logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

omenanviipale, noun

Word analysis
omenanviipale

omenanviipale

omenanviipale

Noun, Singular Nominative

omena

Noun, Singular Genitive

+ viipale

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omenanviipale

omenanviipaleet

Par

-ta

omenanviipaletta

omenanviipaleita / omenanviipalehia

Gen

-n

omenanviipaleen

omenanviipaleitten / omenanviipaleiden / omenanviipalehien / omenanviipalehitten

Ill

mihin

omenanviipaleeseen

omenanviipaleisiin / omenanviipaleihin / omenanviipalehisin

Ine

-ssa

omenanviipaleessa

omenanviipalehissa / omenanviipaleissa

Ela

-sta

omenanviipaleesta

omenanviipalehista / omenanviipaleista

All

-lle

omenanviipaleelle

omenanviipalehille / omenanviipaleille

Ade

-lla

omenanviipaleella

omenanviipalehilla / omenanviipaleilla

Abl

-lta

omenanviipaleelta

omenanviipalehilta / omenanviipaleilta

Tra

-ksi

omenanviipaleeksi

omenanviipalehiksi / omenanviipaleiksi

Ess

-na

omenanviipaleena

omenanviipalehina / omenanviipaleina

Abe

-tta

omenanviipaleetta

omenanviipalehitta / omenanviipaleitta

Com

-ne

-

omenanviipalehine / omenanviipaleine

Ins

-in

-

omenanviipalehin / omenanviipalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omenanviipale

omenanviipaleet

Par

-ta

omenanviipaletta

omenanviipaleita / omenanviipalehia

Gen

-n

omenanviipaleen

omenanviipaleitten / omenanviipaleiden / omenanviipalehien / omenanviipalehitten

Ill

mihin

omenanviipaleeseen

omenanviipaleisiin / omenanviipaleihin / omenanviipalehisin

Ine

-ssa

omenanviipaleessa

omenanviipalehissa / omenanviipaleissa

Ela

-sta

omenanviipaleesta

omenanviipalehista / omenanviipaleista

All

-lle

omenanviipaleelle

omenanviipalehille / omenanviipaleille

Ade

-lla

omenanviipaleella

omenanviipalehilla / omenanviipaleilla

Abl

-lta

omenanviipaleelta

omenanviipalehilta / omenanviipaleilta

Tra

-ksi

omenanviipaleeksi

omenanviipalehiksi / omenanviipaleiksi

Ess

-na

omenanviipaleena

omenanviipalehina / omenanviipaleina

Abe

-tta

omenanviipaleetta

omenanviipalehitta / omenanviipaleitta

Com

-ne

-

omenanviipalehine / omenanviipaleine

Ins

-in

-

omenanviipalehin / omenanviipalein

apple wrench
apple slice
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles2018.v3; tmClass 1 ohut omenanviipale, suun muotoinen. 1 thin slice apple – mouth shaped. Laitoin siihen omenanviipaleen. I put a slice of apple in it. Laita omenanviipaleet kattilaan. Place the apple slices in the saucepan. Tarjoa omenanviipaleiden tai kasvistikkujen kanssa. Serve with extra slices of apple or with vegetable sticks. Kuivatut hedelmät, Erityisesti kuivatut omenanviipaleet. Dried fruit, In particular dried apple slices. Tarjoa omenanviipaleiden tai kasvistikkujen kanssa. Valmistusaika: 5ns-10 minuuttia. Serve with extra slices of apple or with vegetable sticks. Preparation time: 5–10 minutes. Lapsi: Voitele riisikakku tuorejuustolla tai hummuksella ja tee sille naama rusinoista ja omenanviipaleesta. Child: Spread the cream cheese or hummus onto the rice cake, make a face using the raisins and apple slice. Show more arrow right

Wiktionary

Alternative form of omenaviipale. Show more arrow right omenan +‎ viipale Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenanviipaleeni

omenanviipaleeni

omenanviipaleesi

omenanviipaleesi

omenanviipaleensa

omenanviipaleensa

Par

-ta

omenanviipalettani

omenanviipaleitani / omenanviipalehiani

omenanviipalettasi

omenanviipaleitasi / omenanviipalehiasi

omenanviipalettansa / omenanviipalettaan

omenanviipaleitansa / omenanviipaleitaan / omenanviipalehiansa / omenanviipalehiaan

Gen

-n

omenanviipaleeni

omenanviipaleitteni / omenanviipaleideni / omenanviipalehieni / omenanviipalehitteni

omenanviipaleesi

omenanviipaleittesi / omenanviipaleidesi / omenanviipalehiesi / omenanviipalehittesi

omenanviipaleensa

omenanviipaleittensa / omenanviipaleidensa / omenanviipalehiensa / omenanviipalehittensa

Ill

mihin

omenanviipaleeseeni

omenanviipaleisiini / omenanviipaleihini / omenanviipalehisini

omenanviipaleeseesi

omenanviipaleisiisi / omenanviipaleihisi / omenanviipalehisisi

omenanviipaleeseensa

omenanviipaleisiinsa / omenanviipaleihinsa / omenanviipalehisinsa

Ine

-ssa

omenanviipaleessani

omenanviipalehissani / omenanviipaleissani

omenanviipaleessasi

omenanviipalehissasi / omenanviipaleissasi

omenanviipaleessansa / omenanviipaleessaan

omenanviipalehissansa / omenanviipalehissaan / omenanviipaleissansa / omenanviipaleissaan

Ela

-sta

omenanviipaleestani

omenanviipalehistani / omenanviipaleistani

omenanviipaleestasi

omenanviipalehistasi / omenanviipaleistasi

omenanviipaleestansa / omenanviipaleestaan

omenanviipalehistansa / omenanviipalehistaan / omenanviipaleistansa / omenanviipaleistaan

All

-lle

omenanviipaleelleni

omenanviipalehilleni / omenanviipaleilleni

omenanviipaleellesi

omenanviipalehillesi / omenanviipaleillesi

omenanviipaleellensa / omenanviipaleelleen

omenanviipalehillensa / omenanviipalehillean / omenanviipaleillensa / omenanviipaleillean

Ade

-lla

omenanviipaleellani

omenanviipalehillani / omenanviipaleillani

omenanviipaleellasi

omenanviipalehillasi / omenanviipaleillasi

omenanviipaleellansa / omenanviipaleellaan

omenanviipalehillansa / omenanviipalehillaan / omenanviipaleillansa / omenanviipaleillaan

Abl

-lta

omenanviipaleeltani

omenanviipalehiltani / omenanviipaleiltani

omenanviipaleeltasi

omenanviipalehiltasi / omenanviipaleiltasi

omenanviipaleeltansa / omenanviipaleeltaan

omenanviipalehiltansa / omenanviipalehiltaan / omenanviipaleiltansa / omenanviipaleiltaan

Tra

-ksi

omenanviipaleekseni

omenanviipalehikseni / omenanviipaleikseni

omenanviipaleeksesi

omenanviipalehiksesi / omenanviipaleiksesi

omenanviipaleeksensa / omenanviipaleekseen

omenanviipalehikseen / omenanviipalehiksensa / omenanviipaleikseen / omenanviipaleiksensa

Ess

-na

omenanviipaleenani

omenanviipalehinani / omenanviipaleinani

omenanviipaleenasi

omenanviipalehinasi / omenanviipaleinasi

omenanviipaleenansa / omenanviipaleenaan

omenanviipalehinansa / omenanviipalehinaan / omenanviipaleinansa / omenanviipaleinaan

Abe

-tta

omenanviipaleettani

omenanviipalehittani / omenanviipaleittani

omenanviipaleettasi

omenanviipalehittasi / omenanviipaleittasi

omenanviipaleettansa / omenanviipaleettaan

omenanviipalehittansa / omenanviipalehittaan / omenanviipaleittansa / omenanviipaleittaan

Com

-ne

-

omenanviipalehineni / omenanviipaleineni

-

omenanviipalehinesi / omenanviipaleinesi

-

omenanviipalehineen / omenanviipalehinensa / omenanviipaleineen / omenanviipaleinensa

Singular

Plural

Nom

-

omenanviipaleeni

omenanviipaleesi

omenanviipaleensa

omenanviipaleeni

omenanviipaleesi

omenanviipaleensa

Par

-ta

omenanviipalettani

omenanviipalettasi

omenanviipalettansa / omenanviipalettaan

omenanviipaleitani / omenanviipalehiani

omenanviipaleitasi / omenanviipalehiasi

omenanviipaleitansa / omenanviipaleitaan / omenanviipalehiansa / omenanviipalehiaan

Gen

-n

omenanviipaleeni

omenanviipaleesi

omenanviipaleensa

omenanviipaleitteni / omenanviipaleideni / omenanviipalehieni / omenanviipalehitteni

omenanviipaleittesi / omenanviipaleidesi / omenanviipalehiesi / omenanviipalehittesi

omenanviipaleittensa / omenanviipaleidensa / omenanviipalehiensa / omenanviipalehittensa

Ill

mihin

omenanviipaleeseeni

omenanviipaleeseesi

omenanviipaleeseensa

omenanviipaleisiini / omenanviipaleihini / omenanviipalehisini

omenanviipaleisiisi / omenanviipaleihisi / omenanviipalehisisi

omenanviipaleisiinsa / omenanviipaleihinsa / omenanviipalehisinsa

Ine

-ssa

omenanviipaleessani

omenanviipaleessasi

omenanviipaleessansa / omenanviipaleessaan

omenanviipalehissani / omenanviipaleissani

omenanviipalehissasi / omenanviipaleissasi

omenanviipalehissansa / omenanviipalehissaan / omenanviipaleissansa / omenanviipaleissaan

Ela

-sta

omenanviipaleestani

omenanviipaleestasi

omenanviipaleestansa / omenanviipaleestaan

omenanviipalehistani / omenanviipaleistani

omenanviipalehistasi / omenanviipaleistasi

omenanviipalehistansa / omenanviipalehistaan / omenanviipaleistansa / omenanviipaleistaan

All

-lle

omenanviipaleelleni

omenanviipaleellesi

omenanviipaleellensa / omenanviipaleelleen

omenanviipalehilleni / omenanviipaleilleni

omenanviipalehillesi / omenanviipaleillesi

omenanviipalehillensa / omenanviipalehillean / omenanviipaleillensa / omenanviipaleillean

Ade

-lla

omenanviipaleellani

omenanviipaleellasi

omenanviipaleellansa / omenanviipaleellaan

omenanviipalehillani / omenanviipaleillani

omenanviipalehillasi / omenanviipaleillasi

omenanviipalehillansa / omenanviipalehillaan / omenanviipaleillansa / omenanviipaleillaan

Abl

-lta

omenanviipaleeltani

omenanviipaleeltasi

omenanviipaleeltansa / omenanviipaleeltaan

omenanviipalehiltani / omenanviipaleiltani

omenanviipalehiltasi / omenanviipaleiltasi

omenanviipalehiltansa / omenanviipalehiltaan / omenanviipaleiltansa / omenanviipaleiltaan

Tra

-ksi

omenanviipaleekseni

omenanviipaleeksesi

omenanviipaleeksensa / omenanviipaleekseen

omenanviipalehikseni / omenanviipaleikseni

omenanviipalehiksesi / omenanviipaleiksesi

omenanviipalehikseen / omenanviipalehiksensa / omenanviipaleikseen / omenanviipaleiksensa

Ess

-na

omenanviipaleenani

omenanviipaleenasi

omenanviipaleenansa / omenanviipaleenaan

omenanviipalehinani / omenanviipaleinani

omenanviipalehinasi / omenanviipaleinasi

omenanviipalehinansa / omenanviipalehinaan / omenanviipaleinansa / omenanviipaleinaan

Abe

-tta

omenanviipaleettani

omenanviipaleettasi

omenanviipaleettansa / omenanviipaleettaan

omenanviipalehittani / omenanviipaleittani

omenanviipalehittasi / omenanviipaleittasi

omenanviipalehittansa / omenanviipalehittaan / omenanviipaleittansa / omenanviipaleittaan

Com

-ne

-

-

-

omenanviipalehineni / omenanviipaleineni

omenanviipalehinesi / omenanviipaleinesi

omenanviipalehineen / omenanviipalehinensa / omenanviipaleineen / omenanviipaleinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenanviipaleemme

omenanviipaleemme

omenanviipaleenne

omenanviipaleenne

omenanviipaleensa

omenanviipaleensa

Par

-ta

omenanviipalettamme

omenanviipaleitamme / omenanviipalehiamme

omenanviipalettanne

omenanviipaleitanne / omenanviipalehianne

omenanviipalettansa / omenanviipalettaan

omenanviipaleitansa / omenanviipaleitaan / omenanviipalehiansa / omenanviipalehiaan

Gen

-n

omenanviipaleemme

omenanviipaleittemme / omenanviipaleidemme / omenanviipalehiemme / omenanviipalehittemme

omenanviipaleenne

omenanviipaleittenne / omenanviipaleidenne / omenanviipalehienne / omenanviipalehittenne

omenanviipaleensa

omenanviipaleittensa / omenanviipaleidensa / omenanviipalehiensa / omenanviipalehittensa

Ill

mihin

omenanviipaleeseemme

omenanviipaleisiimme / omenanviipaleihimme / omenanviipalehisimme

omenanviipaleeseenne

omenanviipaleisiinne / omenanviipaleihinne / omenanviipalehisinne

omenanviipaleeseensa

omenanviipaleisiinsa / omenanviipaleihinsa / omenanviipalehisinsa

Ine

-ssa

omenanviipaleessamme

omenanviipalehissamme / omenanviipaleissamme

omenanviipaleessanne

omenanviipalehissanne / omenanviipaleissanne

omenanviipaleessansa / omenanviipaleessaan

omenanviipalehissansa / omenanviipalehissaan / omenanviipaleissansa / omenanviipaleissaan

Ela

-sta

omenanviipaleestamme

omenanviipalehistamme / omenanviipaleistamme

omenanviipaleestanne

omenanviipalehistanne / omenanviipaleistanne

omenanviipaleestansa / omenanviipaleestaan

omenanviipalehistansa / omenanviipalehistaan / omenanviipaleistansa / omenanviipaleistaan

All

-lle

omenanviipaleellemme

omenanviipalehillemme / omenanviipaleillemme

omenanviipaleellenne

omenanviipalehillenne / omenanviipaleillenne

omenanviipaleellensa / omenanviipaleelleen

omenanviipalehillensa / omenanviipalehillean / omenanviipaleillensa / omenanviipaleillean

Ade

-lla

omenanviipaleellamme

omenanviipalehillamme / omenanviipaleillamme

omenanviipaleellanne

omenanviipalehillanne / omenanviipaleillanne

omenanviipaleellansa / omenanviipaleellaan

omenanviipalehillansa / omenanviipalehillaan / omenanviipaleillansa / omenanviipaleillaan

Abl

-lta

omenanviipaleeltamme

omenanviipalehiltamme / omenanviipaleiltamme

omenanviipaleeltanne

omenanviipalehiltanne / omenanviipaleiltanne

omenanviipaleeltansa / omenanviipaleeltaan

omenanviipalehiltansa / omenanviipalehiltaan / omenanviipaleiltansa / omenanviipaleiltaan

Tra

-ksi

omenanviipaleeksemme

omenanviipalehiksemme / omenanviipaleiksemme

omenanviipaleeksenne

omenanviipalehiksenne / omenanviipaleiksenne

omenanviipaleeksensa / omenanviipaleekseen

omenanviipalehikseen / omenanviipalehiksensa / omenanviipaleikseen / omenanviipaleiksensa

Ess

-na

omenanviipaleenamme

omenanviipalehinamme / omenanviipaleinamme

omenanviipaleenanne

omenanviipalehinanne / omenanviipaleinanne

omenanviipaleenansa / omenanviipaleenaan

omenanviipalehinansa / omenanviipalehinaan / omenanviipaleinansa / omenanviipaleinaan

Abe

-tta

omenanviipaleettamme

omenanviipalehittamme / omenanviipaleittamme

omenanviipaleettanne

omenanviipalehittanne / omenanviipaleittanne

omenanviipaleettansa / omenanviipaleettaan

omenanviipalehittansa / omenanviipalehittaan / omenanviipaleittansa / omenanviipaleittaan

Com

-ne

-

omenanviipalehinemme / omenanviipaleinemme

-

omenanviipalehinenne / omenanviipaleinenne

-

omenanviipalehineen / omenanviipalehinensa / omenanviipaleineen / omenanviipaleinensa

Singular

Plural

Nom

-

omenanviipaleemme

omenanviipaleenne

omenanviipaleensa

omenanviipaleemme

omenanviipaleenne

omenanviipaleensa

Par

-ta

omenanviipalettamme

omenanviipalettanne

omenanviipalettansa / omenanviipalettaan

omenanviipaleitamme / omenanviipalehiamme

omenanviipaleitanne / omenanviipalehianne

omenanviipaleitansa / omenanviipaleitaan / omenanviipalehiansa / omenanviipalehiaan

Gen

-n

omenanviipaleemme

omenanviipaleenne

omenanviipaleensa

omenanviipaleittemme / omenanviipaleidemme / omenanviipalehiemme / omenanviipalehittemme

omenanviipaleittenne / omenanviipaleidenne / omenanviipalehienne / omenanviipalehittenne

omenanviipaleittensa / omenanviipaleidensa / omenanviipalehiensa / omenanviipalehittensa

Ill

mihin

omenanviipaleeseemme

omenanviipaleeseenne

omenanviipaleeseensa

omenanviipaleisiimme / omenanviipaleihimme / omenanviipalehisimme

omenanviipaleisiinne / omenanviipaleihinne / omenanviipalehisinne

omenanviipaleisiinsa / omenanviipaleihinsa / omenanviipalehisinsa

Ine

-ssa

omenanviipaleessamme

omenanviipaleessanne

omenanviipaleessansa / omenanviipaleessaan

omenanviipalehissamme / omenanviipaleissamme

omenanviipalehissanne / omenanviipaleissanne

omenanviipalehissansa / omenanviipalehissaan / omenanviipaleissansa / omenanviipaleissaan

Ela

-sta

omenanviipaleestamme

omenanviipaleestanne

omenanviipaleestansa / omenanviipaleestaan

omenanviipalehistamme / omenanviipaleistamme

omenanviipalehistanne / omenanviipaleistanne

omenanviipalehistansa / omenanviipalehistaan / omenanviipaleistansa / omenanviipaleistaan

All

-lle

omenanviipaleellemme

omenanviipaleellenne

omenanviipaleellensa / omenanviipaleelleen

omenanviipalehillemme / omenanviipaleillemme

omenanviipalehillenne / omenanviipaleillenne

omenanviipalehillensa / omenanviipalehillean / omenanviipaleillensa / omenanviipaleillean

Ade

-lla

omenanviipaleellamme

omenanviipaleellanne

omenanviipaleellansa / omenanviipaleellaan

omenanviipalehillamme / omenanviipaleillamme

omenanviipalehillanne / omenanviipaleillanne

omenanviipalehillansa / omenanviipalehillaan / omenanviipaleillansa / omenanviipaleillaan

Abl

-lta

omenanviipaleeltamme

omenanviipaleeltanne

omenanviipaleeltansa / omenanviipaleeltaan

omenanviipalehiltamme / omenanviipaleiltamme

omenanviipalehiltanne / omenanviipaleiltanne

omenanviipalehiltansa / omenanviipalehiltaan / omenanviipaleiltansa / omenanviipaleiltaan

Tra

-ksi

omenanviipaleeksemme

omenanviipaleeksenne

omenanviipaleeksensa / omenanviipaleekseen

omenanviipalehiksemme / omenanviipaleiksemme

omenanviipalehiksenne / omenanviipaleiksenne

omenanviipalehikseen / omenanviipalehiksensa / omenanviipaleikseen / omenanviipaleiksensa

Ess

-na

omenanviipaleenamme

omenanviipaleenanne

omenanviipaleenansa / omenanviipaleenaan

omenanviipalehinamme / omenanviipaleinamme

omenanviipalehinanne / omenanviipaleinanne

omenanviipalehinansa / omenanviipalehinaan / omenanviipaleinansa / omenanviipaleinaan

Abe

-tta

omenanviipaleettamme

omenanviipaleettanne

omenanviipaleettansa / omenanviipaleettaan

omenanviipalehittamme / omenanviipaleittamme

omenanviipalehittanne / omenanviipaleittanne

omenanviipalehittansa / omenanviipalehittaan / omenanviipaleittansa / omenanviipaleittaan

Com

-ne

-

-

-

omenanviipalehinemme / omenanviipaleinemme

omenanviipalehinenne / omenanviipaleinenne

omenanviipalehineen / omenanviipalehinensa / omenanviipaleineen / omenanviipaleinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omena

omenat

Par

-ta

omenaa

omenoita / omenia

Gen

-n

omenan

omenoitten / omenoiden / omenien

Ill

mihin

omenaan

omenoihin / omeniin

Ine

-ssa

omenassa

omenoissa / omenissa

Ela

-sta

omenasta

omenoista / omenista

All

-lle

omenalle

omenoille / omenille

Ade

-lla

omenalla

omenoilla / omenilla

Abl

-lta

omenalta

omenoilta / omenilta

Tra

-ksi

omenaksi

omenoiksi / omeniksi

Ess

-na

omenana

omenoina / omenina

Abe

-tta

omenatta

omenoitta / omenitta

Com

-ne

-

omenoine / omenine

Ins

-in

-

omenoin / omenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omena

omenat

Par

-ta

omenaa

omenoita / omenia

Gen

-n

omenan

omenoitten / omenoiden / omenien

Ill

mihin

omenaan

omenoihin / omeniin

Ine

-ssa

omenassa

omenoissa / omenissa

Ela

-sta

omenasta

omenoista / omenista

All

-lle

omenalle

omenoille / omenille

Ade

-lla

omenalla

omenoilla / omenilla

Abl

-lta

omenalta

omenoilta / omenilta

Tra

-ksi

omenaksi

omenoiksi / omeniksi

Ess

-na

omenana

omenoina / omenina

Abe

-tta

omenatta

omenoitta / omenitta

Com

-ne

-

omenoine / omenine

Ins

-in

-

omenoin / omenin

apple omena
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; EuroParl2021; Europarl v7 Omena on hyvä välipala. Apple is a good snack. Aatamin omena. Adam's apple. Mennään, Omena. Come on, Apple. "Omena", kenties? 'Apple'is good. Omena ei edes toimisi. An apple wouldn't even work. Omena on kaikki kaikessa. The Apple is everything. Galans-omenia. Gala apples. Ei omena kauas puusta putoa. "Like father, like son.". joista omenat. of which apples. Syön omenaa joka ilta. I eat an apple every evening. Show more arrow right

Wiktionary

apple Show more arrow right omppu (colloquial, childish) Show more arrow right omenainen omppu Show more arrow right aataminomenagranaattiomenakaramelliomenamarjaomenapuuomena-riisipuuroomenahappoomenahilloomenahyveomenakairaomenakakkuomenakemppiomenakirvaomenakääriäinenomenalajikeomenaleivosomenalihavuusomenalimonadiomenalohkoomenamehuomenankaraomenankukkaomenanlohkoomenanraakileomenansiemenomenantaimiomenanvihreäomenanviipaleomenanviljelyomenapiirakkaomenaporaomenapuuomenarupiomenasatoomenasiideriomenasoseomenatarhaomenatorttuomenavarasomenavarkaisiinomenavarkaissaomenavarkaistaomenavartaloomenaviinaomenaviiniomenaviipaleparatiisiomenaruokaomenasyysomenatalviomenatoffeeomenauuniomenavaltakunnanomenavilliomena Show more arrow right Perhaps a loan from an Indo-Iranian language into Proto-Finnic, compare Yidgha (åmuno), (amun, “apple”). Related to Estonian õun. Show more arrow right

Wikipedia

Apple An apple is an edible fruit produced by an apple tree (Malus domestica). Apple trees are cultivated worldwide and are the most widely grown species in the genus Malus. The tree originated in Central Asia, where its wild ancestor, Malus sieversii, is still found today. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenani

omenani

omenasi

omenasi

omenansa

omenansa

Par

-ta

omenaani

omenoitani / omeniani

omenaasi

omenoitasi / omeniasi

omenaansa

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenani

omenoitteni / omenoideni / omenieni

omenasi

omenoittesi / omenoidesi / omeniesi

omenansa

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaani

omenoihini / omeniini

omenaasi

omenoihisi / omeniisi

omenaansa

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassani

omenoissani / omenissani

omenassasi

omenoissasi / omenissasi

omenassansa / omenassaan

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastani

omenoistani / omenistani

omenastasi

omenoistasi / omenistasi

omenastansa / omenastaan

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenalleni

omenoilleni / omenilleni

omenallesi

omenoillesi / omenillesi

omenallensa / omenalleen

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallani

omenoillani / omenillani

omenallasi

omenoillasi / omenillasi

omenallansa / omenallaan

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltani

omenoiltani / omeniltani

omenaltasi

omenoiltasi / omeniltasi

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenakseni

omenoikseni / omenikseni

omenaksesi

omenoiksesi / omeniksesi

omenaksensa / omenakseen

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanani

omenoinani / omeninani

omenanasi

omenoinasi / omeninasi

omenanansa / omenanaan

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattani

omenoittani / omenittani

omenattasi

omenoittasi / omenittasi

omenattansa / omenattaan

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

omenoineni / omenineni

-

omenoinesi / omeninesi

-

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

Singular

Plural

Nom

-

omenani

omenasi

omenansa

omenani

omenasi

omenansa

Par

-ta

omenaani

omenaasi

omenaansa

omenoitani / omeniani

omenoitasi / omeniasi

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenani

omenasi

omenansa

omenoitteni / omenoideni / omenieni

omenoittesi / omenoidesi / omeniesi

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaani

omenaasi

omenaansa

omenoihini / omeniini

omenoihisi / omeniisi

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassani

omenassasi

omenassansa / omenassaan

omenoissani / omenissani

omenoissasi / omenissasi

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastani

omenastasi

omenastansa / omenastaan

omenoistani / omenistani

omenoistasi / omenistasi

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenalleni

omenallesi

omenallensa / omenalleen

omenoilleni / omenilleni

omenoillesi / omenillesi

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallani

omenallasi

omenallansa / omenallaan

omenoillani / omenillani

omenoillasi / omenillasi

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltani

omenaltasi

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltani / omeniltani

omenoiltasi / omeniltasi

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenakseni

omenaksesi

omenaksensa / omenakseen

omenoikseni / omenikseni

omenoiksesi / omeniksesi

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanani

omenanasi

omenanansa / omenanaan

omenoinani / omeninani

omenoinasi / omeninasi

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattani

omenattasi

omenattansa / omenattaan

omenoittani / omenittani

omenoittasi / omenittasi

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

-

-

omenoineni / omenineni

omenoinesi / omeninesi

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omenamme

omenamme

omenanne

omenanne

omenansa

omenansa

Par

-ta

omenaamme

omenoitamme / omeniamme

omenaanne

omenoitanne / omenianne

omenaansa

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenamme

omenoittemme / omenoidemme / omeniemme

omenanne

omenoittenne / omenoidenne / omenienne

omenansa

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaamme

omenoihimme / omeniimme

omenaanne

omenoihinne / omeniinne

omenaansa

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassamme

omenoissamme / omenissamme

omenassanne

omenoissanne / omenissanne

omenassansa / omenassaan

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastamme

omenoistamme / omenistamme

omenastanne

omenoistanne / omenistanne

omenastansa / omenastaan

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenallemme

omenoillemme / omenillemme

omenallenne

omenoillenne / omenillenne

omenallensa / omenalleen

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallamme

omenoillamme / omenillamme

omenallanne

omenoillanne / omenillanne

omenallansa / omenallaan

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltamme

omenoiltamme / omeniltamme

omenaltanne

omenoiltanne / omeniltanne

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenaksemme

omenoiksemme / omeniksemme

omenaksenne

omenoiksenne / omeniksenne

omenaksensa / omenakseen

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanamme

omenoinamme / omeninamme

omenananne

omenoinanne / omeninanne

omenanansa / omenanaan

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattamme

omenoittamme / omenittamme

omenattanne

omenoittanne / omenittanne

omenattansa / omenattaan

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

omenoinemme / omeninemme

-

omenoinenne / omeninenne

-

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

Singular

Plural

Nom

-

omenamme

omenanne

omenansa

omenamme

omenanne

omenansa

Par

-ta

omenaamme

omenaanne

omenaansa

omenoitamme / omeniamme

omenoitanne / omenianne

omenoitansa / omenoitaan / omeniansa / omeniaan

Gen

-n

omenamme

omenanne

omenansa

omenoittemme / omenoidemme / omeniemme

omenoittenne / omenoidenne / omenienne

omenoittensa / omenoidensa / omeniensa

Ill

mihin

omenaamme

omenaanne

omenaansa

omenoihimme / omeniimme

omenoihinne / omeniinne

omenoihinsa / omeniinsa

Ine

-ssa

omenassamme

omenassanne

omenassansa / omenassaan

omenoissamme / omenissamme

omenoissanne / omenissanne

omenoissansa / omenoissaan / omenissansa / omenissaan

Ela

-sta

omenastamme

omenastanne

omenastansa / omenastaan

omenoistamme / omenistamme

omenoistanne / omenistanne

omenoistansa / omenoistaan / omenistansa / omenistaan

All

-lle

omenallemme

omenallenne

omenallensa / omenalleen

omenoillemme / omenillemme

omenoillenne / omenillenne

omenoillensa / omenoillean / omenillensa / omenillean

Ade

-lla

omenallamme

omenallanne

omenallansa / omenallaan

omenoillamme / omenillamme

omenoillanne / omenillanne

omenoillansa / omenoillaan / omenillansa / omenillaan

Abl

-lta

omenaltamme

omenaltanne

omenaltansa / omenaltaan

omenoiltamme / omeniltamme

omenoiltanne / omeniltanne

omenoiltansa / omenoiltaan / omeniltansa / omeniltaan

Tra

-ksi

omenaksemme

omenaksenne

omenaksensa / omenakseen

omenoiksemme / omeniksemme

omenoiksenne / omeniksenne

omenoikseen / omenoiksensa / omenikseen / omeniksensa

Ess

-na

omenanamme

omenananne

omenanansa / omenanaan

omenoinamme / omeninamme

omenoinanne / omeninanne

omenoinansa / omenoinaan / omeninansa / omeninaan

Abe

-tta

omenattamme

omenattanne

omenattansa / omenattaan

omenoittamme / omenittamme

omenoittanne / omenittanne

omenoittansa / omenoittaan / omenittansa / omenittaan

Com

-ne

-

-

-

omenoinemme / omeninemme

omenoinenne / omeninenne

omenoineen / omenoinensa / omenineen / omeninensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viipale

viipaleet

Par

-ta

viipaletta

viipaleita / viipalehia

Gen

-n

viipaleen

viipaleitten / viipaleiden / viipalehien / viipalehitten

Ill

mihin

viipaleeseen

viipaleisiin / viipaleihin / viipalehisin

Ine

-ssa

viipaleessa

viipalehissa / viipaleissa

Ela

-sta

viipaleesta

viipalehista / viipaleista

All

-lle

viipaleelle

viipalehille / viipaleille

Ade

-lla

viipaleella

viipalehilla / viipaleilla

Abl

-lta

viipaleelta

viipalehilta / viipaleilta

Tra

-ksi

viipaleeksi

viipalehiksi / viipaleiksi

Ess

-na

viipaleena

viipalehina / viipaleina

Abe

-tta

viipaleetta

viipalehitta / viipaleitta

Com

-ne

-

viipalehine / viipaleine

Ins

-in

-

viipalehin / viipalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viipale

viipaleet

Par

-ta

viipaletta

viipaleita / viipalehia

Gen

-n

viipaleen

viipaleitten / viipaleiden / viipalehien / viipalehitten

Ill

mihin

viipaleeseen

viipaleisiin / viipaleihin / viipalehisin

Ine

-ssa

viipaleessa

viipalehissa / viipaleissa

Ela

-sta

viipaleesta

viipalehista / viipaleista

All

-lle

viipaleelle

viipalehille / viipaleille

Ade

-lla

viipaleella

viipalehilla / viipaleilla

Abl

-lta

viipaleelta

viipalehilta / viipaleilta

Tra

-ksi

viipaleeksi

viipalehiksi / viipaleiksi

Ess

-na

viipaleena

viipalehina / viipaleina

Abe

-tta

viipaleetta

viipalehitta / viipaleitta

Com

-ne

-

viipalehine / viipaleine

Ins

-in

-

viipalehin / viipalein

slice viipale, siivu, pala, osa, osuus, palanen
cut leikkaus, viilto, pala, haava, vähennys, viipale
rasher viipale
wedge kiila, viipale, vaaja
round kierros, erä, ympyrä, laukaus, ammus, viipale
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus - sentence 76520; Tatoeba Parallel Corpus - sentence 4984267; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles, sentence ID: 3670757; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus - sentence 827822 Viipale juustoa oli jäljellä. There was a slice of cheese left. Viipale juustoa sulaa lämpimään leipään. A slice of cheese melts on warm bread. Leikkaa viipale tomaattia ja laita se leivän päälle. Cut a slice of tomato and put it on the bread. Leipä oli leikattu viipaleina. The bread was cut into slices. Syön kolme viipaletta juustoa. I'll eat three slices of cheese. Viipaleet olivat liian paksuja. The slices were too thick. Voisin ottaa yhden viipaleista. I could take one of the slices. Hän leikkasi viipaleen omenasta. She cut a slice from the apple. Juusto oli tarjoiltu viipaleina. The cheese was served in slices. Tarjoan sinulle viipaleen kakkua. I offer you a slice of cake. Show more arrow right

Wiktionary

piece, slice Fin:Syön viipaleen kakusta.Eng:I eat a piece of cake. Show more arrow right viipaloida Show more arrow right viipa- +‎ -le, probably from a participle of vije- (whence also viiltää; see it for more). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viipaleeni

viipaleeni

viipaleesi

viipaleesi

viipaleensa

viipaleensa

Par

-ta

viipalettani

viipaleitani / viipalehiani

viipalettasi

viipaleitasi / viipalehiasi

viipalettansa / viipalettaan

viipaleitansa / viipaleitaan / viipalehiansa / viipalehiaan

Gen

-n

viipaleeni

viipaleitteni / viipaleideni / viipalehieni / viipalehitteni

viipaleesi

viipaleittesi / viipaleidesi / viipalehiesi / viipalehittesi

viipaleensa

viipaleittensa / viipaleidensa / viipalehiensa / viipalehittensa

Ill

mihin

viipaleeseeni

viipaleisiini / viipaleihini / viipalehisini

viipaleeseesi

viipaleisiisi / viipaleihisi / viipalehisisi

viipaleeseensa

viipaleisiinsa / viipaleihinsa / viipalehisinsa

Ine

-ssa

viipaleessani

viipalehissani / viipaleissani

viipaleessasi

viipalehissasi / viipaleissasi

viipaleessansa / viipaleessaan

viipalehissansa / viipalehissaan / viipaleissansa / viipaleissaan

Ela

-sta

viipaleestani

viipalehistani / viipaleistani

viipaleestasi

viipalehistasi / viipaleistasi

viipaleestansa / viipaleestaan

viipalehistansa / viipalehistaan / viipaleistansa / viipaleistaan

All

-lle

viipaleelleni

viipalehilleni / viipaleilleni

viipaleellesi

viipalehillesi / viipaleillesi

viipaleellensa / viipaleelleen

viipalehillensa / viipalehillean / viipaleillensa / viipaleillean

Ade

-lla

viipaleellani

viipalehillani / viipaleillani

viipaleellasi

viipalehillasi / viipaleillasi

viipaleellansa / viipaleellaan

viipalehillansa / viipalehillaan / viipaleillansa / viipaleillaan

Abl

-lta

viipaleeltani

viipalehiltani / viipaleiltani

viipaleeltasi

viipalehiltasi / viipaleiltasi

viipaleeltansa / viipaleeltaan

viipalehiltansa / viipalehiltaan / viipaleiltansa / viipaleiltaan

Tra

-ksi

viipaleekseni

viipalehikseni / viipaleikseni

viipaleeksesi

viipalehiksesi / viipaleiksesi

viipaleeksensa / viipaleekseen

viipalehikseen / viipalehiksensa / viipaleikseen / viipaleiksensa

Ess

-na

viipaleenani

viipalehinani / viipaleinani

viipaleenasi

viipalehinasi / viipaleinasi

viipaleenansa / viipaleenaan

viipalehinansa / viipalehinaan / viipaleinansa / viipaleinaan

Abe

-tta

viipaleettani

viipalehittani / viipaleittani

viipaleettasi

viipalehittasi / viipaleittasi

viipaleettansa / viipaleettaan

viipalehittansa / viipalehittaan / viipaleittansa / viipaleittaan

Com

-ne

-

viipalehineni / viipaleineni

-

viipalehinesi / viipaleinesi

-

viipalehineen / viipalehinensa / viipaleineen / viipaleinensa

Singular

Plural

Nom

-

viipaleeni

viipaleesi

viipaleensa

viipaleeni

viipaleesi

viipaleensa

Par

-ta

viipalettani

viipalettasi

viipalettansa / viipalettaan

viipaleitani / viipalehiani

viipaleitasi / viipalehiasi

viipaleitansa / viipaleitaan / viipalehiansa / viipalehiaan

Gen

-n

viipaleeni

viipaleesi

viipaleensa

viipaleitteni / viipaleideni / viipalehieni / viipalehitteni

viipaleittesi / viipaleidesi / viipalehiesi / viipalehittesi

viipaleittensa / viipaleidensa / viipalehiensa / viipalehittensa

Ill

mihin

viipaleeseeni

viipaleeseesi

viipaleeseensa

viipaleisiini / viipaleihini / viipalehisini

viipaleisiisi / viipaleihisi / viipalehisisi

viipaleisiinsa / viipaleihinsa / viipalehisinsa

Ine

-ssa

viipaleessani

viipaleessasi

viipaleessansa / viipaleessaan

viipalehissani / viipaleissani

viipalehissasi / viipaleissasi

viipalehissansa / viipalehissaan / viipaleissansa / viipaleissaan

Ela

-sta

viipaleestani

viipaleestasi

viipaleestansa / viipaleestaan

viipalehistani / viipaleistani

viipalehistasi / viipaleistasi

viipalehistansa / viipalehistaan / viipaleistansa / viipaleistaan

All

-lle

viipaleelleni

viipaleellesi

viipaleellensa / viipaleelleen

viipalehilleni / viipaleilleni

viipalehillesi / viipaleillesi

viipalehillensa / viipalehillean / viipaleillensa / viipaleillean

Ade

-lla

viipaleellani

viipaleellasi

viipaleellansa / viipaleellaan

viipalehillani / viipaleillani

viipalehillasi / viipaleillasi

viipalehillansa / viipalehillaan / viipaleillansa / viipaleillaan

Abl

-lta

viipaleeltani

viipaleeltasi

viipaleeltansa / viipaleeltaan

viipalehiltani / viipaleiltani

viipalehiltasi / viipaleiltasi

viipalehiltansa / viipalehiltaan / viipaleiltansa / viipaleiltaan

Tra

-ksi

viipaleekseni

viipaleeksesi

viipaleeksensa / viipaleekseen

viipalehikseni / viipaleikseni

viipalehiksesi / viipaleiksesi

viipalehikseen / viipalehiksensa / viipaleikseen / viipaleiksensa

Ess

-na

viipaleenani

viipaleenasi

viipaleenansa / viipaleenaan

viipalehinani / viipaleinani

viipalehinasi / viipaleinasi

viipalehinansa / viipalehinaan / viipaleinansa / viipaleinaan

Abe

-tta

viipaleettani

viipaleettasi

viipaleettansa / viipaleettaan

viipalehittani / viipaleittani

viipalehittasi / viipaleittasi

viipalehittansa / viipalehittaan / viipaleittansa / viipaleittaan

Com

-ne

-

-

-

viipalehineni / viipaleineni

viipalehinesi / viipaleinesi

viipalehineen / viipalehinensa / viipaleineen / viipaleinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viipaleemme

viipaleemme

viipaleenne

viipaleenne

viipaleensa

viipaleensa

Par

-ta

viipalettamme

viipaleitamme / viipalehiamme

viipalettanne

viipaleitanne / viipalehianne

viipalettansa / viipalettaan

viipaleitansa / viipaleitaan / viipalehiansa / viipalehiaan

Gen

-n

viipaleemme

viipaleittemme / viipaleidemme / viipalehiemme / viipalehittemme

viipaleenne

viipaleittenne / viipaleidenne / viipalehienne / viipalehittenne

viipaleensa

viipaleittensa / viipaleidensa / viipalehiensa / viipalehittensa

Ill

mihin

viipaleeseemme

viipaleisiimme / viipaleihimme / viipalehisimme

viipaleeseenne

viipaleisiinne / viipaleihinne / viipalehisinne

viipaleeseensa

viipaleisiinsa / viipaleihinsa / viipalehisinsa

Ine

-ssa

viipaleessamme

viipalehissamme / viipaleissamme

viipaleessanne

viipalehissanne / viipaleissanne

viipaleessansa / viipaleessaan

viipalehissansa / viipalehissaan / viipaleissansa / viipaleissaan

Ela

-sta

viipaleestamme

viipalehistamme / viipaleistamme

viipaleestanne

viipalehistanne / viipaleistanne

viipaleestansa / viipaleestaan

viipalehistansa / viipalehistaan / viipaleistansa / viipaleistaan

All

-lle

viipaleellemme

viipalehillemme / viipaleillemme

viipaleellenne

viipalehillenne / viipaleillenne

viipaleellensa / viipaleelleen

viipalehillensa / viipalehillean / viipaleillensa / viipaleillean

Ade

-lla

viipaleellamme

viipalehillamme / viipaleillamme

viipaleellanne

viipalehillanne / viipaleillanne

viipaleellansa / viipaleellaan

viipalehillansa / viipalehillaan / viipaleillansa / viipaleillaan

Abl

-lta

viipaleeltamme

viipalehiltamme / viipaleiltamme

viipaleeltanne

viipalehiltanne / viipaleiltanne

viipaleeltansa / viipaleeltaan

viipalehiltansa / viipalehiltaan / viipaleiltansa / viipaleiltaan

Tra

-ksi

viipaleeksemme

viipalehiksemme / viipaleiksemme

viipaleeksenne

viipalehiksenne / viipaleiksenne

viipaleeksensa / viipaleekseen

viipalehikseen / viipalehiksensa / viipaleikseen / viipaleiksensa

Ess

-na

viipaleenamme

viipalehinamme / viipaleinamme

viipaleenanne

viipalehinanne / viipaleinanne

viipaleenansa / viipaleenaan

viipalehinansa / viipalehinaan / viipaleinansa / viipaleinaan

Abe

-tta

viipaleettamme

viipalehittamme / viipaleittamme

viipaleettanne

viipalehittanne / viipaleittanne

viipaleettansa / viipaleettaan

viipalehittansa / viipalehittaan / viipaleittansa / viipaleittaan

Com

-ne

-

viipalehinemme / viipaleinemme

-

viipalehinenne / viipaleinenne

-

viipalehineen / viipalehinensa / viipaleineen / viipaleinensa

Singular

Plural

Nom

-

viipaleemme

viipaleenne

viipaleensa

viipaleemme

viipaleenne

viipaleensa

Par

-ta

viipalettamme

viipalettanne

viipalettansa / viipalettaan

viipaleitamme / viipalehiamme

viipaleitanne / viipalehianne

viipaleitansa / viipaleitaan / viipalehiansa / viipalehiaan

Gen

-n

viipaleemme

viipaleenne

viipaleensa

viipaleittemme / viipaleidemme / viipalehiemme / viipalehittemme

viipaleittenne / viipaleidenne / viipalehienne / viipalehittenne

viipaleittensa / viipaleidensa / viipalehiensa / viipalehittensa

Ill

mihin

viipaleeseemme

viipaleeseenne

viipaleeseensa

viipaleisiimme / viipaleihimme / viipalehisimme

viipaleisiinne / viipaleihinne / viipalehisinne

viipaleisiinsa / viipaleihinsa / viipalehisinsa

Ine

-ssa

viipaleessamme

viipaleessanne

viipaleessansa / viipaleessaan

viipalehissamme / viipaleissamme

viipalehissanne / viipaleissanne

viipalehissansa / viipalehissaan / viipaleissansa / viipaleissaan

Ela

-sta

viipaleestamme

viipaleestanne

viipaleestansa / viipaleestaan

viipalehistamme / viipaleistamme

viipalehistanne / viipaleistanne

viipalehistansa / viipalehistaan / viipaleistansa / viipaleistaan

All

-lle

viipaleellemme

viipaleellenne

viipaleellensa / viipaleelleen

viipalehillemme / viipaleillemme

viipalehillenne / viipaleillenne

viipalehillensa / viipalehillean / viipaleillensa / viipaleillean

Ade

-lla

viipaleellamme

viipaleellanne

viipaleellansa / viipaleellaan

viipalehillamme / viipaleillamme

viipalehillanne / viipaleillanne

viipalehillansa / viipalehillaan / viipaleillansa / viipaleillaan

Abl

-lta

viipaleeltamme

viipaleeltanne

viipaleeltansa / viipaleeltaan

viipalehiltamme / viipaleiltamme

viipalehiltanne / viipaleiltanne

viipalehiltansa / viipalehiltaan / viipaleiltansa / viipaleiltaan

Tra

-ksi

viipaleeksemme

viipaleeksenne

viipaleeksensa / viipaleekseen

viipalehiksemme / viipaleiksemme

viipalehiksenne / viipaleiksenne

viipalehikseen / viipalehiksensa / viipaleikseen / viipaleiksensa

Ess

-na

viipaleenamme

viipaleenanne

viipaleenansa / viipaleenaan

viipalehinamme / viipaleinamme

viipalehinanne / viipaleinanne

viipalehinansa / viipalehinaan / viipaleinansa / viipaleinaan

Abe

-tta

viipaleettamme

viipaleettanne

viipaleettansa / viipaleettaan

viipalehittamme / viipaleittamme

viipalehittanne / viipaleittanne

viipalehittansa / viipalehittaan / viipaleittansa / viipaleittaan

Com

-ne

-

-

-

viipalehinemme / viipaleinemme

viipalehinenne / viipaleinenne

viipalehineen / viipalehinensa / viipaleineen / viipaleinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept