logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kaunisteleva, adjective

Word analysis
kaunisteleviin

kaunisteleviin

kaunisteleva

Adjective, Plural Illative

kaunistella

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Illative

kauniste

Noun, Singular Nominative

+ lev

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Plural Instructive

kauniste

Noun, Singular Nominative

+ lev

Noun, Singular Illative

kauniste

Noun, Singular Nominative

+ levä

Noun, Plural Illative

Report an issue

Wiktionary

euphemistic embellishing Show more arrow right kaunistelevasti Show more arrow right
euphemistic kaunisteleva, eufemistinen
Show more arrow right
Finnish-English Parallel Corpus (SKY); Europarl Parallel Corpus; Finnish-English Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles; Linguee; OPUS; Europarl Älä usko hänen kaunisteleviin sanoihinsa. Do not believe his exaggerating words. Monet eivät pidä kaunistelevista ihmisistä. Many people do not like sycophantic individuals. Hän sai moitteita kaunistelevasta raportistaan. He received criticism for his evasive report. Kirjailija kuvasi maisemaa kaunistelevalla kielellä. The writer described the landscape with glorifying language. Näyttelijä esitti roolinsa kaunistelevalla otteella. The actor portrayed his role with a flattering touch. Taiteilija maalasi taulunsa kaunistelevalla tyylillä. The artist painted his canvas in a decorative style. Kaunistelevien väitteiden sijaan olisi parempi puhua totta. Instead of embellishing claims, it would be better to speak the truth. Toimittaja sai kritiikkiä kaunistelevasta raportistaan. The journalist received criticism for his puffing report. Kaunistelevalla äänellä laulava laulaja hurmasi yleisön. With a flattering voice, the singer enchanted the audience. Nuori nainen esiintyi lavalla kaunistelevalla asenteella. The young woman performed on stage with a conceited attitude. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

kaunisteleva

kaunistelevat

Par

-ta

kaunistelevaa

kaunistelevia

Gen

-n

kaunistelevan

kaunistelevien

Ill

mihin

kaunistelevaan

kaunisteleviin

Ine

-ssa

kaunistelevassa

kaunistelevissa

Ela

-sta

kaunistelevasta

kaunistelevista

All

-lle

kaunistelevalle

kaunisteleville

Ade

-lla

kaunistelevalla

kaunistelevilla

Abl

-lta

kaunistelevalta

kaunistelevilta

Tra

-ksi

kaunistelevaksi

kaunisteleviksi

Ess

-na

kaunistelevana

kaunistelevina

Abe

-tta

kaunistelevatta

kaunistelevitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

kaunisteleva

kaunistelevat

Par

-ta

kaunistelevaa

kaunistelevia

Gen

-n

kaunistelevan

kaunistelevien

Ill

mihin

kaunistelevaan

kaunisteleviin

Ine

-ssa

kaunistelevassa

kaunistelevissa

Ela

-sta

kaunistelevasta

kaunistelevista

All

-lle

kaunistelevalle

kaunisteleville

Ade

-lla

kaunistelevalla

kaunistelevilla

Abl

-lta

kaunistelevalta

kaunistelevilta

Tra

-ksi

kaunistelevaksi

kaunisteleviksi

Ess

-na

kaunistelevana

kaunistelevina

Abe

-tta

kaunistelevatta

kaunistelevitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

kaunistelevempi / kaunistelevampi

kaunistelevemmat / kaunistelevammat

Par

-ta

kaunistelevempaa / kaunistelevampaa

kaunistelevempia / kaunistelevampia

Gen

-n

kaunistelevemman / kaunistelevamman

kaunistelevempien / kaunistelevampien

Ill

mihin

kaunistelevempiin / kaunistelevampiin

kaunistelevempiin / kaunistelevampiin

Ine

-ssa

kaunistelevemmassa / kaunistelevammassa

kaunistelevemmissa / kaunistelevammissa

Ela

-sta

kaunistelevemmasta / kaunistelevammasta

kaunistelevemmista / kaunistelevammista

All

-lle

kaunistelevemmalle / kaunistelevammalle

kaunistelevemmille / kaunistelevammille

Ade

-lla

kaunistelevemmalla / kaunistelevammalla

kaunistelevemmilla / kaunistelevammilla

Abl

-lta

kaunistelevemmalta / kaunistelevammalta

kaunistelevemmilta / kaunistelevammilta

Tra

-ksi

kaunistelevemmaksi / kaunistelevammaksi

kaunistelevemmiksi / kaunistelevammiksi

Ess

-na

kaunistelevempana / kaunistelevampana

kaunistelevempina / kaunistelevampina

Abe

-tta

kaunistelevemmatta / kaunistelevammatta

kaunistelevemmitta / kaunistelevammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevemmin / kaunistelevammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

kaunistelevempi / kaunistelevampi

kaunistelevemmat / kaunistelevammat

Par

-ta

kaunistelevempaa / kaunistelevampaa

kaunistelevempia / kaunistelevampia

Gen

-n

kaunistelevemman / kaunistelevamman

kaunistelevempien / kaunistelevampien

Ill

mihin

kaunistelevempiin / kaunistelevampiin

kaunistelevempiin / kaunistelevampiin

Ine

-ssa

kaunistelevemmassa / kaunistelevammassa

kaunistelevemmissa / kaunistelevammissa

Ela

-sta

kaunistelevemmasta / kaunistelevammasta

kaunistelevemmista / kaunistelevammista

All

-lle

kaunistelevemmalle / kaunistelevammalle

kaunistelevemmille / kaunistelevammille

Ade

-lla

kaunistelevemmalla / kaunistelevammalla

kaunistelevemmilla / kaunistelevammilla

Abl

-lta

kaunistelevemmalta / kaunistelevammalta

kaunistelevemmilta / kaunistelevammilta

Tra

-ksi

kaunistelevemmaksi / kaunistelevammaksi

kaunistelevemmiksi / kaunistelevammiksi

Ess

-na

kaunistelevempana / kaunistelevampana

kaunistelevempina / kaunistelevampina

Abe

-tta

kaunistelevemmatta / kaunistelevammatta

kaunistelevemmitta / kaunistelevammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevemmin / kaunistelevammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

kaunistelevin

kaunistelevimmat

Par

-ta

kaunistelevinta

kaunistelevimpia

Gen

-n

kaunistelevimman

kaunistelevinten / kaunistelevimpien

Ill

mihin

kaunistelevimpaan

kaunistelevimpiin

Ine

-ssa

kaunistelevimmassa

kaunistelevimmissa

Ela

-sta

kaunistelevimmasta

kaunistelevimmista

All

-lle

kaunistelevimmalle

kaunistelevimmille

Ade

-lla

kaunistelevimmalla

kaunistelevimmilla

Abl

-lta

kaunistelevimmalta

kaunistelevimmilta

Tra

-ksi

kaunistelevimmaksi

kaunistelevimmiksi

Ess

-na

kaunistelevimpana

kaunistelevimpina

Abe

-tta

kaunistelevimmatta

kaunistelevimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

kaunistelevin

kaunistelevimmat

Par

-ta

kaunistelevinta

kaunistelevimpia

Gen

-n

kaunistelevimman

kaunistelevinten / kaunistelevimpien

Ill

mihin

kaunistelevimpaan

kaunistelevimpiin

Ine

-ssa

kaunistelevimmassa

kaunistelevimmissa

Ela

-sta

kaunistelevimmasta

kaunistelevimmista

All

-lle

kaunistelevimmalle

kaunistelevimmille

Ade

-lla

kaunistelevimmalla

kaunistelevimmilla

Abl

-lta

kaunistelevimmalta

kaunistelevimmilta

Tra

-ksi

kaunistelevimmaksi

kaunistelevimmiksi

Ess

-na

kaunistelevimpana

kaunistelevimpina

Abe

-tta

kaunistelevimmatta

kaunistelevimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevimmin

Wiktionary

(transitive) to embellish, sugar, prettify (to make something look more positive or acceptable than it would be in reality) to be euphemistic Show more arrow right kaunisteleva Show more arrow right From kaunistaa +‎ -ella. Show more arrow right
to gloss over kaunistella
to whitewash peitellä, kaunistella, salailla, kalkita, valkaista
to embellish kaunistella, kaunistaa, koristaa, värittää, sievistellä, liioitella
to varnish over kaunistella
to palliate lievittää, lieventää, kaunistella, helpottaa
to sugar sokeroida, kaunistella, tehdä houkuttelevaksi, panna sokeria jhk
to dress up kaunistella, sievistellä, pukea hienosti
to sugar-coat sokeroida, kaunistella, päällystää sokerilla
to sweeten sulostuttaa, kaunistella, makeuttaa, tehdä miellyttäväksi, makeutua, pehmentää
to mince hienontaa, kaunistella, puhua sievistellen, sipsutella, hakata hienoksi, silitellä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English En kaunistellut asiaa. I didn't sugarcoat. Sain kaunistellut tiedot. What they sent me was whitewashed. Älä kaunistella asioita. Don't falsify things. Ei kaunistella sitä. Let's not mince words. Se on kaunisteltu tapa sanoa:. This word is "acquire a boat." Which means what? En aio kaunistella tätä. Look, I don't want to sell it to you, it's too ugly for that. Miksi kaunistella asiaa? Why sugar coat it? Tätä ei voi kaunistella. Look, there's no way to put this delicately. Se oli kaunisteltu versio, Max. Well, that was the sugar-coated version, Max. Hän yritti kaunistella totuutta. He tried to embellish the truth. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kaunistelen

en kaunistele

ii

kaunistelet

et kaunistele

iii

kaunistelee

ei kaunistele

Plural

Positive

Negative

i

kaunistelemme / kaunistellaan

emme kaunistele / ei kaunistella

ii

kaunistelette

ette kaunistele

iii

kaunistelevat

eivät kaunistele

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kaunistelin

en kaunistellut

ii

kaunistelit

et kaunistellut

iii

kaunisteli

ei kaunistellut

Plural

Positive

Negative

i

kaunistelimme / kaunisteltiin

emme kaunistelleet / ei kaunisteltu

ii

kaunistelitte

ette kaunistelleet

iii

kaunistelivat

eivät kaunistelleet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kaunistellut

en ole kaunistellut

ii

olet kaunistellut

et ole kaunistellut

iii

on kaunistellut

ei ole kaunistellut

Plural

Positive

Negative

i

olemme kaunistelleet

emme ole kaunistelleet

ii

olette kaunistelleet

ette ole kaunistelleet

iii

ovat kaunistelleet

eivät ole kaunistelleet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kaunistellut

en ollut kaunistellut

ii

olit kaunistellut

et ollut kaunistellut

iii

oli kaunistellut

ei ollut kaunistellut

Plural

Positive

Negative

i

olimme kaunistelleet

emme olleet kaunistelleet

ii

olitte kaunistelleet

ette olleet kaunistelleet

iii

olivat kaunistelleet

eivät olleet kaunistelleet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kaunistelisin

en kaunistelisi

ii

kaunistelisit

et kaunistelisi

iii

kaunistelisi

ei kaunistelisi

Plural

Positive

Negative

i

kaunistelisimme

emme kaunistelisi

ii

kaunistelisitte

ette kaunistelisi

iii

kaunistelisivat

eivät kaunistelisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kaunistellut

en olisi kaunistellut

ii

olisit kaunistellut

et olisi kaunistellut

iii

olisi kaunistellut

ei olisi kaunistellut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kaunistelleet

emme olisi kaunistelleet

ii

olisitte kaunistelleet

ette olisi kaunistelleet

iii

olisivat kaunistelleet

eivät olisi kaunistelleet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kaunistellen

en kaunistelle

ii

kaunistellet

et kaunistelle

iii

kaunistellee

ei kaunistelle

Plural

Positive

Negative

i

kaunistellemme

emme kaunistelle

ii

kaunistellette

ette kaunistelle

iii

kaunistellevat

eivät kaunistelle

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kaunistellut

en liene kaunistellut

ii

lienet kaunistellut

et liene kaunistellut

iii

lienee kaunistellut

ei liene kaunistellut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kaunistelleet

emme liene kaunistelleet

ii

lienette kaunistelleet

ette liene kaunistelleet

iii

lienevät kaunistelleet

eivät liene kaunistelleet

Imperative

Singular

i

-

ii

kaunistele

iii

kaunistelkoon

Plural

i

kaunistelkaamme

ii

kaunistelkaa

iii

kaunistelkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kaunistella

Tra

-ksi

kaunistellaksensa / kaunistellakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kaunistellessa

Ins

-in

kaunistellen

Ine

-ssa

kaunisteltaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kaunistelemaan

Ine

-ssa

kaunistelemassa

Ela

-sta

kaunistelemasta

Ade

-lla

kaunistelemalla

Abe

-tta

kaunistelematta

Ins

-in

kaunisteleman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kaunisteleminen

Par

-ta

kaunistelemista

Infinitive V

kaunistelemaisillaan / kaunistelemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

kaunistellaan

ei kaunistella

Imperfect

kaunisteltiin

ei kaunisteltu

Potential

kaunisteltaneen

ei kaunisteltane

Conditional

kaunisteltaisiin

ei kaunisteltaisi

Imperative Present

kaunisteltakoon

älköön kaunisteltako

Imperative Perfect

olkoon kaunisteltu

älköön kaunisteltu

Positive

Negative

Present

kaunistellaan

ei kaunistella

Imperfect

kaunisteltiin

ei kaunisteltu

Potential

kaunisteltaneen

ei kaunisteltane

Conditional

kaunisteltaisiin

ei kaunisteltaisi

Imperative Present

kaunisteltakoon

älköön kaunisteltako

Imperative Perfect

olkoon kaunisteltu

älköön kaunisteltu

Participle

Active

Passive

1st

kaunisteleva

kaunisteltava

2nd

kaunistellut

kaunisteltu

3rd

kaunistelema

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kauniste

kaunisteet

Par

-ta

kaunistetta

kaunisteita / kaunistehia

Gen

-n

kaunisteen

kaunisteitten / kaunisteiden / kaunistehien / kaunistehitten

Ill

mihin

kaunisteeseen

kaunisteisiin / kaunisteihin / kaunistehisin

Ine

-ssa

kaunisteessa

kaunistehissa / kaunisteissa

Ela

-sta

kaunisteesta

kaunistehista / kaunisteista

All

-lle

kaunisteelle

kaunistehille / kaunisteille

Ade

-lla

kaunisteella

kaunistehilla / kaunisteilla

Abl

-lta

kaunisteelta

kaunistehilta / kaunisteilta

Tra

-ksi

kaunisteeksi

kaunistehiksi / kaunisteiksi

Ess

-na

kaunisteena

kaunistehina / kaunisteina

Abe

-tta

kaunisteetta

kaunistehitta / kaunisteitta

Com

-ne

-

kaunistehine / kaunisteine

Ins

-in

-

kaunistehin / kaunistein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kauniste

kaunisteet

Par

-ta

kaunistetta

kaunisteita / kaunistehia

Gen

-n

kaunisteen

kaunisteitten / kaunisteiden / kaunistehien / kaunistehitten

Ill

mihin

kaunisteeseen

kaunisteisiin / kaunisteihin / kaunistehisin

Ine

-ssa

kaunisteessa

kaunistehissa / kaunisteissa

Ela

-sta

kaunisteesta

kaunistehista / kaunisteista

All

-lle

kaunisteelle

kaunistehille / kaunisteille

Ade

-lla

kaunisteella

kaunistehilla / kaunisteilla

Abl

-lta

kaunisteelta

kaunistehilta / kaunisteilta

Tra

-ksi

kaunisteeksi

kaunistehiksi / kaunisteiksi

Ess

-na

kaunisteena

kaunistehina / kaunisteina

Abe

-tta

kaunisteetta

kaunistehitta / kaunisteitta

Com

-ne

-

kaunistehine / kaunisteine

Ins

-in

-

kaunistehin / kaunistein

beautify
embellish
adorn
deck out
grace
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; DGT Translation Memory; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; OPUS; Tanzil Kauniste on valmistettu käsityönä. The decoration is handcrafted. Kauniste lisää tunnelmaa juhlatilaan. The decoration adds atmosphere to the party venue. Kauniste sopii hyvin olohuoneeseen. The decoration fits well in the living room. Kauniste oli hieno lahja ystävältä. The ornament was a nice gift from a friend. Kodin kauniste oli itse tehty ja uniikki. The home decoration was homemade and unique. Hän osti uuden kaunisteen olohuoneeseen. She bought a new ornament for the living room. Kodin kaunisteet olivat tarkoin valittuja. The home decorations were carefully chosen. Suloiset kaunisteet koristivat häntä juhlapäivänä. Lovely decorations adorned her on the special day. Vaihtoehtoisesti voit valita kerrotun kaunisteen. Alternatively, you can choose the mentioned decoration. Show more arrow right

Wiktionary

decoration Show more arrow right kaunistaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaunisteeni

kaunisteeni

kaunisteesi

kaunisteesi

kaunisteensa

kaunisteensa

Par

-ta

kaunistettani

kaunisteitani / kaunistehiani

kaunistettasi

kaunisteitasi / kaunistehiasi

kaunistettansa / kaunistettaan

kaunisteitansa / kaunisteitaan / kaunistehiansa / kaunistehiaan

Gen

-n

kaunisteeni

kaunisteitteni / kaunisteideni / kaunistehieni / kaunistehitteni

kaunisteesi

kaunisteittesi / kaunisteidesi / kaunistehiesi / kaunistehittesi

kaunisteensa

kaunisteittensa / kaunisteidensa / kaunistehiensa / kaunistehittensa

Ill

mihin

kaunisteeseeni

kaunisteisiini / kaunisteihini / kaunistehisini

kaunisteeseesi

kaunisteisiisi / kaunisteihisi / kaunistehisisi

kaunisteeseensa

kaunisteisiinsa / kaunisteihinsa / kaunistehisinsa

Ine

-ssa

kaunisteessani

kaunistehissani / kaunisteissani

kaunisteessasi

kaunistehissasi / kaunisteissasi

kaunisteessansa / kaunisteessaan

kaunistehissansa / kaunistehissaan / kaunisteissansa / kaunisteissaan

Ela

-sta

kaunisteestani

kaunistehistani / kaunisteistani

kaunisteestasi

kaunistehistasi / kaunisteistasi

kaunisteestansa / kaunisteestaan

kaunistehistansa / kaunistehistaan / kaunisteistansa / kaunisteistaan

All

-lle

kaunisteelleni

kaunistehilleni / kaunisteilleni

kaunisteellesi

kaunistehillesi / kaunisteillesi

kaunisteellensa / kaunisteelleen

kaunistehillensa / kaunistehillean / kaunisteillensa / kaunisteillean

Ade

-lla

kaunisteellani

kaunistehillani / kaunisteillani

kaunisteellasi

kaunistehillasi / kaunisteillasi

kaunisteellansa / kaunisteellaan

kaunistehillansa / kaunistehillaan / kaunisteillansa / kaunisteillaan

Abl

-lta

kaunisteeltani

kaunistehiltani / kaunisteiltani

kaunisteeltasi

kaunistehiltasi / kaunisteiltasi

kaunisteeltansa / kaunisteeltaan

kaunistehiltansa / kaunistehiltaan / kaunisteiltansa / kaunisteiltaan

Tra

-ksi

kaunisteekseni

kaunistehikseni / kaunisteikseni

kaunisteeksesi

kaunistehiksesi / kaunisteiksesi

kaunisteeksensa / kaunisteekseen

kaunistehikseen / kaunistehiksensa / kaunisteikseen / kaunisteiksensa

Ess

-na

kaunisteenani

kaunistehinani / kaunisteinani

kaunisteenasi

kaunistehinasi / kaunisteinasi

kaunisteenansa / kaunisteenaan

kaunistehinansa / kaunistehinaan / kaunisteinansa / kaunisteinaan

Abe

-tta

kaunisteettani

kaunistehittani / kaunisteittani

kaunisteettasi

kaunistehittasi / kaunisteittasi

kaunisteettansa / kaunisteettaan

kaunistehittansa / kaunistehittaan / kaunisteittansa / kaunisteittaan

Com

-ne

-

kaunistehineni / kaunisteineni

-

kaunistehinesi / kaunisteinesi

-

kaunistehineen / kaunistehinensa / kaunisteineen / kaunisteinensa

Singular

Plural

Nom

-

kaunisteeni

kaunisteesi

kaunisteensa

kaunisteeni

kaunisteesi

kaunisteensa

Par

-ta

kaunistettani

kaunistettasi

kaunistettansa / kaunistettaan

kaunisteitani / kaunistehiani

kaunisteitasi / kaunistehiasi

kaunisteitansa / kaunisteitaan / kaunistehiansa / kaunistehiaan

Gen

-n

kaunisteeni

kaunisteesi

kaunisteensa

kaunisteitteni / kaunisteideni / kaunistehieni / kaunistehitteni

kaunisteittesi / kaunisteidesi / kaunistehiesi / kaunistehittesi

kaunisteittensa / kaunisteidensa / kaunistehiensa / kaunistehittensa

Ill

mihin

kaunisteeseeni

kaunisteeseesi

kaunisteeseensa

kaunisteisiini / kaunisteihini / kaunistehisini

kaunisteisiisi / kaunisteihisi / kaunistehisisi

kaunisteisiinsa / kaunisteihinsa / kaunistehisinsa

Ine

-ssa

kaunisteessani

kaunisteessasi

kaunisteessansa / kaunisteessaan

kaunistehissani / kaunisteissani

kaunistehissasi / kaunisteissasi

kaunistehissansa / kaunistehissaan / kaunisteissansa / kaunisteissaan

Ela

-sta

kaunisteestani

kaunisteestasi

kaunisteestansa / kaunisteestaan

kaunistehistani / kaunisteistani

kaunistehistasi / kaunisteistasi

kaunistehistansa / kaunistehistaan / kaunisteistansa / kaunisteistaan

All

-lle

kaunisteelleni

kaunisteellesi

kaunisteellensa / kaunisteelleen

kaunistehilleni / kaunisteilleni

kaunistehillesi / kaunisteillesi

kaunistehillensa / kaunistehillean / kaunisteillensa / kaunisteillean

Ade

-lla

kaunisteellani

kaunisteellasi

kaunisteellansa / kaunisteellaan

kaunistehillani / kaunisteillani

kaunistehillasi / kaunisteillasi

kaunistehillansa / kaunistehillaan / kaunisteillansa / kaunisteillaan

Abl

-lta

kaunisteeltani

kaunisteeltasi

kaunisteeltansa / kaunisteeltaan

kaunistehiltani / kaunisteiltani

kaunistehiltasi / kaunisteiltasi

kaunistehiltansa / kaunistehiltaan / kaunisteiltansa / kaunisteiltaan

Tra

-ksi

kaunisteekseni

kaunisteeksesi

kaunisteeksensa / kaunisteekseen

kaunistehikseni / kaunisteikseni

kaunistehiksesi / kaunisteiksesi

kaunistehikseen / kaunistehiksensa / kaunisteikseen / kaunisteiksensa

Ess

-na

kaunisteenani

kaunisteenasi

kaunisteenansa / kaunisteenaan

kaunistehinani / kaunisteinani

kaunistehinasi / kaunisteinasi

kaunistehinansa / kaunistehinaan / kaunisteinansa / kaunisteinaan

Abe

-tta

kaunisteettani

kaunisteettasi

kaunisteettansa / kaunisteettaan

kaunistehittani / kaunisteittani

kaunistehittasi / kaunisteittasi

kaunistehittansa / kaunistehittaan / kaunisteittansa / kaunisteittaan

Com

-ne

-

-

-

kaunistehineni / kaunisteineni

kaunistehinesi / kaunisteinesi

kaunistehineen / kaunistehinensa / kaunisteineen / kaunisteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaunisteemme

kaunisteemme

kaunisteenne

kaunisteenne

kaunisteensa

kaunisteensa

Par

-ta

kaunistettamme

kaunisteitamme / kaunistehiamme

kaunistettanne

kaunisteitanne / kaunistehianne

kaunistettansa / kaunistettaan

kaunisteitansa / kaunisteitaan / kaunistehiansa / kaunistehiaan

Gen

-n

kaunisteemme

kaunisteittemme / kaunisteidemme / kaunistehiemme / kaunistehittemme

kaunisteenne

kaunisteittenne / kaunisteidenne / kaunistehienne / kaunistehittenne

kaunisteensa

kaunisteittensa / kaunisteidensa / kaunistehiensa / kaunistehittensa

Ill

mihin

kaunisteeseemme

kaunisteisiimme / kaunisteihimme / kaunistehisimme

kaunisteeseenne

kaunisteisiinne / kaunisteihinne / kaunistehisinne

kaunisteeseensa

kaunisteisiinsa / kaunisteihinsa / kaunistehisinsa

Ine

-ssa

kaunisteessamme

kaunistehissamme / kaunisteissamme

kaunisteessanne

kaunistehissanne / kaunisteissanne

kaunisteessansa / kaunisteessaan

kaunistehissansa / kaunistehissaan / kaunisteissansa / kaunisteissaan

Ela

-sta

kaunisteestamme

kaunistehistamme / kaunisteistamme

kaunisteestanne

kaunistehistanne / kaunisteistanne

kaunisteestansa / kaunisteestaan

kaunistehistansa / kaunistehistaan / kaunisteistansa / kaunisteistaan

All

-lle

kaunisteellemme

kaunistehillemme / kaunisteillemme

kaunisteellenne

kaunistehillenne / kaunisteillenne

kaunisteellensa / kaunisteelleen

kaunistehillensa / kaunistehillean / kaunisteillensa / kaunisteillean

Ade

-lla

kaunisteellamme

kaunistehillamme / kaunisteillamme

kaunisteellanne

kaunistehillanne / kaunisteillanne

kaunisteellansa / kaunisteellaan

kaunistehillansa / kaunistehillaan / kaunisteillansa / kaunisteillaan

Abl

-lta

kaunisteeltamme

kaunistehiltamme / kaunisteiltamme

kaunisteeltanne

kaunistehiltanne / kaunisteiltanne

kaunisteeltansa / kaunisteeltaan

kaunistehiltansa / kaunistehiltaan / kaunisteiltansa / kaunisteiltaan

Tra

-ksi

kaunisteeksemme

kaunistehiksemme / kaunisteiksemme

kaunisteeksenne

kaunistehiksenne / kaunisteiksenne

kaunisteeksensa / kaunisteekseen

kaunistehikseen / kaunistehiksensa / kaunisteikseen / kaunisteiksensa

Ess

-na

kaunisteenamme

kaunistehinamme / kaunisteinamme

kaunisteenanne

kaunistehinanne / kaunisteinanne

kaunisteenansa / kaunisteenaan

kaunistehinansa / kaunistehinaan / kaunisteinansa / kaunisteinaan

Abe

-tta

kaunisteettamme

kaunistehittamme / kaunisteittamme

kaunisteettanne

kaunistehittanne / kaunisteittanne

kaunisteettansa / kaunisteettaan

kaunistehittansa / kaunistehittaan / kaunisteittansa / kaunisteittaan

Com

-ne

-

kaunistehinemme / kaunisteinemme

-

kaunistehinenne / kaunisteinenne

-

kaunistehineen / kaunistehinensa / kaunisteineen / kaunisteinensa

Singular

Plural

Nom

-

kaunisteemme

kaunisteenne

kaunisteensa

kaunisteemme

kaunisteenne

kaunisteensa

Par

-ta

kaunistettamme

kaunistettanne

kaunistettansa / kaunistettaan

kaunisteitamme / kaunistehiamme

kaunisteitanne / kaunistehianne

kaunisteitansa / kaunisteitaan / kaunistehiansa / kaunistehiaan

Gen

-n

kaunisteemme

kaunisteenne

kaunisteensa

kaunisteittemme / kaunisteidemme / kaunistehiemme / kaunistehittemme

kaunisteittenne / kaunisteidenne / kaunistehienne / kaunistehittenne

kaunisteittensa / kaunisteidensa / kaunistehiensa / kaunistehittensa

Ill

mihin

kaunisteeseemme

kaunisteeseenne

kaunisteeseensa

kaunisteisiimme / kaunisteihimme / kaunistehisimme

kaunisteisiinne / kaunisteihinne / kaunistehisinne

kaunisteisiinsa / kaunisteihinsa / kaunistehisinsa

Ine

-ssa

kaunisteessamme

kaunisteessanne

kaunisteessansa / kaunisteessaan

kaunistehissamme / kaunisteissamme

kaunistehissanne / kaunisteissanne

kaunistehissansa / kaunistehissaan / kaunisteissansa / kaunisteissaan

Ela

-sta

kaunisteestamme

kaunisteestanne

kaunisteestansa / kaunisteestaan

kaunistehistamme / kaunisteistamme

kaunistehistanne / kaunisteistanne

kaunistehistansa / kaunistehistaan / kaunisteistansa / kaunisteistaan

All

-lle

kaunisteellemme

kaunisteellenne

kaunisteellensa / kaunisteelleen

kaunistehillemme / kaunisteillemme

kaunistehillenne / kaunisteillenne

kaunistehillensa / kaunistehillean / kaunisteillensa / kaunisteillean

Ade

-lla

kaunisteellamme

kaunisteellanne

kaunisteellansa / kaunisteellaan

kaunistehillamme / kaunisteillamme

kaunistehillanne / kaunisteillanne

kaunistehillansa / kaunistehillaan / kaunisteillansa / kaunisteillaan

Abl

-lta

kaunisteeltamme

kaunisteeltanne

kaunisteeltansa / kaunisteeltaan

kaunistehiltamme / kaunisteiltamme

kaunistehiltanne / kaunisteiltanne

kaunistehiltansa / kaunistehiltaan / kaunisteiltansa / kaunisteiltaan

Tra

-ksi

kaunisteeksemme

kaunisteeksenne

kaunisteeksensa / kaunisteekseen

kaunistehiksemme / kaunisteiksemme

kaunistehiksenne / kaunisteiksenne

kaunistehikseen / kaunistehiksensa / kaunisteikseen / kaunisteiksensa

Ess

-na

kaunisteenamme

kaunisteenanne

kaunisteenansa / kaunisteenaan

kaunistehinamme / kaunisteinamme

kaunistehinanne / kaunisteinanne

kaunistehinansa / kaunistehinaan / kaunisteinansa / kaunisteinaan

Abe

-tta

kaunisteettamme

kaunisteettanne

kaunisteettansa / kaunisteettaan

kaunistehittamme / kaunisteittamme

kaunistehittanne / kaunisteittanne

kaunistehittansa / kaunistehittaan / kaunisteittansa / kaunisteittaan

Com

-ne

-

-

-

kaunistehinemme / kaunisteinemme

kaunistehinenne / kaunisteinenne

kaunistehineen / kaunistehinensa / kaunisteineen / kaunisteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lev

levit

Par

-ta

leviä

levejä

Gen

-n

levin

levien

Ill

mihin

leviin

leveihin

Ine

-ssa

levissä

leveissä

Ela

-sta

levistä

leveistä

All

-lle

leville

leveille

Ade

-lla

levillä

leveillä

Abl

-lta

leviltä

leveiltä

Tra

-ksi

leviksi

leveiksi

Ess

-na

levinä

leveinä

Abe

-tta

levittä

leveittä

Com

-ne

-

leveine

Ins

-in

-

levein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lev

levit

Par

-ta

leviä

levejä

Gen

-n

levin

levien

Ill

mihin

leviin

leveihin

Ine

-ssa

levissä

leveissä

Ela

-sta

levistä

leveistä

All

-lle

leville

leveille

Ade

-lla

levillä

leveillä

Abl

-lta

leviltä

leveiltä

Tra

-ksi

leviksi

leveiksi

Ess

-na

levinä

leveinä

Abe

-tta

levittä

leveittä

Com

-ne

-

leveine

Ins

-in

-

levein

lev
W
br
bs
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix; Wikipedia; oj4; GNOME; OPUS; Tatoeba Lev on pöydällä. The book is on the table. Myrkky ei leviä. The toxin doesn't spread. Lev on keittiössä pöydällä. The lev is on the table in the kitchen. Älä jätä leviä pöydälle. Don't leave crumbs on the table. Isä luki pojalle satuja lev. Father read fairy tales to the child. BGN Bulgarian leviä. BGN for Bulgarian Lev. Kadotimme Levin! We lost Lev. Tarvitsen leviä leivän päälle. I need butter for my bread. Lev hajosi, kun kissa hyppäsi sen päälle. The plate broke when the cat jumped on it. Ostoksissa oli leviä ja juustoa. The shopping included bread and cheese. Show more arrow right

Wikipedia

Bulgarian lev The lev (Bulgarian: лев, plural: лева, левове / leva, levove; ISO 4217 code: BGN; numeric code: 975) is the currency of Bulgaria. In old Bulgarian the word "lev" meant "lion", the word 'lion' in the modern language is luv (IPA: [ɫɤf]; in Bulgarian: лъв). The lev is divided in 100 stotinki (стотинки, singular: stotinka, стотинка). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levini

levini

levisi

levisi

levinsä

levinsä

Par

-ta

leviäni

levejäni

leviäsi

levejäsi

leviänsä / leviään

levejänsä / levejään

Gen

-n

levini

levieni

levisi

leviesi

levinsä

leviensä

Ill

mihin

leviini

leveihini

leviisi

leveihisi

leviinsä

leveihinsä

Ine

-ssa

levissäni

leveissäni

levissäsi

leveissäsi

levissänsä / levissään

leveissänsä / leveissään

Ela

-sta

levistäni

leveistäni

levistäsi

leveistäsi

levistänsä / levistään

leveistänsä / leveistään

All

-lle

levilleni

leveilleni

levillesi

leveillesi

levillensä / levilleen

leveillensä / leveilleän

Ade

-lla

levilläni

leveilläni

levilläsi

leveilläsi

levillänsä / levillään

leveillänsä / leveillään

Abl

-lta

leviltäni

leveiltäni

leviltäsi

leveiltäsi

leviltänsä / leviltään

leveiltänsä / leveiltään

Tra

-ksi

levikseni

leveikseni

leviksesi

leveiksesi

leviksensä / levikseen

leveiksensä / leveikseen

Ess

-na

levinäni

leveinäni

levinäsi

leveinäsi

levinänsä / levinään

leveinänsä / leveinään

Abe

-tta

levittäni

leveittäni

levittäsi

leveittäsi

levittänsä / levittään

leveittänsä / leveittään

Com

-ne

-

leveineni

-

leveinesi

-

leveinensä / leveineen

Singular

Plural

Nom

-

levini

levisi

levinsä

levini

levisi

levinsä

Par

-ta

leviäni

leviäsi

leviänsä / leviään

levejäni

levejäsi

levejänsä / levejään

Gen

-n

levini

levisi

levinsä

levieni

leviesi

leviensä

Ill

mihin

leviini

leviisi

leviinsä

leveihini

leveihisi

leveihinsä

Ine

-ssa

levissäni

levissäsi

levissänsä / levissään

leveissäni

leveissäsi

leveissänsä / leveissään

Ela

-sta

levistäni

levistäsi

levistänsä / levistään

leveistäni

leveistäsi

leveistänsä / leveistään

All

-lle

levilleni

levillesi

levillensä / levilleen

leveilleni

leveillesi

leveillensä / leveilleän

Ade

-lla

levilläni

levilläsi

levillänsä / levillään

leveilläni

leveilläsi

leveillänsä / leveillään

Abl

-lta

leviltäni

leviltäsi

leviltänsä / leviltään

leveiltäni

leveiltäsi

leveiltänsä / leveiltään

Tra

-ksi

levikseni

leviksesi

leviksensä / levikseen

leveikseni

leveiksesi

leveiksensä / leveikseen

Ess

-na

levinäni

levinäsi

levinänsä / levinään

leveinäni

leveinäsi

leveinänsä / leveinään

Abe

-tta

levittäni

levittäsi

levittänsä / levittään

leveittäni

leveittäsi

leveittänsä / leveittään

Com

-ne

-

-

-

leveineni

leveinesi

leveinensä / leveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levimme

levimme

levinne

levinne

levinsä

levinsä

Par

-ta

leviämme

levejämme

leviänne

levejänne

leviänsä / leviään

levejänsä / levejään

Gen

-n

levimme

leviemme

levinne

levienne

levinsä

leviensä

Ill

mihin

leviimme

leveihimme

leviinne

leveihinne

leviinsä

leveihinsä

Ine

-ssa

levissämme

leveissämme

levissänne

leveissänne

levissänsä / levissään

leveissänsä / leveissään

Ela

-sta

levistämme

leveistämme

levistänne

leveistänne

levistänsä / levistään

leveistänsä / leveistään

All

-lle

levillemme

leveillemme

levillenne

leveillenne

levillensä / levilleen

leveillensä / leveilleän

Ade

-lla

levillämme

leveillämme

levillänne

leveillänne

levillänsä / levillään

leveillänsä / leveillään

Abl

-lta

leviltämme

leveiltämme

leviltänne

leveiltänne

leviltänsä / leviltään

leveiltänsä / leveiltään

Tra

-ksi

leviksemme

leveiksemme

leviksenne

leveiksenne

leviksensä / levikseen

leveiksensä / leveikseen

Ess

-na

levinämme

leveinämme

levinänne

leveinänne

levinänsä / levinään

leveinänsä / leveinään

Abe

-tta

levittämme

leveittämme

levittänne

leveittänne

levittänsä / levittään

leveittänsä / leveittään

Com

-ne

-

leveinemme

-

leveinenne

-

leveinensä / leveineen

Singular

Plural

Nom

-

levimme

levinne

levinsä

levimme

levinne

levinsä

Par

-ta

leviämme

leviänne

leviänsä / leviään

levejämme

levejänne

levejänsä / levejään

Gen

-n

levimme

levinne

levinsä

leviemme

levienne

leviensä

Ill

mihin

leviimme

leviinne

leviinsä

leveihimme

leveihinne

leveihinsä

Ine

-ssa

levissämme

levissänne

levissänsä / levissään

leveissämme

leveissänne

leveissänsä / leveissään

Ela

-sta

levistämme

levistänne

levistänsä / levistään

leveistämme

leveistänne

leveistänsä / leveistään

All

-lle

levillemme

levillenne

levillensä / levilleen

leveillemme

leveillenne

leveillensä / leveilleän

Ade

-lla

levillämme

levillänne

levillänsä / levillään

leveillämme

leveillänne

leveillänsä / leveillään

Abl

-lta

leviltämme

leviltänne

leviltänsä / leviltään

leveiltämme

leveiltänne

leveiltänsä / leveiltään

Tra

-ksi

leviksemme

leviksenne

leviksensä / levikseen

leveiksemme

leveiksenne

leveiksensä / leveikseen

Ess

-na

levinämme

levinänne

levinänsä / levinään

leveinämme

leveinänne

leveinänsä / leveinään

Abe

-tta

levittämme

levittänne

levittänsä / levittään

leveittämme

leveittänne

leveittänsä / leveittään

Com

-ne

-

-

-

leveinemme

leveinenne

leveinensä / leveineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

levä

levät

Par

-ta

levää

leviä

Gen

-n

levän

levien

Ill

mihin

levään

leviin

Ine

-ssa

levässä

levissä

Ela

-sta

levästä

levistä

All

-lle

levälle

leville

Ade

-lla

levällä

levillä

Abl

-lta

levältä

leviltä

Tra

-ksi

leväksi

leviksi

Ess

-na

levänä

levinä

Abe

-tta

levättä

levittä

Com

-ne

-

levine

Ins

-in

-

levin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

levä

levät

Par

-ta

levää

leviä

Gen

-n

levän

levien

Ill

mihin

levään

leviin

Ine

-ssa

levässä

levissä

Ela

-sta

levästä

levistä

All

-lle

levälle

leville

Ade

-lla

levällä

levillä

Abl

-lta

levältä

leviltä

Tra

-ksi

leväksi

leviksi

Ess

-na

levänä

levinä

Abe

-tta

levättä

levittä

Com

-ne

-

levine

Ins

-in

-

levin

alga levä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS Helsinki; Finnish-English parallel corpus; OpenSubtitles; EurLex-2; Europarl; EuroParl2021 Levä levittäytyy vesistöissä nopeasti. Algae spreads rapidly in aquatic environments. Levä on tärkeä osa vesistön ekosysteemiä. Algae is an important part of the aquatic ecosystem. Levä tarvitsee valoa ja ravinteita kasvaakseen. Algae need light and nutrients to grow. Levä on tärkeä osa monien merieläinten ravintoa. Algae is an important part of the diet of many marine animals. Bulgarian leviä. Bulgarian lev. Levää on meressä runsaasti. There is plenty of algae in the sea. Meren pinnalla voi nähdä kelluvia leviä. You can see floating algae on the surface of the sea. Levät ja prokaryootit. Algae and prokaryotes organisms. Käsitelty Eucheumans-levä. Processed euchema seaweed. Hän oli levättä koko yön. He was without rest the whole night. Show more arrow right

Wiktionary

alga seaweed Show more arrow right (seaweed): merilevä Show more arrow right leväsienimerilevänäkinpartaisleväpanssarileväpiileväpunalevärakkoleväruskoleväsargassoleväsilmäleväsinileväviherlevä Show more arrow right Possibly from the same stem levä- as leveä. Show more arrow right

Wikipedia

Algae Algae (/ˈældʒi, ˈælɡi/; singular alga /ˈælɡə/) is an informal term for a large and diverse group of photosynthetic eukaryotic organisms. It is a polyphyletic grouping that includes species from multiple distinct clades. Included organisms range from unicellular microalgae, such as Chlorella, Prototheca and the diatoms, to multicellular forms, such as the giant kelp, a large brown alga which may grow up to 50 metres (160 ft) in length. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leväni

leväni

leväsi

leväsi

levänsä

levänsä

Par

-ta

levääni

leviäni

levääsi

leviäsi

leväänsä

leviänsä / leviään

Gen

-n

leväni

levieni

leväsi

leviesi

levänsä

leviensä

Ill

mihin

levääni

leviini

levääsi

leviisi

leväänsä

leviinsä

Ine

-ssa

levässäni

levissäni

levässäsi

levissäsi

levässänsä / levässään

levissänsä / levissään

Ela

-sta

levästäni

levistäni

levästäsi

levistäsi

levästänsä / levästään

levistänsä / levistään

All

-lle

levälleni

levilleni

levällesi

levillesi

levällensä / levälleen

levillensä / levilleän

Ade

-lla

levälläni

levilläni

levälläsi

levilläsi

levällänsä / levällään

levillänsä / levillään

Abl

-lta

levältäni

leviltäni

levältäsi

leviltäsi

levältänsä / levältään

leviltänsä / leviltään

Tra

-ksi

leväkseni

levikseni

leväksesi

leviksesi

leväksensä / leväkseen

leviksensä / levikseen

Ess

-na

levänäni

levinäni

levänäsi

levinäsi

levänänsä / levänään

levinänsä / levinään

Abe

-tta

levättäni

levittäni

levättäsi

levittäsi

levättänsä / levättään

levittänsä / levittään

Com

-ne

-

levineni

-

levinesi

-

levinensä / levineen

Singular

Plural

Nom

-

leväni

leväsi

levänsä

leväni

leväsi

levänsä

Par

-ta

levääni

levääsi

leväänsä

leviäni

leviäsi

leviänsä / leviään

Gen

-n

leväni

leväsi

levänsä

levieni

leviesi

leviensä

Ill

mihin

levääni

levääsi

leväänsä

leviini

leviisi

leviinsä

Ine

-ssa

levässäni

levässäsi

levässänsä / levässään

levissäni

levissäsi

levissänsä / levissään

Ela

-sta

levästäni

levästäsi

levästänsä / levästään

levistäni

levistäsi

levistänsä / levistään

All

-lle

levälleni

levällesi

levällensä / levälleen

levilleni

levillesi

levillensä / levilleän

Ade

-lla

levälläni

levälläsi

levällänsä / levällään

levilläni

levilläsi

levillänsä / levillään

Abl

-lta

levältäni

levältäsi

levältänsä / levältään

leviltäni

leviltäsi

leviltänsä / leviltään

Tra

-ksi

leväkseni

leväksesi

leväksensä / leväkseen

levikseni

leviksesi

leviksensä / levikseen

Ess

-na

levänäni

levänäsi

levänänsä / levänään

levinäni

levinäsi

levinänsä / levinään

Abe

-tta

levättäni

levättäsi

levättänsä / levättään

levittäni

levittäsi

levittänsä / levittään

Com

-ne

-

-

-

levineni

levinesi

levinensä / levineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levämme

levämme

levänne

levänne

levänsä

levänsä

Par

-ta

leväämme

leviämme

leväänne

leviänne

leväänsä

leviänsä / leviään

Gen

-n

levämme

leviemme

levänne

levienne

levänsä

leviensä

Ill

mihin

leväämme

leviimme

leväänne

leviinne

leväänsä

leviinsä

Ine

-ssa

levässämme

levissämme

levässänne

levissänne

levässänsä / levässään

levissänsä / levissään

Ela

-sta

levästämme

levistämme

levästänne

levistänne

levästänsä / levästään

levistänsä / levistään

All

-lle

levällemme

levillemme

levällenne

levillenne

levällensä / levälleen

levillensä / levilleän

Ade

-lla

levällämme

levillämme

levällänne

levillänne

levällänsä / levällään

levillänsä / levillään

Abl

-lta

levältämme

leviltämme

levältänne

leviltänne

levältänsä / levältään

leviltänsä / leviltään

Tra

-ksi

leväksemme

leviksemme

leväksenne

leviksenne

leväksensä / leväkseen

leviksensä / levikseen

Ess

-na

levänämme

levinämme

levänänne

levinänne

levänänsä / levänään

levinänsä / levinään

Abe

-tta

levättämme

levittämme

levättänne

levittänne

levättänsä / levättään

levittänsä / levittään

Com

-ne

-

levinemme

-

levinenne

-

levinensä / levineen

Singular

Plural

Nom

-

levämme

levänne

levänsä

levämme

levänne

levänsä

Par

-ta

leväämme

leväänne

leväänsä

leviämme

leviänne

leviänsä / leviään

Gen

-n

levämme

levänne

levänsä

leviemme

levienne

leviensä

Ill

mihin

leväämme

leväänne

leväänsä

leviimme

leviinne

leviinsä

Ine

-ssa

levässämme

levässänne

levässänsä / levässään

levissämme

levissänne

levissänsä / levissään

Ela

-sta

levästämme

levästänne

levästänsä / levästään

levistämme

levistänne

levistänsä / levistään

All

-lle

levällemme

levällenne

levällensä / levälleen

levillemme

levillenne

levillensä / levilleän

Ade

-lla

levällämme

levällänne

levällänsä / levällään

levillämme

levillänne

levillänsä / levillään

Abl

-lta

levältämme

levältänne

levältänsä / levältään

leviltämme

leviltänne

leviltänsä / leviltään

Tra

-ksi

leväksemme

leväksenne

leväksensä / leväkseen

leviksemme

leviksenne

leviksensä / levikseen

Ess

-na

levänämme

levänänne

levänänsä / levänään

levinämme

levinänne

levinänsä / levinään

Abe

-tta

levättämme

levättänne

levättänsä / levättään

levittämme

levittänne

levittänsä / levittään

Com

-ne

-

-

-

levinemme

levinenne

levinensä / levineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept