logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lahosuoja, noun

Word analysis
lahosuoja

lahosuoja

lahosuoja

Noun, Singular Nominative

laho

Noun, Singular Nominative

+ suoja

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lahosuoja

lahosuojat

Par

-ta

lahosuojaa

lahosuojia

Gen

-n

lahosuojan

lahosuojien

Ill

mihin

lahosuojaan

lahosuojiin

Ine

-ssa

lahosuojassa

lahosuojissa

Ela

-sta

lahosuojasta

lahosuojista

All

-lle

lahosuojalle

lahosuojille

Ade

-lla

lahosuojalla

lahosuojilla

Abl

-lta

lahosuojalta

lahosuojilta

Tra

-ksi

lahosuojaksi

lahosuojiksi

Ess

-na

lahosuojana

lahosuojina

Abe

-tta

lahosuojatta

lahosuojitta

Com

-ne

-

lahosuojine

Ins

-in

-

lahosuojin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lahosuoja

lahosuojat

Par

-ta

lahosuojaa

lahosuojia

Gen

-n

lahosuojan

lahosuojien

Ill

mihin

lahosuojaan

lahosuojiin

Ine

-ssa

lahosuojassa

lahosuojissa

Ela

-sta

lahosuojasta

lahosuojista

All

-lle

lahosuojalle

lahosuojille

Ade

-lla

lahosuojalla

lahosuojilla

Abl

-lta

lahosuojalta

lahosuojilta

Tra

-ksi

lahosuojaksi

lahosuojiksi

Ess

-na

lahosuojana

lahosuojina

Abe

-tta

lahosuojatta

lahosuojitta

Com

-ne

-

lahosuojine

Ins

-in

-

lahosuojin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

lag
rot protection
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Lahosuoja on testattu Ruotsin VTT:n SPns-Sveriges tekniska forskningsinstitut toimesta euroopalaisen EN 113 testin mukaisesti ja palosuoja EN 13501ns-1 mukaisesti. The rotresistant has been tested by SP - Swedish National Testing and Research Institute in Europe test to EN 113. Show more arrow right

Wiktionary

rotproofing product (for wood) Show more arrow right laho +‎ suoja Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahosuojani

lahosuojani

lahosuojasi

lahosuojasi

lahosuojansa

lahosuojansa

Par

-ta

lahosuojaani

lahosuojiani

lahosuojaasi

lahosuojiasi

lahosuojaansa

lahosuojiansa / lahosuojiaan

Gen

-n

lahosuojani

lahosuojieni

lahosuojasi

lahosuojiesi

lahosuojansa

lahosuojiensa

Ill

mihin

lahosuojaani

lahosuojiini

lahosuojaasi

lahosuojiisi

lahosuojaansa

lahosuojiinsa

Ine

-ssa

lahosuojassani

lahosuojissani

lahosuojassasi

lahosuojissasi

lahosuojassansa / lahosuojassaan

lahosuojissansa / lahosuojissaan

Ela

-sta

lahosuojastani

lahosuojistani

lahosuojastasi

lahosuojistasi

lahosuojastansa / lahosuojastaan

lahosuojistansa / lahosuojistaan

All

-lle

lahosuojalleni

lahosuojilleni

lahosuojallesi

lahosuojillesi

lahosuojallensa / lahosuojalleen

lahosuojillensa / lahosuojillean

Ade

-lla

lahosuojallani

lahosuojillani

lahosuojallasi

lahosuojillasi

lahosuojallansa / lahosuojallaan

lahosuojillansa / lahosuojillaan

Abl

-lta

lahosuojaltani

lahosuojiltani

lahosuojaltasi

lahosuojiltasi

lahosuojaltansa / lahosuojaltaan

lahosuojiltansa / lahosuojiltaan

Tra

-ksi

lahosuojakseni

lahosuojikseni

lahosuojaksesi

lahosuojiksesi

lahosuojaksensa / lahosuojakseen

lahosuojiksensa / lahosuojikseen

Ess

-na

lahosuojanani

lahosuojinani

lahosuojanasi

lahosuojinasi

lahosuojanansa / lahosuojanaan

lahosuojinansa / lahosuojinaan

Abe

-tta

lahosuojattani

lahosuojittani

lahosuojattasi

lahosuojittasi

lahosuojattansa / lahosuojattaan

lahosuojittansa / lahosuojittaan

Com

-ne

-

lahosuojineni

-

lahosuojinesi

-

lahosuojinensa / lahosuojineen

Singular

Plural

Nom

-

lahosuojani

lahosuojasi

lahosuojansa

lahosuojani

lahosuojasi

lahosuojansa

Par

-ta

lahosuojaani

lahosuojaasi

lahosuojaansa

lahosuojiani

lahosuojiasi

lahosuojiansa / lahosuojiaan

Gen

-n

lahosuojani

lahosuojasi

lahosuojansa

lahosuojieni

lahosuojiesi

lahosuojiensa

Ill

mihin

lahosuojaani

lahosuojaasi

lahosuojaansa

lahosuojiini

lahosuojiisi

lahosuojiinsa

Ine

-ssa

lahosuojassani

lahosuojassasi

lahosuojassansa / lahosuojassaan

lahosuojissani

lahosuojissasi

lahosuojissansa / lahosuojissaan

Ela

-sta

lahosuojastani

lahosuojastasi

lahosuojastansa / lahosuojastaan

lahosuojistani

lahosuojistasi

lahosuojistansa / lahosuojistaan

All

-lle

lahosuojalleni

lahosuojallesi

lahosuojallensa / lahosuojalleen

lahosuojilleni

lahosuojillesi

lahosuojillensa / lahosuojillean

Ade

-lla

lahosuojallani

lahosuojallasi

lahosuojallansa / lahosuojallaan

lahosuojillani

lahosuojillasi

lahosuojillansa / lahosuojillaan

Abl

-lta

lahosuojaltani

lahosuojaltasi

lahosuojaltansa / lahosuojaltaan

lahosuojiltani

lahosuojiltasi

lahosuojiltansa / lahosuojiltaan

Tra

-ksi

lahosuojakseni

lahosuojaksesi

lahosuojaksensa / lahosuojakseen

lahosuojikseni

lahosuojiksesi

lahosuojiksensa / lahosuojikseen

Ess

-na

lahosuojanani

lahosuojanasi

lahosuojanansa / lahosuojanaan

lahosuojinani

lahosuojinasi

lahosuojinansa / lahosuojinaan

Abe

-tta

lahosuojattani

lahosuojattasi

lahosuojattansa / lahosuojattaan

lahosuojittani

lahosuojittasi

lahosuojittansa / lahosuojittaan

Com

-ne

-

-

-

lahosuojineni

lahosuojinesi

lahosuojinensa / lahosuojineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahosuojamme

lahosuojamme

lahosuojanne

lahosuojanne

lahosuojansa

lahosuojansa

Par

-ta

lahosuojaamme

lahosuojiamme

lahosuojaanne

lahosuojianne

lahosuojaansa

lahosuojiansa / lahosuojiaan

Gen

-n

lahosuojamme

lahosuojiemme

lahosuojanne

lahosuojienne

lahosuojansa

lahosuojiensa

Ill

mihin

lahosuojaamme

lahosuojiimme

lahosuojaanne

lahosuojiinne

lahosuojaansa

lahosuojiinsa

Ine

-ssa

lahosuojassamme

lahosuojissamme

lahosuojassanne

lahosuojissanne

lahosuojassansa / lahosuojassaan

lahosuojissansa / lahosuojissaan

Ela

-sta

lahosuojastamme

lahosuojistamme

lahosuojastanne

lahosuojistanne

lahosuojastansa / lahosuojastaan

lahosuojistansa / lahosuojistaan

All

-lle

lahosuojallemme

lahosuojillemme

lahosuojallenne

lahosuojillenne

lahosuojallensa / lahosuojalleen

lahosuojillensa / lahosuojillean

Ade

-lla

lahosuojallamme

lahosuojillamme

lahosuojallanne

lahosuojillanne

lahosuojallansa / lahosuojallaan

lahosuojillansa / lahosuojillaan

Abl

-lta

lahosuojaltamme

lahosuojiltamme

lahosuojaltanne

lahosuojiltanne

lahosuojaltansa / lahosuojaltaan

lahosuojiltansa / lahosuojiltaan

Tra

-ksi

lahosuojaksemme

lahosuojiksemme

lahosuojaksenne

lahosuojiksenne

lahosuojaksensa / lahosuojakseen

lahosuojiksensa / lahosuojikseen

Ess

-na

lahosuojanamme

lahosuojinamme

lahosuojananne

lahosuojinanne

lahosuojanansa / lahosuojanaan

lahosuojinansa / lahosuojinaan

Abe

-tta

lahosuojattamme

lahosuojittamme

lahosuojattanne

lahosuojittanne

lahosuojattansa / lahosuojattaan

lahosuojittansa / lahosuojittaan

Com

-ne

-

lahosuojinemme

-

lahosuojinenne

-

lahosuojinensa / lahosuojineen

Singular

Plural

Nom

-

lahosuojamme

lahosuojanne

lahosuojansa

lahosuojamme

lahosuojanne

lahosuojansa

Par

-ta

lahosuojaamme

lahosuojaanne

lahosuojaansa

lahosuojiamme

lahosuojianne

lahosuojiansa / lahosuojiaan

Gen

-n

lahosuojamme

lahosuojanne

lahosuojansa

lahosuojiemme

lahosuojienne

lahosuojiensa

Ill

mihin

lahosuojaamme

lahosuojaanne

lahosuojaansa

lahosuojiimme

lahosuojiinne

lahosuojiinsa

Ine

-ssa

lahosuojassamme

lahosuojassanne

lahosuojassansa / lahosuojassaan

lahosuojissamme

lahosuojissanne

lahosuojissansa / lahosuojissaan

Ela

-sta

lahosuojastamme

lahosuojastanne

lahosuojastansa / lahosuojastaan

lahosuojistamme

lahosuojistanne

lahosuojistansa / lahosuojistaan

All

-lle

lahosuojallemme

lahosuojallenne

lahosuojallensa / lahosuojalleen

lahosuojillemme

lahosuojillenne

lahosuojillensa / lahosuojillean

Ade

-lla

lahosuojallamme

lahosuojallanne

lahosuojallansa / lahosuojallaan

lahosuojillamme

lahosuojillanne

lahosuojillansa / lahosuojillaan

Abl

-lta

lahosuojaltamme

lahosuojaltanne

lahosuojaltansa / lahosuojaltaan

lahosuojiltamme

lahosuojiltanne

lahosuojiltansa / lahosuojiltaan

Tra

-ksi

lahosuojaksemme

lahosuojaksenne

lahosuojaksensa / lahosuojakseen

lahosuojiksemme

lahosuojiksenne

lahosuojiksensa / lahosuojikseen

Ess

-na

lahosuojanamme

lahosuojananne

lahosuojanansa / lahosuojanaan

lahosuojinamme

lahosuojinanne

lahosuojinansa / lahosuojinaan

Abe

-tta

lahosuojattamme

lahosuojattanne

lahosuojattansa / lahosuojattaan

lahosuojittamme

lahosuojittanne

lahosuojittansa / lahosuojittaan

Com

-ne

-

-

-

lahosuojinemme

lahosuojinenne

lahosuojinensa / lahosuojineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laho

lahot

Par

-ta

lahoa

lahoja

Gen

-n

lahon

lahojen

Ill

mihin

lahoon

lahoihin

Ine

-ssa

lahossa

lahoissa

Ela

-sta

lahosta

lahoista

All

-lle

laholle

lahoille

Ade

-lla

laholla

lahoilla

Abl

-lta

laholta

lahoilta

Tra

-ksi

lahoksi

lahoiksi

Ess

-na

lahona

lahoina

Abe

-tta

lahotta

lahoitta

Com

-ne

-

lahoine

Ins

-in

-

lahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laho

lahot

Par

-ta

lahoa

lahoja

Gen

-n

lahon

lahojen

Ill

mihin

lahoon

lahoihin

Ine

-ssa

lahossa

lahoissa

Ela

-sta

lahosta

lahoista

All

-lle

laholle

lahoille

Ade

-lla

laholla

lahoilla

Abl

-lta

laholta

lahoilta

Tra

-ksi

lahoksi

lahoiksi

Ess

-na

lahona

lahoina

Abe

-tta

lahotta

lahoitta

Com

-ne

-

lahoine

Ins

-in

-

lahoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

rot laho, lahoaminen, lahovika, alamäki, mätäneminen, rappio
rotten mätä, laho, pilaantunut, kurja, surkea, ikävä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; opensubtitles2 Se on laho. And it's all rotten! Tarkista, onko tuo laho. Check that for dry rot. Puun, joka ei lahoa. A tree that will not rot. Kellarista löydettiin vanha ja laho huonekalu. An old and rotted piece of furniture was found in the cellar. Puusta tulee lahoa ja märkää. The wood becomes rotten and damp. Täällä on hieman lahoa. You got dry rot. Laho lauta petti alta. The decayed plank gave way. Sinun kaupunkisi on laho muinaisjäänne. Your town is a rotten relic. Lankut ovat lahoja. The planks are rotted. Laho puu kaatui tuulessa. The rotten tree fell in the wind. Show more arrow right

Wiktionary

rotten wood, especially a rotten section of wood in otherwise sound timber Show more arrow right From Proto-Finnic laho, borrowed from Proto-Germanic [Term?] (“fallen tree”), compare Old Norse lág (“lying tree”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahoni

lahoni

lahosi

lahosi

lahonsa

lahonsa

Par

-ta

lahoani

lahojani

lahoasi

lahojasi

lahoansa / lahoaan

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahoni

lahojeni

lahosi

lahojesi

lahonsa

lahojensa

Ill

mihin

lahooni

lahoihini

lahoosi

lahoihisi

lahoonsa

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossani

lahoissani

lahossasi

lahoissasi

lahossansa / lahossaan

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostani

lahoistani

lahostasi

lahoistasi

lahostansa / lahostaan

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

laholleni

lahoilleni

lahollesi

lahoillesi

lahollensa / laholleen

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollani

lahoillani

lahollasi

lahoillasi

lahollansa / lahollaan

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtani

lahoiltani

laholtasi

lahoiltasi

laholtansa / laholtaan

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahokseni

lahoikseni

lahoksesi

lahoiksesi

lahoksensa / lahokseen

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonani

lahoinani

lahonasi

lahoinasi

lahonansa / lahonaan

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottani

lahoittani

lahottasi

lahoittasi

lahottansa / lahottaan

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

lahoineni

-

lahoinesi

-

lahoinensa / lahoineen

Singular

Plural

Nom

-

lahoni

lahosi

lahonsa

lahoni

lahosi

lahonsa

Par

-ta

lahoani

lahoasi

lahoansa / lahoaan

lahojani

lahojasi

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahoni

lahosi

lahonsa

lahojeni

lahojesi

lahojensa

Ill

mihin

lahooni

lahoosi

lahoonsa

lahoihini

lahoihisi

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossani

lahossasi

lahossansa / lahossaan

lahoissani

lahoissasi

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostani

lahostasi

lahostansa / lahostaan

lahoistani

lahoistasi

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

laholleni

lahollesi

lahollensa / laholleen

lahoilleni

lahoillesi

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollani

lahollasi

lahollansa / lahollaan

lahoillani

lahoillasi

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtani

laholtasi

laholtansa / laholtaan

lahoiltani

lahoiltasi

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahokseni

lahoksesi

lahoksensa / lahokseen

lahoikseni

lahoiksesi

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonani

lahonasi

lahonansa / lahonaan

lahoinani

lahoinasi

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottani

lahottasi

lahottansa / lahottaan

lahoittani

lahoittasi

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

-

-

lahoineni

lahoinesi

lahoinensa / lahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lahomme

lahomme

lahonne

lahonne

lahonsa

lahonsa

Par

-ta

lahoamme

lahojamme

lahoanne

lahojanne

lahoansa / lahoaan

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahomme

lahojemme

lahonne

lahojenne

lahonsa

lahojensa

Ill

mihin

lahoomme

lahoihimme

lahoonne

lahoihinne

lahoonsa

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossamme

lahoissamme

lahossanne

lahoissanne

lahossansa / lahossaan

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostamme

lahoistamme

lahostanne

lahoistanne

lahostansa / lahostaan

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

lahollemme

lahoillemme

lahollenne

lahoillenne

lahollensa / laholleen

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollamme

lahoillamme

lahollanne

lahoillanne

lahollansa / lahollaan

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtamme

lahoiltamme

laholtanne

lahoiltanne

laholtansa / laholtaan

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahoksemme

lahoiksemme

lahoksenne

lahoiksenne

lahoksensa / lahokseen

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonamme

lahoinamme

lahonanne

lahoinanne

lahonansa / lahonaan

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottamme

lahoittamme

lahottanne

lahoittanne

lahottansa / lahottaan

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

lahoinemme

-

lahoinenne

-

lahoinensa / lahoineen

Singular

Plural

Nom

-

lahomme

lahonne

lahonsa

lahomme

lahonne

lahonsa

Par

-ta

lahoamme

lahoanne

lahoansa / lahoaan

lahojamme

lahojanne

lahojansa / lahojaan

Gen

-n

lahomme

lahonne

lahonsa

lahojemme

lahojenne

lahojensa

Ill

mihin

lahoomme

lahoonne

lahoonsa

lahoihimme

lahoihinne

lahoihinsa

Ine

-ssa

lahossamme

lahossanne

lahossansa / lahossaan

lahoissamme

lahoissanne

lahoissansa / lahoissaan

Ela

-sta

lahostamme

lahostanne

lahostansa / lahostaan

lahoistamme

lahoistanne

lahoistansa / lahoistaan

All

-lle

lahollemme

lahollenne

lahollensa / laholleen

lahoillemme

lahoillenne

lahoillensa / lahoillean

Ade

-lla

lahollamme

lahollanne

lahollansa / lahollaan

lahoillamme

lahoillanne

lahoillansa / lahoillaan

Abl

-lta

laholtamme

laholtanne

laholtansa / laholtaan

lahoiltamme

lahoiltanne

lahoiltansa / lahoiltaan

Tra

-ksi

lahoksemme

lahoksenne

lahoksensa / lahokseen

lahoiksemme

lahoiksenne

lahoiksensa / lahoikseen

Ess

-na

lahonamme

lahonanne

lahonansa / lahonaan

lahoinamme

lahoinanne

lahoinansa / lahoinaan

Abe

-tta

lahottamme

lahottanne

lahottansa / lahottaan

lahoittamme

lahoittanne

lahoittansa / lahoittaan

Com

-ne

-

-

-

lahoinemme

lahoinenne

lahoinensa / lahoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suoja

suojat

Par

-ta

suojaa

suojia

Gen

-n

suojan

suojien

Ill

mihin

suojaan

suojiin

Ine

-ssa

suojassa

suojissa

Ela

-sta

suojasta

suojista

All

-lle

suojalle

suojille

Ade

-lla

suojalla

suojilla

Abl

-lta

suojalta

suojilta

Tra

-ksi

suojaksi

suojiksi

Ess

-na

suojana

suojina

Abe

-tta

suojatta

suojitta

Com

-ne

-

suojine

Ins

-in

-

suojin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suoja

suojat

Par

-ta

suojaa

suojia

Gen

-n

suojan

suojien

Ill

mihin

suojaan

suojiin

Ine

-ssa

suojassa

suojissa

Ela

-sta

suojasta

suojista

All

-lle

suojalle

suojille

Ade

-lla

suojalla

suojilla

Abl

-lta

suojalta

suojilta

Tra

-ksi

suojaksi

suojiksi

Ess

-na

suojana

suojina

Abe

-tta

suojatta

suojitta

Com

-ne

-

suojine

Ins

-in

-

suojin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

protection suojelu, suoja, suojaus, suojus, suojelus, rauhoitus
safeguard suoja, turva, tae, suojatoimi, suojakeino, suojus
cover kansi, päällinen, suojus, suoja, peite, kotelo
safety turvallisuus, turva, turvalaite, suoja, varmistin, varolaite
shield kilpi, suoja, suojus, virkamerkki, palkintokilpi, palkinto
protector suojelija, suojus, suoja, suojalaite, protektori, valtionhoitaja
defense puolustus, suoja, turva, puolustuslaitteet, rauhoitus
shelter suoja, katos, asunto, kota, turvapaikka, turva
refuge turvapaikka, turva, suoja, turvakoti
screen kuvaruutu, seula, valkokangas, suojus, suoja, verkko
insurance vakuutus, suoja
shed vaja, suoja, liiteri, halli, puoti, talli
hedge pensasaita, aita, suoja, muuri
blind sokeat, kaihdin, suoja, piilokoju, suojus, silmälappu
immunity koskemattomuus, immuniteetti, vastustuskyky, suoja, turva
bulwark suojavalli, suoja, vallitus, turva, parraslaita
umbrella sateenvarjo, kattojärjestö, aurinkovarjo, yhteinen, suojelu, suoja
aegis suoja, aigis, egidi
pen kynä, aitaus, karsina, suoja, tyyl, kynänkäyttäjä
harbor satama, turvapaikka, suoja
egis aigis, egidi, suoja
cote katos, suoja
hide vuota, nahka, piilokoju, suoja
house talo, huone, rakennus, koti, suku, suoja
protective
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; ParaCrawl; ParaCrawl Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence #150516; Tatoeba, sentence #3094374; WikiMatrix; Tatoeba, sentence #796458 Hän tuli ulos suojasta. He came out from the shelter. Suoja suojasi heitä elementeiltä. The suoja protected them from the elements. Suoja auttaa säilyttämään lämmön. The suoja helps to retain heat. Suojakäsine, talvi. Protective glove, winter. Suojakäsines-30 cm. Gauntlet - 30 cm. Suoja kiireisellä kadulla. A shelter on a busy street. Katolla oli lasinen suoja. There was a glass shelter on the roof. Suoja ylläpitää terveyttä ja hyvinvointia. The suoja maintains health and well-being. Suoja piti sadetta loitolla. The shelter kept the rain away. Suojakäsine, nitriili. Protective glove, nitrile. Show more arrow right

Wiktionary

shelter protective covering refuge safeguard Fin:olla suojassaEng:to be safe, out of harm's way thaw (weather slightly warm enough to melt snow or ice) Show more arrow right Nouns suojus Adjectives suojainensuojaisasuojaton Verbs suojatasuojautuasuojella Compounds karjasuojasateensuojatuulensuoja Show more arrow right From Proto-Finnic sooja, borrowed from Proto-Iranian sčaHyáH (compare Persian سایه‎ (sāya, “shadow, shelter”)). Komi сай (saj, “shelter”) and Mari шойылч (šojylč, “from behind”) may have the same origin. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suojani

suojani

suojasi

suojasi

suojansa

suojansa

Par

-ta

suojaani

suojiani

suojaasi

suojiasi

suojaansa

suojiansa / suojiaan

Gen

-n

suojani

suojieni

suojasi

suojiesi

suojansa

suojiensa

Ill

mihin

suojaani

suojiini

suojaasi

suojiisi

suojaansa

suojiinsa

Ine

-ssa

suojassani

suojissani

suojassasi

suojissasi

suojassansa / suojassaan

suojissansa / suojissaan

Ela

-sta

suojastani

suojistani

suojastasi

suojistasi

suojastansa / suojastaan

suojistansa / suojistaan

All

-lle

suojalleni

suojilleni

suojallesi

suojillesi

suojallensa / suojalleen

suojillensa / suojillean

Ade

-lla

suojallani

suojillani

suojallasi

suojillasi

suojallansa / suojallaan

suojillansa / suojillaan

Abl

-lta

suojaltani

suojiltani

suojaltasi

suojiltasi

suojaltansa / suojaltaan

suojiltansa / suojiltaan

Tra

-ksi

suojakseni

suojikseni

suojaksesi

suojiksesi

suojaksensa / suojakseen

suojiksensa / suojikseen

Ess

-na

suojanani

suojinani

suojanasi

suojinasi

suojanansa / suojanaan

suojinansa / suojinaan

Abe

-tta

suojattani

suojittani

suojattasi

suojittasi

suojattansa / suojattaan

suojittansa / suojittaan

Com

-ne

-

suojineni

-

suojinesi

-

suojinensa / suojineen

Singular

Plural

Nom

-

suojani

suojasi

suojansa

suojani

suojasi

suojansa

Par

-ta

suojaani

suojaasi

suojaansa

suojiani

suojiasi

suojiansa / suojiaan

Gen

-n

suojani

suojasi

suojansa

suojieni

suojiesi

suojiensa

Ill

mihin

suojaani

suojaasi

suojaansa

suojiini

suojiisi

suojiinsa

Ine

-ssa

suojassani

suojassasi

suojassansa / suojassaan

suojissani

suojissasi

suojissansa / suojissaan

Ela

-sta

suojastani

suojastasi

suojastansa / suojastaan

suojistani

suojistasi

suojistansa / suojistaan

All

-lle

suojalleni

suojallesi

suojallensa / suojalleen

suojilleni

suojillesi

suojillensa / suojillean

Ade

-lla

suojallani

suojallasi

suojallansa / suojallaan

suojillani

suojillasi

suojillansa / suojillaan

Abl

-lta

suojaltani

suojaltasi

suojaltansa / suojaltaan

suojiltani

suojiltasi

suojiltansa / suojiltaan

Tra

-ksi

suojakseni

suojaksesi

suojaksensa / suojakseen

suojikseni

suojiksesi

suojiksensa / suojikseen

Ess

-na

suojanani

suojanasi

suojanansa / suojanaan

suojinani

suojinasi

suojinansa / suojinaan

Abe

-tta

suojattani

suojattasi

suojattansa / suojattaan

suojittani

suojittasi

suojittansa / suojittaan

Com

-ne

-

-

-

suojineni

suojinesi

suojinensa / suojineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suojamme

suojamme

suojanne

suojanne

suojansa

suojansa

Par

-ta

suojaamme

suojiamme

suojaanne

suojianne

suojaansa

suojiansa / suojiaan

Gen

-n

suojamme

suojiemme

suojanne

suojienne

suojansa

suojiensa

Ill

mihin

suojaamme

suojiimme

suojaanne

suojiinne

suojaansa

suojiinsa

Ine

-ssa

suojassamme

suojissamme

suojassanne

suojissanne

suojassansa / suojassaan

suojissansa / suojissaan

Ela

-sta

suojastamme

suojistamme

suojastanne

suojistanne

suojastansa / suojastaan

suojistansa / suojistaan

All

-lle

suojallemme

suojillemme

suojallenne

suojillenne

suojallensa / suojalleen

suojillensa / suojillean

Ade

-lla

suojallamme

suojillamme

suojallanne

suojillanne

suojallansa / suojallaan

suojillansa / suojillaan

Abl

-lta

suojaltamme

suojiltamme

suojaltanne

suojiltanne

suojaltansa / suojaltaan

suojiltansa / suojiltaan

Tra

-ksi

suojaksemme

suojiksemme

suojaksenne

suojiksenne

suojaksensa / suojakseen

suojiksensa / suojikseen

Ess

-na

suojanamme

suojinamme

suojananne

suojinanne

suojanansa / suojanaan

suojinansa / suojinaan

Abe

-tta

suojattamme

suojittamme

suojattanne

suojittanne

suojattansa / suojattaan

suojittansa / suojittaan

Com

-ne

-

suojinemme

-

suojinenne

-

suojinensa / suojineen

Singular

Plural

Nom

-

suojamme

suojanne

suojansa

suojamme

suojanne

suojansa

Par

-ta

suojaamme

suojaanne

suojaansa

suojiamme

suojianne

suojiansa / suojiaan

Gen

-n

suojamme

suojanne

suojansa

suojiemme

suojienne

suojiensa

Ill

mihin

suojaamme

suojaanne

suojaansa

suojiimme

suojiinne

suojiinsa

Ine

-ssa

suojassamme

suojassanne

suojassansa / suojassaan

suojissamme

suojissanne

suojissansa / suojissaan

Ela

-sta

suojastamme

suojastanne

suojastansa / suojastaan

suojistamme

suojistanne

suojistansa / suojistaan

All

-lle

suojallemme

suojallenne

suojallensa / suojalleen

suojillemme

suojillenne

suojillensa / suojillean

Ade

-lla

suojallamme

suojallanne

suojallansa / suojallaan

suojillamme

suojillanne

suojillansa / suojillaan

Abl

-lta

suojaltamme

suojaltanne

suojaltansa / suojaltaan

suojiltamme

suojiltanne

suojiltansa / suojiltaan

Tra

-ksi

suojaksemme

suojaksenne

suojaksensa / suojakseen

suojiksemme

suojiksenne

suojiksensa / suojikseen

Ess

-na

suojanamme

suojananne

suojanansa / suojanaan

suojinamme

suojinanne

suojinansa / suojinaan

Abe

-tta

suojattamme

suojattanne

suojattansa / suojattaan

suojittamme

suojittanne

suojittansa / suojittaan

Com

-ne

-

-

-

suojinemme

suojinenne

suojinensa / suojineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept