miinaajakärpäsiin |
Noun, Singular Nominative |
|
+ kärpänen |
Noun, Derivation with suffix s |
|
+ ikä |
Noun, Plural Instructive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ kärpänen |
Noun, Plural Illative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
miinaaja |
miinaajat |
Par |
-ta |
miinaajaa / miinaajata |
miinaajia |
Gen |
-n |
miinaajan |
miinaajien |
Ill |
mihin |
miinaajaan |
miinaajiin |
Ine |
-ssa |
miinaajassa |
miinaajissa |
Ela |
-sta |
miinaajasta |
miinaajista |
All |
-lle |
miinaajalle |
miinaajille |
Ade |
-lla |
miinaajalla |
miinaajilla |
Abl |
-lta |
miinaajalta |
miinaajilta |
Tra |
-ksi |
miinaajaksi |
miinaajiksi |
Ess |
-na |
miinaajana |
miinaajina |
Abe |
-tta |
miinaajatta |
miinaajitta |
Com |
-ne |
- |
miinaajine |
Ins |
-in |
- |
miinaajin |
Singular
Plural
Nom
-
miinaaja
miinaajat
Par
-ta
miinaajaa / miinaajata
miinaajia
Gen
-n
miinaajan
miinaajien
Ill
mihin
miinaajaan
miinaajiin
Ine
-ssa
miinaajassa
miinaajissa
Ela
-sta
miinaajasta
miinaajista
All
-lle
miinaajalle
miinaajille
Ade
-lla
miinaajalla
miinaajilla
Abl
-lta
miinaajalta
miinaajilta
Tra
-ksi
miinaajaksi
miinaajiksi
Ess
-na
miinaajana
miinaajina
Abe
-tta
miinaajatta
miinaajitta
Com
-ne
-
miinaajine
Ins
-in
-
miinaajin
| mine | |
| miinaaja |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
miinaaja |
miinaaja |
miinaaja |
miinaaja |
miinaaja |
miinaaja |
Par |
-ta |
miinaajaa |
miinaajia |
miinaajaa |
miinaajia |
miinaajaa |
miinaajia |
Gen |
-n |
miinaaja |
miinaajie |
miinaaja |
miinaajie |
miinaaja |
miinaajie |
Ill |
mihin |
miinaajaa |
miinaajii |
miinaajaa |
miinaajii |
miinaajaa |
miinaajii |
Ine |
-ssa |
miinaajassa |
miinaajissa |
miinaajassa |
miinaajissa |
miinaajassa |
miinaajissa |
Ela |
-sta |
miinaajasta |
miinaajista |
miinaajasta |
miinaajista |
miinaajasta |
miinaajista |
All |
-lle |
miinaajalle |
miinaajille |
miinaajalle |
miinaajille |
miinaajalle |
miinaajille |
Ade |
-lla |
miinaajalla |
miinaajilla |
miinaajalla |
miinaajilla |
miinaajalla |
miinaajilla |
Abl |
-lta |
miinaajalta |
miinaajilta |
miinaajalta |
miinaajilta |
miinaajalta |
miinaajilta |
Tra |
-ksi |
miinaajakse |
miinaajikse |
miinaajakse |
miinaajikse |
miinaajakse |
miinaajikse |
Ess |
-na |
miinaajana |
miinaajina |
miinaajana |
miinaajina |
miinaajana |
miinaajina |
Abe |
-tta |
miinaajatta |
miinaajitta |
miinaajatta |
miinaajitta |
miinaajatta |
miinaajitta |
Com |
-ne |
- |
miinaajine |
- |
miinaajine |
- |
miinaajine |
Singular
Plural
Nom
-
miinaaja
miinaaja
miinaaja
miinaaja
miinaaja
miinaaja
Par
-ta
miinaajaa
miinaajaa
miinaajaa
miinaajia
miinaajia
miinaajia
Gen
-n
miinaaja
miinaaja
miinaaja
miinaajie
miinaajie
miinaajie
Ill
mihin
miinaajaa
miinaajaa
miinaajaa
miinaajii
miinaajii
miinaajii
Ine
-ssa
miinaajassa
miinaajassa
miinaajassa
miinaajissa
miinaajissa
miinaajissa
Ela
-sta
miinaajasta
miinaajasta
miinaajasta
miinaajista
miinaajista
miinaajista
All
-lle
miinaajalle
miinaajalle
miinaajalle
miinaajille
miinaajille
miinaajille
Ade
-lla
miinaajalla
miinaajalla
miinaajalla
miinaajilla
miinaajilla
miinaajilla
Abl
-lta
miinaajalta
miinaajalta
miinaajalta
miinaajilta
miinaajilta
miinaajilta
Tra
-ksi
miinaajakse
miinaajakse
miinaajakse
miinaajikse
miinaajikse
miinaajikse
Ess
-na
miinaajana
miinaajana
miinaajana
miinaajina
miinaajina
miinaajina
Abe
-tta
miinaajatta
miinaajatta
miinaajatta
miinaajitta
miinaajitta
miinaajitta
Com
-ne
-
-
-
miinaajine
miinaajine
miinaajine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
miinaaja |
miinaaja |
miinaaja |
miinaaja |
miinaaja |
miinaaja |
Par |
-ta |
miinaajaa |
miinaajia |
miinaajaa |
miinaajia |
miinaajaa |
miinaajia |
Gen |
-n |
miinaaja |
miinaajie |
miinaaja |
miinaajie |
miinaaja |
miinaajie |
Ill |
mihin |
miinaajaa |
miinaajii |
miinaajaa |
miinaajii |
miinaajaa |
miinaajii |
Ine |
-ssa |
miinaajassa |
miinaajissa |
miinaajassa |
miinaajissa |
miinaajassa |
miinaajissa |
Ela |
-sta |
miinaajasta |
miinaajista |
miinaajasta |
miinaajista |
miinaajasta |
miinaajista |
All |
-lle |
miinaajalle |
miinaajille |
miinaajalle |
miinaajille |
miinaajalle |
miinaajille |
Ade |
-lla |
miinaajalla |
miinaajilla |
miinaajalla |
miinaajilla |
miinaajalla |
miinaajilla |
Abl |
-lta |
miinaajalta |
miinaajilta |
miinaajalta |
miinaajilta |
miinaajalta |
miinaajilta |
Tra |
-ksi |
miinaajakse |
miinaajikse |
miinaajakse |
miinaajikse |
miinaajakse |
miinaajikse |
Ess |
-na |
miinaajana |
miinaajina |
miinaajana |
miinaajina |
miinaajana |
miinaajina |
Abe |
-tta |
miinaajatta |
miinaajitta |
miinaajatta |
miinaajitta |
miinaajatta |
miinaajitta |
Com |
-ne |
- |
miinaajine |
- |
miinaajine |
- |
miinaajine |
Singular
Plural
Nom
-
miinaaja
miinaaja
miinaaja
miinaaja
miinaaja
miinaaja
Par
-ta
miinaajaa
miinaajaa
miinaajaa
miinaajia
miinaajia
miinaajia
Gen
-n
miinaaja
miinaaja
miinaaja
miinaajie
miinaajie
miinaajie
Ill
mihin
miinaajaa
miinaajaa
miinaajaa
miinaajii
miinaajii
miinaajii
Ine
-ssa
miinaajassa
miinaajassa
miinaajassa
miinaajissa
miinaajissa
miinaajissa
Ela
-sta
miinaajasta
miinaajasta
miinaajasta
miinaajista
miinaajista
miinaajista
All
-lle
miinaajalle
miinaajalle
miinaajalle
miinaajille
miinaajille
miinaajille
Ade
-lla
miinaajalla
miinaajalla
miinaajalla
miinaajilla
miinaajilla
miinaajilla
Abl
-lta
miinaajalta
miinaajalta
miinaajalta
miinaajilta
miinaajilta
miinaajilta
Tra
-ksi
miinaajakse
miinaajakse
miinaajakse
miinaajikse
miinaajikse
miinaajikse
Ess
-na
miinaajana
miinaajana
miinaajana
miinaajina
miinaajina
miinaajina
Abe
-tta
miinaajatta
miinaajatta
miinaajatta
miinaajitta
miinaajitta
miinaajitta
Com
-ne
-
-
-
miinaajine
miinaajine
miinaajine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kärpänen |
kärpäset |
Par |
-ta |
kärpästä |
kärpäsiä |
Gen |
-n |
kärpäsen |
kärpäsien / kärpästen |
Ill |
mihin |
kärpäseen |
kärpäsiin |
Ine |
-ssa |
kärpäsessä |
kärpäsissä |
Ela |
-sta |
kärpäsestä |
kärpäsistä |
All |
-lle |
kärpäselle |
kärpäsille |
Ade |
-lla |
kärpäsellä |
kärpäsillä |
Abl |
-lta |
kärpäseltä |
kärpäsiltä |
Tra |
-ksi |
kärpäseksi |
kärpäsiksi |
Ess |
-na |
kärpäsenä |
kärpäsinä |
Abe |
-tta |
kärpäsettä |
kärpäsittä |
Com |
-ne |
- |
kärpäsine |
Ins |
-in |
- |
kärpäsin |
Singular
Plural
Nom
-
kärpänen
kärpäset
Par
-ta
kärpästä
kärpäsiä
Gen
-n
kärpäsen
kärpäsien / kärpästen
Ill
mihin
kärpäseen
kärpäsiin
Ine
-ssa
kärpäsessä
kärpäsissä
Ela
-sta
kärpäsestä
kärpäsistä
All
-lle
kärpäselle
kärpäsille
Ade
-lla
kärpäsellä
kärpäsillä
Abl
-lta
kärpäseltä
kärpäsiltä
Tra
-ksi
kärpäseksi
kärpäsiksi
Ess
-na
kärpäsenä
kärpäsinä
Abe
-tta
kärpäsettä
kärpäsittä
Com
-ne
-
kärpäsine
Ins
-in
-
kärpäsin
| fly | perho, kärpänen, lento, sepalus, lentomatka, läppä |
| bug | vika, basilli, ötökkä, kärpänen, kuuntelulaite, lude |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kärpäse |
kärpäse |
kärpäse |
kärpäse |
kärpäse |
kärpäse |
Par |
-ta |
kärpästä |
kärpäsiä |
kärpästä |
kärpäsiä |
kärpästä |
kärpäsiä |
Gen |
-n |
kärpäse |
kärpäsie |
kärpäse |
kärpäsie |
kärpäse |
kärpäsie |
Ill |
mihin |
kärpäsee |
kärpäsii |
kärpäsee |
kärpäsii |
kärpäsee |
kärpäsii |
Ine |
-ssa |
kärpäsessä |
kärpäsissä |
kärpäsessä |
kärpäsissä |
kärpäsessä |
kärpäsissä |
Ela |
-sta |
kärpäsestä |
kärpäsistä |
kärpäsestä |
kärpäsistä |
kärpäsestä |
kärpäsistä |
All |
-lle |
kärpäselle |
kärpäsille |
kärpäselle |
kärpäsille |
kärpäselle |
kärpäsille |
Ade |
-lla |
kärpäsellä |
kärpäsillä |
kärpäsellä |
kärpäsillä |
kärpäsellä |
kärpäsillä |
Abl |
-lta |
kärpäseltä |
kärpäsiltä |
kärpäseltä |
kärpäsiltä |
kärpäseltä |
kärpäsiltä |
Tra |
-ksi |
kärpäsekse |
kärpäsikse |
kärpäsekse |
kärpäsikse |
kärpäsekse |
kärpäsikse |
Ess |
-na |
kärpäsenä |
kärpäsinä |
kärpäsenä |
kärpäsinä |
kärpäsenä |
kärpäsinä |
Abe |
-tta |
kärpäsettä |
kärpäsittä |
kärpäsettä |
kärpäsittä |
kärpäsettä |
kärpäsittä |
Com |
-ne |
- |
kärpäsine |
- |
kärpäsine |
- |
kärpäsine |
Singular
Plural
Nom
-
kärpäse
kärpäse
kärpäse
kärpäse
kärpäse
kärpäse
Par
-ta
kärpästä
kärpästä
kärpästä
kärpäsiä
kärpäsiä
kärpäsiä
Gen
-n
kärpäse
kärpäse
kärpäse
kärpäsie
kärpäsie
kärpäsie
Ill
mihin
kärpäsee
kärpäsee
kärpäsee
kärpäsii
kärpäsii
kärpäsii
Ine
-ssa
kärpäsessä
kärpäsessä
kärpäsessä
kärpäsissä
kärpäsissä
kärpäsissä
Ela
-sta
kärpäsestä
kärpäsestä
kärpäsestä
kärpäsistä
kärpäsistä
kärpäsistä
All
-lle
kärpäselle
kärpäselle
kärpäselle
kärpäsille
kärpäsille
kärpäsille
Ade
-lla
kärpäsellä
kärpäsellä
kärpäsellä
kärpäsillä
kärpäsillä
kärpäsillä
Abl
-lta
kärpäseltä
kärpäseltä
kärpäseltä
kärpäsiltä
kärpäsiltä
kärpäsiltä
Tra
-ksi
kärpäsekse
kärpäsekse
kärpäsekse
kärpäsikse
kärpäsikse
kärpäsikse
Ess
-na
kärpäsenä
kärpäsenä
kärpäsenä
kärpäsinä
kärpäsinä
kärpäsinä
Abe
-tta
kärpäsettä
kärpäsettä
kärpäsettä
kärpäsittä
kärpäsittä
kärpäsittä
Com
-ne
-
-
-
kärpäsine
kärpäsine
kärpäsine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kärpäse |
kärpäse |
kärpäse |
kärpäse |
kärpäse |
kärpäse |
Par |
-ta |
kärpästä |
kärpäsiä |
kärpästä |
kärpäsiä |
kärpästä |
kärpäsiä |
Gen |
-n |
kärpäse |
kärpäsie |
kärpäse |
kärpäsie |
kärpäse |
kärpäsie |
Ill |
mihin |
kärpäsee |
kärpäsii |
kärpäsee |
kärpäsii |
kärpäsee |
kärpäsii |
Ine |
-ssa |
kärpäsessä |
kärpäsissä |
kärpäsessä |
kärpäsissä |
kärpäsessä |
kärpäsissä |
Ela |
-sta |
kärpäsestä |
kärpäsistä |
kärpäsestä |
kärpäsistä |
kärpäsestä |
kärpäsistä |
All |
-lle |
kärpäselle |
kärpäsille |
kärpäselle |
kärpäsille |
kärpäselle |
kärpäsille |
Ade |
-lla |
kärpäsellä |
kärpäsillä |
kärpäsellä |
kärpäsillä |
kärpäsellä |
kärpäsillä |
Abl |
-lta |
kärpäseltä |
kärpäsiltä |
kärpäseltä |
kärpäsiltä |
kärpäseltä |
kärpäsiltä |
Tra |
-ksi |
kärpäsekse |
kärpäsikse |
kärpäsekse |
kärpäsikse |
kärpäsekse |
kärpäsikse |
Ess |
-na |
kärpäsenä |
kärpäsinä |
kärpäsenä |
kärpäsinä |
kärpäsenä |
kärpäsinä |
Abe |
-tta |
kärpäsettä |
kärpäsittä |
kärpäsettä |
kärpäsittä |
kärpäsettä |
kärpäsittä |
Com |
-ne |
- |
kärpäsine |
- |
kärpäsine |
- |
kärpäsine |
Singular
Plural
Nom
-
kärpäse
kärpäse
kärpäse
kärpäse
kärpäse
kärpäse
Par
-ta
kärpästä
kärpästä
kärpästä
kärpäsiä
kärpäsiä
kärpäsiä
Gen
-n
kärpäse
kärpäse
kärpäse
kärpäsie
kärpäsie
kärpäsie
Ill
mihin
kärpäsee
kärpäsee
kärpäsee
kärpäsii
kärpäsii
kärpäsii
Ine
-ssa
kärpäsessä
kärpäsessä
kärpäsessä
kärpäsissä
kärpäsissä
kärpäsissä
Ela
-sta
kärpäsestä
kärpäsestä
kärpäsestä
kärpäsistä
kärpäsistä
kärpäsistä
All
-lle
kärpäselle
kärpäselle
kärpäselle
kärpäsille
kärpäsille
kärpäsille
Ade
-lla
kärpäsellä
kärpäsellä
kärpäsellä
kärpäsillä
kärpäsillä
kärpäsillä
Abl
-lta
kärpäseltä
kärpäseltä
kärpäseltä
kärpäsiltä
kärpäsiltä
kärpäsiltä
Tra
-ksi
kärpäsekse
kärpäsekse
kärpäsekse
kärpäsikse
kärpäsikse
kärpäsikse
Ess
-na
kärpäsenä
kärpäsenä
kärpäsenä
kärpäsinä
kärpäsinä
kärpäsinä
Abe
-tta
kärpäsettä
kärpäsettä
kärpäsettä
kärpäsittä
kärpäsittä
kärpäsittä
Com
-ne
-
-
-
kärpäsine
kärpäsine
kärpäsine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
iät / i’ät |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
iän / i’än |
ikien |
Ill |
mihin |
ikään |
ikiin |
Ine |
-ssa |
iässä / i’ässä |
i’issä / iissä |
Ela |
-sta |
iästä / i’ästä |
i’istä / iistä |
All |
-lle |
iälle / i’älle |
i’ille / iille |
Ade |
-lla |
iällä / i’ällä |
i’illä / iillä |
Abl |
-lta |
iältä / i’ältä |
i’iltä / iiltä |
Tra |
-ksi |
iäksi / i’äksi |
i’iksi / iiksi |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä / i’ättä |
i’ittä / iittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
Ins |
-in |
- |
i’in / iin |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
iät / i’ät
Par
-ta
ikää
ikiä
Gen
-n
iän / i’än
ikien
Ill
mihin
ikään
ikiin
Ine
-ssa
iässä / i’ässä
i’issä / iissä
Ela
-sta
iästä / i’ästä
i’istä / iistä
All
-lle
iälle / i’älle
i’ille / iille
Ade
-lla
iällä / i’ällä
i’illä / iillä
Abl
-lta
iältä / i’ältä
i’iltä / iiltä
Tra
-ksi
iäksi / i’äksi
i’iksi / iiksi
Ess
-na
ikänä
ikinä
Abe
-tta
iättä / i’ättä
i’ittä / iittä
Com
-ne
-
ikine
Ins
-in
-
i’in / iin
| age | ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso |
| years | ikä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net