logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

omenalihavuus, noun

Word analysis
omenalihavuus

omenalihavuus

omenalihavuus

Noun, Singular Nominative

omena

Noun, Singular Nominative

+ lihavuus

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omenalihavuus

omenalihavuudet

Par

-ta

omenalihavuutta

omenalihavuuksia

Gen

-n

omenalihavuuden

omenalihavuuksien

Ill

mihin

omenalihavuuteen

omenalihavuuksiin

Ine

-ssa

omenalihavuudessa

omenalihavuuksissa

Ela

-sta

omenalihavuudesta

omenalihavuuksista

All

-lle

omenalihavuudelle

omenalihavuuksille

Ade

-lla

omenalihavuudella

omenalihavuuksilla

Abl

-lta

omenalihavuudelta

omenalihavuuksilta

Tra

-ksi

omenalihavuudeksi

omenalihavuuksiksi

Ess

-na

omenalihavuutena

omenalihavuuksina

Abe

-tta

omenalihavuudetta

omenalihavuuksitta

Com

-ne

-

omenalihavuuksine

Ins

-in

-

omenalihavuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omenalihavuus

omenalihavuudet

Par

-ta

omenalihavuutta

omenalihavuuksia

Gen

-n

omenalihavuuden

omenalihavuuksien

Ill

mihin

omenalihavuuteen

omenalihavuuksiin

Ine

-ssa

omenalihavuudessa

omenalihavuuksissa

Ela

-sta

omenalihavuudesta

omenalihavuuksista

All

-lle

omenalihavuudelle

omenalihavuuksille

Ade

-lla

omenalihavuudella

omenalihavuuksilla

Abl

-lta

omenalihavuudelta

omenalihavuuksilta

Tra

-ksi

omenalihavuudeksi

omenalihavuuksiksi

Ess

-na

omenalihavuutena

omenalihavuuksina

Abe

-tta

omenalihavuudetta

omenalihavuuksitta

Com

-ne

-

omenalihavuuksine

Ins

-in

-

omenalihavuuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

appleness
apple obesity
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Näin voidaan löytää sellaisia diabeteksen ja sen liitännäissairauksien riskitekijöitä, jotka eivät liity suoraan esimerkiksi omenalihavuuteen. The objective is to find risk factors for diabetes and its comorbidities which are not directly linked with, for example, central obesity. Show more arrow right

Wiktionary

central obesity (type of obesity in which the overweight concentrates in the belly rather than the bottom) Show more arrow right omena +‎ lihavuus Show more arrow right

Wikipedia

Abdominal obesity Abdominal obesity, also known as central obesity and truncal obesity, is a condition when excessive abdominal fat around the stomach and abdomen has built up to the extent that it is likely to have a negative impact on health. Abdominal obesity has been strongly linked to cardiovascular disease, Alzheimer's disease, and other metabolic and vascular diseases. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenalihavuuteni

omenalihavuuteni

omenalihavuutesi

omenalihavuutesi

omenalihavuutensa

omenalihavuutensa

Par

-ta

omenalihavuuttani

omenalihavuuksiani

omenalihavuuttasi

omenalihavuuksiasi

omenalihavuuttansa / omenalihavuuttaan

omenalihavuuksiansa / omenalihavuuksiaan

Gen

-n

omenalihavuuteni

omenalihavuuksieni

omenalihavuutesi

omenalihavuuksiesi

omenalihavuutensa

omenalihavuuksiensa

Ill

mihin

omenalihavuuteeni

omenalihavuuksiini

omenalihavuuteesi

omenalihavuuksiisi

omenalihavuuteensa

omenalihavuuksiinsa

Ine

-ssa

omenalihavuudessani

omenalihavuuksissani

omenalihavuudessasi

omenalihavuuksissasi

omenalihavuudessansa / omenalihavuudessaan

omenalihavuuksissansa / omenalihavuuksissaan

Ela

-sta

omenalihavuudestani

omenalihavuuksistani

omenalihavuudestasi

omenalihavuuksistasi

omenalihavuudestansa / omenalihavuudestaan

omenalihavuuksistansa / omenalihavuuksistaan

All

-lle

omenalihavuudelleni

omenalihavuuksilleni

omenalihavuudellesi

omenalihavuuksillesi

omenalihavuudellensa / omenalihavuudelleen

omenalihavuuksillensa / omenalihavuuksillean

Ade

-lla

omenalihavuudellani

omenalihavuuksillani

omenalihavuudellasi

omenalihavuuksillasi

omenalihavuudellansa / omenalihavuudellaan

omenalihavuuksillansa / omenalihavuuksillaan

Abl

-lta

omenalihavuudeltani

omenalihavuuksiltani

omenalihavuudeltasi

omenalihavuuksiltasi

omenalihavuudeltansa / omenalihavuudeltaan

omenalihavuuksiltansa / omenalihavuuksiltaan

Tra

-ksi

omenalihavuudekseni

omenalihavuuksikseni

omenalihavuudeksesi

omenalihavuuksiksesi

omenalihavuudeksensa / omenalihavuudekseen

omenalihavuuksiksensa / omenalihavuuksikseen

Ess

-na

omenalihavuutenani

omenalihavuuksinani

omenalihavuutenasi

omenalihavuuksinasi

omenalihavuutenansa / omenalihavuutenaan

omenalihavuuksinansa / omenalihavuuksinaan

Abe

-tta

omenalihavuudettani

omenalihavuuksittani

omenalihavuudettasi

omenalihavuuksittasi

omenalihavuudettansa / omenalihavuudettaan

omenalihavuuksittansa / omenalihavuuksittaan

Com

-ne

-

omenalihavuuksineni

-

omenalihavuuksinesi

-

omenalihavuuksinensa / omenalihavuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

omenalihavuuteni

omenalihavuutesi

omenalihavuutensa

omenalihavuuteni

omenalihavuutesi

omenalihavuutensa

Par

-ta

omenalihavuuttani

omenalihavuuttasi

omenalihavuuttansa / omenalihavuuttaan

omenalihavuuksiani

omenalihavuuksiasi

omenalihavuuksiansa / omenalihavuuksiaan

Gen

-n

omenalihavuuteni

omenalihavuutesi

omenalihavuutensa

omenalihavuuksieni

omenalihavuuksiesi

omenalihavuuksiensa

Ill

mihin

omenalihavuuteeni

omenalihavuuteesi

omenalihavuuteensa

omenalihavuuksiini

omenalihavuuksiisi

omenalihavuuksiinsa

Ine

-ssa

omenalihavuudessani

omenalihavuudessasi

omenalihavuudessansa / omenalihavuudessaan

omenalihavuuksissani

omenalihavuuksissasi

omenalihavuuksissansa / omenalihavuuksissaan

Ela

-sta

omenalihavuudestani

omenalihavuudestasi

omenalihavuudestansa / omenalihavuudestaan

omenalihavuuksistani

omenalihavuuksistasi

omenalihavuuksistansa / omenalihavuuksistaan

All

-lle

omenalihavuudelleni

omenalihavuudellesi

omenalihavuudellensa / omenalihavuudelleen

omenalihavuuksilleni

omenalihavuuksillesi

omenalihavuuksillensa / omenalihavuuksillean

Ade

-lla

omenalihavuudellani

omenalihavuudellasi

omenalihavuudellansa / omenalihavuudellaan

omenalihavuuksillani

omenalihavuuksillasi

omenalihavuuksillansa / omenalihavuuksillaan

Abl

-lta

omenalihavuudeltani

omenalihavuudeltasi

omenalihavuudeltansa / omenalihavuudeltaan

omenalihavuuksiltani

omenalihavuuksiltasi

omenalihavuuksiltansa / omenalihavuuksiltaan

Tra

-ksi

omenalihavuudekseni

omenalihavuudeksesi

omenalihavuudeksensa / omenalihavuudekseen

omenalihavuuksikseni

omenalihavuuksiksesi

omenalihavuuksiksensa / omenalihavuuksikseen

Ess

-na

omenalihavuutenani

omenalihavuutenasi

omenalihavuutenansa / omenalihavuutenaan

omenalihavuuksinani

omenalihavuuksinasi

omenalihavuuksinansa / omenalihavuuksinaan

Abe

-tta

omenalihavuudettani

omenalihavuudettasi

omenalihavuudettansa / omenalihavuudettaan

omenalihavuuksittani

omenalihavuuksittasi

omenalihavuuksittansa / omenalihavuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

omenalihavuuksineni

omenalihavuuksinesi

omenalihavuuksinensa / omenalihavuuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenalihavuutemme

omenalihavuutemme

omenalihavuutenne

omenalihavuutenne

omenalihavuutensa

omenalihavuutensa

Par

-ta

omenalihavuuttamme

omenalihavuuksiamme

omenalihavuuttanne

omenalihavuuksianne

omenalihavuuttansa / omenalihavuuttaan

omenalihavuuksiansa / omenalihavuuksiaan

Gen

-n

omenalihavuutemme

omenalihavuuksiemme

omenalihavuutenne

omenalihavuuksienne

omenalihavuutensa

omenalihavuuksiensa

Ill

mihin

omenalihavuuteemme

omenalihavuuksiimme

omenalihavuuteenne

omenalihavuuksiinne

omenalihavuuteensa

omenalihavuuksiinsa

Ine

-ssa

omenalihavuudessamme

omenalihavuuksissamme

omenalihavuudessanne

omenalihavuuksissanne

omenalihavuudessansa / omenalihavuudessaan

omenalihavuuksissansa / omenalihavuuksissaan

Ela

-sta

omenalihavuudestamme

omenalihavuuksistamme

omenalihavuudestanne

omenalihavuuksistanne

omenalihavuudestansa / omenalihavuudestaan

omenalihavuuksistansa / omenalihavuuksistaan

All

-lle

omenalihavuudellemme

omenalihavuuksillemme

omenalihavuudellenne

omenalihavuuksillenne

omenalihavuudellensa / omenalihavuudelleen

omenalihavuuksillensa / omenalihavuuksillean

Ade

-lla

omenalihavuudellamme

omenalihavuuksillamme

omenalihavuudellanne

omenalihavuuksillanne

omenalihavuudellansa / omenalihavuudellaan

omenalihavuuksillansa / omenalihavuuksillaan

Abl

-lta

omenalihavuudeltamme

omenalihavuuksiltamme

omenalihavuudeltanne

omenalihavuuksiltanne

omenalihavuudeltansa / omenalihavuudeltaan

omenalihavuuksiltansa / omenalihavuuksiltaan

Tra

-ksi

omenalihavuudeksemme

omenalihavuuksiksemme

omenalihavuudeksenne

omenalihavuuksiksenne

omenalihavuudeksensa / omenalihavuudekseen

omenalihavuuksiksensa / omenalihavuuksikseen

Ess

-na

omenalihavuutenamme

omenalihavuuksinamme

omenalihavuutenanne

omenalihavuuksinanne

omenalihavuutenansa / omenalihavuutenaan

omenalihavuuksinansa / omenalihavuuksinaan

Abe

-tta

omenalihavuudettamme

omenalihavuuksittamme

omenalihavuudettanne

omenalihavuuksittanne

omenalihavuudettansa / omenalihavuudettaan

omenalihavuuksittansa / omenalihavuuksittaan

Com

-ne

-

omenalihavuuksinemme

-

omenalihavuuksinenne

-

omenalihavuuksinensa / omenalihavuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

omenalihavuutemme

omenalihavuutenne

omenalihavuutensa

omenalihavuutemme

omenalihavuutenne

omenalihavuutensa

Par

-ta

omenalihavuuttamme

omenalihavuuttanne

omenalihavuuttansa / omenalihavuuttaan

omenalihavuuksiamme

omenalihavuuksianne

omenalihavuuksiansa / omenalihavuuksiaan

Gen

-n

omenalihavuutemme

omenalihavuutenne

omenalihavuutensa

omenalihavuuksiemme

omenalihavuuksienne

omenalihavuuksiensa

Ill

mihin

omenalihavuuteemme

omenalihavuuteenne

omenalihavuuteensa

omenalihavuuksiimme

omenalihavuuksiinne

omenalihavuuksiinsa

Ine

-ssa

omenalihavuudessamme

omenalihavuudessanne

omenalihavuudessansa / omenalihavuudessaan

omenalihavuuksissamme

omenalihavuuksissanne

omenalihavuuksissansa / omenalihavuuksissaan

Ela

-sta

omenalihavuudestamme

omenalihavuudestanne

omenalihavuudestansa / omenalihavuudestaan

omenalihavuuksistamme

omenalihavuuksistanne

omenalihavuuksistansa / omenalihavuuksistaan

All

-lle

omenalihavuudellemme

omenalihavuudellenne

omenalihavuudellensa / omenalihavuudelleen

omenalihavuuksillemme

omenalihavuuksillenne

omenalihavuuksillensa / omenalihavuuksillean

Ade

-lla

omenalihavuudellamme

omenalihavuudellanne

omenalihavuudellansa / omenalihavuudellaan

omenalihavuuksillamme

omenalihavuuksillanne

omenalihavuuksillansa / omenalihavuuksillaan

Abl

-lta

omenalihavuudeltamme

omenalihavuudeltanne

omenalihavuudeltansa / omenalihavuudeltaan

omenalihavuuksiltamme

omenalihavuuksiltanne

omenalihavuuksiltansa / omenalihavuuksiltaan

Tra

-ksi

omenalihavuudeksemme

omenalihavuudeksenne

omenalihavuudeksensa / omenalihavuudekseen

omenalihavuuksiksemme

omenalihavuuksiksenne

omenalihavuuksiksensa / omenalihavuuksikseen

Ess

-na

omenalihavuutenamme

omenalihavuutenanne

omenalihavuutenansa / omenalihavuutenaan

omenalihavuuksinamme

omenalihavuuksinanne

omenalihavuuksinansa / omenalihavuuksinaan

Abe

-tta

omenalihavuudettamme

omenalihavuudettanne

omenalihavuudettansa / omenalihavuudettaan

omenalihavuuksittamme

omenalihavuuksittanne

omenalihavuuksittansa / omenalihavuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

omenalihavuuksinemme

omenalihavuuksinenne

omenalihavuuksinensa / omenalihavuuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omena

omenat

Par

-ta

omenaa

omenoita / omenia

Gen

-n

omenan

omenoitten / omenoiden / omenien

Ill

mihin

omenaan

omenoihin / omeniin

Ine

-ssa

omenassa

omenoissa / omenissa

Ela

-sta

omenasta

omenoista / omenista

All

-lle

omenalle

omenoille / omenille

Ade

-lla

omenalla

omenoilla / omenilla

Abl

-lta

omenalta

omenoilta / omenilta

Tra

-ksi

omenaksi

omenoiksi / omeniksi

Ess

-na

omenana

omenoina / omenina

Abe

-tta

omenatta

omenoitta / omenitta

Com

-ne

-

omenoine / omenine

Ins

-in

-

omenoin / omenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omena

omenat

Par

-ta

omenaa

omenoita / omenia

Gen

-n

omenan

omenoitten / omenoiden / omenien

Ill

mihin

omenaan

omenoihin / omeniin

Ine

-ssa

omenassa

omenoissa / omenissa

Ela

-sta

omenasta

omenoista / omenista

All

-lle

omenalle

omenoille / omenille

Ade

-lla

omenalla

omenoilla / omenilla

Abl

-lta

omenalta

omenoilta / omenilta

Tra

-ksi

omenaksi

omenoiksi / omeniksi

Ess

-na

omenana

omenoina / omenina

Abe

-tta

omenatta

omenoitta / omenitta

Com

-ne

-

omenoine / omenine

Ins

-in

-

omenoin / omenin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

apple omena
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; EuroParl2021; Europarl v7 Omena on hyvä välipala. Apple is a good snack. Aatamin omena. Adam's apple. Mennään, Omena. Come on, Apple. "Omena", kenties? 'Apple'is good. Omena ei edes toimisi. An apple wouldn't even work. Omena on kaikki kaikessa. The Apple is everything. Galans-omenia. Gala apples. Ei omena kauas puusta putoa. "Like father, like son.". joista omenat. of which apples. Syön omenaa joka ilta. I eat an apple every evening. Show more arrow right

Wiktionary

apple Show more arrow right omppu (colloquial, childish) Show more arrow right omenainen omppu Show more arrow right aataminomenagranaattiomenakaramelliomenamarjaomenapuuomena-riisipuuroomenahappoomenahilloomenahyveomenakairaomenakakkuomenakemppiomenakirvaomenakääriäinenomenalajikeomenaleivosomenalihavuusomenalimonadiomenalohkoomenamehuomenankaraomenankukkaomenanlohkoomenanraakileomenansiemenomenantaimiomenanvihreäomenanviipaleomenanviljelyomenapiirakkaomenaporaomenapuuomenarupiomenasatoomenasiideriomenasoseomenatarhaomenatorttuomenavarasomenavarkaisiinomenavarkaissaomenavarkaistaomenavartaloomenaviinaomenaviiniomenaviipaleparatiisiomenaruokaomenasyysomenatalviomenatoffeeomenauuniomenavaltakunnanomenavilliomena Show more arrow right Perhaps a loan from an Indo-Iranian language into Proto-Finnic, compare Yidgha (åmuno), (amun, “apple”). Related to Estonian õun. Show more arrow right

Wikipedia

Apple An apple is an edible fruit produced by an apple tree (Malus domestica). Apple trees are cultivated worldwide and are the most widely grown species in the genus Malus. The tree originated in Central Asia, where its wild ancestor, Malus sieversii, is still found today. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenani

omenani

omenasi

omenasi

omenansa

omenansa

Par

-ta

omenaani

omenoitani / omeniani

omenaasi

omenoitasi / omeniasi

omenaansa

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenani

omenoitteni / omenoideni / omenieni

omenasi

omenoittesi / omenoidesi / omeniesi

omenansa

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaani

omenoihini / omeniini

omenaasi

omenoihisi / omeniisi

omenaansa

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassani

omenoissani / omenissani

omenassasi

omenoissasi / omenissasi

omenassansa / omenassaan

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastani

omenoistani / omenistani

omenastasi

omenoistasi / omenistasi

omenastansa / omenastaan

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenalleni

omenoilleni / omenilleni

omenallesi

omenoillesi / omenillesi

omenallensa / omenalleen

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallani

omenoillani / omenillani

omenallasi

omenoillasi / omenillasi

omenallansa / omenallaan

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltani

omenoiltani / omeniltani

omenaltasi

omenoiltasi / omeniltasi

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenakseni

omenoikseni / omenikseni

omenaksesi

omenoiksesi / omeniksesi

omenaksensa / omenakseen

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanani

omenoinani / omeninani

omenanasi

omenoinasi / omeninasi

omenanansa / omenanaan

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattani

omenoittani / omenittani

omenattasi

omenoittasi / omenittasi

omenattansa / omenattaan

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

omenoineni / omenineni

-

omenoinesi / omeninesi

-

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

Singular

Plural

Nom

-

omenani

omenasi

omenansa

omenani

omenasi

omenansa

Par

-ta

omenaani

omenaasi

omenaansa

omenoitani / omeniani

omenoitasi / omeniasi

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenani

omenasi

omenansa

omenoitteni / omenoideni / omenieni

omenoittesi / omenoidesi / omeniesi

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaani

omenaasi

omenaansa

omenoihini / omeniini

omenoihisi / omeniisi

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassani

omenassasi

omenassansa / omenassaan

omenoissani / omenissani

omenoissasi / omenissasi

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastani

omenastasi

omenastansa / omenastaan

omenoistani / omenistani

omenoistasi / omenistasi

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenalleni

omenallesi

omenallensa / omenalleen

omenoilleni / omenilleni

omenoillesi / omenillesi

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallani

omenallasi

omenallansa / omenallaan

omenoillani / omenillani

omenoillasi / omenillasi

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltani

omenaltasi

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltani / omeniltani

omenoiltasi / omeniltasi

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenakseni

omenaksesi

omenaksensa / omenakseen

omenoikseni / omenikseni

omenoiksesi / omeniksesi

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanani

omenanasi

omenanansa / omenanaan

omenoinani / omeninani

omenoinasi / omeninasi

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattani

omenattasi

omenattansa / omenattaan

omenoittani / omenittani

omenoittasi / omenittasi

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

-

-

omenoineni / omenineni

omenoinesi / omeninesi

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenamme

omenamme

omenanne

omenanne

omenansa

omenansa

Par

-ta

omenaamme

omenoitamme / omeniamme

omenaanne

omenoitanne / omenianne

omenaansa

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenamme

omenoittemme / omenoidemme / omeniemme

omenanne

omenoittenne / omenoidenne / omenienne

omenansa

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaamme

omenoihimme / omeniimme

omenaanne

omenoihinne / omeniinne

omenaansa

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassamme

omenoissamme / omenissamme

omenassanne

omenoissanne / omenissanne

omenassansa / omenassaan

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastamme

omenoistamme / omenistamme

omenastanne

omenoistanne / omenistanne

omenastansa / omenastaan

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenallemme

omenoillemme / omenillemme

omenallenne

omenoillenne / omenillenne

omenallensa / omenalleen

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallamme

omenoillamme / omenillamme

omenallanne

omenoillanne / omenillanne

omenallansa / omenallaan

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltamme

omenoiltamme / omeniltamme

omenaltanne

omenoiltanne / omeniltanne

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenaksemme

omenoiksemme / omeniksemme

omenaksenne

omenoiksenne / omeniksenne

omenaksensa / omenakseen

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanamme

omenoinamme / omeninamme

omenananne

omenoinanne / omeninanne

omenanansa / omenanaan

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattamme

omenoittamme / omenittamme

omenattanne

omenoittanne / omenittanne

omenattansa / omenattaan

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

omenoinemme / omeninemme

-

omenoinenne / omeninenne

-

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

Singular

Plural

Nom

-

omenamme

omenanne

omenansa

omenamme

omenanne

omenansa

Par

-ta

omenaamme

omenaanne

omenaansa

omenoitamme / omeniamme

omenoitanne / omenianne

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenamme

omenanne

omenansa

omenoittemme / omenoidemme / omeniemme

omenoittenne / omenoidenne / omenienne

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaamme

omenaanne

omenaansa

omenoihimme / omeniimme

omenoihinne / omeniinne

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassamme

omenassanne

omenassansa / omenassaan

omenoissamme / omenissamme

omenoissanne / omenissanne

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastamme

omenastanne

omenastansa / omenastaan

omenoistamme / omenistamme

omenoistanne / omenistanne

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenallemme

omenallenne

omenallensa / omenalleen

omenoillemme / omenillemme

omenoillenne / omenillenne

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallamme

omenallanne

omenallansa / omenallaan

omenoillamme / omenillamme

omenoillanne / omenillanne

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltamme

omenaltanne

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltamme / omeniltamme

omenoiltanne / omeniltanne

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenaksemme

omenaksenne

omenaksensa / omenakseen

omenoiksemme / omeniksemme

omenoiksenne / omeniksenne

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanamme

omenananne

omenanansa / omenanaan

omenoinamme / omeninamme

omenoinanne / omeninanne

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattamme

omenattanne

omenattansa / omenattaan

omenoittamme / omenittamme

omenoittanne / omenittanne

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

-

-

omenoinemme / omeninemme

omenoinenne / omeninenne

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lihavuus

lihavuudet

Par

-ta

lihavuutta

lihavuuksia

Gen

-n

lihavuuden

lihavuuksien

Ill

mihin

lihavuuteen

lihavuuksiin

Ine

-ssa

lihavuudessa

lihavuuksissa

Ela

-sta

lihavuudesta

lihavuuksista

All

-lle

lihavuudelle

lihavuuksille

Ade

-lla

lihavuudella

lihavuuksilla

Abl

-lta

lihavuudelta

lihavuuksilta

Tra

-ksi

lihavuudeksi

lihavuuksiksi

Ess

-na

lihavuutena

lihavuuksina

Abe

-tta

lihavuudetta

lihavuuksitta

Com

-ne

-

lihavuuksine

Ins

-in

-

lihavuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lihavuus

lihavuudet

Par

-ta

lihavuutta

lihavuuksia

Gen

-n

lihavuuden

lihavuuksien

Ill

mihin

lihavuuteen

lihavuuksiin

Ine

-ssa

lihavuudessa

lihavuuksissa

Ela

-sta

lihavuudesta

lihavuuksista

All

-lle

lihavuudelle

lihavuuksille

Ade

-lla

lihavuudella

lihavuuksilla

Abl

-lta

lihavuudelta

lihavuuksilta

Tra

-ksi

lihavuudeksi

lihavuuksiksi

Ess

-na

lihavuutena

lihavuuksina

Abe

-tta

lihavuudetta

lihavuuksitta

Com

-ne

-

lihavuuksine

Ins

-in

-

lihavuuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

fatness lihavuus
corpulence lihavuus, pyylevyys
Show more arrow right
OPUS; Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus, file: fin-eng.txt at line 308769; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus, file: fin-eng.txt at line 312601; Tatoeba Parallel Corpus, file: fin-eng.txt at line 113276; Europarl Parallel Corpus, file: europarl-v7.fi-en.fi at line 31128; EurLex-2 Lihavuus voi johtaa useisiin vakaviin terveysongelmiin. Obesity can lead to several serious health issues. Lihavuus on yksi suurimmista terveysriskeistä nykypäivänä. Obesity is one of the biggest health risks nowadays. Usein lihavuus on seurausta epäterveellisestä ruokavaliosta. Often obesity is a result of an unhealthy diet. Ylipaino ja lihavuus ovat yleisiä terveysongelmia länsimaissa. Overweight and obesity are common health problems in Western countries. Monilla ihmisillä on vaikeuksia lihavuuden kanssa. (lihavuus). Many people struggle with obesity. Halveksuit hänen lihavuuttaan. You loathed her fatness. Lihavuus voi johtaa moniin vakaviin terveysongelmiin. (lihavuus). Obesity can lead to many serious health problems. Tutkimus osoittaa, että lihavuus voi lisätä syöpäriskiä. (lihavuus). Research shows that obesity can increase the risk of cancer. Lihavuus on yleinen terveysongelma nykypäivän yhteiskunnassa. (lihavuus). Obesity is a common health problem in today's society. Aihe: Lihavuuden ehkäisy. Subject: Prevention of obesity. Show more arrow right

Wiktionary

obesity Show more arrow right lihava +‎ -uus Show more arrow right

Wikipedia

Obesity Obesity is a medical condition in which excess body fat has accumulated to an extent that it may have a negative effect on health. People are generally considered obese when their body mass index (BMI), a measurement obtained by dividing a person's weight by the square of the person's height—despite known allometric inaccuracies[a]—is over 30 kg/m2; the range 25–30 kg/m2 is defined as overweight. Some East Asian countries use lower values. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihavuuteni

lihavuuteni

lihavuutesi

lihavuutesi

lihavuutensa

lihavuutensa

Par

-ta

lihavuuttani

lihavuuksiani

lihavuuttasi

lihavuuksiasi

lihavuuttansa / lihavuuttaan

lihavuuksiansa / lihavuuksiaan

Gen

-n

lihavuuteni

lihavuuksieni

lihavuutesi

lihavuuksiesi

lihavuutensa

lihavuuksiensa

Ill

mihin

lihavuuteeni

lihavuuksiini

lihavuuteesi

lihavuuksiisi

lihavuuteensa

lihavuuksiinsa

Ine

-ssa

lihavuudessani

lihavuuksissani

lihavuudessasi

lihavuuksissasi

lihavuudessansa / lihavuudessaan

lihavuuksissansa / lihavuuksissaan

Ela

-sta

lihavuudestani

lihavuuksistani

lihavuudestasi

lihavuuksistasi

lihavuudestansa / lihavuudestaan

lihavuuksistansa / lihavuuksistaan

All

-lle

lihavuudelleni

lihavuuksilleni

lihavuudellesi

lihavuuksillesi

lihavuudellensa / lihavuudelleen

lihavuuksillensa / lihavuuksillean

Ade

-lla

lihavuudellani

lihavuuksillani

lihavuudellasi

lihavuuksillasi

lihavuudellansa / lihavuudellaan

lihavuuksillansa / lihavuuksillaan

Abl

-lta

lihavuudeltani

lihavuuksiltani

lihavuudeltasi

lihavuuksiltasi

lihavuudeltansa / lihavuudeltaan

lihavuuksiltansa / lihavuuksiltaan

Tra

-ksi

lihavuudekseni

lihavuuksikseni

lihavuudeksesi

lihavuuksiksesi

lihavuudeksensa / lihavuudekseen

lihavuuksiksensa / lihavuuksikseen

Ess

-na

lihavuutenani

lihavuuksinani

lihavuutenasi

lihavuuksinasi

lihavuutenansa / lihavuutenaan

lihavuuksinansa / lihavuuksinaan

Abe

-tta

lihavuudettani

lihavuuksittani

lihavuudettasi

lihavuuksittasi

lihavuudettansa / lihavuudettaan

lihavuuksittansa / lihavuuksittaan

Com

-ne

-

lihavuuksineni

-

lihavuuksinesi

-

lihavuuksinensa / lihavuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

lihavuuteni

lihavuutesi

lihavuutensa

lihavuuteni

lihavuutesi

lihavuutensa

Par

-ta

lihavuuttani

lihavuuttasi

lihavuuttansa / lihavuuttaan

lihavuuksiani

lihavuuksiasi

lihavuuksiansa / lihavuuksiaan

Gen

-n

lihavuuteni

lihavuutesi

lihavuutensa

lihavuuksieni

lihavuuksiesi

lihavuuksiensa

Ill

mihin

lihavuuteeni

lihavuuteesi

lihavuuteensa

lihavuuksiini

lihavuuksiisi

lihavuuksiinsa

Ine

-ssa

lihavuudessani

lihavuudessasi

lihavuudessansa / lihavuudessaan

lihavuuksissani

lihavuuksissasi

lihavuuksissansa / lihavuuksissaan

Ela

-sta

lihavuudestani

lihavuudestasi

lihavuudestansa / lihavuudestaan

lihavuuksistani

lihavuuksistasi

lihavuuksistansa / lihavuuksistaan

All

-lle

lihavuudelleni

lihavuudellesi

lihavuudellensa / lihavuudelleen

lihavuuksilleni

lihavuuksillesi

lihavuuksillensa / lihavuuksillean

Ade

-lla

lihavuudellani

lihavuudellasi

lihavuudellansa / lihavuudellaan

lihavuuksillani

lihavuuksillasi

lihavuuksillansa / lihavuuksillaan

Abl

-lta

lihavuudeltani

lihavuudeltasi

lihavuudeltansa / lihavuudeltaan

lihavuuksiltani

lihavuuksiltasi

lihavuuksiltansa / lihavuuksiltaan

Tra

-ksi

lihavuudekseni

lihavuudeksesi

lihavuudeksensa / lihavuudekseen

lihavuuksikseni

lihavuuksiksesi

lihavuuksiksensa / lihavuuksikseen

Ess

-na

lihavuutenani

lihavuutenasi

lihavuutenansa / lihavuutenaan

lihavuuksinani

lihavuuksinasi

lihavuuksinansa / lihavuuksinaan

Abe

-tta

lihavuudettani

lihavuudettasi

lihavuudettansa / lihavuudettaan

lihavuuksittani

lihavuuksittasi

lihavuuksittansa / lihavuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

lihavuuksineni

lihavuuksinesi

lihavuuksinensa / lihavuuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihavuutemme

lihavuutemme

lihavuutenne

lihavuutenne

lihavuutensa

lihavuutensa

Par

-ta

lihavuuttamme

lihavuuksiamme

lihavuuttanne

lihavuuksianne

lihavuuttansa / lihavuuttaan

lihavuuksiansa / lihavuuksiaan

Gen

-n

lihavuutemme

lihavuuksiemme

lihavuutenne

lihavuuksienne

lihavuutensa

lihavuuksiensa

Ill

mihin

lihavuuteemme

lihavuuksiimme

lihavuuteenne

lihavuuksiinne

lihavuuteensa

lihavuuksiinsa

Ine

-ssa

lihavuudessamme

lihavuuksissamme

lihavuudessanne

lihavuuksissanne

lihavuudessansa / lihavuudessaan

lihavuuksissansa / lihavuuksissaan

Ela

-sta

lihavuudestamme

lihavuuksistamme

lihavuudestanne

lihavuuksistanne

lihavuudestansa / lihavuudestaan

lihavuuksistansa / lihavuuksistaan

All

-lle

lihavuudellemme

lihavuuksillemme

lihavuudellenne

lihavuuksillenne

lihavuudellensa / lihavuudelleen

lihavuuksillensa / lihavuuksillean

Ade

-lla

lihavuudellamme

lihavuuksillamme

lihavuudellanne

lihavuuksillanne

lihavuudellansa / lihavuudellaan

lihavuuksillansa / lihavuuksillaan

Abl

-lta

lihavuudeltamme

lihavuuksiltamme

lihavuudeltanne

lihavuuksiltanne

lihavuudeltansa / lihavuudeltaan

lihavuuksiltansa / lihavuuksiltaan

Tra

-ksi

lihavuudeksemme

lihavuuksiksemme

lihavuudeksenne

lihavuuksiksenne

lihavuudeksensa / lihavuudekseen

lihavuuksiksensa / lihavuuksikseen

Ess

-na

lihavuutenamme

lihavuuksinamme

lihavuutenanne

lihavuuksinanne

lihavuutenansa / lihavuutenaan

lihavuuksinansa / lihavuuksinaan

Abe

-tta

lihavuudettamme

lihavuuksittamme

lihavuudettanne

lihavuuksittanne

lihavuudettansa / lihavuudettaan

lihavuuksittansa / lihavuuksittaan

Com

-ne

-

lihavuuksinemme

-

lihavuuksinenne

-

lihavuuksinensa / lihavuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

lihavuutemme

lihavuutenne

lihavuutensa

lihavuutemme

lihavuutenne

lihavuutensa

Par

-ta

lihavuuttamme

lihavuuttanne

lihavuuttansa / lihavuuttaan

lihavuuksiamme

lihavuuksianne

lihavuuksiansa / lihavuuksiaan

Gen

-n

lihavuutemme

lihavuutenne

lihavuutensa

lihavuuksiemme

lihavuuksienne

lihavuuksiensa

Ill

mihin

lihavuuteemme

lihavuuteenne

lihavuuteensa

lihavuuksiimme

lihavuuksiinne

lihavuuksiinsa

Ine

-ssa

lihavuudessamme

lihavuudessanne

lihavuudessansa / lihavuudessaan

lihavuuksissamme

lihavuuksissanne

lihavuuksissansa / lihavuuksissaan

Ela

-sta

lihavuudestamme

lihavuudestanne

lihavuudestansa / lihavuudestaan

lihavuuksistamme

lihavuuksistanne

lihavuuksistansa / lihavuuksistaan

All

-lle

lihavuudellemme

lihavuudellenne

lihavuudellensa / lihavuudelleen

lihavuuksillemme

lihavuuksillenne

lihavuuksillensa / lihavuuksillean

Ade

-lla

lihavuudellamme

lihavuudellanne

lihavuudellansa / lihavuudellaan

lihavuuksillamme

lihavuuksillanne

lihavuuksillansa / lihavuuksillaan

Abl

-lta

lihavuudeltamme

lihavuudeltanne

lihavuudeltansa / lihavuudeltaan

lihavuuksiltamme

lihavuuksiltanne

lihavuuksiltansa / lihavuuksiltaan

Tra

-ksi

lihavuudeksemme

lihavuudeksenne

lihavuudeksensa / lihavuudekseen

lihavuuksiksemme

lihavuuksiksenne

lihavuuksiksensa / lihavuuksikseen

Ess

-na

lihavuutenamme

lihavuutenanne

lihavuutenansa / lihavuutenaan

lihavuuksinamme

lihavuuksinanne

lihavuuksinansa / lihavuuksinaan

Abe

-tta

lihavuudettamme

lihavuudettanne

lihavuudettansa / lihavuudettaan

lihavuuksittamme

lihavuuksittanne

lihavuuksittansa / lihavuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

lihavuuksinemme

lihavuuksinenne

lihavuuksinensa / lihavuuksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept