raajaasi

raajojasi

raajaansa / raajaaan

raajojansa / raajojaan

Gen

-n

raajani

raajojeni

raajasi

raajojesi

raajansa

raajojensa

Ill

mihin

raajaani

raajoihini

raajaasi

raajoihisi

raajaansa

raajoihinsa

Ine

-ssa

raajassani

raajoissani

raajassasi

raajoissasi

raajassansa / raajassaan

raajoissansa / raajoissaan

Ela

-sta

raajastani

raajoistani

raajastasi

raajoistasi

raajastansa / raajastaan

raajoistansa / raajoistaan

All

-lle

raajalleni

raajoilleni

raajallesi

raajoillesi

raajallensa / raajalleen

raajoillensa / raajoillean

Ade

-lla

raajallani

raajoillani

raajallasi

raajoillasi

raajallansa / raajallaan

raajoillansa / raajoillaan

Abl

-lta

raajaltani

raajoiltani

raajaltasi

raajoiltasi

raajaltansa / raajaltaan

raajoiltansa / raajoiltaan

Tra

-ksi

raajakseni

raajoikseni

raajaksesi

raajoiksesi

raajaksensa / raajakseen

raajoiksensa / raajoikseen

Ess

-na

raajanani

raajoinani

raajanasi

raajoinasi

raajanansa / raajanaan

raajoinansa / raajoinaan

Abe

-tta

raajattani

raajoittani

raajattasi

raajoittasi

raajattansa / raajattaan

raajoittansa / raajoittaan

Com

-ne

-

raajoineni

-

raajoinesi

-

raajoinensa / raajoineen

Singular

Plural

Nom

-

raajani

raajasi

raajansa

raajani

raajasi

raajansa

Par

-ta

raajaani

raajaasi

raajaansa / raajaaan

raajojani

raajojasi

raajojansa / raajojaan

Gen

-n

raajani

raajasi

raajansa

raajojeni

raajojesi

raajojensa

Ill

mihin

raajaani

raajaasi

raajaansa

raajoihini

raajoihisi

raajoihinsa

Ine

-ssa

raajassani

raajassasi

raajassansa / raajassaan

raajoissani

raajoissasi

raajoissansa / raajoissaan

Ela

-sta

raajastani

raajastasi

raajastansa / raajastaan

raajoistani

raajoistasi

raajoistansa / raajoistaan

All

-lle

raajalleni

raajallesi

raajallensa / raajalleen

raajoilleni

raajoillesi

raajoillensa / raajoillean

Ade

-lla

raajallani

raajallasi

raajallansa / raajallaan

raajoillani

raajoillasi

raajoillansa / raajoillaan

Abl

-lta

raajaltani

raajaltasi

raajaltansa / raajaltaan

raajoiltani

raajoiltasi

raajoiltansa / raajoiltaan

Tra

-ksi

raajakseni

raajaksesi

raajaksensa / raajakseen

raajoikseni

raajoiksesi

raajoiksensa / raajoikseen

Ess

-na

raajanani

raajanasi

raajanansa / raajanaan

raajoinani

raajoinasi

raajoinansa / raajoinaan

Abe

-tta

raajattani

raajattasi

raajattansa / raajattaan

raajoittani

raajoittasi

raajoittansa / raajoittaan

Com

-ne

-

-

-

raajoineni

raajoinesi

raajoinensa / raajoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raajamme

raajamme

raajanne

raajanne

raajansa

raajansa

Par

-ta

raajaamme

raajojamme

raajaanne

raajojanne

raajaansa / raajaaan

raajojansa / raajojaan

Gen

-n

raajamme

raajojemme

raajanne

raajojenne

raajansa

raajojensa

Ill

mihin

raajaamme

raajoihimme

raajaanne

raajoihinne

raajaansa

raajoihinsa

Ine

-ssa

raajassamme

raajoissamme

raajassanne

raajoissanne

raajassansa / raajassaan

raajoissansa / raajoissaan

Ela

-sta

raajastamme

raajoistamme

raajastanne

raajoistanne

raajastansa / raajastaan

raajoistansa / raajoistaan

All

-lle

raajallemme

raajoillemme

raajallenne

raajoillenne

raajallensa / raajalleen

raajoillensa / raajoillean

Ade

-lla

raajallamme

raajoillamme

raajallanne

raajoillanne

raajallansa / raajallaan

raajoillansa / raajoillaan

Abl

-lta

raajaltamme

raajoiltamme

raajaltanne

raajoiltanne

raajaltansa / raajaltaan

raajoiltansa / raajoiltaan

Tra

-ksi

raajaksemme

raajoiksemme

raajaksenne

raajoiksenne

raajaksensa / raajakseen

raajoiksensa / raajoikseen

Ess

-na

raajanamme

raajoinamme

raajananne

raajoinanne

raajanansa / raajanaan

raajoinansa / raajoinaan

Abe

-tta

raajattamme

raajoittamme

raajattanne

raajoittanne

raajattansa / raajattaan

raajoittansa / raajoittaan

Com

-ne

-

raajoinemme

-

raajoinenne

-

raajoinensa / raajoineen

Singular

Plural

Nom

-

raajamme

raajanne

raajansa

raajamme

raajanne

raajansa

Par

-ta

raajaamme

raajaanne

raajaansa / raajaaan

raajojamme

raajojanne

raajojansa / raajojaan

Gen

-n

raajamme

raajanne

raajansa

raajojemme

raajojenne

raajojensa

Ill

mihin

raajaamme

raajaanne

raajaansa

raajoihimme

raajoihinne

raajoihinsa

Ine

-ssa

raajassamme

raajassanne

raajassansa / raajassaan

raajoissamme

raajoissanne

raajoissansa / raajoissaan

Ela

-sta

raajastamme

raajastanne

raajastansa / raajastaan

raajoistamme

raajoistanne

raajoistansa / raajoistaan

All

-lle

raajallemme

raajallenne

raajallensa / raajalleen

raajoillemme

raajoillenne

raajoillensa / raajoillean

Ade

-lla

raajallamme

raajallanne

raajallansa / raajallaan

raajoillamme

raajoillanne

raajoillansa / raajoillaan

Abl

-lta

raajaltamme

raajaltanne

raajaltansa / raajaltaan

raajoiltamme

raajoiltanne

raajoiltansa / raajoiltaan

Tra

-ksi

raajaksemme

raajaksenne

raajaksensa / raajakseen

raajoiksemme

raajoiksenne

raajoiksensa / raajoikseen

Ess

-na

raajanamme

raajananne

raajanansa / raajanaan

raajoinamme

raajoinanne

raajoinansa / raajoinaan

Abe

-tta

raajattamme

raajattanne

raajattansa / raajattaan

raajoittamme

raajoittanne

raajoittansa / raajoittaan

Com

-ne

-

-

-

raajoinemme

raajoinenne

raajoinensa / raajoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vamma

vammat

Par

-ta

vammaa

vammoja

Gen

-n

vamman

vammojen

Ill

mihin

vammaan

vammoihin

Ine

-ssa

vammassa

vammoissa

Ela

-sta

vammasta

vammoista

All

-lle

vammalle

vammoille

Ade

-lla

vammalla

vammoilla

Abl

-lta

vammalta

vammoilta

Tra

-ksi

vammaksi

vammoiksi

Ess

-na

vammana

vammoina

Abe

-tta

vammatta

vammoitta

Com

-ne

-

vammoine

Ins

-in

-

vammoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vamma

vammat

Par

-ta

vammaa

vammoja

Gen

-n

vamman

vammojen

Ill

mihin

vammaan

vammoihin

Ine

-ssa

vammassa

vammoissa

Ela

-sta

vammasta

vammoista

All

-lle

vammalle

vammoille

Ade

-lla

vammalla

vammoilla

Abl

-lta

vammalta

vammoilta

Tra

-ksi

vammaksi

vammoiksi

Ess

-na

vammana

vammoina

Abe

-tta

vammatta

vammoitta

Com

-ne

-

vammoine

Ins

-in

-

vammoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

injury vahinko, vamma, vaurio, loukkaus
disability vammaisuus, vamma, työkyvyttömyys, invaliditeetti, kykenemättömyys, pätemättömyys
trauma trauma, vamma, järkytys
handicap haitta, tasoitus, vamma, este, vajavuus
lesion vamma, vioittuma
hurt vamma, haitta, loukkaus
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence ID 123456; WikiMatrix Parallel Corpus, sentence ID 147258; Europarl Ja vammanne. And your injuries.. Tämä on se vamma. This is the injury. Vamma ei ole tuore. This wasn't a new injury. Katson muut vammasi. Now I'm going to assess your other injuries, okay? Vamma estää häntä liikkumasta normaalisti. The disability prevents him from moving normally. Onko vammoja? Right down inside and struggled to survive. Useita vammoja. Injuries, plural. Vammojen takia. Graham's had injuries. Vamma ei määrittele hänen kykyjään ja taitojaan. The impairment does not define his abilities and skills. Vamma haittasi hänen liikkumistaan. The disability hindered his movement. Show more arrow right

Wiktionary

handicap (physical or mental disadvantage) injury Show more arrow right vammainen vammauttaa vammautua Show more arrow right Borrowed from Proto-Norse [Term?], from Proto-Germanic wammaz. Show more arrow right

Wikipedia

vammaisuutta
fyysistä traumaa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vammani

vammani

vammasi

vammasi

vammansa

vammansa

Par

-ta

vammaani

vammojani

vammaasi

vammojasi

vammaansa / vammaaan

vammojansa / vammojaan

Gen

-n

vammani

vammojeni

vammasi

vammojesi

vammansa

vammojensa

Ill

mihin

vammaani

vammoihini

vammaasi

vammoihisi

vammaansa

vammoihinsa

Ine

-ssa

vammassani

vammoissani

vammassasi

vammoissasi

vammassansa / vammassaan

vammoissansa / vammoissaan

Ela

-sta

vammastani

vammoistani

vammastasi

vammoistasi

vammastansa / vammastaan

vammoistansa / vammoistaan

All

-lle

vammalleni

vammoilleni

vammallesi

vammoillesi

vammallensa / vammalleen

vammoillensa / vammoillean

Ade

-lla

vammallani

vammoillani

vammallasi

vammoillasi

vammallansa / vammallaan

vammoillansa / vammoillaan

Abl

-lta

vammaltani

vammoiltani

vammaltasi

vammoiltasi

vammaltansa / vammaltaan

vammoiltansa / vammoiltaan

Tra

-ksi

vammakseni

vammoikseni

vammaksesi

vammoiksesi

vammaksensa / vammakseen

vammoiksensa / vammoikseen

Ess

-na

vammanani

vammoinani

vammanasi

vammoinasi

vammanansa / vammanaan

vammoinansa / vammoinaan

Abe

-tta

vammattani

vammoittani

vammattasi

vammoittasi

vammattansa / vammattaan

vammoittansa / vammoittaan

Com

-ne

-

vammoineni

-

vammoinesi

-

vammoinensa / vammoineen

Singular

Plural

Nom

-

vammani

vammasi

vammansa

vammani

vammasi

vammansa

Par

-ta

vammaani

vammaasi

vammaansa / vammaaan

vammojani

vammojasi

vammojansa / vammojaan

Gen

-n

vammani

vammasi

vammansa

vammojeni

vammojesi

vammojensa

Ill

mihin

vammaani

vammaasi

vammaansa

vammoihini

vammoihisi

vammoihinsa

Ine

-ssa

vammassani

vammassasi

vammassansa / vammassaan

vammoissani

vammoissasi

vammoissansa / vammoissaan

Ela

-sta

vammastani

vammastasi

vammastansa / vammastaan

vammoistani

vammoistasi

vammoistansa / vammoistaan

All

-lle

vammalleni

vammallesi

vammallensa / vammalleen

vammoilleni

vammoillesi

vammoillensa / vammoillean

Ade

-lla

vammallani

vammallasi

vammallansa / vammallaan

vammoillani

vammoillasi

vammoillansa / vammoillaan

Abl

-lta

vammaltani

vammaltasi

vammaltansa / vammaltaan

vammoiltani

vammoiltasi

vammoiltansa / vammoiltaan

Tra

-ksi

vammakseni

vammaksesi

vammaksensa / vammakseen

vammoikseni

vammoiksesi

vammoiksensa / vammoikseen

Ess

-na

vammanani

vammanasi

vammanansa / vammanaan

vammoinani

vammoinasi

vammoinansa / vammoinaan

Abe

-tta

vammattani

vammattasi

vammattansa / vammattaan

vammoittani

vammoittasi

vammoittansa / vammoittaan

Com

-ne

-

-

-

vammoineni

vammoinesi

vammoinensa / vammoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vammamme

vammamme

vammanne

vammanne

vammansa

vammansa

Par

-ta

vammaamme

vammojamme

vammaanne

vammojanne

vammaansa / vammaaan

vammojansa / vammojaan

Gen

-n

vammamme

vammojemme

vammanne

vammojenne

vammansa

vammojensa

Ill

mihin

vammaamme

vammoihimme

vammaanne

vammoihinne

vammaansa

vammoihinsa

Ine

-ssa

vammassamme

vammoissamme

vammassanne

vammoissanne

vammassansa / vammassaan

vammoissansa / vammoissaan

Ela

-sta

vammastamme

vammoistamme

vammastanne

vammoistanne

vammastansa / vammastaan

vammoistansa / vammoistaan

All

-lle

vammallemme

vammoillemme

vammallenne

vammoillenne

vammallensa / vammalleen

vammoillensa / vammoillean

Ade

-lla

vammallamme

vammoillamme

vammallanne

vammoillanne

vammallansa / vammallaan

vammoillansa / vammoillaan

Abl

-lta

vammaltamme

vammoiltamme

vammaltanne

vammoiltanne

vammaltansa / vammaltaan

vammoiltansa / vammoiltaan

Tra

-ksi

vammaksemme

vammoiksemme

vammaksenne

vammoiksenne

vammaksensa / vammakseen

vammoiksensa / vammoikseen

Ess

-na

vammanamme

vammoinamme

vammananne

vammoinanne

vammanansa / vammanaan

vammoinansa / vammoinaan

Abe

-tta

vammattamme

vammoittamme

vammattanne

vammoittanne

vammattansa / vammattaan

vammoittansa / vammoittaan

Com

-ne

-

vammoinemme

-

vammoinenne

-

vammoinensa / vammoineen

Singular

Plural

Nom

-

vammamme

vammanne

vammansa

vammamme

vammanne

vammansa

Par

-ta

vammaamme

vammaanne

vammaansa / vammaaan

vammojamme

vammojanne

vammojansa / vammojaan

Gen

-n

vammamme

vammanne

vammansa

vammojemme

vammojenne

vammojensa

Ill

mihin

vammaamme

vammaanne

vammaansa

vammoihimme

vammoihinne

vammoihinsa

Ine

-ssa

vammassamme

vammassanne

vammassansa / vammassaan

vammoissamme

vammoissanne

vammoissansa / vammoissaan

Ela

-sta

vammastamme

vammastanne

vammastansa / vammastaan

vammoistamme

vammoistanne

vammoistansa / vammoistaan

All

-lle

vammallemme

vammallenne

vammallensa / vammalleen

vammoillemme

vammoillenne

vammoillensa / vammoillean

Ade

-lla

vammallamme

vammallanne

vammallansa / vammallaan

vammoillamme

vammoillanne

vammoillansa / vammoillaan

Abl

-lta

vammaltamme

vammaltanne

vammaltansa / vammaltaan

vammoiltamme

vammoiltanne

vammoiltansa / vammoiltaan

Tra

-ksi

vammaksemme

vammaksenne

vammaksensa / vammakseen

vammoiksemme

vammoiksenne

vammoiksensa / vammoikseen

Ess

-na

vammanamme

vammananne

vammanansa / vammanaan

vammoinamme

vammoinanne

vammoinansa / vammoinaan

Abe

-tta

vammattamme

vammattanne

vammattansa / vammattaan

vammoittamme

vammoittanne

vammoittansa / vammoittaan

Com

-ne

-

-

-

vammoinemme

vammoinenne

vammoinensa / vammoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - Finnish-English, sentence 15043; Europarl; Opus 2; OpenSubtitles2018.v3; Opus, Tatoeba, sentence #3457284; Tatoeba - Finnish-English, sentence 123456; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 789012 Isä oli aina töissä. Father was always at work. Isä tuli kotiin töistä. Father came home from work. Isäsi on hyvä kokki. Your father is a good cook. Isillänsä on auto. His father has a car. Missä isäni on? Where's my dad? Isiini on paras isä maailmassa. My dad is the best father in the world. Puhuin eilen isääni. I spoke to my father yesterday. Isiä ei näy missään. Dads are nowhere to be seen. Äitini ja isä matkustavat paljon. My mother and father travel a lot. Isä opetti minulle autonkorjausta. Dad taught me how to fix cars. Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vammainen

vammaiset

Par

-ta

vammaista

vammaisia

Gen

-n

vammaisen

vammaisien / vammaisten

Ill

mihin

vammaiseen

vammaisiin

Ine

-ssa

vammaisessa

vammaisissa

Ela

-sta

vammaisesta

vammaisista

All

-lle

vammaiselle

vammaisille

Ade

-lla

vammaisella

vammaisilla

Abl

-lta

vammaiselta

vammaisilta

Tra

-ksi

vammaiseksi

vammaisiksi

Ess

-na

vammaisena

vammaisina

Abe

-tta

vammaisetta

vammaisitta

Com

-ne

-

vammaisine

Ins

-in

-

vammaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vammainen

vammaiset

Par

-ta

vammaista

vammaisia

Gen

-n

vammaisen

vammaisien / vammaisten

Ill

mihin

vammaiseen

vammaisiin

Ine

-ssa

vammaisessa

vammaisissa

Ela

-sta

vammaisesta

vammaisista

All

-lle

vammaiselle

vammaisille

Ade

-lla

vammaisella

vammaisilla

Abl

-lta

vammaiselta

vammaisilta

Tra

-ksi

vammaiseksi

vammaisiksi

Ess

-na

vammaisena

vammaisina

Abe

-tta

vammaisetta

vammaisitta

Com

-ne

-

vammaisine

Ins

-in

-

vammaisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

disabled vammainen, työkyvytön, kykenemätön, raajarikkoinen, kelpaamaton, raajavammainen
handicapped vammainen, vammaiset
invalid invalidi, vammainen, sairas, raihnas, raihnas henkilö, pätemätön, mitätön
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles2016; Tatoeba; OPUS - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OPUS, Tatoeba, sentence id: 3779319; OpenSubtitles; JRC-Acquis Tapetaanko vammaisetkin? What about the severely retarded? Vammainen henkilö voi hakea invans-tukea. A disabled person can apply for disability support. Hän on ollut vammainen lapsuudestaan asti. He has been disabled since childhood. Vammaista ei saa syrjiä työpaikalla. The disabled should not be discriminated against in the workplace. Vammainen tarvitsee erityistä tukea koulussa. A disabled person needs special support at school. Vammaiset tarvitsevat erityistä tukea. Disabled people need special support. Vammaisten lasten tarpeet. the needs of disabled children. Emme saa unohtaa vammaisia. We must not forget the disabled. Yrityksellä on velvollisuus palkata vammainen työntekijä. The company has an obligation to hire a disabled employee. Meillä on vammainen lapsi, joka tarvitsee jatkuvaa hoitoa. We have a disabled child who needs constant care. Show more arrow right

Wiktionary

disabled person, handicapped person In plural, the disabled (the disabled people as a group) Fin:Meidän täytyy helpottaa vammaisten kulkua museoomme.Eng:We must improve the access of the disabled into our museum. Show more arrow right vamma +‎ -inen Show more arrow right

Wikipedia

Disability A disability is a societal imposition on people who have impairments, making it more difficult for people to do certain activities or interact with the world around them. Due to cognitive, developmental, intellectual, mental, physical, and/or sensory differences, disabled people are “unnecessarily isolated and excluded from full participation in society.” As a result of impairments, people with disabilities can experience disablement from birth, or may be labeled as disabled during their lifetime. The United Nations Convention on the Rights of Persons with Disabilities defines disability as:. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vammaiseni

vammaiseni

vammaisesi

vammaisesi

vammaisensa

vammaisensa

Par

-ta

vammaistani

vammaisiani

vammaistasi

vammaisiasi

vammaistansa / vammaistaan

vammaisiansa / vammaisiaan

Gen

-n

vammaiseni

vammaisieni / vammaisteni

vammaisesi

vammaisiesi / vammaistesi

vammaisensa

vammaisiensa / vammaistensa

Ill

mihin

vammaiseeni

vammaisiini

vammaiseesi

vammaisiisi

vammaiseensa

vammaisiinsa

Ine

-ssa

vammaisessani

vammaisissani

vammaisessasi

vammaisissasi

vammaisessansa / vammaisessaan

vammaisissansa / vammaisissaan

Ela

-sta

vammaisestani

vammaisistani

vammaisestasi

vammaisistasi

vammaisestansa / vammaisestaan

vammaisistansa / vammaisistaan

All

-lle

vammaiselleni

vammaisilleni

vammaisellesi

vammaisillesi

vammaisellensa / vammaiselleen

vammaisillensa / vammaisillean

Ade

-lla

vammaisellani

vammaisillani

vammaisellasi

vammaisillasi

vammaisellansa / vammaisellaan

vammaisillansa / vammaisillaan

Abl

-lta

vammaiseltani

vammaisiltani

vammaiseltasi

vammaisiltasi

vammaiseltansa / vammaiseltaan

vammaisiltansa / vammaisiltaan

Tra

-ksi

vammaisekseni

vammaisikseni

vammaiseksesi

vammaisiksesi

vammaiseksensa / vammaisekseen

vammaisiksensa / vammaisikseen

Ess

-na

vammaisenani

vammaisinani

vammaisenasi

vammaisinasi

vammaisenansa / vammaisenaan

vammaisinansa / vammaisinaan

Abe

-tta

vammaisettani

vammaisittani

vammaisettasi

vammaisittasi

vammaisettansa / vammaisettaan

vammaisittansa / vammaisittaan

Com

-ne

-

vammaisineni

-

vammaisinesi

-

vammaisinensa / vammaisineen

Singular

Plural

Nom

-

vammaiseni

vammaisesi

vammaisensa

vammaiseni

vammaisesi

vammaisensa

Par

-ta

vammaistani

vammaistasi

vammaistansa / vammaistaan

vammaisiani

vammaisiasi

vammaisiansa / vammaisiaan

Gen

-n

vammaiseni

vammaisesi

vammaisensa

vammaisieni / vammaisteni

vammaisiesi / vammaistesi

vammaisiensa / vammaistensa

Ill

mihin

vammaiseeni

vammaiseesi

vammaiseensa

vammaisiini

vammaisiisi

vammaisiinsa

Ine

-ssa

vammaisessani

vammaisessasi

vammaisessansa / vammaisessaan

vammaisissani

vammaisissasi

vammaisissansa / vammaisissaan

Ela

-sta

vammaisestani

vammaisestasi

vammaisestansa / vammaisestaan

vammaisistani

vammaisistasi

vammaisistansa / vammaisistaan

All

-lle

vammaiselleni

vammaisellesi

vammaisellensa / vammaiselleen

vammaisilleni

vammaisillesi

vammaisillensa / vammaisillean

Ade

-lla

vammaisellani

vammaisellasi

vammaisellansa / vammaisellaan

vammaisillani

vammaisillasi

vammaisillansa / vammaisillaan

Abl

-lta

vammaiseltani

vammaiseltasi

vammaiseltansa / vammaiseltaan

vammaisiltani

vammaisiltasi

vammaisiltansa / vammaisiltaan

Tra

-ksi

vammaisekseni

vammaiseksesi

vammaiseksensa / vammaisekseen

vammaisikseni

vammaisiksesi

vammaisiksensa / vammaisikseen

Ess

-na

vammaisenani

vammaisenasi

vammaisenansa / vammaisenaan

vammaisinani

vammaisinasi

vammaisinansa / vammaisinaan

Abe

-tta

vammaisettani

vammaisettasi

vammaisettansa / vammaisettaan

vammaisittani

vammaisittasi

vammaisittansa / vammaisittaan

Com

-ne

-

-

-

vammaisineni

vammaisinesi

vammaisinensa / vammaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vammaisemme

vammaisemme

vammaisenne

vammaisenne

vammaisensa

vammaisensa

Par

-ta

vammaistamme

vammaisiamme

vammaistanne

vammaisianne

vammaistansa / vammaistaan

vammaisiansa / vammaisiaan

Gen

-n

vammaisemme

vammaisiemme / vammaistemme

vammaisenne

vammaisienne / vammaistenne

vammaisensa

vammaisiensa / vammaistensa

Ill

mihin

vammaiseemme

vammaisiimme

vammaiseenne

vammaisiinne

vammaiseensa

vammaisiinsa

Ine

-ssa

vammaisessamme

vammaisissamme

vammaisessanne

vammaisissanne

vammaisessansa / vammaisessaan

vammaisissansa / vammaisissaan

Ela

-sta

vammaisestamme

vammaisistamme

vammaisestanne

vammaisistanne

vammaisestansa / vammaisestaan

vammaisistansa / vammaisistaan

All

-lle

vammaisellemme

vammaisillemme

vammaisellenne

vammaisillenne

vammaisellensa / vammaiselleen

vammaisillensa / vammaisillean

Ade

-lla

vammaisellamme

vammaisillamme

vammaisellanne

vammaisillanne

vammaisellansa / vammaisellaan

vammaisillansa / vammaisillaan

Abl

-lta

vammaiseltamme

vammaisiltamme

vammaiseltanne

vammaisiltanne

vammaiseltansa / vammaiseltaan

vammaisiltansa / vammaisiltaan

Tra

-ksi

vammaiseksemme

vammaisiksemme

vammaiseksenne

vammaisiksenne

vammaiseksensa / vammaisekseen

vammaisiksensa / vammaisikseen

Ess

-na

vammaisenamme

vammaisinamme

vammaisenanne

vammaisinanne

vammaisenansa / vammaisenaan

vammaisinansa / vammaisinaan

Abe

-tta

vammaisettamme

vammaisittamme

vammaisettanne

vammaisittanne

vammaisettansa / vammaisettaan

vammaisittansa / vammaisittaan

Com

-ne

-

vammaisinemme

-

vammaisinenne

-

vammaisinensa / vammaisineen

Singular

Plural

Nom

-

vammaisemme

vammaisenne

vammaisensa

vammaisemme

vammaisenne

vammaisensa

Par

-ta

vammaistamme

vammaistanne

vammaistansa / vammaistaan

vammaisiamme

vammaisianne

vammaisiansa / vammaisiaan

Gen

-n

vammaisemme

vammaisenne

vammaisensa

vammaisiemme / vammaistemme

vammaisienne / vammaistenne

vammaisiensa / vammaistensa

Ill

mihin

vammaiseemme

vammaiseenne

vammaiseensa

vammaisiimme

vammaisiinne

vammaisiinsa

Ine

-ssa

vammaisessamme

vammaisessanne

vammaisessansa / vammaisessaan

vammaisissamme

vammaisissanne

vammaisissansa / vammaisissaan

Ela

-sta

vammaisestamme

vammaisestanne

vammaisestansa / vammaisestaan

vammaisistamme

vammaisistanne

vammaisistansa / vammaisistaan

All

-lle

vammaisellemme

vammaisellenne

vammaisellensa / vammaiselleen

vammaisillemme

vammaisillenne

vammaisillensa / vammaisillean

Ade

-lla

vammaisellamme

vammaisellanne

vammaisellansa / vammaisellaan

vammaisillamme

vammaisillanne

vammaisillansa / vammaisillaan

Abl

-lta

vammaiseltamme

vammaiseltanne

vammaiseltansa / vammaiseltaan

vammaisiltamme

vammaisiltanne

vammaisiltansa / vammaisiltaan

Tra

-ksi

vammaiseksemme

vammaiseksenne

vammaiseksensa / vammaisekseen

vammaisiksemme

vammaisiksenne

vammaisiksensa / vammaisikseen

Ess

-na

vammaisenamme

vammaisenanne

vammaisenansa / vammaisenaan

vammaisinamme

vammaisinanne

vammaisinansa / vammaisinaan

Abe

-tta

vammaisettamme

vammaisettanne

vammaisettansa / vammaisettaan

vammaisittamme

vammaisittanne

vammaisittansa / vammaisittaan

Com

-ne

-

-

-

vammaisinemme

vammaisinenne

vammaisinensa / vammaisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vammainen

vammaiset

Par

-ta

vammaista

vammaisia

Gen

-n

vammaisen

vammaisien / vammaisten

Ill

mihin

vammaiseen

vammaisiin

Ine

-ssa

vammaisessa

vammaisissa

Ela

-sta

vammaisesta

vammaisista

All

-lle

vammaiselle

vammaisille

Ade

-lla

vammaisella

vammaisilla

Abl

-lta

vammaiselta

vammaisilta

Tra

-ksi

vammaiseksi

vammaisiksi

Ess

-na

vammaisena

vammaisina

Abe

-tta

vammaisetta

vammaisitta

Com

-ne

-

vammaisine

Ins

-in

-

vammaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vammainen

vammaiset

Par

-ta

vammaista

vammaisia

Gen

-n

vammaisen

vammaisien / vammaisten

Ill

mihin

vammaiseen

vammaisiin

Ine

-ssa

vammaisessa

vammaisissa

Ela

-sta

vammaisesta

vammaisista

All

-lle

vammaiselle

vammaisille

Ade

-lla

vammaisella

vammaisilla

Abl

-lta

vammaiselta

vammaisilta

Tra

-ksi

vammaiseksi

vammaisiksi

Ess

-na

vammaisena

vammaisina

Abe

-tta

vammaisetta

vammaisitta

Com

-ne

-

vammaisine

Ins

-in

-

vammaisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

disabled vammaiset
handicapped vammainen, vammaiset
Show more arrow right

Wiktionary

Nominative plural form of vammainen. Show more arrow right

Wikipedia

Disability A disability is a societal imposition on people who have impairments, making it more difficult for people to do certain activities or interact with the world around them. Due to cognitive, developmental, intellectual, mental, physical, and/or sensory differences, disabled people are “unnecessarily isolated and excluded from full participation in society.” As a result of impairments, people with disabilities can experience disablement from birth, or may be labeled as disabled during their lifetime. The United Nations Convention on the Rights of Persons with Disabilities defines disability as:. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vammaiseni

vammaiseni

vammaisesi

vammaisesi

vammaisensa

vammaisensa

Par

-ta

vammaistani

vammaisiani

vammaistasi

vammaisiasi

vammaistansa / vammaistaan

vammaisiansa / vammaisiaan

Gen

-n

vammaiseni

vammaisieni / vammaisteni

vammaisesi

vammaisiesi / vammaistesi

vammaisensa

vammaisiensa / vammaistensa

Ill

mihin

vammaiseeni

vammaisiini

vammaiseesi

vammaisiisi

vammaiseensa

vammaisiinsa

Ine

-ssa

vammaisessani

vammaisissani

vammaisessasi

vammaisissasi

vammaisessansa / vammaisessaan

vammaisissansa / vammaisissaan

Ela

-sta

vammaisestani

vammaisistani

vammaisestasi

vammaisistasi

vammaisestansa / vammaisestaan

vammaisistansa / vammaisistaan

All

-lle

vammaiselleni

vammaisilleni

vammaisellesi

vammaisillesi

vammaisellensa / vammaiselleen

vammaisillensa / vammaisillean

Ade

-lla

vammaisellani

vammaisillani

vammaisellasi

vammaisillasi

vammaisellansa / vammaisellaan

vammaisillansa / vammaisillaan

Abl

-lta

vammaiseltani

vammaisiltani

vammaiseltasi

vammaisiltasi

vammaiseltansa / vammaiseltaan

vammaisiltansa / vammaisiltaan

Tra

-ksi

vammaisekseni

vammaisikseni

vammaiseksesi

vammaisiksesi

vammaiseksensa / vammaisekseen

vammaisiksensa / vammaisikseen

Ess

-na

vammaisenani

vammaisinani

vammaisenasi

vammaisinasi

vammaisenansa / vammaisenaan

vammaisinansa / vammaisinaan

Abe

-tta

vammaisettani

vammaisittani

vammaisettasi

vammaisittasi

vammaisettansa / vammaisettaan

vammaisittansa / vammaisittaan

Com

-ne

-

vammaisineni

-

vammaisinesi

-

vammaisinensa / vammaisineen

Singular

Plural

Nom

-

vammaiseni

vammaisesi

vammaisensa

vammaiseni

vammaisesi

vammaisensa

Par

-ta

vammaistani

vammaistasi

vammaistansa / vammaistaan

vammaisiani

vammaisiasi

vammaisiansa / vammaisiaan

Gen

-n

vammaiseni

vammaisesi

vammaisensa

vammaisieni / vammaisteni

vammaisiesi / vammaistesi

vammaisiensa / vammaistensa

Ill

mihin

vammaiseeni

vammaiseesi

vammaiseensa

vammaisiini

vammaisiisi

vammaisiinsa

Ine

-ssa

vammaisessani

vammaisessasi

vammaisessansa / vammaisessaan

vammaisissani

vammaisissasi

vammaisissansa / vammaisissaan

Ela

-sta

vammaisestani

vammaisestasi

vammaisestansa / vammaisestaan

vammaisistani

vammaisistasi

vammaisistansa / vammaisistaan

All

-lle

vammaiselleni

vammaisellesi

vammaisellensa / vammaiselleen

vammaisilleni

vammaisillesi

vammaisillensa / vammaisillean

Ade

-lla

vammaisellani

vammaisellasi

vammaisellansa / vammaisellaan

vammaisillani

vammaisillasi

vammaisillansa / vammaisillaan

Abl

-lta

vammaiseltani

vammaiseltasi

vammaiseltansa / vammaiseltaan

vammaisiltani

vammaisiltasi

vammaisiltansa / vammaisiltaan

Tra

-ksi

vammaisekseni

vammaiseksesi

vammaiseksensa / vammaisekseen

vammaisikseni

vammaisiksesi

vammaisiksensa / vammaisikseen

Ess

-na

vammaisenani

vammaisenasi

vammaisenansa / vammaisenaan

vammaisinani

vammaisinasi

vammaisinansa / vammaisinaan

Abe

-tta

vammaisettani

vammaisettasi

vammaisettansa / vammaisettaan

vammaisittani

vammaisittasi

vammaisittansa / vammaisittaan

Com

-ne

-

-

-

vammaisineni

vammaisinesi

vammaisinensa / vammaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vammaisemme

vammaisemme

vammaisenne

vammaisenne

vammaisensa

vammaisensa

Par

-ta

vammaistamme

vammaisiamme

vammaistanne

vammaisianne

vammaistansa / vammaistaan

vammaisiansa / vammaisiaan

Gen

-n

vammaisemme

vammaisiemme / vammaistemme

vammaisenne

vammaisienne / vammaistenne

vammaisensa

vammaisiensa / vammaistensa

Ill

mihin

vammaiseemme

vammaisiimme

vammaiseenne

vammaisiinne

vammaiseensa

vammaisiinsa

Ine

-ssa

vammaisessamme

vammaisissamme

vammaisessanne

vammaisissanne

vammaisessansa / vammaisessaan

vammaisissansa / vammaisissaan

Ela

-sta

vammaisestamme

vammaisistamme

vammaisestanne

vammaisistanne

vammaisestansa / vammaisestaan

vammaisistansa / vammaisistaan

All

-lle

vammaisellemme

vammaisillemme

vammaisellenne

vammaisillenne

vammaisellensa / vammaiselleen

vammaisillensa / vammaisillean

Ade

-lla

vammaisellamme

vammaisillamme

vammaisellanne

vammaisillanne

vammaisellansa / vammaisellaan

vammaisillansa / vammaisillaan

Abl

-lta

vammaiseltamme

vammaisiltamme

vammaiseltanne

vammaisiltanne

vammaiseltansa / vammaiseltaan

vammaisiltansa / vammaisiltaan

Tra

-ksi

vammaiseksemme

vammaisiksemme

vammaiseksenne

vammaisiksenne

vammaiseksensa / vammaisekseen

vammaisiksensa / vammaisikseen

Ess

-na

vammaisenamme

vammaisinamme

vammaisenanne

vammaisinanne

vammaisenansa / vammaisenaan

vammaisinansa / vammaisinaan

Abe

-tta

vammaisettamme

vammaisittamme

vammaisettanne

vammaisittanne

vammaisettansa / vammaisettaan

vammaisittansa / vammaisittaan

Com

-ne

-

vammaisinemme

-

vammaisinenne

-

vammaisinensa / vammaisineen

Singular

Plural

Nom

-

vammaisemme

vammaisenne

vammaisensa

vammaisemme

vammaisenne

vammaisensa

Par

-ta

vammaistamme

vammaistanne

vammaistansa / vammaistaan

vammaisiamme

vammaisianne

vammaisiansa / vammaisiaan

Gen

-n

vammaisemme

vammaisenne

vammaisensa

vammaisiemme / vammaistemme

vammaisienne / vammaistenne

vammaisiensa / vammaistensa

Ill

mihin

vammaiseemme

vammaiseenne

vammaiseensa

vammaisiimme

vammaisiinne

vammaisiinsa

Ine

-ssa

vammaisessamme

vammaisessanne

vammaisessansa / vammaisessaan

vammaisissamme

vammaisissanne

vammaisissansa / vammaisissaan

Ela

-sta

vammaisestamme

vammaisestanne

vammaisestansa / vammaisestaan

vammaisistamme

vammaisistanne

vammaisistansa / vammaisistaan

All

-lle

vammaisellemme

vammaisellenne

vammaisellensa / vammaiselleen

vammaisillemme

vammaisillenne

vammaisillensa / vammaisillean

Ade

-lla

vammaisellamme

vammaisellanne

vammaisellansa / vammaisellaan

vammaisillamme

vammaisillanne

vammaisillansa / vammaisillaan

Abl

-lta

vammaiseltamme

vammaiseltanne

vammaiseltansa / vammaiseltaan

vammaisiltamme

vammaisiltanne

vammaisiltansa / vammaisiltaan

Tra

-ksi

vammaiseksemme

vammaiseksenne

vammaiseksensa / vammaisekseen

vammaisiksemme

vammaisiksenne

vammaisiksensa / vammaisikseen

Ess

-na

vammaisenamme

vammaisenanne

vammaisenansa / vammaisenaan

vammaisinamme

vammaisinanne

vammaisinansa / vammaisinaan

Abe

-tta

vammaisettamme

vammaisettanne

vammaisettansa / vammaisettaan

vammaisittamme

vammaisittanne

vammaisittansa / vammaisittaan

Com

-ne

-

-

-

vammaisinemme

vammaisinenne

vammaisinensa / vammaisineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

raajavammainen

raajavammaiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

raajavammaisen

raajavammaisien / raajavammaisten

Ill

mihin

raajavammaiseen

Solve

Ine

-ssa

raajavammaisissa

Solve

Ela

-sta

raajavammaisista

Solve

All

-lle

raajavammaiselle

Solve

Ade

-lla

raajavammaisella

raajavammaisilla

Abl

-lta

raajavammaiselta

raajavammaisilta

Tra

-ksi

raajavammaiseksi

raajavammaisiksi

Ess

-na

raajavammaisena

raajavammaisina

Abe

-tta

raajavammaisetta

raajavammaisitta

Com

-ne

-

raajavammaisine

Ins

-in

-

raajavammaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raajavammainen

raajavammaiset

Par

-ta

Gen

-n

raajavammaisen

raajavammaisien / raajavammaisten

Ill

mihin

raajavammaiseen

Ine

-ssa

raajavammaisissa

Ela

-sta

raajavammaisista

All

-lle

raajavammaiselle

Ade

-lla

raajavammaisella

raajavammaisilla

Abl

-lta

raajavammaiselta

raajavammaisilta

Tra

-ksi

raajavammaiseksi

raajavammaisiksi

Ess

-na

raajavammaisena

raajavammaisina

Abe

-tta

raajavammaisetta

raajavammaisitta

Com

-ne

-

raajavammaisine

Ins

-in

-

raajavammaisin

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

raajavammainen

raajavammaiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

raajavammaisen

raajavammaisien / raajavammaisten

Ill

mihin

raajavammaiseen

Solve

Ine

-ssa

raajavammaisissa

Solve

Ela

-sta

raajavammaisista

Solve

All

-lle

raajavammaiselle

Solve

Ade

-lla

raajavammaisella

raajavammaisilla

Abl

-lta

raajavammaiselta

raajavammaisilta

Tra

-ksi

raajavammaiseksi

raajavammaisiksi

Ess

-na

raajavammaisena / raajavammaisna

raajavammaisina

Abe

-tta

raajavammaisetta

raajavammaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

raajavammainen

raajavammaiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

raajavammaisen

raajavammaisien / raajavammaisten

Ill

mihin

raajavammaiseen

Solve

Ine

-ssa

raajavammaisissa

Solve

Ela

-sta

raajavammaisista

Solve

All

-lle

raajavammaiselle

Solve

Ade

-lla

raajavammaisella

raajavammaisilla

Abl

-lta

raajavammaiselta

raajavammaisilta

Tra

-ksi

raajavammaiseksi

raajavammaisiksi

Ess

-na

raajavammaisena / raajavammaisna

raajavammaisina

Abe

-tta

raajavammaisetta

raajavammaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

raajavammaisempia

Solve

Gen

-n

raajavammaisempien

Solve

Ill

mihin

raajavammaisempiin

Solve

Ine

-ssa

raajavammaisemmassa

raajavammaisemmissa

Ela

-sta

raajavammaisemmasta

raajavammaisemmista

All

-lle

raajavammaisemmalle

raajavammaisemmille

Ade

-lla

raajavammaisemmalla

raajavammaisemmilla

Abl

-lta

raajavammaisemmalta

raajavammaisemmilta

Tra

-ksi

raajavammaisemmaksi

raajavammaisemmiksi

Ess

-na

raajavammaisempana

Solve

Abe

-tta

raajavammaisemmatta

raajavammaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisemmin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

raajavammaisempia

Solve

Gen

-n

raajavammaisempien

Solve

Ill

mihin

raajavammaisempiin

Solve

Ine

-ssa

raajavammaisemmassa

raajavammaisemmissa

Ela

-sta

raajavammaisemmasta

raajavammaisemmista

All

-lle

raajavammaisemmalle

raajavammaisemmille

Ade

-lla

raajavammaisemmalla

raajavammaisemmilla

Abl

-lta

raajavammaisemmalta

raajavammaisemmilta

Tra

-ksi

raajavammaisemmaksi

raajavammaisemmiksi

Ess

-na

raajavammaisempana

Solve

Abe

-tta

raajavammaisemmatta

raajavammaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisemmin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

raajavammaisimpia

Solve

Gen

-n

raajavammaisimman

raajavammaisinten / raajavammaisimpien

Ill

mihin

raajavammaisimpiin

Solve

Ine

-ssa

raajavammaisimmassa

Solve

Ela

-sta

raajavammaisimmasta

raajavammaisimmista

All

-lle

raajavammaisimmalle

raajavammaisimmille

Ade

-lla

raajavammaisimmalla

raajavammaisimmilla

Abl

-lta

raajavammaisimmalta

raajavammaisimmilta

Tra

-ksi

raajavammaisimmaksi

raajavammaisimmiksi

Ess

-na

raajavammaisimpina

Solve

Abe

-tta

raajavammaisimmatta

raajavammaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

raajavammaisimpia

Solve

Gen

-n

raajavammaisimman

raajavammaisinten / raajavammaisimpien

Ill

mihin

raajavammaisimpiin

Solve

Ine

-ssa

raajavammaisimmassa

Solve

Ela

-sta

raajavammaisimmasta

raajavammaisimmista

All

-lle

raajavammaisimmalle

raajavammaisimmille

Ade

-lla

raajavammaisimmalla

raajavammaisimmilla

Abl

-lta

raajavammaisimmalta

raajavammaisimmilta

Tra

-ksi

raajavammaisimmaksi

raajavammaisimmiksi

Ess

-na

raajavammaisimpina

Solve

Abe

-tta

raajavammaisimmatta

raajavammaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

raajavammaisimmin

Singular

Plural

Nom

-

raaja

raajat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

raajan

raajojen

Ill

mihin

raajaan

Solve

Ine

-ssa

raajoissa

Solve

Ela

-sta

raajoista

Solve

All

-lle

raajalle

Solve

Ade

-lla

raajalla

raajoilla

Abl

-lta

raajalta

raajoilta

Tra

-ksi

raajaksi

raajoiksi

Ess

-na

raajana

raajoina

Abe

-tta

raajatta

raajoitta

Com

-ne

-

raajoine

Ins

-in

-

raajoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raaja

raajat

Par

-ta

Gen

-n

raajan

raajojen

Ill

mihin

raajaan

Ine

-ssa

raajoissa

Ela

-sta

raajoista

All

-lle

raajalle

Ade

-lla

raajalla

raajoilla

Abl

-lta

raajalta

raajoilta

Tra

-ksi

raajaksi

raajoiksi

Ess

-na

raajana

raajoina

Abe

-tta

raajatta

raajoitta

Com

-ne

-

raajoine

Ins

-in

-

raajoin

Singular

Plural

Nom

-

vamma

vammat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

vamman

vammojen

Ill

mihin

vammaan

Solve

Ine

-ssa

vammoissa

Solve

Ela

-sta

vammoista

Solve

All

-lle

vammalle

Solve

Ade

-lla

vammalla

vammoilla

Abl

-lta

vammalta

vammoilta

Tra

-ksi

vammaksi

vammoiksi

Ess

-na

vammana

vammoina

Abe

-tta

vammatta

vammoitta

Com

-ne

-

vammoine

Ins

-in

-

vammoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vamma

vammat

Par

-ta

Gen

-n

vamman

vammojen

Ill

mihin

vammaan

Ine

-ssa

vammoissa

Ela

-sta

vammoista

All

-lle

vammalle

Ade

-lla

vammalla

vammoilla

Abl

-lta

vammalta

vammoilta

Tra

-ksi

vammaksi

vammoiksi

Ess

-na

vammana

vammoina

Abe

-tta

vammatta

vammoitta

Com

-ne

-

vammoine

Ins

-in

-

vammoin

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

Solve

Ine

-ssa

iseissä

Solve

Ela

-sta

iseistä

Solve

All

-lle

isille

Solve

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

Ine

-ssa

iseissä

Ela

-sta

iseistä

All

-lle

isille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

Solve

Ine

-ssa

isissä

Solve

Ela

-sta

isistä

Solve

All

-lle

isälle

Solve

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

Ine

-ssa

isissä

Ela

-sta

isistä

All

-lle

isälle

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Singular

Plural

Nom

-

vammainen

vammaiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

vammaisen

vammaisien / vammaisten

Ill

mihin

vammaiseen

Solve

Ine

-ssa

vammaisissa

Solve

Ela

-sta

vammaisista

Solve

All

-lle

vammaiselle

Solve

Ade

-lla

vammaisella

vammaisilla

Abl

-lta

vammaiselta

vammaisilta

Tra

-ksi

vammaiseksi

vammaisiksi

Ess

-na

vammaisena

vammaisina

Abe

-tta

vammaisetta

vammaisitta

Com

-ne

-

vammaisine

Ins

-in

-

vammaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vammainen

vammaiset

Par

-ta

Gen

-n

vammaisen

vammaisien / vammaisten

Ill

mihin

vammaiseen

Ine

-ssa

vammaisissa

Ela

-sta

vammaisista

All

-lle

vammaiselle

Ade

-lla

vammaisella

vammaisilla

Abl

-lta

vammaiselta

vammaisilta

Tra

-ksi

vammaiseksi

vammaisiksi

Ess

-na

vammaisena

vammaisina

Abe

-tta

vammaisetta

vammaisitta

Com

-ne

-

vammaisine

Ins

-in

-

vammaisin

Singular

Plural

Nom

-

vammainen

vammaiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

vammaisen

vammaisien / vammaisten

Ill

mihin

vammaiseen

Solve

Ine

-ssa

vammaisissa

Solve

Ela

-sta

vammaisista

Solve

All

-lle

vammaiselle

Solve

Ade

-lla

vammaisella

vammaisilla

Abl

-lta

vammaiselta

vammaisilta

Tra

-ksi

vammaiseksi

vammaisiksi

Ess

-na

vammaisena

vammaisina

Abe

-tta

vammaisetta

vammaisitta

Com

-ne

-

vammaisine

Ins

-in

-

vammaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vammainen

vammaiset

Par

-ta

Gen

-n

vammaisen

vammaisien / vammaisten

Ill

mihin

vammaiseen

Ine

-ssa

vammaisissa

Ela

-sta

vammaisista

All

-lle

vammaiselle

Ade

-lla

vammaisella

vammaisilla

Abl

-lta

vammaiselta

vammaisilta

Tra

-ksi

vammaiseksi

vammaisiksi

Ess

-na

vammaisena

vammaisina

Abe

-tta

vammaisetta

vammaisitta

Com

-ne

-

vammaisine

Ins

-in

-

vammaisin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept