logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

opintoraha, noun

Word analysis
opintorahan

opintorahan

opintoraha

Noun, Singular Genitive

opinnot

Noun, Singular Nominative

+ raha

Noun, Singular Genitive

opinto

Noun, Singular Nominative

+ raha

Noun, Singular Genitive

oppi

Noun, Singular Genitive

+ tora

Noun, Singular Nominative, Focus clitic with suffix han

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

opintoraha

opintorahat

Par

-ta

opintorahaa

opintorahoja

Gen

-n

opintorahan

opintorahojen

Ill

mihin

opintorahaan

opintorahoihin

Ine

-ssa

opintorahassa

opintorahoissa

Ela

-sta

opintorahasta

opintorahoista

All

-lle

opintorahalle

opintorahoille

Ade

-lla

opintorahalla

opintorahoilla

Abl

-lta

opintorahalta

opintorahoilta

Tra

-ksi

opintorahaksi

opintorahoiksi

Ess

-na

opintorahana

opintorahoina

Abe

-tta

opintorahatta

opintorahoitta

Com

-ne

-

opintorahoine

Ins

-in

-

opintorahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

opintoraha

opintorahat

Par

-ta

opintorahaa

opintorahoja

Gen

-n

opintorahan

opintorahojen

Ill

mihin

opintorahaan

opintorahoihin

Ine

-ssa

opintorahassa

opintorahoissa

Ela

-sta

opintorahasta

opintorahoista

All

-lle

opintorahalle

opintorahoille

Ade

-lla

opintorahalla

opintorahoilla

Abl

-lta

opintorahalta

opintorahoilta

Tra

-ksi

opintorahaksi

opintorahoiksi

Ess

-na

opintorahana

opintorahoina

Abe

-tta

opintorahatta

opintorahoitta

Com

-ne

-

opintorahoine

Ins

-in

-

opintorahoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

student
Study grant
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; not-set; EurLex-2; ParaCrawl Corpus; Tatoeba; Europarl Opintorahoja lapsille. So, we're not invited for steaks? Mikä on ohjelmasta myönnetyn opintorahan suuruus kuukaudessa? What is the monthly study grant for this programme? IBns-Groep jatkoi opintorahan myöntämistä toistuvasti. That grant was periodically renewed by the IB-Groep. Korkeakouluopiskelijoiden opintorahan määrät yhtenäistettiin 1. 8. 2017 toisen asteen opintorahojen tasolle. The level of higher education students'study grant was adjusted to that of secondary education students' study grant on 1 August 2017. Yliopistons-opiskelijat voivat hakea lisätukea opintorahaansa. University students can apply for additional support for their study grant. Minun piti mennä sinne ennen kuin isäni joi opintorahani. I was supposed to attend there before my father drank my tuition and I was apprenticed to a druggist. Opintorahaa voi saada peruskoulun jälkeisiin opintoihin. Study grant can be obtained for post-basic education. Korkeakouluopiskelijoiden opintorahan taso yhtenäistetään toisen asteen opintorahojen tasolle (enintään 250, 28 e kk). The study grants paid to higher education students will be adjusted to the level of the grants provided to students at the secondary level (max. €250.28 per month). Korkeakouluopiskelijoiden opintorahan määrät yhtenäistetään toisen asteen opintorahojen tasolle (enintään 250, 28 e kk). The study grants paid to higher education students will be adjusted to the level of the grants provided to students at the secondary level (max. €250.28 per month). Opintoraha on opiskelijalle myönnettävää taloudellista tukea. Study grant is financial support granted to students. Show more arrow right

Wiktionary

In Finland, a government-financed grant for students, intended for covering the basic living costs. Show more arrow right Finnish government uses "study grant" as English translation for opintoraha. Show more arrow right opinto- +‎ raha Show more arrow right

Wikipedia

Student financial aid (Finland) Student financial aid in Finland consists of government payments (through Kela) that provide economic security to students and enable all students to study. Almost all Finnish students receive financial aid, including foreigners who are permanent residents or EU citizens. It is available in the form of:. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

opintorahani

opintorahani

opintorahasi

opintorahasi

opintorahansa

opintorahansa

Par

-ta

opintorahaani

opintorahojani

opintorahaasi

opintorahojasi

opintorahaansa / opintorahaaan

opintorahojansa / opintorahojaan

Gen

-n

opintorahani

opintorahojeni

opintorahasi

opintorahojesi

opintorahansa

opintorahojensa

Ill

mihin

opintorahaani

opintorahoihini

opintorahaasi

opintorahoihisi

opintorahaansa

opintorahoihinsa

Ine

-ssa

opintorahassani

opintorahoissani

opintorahassasi

opintorahoissasi

opintorahassansa / opintorahassaan

opintorahoissansa / opintorahoissaan

Ela

-sta

opintorahastani

opintorahoistani

opintorahastasi

opintorahoistasi

opintorahastansa / opintorahastaan

opintorahoistansa / opintorahoistaan

All

-lle

opintorahalleni

opintorahoilleni

opintorahallesi

opintorahoillesi

opintorahallensa / opintorahalleen

opintorahoillensa / opintorahoillean

Ade

-lla

opintorahallani

opintorahoillani

opintorahallasi

opintorahoillasi

opintorahallansa / opintorahallaan

opintorahoillansa / opintorahoillaan

Abl

-lta

opintorahaltani

opintorahoiltani

opintorahaltasi

opintorahoiltasi

opintorahaltansa / opintorahaltaan

opintorahoiltansa / opintorahoiltaan

Tra

-ksi

opintorahakseni

opintorahoikseni

opintorahaksesi

opintorahoiksesi

opintorahaksensa / opintorahakseen

opintorahoiksensa / opintorahoikseen

Ess

-na

opintorahanani

opintorahoinani

opintorahanasi

opintorahoinasi

opintorahanansa / opintorahanaan

opintorahoinansa / opintorahoinaan

Abe

-tta

opintorahattani

opintorahoittani

opintorahattasi

opintorahoittasi

opintorahattansa / opintorahattaan

opintorahoittansa / opintorahoittaan

Com

-ne

-

opintorahoineni

-

opintorahoinesi

-

opintorahoinensa / opintorahoineen

Singular

Plural

Nom

-

opintorahani

opintorahasi

opintorahansa

opintorahani

opintorahasi

opintorahansa

Par

-ta

opintorahaani

opintorahaasi

opintorahaansa / opintorahaaan

opintorahojani

opintorahojasi

opintorahojansa / opintorahojaan

Gen

-n

opintorahani

opintorahasi

opintorahansa

opintorahojeni

opintorahojesi

opintorahojensa

Ill

mihin

opintorahaani

opintorahaasi

opintorahaansa

opintorahoihini

opintorahoihisi

opintorahoihinsa

Ine

-ssa

opintorahassani

opintorahassasi

opintorahassansa / opintorahassaan

opintorahoissani

opintorahoissasi

opintorahoissansa / opintorahoissaan

Ela

-sta

opintorahastani

opintorahastasi

opintorahastansa / opintorahastaan

opintorahoistani

opintorahoistasi

opintorahoistansa / opintorahoistaan

All

-lle

opintorahalleni

opintorahallesi

opintorahallensa / opintorahalleen

opintorahoilleni

opintorahoillesi

opintorahoillensa / opintorahoillean

Ade

-lla

opintorahallani

opintorahallasi

opintorahallansa / opintorahallaan

opintorahoillani

opintorahoillasi

opintorahoillansa / opintorahoillaan

Abl

-lta

opintorahaltani

opintorahaltasi

opintorahaltansa / opintorahaltaan

opintorahoiltani

opintorahoiltasi

opintorahoiltansa / opintorahoiltaan

Tra

-ksi

opintorahakseni

opintorahaksesi

opintorahaksensa / opintorahakseen

opintorahoikseni

opintorahoiksesi

opintorahoiksensa / opintorahoikseen

Ess

-na

opintorahanani

opintorahanasi

opintorahanansa / opintorahanaan

opintorahoinani

opintorahoinasi

opintorahoinansa / opintorahoinaan

Abe

-tta

opintorahattani

opintorahattasi

opintorahattansa / opintorahattaan

opintorahoittani

opintorahoittasi

opintorahoittansa / opintorahoittaan

Com

-ne

-

-

-

opintorahoineni

opintorahoinesi

opintorahoinensa / opintorahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

opintorahamme

opintorahamme

opintorahanne

opintorahanne

opintorahansa

opintorahansa

Par

-ta

opintorahaamme

opintorahojamme

opintorahaanne

opintorahojanne

opintorahaansa / opintorahaaan

opintorahojansa / opintorahojaan

Gen

-n

opintorahamme

opintorahojemme

opintorahanne

opintorahojenne

opintorahansa

opintorahojensa

Ill

mihin

opintorahaamme

opintorahoihimme

opintorahaanne

opintorahoihinne

opintorahaansa

opintorahoihinsa

Ine

-ssa

opintorahassamme

opintorahoissamme

opintorahassanne

opintorahoissanne

opintorahassansa / opintorahassaan

opintorahoissansa / opintorahoissaan

Ela

-sta

opintorahastamme

opintorahoistamme

opintorahastanne

opintorahoistanne

opintorahastansa / opintorahastaan

opintorahoistansa / opintorahoistaan

All

-lle

opintorahallemme

opintorahoillemme

opintorahallenne

opintorahoillenne

opintorahallensa / opintorahalleen

opintorahoillensa / opintorahoillean

Ade

-lla

opintorahallamme

opintorahoillamme

opintorahallanne

opintorahoillanne

opintorahallansa / opintorahallaan

opintorahoillansa / opintorahoillaan

Abl

-lta

opintorahaltamme

opintorahoiltamme

opintorahaltanne

opintorahoiltanne

opintorahaltansa / opintorahaltaan

opintorahoiltansa / opintorahoiltaan

Tra

-ksi

opintorahaksemme

opintorahoiksemme

opintorahaksenne

opintorahoiksenne

opintorahaksensa / opintorahakseen

opintorahoiksensa / opintorahoikseen

Ess

-na

opintorahanamme

opintorahoinamme

opintorahananne

opintorahoinanne

opintorahanansa / opintorahanaan

opintorahoinansa / opintorahoinaan

Abe

-tta

opintorahattamme

opintorahoittamme

opintorahattanne

opintorahoittanne

opintorahattansa / opintorahattaan

opintorahoittansa / opintorahoittaan

Com

-ne

-

opintorahoinemme

-

opintorahoinenne

-

opintorahoinensa / opintorahoineen

Singular

Plural

Nom

-

opintorahamme

opintorahanne

opintorahansa

opintorahamme

opintorahanne

opintorahansa

Par

-ta

opintorahaamme

opintorahaanne

opintorahaansa / opintorahaaan

opintorahojamme

opintorahojanne

opintorahojansa / opintorahojaan

Gen

-n

opintorahamme

opintorahanne

opintorahansa

opintorahojemme

opintorahojenne

opintorahojensa

Ill

mihin

opintorahaamme

opintorahaanne

opintorahaansa

opintorahoihimme

opintorahoihinne

opintorahoihinsa

Ine

-ssa

opintorahassamme

opintorahassanne

opintorahassansa / opintorahassaan

opintorahoissamme

opintorahoissanne

opintorahoissansa / opintorahoissaan

Ela

-sta

opintorahastamme

opintorahastanne

opintorahastansa / opintorahastaan

opintorahoistamme

opintorahoistanne

opintorahoistansa / opintorahoistaan

All

-lle

opintorahallemme

opintorahallenne

opintorahallensa / opintorahalleen

opintorahoillemme

opintorahoillenne

opintorahoillensa / opintorahoillean

Ade

-lla

opintorahallamme

opintorahallanne

opintorahallansa / opintorahallaan

opintorahoillamme

opintorahoillanne

opintorahoillansa / opintorahoillaan

Abl

-lta

opintorahaltamme

opintorahaltanne

opintorahaltansa / opintorahaltaan

opintorahoiltamme

opintorahoiltanne

opintorahoiltansa / opintorahoiltaan

Tra

-ksi

opintorahaksemme

opintorahaksenne

opintorahaksensa / opintorahakseen

opintorahoiksemme

opintorahoiksenne

opintorahoiksensa / opintorahoikseen

Ess

-na

opintorahanamme

opintorahananne

opintorahanansa / opintorahanaan

opintorahoinamme

opintorahoinanne

opintorahoinansa / opintorahoinaan

Abe

-tta

opintorahattamme

opintorahattanne

opintorahattansa / opintorahattaan

opintorahoittamme

opintorahoittanne

opintorahoittansa / opintorahoittaan

Com

-ne

-

-

-

opintorahoinemme

opintorahoinenne

opintorahoinensa / opintorahoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

opinnot

Par

-ta

-

opintoja

Gen

-n

-

opintojen

Ill

mihin

-

opintoihin

Ine

-ssa

-

opinnoissa

Ela

-sta

-

opinnoista

All

-lle

-

opinnoille

Ade

-lla

-

opinnoilla

Abl

-lta

-

opinnoilta

Tra

-ksi

-

opinnoiksi

Ess

-na

-

opintoina

Abe

-tta

-

opinnoitta

Com

-ne

-

opintoine

Ins

-in

-

opinnoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

opinnot

Par

-ta

-

opintoja

Gen

-n

-

opintojen

Ill

mihin

-

opintoihin

Ine

-ssa

-

opinnoissa

Ela

-sta

-

opinnoista

All

-lle

-

opinnoille

Ade

-lla

-

opinnoilla

Abl

-lta

-

opinnoilta

Tra

-ksi

-

opinnoiksi

Ess

-na

-

opintoina

Abe

-tta

-

opinnoitta

Com

-ne

-

opintoine

Ins

-in

-

opinnoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

studies opinnot, luvut
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; TildeMODEL; oj4; Tatoeba; opensubtitles2 Opinnot sujuvat hyvin tähän asti. My studies have been going well so far. Lopetatko opinnot? You're dropping out of school? Miten opinnot sujuvat? How are the studies coming along? Suoritin kaikki opinnot erinomaisesti. I completed all the studies excellently. Tutkimukset ja opinnot. Research and studies. Opinnot ovat hyvin vaativia tänä vuonna. The studies are very demanding this year. Laitoin kaikki opinnot valmiiksi ajoissa. I finished all the studies on time. Opinnot sotkevat kuvioita. School's just getting in the way. Kuinka opinnot ovat menneet? How are the lessons going? Eikö teillä ole opinnot kesken? Don' t you all have studying to do? Show more arrow right

Wiktionary

studies (academic field of study concerning a given subject) Fin:Poikaystäväni suorittaa mediaopintoja.Eng:My boyfriend is taking media studies. Show more arrow right This term appears in singular in compound terms; see opinto-. Show more arrow right oppia (“to learn”), oppi (“knowledge, science”) > opi- +‎ -nto Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

opintojani

-

opintojasi

-

opintojansa / opintojaan

Gen

-n

-

opintojeni

-

opintojesi

-

opintojensa

Ill

mihin

-

opintoihini

-

opintoihisi

-

opintoihinsa

Ine

-ssa

-

opinnoissani

-

opinnoissasi

-

opinnoissansa / opinnoissaan

Ela

-sta

-

opinnoistani

-

opinnoistasi

-

opinnoistansa / opinnoistaan

All

-lle

-

opinnoilleni

-

opinnoillesi

-

opinnoillensa / opinnoillean

Ade

-lla

-

opinnoillani

-

opinnoillasi

-

opinnoillansa / opinnoillaan

Abl

-lta

-

opinnoiltani

-

opinnoiltasi

-

opinnoiltansa / opinnoiltaan

Tra

-ksi

-

opinnoikseni

-

opinnoiksesi

-

opinnoiksensa / opinnoikseen

Ess

-na

-

opintoinani

-

opintoinasi

-

opintoinansa / opintoinaan

Abe

-tta

-

opinnoittani

-

opinnoittasi

-

opinnoittansa / opinnoittaan

Com

-ne

-

opintoineni

-

opintoinesi

-

opintoinensa / opintoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

opintojani

opintojasi

opintojansa / opintojaan

Gen

-n

-

-

-

opintojeni

opintojesi

opintojensa

Ill

mihin

-

-

-

opintoihini

opintoihisi

opintoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

opinnoissani

opinnoissasi

opinnoissansa / opinnoissaan

Ela

-sta

-

-

-

opinnoistani

opinnoistasi

opinnoistansa / opinnoistaan

All

-lle

-

-

-

opinnoilleni

opinnoillesi

opinnoillensa / opinnoillean

Ade

-lla

-

-

-

opinnoillani

opinnoillasi

opinnoillansa / opinnoillaan

Abl

-lta

-

-

-

opinnoiltani

opinnoiltasi

opinnoiltansa / opinnoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

opinnoikseni

opinnoiksesi

opinnoiksensa / opinnoikseen

Ess

-na

-

-

-

opintoinani

opintoinasi

opintoinansa / opintoinaan

Abe

-tta

-

-

-

opinnoittani

opinnoittasi

opinnoittansa / opinnoittaan

Com

-ne

-

-

-

opintoineni

opintoinesi

opintoinensa / opintoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

opintojamme

-

opintojanne

-

opintojansa / opintojaan

Gen

-n

-

opintojemme

-

opintojenne

-

opintojensa

Ill

mihin

-

opintoihimme

-

opintoihinne

-

opintoihinsa

Ine

-ssa

-

opinnoissamme

-

opinnoissanne

-

opinnoissansa / opinnoissaan

Ela

-sta

-

opinnoistamme

-

opinnoistanne

-

opinnoistansa / opinnoistaan

All

-lle

-

opinnoillemme

-

opinnoillenne

-

opinnoillensa / opinnoillean

Ade

-lla

-

opinnoillamme

-

opinnoillanne

-

opinnoillansa / opinnoillaan

Abl

-lta

-

opinnoiltamme

-

opinnoiltanne

-

opinnoiltansa / opinnoiltaan

Tra

-ksi

-

opinnoiksemme

-

opinnoiksenne

-

opinnoiksensa / opinnoikseen

Ess

-na

-

opintoinamme

-

opintoinanne

-

opintoinansa / opintoinaan

Abe

-tta

-

opinnoittamme

-

opinnoittanne

-

opinnoittansa / opinnoittaan

Com

-ne

-

opintoinemme

-

opintoinenne

-

opintoinensa / opintoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

opintojamme

opintojanne

opintojansa / opintojaan

Gen

-n

-

-

-

opintojemme

opintojenne

opintojensa

Ill

mihin

-

-

-

opintoihimme

opintoihinne

opintoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

opinnoissamme

opinnoissanne

opinnoissansa / opinnoissaan

Ela

-sta

-

-

-

opinnoistamme

opinnoistanne

opinnoistansa / opinnoistaan

All

-lle

-

-

-

opinnoillemme

opinnoillenne

opinnoillensa / opinnoillean

Ade

-lla

-

-

-

opinnoillamme

opinnoillanne

opinnoillansa / opinnoillaan

Abl

-lta

-

-

-

opinnoiltamme

opinnoiltanne

opinnoiltansa / opinnoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

opinnoiksemme

opinnoiksenne

opinnoiksensa / opinnoikseen

Ess

-na

-

-

-

opintoinamme

opintoinanne

opintoinansa / opintoinaan

Abe

-tta

-

-

-

opinnoittamme

opinnoittanne

opinnoittansa / opinnoittaan

Com

-ne

-

-

-

opintoinemme

opintoinenne

opintoinensa / opintoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raha

rahat

Par

-ta

rahaa

rahoja

Gen

-n

rahan

rahojen

Ill

mihin

rahaan

rahoihin

Ine

-ssa

rahassa

rahoissa

Ela

-sta

rahasta

rahoista

All

-lle

rahalle

rahoille

Ade

-lla

rahalla

rahoilla

Abl

-lta

rahalta

rahoilta

Tra

-ksi

rahaksi

rahoiksi

Ess

-na

rahana

rahoina

Abe

-tta

rahatta

rahoitta

Com

-ne

-

rahoine

Ins

-in

-

rahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raha

rahat

Par

-ta

rahaa

rahoja

Gen

-n

rahan

rahojen

Ill

mihin

rahaan

rahoihin

Ine

-ssa

rahassa

rahoissa

Ela

-sta

rahasta

rahoista

All

-lle

rahalle

rahoille

Ade

-lla

rahalla

rahoilla

Abl

-lta

rahalta

rahoilta

Tra

-ksi

rahaksi

rahoiksi

Ess

-na

rahana

rahoina

Abe

-tta

rahatta

rahoitta

Com

-ne

-

rahoine

Ins

-in

-

rahoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

money rahat, raha, varat
cash rahat, käteinen, kassa, käteisvarat, raha, käteisraha
currency valuutta, raha, käypäisyys, voimassaoloaika, yleinen hyväksyminen, leviäminen
monetary
dough taikina, raha
brass messinki, vaskipuhaltimet, messinkilaatta, torvet, muistotaulu, raha
lucre mammona, voitto, hyöty, raha
necessary raha
piece pala, kappale, osa, työ, palanen, raha
shekels tuohi, raha
financial
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Finnish-English Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus Raha on sun herras. Money ' s your only lord. Hän puhuu paljon rahasta. He talks a lot about money. En ottele rahasta. I don't fight for money. Raha ei ole ongelma. Money's no object. Raha oli asekauppaan. Apparently, the money in the bags was for weapons. Älä rahasta murehdi. Forget about money. Rahan takia! For money! Mitä rahoja? What money? Rahasta on saatavilla tietoa. Information about money is available. Vain rahasta on rangaistavaa. Only money is punishable. Show more arrow right

Wiktionary

money (means of exchange and measure of value) money, cash (hard cash, money as item) käteinenFin:Minulla ei ole rahaa,Eng:I'm out of cash. money (available liquid assets) käteisvaratFin:Minulla on rahat asunnon ostoa varten.Eng:I have the money to buy an apartment. money, wealth varallisuusFin:Hän nai rahaa.Eng:He married money. (colloquial) money, currency valuutta (obsolete) squirrel pelt Show more arrow right Colloquial terms for money: fyffefyrkendaalifyrkkahillohintahynäkahisevamanimassinappulaoravannahkapaalupelimerkkipätäkkärahnasaldotuohivaluutta  Show more arrow right When speaking of money in general, one uses the singular form raha, but when speaking of a certain amount of money as a whole, one uses the plural form rahat. The distinction is often translated into English by the usage of the definite article. Show more arrow right Nouns rahakerahasto Adjectives rahakasrahallinenrahaton Verbs rahastaarahoittaa Adverbs rahallisesti Phrases raha ratkaiseesiirtää rahaa taskusta toiseen Show more arrow right apurahaerorahahenkirahahoitorahahopearahahätärahairtisanomisrahaisyysrahajoulurahajuhlarahajuomarahakantorahakeskuspankkirahakipurahakirsurahakomennusrahakultarahakuparirahakynnysrahakäsirahakäteisrahakäyttörahalahjarahalainarahalomarahalunnasrahamarkkinarahamatkarahametallirahamonopolirahamuistorahamuovirahamäärärahanykyrahaopintorahaoppirahaoppirahatpalkkarahapalvelurahapalvelusrahapaperirahapelirahapestausrahapestirahapiiskarahapikkurahaplooturahaportsarirahapukurahapäivärahapääraharaha-aateliraha-ansioraha-arkkuraha-arparaha-arpajaisetraha-arvoraha-asiaraha-asia-aloiteraha-automaattiraha-avustusrahaerärahahuolirahajärjestelmärahakammiorahakantarahakasvirahakirsturahakokoelmarahakorttirahaksimuuttorahakukkarorahalahjarahalahjoitusrahalainarahalaitosrahaliikerahaliikennerahaliittorahalipasrahaluottorahalähderahalähetysrahalöytörahamaailmarahamalmirahamarkkinatrahametallirahamiesrahaministerirahamuulirahamyllyrahamäärärahamääräinenrahanahnerahanahneusrahanarvorahanarvoinenrahanarvokerroinrahanarvonkerroinrahanhimorahanhimoinenrahanhukkarahankeräysrahankiertorahankäyttörahanlainaajarahanlainausrahanlajittelukonerahanlaskukonerahanlähderahanmenorahanpesurahanpuuterahanreikärahansäästörahantarverahantulorahanuudistusrahanvaihtajarahanvaihtorahanväärennysrahanväärentäjärahapajarahapalkintorahapalkkarahapalkkiorahapanosrahapelirahapelitoimintarahapoliittinenrahapolitiikkarahapuhelinrahapularahapussirahapuurahareformirahareikäraharikasraharuhtinasrahasamporahasummarahasuoritusrahasäiliörahatalletusrahataloudellinenrahatalousrahatiederahatilannerahatoimirahatulorahauudistusrahavaikeusrahavaltarahavaltainenrahavaltaisuusrahavarantorahavaratrahavirtarahayksikköriskiraharuokarahasetelirahastarttirahasuojelurahasuolarahasähkörahasäästörahatalletuspankkirahatalousrahatapporahatasarahataskurahateinirahaulkomaanrahavaaterahavaihtorahavaikenemisrahavaitiolorahavanha rahavanhempainrahavelkarahaverirahaverorahaviikkorahavoitelurahavuokrarahavälirahaäitiysrahaöljyraha Show more arrow right From Proto-Finnic raha, borrowed from Proto-Germanic skrahā (“squirrel skin”) (later Proto-Germanic skrahō). Compare Old Norse skrá. Originally, this meant the fur of squirrel, since that was a payment instrument before bills and coins were introduced. Show more arrow right

Wikipedia

Money Money is any item or verifiable record that is generally accepted as payment for goods and services and repayment of debts, such as taxes, in a particular country or socio-economic context. The main functions of money are distinguished as: a medium of exchange, a unit of account, a store of value and sometimes, a standard of deferred payment. Any item or verifiable record that fulfils these functions can be considered as money. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rahani

rahani

rahasi

rahasi

rahansa

rahansa

Par

-ta

rahaani

rahojani

rahaasi

rahojasi

rahaansa / rahaaan

rahojansa / rahojaan

Gen

-n

rahani

rahojeni

rahasi

rahojesi

rahansa

rahojensa

Ill

mihin

rahaani

rahoihini

rahaasi

rahoihisi

rahaansa

rahoihinsa

Ine

-ssa

rahassani

rahoissani

rahassasi

rahoissasi

rahassansa / rahassaan

rahoissansa / rahoissaan

Ela

-sta

rahastani

rahoistani

rahastasi

rahoistasi

rahastansa / rahastaan

rahoistansa / rahoistaan

All

-lle

rahalleni

rahoilleni

rahallesi

rahoillesi

rahallensa / rahalleen

rahoillensa / rahoillean

Ade

-lla

rahallani

rahoillani

rahallasi

rahoillasi

rahallansa / rahallaan

rahoillansa / rahoillaan

Abl

-lta

rahaltani

rahoiltani

rahaltasi

rahoiltasi

rahaltansa / rahaltaan

rahoiltansa / rahoiltaan

Tra

-ksi

rahakseni

rahoikseni

rahaksesi

rahoiksesi

rahaksensa / rahakseen

rahoiksensa / rahoikseen

Ess

-na

rahanani

rahoinani

rahanasi

rahoinasi

rahanansa / rahanaan

rahoinansa / rahoinaan

Abe

-tta

rahattani

rahoittani

rahattasi

rahoittasi

rahattansa / rahattaan

rahoittansa / rahoittaan

Com

-ne

-

rahoineni

-

rahoinesi

-

rahoinensa / rahoineen

Singular

Plural

Nom

-

rahani

rahasi

rahansa

rahani

rahasi

rahansa

Par

-ta

rahaani

rahaasi

rahaansa / rahaaan

rahojani

rahojasi

rahojansa / rahojaan

Gen

-n

rahani

rahasi

rahansa

rahojeni

rahojesi

rahojensa

Ill

mihin

rahaani

rahaasi

rahaansa

rahoihini

rahoihisi

rahoihinsa

Ine

-ssa

rahassani

rahassasi

rahassansa / rahassaan

rahoissani

rahoissasi

rahoissansa / rahoissaan

Ela

-sta

rahastani

rahastasi

rahastansa / rahastaan

rahoistani

rahoistasi

rahoistansa / rahoistaan

All

-lle

rahalleni

rahallesi

rahallensa / rahalleen

rahoilleni

rahoillesi

rahoillensa / rahoillean

Ade

-lla

rahallani

rahallasi

rahallansa / rahallaan

rahoillani

rahoillasi

rahoillansa / rahoillaan

Abl

-lta

rahaltani

rahaltasi

rahaltansa / rahaltaan

rahoiltani

rahoiltasi

rahoiltansa / rahoiltaan

Tra

-ksi

rahakseni

rahaksesi

rahaksensa / rahakseen

rahoikseni

rahoiksesi

rahoiksensa / rahoikseen

Ess

-na

rahanani

rahanasi

rahanansa / rahanaan

rahoinani

rahoinasi

rahoinansa / rahoinaan

Abe

-tta

rahattani

rahattasi

rahattansa / rahattaan

rahoittani

rahoittasi

rahoittansa / rahoittaan

Com

-ne

-

-

-

rahoineni

rahoinesi

rahoinensa / rahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rahamme

rahamme

rahanne

rahanne

rahansa

rahansa

Par

-ta

rahaamme

rahojamme

rahaanne

rahojanne

rahaansa / rahaaan

rahojansa / rahojaan

Gen

-n

rahamme

rahojemme

rahanne

rahojenne

rahansa

rahojensa

Ill

mihin

rahaamme

rahoihimme

rahaanne

rahoihinne

rahaansa

rahoihinsa

Ine

-ssa

rahassamme

rahoissamme

rahassanne

rahoissanne

rahassansa / rahassaan

rahoissansa / rahoissaan

Ela

-sta

rahastamme

rahoistamme

rahastanne

rahoistanne

rahastansa / rahastaan

rahoistansa / rahoistaan

All

-lle

rahallemme

rahoillemme

rahallenne

rahoillenne

rahallensa / rahalleen

rahoillensa / rahoillean

Ade

-lla

rahallamme

rahoillamme

rahallanne

rahoillanne

rahallansa / rahallaan

rahoillansa / rahoillaan

Abl

-lta

rahaltamme

rahoiltamme

rahaltanne

rahoiltanne

rahaltansa / rahaltaan

rahoiltansa / rahoiltaan

Tra

-ksi

rahaksemme

rahoiksemme

rahaksenne

rahoiksenne

rahaksensa / rahakseen

rahoiksensa / rahoikseen

Ess

-na

rahanamme

rahoinamme

rahananne

rahoinanne

rahanansa / rahanaan

rahoinansa / rahoinaan

Abe

-tta

rahattamme

rahoittamme

rahattanne

rahoittanne

rahattansa / rahattaan

rahoittansa / rahoittaan

Com

-ne

-

rahoinemme

-

rahoinenne

-

rahoinensa / rahoineen

Singular

Plural

Nom

-

rahamme

rahanne

rahansa

rahamme

rahanne

rahansa

Par

-ta

rahaamme

rahaanne

rahaansa / rahaaan

rahojamme

rahojanne

rahojansa / rahojaan

Gen

-n

rahamme

rahanne

rahansa

rahojemme

rahojenne

rahojensa

Ill

mihin

rahaamme

rahaanne

rahaansa

rahoihimme

rahoihinne

rahoihinsa

Ine

-ssa

rahassamme

rahassanne

rahassansa / rahassaan

rahoissamme

rahoissanne

rahoissansa / rahoissaan

Ela

-sta

rahastamme

rahastanne

rahastansa / rahastaan

rahoistamme

rahoistanne

rahoistansa / rahoistaan

All

-lle

rahallemme

rahallenne

rahallensa / rahalleen

rahoillemme

rahoillenne

rahoillensa / rahoillean

Ade

-lla

rahallamme

rahallanne

rahallansa / rahallaan

rahoillamme

rahoillanne

rahoillansa / rahoillaan

Abl

-lta

rahaltamme

rahaltanne

rahaltansa / rahaltaan

rahoiltamme

rahoiltanne

rahoiltansa / rahoiltaan

Tra

-ksi

rahaksemme

rahaksenne

rahaksensa / rahakseen

rahoiksemme

rahoiksenne

rahoiksensa / rahoikseen

Ess

-na

rahanamme

rahananne

rahanansa / rahanaan

rahoinamme

rahoinanne

rahoinansa / rahoinaan

Abe

-tta

rahattamme

rahattanne

rahattansa / rahattaan

rahoittamme

rahoittanne

rahoittansa / rahoittaan

Com

-ne

-

-

-

rahoinemme

rahoinenne

rahoinensa / rahoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

opinto

opinnot

Par

-ta

opintoa

opintoja

Gen

-n

opinnon

opintojen

Ill

mihin

opintoon

opintoihin

Ine

-ssa

opinnossa

opinnoissa

Ela

-sta

opinnosta

opinnoista

All

-lle

opinnolle

opinnoille

Ade

-lla

opinnolla

opinnoilla

Abl

-lta

opinnolta

opinnoilta

Tra

-ksi

opinnoksi

opinnoiksi

Ess

-na

opintona

opintoina

Abe

-tta

opinnotta

opinnoitta

Com

-ne

-

opintoine

Ins

-in

-

opinnoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

opinto

opinnot

Par

-ta

opintoa

opintoja

Gen

-n

opinnon

opintojen

Ill

mihin

opintoon

opintoihin

Ine

-ssa

opinnossa

opinnoissa

Ela

-sta

opinnosta

opinnoista

All

-lle

opinnolle

opinnoille

Ade

-lla

opinnolla

opinnoilla

Abl

-lta

opinnolta

opinnoilta

Tra

-ksi

opinnoksi

opinnoiksi

Ess

-na

opintona

opintoina

Abe

-tta

opinnotta

opinnoitta

Com

-ne

-

opintoine

Ins

-in

-

opinnoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

study tutkimus, opinto, opiskelu, tutkiminen, tutkielma, työhuone
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; oj4; Europarl Parallel Corpus; OPUS OpenSubtitles2018 Olen opintons-ohjaaja. I'm a guidance counselor. Opintonsa keskeyttäneet. Early leavers from education and training. Lopetatko opinnot? You're dropping out of school? Hän hyötyisi opinnoista. I think she'd benefit from study. En puutu opintoihisi. I'm not meddling in your studies. Opinto on antanut minulle paljon uusia näkökulmia. Studies have given me a lot of new perspectives. Opinto on tärkeä osa yliopistons-opiskelijan elämää. Study is an important part of a university student's life. Miten opinnot sujuvat? How are the studies coming along? Ennen valmistumista on vain muutama opinto jäljellä. Before graduation, there are only a few courses left. Tutkimukset ja opinnot. Research and studies. Show more arrow right

Wiktionary

(only in compounds) Nominative singular form of opinnot. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

opintoni

opintoni

opintosi

opintosi

opintonsa

opintonsa

Par

-ta

opintoani

opintojani

opintoasi

opintojasi

opintoansa / opintoaan

opintojansa / opintojaan

Gen

-n

opintoni

opintojeni

opintosi

opintojesi

opintonsa

opintojensa

Ill

mihin

opintooni

opintoihini

opintoosi

opintoihisi

opintoonsa

opintoihinsa

Ine

-ssa

opinnossani

opinnoissani

opinnossasi

opinnoissasi

opinnossansa / opinnossaan

opinnoissansa / opinnoissaan

Ela

-sta

opinnostani

opinnoistani

opinnostasi

opinnoistasi

opinnostansa / opinnostaan

opinnoistansa / opinnoistaan

All

-lle

opinnolleni

opinnoilleni

opinnollesi

opinnoillesi

opinnollensa / opinnolleen

opinnoillensa / opinnoillean

Ade

-lla

opinnollani

opinnoillani

opinnollasi

opinnoillasi

opinnollansa / opinnollaan

opinnoillansa / opinnoillaan

Abl

-lta

opinnoltani

opinnoiltani

opinnoltasi

opinnoiltasi

opinnoltansa / opinnoltaan

opinnoiltansa / opinnoiltaan

Tra

-ksi

opinnokseni

opinnoikseni

opinnoksesi

opinnoiksesi

opinnoksensa / opinnokseen

opinnoiksensa / opinnoikseen

Ess

-na

opintonani

opintoinani

opintonasi

opintoinasi

opintonansa / opintonaan

opintoinansa / opintoinaan

Abe

-tta

opinnottani

opinnoittani

opinnottasi

opinnoittasi

opinnottansa / opinnottaan

opinnoittansa / opinnoittaan

Com

-ne

-

opintoineni

-

opintoinesi

-

opintoinensa / opintoineen

Singular

Plural

Nom

-

opintoni

opintosi

opintonsa

opintoni

opintosi

opintonsa

Par

-ta

opintoani

opintoasi

opintoansa / opintoaan

opintojani

opintojasi

opintojansa / opintojaan

Gen

-n

opintoni

opintosi

opintonsa

opintojeni

opintojesi

opintojensa

Ill

mihin

opintooni

opintoosi

opintoonsa

opintoihini

opintoihisi

opintoihinsa

Ine

-ssa

opinnossani

opinnossasi

opinnossansa / opinnossaan

opinnoissani

opinnoissasi

opinnoissansa / opinnoissaan

Ela

-sta

opinnostani

opinnostasi

opinnostansa / opinnostaan

opinnoistani

opinnoistasi

opinnoistansa / opinnoistaan

All

-lle

opinnolleni

opinnollesi

opinnollensa / opinnolleen

opinnoilleni

opinnoillesi

opinnoillensa / opinnoillean

Ade

-lla

opinnollani

opinnollasi

opinnollansa / opinnollaan

opinnoillani

opinnoillasi

opinnoillansa / opinnoillaan

Abl

-lta

opinnoltani

opinnoltasi

opinnoltansa / opinnoltaan

opinnoiltani

opinnoiltasi

opinnoiltansa / opinnoiltaan

Tra

-ksi

opinnokseni

opinnoksesi

opinnoksensa / opinnokseen

opinnoikseni

opinnoiksesi

opinnoiksensa / opinnoikseen

Ess

-na

opintonani

opintonasi

opintonansa / opintonaan

opintoinani

opintoinasi

opintoinansa / opintoinaan

Abe

-tta

opinnottani

opinnottasi

opinnottansa / opinnottaan

opinnoittani

opinnoittasi

opinnoittansa / opinnoittaan

Com

-ne

-

-

-

opintoineni

opintoinesi

opintoinensa / opintoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

opintomme

opintomme

opintonne

opintonne

opintonsa

opintonsa

Par

-ta

opintoamme

opintojamme

opintoanne

opintojanne

opintoansa / opintoaan

opintojansa / opintojaan

Gen

-n

opintomme

opintojemme

opintonne

opintojenne

opintonsa

opintojensa

Ill

mihin

opintoomme

opintoihimme

opintoonne

opintoihinne

opintoonsa

opintoihinsa

Ine

-ssa

opinnossamme

opinnoissamme

opinnossanne

opinnoissanne

opinnossansa / opinnossaan

opinnoissansa / opinnoissaan

Ela

-sta

opinnostamme

opinnoistamme

opinnostanne

opinnoistanne

opinnostansa / opinnostaan

opinnoistansa / opinnoistaan

All

-lle

opinnollemme

opinnoillemme

opinnollenne

opinnoillenne

opinnollensa / opinnolleen

opinnoillensa / opinnoillean

Ade

-lla

opinnollamme

opinnoillamme

opinnollanne

opinnoillanne

opinnollansa / opinnollaan

opinnoillansa / opinnoillaan

Abl

-lta

opinnoltamme

opinnoiltamme

opinnoltanne

opinnoiltanne

opinnoltansa / opinnoltaan

opinnoiltansa / opinnoiltaan

Tra

-ksi

opinnoksemme

opinnoiksemme

opinnoksenne

opinnoiksenne

opinnoksensa / opinnokseen

opinnoiksensa / opinnoikseen

Ess

-na

opintonamme

opintoinamme

opintonanne

opintoinanne

opintonansa / opintonaan

opintoinansa / opintoinaan

Abe

-tta

opinnottamme

opinnoittamme

opinnottanne

opinnoittanne

opinnottansa / opinnottaan

opinnoittansa / opinnoittaan

Com

-ne

-

opintoinemme

-

opintoinenne

-

opintoinensa / opintoineen

Singular

Plural

Nom

-

opintomme

opintonne

opintonsa

opintomme

opintonne

opintonsa

Par

-ta

opintoamme

opintoanne

opintoansa / opintoaan

opintojamme

opintojanne

opintojansa / opintojaan

Gen

-n

opintomme

opintonne

opintonsa

opintojemme

opintojenne

opintojensa

Ill

mihin

opintoomme

opintoonne

opintoonsa

opintoihimme

opintoihinne

opintoihinsa

Ine

-ssa

opinnossamme

opinnossanne

opinnossansa / opinnossaan

opinnoissamme

opinnoissanne

opinnoissansa / opinnoissaan

Ela

-sta

opinnostamme

opinnostanne

opinnostansa / opinnostaan

opinnoistamme

opinnoistanne

opinnoistansa / opinnoistaan

All

-lle

opinnollemme

opinnollenne

opinnollensa / opinnolleen

opinnoillemme

opinnoillenne

opinnoillensa / opinnoillean

Ade

-lla

opinnollamme

opinnollanne

opinnollansa / opinnollaan

opinnoillamme

opinnoillanne

opinnoillansa / opinnoillaan

Abl

-lta

opinnoltamme

opinnoltanne

opinnoltansa / opinnoltaan

opinnoiltamme

opinnoiltanne

opinnoiltansa / opinnoiltaan

Tra

-ksi

opinnoksemme

opinnoksenne

opinnoksensa / opinnokseen

opinnoiksemme

opinnoiksenne

opinnoiksensa / opinnoikseen

Ess

-na

opintonamme

opintonanne

opintonansa / opintonaan

opintoinamme

opintoinanne

opintoinansa / opintoinaan

Abe

-tta

opinnottamme

opinnottanne

opinnottansa / opinnottaan

opinnoittamme

opinnoittanne

opinnoittansa / opinnoittaan

Com

-ne

-

-

-

opintoinemme

opintoinenne

opintoinensa / opintoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oppi

opit

Par

-ta

oppia

oppeja

Gen

-n

opin

oppien

Ill

mihin

oppiin

oppeihin

Ine

-ssa

opissa

opeissa

Ela

-sta

opista

opeista

All

-lle

opille

opeille

Ade

-lla

opilla

opeilla

Abl

-lta

opilta

opeilta

Tra

-ksi

opiksi

opeiksi

Ess

-na

oppina

oppeina

Abe

-tta

opitta

opeitta

Com

-ne

-

oppeine

Ins

-in

-

opein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oppi

opit

Par

-ta

oppia

oppeja

Gen

-n

opin

oppien

Ill

mihin

oppiin

oppeihin

Ine

-ssa

opissa

opeissa

Ela

-sta

opista

opeista

All

-lle

opille

opeille

Ade

-lla

opilla

opeilla

Abl

-lta

opilta

opeilta

Tra

-ksi

opiksi

opeiksi

Ess

-na

oppina

oppeina

Abe

-tta

opitta

opeitta

Com

-ne

-

oppeine

Ins

-in

-

opein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

learning oppiminen, oppi, oppineisuus
doctrine oppi, oppijärjestelmä
teaching opetus, opettaminen, opetustyö, oppi
theory teoria, oppi
teachings opetukset, oppi
letter kirje, kirjain, kirjelmä, aakkonen, littera, oppi
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; ParaCrawl; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix; OpenSubtitles Parallel Corpus Opin on oltava vapaata. Education must be free. Ei ole helppoa opeilla. It's not easy to teach. Ainakin opeilla on puhelu. At least the teachers have a phone call. Miten opin uusia taitoja? How do I learn new skills? Hän sai hyvää palautetta opeilta. He received good feedback from teachers. Esikuva, josta opin kaiken. An example from which I learned everything. Opeilla hän oppii uusia asioita. With teachings she learns new things. Annan sinulle oppeja. Okay, let me drop some knowledge on you. Aion opin espanjaa ensi vuonna. I plan to learn Spanish next year. Hän haluaa jakaa oppinsa muiden kanssa. She wants to share her knowledge with others. Show more arrow right

Wiktionary

doctrine study, -logy, theory; in this sense usually the head of a compound term Fin:Meillä oli tänään koulussa eläinoppia ja kasvioppia.Eng:We had today zoology and botany at school. knowledge Fin:Ottakaa tästä opiksi.Eng:Let this be a lesson to you. Show more arrow right (study): -tiede(doctrine): doktriini Show more arrow right opistoyliopisto oppilas opin sauna Show more arrow right ampumaoppieläinoppiharhaoppiilmasto-oppijoukko-oppijumaluusoppikasvioppikehitysoppikideoppikielioppikirkko-oppikorva-, nenä- ja kurkkutautioppiluomisoppinenätautioppiopinahjooppiarvooppi-isäoppikouluoppipoikaoppiprosessioppisopimusoppituntioppituolioppivelvollisuusrotuoppisoluoppisynnytysoppivalo-oppivirtsaelintautioppivirusoppiyhteiskuntaoppi Show more arrow right < oppia Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oppini

oppini

oppisi

oppisi

oppinsa

oppinsa

Par

-ta

oppiani

oppejani

oppiasi

oppejasi

oppiansa / oppiaan

oppejansa / oppejaan

Gen

-n

oppini

oppieni

oppisi

oppiesi

oppinsa

oppiensa

Ill

mihin

oppiini

oppeihini

oppiisi

oppeihisi

oppiinsa

oppeihinsa

Ine

-ssa

opissani

opeissani

opissasi

opeissasi

opissansa / opissaan

opeissansa / opeissaan

Ela

-sta

opistani

opeistani

opistasi

opeistasi

opistansa / opistaan

opeistansa / opeistaan

All

-lle

opilleni

opeilleni

opillesi

opeillesi

opillensa / opilleen

opeillensa / opeillean

Ade

-lla

opillani

opeillani

opillasi

opeillasi

opillansa / opillaan

opeillansa / opeillaan

Abl

-lta

opiltani

opeiltani

opiltasi

opeiltasi

opiltansa / opiltaan

opeiltansa / opeiltaan

Tra

-ksi

opikseni

opeikseni

opiksesi

opeiksesi

opiksensa / opikseen

opeiksensa / opeikseen

Ess

-na

oppinani

oppeinani

oppinasi

oppeinasi

oppinansa / oppinaan

oppeinansa / oppeinaan

Abe

-tta

opittani

opeittani

opittasi

opeittasi

opittansa / opittaan

opeittansa / opeittaan

Com

-ne

-

oppeineni

-

oppeinesi

-

oppeinensa / oppeineen

Singular

Plural

Nom

-

oppini

oppisi

oppinsa

oppini

oppisi

oppinsa

Par

-ta

oppiani

oppiasi

oppiansa / oppiaan

oppejani

oppejasi

oppejansa / oppejaan

Gen

-n

oppini

oppisi

oppinsa

oppieni

oppiesi

oppiensa

Ill

mihin

oppiini

oppiisi

oppiinsa

oppeihini

oppeihisi

oppeihinsa

Ine

-ssa

opissani

opissasi

opissansa / opissaan

opeissani

opeissasi

opeissansa / opeissaan

Ela

-sta

opistani

opistasi

opistansa / opistaan

opeistani

opeistasi

opeistansa / opeistaan

All

-lle

opilleni

opillesi

opillensa / opilleen

opeilleni

opeillesi

opeillensa / opeillean

Ade

-lla

opillani

opillasi

opillansa / opillaan

opeillani

opeillasi

opeillansa / opeillaan

Abl

-lta

opiltani

opiltasi

opiltansa / opiltaan

opeiltani

opeiltasi

opeiltansa / opeiltaan

Tra

-ksi

opikseni

opiksesi

opiksensa / opikseen

opeikseni

opeiksesi

opeiksensa / opeikseen

Ess

-na

oppinani

oppinasi

oppinansa / oppinaan

oppeinani

oppeinasi

oppeinansa / oppeinaan

Abe

-tta

opittani

opittasi

opittansa / opittaan

opeittani

opeittasi

opeittansa / opeittaan

Com

-ne

-

-

-

oppeineni

oppeinesi

oppeinensa / oppeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oppimme

oppimme

oppinne

oppinne

oppinsa

oppinsa

Par

-ta

oppiamme

oppejamme

oppianne

oppejanne

oppiansa / oppiaan

oppejansa / oppejaan

Gen

-n

oppimme

oppiemme

oppinne

oppienne

oppinsa

oppiensa

Ill

mihin

oppiimme

oppeihimme

oppiinne

oppeihinne

oppiinsa

oppeihinsa

Ine

-ssa

opissamme

opeissamme

opissanne

opeissanne

opissansa / opissaan

opeissansa / opeissaan

Ela

-sta

opistamme

opeistamme

opistanne

opeistanne

opistansa / opistaan

opeistansa / opeistaan

All

-lle

opillemme

opeillemme

opillenne

opeillenne

opillensa / opilleen

opeillensa / opeillean

Ade

-lla

opillamme

opeillamme

opillanne

opeillanne

opillansa / opillaan

opeillansa / opeillaan

Abl

-lta

opiltamme

opeiltamme

opiltanne

opeiltanne

opiltansa / opiltaan

opeiltansa / opeiltaan

Tra

-ksi

opiksemme

opeiksemme

opiksenne

opeiksenne

opiksensa / opikseen

opeiksensa / opeikseen

Ess

-na

oppinamme

oppeinamme

oppinanne

oppeinanne

oppinansa / oppinaan

oppeinansa / oppeinaan

Abe

-tta

opittamme

opeittamme

opittanne

opeittanne

opittansa / opittaan

opeittansa / opeittaan

Com

-ne

-

oppeinemme

-

oppeinenne

-

oppeinensa / oppeineen

Singular

Plural

Nom

-

oppimme

oppinne

oppinsa

oppimme

oppinne

oppinsa

Par

-ta

oppiamme

oppianne

oppiansa / oppiaan

oppejamme

oppejanne

oppejansa / oppejaan

Gen

-n

oppimme

oppinne

oppinsa

oppiemme

oppienne

oppiensa

Ill

mihin

oppiimme

oppiinne

oppiinsa

oppeihimme

oppeihinne

oppeihinsa

Ine

-ssa

opissamme

opissanne

opissansa / opissaan

opeissamme

opeissanne

opeissansa / opeissaan

Ela

-sta

opistamme

opistanne

opistansa / opistaan

opeistamme

opeistanne

opeistansa / opeistaan

All

-lle

opillemme

opillenne

opillensa / opilleen

opeillemme

opeillenne

opeillensa / opeillean

Ade

-lla

opillamme

opillanne

opillansa / opillaan

opeillamme

opeillanne

opeillansa / opeillaan

Abl

-lta

opiltamme

opiltanne

opiltansa / opiltaan

opeiltamme

opeiltanne

opeiltansa / opeiltaan

Tra

-ksi

opiksemme

opiksenne

opiksensa / opikseen

opeiksemme

opeiksenne

opeiksensa / opeikseen

Ess

-na

oppinamme

oppinanne

oppinansa / oppinaan

oppeinamme

oppeinanne

oppeinansa / oppeinaan

Abe

-tta

opittamme

opittanne

opittansa / opittaan

opeittamme

opeittanne

opeittansa / opeittaan

Com

-ne

-

-

-

oppeinemme

oppeinenne

oppeinensa / oppeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

torahan

torathan

Par

-ta

toraahan

toriahan

Gen

-n

toranhan

torienhan

Ill

mihin

toraanhan

toriinhan

Ine

-ssa

torassahan

torissahan

Ela

-sta

torastahan

toristahan

All

-lle

torallehan

torillehan

Ade

-lla

torallahan

torillahan

Abl

-lta

toraltahan

toriltahan

Tra

-ksi

toraksihan

toriksihan

Ess

-na

toranahan

torinahan

Abe

-tta

torattahan

torittahan

Com

-ne

-

torinehan

Ins

-in

-

torinhan

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

torahan

torathan

Par

-ta

toraahan

toriahan

Gen

-n

toranhan

torienhan

Ill

mihin

toraanhan

toriinhan

Ine

-ssa

torassahan

torissahan

Ela

-sta

torastahan

toristahan

All

-lle

torallehan

torillehan

Ade

-lla

torallahan

torillahan

Abl

-lta

toraltahan

toriltahan

Tra

-ksi

toraksihan

toriksihan

Ess

-na

toranahan

torinahan

Abe

-tta

torattahan

torittahan

Com

-ne

-

torinehan

Ins

-in

-

torinhan

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

argy-bargy väittely, tora
contentions of
strife
the contentions
of Tora
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 52025-3; OPUS; Europarl parallel corpus; opensubtitles2 Tule, Tora. Come on, Fang. Mikä on, Tora? What is it, Fang? Missä Tora on? Where's Tora? Tora on siellä. Ushitora has moved in there. Tora Tora Tora! " Tora Tora Tora! Torilla on vilkasta. There is hustle and bustle at the market square. Sopiiko Tora Bora? Tora Bora suit you? Uskontoa ohjaa tora. Religion is guided by the Torah. Tora on vanha juutalainen rikoslaki. Tora is an ancient Jewish criminal law. Ushins-Tora on siellä. Ushi- Tora ' s moved in there. Show more arrow right

Wiktionary

quarrel Show more arrow right eripurariitakiista Show more arrow right From Proto-Finnic tora, from Proto-Uralic torɜ. Show more arrow right

Wikipedia

299 Thora Thora (minor planet designation: 299 Thora) is a 17 km Main belt asteroid with a potentially long 274-hour rotation period. It was discovered by Johann Palisa on 6 October 1890 in Vienna. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

toranihan

toranihan

torasihan

torasihan

toransahan

toransahan

Par

-ta

toraanihan

torianihan

toraasihan

toriasihan

toraansahan

toriansahan / toriaanhan

Gen

-n

toranihan

torienihan

torasihan

toriesihan

toransahan

toriensahan

Ill

mihin

toraanihan

toriinihan

toraasihan

toriisihan

toraansahan

toriinsahan

Ine

-ssa

torassanihan

torissanihan

torassasihan

torissasihan

torassansahan / torassaanhan

torissansahan / torissaanhan

Ela

-sta

torastanihan

toristanihan

torastasihan

toristasihan

torastansahan / torastaanhan

toristansahan / toristaanhan

All

-lle

torallenihan

torillenihan

torallesihan

torillesihan

torallensahan / toralleenhan

torillensahan / torilleanhan

Ade

-lla

torallanihan

torillanihan

torallasihan

torillasihan

torallansahan / torallaanhan

torillansahan / torillaanhan

Abl

-lta

toraltanihan

toriltanihan

toraltasihan

toriltasihan

toraltansahan / toraltaanhan

toriltansahan / toriltaanhan

Tra

-ksi

toraksenihan

toriksenihan

toraksesihan

toriksesihan

toraksensahan / torakseenhan

toriksensahan / torikseenhan

Ess

-na

torananihan

torinanihan

toranasihan

torinasihan

toranansahan / toranaanhan

torinansahan / torinaanhan

Abe

-tta

torattanihan

torittanihan

torattasihan

torittasihan

torattansahan / torattaanhan

torittansahan / torittaanhan

Com

-ne

-

torinenihan

-

torinesihan

-

torinensahan / torineenhan

Singular

Plural

Nom

-

toranihan

torasihan

toransahan

toranihan

torasihan

toransahan

Par

-ta

toraanihan

toraasihan

toraansahan

torianihan

toriasihan

toriansahan / toriaanhan

Gen

-n

toranihan

torasihan

toransahan

torienihan

toriesihan

toriensahan

Ill

mihin

toraanihan

toraasihan

toraansahan

toriinihan

toriisihan

toriinsahan

Ine

-ssa

torassanihan

torassasihan

torassansahan / torassaanhan

torissanihan

torissasihan

torissansahan / torissaanhan

Ela

-sta

torastanihan

torastasihan

torastansahan / torastaanhan

toristanihan

toristasihan

toristansahan / toristaanhan

All

-lle

torallenihan

torallesihan

torallensahan / toralleenhan

torillenihan

torillesihan

torillensahan / torilleanhan

Ade

-lla

torallanihan

torallasihan

torallansahan / torallaanhan

torillanihan

torillasihan

torillansahan / torillaanhan

Abl

-lta

toraltanihan

toraltasihan

toraltansahan / toraltaanhan

toriltanihan

toriltasihan

toriltansahan / toriltaanhan

Tra

-ksi

toraksenihan

toraksesihan

toraksensahan / torakseenhan

toriksenihan

toriksesihan

toriksensahan / torikseenhan

Ess

-na

torananihan

toranasihan

toranansahan / toranaanhan

torinanihan

torinasihan

torinansahan / torinaanhan

Abe

-tta

torattanihan

torattasihan

torattansahan / torattaanhan

torittanihan

torittasihan

torittansahan / torittaanhan

Com

-ne

-

-

-

torinenihan

torinesihan

torinensahan / torineenhan

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

torammehan

torammehan

torannehan

torannehan

toransahan

toransahan

Par

-ta

toraammehan

toriammehan

toraannehan

toriannehan

toraansahan

toriansahan / toriaanhan

Gen

-n

torammehan

toriemmehan

torannehan

toriennehan

toransahan

toriensahan

Ill

mihin

toraammehan

toriimmehan

toraannehan

toriinnehan

toraansahan

toriinsahan

Ine

-ssa

torassammehan

torissammehan

torassannehan

torissannehan

torassansahan / torassaanhan

torissansahan / torissaanhan

Ela

-sta

torastammehan

toristammehan

torastannehan

toristannehan

torastansahan / torastaanhan

toristansahan / toristaanhan

All

-lle

torallemmehan

torillemmehan

torallennehan

torillennehan

torallensahan / toralleenhan

torillensahan / torilleanhan

Ade

-lla

torallammehan

torillammehan

torallannehan

torillannehan

torallansahan / torallaanhan

torillansahan / torillaanhan

Abl

-lta

toraltammehan

toriltammehan

toraltannehan

toriltannehan

toraltansahan / toraltaanhan

toriltansahan / toriltaanhan

Tra

-ksi

toraksemmehan

toriksemmehan

toraksennehan

toriksennehan

toraksensahan / torakseenhan

toriksensahan / torikseenhan

Ess

-na

toranammehan

torinammehan

toranannehan

torinannehan

toranansahan / toranaanhan

torinansahan / torinaanhan

Abe

-tta

torattammehan

torittammehan

torattannehan

torittannehan

torattansahan / torattaanhan

torittansahan / torittaanhan

Com

-ne

-

torinemmehan

-

torinennehan

-

torinensahan / torineenhan

Singular

Plural

Nom

-

torammehan

torannehan

toransahan

torammehan

torannehan

toransahan

Par

-ta

toraammehan

toraannehan

toraansahan

toriammehan

toriannehan

toriansahan / toriaanhan

Gen

-n

torammehan

torannehan

toransahan

toriemmehan

toriennehan

toriensahan

Ill

mihin

toraammehan

toraannehan

toraansahan

toriimmehan

toriinnehan

toriinsahan

Ine

-ssa

torassammehan

torassannehan

torassansahan / torassaanhan

torissammehan

torissannehan

torissansahan / torissaanhan

Ela

-sta

torastammehan

torastannehan

torastansahan / torastaanhan

toristammehan

toristannehan

toristansahan / toristaanhan

All

-lle

torallemmehan

torallennehan

torallensahan / toralleenhan

torillemmehan

torillennehan

torillensahan / torilleanhan

Ade

-lla

torallammehan

torallannehan

torallansahan / torallaanhan

torillammehan

torillannehan

torillansahan / torillaanhan

Abl

-lta

toraltammehan

toraltannehan

toraltansahan / toraltaanhan

toriltammehan

toriltannehan

toriltansahan / toriltaanhan

Tra

-ksi

toraksemmehan

toraksennehan

toraksensahan / torakseenhan

toriksemmehan

toriksennehan

toriksensahan / torikseenhan

Ess

-na

toranammehan

toranannehan

toranansahan / toranaanhan

torinammehan

torinannehan

torinansahan / torinaanhan

Abe

-tta

torattammehan

torattannehan

torattansahan / torattaanhan

torittammehan

torittannehan

torittansahan / torittaanhan

Com

-ne

-

-

-

torinemmehan

torinennehan

torinensahan / torineenhan

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept