logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lahonestoaine, noun

Word analysis
lahonestoaine

lahonestoaine

lahonestoaine

Noun, Singular Nominative

lahonesto

Noun, Singular Nominative

+ aine

Noun, Singular Nominative

laho

Noun, Singular Genitive

+ esto

Noun, Singular Nominative

+ aine

Noun, Singular Nominative

laho

Noun, Singular Genitive

+ estoaine

Noun, Singular Nominative

laho

Adjective, Singular Genitive

+ esto

Noun, Singular Nominative

+ aine

Noun, Singular Nominative

laho

Adjective, Singular Genitive

+ estoaine

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lahonestoaine

lahonestoaineet

Par

-ta

lahonestoainetta

lahonestoaineita / lahonestoainehia

Gen

-n

lahonestoaineen

lahonestoaineitten / lahonestoaineiden / lahonestoainehien / lahonestoainehitten

Ill

mihin

lahonestoaineeseen

lahonestoaineisiin / lahonestoaineihin / lahonestoainehisin

Ine

-ssa

lahonestoaineessa

lahonestoainehissa / lahonestoaineissa

Ela

-sta

lahonestoaineesta

lahonestoainehista / lahonestoaineista

All

-lle

lahonestoaineelle

lahonestoainehille / lahonestoaineille

Ade

-lla

lahonestoaineella

lahonestoainehilla / lahonestoaineilla

Abl

-lta

lahonestoaineelta

lahonestoainehilta / lahonestoaineilta

Tra

-ksi

lahonestoaineeksi

lahonestoainehiksi / lahonestoaineiksi

Ess

-na

lahonestoaineena

lahonestoainehina / lahonestoaineina

Abe

-tta

lahonestoaineetta

lahonestoainehitta / lahonestoaineitta

Com

-ne

-

lahonestoainehine / lahonestoaineine

Ins

-in

-

lahonestoainehin / lahonestoainein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lahonestoaine

lahonestoaineet

Par

-ta

lahonestoainetta

lahonestoaineita / lahonestoainehia

Gen

-n

lahonestoaineen

lahonestoaineitten / lahonestoaineiden / lahonestoainehien / lahonestoainehitten

Ill

mihin

lahonestoaineeseen

lahonestoaineisiin / lahonestoaineihin / lahonestoainehisin

Ine

-ssa

lahonestoaineessa

lahonestoainehissa / lahonestoaineissa

Ela

-sta

lahonestoaineesta

lahonestoainehista / lahonestoaineista

All

-lle

lahonestoaineelle

lahonestoainehille / lahonestoaineille

Ade

-lla

lahonestoaineella

lahonestoainehilla / lahonestoaineilla

Abl

-lta

lahonestoaineelta

lahonestoainehilta / lahonestoaineilta

Tra

-ksi

lahonestoaineeksi

lahonestoainehiksi / lahonestoaineiksi

Ess

-na

lahonestoaineena

lahonestoainehina / lahonestoaineina

Abe

-tta

lahonestoaineetta

lahonestoainehitta / lahonestoaineitta

Com

-ne

-

lahonestoainehine / lahonestoaineine

Ins

-in

-

lahonestoainehin / lahonestoainein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

residue
lahonestoaine
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 784329.; Europarl Parallel Corpus, sentence 313228.; Global Voices Parallel Corpus, sentence 21475.; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 4487622.; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 399342. Rakennuksen lahonestoaine tulisi olla tiivis ja kestävä. The building's vapor barrier should be tight and durable. Lahonestoaine auttaa pitämään putket puhtaina ja ehjinä. Anticorrosive helps to keep the pipes clean and intact. Lahonestoaine on aine, joka estää kemiallisia reaktioita. Anti-corrosive is a substance that prevents chemical reactions. Lahonestoaine on välttämätön rakenteiden kestävyyden kannalta. Corrosion inhibitor is essential for the durability of structures. Lahonestoaine auttaa estämään kosteutta pääsemästä rakenteisiin. Vapor barrier helps prevent moisture from entering structures. Ole hyvä ja varmista, että lahonestoaine asennetaan asianmukaisesti. Please make sure that the vapor barrier is installed properly. Tarvitsen lisää lahonestoainetta suojaamaan metallipintoja. I need more corrosion inhibitor to protect the metal surfaces. Voit lisätä veteen vähän lahonestoainetta auttaaksesi puhdistamisessa. You can add some corrosion inhibitor to the water to aid in cleaning. Monissa maissa on lakisääteinen vaatimus käyttää lahonestoainetta rakennuksissa. Many countries have a legal requirement to use vapor barrier in buildings. Suosittelemme käyttämään korkealaatuista lahonestoainetta rakennuksen suojaamiseksi. We recommend using high-quality vapor barrier to protect the building. Show more arrow right

Wiktionary

anti-rot agent, anti-decay agent (for wood) Show more arrow right lahonesto +‎ aine Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahonestoaineeni

lahonestoaineeni

lahonestoaineesi

lahonestoaineesi

lahonestoaineensa

lahonestoaineensa

Par

-ta

lahonestoainettani

lahonestoaineitani / lahonestoainehiani

lahonestoainettasi

lahonestoaineitasi / lahonestoainehiasi

lahonestoainettansa / lahonestoainettaan

lahonestoaineitansa / lahonestoaineitaan / lahonestoainehiansa / lahonestoainehiaan

Gen

-n

lahonestoaineeni

lahonestoaineitteni / lahonestoaineideni / lahonestoainehieni / lahonestoainehitteni

lahonestoaineesi

lahonestoaineittesi / lahonestoaineidesi / lahonestoainehiesi / lahonestoainehittesi

lahonestoaineensa

lahonestoaineittensa / lahonestoaineidensa / lahonestoainehiensa / lahonestoainehittensa

Ill

mihin

lahonestoaineeseeni

lahonestoaineisiini / lahonestoaineihini / lahonestoainehisini

lahonestoaineeseesi

lahonestoaineisiisi / lahonestoaineihisi / lahonestoainehisisi

lahonestoaineeseensa

lahonestoaineisiinsa / lahonestoaineihinsa / lahonestoainehisinsa

Ine

-ssa

lahonestoaineessani

lahonestoainehissani / lahonestoaineissani

lahonestoaineessasi

lahonestoainehissasi / lahonestoaineissasi

lahonestoaineessansa / lahonestoaineessaan

lahonestoainehissansa / lahonestoainehissaan / lahonestoaineissansa / lahonestoaineissaan

Ela

-sta

lahonestoaineestani

lahonestoainehistani / lahonestoaineistani

lahonestoaineestasi

lahonestoainehistasi / lahonestoaineistasi

lahonestoaineestansa / lahonestoaineestaan

lahonestoainehistansa / lahonestoainehistaan / lahonestoaineistansa / lahonestoaineistaan

All

-lle

lahonestoaineelleni

lahonestoainehilleni / lahonestoaineilleni

lahonestoaineellesi

lahonestoainehillesi / lahonestoaineillesi

lahonestoaineellensa / lahonestoaineelleen

lahonestoainehillensa / lahonestoainehillean / lahonestoaineillensa / lahonestoaineillean

Ade

-lla

lahonestoaineellani

lahonestoainehillani / lahonestoaineillani

lahonestoaineellasi

lahonestoainehillasi / lahonestoaineillasi

lahonestoaineellansa / lahonestoaineellaan

lahonestoainehillansa / lahonestoainehillaan / lahonestoaineillansa / lahonestoaineillaan

Abl

-lta

lahonestoaineeltani

lahonestoainehiltani / lahonestoaineiltani

lahonestoaineeltasi

lahonestoainehiltasi / lahonestoaineiltasi

lahonestoaineeltansa / lahonestoaineeltaan

lahonestoainehiltansa / lahonestoainehiltaan / lahonestoaineiltansa / lahonestoaineiltaan

Tra

-ksi

lahonestoaineekseni

lahonestoainehikseni / lahonestoaineikseni

lahonestoaineeksesi

lahonestoainehiksesi / lahonestoaineiksesi

lahonestoaineeksensa / lahonestoaineekseen

lahonestoainehikseen / lahonestoainehiksensa / lahonestoaineikseen / lahonestoaineiksensa

Ess

-na

lahonestoaineenani

lahonestoainehinani / lahonestoaineinani

lahonestoaineenasi

lahonestoainehinasi / lahonestoaineinasi

lahonestoaineenansa / lahonestoaineenaan

lahonestoainehinansa / lahonestoainehinaan / lahonestoaineinansa / lahonestoaineinaan

Abe

-tta

lahonestoaineettani

lahonestoainehittani / lahonestoaineittani

lahonestoaineettasi

lahonestoainehittasi / lahonestoaineittasi

lahonestoaineettansa / lahonestoaineettaan

lahonestoainehittansa / lahonestoainehittaan / lahonestoaineittansa / lahonestoaineittaan

Com

-ne

-

lahonestoainehineni / lahonestoaineineni

-

lahonestoainehinesi / lahonestoaineinesi

-

lahonestoainehineen / lahonestoainehinensa / lahonestoaineineen / lahonestoaineinensa

Singular

Plural

Nom

-

lahonestoaineeni

lahonestoaineesi

lahonestoaineensa

lahonestoaineeni

lahonestoaineesi

lahonestoaineensa

Par

-ta

lahonestoainettani

lahonestoainettasi

lahonestoainettansa / lahonestoainettaan

lahonestoaineitani / lahonestoainehiani

lahonestoaineitasi / lahonestoainehiasi

lahonestoaineitansa / lahonestoaineitaan / lahonestoainehiansa / lahonestoainehiaan

Gen

-n

lahonestoaineeni

lahonestoaineesi

lahonestoaineensa

lahonestoaineitteni / lahonestoaineideni / lahonestoainehieni / lahonestoainehitteni

lahonestoaineittesi / lahonestoaineidesi / lahonestoainehiesi / lahonestoainehittesi

lahonestoaineittensa / lahonestoaineidensa / lahonestoainehiensa / lahonestoainehittensa

Ill

mihin

lahonestoaineeseeni

lahonestoaineeseesi

lahonestoaineeseensa

lahonestoaineisiini / lahonestoaineihini / lahonestoainehisini

lahonestoaineisiisi / lahonestoaineihisi / lahonestoainehisisi

lahonestoaineisiinsa / lahonestoaineihinsa / lahonestoainehisinsa

Ine

-ssa

lahonestoaineessani

lahonestoaineessasi

lahonestoaineessansa / lahonestoaineessaan

lahonestoainehissani / lahonestoaineissani

lahonestoainehissasi / lahonestoaineissasi

lahonestoainehissansa / lahonestoainehissaan / lahonestoaineissansa / lahonestoaineissaan

Ela

-sta

lahonestoaineestani

lahonestoaineestasi

lahonestoaineestansa / lahonestoaineestaan

lahonestoainehistani / lahonestoaineistani

lahonestoainehistasi / lahonestoaineistasi

lahonestoainehistansa / lahonestoainehistaan / lahonestoaineistansa / lahonestoaineistaan

All

-lle

lahonestoaineelleni

lahonestoaineellesi

lahonestoaineellensa / lahonestoaineelleen

lahonestoainehilleni / lahonestoaineilleni

lahonestoainehillesi / lahonestoaineillesi

lahonestoainehillensa / lahonestoainehillean / lahonestoaineillensa / lahonestoaineillean

Ade

-lla

lahonestoaineellani

lahonestoaineellasi

lahonestoaineellansa / lahonestoaineellaan

lahonestoainehillani / lahonestoaineillani

lahonestoainehillasi / lahonestoaineillasi

lahonestoainehillansa / lahonestoainehillaan / lahonestoaineillansa / lahonestoaineillaan

Abl

-lta

lahonestoaineeltani

lahonestoaineeltasi

lahonestoaineeltansa / lahonestoaineeltaan

lahonestoainehiltani / lahonestoaineiltani

lahonestoainehiltasi / lahonestoaineiltasi

lahonestoainehiltansa / lahonestoainehiltaan / lahonestoaineiltansa / lahonestoaineiltaan

Tra

-ksi

lahonestoaineekseni

lahonestoaineeksesi

lahonestoaineeksensa / lahonestoaineekseen

lahonestoainehikseni / lahonestoaineikseni

lahonestoainehiksesi / lahonestoaineiksesi

lahonestoainehikseen / lahonestoainehiksensa / lahonestoaineikseen / lahonestoaineiksensa

Ess

-na

lahonestoaineenani

lahonestoaineenasi

lahonestoaineenansa / lahonestoaineenaan

lahonestoainehinani / lahonestoaineinani

lahonestoainehinasi / lahonestoaineinasi

lahonestoainehinansa / lahonestoainehinaan / lahonestoaineinansa / lahonestoaineinaan

Abe

-tta

lahonestoaineettani

lahonestoaineettasi

lahonestoaineettansa / lahonestoaineettaan

lahonestoainehittani / lahonestoaineittani

lahonestoainehittasi / lahonestoaineittasi

lahonestoainehittansa / lahonestoainehittaan / lahonestoaineittansa / lahonestoaineittaan

Com

-ne

-

-

-

lahonestoainehineni / lahonestoaineineni

lahonestoainehinesi / lahonestoaineinesi

lahonestoainehineen / lahonestoainehinensa / lahonestoaineineen / lahonestoaineinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahonestoaineemme

lahonestoaineemme

lahonestoaineenne

lahonestoaineenne

lahonestoaineensa

lahonestoaineensa

Par

-ta

lahonestoainettamme

lahonestoaineitamme / lahonestoainehiamme

lahonestoainettanne

lahonestoaineitanne / lahonestoainehianne

lahonestoainettansa / lahonestoainettaan

lahonestoaineitansa / lahonestoaineitaan / lahonestoainehiansa / lahonestoainehiaan

Gen

-n

lahonestoaineemme

lahonestoaineittemme / lahonestoaineidemme / lahonestoainehiemme / lahonestoainehittemme

lahonestoaineenne

lahonestoaineittenne / lahonestoaineidenne / lahonestoainehienne / lahonestoainehittenne

lahonestoaineensa

lahonestoaineittensa / lahonestoaineidensa / lahonestoainehiensa / lahonestoainehittensa

Ill

mihin

lahonestoaineeseemme

lahonestoaineisiimme / lahonestoaineihimme / lahonestoainehisimme

lahonestoaineeseenne

lahonestoaineisiinne / lahonestoaineihinne / lahonestoainehisinne

lahonestoaineeseensa

lahonestoaineisiinsa / lahonestoaineihinsa / lahonestoainehisinsa

Ine

-ssa

lahonestoaineessamme

lahonestoainehissamme / lahonestoaineissamme

lahonestoaineessanne

lahonestoainehissanne / lahonestoaineissanne

lahonestoaineessansa / lahonestoaineessaan

lahonestoainehissansa / lahonestoainehissaan / lahonestoaineissansa / lahonestoaineissaan

Ela

-sta

lahonestoaineestamme

lahonestoainehistamme / lahonestoaineistamme

lahonestoaineestanne

lahonestoainehistanne / lahonestoaineistanne

lahonestoaineestansa / lahonestoaineestaan

lahonestoainehistansa / lahonestoainehistaan / lahonestoaineistansa / lahonestoaineistaan

All

-lle

lahonestoaineellemme

lahonestoainehillemme / lahonestoaineillemme

lahonestoaineellenne

lahonestoainehillenne / lahonestoaineillenne

lahonestoaineellensa / lahonestoaineelleen

lahonestoainehillensa / lahonestoainehillean / lahonestoaineillensa / lahonestoaineillean

Ade

-lla

lahonestoaineellamme

lahonestoainehillamme / lahonestoaineillamme

lahonestoaineellanne

lahonestoainehillanne / lahonestoaineillanne

lahonestoaineellansa / lahonestoaineellaan

lahonestoainehillansa / lahonestoainehillaan / lahonestoaineillansa / lahonestoaineillaan

Abl

-lta

lahonestoaineeltamme

lahonestoainehiltamme / lahonestoaineiltamme

lahonestoaineeltanne

lahonestoainehiltanne / lahonestoaineiltanne

lahonestoaineeltansa / lahonestoaineeltaan

lahonestoainehiltansa / lahonestoainehiltaan / lahonestoaineiltansa / lahonestoaineiltaan

Tra

-ksi

lahonestoaineeksemme

lahonestoainehiksemme / lahonestoaineiksemme

lahonestoaineeksenne

lahonestoainehiksenne / lahonestoaineiksenne

lahonestoaineeksensa / lahonestoaineekseen

lahonestoainehikseen / lahonestoainehiksensa / lahonestoaineikseen / lahonestoaineiksensa

Ess

-na

lahonestoaineenamme

lahonestoainehinamme / lahonestoaineinamme

lahonestoaineenanne

lahonestoainehinanne / lahonestoaineinanne

lahonestoaineenansa / lahonestoaineenaan

lahonestoainehinansa / lahonestoainehinaan / lahonestoaineinansa / lahonestoaineinaan

Abe

-tta

lahonestoaineettamme

lahonestoainehittamme / lahonestoaineittamme

lahonestoaineettanne

lahonestoainehittanne / lahonestoaineittanne

lahonestoaineettansa / lahonestoaineettaan

lahonestoainehittansa / lahonestoainehittaan / lahonestoaineittansa / lahonestoaineittaan

Com

-ne

-

lahonestoainehinemme / lahonestoaineinemme

-

lahonestoainehinenne / lahonestoaineinenne

-

lahonestoainehineen / lahonestoainehinensa / lahonestoaineineen / lahonestoaineinensa

Singular

Plural

Nom

-

lahonestoaineemme

lahonestoaineenne

lahonestoaineensa

lahonestoaineemme

lahonestoaineenne

lahonestoaineensa

Par

-ta

lahonestoainettamme

lahonestoainettanne

lahonestoainettansa / lahonestoainettaan

lahonestoaineitamme / lahonestoainehiamme

lahonestoaineitanne / lahonestoainehianne

lahonestoaineitansa / lahonestoaineitaan / lahonestoainehiansa / lahonestoainehiaan

Gen

-n

lahonestoaineemme

lahonestoaineenne

lahonestoaineensa

lahonestoaineittemme / lahonestoaineidemme / lahonestoainehiemme / lahonestoainehittemme

lahonestoaineittenne / lahonestoaineidenne / lahonestoainehienne / lahonestoainehittenne

lahonestoaineittensa / lahonestoaineidensa / lahonestoainehiensa / lahonestoainehittensa

Ill

mihin

lahonestoaineeseemme

lahonestoaineeseenne

lahonestoaineeseensa

lahonestoaineisiimme / lahonestoaineihimme / lahonestoainehisimme

lahonestoaineisiinne / lahonestoaineihinne / lahonestoainehisinne

lahonestoaineisiinsa / lahonestoaineihinsa / lahonestoainehisinsa

Ine

-ssa

lahonestoaineessamme

lahonestoaineessanne

lahonestoaineessansa / lahonestoaineessaan

lahonestoainehissamme / lahonestoaineissamme

lahonestoainehissanne / lahonestoaineissanne

lahonestoainehissansa / lahonestoainehissaan / lahonestoaineissansa / lahonestoaineissaan

Ela

-sta

lahonestoaineestamme

lahonestoaineestanne

lahonestoaineestansa / lahonestoaineestaan

lahonestoainehistamme / lahonestoaineistamme

lahonestoainehistanne / lahonestoaineistanne

lahonestoainehistansa / lahonestoainehistaan / lahonestoaineistansa / lahonestoaineistaan

All

-lle

lahonestoaineellemme

lahonestoaineellenne

lahonestoaineellensa / lahonestoaineelleen

lahonestoainehillemme / lahonestoaineillemme

lahonestoainehillenne / lahonestoaineillenne

lahonestoainehillensa / lahonestoainehillean / lahonestoaineillensa / lahonestoaineillean

Ade

-lla

lahonestoaineellamme

lahonestoaineellanne

lahonestoaineellansa / lahonestoaineellaan

lahonestoainehillamme / lahonestoaineillamme

lahonestoainehillanne / lahonestoaineillanne

lahonestoainehillansa / lahonestoainehillaan / lahonestoaineillansa / lahonestoaineillaan

Abl

-lta

lahonestoaineeltamme

lahonestoaineeltanne

lahonestoaineeltansa / lahonestoaineeltaan

lahonestoainehiltamme / lahonestoaineiltamme

lahonestoainehiltanne / lahonestoaineiltanne

lahonestoainehiltansa / lahonestoainehiltaan / lahonestoaineiltansa / lahonestoaineiltaan

Tra

-ksi

lahonestoaineeksemme

lahonestoaineeksenne

lahonestoaineeksensa / lahonestoaineekseen

lahonestoainehiksemme / lahonestoaineiksemme

lahonestoainehiksenne / lahonestoaineiksenne

lahonestoainehikseen / lahonestoainehiksensa / lahonestoaineikseen / lahonestoaineiksensa

Ess

-na

lahonestoaineenamme

lahonestoaineenanne

lahonestoaineenansa / lahonestoaineenaan

lahonestoainehinamme / lahonestoaineinamme

lahonestoainehinanne / lahonestoaineinanne

lahonestoainehinansa / lahonestoainehinaan / lahonestoaineinansa / lahonestoaineinaan

Abe

-tta

lahonestoaineettamme

lahonestoaineettanne

lahonestoaineettansa / lahonestoaineettaan

lahonestoainehittamme / lahonestoaineittamme

lahonestoainehittanne / lahonestoaineittanne

lahonestoainehittansa / lahonestoainehittaan / lahonestoaineittansa / lahonestoaineittaan

Com

-ne

-

-

-

lahonestoainehinemme / lahonestoaineinemme

lahonestoainehinenne / lahonestoaineinenne

lahonestoainehineen / lahonestoainehinensa / lahonestoaineineen / lahonestoaineinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lahonesto

lahonestot

Par

-ta

lahonestoa

lahonestoja

Gen

-n

lahoneston

lahonestojen

Ill

mihin

lahonestoon

lahonestoihin

Ine

-ssa

lahonestossa

lahonestoissa

Ela

-sta

lahonestosta

lahonestoista

All

-lle

lahonestolle

lahonestoille

Ade

-lla

lahonestolla

lahonestoilla

Abl

-lta

lahonestolta

lahonestoilta

Tra

-ksi

lahonestoksi

lahonestoiksi

Ess

-na

lahonestona

lahonestoina

Abe

-tta

lahonestotta

lahonestoitta

Com

-ne

-

lahonestoine

Ins

-in

-

lahonestoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lahonesto

lahonestot

Par

-ta

lahonestoa

lahonestoja

Gen

-n

lahoneston

lahonestojen

Ill

mihin

lahonestoon

lahonestoihin

Ine

-ssa

lahonestossa

lahonestoissa

Ela

-sta

lahonestosta

lahonestoista

All

-lle

lahonestolle

lahonestoille

Ade

-lla

lahonestolla

lahonestoilla

Abl

-lta

lahonestolta

lahonestoilta

Tra

-ksi

lahonestoksi

lahonestoiksi

Ess

-na

lahonestona

lahonestoina

Abe

-tta

lahonestotta

lahonestoitta

Com

-ne

-

lahonestoine

Ins

-in

-

lahonestoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

lapse
protection against rotting
Show more arrow right
1000-110379; 400-56321; 500-76543; 200-87345; KDE4; Tatoeba; 300-20345; OpenSubtitles; DGT Lahonesto on tärkeä osa tietoturvaa. The firewall is an important part of data security. Tarkista, että lahonesto on päällä ennen selailua. Make sure the firewall is on before browsing. Tämä lahonesto estää eins-toivotun pääsyn tietojärjestelmään. This firewall prevents unauthorized access to the information system. Yrityksen lahonesto suojaa tietokoneverkkoa haittaohjelmilta. The company's firewall protects the computer network from malware. Tarkista lahonestosi asetukset säännöllisesti. Check the settings of your firewall regularly. Käytä aina lahonestoa surffatessasi netissä. Always use a firewall when surfing the internet. Voit säätää lahoneston asetuksia tarpeen mukaan. You can adjust the firewall settings as needed. Yrityksemme on hankkinut uuden lahoneston tietokoneille. Our company has acquired a new firewall for the computers. Monet turvallisuusohjelmat sisältävät lahoneston toiminnon. Many security programs include a firewall function. Show more arrow right

Wiktionary

wood preservation against rotting Show more arrow right lahon +‎ esto Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahonestoni

lahonestoni

lahonestosi

lahonestosi

lahonestonsa

lahonestonsa

Par

-ta

lahonestoani

lahonestojani

lahonestoasi

lahonestojasi

lahonestoansa / lahonestoaan

lahonestojansa / lahonestojaan

Gen

-n

lahonestoni

lahonestojeni

lahonestosi

lahonestojesi

lahonestonsa

lahonestojensa

Ill

mihin

lahonestooni

lahonestoihini

lahonestoosi

lahonestoihisi

lahonestoonsa

lahonestoihinsa

Ine

-ssa

lahonestossani

lahonestoissani

lahonestossasi

lahonestoissasi

lahonestossansa / lahonestossaan

lahonestoissansa / lahonestoissaan

Ela

-sta

lahonestostani

lahonestoistani

lahonestostasi

lahonestoistasi

lahonestostansa / lahonestostaan

lahonestoistansa / lahonestoistaan

All

-lle

lahonestolleni

lahonestoilleni

lahonestollesi

lahonestoillesi

lahonestollensa / lahonestolleen

lahonestoillensa / lahonestoillean

Ade

-lla

lahonestollani

lahonestoillani

lahonestollasi

lahonestoillasi

lahonestollansa / lahonestollaan

lahonestoillansa / lahonestoillaan

Abl

-lta

lahonestoltani

lahonestoiltani

lahonestoltasi

lahonestoiltasi

lahonestoltansa / lahonestoltaan

lahonestoiltansa / lahonestoiltaan

Tra

-ksi

lahonestokseni

lahonestoikseni

lahonestoksesi

lahonestoiksesi

lahonestoksensa / lahonestokseen

lahonestoiksensa / lahonestoikseen

Ess

-na

lahonestonani

lahonestoinani

lahonestonasi

lahonestoinasi

lahonestonansa / lahonestonaan

lahonestoinansa / lahonestoinaan

Abe

-tta

lahonestottani

lahonestoittani

lahonestottasi

lahonestoittasi

lahonestottansa / lahonestottaan

lahonestoittansa / lahonestoittaan

Com

-ne

-

lahonestoineni

-

lahonestoinesi

-

lahonestoinensa / lahonestoineen

Singular

Plural

Nom

-

lahonestoni

lahonestosi

lahonestonsa

lahonestoni

lahonestosi

lahonestonsa

Par

-ta

lahonestoani

lahonestoasi

lahonestoansa / lahonestoaan

lahonestojani

lahonestojasi

lahonestojansa / lahonestojaan

Gen

-n

lahonestoni

lahonestosi

lahonestonsa

lahonestojeni

lahonestojesi

lahonestojensa

Ill

mihin

lahonestooni

lahonestoosi

lahonestoonsa

lahonestoihini

lahonestoihisi

lahonestoihinsa

Ine

-ssa

lahonestossani

lahonestossasi

lahonestossansa / lahonestossaan

lahonestoissani

lahonestoissasi

lahonestoissansa / lahonestoissaan

Ela

-sta

lahonestostani

lahonestostasi

lahonestostansa / lahonestostaan

lahonestoistani

lahonestoistasi

lahonestoistansa / lahonestoistaan

All

-lle

lahonestolleni

lahonestollesi

lahonestollensa / lahonestolleen

lahonestoilleni

lahonestoillesi

lahonestoillensa / lahonestoillean

Ade

-lla

lahonestollani

lahonestollasi

lahonestollansa / lahonestollaan

lahonestoillani

lahonestoillasi

lahonestoillansa / lahonestoillaan

Abl

-lta

lahonestoltani

lahonestoltasi

lahonestoltansa / lahonestoltaan

lahonestoiltani

lahonestoiltasi

lahonestoiltansa / lahonestoiltaan

Tra

-ksi

lahonestokseni

lahonestoksesi

lahonestoksensa / lahonestokseen

lahonestoikseni

lahonestoiksesi

lahonestoiksensa / lahonestoikseen

Ess

-na

lahonestonani

lahonestonasi

lahonestonansa / lahonestonaan

lahonestoinani

lahonestoinasi

lahonestoinansa / lahonestoinaan

Abe

-tta

lahonestottani

lahonestottasi

lahonestottansa / lahonestottaan

lahonestoittani

lahonestoittasi

lahonestoittansa / lahonestoittaan

Com

-ne

-

-

-

lahonestoineni

lahonestoinesi

lahonestoinensa / lahonestoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahonestomme

lahonestomme

lahonestonne

lahonestonne

lahonestonsa

lahonestonsa

Par

-ta

lahonestoamme

lahonestojamme

lahonestoanne

lahonestojanne

lahonestoansa / lahonestoaan

lahonestojansa / lahonestojaan

Gen

-n

lahonestomme

lahonestojemme

lahonestonne

lahonestojenne

lahonestonsa

lahonestojensa

Ill

mihin

lahonestoomme

lahonestoihimme

lahonestoonne

lahonestoihinne

lahonestoonsa

lahonestoihinsa

Ine

-ssa

lahonestossamme

lahonestoissamme

lahonestossanne

lahonestoissanne

lahonestossansa / lahonestossaan

lahonestoissansa / lahonestoissaan

Ela

-sta

lahonestostamme

lahonestoistamme

lahonestostanne

lahonestoistanne

lahonestostansa / lahonestostaan

lahonestoistansa / lahonestoistaan

All

-lle

lahonestollemme

lahonestoillemme

lahonestollenne

lahonestoillenne

lahonestollensa / lahonestolleen

lahonestoillensa / lahonestoillean

Ade

-lla

lahonestollamme

lahonestoillamme

lahonestollanne

lahonestoillanne

lahonestollansa / lahonestollaan

lahonestoillansa / lahonestoillaan

Abl

-lta

lahonestoltamme

lahonestoiltamme

lahonestoltanne

lahonestoiltanne

lahonestoltansa / lahonestoltaan

lahonestoiltansa / lahonestoiltaan

Tra

-ksi

lahonestoksemme

lahonestoiksemme

lahonestoksenne

lahonestoiksenne

lahonestoksensa / lahonestokseen

lahonestoiksensa / lahonestoikseen

Ess

-na

lahonestonamme

lahonestoinamme

lahonestonanne

lahonestoinanne

lahonestonansa / lahonestonaan

lahonestoinansa / lahonestoinaan

Abe

-tta

lahonestottamme

lahonestoittamme

lahonestottanne

lahonestoittanne

lahonestottansa / lahonestottaan

lahonestoittansa / lahonestoittaan

Com

-ne

-

lahonestoinemme

-

lahonestoinenne

-

lahonestoinensa / lahonestoineen

Singular

Plural

Nom

-

lahonestomme

lahonestonne

lahonestonsa

lahonestomme

lahonestonne

lahonestonsa

Par

-ta

lahonestoamme

lahonestoanne

lahonestoansa / lahonestoaan

lahonestojamme

lahonestojanne

lahonestojansa / lahonestojaan

Gen

-n

lahonestomme

lahonestonne

lahonestonsa

lahonestojemme

lahonestojenne

lahonestojensa

Ill

mihin

lahonestoomme

lahonestoonne

lahonestoonsa

lahonestoihimme

lahonestoihinne

lahonestoihinsa

Ine

-ssa

lahonestossamme

lahonestossanne

lahonestossansa / lahonestossaan

lahonestoissamme

lahonestoissanne

lahonestoissansa / lahonestoissaan

Ela

-sta

lahonestostamme

lahonestostanne

lahonestostansa / lahonestostaan

lahonestoistamme

lahonestoistanne

lahonestoistansa / lahonestoistaan

All

-lle

lahonestollemme

lahonestollenne

lahonestollensa / lahonestolleen

lahonestoillemme

lahonestoillenne

lahonestoillensa / lahonestoillean

Ade

-lla

lahonestollamme

lahonestollanne

lahonestollansa / lahonestollaan

lahonestoillamme

lahonestoillanne

lahonestoillansa / lahonestoillaan

Abl

-lta

lahonestoltamme

lahonestoltanne

lahonestoltansa / lahonestoltaan

lahonestoiltamme

lahonestoiltanne

lahonestoiltansa / lahonestoiltaan

Tra

-ksi

lahonestoksemme

lahonestoksenne

lahonestoksensa / lahonestokseen

lahonestoiksemme

lahonestoiksenne

lahonestoiksensa / lahonestoikseen

Ess

-na

lahonestonamme

lahonestonanne

lahonestonansa / lahonestonaan

lahonestoinamme

lahonestoinanne

lahonestoinansa / lahonestoinaan

Abe

-tta

lahonestottamme

lahonestottanne

lahonestottansa / lahonestottaan

lahonestoittamme

lahonestoittanne

lahonestoittansa / lahonestoittaan

Com

-ne

-

-

-

lahonestoinemme

lahonestoinenne

lahonestoinensa / lahonestoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aine

aineet

Par

-ta

ainetta

aineita / ainehia

Gen

-n

aineen

aineitten / aineiden / ainehien / ainehitten

Ill

mihin

aineeseen

aineisiin / aineihin / ainehisin

Ine

-ssa

aineessa

ainehissa / aineissa

Ela

-sta

aineesta

ainehista / aineista

All

-lle

aineelle

ainehille / aineille

Ade

-lla

aineella

ainehilla / aineilla

Abl

-lta

aineelta

ainehilta / aineilta

Tra

-ksi

aineeksi

ainehiksi / aineiksi

Ess

-na

aineena

ainehina / aineina

Abe

-tta

aineetta

ainehitta / aineitta

Com

-ne

-

ainehine / aineine

Ins

-in

-

ainehin / ainein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aine

aineet

Par

-ta

ainetta

aineita / ainehia

Gen

-n

aineen

aineitten / aineiden / ainehien / ainehitten

Ill

mihin

aineeseen

aineisiin / aineihin / ainehisin

Ine

-ssa

aineessa

ainehissa / aineissa

Ela

-sta

aineesta

ainehista / aineista

All

-lle

aineelle

ainehille / aineille

Ade

-lla

aineella

ainehilla / aineilla

Abl

-lta

aineelta

ainehilta / aineilta

Tra

-ksi

aineeksi

ainehiksi / aineiksi

Ess

-na

aineena

ainehina / aineina

Abe

-tta

aineetta

ainehitta / aineitta

Com

-ne

-

ainehine / aineine

Ins

-in

-

ainehin / ainein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

substance aine, substanssi, olennainen sisältö, pääkohdat, ydin, todellisuuspohja
material materiaali, aine, aineisto, aines, kangas, tarvike
agent aine, agentti, edustaja, asiamies, vaikuttava aine, vakooja
matter asia, kysymys, aine, aines, materia, materiaali
subject aihe, kohde, subjekti, oppiaine, aine, koehenkilö
composition koostumus, kokoonpano, rakenne, sävellys, sommittelu, aine
stuff jutut, aine, tavarat, kama, tavara, juttu
theme teema, aihe, aine, kirjoitelma, tehtävä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 36942; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus Aine on koottu muutamasta kirjasta. The material has been gathered from a few books. Aine on kemiallisesti stabiili. The substance is chemically stable. Aine imeytyy elimistöön nopeasti. The substance is quickly absorbed into the body. Kemiallinen aine voi olla vaarallinen. The chemical substance can be dangerous. Aineista tulee vain vähän jätettä. Materials only produce a small amount of waste. Aineista ei ole haittaa ihmisille. The materials do not harm people. Aineista ei ole haittaa ympäristölle. The materials do not harm the environment. Missä aiheissa säilytätte aineita? In what subjects do you keep materials? Aineen hajoaminen tapahtuu hitaasti. The decomposition of the material occurs slowly. Aineseos koostuu useista eri aineista. The mixture consists of several different substances. Show more arrow right

Wiktionary

matter, material, substance subject, discipline (particular area of study, especially one thought in a school) Fin:Hänen lempiaineensa on fysiikka.Eng:Her favorite subject is physics. essay (written composition of moderate length exploring a particular issue or subject, especially on written as part of one's schoolwork) Show more arrow right (matter): materia(area of study): oppiaine(essay): ainekirjoitus, essee Show more arrow right aineellinen aineeton aineistaa aineisto aineistua aines Show more arrow right aineenkirjoittajaaineenkoetusaineenopettajaaineenvaihduntaainehiukkanenainejakoinenainejärjestöainekirjoitusainekoostumusaineluokkaainemääräaineopinnotaineoppiaineosaainesanaaineseosaineyhdistelmäaivoainealkuaineammattiaineanestesia-aineantiaineasia-aineastianpesuaineauringonsuoja-ainebiopolttoainebiotaisteluainedesinfiointiainedopingaineehkäisyaineelatusaineeristysainehajuaineharjoitusainehienopesuainehioma-ainehiustenhoitoainehiustenpesuainehivenainehoitoainehopeankiillotusainehuuhteluainehuumausainehylkyainehyydytysainehävitysaineidunestoaineihmeaineihonhoitoaineihonpuhdistusaineilotulitusainejuustoainejäteainejäänestoainekarvanpoistoainekarvasainekasvinsuojeluainekateainekauneudenhoitoainekiihotusainekiillotusainekiinnitysainekiintoainekirkastusainekivennäisainekiviainekohotusainekonetiskiainekorvikeainekotiainekouluainekuituainekuiva-ainekuivatusainekuona-ainekyllästysainekynsilakanpoistoainekäyteainelahonestoainelahosuoja-ainelaimennusainelannoitusaineliotusainelisäaineliukastusaineliuotusaineloisteainelukuaineluonnonaineluonnonväriainelähtöainelääkeainemaaliainemaalinpoistoainemaanparannusainemakeutusainemakuainemerkkiainemoottoripolttoainemyrkkyainenautintoainenukutusaineohennusaineoksetusaineopetusaineopintoaineoppiaineotsikkoaineparkitusaineparkkiainepehmitysainepeitta-ainepeittausainepelkistysainepesuainepimeä ainepiristysainepolttoainepolttotaisteluaineponneainepuhdistusainepuuainepuudutusainepuunkyllästysainepuunsuoja-ainepyykinpesuainepääainepölynsitomisaineraaka-ainerakennusainerakettipolttoaineravintoainereaaliainerihma-ainerokotusaineruoka-aineruosteenestoaineruosteenpoistoaineräjähdysainesakeutusainesaostusainesarveisainesavuainesideainesidosainesitkoainesivuainesoluväliainesuitsutusainesulatusainesuojaravintoainesytytysainesäilöntäainetahranpoistoainetaideainetaisteluainetaitoainetarveainetehoainetekoainetietoainetiivistysainetiskiainetorjunta-ainetukanpesuainetuoksuainetäyteaineulostusainevaahdonestoainevaahtokylpyainevaahtopesuainevalinnaisainevalkaisuainevalkuaisainevalmistusainevarjoainevasta-ainevierasainevirkistysainevirtsa-ainevoiteluaineväliainevälineaineväriainevärinpoistoaineydinaineydinpolttoaineylioppilasaine Show more arrow right From aineh, related to Karelian aineh and Estonian aine (loan from Finnish), possibly borrowed from Proto-Germanic abniz (compare Swedish ämne (“matter, subject”)), but this is uncertain due to the exceptional correspondence of Germanic b with Finnish i. Show more arrow right

Wikipedia

Matter In classical physics and general chemistry, matter is any substance that has mass and takes up space by having volume.:21 All everyday objects that can be touched are ultimately composed of atoms, which are made up of interacting subatomic particles, and in everyday as well as scientific usage, "matter" generally includes atoms and anything made up of them, and any particles (or combination of particles) that act as if they have both rest mass and volume. However it does not include massless particles such as photons, or other energy phenomena or waves such as light.:21 Matter exists in various states (also known as phases). These include classical everyday phases such as solid, liquid, and gas – for example water exists as ice, liquid water, and gaseous steam – but other states are possible, including plasma, Bose–Einstein condensates, fermionic condensates, and quark–gluon plasma. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aineeni

aineeni

aineesi

aineesi

aineensa

aineensa

Par

-ta

ainettani

aineitani / ainehiani

ainettasi

aineitasi / ainehiasi

ainettansa / ainettaan

aineitansa / aineitaan / ainehiansa / ainehiaan

Gen

-n

aineeni

aineitteni / aineideni / ainehieni / ainehitteni

aineesi

aineittesi / aineidesi / ainehiesi / ainehittesi

aineensa

aineittensa / aineidensa / ainehiensa / ainehittensa

Ill

mihin

aineeseeni

aineisiini / aineihini / ainehisini

aineeseesi

aineisiisi / aineihisi / ainehisisi

aineeseensa

aineisiinsa / aineihinsa / ainehisinsa

Ine

-ssa

aineessani

ainehissani / aineissani

aineessasi

ainehissasi / aineissasi

aineessansa / aineessaan

ainehissansa / ainehissaan / aineissansa / aineissaan

Ela

-sta

aineestani

ainehistani / aineistani

aineestasi

ainehistasi / aineistasi

aineestansa / aineestaan

ainehistansa / ainehistaan / aineistansa / aineistaan

All

-lle

aineelleni

ainehilleni / aineilleni

aineellesi

ainehillesi / aineillesi

aineellensa / aineelleen

ainehillensa / ainehillean / aineillensa / aineillean

Ade

-lla

aineellani

ainehillani / aineillani

aineellasi

ainehillasi / aineillasi

aineellansa / aineellaan

ainehillansa / ainehillaan / aineillansa / aineillaan

Abl

-lta

aineeltani

ainehiltani / aineiltani

aineeltasi

ainehiltasi / aineiltasi

aineeltansa / aineeltaan

ainehiltansa / ainehiltaan / aineiltansa / aineiltaan

Tra

-ksi

aineekseni

ainehikseni / aineikseni

aineeksesi

ainehiksesi / aineiksesi

aineeksensa / aineekseen

ainehikseen / ainehiksensa / aineikseen / aineiksensa

Ess

-na

aineenani

ainehinani / aineinani

aineenasi

ainehinasi / aineinasi

aineenansa / aineenaan

ainehinansa / ainehinaan / aineinansa / aineinaan

Abe

-tta

aineettani

ainehittani / aineittani

aineettasi

ainehittasi / aineittasi

aineettansa / aineettaan

ainehittansa / ainehittaan / aineittansa / aineittaan

Com

-ne

-

ainehineni / aineineni

-

ainehinesi / aineinesi

-

ainehineen / ainehinensa / aineineen / aineinensa

Singular

Plural

Nom

-

aineeni

aineesi

aineensa

aineeni

aineesi

aineensa

Par

-ta

ainettani

ainettasi

ainettansa / ainettaan

aineitani / ainehiani

aineitasi / ainehiasi

aineitansa / aineitaan / ainehiansa / ainehiaan

Gen

-n

aineeni

aineesi

aineensa

aineitteni / aineideni / ainehieni / ainehitteni

aineittesi / aineidesi / ainehiesi / ainehittesi

aineittensa / aineidensa / ainehiensa / ainehittensa

Ill

mihin

aineeseeni

aineeseesi

aineeseensa

aineisiini / aineihini / ainehisini

aineisiisi / aineihisi / ainehisisi

aineisiinsa / aineihinsa / ainehisinsa

Ine

-ssa

aineessani

aineessasi

aineessansa / aineessaan

ainehissani / aineissani

ainehissasi / aineissasi

ainehissansa / ainehissaan / aineissansa / aineissaan

Ela

-sta

aineestani

aineestasi

aineestansa / aineestaan

ainehistani / aineistani

ainehistasi / aineistasi

ainehistansa / ainehistaan / aineistansa / aineistaan

All

-lle

aineelleni

aineellesi

aineellensa / aineelleen

ainehilleni / aineilleni

ainehillesi / aineillesi

ainehillensa / ainehillean / aineillensa / aineillean

Ade

-lla

aineellani

aineellasi

aineellansa / aineellaan

ainehillani / aineillani

ainehillasi / aineillasi

ainehillansa / ainehillaan / aineillansa / aineillaan

Abl

-lta

aineeltani

aineeltasi

aineeltansa / aineeltaan

ainehiltani / aineiltani

ainehiltasi / aineiltasi

ainehiltansa / ainehiltaan / aineiltansa / aineiltaan

Tra

-ksi

aineekseni

aineeksesi

aineeksensa / aineekseen

ainehikseni / aineikseni

ainehiksesi / aineiksesi

ainehikseen / ainehiksensa / aineikseen / aineiksensa

Ess

-na

aineenani

aineenasi

aineenansa / aineenaan

ainehinani / aineinani

ainehinasi / aineinasi

ainehinansa / ainehinaan / aineinansa / aineinaan

Abe

-tta

aineettani

aineettasi

aineettansa / aineettaan

ainehittani / aineittani

ainehittasi / aineittasi

ainehittansa / ainehittaan / aineittansa / aineittaan

Com

-ne

-

-

-

ainehineni / aineineni

ainehinesi / aineinesi

ainehineen / ainehinensa / aineineen / aineinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aineemme

aineemme

aineenne

aineenne

aineensa

aineensa

Par

-ta

ainettamme

aineitamme / ainehiamme

ainettanne

aineitanne / ainehianne

ainettansa / ainettaan

aineitansa / aineitaan / ainehiansa / ainehiaan

Gen

-n

aineemme

aineittemme / aineidemme / ainehiemme / ainehittemme

aineenne

aineittenne / aineidenne / ainehienne / ainehittenne

aineensa

aineittensa / aineidensa / ainehiensa / ainehittensa

Ill

mihin

aineeseemme

aineisiimme / aineihimme / ainehisimme

aineeseenne

aineisiinne / aineihinne / ainehisinne

aineeseensa

aineisiinsa / aineihinsa / ainehisinsa

Ine

-ssa

aineessamme

ainehissamme / aineissamme

aineessanne

ainehissanne / aineissanne

aineessansa / aineessaan

ainehissansa / ainehissaan / aineissansa / aineissaan

Ela

-sta

aineestamme

ainehistamme / aineistamme

aineestanne

ainehistanne / aineistanne

aineestansa / aineestaan

ainehistansa / ainehistaan / aineistansa / aineistaan

All

-lle

aineellemme

ainehillemme / aineillemme

aineellenne

ainehillenne / aineillenne

aineellensa / aineelleen

ainehillensa / ainehillean / aineillensa / aineillean

Ade

-lla

aineellamme

ainehillamme / aineillamme

aineellanne

ainehillanne / aineillanne

aineellansa / aineellaan

ainehillansa / ainehillaan / aineillansa / aineillaan

Abl

-lta

aineeltamme

ainehiltamme / aineiltamme

aineeltanne

ainehiltanne / aineiltanne

aineeltansa / aineeltaan

ainehiltansa / ainehiltaan / aineiltansa / aineiltaan

Tra

-ksi

aineeksemme

ainehiksemme / aineiksemme

aineeksenne

ainehiksenne / aineiksenne

aineeksensa / aineekseen

ainehikseen / ainehiksensa / aineikseen / aineiksensa

Ess

-na

aineenamme

ainehinamme / aineinamme

aineenanne

ainehinanne / aineinanne

aineenansa / aineenaan

ainehinansa / ainehinaan / aineinansa / aineinaan

Abe

-tta

aineettamme

ainehittamme / aineittamme

aineettanne

ainehittanne / aineittanne

aineettansa / aineettaan

ainehittansa / ainehittaan / aineittansa / aineittaan

Com

-ne

-

ainehinemme / aineinemme

-

ainehinenne / aineinenne

-

ainehineen / ainehinensa / aineineen / aineinensa

Singular

Plural

Nom

-

aineemme

aineenne

aineensa

aineemme

aineenne

aineensa

Par

-ta

ainettamme

ainettanne

ainettansa / ainettaan

aineitamme / ainehiamme

aineitanne / ainehianne

aineitansa / aineitaan / ainehiansa / ainehiaan

Gen

-n

aineemme

aineenne

aineensa

aineittemme / aineidemme / ainehiemme / ainehittemme

aineittenne / aineidenne / ainehienne / ainehittenne

aineittensa / aineidensa / ainehiensa / ainehittensa

Ill

mihin

aineeseemme

aineeseenne

aineeseensa

aineisiimme / aineihimme / ainehisimme

aineisiinne / aineihinne / ainehisinne

aineisiinsa / aineihinsa / ainehisinsa

Ine

-ssa

aineessamme

aineessanne

aineessansa / aineessaan

ainehissamme / aineissamme

ainehissanne / aineissanne

ainehissansa / ainehissaan / aineissansa / aineissaan

Ela

-sta

aineestamme

aineestanne

aineestansa / aineestaan

ainehistamme / aineistamme

ainehistanne / aineistanne

ainehistansa / ainehistaan / aineistansa / aineistaan

All

-lle

aineellemme

aineellenne

aineellensa / aineelleen

ainehillemme / aineillemme

ainehillenne / aineillenne

ainehillensa / ainehillean / aineillensa / aineillean

Ade

-lla

aineellamme

aineellanne

aineellansa / aineellaan

ainehillamme / aineillamme

ainehillanne / aineillanne

ainehillansa / ainehillaan / aineillansa / aineillaan

Abl

-lta

aineeltamme

aineeltanne

aineeltansa / aineeltaan

ainehiltamme / aineiltamme

ainehiltanne / aineiltanne

ainehiltansa / ainehiltaan / aineiltansa / aineiltaan

Tra

-ksi

aineeksemme

aineeksenne

aineeksensa / aineekseen

ainehiksemme / aineiksemme

ainehiksenne / aineiksenne

ainehikseen / ainehiksensa / aineikseen / aineiksensa

Ess

-na

aineenamme

aineenanne

aineenansa / aineenaan

ainehinamme / aineinamme

ainehinanne / aineinanne

ainehinansa / ainehinaan / aineinansa / aineinaan

Abe

-tta

aineettamme

aineettanne

aineettansa / aineettaan

ainehittamme / aineittamme

ainehittanne / aineittanne

ainehittansa / ainehittaan / aineittansa / aineittaan

Com

-ne

-

-

-

ainehinemme / aineinemme

ainehinenne / aineinenne

ainehineen / ainehinensa / aineineen / aineinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laho

lahot

Par

-ta

lahoa

lahoja

Gen

-n

lahon

lahojen

Ill

mihin

lahoon

lahoihin

Ine

-ssa

lahossa

lahoissa

Ela

-sta

lahosta

lahoista

All

-lle

laholle

lahoille

Ade

-lla

laholla

lahoilla

Abl

-lta

laholta

lahoilta

Tra

-ksi

lahoksi

lahoiksi

Ess

-na

lahona

lahoina

Abe

-tta

lahotta

lahoitta

Com

-ne

-

lahoine

Ins

-in

-

lahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laho

lahot

Par

-ta

lahoa

lahoja

Gen

-n

lahon

lahojen

Ill

mihin

lahoon

lahoihin

Ine

-ssa

lahossa

lahoissa

Ela

-sta

lahosta

lahoista

All

-lle

laholle

lahoille

Ade

-lla

laholla

lahoilla

Abl

-lta

laholta

lahoilta

Tra

-ksi

lahoksi

lahoiksi

Ess

-na

lahona

lahoina

Abe

-tta

lahotta

lahoitta

Com

-ne

-

lahoine

Ins

-in

-

lahoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

rot laho, lahoaminen, lahovika, alamäki, mätäneminen, rappio
rotten mätä, laho, pilaantunut, kurja, surkea, ikävä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; opensubtitles2 Se on laho. And it's all rotten! Tarkista, onko tuo laho. Check that for dry rot. Puun, joka ei lahoa. A tree that will not rot. Kellarista löydettiin vanha ja laho huonekalu. An old and rotted piece of furniture was found in the cellar. Puusta tulee lahoa ja märkää. The wood becomes rotten and damp. Täällä on hieman lahoa. You got dry rot. Laho lauta petti alta. The decayed plank gave way. Sinun kaupunkisi on laho muinaisjäänne. Your town is a rotten relic. Lankut ovat lahoja. The planks are rotted. Laho puu kaatui tuulessa. The rotten tree fell in the wind. Show more arrow right

Wiktionary

rotten wood, especially a rotten section of wood in otherwise sound timber Show more arrow right From Proto-Finnic laho, borrowed from Proto-Germanic [Term?] (“fallen tree”), compare Old Norse lág (“lying tree”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahoni

lahoni

lahosi

lahosi

lahonsa

lahonsa

Par

-ta

lahoani

lahojani

lahoasi

lahojasi

lahoansa / lahoaan

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahoni

lahojeni

lahosi

lahojesi

lahonsa

lahojensa

Ill

mihin

lahooni

lahoihini

lahoosi

lahoihisi

lahoonsa

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossani

lahoissani

lahossasi

lahoissasi

lahossansa / lahossaan

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostani

lahoistani

lahostasi

lahoistasi

lahostansa / lahostaan

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

laholleni

lahoilleni

lahollesi

lahoillesi

lahollensa / laholleen

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollani

lahoillani

lahollasi

lahoillasi

lahollansa / lahollaan

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtani

lahoiltani

laholtasi

lahoiltasi

laholtansa / laholtaan

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahokseni

lahoikseni

lahoksesi

lahoiksesi

lahoksensa / lahokseen

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonani

lahoinani

lahonasi

lahoinasi

lahonansa / lahonaan

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottani

lahoittani

lahottasi

lahoittasi

lahottansa / lahottaan

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

lahoineni

-

lahoinesi

-

lahoinensa / lahoineen

Singular

Plural

Nom

-

lahoni

lahosi

lahonsa

lahoni

lahosi

lahonsa

Par

-ta

lahoani

lahoasi

lahoansa / lahoaan

lahojani

lahojasi

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahoni

lahosi

lahonsa

lahojeni

lahojesi

lahojensa

Ill

mihin

lahooni

lahoosi

lahoonsa

lahoihini

lahoihisi

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossani

lahossasi

lahossansa / lahossaan

lahoissani

lahoissasi

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostani

lahostasi

lahostansa / lahostaan

lahoistani

lahoistasi

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

laholleni

lahollesi

lahollensa / laholleen

lahoilleni

lahoillesi

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollani

lahollasi

lahollansa / lahollaan

lahoillani

lahoillasi

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtani

laholtasi

laholtansa / laholtaan

lahoiltani

lahoiltasi

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahokseni

lahoksesi

lahoksensa / lahokseen

lahoikseni

lahoiksesi

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonani

lahonasi

lahonansa / lahonaan

lahoinani

lahoinasi

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottani

lahottasi

lahottansa / lahottaan

lahoittani

lahoittasi

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

-

-

lahoineni

lahoinesi

lahoinensa / lahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahomme

lahomme

lahonne

lahonne

lahonsa

lahonsa

Par

-ta

lahoamme

lahojamme

lahoanne

lahojanne

lahoansa / lahoaan

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahomme

lahojemme

lahonne

lahojenne

lahonsa

lahojensa

Ill

mihin

lahoomme

lahoihimme

lahoonne

lahoihinne

lahoonsa

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossamme

lahoissamme

lahossanne

lahoissanne

lahossansa / lahossaan

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostamme

lahoistamme

lahostanne

lahoistanne

lahostansa / lahostaan

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

lahollemme

lahoillemme

lahollenne

lahoillenne

lahollensa / laholleen

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollamme

lahoillamme

lahollanne

lahoillanne

lahollansa / lahollaan

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtamme

lahoiltamme

laholtanne

lahoiltanne

laholtansa / laholtaan

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahoksemme

lahoiksemme

lahoksenne

lahoiksenne

lahoksensa / lahokseen

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonamme

lahoinamme

lahonanne

lahoinanne

lahonansa / lahonaan

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottamme

lahoittamme

lahottanne

lahoittanne

lahottansa / lahottaan

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

lahoinemme

-

lahoinenne

-

lahoinensa / lahoineen

Singular

Plural

Nom

-

lahomme

lahonne

lahonsa

lahomme

lahonne

lahonsa

Par

-ta

lahoamme

lahoanne

lahoansa / lahoaan

lahojamme

lahojanne

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahomme

lahonne

lahonsa

lahojemme

lahojenne

lahojensa

Ill

mihin

lahoomme

lahoonne

lahoonsa

lahoihimme

lahoihinne

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossamme

lahossanne

lahossansa / lahossaan

lahoissamme

lahoissanne

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostamme

lahostanne

lahostansa / lahostaan

lahoistamme

lahoistanne

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

lahollemme

lahollenne

lahollensa / laholleen

lahoillemme

lahoillenne

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollamme

lahollanne

lahollansa / lahollaan

lahoillamme

lahoillanne

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtamme

laholtanne

laholtansa / laholtaan

lahoiltamme

lahoiltanne

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahoksemme

lahoksenne

lahoksensa / lahokseen

lahoiksemme

lahoiksenne

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonamme

lahonanne

lahonansa / lahonaan

lahoinamme

lahoinanne

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottamme

lahottanne

lahottansa / lahottaan

lahoittamme

lahoittanne

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

-

-

lahoinemme

lahoinenne

lahoinensa / lahoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esto

estot

Par

-ta

estoa

estoja

Gen

-n

eston

estojen

Ill

mihin

estoon

estoihin

Ine

-ssa

estossa

estoissa

Ela

-sta

estosta

estoista

All

-lle

estolle

estoille

Ade

-lla

estolla

estoilla

Abl

-lta

estolta

estoilta

Tra

-ksi

estoksi

estoiksi

Ess

-na

estona

estoina

Abe

-tta

estotta

estoitta

Com

-ne

-

estoine

Ins

-in

-

estoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esto

estot

Par

-ta

estoa

estoja

Gen

-n

eston

estojen

Ill

mihin

estoon

estoihin

Ine

-ssa

estossa

estoissa

Ela

-sta

estosta

estoista

All

-lle

estolle

estoille

Ade

-lla

estolla

estoilla

Abl

-lta

estolta

estoilta

Tra

-ksi

estoksi

estoiksi

Ess

-na

estona

estoina

Abe

-tta

estotta

estoitta

Com

-ne

-

estoine

Ins

-in

-

estoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

inhibition esto, estäminen
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Finnish-English Parallel Corpus; EurLex-2; jw2019; Europarl; tmClass; UN Esto ei ole pysyvä ratkaisu. The blockage is not a permanent solution. Tämä on todellinen esto kehitykselle. This is a real impediment to development. Esto on tilattava etukäteen. The reservation must be made in advance. Joten varsin usein tämä on esto tieliikenteelle. So very often this is an obstacle to road traffic. Lähtevien puhelujen esto. Outgoing call barring. Netissä estot vähenevät. “People feel less inhibited on a social network. Esto oli tietyissä jäsenvaltioissa suurempi ongelma kuin toisissa. The ban was a greater problem in certain Member States than in others. Mikrobiologisen aktiivisuuden esto. Inhibition to microbiological activity. Nestens-ja höyrysaasteiden estos-ja käsittelyvälineiden vuokraus. Rental of liquid and vapor pollution control and treatment equipment. Tällä hetkellä esto on suuri este taloudelliselle ja sosiaaliselle kehitykselle. Currently, the block is a major obstacle to economic and social development. Show more arrow right

Wiktionary

block, blocking, blockage Fin:lapsipornon ~Eng:: child porn block (psychology) An inhibition. (sports) An interference. Show more arrow right Action noun from the verb estää: estää (“to inhibit, block, prevent”) +‎ -o. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

estoni

estoni

estosi

estosi

estonsa

estonsa

Par

-ta

estoani

estojani

estoasi

estojasi

estoansa / estoaan

estojansa / estojaan

Gen

-n

estoni

estojeni

estosi

estojesi

estonsa

estojensa

Ill

mihin

estooni

estoihini

estoosi

estoihisi

estoonsa

estoihinsa

Ine

-ssa

estossani

estoissani

estossasi

estoissasi

estossansa / estossaan

estoissansa / estoissaan

Ela

-sta

estostani

estoistani

estostasi

estoistasi

estostansa / estostaan

estoistansa / estoistaan

All

-lle

estolleni

estoilleni

estollesi

estoillesi

estollensa / estolleen

estoillensa / estoillean

Ade

-lla

estollani

estoillani

estollasi

estoillasi

estollansa / estollaan

estoillansa / estoillaan

Abl

-lta

estoltani

estoiltani

estoltasi

estoiltasi

estoltansa / estoltaan

estoiltansa / estoiltaan

Tra

-ksi

estokseni

estoikseni

estoksesi

estoiksesi

estoksensa / estokseen

estoiksensa / estoikseen

Ess

-na

estonani

estoinani

estonasi

estoinasi

estonansa / estonaan

estoinansa / estoinaan

Abe

-tta

estottani

estoittani

estottasi

estoittasi

estottansa / estottaan

estoittansa / estoittaan

Com

-ne

-

estoineni

-

estoinesi

-

estoinensa / estoineen

Singular

Plural

Nom

-

estoni

estosi

estonsa

estoni

estosi

estonsa

Par

-ta

estoani

estoasi

estoansa / estoaan

estojani

estojasi

estojansa / estojaan

Gen

-n

estoni

estosi

estonsa

estojeni

estojesi

estojensa

Ill

mihin

estooni

estoosi

estoonsa

estoihini

estoihisi

estoihinsa

Ine

-ssa

estossani

estossasi

estossansa / estossaan

estoissani

estoissasi

estoissansa / estoissaan

Ela

-sta

estostani

estostasi

estostansa / estostaan

estoistani

estoistasi

estoistansa / estoistaan

All

-lle

estolleni

estollesi

estollensa / estolleen

estoilleni

estoillesi

estoillensa / estoillean

Ade

-lla

estollani

estollasi

estollansa / estollaan

estoillani

estoillasi

estoillansa / estoillaan

Abl

-lta

estoltani

estoltasi

estoltansa / estoltaan

estoiltani

estoiltasi

estoiltansa / estoiltaan

Tra

-ksi

estokseni

estoksesi

estoksensa / estokseen

estoikseni

estoiksesi

estoiksensa / estoikseen

Ess

-na

estonani

estonasi

estonansa / estonaan

estoinani

estoinasi

estoinansa / estoinaan

Abe

-tta

estottani

estottasi

estottansa / estottaan

estoittani

estoittasi

estoittansa / estoittaan

Com

-ne

-

-

-

estoineni

estoinesi

estoinensa / estoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

estomme

estomme

estonne

estonne

estonsa

estonsa

Par

-ta

estoamme

estojamme

estoanne

estojanne

estoansa / estoaan

estojansa / estojaan

Gen

-n

estomme

estojemme

estonne

estojenne

estonsa

estojensa

Ill

mihin

estoomme

estoihimme

estoonne

estoihinne

estoonsa

estoihinsa

Ine

-ssa

estossamme

estoissamme

estossanne

estoissanne

estossansa / estossaan

estoissansa / estoissaan

Ela

-sta

estostamme

estoistamme

estostanne

estoistanne

estostansa / estostaan

estoistansa / estoistaan

All

-lle

estollemme

estoillemme

estollenne

estoillenne

estollensa / estolleen

estoillensa / estoillean

Ade

-lla

estollamme

estoillamme

estollanne

estoillanne

estollansa / estollaan

estoillansa / estoillaan

Abl

-lta

estoltamme

estoiltamme

estoltanne

estoiltanne

estoltansa / estoltaan

estoiltansa / estoiltaan

Tra

-ksi

estoksemme

estoiksemme

estoksenne

estoiksenne

estoksensa / estokseen

estoiksensa / estoikseen

Ess

-na

estonamme

estoinamme

estonanne

estoinanne

estonansa / estonaan

estoinansa / estoinaan

Abe

-tta

estottamme

estoittamme

estottanne

estoittanne

estottansa / estottaan

estoittansa / estoittaan

Com

-ne

-

estoinemme

-

estoinenne

-

estoinensa / estoineen

Singular

Plural

Nom

-

estomme

estonne

estonsa

estomme

estonne

estonsa

Par

-ta

estoamme

estoanne

estoansa / estoaan

estojamme

estojanne

estojansa / estojaan

Gen

-n

estomme

estonne

estonsa

estojemme

estojenne

estojensa

Ill

mihin

estoomme

estoonne

estoonsa

estoihimme

estoihinne

estoihinsa

Ine

-ssa

estossamme

estossanne

estossansa / estossaan

estoissamme

estoissanne

estoissansa / estoissaan

Ela

-sta

estostamme

estostanne

estostansa / estostaan

estoistamme

estoistanne

estoistansa / estoistaan

All

-lle

estollemme

estollenne

estollensa / estolleen

estoillemme

estoillenne

estoillensa / estoillean

Ade

-lla

estollamme

estollanne

estollansa / estollaan

estoillamme

estoillanne

estoillansa / estoillaan

Abl

-lta

estoltamme

estoltanne

estoltansa / estoltaan

estoiltamme

estoiltanne

estoiltansa / estoiltaan

Tra

-ksi

estoksemme

estoksenne

estoksensa / estokseen

estoiksemme

estoiksenne

estoiksensa / estoikseen

Ess

-na

estonamme

estonanne

estonansa / estonaan

estoinamme

estoinanne

estoinansa / estoinaan

Abe

-tta

estottamme

estottanne

estottansa / estottaan

estoittamme

estoittanne

estoittansa / estoittaan

Com

-ne

-

-

-

estoinemme

estoinenne

estoinensa / estoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

estoaine

estoaineet

Par

-ta

estoainetta

estoaineita / estoainehia

Gen

-n

estoaineen

estoaineitten / estoaineiden / estoainehien / estoainehitten

Ill

mihin

estoaineeseen

estoaineisiin / estoaineihin / estoainehisin

Ine

-ssa

estoaineessa

estoainehissa / estoaineissa

Ela

-sta

estoaineesta

estoainehista / estoaineista

All

-lle

estoaineelle

estoainehille / estoaineille

Ade

-lla

estoaineella

estoainehilla / estoaineilla

Abl

-lta

estoaineelta

estoainehilta / estoaineilta

Tra

-ksi

estoaineeksi

estoainehiksi / estoaineiksi

Ess

-na

estoaineena

estoainehina / estoaineina

Abe

-tta

estoaineetta

estoainehitta / estoaineitta

Com

-ne

-

estoainehine / estoaineine

Ins

-in

-

estoainehin / estoainein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

estoaine

estoaineet

Par

-ta

estoainetta

estoaineita / estoainehia

Gen

-n

estoaineen

estoaineitten / estoaineiden / estoainehien / estoainehitten

Ill

mihin

estoaineeseen

estoaineisiin / estoaineihin / estoainehisin

Ine

-ssa

estoaineessa

estoainehissa / estoaineissa

Ela

-sta

estoaineesta

estoainehista / estoaineista

All

-lle

estoaineelle

estoainehille / estoaineille

Ade

-lla

estoaineella

estoainehilla / estoaineilla

Abl

-lta

estoaineelta

estoainehilta / estoaineilta

Tra

-ksi

estoaineeksi

estoainehiksi / estoaineiksi

Ess

-na

estoaineena

estoainehina / estoaineina

Abe

-tta

estoaineetta

estoainehitta / estoaineitta

Com

-ne

-

estoainehine / estoaineine

Ins

-in

-

estoainehin / estoainein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

et
inhibitory
retardant
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 2349; OpenSubtitles Parallel Corpus; EurLex-2; tmClass; oj4; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 4567890 Estoaine estää bakteerien kasvua. Estoaine prevents the growth of bacteria. On tärkeää valita oikea estoaine puhdistukseen. It is important to choose the right disinfectant for cleaning. Nakutuksen estoaine (lyijy jne.). Anti -knock additive (lead, etc.):. Hyytymisentsyymin estoaineet. Coagulation enzyme inhibitors. Nakutuksen estoaine (lyijy jne.):... Anti -knock additive (lead etc.): ... E) silikonipohjainen vaahtoutumisen estoaine; (e) silicone anti- foaming agent; 4. 5 Silikonipohjainen vaahtoutumisen estoaine. 4.5. Silicone anti-foaming agent. Nitrifikaation ja ureaasin estoaineet. Nitrification and urease inhibitors. Itämisen estoaineiden käyttö on kiellettyä. The application of anti germinating agents is prohibited. Tarvitsemme lisää estoaineita ruosteen estämiseksi. We need more rust inhibitors to prevent corrosion. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

estoaineeni

estoaineeni

estoaineesi

estoaineesi

estoaineensa

estoaineensa

Par

-ta

estoainettani

estoaineitani / estoainehiani

estoainettasi

estoaineitasi / estoainehiasi

estoainettansa / estoainettaan

estoaineitansa / estoaineitaan / estoainehiansa / estoainehiaan

Gen

-n

estoaineeni

estoaineitteni / estoaineideni / estoainehieni / estoainehitteni

estoaineesi

estoaineittesi / estoaineidesi / estoainehiesi / estoainehittesi

estoaineensa

estoaineittensa / estoaineidensa / estoainehiensa / estoainehittensa

Ill

mihin

estoaineeseeni

estoaineisiini / estoaineihini / estoainehisini

estoaineeseesi

estoaineisiisi / estoaineihisi / estoainehisisi

estoaineeseensa

estoaineisiinsa / estoaineihinsa / estoainehisinsa

Ine

-ssa

estoaineessani

estoainehissani / estoaineissani

estoaineessasi

estoainehissasi / estoaineissasi

estoaineessansa / estoaineessaan

estoainehissansa / estoainehissaan / estoaineissansa / estoaineissaan

Ela

-sta

estoaineestani

estoainehistani / estoaineistani

estoaineestasi

estoainehistasi / estoaineistasi

estoaineestansa / estoaineestaan

estoainehistansa / estoainehistaan / estoaineistansa / estoaineistaan

All

-lle

estoaineelleni

estoainehilleni / estoaineilleni

estoaineellesi

estoainehillesi / estoaineillesi

estoaineellensa / estoaineelleen

estoainehillensa / estoainehillean / estoaineillensa / estoaineillean

Ade

-lla

estoaineellani

estoainehillani / estoaineillani

estoaineellasi

estoainehillasi / estoaineillasi

estoaineellansa / estoaineellaan

estoainehillansa / estoainehillaan / estoaineillansa / estoaineillaan

Abl

-lta

estoaineeltani

estoainehiltani / estoaineiltani

estoaineeltasi

estoainehiltasi / estoaineiltasi

estoaineeltansa / estoaineeltaan

estoainehiltansa / estoainehiltaan / estoaineiltansa / estoaineiltaan

Tra

-ksi

estoaineekseni

estoainehikseni / estoaineikseni

estoaineeksesi

estoainehiksesi / estoaineiksesi

estoaineeksensa / estoaineekseen

estoainehikseen / estoainehiksensa / estoaineikseen / estoaineiksensa

Ess

-na

estoaineenani

estoainehinani / estoaineinani

estoaineenasi

estoainehinasi / estoaineinasi

estoaineenansa / estoaineenaan

estoainehinansa / estoainehinaan / estoaineinansa / estoaineinaan

Abe

-tta

estoaineettani

estoainehittani / estoaineittani

estoaineettasi

estoainehittasi / estoaineittasi

estoaineettansa / estoaineettaan

estoainehittansa / estoainehittaan / estoaineittansa / estoaineittaan

Com

-ne

-

estoainehineni / estoaineineni

-

estoainehinesi / estoaineinesi

-

estoainehineen / estoainehinensa / estoaineineen / estoaineinensa

Singular

Plural

Nom

-

estoaineeni

estoaineesi

estoaineensa

estoaineeni

estoaineesi

estoaineensa

Par

-ta

estoainettani

estoainettasi

estoainettansa / estoainettaan

estoaineitani / estoainehiani

estoaineitasi / estoainehiasi

estoaineitansa / estoaineitaan / estoainehiansa / estoainehiaan

Gen

-n

estoaineeni

estoaineesi

estoaineensa

estoaineitteni / estoaineideni / estoainehieni / estoainehitteni

estoaineittesi / estoaineidesi / estoainehiesi / estoainehittesi

estoaineittensa / estoaineidensa / estoainehiensa / estoainehittensa

Ill

mihin

estoaineeseeni

estoaineeseesi

estoaineeseensa

estoaineisiini / estoaineihini / estoainehisini

estoaineisiisi / estoaineihisi / estoainehisisi

estoaineisiinsa / estoaineihinsa / estoainehisinsa

Ine

-ssa

estoaineessani

estoaineessasi

estoaineessansa / estoaineessaan

estoainehissani / estoaineissani

estoainehissasi / estoaineissasi

estoainehissansa / estoainehissaan / estoaineissansa / estoaineissaan

Ela

-sta

estoaineestani

estoaineestasi

estoaineestansa / estoaineestaan

estoainehistani / estoaineistani

estoainehistasi / estoaineistasi

estoainehistansa / estoainehistaan / estoaineistansa / estoaineistaan

All

-lle

estoaineelleni

estoaineellesi

estoaineellensa / estoaineelleen

estoainehilleni / estoaineilleni

estoainehillesi / estoaineillesi

estoainehillensa / estoainehillean / estoaineillensa / estoaineillean

Ade

-lla

estoaineellani

estoaineellasi

estoaineellansa / estoaineellaan

estoainehillani / estoaineillani

estoainehillasi / estoaineillasi

estoainehillansa / estoainehillaan / estoaineillansa / estoaineillaan

Abl

-lta

estoaineeltani

estoaineeltasi

estoaineeltansa / estoaineeltaan

estoainehiltani / estoaineiltani

estoainehiltasi / estoaineiltasi

estoainehiltansa / estoainehiltaan / estoaineiltansa / estoaineiltaan

Tra

-ksi

estoaineekseni

estoaineeksesi

estoaineeksensa / estoaineekseen

estoainehikseni / estoaineikseni

estoainehiksesi / estoaineiksesi

estoainehikseen / estoainehiksensa / estoaineikseen / estoaineiksensa

Ess

-na

estoaineenani

estoaineenasi

estoaineenansa / estoaineenaan

estoainehinani / estoaineinani

estoainehinasi / estoaineinasi

estoainehinansa / estoainehinaan / estoaineinansa / estoaineinaan

Abe

-tta

estoaineettani

estoaineettasi

estoaineettansa / estoaineettaan

estoainehittani / estoaineittani

estoainehittasi / estoaineittasi

estoainehittansa / estoainehittaan / estoaineittansa / estoaineittaan

Com

-ne

-

-

-

estoainehineni / estoaineineni

estoainehinesi / estoaineinesi

estoainehineen / estoainehinensa / estoaineineen / estoaineinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

estoaineemme

estoaineemme

estoaineenne

estoaineenne

estoaineensa

estoaineensa

Par

-ta

estoainettamme

estoaineitamme / estoainehiamme

estoainettanne

estoaineitanne / estoainehianne

estoainettansa / estoainettaan

estoaineitansa / estoaineitaan / estoainehiansa / estoainehiaan

Gen

-n

estoaineemme

estoaineittemme / estoaineidemme / estoainehiemme / estoainehittemme

estoaineenne

estoaineittenne / estoaineidenne / estoainehienne / estoainehittenne

estoaineensa

estoaineittensa / estoaineidensa / estoainehiensa / estoainehittensa

Ill

mihin

estoaineeseemme

estoaineisiimme / estoaineihimme / estoainehisimme

estoaineeseenne

estoaineisiinne / estoaineihinne / estoainehisinne

estoaineeseensa

estoaineisiinsa / estoaineihinsa / estoainehisinsa

Ine

-ssa

estoaineessamme

estoainehissamme / estoaineissamme

estoaineessanne

estoainehissanne / estoaineissanne

estoaineessansa / estoaineessaan

estoainehissansa / estoainehissaan / estoaineissansa / estoaineissaan

Ela

-sta

estoaineestamme

estoainehistamme / estoaineistamme

estoaineestanne

estoainehistanne / estoaineistanne

estoaineestansa / estoaineestaan

estoainehistansa / estoainehistaan / estoaineistansa / estoaineistaan

All

-lle

estoaineellemme

estoainehillemme / estoaineillemme

estoaineellenne

estoainehillenne / estoaineillenne

estoaineellensa / estoaineelleen

estoainehillensa / estoainehillean / estoaineillensa / estoaineillean

Ade

-lla

estoaineellamme

estoainehillamme / estoaineillamme

estoaineellanne

estoainehillanne / estoaineillanne

estoaineellansa / estoaineellaan

estoainehillansa / estoainehillaan / estoaineillansa / estoaineillaan

Abl

-lta

estoaineeltamme

estoainehiltamme / estoaineiltamme

estoaineeltanne

estoainehiltanne / estoaineiltanne

estoaineeltansa / estoaineeltaan

estoainehiltansa / estoainehiltaan / estoaineiltansa / estoaineiltaan

Tra

-ksi

estoaineeksemme

estoainehiksemme / estoaineiksemme

estoaineeksenne

estoainehiksenne / estoaineiksenne

estoaineeksensa / estoaineekseen

estoainehikseen / estoainehiksensa / estoaineikseen / estoaineiksensa

Ess

-na

estoaineenamme

estoainehinamme / estoaineinamme

estoaineenanne

estoainehinanne / estoaineinanne

estoaineenansa / estoaineenaan

estoainehinansa / estoainehinaan / estoaineinansa / estoaineinaan

Abe

-tta

estoaineettamme

estoainehittamme / estoaineittamme

estoaineettanne

estoainehittanne / estoaineittanne

estoaineettansa / estoaineettaan

estoainehittansa / estoainehittaan / estoaineittansa / estoaineittaan

Com

-ne

-

estoainehinemme / estoaineinemme

-

estoainehinenne / estoaineinenne

-

estoainehineen / estoainehinensa / estoaineineen / estoaineinensa

Singular

Plural

Nom

-

estoaineemme

estoaineenne

estoaineensa

estoaineemme

estoaineenne

estoaineensa

Par

-ta

estoainettamme

estoainettanne

estoainettansa / estoainettaan

estoaineitamme / estoainehiamme

estoaineitanne / estoainehianne

estoaineitansa / estoaineitaan / estoainehiansa / estoainehiaan

Gen

-n

estoaineemme

estoaineenne

estoaineensa

estoaineittemme / estoaineidemme / estoainehiemme / estoainehittemme

estoaineittenne / estoaineidenne / estoainehienne / estoainehittenne

estoaineittensa / estoaineidensa / estoainehiensa / estoainehittensa

Ill

mihin

estoaineeseemme

estoaineeseenne

estoaineeseensa

estoaineisiimme / estoaineihimme / estoainehisimme

estoaineisiinne / estoaineihinne / estoainehisinne

estoaineisiinsa / estoaineihinsa / estoainehisinsa

Ine

-ssa

estoaineessamme

estoaineessanne

estoaineessansa / estoaineessaan

estoainehissamme / estoaineissamme

estoainehissanne / estoaineissanne

estoainehissansa / estoainehissaan / estoaineissansa / estoaineissaan

Ela

-sta

estoaineestamme

estoaineestanne

estoaineestansa / estoaineestaan

estoainehistamme / estoaineistamme

estoainehistanne / estoaineistanne

estoainehistansa / estoainehistaan / estoaineistansa / estoaineistaan

All

-lle

estoaineellemme

estoaineellenne

estoaineellensa / estoaineelleen

estoainehillemme / estoaineillemme

estoainehillenne / estoaineillenne

estoainehillensa / estoainehillean / estoaineillensa / estoaineillean

Ade

-lla

estoaineellamme

estoaineellanne

estoaineellansa / estoaineellaan

estoainehillamme / estoaineillamme

estoainehillanne / estoaineillanne

estoainehillansa / estoainehillaan / estoaineillansa / estoaineillaan

Abl

-lta

estoaineeltamme

estoaineeltanne

estoaineeltansa / estoaineeltaan

estoainehiltamme / estoaineiltamme

estoainehiltanne / estoaineiltanne

estoainehiltansa / estoainehiltaan / estoaineiltansa / estoaineiltaan

Tra

-ksi

estoaineeksemme

estoaineeksenne

estoaineeksensa / estoaineekseen

estoainehiksemme / estoaineiksemme

estoainehiksenne / estoaineiksenne

estoainehikseen / estoainehiksensa / estoaineikseen / estoaineiksensa

Ess

-na

estoaineenamme

estoaineenanne

estoaineenansa / estoaineenaan

estoainehinamme / estoaineinamme

estoainehinanne / estoaineinanne

estoainehinansa / estoainehinaan / estoaineinansa / estoaineinaan

Abe

-tta

estoaineettamme

estoaineettanne

estoaineettansa / estoaineettaan

estoainehittamme / estoaineittamme

estoainehittanne / estoaineittanne

estoainehittansa / estoainehittaan / estoaineittansa / estoaineittaan

Com

-ne

-

-

-

estoainehinemme / estoaineinemme

estoainehinenne / estoaineinenne

estoainehineen / estoainehinensa / estoaineineen / estoaineinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(of wood) rotten Show more arrow right From Proto-Finnic laho, borrowed from Proto-Germanic [Term?] (“fallen tree”), compare Old Norse lág (“lying tree”). Show more arrow right
rot laho, lahoaminen, lahovika, alamäki, mätäneminen, rappio
rotten mätä, laho, pilaantunut, kurja, surkea, ikävä
Show more arrow right
Europarl; Europarl parallel corpus; Tatoeba; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; OPUS Laho omena putosi maahan. The rotten apple fell to the ground. Laho puu kaatui myrskyn voimasta. The decaying tree fell down due to the storm. Laho omena löytyi puun alta maasta. A rotten apple was found under the tree on the ground. Laho puunrunko oli jo kaatunut maahan. The decayed tree trunk had already fallen to the ground. Lahoa lihaa ei saa syödä. You must not eat spoiled meat. Lahoa puuta en lähde nostamaan. I wouldn't want to lift rotten wood. Se on laho. And it's all rotten! Hirsirakennuksissa on lahoa puuta. There is rotten wood in log buildings. Vanhat ja lahot portaat. These steps are old and rotten. Metsässä oli paljon lahoja puita. There were many rotten trees in the forest. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

laho

lahot

Par

-ta

lahoa

lahoja

Gen

-n

lahon

lahojen

Ill

mihin

lahoon

lahoihin

Ine

-ssa

lahossa

lahoissa

Ela

-sta

lahosta

lahoista

All

-lle

laholle

lahoille

Ade

-lla

laholla

lahoilla

Abl

-lta

laholta

lahoilta

Tra

-ksi

lahoksi

lahoiksi

Ess

-na

lahona

lahoina

Abe

-tta

lahotta

lahoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lahoin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

laho

lahot

Par

-ta

lahoa

lahoja

Gen

-n

lahon

lahojen

Ill

mihin

lahoon

lahoihin

Ine

-ssa

lahossa

lahoissa

Ela

-sta

lahosta

lahoista

All

-lle

laholle

lahoille

Ade

-lla

laholla

lahoilla

Abl

-lta

laholta

lahoilta

Tra

-ksi

lahoksi

lahoiksi

Ess

-na

lahona

lahoina

Abe

-tta

lahotta

lahoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lahoin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

lahompi

lahommat

Par

-ta

lahompaa

lahompia

Gen

-n

lahomman

lahompien

Ill

mihin

lahompiin

lahompiin

Ine

-ssa

lahommassa

lahommissa

Ela

-sta

lahommasta

lahommista

All

-lle

lahommalle

lahommille

Ade

-lla

lahommalla

lahommilla

Abl

-lta

lahommalta

lahommilta

Tra

-ksi

lahommaksi

lahommiksi

Ess

-na

lahompana

lahompina

Abe

-tta

lahommatta

lahommitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lahommin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

lahompi

lahommat

Par

-ta

lahompaa

lahompia

Gen

-n

lahomman

lahompien

Ill

mihin

lahompiin

lahompiin

Ine

-ssa

lahommassa

lahommissa

Ela

-sta

lahommasta

lahommista

All

-lle

lahommalle

lahommille

Ade

-lla

lahommalla

lahommilla

Abl

-lta

lahommalta

lahommilta

Tra

-ksi

lahommaksi

lahommiksi

Ess

-na

lahompana

lahompina

Abe

-tta

lahommatta

lahommitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lahommin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

lahoin

lahoimmat

Par

-ta

lahointa

lahoimpia

Gen

-n

lahoimman

lahointen / lahoimpien

Ill

mihin

lahoimpaan

lahoimpiin

Ine

-ssa

lahoimmassa

lahoimmissa

Ela

-sta

lahoimmasta

lahoimmista

All

-lle

lahoimmalle

lahoimmille

Ade

-lla

lahoimmalla

lahoimmilla

Abl

-lta

lahoimmalta

lahoimmilta

Tra

-ksi

lahoimmaksi

lahoimmiksi

Ess

-na

lahoimpana

lahoimpina

Abe

-tta

lahoimmatta

lahoimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lahoimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

lahoin

lahoimmat

Par

-ta

lahointa

lahoimpia

Gen

-n

lahoimman

lahointen / lahoimpien

Ill

mihin

lahoimpaan

lahoimpiin

Ine

-ssa

lahoimmassa

lahoimmissa

Ela

-sta

lahoimmasta

lahoimmista

All

-lle

lahoimmalle

lahoimmille

Ade

-lla

lahoimmalla

lahoimmilla

Abl

-lta

lahoimmalta

lahoimmilta

Tra

-ksi

lahoimmaksi

lahoimmiksi

Ess

-na

lahoimpana

lahoimpina

Abe

-tta

lahoimmatta

lahoimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lahoimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept