lahosuoja |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ suoja |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahosuojat |
|
Par |
-ta |
lahosuojaa |
lahosuojia |
Gen |
-n |
lahosuojan |
lahosuojien |
Ill |
mihin |
lahosuojaan |
lahosuojiin |
Ine |
-ssa |
lahosuojassa |
lahosuojissa |
Ela |
-sta |
lahosuojasta |
lahosuojista |
All |
-lle |
lahosuojalle |
lahosuojille |
Ade |
-lla |
lahosuojalla |
lahosuojilla |
Abl |
-lta |
lahosuojalta |
lahosuojilta |
Tra |
-ksi |
lahosuojaksi |
lahosuojiksi |
Ess |
-na |
lahosuojana |
lahosuojina |
Abe |
-tta |
lahosuojatta |
lahosuojitta |
Com |
-ne |
- |
lahosuojine |
Ins |
-in |
- |
lahosuojin |
Singular
Plural
Nom
-
lahosuojat
Par
-ta
lahosuojaa
lahosuojia
Gen
-n
lahosuojan
lahosuojien
Ill
mihin
lahosuojaan
lahosuojiin
Ine
-ssa
lahosuojassa
lahosuojissa
Ela
-sta
lahosuojasta
lahosuojista
All
-lle
lahosuojalle
lahosuojille
Ade
-lla
lahosuojalla
lahosuojilla
Abl
-lta
lahosuojalta
lahosuojilta
Tra
-ksi
lahosuojaksi
lahosuojiksi
Ess
-na
lahosuojana
lahosuojina
Abe
-tta
lahosuojatta
lahosuojitta
Com
-ne
-
lahosuojine
Ins
-in
-
lahosuojin
| lag | |
| rot protection |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahosuoja |
lahosuoja |
lahosuoja |
lahosuoja |
lahosuoja |
lahosuoja |
Par |
-ta |
lahosuojaa |
lahosuojia |
lahosuojaa |
lahosuojia |
lahosuojaa |
lahosuojia |
Gen |
-n |
lahosuoja |
lahosuojie |
lahosuoja |
lahosuojie |
lahosuoja |
lahosuojie |
Ill |
mihin |
lahosuojaa |
lahosuojii |
lahosuojaa |
lahosuojii |
lahosuojaa |
lahosuojii |
Ine |
-ssa |
lahosuojassa |
lahosuojissa |
lahosuojassa |
lahosuojissa |
lahosuojassa |
lahosuojissa |
Ela |
-sta |
lahosuojasta |
lahosuojista |
lahosuojasta |
lahosuojista |
lahosuojasta |
lahosuojista |
All |
-lle |
lahosuojalle |
lahosuojille |
lahosuojalle |
lahosuojille |
lahosuojalle |
lahosuojille |
Ade |
-lla |
lahosuojalla |
lahosuojilla |
lahosuojalla |
lahosuojilla |
lahosuojalla |
lahosuojilla |
Abl |
-lta |
lahosuojalta |
lahosuojilta |
lahosuojalta |
lahosuojilta |
lahosuojalta |
lahosuojilta |
Tra |
-ksi |
lahosuojakse |
lahosuojikse |
lahosuojakse |
lahosuojikse |
lahosuojakse |
lahosuojikse |
Ess |
-na |
lahosuojana |
lahosuojina |
lahosuojana |
lahosuojina |
lahosuojana |
lahosuojina |
Abe |
-tta |
lahosuojatta |
lahosuojitta |
lahosuojatta |
lahosuojitta |
lahosuojatta |
lahosuojitta |
Com |
-ne |
- |
lahosuojine |
- |
lahosuojine |
- |
lahosuojine |
Singular
Plural
Nom
-
lahosuoja
lahosuoja
lahosuoja
lahosuoja
lahosuoja
lahosuoja
Par
-ta
lahosuojaa
lahosuojaa
lahosuojaa
lahosuojia
lahosuojia
lahosuojia
Gen
-n
lahosuoja
lahosuoja
lahosuoja
lahosuojie
lahosuojie
lahosuojie
Ill
mihin
lahosuojaa
lahosuojaa
lahosuojaa
lahosuojii
lahosuojii
lahosuojii
Ine
-ssa
lahosuojassa
lahosuojassa
lahosuojassa
lahosuojissa
lahosuojissa
lahosuojissa
Ela
-sta
lahosuojasta
lahosuojasta
lahosuojasta
lahosuojista
lahosuojista
lahosuojista
All
-lle
lahosuojalle
lahosuojalle
lahosuojalle
lahosuojille
lahosuojille
lahosuojille
Ade
-lla
lahosuojalla
lahosuojalla
lahosuojalla
lahosuojilla
lahosuojilla
lahosuojilla
Abl
-lta
lahosuojalta
lahosuojalta
lahosuojalta
lahosuojilta
lahosuojilta
lahosuojilta
Tra
-ksi
lahosuojakse
lahosuojakse
lahosuojakse
lahosuojikse
lahosuojikse
lahosuojikse
Ess
-na
lahosuojana
lahosuojana
lahosuojana
lahosuojina
lahosuojina
lahosuojina
Abe
-tta
lahosuojatta
lahosuojatta
lahosuojatta
lahosuojitta
lahosuojitta
lahosuojitta
Com
-ne
-
-
-
lahosuojine
lahosuojine
lahosuojine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahosuoja |
lahosuoja |
lahosuoja |
lahosuoja |
lahosuoja |
lahosuoja |
Par |
-ta |
lahosuojaa |
lahosuojia |
lahosuojaa |
lahosuojia |
lahosuojaa |
lahosuojia |
Gen |
-n |
lahosuoja |
lahosuojie |
lahosuoja |
lahosuojie |
lahosuoja |
lahosuojie |
Ill |
mihin |
lahosuojaa |
lahosuojii |
lahosuojaa |
lahosuojii |
lahosuojaa |
lahosuojii |
Ine |
-ssa |
lahosuojassa |
lahosuojissa |
lahosuojassa |
lahosuojissa |
lahosuojassa |
lahosuojissa |
Ela |
-sta |
lahosuojasta |
lahosuojista |
lahosuojasta |
lahosuojista |
lahosuojasta |
lahosuojista |
All |
-lle |
lahosuojalle |
lahosuojille |
lahosuojalle |
lahosuojille |
lahosuojalle |
lahosuojille |
Ade |
-lla |
lahosuojalla |
lahosuojilla |
lahosuojalla |
lahosuojilla |
lahosuojalla |
lahosuojilla |
Abl |
-lta |
lahosuojalta |
lahosuojilta |
lahosuojalta |
lahosuojilta |
lahosuojalta |
lahosuojilta |
Tra |
-ksi |
lahosuojakse |
lahosuojikse |
lahosuojakse |
lahosuojikse |
lahosuojakse |
lahosuojikse |
Ess |
-na |
lahosuojana |
lahosuojina |
lahosuojana |
lahosuojina |
lahosuojana |
lahosuojina |
Abe |
-tta |
lahosuojatta |
lahosuojitta |
lahosuojatta |
lahosuojitta |
lahosuojatta |
lahosuojitta |
Com |
-ne |
- |
lahosuojine |
- |
lahosuojine |
- |
lahosuojine |
Singular
Plural
Nom
-
lahosuoja
lahosuoja
lahosuoja
lahosuoja
lahosuoja
lahosuoja
Par
-ta
lahosuojaa
lahosuojaa
lahosuojaa
lahosuojia
lahosuojia
lahosuojia
Gen
-n
lahosuoja
lahosuoja
lahosuoja
lahosuojie
lahosuojie
lahosuojie
Ill
mihin
lahosuojaa
lahosuojaa
lahosuojaa
lahosuojii
lahosuojii
lahosuojii
Ine
-ssa
lahosuojassa
lahosuojassa
lahosuojassa
lahosuojissa
lahosuojissa
lahosuojissa
Ela
-sta
lahosuojasta
lahosuojasta
lahosuojasta
lahosuojista
lahosuojista
lahosuojista
All
-lle
lahosuojalle
lahosuojalle
lahosuojalle
lahosuojille
lahosuojille
lahosuojille
Ade
-lla
lahosuojalla
lahosuojalla
lahosuojalla
lahosuojilla
lahosuojilla
lahosuojilla
Abl
-lta
lahosuojalta
lahosuojalta
lahosuojalta
lahosuojilta
lahosuojilta
lahosuojilta
Tra
-ksi
lahosuojakse
lahosuojakse
lahosuojakse
lahosuojikse
lahosuojikse
lahosuojikse
Ess
-na
lahosuojana
lahosuojana
lahosuojana
lahosuojina
lahosuojina
lahosuojina
Abe
-tta
lahosuojatta
lahosuojatta
lahosuojatta
lahosuojitta
lahosuojitta
lahosuojitta
Com
-ne
-
-
-
lahosuojine
lahosuojine
lahosuojine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laho |
lahot |
Par |
-ta |
lahoa |
lahoja |
Gen |
-n |
lahon |
lahojen |
Ill |
mihin |
lahoon |
lahoihin |
Ine |
-ssa |
lahossa |
lahoissa |
Ela |
-sta |
lahosta |
lahoista |
All |
-lle |
laholle |
lahoille |
Ade |
-lla |
laholla |
lahoilla |
Abl |
-lta |
laholta |
lahoilta |
Tra |
-ksi |
lahoksi |
lahoiksi |
Ess |
-na |
lahona |
lahoina |
Abe |
-tta |
lahotta |
lahoitta |
Com |
-ne |
- |
lahoine |
Ins |
-in |
- |
lahoin |
Singular
Plural
Nom
-
laho
lahot
Par
-ta
lahoa
lahoja
Gen
-n
lahon
lahojen
Ill
mihin
lahoon
lahoihin
Ine
-ssa
lahossa
lahoissa
Ela
-sta
lahosta
lahoista
All
-lle
laholle
lahoille
Ade
-lla
laholla
lahoilla
Abl
-lta
laholta
lahoilta
Tra
-ksi
lahoksi
lahoiksi
Ess
-na
lahona
lahoina
Abe
-tta
lahotta
lahoitta
Com
-ne
-
lahoine
Ins
-in
-
lahoin
| rot | laho, lahoaminen, lahovika, alamäki, mätäneminen, rappio |
| rotten | mätä, laho, pilaantunut, kurja, surkea, ikävä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laho |
laho |
laho |
laho |
laho |
laho |
Par |
-ta |
lahoa |
lahoja |
lahoa |
lahoja |
lahoa |
lahoja |
Gen |
-n |
laho |
lahoje |
laho |
lahoje |
laho |
lahoje |
Ill |
mihin |
lahoo |
lahoihi |
lahoo |
lahoihi |
lahoo |
lahoihi |
Ine |
-ssa |
lahossa |
lahoissa |
lahossa |
lahoissa |
lahossa |
lahoissa |
Ela |
-sta |
lahosta |
lahoista |
lahosta |
lahoista |
lahosta |
lahoista |
All |
-lle |
laholle |
lahoille |
laholle |
lahoille |
laholle |
lahoille |
Ade |
-lla |
laholla |
lahoilla |
laholla |
lahoilla |
laholla |
lahoilla |
Abl |
-lta |
laholta |
lahoilta |
laholta |
lahoilta |
laholta |
lahoilta |
Tra |
-ksi |
lahokse |
lahoikse |
lahokse |
lahoikse |
lahokse |
lahoikse |
Ess |
-na |
lahona |
lahoina |
lahona |
lahoina |
lahona |
lahoina |
Abe |
-tta |
lahotta |
lahoitta |
lahotta |
lahoitta |
lahotta |
lahoitta |
Com |
-ne |
- |
lahoine |
- |
lahoine |
- |
lahoine |
Singular
Plural
Nom
-
laho
laho
laho
laho
laho
laho
Par
-ta
lahoa
lahoa
lahoa
lahoja
lahoja
lahoja
Gen
-n
laho
laho
laho
lahoje
lahoje
lahoje
Ill
mihin
lahoo
lahoo
lahoo
lahoihi
lahoihi
lahoihi
Ine
-ssa
lahossa
lahossa
lahossa
lahoissa
lahoissa
lahoissa
Ela
-sta
lahosta
lahosta
lahosta
lahoista
lahoista
lahoista
All
-lle
laholle
laholle
laholle
lahoille
lahoille
lahoille
Ade
-lla
laholla
laholla
laholla
lahoilla
lahoilla
lahoilla
Abl
-lta
laholta
laholta
laholta
lahoilta
lahoilta
lahoilta
Tra
-ksi
lahokse
lahokse
lahokse
lahoikse
lahoikse
lahoikse
Ess
-na
lahona
lahona
lahona
lahoina
lahoina
lahoina
Abe
-tta
lahotta
lahotta
lahotta
lahoitta
lahoitta
lahoitta
Com
-ne
-
-
-
lahoine
lahoine
lahoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laho |
laho |
laho |
laho |
laho |
laho |
Par |
-ta |
lahoa |
lahoja |
lahoa |
lahoja |
lahoa |
lahoja |
Gen |
-n |
laho |
lahoje |
laho |
lahoje |
laho |
lahoje |
Ill |
mihin |
lahoo |
lahoihi |
lahoo |
lahoihi |
lahoo |
lahoihi |
Ine |
-ssa |
lahossa |
lahoissa |
lahossa |
lahoissa |
lahossa |
lahoissa |
Ela |
-sta |
lahosta |
lahoista |
lahosta |
lahoista |
lahosta |
lahoista |
All |
-lle |
laholle |
lahoille |
laholle |
lahoille |
laholle |
lahoille |
Ade |
-lla |
laholla |
lahoilla |
laholla |
lahoilla |
laholla |
lahoilla |
Abl |
-lta |
laholta |
lahoilta |
laholta |
lahoilta |
laholta |
lahoilta |
Tra |
-ksi |
lahokse |
lahoikse |
lahokse |
lahoikse |
lahokse |
lahoikse |
Ess |
-na |
lahona |
lahoina |
lahona |
lahoina |
lahona |
lahoina |
Abe |
-tta |
lahotta |
lahoitta |
lahotta |
lahoitta |
lahotta |
lahoitta |
Com |
-ne |
- |
lahoine |
- |
lahoine |
- |
lahoine |
Singular
Plural
Nom
-
laho
laho
laho
laho
laho
laho
Par
-ta
lahoa
lahoa
lahoa
lahoja
lahoja
lahoja
Gen
-n
laho
laho
laho
lahoje
lahoje
lahoje
Ill
mihin
lahoo
lahoo
lahoo
lahoihi
lahoihi
lahoihi
Ine
-ssa
lahossa
lahossa
lahossa
lahoissa
lahoissa
lahoissa
Ela
-sta
lahosta
lahosta
lahosta
lahoista
lahoista
lahoista
All
-lle
laholle
laholle
laholle
lahoille
lahoille
lahoille
Ade
-lla
laholla
laholla
laholla
lahoilla
lahoilla
lahoilla
Abl
-lta
laholta
laholta
laholta
lahoilta
lahoilta
lahoilta
Tra
-ksi
lahokse
lahokse
lahokse
lahoikse
lahoikse
lahoikse
Ess
-na
lahona
lahona
lahona
lahoina
lahoina
lahoina
Abe
-tta
lahotta
lahotta
lahotta
lahoitta
lahoitta
lahoitta
Com
-ne
-
-
-
lahoine
lahoine
lahoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
suoja |
suojat |
Par |
-ta |
suojaa |
suojia |
Gen |
-n |
suojan |
suojien |
Ill |
mihin |
suojaan |
suojiin |
Ine |
-ssa |
suojassa |
suojissa |
Ela |
-sta |
suojasta |
suojista |
All |
-lle |
suojalle |
suojille |
Ade |
-lla |
suojalla |
suojilla |
Abl |
-lta |
suojalta |
suojilta |
Tra |
-ksi |
suojaksi |
suojiksi |
Ess |
-na |
suojana |
suojina |
Abe |
-tta |
suojatta |
suojitta |
Com |
-ne |
- |
suojine |
Ins |
-in |
- |
suojin |
Singular
Plural
Nom
-
suoja
suojat
Par
-ta
suojaa
suojia
Gen
-n
suojan
suojien
Ill
mihin
suojaan
suojiin
Ine
-ssa
suojassa
suojissa
Ela
-sta
suojasta
suojista
All
-lle
suojalle
suojille
Ade
-lla
suojalla
suojilla
Abl
-lta
suojalta
suojilta
Tra
-ksi
suojaksi
suojiksi
Ess
-na
suojana
suojina
Abe
-tta
suojatta
suojitta
Com
-ne
-
suojine
Ins
-in
-
suojin
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
suoja |
suoja |
suoja |
suoja |
suoja |
suoja |
Par |
-ta |
suojaa |
suojia |
suojaa |
suojia |
suojaa |
suojia |
Gen |
-n |
suoja |
suojie |
suoja |
suojie |
suoja |
suojie |
Ill |
mihin |
suojaa |
suojii |
suojaa |
suojii |
suojaa |
suojii |
Ine |
-ssa |
suojassa |
suojissa |
suojassa |
suojissa |
suojassa |
suojissa |
Ela |
-sta |
suojasta |
suojista |
suojasta |
suojista |
suojasta |
suojista |
All |
-lle |
suojalle |
suojille |
suojalle |
suojille |
suojalle |
suojille |
Ade |
-lla |
suojalla |
suojilla |
suojalla |
suojilla |
suojalla |
suojilla |
Abl |
-lta |
suojalta |
suojilta |
suojalta |
suojilta |
suojalta |
suojilta |
Tra |
-ksi |
suojakse |
suojikse |
suojakse |
suojikse |
suojakse |
suojikse |
Ess |
-na |
suojana |
suojina |
suojana |
suojina |
suojana |
suojina |
Abe |
-tta |
suojatta |
suojitta |
suojatta |
suojitta |
suojatta |
suojitta |
Com |
-ne |
- |
suojine |
- |
suojine |
- |
suojine |
Singular
Plural
Nom
-
suoja
suoja
suoja
suoja
suoja
suoja
Par
-ta
suojaa
suojaa
suojaa
suojia
suojia
suojia
Gen
-n
suoja
suoja
suoja
suojie
suojie
suojie
Ill
mihin
suojaa
suojaa
suojaa
suojii
suojii
suojii
Ine
-ssa
suojassa
suojassa
suojassa
suojissa
suojissa
suojissa
Ela
-sta
suojasta
suojasta
suojasta
suojista
suojista
suojista
All
-lle
suojalle
suojalle
suojalle
suojille
suojille
suojille
Ade
-lla
suojalla
suojalla
suojalla
suojilla
suojilla
suojilla
Abl
-lta
suojalta
suojalta
suojalta
suojilta
suojilta
suojilta
Tra
-ksi
suojakse
suojakse
suojakse
suojikse
suojikse
suojikse
Ess
-na
suojana
suojana
suojana
suojina
suojina
suojina
Abe
-tta
suojatta
suojatta
suojatta
suojitta
suojitta
suojitta
Com
-ne
-
-
-
suojine
suojine
suojine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
suoja |
suoja |
suoja |
suoja |
suoja |
suoja |
Par |
-ta |
suojaa |
suojia |
suojaa |
suojia |
suojaa |
suojia |
Gen |
-n |
suoja |
suojie |
suoja |
suojie |
suoja |
suojie |
Ill |
mihin |
suojaa |
suojii |
suojaa |
suojii |
suojaa |
suojii |
Ine |
-ssa |
suojassa |
suojissa |
suojassa |
suojissa |
suojassa |
suojissa |
Ela |
-sta |
suojasta |
suojista |
suojasta |
suojista |
suojasta |
suojista |
All |
-lle |
suojalle |
suojille |
suojalle |
suojille |
suojalle |
suojille |
Ade |
-lla |
suojalla |
suojilla |
suojalla |
suojilla |
suojalla |
suojilla |
Abl |
-lta |
suojalta |
suojilta |
suojalta |
suojilta |
suojalta |
suojilta |
Tra |
-ksi |
suojakse |
suojikse |
suojakse |
suojikse |
suojakse |
suojikse |
Ess |
-na |
suojana |
suojina |
suojana |
suojina |
suojana |
suojina |
Abe |
-tta |
suojatta |
suojitta |
suojatta |
suojitta |
suojatta |
suojitta |
Com |
-ne |
- |
suojine |
- |
suojine |
- |
suojine |
Singular
Plural
Nom
-
suoja
suoja
suoja
suoja
suoja
suoja
Par
-ta
suojaa
suojaa
suojaa
suojia
suojia
suojia
Gen
-n
suoja
suoja
suoja
suojie
suojie
suojie
Ill
mihin
suojaa
suojaa
suojaa
suojii
suojii
suojii
Ine
-ssa
suojassa
suojassa
suojassa
suojissa
suojissa
suojissa
Ela
-sta
suojasta
suojasta
suojasta
suojista
suojista
suojista
All
-lle
suojalle
suojalle
suojalle
suojille
suojille
suojille
Ade
-lla
suojalla
suojalla
suojalla
suojilla
suojilla
suojilla
Abl
-lta
suojalta
suojalta
suojalta
suojilta
suojilta
suojilta
Tra
-ksi
suojakse
suojakse
suojakse
suojikse
suojikse
suojikse
Ess
-na
suojana
suojana
suojana
suojina
suojina
suojina
Abe
-tta
suojatta
suojatta
suojatta
suojitta
suojitta
suojitta
Com
-ne
-
-
-
suojine
suojine
suojine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net