logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

omenakääriäinen, noun

Word analysis
omenakääriäinen

omenakääriäinen

omenakääriäinen

Noun, Singular Nominative

omena

Noun, Singular Nominative

+ kääriäinen

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omenakääriäinen

omenakääriäiset

Par

-ta

omenakääriäista / omenakääriäistä

omenakääriäisia / omenakääriäisiä

Gen

-n

omenakääriäisen

omenakääriäisien / omenakääriäisten

Ill

mihin

omenakääriäiseen

omenakääriäisiin

Ine

-ssa

omenakääriäisessa / omenakääriäisessä

omenakääriäisissa / omenakääriäisissä

Ela

-sta

omenakääriäisesta / omenakääriäisestä

omenakääriäisista / omenakääriäisistä

All

-lle

omenakääriäiselle

omenakääriäisille

Ade

-lla

omenakääriäisella / omenakääriäisellä

omenakääriäisilla / omenakääriäisillä

Abl

-lta

omenakääriäiselta / omenakääriäiseltä

omenakääriäisilta / omenakääriäisiltä

Tra

-ksi

omenakääriäiseksi

omenakääriäisiksi

Ess

-na

omenakääriäisena / omenakääriäisenä

omenakääriäisina / omenakääriäisinä

Abe

-tta

omenakääriäisetta / omenakääriäisettä

omenakääriäisitta / omenakääriäisittä

Com

-ne

-

omenakääriäisine

Ins

-in

-

omenakääriäisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omenakääriäinen

omenakääriäiset

Par

-ta

omenakääriäista / omenakääriäistä

omenakääriäisia / omenakääriäisiä

Gen

-n

omenakääriäisen

omenakääriäisien / omenakääriäisten

Ill

mihin

omenakääriäiseen

omenakääriäisiin

Ine

-ssa

omenakääriäisessa / omenakääriäisessä

omenakääriäisissa / omenakääriäisissä

Ela

-sta

omenakääriäisesta / omenakääriäisestä

omenakääriäisista / omenakääriäisistä

All

-lle

omenakääriäiselle

omenakääriäisille

Ade

-lla

omenakääriäisella / omenakääriäisellä

omenakääriäisilla / omenakääriäisillä

Abl

-lta

omenakääriäiselta / omenakääriäiseltä

omenakääriäisilta / omenakääriäisiltä

Tra

-ksi

omenakääriäiseksi

omenakääriäisiksi

Ess

-na

omenakääriäisena / omenakääriäisenä

omenakääriäisina / omenakääriäisinä

Abe

-tta

omenakääriäisetta / omenakääriäisettä

omenakääriäisitta / omenakääriäisittä

Com

-ne

-

omenakääriäisine

Ins

-in

-

omenakääriäisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

apple
codling moth
Show more arrow right
EurLex-2; jw2019; not-set Niitä ei sen vuoksi käytetä omenakääriäisen torjuntaan. They are therefore not applied for the control of codling moth. Tällaisia ovat esimerkiksi lehtipuun syöpä, harmaahome (Botrytis spp ja Nectria spp), omenakääriäinen, pikkuhedelmäkääriäinen, hallamittari, omenanlehtikääriäinen, lehtipistiäinen ja hierakkalehtiäinen. These include canker, eye rot (Botrytis spp and Nectria spp), codling moth, fruitlet mining tortrix moth, winter moth, fruit tree tortrix, blastobasis, sawfly and dock sawfly. Kouluttaa ja ohjata hankkeeseen osallistuvia hedelmänviljelijöitä omenakääriäistä koskevan uuden torjuntastrategian käytön yhteydessä. Training and supporting participating fruit growers in applying the new strategy to combat fruit moth; Niiden toukat syövät ravintokasveja turmelevia hyönteisiä, esimerkiksi puuvillakärsäkkäitä, omenakääriäisiä ja parsakukkoja, muutamia mainitaksemme. Their larvae feed on insects that are harmful to food crops, including chinch bugs, boll weevils, codling moths, and asparagus beetles, to name a few. Saksassa esimerkiksi omenakääriäisen toukka (ns. omenamato) on aiheuttanut suurta tuhoa, koska Saksassa hyväksytyt kasvinsuojeluaineet eivät ole riittävän tehokkaita. In Germany, for example, the codling moth (apple maggot) is causing serious damage, because the plant protection products authorised in Germany are not effective enough. Osapuolet ovat myös väittäneet, että Down markkinaosuus kasvaa spinosadin markkinoille saattamisen jälkeen, koska viljelijät käyttävät tätä tuotetta omenakääriäisen torjuntaan. The parties have also argued that Dow's market share will increase due to the introduction of Spinosad, since this product will be used by farmers to control codling moth. Lisäksi on esitetty, että lähinnä omenakääriäisen torjuntaan käytetyt orgaaniset fosforiyhdisteet (esimerkiksi gusationi) eivät ole orgaanisista fosforiyhdisteistä parhaita lehtikirvojen torjunnassa. It has further been indicated that the organophosphates primarily used against codling moth (e.g. Gusathion) is not the best organophosphate against aphids. Tuen tarkoitus: Kertaluonteinen tuki yritykselle Bio Fruit Advies B. V. omenakääriäistä koskevan jäämättömän ja ympäristöystävällisen torjuntastrategian käyttöön ottamiseksi hedelmäviljelmäyrityksissä Utrechtin läänissä. Objective of aid: One-off granting of aid to Bio Fruit Advies B.V. for the introduction of a residue/pollution-free strategy for combating fruit moth at fruit-growing enterprises in the Province of Utrecht. Kolmannet osapuolet ovat esittäneet, että tiaklopridilla on se etu, että se torjuu omenakääriäistä ja muita sen sukuisia hedelmäpuilla ja pähkinäpensailla esiintyviä hyönteisiä sekä lehtikirvoja (imevä hyönteinen), samalla kun se on turvallinen mehiläisille kukintans-aikaan. Third parties have indicated that Thiacloprid has the benefit that it controls codling moth and related insects in fruits and nuts as well as aphids (sucking insect) while, at the same time, being safe to bees in the flowering period. Tiaklopridi tehoaa lähinnä imeviin hyönteisiin (lehtikirvoihin, jauhiaisiin, ripsiäisiin, kilpikirvoihin, luteisiin, villakilpikirvoihin ja kemppeihin) mutta jossakin määrin myös pureviin tuholaisiin (kärsäkkäisiin, lehtikuoriaisiin, kaalimatoihin, miinaajakärpäsiin, omenakääriäiseen ja perhosiin, joiden toukat porautuvat kasvien varsiin). Thiacloprid targets mainly sucking insects (aphids, whitefly, thrips, scales, bugs, mealy bugs, psyllids) but has some control also in the chewing pest segment (weevils, leaf beetles, grubs, leaf miners, codling moth and stemborer). Show more arrow right

Wiktionary

codling moth (Cydia pomonella) Show more arrow right omena (“apple”) +‎ kääriäinen (“tortrix moth”) Show more arrow right

Wikipedia

Codling moth The codling moth (Cydia pomonella) is a member of the Lepidopteran family Tortricidae. They are major pests to agricultural crops, mainly fruits such as apples and pears. Because the larvae are not able to feed on leaves, they are highly dependent on fruits as a food source and thus have a significant impact on crops. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenakääriäiseni

omenakääriäiseni

omenakääriäisesi

omenakääriäisesi

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

Par

-ta

omenakääriäistani / omenakääriäistäni

omenakääriäisiani / omenakääriäisiäni

omenakääriäistasi / omenakääriäistäsi

omenakääriäisiasi / omenakääriäisiäsi

omenakääriäistansa / omenakääriäistaan / omenakääriäistänsä / omenakääriäistään

omenakääriäisiansa / omenakääriäisiaan / omenakääriäisiänsä / omenakääriäisiään

Gen

-n

omenakääriäiseni

omenakääriäisieni / omenakääriäisteni

omenakääriäisesi

omenakääriäisiesi / omenakääriäistesi

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

omenakääriäisiensa / omenakääriäisiensä / omenakääriäistensa / omenakääriäistensä

Ill

mihin

omenakääriäiseeni

omenakääriäisiini

omenakääriäiseesi

omenakääriäisiisi

omenakääriäiseensa / omenakääriäiseensä

omenakääriäisiinsa / omenakääriäisiinsä

Ine

-ssa

omenakääriäisessani / omenakääriäisessäni

omenakääriäisissani / omenakääriäisissäni

omenakääriäisessasi / omenakääriäisessäsi

omenakääriäisissasi / omenakääriäisissäsi

omenakääriäisessansa / omenakääriäisessaan / omenakääriäisessänsä / omenakääriäisessään

omenakääriäisissansa / omenakääriäisissaan / omenakääriäisissänsä / omenakääriäisissään

Ela

-sta

omenakääriäisestani / omenakääriäisestäni

omenakääriäisistani / omenakääriäisistäni

omenakääriäisestasi / omenakääriäisestäsi

omenakääriäisistasi / omenakääriäisistäsi

omenakääriäisestansa / omenakääriäisestaan / omenakääriäisestänsä / omenakääriäisestään

omenakääriäisistansa / omenakääriäisistaan / omenakääriäisistänsä / omenakääriäisistään

All

-lle

omenakääriäiselleni

omenakääriäisilleni

omenakääriäisellesi

omenakääriäisillesi

omenakääriäiselleen / omenakääriäisellensa / omenakääriäisellensä

omenakääriäisillensa / omenakääriäisillensä / omenakääriäisillean / omenakääriäisilleän

Ade

-lla

omenakääriäisellani / omenakääriäiselläni

omenakääriäisillani / omenakääriäisilläni

omenakääriäisellasi / omenakääriäiselläsi

omenakääriäisillasi / omenakääriäisilläsi

omenakääriäisellansa / omenakääriäisellaan / omenakääriäisellänsä / omenakääriäisellään

omenakääriäisillansa / omenakääriäisillaan / omenakääriäisillänsä / omenakääriäisillään

Abl

-lta

omenakääriäiseltani / omenakääriäiseltäni

omenakääriäisiltani / omenakääriäisiltäni

omenakääriäiseltasi / omenakääriäiseltäsi

omenakääriäisiltasi / omenakääriäisiltäsi

omenakääriäiseltansa / omenakääriäiseltaan / omenakääriäiseltänsä / omenakääriäiseltään

omenakääriäisiltansa / omenakääriäisiltaan / omenakääriäisiltänsä / omenakääriäisiltään

Tra

-ksi

omenakääriäisekseni

omenakääriäisikseni

omenakääriäiseksesi

omenakääriäisiksesi

omenakääriäisekseen / omenakääriäiseksensa / omenakääriäiseksensä

omenakääriäisikseen / omenakääriäisiksensa / omenakääriäisiksensä

Ess

-na

omenakääriäisenani / omenakääriäisenäni

omenakääriäisinani / omenakääriäisinäni

omenakääriäisenasi / omenakääriäisenäsi

omenakääriäisinasi / omenakääriäisinäsi

omenakääriäisenansa / omenakääriäisenaan / omenakääriäisenänsä / omenakääriäisenään

omenakääriäisinansa / omenakääriäisinaan / omenakääriäisinänsä / omenakääriäisinään

Abe

-tta

omenakääriäisettani / omenakääriäisettäni

omenakääriäisittani / omenakääriäisittäni

omenakääriäisettasi / omenakääriäisettäsi

omenakääriäisittasi / omenakääriäisittäsi

omenakääriäisettansa / omenakääriäisettaan / omenakääriäisettänsä / omenakääriäisettään

omenakääriäisittansa / omenakääriäisittaan / omenakääriäisittänsä / omenakääriäisittään

Com

-ne

-

omenakääriäisineni

-

omenakääriäisinesi

-

omenakääriäisineen / omenakääriäisinensa / omenakääriäisinensä

Singular

Plural

Nom

-

omenakääriäiseni

omenakääriäisesi

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

omenakääriäiseni

omenakääriäisesi

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

Par

-ta

omenakääriäistani / omenakääriäistäni

omenakääriäistasi / omenakääriäistäsi

omenakääriäistansa / omenakääriäistaan / omenakääriäistänsä / omenakääriäistään

omenakääriäisiani / omenakääriäisiäni

omenakääriäisiasi / omenakääriäisiäsi

omenakääriäisiansa / omenakääriäisiaan / omenakääriäisiänsä / omenakääriäisiään

Gen

-n

omenakääriäiseni

omenakääriäisesi

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

omenakääriäisieni / omenakääriäisteni

omenakääriäisiesi / omenakääriäistesi

omenakääriäisiensa / omenakääriäisiensä / omenakääriäistensa / omenakääriäistensä

Ill

mihin

omenakääriäiseeni

omenakääriäiseesi

omenakääriäiseensa / omenakääriäiseensä

omenakääriäisiini

omenakääriäisiisi

omenakääriäisiinsa / omenakääriäisiinsä

Ine

-ssa

omenakääriäisessani / omenakääriäisessäni

omenakääriäisessasi / omenakääriäisessäsi

omenakääriäisessansa / omenakääriäisessaan / omenakääriäisessänsä / omenakääriäisessään

omenakääriäisissani / omenakääriäisissäni

omenakääriäisissasi / omenakääriäisissäsi

omenakääriäisissansa / omenakääriäisissaan / omenakääriäisissänsä / omenakääriäisissään

Ela

-sta

omenakääriäisestani / omenakääriäisestäni

omenakääriäisestasi / omenakääriäisestäsi

omenakääriäisestansa / omenakääriäisestaan / omenakääriäisestänsä / omenakääriäisestään

omenakääriäisistani / omenakääriäisistäni

omenakääriäisistasi / omenakääriäisistäsi

omenakääriäisistansa / omenakääriäisistaan / omenakääriäisistänsä / omenakääriäisistään

All

-lle

omenakääriäiselleni

omenakääriäisellesi

omenakääriäiselleen / omenakääriäisellensa / omenakääriäisellensä

omenakääriäisilleni

omenakääriäisillesi

omenakääriäisillensa / omenakääriäisillensä / omenakääriäisillean / omenakääriäisilleän

Ade

-lla

omenakääriäisellani / omenakääriäiselläni

omenakääriäisellasi / omenakääriäiselläsi

omenakääriäisellansa / omenakääriäisellaan / omenakääriäisellänsä / omenakääriäisellään

omenakääriäisillani / omenakääriäisilläni

omenakääriäisillasi / omenakääriäisilläsi

omenakääriäisillansa / omenakääriäisillaan / omenakääriäisillänsä / omenakääriäisillään

Abl

-lta

omenakääriäiseltani / omenakääriäiseltäni

omenakääriäiseltasi / omenakääriäiseltäsi

omenakääriäiseltansa / omenakääriäiseltaan / omenakääriäiseltänsä / omenakääriäiseltään

omenakääriäisiltani / omenakääriäisiltäni

omenakääriäisiltasi / omenakääriäisiltäsi

omenakääriäisiltansa / omenakääriäisiltaan / omenakääriäisiltänsä / omenakääriäisiltään

Tra

-ksi

omenakääriäisekseni

omenakääriäiseksesi

omenakääriäisekseen / omenakääriäiseksensa / omenakääriäiseksensä

omenakääriäisikseni

omenakääriäisiksesi

omenakääriäisikseen / omenakääriäisiksensa / omenakääriäisiksensä

Ess

-na

omenakääriäisenani / omenakääriäisenäni

omenakääriäisenasi / omenakääriäisenäsi

omenakääriäisenansa / omenakääriäisenaan / omenakääriäisenänsä / omenakääriäisenään

omenakääriäisinani / omenakääriäisinäni

omenakääriäisinasi / omenakääriäisinäsi

omenakääriäisinansa / omenakääriäisinaan / omenakääriäisinänsä / omenakääriäisinään

Abe

-tta

omenakääriäisettani / omenakääriäisettäni

omenakääriäisettasi / omenakääriäisettäsi

omenakääriäisettansa / omenakääriäisettaan / omenakääriäisettänsä / omenakääriäisettään

omenakääriäisittani / omenakääriäisittäni

omenakääriäisittasi / omenakääriäisittäsi

omenakääriäisittansa / omenakääriäisittaan / omenakääriäisittänsä / omenakääriäisittään

Com

-ne

-

-

-

omenakääriäisineni

omenakääriäisinesi

omenakääriäisineen / omenakääriäisinensa / omenakääriäisinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenakääriäisemme

omenakääriäisemme

omenakääriäisenne

omenakääriäisenne

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

Par

-ta

omenakääriäistamme / omenakääriäistämme

omenakääriäisiamme / omenakääriäisiämme

omenakääriäistanne / omenakääriäistänne

omenakääriäisianne / omenakääriäisiänne

omenakääriäistansa / omenakääriäistaan / omenakääriäistänsä / omenakääriäistään

omenakääriäisiansa / omenakääriäisiaan / omenakääriäisiänsä / omenakääriäisiään

Gen

-n

omenakääriäisemme

omenakääriäisiemme / omenakääriäistemme

omenakääriäisenne

omenakääriäisienne / omenakääriäistenne

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

omenakääriäisiensa / omenakääriäisiensä / omenakääriäistensa / omenakääriäistensä

Ill

mihin

omenakääriäiseemme

omenakääriäisiimme

omenakääriäiseenne

omenakääriäisiinne

omenakääriäiseensa / omenakääriäiseensä

omenakääriäisiinsa / omenakääriäisiinsä

Ine

-ssa

omenakääriäisessamme / omenakääriäisessämme

omenakääriäisissamme / omenakääriäisissämme

omenakääriäisessanne / omenakääriäisessänne

omenakääriäisissanne / omenakääriäisissänne

omenakääriäisessansa / omenakääriäisessaan / omenakääriäisessänsä / omenakääriäisessään

omenakääriäisissansa / omenakääriäisissaan / omenakääriäisissänsä / omenakääriäisissään

Ela

-sta

omenakääriäisestamme / omenakääriäisestämme

omenakääriäisistamme / omenakääriäisistämme

omenakääriäisestanne / omenakääriäisestänne

omenakääriäisistanne / omenakääriäisistänne

omenakääriäisestansa / omenakääriäisestaan / omenakääriäisestänsä / omenakääriäisestään

omenakääriäisistansa / omenakääriäisistaan / omenakääriäisistänsä / omenakääriäisistään

All

-lle

omenakääriäisellemme

omenakääriäisillemme

omenakääriäisellenne

omenakääriäisillenne

omenakääriäiselleen / omenakääriäisellensa / omenakääriäisellensä

omenakääriäisillensa / omenakääriäisillensä / omenakääriäisillean / omenakääriäisilleän

Ade

-lla

omenakääriäisellamme / omenakääriäisellämme

omenakääriäisillamme / omenakääriäisillämme

omenakääriäisellanne / omenakääriäisellänne

omenakääriäisillanne / omenakääriäisillänne

omenakääriäisellansa / omenakääriäisellaan / omenakääriäisellänsä / omenakääriäisellään

omenakääriäisillansa / omenakääriäisillaan / omenakääriäisillänsä / omenakääriäisillään

Abl

-lta

omenakääriäiseltamme / omenakääriäiseltämme

omenakääriäisiltamme / omenakääriäisiltämme

omenakääriäiseltanne / omenakääriäiseltänne

omenakääriäisiltanne / omenakääriäisiltänne

omenakääriäiseltansa / omenakääriäiseltaan / omenakääriäiseltänsä / omenakääriäiseltään

omenakääriäisiltansa / omenakääriäisiltaan / omenakääriäisiltänsä / omenakääriäisiltään

Tra

-ksi

omenakääriäiseksemme

omenakääriäisiksemme

omenakääriäiseksenne

omenakääriäisiksenne

omenakääriäisekseen / omenakääriäiseksensa / omenakääriäiseksensä

omenakääriäisikseen / omenakääriäisiksensa / omenakääriäisiksensä

Ess

-na

omenakääriäisenamme / omenakääriäisenämme

omenakääriäisinamme / omenakääriäisinämme

omenakääriäisenanne / omenakääriäisenänne

omenakääriäisinanne / omenakääriäisinänne

omenakääriäisenansa / omenakääriäisenaan / omenakääriäisenänsä / omenakääriäisenään

omenakääriäisinansa / omenakääriäisinaan / omenakääriäisinänsä / omenakääriäisinään

Abe

-tta

omenakääriäisettamme / omenakääriäisettämme

omenakääriäisittamme / omenakääriäisittämme

omenakääriäisettanne / omenakääriäisettänne

omenakääriäisittanne / omenakääriäisittänne

omenakääriäisettansa / omenakääriäisettaan / omenakääriäisettänsä / omenakääriäisettään

omenakääriäisittansa / omenakääriäisittaan / omenakääriäisittänsä / omenakääriäisittään

Com

-ne

-

omenakääriäisinemme

-

omenakääriäisinenne

-

omenakääriäisineen / omenakääriäisinensa / omenakääriäisinensä

Singular

Plural

Nom

-

omenakääriäisemme

omenakääriäisenne

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

omenakääriäisemme

omenakääriäisenne

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

Par

-ta

omenakääriäistamme / omenakääriäistämme

omenakääriäistanne / omenakääriäistänne

omenakääriäistansa / omenakääriäistaan / omenakääriäistänsä / omenakääriäistään

omenakääriäisiamme / omenakääriäisiämme

omenakääriäisianne / omenakääriäisiänne

omenakääriäisiansa / omenakääriäisiaan / omenakääriäisiänsä / omenakääriäisiään

Gen

-n

omenakääriäisemme

omenakääriäisenne

omenakääriäisensa / omenakääriäisensä

omenakääriäisiemme / omenakääriäistemme

omenakääriäisienne / omenakääriäistenne

omenakääriäisiensa / omenakääriäisiensä / omenakääriäistensa / omenakääriäistensä

Ill

mihin

omenakääriäiseemme

omenakääriäiseenne

omenakääriäiseensa / omenakääriäiseensä

omenakääriäisiimme

omenakääriäisiinne

omenakääriäisiinsa / omenakääriäisiinsä

Ine

-ssa

omenakääriäisessamme / omenakääriäisessämme

omenakääriäisessanne / omenakääriäisessänne

omenakääriäisessansa / omenakääriäisessaan / omenakääriäisessänsä / omenakääriäisessään

omenakääriäisissamme / omenakääriäisissämme

omenakääriäisissanne / omenakääriäisissänne

omenakääriäisissansa / omenakääriäisissaan / omenakääriäisissänsä / omenakääriäisissään

Ela

-sta

omenakääriäisestamme / omenakääriäisestämme

omenakääriäisestanne / omenakääriäisestänne

omenakääriäisestansa / omenakääriäisestaan / omenakääriäisestänsä / omenakääriäisestään

omenakääriäisistamme / omenakääriäisistämme

omenakääriäisistanne / omenakääriäisistänne

omenakääriäisistansa / omenakääriäisistaan / omenakääriäisistänsä / omenakääriäisistään

All

-lle

omenakääriäisellemme

omenakääriäisellenne

omenakääriäiselleen / omenakääriäisellensa / omenakääriäisellensä

omenakääriäisillemme

omenakääriäisillenne

omenakääriäisillensa / omenakääriäisillensä / omenakääriäisillean / omenakääriäisilleän

Ade

-lla

omenakääriäisellamme / omenakääriäisellämme

omenakääriäisellanne / omenakääriäisellänne

omenakääriäisellansa / omenakääriäisellaan / omenakääriäisellänsä / omenakääriäisellään

omenakääriäisillamme / omenakääriäisillämme

omenakääriäisillanne / omenakääriäisillänne

omenakääriäisillansa / omenakääriäisillaan / omenakääriäisillänsä / omenakääriäisillään

Abl

-lta

omenakääriäiseltamme / omenakääriäiseltämme

omenakääriäiseltanne / omenakääriäiseltänne

omenakääriäiseltansa / omenakääriäiseltaan / omenakääriäiseltänsä / omenakääriäiseltään

omenakääriäisiltamme / omenakääriäisiltämme

omenakääriäisiltanne / omenakääriäisiltänne

omenakääriäisiltansa / omenakääriäisiltaan / omenakääriäisiltänsä / omenakääriäisiltään

Tra

-ksi

omenakääriäiseksemme

omenakääriäiseksenne

omenakääriäisekseen / omenakääriäiseksensa / omenakääriäiseksensä

omenakääriäisiksemme

omenakääriäisiksenne

omenakääriäisikseen / omenakääriäisiksensa / omenakääriäisiksensä

Ess

-na

omenakääriäisenamme / omenakääriäisenämme

omenakääriäisenanne / omenakääriäisenänne

omenakääriäisenansa / omenakääriäisenaan / omenakääriäisenänsä / omenakääriäisenään

omenakääriäisinamme / omenakääriäisinämme

omenakääriäisinanne / omenakääriäisinänne

omenakääriäisinansa / omenakääriäisinaan / omenakääriäisinänsä / omenakääriäisinään

Abe

-tta

omenakääriäisettamme / omenakääriäisettämme

omenakääriäisettanne / omenakääriäisettänne

omenakääriäisettansa / omenakääriäisettaan / omenakääriäisettänsä / omenakääriäisettään

omenakääriäisittamme / omenakääriäisittämme

omenakääriäisittanne / omenakääriäisittänne

omenakääriäisittansa / omenakääriäisittaan / omenakääriäisittänsä / omenakääriäisittään

Com

-ne

-

-

-

omenakääriäisinemme

omenakääriäisinenne

omenakääriäisineen / omenakääriäisinensa / omenakääriäisinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omena

omenat

Par

-ta

omenaa

omenoita / omenia

Gen

-n

omenan

omenoitten / omenoiden / omenien

Ill

mihin

omenaan

omenoihin / omeniin

Ine

-ssa

omenassa

omenoissa / omenissa

Ela

-sta

omenasta

omenoista / omenista

All

-lle

omenalle

omenoille / omenille

Ade

-lla

omenalla

omenoilla / omenilla

Abl

-lta

omenalta

omenoilta / omenilta

Tra

-ksi

omenaksi

omenoiksi / omeniksi

Ess

-na

omenana

omenoina / omenina

Abe

-tta

omenatta

omenoitta / omenitta

Com

-ne

-

omenoine / omenine

Ins

-in

-

omenoin / omenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omena

omenat

Par

-ta

omenaa

omenoita / omenia

Gen

-n

omenan

omenoitten / omenoiden / omenien

Ill

mihin

omenaan

omenoihin / omeniin

Ine

-ssa

omenassa

omenoissa / omenissa

Ela

-sta

omenasta

omenoista / omenista

All

-lle

omenalle

omenoille / omenille

Ade

-lla

omenalla

omenoilla / omenilla

Abl

-lta

omenalta

omenoilta / omenilta

Tra

-ksi

omenaksi

omenoiksi / omeniksi

Ess

-na

omenana

omenoina / omenina

Abe

-tta

omenatta

omenoitta / omenitta

Com

-ne

-

omenoine / omenine

Ins

-in

-

omenoin / omenin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

apple omena
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; EuroParl2021; Europarl v7 Omena on hyvä välipala. Apple is a good snack. Aatamin omena. Adam's apple. Mennään, Omena. Come on, Apple. "Omena", kenties? 'Apple'is good. Omena ei edes toimisi. An apple wouldn't even work. Omena on kaikki kaikessa. The Apple is everything. Galans-omenia. Gala apples. Ei omena kauas puusta putoa. "Like father, like son.". joista omenat. of which apples. Syön omenaa joka ilta. I eat an apple every evening. Show more arrow right

Wiktionary

apple Show more arrow right omppu (colloquial, childish) Show more arrow right omenainen omppu Show more arrow right aataminomenagranaattiomenakaramelliomenamarjaomenapuuomena-riisipuuroomenahappoomenahilloomenahyveomenakairaomenakakkuomenakemppiomenakirvaomenakääriäinenomenalajikeomenaleivosomenalihavuusomenalimonadiomenalohkoomenamehuomenankaraomenankukkaomenanlohkoomenanraakileomenansiemenomenantaimiomenanvihreäomenanviipaleomenanviljelyomenapiirakkaomenaporaomenapuuomenarupiomenasatoomenasiideriomenasoseomenatarhaomenatorttuomenavarasomenavarkaisiinomenavarkaissaomenavarkaistaomenavartaloomenaviinaomenaviiniomenaviipaleparatiisiomenaruokaomenasyysomenatalviomenatoffeeomenauuniomenavaltakunnanomenavilliomena Show more arrow right Perhaps a loan from an Indo-Iranian language into Proto-Finnic, compare Yidgha (åmuno), (amun, “apple”). Related to Estonian õun. Show more arrow right

Wikipedia

Apple An apple is an edible fruit produced by an apple tree (Malus domestica). Apple trees are cultivated worldwide and are the most widely grown species in the genus Malus. The tree originated in Central Asia, where its wild ancestor, Malus sieversii, is still found today. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenani

omenani

omenasi

omenasi

omenansa

omenansa

Par

-ta

omenaani

omenoitani / omeniani

omenaasi

omenoitasi / omeniasi

omenaansa

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenani

omenoitteni / omenoideni / omenieni

omenasi

omenoittesi / omenoidesi / omeniesi

omenansa

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaani

omenoihini / omeniini

omenaasi

omenoihisi / omeniisi

omenaansa

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassani

omenoissani / omenissani

omenassasi

omenoissasi / omenissasi

omenassansa / omenassaan

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastani

omenoistani / omenistani

omenastasi

omenoistasi / omenistasi

omenastansa / omenastaan

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenalleni

omenoilleni / omenilleni

omenallesi

omenoillesi / omenillesi

omenallensa / omenalleen

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallani

omenoillani / omenillani

omenallasi

omenoillasi / omenillasi

omenallansa / omenallaan

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltani

omenoiltani / omeniltani

omenaltasi

omenoiltasi / omeniltasi

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenakseni

omenoikseni / omenikseni

omenaksesi

omenoiksesi / omeniksesi

omenaksensa / omenakseen

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanani

omenoinani / omeninani

omenanasi

omenoinasi / omeninasi

omenanansa / omenanaan

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattani

omenoittani / omenittani

omenattasi

omenoittasi / omenittasi

omenattansa / omenattaan

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

omenoineni / omenineni

-

omenoinesi / omeninesi

-

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

Singular

Plural

Nom

-

omenani

omenasi

omenansa

omenani

omenasi

omenansa

Par

-ta

omenaani

omenaasi

omenaansa

omenoitani / omeniani

omenoitasi / omeniasi

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenani

omenasi

omenansa

omenoitteni / omenoideni / omenieni

omenoittesi / omenoidesi / omeniesi

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaani

omenaasi

omenaansa

omenoihini / omeniini

omenoihisi / omeniisi

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassani

omenassasi

omenassansa / omenassaan

omenoissani / omenissani

omenoissasi / omenissasi

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastani

omenastasi

omenastansa / omenastaan

omenoistani / omenistani

omenoistasi / omenistasi

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenalleni

omenallesi

omenallensa / omenalleen

omenoilleni / omenilleni

omenoillesi / omenillesi

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallani

omenallasi

omenallansa / omenallaan

omenoillani / omenillani

omenoillasi / omenillasi

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltani

omenaltasi

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltani / omeniltani

omenoiltasi / omeniltasi

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenakseni

omenaksesi

omenaksensa / omenakseen

omenoikseni / omenikseni

omenoiksesi / omeniksesi

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanani

omenanasi

omenanansa / omenanaan

omenoinani / omeninani

omenoinasi / omeninasi

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattani

omenattasi

omenattansa / omenattaan

omenoittani / omenittani

omenoittasi / omenittasi

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

-

-

omenoineni / omenineni

omenoinesi / omeninesi

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenamme

omenamme

omenanne

omenanne

omenansa

omenansa

Par

-ta

omenaamme

omenoitamme / omeniamme

omenaanne

omenoitanne / omenianne

omenaansa

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenamme

omenoittemme / omenoidemme / omeniemme

omenanne

omenoittenne / omenoidenne / omenienne

omenansa

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaamme

omenoihimme / omeniimme

omenaanne

omenoihinne / omeniinne

omenaansa

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassamme

omenoissamme / omenissamme

omenassanne

omenoissanne / omenissanne

omenassansa / omenassaan

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastamme

omenoistamme / omenistamme

omenastanne

omenoistanne / omenistanne

omenastansa / omenastaan

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenallemme

omenoillemme / omenillemme

omenallenne

omenoillenne / omenillenne

omenallensa / omenalleen

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallamme

omenoillamme / omenillamme

omenallanne

omenoillanne / omenillanne

omenallansa / omenallaan

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltamme

omenoiltamme / omeniltamme

omenaltanne

omenoiltanne / omeniltanne

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenaksemme

omenoiksemme / omeniksemme

omenaksenne

omenoiksenne / omeniksenne

omenaksensa / omenakseen

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanamme

omenoinamme / omeninamme

omenananne

omenoinanne / omeninanne

omenanansa / omenanaan

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattamme

omenoittamme / omenittamme

omenattanne

omenoittanne / omenittanne

omenattansa / omenattaan

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

omenoinemme / omeninemme

-

omenoinenne / omeninenne

-

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

Singular

Plural

Nom

-

omenamme

omenanne

omenansa

omenamme

omenanne

omenansa

Par

-ta

omenaamme

omenaanne

omenaansa

omenoitamme / omeniamme

omenoitanne / omenianne

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenamme

omenanne

omenansa

omenoittemme / omenoidemme / omeniemme

omenoittenne / omenoidenne / omenienne

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaamme

omenaanne

omenaansa

omenoihimme / omeniimme

omenoihinne / omeniinne

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassamme

omenassanne

omenassansa / omenassaan

omenoissamme / omenissamme

omenoissanne / omenissanne

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastamme

omenastanne

omenastansa / omenastaan

omenoistamme / omenistamme

omenoistanne / omenistanne

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenallemme

omenallenne

omenallensa / omenalleen

omenoillemme / omenillemme

omenoillenne / omenillenne

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallamme

omenallanne

omenallansa / omenallaan

omenoillamme / omenillamme

omenoillanne / omenillanne

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltamme

omenaltanne

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltamme / omeniltamme

omenoiltanne / omeniltanne

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenaksemme

omenaksenne

omenaksensa / omenakseen

omenoiksemme / omeniksemme

omenoiksenne / omeniksenne

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanamme

omenananne

omenanansa / omenanaan

omenoinamme / omeninamme

omenoinanne / omeninanne

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattamme

omenattanne

omenattansa / omenattaan

omenoittamme / omenittamme

omenoittanne / omenittanne

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

-

-

omenoinemme / omeninemme

omenoinenne / omeninenne

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kääriäinen

kääriäiset

Par

-ta

kääriäistä

kääriäisiä

Gen

-n

kääriäisen

kääriäisien / kääriäisten

Ill

mihin

kääriäiseen

kääriäisiin

Ine

-ssa

kääriäisessä

kääriäisissä

Ela

-sta

kääriäisestä

kääriäisistä

All

-lle

kääriäiselle

kääriäisille

Ade

-lla

kääriäisellä

kääriäisillä

Abl

-lta

kääriäiseltä

kääriäisiltä

Tra

-ksi

kääriäiseksi

kääriäisiksi

Ess

-na

kääriäisenä

kääriäisinä

Abe

-tta

kääriäisettä

kääriäisittä

Com

-ne

-

kääriäisine

Ins

-in

-

kääriäisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kääriäinen

kääriäiset

Par

-ta

kääriäistä

kääriäisiä

Gen

-n

kääriäisen

kääriäisien / kääriäisten

Ill

mihin

kääriäiseen

kääriäisiin

Ine

-ssa

kääriäisessä

kääriäisissä

Ela

-sta

kääriäisestä

kääriäisistä

All

-lle

kääriäiselle

kääriäisille

Ade

-lla

kääriäisellä

kääriäisillä

Abl

-lta

kääriäiseltä

kääriäisiltä

Tra

-ksi

kääriäiseksi

kääriäisiksi

Ess

-na

kääriäisenä

kääriäisinä

Abe

-tta

kääriäisettä

kääriäisittä

Com

-ne

-

kääriäisine

Ins

-in

-

kääriäisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

wrapping
kääriäinen
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; WikiMatrix Tns-paidat Agents Jorma Kääriäinens-Is More (CD). T-Shirts Agents & Jorma Kääriäinen - Is More (CD). [Author] Kääriäinen A, Hämäläinen J, Pölkki P. 2009. [Primary author ] Kraav I, Hämäläinen J. 2009. Kääriäinen on siirtynyt yhtyeen toiseksi kitaristiksi. He briefly joined the group as second guitarist. 18. 12. 2003 Puolustusministeri Kääriäinen julkaisi uuden webns-kolumnin. 11.10.2006 Minister of Defence Kääriäinen has published a new web column. Browsing Tampereen teknillinen yliopisto by Author"Kääriäinen, Risto". Browsing Tampereen teknillinen yliopisto by Author "Isotalus, Risto". Sosiaalitoimen olosuhdeselvitykset huoltoriitojen ratkaisuissa, Aino Kääriäinen. Child custody evaluation reports by social services staff in the resolution of custody disputes, Aino Kääriäinen. Otso Kääriäinen on levoton sielu, maailmantallaaja, innostuja, yrittäjä ja valokuvaaja. Otso Kääriäinen is a free spirit, globetrotter, entrepreneur and photographer. Kääriäinen, Kimmo; Kirkon tutkimuskeskus; Andreenkov, Vladimir; Venäjän tiedeakatemia Saatavuus B. Kääriäinen, Kimmo; Church Research Institute; Andreenkov, Vladimir; The Russian Academy of Sciences Availability B. Kysy lisää tuotteesta tai tee tarjous: Agents Jorma Kääriäinens-Uhkapeluri CDS (VG Mns-)ns-iskelmä. Ask more about the product or make an offer: Agents & Jorma Kääriäinen - Uhkapeluri CDS (VG+/M-) -iskelmä. Kääriäinen, Kimmo ym.: Kirkko muutosten keskellä: Suomen evankelisns-luterilainen kirkko vuosina 2000ns-2003. Church in change: The Evangelical Lutheran Church of Finland from 2000 to 2003 / [translation: Virginia Mattila]. Show more arrow right

Wiktionary

tortrix moth, leafroller moth (moth of the family Tortricidae) Fin:kääriäisen toukkaEng:leaf roller Show more arrow right hernekääriäinenomenakääriäinen Show more arrow right kääri- +‎ -iäinen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kääriäiseni

kääriäiseni

kääriäisesi

kääriäisesi

kääriäisensä

kääriäisensä

Par

-ta

kääriäistäni

kääriäisiäni

kääriäistäsi

kääriäisiäsi

kääriäistänsä / kääriäistään

kääriäisiänsä / kääriäisiään

Gen

-n

kääriäiseni

kääriäisieni / kääriäisteni

kääriäisesi

kääriäisiesi / kääriäistesi

kääriäisensä

kääriäisiensä / kääriäistensä

Ill

mihin

kääriäiseeni

kääriäisiini

kääriäiseesi

kääriäisiisi

kääriäiseensä

kääriäisiinsä

Ine

-ssa

kääriäisessäni

kääriäisissäni

kääriäisessäsi

kääriäisissäsi

kääriäisessänsä / kääriäisessään

kääriäisissänsä / kääriäisissään

Ela

-sta

kääriäisestäni

kääriäisistäni

kääriäisestäsi

kääriäisistäsi

kääriäisestänsä / kääriäisestään

kääriäisistänsä / kääriäisistään

All

-lle

kääriäiselleni

kääriäisilleni

kääriäisellesi

kääriäisillesi

kääriäisellensä / kääriäiselleen

kääriäisillensä / kääriäisilleän

Ade

-lla

kääriäiselläni

kääriäisilläni

kääriäiselläsi

kääriäisilläsi

kääriäisellänsä / kääriäisellään

kääriäisillänsä / kääriäisillään

Abl

-lta

kääriäiseltäni

kääriäisiltäni

kääriäiseltäsi

kääriäisiltäsi

kääriäiseltänsä / kääriäiseltään

kääriäisiltänsä / kääriäisiltään

Tra

-ksi

kääriäisekseni

kääriäisikseni

kääriäiseksesi

kääriäisiksesi

kääriäiseksensä / kääriäisekseen

kääriäisiksensä / kääriäisikseen

Ess

-na

kääriäisenäni

kääriäisinäni

kääriäisenäsi

kääriäisinäsi

kääriäisenänsä / kääriäisenään

kääriäisinänsä / kääriäisinään

Abe

-tta

kääriäisettäni

kääriäisittäni

kääriäisettäsi

kääriäisittäsi

kääriäisettänsä / kääriäisettään

kääriäisittänsä / kääriäisittään

Com

-ne

-

kääriäisineni

-

kääriäisinesi

-

kääriäisinensä / kääriäisineen

Singular

Plural

Nom

-

kääriäiseni

kääriäisesi

kääriäisensä

kääriäiseni

kääriäisesi

kääriäisensä

Par

-ta

kääriäistäni

kääriäistäsi

kääriäistänsä / kääriäistään

kääriäisiäni

kääriäisiäsi

kääriäisiänsä / kääriäisiään

Gen

-n

kääriäiseni

kääriäisesi

kääriäisensä

kääriäisieni / kääriäisteni

kääriäisiesi / kääriäistesi

kääriäisiensä / kääriäistensä

Ill

mihin

kääriäiseeni

kääriäiseesi

kääriäiseensä

kääriäisiini

kääriäisiisi

kääriäisiinsä

Ine

-ssa

kääriäisessäni

kääriäisessäsi

kääriäisessänsä / kääriäisessään

kääriäisissäni

kääriäisissäsi

kääriäisissänsä / kääriäisissään

Ela

-sta

kääriäisestäni

kääriäisestäsi

kääriäisestänsä / kääriäisestään

kääriäisistäni

kääriäisistäsi

kääriäisistänsä / kääriäisistään

All

-lle

kääriäiselleni

kääriäisellesi

kääriäisellensä / kääriäiselleen

kääriäisilleni

kääriäisillesi

kääriäisillensä / kääriäisilleän

Ade

-lla

kääriäiselläni

kääriäiselläsi

kääriäisellänsä / kääriäisellään

kääriäisilläni

kääriäisilläsi

kääriäisillänsä / kääriäisillään

Abl

-lta

kääriäiseltäni

kääriäiseltäsi

kääriäiseltänsä / kääriäiseltään

kääriäisiltäni

kääriäisiltäsi

kääriäisiltänsä / kääriäisiltään

Tra

-ksi

kääriäisekseni

kääriäiseksesi

kääriäiseksensä / kääriäisekseen

kääriäisikseni

kääriäisiksesi

kääriäisiksensä / kääriäisikseen

Ess

-na

kääriäisenäni

kääriäisenäsi

kääriäisenänsä / kääriäisenään

kääriäisinäni

kääriäisinäsi

kääriäisinänsä / kääriäisinään

Abe

-tta

kääriäisettäni

kääriäisettäsi

kääriäisettänsä / kääriäisettään

kääriäisittäni

kääriäisittäsi

kääriäisittänsä / kääriäisittään

Com

-ne

-

-

-

kääriäisineni

kääriäisinesi

kääriäisinensä / kääriäisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kääriäisemme

kääriäisemme

kääriäisenne

kääriäisenne

kääriäisensä

kääriäisensä

Par

-ta

kääriäistämme

kääriäisiämme

kääriäistänne

kääriäisiänne

kääriäistänsä / kääriäistään

kääriäisiänsä / kääriäisiään

Gen

-n

kääriäisemme

kääriäisiemme / kääriäistemme

kääriäisenne

kääriäisienne / kääriäistenne

kääriäisensä

kääriäisiensä / kääriäistensä

Ill

mihin

kääriäiseemme

kääriäisiimme

kääriäiseenne

kääriäisiinne

kääriäiseensä

kääriäisiinsä

Ine

-ssa

kääriäisessämme

kääriäisissämme

kääriäisessänne

kääriäisissänne

kääriäisessänsä / kääriäisessään

kääriäisissänsä / kääriäisissään

Ela

-sta

kääriäisestämme

kääriäisistämme

kääriäisestänne

kääriäisistänne

kääriäisestänsä / kääriäisestään

kääriäisistänsä / kääriäisistään

All

-lle

kääriäisellemme

kääriäisillemme

kääriäisellenne

kääriäisillenne

kääriäisellensä / kääriäiselleen

kääriäisillensä / kääriäisilleän

Ade

-lla

kääriäisellämme

kääriäisillämme

kääriäisellänne

kääriäisillänne

kääriäisellänsä / kääriäisellään

kääriäisillänsä / kääriäisillään

Abl

-lta

kääriäiseltämme

kääriäisiltämme

kääriäiseltänne

kääriäisiltänne

kääriäiseltänsä / kääriäiseltään

kääriäisiltänsä / kääriäisiltään

Tra

-ksi

kääriäiseksemme

kääriäisiksemme

kääriäiseksenne

kääriäisiksenne

kääriäiseksensä / kääriäisekseen

kääriäisiksensä / kääriäisikseen

Ess

-na

kääriäisenämme

kääriäisinämme

kääriäisenänne

kääriäisinänne

kääriäisenänsä / kääriäisenään

kääriäisinänsä / kääriäisinään

Abe

-tta

kääriäisettämme

kääriäisittämme

kääriäisettänne

kääriäisittänne

kääriäisettänsä / kääriäisettään

kääriäisittänsä / kääriäisittään

Com

-ne

-

kääriäisinemme

-

kääriäisinenne

-

kääriäisinensä / kääriäisineen

Singular

Plural

Nom

-

kääriäisemme

kääriäisenne

kääriäisensä

kääriäisemme

kääriäisenne

kääriäisensä

Par

-ta

kääriäistämme

kääriäistänne

kääriäistänsä / kääriäistään

kääriäisiämme

kääriäisiänne

kääriäisiänsä / kääriäisiään

Gen

-n

kääriäisemme

kääriäisenne

kääriäisensä

kääriäisiemme / kääriäistemme

kääriäisienne / kääriäistenne

kääriäisiensä / kääriäistensä

Ill

mihin

kääriäiseemme

kääriäiseenne

kääriäiseensä

kääriäisiimme

kääriäisiinne

kääriäisiinsä

Ine

-ssa

kääriäisessämme

kääriäisessänne

kääriäisessänsä / kääriäisessään

kääriäisissämme

kääriäisissänne

kääriäisissänsä / kääriäisissään

Ela

-sta

kääriäisestämme

kääriäisestänne

kääriäisestänsä / kääriäisestään

kääriäisistämme

kääriäisistänne

kääriäisistänsä / kääriäisistään

All

-lle

kääriäisellemme

kääriäisellenne

kääriäisellensä / kääriäiselleen

kääriäisillemme

kääriäisillenne

kääriäisillensä / kääriäisilleän

Ade

-lla

kääriäisellämme

kääriäisellänne

kääriäisellänsä / kääriäisellään

kääriäisillämme

kääriäisillänne

kääriäisillänsä / kääriäisillään

Abl

-lta

kääriäiseltämme

kääriäiseltänne

kääriäiseltänsä / kääriäiseltään

kääriäisiltämme

kääriäisiltänne

kääriäisiltänsä / kääriäisiltään

Tra

-ksi

kääriäiseksemme

kääriäiseksenne

kääriäiseksensä / kääriäisekseen

kääriäisiksemme

kääriäisiksenne

kääriäisiksensä / kääriäisikseen

Ess

-na

kääriäisenämme

kääriäisenänne

kääriäisenänsä / kääriäisenään

kääriäisinämme

kääriäisinänne

kääriäisinänsä / kääriäisinään

Abe

-tta

kääriäisettämme

kääriäisettänne

kääriäisettänsä / kääriäisettään

kääriäisittämme

kääriäisittänne

kääriäisittänsä / kääriäisittään

Com

-ne

-

-

-

kääriäisinemme

kääriäisinenne

kääriäisinensä / kääriäisineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept