kaunisteleviin |
Adjective, Plural Illative |
|
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Illative |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ lev |
Noun, Singular Nominative |
|
+ ikä |
Noun, Plural Instructive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ lev |
Noun, Singular Illative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ levä |
Noun, Plural Illative |
|
| euphemistic | kaunisteleva, eufemistinen |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kaunisteleva |
kaunistelevat |
Par |
-ta |
kaunistelevaa |
kaunistelevia |
Gen |
-n |
kaunistelevan |
kaunistelevien |
Ill |
mihin |
kaunistelevaan |
|
Ine |
-ssa |
kaunistelevassa |
kaunistelevissa |
Ela |
-sta |
kaunistelevasta |
kaunistelevista |
All |
-lle |
kaunistelevalle |
kaunisteleville |
Ade |
-lla |
kaunistelevalla |
kaunistelevilla |
Abl |
-lta |
kaunistelevalta |
kaunistelevilta |
Tra |
-ksi |
kaunistelevaksi |
kaunisteleviksi |
Ess |
-na |
kaunistelevana |
kaunistelevina |
Abe |
-tta |
kaunistelevatta |
kaunistelevitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
kaunistelevin |
Singular
Plural
Nom
-
kaunisteleva
kaunistelevat
Par
-ta
kaunistelevaa
kaunistelevia
Gen
-n
kaunistelevan
kaunistelevien
Ill
mihin
kaunistelevaan
Ine
-ssa
kaunistelevassa
kaunistelevissa
Ela
-sta
kaunistelevasta
kaunistelevista
All
-lle
kaunistelevalle
kaunisteleville
Ade
-lla
kaunistelevalla
kaunistelevilla
Abl
-lta
kaunistelevalta
kaunistelevilta
Tra
-ksi
kaunistelevaksi
kaunisteleviksi
Ess
-na
kaunistelevana
kaunistelevina
Abe
-tta
kaunistelevatta
kaunistelevitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
kaunistelevin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kaunistelevempi / kaunistelevampi |
kaunistelevemmat / kaunistelevammat |
Par |
-ta |
kaunistelevempaa / kaunistelevampaa |
kaunistelevempia / kaunistelevampia |
Gen |
-n |
kaunistelevemman / kaunistelevamman |
kaunistelevempien / kaunistelevampien |
Ill |
mihin |
kaunistelevempiin / kaunistelevampiin |
kaunistelevempiin / kaunistelevampiin |
Ine |
-ssa |
kaunistelevemmassa / kaunistelevammassa |
kaunistelevemmissa / kaunistelevammissa |
Ela |
-sta |
kaunistelevemmasta / kaunistelevammasta |
kaunistelevemmista / kaunistelevammista |
All |
-lle |
kaunistelevemmalle / kaunistelevammalle |
kaunistelevemmille / kaunistelevammille |
Ade |
-lla |
kaunistelevemmalla / kaunistelevammalla |
kaunistelevemmilla / kaunistelevammilla |
Abl |
-lta |
kaunistelevemmalta / kaunistelevammalta |
kaunistelevemmilta / kaunistelevammilta |
Tra |
-ksi |
kaunistelevemmaksi / kaunistelevammaksi |
kaunistelevemmiksi / kaunistelevammiksi |
Ess |
-na |
kaunistelevempana / kaunistelevampana |
kaunistelevempina / kaunistelevampina |
Abe |
-tta |
kaunistelevemmatta / kaunistelevammatta |
kaunistelevemmitta / kaunistelevammitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
kaunistelevemmin / kaunistelevammin |
Singular
Plural
Nom
-
kaunistelevempi / kaunistelevampi
kaunistelevemmat / kaunistelevammat
Par
-ta
kaunistelevempaa / kaunistelevampaa
kaunistelevempia / kaunistelevampia
Gen
-n
kaunistelevemman / kaunistelevamman
kaunistelevempien / kaunistelevampien
Ill
mihin
kaunistelevempiin / kaunistelevampiin
kaunistelevempiin / kaunistelevampiin
Ine
-ssa
kaunistelevemmassa / kaunistelevammassa
kaunistelevemmissa / kaunistelevammissa
Ela
-sta
kaunistelevemmasta / kaunistelevammasta
kaunistelevemmista / kaunistelevammista
All
-lle
kaunistelevemmalle / kaunistelevammalle
kaunistelevemmille / kaunistelevammille
Ade
-lla
kaunistelevemmalla / kaunistelevammalla
kaunistelevemmilla / kaunistelevammilla
Abl
-lta
kaunistelevemmalta / kaunistelevammalta
kaunistelevemmilta / kaunistelevammilta
Tra
-ksi
kaunistelevemmaksi / kaunistelevammaksi
kaunistelevemmiksi / kaunistelevammiksi
Ess
-na
kaunistelevempana / kaunistelevampana
kaunistelevempina / kaunistelevampina
Abe
-tta
kaunistelevemmatta / kaunistelevammatta
kaunistelevemmitta / kaunistelevammitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
kaunistelevemmin / kaunistelevammin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kaunistelevin |
kaunistelevimmat |
Par |
-ta |
kaunistelevinta |
kaunistelevimpia |
Gen |
-n |
kaunistelevimman |
kaunistelevinten / kaunistelevimpien |
Ill |
mihin |
kaunistelevimpaan |
kaunistelevimpiin |
Ine |
-ssa |
kaunistelevimmassa |
kaunistelevimmissa |
Ela |
-sta |
kaunistelevimmasta |
kaunistelevimmista |
All |
-lle |
kaunistelevimmalle |
kaunistelevimmille |
Ade |
-lla |
kaunistelevimmalla |
kaunistelevimmilla |
Abl |
-lta |
kaunistelevimmalta |
kaunistelevimmilta |
Tra |
-ksi |
kaunistelevimmaksi |
kaunistelevimmiksi |
Ess |
-na |
kaunistelevimpana |
kaunistelevimpina |
Abe |
-tta |
kaunistelevimmatta |
kaunistelevimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
kaunistelevimmin |
Singular
Plural
Nom
-
kaunistelevin
kaunistelevimmat
Par
-ta
kaunistelevinta
kaunistelevimpia
Gen
-n
kaunistelevimman
kaunistelevinten / kaunistelevimpien
Ill
mihin
kaunistelevimpaan
kaunistelevimpiin
Ine
-ssa
kaunistelevimmassa
kaunistelevimmissa
Ela
-sta
kaunistelevimmasta
kaunistelevimmista
All
-lle
kaunistelevimmalle
kaunistelevimmille
Ade
-lla
kaunistelevimmalla
kaunistelevimmilla
Abl
-lta
kaunistelevimmalta
kaunistelevimmilta
Tra
-ksi
kaunistelevimmaksi
kaunistelevimmiksi
Ess
-na
kaunistelevimpana
kaunistelevimpina
Abe
-tta
kaunistelevimmatta
kaunistelevimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
kaunistelevimmin
| to gloss over | kaunistella |
| to whitewash | peitellä, kaunistella, salailla, kalkita, valkaista |
| to embellish | kaunistella, kaunistaa, koristaa, värittää, sievistellä, liioitella |
| to varnish over | kaunistella |
| to palliate | lievittää, lieventää, kaunistella, helpottaa |
| to sugar | sokeroida, kaunistella, tehdä houkuttelevaksi, panna sokeria jhk |
| to dress up | kaunistella, sievistellä, pukea hienosti |
| to sugar-coat | sokeroida, kaunistella, päällystää sokerilla |
| to sweeten | sulostuttaa, kaunistella, makeuttaa, tehdä miellyttäväksi, makeutua, pehmentää |
| to mince | hienontaa, kaunistella, puhua sievistellen, sipsutella, hakata hienoksi, silitellä |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaunistelen |
|
ii |
kaunistelet |
|
iii |
kaunistelee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaunistelemme / kaunistellaan |
|
ii |
kaunistelette |
|
iii |
kaunistelevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaunistelin |
|
ii |
kaunistelit |
|
iii |
kaunisteli |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaunistelimme / kaunisteltiin |
|
ii |
kaunistelitte |
|
iii |
kaunistelivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kaunistellut |
en ole kaunistellut |
ii |
olet kaunistellut |
et ole kaunistellut |
iii |
on kaunistellut |
ei ole kaunistellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kaunistelleet |
emme ole kaunistelleet |
ii |
olette kaunistelleet |
ette ole kaunistelleet |
iii |
ovat kaunistelleet |
eivät ole kaunistelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kaunistellut |
en ollut kaunistellut |
ii |
olit kaunistellut |
et ollut kaunistellut |
iii |
oli kaunistellut |
ei ollut kaunistellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kaunistelleet |
emme olleet kaunistelleet |
ii |
olitte kaunistelleet |
ette olleet kaunistelleet |
iii |
olivat kaunistelleet |
eivät olleet kaunistelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaunistelisin |
|
ii |
kaunistelisit |
|
iii |
kaunistelisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaunistelisimme |
|
ii |
kaunistelisitte |
|
iii |
kaunistelisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kaunistellut |
en olisi kaunistellut |
ii |
olisit kaunistellut |
et olisi kaunistellut |
iii |
olisi kaunistellut |
ei olisi kaunistellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kaunistelleet |
emme olisi kaunistelleet |
ii |
olisitte kaunistelleet |
ette olisi kaunistelleet |
iii |
olisivat kaunistelleet |
eivät olisi kaunistelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaunistellen |
en kaunistelle |
ii |
kaunistellet |
et kaunistelle |
iii |
kaunistellee |
ei kaunistelle |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kaunistellemme |
emme kaunistelle |
ii |
kaunistellette |
ette kaunistelle |
iii |
kaunistellevat |
eivät kaunistelle |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kaunistellut |
en liene kaunistellut |
ii |
lienet kaunistellut |
et liene kaunistellut |
iii |
lienee kaunistellut |
ei liene kaunistellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kaunistelleet |
emme liene kaunistelleet |
ii |
lienette kaunistelleet |
ette liene kaunistelleet |
iii |
lienevät kaunistelleet |
eivät liene kaunistelleet |
Singular
i |
- |
ii |
kaunistele |
iii |
kaunistelkoon |
Plural
i |
kaunistelkaamme |
ii |
kaunistelkaa |
iii |
kaunistelkoot |
Nom |
- |
kaunistella |
Tra |
-ksi |
kaunistellaksensa / kaunistellakseen |
Ine |
-ssa |
kaunistellessa |
Ins |
-in |
kaunistellen |
Ine |
-ssa |
kaunisteltaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kaunistelemaan |
Ine |
-ssa |
kaunistelemassa |
Ela |
-sta |
kaunistelemasta |
Ade |
-lla |
kaunistelemalla |
Abe |
-tta |
kaunistelematta |
Ins |
-in |
kaunisteleman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kaunisteleminen |
Par |
-ta |
kaunistelemista |
kaunistelemaisillaan / kaunistelemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kaunistellaan |
ei kaunistella |
Imperfect |
kaunisteltiin |
ei kaunisteltu |
Potential |
kaunisteltaneen |
ei kaunisteltane |
Conditional |
kaunisteltaisiin |
ei kaunisteltaisi |
Imperative Present |
kaunisteltakoon |
älköön kaunisteltako |
Imperative Perfect |
olkoon kaunisteltu |
älköön kaunisteltu |
Positive
Negative
Present
kaunistellaan
ei kaunistella
Imperfect
kaunisteltiin
ei kaunisteltu
Potential
kaunisteltaneen
ei kaunisteltane
Conditional
kaunisteltaisiin
ei kaunisteltaisi
Imperative Present
kaunisteltakoon
älköön kaunisteltako
Imperative Perfect
olkoon kaunisteltu
älköön kaunisteltu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kaunisteleva |
kaunisteltava |
2nd |
kaunistellut |
kaunisteltu |
3rd |
kaunistelema |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kauniste |
kaunisteet |
Par |
-ta |
kaunistetta |
kaunisteita / kaunistehia |
Gen |
-n |
kaunisteen |
kaunisteitten / kaunisteiden / kaunistehien / kaunistehitten |
Ill |
mihin |
kaunisteeseen |
kaunisteisiin / kaunisteihin / kaunistehisin |
Ine |
-ssa |
kaunisteessa |
kaunistehissa / kaunisteissa |
Ela |
-sta |
kaunisteesta |
kaunistehista / kaunisteista |
All |
-lle |
kaunisteelle |
kaunistehille / kaunisteille |
Ade |
-lla |
kaunisteella |
kaunistehilla / kaunisteilla |
Abl |
-lta |
kaunisteelta |
kaunistehilta / kaunisteilta |
Tra |
-ksi |
kaunisteeksi |
kaunistehiksi / kaunisteiksi |
Ess |
-na |
kaunisteena |
kaunistehina / kaunisteina |
Abe |
-tta |
kaunisteetta |
kaunistehitta / kaunisteitta |
Com |
-ne |
- |
kaunistehine / kaunisteine |
Ins |
-in |
- |
kaunistehin / kaunistein |
Singular
Plural
Nom
-
kauniste
kaunisteet
Par
-ta
kaunistetta
kaunisteita / kaunistehia
Gen
-n
kaunisteen
kaunisteitten / kaunisteiden / kaunistehien / kaunistehitten
Ill
mihin
kaunisteeseen
kaunisteisiin / kaunisteihin / kaunistehisin
Ine
-ssa
kaunisteessa
kaunistehissa / kaunisteissa
Ela
-sta
kaunisteesta
kaunistehista / kaunisteista
All
-lle
kaunisteelle
kaunistehille / kaunisteille
Ade
-lla
kaunisteella
kaunistehilla / kaunisteilla
Abl
-lta
kaunisteelta
kaunistehilta / kaunisteilta
Tra
-ksi
kaunisteeksi
kaunistehiksi / kaunisteiksi
Ess
-na
kaunisteena
kaunistehina / kaunisteina
Abe
-tta
kaunisteetta
kaunistehitta / kaunisteitta
Com
-ne
-
kaunistehine / kaunisteine
Ins
-in
-
kaunistehin / kaunistein
| beautify | |
| embellish | |
| adorn | |
| deck out | |
| grace |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kaunistee |
kaunistee |
kaunistee |
kaunistee |
kaunistee |
kaunistee |
Par |
-ta |
kaunistetta |
kaunisteita |
kaunistetta |
kaunisteita |
kaunistetta |
kaunisteita |
Gen |
-n |
kaunistee |
kaunisteitte |
kaunistee |
kaunisteitte |
kaunistee |
kaunisteitte |
Ill |
mihin |
kaunisteesee |
kaunisteisii |
kaunisteesee |
kaunisteisii |
kaunisteesee |
kaunisteisii |
Ine |
-ssa |
kaunisteessa |
kaunistehissa |
kaunisteessa |
kaunistehissa |
kaunisteessa |
kaunistehissa |
Ela |
-sta |
kaunisteesta |
kaunistehista |
kaunisteesta |
kaunistehista |
kaunisteesta |
kaunistehista |
All |
-lle |
kaunisteelle |
kaunistehille |
kaunisteelle |
kaunistehille |
kaunisteelle |
kaunistehille |
Ade |
-lla |
kaunisteella |
kaunistehilla |
kaunisteella |
kaunistehilla |
kaunisteella |
kaunistehilla |
Abl |
-lta |
kaunisteelta |
kaunistehilta |
kaunisteelta |
kaunistehilta |
kaunisteelta |
kaunistehilta |
Tra |
-ksi |
kaunisteekse |
kaunistehikse |
kaunisteekse |
kaunistehikse |
kaunisteekse |
kaunistehiks |
Ess |
-na |
kaunisteena |
kaunistehina |
kaunisteena |
kaunistehina |
kaunisteena |
kaunistehina |
Abe |
-tta |
kaunisteetta |
kaunistehitta |
kaunisteetta |
kaunistehitta |
kaunisteetta |
kaunistehitta |
Com |
-ne |
- |
kaunistehine |
- |
kaunistehine |
- |
kaunistehin |
Singular
Plural
Nom
-
kaunistee
kaunistee
kaunistee
kaunistee
kaunistee
kaunistee
Par
-ta
kaunistetta
kaunistetta
kaunistetta
kaunisteita
kaunisteita
kaunisteita
Gen
-n
kaunistee
kaunistee
kaunistee
kaunisteitte
kaunisteitte
kaunisteitte
Ill
mihin
kaunisteesee
kaunisteesee
kaunisteesee
kaunisteisii
kaunisteisii
kaunisteisii
Ine
-ssa
kaunisteessa
kaunisteessa
kaunisteessa
kaunistehissa
kaunistehissa
kaunistehissa
Ela
-sta
kaunisteesta
kaunisteesta
kaunisteesta
kaunistehista
kaunistehista
kaunistehista
All
-lle
kaunisteelle
kaunisteelle
kaunisteelle
kaunistehille
kaunistehille
kaunistehille
Ade
-lla
kaunisteella
kaunisteella
kaunisteella
kaunistehilla
kaunistehilla
kaunistehilla
Abl
-lta
kaunisteelta
kaunisteelta
kaunisteelta
kaunistehilta
kaunistehilta
kaunistehilta
Tra
-ksi
kaunisteekse
kaunisteekse
kaunisteekse
kaunistehikse
kaunistehikse
kaunistehiks
Ess
-na
kaunisteena
kaunisteena
kaunisteena
kaunistehina
kaunistehina
kaunistehina
Abe
-tta
kaunisteetta
kaunisteetta
kaunisteetta
kaunistehitta
kaunistehitta
kaunistehitta
Com
-ne
-
-
-
kaunistehine
kaunistehine
kaunistehin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kaunistee |
kaunistee |
kaunistee |
kaunistee |
kaunistee |
kaunistee |
Par |
-ta |
kaunistetta |
kaunisteita |
kaunistetta |
kaunisteita |
kaunistetta |
kaunisteita |
Gen |
-n |
kaunistee |
kaunisteitte |
kaunistee |
kaunisteitte |
kaunistee |
kaunisteitte |
Ill |
mihin |
kaunisteesee |
kaunisteisii |
kaunisteesee |
kaunisteisii |
kaunisteesee |
kaunisteisii |
Ine |
-ssa |
kaunisteessa |
kaunistehissa |
kaunisteessa |
kaunistehissa |
kaunisteessa |
kaunistehissa |
Ela |
-sta |
kaunisteesta |
kaunistehista |
kaunisteesta |
kaunistehista |
kaunisteesta |
kaunistehista |
All |
-lle |
kaunisteelle |
kaunistehille |
kaunisteelle |
kaunistehille |
kaunisteelle |
kaunistehille |
Ade |
-lla |
kaunisteella |
kaunistehilla |
kaunisteella |
kaunistehilla |
kaunisteella |
kaunistehilla |
Abl |
-lta |
kaunisteelta |
kaunistehilta |
kaunisteelta |
kaunistehilta |
kaunisteelta |
kaunistehilta |
Tra |
-ksi |
kaunisteekse |
kaunistehikse |
kaunisteekse |
kaunistehikse |
kaunisteekse |
kaunistehiks |
Ess |
-na |
kaunisteena |
kaunistehina |
kaunisteena |
kaunistehina |
kaunisteena |
kaunistehina |
Abe |
-tta |
kaunisteetta |
kaunistehitta |
kaunisteetta |
kaunistehitta |
kaunisteetta |
kaunistehitta |
Com |
-ne |
- |
kaunistehine |
- |
kaunistehine |
- |
kaunistehin |
Singular
Plural
Nom
-
kaunistee
kaunistee
kaunistee
kaunistee
kaunistee
kaunistee
Par
-ta
kaunistetta
kaunistetta
kaunistetta
kaunisteita
kaunisteita
kaunisteita
Gen
-n
kaunistee
kaunistee
kaunistee
kaunisteitte
kaunisteitte
kaunisteitte
Ill
mihin
kaunisteesee
kaunisteesee
kaunisteesee
kaunisteisii
kaunisteisii
kaunisteisii
Ine
-ssa
kaunisteessa
kaunisteessa
kaunisteessa
kaunistehissa
kaunistehissa
kaunistehissa
Ela
-sta
kaunisteesta
kaunisteesta
kaunisteesta
kaunistehista
kaunistehista
kaunistehista
All
-lle
kaunisteelle
kaunisteelle
kaunisteelle
kaunistehille
kaunistehille
kaunistehille
Ade
-lla
kaunisteella
kaunisteella
kaunisteella
kaunistehilla
kaunistehilla
kaunistehilla
Abl
-lta
kaunisteelta
kaunisteelta
kaunisteelta
kaunistehilta
kaunistehilta
kaunistehilta
Tra
-ksi
kaunisteekse
kaunisteekse
kaunisteekse
kaunistehikse
kaunistehikse
kaunistehiks
Ess
-na
kaunisteena
kaunisteena
kaunisteena
kaunistehina
kaunistehina
kaunistehina
Abe
-tta
kaunisteetta
kaunisteetta
kaunisteetta
kaunistehitta
kaunistehitta
kaunistehitta
Com
-ne
-
-
-
kaunistehine
kaunistehine
kaunistehin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lev |
levit |
Par |
-ta |
leviä |
levejä |
Gen |
-n |
levin |
levien |
Ill |
mihin |
leviin |
leveihin |
Ine |
-ssa |
levissä |
leveissä |
Ela |
-sta |
levistä |
leveistä |
All |
-lle |
leville |
leveille |
Ade |
-lla |
levillä |
leveillä |
Abl |
-lta |
leviltä |
leveiltä |
Tra |
-ksi |
leviksi |
leveiksi |
Ess |
-na |
levinä |
leveinä |
Abe |
-tta |
levittä |
leveittä |
Com |
-ne |
- |
leveine |
Ins |
-in |
- |
levein |
Singular
Plural
Nom
-
lev
levit
Par
-ta
leviä
levejä
Gen
-n
levin
levien
Ill
mihin
leviin
leveihin
Ine
-ssa
levissä
leveissä
Ela
-sta
levistä
leveistä
All
-lle
leville
leveille
Ade
-lla
levillä
leveillä
Abl
-lta
leviltä
leveiltä
Tra
-ksi
leviksi
leveiksi
Ess
-na
levinä
leveinä
Abe
-tta
levittä
leveittä
Com
-ne
-
leveine
Ins
-in
-
levein
| lev | |
| W | |
| br | |
| bs |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
levi |
levi |
levi |
levi |
levi |
levi |
Par |
-ta |
leviä |
levejä |
leviä |
levejä |
leviä |
levejä |
Gen |
-n |
levi |
levie |
levi |
levie |
levi |
levie |
Ill |
mihin |
levii |
leveihi |
levii |
leveihi |
levii |
leveihi |
Ine |
-ssa |
levissä |
leveissä |
levissä |
leveissä |
levissä |
leveissä |
Ela |
-sta |
levistä |
leveistä |
levistä |
leveistä |
levistä |
leveistä |
All |
-lle |
leville |
leveille |
leville |
leveille |
leville |
leveille |
Ade |
-lla |
levillä |
leveillä |
levillä |
leveillä |
levillä |
leveillä |
Abl |
-lta |
leviltä |
leveiltä |
leviltä |
leveiltä |
leviltä |
leveiltä |
Tra |
-ksi |
levikse |
leveikse |
levikse |
leveikse |
levikse |
leveikse |
Ess |
-na |
levinä |
leveinä |
levinä |
leveinä |
levinä |
leveinä |
Abe |
-tta |
levittä |
leveittä |
levittä |
leveittä |
levittä |
leveittä |
Com |
-ne |
- |
leveine |
- |
leveine |
- |
leveine |
Singular
Plural
Nom
-
levi
levi
levi
levi
levi
levi
Par
-ta
leviä
leviä
leviä
levejä
levejä
levejä
Gen
-n
levi
levi
levi
levie
levie
levie
Ill
mihin
levii
levii
levii
leveihi
leveihi
leveihi
Ine
-ssa
levissä
levissä
levissä
leveissä
leveissä
leveissä
Ela
-sta
levistä
levistä
levistä
leveistä
leveistä
leveistä
All
-lle
leville
leville
leville
leveille
leveille
leveille
Ade
-lla
levillä
levillä
levillä
leveillä
leveillä
leveillä
Abl
-lta
leviltä
leviltä
leviltä
leveiltä
leveiltä
leveiltä
Tra
-ksi
levikse
levikse
levikse
leveikse
leveikse
leveikse
Ess
-na
levinä
levinä
levinä
leveinä
leveinä
leveinä
Abe
-tta
levittä
levittä
levittä
leveittä
leveittä
leveittä
Com
-ne
-
-
-
leveine
leveine
leveine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
levi |
levi |
levi |
levi |
levi |
levi |
Par |
-ta |
leviä |
levejä |
leviä |
levejä |
leviä |
levejä |
Gen |
-n |
levi |
levie |
levi |
levie |
levi |
levie |
Ill |
mihin |
levii |
leveihi |
levii |
leveihi |
levii |
leveihi |
Ine |
-ssa |
levissä |
leveissä |
levissä |
leveissä |
levissä |
leveissä |
Ela |
-sta |
levistä |
leveistä |
levistä |
leveistä |
levistä |
leveistä |
All |
-lle |
leville |
leveille |
leville |
leveille |
leville |
leveille |
Ade |
-lla |
levillä |
leveillä |
levillä |
leveillä |
levillä |
leveillä |
Abl |
-lta |
leviltä |
leveiltä |
leviltä |
leveiltä |
leviltä |
leveiltä |
Tra |
-ksi |
levikse |
leveikse |
levikse |
leveikse |
levikse |
leveikse |
Ess |
-na |
levinä |
leveinä |
levinä |
leveinä |
levinä |
leveinä |
Abe |
-tta |
levittä |
leveittä |
levittä |
leveittä |
levittä |
leveittä |
Com |
-ne |
- |
leveine |
- |
leveine |
- |
leveine |
Singular
Plural
Nom
-
levi
levi
levi
levi
levi
levi
Par
-ta
leviä
leviä
leviä
levejä
levejä
levejä
Gen
-n
levi
levi
levi
levie
levie
levie
Ill
mihin
levii
levii
levii
leveihi
leveihi
leveihi
Ine
-ssa
levissä
levissä
levissä
leveissä
leveissä
leveissä
Ela
-sta
levistä
levistä
levistä
leveistä
leveistä
leveistä
All
-lle
leville
leville
leville
leveille
leveille
leveille
Ade
-lla
levillä
levillä
levillä
leveillä
leveillä
leveillä
Abl
-lta
leviltä
leviltä
leviltä
leveiltä
leveiltä
leveiltä
Tra
-ksi
levikse
levikse
levikse
leveikse
leveikse
leveikse
Ess
-na
levinä
levinä
levinä
leveinä
leveinä
leveinä
Abe
-tta
levittä
levittä
levittä
leveittä
leveittä
leveittä
Com
-ne
-
-
-
leveine
leveine
leveine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
iät / i’ät |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
iän / i’än |
ikien |
Ill |
mihin |
ikään |
ikiin |
Ine |
-ssa |
iässä / i’ässä |
i’issä / iissä |
Ela |
-sta |
iästä / i’ästä |
i’istä / iistä |
All |
-lle |
iälle / i’älle |
i’ille / iille |
Ade |
-lla |
iällä / i’ällä |
i’illä / iillä |
Abl |
-lta |
iältä / i’ältä |
i’iltä / iiltä |
Tra |
-ksi |
iäksi / i’äksi |
i’iksi / iiksi |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä / i’ättä |
i’ittä / iittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
Ins |
-in |
- |
i’in / iin |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
iät / i’ät
Par
-ta
ikää
ikiä
Gen
-n
iän / i’än
ikien
Ill
mihin
ikään
ikiin
Ine
-ssa
iässä / i’ässä
i’issä / iissä
Ela
-sta
iästä / i’ästä
i’istä / iistä
All
-lle
iälle / i’älle
i’ille / iille
Ade
-lla
iällä / i’ällä
i’illä / iillä
Abl
-lta
iältä / i’ältä
i’iltä / iiltä
Tra
-ksi
iäksi / i’äksi
i’iksi / iiksi
Ess
-na
ikänä
ikinä
Abe
-tta
iättä / i’ättä
i’ittä / iittä
Com
-ne
-
ikine
Ins
-in
-
i’in / iin
| age | ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso |
| years | ikä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
levä |
levät |
Par |
-ta |
levää |
leviä |
Gen |
-n |
levän |
levien |
Ill |
mihin |
levään |
leviin |
Ine |
-ssa |
levässä |
levissä |
Ela |
-sta |
levästä |
levistä |
All |
-lle |
levälle |
leville |
Ade |
-lla |
levällä |
levillä |
Abl |
-lta |
levältä |
leviltä |
Tra |
-ksi |
leväksi |
leviksi |
Ess |
-na |
levänä |
levinä |
Abe |
-tta |
levättä |
levittä |
Com |
-ne |
- |
levine |
Ins |
-in |
- |
levin |
Singular
Plural
Nom
-
levä
levät
Par
-ta
levää
leviä
Gen
-n
levän
levien
Ill
mihin
levään
leviin
Ine
-ssa
levässä
levissä
Ela
-sta
levästä
levistä
All
-lle
levälle
leville
Ade
-lla
levällä
levillä
Abl
-lta
levältä
leviltä
Tra
-ksi
leväksi
leviksi
Ess
-na
levänä
levinä
Abe
-tta
levättä
levittä
Com
-ne
-
levine
Ins
-in
-
levin
| alga | levä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
levä |
levä |
levä |
levä |
levä |
levä |
Par |
-ta |
levää |
leviä |
levää |
leviä |
levää |
leviä |
Gen |
-n |
levä |
levie |
levä |
levie |
levä |
levie |
Ill |
mihin |
levää |
levii |
levää |
levii |
levää |
levii |
Ine |
-ssa |
levässä |
levissä |
levässä |
levissä |
levässä |
levissä |
Ela |
-sta |
levästä |
levistä |
levästä |
levistä |
levästä |
levistä |
All |
-lle |
levälle |
leville |
levälle |
leville |
levälle |
leville |
Ade |
-lla |
levällä |
levillä |
levällä |
levillä |
levällä |
levillä |
Abl |
-lta |
levältä |
leviltä |
levältä |
leviltä |
levältä |
leviltä |
Tra |
-ksi |
leväkse |
levikse |
leväkse |
levikse |
leväkse |
levikse |
Ess |
-na |
levänä |
levinä |
levänä |
levinä |
levänä |
levinä |
Abe |
-tta |
levättä |
levittä |
levättä |
levittä |
levättä |
levittä |
Com |
-ne |
- |
levine |
- |
levine |
- |
levine |
Singular
Plural
Nom
-
levä
levä
levä
levä
levä
levä
Par
-ta
levää
levää
levää
leviä
leviä
leviä
Gen
-n
levä
levä
levä
levie
levie
levie
Ill
mihin
levää
levää
levää
levii
levii
levii
Ine
-ssa
levässä
levässä
levässä
levissä
levissä
levissä
Ela
-sta
levästä
levästä
levästä
levistä
levistä
levistä
All
-lle
levälle
levälle
levälle
leville
leville
leville
Ade
-lla
levällä
levällä
levällä
levillä
levillä
levillä
Abl
-lta
levältä
levältä
levältä
leviltä
leviltä
leviltä
Tra
-ksi
leväkse
leväkse
leväkse
levikse
levikse
levikse
Ess
-na
levänä
levänä
levänä
levinä
levinä
levinä
Abe
-tta
levättä
levättä
levättä
levittä
levittä
levittä
Com
-ne
-
-
-
levine
levine
levine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
levä |
levä |
levä |
levä |
levä |
levä |
Par |
-ta |
levää |
leviä |
levää |
leviä |
levää |
leviä |
Gen |
-n |
levä |
levie |
levä |
levie |
levä |
levie |
Ill |
mihin |
levää |
levii |
levää |
levii |
levää |
levii |
Ine |
-ssa |
levässä |
levissä |
levässä |
levissä |
levässä |
levissä |
Ela |
-sta |
levästä |
levistä |
levästä |
levistä |
levästä |
levistä |
All |
-lle |
levälle |
leville |
levälle |
leville |
levälle |
leville |
Ade |
-lla |
levällä |
levillä |
levällä |
levillä |
levällä |
levillä |
Abl |
-lta |
levältä |
leviltä |
levältä |
leviltä |
levältä |
leviltä |
Tra |
-ksi |
leväkse |
levikse |
leväkse |
levikse |
leväkse |
levikse |
Ess |
-na |
levänä |
levinä |
levänä |
levinä |
levänä |
levinä |
Abe |
-tta |
levättä |
levittä |
levättä |
levittä |
levättä |
levittä |
Com |
-ne |
- |
levine |
- |
levine |
- |
levine |
Singular
Plural
Nom
-
levä
levä
levä
levä
levä
levä
Par
-ta
levää
levää
levää
leviä
leviä
leviä
Gen
-n
levä
levä
levä
levie
levie
levie
Ill
mihin
levää
levää
levää
levii
levii
levii
Ine
-ssa
levässä
levässä
levässä
levissä
levissä
levissä
Ela
-sta
levästä
levästä
levästä
levistä
levistä
levistä
All
-lle
levälle
levälle
levälle
leville
leville
leville
Ade
-lla
levällä
levällä
levällä
levillä
levillä
levillä
Abl
-lta
levältä
levältä
levältä
leviltä
leviltä
leviltä
Tra
-ksi
leväkse
leväkse
leväkse
levikse
levikse
levikse
Ess
-na
levänä
levänä
levänä
levinä
levinä
levinä
Abe
-tta
levättä
levättä
levättä
levittä
levittä
levittä
Com
-ne
-
-
-
levine
levine
levine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net