logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

asemakaava, noun

Word analysis
asemakaavainsinöörien

asemakaavainsinöörien

asemakaava

Noun, Singular Nominative

+ insinööri

Noun, Plural Genitive

asema

Noun, Singular Nominative

+ kaava

Noun, Singular Nominative

+ insinööri

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asemakaava

asemakaavat

Par

-ta

asemakaavaa

asemakaavoja

Gen

-n

asemakaavan

asemakaavojen

Ill

mihin

asemakaavaan

asemakaavoihin

Ine

-ssa

asemakaavassa

asemakaavoissa

Ela

-sta

asemakaavasta

asemakaavoista

All

-lle

asemakaavalle

asemakaavoille

Ade

-lla

asemakaavalla

asemakaavoilla

Abl

-lta

asemakaavalta

asemakaavoilta

Tra

-ksi

asemakaavaksi

asemakaavoiksi

Ess

-na

asemakaavana

asemakaavoina

Abe

-tta

asemakaavatta

asemakaavoitta

Com

-ne

-

asemakaavoine

Ins

-in

-

asemakaavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asemakaava

asemakaavat

Par

-ta

asemakaavaa

asemakaavoja

Gen

-n

asemakaavan

asemakaavojen

Ill

mihin

asemakaavaan

asemakaavoihin

Ine

-ssa

asemakaavassa

asemakaavoissa

Ela

-sta

asemakaavasta

asemakaavoista

All

-lle

asemakaavalle

asemakaavoille

Ade

-lla

asemakaavalla

asemakaavoilla

Abl

-lta

asemakaavalta

asemakaavoilta

Tra

-ksi

asemakaavaksi

asemakaavoiksi

Ess

-na

asemakaavana

asemakaavoina

Abe

-tta

asemakaavatta

asemakaavoitta

Com

-ne

-

asemakaavoine

Ins

-in

-

asemakaavoin

plan suunnitelma, ohjelma, pohjapiirros, järjestelmä, asemakaava, kaavakuva
Show more arrow right
EMNLP 2011; OPUS; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix; Literature; EurLex-2 Asemakaava on laadittava 10 vuoden kuluessa. The zoning plan must be drawn up within 10 years. Kaupungin asemakaava on hyväksytty valtuustossa. The city's zoning plan has been approved by the council. Uusi asemakaava mahdollistaa keskustan kehittämisen. The new zoning plan enables the development of the city center. Asemakaava määrittää rakennetun ympäristön ja maankäytön perusteet. Zoning plan defines the basis for built environment and land use. Asemakaava mahdollistaa alueen kehittämisen tehokkaasti. The zoning plan allows for efficient development of the area. Tässä asemakaavassa katuja levennettiin. For those purposes, the walls upstairs were removed. Ei, Belisarius, sinun asemakaavasi on vanhentunut. No, Belisarius, yours is obsolete. Asemakaavoihin merkitty puistoalue. Land earmarked for public parks. Kaupunki hyväksyi uuden asemakaavan viime viikolla. The city approved a new zoning plan last week. Asemakaavan tarkoitus on ohjata alueen rakentamista. The purpose of the zoning plan is to guide the development of the area. Show more arrow right

Wiktionary

A city plan or town plan, which shows in detail each lot, positioning of buildings on the lot, traffic areas etc. Show more arrow right asemakaava-alueasemakaava-arkkitehtiasemakaavoittaaasemakaavoitus Show more arrow right From asema +‎ kaava. Show more arrow right

Wikipedia

Zoning Zoning is a method of urban planning in which a municipality or other tier of government divides land into areas called zones, each of which has a set of regulations for new development that differs from other zones. Zones may be defined for a single use (e.g. residential, industrial), they may combine several compatible activities by use, or in the case of form-based zoning, the differing regulations may govern the density, size and shape of allowed buildings whatever their use. The planning rules for each zone, determine whether planning permission for a given development may be granted. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asemakaavani

asemakaavani

asemakaavasi

asemakaavasi

asemakaavansa

asemakaavansa

Par

-ta

asemakaavaani

asemakaavojani

asemakaavaasi

asemakaavojasi

asemakaavaansa / asemakaavaaan

asemakaavojansa / asemakaavojaan

Gen

-n

asemakaavani

asemakaavojeni

asemakaavasi

asemakaavojesi

asemakaavansa

asemakaavojensa

Ill

mihin

asemakaavaani

asemakaavoihini

asemakaavaasi

asemakaavoihisi

asemakaavaansa

asemakaavoihinsa

Ine

-ssa

asemakaavassani

asemakaavoissani

asemakaavassasi

asemakaavoissasi

asemakaavassansa / asemakaavassaan

asemakaavoissansa / asemakaavoissaan

Ela

-sta

asemakaavastani

asemakaavoistani

asemakaavastasi

asemakaavoistasi

asemakaavastansa / asemakaavastaan

asemakaavoistansa / asemakaavoistaan

All

-lle

asemakaavalleni

asemakaavoilleni

asemakaavallesi

asemakaavoillesi

asemakaavallensa / asemakaavalleen

asemakaavoillensa / asemakaavoillean

Ade

-lla

asemakaavallani

asemakaavoillani

asemakaavallasi

asemakaavoillasi

asemakaavallansa / asemakaavallaan

asemakaavoillansa / asemakaavoillaan

Abl

-lta

asemakaavaltani

asemakaavoiltani

asemakaavaltasi

asemakaavoiltasi

asemakaavaltansa / asemakaavaltaan

asemakaavoiltansa / asemakaavoiltaan

Tra

-ksi

asemakaavakseni

asemakaavoikseni

asemakaavaksesi

asemakaavoiksesi

asemakaavaksensa / asemakaavakseen

asemakaavoiksensa / asemakaavoikseen

Ess

-na

asemakaavanani

asemakaavoinani

asemakaavanasi

asemakaavoinasi

asemakaavanansa / asemakaavanaan

asemakaavoinansa / asemakaavoinaan

Abe

-tta

asemakaavattani

asemakaavoittani

asemakaavattasi

asemakaavoittasi

asemakaavattansa / asemakaavattaan

asemakaavoittansa / asemakaavoittaan

Com

-ne

-

asemakaavoineni

-

asemakaavoinesi

-

asemakaavoinensa / asemakaavoineen

Singular

Plural

Nom

-

asemakaavani

asemakaavasi

asemakaavansa

asemakaavani

asemakaavasi

asemakaavansa

Par

-ta

asemakaavaani

asemakaavaasi

asemakaavaansa / asemakaavaaan

asemakaavojani

asemakaavojasi

asemakaavojansa / asemakaavojaan

Gen

-n

asemakaavani

asemakaavasi

asemakaavansa

asemakaavojeni

asemakaavojesi

asemakaavojensa

Ill

mihin

asemakaavaani

asemakaavaasi

asemakaavaansa

asemakaavoihini

asemakaavoihisi

asemakaavoihinsa

Ine

-ssa

asemakaavassani

asemakaavassasi

asemakaavassansa / asemakaavassaan

asemakaavoissani

asemakaavoissasi

asemakaavoissansa / asemakaavoissaan

Ela

-sta

asemakaavastani

asemakaavastasi

asemakaavastansa / asemakaavastaan

asemakaavoistani

asemakaavoistasi

asemakaavoistansa / asemakaavoistaan

All

-lle

asemakaavalleni

asemakaavallesi

asemakaavallensa / asemakaavalleen

asemakaavoilleni

asemakaavoillesi

asemakaavoillensa / asemakaavoillean

Ade

-lla

asemakaavallani

asemakaavallasi

asemakaavallansa / asemakaavallaan

asemakaavoillani

asemakaavoillasi

asemakaavoillansa / asemakaavoillaan

Abl

-lta

asemakaavaltani

asemakaavaltasi

asemakaavaltansa / asemakaavaltaan

asemakaavoiltani

asemakaavoiltasi

asemakaavoiltansa / asemakaavoiltaan

Tra

-ksi

asemakaavakseni

asemakaavaksesi

asemakaavaksensa / asemakaavakseen

asemakaavoikseni

asemakaavoiksesi

asemakaavoiksensa / asemakaavoikseen

Ess

-na

asemakaavanani

asemakaavanasi

asemakaavanansa / asemakaavanaan

asemakaavoinani

asemakaavoinasi

asemakaavoinansa / asemakaavoinaan

Abe

-tta

asemakaavattani

asemakaavattasi

asemakaavattansa / asemakaavattaan

asemakaavoittani

asemakaavoittasi

asemakaavoittansa / asemakaavoittaan

Com

-ne

-

-

-

asemakaavoineni

asemakaavoinesi

asemakaavoinensa / asemakaavoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asemakaavamme

asemakaavamme

asemakaavanne

asemakaavanne

asemakaavansa

asemakaavansa

Par

-ta

asemakaavaamme

asemakaavojamme

asemakaavaanne

asemakaavojanne

asemakaavaansa / asemakaavaaan

asemakaavojansa / asemakaavojaan

Gen

-n

asemakaavamme

asemakaavojemme

asemakaavanne

asemakaavojenne

asemakaavansa

asemakaavojensa

Ill

mihin

asemakaavaamme

asemakaavoihimme

asemakaavaanne

asemakaavoihinne

asemakaavaansa

asemakaavoihinsa

Ine

-ssa

asemakaavassamme

asemakaavoissamme

asemakaavassanne

asemakaavoissanne

asemakaavassansa / asemakaavassaan

asemakaavoissansa / asemakaavoissaan

Ela

-sta

asemakaavastamme

asemakaavoistamme

asemakaavastanne

asemakaavoistanne

asemakaavastansa / asemakaavastaan

asemakaavoistansa / asemakaavoistaan

All

-lle

asemakaavallemme

asemakaavoillemme

asemakaavallenne

asemakaavoillenne

asemakaavallensa / asemakaavalleen

asemakaavoillensa / asemakaavoillean

Ade

-lla

asemakaavallamme

asemakaavoillamme

asemakaavallanne

asemakaavoillanne

asemakaavallansa / asemakaavallaan

asemakaavoillansa / asemakaavoillaan

Abl

-lta

asemakaavaltamme

asemakaavoiltamme

asemakaavaltanne

asemakaavoiltanne

asemakaavaltansa / asemakaavaltaan

asemakaavoiltansa / asemakaavoiltaan

Tra

-ksi

asemakaavaksemme

asemakaavoiksemme

asemakaavaksenne

asemakaavoiksenne

asemakaavaksensa / asemakaavakseen

asemakaavoiksensa / asemakaavoikseen

Ess

-na

asemakaavanamme

asemakaavoinamme

asemakaavananne

asemakaavoinanne

asemakaavanansa / asemakaavanaan

asemakaavoinansa / asemakaavoinaan

Abe

-tta

asemakaavattamme

asemakaavoittamme

asemakaavattanne

asemakaavoittanne

asemakaavattansa / asemakaavattaan

asemakaavoittansa / asemakaavoittaan

Com

-ne

-

asemakaavoinemme

-

asemakaavoinenne

-

asemakaavoinensa / asemakaavoineen

Singular

Plural

Nom

-

asemakaavamme

asemakaavanne

asemakaavansa

asemakaavamme

asemakaavanne

asemakaavansa

Par

-ta

asemakaavaamme

asemakaavaanne

asemakaavaansa / asemakaavaaan

asemakaavojamme

asemakaavojanne

asemakaavojansa / asemakaavojaan

Gen

-n

asemakaavamme

asemakaavanne

asemakaavansa

asemakaavojemme

asemakaavojenne

asemakaavojensa

Ill

mihin

asemakaavaamme

asemakaavaanne

asemakaavaansa

asemakaavoihimme

asemakaavoihinne

asemakaavoihinsa

Ine

-ssa

asemakaavassamme

asemakaavassanne

asemakaavassansa / asemakaavassaan

asemakaavoissamme

asemakaavoissanne

asemakaavoissansa / asemakaavoissaan

Ela

-sta

asemakaavastamme

asemakaavastanne

asemakaavastansa / asemakaavastaan

asemakaavoistamme

asemakaavoistanne

asemakaavoistansa / asemakaavoistaan

All

-lle

asemakaavallemme

asemakaavallenne

asemakaavallensa / asemakaavalleen

asemakaavoillemme

asemakaavoillenne

asemakaavoillensa / asemakaavoillean

Ade

-lla

asemakaavallamme

asemakaavallanne

asemakaavallansa / asemakaavallaan

asemakaavoillamme

asemakaavoillanne

asemakaavoillansa / asemakaavoillaan

Abl

-lta

asemakaavaltamme

asemakaavaltanne

asemakaavaltansa / asemakaavaltaan

asemakaavoiltamme

asemakaavoiltanne

asemakaavoiltansa / asemakaavoiltaan

Tra

-ksi

asemakaavaksemme

asemakaavaksenne

asemakaavaksensa / asemakaavakseen

asemakaavoiksemme

asemakaavoiksenne

asemakaavoiksensa / asemakaavoikseen

Ess

-na

asemakaavanamme

asemakaavananne

asemakaavanansa / asemakaavanaan

asemakaavoinamme

asemakaavoinanne

asemakaavoinansa / asemakaavoinaan

Abe

-tta

asemakaavattamme

asemakaavattanne

asemakaavattansa / asemakaavattaan

asemakaavoittamme

asemakaavoittanne

asemakaavoittansa / asemakaavoittaan

Com

-ne

-

-

-

asemakaavoinemme

asemakaavoinenne

asemakaavoinensa / asemakaavoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

insinööri

insinöörit

Par

-ta

insinööriä

insinöörejä

Gen

-n

insinöörin

insinöörien

Ill

mihin

insinööriin

insinööreihin

Ine

-ssa

insinöörissä

insinööreissä

Ela

-sta

insinööristä

insinööreistä

All

-lle

insinöörille

insinööreille

Ade

-lla

insinöörillä

insinööreillä

Abl

-lta

insinööriltä

insinööreiltä

Tra

-ksi

insinööriksi

insinööreiksi

Ess

-na

insinöörinä

insinööreinä

Abe

-tta

insinöörittä

insinööreittä

Com

-ne

-

insinööreine

Ins

-in

-

insinöörein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

insinööri

insinöörit

Par

-ta

insinööriä

insinöörejä

Gen

-n

insinöörin

insinöörien

Ill

mihin

insinööriin

insinööreihin

Ine

-ssa

insinöörissä

insinööreissä

Ela

-sta

insinööristä

insinööreistä

All

-lle

insinöörille

insinööreille

Ade

-lla

insinöörillä

insinööreillä

Abl

-lta

insinööriltä

insinööreiltä

Tra

-ksi

insinööriksi

insinööreiksi

Ess

-na

insinöörinä

insinööreinä

Abe

-tta

insinöörittä

insinööreittä

Com

-ne

-

insinööreine

Ins

-in

-

insinöörein

engineer insinööri, konemestari, teknikko, koneenhoitaja, veturinkuljettaja, pioneeri
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; oj4; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OPUS OpenSubtitles2016; WikiMatrix Insinööri vastasi kysymykseen. The engineer answered the question. Johtava insinööri. Chief Engineer. Insinööri vastasi asiakkaan kysymyksiin. The engineer answered the customer's questions. Olin ammatiltani insinööri. I was an engineer by trade. GMAC:n paras äänins-insinööri. GMAC's best sound engineer. Insinöörimme kertovat... My understanding from our engineers... Insinööri jäi ylös yhdestä syystä. The engineer stayed up top for a reason. Insinööri oli tehnyt perusteellisen suunnitelman. The engineer had made a thorough plan. Insinööri suunnitteli energiatehokkaan rakennuksen. The engineer designed an energy-efficient building. Hän on paras insinööri, jonka tunnen. She's the best engineer I've ever known. Show more arrow right

Wiktionary

engineer (person who is qualified or professionally engaged in any branch of engineering) an engineering degree granted by a polytechnic, used with or without the abbreviation amk, which specifies the level of education Show more arrow right amk-insinööridiplomi-insinöörielektroniikkainsinöörielintarvikeinsinöörieuroinsinööriinsinööriajoinsinööritaitoinsinööritoimistoinsinööriupseerikatsastusinsinöörikaupungininsinöörikemisti-insinöörikoneinsinöörikunnaninsinöörikäyttöinsinöörilaivanrakennusinsinöörilentokoneinsinööriliikenneinsinöörimaanmittausinsinöörimetsätalousinsinööriopistoinsinööripaperi-insinöörirakennusinsinöörisuunnitteluinsinöörisähköinsinööritekstiili-insinööriteleinsinööritoimitusinsinöörivuori-insinööriyli-insinööri Show more arrow right Borrowed from Swedish ingenjör. Show more arrow right

Wikipedia

Engineer Engineers, as practitioners of engineering, are professionals who invent, design, analyze, build and test machines, complex systems, structures, gadgets and materials to fulfill functional objectives and requirements while considering the limitations imposed by practicality, regulation, safety and cost. The word engineer (Latin ingeniator) is derived from the Latin words ingeniare ("to create, generate, contrive, devise") and ingenium ("cleverness"). The foundational qualifications of an engineer typically include a four-year bachelor's degree in an engineering discipline, or in some jurisdictions, a master's degree in an engineering discipline plus four to six years of peer-reviewed professional practice (culminating in a project report or thesis) and passage of engineering board examinations. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

insinöörini

insinöörini

insinöörisi

insinöörisi

insinöörinsä

insinöörinsä

Par

-ta

insinööriäni

insinöörejäni

insinööriäsi

insinöörejäsi

insinööriänsä / insinööriään

insinöörejänsä / insinöörejään

Gen

-n

insinöörini

insinöörieni

insinöörisi

insinööriesi

insinöörinsä

insinööriensä

Ill

mihin

insinööriini

insinööreihini

insinööriisi

insinööreihisi

insinööriinsä

insinööreihinsä

Ine

-ssa

insinöörissäni

insinööreissäni

insinöörissäsi

insinööreissäsi

insinöörissänsä / insinöörissään

insinööreissänsä / insinööreissään

Ela

-sta

insinööristäni

insinööreistäni

insinööristäsi

insinööreistäsi

insinööristänsä / insinööristään

insinööreistänsä / insinööreistään

All

-lle

insinöörilleni

insinööreilleni

insinöörillesi

insinööreillesi

insinöörillensä / insinöörilleen

insinööreillensä / insinööreilleän

Ade

-lla

insinöörilläni

insinööreilläni

insinöörilläsi

insinööreilläsi

insinöörillänsä / insinöörillään

insinööreillänsä / insinööreillään

Abl

-lta

insinööriltäni

insinööreiltäni

insinööriltäsi

insinööreiltäsi

insinööriltänsä / insinööriltään

insinööreiltänsä / insinööreiltään

Tra

-ksi

insinöörikseni

insinööreikseni

insinööriksesi

insinööreiksesi

insinööriksensä / insinöörikseen

insinööreiksensä / insinööreikseen

Ess

-na

insinöörinäni

insinööreinäni

insinöörinäsi

insinööreinäsi

insinöörinänsä / insinöörinään

insinööreinänsä / insinööreinään

Abe

-tta

insinöörittäni

insinööreittäni

insinöörittäsi

insinööreittäsi

insinöörittänsä / insinöörittään

insinööreittänsä / insinööreittään

Com

-ne

-

insinööreineni

-

insinööreinesi

-

insinööreinensä / insinööreineen

Singular

Plural

Nom

-

insinöörini

insinöörisi

insinöörinsä

insinöörini

insinöörisi

insinöörinsä

Par

-ta

insinööriäni

insinööriäsi

insinööriänsä / insinööriään

insinöörejäni

insinöörejäsi

insinöörejänsä / insinöörejään

Gen

-n

insinöörini

insinöörisi

insinöörinsä

insinöörieni

insinööriesi

insinööriensä

Ill

mihin

insinööriini

insinööriisi

insinööriinsä

insinööreihini

insinööreihisi

insinööreihinsä

Ine

-ssa

insinöörissäni

insinöörissäsi

insinöörissänsä / insinöörissään

insinööreissäni

insinööreissäsi

insinööreissänsä / insinööreissään

Ela

-sta

insinööristäni

insinööristäsi

insinööristänsä / insinööristään

insinööreistäni

insinööreistäsi

insinööreistänsä / insinööreistään

All

-lle

insinöörilleni

insinöörillesi

insinöörillensä / insinöörilleen

insinööreilleni

insinööreillesi

insinööreillensä / insinööreilleän

Ade

-lla

insinöörilläni

insinöörilläsi

insinöörillänsä / insinöörillään

insinööreilläni

insinööreilläsi

insinööreillänsä / insinööreillään

Abl

-lta

insinööriltäni

insinööriltäsi

insinööriltänsä / insinööriltään

insinööreiltäni

insinööreiltäsi

insinööreiltänsä / insinööreiltään

Tra

-ksi

insinöörikseni

insinööriksesi

insinööriksensä / insinöörikseen

insinööreikseni

insinööreiksesi

insinööreiksensä / insinööreikseen

Ess

-na

insinöörinäni

insinöörinäsi

insinöörinänsä / insinöörinään

insinööreinäni

insinööreinäsi

insinööreinänsä / insinööreinään

Abe

-tta

insinöörittäni

insinöörittäsi

insinöörittänsä / insinöörittään

insinööreittäni

insinööreittäsi

insinööreittänsä / insinööreittään

Com

-ne

-

-

-

insinööreineni

insinööreinesi

insinööreinensä / insinööreineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

insinöörimme

insinöörimme

insinöörinne

insinöörinne

insinöörinsä

insinöörinsä

Par

-ta

insinööriämme

insinöörejämme

insinööriänne

insinöörejänne

insinööriänsä / insinööriään

insinöörejänsä / insinöörejään

Gen

-n

insinöörimme

insinööriemme

insinöörinne

insinöörienne

insinöörinsä

insinööriensä

Ill

mihin

insinööriimme

insinööreihimme

insinööriinne

insinööreihinne

insinööriinsä

insinööreihinsä

Ine

-ssa

insinöörissämme

insinööreissämme

insinöörissänne

insinööreissänne

insinöörissänsä / insinöörissään

insinööreissänsä / insinööreissään

Ela

-sta

insinööristämme

insinööreistämme

insinööristänne

insinööreistänne

insinööristänsä / insinööristään

insinööreistänsä / insinööreistään

All

-lle

insinöörillemme

insinööreillemme

insinöörillenne

insinööreillenne

insinöörillensä / insinöörilleen

insinööreillensä / insinööreilleän

Ade

-lla

insinöörillämme

insinööreillämme

insinöörillänne

insinööreillänne

insinöörillänsä / insinöörillään

insinööreillänsä / insinööreillään

Abl

-lta

insinööriltämme

insinööreiltämme

insinööriltänne

insinööreiltänne

insinööriltänsä / insinööriltään

insinööreiltänsä / insinööreiltään

Tra

-ksi

insinööriksemme

insinööreiksemme

insinööriksenne

insinööreiksenne

insinööriksensä / insinöörikseen

insinööreiksensä / insinööreikseen

Ess

-na

insinöörinämme

insinööreinämme

insinöörinänne

insinööreinänne

insinöörinänsä / insinöörinään

insinööreinänsä / insinööreinään

Abe

-tta

insinöörittämme

insinööreittämme

insinöörittänne

insinööreittänne

insinöörittänsä / insinöörittään

insinööreittänsä / insinööreittään

Com

-ne

-

insinööreinemme

-

insinööreinenne

-

insinööreinensä / insinööreineen

Singular

Plural

Nom

-

insinöörimme

insinöörinne

insinöörinsä

insinöörimme

insinöörinne

insinöörinsä

Par

-ta

insinööriämme

insinööriänne

insinööriänsä / insinööriään

insinöörejämme

insinöörejänne

insinöörejänsä / insinöörejään

Gen

-n

insinöörimme

insinöörinne

insinöörinsä

insinööriemme

insinöörienne

insinööriensä

Ill

mihin

insinööriimme

insinööriinne

insinööriinsä

insinööreihimme

insinööreihinne

insinööreihinsä

Ine

-ssa

insinöörissämme

insinöörissänne

insinöörissänsä / insinöörissään

insinööreissämme

insinööreissänne

insinööreissänsä / insinööreissään

Ela

-sta

insinööristämme

insinööristänne

insinööristänsä / insinööristään

insinööreistämme

insinööreistänne

insinööreistänsä / insinööreistään

All

-lle

insinöörillemme

insinöörillenne

insinöörillensä / insinöörilleen

insinööreillemme

insinööreillenne

insinööreillensä / insinööreilleän

Ade

-lla

insinöörillämme

insinöörillänne

insinöörillänsä / insinöörillään

insinööreillämme

insinööreillänne

insinööreillänsä / insinööreillään

Abl

-lta

insinööriltämme

insinööriltänne

insinööriltänsä / insinööriltään

insinööreiltämme

insinööreiltänne

insinööreiltänsä / insinööreiltään

Tra

-ksi

insinööriksemme

insinööriksenne

insinööriksensä / insinöörikseen

insinööreiksemme

insinööreiksenne

insinööreiksensä / insinööreikseen

Ess

-na

insinöörinämme

insinöörinänne

insinöörinänsä / insinöörinään

insinööreinämme

insinööreinänne

insinööreinänsä / insinööreinään

Abe

-tta

insinöörittämme

insinöörittänne

insinöörittänsä / insinöörittään

insinööreittämme

insinööreittänne

insinööreittänsä / insinööreittään

Com

-ne

-

-

-

insinööreinemme

insinööreinenne

insinööreinensä / insinööreineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asema

asemat

Par

-ta

asemaa / asemata

asemia

Gen

-n

aseman

asemien

Ill

mihin

asemaan

asemiin

Ine

-ssa

asemassa

asemissa

Ela

-sta

asemasta

asemista

All

-lle

asemalle

asemille

Ade

-lla

asemalla

asemilla

Abl

-lta

asemalta

asemilta

Tra

-ksi

asemaksi

asemiksi

Ess

-na

asemana

asemina

Abe

-tta

asematta

asemitta

Com

-ne

-

asemine

Ins

-in

-

asemin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asema

asemat

Par

-ta

asemaa / asemata

asemia

Gen

-n

aseman

asemien

Ill

mihin

asemaan

asemiin

Ine

-ssa

asemassa

asemissa

Ela

-sta

asemasta

asemista

All

-lle

asemalle

asemille

Ade

-lla

asemalla

asemilla

Abl

-lta

asemalta

asemilta

Tra

-ksi

asemaksi

asemiksi

Ess

-na

asemana

asemina

Abe

-tta

asematta

asemitta

Com

-ne

-

asemine

Ins

-in

-

asemin

station asema, voimala, paikka, asemapaikka, tukikohta, sijoituspaikka
position kanta, asema, sijainti, asento, paikka, tilanne
status status, tila, asema, tilanne
situation tilanne, asema, sijainti, paikka, työpaikka
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, mesta
standing asema, tilanne, seisominen, pistetilanne, kesto, aika
exposure valotus, valotusaika, paljastaminen, julkisuus, paljastus, asema
rank arvo, asema, kenttäväki, rivi, arvoaste, luokka
post virka, posti, toimi, pylväs, paikka, asema
capacity kapasiteetti, kyky, tilavuus, teho, asema, ominaisuus
location sijainti, paikka, asema, paikantaminen, ulkokuvauspaikka
condition kunto, ehto, tila, asema, sääty
stand teline, jalusta, osasto, kanta, paikka, asema
office toimisto, virasto, virka, työhuone, konttori, asema
estate omaisuus, kuolinpesä, kartano, perikunta, maatila, asema
aspect näkökohta, puoli, näkökanta, muoto, ulkonäkö, asema
emplacement tuliasema, asemat, asema
lodgment jättäminen, kasaantuminen, kasaantumispaikka, asema, jalansija, sija
bearing laakeri, suuntima, merkitys, suunta, ryhti, asema
lodgement jättäminen, kasaantuminen, kasaantumispaikka, asema, jalansija, sija
lie valhe, makuupaikka, asema, paikka, asiaintila, pesä
lay asema, seksikumppani, laulu, balladi, naiminen, sijainti
rating luokitus, teho, luokka, luottokelpoisuus, normitus, asema
Show more arrow right
Tanzil; Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl 7,; OpenSubtitles Näittekö asemakin? Did you see the station? Asema on aivan lähellä. The station is very close by. Siinä kaksi asemakin. there are also two stations. Asema on lähellä kaupunkia. The train station is close to the city. Missä on asemani? Where is my station? Asemani on aivan lähellä. My station is very close. Missä on asemanne? Where is your station? Asemanne on täällä. Your station is here. Asemakin on läheinen junans-asema. The station is a nearby train station. En haluaisi vaihtaa asemaani. I wouldn't want to change my position. Show more arrow right

Wiktionary

state, position, situation Fin:Olen sellaisessa asemassa, että en voi kritisoida presidenttiä julkisesti.Eng:I am in such a position that I can not criticize the president publicly. status (person’s position or standing relative to that of others) Fin:Upseerin rouvalla on kunnioitettu asema varuskuntakaupungissa.Eng:The wife of an officer has a respected status in a garrison town. station Fin:rautatieasemaEng:railway station (military) post (computing) drive Show more arrow right (status): status Show more arrow right asemasta Show more arrow right asema-aukioasemaenergiaasemaetuasemakaavaasemalaituriasemamaaasemapaikkaasemapiirrosasemapäällikköasemarakennusasemaravintolaasemasotaasematyyppiasfalttiasemaautoasemaavainasemaavaruusasemabensiiniasemaCD-ROM-asemaerikoisasemaerityisasemaetuasemaetulyöntiasemaetuvartioasemahavaintoasemahuoltoasemajakeluasemajohtoasemajäteasemakatkaisuasemakauttakulkuasemakiintolevyasemakovalevyasemalaivastoasemalentoasemalevyasemalevykeasemaliikenneasemalinja-autoasemalintuasemaluotsiasemalyhytaaltoasemalypsyasemalähetinasemalähetysasemalähtöasemalääkäriasemamaa-asemamahtiasemamattiasemamerivartioasemametroasemamonopoliasemamuuntoasemamääräasemanuorisoasemaoikeusasemapaloasemapoikkeusasemapoliisiasemapumppuasemapuolustusasemapääpaloasemapääteasemaradioamatööriasemaradioasemarahtiasemaraja-asemarajavartioasemarannikkoasemarautatieasemaristeysasemaselviämisasemasieniasemasiiliasemasillanpääasemasuosikkiasemasuosituimmuusasemasuuntima-asemasuurvalta-asemasääasemasäähavaintoasemataisteluasematakaa-ajoasemataksiasematapaturma-asematarkkailuasematasapainoasematavara-asematelevisioasematerveysasematukiasematuliasematulliasematuoremehuasematutka-asematutkimusasematykistöasematyöasematyöterveysasemaula-asemavaa’ankieliasemavalta-asemavarallisuusasemavartioasemavihollisasemavirka-asemaväijytysasemaväliasemayleisradioasemaääriasema Show more arrow right From the same root as asettaa; √ase- +‎ -ma. Show more arrow right

Wikipedia

avaruusasema
maata kiertävälle radalle sijoitettu laite, jossa ihminen voi asua pitkän aikaa linja autoasema
linja-autojen pysähdyspaikka maa asema
satelliitin ohjaus- ja viestintäkeskus metroasema
metrojunien pysähdyspaikka optinen asema
tietokoneeseen liitettävä lukulaite kasettiasema
tietokoneen massamuistilaite radioasema
radiolähetyksiä tuottava laitos rautatieasema
junien pysähdyspaikka sosiaalinen status
yksilön asema yhteiskunnassa televisioasema
televisiolähetyksiä tuottava laitos.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asemani

asemani

asemasi

asemasi

asemansa

asemansa

Par

-ta

asemaani / asematani

asemiani

asemaasi / asematasi

asemiasi

asemaansa / asematansa / asemataan

asemiansa / asemiaan

Gen

-n

asemani

asemieni

asemasi

asemiesi

asemansa

asemiensa

Ill

mihin

asemaani

asemiini

asemaasi

asemiisi

asemaansa

asemiinsa

Ine

-ssa

asemassani

asemissani

asemassasi

asemissasi

asemassansa / asemassaan

asemissansa / asemissaan

Ela

-sta

asemastani

asemistani

asemastasi

asemistasi

asemastansa / asemastaan

asemistansa / asemistaan

All

-lle

asemalleni

asemilleni

asemallesi

asemillesi

asemallensa / asemalleen

asemillensa / asemillean

Ade

-lla

asemallani

asemillani

asemallasi

asemillasi

asemallansa / asemallaan

asemillansa / asemillaan

Abl

-lta

asemaltani

asemiltani

asemaltasi

asemiltasi

asemaltansa / asemaltaan

asemiltansa / asemiltaan

Tra

-ksi

asemakseni

asemikseni

asemaksesi

asemiksesi

asemaksensa / asemakseen

asemiksensa / asemikseen

Ess

-na

asemanani

aseminani

asemanasi

aseminasi

asemanansa / asemanaan

aseminansa / aseminaan

Abe

-tta

asemattani

asemittani

asemattasi

asemittasi

asemattansa / asemattaan

asemittansa / asemittaan

Com

-ne

-

asemineni

-

aseminesi

-

aseminensa / asemineen

Singular

Plural

Nom

-

asemani

asemasi

asemansa

asemani

asemasi

asemansa

Par

-ta

asemaani / asematani

asemaasi / asematasi

asemaansa / asematansa / asemataan

asemiani

asemiasi

asemiansa / asemiaan

Gen

-n

asemani

asemasi

asemansa

asemieni

asemiesi

asemiensa

Ill

mihin

asemaani

asemaasi

asemaansa

asemiini

asemiisi

asemiinsa

Ine

-ssa

asemassani

asemassasi

asemassansa / asemassaan

asemissani

asemissasi

asemissansa / asemissaan

Ela

-sta

asemastani

asemastasi

asemastansa / asemastaan

asemistani

asemistasi

asemistansa / asemistaan

All

-lle

asemalleni

asemallesi

asemallensa / asemalleen

asemilleni

asemillesi

asemillensa / asemillean

Ade

-lla

asemallani

asemallasi

asemallansa / asemallaan

asemillani

asemillasi

asemillansa / asemillaan

Abl

-lta

asemaltani

asemaltasi

asemaltansa / asemaltaan

asemiltani

asemiltasi

asemiltansa / asemiltaan

Tra

-ksi

asemakseni

asemaksesi

asemaksensa / asemakseen

asemikseni

asemiksesi

asemiksensa / asemikseen

Ess

-na

asemanani

asemanasi

asemanansa / asemanaan

aseminani

aseminasi

aseminansa / aseminaan

Abe

-tta

asemattani

asemattasi

asemattansa / asemattaan

asemittani

asemittasi

asemittansa / asemittaan

Com

-ne

-

-

-

asemineni

aseminesi

aseminensa / asemineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asemamme

asemamme

asemanne

asemanne

asemansa

asemansa

Par

-ta

asemaamme / asematamme

asemiamme

asemaanne / asematanne

asemianne

asemaansa / asematansa / asemataan

asemiansa / asemiaan

Gen

-n

asemamme

asemiemme

asemanne

asemienne

asemansa

asemiensa

Ill

mihin

asemaamme

asemiimme

asemaanne

asemiinne

asemaansa

asemiinsa

Ine

-ssa

asemassamme

asemissamme

asemassanne

asemissanne

asemassansa / asemassaan

asemissansa / asemissaan

Ela

-sta

asemastamme

asemistamme

asemastanne

asemistanne

asemastansa / asemastaan

asemistansa / asemistaan

All

-lle

asemallemme

asemillemme

asemallenne

asemillenne

asemallensa / asemalleen

asemillensa / asemillean

Ade

-lla

asemallamme

asemillamme

asemallanne

asemillanne

asemallansa / asemallaan

asemillansa / asemillaan

Abl

-lta

asemaltamme

asemiltamme

asemaltanne

asemiltanne

asemaltansa / asemaltaan

asemiltansa / asemiltaan

Tra

-ksi

asemaksemme

asemiksemme

asemaksenne

asemiksenne

asemaksensa / asemakseen

asemiksensa / asemikseen

Ess

-na

asemanamme

aseminamme

asemananne

aseminanne

asemanansa / asemanaan

aseminansa / aseminaan

Abe

-tta

asemattamme

asemittamme

asemattanne

asemittanne

asemattansa / asemattaan

asemittansa / asemittaan

Com

-ne

-

aseminemme

-

aseminenne

-

aseminensa / asemineen

Singular

Plural

Nom

-

asemamme

asemanne

asemansa

asemamme

asemanne

asemansa

Par

-ta

asemaamme / asematamme

asemaanne / asematanne

asemaansa / asematansa / asemataan

asemiamme

asemianne

asemiansa / asemiaan

Gen

-n

asemamme

asemanne

asemansa

asemiemme

asemienne

asemiensa

Ill

mihin

asemaamme

asemaanne

asemaansa

asemiimme

asemiinne

asemiinsa

Ine

-ssa

asemassamme

asemassanne

asemassansa / asemassaan

asemissamme

asemissanne

asemissansa / asemissaan

Ela

-sta

asemastamme

asemastanne

asemastansa / asemastaan

asemistamme

asemistanne

asemistansa / asemistaan

All

-lle

asemallemme

asemallenne

asemallensa / asemalleen

asemillemme

asemillenne

asemillensa / asemillean

Ade

-lla

asemallamme

asemallanne

asemallansa / asemallaan

asemillamme

asemillanne

asemillansa / asemillaan

Abl

-lta

asemaltamme

asemaltanne

asemaltansa / asemaltaan

asemiltamme

asemiltanne

asemiltansa / asemiltaan

Tra

-ksi

asemaksemme

asemaksenne

asemaksensa / asemakseen

asemiksemme

asemiksenne

asemiksensa / asemikseen

Ess

-na

asemanamme

asemananne

asemanansa / asemanaan

aseminamme

aseminanne

aseminansa / aseminaan

Abe

-tta

asemattamme

asemattanne

asemattansa / asemattaan

asemittamme

asemittanne

asemittansa / asemittaan

Com

-ne

-

-

-

aseminemme

aseminenne

aseminensa / asemineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaava

kaavat

Par

-ta

kaavaa

kaavoja

Gen

-n

kaavan

kaavojen

Ill

mihin

kaavaan

kaavoihin

Ine

-ssa

kaavassa

kaavoissa

Ela

-sta

kaavasta

kaavoista

All

-lle

kaavalle

kaavoille

Ade

-lla

kaavalla

kaavoilla

Abl

-lta

kaavalta

kaavoilta

Tra

-ksi

kaavaksi

kaavoiksi

Ess

-na

kaavana

kaavoina

Abe

-tta

kaavatta

kaavoitta

Com

-ne

-

kaavoine

Ins

-in

-

kaavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaava

kaavat

Par

-ta

kaavaa

kaavoja

Gen

-n

kaavan

kaavojen

Ill

mihin

kaavaan

kaavoihin

Ine

-ssa

kaavassa

kaavoissa

Ela

-sta

kaavasta

kaavoista

All

-lle

kaavalle

kaavoille

Ade

-lla

kaavalla

kaavoilla

Abl

-lta

kaavalta

kaavoilta

Tra

-ksi

kaavaksi

kaavoiksi

Ess

-na

kaavana

kaavoina

Abe

-tta

kaavatta

kaavoitta

Com

-ne

-

kaavoine

Ins

-in

-

kaavoin

formula kaava, resepti, sanamuoto, vauvanmaitoseos, maitoseos
pattern kuvio, malli, kuviointi, kaava, kuosi, rakenne
format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
diagram kaavio, diagrammi, kaaviokuva, kaava
paradigm paradigma, malli, kaava, tyyppiesimerkki
order järjestys, tilaus, päätös, luokka, veljeskunta, kaava
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Europarl Parallel Corpus; EuroParl2021; opensubtitles2; oj4 Se on kaava. Well, it's the formula. Kaava on valmistumassa. The formula is nearing completion. Kaava on tullut voimaan kesäkuun alusta. The plan has come into effect from the beginning of June. Kemiallinen kaava: C40H56. Chemical formula : C40H56. Kemiallinen kaava: C9H10O. Chemical formula : C9H10O. Mielenhallinta kaava on valmis. Oh, the mind control formula is complete. Se on näkymättömän musteen kaava. It's also a formula for invisible ink. Etsikää kaavoja. Study it for patterns. Näissä kaavoissa. In these formulae. Niissä näyttää olevan toistuva kaava. I'm sensing a pattern here. Show more arrow right

Wiktionary

(sewing) pattern (urban planning) layout (mathematics, sciences) formula Show more arrow right kaavamainen kaavailla kaavata kaavio (“diagramschemechart”) kaavoittaa kemiallinen ~ (chemical formula) Show more arrow right asemakaavabruttokaavakaava-arkkimolekyylikaavarakennekaavarantakaavaruutukaavasuhdekaavayleiskaava Show more arrow right From Proto-Finnic [Term?] (compare Estonian kava), borrowed from Proto-Germanic skawwōną (compare English show, German schauen). Show more arrow right

Wikipedia

Formula In science, a formula is a concise way of expressing information symbolically, as in a mathematical formula or a chemical formula. The informal use of the term formula in science refers to the general construct of a relationship between given quantities. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaavani

kaavani

kaavasi

kaavasi

kaavansa

kaavansa

Par

-ta

kaavaani

kaavojani

kaavaasi

kaavojasi

kaavaansa / kaavaaan

kaavojansa / kaavojaan

Gen

-n

kaavani

kaavojeni

kaavasi

kaavojesi

kaavansa

kaavojensa

Ill

mihin

kaavaani

kaavoihini

kaavaasi

kaavoihisi

kaavaansa

kaavoihinsa

Ine

-ssa

kaavassani

kaavoissani

kaavassasi

kaavoissasi

kaavassansa / kaavassaan

kaavoissansa / kaavoissaan

Ela

-sta

kaavastani

kaavoistani

kaavastasi

kaavoistasi

kaavastansa / kaavastaan

kaavoistansa / kaavoistaan

All

-lle

kaavalleni

kaavoilleni

kaavallesi

kaavoillesi

kaavallensa / kaavalleen

kaavoillensa / kaavoillean

Ade

-lla

kaavallani

kaavoillani

kaavallasi

kaavoillasi

kaavallansa / kaavallaan

kaavoillansa / kaavoillaan

Abl

-lta

kaavaltani

kaavoiltani

kaavaltasi

kaavoiltasi

kaavaltansa / kaavaltaan

kaavoiltansa / kaavoiltaan

Tra

-ksi

kaavakseni

kaavoikseni

kaavaksesi

kaavoiksesi

kaavaksensa / kaavakseen

kaavoiksensa / kaavoikseen

Ess

-na

kaavanani

kaavoinani

kaavanasi

kaavoinasi

kaavanansa / kaavanaan

kaavoinansa / kaavoinaan

Abe

-tta

kaavattani

kaavoittani

kaavattasi

kaavoittasi

kaavattansa / kaavattaan

kaavoittansa / kaavoittaan

Com

-ne

-

kaavoineni

-

kaavoinesi

-

kaavoinensa / kaavoineen

Singular

Plural

Nom

-

kaavani

kaavasi

kaavansa

kaavani

kaavasi

kaavansa

Par

-ta

kaavaani

kaavaasi

kaavaansa / kaavaaan

kaavojani

kaavojasi

kaavojansa / kaavojaan

Gen

-n

kaavani

kaavasi

kaavansa

kaavojeni

kaavojesi

kaavojensa

Ill

mihin

kaavaani

kaavaasi

kaavaansa

kaavoihini

kaavoihisi

kaavoihinsa

Ine

-ssa

kaavassani

kaavassasi

kaavassansa / kaavassaan

kaavoissani

kaavoissasi

kaavoissansa / kaavoissaan

Ela

-sta

kaavastani

kaavastasi

kaavastansa / kaavastaan

kaavoistani

kaavoistasi

kaavoistansa / kaavoistaan

All

-lle

kaavalleni

kaavallesi

kaavallensa / kaavalleen

kaavoilleni

kaavoillesi

kaavoillensa / kaavoillean

Ade

-lla

kaavallani

kaavallasi

kaavallansa / kaavallaan

kaavoillani

kaavoillasi

kaavoillansa / kaavoillaan

Abl

-lta

kaavaltani

kaavaltasi

kaavaltansa / kaavaltaan

kaavoiltani

kaavoiltasi

kaavoiltansa / kaavoiltaan

Tra

-ksi

kaavakseni

kaavaksesi

kaavaksensa / kaavakseen

kaavoikseni

kaavoiksesi

kaavoiksensa / kaavoikseen

Ess

-na

kaavanani

kaavanasi

kaavanansa / kaavanaan

kaavoinani

kaavoinasi

kaavoinansa / kaavoinaan

Abe

-tta

kaavattani

kaavattasi

kaavattansa / kaavattaan

kaavoittani

kaavoittasi

kaavoittansa / kaavoittaan

Com

-ne

-

-

-

kaavoineni

kaavoinesi

kaavoinensa / kaavoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaavamme

kaavamme

kaavanne

kaavanne

kaavansa

kaavansa

Par

-ta

kaavaamme

kaavojamme

kaavaanne

kaavojanne

kaavaansa / kaavaaan

kaavojansa / kaavojaan

Gen

-n

kaavamme

kaavojemme

kaavanne

kaavojenne

kaavansa

kaavojensa

Ill

mihin

kaavaamme

kaavoihimme

kaavaanne

kaavoihinne

kaavaansa

kaavoihinsa

Ine

-ssa

kaavassamme

kaavoissamme

kaavassanne

kaavoissanne

kaavassansa / kaavassaan

kaavoissansa / kaavoissaan

Ela

-sta

kaavastamme

kaavoistamme

kaavastanne

kaavoistanne

kaavastansa / kaavastaan

kaavoistansa / kaavoistaan

All

-lle

kaavallemme

kaavoillemme

kaavallenne

kaavoillenne

kaavallensa / kaavalleen

kaavoillensa / kaavoillean

Ade

-lla

kaavallamme

kaavoillamme

kaavallanne

kaavoillanne

kaavallansa / kaavallaan

kaavoillansa / kaavoillaan

Abl

-lta

kaavaltamme

kaavoiltamme

kaavaltanne

kaavoiltanne

kaavaltansa / kaavaltaan

kaavoiltansa / kaavoiltaan

Tra

-ksi

kaavaksemme

kaavoiksemme

kaavaksenne

kaavoiksenne

kaavaksensa / kaavakseen

kaavoiksensa / kaavoikseen

Ess

-na

kaavanamme

kaavoinamme

kaavananne

kaavoinanne

kaavanansa / kaavanaan

kaavoinansa / kaavoinaan

Abe

-tta

kaavattamme

kaavoittamme

kaavattanne

kaavoittanne

kaavattansa / kaavattaan

kaavoittansa / kaavoittaan

Com

-ne

-

kaavoinemme

-

kaavoinenne

-

kaavoinensa / kaavoineen

Singular

Plural

Nom

-

kaavamme

kaavanne

kaavansa

kaavamme

kaavanne

kaavansa

Par

-ta

kaavaamme

kaavaanne

kaavaansa / kaavaaan

kaavojamme

kaavojanne

kaavojansa / kaavojaan

Gen

-n

kaavamme

kaavanne

kaavansa

kaavojemme

kaavojenne

kaavojensa

Ill

mihin

kaavaamme

kaavaanne

kaavaansa

kaavoihimme

kaavoihinne

kaavoihinsa

Ine

-ssa

kaavassamme

kaavassanne

kaavassansa / kaavassaan

kaavoissamme

kaavoissanne

kaavoissansa / kaavoissaan

Ela

-sta

kaavastamme

kaavastanne

kaavastansa / kaavastaan

kaavoistamme

kaavoistanne

kaavoistansa / kaavoistaan

All

-lle

kaavallemme

kaavallenne

kaavallensa / kaavalleen

kaavoillemme

kaavoillenne

kaavoillensa / kaavoillean

Ade

-lla

kaavallamme

kaavallanne

kaavallansa / kaavallaan

kaavoillamme

kaavoillanne

kaavoillansa / kaavoillaan

Abl

-lta

kaavaltamme

kaavaltanne

kaavaltansa / kaavaltaan

kaavoiltamme

kaavoiltanne

kaavoiltansa / kaavoiltaan

Tra

-ksi

kaavaksemme

kaavaksenne

kaavaksensa / kaavakseen

kaavoiksemme

kaavoiksenne

kaavoiksensa / kaavoikseen

Ess

-na

kaavanamme

kaavananne

kaavanansa / kaavanaan

kaavoinamme

kaavoinanne

kaavoinansa / kaavoinaan

Abe

-tta

kaavattamme

kaavattanne

kaavattansa / kaavattaan

kaavoittamme

kaavoittanne

kaavoittansa / kaavoittaan

Com

-ne

-

-

-

kaavoinemme

kaavoinenne

kaavoinensa / kaavoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

asemakaava

asemakaavat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

asemakaavan

Solve

Ill

mihin

asemakaavoihin

Solve

Ine

-ssa

asemakaavassa

Solve

Ela

-sta

asemakaavasta

asemakaavoista

All

-lle

asemakaavoille

Solve

Ade

-lla

asemakaavalla

asemakaavoilla

Abl

-lta

asemakaavalta

asemakaavoilta

Tra

-ksi

asemakaavaksi

Solve

Ess

-na

asemakaavana

asemakaavoina

Abe

-tta

asemakaavatta

asemakaavoitta

Com

-ne

-

asemakaavoine

Ins

-in

-

asemakaavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asemakaava

asemakaavat

Par

-ta

Gen

-n

asemakaavan

Ill

mihin

asemakaavoihin

Ine

-ssa

asemakaavassa

Ela

-sta

asemakaavasta

asemakaavoista

All

-lle

asemakaavoille

Ade

-lla

asemakaavalla

asemakaavoilla

Abl

-lta

asemakaavalta

asemakaavoilta

Tra

-ksi

asemakaavaksi

Ess

-na

asemakaavana

asemakaavoina

Abe

-tta

asemakaavatta

asemakaavoitta

Com

-ne

-

asemakaavoine

Ins

-in

-

asemakaavoin

Singular

Plural

Nom

-

insinööri

insinöörit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

insinöörin

Solve

Ill

mihin

insinööreihin

Solve

Ine

-ssa

insinöörissä

Solve

Ela

-sta

insinööristä

insinööreistä

All

-lle

insinööreille

Solve

Ade

-lla

insinöörillä

insinööreillä

Abl

-lta

insinööriltä

insinööreiltä

Tra

-ksi

insinööriksi

Solve

Ess

-na

insinöörinä

insinööreinä

Abe

-tta

insinöörittä

insinööreittä

Com

-ne

-

insinööreine

Ins

-in

-

insinöörein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

insinööri

insinöörit

Par

-ta

Gen

-n

insinöörin

Ill

mihin

insinööreihin

Ine

-ssa

insinöörissä

Ela

-sta

insinööristä

insinööreistä

All

-lle

insinööreille

Ade

-lla

insinöörillä

insinööreillä

Abl

-lta

insinööriltä

insinööreiltä

Tra

-ksi

insinööriksi

Ess

-na

insinöörinä

insinööreinä

Abe

-tta

insinöörittä

insinööreittä

Com

-ne

-

insinööreine

Ins

-in

-

insinöörein

Singular

Plural

Nom

-

asema

asemat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

aseman

Solve

Ill

mihin

asemiin

Solve

Ine

-ssa

asemassa

Solve

Ela

-sta

asemasta

asemista

All

-lle

asemille

Solve

Ade

-lla

asemalla

asemilla

Abl

-lta

asemalta

asemilta

Tra

-ksi

asemaksi

Solve

Ess

-na

asemana

asemina

Abe

-tta

asematta

asemitta

Com

-ne

-

asemine

Ins

-in

-

asemin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asema

asemat

Par

-ta

Gen

-n

aseman

Ill

mihin

asemiin

Ine

-ssa

asemassa

Ela

-sta

asemasta

asemista

All

-lle

asemille

Ade

-lla

asemalla

asemilla

Abl

-lta

asemalta

asemilta

Tra

-ksi

asemaksi

Ess

-na

asemana

asemina

Abe

-tta

asematta

asemitta

Com

-ne

-

asemine

Ins

-in

-

asemin

Singular

Plural

Nom

-

kaava

kaavat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kaavan

Solve

Ill

mihin

kaavoihin

Solve

Ine

-ssa

kaavassa

Solve

Ela

-sta

kaavasta

kaavoista

All

-lle

kaavoille

Solve

Ade

-lla

kaavalla

kaavoilla

Abl

-lta

kaavalta

kaavoilta

Tra

-ksi

kaavaksi

Solve

Ess

-na

kaavana

kaavoina

Abe

-tta

kaavatta

kaavoitta

Com

-ne

-

kaavoine

Ins

-in

-

kaavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaava

kaavat

Par

-ta

Gen

-n

kaavan

Ill

mihin

kaavoihin

Ine

-ssa

kaavassa

Ela

-sta

kaavasta

kaavoista

All

-lle

kaavoille

Ade

-lla

kaavalla

kaavoilla

Abl

-lta

kaavalta

kaavoilta

Tra

-ksi

kaavaksi

Ess

-na

kaavana

kaavoina

Abe

-tta

kaavatta

kaavoitta

Com

-ne

-

kaavoine

Ins

-in

-

kaavoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept