logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kaunisteleva, adjective

Word analysis
kaunistelevalla

kaunistelevalla

kaunisteleva

Adjective, Singular Adessive

kaunistella

Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Adessive

kauniste

Noun, Singular Nominative

+ leva

Noun, Singular Adessive

Report an issue

Wiktionary

euphemistic embellishing Show more arrow right kaunistelevasti Show more arrow right
euphemistic kaunisteleva, eufemistinen
Show more arrow right
Finnish-English Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; Common Crawl; News Commentary Kirjailija kuvasi maisemaa kaunistelevalla kielellä. The writer described the landscape with glorifying language. Näyttelijä esitti roolinsa kaunistelevalla otteella. The actor portrayed his role with a flattering touch. Taiteilija maalasi taulunsa kaunistelevalla tyylillä. The artist painted his canvas in a decorative style. Kaunistelevalla äänellä laulava laulaja hurmasi yleisön. With a flattering voice, the singer enchanted the audience. Nuori nainen esiintyi lavalla kaunistelevalla asenteella. The young woman performed on stage with a conceited attitude. Kaunistelevalla tyylillään hän sai kaikki ylistämään häntä. With her flattering style, she had everyone praising her. Poliitikko vastasi kysymykseen kaunistelevalla vastauksella. The politician answered the question with a euphemistic response. Kaunistelevalla puhetavallaan hän sai kuulijat hullaantumaan. With his sugar-coated way of speaking, he got the audience excited. Toimittaja esitti kaunistelevalla tavalla tilanteen vakavuuden. The journalist presented the seriousness of the situation in a glorifying way. Muotoilija loi kaunistelevalla kuvituksellaan upean kirjan kannen. The designer created a stunning book cover with embellishing illustrations. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

kaunisteleva

kaunistelevat

Par

-ta

kaunistelevaa

kaunistelevia

Gen

-n

kaunistelevan

kaunistelevien

Ill

mihin

kaunistelevaan

kaunisteleviin

Ine

-ssa

kaunistelevassa

kaunistelevissa

Ela

-sta

kaunistelevasta

kaunistelevista

All

-lle

kaunistelevalle

kaunisteleville

Ade

-lla

kaunistelevalla

kaunistelevilla

Abl

-lta

kaunistelevalta

kaunistelevilta

Tra

-ksi

kaunistelevaksi

kaunisteleviksi

Ess

-na

kaunistelevana

kaunistelevina

Abe

-tta

kaunistelevatta

kaunistelevitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

kaunisteleva

kaunistelevat

Par

-ta

kaunistelevaa

kaunistelevia

Gen

-n

kaunistelevan

kaunistelevien

Ill

mihin

kaunistelevaan

kaunisteleviin

Ine

-ssa

kaunistelevassa

kaunistelevissa

Ela

-sta

kaunistelevasta

kaunistelevista

All

-lle

kaunistelevalle

kaunisteleville

Ade

-lla

kaunistelevalla

kaunistelevilla

Abl

-lta

kaunistelevalta

kaunistelevilta

Tra

-ksi

kaunistelevaksi

kaunisteleviksi

Ess

-na

kaunistelevana

kaunistelevina

Abe

-tta

kaunistelevatta

kaunistelevitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

kaunistelevempi / kaunistelevampi

kaunistelevemmat / kaunistelevammat

Par

-ta

kaunistelevempaa / kaunistelevampaa

kaunistelevempia / kaunistelevampia

Gen

-n

kaunistelevemman / kaunistelevamman

kaunistelevempien / kaunistelevampien

Ill

mihin

kaunistelevempiin / kaunistelevampiin

kaunistelevempiin / kaunistelevampiin

Ine

-ssa

kaunistelevemmassa / kaunistelevammassa

kaunistelevemmissa / kaunistelevammissa

Ela

-sta

kaunistelevemmasta / kaunistelevammasta

kaunistelevemmista / kaunistelevammista

All

-lle

kaunistelevemmalle / kaunistelevammalle

kaunistelevemmille / kaunistelevammille

Ade

-lla

kaunistelevemmalla / kaunistelevammalla

kaunistelevemmilla / kaunistelevammilla

Abl

-lta

kaunistelevemmalta / kaunistelevammalta

kaunistelevemmilta / kaunistelevammilta

Tra

-ksi

kaunistelevemmaksi / kaunistelevammaksi

kaunistelevemmiksi / kaunistelevammiksi

Ess

-na

kaunistelevempana / kaunistelevampana

kaunistelevempina / kaunistelevampina

Abe

-tta

kaunistelevemmatta / kaunistelevammatta

kaunistelevemmitta / kaunistelevammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevemmin / kaunistelevammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

kaunistelevempi / kaunistelevampi

kaunistelevemmat / kaunistelevammat

Par

-ta

kaunistelevempaa / kaunistelevampaa

kaunistelevempia / kaunistelevampia

Gen

-n

kaunistelevemman / kaunistelevamman

kaunistelevempien / kaunistelevampien

Ill

mihin

kaunistelevempiin / kaunistelevampiin

kaunistelevempiin / kaunistelevampiin

Ine

-ssa

kaunistelevemmassa / kaunistelevammassa

kaunistelevemmissa / kaunistelevammissa

Ela

-sta

kaunistelevemmasta / kaunistelevammasta

kaunistelevemmista / kaunistelevammista

All

-lle

kaunistelevemmalle / kaunistelevammalle

kaunistelevemmille / kaunistelevammille

Ade

-lla

kaunistelevemmalla / kaunistelevammalla

kaunistelevemmilla / kaunistelevammilla

Abl

-lta

kaunistelevemmalta / kaunistelevammalta

kaunistelevemmilta / kaunistelevammilta

Tra

-ksi

kaunistelevemmaksi / kaunistelevammaksi

kaunistelevemmiksi / kaunistelevammiksi

Ess

-na

kaunistelevempana / kaunistelevampana

kaunistelevempina / kaunistelevampina

Abe

-tta

kaunistelevemmatta / kaunistelevammatta

kaunistelevemmitta / kaunistelevammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevemmin / kaunistelevammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

kaunistelevin

kaunistelevimmat

Par

-ta

kaunistelevinta

kaunistelevimpia

Gen

-n

kaunistelevimman

kaunistelevinten / kaunistelevimpien

Ill

mihin

kaunistelevimpaan

kaunistelevimpiin

Ine

-ssa

kaunistelevimmassa

kaunistelevimmissa

Ela

-sta

kaunistelevimmasta

kaunistelevimmista

All

-lle

kaunistelevimmalle

kaunistelevimmille

Ade

-lla

kaunistelevimmalla

kaunistelevimmilla

Abl

-lta

kaunistelevimmalta

kaunistelevimmilta

Tra

-ksi

kaunistelevimmaksi

kaunistelevimmiksi

Ess

-na

kaunistelevimpana

kaunistelevimpina

Abe

-tta

kaunistelevimmatta

kaunistelevimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

kaunistelevin

kaunistelevimmat

Par

-ta

kaunistelevinta

kaunistelevimpia

Gen

-n

kaunistelevimman

kaunistelevinten / kaunistelevimpien

Ill

mihin

kaunistelevimpaan

kaunistelevimpiin

Ine

-ssa

kaunistelevimmassa

kaunistelevimmissa

Ela

-sta

kaunistelevimmasta

kaunistelevimmista

All

-lle

kaunistelevimmalle

kaunistelevimmille

Ade

-lla

kaunistelevimmalla

kaunistelevimmilla

Abl

-lta

kaunistelevimmalta

kaunistelevimmilta

Tra

-ksi

kaunistelevimmaksi

kaunistelevimmiksi

Ess

-na

kaunistelevimpana

kaunistelevimpina

Abe

-tta

kaunistelevimmatta

kaunistelevimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kaunistelevimmin

Wiktionary

(transitive) to embellish, sugar, prettify (to make something look more positive or acceptable than it would be in reality) to be euphemistic Show more arrow right kaunisteleva Show more arrow right From kaunistaa +‎ -ella. Show more arrow right
to gloss over kaunistella
to whitewash peitellä, kaunistella, salailla, kalkita, valkaista
to embellish kaunistella, kaunistaa, koristaa, värittää, sievistellä, liioitella
to varnish over kaunistella
to palliate lievittää, lieventää, kaunistella, helpottaa
to sugar sokeroida, kaunistella, tehdä houkuttelevaksi, panna sokeria jhk
to dress up kaunistella, sievistellä, pukea hienosti
to sugar-coat sokeroida, kaunistella, päällystää sokerilla
to sweeten sulostuttaa, kaunistella, makeuttaa, tehdä miellyttäväksi, makeutua, pehmentää
to mince hienontaa, kaunistella, puhua sievistellen, sipsutella, hakata hienoksi, silitellä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English En kaunistellut asiaa. I didn't sugarcoat. Sain kaunistellut tiedot. What they sent me was whitewashed. Älä kaunistella asioita. Don't falsify things. Ei kaunistella sitä. Let's not mince words. Se on kaunisteltu tapa sanoa:. This word is "acquire a boat." Which means what? En aio kaunistella tätä. Look, I don't want to sell it to you, it's too ugly for that. Miksi kaunistella asiaa? Why sugar coat it? Tätä ei voi kaunistella. Look, there's no way to put this delicately. Se oli kaunisteltu versio, Max. Well, that was the sugar-coated version, Max. Hän yritti kaunistella totuutta. He tried to embellish the truth. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kaunistelen

en kaunistele

ii

kaunistelet

et kaunistele

iii

kaunistelee

ei kaunistele

Plural

Positive

Negative

i

kaunistelemme / kaunistellaan

emme kaunistele / ei kaunistella

ii

kaunistelette

ette kaunistele

iii

kaunistelevat

eivät kaunistele

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kaunistelin

en kaunistellut

ii

kaunistelit

et kaunistellut

iii

kaunisteli

ei kaunistellut

Plural

Positive

Negative

i

kaunistelimme / kaunisteltiin

emme kaunistelleet / ei kaunisteltu

ii

kaunistelitte

ette kaunistelleet

iii

kaunistelivat

eivät kaunistelleet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kaunistellut

en ole kaunistellut

ii

olet kaunistellut

et ole kaunistellut

iii

on kaunistellut

ei ole kaunistellut

Plural

Positive

Negative

i

olemme kaunistelleet

emme ole kaunistelleet

ii

olette kaunistelleet

ette ole kaunistelleet

iii

ovat kaunistelleet

eivät ole kaunistelleet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kaunistellut

en ollut kaunistellut

ii

olit kaunistellut

et ollut kaunistellut

iii

oli kaunistellut

ei ollut kaunistellut

Plural

Positive

Negative

i

olimme kaunistelleet

emme olleet kaunistelleet

ii

olitte kaunistelleet

ette olleet kaunistelleet

iii

olivat kaunistelleet

eivät olleet kaunistelleet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kaunistelisin

en kaunistelisi

ii

kaunistelisit

et kaunistelisi

iii

kaunistelisi

ei kaunistelisi

Plural

Positive

Negative

i

kaunistelisimme

emme kaunistelisi

ii

kaunistelisitte

ette kaunistelisi

iii

kaunistelisivat

eivät kaunistelisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kaunistellut

en olisi kaunistellut

ii

olisit kaunistellut

et olisi kaunistellut

iii

olisi kaunistellut

ei olisi kaunistellut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kaunistelleet

emme olisi kaunistelleet

ii

olisitte kaunistelleet

ette olisi kaunistelleet

iii

olisivat kaunistelleet

eivät olisi kaunistelleet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kaunistellen

en kaunistelle

ii

kaunistellet

et kaunistelle

iii

kaunistellee

ei kaunistelle

Plural

Positive

Negative

i

kaunistellemme

emme kaunistelle

ii

kaunistellette

ette kaunistelle

iii

kaunistellevat

eivät kaunistelle

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kaunistellut

en liene kaunistellut

ii

lienet kaunistellut

et liene kaunistellut

iii

lienee kaunistellut

ei liene kaunistellut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kaunistelleet

emme liene kaunistelleet

ii

lienette kaunistelleet

ette liene kaunistelleet

iii

lienevät kaunistelleet

eivät liene kaunistelleet

Imperative

Singular

i

-

ii

kaunistele

iii

kaunistelkoon

Plural

i

kaunistelkaamme

ii

kaunistelkaa

iii

kaunistelkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kaunistella

Tra

-ksi

kaunistellaksensa / kaunistellakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kaunistellessa

Ins

-in

kaunistellen

Ine

-ssa

kaunisteltaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kaunistelemaan

Ine

-ssa

kaunistelemassa

Ela

-sta

kaunistelemasta

Ade

-lla

kaunistelemalla

Abe

-tta

kaunistelematta

Ins

-in

kaunisteleman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kaunisteleminen

Par

-ta

kaunistelemista

Infinitive V

kaunistelemaisillaan / kaunistelemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

kaunistellaan

ei kaunistella

Imperfect

kaunisteltiin

ei kaunisteltu

Potential

kaunisteltaneen

ei kaunisteltane

Conditional

kaunisteltaisiin

ei kaunisteltaisi

Imperative Present

kaunisteltakoon

älköön kaunisteltako

Imperative Perfect

olkoon kaunisteltu

älköön kaunisteltu

Positive

Negative

Present

kaunistellaan

ei kaunistella

Imperfect

kaunisteltiin

ei kaunisteltu

Potential

kaunisteltaneen

ei kaunisteltane

Conditional

kaunisteltaisiin

ei kaunisteltaisi

Imperative Present

kaunisteltakoon

älköön kaunisteltako

Imperative Perfect

olkoon kaunisteltu

älköön kaunisteltu

Participle

Active

Passive

1st

kaunisteleva

kaunisteltava

2nd

kaunistellut

kaunisteltu

3rd

kaunistelema

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kauniste

kaunisteet

Par

-ta

kaunistetta

kaunisteita / kaunistehia

Gen

-n

kaunisteen

kaunisteitten / kaunisteiden / kaunistehien / kaunistehitten

Ill

mihin

kaunisteeseen

kaunisteisiin / kaunisteihin / kaunistehisin

Ine

-ssa

kaunisteessa

kaunistehissa / kaunisteissa

Ela

-sta

kaunisteesta

kaunistehista / kaunisteista

All

-lle

kaunisteelle

kaunistehille / kaunisteille

Ade

-lla

kaunisteella

kaunistehilla / kaunisteilla

Abl

-lta

kaunisteelta

kaunistehilta / kaunisteilta

Tra

-ksi

kaunisteeksi

kaunistehiksi / kaunisteiksi

Ess

-na

kaunisteena

kaunistehina / kaunisteina

Abe

-tta

kaunisteetta

kaunistehitta / kaunisteitta

Com

-ne

-

kaunistehine / kaunisteine

Ins

-in

-

kaunistehin / kaunistein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kauniste

kaunisteet

Par

-ta

kaunistetta

kaunisteita / kaunistehia

Gen

-n

kaunisteen

kaunisteitten / kaunisteiden / kaunistehien / kaunistehitten

Ill

mihin

kaunisteeseen

kaunisteisiin / kaunisteihin / kaunistehisin

Ine

-ssa

kaunisteessa

kaunistehissa / kaunisteissa

Ela

-sta

kaunisteesta

kaunistehista / kaunisteista

All

-lle

kaunisteelle

kaunistehille / kaunisteille

Ade

-lla

kaunisteella

kaunistehilla / kaunisteilla

Abl

-lta

kaunisteelta

kaunistehilta / kaunisteilta

Tra

-ksi

kaunisteeksi

kaunistehiksi / kaunisteiksi

Ess

-na

kaunisteena

kaunistehina / kaunisteina

Abe

-tta

kaunisteetta

kaunistehitta / kaunisteitta

Com

-ne

-

kaunistehine / kaunisteine

Ins

-in

-

kaunistehin / kaunistein

beautify
embellish
adorn
deck out
grace
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; DGT Translation Memory; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; OPUS; Tanzil Kauniste on valmistettu käsityönä. The decoration is handcrafted. Kauniste lisää tunnelmaa juhlatilaan. The decoration adds atmosphere to the party venue. Kauniste sopii hyvin olohuoneeseen. The decoration fits well in the living room. Kauniste oli hieno lahja ystävältä. The ornament was a nice gift from a friend. Kodin kauniste oli itse tehty ja uniikki. The home decoration was homemade and unique. Hän osti uuden kaunisteen olohuoneeseen. She bought a new ornament for the living room. Kodin kaunisteet olivat tarkoin valittuja. The home decorations were carefully chosen. Suloiset kaunisteet koristivat häntä juhlapäivänä. Lovely decorations adorned her on the special day. Vaihtoehtoisesti voit valita kerrotun kaunisteen. Alternatively, you can choose the mentioned decoration. Show more arrow right

Wiktionary

decoration Show more arrow right kaunistaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaunisteeni

kaunisteeni

kaunisteesi

kaunisteesi

kaunisteensa

kaunisteensa

Par

-ta

kaunistettani

kaunisteitani / kaunistehiani

kaunistettasi

kaunisteitasi / kaunistehiasi

kaunistettansa / kaunistettaan

kaunisteitansa / kaunisteitaan / kaunistehiansa / kaunistehiaan

Gen

-n

kaunisteeni

kaunisteitteni / kaunisteideni / kaunistehieni / kaunistehitteni

kaunisteesi

kaunisteittesi / kaunisteidesi / kaunistehiesi / kaunistehittesi

kaunisteensa

kaunisteittensa / kaunisteidensa / kaunistehiensa / kaunistehittensa

Ill

mihin

kaunisteeseeni

kaunisteisiini / kaunisteihini / kaunistehisini

kaunisteeseesi

kaunisteisiisi / kaunisteihisi / kaunistehisisi

kaunisteeseensa

kaunisteisiinsa / kaunisteihinsa / kaunistehisinsa

Ine

-ssa

kaunisteessani

kaunistehissani / kaunisteissani

kaunisteessasi

kaunistehissasi / kaunisteissasi

kaunisteessansa / kaunisteessaan

kaunistehissansa / kaunistehissaan / kaunisteissansa / kaunisteissaan

Ela

-sta

kaunisteestani

kaunistehistani / kaunisteistani

kaunisteestasi

kaunistehistasi / kaunisteistasi

kaunisteestansa / kaunisteestaan

kaunistehistansa / kaunistehistaan / kaunisteistansa / kaunisteistaan

All

-lle

kaunisteelleni

kaunistehilleni / kaunisteilleni

kaunisteellesi

kaunistehillesi / kaunisteillesi

kaunisteellensa / kaunisteelleen

kaunistehillensa / kaunistehillean / kaunisteillensa / kaunisteillean

Ade

-lla

kaunisteellani

kaunistehillani / kaunisteillani

kaunisteellasi

kaunistehillasi / kaunisteillasi

kaunisteellansa / kaunisteellaan

kaunistehillansa / kaunistehillaan / kaunisteillansa / kaunisteillaan

Abl

-lta

kaunisteeltani

kaunistehiltani / kaunisteiltani

kaunisteeltasi

kaunistehiltasi / kaunisteiltasi

kaunisteeltansa / kaunisteeltaan

kaunistehiltansa / kaunistehiltaan / kaunisteiltansa / kaunisteiltaan

Tra

-ksi

kaunisteekseni

kaunistehikseni / kaunisteikseni

kaunisteeksesi

kaunistehiksesi / kaunisteiksesi

kaunisteeksensa / kaunisteekseen

kaunistehikseen / kaunistehiksensa / kaunisteikseen / kaunisteiksensa

Ess

-na

kaunisteenani

kaunistehinani / kaunisteinani

kaunisteenasi

kaunistehinasi / kaunisteinasi

kaunisteenansa / kaunisteenaan

kaunistehinansa / kaunistehinaan / kaunisteinansa / kaunisteinaan

Abe

-tta

kaunisteettani

kaunistehittani / kaunisteittani

kaunisteettasi

kaunistehittasi / kaunisteittasi

kaunisteettansa / kaunisteettaan

kaunistehittansa / kaunistehittaan / kaunisteittansa / kaunisteittaan

Com

-ne

-

kaunistehineni / kaunisteineni

-

kaunistehinesi / kaunisteinesi

-

kaunistehineen / kaunistehinensa / kaunisteineen / kaunisteinensa

Singular

Plural

Nom

-

kaunisteeni

kaunisteesi

kaunisteensa

kaunisteeni

kaunisteesi

kaunisteensa

Par

-ta

kaunistettani

kaunistettasi

kaunistettansa / kaunistettaan

kaunisteitani / kaunistehiani

kaunisteitasi / kaunistehiasi

kaunisteitansa / kaunisteitaan / kaunistehiansa / kaunistehiaan

Gen

-n

kaunisteeni

kaunisteesi

kaunisteensa

kaunisteitteni / kaunisteideni / kaunistehieni / kaunistehitteni

kaunisteittesi / kaunisteidesi / kaunistehiesi / kaunistehittesi

kaunisteittensa / kaunisteidensa / kaunistehiensa / kaunistehittensa

Ill

mihin

kaunisteeseeni

kaunisteeseesi

kaunisteeseensa

kaunisteisiini / kaunisteihini / kaunistehisini

kaunisteisiisi / kaunisteihisi / kaunistehisisi

kaunisteisiinsa / kaunisteihinsa / kaunistehisinsa

Ine

-ssa

kaunisteessani

kaunisteessasi

kaunisteessansa / kaunisteessaan

kaunistehissani / kaunisteissani

kaunistehissasi / kaunisteissasi

kaunistehissansa / kaunistehissaan / kaunisteissansa / kaunisteissaan

Ela

-sta

kaunisteestani

kaunisteestasi

kaunisteestansa / kaunisteestaan

kaunistehistani / kaunisteistani

kaunistehistasi / kaunisteistasi

kaunistehistansa / kaunistehistaan / kaunisteistansa / kaunisteistaan

All

-lle

kaunisteelleni

kaunisteellesi

kaunisteellensa / kaunisteelleen

kaunistehilleni / kaunisteilleni

kaunistehillesi / kaunisteillesi

kaunistehillensa / kaunistehillean / kaunisteillensa / kaunisteillean

Ade

-lla

kaunisteellani

kaunisteellasi

kaunisteellansa / kaunisteellaan

kaunistehillani / kaunisteillani

kaunistehillasi / kaunisteillasi

kaunistehillansa / kaunistehillaan / kaunisteillansa / kaunisteillaan

Abl

-lta

kaunisteeltani

kaunisteeltasi

kaunisteeltansa / kaunisteeltaan

kaunistehiltani / kaunisteiltani

kaunistehiltasi / kaunisteiltasi

kaunistehiltansa / kaunistehiltaan / kaunisteiltansa / kaunisteiltaan

Tra

-ksi

kaunisteekseni

kaunisteeksesi

kaunisteeksensa / kaunisteekseen

kaunistehikseni / kaunisteikseni

kaunistehiksesi / kaunisteiksesi

kaunistehikseen / kaunistehiksensa / kaunisteikseen / kaunisteiksensa

Ess

-na

kaunisteenani

kaunisteenasi

kaunisteenansa / kaunisteenaan

kaunistehinani / kaunisteinani

kaunistehinasi / kaunisteinasi

kaunistehinansa / kaunistehinaan / kaunisteinansa / kaunisteinaan

Abe

-tta

kaunisteettani

kaunisteettasi

kaunisteettansa / kaunisteettaan

kaunistehittani / kaunisteittani

kaunistehittasi / kaunisteittasi

kaunistehittansa / kaunistehittaan / kaunisteittansa / kaunisteittaan

Com

-ne

-

-

-

kaunistehineni / kaunisteineni

kaunistehinesi / kaunisteinesi

kaunistehineen / kaunistehinensa / kaunisteineen / kaunisteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaunisteemme

kaunisteemme

kaunisteenne

kaunisteenne

kaunisteensa

kaunisteensa

Par

-ta

kaunistettamme

kaunisteitamme / kaunistehiamme

kaunistettanne

kaunisteitanne / kaunistehianne

kaunistettansa / kaunistettaan

kaunisteitansa / kaunisteitaan / kaunistehiansa / kaunistehiaan

Gen

-n

kaunisteemme

kaunisteittemme / kaunisteidemme / kaunistehiemme / kaunistehittemme

kaunisteenne

kaunisteittenne / kaunisteidenne / kaunistehienne / kaunistehittenne

kaunisteensa

kaunisteittensa / kaunisteidensa / kaunistehiensa / kaunistehittensa

Ill

mihin

kaunisteeseemme

kaunisteisiimme / kaunisteihimme / kaunistehisimme

kaunisteeseenne

kaunisteisiinne / kaunisteihinne / kaunistehisinne

kaunisteeseensa

kaunisteisiinsa / kaunisteihinsa / kaunistehisinsa

Ine

-ssa

kaunisteessamme

kaunistehissamme / kaunisteissamme

kaunisteessanne

kaunistehissanne / kaunisteissanne

kaunisteessansa / kaunisteessaan

kaunistehissansa / kaunistehissaan / kaunisteissansa / kaunisteissaan

Ela

-sta

kaunisteestamme

kaunistehistamme / kaunisteistamme

kaunisteestanne

kaunistehistanne / kaunisteistanne

kaunisteestansa / kaunisteestaan

kaunistehistansa / kaunistehistaan / kaunisteistansa / kaunisteistaan

All

-lle

kaunisteellemme

kaunistehillemme / kaunisteillemme

kaunisteellenne

kaunistehillenne / kaunisteillenne

kaunisteellensa / kaunisteelleen

kaunistehillensa / kaunistehillean / kaunisteillensa / kaunisteillean

Ade

-lla

kaunisteellamme

kaunistehillamme / kaunisteillamme

kaunisteellanne

kaunistehillanne / kaunisteillanne

kaunisteellansa / kaunisteellaan

kaunistehillansa / kaunistehillaan / kaunisteillansa / kaunisteillaan

Abl

-lta

kaunisteeltamme

kaunistehiltamme / kaunisteiltamme

kaunisteeltanne

kaunistehiltanne / kaunisteiltanne

kaunisteeltansa / kaunisteeltaan

kaunistehiltansa / kaunistehiltaan / kaunisteiltansa / kaunisteiltaan

Tra

-ksi

kaunisteeksemme

kaunistehiksemme / kaunisteiksemme

kaunisteeksenne

kaunistehiksenne / kaunisteiksenne

kaunisteeksensa / kaunisteekseen

kaunistehikseen / kaunistehiksensa / kaunisteikseen / kaunisteiksensa

Ess

-na

kaunisteenamme

kaunistehinamme / kaunisteinamme

kaunisteenanne

kaunistehinanne / kaunisteinanne

kaunisteenansa / kaunisteenaan

kaunistehinansa / kaunistehinaan / kaunisteinansa / kaunisteinaan

Abe

-tta

kaunisteettamme

kaunistehittamme / kaunisteittamme

kaunisteettanne

kaunistehittanne / kaunisteittanne

kaunisteettansa / kaunisteettaan

kaunistehittansa / kaunistehittaan / kaunisteittansa / kaunisteittaan

Com

-ne

-

kaunistehinemme / kaunisteinemme

-

kaunistehinenne / kaunisteinenne

-

kaunistehineen / kaunistehinensa / kaunisteineen / kaunisteinensa

Singular

Plural

Nom

-

kaunisteemme

kaunisteenne

kaunisteensa

kaunisteemme

kaunisteenne

kaunisteensa

Par

-ta

kaunistettamme

kaunistettanne

kaunistettansa / kaunistettaan

kaunisteitamme / kaunistehiamme

kaunisteitanne / kaunistehianne

kaunisteitansa / kaunisteitaan / kaunistehiansa / kaunistehiaan

Gen

-n

kaunisteemme

kaunisteenne

kaunisteensa

kaunisteittemme / kaunisteidemme / kaunistehiemme / kaunistehittemme

kaunisteittenne / kaunisteidenne / kaunistehienne / kaunistehittenne

kaunisteittensa / kaunisteidensa / kaunistehiensa / kaunistehittensa

Ill

mihin

kaunisteeseemme

kaunisteeseenne

kaunisteeseensa

kaunisteisiimme / kaunisteihimme / kaunistehisimme

kaunisteisiinne / kaunisteihinne / kaunistehisinne

kaunisteisiinsa / kaunisteihinsa / kaunistehisinsa

Ine

-ssa

kaunisteessamme

kaunisteessanne

kaunisteessansa / kaunisteessaan

kaunistehissamme / kaunisteissamme

kaunistehissanne / kaunisteissanne

kaunistehissansa / kaunistehissaan / kaunisteissansa / kaunisteissaan

Ela

-sta

kaunisteestamme

kaunisteestanne

kaunisteestansa / kaunisteestaan

kaunistehistamme / kaunisteistamme

kaunistehistanne / kaunisteistanne

kaunistehistansa / kaunistehistaan / kaunisteistansa / kaunisteistaan

All

-lle

kaunisteellemme

kaunisteellenne

kaunisteellensa / kaunisteelleen

kaunistehillemme / kaunisteillemme

kaunistehillenne / kaunisteillenne

kaunistehillensa / kaunistehillean / kaunisteillensa / kaunisteillean

Ade

-lla

kaunisteellamme

kaunisteellanne

kaunisteellansa / kaunisteellaan

kaunistehillamme / kaunisteillamme

kaunistehillanne / kaunisteillanne

kaunistehillansa / kaunistehillaan / kaunisteillansa / kaunisteillaan

Abl

-lta

kaunisteeltamme

kaunisteeltanne

kaunisteeltansa / kaunisteeltaan

kaunistehiltamme / kaunisteiltamme

kaunistehiltanne / kaunisteiltanne

kaunistehiltansa / kaunistehiltaan / kaunisteiltansa / kaunisteiltaan

Tra

-ksi

kaunisteeksemme

kaunisteeksenne

kaunisteeksensa / kaunisteekseen

kaunistehiksemme / kaunisteiksemme

kaunistehiksenne / kaunisteiksenne

kaunistehikseen / kaunistehiksensa / kaunisteikseen / kaunisteiksensa

Ess

-na

kaunisteenamme

kaunisteenanne

kaunisteenansa / kaunisteenaan

kaunistehinamme / kaunisteinamme

kaunistehinanne / kaunisteinanne

kaunistehinansa / kaunistehinaan / kaunisteinansa / kaunisteinaan

Abe

-tta

kaunisteettamme

kaunisteettanne

kaunisteettansa / kaunisteettaan

kaunistehittamme / kaunisteittamme

kaunistehittanne / kaunisteittanne

kaunistehittansa / kaunistehittaan / kaunisteittansa / kaunisteittaan

Com

-ne

-

-

-

kaunistehinemme / kaunisteinemme

kaunistehinenne / kaunisteinenne

kaunistehineen / kaunistehinensa / kaunisteineen / kaunisteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leva

levat

Par

-ta

levaa

levoja

Gen

-n

levan

levojen

Ill

mihin

levaan

levoihin

Ine

-ssa

levassa

levoissa

Ela

-sta

levasta

levoista

All

-lle

levalle

levoille

Ade

-lla

levalla

levoilla

Abl

-lta

levalta

levoilta

Tra

-ksi

levaksi

levoiksi

Ess

-na

levana

levoina

Abe

-tta

levatta

levoitta

Com

-ne

-

levoine

Ins

-in

-

levoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leva

levat

Par

-ta

levaa

levoja

Gen

-n

levan

levojen

Ill

mihin

levaan

levoihin

Ine

-ssa

levassa

levoissa

Ela

-sta

levasta

levoista

All

-lle

levalle

levoille

Ade

-lla

levalla

levoilla

Abl

-lta

levalta

levoilta

Tra

-ksi

levaksi

levoiksi

Ess

-na

levana

levoina

Abe

-tta

levatta

levoitta

Com

-ne

-

levoine

Ins

-in

-

levoin

alga levä
leva
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; oj4; Europarl; ParaCrawl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus - Finnish-English; JRC-Acquis Parallel Corpus - Finnish-English Leva on tärkeä osa ekosysteemiä. Leva is an important part of the ecosystem. Hän oli levoissani kipeä. He was sick in my bed. Bulgarian leva (BGN. Bulgarian lev (BGN. Leva tuottaa hengityksessä energiaa. Leva produces energy in respiration. Leva saa ravintonsa auringonvalosta. Leva gets its nutrients from sunlight. Kiitos paljon levoiltanne! Thank you very much for your rest! Olen levoilla koko päivän. I will be resting all day. Levoissani nukun aina hyvin. I always sleep well in my bed. Olen levoissani rauhallinen. I am calm in my bed. Levoillanne oli paljon tilaa. There was a lot of space on your beds. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levani

levani

levasi

levasi

levansa

levansa

Par

-ta

levaani

levojani

levaasi

levojasi

levaansa / levaaan

levojansa / levojaan

Gen

-n

levani

levojeni

levasi

levojesi

levansa

levojensa

Ill

mihin

levaani

levoihini

levaasi

levoihisi

levaansa

levoihinsa

Ine

-ssa

levassani

levoissani

levassasi

levoissasi

levassansa / levassaan

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastani

levoistani

levastasi

levoistasi

levastansa / levastaan

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levalleni

levoilleni

levallesi

levoillesi

levallensa / levalleen

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallani

levoillani

levallasi

levoillasi

levallansa / levallaan

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltani

levoiltani

levaltasi

levoiltasi

levaltansa / levaltaan

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levakseni

levoikseni

levaksesi

levoiksesi

levaksensa / levakseen

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanani

levoinani

levanasi

levoinasi

levanansa / levanaan

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattani

levoittani

levattasi

levoittasi

levattansa / levattaan

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

levoineni

-

levoinesi

-

levoinensa / levoineen

Singular

Plural

Nom

-

levani

levasi

levansa

levani

levasi

levansa

Par

-ta

levaani

levaasi

levaansa / levaaan

levojani

levojasi

levojansa / levojaan

Gen

-n

levani

levasi

levansa

levojeni

levojesi

levojensa

Ill

mihin

levaani

levaasi

levaansa

levoihini

levoihisi

levoihinsa

Ine

-ssa

levassani

levassasi

levassansa / levassaan

levoissani

levoissasi

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastani

levastasi

levastansa / levastaan

levoistani

levoistasi

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levalleni

levallesi

levallensa / levalleen

levoilleni

levoillesi

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallani

levallasi

levallansa / levallaan

levoillani

levoillasi

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltani

levaltasi

levaltansa / levaltaan

levoiltani

levoiltasi

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levakseni

levaksesi

levaksensa / levakseen

levoikseni

levoiksesi

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanani

levanasi

levanansa / levanaan

levoinani

levoinasi

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattani

levattasi

levattansa / levattaan

levoittani

levoittasi

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

-

-

levoineni

levoinesi

levoinensa / levoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levamme

levamme

levanne

levanne

levansa

levansa

Par

-ta

levaamme

levojamme

levaanne

levojanne

levaansa / levaaan

levojansa / levojaan

Gen

-n

levamme

levojemme

levanne

levojenne

levansa

levojensa

Ill

mihin

levaamme

levoihimme

levaanne

levoihinne

levaansa

levoihinsa

Ine

-ssa

levassamme

levoissamme

levassanne

levoissanne

levassansa / levassaan

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastamme

levoistamme

levastanne

levoistanne

levastansa / levastaan

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levallemme

levoillemme

levallenne

levoillenne

levallensa / levalleen

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallamme

levoillamme

levallanne

levoillanne

levallansa / levallaan

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltamme

levoiltamme

levaltanne

levoiltanne

levaltansa / levaltaan

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levaksemme

levoiksemme

levaksenne

levoiksenne

levaksensa / levakseen

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanamme

levoinamme

levananne

levoinanne

levanansa / levanaan

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattamme

levoittamme

levattanne

levoittanne

levattansa / levattaan

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

levoinemme

-

levoinenne

-

levoinensa / levoineen

Singular

Plural

Nom

-

levamme

levanne

levansa

levamme

levanne

levansa

Par

-ta

levaamme

levaanne

levaansa / levaaan

levojamme

levojanne

levojansa / levojaan

Gen

-n

levamme

levanne

levansa

levojemme

levojenne

levojensa

Ill

mihin

levaamme

levaanne

levaansa

levoihimme

levoihinne

levoihinsa

Ine

-ssa

levassamme

levassanne

levassansa / levassaan

levoissamme

levoissanne

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastamme

levastanne

levastansa / levastaan

levoistamme

levoistanne

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levallemme

levallenne

levallensa / levalleen

levoillemme

levoillenne

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallamme

levallanne

levallansa / levallaan

levoillamme

levoillanne

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltamme

levaltanne

levaltansa / levaltaan

levoiltamme

levoiltanne

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levaksemme

levaksenne

levaksensa / levakseen

levoiksemme

levoiksenne

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanamme

levananne

levanansa / levanaan

levoinamme

levoinanne

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattamme

levattanne

levattansa / levattaan

levoittamme

levoittanne

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

-

-

levoinemme

levoinenne

levoinensa / levoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept