logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

suorittaa, verb

Word analysis
suoritin

suoritin

suorittaa

Verb, Active voice Indicative Preterite 1st singular

suoritin

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

to perform, carry out, fulfill, execute, run Show more arrow right suori- +‎ -ttaa Show more arrow right
to run ajaa, suorittaa, käyttää, juosta, käydä, kestää
to perform suorittaa, tehdä, esittää, täyttää, suoriutua, toimia
to carry out suorittaa, toteuttaa, tehdä, täyttää, panna täytäntöön, panna toimeen
to execute suorittaa, toteuttaa, teloittaa, panna täytäntöön, panna toimeen, esittää
to conduct suorittaa, tehdä, johtaa, hoitaa, opastaa, saattaa
to make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
to accomplish suorittaa, toteuttaa, saattaa päätökseen, panna täytäntöön
to effect suorittaa, saattaa voimaan, saada aikaan, panna täytäntöön, panna toimeen
to fulfill täyttää, toteuttaa, suorittaa, tyydyttää, saattaa loppuun
to pass siirtää, kulkea, antaa, ohittaa, läpäistä, suorittaa
to pursue jatkaa, harjoittaa, noudattaa, tavoitella, seurata, suorittaa
to discharge täyttää, purkaa, purkautua, päästää, poistaa, suorittaa
to carry on jatkaa, harjoittaa, suorittaa, tehdä, käyttäytyä huonosti, touhottaa
to disburse maksaa, suorittaa, antaa
to administer antaa, hallita, hoitaa, suorittaa, johtaa, toimittaa
to transact toimittaa, suorittaa
to dispatch lähettää, toimittaa, panna menemään, suorittaa loppuun, suorittaa, tappaa
to drive ajaa, kuljettaa, ajella, viedä, käyttää, suorittaa
to act toimia, vaikuttaa, näytellä, suorittaa, esittää, menetellä
to carry into execution suorittaa, panna täytäntöön
to despatch lähettää, toimittaa, panna menemään, selvittää, suorittaa, lopettaa
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence 67890; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Tilde MODEL Suoritin maratonin viime kuussa. I completed a marathon last month. Suoritin kandin Turun yliopistossa. I completed my bachelor's degree at the University of Turku. Oletko suorittanut ajokortin? Have you obtained a driver's license? Minä suoritin kielikurssin kesän aikana. I completed a language course during the summer. Suoritit kokeen huonosti. You failed the exam. Suorittakaa nouto. Go for extract. Tänään suoritin tärkeän palaverin onnistuneesti. Today, I successfully conducted an important meeting. Yliopistossa suoritin kursseja eri aihealueilta. At the university, I took courses in different subject areas. Kurssi on suoritettu hyväksytysti. The course has been completed successfully. Suoritin viime vuonna vaihtons-opiskelun Ruotsissa. I did an exchange program in Sweden last year. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

suoritan

en suorita

ii

suoritat

et suorita

iii

suorittaa

ei suorita

Plural

Positive

Negative

i

suoritamme / suoritetaan

emme suorita / ei suoriteta

ii

suoritatte

ette suorita

iii

suorittavat

eivät suorita

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

suoritin

en suorittanut

ii

suoritit

et suorittanut

iii

suoritti

ei suorittanut

Plural

Positive

Negative

i

suoritimme / suoritettiin

emme suorittaneet / ei suoritettu

ii

suorititte

ette suorittaneet

iii

suorittivat

eivät suorittaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen suorittanut

en ole suorittanut

ii

olet suorittanut

et ole suorittanut

iii

on suorittanut

ei ole suorittanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme suorittaneet

emme ole suorittaneet

ii

olette suorittaneet

ette ole suorittaneet

iii

ovat suorittaneet

eivät ole suorittaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin suorittanut

en ollut suorittanut

ii

olit suorittanut

et ollut suorittanut

iii

oli suorittanut

ei ollut suorittanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme suorittaneet

emme olleet suorittaneet

ii

olitte suorittaneet

ette olleet suorittaneet

iii

olivat suorittaneet

eivät olleet suorittaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

suorittaisin

en suorittaisi

ii

suorittaisit

et suorittaisi

iii

suorittaisi

ei suorittaisi

Plural

Positive

Negative

i

suorittaisimme

emme suorittaisi

ii

suorittaisitte

ette suorittaisi

iii

suorittaisivat

eivät suorittaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin suorittanut

en olisi suorittanut

ii

olisit suorittanut

et olisi suorittanut

iii

olisi suorittanut

ei olisi suorittanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme suorittaneet

emme olisi suorittaneet

ii

olisitte suorittaneet

ette olisi suorittaneet

iii

olisivat suorittaneet

eivät olisi suorittaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

suorittanen

en suorittane

ii

suorittanet

et suorittane

iii

suorittanee

ei suorittane

Plural

Positive

Negative

i

suorittanemme

emme suorittane

ii

suorittanette

ette suorittane

iii

suorittanevat

eivät suorittane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen suorittanut

en liene suorittanut

ii

lienet suorittanut

et liene suorittanut

iii

lienee suorittanut

ei liene suorittanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme suorittaneet

emme liene suorittaneet

ii

lienette suorittaneet

ette liene suorittaneet

iii

lienevät suorittaneet

eivät liene suorittaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

suorita

iii

suorittakoon

Plural

i

suorittakaamme

ii

suorittakaa

iii

suorittakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

suorittaa

Tra

-ksi

suorittaaksensa / suorittaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

suorittaessa

Ins

-in

suorittaen

Ine

-ssa

suoritettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

suorittamaan

Ine

-ssa

suorittamassa

Ela

-sta

suorittamasta

Ade

-lla

suorittamalla

Abe

-tta

suorittamatta

Ins

-in

suorittaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

suorittaminen

Par

-ta

suorittamista

Infinitive V

suorittamaisillaan / suorittamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

suoritetaan

ei suoriteta

Imperfect

suoritettiin

ei suoritettu

Potential

suoritettaneen

ei suoritettane

Conditional

suoritettaisiin

ei suoritettaisi

Imperative Present

suoritettakoon

älköön suoritettako

Imperative Perfect

olkoon suoritettu

älköön suoritettu

Positive

Negative

Present

suoritetaan

ei suoriteta

Imperfect

suoritettiin

ei suoritettu

Potential

suoritettaneen

ei suoritettane

Conditional

suoritettaisiin

ei suoritettaisi

Imperative Present

suoritettakoon

älköön suoritettako

Imperative Perfect

olkoon suoritettu

älköön suoritettu

Participle

Active

Passive

1st

suorittava

suoritettava

2nd

suorittanut

suoritettu

3rd

suorittama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suoritin

suorittimet

Par

-ta

suoritinta

suorittimia

Gen

-n

suorittimen

suoritinten / suorittimien

Ill

mihin

suorittimeen

suorittimiin

Ine

-ssa

suorittimessa

suorittimissa

Ela

-sta

suorittimesta

suorittimista

All

-lle

suorittimelle

suorittimille

Ade

-lla

suorittimella

suorittimilla

Abl

-lta

suorittimelta

suorittimilta

Tra

-ksi

suorittimeksi

suorittimiksi

Ess

-na

suorittimena

suorittimina

Abe

-tta

suorittimetta

suorittimitta

Com

-ne

-

suorittimine

Ins

-in

-

suorittimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suoritin

suorittimet

Par

-ta

suoritinta

suorittimia

Gen

-n

suorittimen

suoritinten / suorittimien

Ill

mihin

suorittimeen

suorittimiin

Ine

-ssa

suorittimessa

suorittimissa

Ela

-sta

suorittimesta

suorittimista

All

-lle

suorittimelle

suorittimille

Ade

-lla

suorittimella

suorittimilla

Abl

-lta

suorittimelta

suorittimilta

Tra

-ksi

suorittimeksi

suorittimiksi

Ess

-na

suorittimena

suorittimina

Abe

-tta

suorittimetta

suorittimitta

Com

-ne

-

suorittimine

Ins

-in

-

suorittimin

processor suoritin
Show more arrow right
GNOME; Tatoeba; EMEA; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; WikiMatrix Suoritin on syypää hitaaseen toimintaan. The CPU is responsible for the slow performance. En tiennyt, että tietokoneen suoritin oli rikki. I didn't know that the computer's processor was broken. Suoritin tulee vaihtaa ennen kuin se hajoaa kokonaan. The CPU needs to be replaced before it completely breaks down. Suoritin ei toimi kunnolla. The processor is not working properly. Suorittimeni on liian pieni. Now, my CPU is too small. Suoritin oli vanhentunut, joten päätin päivittää sen uudempaan malliin. The processor was outdated, so I decided to upgrade it to a newer model. Uudessa tietokoneessani on tehokas suoritin, joka takaa nopean suorituskyvyn. My new computer has a powerful processor that ensures fast performance. Tähän tarvitsen uutta suoritinta. I need a new processor for this. Hetkinen, Menetkö suorittimen kautta? Wait, are you going through the processor chip? Deep Fritz 10 käytti kahta Intel Core 2 Duos-suoritinta. Deep Fritz version 10 ran on a computer containing two Intel Core 2 Duo CPUs. Show more arrow right

Wiktionary

(computing) processor, microprocessor Show more arrow right prosessori Show more arrow right suorittaa +‎ -in Show more arrow right

Wikipedia

Central processing unit A central processing unit (CPU), also called a central processor, main processor or just processor, is the electronic circuitry that executes instructions comprising a computer program. The CPU performs basic arithmetic, logic, controlling, and input/output (I/O) operations specified by the instructions in the program. This contrasts with external components such as main memory and I/O circuitry, and specialized processors such as graphics processing units (GPUs). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suorittimeni

suorittimeni

suorittimesi

suorittimesi

suorittimensa

suorittimensa

Par

-ta

suoritintani

suorittimiani

suoritintasi

suorittimiasi

suoritintansa / suoritintaan

suorittimiansa / suorittimiaan

Gen

-n

suorittimeni

suoritinteni / suorittimieni

suorittimesi

suoritintesi / suorittimiesi

suorittimensa

suoritintensa / suorittimiensa

Ill

mihin

suorittimeeni

suorittimiini

suorittimeesi

suorittimiisi

suorittimeensa

suorittimiinsa

Ine

-ssa

suorittimessani

suorittimissani

suorittimessasi

suorittimissasi

suorittimessansa / suorittimessaan

suorittimissansa / suorittimissaan

Ela

-sta

suorittimestani

suorittimistani

suorittimestasi

suorittimistasi

suorittimestansa / suorittimestaan

suorittimistansa / suorittimistaan

All

-lle

suorittimelleni

suorittimilleni

suorittimellesi

suorittimillesi

suorittimellensa / suorittimelleen

suorittimillensa / suorittimillean

Ade

-lla

suorittimellani

suorittimillani

suorittimellasi

suorittimillasi

suorittimellansa / suorittimellaan

suorittimillansa / suorittimillaan

Abl

-lta

suorittimeltani

suorittimiltani

suorittimeltasi

suorittimiltasi

suorittimeltansa / suorittimeltaan

suorittimiltansa / suorittimiltaan

Tra

-ksi

suorittimekseni

suorittimikseni

suorittimeksesi

suorittimiksesi

suorittimeksensa / suorittimekseen

suorittimiksensa / suorittimikseen

Ess

-na

suorittimenani

suorittiminani

suorittimenasi

suorittiminasi

suorittimenansa / suorittimenaan

suorittiminansa / suorittiminaan

Abe

-tta

suorittimettani

suorittimittani

suorittimettasi

suorittimittasi

suorittimettansa / suorittimettaan

suorittimittansa / suorittimittaan

Com

-ne

-

suorittimineni

-

suorittiminesi

-

suorittiminensa / suorittimineen

Singular

Plural

Nom

-

suorittimeni

suorittimesi

suorittimensa

suorittimeni

suorittimesi

suorittimensa

Par

-ta

suoritintani

suoritintasi

suoritintansa / suoritintaan

suorittimiani

suorittimiasi

suorittimiansa / suorittimiaan

Gen

-n

suorittimeni

suorittimesi

suorittimensa

suoritinteni / suorittimieni

suoritintesi / suorittimiesi

suoritintensa / suorittimiensa

Ill

mihin

suorittimeeni

suorittimeesi

suorittimeensa

suorittimiini

suorittimiisi

suorittimiinsa

Ine

-ssa

suorittimessani

suorittimessasi

suorittimessansa / suorittimessaan

suorittimissani

suorittimissasi

suorittimissansa / suorittimissaan

Ela

-sta

suorittimestani

suorittimestasi

suorittimestansa / suorittimestaan

suorittimistani

suorittimistasi

suorittimistansa / suorittimistaan

All

-lle

suorittimelleni

suorittimellesi

suorittimellensa / suorittimelleen

suorittimilleni

suorittimillesi

suorittimillensa / suorittimillean

Ade

-lla

suorittimellani

suorittimellasi

suorittimellansa / suorittimellaan

suorittimillani

suorittimillasi

suorittimillansa / suorittimillaan

Abl

-lta

suorittimeltani

suorittimeltasi

suorittimeltansa / suorittimeltaan

suorittimiltani

suorittimiltasi

suorittimiltansa / suorittimiltaan

Tra

-ksi

suorittimekseni

suorittimeksesi

suorittimeksensa / suorittimekseen

suorittimikseni

suorittimiksesi

suorittimiksensa / suorittimikseen

Ess

-na

suorittimenani

suorittimenasi

suorittimenansa / suorittimenaan

suorittiminani

suorittiminasi

suorittiminansa / suorittiminaan

Abe

-tta

suorittimettani

suorittimettasi

suorittimettansa / suorittimettaan

suorittimittani

suorittimittasi

suorittimittansa / suorittimittaan

Com

-ne

-

-

-

suorittimineni

suorittiminesi

suorittiminensa / suorittimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suorittimemme

suorittimemme

suorittimenne

suorittimenne

suorittimensa

suorittimensa

Par

-ta

suoritintamme

suorittimiamme

suoritintanne

suorittimianne

suoritintansa / suoritintaan

suorittimiansa / suorittimiaan

Gen

-n

suorittimemme

suoritintemme / suorittimiemme

suorittimenne

suoritintenne / suorittimienne

suorittimensa

suoritintensa / suorittimiensa

Ill

mihin

suorittimeemme

suorittimiimme

suorittimeenne

suorittimiinne

suorittimeensa

suorittimiinsa

Ine

-ssa

suorittimessamme

suorittimissamme

suorittimessanne

suorittimissanne

suorittimessansa / suorittimessaan

suorittimissansa / suorittimissaan

Ela

-sta

suorittimestamme

suorittimistamme

suorittimestanne

suorittimistanne

suorittimestansa / suorittimestaan

suorittimistansa / suorittimistaan

All

-lle

suorittimellemme

suorittimillemme

suorittimellenne

suorittimillenne

suorittimellensa / suorittimelleen

suorittimillensa / suorittimillean

Ade

-lla

suorittimellamme

suorittimillamme

suorittimellanne

suorittimillanne

suorittimellansa / suorittimellaan

suorittimillansa / suorittimillaan

Abl

-lta

suorittimeltamme

suorittimiltamme

suorittimeltanne

suorittimiltanne

suorittimeltansa / suorittimeltaan

suorittimiltansa / suorittimiltaan

Tra

-ksi

suorittimeksemme

suorittimiksemme

suorittimeksenne

suorittimiksenne

suorittimeksensa / suorittimekseen

suorittimiksensa / suorittimikseen

Ess

-na

suorittimenamme

suorittiminamme

suorittimenanne

suorittiminanne

suorittimenansa / suorittimenaan

suorittiminansa / suorittiminaan

Abe

-tta

suorittimettamme

suorittimittamme

suorittimettanne

suorittimittanne

suorittimettansa / suorittimettaan

suorittimittansa / suorittimittaan

Com

-ne

-

suorittiminemme

-

suorittiminenne

-

suorittiminensa / suorittimineen

Singular

Plural

Nom

-

suorittimemme

suorittimenne

suorittimensa

suorittimemme

suorittimenne

suorittimensa

Par

-ta

suoritintamme

suoritintanne

suoritintansa / suoritintaan

suorittimiamme

suorittimianne

suorittimiansa / suorittimiaan

Gen

-n

suorittimemme

suorittimenne

suorittimensa

suoritintemme / suorittimiemme

suoritintenne / suorittimienne

suoritintensa / suorittimiensa

Ill

mihin

suorittimeemme

suorittimeenne

suorittimeensa

suorittimiimme

suorittimiinne

suorittimiinsa

Ine

-ssa

suorittimessamme

suorittimessanne

suorittimessansa / suorittimessaan

suorittimissamme

suorittimissanne

suorittimissansa / suorittimissaan

Ela

-sta

suorittimestamme

suorittimestanne

suorittimestansa / suorittimestaan

suorittimistamme

suorittimistanne

suorittimistansa / suorittimistaan

All

-lle

suorittimellemme

suorittimellenne

suorittimellensa / suorittimelleen

suorittimillemme

suorittimillenne

suorittimillensa / suorittimillean

Ade

-lla

suorittimellamme

suorittimellanne

suorittimellansa / suorittimellaan

suorittimillamme

suorittimillanne

suorittimillansa / suorittimillaan

Abl

-lta

suorittimeltamme

suorittimeltanne

suorittimeltansa / suorittimeltaan

suorittimiltamme

suorittimiltanne

suorittimiltansa / suorittimiltaan

Tra

-ksi

suorittimeksemme

suorittimeksenne

suorittimeksensa / suorittimekseen

suorittimiksemme

suorittimiksenne

suorittimiksensa / suorittimikseen

Ess

-na

suorittimenamme

suorittimenanne

suorittimenansa / suorittimenaan

suorittiminamme

suorittiminanne

suorittiminansa / suorittiminaan

Abe

-tta

suorittimettamme

suorittimettanne

suorittimettansa / suorittimettaan

suorittimittamme

suorittimittanne

suorittimittansa / suorittimittaan

Com

-ne

-

-

-

suorittiminemme

suorittiminenne

suorittiminensa / suorittimineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept